ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 10:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
φιλε Open Mind... δεν προκειται να αλλαξει τιποτα πια... η υποθεση για την Super League, θεωρειται τελειωμενη... τωρα αυτοι νοιαζονται για την προετιμασια για το Euro και δεν θελουν να καθυστερησουν αλλο


Αλλά οι διαφωνίες συνεχίζονται
Και τυπικά πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, επικυρώθηκε η τελική βαθμολογία


Πρωταθλητής της περιόδου 2007-08 είναι πλέον και τυπικά ο Ολυμπιακός, τουλάχιστον μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση Βάλνερ. Το CAS απέρριψε τα ασφαλιστικά μέτρα της Καλαμαριάς για μη επικύρωση της τελικής βαθμολογίας πριν την έκδοση της απόφασής του και έτσι το ΔΣ της Σούπερ Λίγκα επικύρωσε τον βαθμολογικό πίνακα. Τη Μ. Τετάρτη αρχίζουν τα πλέι-οφ, ενώ η εκδίκαση της κύριας υπόθεσης Βάλνερ θα γίνει στο διάστημα 5 - 10 Μαΐου.

Στη συνεδρίαση, η ΑΕΚ ζήτησε να μην επικυρωθεί η βαθμολογία, ενώ Παναθηναϊκός (Γιάννης Βαρδινογιάννης) και Λάρισα (Κώστας Πηλαδάκης) ψήφισαν «λευκό». Πάντως, η βαθμολογία επικυρώθηκε, προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία των πλέι οφ.

Από τη διαδικασία απουσίαζαν ο Ηρακλής, ο ΠΑΟΚ και η Καλαμαριά.

Πάντως, νωρίτερα, πριν αρχίσει η συνεδρίαση της Σούπερ Λίγκα, ο «εμπνευστής» του συστήματος διεξαγωγής των πλέι οφ και πρόεδρος της ΠΑΕ Λάρισα, Κώστας Πηλαδάκης, αναφέρθηκε στην απόφαση του CAS: «Δεν είμαι νομικός. Ως Λάρισα πιστεύουμε ότι οι αγώνες πρέπει να παίζονται στο γήπεδο.

» Αντί να μιλάμε για το πόσο επιτυχημένος είναι ο θεσμός των πλέι οφ, θα συζητήσουμε για το αν θα γίνουν κι αυτό το γεγονός με λυπεί».

Επίσης, σε ερώτηση για το αν θα πρέπει να συγκεκριμένα προβλήματα να επιλύονται από τα αρμόδια ελληνικά όργανα, ή τα διεθνή, τόνισε: «Οι θεσμοί υπάρχουν. Τα πρόσωπα έχουν τα προβλήματα».

Κόλαφο χαρακτήρισε για την ΠΑΕ Απόλλων Καλαμαριάς την απόφαση του CAS να απορρίψει τα ασφαλιστικά μέτρα, ο Πέτρος Κόκκαλης μετά τη λήξη της συνεδρίασης της Σούπερ Λίγκας που επικύρωσε και τυπικά τη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

«Η βαθμολογία επικυρώθηκε και ο Ολυμπιακός είναι πρώτος, πράγμα που αποτελεί δικαίωση για μας» ανέφερε αρχικά ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, για να προσθέσει:

«Δεν υπήρχε κάποια ανησυχία εκ μέρους μας για την απόφαση. Δυστυχώς πάντως οι εκπρόσωποι της Καλαμαριάς δεν ήταν εδώ σήμερα» σχολίασε δηκτικά ο Πέτρος Κόκκαλης.

Ερωτηθείς τέλος για το πότε θα γίνει η φιέστα για την απονομή του τροπαίου στον Ολυμπιακό και ποιος θα κάνει την απονομή, είπε λακωνικά πως δεν ξέρει, ενώ δεν θέλησε να σχολιάσει τις δηλώσεις του Ριβάλντο.

Στο μεταξύ, επίθεση στην ΕΠΟ και τη διοίκηση της εξαπέλυσε ο αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, Τάκης Κανελλόπουλος. Ο παράγοντας της Ενωσης δήλωσε:

«Είμαστε υπερήφανοι όλοι μας. Πήραμε περισσότερους βαθμούς σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος στο πρωτάθλημα της ΕΠΟ. Ο Ολυμπιακός δικαιώθηκε μόνο στην πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ. Το CAS δεν έχει εκδώσει ακόμα απόφαση, η ΕΠΟ ήταν που έδωσε τρεις βαθμούς στον Ολυμπιακό.

» Το περίεργο είναι ότι ο πρόεδρος της ΕΠΟ ήταν χθες στο Καραϊσκάκη κι αυτό μας προβληματίζει. Το επαγγελματικό ποδόσφαιρο δεν το έχουμε ακόμα στα χέρια μας, στη Σούπερ Λίγκα, καθώς η δικαιοσύνη και η διαιτησία ανήκουν στην ΕΠΟ. Στην ψηφοφορία δύο ομάδες έριξαν λευκό και αρκετές άλλες αναγκάστηκαν να ψηφίσουν την επικύρωση της βαθμολογίας» ανέφερε ο Κανελλόπουλος.

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αρης, Λάμπρος Σκόρδας δήλωσε με τη σειρά του:

«Πρέπει να προβληματιστούμε όλοι με αυτά που έγιναν» ανέφερε για να προσθέσει:

«Εμείς, ως Αρης, θα αγωνιστούμε στα πλέι οφ».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 10:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
σε σχεσινο δημοσιευμα:


Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός
Το CAS απέρριψε τα ασφαλιστικά μέτρα της Καλαμαριάς, που δύσκολα θα κερδίσει την υπόθεση


Αθήνα
Τo CAS απέρριψε ομόφωνα την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων του Απόλλωνα Καλαμαριάς και έτσι η Σούπερ Λίγκα μπορεί να επικυρώσει την τελική βαθμολογία με τους «ερυθρόλευκους» να φιγουράρουν στην κορυφή με 70 βαθμούς.

Η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός, ο Αρης και ο Πανιώνιος θα λάβουν μέρος στα πλέι οφ (σ.σ. ξεκινούν την Μεγάλη Τετάρτη), για μία θέση στον Β' προκριματικό γύρο του Champions League και μία θέση το κύπελλο UEFA.

Στο διάστημα 5 - 10 Μαΐου θα συζητηθεί και η ουσία της υπόθεσης, οι πιθανότητες να κερδίσει η Καλαμαριά την υπόθεση είναι λίγες.

Η ΕΠΟ ανακοίνωσε πρώτη την απόφαση με το παρακάτω δελτίο Τύπου:

«Με την υπ' αριθ. 2008/Α/1525, το CAS έλαβε ομόφωνα την απόφαση να απορρίψει την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων της ΠΑΕ Απόλλων Καλαμαριάς κατά της απόφασης της Επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ και της ΠΑΕ Ολυμπιακός».

Η προσφυγή του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο CAS έχει ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος για τον οποίο το Διαιτητικό Αθλητικό Δικαστήριο της Λοζάνης απέρριψε τα ασφαλιστικά μέτρα που είχε καταθέσει ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης, για την υπόθεση Βάλνερ.

Το CAS ανακοίνωσε την απόφασή του με ένα κείμενο 22 σελίδων, το οποίο περιέχει όλο το ιστορικό της υπόθεσης και καταλήγει στο συμπέρασμα: «Το πάνελ (σ.σ. που εκδίκασε την υπόθεση) συμπεραίνει πως δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις λήψης των ασφαλιστικών μέτρων. Συνεπώς, το αίτημα απορρίπτεται».

Ωστόσο, μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει το σκεπτικό της απόφασης. Συγκεκριμένα, στην παράγραφο 68 αναφέρεται πως «... είναι αναμφισβήτητο ότι ο παίκτης (Ρόμαν Βάλνερ) έπαιξε στη Φόλκερκ και την Χάμιλτον και δεν μπορούσε να αγωνιστεί με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στις 3 Φεβρουαρίου 2008 (σ.σ. στο ματς με τον Ολυμπιακό)».

Η επιτροπή σημειώνει το γεγονός πως ο παίκτης ήταν δανεικός από τη Φόλκερκ όταν έπαιξε στη Χάμιλτον και ότι αυτή η μετακίνηση έγινε εκτός μεταγραφικής περιόδου, όπως αυτή ορίζεται από τη FIFA:

«(...) Ακόμα κι αν φτάσουμε στο συμπέρασμα πως αυτή η μετακίνηση μεταξύ των συλλόγων της Σκοτίας έγινε υπό το καθεστώς της 'επείγουσας μορφής δανεισμού' και ότι δεν πληροί τις προδιαγραφές της FIFA, το σχετικό άρθρο περί μεταγραφών δεν παρέχει εξαίρεση για τέτοιες περιπτώσεις».

Επίσης, το δεύτερο πιο ενδιαφέρον σημείο είναι ότι το CAS λαμβάνει υπόψη τη βαθμολογική θέση του Απόλλωνα Καλαμαριάς και το γεγονός ότι - ακόμα κι αν του επιστραφούν οι βαθμοί - δεν πρόκειται να παραμείνει στην κατηγορία:

«Βασιζόμενοι στα στοιχεία της υπόθεσης και συγκεκριμένα στο γεγονός πως ο Απόλλων θα υποβιβαστεί ακόμα κι αν γίνει δεκτή η αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων, η επιτροπή θεωρεί πως δεν υπάρχουν αποδείξεις ανεπανόρθωτης ζημιάς για τον αιτούντα».

Με άλλα λόγια, το CAS με το σκεπτικό της απόφασης στέλνει μήνυμα πως η κυρίως υπόθεση (δηλαδή το αίτημα της Καλαμαριάς για επιστροφή των 4 βαθμών) δεν έχει πιθανότητες επιτυχίας, καθώς αποσαφηνίζει πως δεν υπάρχει νομοθεσία στην οποία να μπορεί κάποιος να στηριχθεί, ώστε να δικαιολογήσει την παρουσία του Βάλνερ σε τρίτη ομάδα, κατά τη διάρκεια μίας αγωνιστικής περιόδου.

Παράλληλα, η επιτροπή λαμβάνει υπόψη το «ζουμί» του θέματος, ότι δηλαδή ο Απόλλων Καλαμαριάς έχει υποβιβαστεί ακόμα κι αν του επιστραφούν οι βαθμοί, ενώ αντίθετα «... ο χαρακτηρισμός της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας ως 'προσωρινή' και η λήψη ασφαλιστικών μέτρων, πιθανώς θα βλάψουν τον Ολυμπιακό, την ΕΠΟ και άλλες ελληνικές ομάδες, αφού ενδέχεται να επηρεάσουν τη συμμετοχή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου», όπως αναφέρεται στην παράγραφο 79.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


Το θεμα ποιο ειναι? οτι παντα κερδιζει ο ισχυρος, με καθε μεσω! και οταν ειναι να γινει αυτο... ολοι οι υπολοιποι (λιγοτερο ισχυροι) πρεπει να το δεχονται! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι ειναι, αλλα σε αυτη τη περιπτωση επρεπε να επεμβει η FIFA, η ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΑ ΟΛΩΝ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 11:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
Η υπόθεση έχει τελειώσει απ την ώρα που έκανε την ένσταση ο ακατανόμαστος
Μετά έγιναν όλες οι ενέργειες που έπρεπε για να μην ανατραπεί η κατάσταση
Απλα έφτασαν την καλαμαρια στο σημείο να μην έχει μαθηματικές ελπίδες για την σωτηρία
Ώστε να μην έχει έννομο συμφέρον.
Τώρα για το τι νοιάζονται είναι άλλη ιστορία η μεγάλη τους έννοια είναι να μην
Δυσαρεστήσουν τον θειο.
Έτσι προκειμένου να μην δυσαρεστηθεί ο θειος στερείται το πρωτάθλημα η ομάδα που το δικαιούται η ΑΕΚ Δηλαδη και πέφτει κατηγορία μια άλλη η καλαμάρια δηλαδή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 14:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Oσο αφορα την Καλαμαρια, ακομα και αν της επεστρεφαν τους 4 βαθμους, παλι θα υποβιβαζονταν... για αυτο η ιστορια τελειωσε απο της CAS...

τουλαχιστο, ο Ολυμπιακος να χασει το κυπελλο απο τον ΑΡΗ (που το αξιζει οσο τιποτε) και φυσικα, θα τα βρει σκουρα στον Γ' Προκριματικο του CL...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 17:48:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό λέω κανόνισαν να μην έχει ελπίδες ώστε να πέσει η έφεση αφού κρίθηκε ότι
Δεν έχει έννομο συμφέρον όλα μελετημένα τα είχαν .
Τώρα για τον τελικό αμα παίξει 50-50 η διαιτησία είναι του Άρη το κύπελλο που έχει καλύτερη ομαδα αυτός
Ο ολυμπιακός χωρίς βοήθειες ούτε για πέμπτος δεν κάνει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 18:06:02  Εμφάνιση Προφίλ
Γ.Βαρδινογιάννης: "Ήρθε η ώρα της πολυμετοχικότητας"
Με μια αιφνιδιαστική κίνηση ο Γιάννης Βαρδινογιάννης άνοιξε εμπράκτως τις "πόρτες" του Παναθηναϊκού. Η οικογένεια Βαρδινογιάννη διατηρεί το 50% της ΠΑΕ, προχωρά στην αύξηση του μετοχικού κατά 80 εκατομμύρια ευρώ και διαθέτει το υπόλοιπο ποσοστό σε όποιον τυχόν ενδιαφέρεται.

Τι δήλωσε ο Γιάννης Βαρδινογιάννης...

"Ο Παναθηναϊκός δεν πωλείται. Η οικογένειά μου θα είναι ο εγγυητής της επόμενης ημέρας. Η διαδικασία θα είναι ανοικτή. Θέλω να είναι περισσότεροι από πέντε άνθρωποι"."Το τοπίο πρέπει να ξεκαθαρίσει. Το τοπίο είναι θολό και γίνεται θολότερο, και ο κόσμος βρίσκεται σε ένα κομβικό σημείο κυρίως προβληματισμού παρά διχασμού. Η δεύτερη 100ετία του Παναθηναϊκού πρέπει να ξεκινήσει δυνατά και με ενότητα. Οι βάσεις έχουν αρχίσει να μπαίνουν. Ο Παναθηναϊκός αποτελεί ομάδα στόλισμα, με διοικητική μέριμνα που δεν έχει επιτρέψει περιπέτειες, αλλά το μέλλον του στηρίζεται στον κόσμο του. Έχουμε ευθύνη να του δώσουμε όραμα. Η τοποθέτηση η δική μου είναι πως ήρθε ώρα ο Παναθηναϊκός να γίνει πολυμετοχικός. Αυτό σημαίνει, έμπρακτα, ότι πλην της οικογένειάς μου θα συμμετάσχουν κι άλλοι. Το σχέδιο θα υλοποιηθεί άμεσα με αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου κατά 80 εκ. ευρώ. Η οικογένειά μου θα παραμείνει με 50% και υπόλοιπο ποσοστό θα το κατέχουν άλλοι. Ο Παναθηναϊκός θα είναι ενωμένος και θα στηρίζεται σε όλους".


"Η οικογένειά μου δέχθηκε μια μεγάλη επίθεση που ξεπέρασε τα όρια της ποδοσφαιρικής λογικής αλλά δεν ασχολήθηκα και δεν απάντησα"."Εχουμε ξεκαθαρίσει ότι δεν πωλείται η ομάδα. Δεν πωλείται και δεν αγοράζεται ο Παναθηναϊκός. Η διαδικασία είναι καθαρή και δεν υπάρχουν ταμπέλες, είναι ανοιχτή πρόταση να συμμετάσχει όποιος θέλει. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές και ονόματα. Είναι κάτι το οποίο το είχα στο μυαλό μου. Απαραίτητο ήταν να μπει η υπόθεση του γηπέδου σε τελική φάση υλοποίησης. Είναι σημαντικό να προδιαγράφεται δυνατό το μέλλον. Τα υπόλοιπα αφορούν ένα περιβάλλον άρρωστο, μη κατανοητό ποδοσφαιρικά. Πλέον ανοίγει ο δρόμος για ένα πολυμετοχικό Παναθηναϊκό για να γίνει ένα από τα πιο δυνατά κλαμπ της Ευρώπης. Η παρουσίαση θα γίνει στο άμεσο μέλλον με επιχειρησιακό σχέδιο".


"Ο κόσμος βρίσκεται σε ένα σημείο διχασμού και προβληματισμού. Κυρίως προβληματισμού"."Δεν θέλω να σκέφτομαι την υποθετική περίπτωση που δεν θα συγκεντρωθεί αυτό το ποσό. Τότε θα το δούμε. Δεν έχω συγκεκριμένη πρόταση αλλά κάνω πρόταση. Έχω ευθύνη απέναντι στον κόσμο να κάνω προτάσεις. Θα υπάρξει συγκεκριμένο πλάνο το οποίο θα κατατεθεί σε 20 ημέρες. Μέχρι τώρα δεν είχα παρουσιάσει κάτι συγκεκριμένο. Στόχος είναι να ενισχυθεί κεφαλαιακά ο Παναθηναϊκός. Τα χρήματα θα είναι στη διάθεση της ΠΑΕ για ένα πρόγραμμα που θα εκπονηθεί για το μέλλον".

"Δεν έχω υπ όψιν καμία πρόταση. Τα όσα γράφονταν και διαδίδονταν τόσο καιρό είναι τακτική άλλων. Σαν διοίκηση και Παναθηναϊκός έχω την ευθύνη να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις. Δεν αποτελεί απάντηση προς κανέναν, αλλά τοποθέτηση-πρόταση με αρχή και τέλος για το καλό του Παναθηναϊκό. Θέλω το καλό του Παναθηναϊκού. Αυτός είναι ο μόνος μου στόχος. Καλούμε όσους θέλουν να βοηθήσουν σε αυτήν την προσπάθεια".


"Δεν επιδιώκω προεδρικά αξιώματα. Δεν με εκφράζει το προεδριλίκι"."Για μένα πρώτα είναι ο Παναθηναϊκός. Η οικογένειά μου δέχθηκε μία μεγάλη επίθεση που ξεπέρασε τα όρια της ποδοσφαιρικής λογικής. Δεν ασχολήθηκα και δεν απάντησα. Αν το έκανα θα ενίσχυα το διχασμό. Πρώτα από όλα είναι ο κόσμος που είναι προβληματισμένος. Έχουμε επιλέξει μια στρατηγική για το καλό της ομάδας. Δεν θα σταθώ πίσω από χαρακτηρισμούς. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που τους απευθύνουν. Έχω τη συνείδησή μου ήσυχη. Όταν καθίσω στο ίδιο τραπέζι με άλλους επιχειρηματίες δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Η οικογένεια μου θα μείνει με το 50% και θα είναι ο εγγυητής της επόμενης ημέρας. Είμαστε παράδειγμα διαχείρισης στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Είναι σημαντικό για μία ομάδα να έχει μία σωστή, γερή βάση".

"Αυτό που πρέπει να σταματήσει είναι να κυκλοφορούν Παναθηναϊκοί με ταμπέλες. Πολύς κόσμος στεκόταν ως τώρα στην ομάδα και υπέφερε γιατί είχε ταμπέλα. Όλοι αυτοί είναι άξιοι συγχαρητηρίων. Δεν μπορώ να διασφαλίσω προσωπικά ότι δεν θα συμμετάσχει ένας οποιοσδήποτε επιχειρηματίας. Η οικογένειά μου, όμως, θα εγγυηθεί το μέλλον του Παναθηναϊκού".

"Το επόμενο βήμα μπορεί να είναι το χρηματιστήριο". "Με την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου γίνεται μια σοβαρή κεφαλαιακή δράση, η οποία με σωστή διαχείριση θα δώσει τη δυνατότητα για περισσότερους τίτλους αλλά και πρωταγωνιστικό ρόλο σε Ελλάδα και Ευρώπη. Τίποτα βέβαια στο ποδόσφαιρο δεν μπορεί να προβλεφθεί".

"Η επόμενη ημέρα θέλει τον κόσμο πιο ενωμένο. Είναι ευθύνη όλων μας αυτό. Με πράξεις όμως, όχι με λόγια. Η ομάδα θα λειτουργήσει κανονικά. Δεν έχουν τελειώσει τα πλέι oφ. Υπάρχει σχεδιασμός που θα συνεχιστεί και η επόμενη ημέρα θα συνεχίσει την προηγούμενη. Δεν θα υπάρξει παύση εργασιών. Σχεδιάζουμε απλώς μια καινούρια βάση για την επόμενη 100ετία".
"Δεν επιδιώκω προεδρικά αξιώματα. Σκοπός μου είναι να προσφέρω στην ομάδα. Δεν με εκφράζει το προεδριλίκι. Απαιτείται προσοχή στο σχήμα. Σε αυτό θα ακουστούν απόψεις. Το νέο σχήμα πρέπει να δείξει μία σημαντική παρουσία".


"Εγώ θα είμαι κοντά στον Ερασιτέχνη, αλλά χρειάζεται να με θέλουν και οι άλλοι"."Τα 80εκ. ευρώ είναι ένα ρεαλιστικό νούμερο. Θα μπούνε στο ταμείο για τη διάθεση σκοπών της ομάδας. Είναι πολύ ρεαλιστικό αυτό. Για το γήπεδο έχουν εξασφαλιστεί τα κεφάλαια".

"Θέλω να είναι περισσότεροι από πέντε άνθρωποι αυτοί που θα συμμετάσχουν το ίδιο σχήμα. Έχω το χρόνο να φέρω στο τραπέζι ένα συγκεκριμένο πλάνο. Δεν είμαι γιατρός να κλείνω ραντεβού. Οι πόρτες του Παναθηναϊκού είναι πάντα ανοιχτές. Πάντα μιλάω με προτάσεις. Σε όλο τον κόσμο απευθύνομαι και όχι σε συγκεκριμένα άτομα".

"Δεν είμαι γιατρός να κλείνω ραντεβού"."Ο Παναθηναϊκός έχει πάνω από 1.200 μετόχους. Είναι ήδη πολυμετοχική η ΠΑΕ. Απλώς είχε αδρανήσει. Είναι μια ενεργοποίηση. Το επόμενο βήμα μπορεί να είναι το χρηματιστήριο. Εφόσον το επιτρέψει η νομοθεσία, θα το εξετάσουμε".

"Ας μην μείνουμε στα του εορτασμού. Οι προτάσεις μου είναι σαφείς και ξεκάθαρες για τον Ερασιτέχνη. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Θα τον ήθελα πιο μεγάλο, πιο δυνατό, χωρίς θεωρητικούς αποκλεισμούς. Θα ήθελα ένα πλάνο διεύρυνσης. Εγώ θα είμαι κοντά, αλλά χρειάζεται να με θέλουν και οι άλλοι
ΠΗΓΗ http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/Panathinaikos/196305.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Αυτό λέω κανόνισαν να μην έχει ελπίδες ώστε να πέσει η έφεση αφού κρίθηκε ότι
Δεν έχει έννομο συμφέρον όλα μελετημένα τα είχαν .
Τώρα για τον τελικό αμα παίξει 50-50 η διαιτησία είναι του Άρη το κύπελλο που έχει καλύτερη ομαδα αυτός
Ο ολυμπιακός χωρίς βοήθειες ούτε για πέμπτος δεν κάνει .



Μην στενοχωριεσαι φιλε μου... Θα δικαιωθουμε τον Αυγουστο, στον 3ο Προκριματικο του CL... εκει θα δουμε ποσο "ΔΥΝΑΤΟΣ" ειναι ο ΟΣΦΠ, το ποσο "πια μπορει να ανταγωνιστει" τις Ευρωπαϊκες Ομαδες (χαχαχα, εδω γελιο)...


του χρειαζεται ενα μαθημα, για να καταλαβει ο κ. Κοκκαλης, οτι δεν πρεπει να δουλευει για παρτη του, για να εχει τα κερδη, αλλα για ενα ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ...

αυτο φυσικα απευθυνεται σε ολους τους ΜΕΓΑΛΟΜΕΤΟΧΟΥΣ ή Προεδρους ή Ιδιωκτητες των ομαδων... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ απο τον Βουρκο, που αρκετοι προκαλουν! Ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης, ειτε λιγο ειτε περισσοτερο!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Απόφαση της διοίκησης»
Δεν θέλουμε αλλά θα παίξουμε στα πλέι-οφ, υποστηρίζουν οι παίκτες της ΑΕΚ

Αθήνα

Τέλος στο σίριαλ της συμμετοχής τους ή όχι στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκα έβαλαν Oι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. «Παρά τη δική μας απόφαση για αποχή, είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχθούμε τη θέση της διοίκησης, καθώς δεσμευόμαστε με συμβόλαιο» αναφέρουν χαρακτηριστικά με ανακοίνωσή τους στον επίσημο δικτυακό τόπο της «Ένωσης».

«Εμείς, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, θεωρούμε τους εαυτούς μας πρωταθλητές. Η διοίκηση μας ανακοίνωσε την απόφασή της να μετέχει η ομάδα κανονικά στα πλέι οφ, παρά τη δική μας απόφαση να απέχουμε. Θέλουμε να διαχωρίσουμε τη θέση μας από αυτή της διοίκησης, όμως, ως επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, είμαστε αναγκασμένοι να την αποδεχτούμε καθώς δεσμευόμαστε με συμβόλαιο.

» Θέλουμε να γνωρίζει ο κόσμος ότι παρά τη διαφωνία μας με τη διοίκηση, την πικρία και το αίσθημα αδικίας που νιώθουμε, θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για την ιστορία της ομάδας», αναφέρει η ανακοίνωση των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Λεπτομέρειες προς αποσαφήνιση»
Ικανοποίηση στην ΠΕΚ για τις εξαγγελίες περί πολυμετοχικού σχήματος στον Παναθηναϊκό


Αθήνα
Με ικανοποίηση υποδέχθηκε η Παναθηναϊκή Ενωτική Κίνηση τη τοποθέτηση του Γιάννη Βαρδινογιάννη τη Μ.Τρίτη, για το πολυμετοχικό σχήμα στον σύλλογο. Η ανακοίνωση που εξέδωσε η ΠΕΚ αναφέρει τα εξής:

«Εκφράζουμε την ικανοποίησή μας για τις σημερινές ανακοινώσεις του κ. Γιάννη Βαρδινογιάννη που είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

» Βέβαια υπάρχουν ακόμα πολλές λεπτομέρειες που πρέπει να αποσαφηνιστούν ώστε να βεβαιωθούμε ότι το νέο πολυμετοχικό σχήμα και το νέο οργανωτικό μοντέλο της ΠΑΕ μπορεί να εκπληρώσει τα οράματα όλων των παναθηναϊκών φιλάθλων.

» Μετά το Πάσχα θα συζητήσουμε με τον κ. Γιάννη Βαρδινογιάννη και θα ενημερώσουμε όλους τους συμπαραστάτες της ΠΕΚ».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ας κοιτάξουμε το μέλλον»
Με καλό μάτι βλέπει ο Π. Γιαννακόπουλος την πρόταση Βαρδινογιάννη


Αθήνα
Στη σωστή κατεύθυνση θεωρεί ο Παύλος Γιαννακόπουλος ότι είναι η πρόταση Βαρδινογιάννη για την ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Ο διοικητικός ηγέτης της «πράσινης» ΚΑΕ, μιλώντας στην ΕΡΑ - Σπορ, τόνισε χαρακτηριστικά:

«Η πρόταση του κ. Βαρδινογιάννη είναι στη σωστή κατεύθυνση, θα περιμένω λεπτομέρειες για να τοποθετηθώ αναλυτικά. Εάν οι επόμενες ανακοινώσεις είναι προς το συμφέρον του Παναθηναϊκού, εμείς θα είμαστε κοντά.

» Μας ενδιαφέρει το μέλλον του Παναθηναϊκού και οι φίλοι του να είναι ικανοποιημένοι από την πορεία της ομάδας. Ας ξεχάσουμε το παρελθόν και ας κοιτάξουμε το μέλλον. Όλοι να βάλουμε ένα λιθαράκι για να βρει η ομάδα το δρόμο της».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Θα παίξει στα πλέι-οφ η ΑΕΚ
Όργανα του Ολυμπιακού χαρακτήρισαν Γκαγκάτση και ΕΠΟ οι Νικολαΐδης και Ριβάλντο

Αθήνα
Εξυπηρέτηση του Βασίλη Γκαγκάτση στον Ολυμπιακό χαρακτήρισε ο Ντέμης Νικολαΐδης την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τους «ερυθρόλευκους».

«Εκεί θα δουλεύει μετά τη λήξη της θητείας του ως πρόεδρος της Ομοσπονδία» υποστήριξε ο πρόεδρος της «Ένωσης» στους παίκτες της ομάδας στην ομιλία του που προηγήθηκε της προπόνησης της Μ. Τρίτης.

Τις δικές του «βόμβες», όμως, έριξε και ο Ριβάλντο, ο οποίος υποστήριξε ότι «στα τρία χρόνια που ήμουν στον Ολυμπιακό, άκουγα ότι πολλοί υπάλληλοι της ΕΠΟ δούλευαν για να παίρνει η ομάδα τα πρωταθλήματα».

Περισσότερα σε λίγο...

Newsroom ΔΟΛ

...εχει να γινει σκοτωμος!!!!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Πάρε την ΑΕΚ και φύγε»
Αίτημα αποχώρησης της Original 21 από τη Σούπερ Λίγκα στον Nικολαΐδη


Να αποχωρήσει από την Σούπερ Λίγκα καλεί τον Ντέμη Νικολαΐδη, ο σύνδεσμος των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ, Original 21.

«Η ΑΕΚ έχασε τυπικά το πρωτάθλημα, αλλά ουσιαστικά το έχει κερδίσει. Εμείς πιστεύουμε ότι το πιο σοβαρό που θα έπρεπε να κάνει η ΑΕΚ για αυτό το αίσχος είναι να αποχωρήσει από τη Σούπερ Λίγκα. Προτρέπουμε τον πρόεδρο Ντέμη Νικολαΐδη να συνειδητοποιήσει πού βρίσκεται και να ακολουθήσει δυστυχώς το παράδειγμα του Σκόρδα και να αποχωρήσει. Αυτό που φωνάζουμε όλο τον χρόνο ήρθε η ώρα να γίνει πράξη. Φύγε. Πάρε την ΑΕΚ από τη Σούπερ Λίγκα και μπορείς να συμμετέχεις στο πρωτάθλημα χωρίς να μπερδεύεσαι με ανθρώπους που χρόνια πολεμούν την ΑΕΚ και θέλουν να της κάνουν κακό» ανέφερε χαρακτηριστικά.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 11:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
Να τα πάρουμε ένα ένα τα θέματα γιατί εχτες είχε ψωμί πρώτα τον ακατανόμαστο
Αποκαθηλώθηκε για άλλη μια φορα καθώς βγήκε ο πρώην ηγέτης τους που τον είχαν
Για θεό ο Ριβαλντο και αμφισβήτησε τα 3 πρωταθλήματα που πηρέ μαζί αφήνοντας
Αιχμές για την καθαρότητα τους λέγοντας ακόμα ότι άνθρωποι της ομοσπονδίας πηγαινόρχονταν στου Ρέντη .
Πολύ σημαντική καταγγελία άλλη μια ακόμα επιβεβαίωση του πως παίρνει τα
Τρόπαια ο ψευτοπρωταθλητης .
Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει ?έχουμε ακούσει σε κασέτα απ τον Τριανταφυλλόπουλο
Παλαιότερα πρόεδρο συνδέσμου διαιτητών να λέει ο ολυμπιακός και το Αιγάλεω να
Κερδανε και οι υπόλοιποι να πάνε να γα______ τώρα βγαίνει ο πρώην ηγέτης τους και λέει
Ότι μάλλον δεν ήταν καθαρά τα πρωταθλήματα που κέρδισε μαζί τους ενώ φέτος παίρνει
Τον τίτλο στα χαρτιά .
Μου φαίνεται στο μέλλον θα γραφτεί ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια με τα κατορθώματα του
Ακατανόμαστου καθώς οσο περνανε τα χρονια τοσο θα βγαίνουν και αλλοι να μιλανε
Για την χαρτενια κυριαρχία του .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 11:36:34  Εμφάνιση Προφίλ
Πάμε τώρα στις εξελίξεις στον παναθηναϊκό που είναι πολύ σημαντικές καθώς
Αν γίνουν πράξη αυτά που είπε ο Βαρδινογιάννης και τα βρει με την ΠΕΚ τότε
Μιλάμε για γιγάντωση του συλλόγου καθώς αν ρίξουν 80 εκατομμύρια ευρώ
Για μεταγραφές δεν μιλάμε για απλή κυριαρχία στην Ελλάδα αλλα πλέον θα
Μπορεί να χτυπήσει και ευρωπαϊκούς τίτλους .
Μια ακόμα σημαντική παράμετρος είναι ότι εκτος του χρηματικού θέματος πιστεύω
Θα εξασφαλιστεί και το 50-50 στο πρωτάθλημα καθώς αποκλείεται να ανεχτούν
Το αίσχος που επικρατεί σήμερα η παράγκα θα πέσει .
Προσωπικά όπως και οι περισσότεροι παναθηναϊκοί δεν θέλουμε εύνοια θέλουμε
Το 50-50 και όποιος είναι μάγκας μέσα στο γήπεδο ας πάρει ότι του αξίζει
Χαρτένιους τίτλους δεν θέλουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δραματικό φινάλε
«Χαρακίρι» της Λίβερπουλ, ανέλπιστη ισοπαλία για την Τσέλσι

Λίβερπουλ
Ψυχρουλουσία δέχθηκε η Λίβερπουλ στο 94ο λεπτό του πρώτου ημιτελικού με την Τσέλσι, καθώς με αυτογκόλ του Ρίισε υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με τους «μπλε» και έχασε το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της Μόσχας. Οι «κόκκινοι» είχαν προηγηθεί στο 43' με γκολ του Κάουτ, είχαν την υπεροχή καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά προδόθηκαν από την... καρφωτή κεφαλιά του Ρίισε, ο οποίος είχε μάλιστα μπει αλλαγή στη θέση του τραυματία Αουρέλιο. Η ρεβάνς της 30ής Απριλίου στο «Στάμφορντ Μπριτζ» δίνει πλέον το δικαίωμα στην Τσέλσιο να ελπίζει στην πρώτη συμμετοχή της σε τελικό.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στη αρχή του αγώνα και, παρά την καλοστημένη άμυνα της Τσέλσι, προσπάθησε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες για ένα τέρμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Κάουτ, μετά από βαθιά μπαλιά του Αλόνσο, βρέθηκε απέναντι στον Τσεχ, όμως το κοντρόλ που επιχείρησε δεν ήταν ιδανικό και ο επερχόμενος Καρβάλιο πρόλαβε να διώξει.

Η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή και μάλιστα έφτασε «μια ανάσα» από το γκολ στο 30', όταν ο Τζέραρντ «βρήκε» τον Τόρες, αλλά το πλασέ του τελεταίου σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα της Τσέλσι.

Δύο λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Κάραγκερ στον Ντρογκμπά, με το ριπλέι όμως να δικαιώνει τον Αυστριακό διαιτητή της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν καλύτερη και τελικά ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον καλύτερο παίκτη της στο γήπεδο: τον Ντιρκ Κάουτ.

Ήταν το 43ο λεπτό, όταν ο Φρανκ Λάμπαρντ έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του, ο Μασεράνο «βρήκε» τον Κάουτ και ο τελευταίος δεν αστόχησε απέναντι στον Τσεχ, «γράφοντας» το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο προπονητής της Τσέλσι, Αβραάμ Γκραντ, αποφάσισε να μην αλλάξει κάτι στην ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ούτε μια φορά την εστία του Ρέινα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 59', όταν το σουτ του Μπάμπελ πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσεχ, ενώ η Τσέλσι απείλησε για πρώτη φορά στο 68', όταν μετά από ωραίο συνδυασμό των Μπάλακ και Λάμπαρντ, ο τελευταίος πάσαρε στον Μαλουντά, ο οποίος απέναντι από τον Ρέινα κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Μασεράνο.

Στο 86' ο Γκραντ πέρασε και δεύτερο επιθετικό στον αγωνιστικό χώρο (Ανελκά) στη θέση του Μπάλακ, μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-4-2.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Λίβερπουλ θα έπαιρνε την νίκη, η Τσέλσι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Ρίισε, μετά από σέντρα του Καλού. Ως εκ τούτου οι «μπλε» έχουν ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του «Στάμφορντ Μπριτζ».

Διαιτητής: Κόνραντ Πλάουτζ (Αυστρία)

Κίτρινες: Τέρι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Αρμπελόα, Κάραγκερ, Σκρτελ, Αουρέλιο (62' Ρίισε), Τσάμπι Αλόνσο, Μασεράνο, Τζέραρντ, Κάουτ, Μπάμπελ (75' Μπεναγιούν), Τόρες

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Φερέιρα, Τέρι, Καρβάλιο, Α. Κόουλ, Λάμπαρντ, Μακελελέ, Μπάλακ (86' Ανελκά), Μαλουντά, Ντρογκμπά, Τζ. Κόουλ (63' Καλού)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μεγάλη «μάχη»...
Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η πρώτη «πράξη»

Αθήνα
Με στόχο ένα αποτέλεσμα που θα της επιτρέψει να διατηρήσει στο ακέραιο τις ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό του Champions League, η Μπαρτσελόνα, υποδέχεται την Μ. Τετάρτη (21:45) την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στον πρώτο ημιτελικό.

Οι παίκτες του Φρανκ Ράικαρντ, είναι αποφασισμένοι να «εξιλεωθούν» για την κακή πορεία στην primera division και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση, όμως απέναντι τους θα είναι μία από τις πιό φορμαρισμένες ομάδες του πλανήτη.

Οι «μπέμπηδες» διαθέτουν ένα ιδιαίτερα «δεμένο» σύνολο και μπορούν να νικήσουν οποιονδήποτε αντίπαλο. Με δεδομένο μάλιστα, ότι στις 29 Απριλίου θα φιλοξενήσουν την «Μπάρτσα» στο «Ολντ Τράφορντ», θα παίξουν στο «Καμπ Νου» προκειμένου να αποσπάσουν το αποτέλεσμα που θα τους καταστήσει φαβορί για την πρόκριση.

Παράλληλα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ταξιδεύει στη Βαρκελώνη με μοναδικό απόντα τον Λουi Σαχά, ο οποίος είναι τραυματίας. Αντίθετα, επέστρεψαν τόσο ο Ντάρεν Φλέτσερ, όσο και οι Φαν ντερ Σαρ, Αντερσον, Χάργκριβς που δεν αγωνίστηκαν την Κυριακή εναντίον της Μπλάκμπερν.

Ο σερ Αλεξ Φέργκιουσον έχει συμπεριλάβει 22 παίκτες στην πλέον έμπειρη ομάδα του Champions League. Την ίδια ώρα, αν οι Πολ Σκόουλς και Γκάρι Νέβιλ αγωνιστούν την Τρίτη θα φτάσουν τις 100 συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τον αγώνα θα διευθύνει ο 38χρονος Ελβετός Μάσιμο Μπουζάκα, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ματίας Αρνετ και Στεφαν Κουατ, ενώ 4ος διαιτητής ορίσθηκε ο επίσης Ελβετός, Κλαούντιο Κιρτσέτα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ενα ακόμα «όπλο»
Παίζει ο Μέσι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ


Αθήνα
Ο Λιονέλ Μέσι θα είναι στην αποστολή της Μπαρτσελόνα για το ματς της Τετάρτης στο «Καμπ Νου» κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του Champions League.

Ο Αργεντινός σταρ επανήλθε την προηγούμενη εβδομάδα στη δράση, για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του στις 4 Μαρτίου, στον αγώνα του Champions League με τη Σέλτικ.

Ο 20χρονος άσος ξεπέρασε το πρόβλημα στον αριστερό μηρό και τίθεται στη διάθεση του Φρανκ Ράικαρντ για το μεγάλο ματς με την πρωταθλήτρια Αγγλίας:

«Είμαι έτοιμος για τη Γιουνάιτεντ. Είμαι καλά και θα παίξω. Εχω πολύ μεγάλη επιθυμία να κάνω το καλύτερο δυνατό και να μπορέσω να προσφέρω στην ομάδα μου αυτά που είμαι σε θέση να κάνω στον αγωνιστικό χώρο», δήλωσε σχετικά ο Μέσι.

Ο Μπουζάκα «σφυρίζει»

Ο Ελβετός Μάσιμο Μπουζάκα ορίσθηκε από την αρμόδια επιτροπή της UEFA να διευθύνει το ματς στο «Καμπ Νου». Βοηθοί του 38χρονου Μπουζάκα, θα είναι οι συμπατριώτες του, Ματίας Αρνετ και Στεφαν Κουατ, ενώ 4ος διαιτητής ορίσθηκε ο επίσης Ελβετός, Κλαούντιο Κιρτσέτα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Να και κατι ΑΞΙΟΛΟΓΟ !!!


«Με πονάει»
Αποχωρίζεται τη Μίλαν ο Μπερλουσκόνι λόγο... ασυμβίβαστου

Ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι δήλωσε ότι θα αποχωρήσει από την προεδρία της Μίλαν, όταν αρχίσει να ασκεί -για τρίτη φορά- τα καθήκοντά του ως πρωθυπουργού της Ιταλίας.

«Θα πρέπει να παραχωρήσω την προεδρία της Μίλαν κι αυτό με πονάει. Ο νέος ρόλος μου είναι ασύμβατος» τόνισε, με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό «Radio Radio» ο «καβαλιέρε», ο οποίος αναμένεται να ορκιστεί στις αρχές Μαϊου, ύστερα από την πρόσφατη επικράτησή του στις γενικές εκλογές της χώρας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπερλουσκόνι είχε αποχωρήσει από την προεδρία της Μίλαν, παρότι παρέμεινε ιδιοκτήτης του συλλόγου, και στη διάρκεια της προηγούμενης πρωθυπουργικής θητείας του (2001-2006). Η κίνηση αυτή είναι μάλλον απίθανο να δημιουργήσει προβλήματα στη διεύθυνση των «ροσονέρι», καθώς ο αντιπρόεδρος Αντριάνο Γκαλιάνι έχει αναλάβει να διαχειρίζεται τις υποθέσεις των πρωταθλητών Ευρώπης.

Στο μεταξύ, ο Μπερλουσκόνι επεσήμανε ότι οι υψηλές οικονομικές απαιτήσεις της Μπαρτσελόνα για τον Ροναλντίνιο δεν έχουν βάλει τέλος στις ελπίδες της Μίλαν για την απόκτησή του: «Θέλουμε ακόμη να τον αποκτήσουμε και ξέρουμε ότι κι αυτός θέλει τη Μίλαν. Η Μπαρτσελόνα παρουσίασε ένα αίτημα, το οποίο όλοι θεωρούν υπερβολικό. Προχωρούμε μπροστά και θα δούμε. Ενδιαφερόμαστε ακόμη.»

Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ, η διοίκηση του συλλόγου της Καταλωνίας ζήτησε 50 εκατομμύρια ευρώ για τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, με τον οποίο η Μίλαν έχει έρθει σε συμφωνία, και τον Ιταλό Τζιανλούκα Τζαμπρότα.

Τέλος, ο Μπερλουσκόνι διέψευσε τη φημολογία ότι θα προσπαθούσε να εμποδίσει την εξαγορά της Ρόμα από όμιλο, ο οποίος συνδέεται με τον Αμερικανό δισεκατομμυριούχο Τζορτζ Σόρος. «Δεν είμαι κατά της άφιξης ξένων επενδυτών για τη Ρόμα. Είναι μια πάγια πρακτική στην Ευρώπη τώρα. Απλά σκεφτείτε τις αγγλικές ομάδας, με τον (Ρόμαν) Αμπράμοβιτς, ο οποίος έχει αναλάβει ένα σύλλογο (Τσέλσι), ο οποίος είναι αγαπητός σε πολλούς Άγγλους» τόνισε μεταξύ άλλων ο «ισχυρός άνδρας» της Μίλαν.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Οι πρώτοι ημιτελικοί
Μπάγερν-Ζένιτ και Ρέιντζερς-Φιορεντίνα για το πρώτο βήμα

Αθήνα
Στην τελική ευθεία μπαίνει το κύπελλο UEFA, καθώς την Πέμπτη θα διεξαχθούν οι πρώτοι αγώνες για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο σπουδαία παιχνίδια, με το σημαντικότερο να διεξάγεται στο «Αλιάντς Αρίνα», όπου το μεγάλο φαβορί του φετινού θεσμού, Μπάγερν Μονάχου θα υποδεχθεί την πρωταθλήτρια Ρωσίας, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Οι Βαυαροί υποδέχονται τους Ρώσους και εξαιρετικά αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Μίροσλαβ Κλόζε, που έχει φλεγμονή στο δεξί πόδι. Η πιθανή απουσία του σε συνδυασμό με την τιμωρία του Λούκα Τόνι σημαίνει πως στο βασικό σχήμα θα βρίσκεται ο Λούκας Ποντόλσκι.

Επίσης, μικροπρόβλημα αντιμετώπισε και ο Φρανκ Ριμπερί που δεν συμμετείχε στην προπόνηση, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσει αυτό το κρίσιμο ματς. Το ίδιο ισχύει και για τον Μαρκ Φαν Μπόμελ, που υπέστη κάταγμα ρινικού οστού το Σάββατο, στον τελικό κυπέλλου με τη Ντόρτμουντ, όμως θα αγωνιστεί με ειδική προστατευτική μάσκα.

Στο άλλο παιχνίδι των ημιτελικών, η Ρέιντζερς θα υποδεχθεί στο «Αϊμπροξ Παρκ την Φιορεντίνα, σ' έναν αγώνα με... ελληνικό χρώμα, καθώς θα τον διευθύνει ο Κύρος Βασσάρας. Βοηθοί του Βασσάρα, θα είναι οι Δημήτρης Μποζατζίδης και Δημήτρης Σαραϊδάρης, ενώ 4ος διαιτητής, ορίσθηκε ο Δημήτρης Καλόπουλος. Συνοπτικά το πρόγραμμα των πρώτων ημιτελικών:


21:45 Μπάγερν Μονάχου-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης

21:45 Ρέιντζερς-Φιορεντίνα


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 16:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το μίνι πρωτάθλημα αρχίζει
Πρεμιέρα στα πλέι οφ σε Βικελίδης και ΟΑΚΑ


Αθήνα
Με τη διεξαγωγή της πρώτης αγωνιστικής, αρχίζουν την Τετάρτη τα πλέι οφ στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός, ο Αρης και ο Πανιώνιος θα διεκδικήσουν μία θέση για τον Β' προκριματικό γύρο του Champions League, μία για το Κύπελλο UEFA και μία για το Ιντερτότο.

Οι δύο αθηναϊκές ομάδες έχουν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των δύο άλλων, καθώς αρχίζουν το «μίνι» πρωτάθλημα με οκτώ και επτά βαθμούς, αντίστοιχα, κάτι που σημαίνει ότι, εκτός απροόπτου, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός θα διεκδικήσουν τη θέση για το νέο Champions League.

Αύριο, λοιπόν, ο Αρης θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό και χρειάζεται μόνο νίκη για να μείνει «ζωντανός» στην υπόθεση της δεύτερης θέσης, αφού οι «κίτρινοι» έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο κύπελλο UEFA μέσω του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα παίξουν στον τελικό με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός θέλει πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, έτσι ώστε να ελπίζει για την δεύτερη θέση.

Παράλληλα, η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει τον Πανιώνιο με μοναδικό στόχο το «τρίποντο», έτσι ώστε να παραμείνει φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, ενώ οι «κυανέρυθροι», απαλλαγμένοι από το άγχος του πρωταθλήματος, θα διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

19:00 Αρης-Παναθηναϊκός

21:00 ΑΕΚ-Πανιώνιος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΕΚ 8 βαθμοί

Παναθηναϊκός 7

Αρης 2

Πανιώνιος 0

Πώς θα δοθούν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια

Τη Μ. Τρίτη, εξάλλου, η Σούπερ Λίγκα με ανακοίνωσή της, παρέθεσε τα ακόλουθα στοιχεία αναφορικά με την συμμετοχή των ομάδων στα Κύπελλα Ευρώπης της περιόδου 2008 - 2009.

«Μέσω των Αγώνων πλέι-οφ οι ομάδες που συμμετέχουν σε αυτούς διεκδικούν τις ακόλουθες θέσεις:

» - Την πρώτη θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ και την συμμετοχή στον 2ο Προκριματικό Γύρο του Champions League (29/30 Ιουλίου - 5/6 Αυγούστου)

» - Την 2η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ και την συμμετοχή στον 2ο Προκριματικό Γύρο του Κυπέλλου UEFA (14 Αυγούστου - 28 Αυγούστου)

» - Την 3η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ και την συμμετοχή στον 2ο Προκριματικό Γύρο του Κυπέλλου Intertoto (5/6 Ιουλίου - 12/13 Ιουλίου)

» Σημ. Στην περίπτωση όπου η ΠΑΕ ΑΡΗΣ κατακτήσει την 1η ή την 2η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ, στο Κύπελλο UEFA θα συμμετάσχει η ομάδα που θα κατακτήσει την 3η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ, και στο Κύπελλο Intertoto η ομάδα που θα καταλάβει την 4η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ.

» Στην περίπτωση όπου η Π.Α.Ε. ΑΡΗΣ κατακτήσει την 3η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ, τότε στο Κύπελλο Intertoto θα συμμετάσχει η ομάδα που θα καταλάβει την 4η θέση στους Αγώνες PlayOffs ΟΠΑΠ».

Δεν θα μεταδοθούν τηλεοπτικά οι αγώνες του Πανιωνίου και της ΑΕΚ στα πλέι οφ

Τη μη τηλεοπτική κάλυψη των αγώνων που θα δώσουν ΑΕΚ και Πανιώνιος στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας, ανακοίνωσε η συνδρομητική τηλεόραση. Οι δύο ομάδες δεσμεύονται με συμβόλαιο με το συνδρομητικό κανάλι, η διοίκηση του οποίου ανακοίνωσε πως η μη τήρηση κάποιων συμφωνηθέντων από την πλευρά της διοργανώτριας την αναγκάζει να μην προβεί στην τηλεοπτική κάλυψη των αγώνων που θα ακολουθήσουν.

«Με την παρούσα ανακοίνωση, η NOVA θα ήθελε να ενημερώσει τους συνδρομητές της για την τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων playoffs των ομάδων της. Τον Ιούλιο του 2007, η SuperLeague μας προσέγγισε για να ενισχύσουμε τον προτεινόμενο νέο θεσμό των playoffs. H NOVA από την πρώτη στιγμή συνεργάστηκε οικειοθελώς με την SuperLeague για την ενίσχυση αυτού του θεσμού.

» Από τότε έως σήμερα, καταλήξαμε δυο φορές σε συμφωνία, η οποία στη συνέχεια ανατράπηκε χωρίς πάντως δική μας ευθύνη. Τελευταία και πρόσφατη πρότασή μας προς την SuperLeague είναι να αποδοθεί προς αυτήν το σύνολο του πρόσθετου καθαρού διαφημιστικού εσόδου που θα προκύψει για την NOVA από τα playoffs.

» Χθες Δευτέρα 21 Απριλίου, η SuperLeague απέρριψε την οικειοθελή προσφορά μας για την ενίσχυση των playoffs, 36 μόλις ώρες πριν την έναρξη της διεξαγωγής τους. Αυτή η τελευταίας στιγμής ξαφνική εξέλιξη καθιστά προς το παρόν πρακτικά αδύνατη για την NOVA και χωρίς καμία δική της ευθύνη την προβολή και τηλεοπτική εκμετάλλευση των playoffs» αναφέρει η ανακοίνωση του συνδρομητικού καναλιού.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αποκλειστική συνέντευξη στο in.gr/sports
Xρονιά προσωπικών απαντήσεων για τον Αντώνη Νικοπολίδη


Αθήνα
Τον ψηφίσατε MVP του πρωταθλήματος, εκείνος σας ευχαριστεί και κάνει μία αναδρομή της χρονιάς. Ο λόγος για τον Αντώνη Νικοπολίδη, τον οποίο το γκαλοπ του ingr/sports ανέδειξε πολυτιμότερο παίκτη της φετινής Σούπερ Λίγκα με ποσοστό 29% και 3.518 ψήφους μέσα σε μόλις τρεις ημέρες, που έμεινε στον αέρα η ψηφοφορία.

Ο τερματοφύλακας του πρωταθλητή Ολυμπιακού, κάνει λογο μία χρονιά προσωπικών απαντήσεων, δεν μπαίνει στην διαδικασία αμφισβήτησης του τίτλου, δεν αποκλείει την εκ νέου ανανέωση του συμβολαίου του και περιμένει με λαχτάρα το EURO 2008.

Η αλήθεια είναι ότι όταν τη Μεγάλη Δευτέρα θελήσαμε να βρούμε γκάλοπ μία ημέρα μετά την λήξη της θυελώδους αγωνιστικής περιόδου και τις όσες δηλώσεις έγιναν, πιστέψαμε ότι τελικά αυτό το πρωταθλημα, ήταν πρωτάθλημα των προσώπων, ή μάλλον των προσωπικοττων Έτσι υστερα από πολύ σκέψη καταλήξαμε σε 10 ονόματα που ξεχώρισαν αγωνιστικά και βοήθησαν την ομάδα τους για την επίτευξη των στόχων της, ανεξαρτήτου θέσης.

Από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο ο Αντώνης Νικοπολίδης ξεχώρισε. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού... μίλησε σε όλες τις κρίσιμες στιγμές των «ερυθρολεύκων» και όπως λέει και επιβραβεύτηκε απότο αλάθητο αίσθημα του κοινού. Κανείς δεν ξέχασε τις αποκρούσεις του σε κρίσιμα πέναλτι όπως αυτό με τον Μπάρκογλου, τον Κονσεϊσάο και τον Παπαδόπουλο, αλλά και τον έξαλλο πανηγυρισμό του στο σωτήριο τέρμα του Μήτρογλου με τη Λάρισα στο 90’.

Ο ίδιος μιλώντας αποκλειστικά στο in.gr/sports αφού ευχαρίστησε όλους όσους αναγνώρισαν με την ψήφο τους την προσπάθειά του, έκανε λόγο για μία χρονιά προσωπικών απαντήσεων, δεν μπήκε στην διαδικασία αφισβήτισης του τίτλου, δεν αποκλείσε την εκ νέου ανανέωση του συμβολαίου του και μίλησε για το EURO 2008.

Αναλυτικά:

-Ήταν μία από τις καλύτερες χρονιές για εσάς, ύστερα από μία δύσκολη περίοδο (μετά την 25η Μαρτίου 2007 και την ήττα 4-1 από την Τουρκία στα προκριματικά ΕURO);

Δεν θα την έλεγα καλύτερη, αλλά χρονιά προσωπικών απαντήσεων. Κατάφερα και κρατήθηκα για πολύ καιρό σε υψηλό επίπεδο και ευτυχώς αυτό συνοδεύτηκε με έναν -προς το παρόν- τίτλο γιατί περιμένουμε και τον τελικό Κυπέλλου.

-Αυτό σας ωθεί να σκέφτεστε την επιμήκυνση της καριέρας σας;

Πριν από λιγο καιρό ανανέωσα για ένα χρόνο. Δεν το αποκλείω, θα το ξανακεφτώ όταν έρθει ώρα.

-Ποιον θεωρείτε εσείς MVP του Ολυμπιακού;

Δεν θα απαντήσω με κάποιο πρόσωπο. Η ενότητα και το καλό κλίμα στα αποδυτήρια έπαιξαν ρόλο όπως και η ωριμότητα που έδειξε ο κόσμος του Ολυμπιακού στις κρίσιμες στιγμές.

-Είναι ο Ολυμπιακός και ηθικός πρωταθλητής;

Εμείς είμαστε πρωταθλητές. Έτσι αισθανόμαστε και αυτό μας ενδιαφέρει.

-Δεν έχετε να απανησετε κάτι σε όσους σας αμφισβητούν;

Όχι.

-Ο Λεμονής έπρεπε να φύγει;

Έφυγε σε μια περίοδο που έπρεπε κάτι να αλλάξει. Δεν ήταν όμως ο μόνος που έφταιγε. Φταίγαμε και εμείς. Όλοι είχαμε ευθύνες, χρεαζόμασταν όμως ένα ταρακούνημα.

-Ποιο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό χαρήκατε περισσότερο;

Το πρώτο. Ήταν μία συναρπαστική χρονιά.

-Και από τον Ολυμπιακό στην εθνική ομάδα. Απομένουν 47 ημέρες για τον πρώτο αγώνα του EURO. Τι σκέφτεστε;

Έχω μεγάλη προσμονή, ωστόσο δεν πετάω στα σύννεφα. Το βασικό είναι ότι ξέρουμε τις δυσκολίες. Ξεκινάμε όπως και το 2004, για να περάσουμε στην επόμενη φάση.

Η ψηφοφορία του in.gr/sports

Η ψηφοφορία του in.gr/sports έμεινε στον αέρα μόλις τρεις μέρες και κυριολεκτικά πήρε φωτιά, αφού ψήφισαν 12.369 επισκέπτες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:


Αντώνης Νικοπολίδης (ΟΣΦΠ) 3.518 ψήφους (28,44%)
Ισμαέλ Μπλάνκο (ΑΕΚ) 2.529 ψήφους (20,45%)
Ριβάλντο (ΑΕΚ) 1.604 ψήφους (12,97%)
Ντάρκο Κοβάσεβιτς (ΟΣΦΠ) 1.519 ψήφους (12,28%)
Κόκε (Αρης) 816 ψήφους (6,6%)
Γιώργος Καραγκούνης (ΠΑΟ) 751 ψήφους (6,07%)
Γιώργος Χούτος (Πανιώνιος) 563 ψήφους (4,56%)
Φιλομένο (Αστέρας Τρίπολης) 280 ψήφους (2,26%)
Ρατζίνσκι (Ξάνθη) 246 ψήφους (1,99%)
Μετίν (Λάρισα) 149 ψήφους (1,2%)
Αλλος ποδοσφαιριστής 290 ψήφους (2,34%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 104 ψήφους (0,84%)


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Απαιτεί» διάψευση εντός 24ώρου
Εξώδικο απέστειλε η ΠΑΕ Ολυμπιακός σε Νικολαΐδη και Ριβάλντο για τις δηλώσεις τους


Η ΠΑΕ Ολυμπιακός δεν άφησε αναπάντητα τα όσα φέρονται να είπαν εχθές (Μ.Τρίτη) ο Ντέμης Νικολαϊδης και ο Ριβάλντο, παρουσία ολόκληρου του ποδοσφαιρικού τμήματος της ΑΕΚ, στα αποδυτήρια των εγκαταστάσεων της ομάδας.

Την Μ.Τετάρτη, η «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση, όχι όμως για να απαντήσει σε όλα αυτά, αλλά για να ενημερώσει ότι έστειλε εξώδικο διαμαρτυρία-πρόσκληση και προς τους δύο, με το οποίο τους καλεί εντός 24 ωρών να διαψεύσουν τα όσα φέρονται να έχουν πει.

Ειδικότερα, η ανακοίνωση αναφέρει «η ΠΑΕ Ολυμπιακός ΣΦΠ απέστειλε σήμερα στον πρόεδρο της ΠΑΕ ΑΕΚ κ. Θεμιστοκλή Νικολαΐδη και στον ποδοσφαιριστή της εν λόγω ΠΑΕ, Βίτορ Μπόρμπα Φερέιρα Ριβάλντο, εξώδικο διαμαρτυρία - πρόσκληση, με την οποία τους καλεί να διαψεύσουν, εντός 24 ωρών, τα όσα δυσφημιστικά για την ΠΑΕ Ολυμπιακός ΣΦΠ φέρονται να ανέφεραν σε χθεσινή συγκέντρωση των ποδοσφαιριστών της ΠΑΕ ΑΕΚ και τα οποία δημοσιεύονται σήμερα τόσο στον αθλητικό, όσο και στον πολιτικό Τύπο».

Στον αγωνιστικό τομέα, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού γυμνάστηκαν την Μ.Τετάρτη στις 11:00. Αντζας και Σίσιτς συνέχισαν το πρόγραμμα αποκατάστασης που ακολουθούν. Οι «ερυθρόλευκοι» θα επιστρέψουν στις προπονήσεις την Τετάρτη του Πάσχα στις 17:00.

* Συγχαρητήριες επιστολές προς τον πρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Σωκράτη Κόκκαλη, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έστειλαν η Μίλαν, η Σταντάρ Λιέγης, ο Απόλλων Λεμεσού και Ενωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Λακωνίας.


Μεγαλώνει η ένταση
Νικολαΐδης και Ριβάλντο επέστρεψαν τα εξώδικα στον Ολυμπιακό


Αθήνα
Κορυφώνεται η κόντρα μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού. Ο Ντέμης Νικολαϊδης επέστρεψε - εξωδίκως μέσω δικαστικού επιμελητή - ως απαράδεκτο και προσβλητικό το εξώδικο που του είχε αποστείλει η ΠΑΕ Ολυμπιακός το μεσημέρι της Μ. Τετάρτης και με το οποίο καλούσε τον πρόεδρο της ΑΕΚ να διαψεύσει όσαν διέρρευσαν ό,τι είχε πει στην προπόνηση της ΑΕΚ μία ημέρα πριν.

Το ίδιο ακριβώς έκανε και ο Ριβάλντο, ο οποίος επίσης έλαβε εξώδικό από την ΠΑΕ Ολυμπιακός για τον ίδιο λόγο.

Πλέον η κόντρα ανάμεσα σε ΑΕΚ - Ριβάλντο και Ολυμπιακό παίρνει τον δρόμο της δικαιοσύνης και τα επόμενα επεισόδια θα παιχθούν πιθανότατα σε δικαστικές αίθουσες.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 24/04/2008 11:26:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Στον ολυμπιακό, έχουν ξεχάσει»
Εμμένει στην απόφασή του να φύγει ο Ριβάλντο, για απαξίωση μίλησε ο Δέλλας


Την πρόθεσή του να αποχωρήσει από το ελληνικό πρωτάθλημα μετά το τέλος των πλέι οφ επανέλαβε ο Ριβάλντο, ο οποίος δεν παρέλειψε για ακόμη μία φορά να αναφερθεί στον Ολυμπιακό και το εξώδικο που του έστειλαν οι «ερυθρόλευκοι».


«Θα πρέπει να μιλήσω με τον πρόεδρο, αλλά είναι δύσκολο με αυτή την κατάσταση να παραμείνω στην Ελλάδα»

Και συνέχισε:

«Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πρωταθλητή. Το ποδόσφαιρο παίζεται μέσα στο γήπεδο, όμως η ομοσπονδία αποφάσισε να δώσει βαθμούς στον Ολυμπιακό. Εγώ τις απαντήσεις μου τις δίνω μέσα στο γήπεδο και η ιστορία έχει γράψει και είναι αυτή που είναι».

» Ό,τι έχω να πω το λέω μπροστά στις κάμερες. Οι εφημερίδες μπορεί να γράφουν πολλά. Είμαι χαρούμενος που γράφουν τόσα πράγματα για μένα. Είμαι ήρεμος και σίγουρος ότι όταν θα φύγω, δεν θα έχουν έχουν να γράψουν τόσα πολλά. Με κριτικάρουν συνέχεια. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει ευγένεια και αναγνώριση. Ας συνεχίσουν να γράφουν άσχημα πράγματα για μένα.

» Τώρα τελευταία οι οπαδοί του Ολυμπιακού με θεωρούν μαύρο πρόβατο. Έχουν ξεχάσει τι έκανα για τον Ολυμπιακό και αυτό φάνηκε στο Καραϊσκάκη. Δεν έδειξαν κανένα θετικό συναίσθημα για μένα. Έχω δώσει πολλά στον Ολυμπιακό και ο Ολυμπιακός σε μένα και ήμουν απογοητευμένος γιατί πίστευα, ότι τουλάχιστον στην αρχή εκείνου του αγώνα θα με χειροκροτούσαν. Αντίθετα με γιούχαραν».

Καυστικό ήταν το σχόλιο και του Τραϊανού Δέλλα, αλλά για την διεξαγωγή των πλέι οφ:

«Δεν θέλω να μιλήσω καθόλου για το παιχνίδι. Δώσαμε μια ευκαιρία στην διοίκηση, ώστε να αναδείξει την απαξίωση που έχουμε για το πρωτάθλημα. Θέλω να ευχαριστήσω την Σούπερ Λίγκα για το τουρνουά αυτό. Είναι μια ευκαιρία για να διασκεδάζει ο κόσμος.

» Συμφωνώ και με τον Γκαγκάτση, ότι πρέπει να τηρούνται οι κανόνες, αλλά θα ήθελα αυτούς τους κανόνες να μην τους κάνουμε λάστιχο. Τα υπόλοιπα ας τα βρουν στις δικαστικές αίθουσες. Η Εθνική ομάδα δεν έχει το πρωτάθλημα που της αξίζει».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Νέο επεισόδιο στο σίριαλ Έκι
Αποχώρησε... διαμαρτυρόμενος ο Γκονζάλες από την «πράσινη» αποστολή


Θεσσαλονίκη
Τραβάει το σκοινί το Έκι Γκονζάλες, ο οποίος έγινε πρωταγωνιστής σε ακόμα ένα επεσόδιο, αυτή τη φορά στο ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης που είχε καταλύσει η αποστολή του Παναθηναϊκού για τον αγώνα με τον Αρη.


Ο Αργεντινός μέσος ρώτησε τον Ζοζέ Πεσέιρο αν θα είναι στην 11άδα του αγώνα με τους «κίτρινους», με τον Πορτογάλο τεχνικό να του απαντάει αρνητικά, λέγοντας του πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια του ματς.

Η απάντηση δεν ικανοποίησε φαίνεται τον Γκονζάλες, ο οποίος ζήτησε να μη συμπεριληφθεί καθόλου στην αποστολή και στη συνέχεια μάζεψε τα πράγματα του και επέστρεψε στην Αθήνα...

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε τεταμένη ατμόσφαιρα
Εμφάνιση πρωταθλήτριας από την ΑΕΚ στο 5-0 επί του Πανιωνίου

Αθήνα
Δήλωσαν ότι επρόκειτο να λάβουν μέρος στα πλέι-οφ με... μισή καρδιά, δεν έδειξαν όμως κάτι τέτοιο. Οι παίκτες της ΑΕΚ φάνηκαν να είναι σε... τρελά κέφια, συνέτριψαν με 5-0 τον Πανιώνιο, χάρη σε δύο γκολ του Ριβάλντο και από ένα των Μπλάνκο, Εντίνιο, Καλόν. «Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» ήταν το σύνθημα που δονούσε την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ από τους περίπου 10.000 οπαδούς, μαζί με πολλά υβριστικά συνθήματα κατά του προέδρου της ΕΠΟ, Βασίλη Γκαγκάτση, αλλά και του Ολυμπιακού.

Με μπροστάρη τον Ριβάλντο, ο οποίος γνώριζε την αποθέωση από το κοινό σε κάθε ευκαιρία, οι «κιτρινόμαυροι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι σε έναν μάλλον συντηρητικά στημένο στο γήπεδο Πανιώνιο. Έτσι, απέκτησαν διαφορά 3 βαθμών στη μάχη που δίνουν με τον Παναθηναϊκό για την 2η δεύτερη θέση και το εισιτήριο για τον β' προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Βραζιλιάνος άσος είχε κέφια και αυτό φαινόταν σε κάθε επαφή του με την μπάλα. Αλλωστε, ήθελε να αποδείξει μέσα στο γήπεδο ότι αυτός και οι συμπαίκτες του δικαιούνται να αισθάνονται πρωταθλητές, μολονότι η ιστορία έγραψε ότι (και) ο φετινός τίτλος έχει ερυθρόλευκο χρώμα.

Ο Εντίνιο άνοιξε τον δρόμο στο 28', πλασάροντας τον Κρέσιτς από κοντά έπειτα από σέντρα του Μπούρμπου, ενώ ο «Ρίμπο» έγραψε το 2-0 στο 39' με ατομική προσπάθεια και εύστοχο σουτ. Όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι και χειροκρότησε τον Βραζιλιάνο, ο οποίος ανταπέδωσε δείχνοντας στους οπαδούς ότι τους έχει στην καρδιά του.

Όσοι πάντως βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, πέρασαν την περισσότερη ώρα στο πρώτο ημίχρονο φωνάζοντας συνθήματα κατά του Γκαγκάτση και της ΕΠΟ, αφού η οργή για την απώλεια του πρωταθλήματος... στα χαρτιά, δεν έχει ξεθυμάνει ακόμα. Αντίθετα έχει ενισχυθεί, ύστερα και από όσα διέρρευσαν από την προπόνηση της Μ. Τρίτης και την ευθεία επίθεση που έκανε στον πρόεδρο της ΕΠΟ ο Ντέμης Νικολαΐδης, σε ομίλια προς τους ποδοσφαιριστές του.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης είχαν πιο πολύ διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων έμοιαζαν αρκετά κουρασμένοι. Αυτό, μέχρι το τελευταίο 20λεπτο, όταν οι παίκτες της ΑΕΚ πήραν ξανά... μπρος.

Στο 74' ο Καλόν σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπλάνκο που δεν είχε κανένα πρόβλημα να ευστοχήσει από κοντά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ριβάλντο σκόραρε και πάλι, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καλόν το 90', με κοντινό σουτ ύστερα από πάσα του Μπλάνκο.

Διαιτητής: Γερμανάκος (Σύνδεσμος Αθηνών)

Κίτρινες: Εντίνιο - Νικολάου, Χετεμάι, Γουσούλης

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Άλβες, Δέλλας, Πλιάτσικας, Καφές (71' Ενσαλίβα), Τόζερ, Εντίνιο (60' Ράμος), Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος (46' Καλόν).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Κουτσόπουλος (78' Γουσούλης), Μάκος, Βάγκνερ (71' Σκούφαλης), Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (71' Αραβίδης), Φερνάντες, Κοντοές, Νικολάου, Χετεμάι, Χούτος.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 13:30:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απαιτεί» διάψευση εντός 24ώρου
Εξώδικο απέστειλε η ΠΑΕ Ολυμπιακός σε Νικολαΐδη και Ριβάλντο για τις δηλώσεις τους




Του ολυμπιακού του έχει γίνει συνηθεία να λύνει τις υποθέσεις του στα χαρτιά .
Τώρα για τα πλει οφ προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν είτε δεύτερος βγει ο παναθηναϊκός
Είτε τέταρτος το ίδιο μου κάνει πάλι αποτυχημένη θα είναι η σεζόν απ τη στιγμή που δεν
Πηρέ τίτλο .
Στα χθεσινά ματς η ΑΕΚ απέδειξε ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα και η πραγματική
Πρωταθλήτρια ισοπεδώνοντας τον πανιώνιο ο παναθηναϊκός ήταν ο γνωστός προβληματικός παναθηναϊκός του ΠΕΣΕΙΡΟ που συνεχίζει να κάνει τα ιδία λάθη
Ο Άρης ήταν καλύτερος δικαιούταν τη νίκη ενώ το πέναλτι του παναθηναϊκού δεν ήταν .
Στο Cl Μπαρτσελονα-Μαντσεστερ 0-0 και όλα είναι ανοιχτα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 14:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και μ' αρεσει η "ΑΠΑΙΤΗΣΗ", ενω επρεπε ολοι οι υπολοιποι να ΑΠΑΙΤΟΥΝ απο τον ΟΣΦΠ να συναιτιστει με τα ΣΩΣΤΑ ΜΕΣΑ, και οχι με υποχθονια!



"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 24/04/2008 14:36:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 17:52:23  Εμφάνιση Προφίλ
Πρέπει δηλαδή να αδικούνται οι αλλοι και να μην μιλανε συμφωνα την λογική του παράλογου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 18:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Απο την μια πλευρα η ΛΟΓΙΚΗ, απο την αλλη η Κοκκαλινη Λογικη! μεση δεν υπαρχει, γιατι αν υπηρχε, θα επρεπε να ηταν κλεισμενη σε ψυχιατρειο


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 18:30:14  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ είναι κοκκαλισταν άρα ότι λέει η κοκκαλικη λογική γίνεται και νομος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy