ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Από τον αθεϊσμό στη ζωοποίηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 19:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, αν και οσμίζομαι ξένον δάκτυλον…....

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.


Edited by - Michael Design on 14/01/2009 19:24:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 09:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας ρουφιάνος πεθαίνει, 10 γεννιούνται, λέει η παροιμία,
φίλε μου Michael Design,Η αλήθεια είναι αλήθεια,
φίλε μου και δεν έχει κτήτορες...
Συνεχίζω,΄ομως, με επιστήμονες που έχουν δηλώσει ότι αλλάξαν
γνώμη και παο άθεοι, έγιναν ένθεοι...Πως απο μερικοί γνώστες
έγιναν παντογνώστες, μέσω της γνώστης του Παντεπόπτου και
Παντοκράτορος Θεού...:
ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
Tου Rich Deem

Μετάφραση : Κ. Ν.
Επιμέλεια: Θ.Δ.

Μήπως η επιστήμη μας οδηγεί προς τον δρόμο που καταλήγει στην νατουραλιστική εξήγηση όλων όσων βλέπουμε; Πάντως, κατά τον 19ο αιώνα, τα πράγματα έδειχναν πως η επιστήμη μάλλον πήγαινε προς μια τέτοια κατεύθυνση. Ο «Θεός των διάκενων» βρέθηκε να στριμώχνεται σε όλο και πιο στενές χαραμάδες. Όμως, η επιστήμη του 20ου αιώνα -και τώρα του 21ου- μας οδηγεί πάλι πίσω στο μονοπάτι του Σχεδιασμού, όχι λόγω έλλειψης επιστημονικών εξηγήσεων, αλλά λόγω έλλειψης επιστημονικών εξηγήσεων που απαιτούν μια προσέγγιση στα ακραίως απίθανα: κάτι που η επιστήμη δεν καταφέρνει να χειρίζεται καλά. Ως αποτέλεσμα των πρόσφατων αποδείξεων υπέρ του σχεδιασμού, πολλοί επιστήμονες τώρα πιστεύουν στον Θεό. Σύμφωνα με ένα πρόσφατο άρθρο:
«Μου ήρθε στο νου αυτό, όταν προ μηνών διάβασα μια έρευνα στο περιοδικό Nature. Αποκάλυπτε πως το 40% των Αμερικανών φυσικών, βιολόγων και μαθηματικών πιστεύουν στον Θεό - όχι σε κάποια μεταφυσική αφηρημάδα, αλλά σε μια ‘θεότητα’ η οποία επιδεικνύει ενεργό ενδιαφέρον στις υποθέσεις μας και εισακούει τις προσευχές μας: ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ.» (1)
Ο βαθμός στον οποίο οι σταθερές της φυσικής πρέπει να ταιριάζουν σε συγκεκριμένα κριτήρια είναι τέτοιος, που ένας αριθμός αγνωστικιστών επιστημόνων έχουν βγάλει το συμπέρασμα πως υπάρχει κάποιο «υπερφυσικό σχέδιο» ή «Παράγοντας» στο παρασκήνιο.
Παραθέτουμε τα όσα ελέχθησαν:
Φρεντ Χόϋλ (Βρετανός αστροφυσικός): «Μια ερμηνεία των δεδομένων βάσει κοινής λογικής, υποδηλώνει πως κάποια υπέρ-διάνοια έχει παίξει με την φυσική, καθώς και την χημεία και την βιολογία, και πως δεν υφίστανται τυφλές δυνάμεις στην φύση που να είναι αξιόλογες. Οι αριθμοί που προκύπτουν από τον υπολογισμό των δεδομένων, μου φαίνονται τόσο συγκλονιστικοί, ώστε να τοποθετούν αυτό το ενδεχόμενο σχεδόν εκτός έρευνας.» (2)
Τζωρτζ Έλλις (Βρετανός αστροφυσικός): «Παρατηρούνται εκπληκτικοί μικρο-συντονισμοί στους νόμους, οι οποίες κάνουν δυνατή αυτή την πολυπλοκότητα. Η συνειδητοποίηση της πολυπλοκότητας των όσων πραγματοποιούνται, καθιστούν αδύνατον να μην χρησιμοποιηθεί η λέξη «θαύμα», χωρίς να παίρνουμε κάποια θέση ως προς το οντολογικό κύρος της λέξεως αυτής.» (3)
Πωλ Ντέϊβης (Βρετανός αστροφυσικός): «Για μένα, υπάρχουν ισχυρές αποδείξεις ότι κάτι συμβαίνει πίσω απ’ όλα αυτά….Μοιάζει σαν κάποιος να έχει ρυθμίσει λεπτομερώς τους αριθμούς της φύσης, προκειμένου να συνθέσει το Σύμπαν… Η εντύπωση (ύπαρξης) σχεδιασμού είναι συντριπτική.» (4)
Πωλ Ντέϊβηζ: «Οι νόμοι [της φυσικής] ... μοιάζουν να είναι προϊόν ενός εξαιρετικά ευφυούς σχεδίου... Το Σύμπαν πρέπει να έχει κάποιο σκοπό.» (5)
Αλαν Σάντετζ (βραβείο αστρονομίας Crawford): «Το βρίσκω πολύ απίθανο μια τέτοια τάξη να προήλθε από το χάος. Πρέπει να υπάρχει κάποια οργανωτική αρχή. Για μένα, ο Θεός είναι μυστήριο, αλλά είναι και η εξήγηση του θαύματος της ύπαρξης - του γιατί υπάρχει κάτι αντί για τίποτε.» (6)
Τζων Οκήφ (αστρονόμος της NASA): «Με αστρονομικά μέτρα, είμαστε μια παραχαϊδεμένη, πολυαγαπημένη ομάδα πλασμάτων... Αν το Σύμπαν δεν είχε φτιαχτεί με μια απολύτως καθοριστική ακρίβεια, δεν επρόκειτο ποτέ να υπάρξουμε. Είναι η γνώμη μου, πως αυτές οι συγκυρίες δείχνουν πως το σύμπαν δημιουργήθηκε για να το κατοικεί ο άνθρωπος.» (7)
Τζωρτζ Γρήνστάϊν (αστρονόμος): «Καθώς επιβλέπουμε όλες τις αποδείξεις, η σκέψη επίμονα εγείρεται, πως καποιος υπερφυσικός παράγοντας - ή -μάλλον- Παράγοντας, πρέπει να εμπλέκεται. Είναι δυνατόν, έτσι ξαφνικά, άθελά μας, να σκοντάψαμε πάνω σε επιστημονικές αποδείξεις της ύπαρξης ενός Υπέρτατου Όντος; Μήπως ο Θεός ήταν αυτός που επενέβη και τόσο προνοητικά χειροτέχνησε τον Κόσμο προς όφελός μας; (8)
Άρθουρος Έντιγκτον (αστροφυσικός): «Η ιδέα ενός συμπαντικού νοός ή Λόγου θα ήταν, νομίζω, ένα μάλλον εφικτό συμπέρασμα εν όψει της παρούσης καταστάσεως της επιστημονικής θεωρίας.» (9)
Αρνώ Πενζίας (Βραβείο Νόμπελ Φυσικής): «Η Αστρονομία μας οδηγεί σε ένα μοναδικό συμβάν, ένα σύμπαν που δημιουργήθηκε εκ του μηδενός, που διαθέτει εκείνη την πολύ λεπτή ισορροπία που χρειάζεται για να παρέχονται οι ακριβείς συνθήκες που επιτρέπουν την ζωή, και που έχει ένα υποκείμενο (‘υπερφυσικό’ , θα το έλεγε κανείς) σχέδιο.» (10)
Ρότζερ Πένροουζ (μαθηματικός και συγγραφέας): «Εγώ θα έλεγα πως το σύμπαν έχει κάποιο σκοπό. Δεν βρίσκεται εκεί, έτσι, κάπως, κατά τύχη.» (11)
Τόνυ Ρόθμαν (φυσικός): «Όταν είμαστε αντιμέτωποι με την τάξη και την ομορφιά του σύμπαντος και τις περίεργες συμπτώσεις της φύσης, είναι μεγάλος ο πειρασμός, να κάνουμε το άλμα της πίστεως από την επιστήμη στην θρησκεία. Είμαι σίγουρος πως πολλοί φυσικοί το επιθυμούν. Πόθος μου είναι, να το παραδέχονταν αυτό.» (12)
Βέρα Κιστιακόφσκυ (φυσικός Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Μασσαχουσέτης) «Η αριστουργηματική τάξη που αναδεικνύεται από την επιστημονική μας κατανόηση του φυσικού κόσμου, προϋποθέτει το Θείο.» (13)
Ρόμπερτ Τζάστροου (αυτοαποκαλούμενος αγνωστικιστής): «Για τον επιστήμονα που έχει ζήσει με την πίστη του στην δύναμη της λογικής, η ιστορία τελειώνει σαν ένα κακό όνειρο. Έχει σκαρφαλώσει τις οροσειρές της άγνοιας.....πλησιάζει να κατακτήσει την ψηλότερη κορυφή....και, καθώς σέρνεται πάνω από τον τελευταίο βράχο, τον καλωσορίζει μια ομάδα θεολόγων, οι οποίοι είναι καθισμένοι εκεί πέρα επί αιώνες...» (14)
Στήβεν Χώκινγκ (Βρετανός αστροφυσικός): «Τότε, θα......μπορέσουμε να συμμετάσχουμε στην συζήτηση σχετικά με το ερώτημα γιατί εμείς και το σύμπαν υπάρχουμε. Αν βρούμε την απάντηση στο ερώτημα αυτό, θα είναι ο υπέρτατος θρίαμβος της ανθρώπινης λογικής - γιατί τότε, θα γνωρίζουμε τον νού του Θεού.» (15)
Φρανκ Τίπλερ (Καθηγητής Μαθηματικής Φυσικής): «Όταν άρχισα την καριέρα του κοσμολόγου προ εικοσαετίας περίπου, ήμουν ένας πεπεισμένος αθεϊστής. Ούτε στα πιό τρελλά μου όνειρα θα μπορούσα να είχα φανταστεί πως μια μέρα θα έγραφα βιβλίο που σκοπό είχε να αποδείξει πως οι κεντρικές πεποιθήσεις της Ιουδαιο-Χριστιανικής θεολογίας είναι πράγματι αλήθειες, πως οι πεποιθήσεις αυτές είναι καθαρά συμπεράσματα των νόμων της φυσικής όπως τους κατανοούμε σήμερα. Έχω αναγκασθεί να αποδεχθώ αυτά τα συμπεράσματα, από την αμείλικτη λογική του δικού μου, ειδικού κλάδου της φυσικής.» (16)
Αλεξάντερ Πολυάκοφ (Σοβιετικός μαθηματικός): «Γνωρίζουμε πως η φύση περιγράφεται από τά πλέον άριστα μαθηματικά, επειδή ο Θεός την δημιούργησε.» (17)
Εντ Χάρισον (κοσμολόγος): «Ορίστε η κοσμολογική απόδειξη πως υπάρχει Θεός - ο ισχυρισμός του Πέηλυ περί σχεδιασμού - ενημερωμένη και εμπλουτισμένη: Η λεπτεπίλεπτη ρύθμιση του σύμπαντος αποτελεί εκ πρώτης όψεως απόδειξη θεϊκού σχεδιασμού. Διαλέξτε: τυφλή τύχη που προϋποθέτει μυριάδες σύμπαντα, ή σχεδιασμός, που προϋποθέτει μόνο ένα σύμπαν.... πολλοί επιστήμονες, όταν παραδέχονται τις απόψεις τους, τείνουν προς την τελεολογική ή «σχεδιαστική» άποψη.» (18)
Έντουαρντ Μίλν (Βρετανός κοσμολόγος): «Όσο για τα αίτια του Σύμπαντος, εν σχέσει με την διαστολή, το αφήνουμε στον αναγνώστη να το προτείνει. Πάντως, η εικόνα μας είναι ατελής, χωρίς Αυτόν (τον Θεό).» (19)
Μπάρυ Πάρκερ (κοσμολόγος): «Και ποιός δημιούργησε αυτούς τους νόμους; Δεν χωράει συζήτηση, πως ένας Θεός πάντοτε θα είναι αναγκαίος.» (20)
Δρ. Ζεχαβί και Δρ. Ντεκελ (κοσμολόγοι): «Τέτοιος τύπος σύμπαντος, όμως, φαίνεται να απαιτεί ως ένα βαθμό κάποιες λεπτές ρυθμίσεις των αρχικών συνθηκών, πράγμα που φαίνεται να αντιτίθεται στην ‘κοινή σοφία’ .» (21)
Άρθουρ Λ. Σάβλοφ (Καθηγητής Φυσικής στο Πανεπιστήμιο Στάνφορντ, 1981 Βραβείο Νόμπελ Φυσικής): «Μου φαίνεται πως, όταν είμαστε αντιμέτωποι με τα θαύματα της ζωής και του σύμπαντος, πρέπει να αναρωτηθούμε ‘γιατί’ και όχι μόνο ‘πώς’ . Οι μόνες δυνατές απαντήσεις είναι θρησκευτικές....Εντοπίζω μια ανάγκη για Θεό μέσα στο σύμπαν και μέσα στην ίδια την ζωή μου..» (22)
Χένρυ «Φριτς» Σέφερ (Καθηγητής Χημείας στο Graham Perdue και διοικητής του Computational Quantum Chemistry στο Πανεπιστήμιο Georgia): «Η σημασία και η χαρά στην επιστήμη μου πηγάζει από εκείνες τις περιστασιακές στιγμές όταν ανακαλύπτω κάτι καινούργιο, και που λέω στον εαυτό μου: ‘ώστε έτσι το έκανε ο Θεός!’ Ο στόχος μου είναι να κατανοήσω μια μικρή γωνιά του μυαλού του Θεού (23)
Βέρνερ Φον Μπράουν (πρωτοπόρος μηχανικός πυραύλων) «Το βρίσκω το ίδιο δύσκολο να κατανοήσω τον επιστήμονα που δεν αναγνωρίζει την παρουσία μιας ανώτερης λογικής πίσω από την ύπαρξη του σύμπαντος, όσο να κατανοήσω τον θεολόγο που θα μπορούσε να αρνηθεί τις προόδους της επιστήμης.» (24)
Καρλ Βέσε (μικροβιολόγος από το Πανεπιστήμιο του Illinois) «Η ζωή στο Σύμπαν: σπάνια ή μοναδική; Εγώ περπατώ και στις δύο μεριές του δρόμου αυτού. Την μια μέρα μπορώ να πω ότι, δεδομένων των 100 δις. των αστέρων στον γαλαξία μας και των 100 δις και πλέον άλλων γαλαξιών, σίγουρα πρέπει να υπάρχουν πλανήτες που να σχηματίστηκαν και να εξελίχθηκαν με τρόπους πάρα πολύ όμοιους με την Γη, και συνεπώς να περιέχει έστω μικροβιακές μορφές ζωής. Υπάρχουν άλλες μέρες, όπου λέω πως η ανθρωπική αρχή που κάνει το σύμπαν κάτι το ειδικό ανάμεσα σε ένα μεγάλο αριθμό συμπάντων, ίσως να μην άπτεται στη άποψη εκείνη της φύσης που περιγράφουμε στην φυσική, αλλά να επεκτείνεται στην χημεία και την βιολογία. Στην περίπτωση αυτή, η ζωή επί της Γης είναι απολύτως μοναδική (25)
Άντονυ Φλού (Καθηγητής Φιλοσοφίας, πρώην αθεϊστής, συγγραφέας και ομιλητής) «Έχω την εντύπωση πως τα ευρήματα ερευνών DNA των 50 και πλέον ετών μας έδωσαν υλικά για ένα νέο και πιο ισχυρό επιχείρημα υπέρ του σχεδιασμού.» (26)

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ - ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
1. Jim Holt. 1997. Science Resurrects God. The Wall Street Journal (December 24, 1997), Dow Jones & Co., Inc.
2. Hoyle, F. 1982. The Universe: Past and Present Reflections. Annual Review of Astronomy and Astrophysics: 20:16.
3. Ellis, G.F.R. 1993. The Anthropic Principle: Laws and Environments. The Anthropic Principle, F. Bertola and U.Curi, ed. New York, Cambridge University Press, p. 30.
4. Davies, P. 1988. The Cosmic Blueprint: New Discoveries in Nature's Creative Ability To Order the Universe. New York: Simon and Schuster, p.203.
5. Davies, P. 1984. Superforce: The Search for a Grand Unified Theory of Nature. (New York: Simon & Schuster, 1984), p. 243.
6. Willford, J.N. March 12, 1991. Sizing up the Cosmos: An Astronomers Quest. New York Times, p. B9.
7. Heeren, F. 1995. Show Me God. Wheeling, IL, Searchlight Publications, p. 200.
8. Greenstein, G. 1988. The Symbiotic Universe. New York: William Morrow, p.27.
9. Heeren, F. 1995. Show Me God. Wheeling, IL, Searchlight Publications, p. 233.
10. Margenau, H and R.A. Varghese, ed. 1992. Cosmos, Bios, and Theos. La Salle, IL, Open Court, p. 83.
11. Penrose, R. 1992. A Brief History of Time (movie). Burbank, CA, Paramount Pictures, Inc.
12. Casti, J.L. 1989. Paradigms Lost. New York, Avon Books, p.482-483.
13. Margenau, H and R.A. Varghese, ed. 1992. Cosmos, Bios, and Theos. La Salle, IL, Open Court, p. 52.
14. Jastrow, R. 1978. God and the Astronomers. New York, W.W. Norton, p. 116.
15. Hawking, S. 1988. A Brief History of Time. p. 175.
16. Tipler, F.J. 1994. The Physics Of Immortality. New York, Doubleday, Preface.
17. Gannes, S. October 13, 1986. Fortune. p. 57
18. Harrison, E. 1985. Masks of the Universe. New York, Collier Books, Macmillan, pp. 252, 263.
19. Heeren, F. 1995. Show Me God. Wheeling, IL, Searchlight Publications, p. 166-167.
20. Heeren, F. 1995. Show Me God. Wheeling, IL, Searchlight Publications, p. 223.
21. Zehavi, I, and A. Dekel. 1999. Evidence for a positive cosmological constant from flows of galaxies and distant supernovae Nature 401: 252-254.
22. Margenau, H. and R. A. Varghese, eds. Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God, and the Origins of the Universe, Life, and Homo Sapiens (Open Court Pub. Co., La Salle, IL, 1992).
23. Sheler, J. L. and J.M. Schrof, "The Creation", U.S. News & World Report (December 23, 1991):56-64.
24. McIver, T. 1986. Ancient Tales and Space-Age Myths of Creationist Evangelism. The Skeptical Inquirer 10:258-276.
25. Mullen, L. 2001. The Three Domains of Life from SpaceDaily.com
26. Atheist Becomes Theist: Exclusive Interview with Former Atheist Antony Flew at Biola University (PDF version).

Πηγή: http://www.godandscience.org/apologetics/quotes.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 16:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας απαντήσω λοιπόν στον ανώνυμο απολογητή γιατί από εκεί πήρες όλο το κείμενο


quote:
Η μεγαλύτερη πλάνη στην οποία πέφει ένας που αποφασίζει
να κατηγοριοποιηθεί ως αθεϊστής, είναι πως ενώ έχει την γνώμη
ότι ελευθερώθηκε, ουσιαστικά εγκλωβίστηκε μέσα σε ένα σύστημα αυστηρής πίστης αρνήσεως εις την ύπαρξη οιουδήποτε ανωτέρου
όντος....
Μάλιστα ο νέος κι άπειρος αθεϊστής, χαίρεται μέσα στην αφέλεια
της νιότης του, θαρρώντας πως έλαβε την πιο ορθολογιστική και επιστημονική στάση που μπορούσε να έχει...
Ο Χριστιανός, εφόσον δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του
Θεού, μπορεί να λεχθεί ότι πιστεύει χωρίς αποδείξεις σε Αυτόν
και καλείται πιστός. Ο αθεϊστής, που και αυτός χωρίς αποδείξεις,
από την άλλη δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού, είναι και αυτός πιστός εις το δόγμα του αθεϊσμού. Μόνο που αυτός παριστάνει
τον «μη πιστό» αν και πιστεύει. Διότι για να υπάρχει πίστη,
δεν έχει σημασία το πράγμα εις το οποίο στρέφεται αυτή,
αλλά στο ότι αυτή καθαυτή υφίσταται.
Είναι φανερός ο φανατισμός του αθεϊστή εφόσον αδιαφορεί για την
θέση της επιστήμης και χλευάζει τον θρήσκο, χωρίς όμως να
μπορεί και να αποδείξει πως η θέση του τελευταίου είναι άξια
χλεύης και εκείνη η δική του πιο ορθολογική, εφόσον δεν
διαφέρουν σε επιστημονικές αποδείξεις μεταξύ τους....
Μάλιστα ο νέος κι άπειρος αθεϊστής, χαίρεται μέσα στην αφέλεια
της νιότης του, θαρρώντας πως έλαβε την πιο ορθολογιστική και επιστημονική στάση που μπορούσε να έχει...
Ο Χριστιανός, εφόσον δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του
Θεού, μπορεί να λεχθεί ότι πιστεύει χωρίς αποδείξεις σε Αυτόν
και καλείται πιστός. Ο αθεϊστής, που και αυτός χωρίς αποδείξεις,
από την άλλη δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού, είναι και αυτός πιστός εις το δόγμα του αθεϊσμού. Μόνο που αυτός παριστάνει
τον «μη πιστό» αν και πιστεύει. Διότι για να υπάρχει πίστη,
δεν έχει σημασία το πράγμα εις το οποίο στρέφεται αυτή,
αλλά στο ότι αυτή καθαυτή υφίσταται.


άκου ανώνυμε απολογητή
όταν κάποιος προτείνει κάτι στην προκειμένη περίπτωση την ύπαρξη θεού
αυτός και μόνο αυτός οφείλει να φέρει αποδείξεις ότι υφίσταται αυτό που προτείνει
έτσι πολύ άπλα αν εγώ πω ότι υπάρχει ένα ποτήρι πάνω στο τραπέζι θα πρέπει να το δείξω αν αρχίσω να λέω ότι το ποτήρι είναι αόρατο άυλο και δεν μπορεί να αποδειχτεί με κανέναν τρόπο η ύπαρξη του τότε δεν μπορώ να πω ότι όσοι δεν δέχονται την άποψη μου είναι φανατικοί πολέμιοι της ίσα ίσα που εγώ είμαι ένας πιστός της ύπαρξης ενός ποτηριού χωρίς να έχω την δυνατότητα να το αποδείξω και οι μόνοι που θα το δεχτούν θα είναι αυτοί που θα πιστέψουν τα όσα λέω

quote:
α. Η επιστήμη δεν γνωρίζει το γιατί (το διότι) συνέβηκε ή εξακολουθεί να υφίσταται ένα φαινόμενο που καλείται θαύμα και το αφήνει ανεξήγητο (αγνωστικισμός). Αυτό διότι οιαδήποτε θέση λάβει
η επιστήμη οφείλει να την αποδείξει. Η επιστήμη επειδή ακριβώς
δεν μπορεί να αποδείξει τις ενέργειές ενός Θεού, που υπάρχει
σύμφωνα με την χριστιανική θρησκεία πέρα από το επιστητό,
αδυνατεί να λάβει θέση γύρω όχι μόνο από Αυτόν αλλά και από
τις τυχόν πράξεις Του οι οποίες ανατρέπουν την τάξη της φύσης
αλλά δεν ανατρέπουν τους νόμους της. Έτσι για τα λείψανα
Ορθοδόξων αγίων κυριαρχεί ο επιστημονικός αγνωστικισμός
(μη υποβολή θεωρίας) άπαξ και δεν έχει γίνει εξέταση και
παρατήρηση και το λείψανο ξεφεύγει από τις όποιες θεωρίες «μουμιοποίησης», ένεκα μη παρουσίας ειδικών περιβαλλοντολογικών συνθηκών προς τούτο.
β. Ο Χριστιανός, αντιλαμβάνεται το θαύμα και το αποδίδει εις
τον Θεό βάση του συστήματος της πίστης του δίχως αποδείξεις.
Άλλες φορές όμως αποδίδει το θαύμα και σε δαίμονες ή αποκλείει κάποιο θαύμα (ανεξήγητο της επιστήμης) να συμβαίνει ένεκα πράξης
του Θεού. Πάλι βέβαια και ‘δω διατείνεται χωρίς αποδείξεις των λεγομένων θετικών επιστημών, με μόνη βάση τα παραδείγματα
της Αγίας Γραφής και της γενικότερης θεολογίας (βιώματα
πατέρων, αγίων, μοναχών κ.ο.κ.), για το πως, πότε και
γιατί μπορεί να θελήσει να δράσει ο Θεός.
γ. Ο αθεϊστής, εξ ορισμού, αποκλείει οποιοδήποτε θαύμα, δηλαδή ανεξήγητο της επιστήμης, να έγινε από κάποιο Θεό. Και αυτό το πράττει δίχως αποδείξεις. Συνεπώς εφόσον και αυτός κινείται
δίχως αποδείξεις για το αίτιο ενός φαινομένου, ως άλλωστε και
ο πιστός θρήσκος, είναι και αυτός με την σειρά του πιστός,
μόνο που δεν το παραδέχεται ή θεωρεί πως ο ορισμός του
αθεϊσμού δεν έχει σχέση με σύστημα πίστης.

Συμπεράσματα:
1. Και πάλι ο αθεϊστής διατείνεται, ένεκα ορισμού, χωρίς
αποδείξεις πως οποιοδήποτε θαύμα δεν μπορεί να έγινε από τον
Θεό εφόσον εξ ορισμού δεν δέχεται Θεό. Συνεπώς το σύστημά
του είναι σύστημα πίστης εφόσον δεν επιδέχεται απόδειξης.
2. Σε αυτή την περίπτωση ο αθεϊστής είναι πιο πιστός εις τον
αθεϊσμό από ότι ο Χριστιανός εις τον Γιαχβέ. Αυτό συμβαίνει
διότι ο Χριστιανός εις την περίπτωση των θαυμάτων μπορεί
να κινηθεί πιο ελεύθερα εφόσον μπορεί να αποδώσει το θαύμα
είτε στον Θεό είτε όχι. Ο αθεϊστής όμως διατείνεται πάντοτε
πως δεν είναι ο Θεός που το προκάλεσε. Δηλαδή η ελευθερία
επιλογής του αθεϊστή είναι μικροτέρα σε πλάτος του Χριστιανού.
Σαφώς έχουμε να κάνουμε με σύστημα πίστης πιο δογματικό από
του πιστού Χριστιανού με λιγότερη ελευθερία από εκείνο της Χριστιανικής θρησκείας.
3. Εδώ ο φανατισμός του αθεϊστή είναι μεγαλύτερος από εκείνον
που αποδίδει εις τον θρήσκο. Αυτό συμβαίνει διότι ενώ η θετική επιστήμη διατείνεται αγνωστικισμό και ο θρήσκος μπορεί να
κινηθεί μεταξύ δυνατού και αδυνάτου αλλά και αγνωστικισμού
(θέση της θετικής επιστήμης) βάση της θεολογίας του, ο
αθεϊστής κινείται μόνο εις την θέση του αδυνάτου, δηλαδή
απορρίπτει την θέση τόσο του δυνατού όσο και του αγνωστικισμού
και μάλιστα χωρίς αποδείξεις. Δηλαδή με άλλα λόγια το σύστημα
πίστης του απορρίπτει την ένθεη στάση αλλά και εκείνη του αγνωστικισμού της επιστήμης, την οποία και ο θρήσκος μπορεί
να δεχθεί αν το θαύμα δεν είναι σύμφωνο με την θεολογία του.
Ο αθεϊστής δεν μπορεί να δεχθεί τον αγνωστικισμό. Αναγκαστικά το θαύμα δεν έγινε από τον Θεό εφόσον εις την αθεΐα ο αθεϊστής «γνωρίζει» πως δεν υπάρχει θεός. Συνεπώς «γνωρίζει» πως το θαύμα δεν έγινε από Αυτόν και απορρίπτει και τον αγνωστικισμό εφόσον «γνωρίζει» πως το θαύμα σίγουρα δεν προκλήθηκε από κάποιο θεό.
Αυτά τον οδηγούν σε μια θεώρηση,μέσα απο συμβστικά αποδεκτά αξιώματα
και εκείπέφτει στην πλάνη, απο άθεος, να μετατρέπεται σε...
νεοπαγανιστή, αφού εξυμνεί τη φύση και τα δένδρα, τις δυνάμεις που
όλοι ξέρουμε ότι εξυμνούν νεράιδες, νηριήδες,κ λπ....


περί θαύματος ανώνυμε απολογητή
είναι γνωστό ότι το ιερατείο δεν επιτρέπει σε επιστήμονες να διεξάγουν κανένα πείραμα ούτε στις μούμιες που έχουν και μιλάνε για θαύμα ούτε σε κανένα άλλο<<θαύμα>>πχ άγιο φως γιατί τότε θα φανερωνόταν όλη η αλήθεια
είναι πολλά τα λεφτά ανώνυμε απολογητή
όσο για την πλάνη και καλά ότι από άθεος θα μετατραπώ σε παγανιστή
είναι αρκετά αστείο
το ότι εσύ αλλά και πλήθος άλλων θέλετε να ανήκετε σε κάποιο μαντρί δεν σημαίνει ότι ο κάθε συνειδητοποιημένος άνθρωπος που μετά από μελέτη κατέληξε στο ότι δεν υπάρχει θεός θα αρχίσει να λατρεύει άλλους ανύπαρκτους θεούς αυτό θα το κάνουν μόνο όσοι είναι πιστοί μιας θρησκείας

και τώρα που απάντησα στον ανώνυμο απολογητή και κατέριψα τα περί πίστης=τυφλής αποδοχής της αθεΐας όπως παραδέχτηκε ο απολογητής ότι κάνει ο κάθε πιστός για τον θεό του θα ήθελα τρέχα να μου γράψεις τι πρεσβεύει ο αθεϊσμός

και την άλλη φορά γράψε κάτι δικό σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 17:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συ πήρε καμιά μέρα να συννενοηθείς και να
απαντήσεις, αγαπητέ μου άθεε, εσύ ο πρώτος διδάξας με το
μακρινάρι που έβαλες προχθές απο αλλού...
Αλλά κι έτσι,ακόμη φίλε του Γιάπετ,
τα νούμερα και τα άτομα δεν είναι θέμα υπόθεσης, αλλά
ύπαρξης...Τα στοιχεία και τα δεδομένα τα αμφισβητείς;
Όχι βέβαια...
Επισης ότι λές για τον χριστινισμό,ισχύει και για ΄σενα,
αφού κι εσύ θρησκεύεσαι με τις ιδέες που έχεις, όπως προείπα...
Κοινώς, ρε φίλε, διαβάζεις καθόλου ή απλά πετάς σκόρπιες λέξεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 14:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συ πήρε καμιά μέρα να συννενοηθείς και να
απαντήσεις, αγαπητέ μου άθεε, εσύ ο πρώτος διδάξας με το
μακρινάρι που έβαλες προχθές απο αλλού...
Αλλά κι έτσι,ακόμη φίλε του Γιάπετ,
τα νούμερα και τα άτομα δεν είναι θέμα υπόθεσης, αλλά
ύπαρξης...Τα στοιχεία και τα δεδομένα τα αμφισβητείς;
Όχι βέβαια...
Επισης ότι λές για τον χριστινισμό,ισχύει και για ΄σενα,
αφού κι εσύ θρησκεύεσαι με τις ιδέες που έχεις, όπως προείπα...
Κοινώς, ρε φίλε, διαβάζεις καθόλου ή απλά πετάς σκόρπιες λέξεις;

δυστυχώς δεν κατάλαβα τι γράφεις
το συντακτικό σου ήταν χάλια
προσπάθησε να γράψεις σε ελληνικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 17:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελλήνικος, καταλαβαίνεις, φίλε άθεος; Λέω, αυτά που σου
γράφω, είναι αλήθεια ή ψέματα;Επ αυτών θα μιλήσεις,
ή απλά θα περιμένεις τη βοήθεια του ΓΙΑΠΕΤ, για να
ξεφύγεις;...Διάλογο πάντως, δεν κάνεις...Βέβαια,
αυτό οφείλεται στο ότι δεν ξέρεις και πολλά, περί αθείας,
αλλά, καημένε μου, τι πολεμάς χωρίς πολεμοφόδια;
Κανείς επιστημονικά δεν παραδέχεται την αθεία...Όλοι
στο Θεό φτάνουν να πιστεύουν...Κι εσύ, θα ξαναγυρίσεις...
Μια περίοδος αμφισβήτησης είναι που απολαμβάνεις την
ελευθερία της επανάστασης... Συνηθισμένο....
Στον χρόνο, θα καταλάβεις πόσο μόδα είναι η αθεία και
πόσο δεν στέκει η θέση καυ υπόσταση της....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 17:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)δεν τα έγραψες εσύ αλλά ο ανώνυμος απολογητής

2)αυτά που γράφει ο ανώνυμος απολογητής απαντήθηκαν
οπως ειπα

<<<άκου ανώνυμε απολογητή
όταν κάποιος προτείνει κάτι στην προκειμένη περίπτωση την ύπαρξη θεού
αυτός και μόνο αυτός οφείλει να φέρει αποδείξεις ότι υφίσταται αυτό που προτείνει
έτσι πολύ άπλα αν εγώ πω ότι υπάρχει ένα ποτήρι πάνω στο τραπέζι θα πρέπει να το δείξω αν αρχίσω να λέω ότι το ποτήρι είναι αόρατο άυλο και δεν μπορεί να αποδειχτεί με κανέναν τρόπο η ύπαρξη του τότε δεν μπορώ να πω ότι όσοι δεν δέχονται την άποψη μου είναι φανατικοί πολέμιοι της ίσα ίσα που εγώ είμαι ένας πιστός της ύπαρξης ενός ποτηριού χωρίς να έχω την δυνατότητα να το αποδείξω και οι μόνοι που θα το δεχτούν θα είναι αυτοί που θα πιστέψουν τα όσα λέω>>>


δώσε την απάντηση στον ανώνυμο απολογητή και φερε μου την απάντηση του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 18:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λές, αφορούν σε σένα φίλε μου άθεε, γιστί εσύ δεν
φέρεις επιχειρήματα, αλλα πολεμάς λάθος...
Περί αλήθειας των στοιχείων είτε του απολογητή, είτε άλλου,
μπορείς να πεις τιποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 14:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που λές, αφορούν σε σένα φίλε μου άθεε, γιστί εσύ δεν
φέρεις επιχειρήματα, αλλα πολεμάς λάθος...

λίγο καλύτερα από την προηγούμενη φορά αλλά πάλι δεν βγάζει πλήρες νόημα


quote:

Περί αλήθειας των στοιχείων είτε του απολογητή, είτε άλλου,
μπορείς να πεις τιποτε;

έχω δώσει απάντηση σε αυτά που έγραψε ο απολογητής και μετέφερες εδώ
όπως είπα και την προηγούμενη φορά δώσε του την απάντηση και φερε μου την δική του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 17:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα φίλε αθεε, θα με παραξένευε αν καταλάβαινες...
Θα καταλάβαινες πολλά έτσι και θα σε πείραζε...
Όσο για τον..απολογητή..το κείμενο είναι απο αλλού,
οπότε τζάμπα η μεταφορά...
Επι της ουσίας, όμως, άλογα, φίδια, κλπ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 07:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου, λυπάμαι που σας χαλάω το έργο και διακόπτω την ευχαρίστηση που αποκομίζετε από τη μεταξύ σας σύγκρουση αλλά κινδυνεύετε να γίνετε γραφικοί...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Dying, σε ένα τσουβάλι όλοι; Εγώ θέτω
θέσεις και ζητώ διάλογο πάνω σε αυτές, όταν ο άλλος
δεν απαντά, λέγομαι εγώ γραφικός; Περί αθείας και ζωοποίησης
πάντως, δεν βλέπω τοποθέτηση...Το θέμα είναι αν
συνειδητοποιούμε ότι απλοποιώντας σε ζωώδη έκφραση όλες
τις ανθρώπινες δραστηριότητες, υποβιβάζουμε τα παντα σε επίπεδο υλισμού...Δείχνει σαν να νομίζουμε ότι πρόοδος
είναι ότι γίνονταν πριν χιλιάδες χρόνια, η πίστη στην φύση
και στον υπερβατικό υλισμό, που λανσάρεται...
Αυτό μπορούμε να δούμε τι φερνει και πόσο έλλειψη πνευματικότητας
δείχνει... Ο άνθρωπος μέσω του αθεισμού, χάνει σημαντικό μέρος
της δραστηριότητας του, που εκφράζεται σαν θρησκευτικότητα του.
Θεωρία, δε ότι δεν είναι τυχαίο που ήρθαν μαζί όλες αυτές οι
νεοεποχίτικες προτάσεις και ότι στο προσεχές μέλλον, θα ενωθούν,
σε μια θρησκεία, για να καλύψουν το θρησκευτικό συνίσθημα του
ανθρώπου που λέγαμε...
Είναι σχέδια αυτά για την ανθρωπότητα και δεν μπορεί να μην
καταλαβαίνουμε, όταν παίζουμε το παιχνίδι των πολεμίων μας....
Ειδικά οταν δεν μπορούμε να διακρίνουμε ότι αυτό που πιστεύουμε
είνια απλά μια άλλη θρησκεία, μια άλλη πίστη...Έστω στην ανυπαρξία του Θεού και στις επαγωγικές λύσεις, μιας τέτοιας θέσης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 08:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve, γραφικός δεν είσαι και μάλιστα διευκρίνισα για ποιό λόγο απέδωσα αυτόν τον χαρακτηρισμό.
Η συνέχιση μιας σύγκρουσης μεταξύ εσένα και του αθεου εδώ και δύο σελίδες και παρά την σύσταση της amalias, δυστυχώς σας κάνει να φαίνεστε γραφικοί.

Μου δίνεται η εντύπωση πως εάν αυτό μπορούσε να συνεχιστεί επ' αόριστον, θα εξελισσόταν η ίδια κατάσταση για πολλές ακόμα σελίδες... Θα περίμενα λοιπόν για τον έναν τουλάχιστον από τους δύο σας ότι θα είχε την πρόθεση να το σταματήσει αυτό...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 11:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου φίλε Dying Incubus, στηνζωή μου
ολόκληρη, ποτέ δεν θέλησα να είμαι ανώτερος άλλου....
Πάντα πίστευα ότι όλοι είμαστε ίσοι....
Επι της ουσίας, όμως, τοποθετήθηκα και τοποθετούμαι..
Απλά να μην εχουμε κι εδώ τα γνωστά...Θέσεις χρειάζονται
και διάλογος για να φτασουμε κάπου...
Λέμε, λοιπόν ότι με την αθεία, έχουμε μια υλιστική αντιμετώπιση
των πραγμάτων, που δειχνει απο μόνη της να χρησιμοποιεί νόμους
ζωώδεις, κάτι που πάει πίσω τον άνθρωπο...Αυτά ήρθαν τώρα που
ο άνθρωπος έχει εξελιχθεί αρκετά, ώστε να εννοεί αξίες, λάθη
και να γνωρίζει το σωστό...Που πλέον΄ολοι το ξέρουμε...
Η εφαρμογή του θα ρθει μέσα απο την πίκρα δυστυχώς, αλλά να
μάθουμε τα λάθη που κάνουμε...Να μάθουμε να μην βλέπουμε
τόσο κοντόφθαλμα και λίγα τα όσα έχουμε....
Η χρήση του αθεισμού, εδώ και αιώνες, έγινε για να κάνει
τις μάζες πιο ευάλλωτες στην καθοδήγηση και να απέχουν απο
την επικοινωνία με τα θεία, ώστε να μην έχει ελπίδα, πλήν
αυτής που του δίνουν αυτοί που τον καταδυναστεύουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 10:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve,

Ειλικρινά θλίβομαι από την αλιβάνιστη επίθεση που σου γίνεται από τα άθεα ζώα (αγαπητοί μου πλανεμένοι, σας το λέω με κάθε αγάπη) που δυστυχώς κυκλοφορούν στην ένθεη ορθόδοξη χώρα μας.

Πιστέυω πως θα έπρεπε να επιβληθεί η δια νόμου κατάργηση της αθείας. Δε βλέπω άλλο τρόπο για τη σωτηρία.

Τι πιστεύεις εσύ;

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ

23/01/2009
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 11:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστέυω πως θα έπρεπε να επιβληθεί η δια νόμου κατάργηση της αθείας. Δε βλέπω άλλο τρόπο για τη σωτηρία.

όπως παλιά
απο το βιβλιο
«Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ»


Συχνότατες ήταν και οι θανατώσεις στην πυρά. Φαίνεται μάλιστα πως το Βυζάντιο έχει το προβάδισμα στο κάψιμο των «αιρετικών» και «μάγων». Στη Δύση οι φωτιές άρχισαν να φουντώνουν ύστερα από την περίφημη βούλα του πάπα Ιννοκέντιου Δ΄ «ad extirpanda», - για το «ξερίζωμα των αιρέσεων – μόλις το 1252. Αλλά αιώνες πριν, στο Βυζάντιο, είχε οργανωθεί – επί Ιουστινιανού – ειδική κρατική υπηρεσία με αποστολή την ανακάλυψη και εξόντωση αιρετικών. Ο επικεφαλής αυτής της υπηρεσίας – της πρώτης στον χριστιανικό κόσμο – που υπήρξε εγκληματική όσο και η μεσαιωνική Ιερά Εξέταση, ονομαζόταν κοιαίστωρ – από το λατινικό quaestor – εξεταστής, ανακριτής.
Όπως αργότερα οι ιεροεξεταστές στη Δύση, οι Βυζαντινοί κοιαίστορες φυλάκιζαν, βασάνιζαν και θανάτωναν υπόπτους χωρίς διατύπωση κατηγορίας, χωρίς μάρτυρες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία και, φυσικά, χωρίς δίκη. Τα πάντα ήταν σκότος. Ήταν μια μέθοδος αφανισμού των ανυπάκουων και συγχρόνως επιχείρηση κερδοσκοπίας. Γιατί η καταδίκη αιρετικού συνεπαγόταν δήμευση της περιουσίας του. (Στη συνέχεια αναφέρονται συγκεκριμένες περιπτώσεις από συγγραφείς και χρονογράφους της εποχής) .

ΚΑΨΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ

Το Βυζάντιο έχει και ένα άλλο θλιβερό προβάδισμα. Τη δημόσια ρίψη στην πυρά ανεπιθύμητων βιβλίων. Διαπομπεύονταν – «περιβωμίζονταν» - μάλιστα και οι κάτοχοί τους στους δρόμους της «βασιλεύουσας». Ήταν η εποχή που απαγορεύτηκε η διδασκαλία της φιλοσοφίας και έκλεισαν – το 529 με εντολή του Ιουστινιανού – οι αθηναϊκές σχολές. Όπως μας πληροφορεί ο χρονογράφος Ιωάννης Μαλαλάς ρίχτηκαν στην πυρά ελληνικά βιβλία των κλασσικών και μετακλασσικών χρόνων και έργα τέχνης πολυμίσητα για τη νέα θρησκεία.
Δεν είναι το μοναδικό περιστατικό. Το 724 ο εικονομάχος αυτοκράτορας Λέων Γ΄ πρόσταξε να πυρποληθεί η περίφημη Οικουμενική Σχολή, το ανώτατο πνευματικό ίδρυμα της εποχής, όπου στεγαζόταν η μεγαλύτερη βιβλιοθήκη του Βυζαντίου, επειδή οι δάσκαλοι του εκπαιδευτηρίου αρνήθηκαν να γνωματεύσουν εναντίον της λατρείας των εικόνων.
Οι χρονογράφοι Κεδρηνός, Ζωναράς, Γλυκάς και Μανασσής βεβαιώνουν ότι ο αυτοκράτορας έδωσε εντολή να κυκλωθεί από ένοπλους στρατιώτες το κτίριο κατά την διάρκεια της πυρκαγιάς και να απαγορευθεί η έξοδος του προσωπικού από τη Σχολή, με αποτέλεσμα να καούν όχι μόνο οι θησαυροί της βιβλιοθήκης αλλά και οι διδάσκαλοι.
Εφτά περίπου αιώνες αργότερα, το 1463, δέκα χρόνια μετά την άλωση, ο πατριάρχης Γεννάδιος (Γεώργιος Σχολάριος) έκαψε το βιβλίο του Πλήθωνος (Γεμιστού) «Νόμοι», εξαιτίας εισηγήσεών του για πολιτικές, κοινωνικές και οικονομικές μεταρρυθμίσεις. Έτσι εγκαινίασε η Εκκλησία τη δράση της μετά τον σκλαβωμό του Γένους...

ΒΡΑΣΙΜΟ ΣΕ ΚΟΧΛΑΣΤΗ ΠΙΣΣΑ
Ο δρουγγάριος των βυζαντινών πλωίμων (στόλαρχος) Νικήτας Ωορύφας (Θ΄ αιώνας), που διακρίθηκε στις εκστρατείες κατά των Αράβων πειρατών, όταν αιχμαλώτιζε χριστιανούς εξωμότες στα εχθρικά καράβια, τους έγδερνε ζωντανούς. Χάραζε το δέρμα στον αυχένα και τραβούσε με δύναμη λωρίδες ως τις φτέρνες.
Ο προηγούμενος Ωορύφας άλλους εξωμότες κρεμούσε με τροχαλία πάνω σε καζάνια με κοχλαστή πίσσα και τους άφηνε, χαλαρώνοντας τα σχοινιά, να βυθιστούν λέγοντας πως τους βαφτίζει στη νέα θρησκεία τους.

Edited by - αθεος on 21/01/2009 11:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 12:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όπως παλιά
απο το βιβλιο
«Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ»


Όμως πλανεμένε μου φίλε, η βυζαντινή αυτοκρατορία έζησε 1000 χρόνια, και δεν έπεσε παρά μόνο όταν επικράτησε η αθεία μέσα σε αυτήν.

Ζητάς λοιπόν να πέσει με τον ίδιο τρόπο η ένθεη χώρα μας;

Αναρωτιέμαι αν αντιλαμβάνεσαι το σφάλμα σου και το ότι η συμπεριφορά σου αγκίζει τα όρια της εθνικής προδοσίας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 12:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤονTrickster τον κόβω για προβοκάτορα..........

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 12:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να έχει και λίγο ενδιαφέρον το θέμα φίλε Michael Design,
έτσι γα να μην πλήτττουμε....
Όσο για τις παραθέσεις του φίλου άθεου, θα ήθελα να καταλάβει
ότι οι σελίδες του υσεε, δεν είναι έμπιστες, αλλά παθιασμένες
και απατηλές..Μην τις εμπιστεύεσαι τόσο εύκολα...
Ειδικά οι συμπερασματικές αναλύσεις, άς τα να πάνε...Ζέχνουν
απο ψέμα και πάθος ζήλιας...Καταλαβαίνω το κόμπλεξ μιας μειονότητας
που θέλει να μεγαλωσει, αλλά με παραμύθια και διαστρεβλώσεις,
δεν μαζεύεις κόσμο....
Πάλι δεν γεμίζουνε ταξί....
Dead history....Κυριολεκτικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 13:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως πλανεμένε μου φίλε,

όχι και φίλος μαζί σου δεν θέλω να έχω ούτε κρυολόγημα όχι φιλία

quote:
η βυζαντινή αυτοκρατορία έζησε 1000 χρόνια, και δεν έπεσε παρά μόνο όταν επικράτησε η αθεία μέσα σε αυτήν.

η βυζαντινή αυτοκρατορία μονίμως συρρικνωνόταν αν εξαιρέσουμε ελάχιστους σοβαρούς αυτοκράτορες οι λοιποί ήταν χειρότεροι και από αρχηγούς σπείρας και έπεσε λόγο ανικανότητας και δολιοφθοράς

quote:
Αναρωτιέμαι αν αντιλαμβάνεσαι το σφάλμα σου και το ότι η συμπεριφορά σου αγκίζει τα όρια της εθνικής προδοσίας!

θα με μπερδεύεις με τους ανθενωτικούς που τα έκαναν πλακάκια με τους τούρκους και τους άνοιξαν την κερκόπορτα για να πάρουν την πόλη
ή με τους μοναχούς που αντί να πιάσουν κανένα όπλο και να πολεμήσουν για την πόλη αυτοί είχαν υπογράψει συμφωνία με τους τούρκους για να μην τους πειράξουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 13:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιο υσεε βρε βλογιοκομμένε τρέχα;
ότι έγραψα είναι από το βιβλίο
Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ
τα έχεις χάσει τελείως

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

23/01/2009
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 14:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου αθεε, δεν ξέρεις κάν απο που είναι
αυτά που γράφεις;..Είναι άσχημο αυτό να το
προσέξεις....Μπορεί να εξυπηρετείς σχέδια άλλων
και να μην το ξέρεις....Να προσέχεις τι γράφεις και τι
υπογράφεις...
Να προσέχεις απόψεις ποιών γίνεσαι φερέφωνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 14:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν λέω ότι τα έχεις χάσει τελείως καλά λέω
βρε κουτοπόνηρε τρεχα το είπα και πριν αυτά που έγραψα είναι από το βιβλίο

Η Πολιτική Ιδεολογία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Συγγραφέας: Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ. Μεταφράστρια: Δρακοπούλου Τούλα.

τι μπουρδολογείς ασυστόλως δεν μπορώ να καταλάβω
το βιβλίο κάνει 15 ευρό πάρτο να διαβάσεις και κάτι άλλο εκτός από απολογητή καλό θα σου κάνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 14:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε μου σου είπα να προσέχεις τι διαβάζεις
ώστε να ξερεις τι πρεσβεύεις..Φιλική συμβουλή ας πούμε...
Πέραν αυτού, περί αθείας που οδηγεί στη ζωοποίηση,λέμε,
η αθεία εντάσσεται στις νεοεποχίτικες παραφυάδες και έχει
ειδωλολατρικά και λατρευτικά σύμβολα, αυτοαναιρούμενη,
πολλές φορές....
Γι αυτό λέμε, πέραν του να δηλώνει κανείς, κάτι, πρέπει να
ξέρει αν τον καλύπτει σε όλα του τα πιστεύω, άλλως, θα
ψάχνει συμπληρώματα.....

Και προσπάθησε να γράφεις λίγο πιο συγκρατημένα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ φίλε μου σου είπα να προσέχεις τι διαβάζεις
ώστε να ξερεις τι πρεσβεύεις..

εσύ τρέχα είπες ότι αυτά που έγραψα είναι από το υσεε

quote:
Όσο για τις παραθέσεις του φίλου άθεου, θα ήθελα να καταλάβει
ότι οι σελίδες του υσεε, δεν είναι έμπιστες, αλλά παθιασμένες
και απατηλές..Μην τις εμπιστεύεσαι τόσο εύκολα..

και συμπληρώνεις

quote:
Αγαπητέ μου αθεε, δεν ξέρεις κάν απο που είναι
αυτά που γράφεις;

γι αυτό σου λέω μπουρδολογείς ασυστόλως

quote:
η αθεία εντάσσεται στις νεοεποχίτικες παραφυάδες και έχει
ειδωλολατρικά και λατρευτικά σύμβολα, αυτοαναιρούμενη,
πολλές φορές....

πόσο βλάκας είσαι τελικά;
ποια λατρευτικά σύμβολα βρε ανιστόρητο βλογιοκομμένο χριστιανόπληκτο υποκείμενο;

κάθε δέκα λίτρα θυμιατού παίρνε και μια ανάσα φρέσκου αέρα θα σου κάνει καλό

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

23/01/2009
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 18:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου άθεε, αρχίζεις και παραφέρεσαι,ενοθυσιασμένος
και αυτό οδηγεί σε κατήφορο...Κράτα ολίγον τους χαλινούς...
Δεν βλάπτει...
Τα κείμενα που παραθέτεις εκτός απο το βιβλίο που αναφέρεις,
χρησιμοποιούνται και απο αρχαιολατρικές ιστοσελίδες και είναι
στο ίδιο μήκος κύματος μαζί τους..Αγαστή σύμπνοια....
Λέγαμε, λοιπόν, για την αθεία και ζωοποίηση, οτι με τις νεοπαγανιστικές προσεγγίσεις, έχει εγκωβιστεί σε φυσιολατρικές
θέσεις, μια πίστη που είναι ευάλλωτη, καθώς, δεν εξηγείται η
ύπαρξη της φύσης, ενώ η λειτουργία των αυτοματισμών της φύσης, δεν
μπορεί να έχιε καμία σχέση με τον πνευματικό άνθρωπο....Διότι,
δεν είμαστε μόνο ζώα, με την έννοια μέρος της φύσης που έχει
ζωή γύρω μας, αλλά και νευματα με αιώνια υπόσταση...Ο Αθεισμός
δίνει μεγαλύτερη ζωή και αιωνιότητα, στην φύση, που είναι απλά
ένας σερβομηχανισμός και έχει εντεταλθεί να κάνει αυτά που κάνει,
ενώ δεν μιλατε καθόλου για τον δημιουργό της...
Κάτι που η επιστήμη έχει αποδεχτεί....
Μπορούμε να κάνουμε διάλογο;
Όσο για λατρευτικά σύμβολα, ο αθεϊστής, μη έχοντας τη θρησκευτική πίστη στον Θεό, έχει βρει ένα υποκατάστατο. Το δόγμα του Αθεϊσμού. Φιλοσοφία και δόγμα μαζί. Φιλοσοφία και ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Αθεϊστική θρησκεία, σαν τον Βουδισμό. Και δογματική θρησκεία, σαν κάθε θρησκεία. Έχει ως ευαγγέλια τα βιβλία του Διαφωτισμού, ως
αποστόλους τους πνευματικούς πατέρες του αθεϊσμού, ως δόγμα την ιδεολογία, την πεποίθηση της ανυπαρξίας του Θεού, ως θρησκευτικά καθήκοντα την ενασχόληση με τη θρησκευτική φιλοσοφία του, και όλα όσα αυτή συνεπάγεται, ως τρόπος ζωής, και προωθεί τις ιδέες του συχνά με ιεραποστολικό ζήλο, σε συζητήσεις, συγγράμματα, φόρουμ, άρθρα...
Αυτά δεν είναι στοιχεία που συνθέτουν μια θρησκεία φίλε μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 22:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος -πόσο βλάκας είσαι τελικά;
ποια λατρευτικά σύμβολα βρε ανιστόρητο βλογιοκομμένο χριστιανόπληκτο υποκείμενο;

Εκτός από το θέμα της αθεΐας υπάρχει και ένα άλλο θέμα πολύ σοβαρότερο από αυτό, το θέμα του σεβασμού !!!

Άθεε πιστεύω ότι το έχεις ξεχάσει εντελώς αυτό ή μήπως είναι ιδέα μου…

Και βέβαια δεν χρειάζεται να λέμε συνεχεία τα ίδια, πιστεύω ότι και ο Dying_Incubus (Συντονιστής) και η amalia (Διαχειριστής) κάλυψαν το θέμα με την κουραστική και ανώφελη σύγκρουση που συνεχίζει εδώ και δυο σελίδες…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 07:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
...το θέμα με την κουραστική και ανώφελη σύγκρουση που συνεχίζει εδώ και δυο σελίδες…

Και το γαμώτο είναι ότι τελειώνουν και τα ποπ κόρν.................


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 09:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μη ξεχνάμε ότι ο Χουσείν Όμπάμα, ο οποίος είναι ειδωλολάτρης καταγόμενος από αφρικανικές φυλές ανθρωποφάγων, στην πρόσφατη ομιλία του κατά την ανάληψη της προεδρίας των ΗΠΑ (όπως όλοι γνωρίζουμε κατόπιν εντολής της Νέας Τάξης Πραγμάτων), παραδέχτηκε πως στις ΗΠΑ κατοικούν Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Εβράιοι και ...Άθεοι)

Δεν είναι αυτό προφανής απόδειξη των θέσεων του trexagireve;

Είναι προφανές πως τα όσα ζούμε αποτελούν σημεία των καιρών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trickster
...ο οποίος είναι ειδωλολάτρης καταγόμενος από αφρικανικές φυλές ανθρωποφάγων...


Θα μπορούσες να μας δώσεις τον ορισμό της ειδωλολατρίας; .........


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.


Edited by - Michael Design on 22/01/2009 10:16:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy