ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Από τον αθεϊσμό στη ζωοποίηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 13:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή, λοιπόν,βλέπω ότι συνεχίζεις να μη λές τι
πιστεύεις και μάλλον, γράφεις για να ξεχαρμανιάζεις,
δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίσω τον διάλογο μαζί σου...
Βλέπεις, θέσεις δεν είναι ότι διαφωνία έχεις με τον
χριστιανισμό, θέσεις δεν είναι να μην μπορείς να πεις
πως ΄θέλεις τον κόσμο αύριο, ούτε είναι θέσεις οι μπούρδες και
οι βρισιές που γράφεις...
Κακώς σου έδωσα τόση σημασία τόσον καιρό...
Μάλλον μπήκες για να κάνεις ζημιά και μόνο,.Για πλάκα που λέμε.
Τόσο μπορείς μόνο;
Γιατί εμείς εδώ, κάνουμε διάλογο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 13:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή, λοιπόν,βλέπω ότι συνεχίζεις να μη λές τι
πιστεύεις και μάλλον, γράφεις για να ξεχαρμανιάζεις,
δεν έχω κανένα λόγο να συνεχίσω τον διάλογο μαζί σου...
Βλέπεις, θέσεις δεν είναι ότι διαφωνία έχεις με τον
χριστιανισμό, θέσεις δεν είναι να μην μπορείς να πεις
πως ΄θέλεις τον κόσμο αύριο, ούτε είναι θέσεις οι μπούρδες και
οι βρισιές που γράφεις...
Κακώς σου έδωσα τόση σημασία τόσον καιρό...
Μάλλον μπήκες για να κάνεις ζημιά και μόνο,.Για πλάκα που λέμε.
Τόσο μπορείς μόνο;
Γιατί εμείς εδώ, κάνουμε διάλογο...


βρε τρέλα που υπάρχει στον κόσμο
άντε να δούμε τι άλλη βλακεία θα γράψεις βρε τρέχα άντε να δούμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 13:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένα ακόμη δείγμα ζωοποίησις από την θρησκεία
http://www.noula.com/to%20anoixto%20biblio/greek.latin/proto%20filo.latin.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 15:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν σκόπευα να συνεχίσω, οφείλω να σου απαντήσω D_I.
Αυτό που μ'ενδιέφερε ήταν να καταδείξω την έμμεση προσβολή.
Δεν μ'ενδιέφερε πότε θα το βλέπατε, αρκεί να το βλέπατε.
Προσωπικά μηνύματα δεν στέλνω για δημόσιες τοποθετήσεις...
Ρουφιάνος δεν είμαι...
Οι φράσεις του άθεου μου φάνηκαν αναμενόμενες!
Για πές μου όμως...
Όταν ο τρέχα λέει:"Αλήθεια, στον "πόλεμο τον μέγα", γιατί σιγήσαν τα κανόνια;Δεν έπιασε η πλάκα στους κουτοχριστιανούς;" και ουσιαστικά με προσβάλει με τόσο χυδαίο τρόπο,θεωρώντας πως κάνω πλάκα σε χριστιανούς ενώ έχω αφιερώσει πολλές ώρες πάνω στο θέμα και έχω κάνει κατάθεση ψυχής, τί θά'πρεπε να κάνω μου λές?
Και φυσικά δεν προσβάλει μόνο εμένα αλλά και όλους τους συνομιλητές που συμμετείχαν...
Άκου "πλάκα"...!
Θα μ'ενδιέφερε ν'ακουσω την άποψή σου φίλε D_I και στην παρακάτω τοποθέτηση του τρέχα: " Γιατί εδώ μιλάμε γι αυτην την ζωοποίηση που έρχεται μέσα απο κινήματα υπερβατικού λογισμού,΄οπως η αθεία, οι οποιες αποτέλεσαν ιδέες κάποιων και υποστηρίχτηκαν, χωρίς να δοκιμασθούν στον κόσμο, απλά του τα περάσανε..."
Αυτό το καταπίνεις αμάσητο ή δεν προσβάλει και σένα προσωπικά?
Αφού με ρωτάς τι θα πρότεινα να γίνει, θα προτιμούσα να πάρετε θέση σαν ομιλητές και όχι σαν διαχειριστές...
Και μιας και μου δίνεται η ευκαιρία να συνομιλήσω μαζί σου θα μ'ενδιέφερε να μάθω αν σ'αρέσει σαν D_I να βλέπεις πως το εσωτέρικα έχει καταντήσει φερέφωνο του απολογητή και της ΟΟΔΕ...
Ώρες ώρες, ανοίγω κάποιο τόπικ εδώ και νομίζω πως μπήκα κατά λάθος σε ιστοσελίδα των απολογητών!
Και όσοι ομιλητές προσπαθούν να πούν κάτι διαφορετικό, δέχονται χλευασμό, ειρωνικά σχόλια και επιθέσεις...
Πάντως τα καταφέρνουν περίφημα...
Ήδη πολύς κόσμος απογοητεύεται απ'την επέλασή τους και εγκαταλείπει μιας και βρίσκει ανούσια τη στείρα αντιπαράθεση με χαιρέκακους φανατικούς...

Τέλος μιας και δεν μ'αρέσει να βγαίνω εκτός θέματος, αν και σ'αυτό τοποθετήθηκα, θα πώ λίγα ακόμη αυτονόητα συμπεράσματα.
Εφόσον σε παγκόσμιο επίπεδο, η συντριπτική πλειψηφία της ανθρωπότητας βρίσκεται υπό το καθεστώς της πίστης σε κάποιο επίσημο θρησκευτικό Δόγμα,όποιο και αν είναι αυτό, και οι ηγέτες των κρατών που κινούν τα νήματα, είναι ένθεοι, ενώ οι άθεοι είναι τυπικά σχεδόν ανύπαρκτοι, συμπεραίνουμε πως οι ένθεοι σπρώχνουν την ανθρωπότητα πρός την καταστροφή και όχι οι άθεοι...
Ηλίου φαεινότερον!
Αυτά από μένα και σταματώ εδώ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 17:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή θέλω να σου δείξω ότι δεν κοροιδεύεις κανέναν,
helios, θα σου υπενθυμίσω ότι η μέχρι τωρα συμμετοχή σου
σε κάποια θέματα, όπως το ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΟΥΜΕ ΤΩΡΑ, Ο ΜΕΓΑΣ
ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ και άλλα, όπου, παίρνεις ένα μυστήριο
ύφος, αλλα δεν λές τίποτε για κανένα θέμα,μόνο υπενίσεσαι
κάποιες πληροφορίες που φυσικά δεν αναφέρεις...
Τέτοιες συμπεριφορές είναι τουλάχιστον περίεργες και δείχνουν
ότι αυτός που γράφει, έχει άλλο στόχο απο το να συνδυαλλαγεί με
τον άλλο, σε πνευματικό επίπεδο..
Ειδικά στα τελευταία σου μηνύματα, οι προτροπές για το τι πρέπει
να κάνουν οι διαχειριστές με μένα, επειδή μόνος σου δεν πετυχαίνεις
τίποτε, έχει ξεπεράσει τα όρια και δείχνει ότι έχεις κόλλημα μαζί
μου..Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, αλλα, σε εμποδίζει απο το να
τοποθετείσαι σε θέματα, όπου γράφω κι εγώ...
Ίσως εκεί με την προπόλη, να είσαι καλύτερος....
Απλά επειδή κάποτε ειπες ότι δεν θα ασχοληθείς άλλο με μένα
κι αντί αυτού, έχεις φάει τα λυσσακά σου μαζί μου,γι αυτό και
ξαναγράφω για σένα...
Ούτε γκόμενα, ρε φίλε!!!!Και σου μιλώ χύμα, γιατί μόνο έτσι μπορεί
να καταλάβεις...
Αλήθεια, μπήκες στον Μέγα Ιδεολογικό Πόλεμο, έγραψες κάτι, έφυγες, όπως κι άλλου, βέβαια, αλλα δεν ξεγελάς κανέναν, όπως σου είπα....
Γι αυτό και σε ξαναπαρακαλώ, μην έχεις τέτοιες εμμονές όπως μαζί μου,
ξεπέρασε με.....
Κι άσε μας να κάνουμε διάλογο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα χα χα χα χα !
τρέχα είσαι τελείως γελοίος και σκέτος καραγκιόζης...(κοκκινήστε τα αυτά...Μήπως να περιμένω και επίπληξη για ανάρμοστη συμπεριφορά?... πάντως ο τρέχα σίγουρα θα πετάξει απ'τη χαρά του, αν το κάνετε μιας και είναι και χαιρέκακος μέσα σ'όλα τ'άλλα!)
Τώρα θυμήθηκα μια φράση που λέει "ποτέ μη λογομαχείς μ'εναν ηλίθιο δημόσια γιατί ο κόσμος δεν θα μπορέσει να ξεχωρίσει ποιός είναι ο ηλίθιος τελικά" οπότε θα πώ κάτι τελευταίο που αφορά τον τρέχα:
Γιατί ρε φιλαράκι δε λές απλά ότι ο μόνος λόγος που συμμετέχεις στο εσωτέρικα είναι γιατί θες να επιβληθεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός σε όλο τον πλανήτη με επικεφαλή την Ελλάδα και μάχεσαι όποιον δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος, ωσάν εχθρό σου?
Αυτό δεν επιθυμείς?

Ε λοιπόν όνειρα θερινής νυκτός!
Και μόνο οι κινέζοι και οι ινδοί, τα 3/5 του πλανήτη, ουδέποτε δεν θ'ασπασθούν τον χριστιανισμό και μάλιστα το δικό σου!
Κάτσε και κοιμήσου...
Άντε καληνύχτα και όνειρα γλυκά!
Kisses...
I love u Κώστα ή Βαγγέλη ή όπως σε λένε, τελοσπάντων...
Ο'τι πείς εσύ...

Τρέχας...Θεός!
Ο Μέγας Χριστιανός!

όλε όλε προσκυνώ!
χαχαχαχα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 19:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με έχεις παρεξηγήσει πολύ χοντρά helios, αλλά,
επειδή είμαι ανοιχτός τύπος πίστευα ότι θα το καταλάβαινες
και θα άλλαζες στάση, λυπάμαι που δεν έγινε αυτό...Είμαι
'σιγουρος ότι θα κέρδιζα απο το διάλογο μαζι σου,αλλά
πρέπει να είσαι πολύ εκλεκτικός και δεν σου κάνω...Δεν
πειράζει...Πάντως, κακώς πιστεύεις οτι έχω τόσο μεγάλη ιδέα
για μένα ή τη βλέπω χριστιανός σταυροφόρος...Όχι,έχω
αλλεργία απέναντι σε εντεταλμένους....
Εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί σου, ούτε ζητώ τίποτε απο κανένα
απέναντι σε κανένα...Εδώ μπήκα για διάλογο, σίγουρος ότι θα
μάθω κάτι, ότι θα με βοηθήσει ποικιλοτρόπως, γιατί πάντα
μαθαίνουμε και τι καλύτερο απο γραπτό λόγο, που υποτίθεται
είναι πιο προσεχτικός απο τον προφορικό...
Το θέμα είναι ότι αποδεικνύουμε ότι μπορούμε να κάνουμε διάλογο,
όταν το πετυχαίνουμε, οχι όταν δικαιολογούμαστε γιατί δεν το
κάνουμε...
Αποδειξη διαλόγου, είναι ο διάλογος..Ιδού η Ρόδος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 16:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άλλο ένα δείγμα του που οδηγεί η θρησκεία

http://news.pathfinder.gr/photoscope/Misc/misc/2367.html
http://news.pathfinder.gr/photoscope/Misc/misc/2368.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 12:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trickster - Απεστάλη: 26/01/2009, 09:58:12

Δέκα χρόνια παρακολουθώ τις συζητήσεις σας -και τις δραστηριότητες ορισμένων διαχειριστών. Περισσότερα εν καιρώ. Θα υπάρξουν δημοσιεύσεις στον Τύπο.



Δέκα ολόκληρα χρόνια παρακολουθείς τις συζητήσεις μας;
Τις λες βρε παιδί μου...!
Και να φανταστείς ότι τα forums λειτουργούν εδώ και 7 χρόνια.
Έκανες άλμα στον χρόνο;

(Μετά το φαινόμενο των "νομοτρόλ" αναδύεται και το φαινόμενο των "τυποτρόλ". Τι άλλο θα δούνε τα μάτια μας και είναι ακόμα χειμώνας...
Δημοσίευσε όπου θέλεις: στον τύπο, στο ραδιόφωνο, στην τηλεόραση, στο λεύκωμά σου, στο μπουφάν σου... μπορείς να γράψεις: "Ξέρω τα πάντα για τα forums του esoterica, 3 χρόνια πριν υπάρξουν" )

Πάντως, δεν είναι ούτε ο η πίστη στο θεό, ούτε και ο αθεϊσμός που οδηγούν στη ζωοποίηση. Στο ζωϊκό βασίλειο ανήκουμε όλοι ούτως ή άλλως, μας αρέσει ή δε μας αρέσει. Από κει και πέρα, ο φανατισμός προς οποιαδήποτε κατεύθυνση μας στερεί σε μεγάλο βαθμό την ικανότητα της κριτικής σκέψης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 18:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ρε φιλαράκι δε λές απλά ότι ο μόνος λόγος που συμμετέχεις στο εσωτέρικα είναι γιατί θες να επιβληθεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός σε όλο τον πλανήτη με επικεφαλή την Ελλάδα και μάχεσαι όποιον δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος, ωσάν εχθρό σου?

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ γενικά, υπάρχει έτσι κι αλλιώς παγκοσμίως.
Το να λες οτι ο Τρέχα θέλει να επιβάλει μια λίγο διαφορετική έκδοση της ίδιας κατ ουσία θρησκείας είναι αστείο.
Απο κει κ πέρα το να θεωρείς οτι η Ελλάδα υπάρχει ενδεχόμενο να προσπαθήσει να επιβληθεί στις υπολοιπες ιδεολογικά(με κάποια λάθος ιδεολογία κατ εσέ) είναι πέρα για πέρα παράδοξο. Δηλαδη εσύ θες να επιβληθούνε ποιοι..? Οι στρογγυλοποιητές των θρησκειών μασόνοι ή οι τραπεζίτες(πλην αντιχριστοι) Ιαχοβάδες-Εβραίοι?

Επίσης απο πού βγάζεις το συμπέρασμα οτι προσπαθεί να προσηλυτίσει τη στιγμη που αυτο που συνέχεια κάνει είναι να ΑΜΥΝΕΤΑΙ στα λεγόμενα που προωθούν μίσος ή προκατάληψη προς τη χριστιανική θρησκεία??


quote:
Αυτό το σημείο δεν πρέπει να το διαγράψετε????????
Δεν δείχνει πόσο απαξιώνει ο τρέχα τον άθεο αποκαλώντας τον, ζώο?
Θα φταίει μετά ο άθεος αν του κατεβάσει καντήλια?

Θα συμφωνήσω οτι έμμεσα εδώ προσβάλει τον Άθεο. Βέβαια είναι αντίδραση στις προσβολές που ο ίδιος δέχτηκε άμεσα. Θεωρώ σωστό να πέσουν οι τόνοι και απ τα δύο μέλη. Ο άθεος δε, έχει προσβάλει κ μένα στο παρελθόν πράμα που με θέτει εναντίον του σε ιδεολογικό και μη επίπεδο.

quote:
Trickster - Απεστάλη: 26/01/2009, 09:58:12

Δέκα χρόνια παρακολουθώ τις συζητήσεις σας -και τις δραστηριότητες ορισμένων διαχειριστών. Περισσότερα εν καιρώ. Θα υπάρξουν δημοσιεύσεις στον Τύπο.


Για τι θέμα ακριβώς?
Δεν θα ήταν σωστό να γίνει δημοσίευση απο κάποιον που να είναι αντικειμενικός..?

quote:
Γιατί ρε φιλαράκι δε λές απλά ότι ο μόνος λόγος που συμμετέχεις στο εσωτέρικα είναι γιατί θες να επιβληθεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός σε όλο τον πλανήτη με επικεφαλή την Ελλάδα και μάχεσαι όποιον δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος, ωσάν εχθρό σου?
Αυτό δεν επιθυμείς?

Ναι αλλα τότε θα έπρεπε να το πει ας πούμε και ο Άθεος, η Αρία, ο "Τρικστερ" και άλλοι τέλος πάντων που απο όταν μπήκαν μιλάνε κατα του χριστιανισμού.

Υπο αυτούς τους όρους θα το δεχόμουνα.

quote:
Όταν ο τρέχα λέει:"Αλήθεια, στον "πόλεμο τον μέγα", γιατί σιγήσαν τα κανόνια;Δεν έπιασε η πλάκα στους κουτοχριστιανούς;" και ουσιαστικά με προσβάλει με τόσο χυδαίο τρόπο,θεωρώντας πως κάνω πλάκα σε χριστιανούς ενώ έχω αφιερώσει πολλές ώρες πάνω στο θέμα και έχω κάνει κατάθεση ψυχής, τί θά'πρεπε να κάνω μου λές?
Και φυσικά δεν προσβάλει μόνο εμένα αλλά και όλους τους συνομιλητές που συμμετείχαν...
Άκου "πλάκα"...!

Τώρα υπερβάλεις.
Υπερβάλεις κατα του Τρέχα. Δεν είναι η πρώτη φορά που υπερβάλεις εις βάρος κάποιου μέλους και θα σου πω απλά οτι δεν το εκτιμώ..


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/01/2009 18:46:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 22:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντόκτορ εξήγησέ μου, σε παρακαλώ, ποιό το νόημα του τελευταίου σου μηνύματος?
Ποιός είναι ο σκοπός του?
Τι ήθελες να πετύχεις μ'αυτό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 08:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή ερώτηση. Ήθελα να επαναθέσω την άποψη μου ξεκάθαρα και ξάστερα, δεν πρόλαβα λόγω έλλειψης χρόνου άλλωστε προτεραιότητα να πάρω θέση στα "τεκταινόμενα" μιας κ θέση στο θέμα πρέπει να χω ξαναπάρει.

Θεωρω οτι ο αθεϊσμός καταλήγει στη ζωοποίηση μόνο τους πνευματικά τυφλους και τους ανόητους.
Μάλλον την πλειοψηφία του κόσμου δηλαδη.

Επίσης-για να είμαι πιο ειδικός-οδηγεί στη ζωοποίηση τους εγωιστές καθως και αυτους που εξαρτόνται απο τα εγω τους.

Λέγοντας "εγω" εννοώ επιθυμίες όπως της λαγνείας, του χρήματος(απληστία), της τεμπελιάς(οκνηρία), της εκδίκησης και άλλες.

Τα παραπάνω βέβαια οδηγούν στη ζωοποίηση όχι μόνο έναν άθεο αλλα και έναν στη θεωρία χριστιανό.

Θεωρώ κατα τα άλλα οτι ενας μέσος εν πράξη χριστιανός πιστεύω υπερβαίνει και σε ήθος και σε ευτυχία τον μέσο(???εν πράξη???) άθεο.


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 13:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχολιάζω τα εισαγωγικά του κλειδωμένου θέματος "Η πίστη στον Θεό οδηγεί στην ζωοποίηση". Κάπως συγχυσμένη θέση*.
Λέει:
quote:
Είναι προφανές πως η πίστη σε μία υπερβατική πραγματικότητα οδηγεί στην ζωοοποίηση του ανθρώπου για τους εξής προφανούς λόγους:

Δεν έχει δίκιο αφού δεν ορίζει τη "ζωοποίηση" ορθά οπότε δεν είναι καθόλου προφανές.
Συγκεριμένα
quote:
...-Ο ένθεος δεν σκέφτεται για τον εαυτό του δύσκολα ερωτήματα, όπως πχ τι είναι καλό και τι είναι κακό, τι συνέπειες θα έχει η τάδε ή η δείνα πράξη μου....
Ενώ τα ζώα σκέφτονται για τον εαυτό τους τέτοια δύσκολα ερωτήματα; Αμφιβάλλω. Επιπλέον η μαγικοθρησκευτική σκέψη α ν ε ξ α ι ρ έ τ ω ς και οικουμενικώς σκέφτεται ακριβώς με αυτόν τον τρόπο αφού τέτοιες ερωτήσεις έχουν σαφή υπερβατική σύνδεση
quote:
...-Αντι αυτού ο ένθεος εμπιστεύεται τις αποφάσεις του στην υποτιθέμενη θέληση άλλων σοφών ή θεικών όντων (πχ θεοί, προφήτες, πνευματικοί) τα οποία ξέρουν καλύτερα από αυτόν....
Κρίνεις ότι τα ζώα εμπιστεύονται τις αποφάσεις άλλων! Κάπως παράλογο. Δεν το έχω δει, ειδικά όταν οι άλλοι λογαριάζονται για "θεοί, προφήτες, πνευματικοί". Άρα ούτε αυτό δεν είναι σημείο ζωοποίησης (με αυτήν την παγκοσμίως πρωτότυπη ιδέα της "ζωοποίησης"). Ποιος είπε από την άλλη ότι η ευπιστία είναι σημείο "ένθεων";
quote:
...-Τόσο πολύ εθίζεται στην νοητική και πνευματική απραξία ο ένθεος που δεν θέλει καν να σκεφτεί πως μπορεί να πράτει λάθος. Για αυτό μετατρέπεται σε πρόβατο που υποτάσεται τυφλά στο υποτιθέμενο θέλημα του θεού του....
Δε νομίζω τα ζώα να είναι ποτέ εθισμένα σε νοητική και πνευματική απραξία. Το ζώο που μένει άπρακτο, χάνει! Παράξενες ιδέες για τα ζώα βλέπω. Όπως και να έχει η αντίληψη ότι κάποιος ένθεος - όπως λες - υποτάσσεται τυφλά κάπου είναι μάλλον προϊόν φαντασίας και όχι εμπειρίας.
quote:
...-Πολλές φορές μπροστά στον κίνδυνο του να χάσει την νιρβάνα του, φέρεται βίαια σε όποιον έχει αντίθετη στάση στην ζωή....
Τα ζώα φέρονται βίαια για να μη χάσουν τη νιρβάνα τους; Δεν το έχω δει! Αλλά κι εσύ τελικά προτείνεις μια βίαια λύση πιο κάτω (προφανώς γιατί έχεις "αντίθετη στάση στη ζωή" από εκείνη των ένθεων):
quote:
...Ίσως θα έπρεπε οι ένθεοι πιστοί να περιοριστούν ζωολογικά πάρκα, ή να στειρώνονται από το Δήμο... δε ξέρω πραγματικά!
Οπότε τι προσφέρει μια τέτοια λύση;
Δεν ξέρω, πραγματικά! Η μάλλον ξέρω.
Από την άλλη, τώρα που το λές... έχεις και το δίκιο σου χωρίς να το ξέρεις αφού χρησιμοποίησες τη λέξη λάθος. Οι θρησκείες γενικά ισχυρίζονται ότι έχουν "ζωοποιό" επίδραση - δίνουν ζωή δηλαδή!
http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B6%CF%89%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82
Όταν λοιπόν λέμε "ο ζωοποιός σταυρός", "το άγιο, το ζωοποιό" άλλο εννοούμε

*Μάλλον δεν φταίει απόλυτα αφού το θέμα τέθηκε το ίδιο λανθασμένα στο "Από τον αθεϊσμό στη ζωοποίηση". Λέξη "Ζωοποίηση" κι αν υπάρχει είναι από το επίθετο "ζωοποιός-η-ο" = δίνει ζωή, κι όχι "μετατρέπει σε ζώο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 22:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένα φρέσκο δείγμα ζωοποίησις του ανθρώπου από την θρησκεία
απολαύστε την έφη θώδη
http://www.fatsimare.net/woman_beauty/p2_articleid/16640
http://tv.yupi.gr/view/2465Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 12:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ένα φρέσκο δείγμα ζωοποίησις του ανθρώπου από την θρησκεία
απολαύστε την έφη θώδη
http://www.fatsimare.net/woman_beauty/p2_articleid/16640
http://tv.yupi.gr/view/2465

Ζωοποίηση σημαίνει να δίνεις ζωή. Από εκεί και πέρα φαίνεται απλά το τυφλό μίσος ορισμένων.
Γιατί, άντε, η Θώδη είπε κάτι "σαλταρισμένο". Οι άλλοι, οι "λογικοί"; Μεγαλύτερη υποκρισία περιέχουν τα λόγια των επικριτών της, παρά εκείνης που κουφά-ξεκουφά, είπε κάτι που πίστευε. Εκείνοι που την κατηγορούν τώρα απλά χρησιμοποιούν το κύρος τους για μικροσυντεχνιακά κολλήματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 12:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου panpam, είναι επιλογή των ανθρώπων, να
δέιχνουν πρώτα κάτι, για να βγάλουν μετά ελεύθερα την
κακία τους και να δειξουν καλά το ζώο που κρύβουν μέσα τους...
Φίλε, ο καθένας, με τη στάση ζωής του, δείχνει ποιός είναι κι
όχι με τα λόγια του...
Ζωοποίηση φίλε μου,σημαίνει ζωοποιώ, όταν έχεις να κανεις με
νεκρό τοπιο, που του δίνεις ζωή, αλλα όταν έχεις ζωή και δη ανθρώπινη, η ζωοποίηση αφορά στην υπερβολή της υλικής του υπόστασης, που "φυλακίζει" έτσι την πνευματική του υποσταση
και προορισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy