ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Από τον αθεϊσμό στη ζωοποίηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 15:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα κείμενα που παραθέτεις εκτός απο το βιβλίο που αναφέρεις,
χρησιμοποιούνται και απο αρχαιολατρικές ιστοσελίδες και είναι
στο ίδιο μήκος κύματος μαζί τους..

μόνο από το βιβλίο παρέθεσα κείμενα αλλά λόγω καψίματος του εγκεφάλου από το λιβάνι έχεις παραισθήσεις και βλέπεις άλλα αντί άλλων

quote:
Λέγαμε, λοιπόν, για την αθεία και ζωοποίηση, οτι με τις νεοπαγανιστικές προσεγγίσεις, έχει εγκωβιστεί σε φυσιολατρικές
θέσεις, μια πίστη που είναι ευάλλωτη, καθώς, δεν εξηγείται η
ύπαρξη της φύσης, ενώ η λειτουργία των αυτοματισμών της φύσης, δεν
μπορεί να έχιε καμία σχέση με τον πνευματικό άνθρωπο....Διότι,
δεν είμαστε μόνο ζώα, με την έννοια μέρος της φύσης που έχει
ζωή γύρω μας, αλλά και νευματα με αιώνια υπόσταση...Ο Αθεισμός
δίνει μεγαλύτερη ζωή και αιωνιότητα, στην φύση, που είναι απλά
ένας σερβομηχανισμός και έχει εντεταλθεί να κάνει αυτά που κάνει,
ενώ δεν μιλατε καθόλου για τον δημιουργό της...

δεν ξέρω τι παίρνεις εκτός από λιβάνι αλλά κόψτο σου έχει καταστρέψει τον εγκέφαλο


quote:
Όσο για λατρευτικά σύμβολα, ο αθεϊστής, μη έχοντας τη θρησκευτική πίστη στον Θεό, έχει βρει ένα υποκατάστατο. Το δόγμα του Αθεϊσμού. Φιλοσοφία και δόγμα μαζί. Φιλοσοφία και ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Αθεϊστική θρησκεία, σαν τον Βουδισμό. Και δογματική θρησκεία, σαν κάθε θρησκεία. Έχει ως ευαγγέλια τα βιβλία του Διαφωτισμού, ως
αποστόλους τους πνευματικούς πατέρες του αθεϊσμού, ως δόγμα την ιδεολογία, την πεποίθηση της ανυπαρξίας του Θεού, ως θρησκευτικά καθήκοντα την ενασχόληση με τη θρησκευτική φιλοσοφία του, και όλα όσα αυτή συνεπάγεται, ως τρόπος ζωής, και προωθεί τις ιδέες του συχνά με ιεραποστολικό ζήλο, σε συζητήσεις, συγγράμματα, φόρουμ, άρθρα...
Αυτά δεν είναι στοιχεία που συνθέτουν μια θρησκεία φίλε μου;

τα μόνο που στοιχειοθετείτε από αυτά που λες είναι ότι πάντα μα πάντα θα υπάρχει μια θέση στο δαφνί για εσένα

quote:
Ας μη ξεχνάμε ότι ο Χουσείν Όμπάμα, ο οποίος είναι ειδωλολάτρης καταγόμενος από αφρικανικές φυλές ανθρωποφάγων, στην πρόσφατη ομιλία του κατά την ανάληψη της προεδρίας των ΗΠΑ (όπως όλοι γνωρίζουμε κατόπιν εντολής της Νέας Τάξης Πραγμάτων), παραδέχτηκε πως στις ΗΠΑ κατοικούν Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Εβράιοι και ...Άθεοι)

Δεν είναι αυτό προφανής απόδειξη των θέσεων του trexagireve;


άλλος ένας για το δαφνί

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

23/01/2009
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, τα ειπαμε, τα ξαναείπαμε, αλλά, επειδή
νοιώθεις ότι είσαι το νέο, λές κι ότι νάναι, άσχετα απο το
αν αυτό σε προσβάλλει και δεν το καταλαβάινεις...Φίλε μου
δείχνεις ότι δεν μπορείς να κανεις διάλογο..Το καλύτερο
είναι που μπήκε κι ο elo για να διαπιστώσει την συγκρουση...
Πολύ μου άρεσε...
Νεαρέ μου φίλε, καταλαβαίνω το πληθωρικό του πνεύματος σου,
ήμουνα εκεί, αλλά, πρέπει να κάνεις κάτι με το στόμα σου..
Βρωμάει....
Καμιά πρόταση Dying;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμιά πρόταση Dying;

πυρά στην κεντρική πλατεία και κάψιμο του άθεου όπως παλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόψε τις ανοησίες...Εννοώ, για να κάνουμε
διάλογο, γιατί η ηλικία σου δεν με ακουει...
Δεν ξέρω πως θα γίνει να μιλήσουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κόψε τις ανοησίες..

εσύ τις ξεκίνησες
και αυτό που πρότεινα ήταν συνηθισμένη τακτική από τους χριστιανούς επί βυζαντίου όπως σου έδειξα

quote:
γιατί η ηλικία σου δεν με ακουει...

μια χαρά σε ακούω απλά δεν δέχομαι τις ανοησίες που λες

quote:
Δεν ξέρω πως θα γίνει να μιλήσουμε....

μόνο αν καταλάβεις ότι λες βλακείες όταν λες ότι η αθεΐα είναι θρησκεία και ότι έχει λατρευτικά σύμβολα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 19:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, αυτό που σε ρωτάω είναι
αν ξέρεις την ιδεολογία του αθεισμού, το ότι
έχει κανόνες,πίστη και λατρευτικά τυπικα...Σε αυτό
διαφωνείς; Πέραν των φιλοφρονήσεων που δεν φείδεσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 11:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος σταμάτα τις προσβλητικές εκφράσεις, γιατί θα σε δώσουμε στον Ομπάμα να σε φάει!

(Πέρα από το χιουμοριστικό περιεχόμενο της παραπάνω παρατήρησης, εάν συνεχίσεις με τους προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, δε θα περιοριστούμε σε παρατηρήσεις και επεμβάσεις/διαγραμμίσεις στα μηνύματά σου, αλλά πιθανότατα θα γίνει χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου. Οπότε, συνιστώ να επιλέξεις το "προλαμβάνειν"...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος σταμάτα τις προσβλητικές εκφράσεις, γιατί θα σε δώσουμε στον Ομπάμα να σε φάει!

(Πέρα από το χιουμοριστικό περιεχόμενο της παραπάνω παρατήρησης, εάν συνεχίσεις με τους προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς, δε θα περιοριστούμε σε παρατηρήσεις και επεμβάσεις/διαγραμμίσεις στα μηνύματά σου, αλλά πιθανότατα θα γίνει χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου. Οπότε, συνιστώ να επιλέξεις το "προλαμβάνειν"...)




Για να σοβαρευτούμε,

Αγαπητή amalia γιατί θεωρείς προσβλητική την ευθεία επίθεση του άθεου και όχι την άποψη του trexagireve ότι όποιος δε συμμερίζεται τα δικά του πιστέυω δεν αξίζει να ζει;

Αν εγώ ανοίξω δηλαδή ένα topic που να λέω ότι οι γυναίκες είναι πνευματικά κατώτερες, βρίζοντάς σε με όμορφα λόγια, αυτό θα είναι καλό, ενώ αν με βρίσεις απευθείας αυτό θα είναι κακό;

Ωραίες ομορφιές έχετε εδώ στο esoterica!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου άθεε, αυτό που σε ρωτάω είναι
αν ξέρεις την ιδεολογία του αθεισμού, το ότι
έχει κανόνες,πίστη και λατρευτικά τυπικα...Σε αυτό
διαφωνείς; Πέραν των φιλοφρονήσεων που δεν φείδεσαι...

Ο τρόπος που διατυπώνεις την ερώτηση, συνεπάγεται πως εσύ "ξέρεις" την "ιδεολογία" του αθεισμού κλπ κλπ.

Θα μας την διατυπώσεις με επιχειρήματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 14:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Trickster, εδώ δεν δικάζουμε κανέναν, αυτό
είναι το θέμα..Συζητάμε για το κατά πόσο οι κανόνες
και η ιδεολογία, κανόνες ζωής, κλπ της αθείας, οδηγούνε
σε μια ζωοποίηση που δεν είναι η καλύτερη κατάσταση για
τον άνθρωπο....Μια κοσμοθεωρία, που δεν διαφέρει σε τίποτε
απο τις θρησκείες που πολεμάει, χρησιμοποιώντας τις ίδιες αρχές,
πίστη σε κάτι, κανόνες, σύμβολα, τυπικά...
Προσωπικά, ξέρω κάποια πράγματα για την αθεία, αλλά εδώ δεν
κοιτάμε ποιός ξέρει και ποιός δεν ξέρει, αλλά το να βγάλουμε
ένα συμπέρασμα επ αυτού...
Κοινώς, στόχος δεν είναι να βγείς κάποιος σωστός και κάποιος
λάθος, αυτά είναι προσωρινά κι υποκειμενικά, αλλά να βγάλουμε,
όλοι μαζί, σαν συμπέρασμα, ένα αποτέλεσμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 15:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος σταμάτα τις προσβλητικές εκφράσεις, γιατί θα σε δώσουμε στον Ομπάμα να σε φάει!

quote:
Αγαπητέ μου άθεε, αυτό που σε ρωτάω είναι
αν ξέρεις την ιδεολογία του αθεισμού, το ότι
έχει κανόνες,πίστη και λατρευτικά τυπικα...Σε αυτό
διαφωνείς;

σου απαντώ για πολλοστή φορά ότι δεν ξέρεις τι σου γίνετε
η αθεΐα δεν έχει ούτε κανόνες ούτε λατρευτικά τυπικά ούτε λατρευτικά σύμβολα που παπαγαλίζεις αν έχεις στοιχεία που συνηγορούν υπέρ της άποψης σου δώστα

amalia
πέρα από το εύστοχο αστείο θα πω ότι ο Trickster απάντησε εύστοχα αντί για εμένα δεν θα το συνεχίσω γιατί ξέρω ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να με διαγράψεις

quote:
Ο τρόπος που διατυπώνεις την ερώτηση, συνεπάγεται πως εσύ "ξέρεις" την "ιδεολογία" του αθεισμού κλπ κλπ.

Θα μας την διατυπώσεις με επιχειρήματα;


αυτό του ζήτησα και εγώ αλλά ακόμη περιμένω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 17:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου άθεε, μάλλον είσαι αλλού..Εδώ φίλε μου
συζητάμε για την ζωοποίηση εκ του αθεισμού...Εσύ είσαι
ο αθειστής και εσύ πρέπει να υπερασπισθείς την αθεία...
Εγώ πάλι το τι ξέρω για την αθεία,δεν αποτελεί θέμα του
φόρουμ..Σύνελθε, λέμε, μίλα μια φορά για τα τυπικά αυτά που
έχουμε βάλει πιο πάνω και που όλοι οι καθωσπρέπει οργανισμοί
και χώροι ιδεών και θέσεων έχουν..Αυτό είναι έτσι είτε το θές
είτε όχι..Και πάψε να νομίζεις ότι με ρωτάς κάτι....
Συζήτηση κάνουμε και δεν σε βλέπω να το έχεις πάρει χαμπάρι...
Εσυ πρέπει να πεις γιατί η αθεία δεν οδηγεί στην ζωοποίηση και
ότι δεν είναι απλά φυσιολατρική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 17:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα φίλε μου κομμένα μου προκαλείς αναγούλα όταν με λες έτσι

για ακόμη μια φορά δεν υπάρχει ούτε καταστατικό ούτε τυπικά ούτε τίποτε από τις μπαρούφες που λες
και για μια ακόμη φορά αν έχεις κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι έχεις δίκιο προσκόμισε το
έχεις καταντήσει γραφικός κιτρινιστής
έχω τοποθετηθεί στο θέμα από τις πρώτες μου απαντήσεις και δεν θα επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια γιατί εσύ έχεις πρόβλημα κατανόησηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 19:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, ο λόγος που σε αποκαλώ φίλε και
αγαπητέ μου είναι γιατί έτσι πρέπει να σε αποκαλώ,
αφού δεν γνωριζόμαστε για να έχουμε άλλες σχέσεις και είθισται στην επικοινωνία...
Εσύ που έχεις τόσο ....προσωπικά συναισθήματα
για μένα, πράγμα που με κολακεύει, βλέπεις αλλοιώς τη
συζήτηση, γι αυτό και είσαι τόσο εκνευρισμένος συνήθως...
Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι.....
Επι του θέματος, λοιπόν, ας δούμε τι λένε οι εγκυκλοπαίδιες
για τη λέξη αθεία και μετά περί των υπολοίπων, ώστε να έχουμε μια κοινή βάση διαλόγου....

Αθεϊσμός, Αθεϊα και Δόγμα

Θα δούμε τη βασική διαφορά του αθεισμου από την Αθεϊα, και τη σχέση του με το Δογματισμό, τη Φιλοσοφία και τη Θρησκεία. Αν και πολλοί συγχέουν τις λέξεις Αθεϊσμός και Αθεϊα, στην πραγματικότητα έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους. Στη συνέχεια, ας δούμε μερικά αποσπάσματα από την εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη, και το λεξικό του Δημητράκου:
Αθεϊα

Στους αρχαίους αθεϊα ονομάστηκε το να μη πιστεύει κανείς στους θεούς που λάτρευε η πόλη. Στην πιο ειδική όμως σημασία, η λέξη σημαίνει τη θεωρία στην οποία η πίστη για την ύπαρξη θεού προσωπικού, δημιουργού και παντοδύναμου είναι αδικαιολόγητη, γιατί δεν υπάρχουν σίγουρες αποδείξεις για την ύπαρξη τέτοιου υπερφυσικού όντος. Με την ίδια έννοια μπορεί να χαρακτηρισθεί αθεϊα και η ατομική θεωρία, ο θετικισμός, ο πανθεϊσμός και κάθε μορφή υλισμού. (Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη).

Αθεϊα: η άρνησις υπάρξεως Θεού, το μη πιστεύειν εις Θεόν. (Μέγα Λεξικό Όλης της Ελληνικής Γλώσσης, Δ. Δημητράκου).

Αθεϊσμός

Φιλοσοφική θεωρία που αρνείται την ύπαρξη του Θεού. (Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη).
Η αθεϊα ως φιλοσοφικό δόγμα. (Μέγα Λεξικό Όλης της Ελληνικής Γλώσσης, Δ. Δημητράκου).
Στα παραπάνω, παρατηρούμε, ότι υπάρχει μια διαφορά μεταξύ "αθεϊας" και "αθεϊσμού". Στην περίπτωση της Αθεϊας, ο άνθρωπος απλώς δεν πιστεύει σε θεό, επειδή δεν είναι πεπεισμένος αν ο Θεός υπάρχει. Όμως ΔΕΝ δογματίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Ο άνθρωπος αυτός, (ο άθεος), στην πραγματικότητα ανήκει στον αγνωστικισμό, γιατί δεν είναι δογματικός, όπως ο Αθεϊστής. Ο Αθεϊστής λοιπόν, σε αυτό διαφέρει από τον "άθεο". Στο ότι είναι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ. Δεν λέει: "δεν πιστεύω επειδή δεν έχω πεισθεί". Λέει: "Είμαι πεπεισμένος ότι θεός δεν υπάρχει". Η απιστία του δηλαδή, περιγράφεται με δογματικό και θετικό τρόπο, και όχι με αρνητικό και αγνωστικιστικό, όπως του απλού άθεου. Ο Αθεϊστής, έχει αποδεχθεί μια σαφή δογματική θέση, και ανήκει σε ένα φιλοσοφικό σύστημα. Δεν στερείται ιδεολογίας στο ζήτημα περί Θεού, αλλά ΕΧΕΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, το ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Σε αυτό είναι πεπεισμένος και κατηγορηματικός. Μάλιστα, καθώς ο Αθεϊστής αρνείται ότι υπάρχει θεός, έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του, μια "εντύπωση", μια "ιδέα", για το τι είναι θεός. Αυτό απέχει πολύ από το αφαιρετικό "δεν ξέρω" του απλού άθεου - αγνωστικιστή. Και όλους αυτούς τους λόγους, και το λεξικό του Δημητράκου, όπως είδαμε, τον αναφέρει ως: "φιλοσοφικό ΔΟΓΜΑ". Άρα, η φιλοσοφία μπορεί να έχει δόγματα!

Και τι είναι "δόγμα";

Δόγμα
Έτσι λέγεται κάθε θεμελιώδης θεωρητική αρχή ενός θρησκευτικού ή άλλου συστήματος, που δεν επιτρέπει αντίρρηση από αυτούς που την παραδέχονται. (Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη).

Δεν υπάρχει λοιπόν αντίρρηση, ότι ο Αθεϊσμός είναι φιλοσοφικό σύστημα. Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι δεν είναι θρησκεία; Με άλλα λόγια, μήπως ένα φιλοσοφικό σύστημα, είναι κάτι διαφορετικό από τη θρησκεία, όπως ισχυρίζονται οι αθεϊστές που ενίστανται στη θέση μας, περί του αθεϊσμού ως θρησκείας;
Η σχέση Θρησκείας, Φιλοσοφίας και Δογματισμού
Μπορεί να παρατηρήσει κανείς στο Λεξικό Δημητράκου, ότι ως 5η έννοια της λέξεως "φιλοσοφία", γράφει: «φιλοσοφία η Χριστιανική Θεολογία». (Γρηγ. Νύσσης 3, 433: «ίνα μη προδώ την ιεράν φιλοσοφίαν», Ισιδ. Πηλ. Επιστ. 4, 134: «τα νομικά και προφητικά μαθήματα προπαιδεύματά εισι της νέας και ευαγγελικής φιλοσοφίας».
Φυσικά για έναν αθεϊστή, ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία! Όμως, σύμφωνα με το λεξικό, μπορεί μια θρησκεία να ονομάζεται και φιλοσοφία! Δεν είναι κατ' ανάγκην κάτι διαφορετικό.
Αυτή η συσχέτιση φιλοσοφίας και θρησκείας, δεν είναι προνόμιο του λεξικού Δημητράκου. Ας δούμε ένα απόσπασμα από κάποια ιστορικο-φιλοσοφική ανάλυση:
«Οι μεγάλοι διδάσκαλοι της κατηχητικής σχολής στης Αλεξάνδρειας, Κλήμης και Ωριγένης, θεμελίωσαν την Ελληνική θεολογία, στην οποία συνδέθηκαν αδιάσπαστα η χριστιανική ευσέβεια με την ελληνική παιδεία και όπου η εκκλησιαστική παράδοση γνώρισε μια θεωρητική επανερμηνεία και μεταγραφή. Το αποτέλεσμα ήταν η διαμόρφωση μιας φιλοσοφικής θρησκείας συγγενούς με την ελληνιστική θρησκευτική φιλοσοφία και παρόμοιας με την Ιουδαιο-αλεξανδρινή θρησκευτική φιλοσοφία ενός Φίλωνος της εποχής του Ιησού και λίγο μεγαλύτερού του» (Απόσπασμα από το βιβλίο: «Μεσαιωνική Φιλοσοφία. Σύγχρονη Έρευνα και Προβληματισμοί», Εκδ. Παρουσία, Αθήνα, 2000. Μετάφραση Πολυτίμη Μαρία Παλαιολόγου. Όπως αναδημοσιεύθηκε στο περιοδικό «Άρδην» Νο 57,58, Δεκέμβριος 2005 Φεβρουάριος 2006, σελ. 44).
Και δεν χρειάζεται νομίζουμε, να θυμίσουμε, ότι η μία από τις μεγάλες θρησκείες, είναι ο Βουδισμός, ο οποίος είναι φυσικά ταυτόχρονα και αθεϊστική φιλοσοφία!
Είναι προφανές ότι οι λέξεις αυτές δεν είναι κατ' ανάγκην διαφορετικές ή αντίθετες, αλλά ότι μια φιλοσοφία, μπορεί να είναι και θρησκεία! Και αυτό από τι εξαρτάται;
Η απάντηση είναι, ότι αυτό εξαρτάται ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ!

Η Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη, είναι ακόμα πιο διαφωτιστική στο ζήτημα αυτό. Ας θυμηθούμε κάποια αποσπάσματά της περί της φιλοσοφίας:
"Το κύριο χαρακτηριστικό της φιλοσοφικής σκέψης είναι, ασφαλώς «η ζήτηση της αλήθειας και όχι η κατοχή της, γιατί κατά τον Πλάτωνα, η σοφία είναι χαρακτηριστικό των θεών». «Φιλοσοφία», λέει ο Καρλ Γιάσπερς, «σημαίνει το να βρίσκεσαι καθ' οδόν» παρά τους δογματισμούς που διατυπώθηκαν κατά καιρούς, γιατί κάθε απάντηση στο βάθος της είναι ένα περισσότερο πολύπλοκο και αδυσώπητο ερώτημα.
...Η επιστήμη δεν δέχεται καμιά αμφισβήτηση. Στηρίζεται στην αρχή του χρόνου και της αιτιότητας, ενώ για τη φιλοσοφία δεν υπάρχει καμιά γνώση ακαταμάχητη για την αλήθειά της...
&Στα μέσα του 20ού αιώνα, ο φιλοσοφικός στοχασμός βρίσκεται σε μια κρίσιμη ώρα της ιστορίας του. Δυο δρόμοι ανοίγονται μπροστά του. Ο ένας οδηγεί στα πιο μακρινά όρια της αποσύνθεσης, δηλαδή σε ένα αυθαίρετο δογματισμό, σε έναν περισσότερο ανόμοιο συγκριτισμό, ή αθεράπευτο σκεπτικισμό".
Σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη λοιπόν, χαρακτηριστικό της φιλοσοφίας, είναι ΝΑ ΜΗ ΔΟΓΜΑΤΙΖΕΙ, και ο δογματισμός σε ένα φιλοσοφικό σύστημα, αν και είναι υπαρκτός, είναι κάτι κακό για τη φιλοσοφία, και μάλιστα, όταν αυτός υπάρχει σε μεγάλο βαθμό, την οδηγεί σε ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ.
Με απλά λόγια, ο δογματισμός, είναι καταστροφικός για τη φιλοσοφία, και ένα φιλοσοφικό σύστημα που δογματίζει, "αποφιλοσοφικοποιείται", και στην πραγματικότητα "θρησκειοποιείται".
Γιατί λέμε ότι "θρησκειοποιείται"; Επειδή χαρακτηριστικό της θρησκείας, είναι ο δογματισμός. Ας θυμηθούμε έναν από τους ορισμούς της λέξεως "θρησκεία", όπως την είδαμε στο άρθρο μας με τον ορισμό της θρησκείας:
Θρησκεία: ...2. «σύνολον δοξασιών και τύπων αναγομένων εις τινα θρησκείαν, θρησκεία, δόγμα»... (Μέγα Λεξικό Όλης της Ελληνικής Γλώσσης Δ. Δημητράκου).
Η θρησκεία είναι λοιπόν δογματική. Η φιλοσοφία, οφείλει να μην είναι. Και όταν είναι, δεν διαφέρει από τη θρησκεία. Μπορεί ένα σύστημα να είναι ταυτόχρονα και θρησκευτικό και φιλοσοφικό.
Αλλά ας το δούμε αυτό και αλλού:
Στο περιοδικό Ντισκάβερυ εντ Σάιενς Τεύχ. 9, Φεβρ. 2006, σε δύο σημεία του περιοδικού, υπάρχουν κάποια κείμενα που σχετίζονται εν μέρει με το θέμα μας. Ας παρατηρήσουμε τι γράφεται εκεί:
"Η Θρησκεία στην καθαρή της μορφή, δεν ισχυρίζεται ότι κατέχει επιστημονική γνώση. Ο χώρος της είναι πέρα και πάνω από τα φαινόμενα, η μέθοδός της είναι η πίστη. (Νίκος Δήμου Φιλόσοφος)
(οι εξ αποκαλύψεως αλήθειες δεν έχουν σχέση με τις επιστημονικές θεωρίες, ούτε με τα μοντέλα ερμηνείας των φαινομένων), «διότι είναι απόλυτες και δογματικές&(Αγνωστικιστής και "ορθολογιστής"). Ντισκάβερυ εντ Σάιενς Τεύχ. 9, Φεβρ. 2006 σελ. 10.
Στο κείμενο αυτό, παρατηρούμε έναν φιλόσοφο και έναν αγνωστικιστή, να ξεκαθαρίζουν με τη συζήτησή τους, ότι ο δογματισμός είναι χαρακτηριστικό της θρησκείας. Ας δούμε τον ίδιο τον Νίκο Δήμου, τι λέει λίγες σελίδες πιο κάτω, για τη φιλοσοφία του Μαρξισμού:
Η άποψη «ότι ο μαρξισμός δεν είναι επιστήμη αλλά δόγμα»& είναι & του Καρλ Πόπερ& Εγώ θα έλεγα ότι κάθε ισμός τείνει να είναι δογματικός. (Νίκος Δήμου Φιλόσοφος) Ντισκάβερυ εντ Σάιενς Τεύχ. 9, Φεβρ. 2006 σελ. 19.
Να θυμίσουμε εδώ, ότι και ο "Αθε-ισμός", που είναι ένα δογματικό φιλοσοφικό σύστημα, έχει κατάληξη σε: "ισμός", ενώ η Αθεϊα, που δεν είναι δογματική, έχει άλλη κατάληξη!
Ε, λοιπόν, εδώ είναι το μυστικό. Ο Αθεϊστής, μη έχοντας τη θρησκευτική πίστη στον Θεό, έχει βρει ένα υποκατάστατο. Το δόγμα του Αθεϊσμού. Φιλοσοφία και δόγμα μαζί. Φιλοσοφία και ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Αθεϊστική θρησκεία, σαν τον Βουδισμό. Και δογματική θρησκεία, σαν κάθε θρησκεία. Έχει ως ευαγγέλια τα βιβλία του Διαφωτισμού, ως αποστόλους τους πνευματικούς πατέρες του αθεϊσμού, ως δόγμα την ιδεολογία, την πεποίθηση της ανυπαρξίας του Θεού, ως θρησκευτικά καθήκοντα την ενασχόληση με τη θρησκευτική φιλοσοφία του, και όλα όσα αυτή συνεπάγεται, ως τρόπος ζωής, και προωθεί τις ιδέες του συχνά με ιεραποστολικό ζήλο, σε συζητήσεις, συγγράμματα, φόρουμ, άρθρα...
Δεν είναι σαν τον πραγματικά άθρησκο άθεο, (ή Εμπειρικό Αγνωστικιστή για να ακριβολογήσουμε). Ο άθεος δεν δογματίζει, ο αθεϊστής είναι δογματικός.

Περί αυτών των λόγων, λέω, φίλε άθεε, έχεις να πεις κάτι; Αν είσαι
άθεος, ή αθειστής, αν συμφωνείς με όσα αναφέρονται και υποστηρίζονται ;Μπορούμε να μιλήσουμε, επιτέλους;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 15:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν σε υποχρεώνει κάνεις να με λες φίλο από την στιγμή που δεν είμαστε φίλοι
και δεν έχω έντονα συναισθήματα για εσένα άπλα μου προκαλεί αναγούλα το ψεύτικο προσωπείο που φοράς όταν με αποκαλείς φίλο
και τώρα ας απαντήσω στην oodegr
http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/a8_thrisk2.htm

λοιπόν κύριοι που απαρτίζεται την oodegr προσπαθείτε ανεπιτυχώς να διαχωρίσετε την αθεΐα από τον αθεϊσμό σαν να προσπαθεί κάποιος να διαχωρίσει την χριστιανική πίστη από τον χριστιανισμό
η αθεΐα όπως γράφουν και τα λεξικά είναι η μη αποδοχή/άρνηση δημιουργού/θεού
αυτό λοιπόν δεν κατατάσσει κάποιον άθεο στον αγνωστικισμό αλλά στον αθεϊσμό γιατί ο αγνωστικιστής ακόμη το ψάχνει ο άθεος έχει κατασταλάξει
όσο για τον αθεϊστή που λέτε δεν έχει καμιά εικόνα στο πίσω μέρος του μυαλού του για το πως είναι θεός αυτό το έχει ο πιστός της κάθε θρησκείας έτσι ο χριστιανός πιστεύει ότι ο θεός είναι έτσι ο βουδιστής ότι είναι αλλιώς κλπ κλπ κλπ

quote:
Δεν υπάρχει λοιπόν αντίρρηση, ότι ο Αθεϊσμός είναι φιλοσοφικό σύστημα. Μήπως όμως αυτό σημαίνει ότι δεν είναι θρησκεία; Με άλλα λόγια, μήπως ένα φιλοσοφικό σύστημα, είναι κάτι διαφορετικό από τη θρησκεία, όπως ισχυρίζονται οι αθεϊστές που ενίστανται στη θέση μας, περί του αθεϊσμού ως θρησκείας;

υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ θρησκειας και φιλοσοφιας

<<Φιλοσοφία είναι η διανοητική διερεύνηση γενικών και βαθέων ερωτημάτων για την σχέση του ανθρώπου με τον κόσμο και την θέση του σ’ αυτόν ή αλλιώς, ο τομέας της νόησης που οδηγεί στην (ηθική ή άλλως πως) δικαιολόγηση για το αν πρέπει ή όχι ο άνθρωπος να ενεργεί με κάποιους τρόπους ή τη δικαιολόγηση κάποιων γενικών κανόνων που να καθορίζουν τις ενέργειες του.>>


<<Ο όρος θρησκεία, που χρησιμοποιείται ενίοτε εναλλακτικά με την λέξη πίστη, ή σύστημα πίστης καθορίζει γενικώς την πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται της. Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν. Στην μακρά πορεία ανάπτυξής της η θρησκεία έλαβε διάφορες μορφές σε διαφορετικούς πολιτισμούς και άτομα. Σε αρκετές περιπτώσεις η λέξη θρησκεία —παρόμοια με τη λέξη θρήσκευμα— χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει αυτό που θα μπορούσε να περιγραφεί ορθότερα ως "οργανωμένη θρησκεία" -δηλαδή ενός οργανισμού που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας.>>

όπως βλέπετε εσείς του oodegr η φιλοσοφία με την θρησκεία έχει διάφορες τεράστιες όποτε ακυρώνεται ο συλλογισμός σας ότι η αθεΐα είναι φιλοσοφικό κίνημα η φιλοσοφία είναι θρησκεία άρα η αθεΐα είναι θρησκευτικό κίνημα

λοιπόν τρέχα δώσε στα παιδιά της oodegr την απάντηση μου και φερε την καινούργια τους απάντησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 17:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο
να φέρεσαι ανθρώπινα, αλλά, μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις,
γιατί εδώ αυτό κάνουμε.....Μπορείς και σύ να μάθεις να μιλάς,
όπως πρέπει και δη εν γραπτώ λόγο....
Καλέ μου, που νομίζεις ότι βρίσκεσαι; Σε κανένα λάιβ σώου;
Ξεκόλα απο την κόκα κόλα κι ...έλα στου Νικόλα, που λέει κι
η διαφήμιση.....
Σε πίστα σε βάλαμε και ρίχνεις ..ζεμπεκιές;
Αγόρι μου, αν πιστευεις ότι διαφωνείς με τις εγκυκλοπαίδιες
κι εγκυκλοπαιδικούς όρους, που είναι παγκόσμια αποδεκτοί, έχεις
κάποιο πρόβλημα προσαρμοστικότητας..Κάποιος πρέπει να σου μιλήσει
για τον διάλογο.Απο κε κι έπειτα, σου είπα κάτι απλό, αν δεν φοβάσαι
τις θέσεις σου και το πόσο ορθές είναι, πές μας τι πιστεύεις, για
να μου αποδείξεις γιατί θεωρείς ότι ο αθεισμός είναι καλύτερος...
Κοινώς,μίλα ωρέ, για το τι πιστεύεις... Με έπρηξες με το "όχι εδώ
κεί, όχι εκεί παραπέρα"...
Επτέλους, μπορείς να καταλάβεις ότι μιλάμε για τον αθεισμό κι όχι
για μένα; Είναι εύκολο...Εσύ τι πιστεύεις λέμε, για τον κόσμο , τη
ζωή...¨Η τα κρατάς κρυφά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 20:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve:
καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο
να φέρεσαι ανθρώπινα, αλλά, μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις,

Απευθύνομαι πρός τους διαχειριστές!

Αυτό το σημείο δεν πρέπει να το διαγράψετε????????
Δεν δείχνει πόσο απαξιώνει ο τρέχα τον άθεο αποκαλώντας τον, ζώο?
Θα φταίει μετά ο άθεος αν του κατεβάσει καντήλια?
Ο τρέχα προκαλεί συνεχώς τον άθεο και αυτός κάθεται και του απαντάει!
Άθεε φταίς και σύ που κάθεσαι και ασχολείσαι....

Τρέχα!
Το θεματάκι που έχεις στήσει είναι παντελώς άκυρο, άσκοπο και παραπλανητικό!
Δεν έχει καμία σχέση ο αθεϊσμός με τη ζωοποίηση!
Είναι δυό ανεξάρτητες έννοιες που μπορεί να δρούν ταυτόχρονα ή παράλληλα χωρίς αλληλεπίδραση μεταξύ τους.
Η ζωοποίηση, αυτή που σου περιέγραψε και ο Κηφέας σε άλλο θέμα, είναι κάτι που χαρακτηρίζει ανθρώπους απ'την απαρχή της ανθρωπότητας και δεν έχει ποτέ εξαλειφθεί.
Οι θρησκείες είτε επίσημες είτε όχι, απλά περιορίζουν τα ζωώδη ένστικτα απ'το να εφαρμοστούν πρακτικά.
Αλλά και πάλι έχουν όλες αποτύχει παταγωδώς!
Ξέρεις πόσοι ορθόδοξοι Χριστιανοί ενω πάνε στην εκκλησία, σταυροκοπιούνται, ανάβουν κεριά και μεταλαμβάνουν, όταν γυρνάνε σπίτι τους σαπίζουν στο ξύλο τις γυναίκες και τα παιδιά τους?
Πόσοι "καλοί" Χριστιανοί παρανομούν, βιαιοπραγούν, βρίζουν,βιάζουν αλλά στην κοινωνία θεωρούνται ευηπόληπτοι πολίτες και καλοί Χριστιανοί?
Και μην πείς ότι είναι φαινόμενο των καιρών!
Συμβαίνει από πάντα!
Ποτέ ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι!
Θα σε παρακαλέσω να μπείς στο παρακάτω λίνκ και να δείς το βίντεο που περιέχει!
http://www.peta.org/feat/ChineseFurFarms/index.asp
Εγώ δεν άντεξα να δώ ούτε μισό λεπτό!
Καί όμως! πολλοί γνωστοί μου το είδαν ολόκληρο και μάλιστα σχολίασαν ότι έχουν δεί και χειρότερα...Ωχαδελφισμός και απάθεια!
Ξέρεις τι θα σου'λεγε ο τύπος που βασανίζει το ζώο?
"Τι δουλειά μου κάνω, κατα τ'άλλα έχω οικογένεια και παιδιά, είμαι ένθεος και τυπικό μέλος μιας οργανωμένης κοινωνίας".
Αυτά θα σού λεγε!
Και μη μου πείς πως είναι Κινέζος!
Ή νομίζεις πως δεν υπάρχουν καλοί Έλληνες χριστιανοί που βασανίζουν ζώα σε παράνομα σφαγεία, ή όταν δούν αδέσποτα ηδονίζονται όταν τα εξοντώνουν?
Στο ξαναλέω για να το χωνέψεις πως η ζωοποίηση κυριαρχεί από τότε που εμφανίστηκε το ανθρώπινο είδος.
Η μετεξέλιξη του ανθρώπου-ζώου σε Άνθρωπο είναι μια καθαρά ατομική υπόθεση που δεν έχει καμία σχέση με την πίστη σε οποιαδήποτε θρησκεία!
Η συνείδηση της πνευματικότητας και η προσπάθεια ανάπτυξης αυτής, ουδεμία σχέση έχει ούτε εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες παρά μόνο με ατομικές και εσωτερικές διεργασίες!

Τέλος έχω συμπεράνει για σένα, μετά λύπης μου, ότι είσαι Δογματικός, σε έχει τυφλώσει τελείως η μοναδική αλήθεια του χριστιανισμού και δε βλέπεις ότι 2000 χρόνια δεν έχει αλλάξει τίποτα!
Είσαι απλά φανατικός και γι'αυτό επικίνδυνος.
Βλέπω επίσης ότι απ'τις συνομιλίες σου με άλλα μέλη, έχεις την εντύπωση πως είσαι ένας άλλος Σωκράτης.
Προσπαθείς να εφαρμόσεις τη μέθοδο της μαιευτικής, που μας δίδαξε ο Σωκράτης, αλλά αποτυγχάνεις συνεχώς.
Ξέρεις γιατί?
Γιατί με τις ερωτήσεις που θέτεις και με τον τρόπο που τις θέτεις, δημιουργείς αρνητικά συναισθήματα στους συνομιλητές σου, κάτι που ουδέποτε εδημιούργησε ο Σωκράτης.
Αυτός ήταν απ'όλους τους συνομιλητές του, αγαπητός!
Κάνεις συνεχώς ειρωνικές και χλευαστικές ερωτήσεις και δημιουργείς δυσαρμονία και αντικρουόμενα συναισθήματα στους υπόλοιπους!
Ηδονίζεσαι μ'αυτό?
Χαίρεσαι με το να δημιουργείς εντάσεις?
Νομίζεις πως επιτελείς θείο έργο?
Και μόνο που στενοχωρείς και θυμώνεις άλλους ανθρώπους με τα λόγια σου, λυπάμαι αλλά χειροτερεύεις την κατάσταση και τη θέση σου!
Αν ήθελες πραγματικά να συνεισφέρεις ώστε ν'αλλάξει κάτι, θα σεβόσουν τουλάχιστον τους συνομιλητές σου, όποια και αν ήταν τα πιστεύω τους και θα έδινες το καλό παράδειγμα πρώτος εσύ!
Μπορείς φυσικά να απαντήσεις πως εκτοξεύω κατηγορίες και δηλητήρια αλλά θέλω να πιστεύω πως θα κάτσεις ν'αναλογιστείς γιατί στα λέω όλα αυτά...Μήπως γιατί κατα βάθος έχουμε μια κοινή βάση αλλά οι μέθοδοι που ακολουθείς είναι τελείως αναποτελεσματικές και δεν επιτυγχάνεις το επιθυμητό αποτέλεσμα?
Ελπίζω να κατανοήσεις...
"Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία" λένε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 22:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν πια με τα κόμπλεξ σου ρε helios...Δεν γίνεται
να μην ευτελιστείς περισσότερο και να σταματήσεις αυτό
το ρουφιανιλίκι;Απο τους ελάχιστους στο φόρουμ, ρε παιδί μου...
Μου θυμίζεις άνθρωπο με κουκούλα....Φέρνεις κάτι απο
αναταραχή και μοιάζει προσωπικό, ενώ δεν γνωριζόμαστε...
Με κολακεύεις, το ξαναλέω...
¨Οσο για το ότι μπερδεύεις τις έννοιες άνθρωπος και χριστιανός,
πιστός και άπιστος, δεν με παραξενεύει..Το κάνεις συχνά, για
καλό...Αλήθεια, στον "πόλεμο τον μέγα", γιατί σιγήσαν τα κανόνια;
Δεν έπιασε η πλάκα στους κουτοχριστιανούς;
Για τελευταία λοιπόν, φορά, helios,βγάλε την κουκούλα και αν
θέλεις να πεις κάτι να έχεις το θάρρος να βγαινεις μπροστα
και να αρθρώνεις λόγο, όχι ρουφιανιές του στύλ " αυτος έκανε
εκείνο" και τι είναι αυτό που κάνει ο άλλος..
Επιτέλους, γίνεσαι βαρετός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 23:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι...
Πραγματικά λυπάμαι γιατί βλέπω πως έχεις παρασυρθεί τόσο από την έπαρση και τη μεγαλομανία σου, νομίζοντας πως τα ξέρεις όλα και πως όλοι οι άλλοι είναι σκάρτοι.
Αλλά δύσμοιρε το πληρώνεις γιατί κατατρύχεσαι από βάσανα και σκοπέλους που μόνος σου δημιουργείς...
Και όσο θα λειτουργείς έτσι, τόσο πιό πολύ θα βασανίζεσαι...
Εσύ βέβαια θα χρυσώνεις το χάπι πιστεύοντας πως ο θεός δοκιμάζει την πίστη σου...
Τρομάρα σου καημένε...
Κρίμα...
Κάθε φορά που προσπαθώ να συννενοηθώ μαζί σου απογοητεύομαι...
Στοιχηματίζω πως ούτε το λίνκ δεν είδες...
Απορώ πως εξακολουθούν ν'ασχολούνται μαζί σου και οι υπόλοιποι...
Είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως...
Μου το αποδεικνύεις περίτρανα κάθε φορά...
Είσαι για λύπηση...
Είσαι απλά ένα κατατρεγμένο ζώο...
Κατανοώ...
Οπότε άθεε δε χρειάζεται να αμύνεσαι, ούτε να συγχίζεσαι...
Κατανόησε απλά πόσο κατατρεγμένος και φοβισμένος είναι ο καημένος ο τρέχα και αγνοησέ τον αφού όπως βλέπεις δεν δέχεται βοήθεια...
Είναι απλά ξύλο απελέκητο και αγύριστο κεφάλι...
Με πολλή κατανόηση...
Άντε καλή συνέχεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 23:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το πρόβλημα helios, εσύ νομίζεις ότι
καταλαβαίνεις τους άλλους και σε αγχώνει πολύ αυτό..
Εγώ, προσωπικά, απεχθάνομαι τη ζωοποίηση και μπορώ να δω
απο που έρχεται και πως δείχνει..Εσύ μπορείς;
Γιατί εδώ μιλάμε γι αυτην την ζωοποίηση που έρχεται μέσα
απο κινήματα υπερβατικού λογισμού,΄οπως η αθεία, οι οποιες
αποτέλεσαν ιδέες κάποιων και υποστηρίχτηκαν, χωρίς να δοκιμασθούν
στον κόσμο, απλά του τα περάσανε...Αλλά επειδή δεν έχουν
πνεύμα μέσα τους, είναι απλές ιδέες, γι αυτό και δεν τελεσφορούν.
Γι αυτό και όλες αυτές οι θεωρίες της Νέας Εποχής, απλά
υποστηρίζονται και προπαγανδίζονται, αλλά συνεχίζουν να μην
αποκτούν έρεισμα για τον κόσμο....
Και μην λές τους άλλους τι να κάνουν, όσο κι αν νομίζεις ότι
τους εξυπηρετείς δείχνοντας τους ευγενική έξοδο...Ειλικρινά
με εκπλήσσεις..Σε είχα για πιο φευγάτο, όχι τόσο κολλημένο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 16:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου άθεε, καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο
να φέρεσαι ανθρώπινα, αλλά, μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις,
γιατί εδώ αυτό κάνουμε.....Μπορείς και σύ να μάθεις να μιλάς,
όπως πρέπει και δη εν γραπτώ λόγο....

κάτι που εσύ ακόμη δεν έχεις καταφέρει να κάνεις γιατί εγώ γράφω τις απόψεις μου ενώ εσύ κάνεις κόπυ από τον απολογητή και τις λοιπές χριστιανοσελίδες

quote:
Αγόρι μου, αν πιστευεις ότι διαφωνείς με τις εγκυκλοπαίδιες
κι εγκυκλοπαιδικούς όρους, που είναι παγκόσμια αποδεκτοί, έχεις
κάποιο πρόβλημα προσαρμοστικότητας.

δεν διαφωνώ με καμιά εγκυκλοπαίδια διαφωνώ με τον ορισμό που προσπαθείτε να δώσετε στην θρησκεία(ως φιλοσοφία) έναν ορισμό που τον είπε ο οριγένης ένα άτομο που από την εκκλησιά έχει χαρακτηριστεί ως αιρετικός γιατι αυτοευνουχίστηκε για να πάει στον παράδεισο

έχετε λοιπόν φτάσει σε τέτοιο αδιέξοδο που κάνετε χρήση λόγου <<αιρετικών>>
και όλα αυτά στην προσπάθεια να δείξετε το άσπρο μαύρο
ακόμη περιμένω να μου δείξεις τα θρησκευτικά σύμβολα που χρησιμοποιούν οι άθεοι όπως είπες σε προηγούμενο σου μήνυμα


quote:
Απο κε κι έπειτα, σου είπα κάτι απλό, αν δεν φοβάσαι
τις θέσεις σου και το πόσο ορθές είναι, πές μας τι πιστεύεις, για
να μου αποδείξεις γιατί θεωρείς ότι ο αθεισμός είναι καλύτερος...

κοίτα χριστιανέ καταλαβαίνω είναι δύσκολο να αποδεχτής ότι δεν υπάρχει θεός ότι πιστεύεις στο τίποτα ότι πιθανόν να μισείς κάποιους μόνο και μόνο γιατί πιστεύουν αλλού και όχι στον θεό σου
αλλά ένας άθεος δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους σε καλούς και κακούς σύμφωνα με την πίστη τους άλλα σύμφωνα με τις πράξεις τους
έτσι ένας άθεος αν διαπράξει βιασμό για έμενα θα είναι κακός και ένας πιστός της χ θρησκείας αν διάγει μια καλή ζωή χωρίς να πειράζει κανέναν τότε για έμενα θα είναι καλός
σε αντίθεση εσύ όταν οι παπάδες βιάζουν και κλέβουν τρέχεις να τους δικαιολογήσεις και όταν κάποιος δεν πιστεύει στον θεό σου τον κατηγορείς ως τον χειρότερο άνθρωπο

quote:
άθεε δε χρειάζεται να αμύνεσαι, ούτε να συγχίζεσαι...
Κατανόησε απλά πόσο κατατρεγμένος και φοβισμένος είναι ο καημένος ο τρέχα και αγνοησέ τον αφού όπως βλέπεις δεν δέχεται βοήθεια...

ήλιε δεν μπορώ να αφήσω ένα άτομο να με κατηγορεί και να μην απαντώ
όχι γιατί περιμένω ένας τυφλός από την λύσσα της άρρωστης πίστης να γιατρευτεί αλλά γιατί ξέρω ότι κάποια άτομα θα διαβάσουν τις βλακείες γεμάτες χολή που κοπιάρει και θα πρέπει να υπάρχει ο αντίλογοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 18:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που έχεις καταφέρει σίγουρα φίλε άθεε, είναι
ότι 5 σελίδες μετά, δεν έχεις πει τι πιστεύεις και πως
διαφωνείς με το ότι η αθεία οδηγεί στην ζωοποίηση...
Είναι απίθανο πόσο άσχετα πράγματα μπορεί να πει κανείς
σε ένα συγκεκριμένο θέμα....
Αποδεικνύεις πόσο ξέρεις να γράφεις, ..μή γράφοντας...
Ακόμη περιμένω μια δική σου θέση περί αθείας..Ξέρω, πρέπει να
αποκτήσεις πρώτα, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..
Που θα πάει, θα κάνουμε διάλογο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 19:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααααχ βρε Psychopompe που είσαι να καμαρώσεις το θέμα σου... έφτασε αισίως τις 5 σελίδες και προχωράει ακάθεκτο. Βλέπω να χτυπάει 50άρα... Βέβαια εν μέρη μας εξήγησες για ποιόν λόγο την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10051


Εντάξει με τα ποπ κορν βολεύτηκα μπορείτε να συνεχείσεται.................


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 21:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

trexagireve:
καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο
να φέρεσαι ανθρώπινα, αλλά, μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις,

Απευθύνομαι πρός τους διαχειριστές!

Αυτό το σημείο δεν πρέπει να το διαγράψετε????????


Χρόνια τώρα το esoterica τηρεί δύο μέτρα και δύο σταθμά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2009, 23:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, όντως,όλο τα ίδια με διπλούς και νέους, παλιών,
λογαριασμούς και ψευδώνυμα,θα επιχειρούνται,
εδώ στο εσωτέρικα...Και με στόχο να κάνουν
πλάκες...που μόνο αυτοι βλέπουν σαν
πλάκες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 08:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πυρά στην κεντρική πλατεία και κάψιμο του άθεου όπως παλιά

Λες, ε;
Ενδιαφέρον...

quote:

Απευθύνομαι πρός τους διαχειριστές!

Αυτό το σημείο δεν πρέπει να το διαγράψετε????????
Δεν δείχνει πόσο απαξιώνει ο τρέχα τον άθεο αποκαλώντας τον, ζώο?
Θα φταίει μετά ο άθεος αν του κατεβάσει καντήλια?
Ο τρέχα προκαλεί συνεχώς τον άθεο και αυτός κάθεται και του απαντάει!
Άθεε φταίς και σύ που κάθεσαι και ασχολείσαι....


Φίλε helios, γιατί "ενίστασαι" τόσο έντονα;
Το μήνυμα σου απεστάλη στις 24/01/2009, 20:08:21 ενώ το εν λόγω μήνυμα του trexagireve στις 24/01/2009, 17:48:14, 2,5 ώρες δηλαδή πριν από το δικό σου.
Δεν είναι και τόσο μεγάλο το χρονικό διάστημα λοιπόν που πέρασε οπότε είναι πολύ πιθανόν να μην έπεσε στην αντίληψη κάποιου υπευθύνου.
Αλλά κι έτσι να ήταν, γιατί δεν έστειλες κάποιο προσωπικό μήνυμα σε κάποιον Υπεύθυνο ώστε να τον ενημερώσεις για αυτό που θεωρείς ότι χρήζει προσοχής κι επέμβασης;

Έχεις δίκιο πάντως ότι η συγκεκριμένη φράση του trexagireve είναι εμμέσως υποτιμητική για τον αθεο, οπότε ελπίζω ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη προσοχή από όλους μας στο τι λέμε απευθυνόμενοι σε έναν συνάνθρωπο μας και πως το λέμε...
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω πως σου φαίνονται οι φράσεις του αθεου που χρησιμοποίησε στο μήνυμα του στις 23/01/2009, 17:44:54:

"τα φίλε μου κομμένα μου προκαλείς αναγούλα όταν με λες έτσι"

&

"έχω τοποθετηθεί στο θέμα από τις πρώτες μου απαντήσεις και δεν θα επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια γιατί εσύ έχεις πρόβλημα κατανόησης"

Αυτές δεν είναι υποτιμητικές κατά την γνώμη σου;

Την στιγμή λοιπόν που έχουν γίνει τόσες επεμβάσεις σε μηνύματα και συνεχόμενες συστάσεις και στον αθεο και στον trexagireve να ρίξουν τους τόνους και να αποφεύγουν τέτοιου είδους ατοπήματα αλλά εκείνοι συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό, τι θα πρότεινες να γίνει;

quote:
Χρόνια τώρα το esoterica τηρεί δύο μέτρα και δύο σταθμά...

Αγαπητέ Trickster, παλιό το ποίημα και πολύ μελό...

Απορώ όμως πως γίνεται ένα μέλος με 7 μηνύματα και με εγγραφή στις 14/06/2008 να έχει τις απαραίτητες εμπειρίες και καταγραφές από τις Συζητήσεις του Esoterica, ώστε να αποφαίνεται ότι χρόνια τώρα μάλιστα τηρεί δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Διαφώτισε με, σε παρακαλώ.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trickster
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 09:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trickster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορώ όμως πως γίνεται ένα μέλος με 7 μηνύματα και με εγγραφή στις 14/06/2008 να έχει τις απαραίτητες εμπειρίες και καταγραφές από τις Συζητήσεις του Esoterica, ώστε να αποφαίνεται ότι χρόνια τώρα μάλιστα τηρεί δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Διαφώτισε με, σε παρακαλώ.

Δέκα χρόνια παρακολουθώ τις συζητήσεις σας -και τις δραστηριότητες ορισμένων διαχειριστών. Περισσότερα εν καιρώ. Θα υπάρξουν δημοσιεύσεις στον Τύπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 10:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που έχεις καταφέρει σίγουρα φίλε άθεε, είναι
ότι 5 σελίδες μετά, δεν έχεις πει τι πιστεύεις και πως
διαφωνείς με το ότι η αθεία οδηγεί στην ζωοποίηση...

δεν φταίω αν δεν μπορείς να δεις διάβασε τις πρώτες απαντήσεις μου και θα δεις

quote:
Είναι απίθανο πόσο άσχετα πράγματα μπορεί να πει κανείς
σε ένα συγκεκριμένο θέμα....

χαίρομαι που το αποδέχεσαι σιγά σιγά θα καταφέρεις να γράψεις και κάτι σχετικό

[/quote]Αποδεικνύεις πόσο ξέρεις να γράφεις, ..μή γράφοντας...
Ακόμη περιμένω μια δική σου θέση περί αθείας..Ξέρω, πρέπει να
αποκτήσεις πρώτα, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..
Που θα πάει, θα κάνουμε διάλογο....[/quote]

όπως είπα διάβασε το τι έγραψα αρχικά στο θέμα ξέρω είναι δύσκολο με τις θρησκευτικές παρωπίδες αλλά που θα πάει
αν δεν μπορείς ρώτα τον ανώνυμο απολογητή και τους λοιπούς που κάνεις κόπυ τις απαντήσεις τους

Υ.Γ. ακόμη περιμένω να μου πεις ποια λατρευτικά σύμβολα έχουν οι άθεοι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 12:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ άθεε, κοίταξα τις πρώτες σελίδες και βλέπω την
κόντρα μας για το πόσο περισσότεροι(!!!) μπορεί να
είναι οι άθεοι στις φυλακές...Σε καμία άλλη σελίδα, εκτός
απο την μεταφορά θέσεων υπέρ της χρονολόγησης με την
επιστήμη στην δημιουργία, ούτε μια θέση δεν έχεις παρουσιάσει
περί αθεισμού....Νομίζεις οτι μπορείς να κοροιδέψεις κανέναν;
Δεν είσαι άθεος, ούτε έστω στην ιδέα..Είσαι απλά ..προοδευτικός,
χωρίς να έχεις θέσεις...
Πές μου τις θέσεις σου για τον αυριανό κόσμο, πες μου τι θέλεις
εσύ για αύριο...Κάτι που να είναι δικό σου, ρε παιδί μου...
Γιατί δεν είμαστε κοκοράκια, όλη την ώρα, πες εσύ, πές εσύ..
Θέσεις έχεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 13:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ άθεε, κοίταξα τις πρώτες σελίδες και βλέπω την
κόντρα μας για το πόσο περισσότεροι(!!!) μπορεί να
είναι οι άθεοι στις φυλακές...Σε καμία άλλη σελίδα, εκτός
απο την μεταφορά θέσεων υπέρ της χρονολόγησης με την
επιστήμη στην δημιουργία, ούτε μια θέση δεν έχεις παρουσιάσει
περί αθεισμού....Νομίζεις οτι μπορείς να κοροιδέψεις κανέναν;

στραβωμάρααααα
Απεστάλη: 19/12/2008, 15:48:59

quote:
quote:
quote:
"Ο αθεισμός οδηγεί σε μια αυτοματοποίηση, όπου ότι γίνεται γίνεται γιατί
έτσι αποδίδει καλύτερα το μοντέλο κοινωνιας που επιζητούμε...


μπουρδολογείς ως συνήθως καμία αυτοματοποίηση δεν υπάρχει σε αντίθεση με τους θρησκόληπτους που αυτοματοποιημένα κάνουν τον σταυρό τους η όποιο άλλο σύμβολο ορίζει η θρησκεία τους όταν θέλουν να προστατευτούν από κάτι
αυτόματα κατατάσσουν σε κατηγορίες τον κάθε άνθρωπο ανάλογα με τον ποιο θεό προσκυνά
αυτοματοποιημένα θα πάνε συγκεκριμένη ώρα στον εκάστοτε ναό για να κάνουν αυτοματοποιημένες κινήσεις που θα δείχνουν την πίστη τους
κλπ κλπ κλπ


quote:

quote:
με την θρησκεία έχουμε πίστη στον Θεό και τον άνθρωπο, όχι πίστη στην κτίση,όχι
πίστη στον μηχανισμό που διέπει τον κόσμο που ζούμε..

με τον αθεϊσμό έχουμε την μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματος μας προσπάθεια να πετύχουμε κάτι με τις δυνάμεις μας και όχι να αφηνόμαστε στην αν γουστάρει επέμβαση του εκάστοτε θεού


quote:

quote:
Η ζωοποίηση έρχεται με την
αφαιρεση των συναισθημάτων, την αφαίρεση της ελπίδας...

η ζωοποίηση έρχεται με την ομαδοποίηση των πιστών της κάθε θρησκείας σε συγκεκριμένα μονοπάτια σκέψης

quote:

quote:
Η έλλειψη ποικιλίας χρώματος στη ζωή μας, δλδ, συναισθημάτων προερχομένων
απο το θείο και την πίστη σε Θεό, θα έκαναν την κοινωνια μας άνοστη και αδιάφορη,
άρα οι άνθρωποι θα μαραίνονταν, θα έλειπαν τα ενδιαφέροντα..."

η έλλειψη ποικιλίας πετυχαίνεται μεσώ της θρησκείας γιατί αυτή σου ορίζει το τι θα κάνεις κάθε στιγμή της ζωής σου

με λίγα λόγια μόνο οι πιστοί γίνονται ζώα άβουλα στο να εκφέρουν άποψη για το οτιδήποτε αν πρώτα δεν ρωτήσουν τον πνευματικό τους

όσοι δεν έχουν κανένα θεό πάνω από το κεφάλι τους διαπρέπουν όσοι έχουν θεό πάνω από το κεφάλι τους βλέπουν παντού δαίμονες και περιμένουν να έρθουν ουρανοκατέβατες πόλεις


Απεστάλη: 23/12/2008, 16:22:29

quote:
και μιας και λέμε για ζωοποίηση δηλαδή την έλλειψη της κριτικής σκέψης ας δούμε μερικά παραδείγματα

ινδουιστές αφήνουν τα ιερά ζώα αγελάδες να περιφέρονται στους δρόμους και αυτοί πεθαίνουν από την πείνα

μωαμεθανοί μόνο να ακουμπήσουν χοίρινο χάνουν την είσοδο στον παράδεισο

εβραίοι άλλο σκεύος για τα γαλακτοκομικά άλλο για το κρέας άλλο για τα χορταρικά και φυσικά το ίδιο κόλλημα με το χοίρινο

χριστιανοί και σε σκατά να πέσει το κρασί και το ψωμί που λένε ότι είναι το αίμα και η σάρκα του χριστού θα το φάνε

όλοι τους όταν αρρωσταίνουν πάνε σε θαυματουργές εικόνες και κομμάτια από μούμιες για να τους κάνουν καλά υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις ατόμων που πεθάναν γιατί περίμεναν θαύμα αντί να πάνε στον γιατρό
χιλιαστές προτιμούν να πεθάνουν πάρα να βάλουν αίμα

ο τρέχα αλλά και άλλοι περιμένουν να έρθει ουρανοκατέβατη ολόκληρη πόλη

αρκετοί χριστιανοί βλέπουν παντού δαίμονες

ο τρέχα έχει πει ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι άλλα δαίμονες εσωγήινοι που το παίζουν εξωγήινοι αυτά τα λένε και πολύ άλλοι

να μην αρχίσω να λέω αναλυτικά τις ομάδες εκατοντάδων βαρεμένων που αυτοκτόνησαν ομαδικά για να πάνε στον θεό

η για χιλιάδες ζώα που δίνουν περιουσίες σε κάθε λογής θρησκεία και εργάζονται νυχθημερόν και τα δίνουν όλα στα κεφάλια της εκάστοτε θρησκευτικής εταιρίας

τα παραδείγματα ζωοποίησις πιστών άπειρα



Απεστάλη: 23/12/2008, 17:12:56

quote:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=13.01.2004,id=45659844
«Φωνές του Ιησού» άκουγε ο δολοφόνος της Αννας Λιντ

ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ

Σε «φωνές» μέσα στο κεφάλι του και «στον Ιησού» αποδίδει ο Μιχαήλο Μιχαήλοβιτς τη δολοφονία της Σουηδής υπουργού Εξωτερικών, Αννας Λιντ, για την οποία οδηγείται αύριο ενώπιον του δικαστηρίου.

Τόσο τα στοιχεία (τα ίχνη DNA στα ρούχα του και στο μαχαίρι του φόνου) όσο και η ομολογία τού 25χρονου άνδρα συνηγορούν ότι πρόκειται για τον πραγματικό ένοχο. Ενα βασικό θέμα είναι η αξιολόγηση της ψυχολογικής του κατάστασης, η οποία φαίνεται μάλλον διαταραγμένη. Κατά την ομολογία του την περασμένη εβδομάδα, ο Μιχαήλοβιτς υποστήριξε ότι η πράξη του ήταν μια «κραυγή βοήθειας» στην οποία οδηγήθηκε από τις «φωνές» που άκουγε: «Δεν ξέρω, νομίζω ότι ήταν ο Ιησούς. Οτι με επέλεξε», δήλωσε σύμφωνα με το κείμενο της ομολογίας. Τόνισε ακόμη ότι η επίθεση δεν είχε πολιτικό κίνητρο, αλλά ήταν ένα τυχαίο ξέσπασμα: «Θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε, άκουσα τις φωνές, δεν μπορούσα ν' αντισταθώ στις φωνές». Ο δικηγόρος του θα επικαλεστεί ψυχικές διαταραχές και εάν τελικώς η υπερασπιστική αυτή γραμμή γίνει δεκτή από το δικαστήριο, ο κατηγορούμενος θα μπορούσε να καταλήξει σε ψυχιατρικό ίδρυμα αντί για τη φυλακή. Η δίκη θα ολοκληρωθεί στις 19 Ιανουαρίου. Εάν ο Μιχαήλοβιτς κριθεί ένοχος, αντιμετωπίζει ισόβια κάθειρξη, η οποία μεταφράζεται συνήθως σε 10 με 15 χρόνια κάθειρξη, ενώ εάν κριθεί ψυχικά διαταραγμένος, μπορεί να τεθεί υπό ψυχιατρική παρακολούθηση για την οποία δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο.


πάρτε και θάνατο από σταύρωση σε καλόγρια για να τις φύγουν τα δαιμόνια
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4107524.stm
Crucified nun dies in 'exorcism'
Father Daniel
Father Daniel says the nun's death was justified
A Romanian nun has died after being bound to a cross, gagged and left alone for three days in a cold room in a convent, Romanian police have said.

Members of the convent in north-east Romania claim Maricica Irina Cornici was possessed and that the crucifixion had been part of an exorcism ritual.

Cornici was found dead on the cross on Wednesday after fellow nuns called an ambulance, according to police.

A priest and four nuns were charged with imprisonment leading to death.

Orphan

Police say the 23-year-old nun, who was denied food and drink throughout her ordeal, had been tied and chained to the cross and a towel pushed into her mouth to smother any sounds.

A post-mortem is to be carried out, although initial reports say that Cornici died from asphyxiation.


I don't understand why journalists are making such a fuss about this
Father Daniel

Local media reports that the young woman had arrived at the remote convent three months before, having initially gone there to visit a friend and opted to stay.

She grew up in an orphanage in Arad, in the west of Romania.

Mediafax news agency said Cornici suffered from schizophrenia and the symptoms of her condition caused the priest at the convent and other nuns to believe she was possessed by the devil.

"They all said she was possessed and they were trying to cast out the evil spirits," police spokeswoman Michaela Straub said.

Father Daniel who is accused of orchestrating the crime is said to be unrepentant.

"God has performed a miracle for her, finally Irina is delivered from evil," AFP quoted the priest as saying.

"I don't understand why journalists are making such a fuss about this. Exorcism is a common practice in the heart of the Romanian Orthodox church and my methods are not at all unknown to other priests," Father Daniel added.

If found guilty of killing Cornici, Father Daniel and the accused nuns could face 20 years in jail.


έτσι μερικά στοιχεία για να έχουμε


Απεστάλη: 24/12/2008, 12:27:16

quote:
συνεχίζουμε λοιπόν με παραδείγματα της ζωοποίησις του ανθρώπου μέσω της θρησκείας

http://www.esoterica.gr/news/november_01/nindiacr/nindiacr.htm


Απεστάλη: 12/01/2009, 15:06:39

quote:
το λάθος που κάνεις είναι ότι θεωρείς τον αθεϊσμό ως μια ακόμη μορφή μαντρώματος των ανθρώπων με συγκεκριμένες και προκαθορισμένες αξίες

η αθεΐα δεν υποχρεώνει κανέναν να ακολουθήσει συγκεκριμένη συμπεριφορά και πιστεύω όπως κάνουν οι διάφορες θρησκειες
δεν είναι οργανωμένο κίνημα κάποιος που είναι άθεος απλά μετά από έρευνα και βγάζοντας τα συμπεράσματα του έχει καταλήξει ότι δεν υπάρχει συλλογική δημιουργός δύναμη

δεν υπάρχει κίνημα αθεΐας
σταμάτα πια να φοβάσαι και να μισείς ότι δεν είναι χριστιανόρθοδοξο

όπως έδειξα ζωοποίηση του ανθρώπου πετυχαίνουν οι θρησκείες


Απεστάλη: 13/01/2009, 15:41:31

quote:
quote:
quote:
Αγαπητέ μου άθεε, κάθε κίνημα έχει κεντρικό ιδεολογικό
άξονα, οργάνωση και δομη. Οι νεοεποχίτικες, ειδικά, νεο οργανώσεις
έχουν κοινούς μεταξύ των άξονες, ώστε να ενωθούν σε μια
αλληλοσυμπληρώμενη θρησκευτικοφιλοσοφική μορφή θρησκείας που
θα είναι εννιαία για όλους τους ανθρώπους σε ένα κράτος, μια
θρησκεία, έναν ηγέτη, στην κοινωνία που οραματίζονται οι
νεοεποχίτες...
Αυτά είναι γνωστά, δεν τίθεται θέμα....

μόνο που ο αθεϊσμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΜΑ ΞΥΠΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΞΥΠΝΑ

quote:

quote:
Αν όμως ο Θεός δεν υπάρχει, αν δεν υπάρχει σκοπός και λόγος ύπαρξης τής κτίσης και τα πάντα είναι προϊόν σύμπτωσης, όλα φαντάζουν διαφορετικά. Τότε το "σωστό" και το "λάθος", το "καλό" και το "κακό" συγχέονται, και δεν απομένει κανένα σημείο αναφοράς για να τα ορίσουμε.

το σωστο και το παθος βγαινουν απο την κοινωνια και το μην κανεις οτι δεν θελεις να σου κανουν

αν εγω δεν θελω να με χτυπανε να με κλεβουν και να μου φερονται σαν να ειμαι κατωτερος τοτε δεν θα κανω τιποτε απο αυτα
αν ξερω οτι μια πραξη θα βλαψει καποιον δεν θα την κανω γιαιτ μπορει να βρεθω στην ιδια θεση

quote:

quote:
Αυτο ειναι που λέμε φίλε άθεε, ότι ο αθεισμός οδηγεί στην ζωοποίηση
και απο κεί σε πειθήνιους σκλαβους της επιθυμητής για τους
νεοεποχίτες κοινωνίας που θέλουν να φτιάξουν και μεθοδεύουν και
μέσω του αθεισμού να πετύχουν....
Αυτή την ακολουθία τη σκέφτηκες;

μπουρδολογίας το ανάγνωσμα
μέσω της θρησκείας έχει πετύχει η ζωοποίηση
παραδείγματα σου έφερα φερε και εσύ παράδειγμα που να τεκμηριώνει ότι
ο αθεϊσμός (που για να γίνει κάποιος άθεος χρειάζεται ελεύθερη σκέψη) οδηγεί σε ζωοποίηση


Απεστάλη: 15/01/2009, 16:12:44

quote:
ας απαντήσω λοιπόν στον ανώνυμο απολογητή γιατί από εκεί πήρες όλο το κείμενο


quote:

quote:
Η μεγαλύτερη πλάνη στην οποία πέφει ένας που αποφασίζει
να κατηγοριοποιηθεί ως αθεϊστής, είναι πως ενώ έχει την γνώμη
ότι ελευθερώθηκε, ουσιαστικά εγκλωβίστηκε μέσα σε ένα σύστημα αυστηρής πίστης αρνήσεως εις την ύπαρξη οιουδήποτε ανωτέρου
όντος....
Μάλιστα ο νέος κι άπειρος αθεϊστής, χαίρεται μέσα στην αφέλεια
της νιότης του, θαρρώντας πως έλαβε την πιο ορθολογιστική και επιστημονική στάση που μπορούσε να έχει...
Ο Χριστιανός, εφόσον δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του
Θεού, μπορεί να λεχθεί ότι πιστεύει χωρίς αποδείξεις σε Αυτόν
και καλείται πιστός. Ο αθεϊστής, που και αυτός χωρίς αποδείξεις,
από την άλλη δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού, είναι και αυτός πιστός εις το δόγμα του αθεϊσμού. Μόνο που αυτός παριστάνει
τον «μη πιστό» αν και πιστεύει. Διότι για να υπάρχει πίστη,
δεν έχει σημασία το πράγμα εις το οποίο στρέφεται αυτή,
αλλά στο ότι αυτή καθαυτή υφίσταται.
Είναι φανερός ο φανατισμός του αθεϊστή εφόσον αδιαφορεί για την
θέση της επιστήμης και χλευάζει τον θρήσκο, χωρίς όμως να
μπορεί και να αποδείξει πως η θέση του τελευταίου είναι άξια
χλεύης και εκείνη η δική του πιο ορθολογική, εφόσον δεν
διαφέρουν σε επιστημονικές αποδείξεις μεταξύ τους....
Μάλιστα ο νέος κι άπειρος αθεϊστής, χαίρεται μέσα στην αφέλεια
της νιότης του, θαρρώντας πως έλαβε την πιο ορθολογιστική και επιστημονική στάση που μπορούσε να έχει...
Ο Χριστιανός, εφόσον δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του
Θεού, μπορεί να λεχθεί ότι πιστεύει χωρίς αποδείξεις σε Αυτόν
και καλείται πιστός. Ο αθεϊστής, που και αυτός χωρίς αποδείξεις,
από την άλλη δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού, είναι και αυτός πιστός εις το δόγμα του αθεϊσμού. Μόνο που αυτός παριστάνει
τον «μη πιστό» αν και πιστεύει. Διότι για να υπάρχει πίστη,
δεν έχει σημασία το πράγμα εις το οποίο στρέφεται αυτή,
αλλά στο ότι αυτή καθαυτή υφίσταται.


άκου ανώνυμε απολογητή
όταν κάποιος προτείνει κάτι στην προκειμένη περίπτωση την ύπαρξη θεού
αυτός και μόνο αυτός οφείλει να φέρει αποδείξεις ότι υφίσταται αυτό που προτείνει
έτσι πολύ άπλα αν εγώ πω ότι υπάρχει ένα ποτήρι πάνω στο τραπέζι θα πρέπει να το δείξω αν αρχίσω να λέω ότι το ποτήρι είναι αόρατο άυλο και δεν μπορεί να αποδειχτεί με κανέναν τρόπο η ύπαρξη του τότε δεν μπορώ να πω ότι όσοι δεν δέχονται την άποψη μου είναι φανατικοί πολέμιοι της ίσα ίσα που εγώ είμαι ένας πιστός της ύπαρξης ενός ποτηριού χωρίς να έχω την δυνατότητα να το αποδείξω και οι μόνοι που θα το δεχτούν θα είναι αυτοί που θα πιστέψουν τα όσα λέω

quote:

quote:
α. Η επιστήμη δεν γνωρίζει το γιατί (το διότι) συνέβηκε ή εξακολουθεί να υφίσταται ένα φαινόμενο που καλείται θαύμα και το αφήνει ανεξήγητο (αγνωστικισμός). Αυτό διότι οιαδήποτε θέση λάβει
η επιστήμη οφείλει να την αποδείξει. Η επιστήμη επειδή ακριβώς
δεν μπορεί να αποδείξει τις ενέργειές ενός Θεού, που υπάρχει
σύμφωνα με την χριστιανική θρησκεία πέρα από το επιστητό,
αδυνατεί να λάβει θέση γύρω όχι μόνο από Αυτόν αλλά και από
τις τυχόν πράξεις Του οι οποίες ανατρέπουν την τάξη της φύσης
αλλά δεν ανατρέπουν τους νόμους της. Έτσι για τα λείψανα
Ορθοδόξων αγίων κυριαρχεί ο επιστημονικός αγνωστικισμός
(μη υποβολή θεωρίας) άπαξ και δεν έχει γίνει εξέταση και
παρατήρηση και το λείψανο ξεφεύγει από τις όποιες θεωρίες «μουμιοποίησης», ένεκα μη παρουσίας ειδικών περιβαλλοντολογικών συνθηκών προς τούτο.
β. Ο Χριστιανός, αντιλαμβάνεται το θαύμα και το αποδίδει εις
τον Θεό βάση του συστήματος της πίστης του δίχως αποδείξεις.
Άλλες φορές όμως αποδίδει το θαύμα και σε δαίμονες ή αποκλείει κάποιο θαύμα (ανεξήγητο της επιστήμης) να συμβαίνει ένεκα πράξης
του Θεού. Πάλι βέβαια και ‘δω διατείνεται χωρίς αποδείξεις των λεγομένων θετικών επιστημών, με μόνη βάση τα παραδείγματα
της Αγίας Γραφής και της γενικότερης θεολογίας (βιώματα
πατέρων, αγίων, μοναχών κ.ο.κ.), για το πως, πότε και
γιατί μπορεί να θελήσει να δράσει ο Θεός.
γ. Ο αθεϊστής, εξ ορισμού, αποκλείει οποιοδήποτε θαύμα, δηλαδή ανεξήγητο της επιστήμης, να έγινε από κάποιο Θεό. Και αυτό το πράττει δίχως αποδείξεις. Συνεπώς εφόσον και αυτός κινείται
δίχως αποδείξεις για το αίτιο ενός φαινομένου, ως άλλωστε και
ο πιστός θρήσκος, είναι και αυτός με την σειρά του πιστός,
μόνο που δεν το παραδέχεται ή θεωρεί πως ο ορισμός του
αθεϊσμού δεν έχει σχέση με σύστημα πίστης.

Συμπεράσματα:
1. Και πάλι ο αθεϊστής διατείνεται, ένεκα ορισμού, χωρίς
αποδείξεις πως οποιοδήποτε θαύμα δεν μπορεί να έγινε από τον
Θεό εφόσον εξ ορισμού δεν δέχεται Θεό. Συνεπώς το σύστημά
του είναι σύστημα πίστης εφόσον δεν επιδέχεται απόδειξης.
2. Σε αυτή την περίπτωση ο αθεϊστής είναι πιο πιστός εις τον
αθεϊσμό από ότι ο Χριστιανός εις τον Γιαχβέ. Αυτό συμβαίνει
διότι ο Χριστιανός εις την περίπτωση των θαυμάτων μπορεί
να κινηθεί πιο ελεύθερα εφόσον μπορεί να αποδώσει το θαύμα
είτε στον Θεό είτε όχι. Ο αθεϊστής όμως διατείνεται πάντοτε
πως δεν είναι ο Θεός που το προκάλεσε. Δηλαδή η ελευθερία
επιλογής του αθεϊστή είναι μικροτέρα σε πλάτος του Χριστιανού.
Σαφώς έχουμε να κάνουμε με σύστημα πίστης πιο δογματικό από
του πιστού Χριστιανού με λιγότερη ελευθερία από εκείνο της Χριστιανικής θρησκείας.
3. Εδώ ο φανατισμός του αθεϊστή είναι μεγαλύτερος από εκείνον
που αποδίδει εις τον θρήσκο. Αυτό συμβαίνει διότι ενώ η θετική επιστήμη διατείνεται αγνωστικισμό και ο θρήσκος μπορεί να
κινηθεί μεταξύ δυνατού και αδυνάτου αλλά και αγνωστικισμού
(θέση της θετικής επιστήμης) βάση της θεολογίας του, ο
αθεϊστής κινείται μόνο εις την θέση του αδυνάτου, δηλαδή
απορρίπτει την θέση τόσο του δυνατού όσο και του αγνωστικισμού
και μάλιστα χωρίς αποδείξεις. Δηλαδή με άλλα λόγια το σύστημα
πίστης του απορρίπτει την ένθεη στάση αλλά και εκείνη του αγνωστικισμού της επιστήμης, την οποία και ο θρήσκος μπορεί
να δεχθεί αν το θαύμα δεν είναι σύμφωνο με την θεολογία του.
Ο αθεϊστής δεν μπορεί να δεχθεί τον αγνωστικισμό. Αναγκαστικά το θαύμα δεν έγινε από τον Θεό εφόσον εις την αθεΐα ο αθεϊστής «γνωρίζει» πως δεν υπάρχει θεός. Συνεπώς «γνωρίζει» πως το θαύμα δεν έγινε από Αυτόν και απορρίπτει και τον αγνωστικισμό εφόσον «γνωρίζει» πως το θαύμα σίγουρα δεν προκλήθηκε από κάποιο θεό.
Αυτά τον οδηγούν σε μια θεώρηση,μέσα απο συμβστικά αποδεκτά αξιώματα
και εκείπέφτει στην πλάνη, απο άθεος, να μετατρέπεται σε...
νεοπαγανιστή, αφού εξυμνεί τη φύση και τα δένδρα, τις δυνάμεις που
όλοι ξέρουμε ότι εξυμνούν νεράιδες, νηριήδες,κ λπ....


περί θαύματος ανώνυμε απολογητή
είναι γνωστό ότι το ιερατείο δεν επιτρέπει σε επιστήμονες να διεξάγουν κανένα πείραμα ούτε στις μούμιες που έχουν και μιλάνε για θαύμα ούτε σε κανένα άλλο<<θαύμα>>πχ άγιο φως γιατί τότε θα φανερωνόταν όλη η αλήθεια
είναι πολλά τα λεφτά ανώνυμε απολογητή
όσο για την πλάνη και καλά ότι από άθεος θα μετατραπώ σε παγανιστή
είναι αρκετά αστείο
το ότι εσύ αλλά και πλήθος άλλων θέλετε να ανήκετε σε κάποιο μαντρί δεν σημαίνει ότι ο κάθε συνειδητοποιημένος άνθρωπος που μετά από μελέτη κατέληξε στο ότι δεν υπάρχει θεός θα αρχίσει να λατρεύει άλλους ανύπαρκτους θεούς αυτό θα το κάνουν μόνο όσοι είναι πιστοί μιας θρησκείας

και τώρα που απάντησα στον ανώνυμο απολογητή και κατέριψα τα περί πίστης=τυφλής αποδοχής της αθεΐας όπως παραδέχτηκε ο απολογητής ότι κάνει ο κάθε πιστός για τον θεό του θα ήθελα τρέχα να μου γράψεις τι πρεσβεύει ο αθεϊσμός

και την άλλη φορά γράψε κάτι δικό σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy