ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι τελικά οι Θεοί ανθρωπόμορφοι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2013, 22:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Ελ

1) Ο Θεός είναι ΑΧΡΟΝΟΣ. Ο Θεός βρίσκεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε παρελθον και μέλλον που για Αυτόν είναι ένα αιώνιο παρόν. Γι'αυτό το λόγο ο Θεός ΔΕΝ προγνωρίζει (όπως λέμε καμμιά φορά) αλλά ΓΝΩΡΙΖΕΙ τι θα συμβεί ΠΑΝΤΟΥ. Ο χρόνος είναι ΚΤΙΣΤΟΣ και γι'αυτό θα έλθει ΚΑΙ αυτός σε ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ όπως και η υπόλοιπη Δημιουργία του πρώτου επιπέδου (το γνωστό μας Σύμπαν δηλαδή) που βρέθηκε σε πτώση (καινή γη και καινός ουρανός).

2 και 3) Χρόνος, ενέργεια κτλ είναι ΚΤΙΣΤΑ και εσύ προσπαθείς με την καθημερινή εμπειρία σου (π.χ η ενέργεια χρειάζεται χρόνο να εκδηλωθεί) να κάνεις προβολή στις "ενέργειες και βουλές" του ΑΚΤΙΣΤΟΥ Θεού. Μάταιος κόπος και μην κουράζεις το κεφάλι σου μ'αυτά. ΟΥΔΕΙΣ δεν μπορεί να σου απαντήσει ΤΩΡΑ. Ο καθένας μπορεί να έχει μια άποψη επί των ερωτημάτων σου αλλά η Αλήθεια μπορεί να είναι απείρως μακριά από εμάς.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.



ξέχασα να αναφέρω πως η σωστή απάντηση είναι αυτή του αλέξανδρου, το ποστ το δικό μου είναι στην κατηγορίαΟ καθένας μπορεί να έχει μια άποψη επί των ερωτημάτων σου αλλά η Αλήθεια μπορεί να είναι απείρως μακριά από εμάς.

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 13:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1)ο Αδάμ πως υπήρχε πριν αρχίσει να μετράει τον χρόνο; για πόσο καιρό υπήρχε άχρονος; ο Μελχισεδέκ; όταν όλοι αυτοί έχουν ζήσει άχρονα πως ζητάς από τον αιώνια αυθύπαρκτο να αρχίσει να τεμαχίζει την ύπαρξη Του;

3)καταρχήν ποιος είναι ο νους Του; έχει άραγε εγκέφαλο;
Η κατσαρίδα είναι ένα κύτταρο στον εγκέφαλο του θεού. το δέντρο επίσης. όπως και ο ελέφαντας, ο ήλιος η σελήνη αλλά και ο κάθε άγγελος.
Το Σύμπαν ορατό και αόρατο είναι ο εγκέφαλος του θεού.
ο θεός συνέλαβε την σκέψη για δημιουργία, ο Υιός πήρε την σκέψη και την έκανε λόγο. δηλαδή την μετέδωσε στο Πνεύμα το οποίο την εξετέλεσε.
Δύο πράγματα είναι αυθύπαρκτα Γραφικά, ο Θεός και η ύλη. καμία αλλαγή δηλαδή στον Νου Του.

2)αν κατάλαβες τα παραπάνω τότε έχεις ήδη πάρει απάντηση και στο δεύτερο ερώτημα σου, αν όχι:
"ο Πατηρ μου εργάζεται έως τώρα καγω εργάζομαι"
Πως εργάζεται άραγε το Πνεύμα; πενθήμερο;, οκτάωρο; διακοπές πάει;

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν


Δεν χρειάζεται να διευκρινίσεις πως ίσως είμαστε σε ανήμπορη θέση να δώσουμε απαντήσεις, επειδή δεν είμαστε Θεοί. Πες ελεύθερα την γνώμη σου και ας είναι και λάθος. Ότι μπορούμε με την λογική μας ας το ψάξουμε.

Προσπαθώ να καταλάβω τί λες στο 1) Ελάχιστε. Φαίνεται σαν να λες πως ο Χρόνος υπάρχει όταν εμείς τον αντιλαμβανόμαστε και τον μετράμε. Όμως θα έλεγα πως ο Χρόνος κυλάει ανεξάρτητα αν εμείς το έχουμε πάρει χαμπάρι ή όχι. Δεν χρειάζεται δηλαδή την προσοχή μας για να υπάρξει. Απλώς εμείς δεν καταλαβαίνουμε πως περνάει. Η ανθρώπινη λογική που μου έχει δοθεί μου λέει πως δεν μπορεί να υπάρξει ενέργεια χωρίς να καταναλωθεί χρόνος ή έστω αν δεν υπήρχε χρόνος, πρέπει από εκείνη την στιγμή να γεννιέται. Τέλος πάντων.

Σχετικά με τον εγκέφαλο. Δεν υπονοώ πως ο Θεός έχει εγκέφαλο, μιλάω για Νου που δεν χρειάζεται κάποιο περιορισμένο εργαλείο. Λες πως η ενέργεια του Θεού να δημιουργήσει τον κόσμο, δεν συνιστά κάποια αλλαγή στον Νου. Μου φαίνεται πως καταλαβαίνω τί λες. Αλλά ο Θεός πριν τί είχε στον Νου Του; Μήπως ήταν σε αδράνεια σαν να κοιμόταν και ξύπνησε με την Δημιουργία του Κόσμου; Θυμίζουν πολύ Αίγυπτο αυτά που λέω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω ότι μπορώ.

Δίνεις ένα ενδιαφέρον εδάφιο, ο Θεός συνεχίζει να εργάζεται. Μήπως όμως αυτό αναφέρεται από την 1η μέρα της Δημιουργίας και όχι πριν από την 1η μέρα;

Ευχαριστώ πολύ. Περιμένω να ακούσω τις πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 15:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελάχιστε λες:

[ο θεός συνέλαβε την σκέψη για δημιουργία, ο Υιός πήρε την σκέψη και την έκανε λόγο. δηλαδή την μετέδωσε στο Πνεύμα το οποίο την εξετέλεσε.]

Υπάρχει το ενδεχόμενο ο Θεός να συλλαμβάνει σκέψεις όπως τις συλλαμβάνουμε εμείς οι άνθρωποι?Από που τις συλλαμβάνει?Σύμφωνα με τον Πλάτωνα,εμείς μπορούμε και συλλαμβάνουμε ιδέες από τον κόσμο τον ιδεών,απ'όπου δηλαδή υπάρχουν τα πρότυπα όλων των πραγμάτων.Είναι δυνατόν ο κόσμος των ιδεών να είναι κάτι αυθύπαρκτο,απ'όπου συλλαμβάνει και ο Θεός τις ιδέες ή υπάρχει κάποιο άλλο μέρος απ'όπου τις αντλεί?Τα πάντα δεν βρίσκονται εν δυνάμει(δηλαδή τα πρότυπα)μέσα του και πολλά εν ενεργεία?Είναι δυνατόν να υπάρχει κάτι αυτόνομο έξω απ'αυτόν?

Υπάρχει κάποιος λόγος ο Θεός να σκέπτεται για κάτι?Εμείς οι άνθρωποι σκεπτόμαστε για να ανακαλύψουμε πράγματα,να βγάλουμε συμπεράσματα,να πράξουμε το ορθό ή και το πονηρό κ.λ.π.Έχει ο Θεός ανάγκη να συλλογιστεί για κάτι που δεν ξέρει?

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 17:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως λέγει μια λαϊκή παροιμία φίλε kost , «Ο μπακάλης σαν φτωχύνει τα παλιά τεφτέρια ανοίγει».Αυτήν την παροιμία λοιπόν μου θυμίζουν και ορισμένοι ευσεβείς χριστιανοί, οι οποίοι όταν στριμωχτούν και δεν μπορούν να δικαιολογήσουν το συνονθύλευμα ιστοαρικών ανακριβειών και αντιφάσεων που περιλαμβάνονται στην κατά τα άλλα θεόπνευστη «Αγία Γραφή», λες και ο Θεός όταν την υπαγόρευε τελούσε σε κατάσταση μέθης, τότε το ρίχνουν στις ανρωποθυσίες στη αρχαία Ελλάδα προσπαθώντας έτσι να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.
Δεν θα πέσω στην παγίδα τους να αναλώσω τον χρόνο μου για να τους αποδείξω το αστήρικτο των κατηγοριών τους για τους προγόνους μας. Εδώ υπάρχουν όλες οι απαντήσεις. Όμως επειδή ως φαίνεται η μνήμη τους είναι επιλεκτική, θα προσπαθήσω να τους την φρεσκάρω με τις ανθρωποθυσίες που αναφέρονται μέσα στα ίδια «ιερά τους κείμενα», και με τις ευλογίες του Γιαχβέ βεβαίως βεβαίως.
Παρακάμπτω την θυσία του Ισαάκ γιατί τελικά όπως και η αντίστοιχη της Ιφιγενείας απετράπη την τελευταία στιγμή, και έρχομαι στην ιστορία του Ιεφθάε και της κόρης του, παραθέτοντας απ' ευθείας την απόδοση του Κολιτσάρα για να μην κουράζω τους αναγνώστες. Απ' ότι φαίνεται τον Ιεφθάε τον ξεχάσατε, το ίδιο και τον Ιεζεκιήλ. Να σας τους υπενθυμίσω λοιπών.

Εκαμε δε ο Ιεφθάε και ένα τάξιμον προς τον Κυριον και είπε· “εάν θελήσης, Κυριε, και παραδώσης εις τα χέρια μου τους Αμμωνίτας, σου τάζω, ότι εκείνος που θα εξέλθη από την θύραν της οικίας μου εις συνάντησίν μου, όταν θα επιστρέψω νικητής από τον πόλεμον κατά των Αμμωνιτών, θα προσφερθή ολοκαύτωμα εις σέ, τον Κυριον”. Ο Ιεφθάε εβάδισεν εναντίον των Αμμωνιτών δια να τους πολεμήση, και ο Κυριος παρέδωκεν αυτούς νικημένους εις τα χέρια του. Οι Ισραηλίται εκτύπησαν αυτούς από Αροήρ μέχρις Αρνών κατέλαβον είκοσι πόλεις μέχρι της χώρας Εβελχαρμίμ και επέφεραν μεγάλην καταστροφήν. Οι Αμμωνίται νικηθέντες εταπεινώθησαν και εσυμμαζεύθησαν ενώπιον των Ισραηλιτών Ο Ιεφθάε επέστρεφε νικητής εις την πόλιν Μασσηφά, στον οίκον του. Αίφνης είδε την κόρην του να εξέρχεται με τύμπανα και χορούς εις συνάντησίν του. Αυτή δε ήτο μονογενής θυγάτηρ του και δεν είχεν άλλον υιόν η άλλην θυγατέρα. Οταν ο Ιεφθάε την είδεν, έσχισε το ιμάτιά του και έκραξεν· “πω ! πω ! κόρη μου ! Συ με συνεκλόνισες, συ είσαι η πηγή και η αιτία της ταραχής μου ! Εγώ ο ταλαίπωρος ήνοιξα το στόμα μου προς τον Κυριον εναντίον σου και δεν θα ημπορέσω τώρα να αρνηθώ το τάμα μου”. Εκείνη δε του είπε· “πατέρα μου, ήνοιξες το στόμα σου και υπεσχέθης κάποιο τάμα στον Κυριον; Καμε ο,τι έταξες, αφού ο Κυριος σου έδωσε την νίκην κι ετιμώρησες τους εχθρούς σου τους Αμμωνίτας”. Οταν δε έμαθε το τάξιμον του πατρός της προσέθεσε· “ας μου κάμη ο πατέρας μου μίαν μόνην χάριν· άφησέ με να ζήσω δύο μήνας ακόμη. Θέλω να ανεβώ και να κατεβώ τα όρη κι να κλαύσω την παρθενίαν μου εγώ μαζή μα άλλας συντρόφους μου”. Ο πατήρ της απήντησε· “πήγαινε”. Και την έστειλεν επί δύο μήνας. Και αυτή μαζή με τας συντρόφους της μετέβη και έκλαυσε την παρθενικότητά της επάνω εις τα όρη· Οταν δε επέρασαν οι δύο μήνες επέστρεψεν στον πατέρα της, ο οποίος και εξεπλήρωσε το τάξιμο που είχε κάμει δι' αυτήν. Αυτή δε δεν είχε γνωρίσει άνδρα. Ητο παρθένος. Εκτοτε επεκράτησε συνήθεια μεταξύ των Ισραηλιτών, και κάθε έτος επί τέσσαρας ημέρας αι ισραηλίτιδες θυγατέρες μετέβαινον να θρηνούν την θυγατέρα του Ιεφθάε του Γαλααδίτου. Κριταί 11, 30-40

Τους άρτους μου, τους οποίους εγώ σου είχα δώσει σημιγδάλι και έλαιον και μέλι, με τα οποία σε έθρεψα, τα έθεσες ενώπιον των ειδώλων, δια να αισθανθούν εκείνα οσμήν ευωδίας. Συνέβη όμως και κάτι άλλο φοβερώτερον, λέγει ο Κυριος. Επῇρες τους υιούς σου και τας θυγατέρας σου, τας οποίας εγέννησες, και τα προσέφερες θυσίαν ολοκαυτώματος εις τα είδωλα. Είναι, λοιπόν, μικρά αυτή η αποστασία και η παρασπονδία σου; Εσφαξες τα τέκνα σου και τα παρέδωσες εις την φωτιάν προς τιμήν των ειδώλων δια μίαν αποτροπαίαν εξιλεωσίν σου. Ιεζεκιήλ 16, 19-21

Αυτά φίλοι χριστιανοί δεν ήταν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι πρόγονοί μας σας μαράνανε;;; Υπάρχουν βέβαια και άλλα απ' ότι έχω διαβάσει, αλλά δυστυχώς είναι στα Μασσοριτικά κείμενα και δεν τα έχω προς το παρόν ώστε να το επιβεβαιώσω.


*

Edited by - Sesostris on 09/11/2013 17:21:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 18:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε, βρε, βρε...
Σαν τα χιόνια Sesostris!

Για πάμε και στα νέα ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΕΦΤΕΡΙΑ που σε αφορούν!!!

quote:

Αυτά φίλοι χριστιανοί δεν ήταν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι πρόγονοί μας σας μαράνανε;;;

Το αν οι άπιστοι και ειδωλολάτρες Ιουδαίοι έκαναν ανθρωποθυσίες στο Μολώχ ή ο Ιεφθάε έκανε ένα "τυφλό" τάμα στον Θεό με αποτέλεσμα να το πληρώσει πολύ ακριβά εμάς τους Χριστιανούς ΔΕΝ μας αφορά ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ο Μωσαικός Νόμος ήταν ρητός και κατηγορηματικός περί Ανθρωποθυσιών ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ τον παρέβαινε ΥΠΟΛΟΓΟΣ!

Το ξεπάτωμα των φυλών αυτών κατ'εντολή Θεού το ξέρετε πολύ καλά εσείς οι αρνητές και μάλιστα μυξοκλαίτε μπροστά σε αδαείς Χριστιανούς που τους παρουσιάζετε το Θεό ως αιμοβόρο εξ αφορμής αυτών των εκκαθαρίσεων...

Και τώρα που τα ξεκαθαρίσαμε πες μας για το Πορφύριο αλλά και για τις Ανθρωποθυσίες μέχρι και τον 3οαι μ.Χ στον Ελλαδικό χώρο.

Λέει κάτι ο Καλόπουλος περί Πορφυρίου να μας το αναμασήσεις εδώ μέσα ή δεν λέει κάτι οπότε θα κάνεις την πάπια???

Για τον Ιεφθάε πάντως ο Καλόπουλος είναι συνεπής και εσύ έχεις υλικό να μας φέρεις...

http://www.greatlie.com/index.php?option=com_content&view=article&id=322:iefthae-karampinati-anthropothusia-stin-biblo&catid=7:palaia-diathiki&Itemid=3

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 09/11/2013 18:34:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 18:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για τα παλιά σου ΤΕΦΤΕΡΙΑ έχουμε και λέμε:

Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?


Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 09/11/2013 18:44:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 18:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris πέρασαν ΤΡΙΑΝΤΑ ΤΡΕΙΣ (33) ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 19:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκαμε δε ο Ιεφθάε και ένα τάξιμον προς τον Κυριον και είπε· “εάν θελήσης, Κυριε, και παραδώσης εις τα χέρια μου τους Αμμωνίτας, σου τάζω, ότι εκείνος που θα εξέλθη από την θύραν της οικίας μου εις συνάντησίν μου, όταν θα επιστρέψω νικητής από τον πόλεμον κατά των Αμμωνιτών, θα προσφερθή ολοκαύτωμα εις σέ, τον Κυριον”. Ο Ιεφθάε εβάδισεν εναντίον των Αμμωνιτών δια να τους πολεμήση, και ο Κυριος παρέδωκεν αυτούς νικημένους εις τα χέρια του. Οι Ισραηλίται εκτύπησαν αυτούς από Αροήρ μέχρις Αρνών κατέλαβον είκοσι πόλεις μέχρι της χώρας Εβελχαρμίμ και επέφεραν μεγάλην καταστροφήν. Οι Αμμωνίται νικηθέντες εταπεινώθησαν και εσυμμαζεύθησαν ενώπιον των Ισραηλιτών Ο Ιεφθάε επέστρεφε νικητής εις την πόλιν Μασσηφά, στον οίκον του. Αίφνης είδε την κόρην του να εξέρχεται με τύμπανα και χορούς εις συνάντησίν του. Αυτή δε ήτο μονογενής θυγάτηρ του και δεν είχεν άλλον υιόν η άλλην θυγατέρα. Οταν ο Ιεφθάε την είδεν, έσχισε το ιμάτιά του και έκραξεν· “πω ! πω ! κόρη μου ! Συ με συνεκλόνισες, συ είσαι η πηγή και η αιτία της ταραχής μου ! Εγώ ο ταλαίπωρος ήνοιξα το στόμα μου προς τον Κυριον εναντίον σου και δεν θα ημπορέσω τώρα να αρνηθώ το τάμα μου”. Εκείνη δε του είπε· “πατέρα μου, ήνοιξες το στόμα σου και υπεσχέθης κάποιο τάμα στον Κυριον; Καμε ο,τι έταξες, αφού ο Κυριος σου έδωσε την νίκην κι ετιμώρησες τους εχθρούς σου τους Αμμωνίτας”. Οταν δε έμαθε το τάξιμον του πατρός της προσέθεσε· “ας μου κάμη ο πατέρας μου μίαν μόνην χάριν· άφησέ με να ζήσω δύο μήνας ακόμη. Θέλω να ανεβώ και να κατεβώ τα όρη κι να κλαύσω την παρθενίαν μου εγώ μαζή μα άλλας συντρόφους μου”. Ο πατήρ της απήντησε· “πήγαινε”. Και την έστειλεν επί δύο μήνας. Και αυτή μαζή με τας συντρόφους της μετέβη και έκλαυσε την παρθενικότητά της επάνω εις τα όρη· Οταν δε επέρασαν οι δύο μήνες επέστρεψεν στον πατέρα της, ο οποίος και εξεπλήρωσε το τάξιμο που είχε κάμει δι' αυτήν. Αυτή δε δεν είχε γνωρίσει άνδρα. Ητο παρθένος. Εκτοτε επεκράτησε συνήθεια μεταξύ των Ισραηλιτών, και κάθε έτος επί τέσσαρας ημέρας αι ισραηλίτιδες θυγατέρες μετέβαινον να θρηνούν την θυγατέρα του Ιεφθάε του Γαλααδίτου. Κριταί 11, 30-40

Τους άρτους μου, τους οποίους εγώ σου είχα δώσει σημιγδάλι και έλαιον και μέλι, με τα οποία σε έθρεψα, τα έθεσες ενώπιον των ειδώλων, δια να αισθανθούν εκείνα οσμήν ευωδίας. Συνέβη όμως και κάτι άλλο φοβερώτερον, λέγει ο Κυριος. Επῇρες τους υιούς σου και τας θυγατέρας σου, τας οποίας εγέννησες, και τα προσέφερες θυσίαν ολοκαυτώματος εις τα είδωλα. Είναι, λοιπόν, μικρά αυτή η αποστασία και η παρασπονδία σου; Εσφαξες τα τέκνα σου και τα παρέδωσες εις την φωτιάν προς τιμήν των ειδώλων δια μίαν αποτροπαίαν εξιλεωσίν σου. Ιεζεκιήλ 16, 19-21

Αυτά φίλοι χριστιανοί δεν ήταν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι πρόγονοί μας σας μαράνανε;;; Υπάρχουν βέβαια και άλλα απ' ότι έχω διαβάσει, αλλά δυστυχώς είναι στα Μασσοριτικά κείμενα και δεν τα έχω προς το παρόν ώστε να το επιβεβαιώσω.


*

Edited by - Sesostris on 09/11/2013 17:21:18


Να το κείμενο

Και ευχήθη ο Ιεφθάε ευχήν προς τον Κύριον, και είπεν, Εάν τωόντι παραδώσης τους υιούς Αμμών εις την χείρα μου,
τότε ό,τι εξέλθη εκ των θυρών του οίκου μου εις συνάντησίν μου, όταν επιστρέφω εν ειρήνη από των υιών Αμμών, θέλει είσθαι του Κυρίου, και θέλω προσφέρει αυτό εις ολοκαύτωμα.
Τότε διέβη ο Ιεφθάε προς τους υιούς Αμμών διά να πολεμήση αυτούς· και παρέδωκεν αυτούς ο Κύριος εις την χείρα αυτού.
Και επάταξεν αυτούς, από Αροήρ έως της εισόδου Μινίθ, είκοσι πόλεις, και έως της πεδιάδος των αμπελώνων, εν σφαγή μεγάλη σφόδρα. Και εταπεινώθησαν οι υιοί Αμμών έμπροσθεν των υιών Ισραήλ.
Και ήλθεν ο Ιεφθάε εις Μισπά προς τον οίκον αυτού· και ιδού, η θυγάτηρ αυτού εξήρχετο εις συνάντησιν αυτού μετά τυμπάνων και χορών· και αύτη ήτο μονογενής· εκτός αυτής δεν είχεν ούτε υιόν ούτε θυγατέρα.
Και ως είδεν αυτήν, διέσχισε τα ιμάτια αυτού και είπεν, Οίμοι θυγάτηρ μου· όλως κατελύπησάς με, και συ είσαι εκ των καταθλιβόντων με· διότι εγώ ήνοιξα το στόμα μου προς τον Κύριον, και δεν δύναμαι να λάβω οπίσω τον λόγον μου.
Εκείνη δε είπε προς αυτόν, Πάτερ μου, εάν ήνοιξας το στόμα σου προς τον Κύριον, κάμε εις εμέ κατ' εκείνο το οποίον εξήλθεν εκ του στόματός σου· αφού ο Κύριος έκαμεν εκδίκησιν εις σε από των εχθρών σου, από των υιών Αμμών.
Και είπε προς τον πατέρα αυτής, Ας γείνη εις εμέ το πράγμα τούτο· άφες με δύο μήνας, διά να υπάγω να περιέλθω τα όρη και να κλαύσω την παρθενίαν μου, εγώ και αι σύντροφοί μου.
Ο δε είπεν, Υπαγε· και απέστειλεν αυτήν διά δύο μήνας, και υπήγεν αυτή μετά των συντρόφων αυτής και έκλαυσε την παρθενίαν αυτής επί τα όρη.
Και εις το τέλος των δύο μηνών επέστρεψε προς τον πατέρα αυτής· και έκαμεν εις αυτήν κατά την ευχήν αυτού την οποίαν ευχήθη· και αυτή δεν εγνώρισεν άνδρα. Και έγεινεν έθος εις τον Ισραήλ,
να υπάγωσιν αι θυγατέρες του Ισραήλ από χρόνου εις χρόνον, να θρηνώσι την θυγατέρα του Ιεφθάε του Γαλααδίτου, τέσσαρας ημέρας κατ' έτος.


Είσαι σίγουρος Σέσοστρι πως η κόρη του σφαγιάστηκε σε θυσία; Μήπως την αφιέρωσε σε ιερατική υπηρεσία, γιατί αυτό σήμαινε να αφιερώσεις κάποιον στον Κύριο, σύμφωνα με την Πεντάτευχο στην Έξοδο 22:29. Εκτός και αν πιστεύεις πως καίγανε και τους πρώτους καρπούς!

Αυτό με τον Ιεζεκιήλ τί σημαίνει; Πως ο Γιαχβέ λέει να θυσιάζουν σε Αυτόν ανθρώπους και όχι σε είδωλα; Πλάκα μου κάνεις, αν σχημάτισες αυτό το συμπέρασμα. Έχεις διαβάσει στον Ιεζεκιήλ

Ιεζεκιήλ
16:36
ούτω λέγει Κύριος ο Θεός· Επειδή εξέχεας τον χαλκόν σου, και η γύμνωσίς σου εξεσκεπάσθη εν ταις πορνείαις σου προς τους εραστάς σου και προς πάντα τα είδωλα των βδελυγμάτων σου, και διά το αίμα των τέκνων σου, τα οποία προσέφερες εις αυτά·

Ο Θεός δεν ζητάει λοιπόν το αίμα των τέκνων, ούτε του αρέσει να βλέπει ανθρώπους να καίγονται στην φωτιά.

Διάβασέ το συνολικά για να βγάλεις το σωστό συμπέρασμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 19:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ελάχιστε λες:

[ο θεός συνέλαβε την σκέψη για δημιουργία, ο Υιός πήρε την σκέψη και την έκανε λόγο. δηλαδή την μετέδωσε στο Πνεύμα το οποίο την εξετέλεσε.]

Υπάρχει το ενδεχόμενο ο Θεός να συλλαμβάνει σκέψεις όπως τις συλλαμβάνουμε εμείς οι άνθρωποι?Από που τις συλλαμβάνει?Σύμφωνα με τον Πλάτωνα,εμείς μπορούμε και συλλαμβάνουμε ιδέες από τον κόσμο τον ιδεών,απ'όπου δηλαδή υπάρχουν τα πρότυπα όλων των πραγμάτων.Είναι δυνατόν ο κόσμος των ιδεών να είναι κάτι αυθύπαρκτο,απ'όπου συλλαμβάνει και ο Θεός τις ιδέες ή υπάρχει κάποιο άλλο μέρος απ'όπου τις αντλεί?Τα πάντα δεν βρίσκονται εν δυνάμει(δηλαδή τα πρότυπα)μέσα του και πολλά εν ενεργεία?Είναι δυνατόν να υπάρχει κάτι αυτόνομο έξω απ'αυτόν?

Υπάρχει κάποιος λόγος ο Θεός να σκέπτεται για κάτι?Εμείς οι άνθρωποι σκεπτόμαστε για να ανακαλύψουμε πράγματα,να βγάλουμε συμπεράσματα,να πράξουμε το ορθό ή και το πονηρό κ.λ.π.Έχει ο Θεός ανάγκη να συλλογιστεί για κάτι που δεν ξέρει?

Φιλικά



Και το Έπος του Γιλγαμές μιλάει για "σύλληψη προτύπου" από την Θεά όταν δημιουργείται ο Ενκιντού, γίνει δηλαδή η σκέψη μορφή - σκεπτομορφή.

Πως αλλιώς θα δημιουργηθεί το σύμπαν αν ο Θεός δεν συλλάβει το πρότυπο; Δεν μπορεί μια ιδέα να υπάρχει ανεξάρτητα από τον Θεό στον κόσμο των ιδεών ή να την γεννήσει ο ίδιος; Τί ακριβώς σημαίνει υπάρχει ήδη "μέσα" Του; Είναι η ιδέα του κόσμου αιώνια μέσα Του και δεν έχει γεννηθεί ποτέ;

Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 19:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτό που είχα ρωτήσει τον Ελάχιστο, σχετικά με την "αλλαγή του Νου" μπορεί να ακούγεται λίγο περίεργο και ίσως λανθασμένο. Δεν εννοώ πως ο Θεός άλλαξε γνώμη για κάτι, απλώς μιλάω για δραστηριότητα νοητική.

Αυτό που έκανε τον Θεό να γεννήσει την ιδέα του κόσμου ή να την εκφράσει(που όπως λες Κύων ήταν εν δυνάμει μέσα Του) λέγεται φυσικά πως είναι η Βούλησή Του. Λογικά είχαμε τότε μια νοητική δραστηριότητα(φυσικά και δεν ισχυρίζομαι πως ο Θεός χρειάζεται εγκέφαλο!).

Η Βούληση διαφοροποιείται από την Έλλειψη και την Επιθυμία. Όμως γιατί εκφράστηκε άραγε αυτή η Βούληση; Εμείς είμαστε όντα με περιορισμένες δυνατότητες και ανάγκη ενέργειας από εξωτερική πηγή - τον Θεό. Τί μας ήθελε λοιπόν ο Θεός αφού δεν ένιωθε καμμιά Έλλειψη;

Άλλωστε θα έλεγα πως ο άνθρωπος είναι καταστροφικό και μοχθηρό ον. Ο Θεός δεν μεταμελήθηκε άδικα για την δημιουργία του ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 20:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Αγ.Γραφή μέσα υπάρχουν όλες οι απαντήσεις, μέχρι να τις βρούμε ισχύει αυτό που έγραψε ο Αλέξανδρος:

quote:
Ο καθένας μπορεί να έχει μια άποψη επί των ερωτημάτων σου αλλά η Αλήθεια μπορεί να είναι απείρως μακριά από εμάς

προσωπικά αδυνατώ να απαντήσω στις τελευταίες ερωτήσεις για διάφορους λόγους.και επειδή δεν γνωρίζω τις απαντήσεις αλλά και επειδή δεν μπορώ πχ να πω ότι ο Θεός ο ίδιος είναι σκέψη... θα βγω εκτός συνταγματικού τόξου

η προσωπική μελέτη και αγώνας του κάθε ενός μας πάντα ανταμείβεται από τον Κύριο, ανοίγουν οι οφθαλμοί και βλέπουμε την αλήθεια. το να βγεις όμως και να πεις: "Εγώ γνωρίζω", είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί, εγωισμός, περηφάνια κτλ ήδη σε έχουν κυριεύσει τότε, άσε που μπορεί να μην είναι και αληθινά τελικά αυτά που γνωρίζεις και να πάρεις στον λαιμό σου κόσμο.
αληθινό στα σίγουρα λοιπόν, κατά την γνώμη μου είναι ό,τι μπορεί να βοηθήσει τον συνάνθρωπο σου να ενστερνιστεί το μήνυμα του χριστιανισμού το οποίο είναι: "αγάπα τον συνάνθρωπο σου όπως τον εαυτό σου". τα υπόλοιπα τα βρίσκει κανείς με μελέτη - αγώνα και Θεία φώτιση την οποία δεν διαθέτω. ακόμα και τότε όμως κάποια πράγματα είναι σωστό να τα κρατήσει στην κράνα του κανείς για όλους τους παραπάνω λόγους.


Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 20:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Είσαι σίγουρος Σέσοστρι πως η κόρη του σφαγιάστηκε σε θυσία; Μήπως την αφιέρωσε σε ιερατική υπηρεσία, γιατί αυτό σήμαινε να αφιερώσεις κάποιον στον Κύριο, σύμφωνα με την Πεντάτευχο στην Έξοδο 22:29. Εκτός και αν πιστεύεις πως καίγανε και τους πρώτους καρπούς!

Αμφισβητείς φίλε Χρίστο την απόδοση του Κολιτσάρα;; Αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω και το πρωτότυπο κείμενο από εκκλησιατική σελίδα που γράφει ακριβώς τα ίδια.
quote:
Χρίστος Έλ
Αυτό με τον Ιεζεκιήλ τί σημαίνει; Πως ο Γιαχβέ λέει να θυσιάζουν σε Αυτόν ανθρώπους και όχι σε είδωλα;

Όχι φίλε Χρίστο. Αυτό με το Ιεζεκιήλ το έβαλα για δύο λόγους. Πρώτον για να δείξω ότι και οι Εβραίοι έκαναν ανθρωποθυσίες παρά την απαγόρευση του Γιαχβέ, και γι αυτό τους τιμώρησε, και δεύτερον για να επισημάνω σε ορισμένους που έχουν επιλεκτική αμνησία ότι και ο Ζεύς αντιστοίχως τιμώρησε τον Λυκάωνα για την ανομία του, μεταμορφώνοντάς τον σε Λύκο κατά μία εκδοχή, ή κατακεραυνώνοντάς τον σύμφωνα με μιά άλλη.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 20:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα φίλε Χρίστο. 'Οπως έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα, απ' ότι έχω διαβάσει, στο μασορίτικα κείμενα της Π.Δ. αναφέρονται μερικές ανθρωποθυσίες, όμως αν δεν έχω το πρωτότυπο μασοριτικό κείμενο για να επαληθεύσω αυτά που διάβασα, δεν μπορώ να τα παραθέσω.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2013, 21:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι να μας φέρεις και τα πονήματα των λόγιων Εβραίων δεν μας λες έτσι στα πεταχτά τι εννοούσε ο Πορφύριος???

Διότι Sesostris, όπως και να το κάνουμε άλλο να κάνουν Ανθρωποθυσίες οι αγράμματοι και δεισιδαίμονες γιδοβοσκοί Εβραίοι και άλλο οι Αρχαίοι Έλληνες, δε νομίζεις???

Και επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για 3ο αι μ.Χ!!!!

Αυτό και αν είναι βαρύ και ασήκωτο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 07:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρακάτω αγγλική μετάφραση του αποσπάσματος είναι από το μασορίτικο κείμενο, αλλά δεν λέει πουθενά " Άσε με να ΖΗΣΩ ακόμη 2 μήνες".

30 And Jephthah vowed a vow unto the LORD, and said: 'If Thou wilt indeed deliver the children of Ammon into my hand, 31 then it shall be, that whatsoever cometh forth of the doors of my house to meet me, when I return in peace from the children of Ammon, it shall be the LORD'S, and I will offer it up for a burnt-offering.' 32 So Jephthah passed over unto the children of Ammon to fight against them; and the LORD delivered them into his hand. 33 And he smote them from Aroer until thou come to Minnith, even twenty cities, and unto Abel-cheramim, with a very great slaughter. So the children of Ammon were subdued before the children of Israel.

34 And Jephthah came to Mizpah unto his house, and, behold, his daughter came out to meet him with timbrels and with dances; and she was his only child; beside her he had neither son nor daughter. 35 And it came to pass, when he saw her, that he rent his clothes, and said: 'Alas, my daughter! thou hast brought me very low, and thou art become my troubler; for I have opened my mouth unto the LORD, and I cannot go back.' 36 And she said unto him: 'My father, thou hast opened thy mouth unto the LORD; do unto me according to that which hath proceeded out of thy mouth; forasmuch as the LORD hath taken vengeance for thee of thine enemies, even of the children of Ammon.' 37 And she said unto her father: 'Let this thing be done for me: let me alone two months, that I may depart and go down upon the mountains, and bewail my virginity, I and my companions.' 38 And he said: 'Go.' And he sent her away for two months; and she departed, she and her companions, and bewailed her virginity upon the mountains. 39 And it came to pass at the end of two months, that she returned unto her father, who did with her according to his vow which he had vowed; and she had not known man. And it was a custom in Israel, 40 that the daughters of Israel went yearly to lament the daughter of Jephthah the Gileadite four days in a year.


Όπως και να' χει οι Εβραίοι κάνανε όπως και οι Έλληνες πολλές ανθρωποθυσίες αλλά όχι στον Γιαχβέ γιατί απαγορευόταν σύμφωνα με τον νόμο του Μωυσή.

Αλλά και μια το έχουμε πάρει και στραβά το θέμα περί θυσίας, εκείνες των ζώων γιατί να μην μας κάνουν αίσθηση; Ψυχή δεν έχουν και αυτά; Γιατί να κολλήσουμε μοναχά στην ανθρωποθυσία;

Όπως και να' χει το θέμα εδώ δεν είναι η θυσία, εγώ ζήτησα στο σχετικό γνώμες σχετικά με την πορεία των θυσιών ανά τους αιώνες, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Αν δεν βρούμε τις ρίζες και το σκεπτικό, δεν θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 10:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πάντως πως δεν Τον μειώνει να έχει νοητική δραστηριότητα. Άλλωστε διαβάζουμε πως ο Θεός έχει και συναισθηματική δραστηριότητα. "Και μεταμελήθηκε ο Θεός που έφτιαξε τον άνθρωπο" ή εκεί που λέει πως είναι ζηλότυπος.

Κατανοώ την ίδεα κάποιων Χριστιανών και μη Χριστιανών για έναν Θεό, ο οποίος όσο το δυνατόν διαφέρει από τον άνθρωπο, σε ότι αφορά στοιχεία που ίσως δείχνουν αδυναμία. Αρκετοί φιλόσοφοι είχαν αρχίσει να συλλαμβάνουν την ιδέα πως ο Θεός δεν μπορεί να έχει τέτοια "κατώτερα" χαρακτηριστικά των θνητών.

Όμως στο τέλος θα καταλήξουμε σε έναν Θεό ο οποίος δεν έχει τίποτα κοινό με τον άνθρωπο, τίποτα "ανθρωπομορφικό", επομένως δεν θα υφίσταται καμμιά ομοιότητα μεταξύ Θεού και ανθρώπου αλλά θα είναι ένα απομακρυσμένο ακατανόητο Ον. Γιατί είναι δείγμα κατωτερότητας λοιπόν να έχει κάποιος συναισθήματα και να σκέφτεται;

Κάτι παρόμοιο. Έκανα αναζήτηση στο google για απαντήσεις στην ερώτηση γιατί ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο. Χριστιανοί απάντησαν για να δείξει την Δόξα Του και να μοιραστεί την Αγάπη με τον άνθρωπο. Κάποιοι άλλοι είπαν πως τον έφτιαξε για να παίζει...

Πως είναι και αυτό για δείγμα έλλειψης και αδυναμίας; Να χρειάζεται δηλαδή ο Θεός παιχνίδι, ή να θέλει να Τον αγαπάνε και να Τον δοξάζουν είναι και αυτό αδυναμία;

Γιατί ρωτώ; Γιατί όποιοι συμφωνήσουν με αυτά, στο τέλος θα έχουν σχηματίσει την εικόνα ενός Θεού ο οποίος βρίσκεται σε απόλυτη αδράνεια και αναισθησία, επειδή είναι πλήρης και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 13:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Η παρακάτω αγγλική μετάφραση του αποσπάσματος είναι από το μασορίτικο κείμενο, αλλά δεν λέει πουθενά " Άσε με να ΖΗΣΩ ακόμη 2 μήνες".

Πολύ σωστά το επισημαίνεις φίλεΧρίστο. Ούτε στο πρωτότυπο κείμενο των Ο' υπάρχει. Το «άσε με να ζήσω» υπάρχει μόνο στην απόδοση του Κολιτσάρα. Στο Πρωτότυπο κείμενο γράφει τα εξής:

καὶ ηὔξατο Ἰεφθάε εὐχὴν τῷ Κυρίῳ καὶ εἶπεν· ἐὰν διδοὺς δῷς μοι τοὺς υἱοὺς Ἀμμὼν ἐν τῇ χειρί μου, καὶ ἔσται ὁ ἐκπορευόμενος, ὃς ἂν ἐξέλθῃ ἀπὸ τῆς θύρας τοῦ οἴκου μου εἰς συνάντησίν μου ἐν τῷ ἐπιστρέφειν με ἐν εἰρήνῃ ἀπὸ υἱῶν Ἀμμών, καὶ ἔσται τῷ Κυρίῳ ἀνοίσω αὐτὸν ὁλοκαύτωμα. καὶ παρῆλθεν Ἰεφθάε πρὸς υἱοὺς Ἀμμὼν παρατάξασθαι πρὸς αὐτούς, καὶ παρέδωκεν αὐτοὺς Κύριος ἐν χειρὶ αὐτοῦ. καὶ ἐπάταξεν αὐτοὺς ἀπὸ Ἀροὴρ ἕως ἐλθεῖν ἄχρις Ἀρνὼν ἐν ἀριθμῷ εἴκοσι πόλεις καὶ ἕως Ἐβελχαρμὶμ πληγὴν μεγάλην σφόδρα, καὶ συνεστάλησαν οἱ υἱοὶ Ἀμμὼν ἀπὸ προσώπου υἱῶν Ἰσραήλ. Καὶ ἦλθεν Ἰεφθάε εἰς Μασσηφὰ εἰς τὸν οἶκον αὐτοῦ, καὶ ἰδοὺ ἡ θυγάτηρ αὐτοῦ ἐξεπορεύετο εἰς ὑπάντησιν ἐν τυμπάνοις καὶ χοροῖς· καὶ αὕτη ἦν μονογενής, οὐκ ἦν αὐτῷ ἕτερος υἱὸς ἢ θυγάτηρ. καὶ ἐγένετο ὡς εἶδεν αὐτὴν αὐτός, διέῤῥηξε τὰ ἱμάτια αὐτοῦ καὶ εἶπεν· ἆ ἆ, θυγάτηρ μου, ταραχῇ ἐτάραξάς με καὶ σὺ ἦς ἐν τῷ ταράχῳ μου, καὶ ἐγώ εἰμι ἤνοιξα κατὰ σοῦ τὸ στόμα μου πρὸς Κύριον καὶ οὐ δυνήσομαι ἀποστρέψαι. ἡ δὲ εἶπε πρὸς αὐτόν· πάτερ, ἤνοιξας τὸ στόμα σου πρὸς Κύριον; ποίησόν μοι ὃν τρόπον ἐξῆλθεν ἐκ στόματός σου, ἐν τῷ ποιῆσαί σοι Κύριον ἐκδίκησιν τῶν ἐχθρῶν σου ἀπὸ τῶν υἱῶν Ἀμμών. καὶ ἥδε εἶπε πρὸς τὸν πατέρα αὐτῆς· ποιησάτω δὴ ὁ πατήρ μου τὸν λόγον τοῦτον· ἔασόν με δύο μῆνας, καὶ πορεύσομαι καὶ καταβήσομαι ἐπὶ τὰ ὄρη καὶ κλαύσομαι ἐπὶ τὰ παρθένιά μου, ἐγώ εἰμι καὶ αἱ συνεταιρίδες μου. καὶ εἶπε· πορεύου· καὶ ἀπέστειλεν αὐτὴν δύο μῆνας. καὶ ἐπορεύθη, αὐτὴ καὶ αἱ συνεταιρίδες αὐτῆς, καὶ ἔκλαυσεν ἐπὶ τὰ παρθένια αὐτῆς ἐπὶ τὰ ὄρη. καὶ ἐγένετο ἐν τέλει τῶν δύο μηνῶν καὶ ἐπέστρεψε πρὸς τὸν πατέρα αὐτῆς, καὶ ἐποίησεν ἐν αὐτῇ εὐχὴν αὐτοῦ, ἣν ηὔξατο· καὶ αὕτη οὐκ ἔγνω ἄνδρα. καὶ ἐγένετο εἰς πρόσταγμα ἐν Ἰσραήλ· ἀπὸ ἡμερῶν εἰς ἡμέρας ἐπορεύοντο θυγατέρες Ἰσραὴλ θρηνεῖν τὴν θυγατέρα Ἰεφθάε τοῦ Γαλααδίτου ἐπὶ τέσσαρας ἡμέρας ἐν τῷ ἐνιαυτῷ. Κριταί 11, 30-40

Υ.Γ.
Θα σου ήμουν υπόχρεος φίλε Χρίστο αν μου έδινες την σελίδα που υπάρχουν τα μασοριτικά κείμενα της Π.Δ. στα αγγλικά. Γιατί στα ελληνικά δεν υπάρχουν.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 13:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να εδώ ένα site με το αγγλικό δίπλα στο εβραϊκό
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0701.htm

http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0711.htm

Εκείνο το εδάφιο 11:37 στους Κριτές λέει "άσε με μόνη 2 μήνες, έτσι ώστε να αναχωρήσω στα βουνά για να κλάψω την παρθενία μου, εγώ και οι συντρόφισσές μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 20:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.scribd.com/doc/143640673/%CE%97-%CE%91%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%97-%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%9D%CE%95%CE%9F%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%88%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82

όποιος μπορεί να το αγοράσει ας το κάνει, όποιος δεν μπορεί ας το κατεβάσει στον υπολογιστή του. είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτήν την στιγμή σε δημοτική.είναι επίσημο, με έγκριση δηλαδή από την εκκλησία της Ελλάδος και είναι αποτέλεσμα 20 και πλέον ετών μελέτης και συγγραφής από διακεκριμένους θεολόγους φιλόλογους κτλ...
στην παλαιά διαθήκη έχει ως βάση το εβραϊκό κείμενο με υποσημείωση στις λεπτομέρειες όπου υπάρχει διαφορά στην μετάφραση των 70.
επίσης έχει χρήσιμες ιστορικές και ουσιαστικές πληροφορίες για κάθε βιβλίο της αγία γραφής ξεχωριστά αλλά και γλωσσάρι χάρτες κ.α. για κάθε καλοπροαίρετο ή ακόμα και "κακοπροαίρετο" Ελληνα μελετητή της Γραφής είναι απαραίτητο.

στην ουσία του θέματος δεν μπαίνω διότι είναι προφανές ότι έκαναν ανθρωποθυσίες ως ολοκαύτωμα σε κάποιες περιπτώσεις στην Π.Δ δυστυχώς αυτό το μυαλό διέθεταν, τι να κάνουμε...

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 21:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
http://www.scribd.com/doc/143640673/%CE%97-%CE%91%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%97-%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%9D%CE%95%CE%9F%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%88%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82

όποιος μπορεί να το αγοράσει ας το κάνει, όποιος δεν μπορεί ας το κατεβάσει στον υπολογιστή του. είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτήν την στιγμή σε δημοτική.είναι επίσημο, με έγκριση δηλαδή από την εκκλησία της Ελλάδος και είναι αποτέλεσμα 20 και πλέον ετών μελέτης και συγγραφής από διακεκριμένους θεολόγους φιλόλογους κτλ...
στην παλαιά διαθήκη έχει ως βάση το εβραϊκό κείμενο με υποσημείωση στις λεπτομέρειες όπου υπάρχει διαφορά στην μετάφραση των 70.
επίσης έχει χρήσιμες ιστορικές και ουσιαστικές πληροφορίες για κάθε βιβλίο της αγία γραφής ξεχωριστά αλλά και γλωσσάρι χάρτες κ.α. για κάθε καλοπροαίρετο ή ακόμα και "κακοπροαίρετο" Ελληνα μελετητή της Γραφής είναι απαραίτητο.



Δυστυχώς φίλε ΕΛΑΧΙΣΤE για να κατεβάση κάποιος από το scribd πρέπει να γίνη συνδρομητής μέσω λογαριασμού κάρτας κλπ. Σε κάτι τέτοια όμως εγώ είμαι αλλεργικός και κουμπώνομαι. Θα προτιμήσω κάποια στιγμή να το αγοράσω από βιβλιοπωλείο, γιατί θέλω προηγουμένως να ρίξω μια ματιά στα κείμενα. Προς το παρόν κάνω την αναζήτησή μου και με το μασοριτικό κείμενο στα αγγλικά.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 23:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.vivlos.net/old.html
http://www.vivlos.net/kaini.html

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2014, 12:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "ανθρωπομορφισμός" δεν αναφέρεται μόνο σε εξωτερικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά, αλλά και στον χαρακτήρα.

Μου κάνει εντύπωση η ειρωνεία στο πρόσωπο του Γιαχβέ με τις κατηγορίες του ζηλιάρη, αιμοβόρου, εκδικητικού. Επίσης, μου έκανε εντύπωση και η κοροιδία ότι οι θεοί πολεμάνε για μια μικρή έκταση Γης στο σύμπαν.

Όμως από εκείνα τα άτομα που κατηγορούν, ισχυριζόμενοι ότι ο Θεός δεν έχει σχέση με όλα αυτά τα γήινα και ότι ο άνθρωπος είναι ΘΕΙΟΣ ΥΠΕΡΝΟΥΣ, δεν βλέπω την συμπεριφορά που αρμόζει σε θεούς. Διαρκώς χλευάζουν, έχουν μια τάση να διασκεδάζουν με πειράγματα, σίγουρα όχι ιδιότητα του Θεού που φαντάζονται και διδάσκουν. Επίσης νοιάζονται πολύ για την κυριαρχία του ελληνικού έθνους, πράγμα που πάλι αντιφάσκει με την κατηγορία ότι οι Θεοί πολεμάνε για Γη.

Μιλάνε για ανέλιξη, άνοδο, αλλά βλέπω πως ο χαρακτήρας τους είναι πολύ χειρότερος από αυτό που κατηγορούν ως ψευτοθείο. Δεν βλέπω θειότητα. Είναι δυνατόν ένας υποθετικά εξελιγμένος άνθρωπος που βαδίζει στην θειότητα, να ασχολείται με πράγματα που θεωρεί ανόητα και να διασκεδάζει με πειράγματα και χλευασμούς των "κατωτέρων"; Είναι επίσης δυνατόν να τσατίζεται εάν αμφισβητείται η νοημοσύνη του;

Γιατί έχουν άραγε αυτά τα πάθη; Μήπως κατεβαίνουν κλίμακες αντί να ανεβαίνουν;

Όλα αυτά σύμφωνα με την λογική που θέλει το Θείο να στέκει πέρα από ανθρώπινες αδυναμίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2014, 13:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το "ανθρωπομορφισμός" δεν αναφέρεται μόνο σε εξωτερικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά, αλλά και στον χαρακτήρα.

Μου κάνει εντύπωση η ειρωνεία στο πρόσωπο του Γιαχβέ με τις κατηγορίες του ζηλιάρη, αιμοβόρου, εκδικητικού. Επίσης, μου έκανε εντύπωση και η κοροιδία ότι οι θεοί πολεμάνε για μια μικρή έκταση Γης στο σύμπαν.

Όμως από εκείνα τα άτομα που κατηγορούν, ισχυριζόμενοι ότι ο Θεός δεν έχει σχέση με όλα αυτά τα γήινα και ότι ο άνθρωπος είναι ΘΕΙΟΣ ΥΠΕΡΝΟΥΣ, δεν βλέπω την συμπεριφορά που αρμόζει σε θεούς. Διαρκώς χλευάζουν, έχουν μια τάση να διασκεδάζουν με πειράγματα, σίγουρα όχι ιδιότητα του Θεού που φαντάζονται και διδάσκουν. Επίσης νοιάζονται πολύ για την κυριαρχία του ελληνικού έθνους, πράγμα που πάλι αντιφάσκει με την κατηγορία ότι οι Θεοί πολεμάνε για Γη.

Μιλάνε για ανέλιξη, άνοδο, αλλά βλέπω πως ο χαρακτήρας τους είναι πολύ χειρότερος από αυτό που κατηγορούν ως ψευτοθείο. Δεν βλέπω θειότητα. Είναι δυνατόν ένας υποθετικά εξελιγμένος άνθρωπος που βαδίζει στην θειότητα, να ασχολείται με πράγματα που θεωρεί ανόητα και να διασκεδάζει με πειράγματα και χλευασμούς των "κατωτέρων"; Είναι επίσης δυνατόν να τσατίζεται εάν αμφισβητείται η νοημοσύνη του;

Γιατί έχουν άραγε αυτά τα πάθη; Μήπως κατεβαίνουν κλίμακες αντί να ανεβαίνουν;

Όλα αυτά σύμφωνα με την λογική που θέλει το Θείο να στέκει πέρα από ανθρώπινες αδυναμίες.



Βασικά οι άνθρωποι είναι θεόμορφοι

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 07:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικά οι άνθρωποι είναι θεόμορφοι

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Εννοείς ο άνθρωπος είναι κατ' εικόνα. Εξωτερικά και εσωτερικά;

Το πρόβλημα είναι τί είναι Θεός και ποια τα θεία χαρακτηριστικά. Νομίζω ότι οι άνθρωποι που κατηγορούν τους αρχαίους λαούς για ανθρωπομορφισμό του θείου, έχουν φθάσει σε αναπόδεικτες εικασίες για το Θείο. Μήπως είναι και εδώ το θείο όπως το θέλουν και όχι όπως πράγματι είναι; Μήπως το πλάθουν και αυτοί σύμφωνα με τα πιστεύω τους;

Πως γνωρίζουν ότι ο Θεός δεν θέλει, δεν επιθυμεί, δεν έχει συναισθήματα, δεν κάνει τίποτα, δεν ασχολείται με τον άνθρωπο, τον κόσμο της ύλης κτλ κτλ; Όλοι μιλάνε για φιλοσοφικότερη θεώρηση του Θείου, όμως πως είναι σίγουροι χωρίς να το έχουν γνωρίσει; Νομίζω το πρόβλημα ισχύει και για χριστιανούς και μη χριστιανούς.

"Θεός" για μένα και τους αρχαίους είναι η οντότητα που διαμένει στον αιώνα(ακόμη και αν πεθαίνει ανασταίνεται) και φυσικά έχει δύναμη ανώτερη που επηρεάζει τον άνθρωπο. "Δημιουργός" Θεός είναι εκείνος που έφτιαξε τον άνθρωπο, την υπόλοιπη ζωή και αν θέλουμε κατ' επέκταση όλο το σύμπαν - ακόμη και τους κατώτερους θεούς.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό θεωρίες για την προσωπικότητα του Θείου. Άλλοι θέλουν το Θείο να ερωτεύεται, να επιθυμεί, να οργίζεται, άλλοι να στέκει πέρα από τον κόσμο της ύλης, να μην θέλει, να μην κάνει τίποτα...άλλοι να είναι ένας απρόσωπος συμπαντικός νόμος(νόμος που νομοθετεί δεν υπάρχει!)... όλα εικασίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2014, 08:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν το "θεόμορφοι" το λες εσωτερικά, τότε πιστεύω θα αναφέρεσαι σε κάποιες ιδιότητες του ανθρώπου που τον ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα ζώα και ίσως και σε μια ψυχή που θεωρείται αθάνατη.

Ίσως αυτό το πάθος για αθανασία είναι που μας συνδέει με το Θείο, έχουμε μέσα μας την αιωνιονότητα.


Άλλοι λένε πως ο άνθρωπος έγινε θεόμορφος όταν παράκουσε και έφαγε τον απαγορευμένο καρπό της γνώσης και φέρνουν ως απόδειξη το εδάφιο που γράφει "Ιδού, ο άνθρωπος έγινε ως εις εξ ημών". Και μερικοί απ' αυτούς το συνδέουν με νεο-εξελικτικές θεωρίες που θέλουν τον άνθρωπο έρμαιο των γονιδίων, να αποκτά δηλαδή συνείδηση μέσω μετάλλαξης γονιδίων(!). Πριν λένε γύριζε πέρα δώθε στα τέσσερα και γρύλιζε ξύνοντας το κεφάλι του....

Δεν τα δέχομαι αυτά τα υλιστικά, ότι ο άνθρωπος δηλαδή είναι μηχανή δίχως βούληση και συναίσθηση. Πιστεύω ο άνθρωπος ήταν θεόμορφος εξ' αρχής, όμως ήταν ακόμη σε νηπιακή κατάσταση και έπρεπε να περιμένει να μεγαλώσει, δείχνοντας εμπιστοσύνη στον Δημιουργό Πατέρα Του. Γι' αυτό λοιπόν τον ζήλεψαν οι μοχθηρές δυνάμεις του υλισμού και σκέφτηκαν να τον εξαπατήσουν τάζοντας αθανασία μέσω γνώσης...ή μάλλον αθανασία μέσω ιδιωτικοποίησης γνώσης.

Δηλαδή σκέφτηκε ο άνθρωπος πως μπορεί να αποκτήσει μόνος του γνώση που θα τον κάνει αθάνατο και ανεξάρτητο, όμως η Γνώση μπορεί να ήταν και ο Θεός που άφησε... δηλαδή αντί να προσεγγίσει την Γνώση μπορεί να απομακρύνθηκε απ΄ αυτή, από την Πηγή των Πάντων δηλαδή.

Edited by - killuminati on 18/05/2014 08:28:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 04:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ένα δωράκι ρε Killuminati, ή Χρίστος Ελ, ή Οτιδήποτας, γιατί για τον άλλον είναι πιό εύκολο. Το πάει 1,2,3 και θα δούμε αν έχει φιλοδοξίες Λάμψης, που ας ελπίσουμε όχι:

"Είναι τελικά οι Θεοί ανθρωπόμορφοι;"

Σε καταλαβαίνω. Έχεις ξεμείνει από τίτλους. Θα σου δώσω μερικούς τίτλους για νέα θέματα. Μην αγχώνεσαι. Μέσα στην προβληματική σου θα παραμείνω.

1. Απόστολος Παύλος: Έχω γράψει περισσότερα χιλιόμετρα από τον Cristiano. Και δεν έπαιξα ποτέ στη Real.
2. Κόσμος. Τα ψέματα του Λαλαούνη, η διαδοχή και η πτώση της αυτοκρατορίας.
3. Έχει ο Πάπας δικαίωμα να αγιοποιεί? Η περίπτωση Μωάμεθ.
4. Μύθος και Ιστορία. Ο λαγός και η χελώνα, μέσα από τα μάτια ενός ειδικού της Pet City.
5. Μασονία: Η μυστική αποστολή του Αλή Μπαμπά, έργα και ημέρες της Πάμελα Άντερσον.
6. Ιουδαϊσμός και Χριστιανισμός. Μια άλλη οπτική στην παιδική τερηδόνα.
7. Μπαμπά, πόσο ψηλά είναι ο ουρανός?
8. Αν ο Δίας πήδηξε την Ευρώπη, ο Σόιμπλε είναι εξ'ορισμού Δωδεκαθεϊστής?
9. Ήρα, Μαρία, Μέρκελ. Αν είναι να πιστέψουμε, δεν θα έπρεπε να την λένε ΜΉρα?
10. Δημοσθένης: Ο πρώτος χριστιανός.
11. Ο βωμός στον Άγνωστο Θεό ήταν χριστιανικός? Γιατί οι χριστιανοί ενθουσιάστηκαν με έναν βωμό?
12. Ιώσηπος. Ένας Εβραίος που μίλησε ρωμαϊκά, ή ένας Ρωμαίος που μίλησε για τους Εβραίους? Τέσσερις τρόποι να αντιμετωπίσετε το μετατραυματικό στρές.
13. Υπήρχαν μελιτζάνες στην αρχαιότητα? Ο δεκάλογος ως αραμαϊκή παρανόηση.
14. Θεός και Άνθρωπος.
15. Μωρό μου, είσαι κόλαση. Απεταξάμην.
16. Βρε, δε γαμιέται, θα βαφτιστώ στο τέλος. Μόνο εσείς θα περνάτε καλά?
17. Άμα πεθάνεις άρχοντας, πεθαίνεις καλά. Ο Μέγας Κωνσταντίνος, η Βασιλεύουσα και οι χορηγίες του Μεγάρου Μουσικής.
18. Θέλω να δω ουρανό. Ακατοίκητο.
19. Άγγελοι και Χερουβείμ. Η Μάγια η μέλισσα, ο Βίλυ και η μυστική σχέση του Μπαμπαστρούμφ με τον Γκρινιάρη.
20. Όλα στη φόρα, ρε. Το τσάι κι άλλες πράσινες ιστορίες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 19/05/2014 05:00:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2014, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι απίστευτος DSM

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2014, 18:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε αν αυτά που είδαν ο Ιεζεκιήλ, ο Ιωάννης, ο Ενώχ και άλλοι ήταν η κατά γράμμα ουράνια δόξα του Θεϊκού κόσμου ή εικόνες όχι αληθινές αλλά συμβολικές.

Είδε κατά γράμμα ο Ιεζεκιήλ τον Θεό πάνω σε θρόνο να περιτρυγιρίζεται από Χερουβείμ, ή είναι αυτά σύμβολα; Μεταφέρθηκε ο Ιωάννης στον τρίτο ουρανό και αυτά που περιγράφει είναι πραγματικότητα;

Μπορεί να υπάρχουν ένα σωρό σύμβολα σε αυτά που είδε - παράδειγμα οι λευκοί χιτώνες δείχνουν αγνότητα, τα 4 ζώα συμβολίζουν πάλι ιδιότητες, αποκλείεται όμως αυτά που είδε να ήταν αληθινά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2014, 11:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε αν αυτά που είδαν ο Ιεζεκιήλ, ο Ιωάννης, ο Ενώχ και άλλοι ήταν η κατά γράμμα ουράνια δόξα του Θεϊκού κόσμου ή εικόνες όχι αληθινές αλλά συμβολικές.

Είδε κατά γράμμα ο Ιεζεκιήλ τον Θεό πάνω σε θρόνο να περιτρυγιρίζεται από Χερουβείμ, ή είναι αυτά σύμβολα; Μεταφέρθηκε ο Ιωάννης στον τρίτο ουρανό και αυτά που περιγράφει είναι πραγματικότητα;

Μπορεί να υπάρχουν ένα σωρό σύμβολα σε αυτά που είδε - παράδειγμα οι λευκοί χιτώνες δείχνουν αγνότητα, τα 4 ζώα συμβολίζουν πάλι ιδιότητες, αποκλείεται όμως αυτά που είδε να ήταν αληθινά;



Οι άνθρωποι βλέποντας κάτι - αντιλαμβάνονται αυτό που βλέπουν όπως μπορούν και το περιγράφουνκαι το εκφράζουν επίσης όπως μπορούν. Κι εμείς που το διαβάζουμε επίσης.
Έτσι εδώ έχουμε "σπασμένο" τηλέφωνο.
Οι προαναφερόμενοί κάτι είδαν και κάτι βίωσαν.
Αν αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς διαβάζοντας της περιγραφές που έδωσαν πλησιάζει αυτό που είδαν πραγματικά είναι ένα ζήτημα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2014, 07:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Είναι πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε αν αυτά που είδαν ο Ιεζεκιήλ, ο Ιωάννης, ο Ενώχ και άλλοι ήταν η κατά γράμμα ουράνια δόξα του Θεϊκού κόσμου ή εικόνες όχι αληθινές αλλά συμβολικές.

Είδε κατά γράμμα ο Ιεζεκιήλ τον Θεό πάνω σε θρόνο να περιτρυγιρίζεται από Χερουβείμ, ή είναι αυτά σύμβολα; Μεταφέρθηκε ο Ιωάννης στον τρίτο ουρανό και αυτά που περιγράφει είναι πραγματικότητα;

Μπορεί να υπάρχουν ένα σωρό σύμβολα σε αυτά που είδε - παράδειγμα οι λευκοί χιτώνες δείχνουν αγνότητα, τα 4 ζώα συμβολίζουν πάλι ιδιότητες, αποκλείεται όμως αυτά που είδε να ήταν αληθινά;



Οι άνθρωποι βλέποντας κάτι - αντιλαμβάνονται αυτό που βλέπουν όπως μπορούν και το περιγράφουνκαι το εκφράζουν επίσης όπως μπορούν. Κι εμείς που το διαβάζουμε επίσης.
Έτσι εδώ έχουμε "σπασμένο" τηλέφωνο.
Οι προαναφερόμενοί κάτι είδαν και κάτι βίωσαν.
Αν αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς διαβάζοντας της περιγραφές που έδωσαν πλησιάζει αυτό που είδαν πραγματικά είναι ένα ζήτημα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Μπορεί πέρα από τον συμβολισμό, οι ανθρώπινες μορφές να είναι ένας προσιτός τρόπος να εμφανιστεί ο Θεός στον άνθρωπο, γιατί ήδη από την Παλαιά Διαθήκη κανείς δεν μπορεί να δει τον Θεό και να ζήσει. Ακόμη και αν ο Ησαϊας φοβάται, λέγοντας πως είναι άνθρωπος ακάθαρτων χειλέων και χάθηκε τώρα, δεν σημαίνει πως είδε τον Θεό στην πραγματική Του μορφή.

Όμως πέρα από την εμφάνιση ο ανθρωπομορφισμός στον χαρακτήρα παραμένει. Ο Θεός παροξύνεται, οργίζεται, αγανακτεί όπως και κάθε άνθρωπος. Δεν ξέρω γιατί κάτι τέτοιο πρέπει να θεωρηθεί αρνητικό, δηλαδή να οργίζεται κανείς με το κακό και την αδικία. Και οι νεοπαγανιστές που κοροϊδεύουν τον ανθρωπομορφισμό του Γιαχβέ, θεωρούν φυσική την ύπαρξη οργής στους Θεούς, ακόμη και την ερωτική επιθυμία. Πιστεύουν πως όλα αυτά είναι μέσα στην Φύση και διάφορες εκδηλώσεις του Παντός που είναι και καλό και κακό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy