ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Τι είναι ο αριθμός 666
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2002, 23:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Φίλε Nagual, θα ρωτήσω τον Όσιρι, τον... Πρωθυπουργό μου, αν μου επιτρέπει να εφαρμόσω την διαλλακτική σου πρόταση και να μετονομαστώ σε ΘΩΡΘ.

Αλλά πιστέψτε με μετά από αυτά για τα οποία κατηγορήθηκα από την Λ.Κ. (οικειοποίηση ξένης θεότητας, παραποίηση ονόματος κ.α.) προβληματίζομαι σοβαρά μήπως έχει δίκαιο γιατί από τέτοιες χιουμοριστικές προσεγγίσεις μπορεί να βρεθεί κάποιος ξαφνικά στην... Κόλαση. Ειδικά το θέμα του 666 με προβλημάτισε πολύ. Ίσως δεν είναι τυχαίο που στον αριθμό του τηλεφώνου μου έχω τρία εξάρια στην σειρά.

Με κάτι τέτοια την πάτησε και ο αθώος γεράκος της παρακάτω ιστορίας και άντε να αποδείξει την αθωότητά του.

Διαβάστε και βοηθήστε με:
Να αλλάξω τον αριθμό του τηλεφώνου μου;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2002, 17:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λευκέ Αετέ.

Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η θεωρία του Bing-Bang δεν έχει θεμελιωθεί από τον S.Hawkins αλλά από άλλουςπρογενέστερους αστροφυσικούς.
Λες επίσης ότι ο Einstein έκλεψε μέρος της θεωρίας του από Έλληνες επιστήμονες. Αν είναι έτσι τα πράγματα, πες μας ποιοί είναι αυτοί οι επιστήμονες. Πάντως έχε υπόψη ότι όλοι οι επιστήμονες δανείζονται γνώσεις και αποτελέσματα ερευνών προγενεστέρων. Το θέμα είναι να συνδέσεις αυτά τα επιμέρους στοιχεία και να δημιουργήσεις κάτι καινοτόμο κάτι που ο Einstein το κατάφερε και όχι οι υπόλοιπο επιστήμονες που λές ότι είχαν στοιχεία της θεωρίας. Ο Einstein για παράδειγμα χρησιμοποίησε την τοπολογία Rienmann (ένα είδος μή ευκλείδιας γεωμετρίας), αλλά κανένας βέβαια δεν μπορεί να ισχυρισθεί ότι ο Rienmann ήταν ένας από τους θεμελιωτές της σχετικότητας.
Αναφέρεσαι για το Big-Bang μιλώντας για έκρηξη (κατά την οποία εμφανίσθηκε και ο Τριαδικός Θεός) αλλά και για μικρότερες εκρήξεις κατα τις οποίες εμφανίσθηκαν και ο Βούδας, ο Αλάχ κ.ο.κ.
Δηλαδή πιστεύειες στην ύπαρξη πολλών Θεών. Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω τα γραφόμενά σου.
Έχε επίσης κατά νου, ότι αν και αναφερόμαστε στο Bing-Bang ως μία μεγάλη έκρηξη στην ουσία αυτό είναι μία σχηματική παράσταση (ένας τρόπος του λέγειν) αφού δεν έχει καμμία σχέση με κλασσικές μορφές εκρήξεων που γνωρίζουμε.
Επίσης αναφέρεσαι στις διάφορες διαστάσεις και αν θυμάμαι καλά αναφέρεσαι σε 11. Γιατί 11 λοιπόν οι διαστάσεις και όχι 100 ή 1000 ή άπειρες. Και με ποιό τρόπο μπορείς να τις πορσεγγίσεις να να δώσεις τη φυσική τους περιγραφή αφού είναι αδύνατη η παρατήρησή τους. Αν πεις δε ότι μέσω αστρικών οφθαλμών κτ.λ. μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυτές τότε ζήτησε κάτι χειροπιαστό (και όχι αερολογίες) που να αποδεικνύουν την ύπαρξή τους. Μία τέτοια απόδειξη θα ήταν για παράδειγμα να σου δώσουν μία Μεγάλη Ενοποιημένη Θεωρία, η οποία θα περιείχε μία κβαντισμένη θεωρία της βαρύτητας και θα συμπεριλάμβανε παράλληλα και το βέλος του χρόνου, έτσι ώστε να έχουμε μία πλήρη περιγραφή του τρόπου που δουλεύει ο κόσμος μας σε φυσικό επίπεδο.

Αυτά για την ώρα.
Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2002, 17:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Thoth.

Ο Αρκάς και πάλι άψογος βοήθησε στη λύση του προβλήματος.

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πιάσουμε το θέμα από την αρχή …

Αποκάλυψις Ιωάννου 13, 17 – 18

17 Κανείς δεν θα μπορεί να αγοράσει ή να πουλήσει παρά μόνον αυτός που έχει χαραγμένο το όνομα του θηρίου ή τον αριθμό του ονόματός του. 18 Εδώ χρειάζεται η σοφία. Όποιος έχει μυαλό ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου, που είναι αριθμός ανθρώπου; ο αριθμός του είναι χξς’ (εξακόσια εξήντα έξι).

Εμένα ΚΑΤΙ δεν μου κάθεται …

Για να ακούσω και την δική σας άποψη …


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 18:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποσπασμα απο συνεντευξη του Φουρακη που δινει την δικη του ερμηνεια για τον αριθμο του αντιχριστου (χξς)...
ελπιζω να βοηθησει τον Λευκο Αετο γιατι ισως κυνηγαει "λαθος" αντιχριστο!
---------------------------------------------------------------
Η επιστροφή των θεών και ο 666

Τ.Μ: Πλησιάζουμε στο τέλος της δεύτερης χιλιετηρίδας και οι φήμες περί έλευσης του Αντίχριστου οργιάζουν... Μεσσιανικά σενάρια, εξωγήινοι, προφητείες για παγκόσμιες αλλαγές, καταστροφολογίες και μελλοντολογίες επικρατούν στις συζητήσεις. Φτάσαμε στο σημείο, πριν από μερικούς μήνες - τρία χρόνια πρίν από το 2000 - να δούμε στις τηλεοράσεις μας την μαζική υστερία των λαών της Λατινικής Αμερικής να βαπτίζονται κατά χιλιάδες - εν' όψει της "έλευσης του αντίχριστου" - και να ζητούν την ευλογία του Πάπα, προκειμένου να εξαγνισθούν και να προλάβουν να μην σφραγισθούν από το "θηρίο". Τι θα μας πείτε για όλα αυτά;

Ι.Φ: Δηλώνω καθαρά πως πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή, οι θεοί επιστρέφουν! Σε λίγο καταφθάνουν. Αυτό προσπαθούν να αντιμετωπίσουν οι "κύριοι αυτού του κόσμου". Προσπαθούν να αποτρέψουν την τελική έλευση των θεών. Και η εκστρατεία περί "αντίχριστου" είναι ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι παραπληροφόρησης, θα είναι όμως ένας "αντίθετος του Χριστού, ή ένας "αντ' αυτού""; Έχω να σας πω πολλά πάνω σ' αυτό, αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Η Ελληνική γλώσσα έχει 27 γράμματα και όχι 24, έχει εννέα τριάδες. Είναι λίγο-πολύ γνωστό ότι έχουν αποκοπεί τρία γράμματα από το αλφάβητο μας, για "άγνωστους" λόγους. Συγκεκριμένα, από τη δεύτερη τριάδα γραμμάτων λείπει το γράμμα 5 (7) ο Κεραυνός. Αυτό είναι το σύμβολο του Δία και είναι το αληθινά έκτο γράμμα της αλφαβήτου. Είναι η ουσία και η δύναμη του Διός. Δηλαδή έχουμε κατά σειρά στα γράμματα, αρχίζοντας από το Α: Χάος, Β; Γη (όχι ο πλανήτης μας, αλλά η Ύλη), Γ: Ουρανός, Δ: Κρόνος (ο Χωρόχρονος), Ε: Ρέα, και το έκτο γράμμα αντιπροσωπεύει το Δία.
Ο Δίας κατά την Ορφική θρησκεία -που εμείς την λέμε Δωδεκάθεο - είναι ο υπέρτατος θεός. Γί αυτό αφαιρέθηκε ο Κεραυνός. Είναι το σύμβολο του θεού, απαγορεύεται να προφέρεται το όνομα του θεού, ούτε αποσυμβολίζεται - όπως και οι Εβραίοι δεν προφέρουν το όνομα του Γιαχβέ (του "τετραγράμματου" ΥΗVΗ), είναι ταμπού, απαγορευμένο...
Αφού λοιπόν "κάποιοι" αφαίρεσαν το γράμμα (7) μετά χρησιμοποιούσαν το Δίγαμμα (F) στην έκτη θέση (το οποίο διασώθηκε σ' αυτή την θέση στο λατινικό αλφάβητο: ΑΒCDE-F-) Αν πάς στον Κεραμεικό, θα το δείς παντού αυτό το σύμβολο του Κεραυνού. Αλλά πρωτύτερα... έχουν πάει οι χριστιανοί και σε όλα τα αρχαία κεφαλογράμματα και γενικά όπου το έβλεπαν, χάραζαν επάνω του μία ή δύο γραμμές για να το ακυρώσουν! Το μετέτρεπαν έτσι στο γνωστό "Σ", Σίγμα κεφαλαίο. Η μεταγενέστερη χάραξη φαίνεται παντού ολοκάθαρα ειδικά στον Κεραμεικό. Και μάλιστα τους έχουν ξεφύγει και μερικά γράμματα και δεν τα έχουν χαράξει από πάνω - κι έτσι μπορεί να διαπιστώσει κανείς πώς ήταν στο αρχαίο κείμενο.
Το Σίγμα αυτό, δεν ανήκει στην Ελληνική γλώσσα, είναι πλαστό, έχει προστεθεί αυθαίρετα. Τελικά φέρεται ως το 18ο γράμμα. Πώς αναφέρεται λοιπόν ως 6 στην Αποκάλυψη, εκεί που "δίνεται ο "αριθμός του θηρίου"; Λένε ότι δηλώνει τον αριθμό έξι. Αφού έξι δεν υπάρχει, είναι ο Κεραυνός που τον έχουν αφαιρέσει. Έβαλαν το 18ο γράμμα στην θέση του έκτου (και όταν χρησιμοποιούμε γράμματα για αρίθμηση έχουν βάλει δίπλα και το 19ο, το Τ, δίπλα στο Σ). Όταν θέλουμε να αριθμήσουμε βάζουμε το "στ" στην έκτη θέση και όχι τον Κεραυνό. Δεν αναρωτηθήκατε γιατί το κάνουμε αυτό; Τί σημαίνει "στ"; Τί δουλειά έχουν το 18ο και το 19ο γράμμα της αλφαβήτου στην έκτη θέση;
Αυτό έγινε γιατί πήγαν μετά οι βυζαντινοί και είπαν; πώς θα μετράμε μ' αυτό το σίγμα, αφού δεν υπάρχει στην αλφάβητο... και έβαλαν το "τ" δίπλα του. Επιπλέον, έχετε προσέξει ότι οι βυζαντινοί δεν χρησιμοποιούν στο αλφάβητο και στα κείμενα το "Σ"; Χρησιμοποιούν το "C". Κι αυτή τους η ρύθμιση σχετίζεται επίσης με όλα αυτά.
Τώρα λοιπόν, έρχονται οι θεοί των Ελλήνων... Έρχονται να αποκαταστήσουν τον... θεό. Δεν υπάρχει αντίχριστος με την έννοια που του δίνουμε. Η Αποκάλυψη δεν αναφέρει καν τη λέξη αυτή. Μιλάει για το "θηρίο" και όχι για τον αντίχριστο. Ο όρος "αντίχριστος" όπως τον εννοούμε σήμερα, πρωτοχρησιμοποιήθηκε εις βάρος του Νέρωνα. Και η Αποκάλυψη μιλά για το θηρίο. Στα Ελληνικά. Και του δίνει τον αριθμό με τα ελληνικά γράμματα χ'ξ'ς'. Όμως το "ς", όπως είπαμε, δεν είναι το έκτο γράμμα. Δεν βγάζει έξι. Και δεν δίνει τον αριθμό 666. Το "χ" είναι 600, το "ξ" είναι 60, και το "ς" είναι 200 και όχι 6. Πού το βρήκανε το 666; αφού ο αριθμός χ'ξ'ς' είναι 860!
Και αυτό το γνωρίζουν και οι χριστιανοί. Για παράδειγμα, ο Μητροπολίτης Σιατίστης, Αντώνιος Κάμπος, γράφει στην μονογραφία του Η Πολιτεία εν τη Ιερά Αποκαλύψει Ιωάννου θεολόγου: . "...Τον 2ο μ.Χ. αιώνα, κατά τον οποίο ο "Ιωάννης ή ο μαθητής του ο Πρόχωρος" έγραψε την Αποκάλυψη, το γράμμα τούτο δεν υπήρχε, όπως και δεν υπάρχει έκτοτε το έκτο γράμμα του αλφαβήτου. Ως εκ τούτου δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιήθηκε ως ο αριθμός 6...
Ποιος άλλαξε τον αριθμό, πότε και γιατί; Η Αποκάλυψη έχει υποστεί πολλές αντιγραφές και αλλαγές... Όταν πλέον το πρωτότυπο της Αποκάλυψης άρχισε να αντιγράφεται, φαίνεται πως κάποτε, κάποιοι σκληροπυρηνικοί εκμεταλλεύτηκαν την ομοιότητα του Κεραυνού με το "ς", το 18ο γράμμα, και το αντικατέστησαν μ' αυτό. Κάποιοι άλλοι αργότερα επεσήμαναν την... αλχημεία που δεν ήταν τόσο πειστική... Αλλά ήταν πλέον πολύ αργά, γιατί το κείμενο είχε διαδοθεί παντού και η διόρθωση του ήταν πλέον αδύνατη! Τότε αποφάσισαν να μετατρέψουν τον Κεραυνό σε Σίγμα - αφού το αντίστροφο ήταν πλέον αδύνατον - κι έτσι αυτό πλέον να δηλώνει τον αριθμό έξι. Τους βόλεψε και η Αλεξανδρινή μεταρρύθμιση του αλφαβήτου, όπου εμφανίστηκαν τα μικρά γράμματα μαζί με τα κεφαλαία (πρόσθεσαν έτσι και το "σ" στην θέση του "ς", ένα γράμμα που επίσης είναι πλαστό και δεν υπήρχε στην αλφάβητο). Υπήρχε βέβαια το εμπόδιο των αρχαίων επιγραφών που χρησιμοποιούσαν τα μεγαλλογράμματα, γιατί οι αρχαίοι έγραφαν μόνο με κεφαλαία. Εκεί υπήρχε αποτυπωμένος ο Κεραυνός. Αποφάσισαν ότι το πιο εύκολο ήταν, όπου τον βλέπανε να τραβούν δύο γραμμές επινοώντας το "Σ". Πηγαίνετε να το δείτε π.χ. στο μουσείο του Κεραμεικού, να το διαπιστώσετε με τα μάτια σας. Όσο για τις "Επτά Εκκλησίες" που αναφέρονται στην Αποκάλυψη και που τις ελέγχει ο Άγγελος, είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι απέχουν ακριβώς 220 χιλιόμετρα η μια από την άλλη! Και όλες τους είναι πάνω σε "δίδυμους" αρχαίους ναούς. Για παράδειγμα, αυτή της Εφέσσου, είναι πάνω στον ναό του Δία και της Άρτεμης...

η συνεχεια του αποσπασματος ειναι στο link www.fourakis.gr
στη 1η συνεντευξη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2002, 01:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμένα ΚΑΤΙ δεν μου κάθεται …


Τι ακριβώς είναι αυτό που δέν σου κάθεται καλά;;;
Εξήγησέ το μας...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2002, 09:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Κelsos και καλή εβδομάδα … φυσικά αυτό ισχύει για όλη την παρέα

Προϋποθέτοντας ότι η Βίβλος, και ιδιαίτερα η Αποκάλυψη, είναι γραμμένη για να διαβάζεται σε τρία επίπεδα, θεωρώ πώς ΚΑΘΕ φράση … ΚΑΘΕ λέξη έχει την βαρύτητα της. Στο επίπεδο για τους «απλούς ανθρώπους» υπάρχουν σίγουρα «παγίδες» για να μην αποκαλυφθεί η Γνώση, και «κώδικες» για τους μυημένους.

Διαβάζοντας λοιπόν τα παρακάτω:

Εδώ χρειάζεται η σοφία. Όποιος έχει μυαλό ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου, που είναι αριθμός ανθρώπου

Τι συμπεραίνω? Μόνο ένας ΣΟΦΟΣ και ΜΥΗΜΕΝΟΣ μπορεί να λογαριάσει τον αριθμό … και είναι και αριθμός ΑΝΘΡΩΠΟΥ … τι να σημαίνει αυτό?

Και μετά μας λέει:

ο αριθμός του είναι χξς’ (εξακόσια εξήντα έξι)

Μην μου πείτε τώρα σαν τον Ρουβά … «Όλα καλααααααααααααααα …»!!!!


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 00:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους καλούς μου φίλους, ΟΛΟΥΣ τους καλούς φίλους μου...
Φίλη μου Binational, συμφωνώ ότι το κείμενο που ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ξεκινάμε να επεξεργαζόμαστε, ΔΕΝ ερμηνευεται ΜΟΝΟ με έναν τρόπο.
Κατα τη προσωπική μου εκτίμηση, δεν είναι ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ οι τρόποι ή τα επίπεδα που μπορούμε να το ερμηνευσουμε, αλλά παραπάνω. Ασχετα πάντως με αυτό (ας ακολουθήσουμε την δική σου διαδρομή), πές μας ποια είναι τα τρία επίπεδα που αναφέρεσαι, για να μπορέσουμε να παρακολουθήσουμε την σκέψη σου.

Ας πάμε τώρα στο ΚΑΤΙ που δε σου παέι καλά...
Καταρχάς, κάνεις ένα ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ (απο κεκτημένη ταχύτητα ίσως)
Το κέιμενο ΔΕΝ λέει ότι "...όποιος έχει μυαλό να λογαριάσει...", ΑΛΛΑ

"...Εδώ είναι η ΣΟΦΙΑ,
όστις έχει ΝΟΥΝ, ας λογαριάσει τον αριθμόν του θηρίου
διότι είναι αριθμός ανθρώπου,
και ο αριθμός αυτού είναι
Χ Ξ ς..."

Επειδή λοιπόν ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ μας είπες ότι "...θεωρώ πώς ΚΑΘΕ φράση … ΚΑΘΕ λέξη έχει την βαρύτητα της..." έκρινα σκόπιμο να σου τονίσω ότι είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ απο το κείμενο, ότι ΔΕΝ κάνει μνεία στο ΜΥΑΛΟ ή ΕΓΚΕΦΑΛΟ του ανθρώπου που έχει ΣΟΦΙΑ, αλλά στον ΝΟΥ!!!
Ανοίγοντας ένα λεξικό θα δούμε την ΔΙΑΦΟΡΑ των δύο λέξεων.
Το ΜΥΑΛΟ είναι το "εργαλείο" (ουσιαστικά ένας μύς του σώματος) ενώ ο ΝΟΥΣ αναφέρεται στη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ της ΝΟΗΣΗΣ...
Η διαφορά.... ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!

ΕΓΚΕΦΑΛΟ (μυαλό) έχουν όλα τα είδη του ΖΩΙΚΟΥ βασιλείου που τελειότερο είδος του είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Είναι τελειότερος δε απο τα άλλα ζώα, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή μπορεί και έχει τη γέφυρα που ενώνει τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ με την ΨΥΧΗ του. Αυτή η γέφυρα αποκαλείται ΝΟΗΣΗ.

Βλέπουμε λοιπόν καλή μου φίλη ότι ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ να έχει κάποιος ΜΥΑΛΟ για να λογαριάσει τον αριθμό, αλλά ΝΟΗΣΗ, δηλαδή να μπορεί να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με το ΨΥΧΙΚΟ του σώμα, την ΨΥΧΗ του.

Πάντως, παρά ταύτα το συμπέρασμά σου είναι σωστό, ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ...
Ναι, μόνο ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ (ο άνθρωπος που έχει ΣΟΦΙΑ) μπορεί όχι απλά να "λογαριάσει", άλλα να μπορέσει με ΧΡΗΣΗ της ΝΟΗΣΗΣ αλλά και του ΛΟΓΙΣΜΟΥ του, να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ την ΕΡΜΗΝΕΙΑ του ονόματος του θηρίου όταν αντικαταστήσει τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ με τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Τότε θα εμφανιστεί το "όνομα" του θηρίου, που είναι ΟΜΩΣ "όνομα" και "αριθμός" ανθρώπου, ή κάποιο ΜΕΛΟΣ του ανθρωπίνου σώματος ή ... ή... ή...

Κάναμε μια αρχή καλή μου φίλη, σου αφήνω λοιπόν τη συνέχεια...

κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 20:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε μου για την διόρθωση!

Να τι παθαίνεις όταν χρησιμοποιείς μεταφράσεις στην Νεοελληνική!

Το κείμενο το αντέγραψα από την «Αγία Γραφή» της Ελληνικής Βιβλικής Εταιρίας.

Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις ορμώμενος από το «λάθος» μου.

(Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, αλλά για να ζητήσω την επιείκεια σας σε κάτι «τέτοια» θέματα και στην σωστή ορθογραφία … πρέπει να σας ομολογήσω ότι η μητρική μου γλώσσα είναι τα γερμανικά και δεν έχω επισκεφθεί ελληνικό σχολείο. Τα Ελληνικά μου είναι αυτοδίδακτα και κατά συνέπεια δεν γνωρίζω την Αρχαία Ελληνική … γι’ αυτό και η «Αγία Γραφή» στην «μαλλιαρή».)

Επί του θέματος τώρα …

Ξαναρωτώ λοιπόν … είναι δυνατών ο Ιωάννης να θέτει όλες αυτές τις προϋποθέσεις και μετά … «έτσι απλά» … να μας λέει τον αριθμό?


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 11:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς μια... διευκρίνηση
Δεν είχα σκοπό να μιλήσω περί ορθογραφίας, είμαι το πλέον ακατάλληλο άτομο (χεχεχε).
Αυτό που θέλησα να δείξω είναι ότι ο Ιωάννης (αν ήταν ο συγγρφαέας της Αποκαλύψης...), ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ για το μυαλό (που όλα τα ζώα το έχουν), ΑΛΛΑ για τον ΝΟΥ που είναι χαρακτηριστικό όπως ετόνισα που απαντάτε μόνο στον είδος των ζώων που λέγετε ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Και τώρα στη συνέχεια...
Ο Ιωάννης, έδωσε ΠΡΥΠΟΘΕΣΕΙΣ που θα μπορούσε "κάποιος" να ερμηνεύσει το κείμενο και αυτή η προυπόθεση είναι να είναι(αυτός που θα το κάνει) ΜΥΗΜΕΝΟΣ...
Αυτός άλλωστε ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ να έχει την ανάγκη του κειμένου (που απαευθήνεται στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ), λόγο της ΜΥΗΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕ το θέμα "εκ των έσω"....

Συνέχισε λοιπόν φίλε μου τις αναρωτησεις σου... σε περιμένουμε όλοι, αλλά δώσε μας και την προσωπική σου εκδοχή...

Κέλσος

Υ.Γ... Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τα αυτοδίδακτα ελληνικά σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEODIKOS_
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 20:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NEODIKOS_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Φόρουμ και καλώς σας βρήκα σαν Νεότερο μέλος. Εγώ δεν θα αντιπαρατεθώ στο αρχικό θέμα που ετέθει και θα ήθελα εξαρχής να ξεκαθαρίσω ότι πιστεύω στον θεό και τον σατανά, γιατί αν πίστευα μόνο το ένα θα ήμουν ανισσόροπος, και προτιμώ να έχω συμμαχό μου τον θεό. Αυτό όμως δεν με κάνει μη σκεπτόμενο όν ούτε μπορεί να σταματήσει την δίψα μου για μάθηση και εξερεύνηση καθώς και για ορθολογισμό και ανάλυση των πληροφοριών που λαμβάνω καθημερινά.

Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι πολλά πράγματα με όσα βλέπω αλλα ποτέ δεν κάθησα να ψάξω παραπέρα, ίσως άργησα να αρχίσω να ψάχνομαι και σίγουρα είμαι απο τους τελευταίους τροχούς της αμάξης για να μπορώ να διατυπώσω μια συγκεκριμένη και δικαιολογημένη με επιχειρήματα άποψη, μη έχοντας ερευνήσει καθόλου σε σχέση με πολλούς απο αυτό το φόρουμ αλλα και πολλούς άλλους που δεν το έχουν βρεί ακόμα.

Δυστυχώς απο την μέρα που γεννιόμαστε μας διδάσκουν όι γονείς μας, οι δασκαλοί μας, όπου κι αυτοί έχουν διδαχτεί απο κάποιους παλιότερα και πάει λέγοντας, απο γραφές που πάλι έχουν γράψει κάποιοι κλπ, και αν κάποιος κρίκος απο παλιά αλλοιωθεί είμαστε θύματα της παραπληροφόρησης.

Σύμφωνα λοιπόν με όσα έμαθα απο την οικογενειά μου καιτα σχολεία, ο θεός δημιούργησε τα πάντα, τον αδάμ την εύα, τους αγγέλους και αρχαγγέλλους, και όλα είναι όπως πρέπει σύμφωνα με το σύστημα της παιδείας που όλοι έχουμε δοκιμάσει. Και μόνιμα υπάρχει η αντιπαράθεση θρησκείας-επιστήμης.

Το αποτέλεσμα είναι ότι όλα είναι συγκεκριμένα μέχρι το σημείο που ζητάμε εξηγήσεις και συνδετικούς κρίκους. Εκεί πλέον δεν υπάρχει παρά μόνο ένα χάος.

Ο θεός και ο διάβολος μήπως είναι ακόμα μια αντίθεση όπως το μάυρο και το άσπρο για να υπάρχει ισορροπία και η δυνατότητα επιλογής στους ελεύθερα σκεπτόμενους ανθρώπους?

Γιατί ένα παιδί να λέει την Coca-Cola κακαλιγκα??? Δεν μπορεί να το πεί όπως την λέμε εμείς που την μάθαμε έτσι?? ή απλά την ξέρει σαν κακαλίγκα???

Σε όλο τα σύμπαν σε όλους τους γαλαξίες γιατί να είμαστε οι μόνοι τυχεροί εμείς οι άνθρωποι, τα μόνα νοήμονα όντα και ζωή να υπάρχει μόνο στην γή????

Ο άνθρωπος έγινε απο τους πιθήκους τον έπλασε ο θεός ή είναι αποτέλεσμα γεννετικών πειραμάτων εξω-γήινων??

Ευτυχισμένοι όσοι δεν ψάχνοντε πέρα απο όσα τους μαθαίνουν και ζούν στην καθημερινή ζωή ψάχνοντας τα drugs, τις γκόμενες/γκόμενους, τα ποτά, τα club, το χρήμα και μόνον αυτά, είναι η αποψή μου, τονίζοντας βέβαια την "άγνοια" και όχι την καθημερινότητα.

Σίγουρα όλοι όσοι είμαστε εδώ ψάχνουμε να βρούμε κάτι, άγνωστο τι..
Πολλές οι εικασίες, τα άγνωστα επιστημονικά πειράματα, οι μύθοι, οι προσωπικές ιστορίες, η ΙΣΤΟΡΙΑ με πολλές ελλείψεις, κι εμείς οι λίγοι ορμόμενοι απο την προσωπική μας επιδίωξη και δίψα για αλήθεια...

Αυτές ήταν κάποιες απο τις σκέψεις μου και τις κατέθεσα εδώ απλά γιατί διαβάζοντας όλο το sequence του συγκεκριμένου post... δεν ξέρω αυτό μου βγήκε να γράψω..

Με εκτίμηση,
NEODIKOS_

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psagmenos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 11:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psagmenos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους . Είχα πολύ καιρό να πάρω μέρος στο forum αλλά παρακολουθούσα τις απόψεις σας.
Θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου δεν ξέρω αν είναι ορθός η όχι αλλά με απασχολεί εδώ και πολλά χρόνια και προσπαθώ να βρω μια απάντηση αν και ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχει.
Έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς αν υπάρχει καλό και κακό?
Τι εννοούμε με τον όρο καλό και κακό. Ποίος είναι ο καλός και ποίος ο κακός? και ποίος θα μας κρίνει και μην μου πείτε η συνείδηση μας γιατί δεν θα σας πιστέψω..
Ποίος είναι ο αντίχριστος και ποιος ο Χριστός ( για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι άθεος ούτε σατανιστης.) ποια είναι η μέρα και ποια είναι η νύχτα , ποίο είναι είναι το πάνω και πιο το κάτω ποιο είναι το εμπρός και ποιο είναι πίσω ποιο είναι το ΦΩΣ και ποιο είναι το ΣΚΟΤΑΔΙ ποια είναι η ύλη και ποια η αντιυλη και αλλά πολλά από ότι βλέπουμε ότι υπάρχει από την μια όχθη του ποταμού υπάρχει και από την άλλη .
Ποιος λοιπόν είναι αυτός που θα μου καθορίσει από ποια όχθη θα παω ? ποιος είναι αυτός που τα ονόμασε έτσι? Πάνω σε ποιανού κανόνες βαδίζω ? ποιος είναι αυτός που πρέπει να δεχθώ αυτά που μου λεει .?
Στην γεωμετρία για να λύσουμε ένα πρόβλημα ξεκινάμε πάντα με υποθετικές καταστάσεις πχ. Αν το α είναι ίσο με το β τότε το γ είναι ίσον με το ε και προσπαθούμε με πράξεις να φτάσουμε για να λύσουμε το πρόβλημα αν οι υποθέσεις είναι λάθος τότε λογικό το αποτέλεσμα είναι λάθος και πάλι από την αρχή .
Αν ότι υπάρχει μέχρι σήμερα έχουν στηριχτεί σε υποθετικές βάσεις και τελικά είναι λάθος τι γίνετε?
Πάλι από τη αρχή.?
Τόσοι πολιτισμοί γιατί καταστράφηκαν και πάλι από την αρχή ?
Γιατί πίστεψε με στον κόσμο που ζούμε και όπως τον βλέπω να συνεχίζει δεν έχει πολύ διάρκεια ακόμα . αυτό λοιπόν οφείλετε στον αντίχριστο ? ( και ξέρετε ότι ο άνθρωπος πάντα ψάχνει να βρει κάτι για να διώξει της εύθηνες από πάνω του που τον έφεραν σε αυτή την κατάσταση του χάους ) η στις υποθετικές βάσεις που ξαναστηθηκε ο κόσμος .?
Και η κατάρα που μας κυνηγάει είναι να μην βρούμε ποτέ το σωστό θεώρημα για να ξεκινήσουμε μια σωστή κοινωνία που τελικά θα μας οδήγηση στην βασιλεία των Ουκρανών γιατί όσα χρόνια και να περάσουν όσους πολιτισμούς και να φτιάξουμε το σίγουρο είναι ένα ο άνθρωπος θα παραμείνει άνθρωπος το πιο αιμοσταγή ζώο στον πλανήτη γη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 16:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως τελικα δεν μπορουμε να καταφερουμε τιποτα καλυτερο ?
και ας φωναζουνε οι δασκαλοι και σοφοι ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BelpheGor
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2002, 14:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BelpheGor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι τι σκατά διάολο γυρεύουν εδώ μέσα οι τύποι «πίστευε και μην ερεύνα» εδώ δεν είναι ένα forum έρευνας του θειου, μελέτης, εσωτερισμού κτλ κτλ κτλ κτλ ?????? η μήπως μπήκα κατά λάθος στο σίτε άγιο όρος, και η μαγεία από την φύση, το θειο Δώρο της δημιουργίας το σεξ, οι ανάγκες και οι επιθυμίες, η έρευνα και η μελέτη, τα αισθήματα και η απόλαυση, θεωρούνται αμαρτίες? Εάν ναι θα αυτοκτονούσα για να μην πάω στην κόλαση, αλλά και αυτό αμαρτία είναι, οπότε είμαι καταδικασμένος να καώ, το ίδιο καταδικασμένοι είναι και οι τύποι του «πίστευε και μην ερεύνα» όπου για να είναι εδώ και να προσπαθούν να ερμηνεύσουν το 666, να ερευνάνε εάν και πόσο κακός είναι ο μπαμπούλας σατανάς, και να αποδεικνύουν την γνησιότητα της άγιας τριάδας, μόνο «πίστευε και μην ερεύνα» δεν είναι, αλλά πίστευε και πείσε και τους άλλους, αυτό κάποια μέρα θα πρέπει να το διορθώσουν!

Είμαι στο «η γνώση» ? ααααα. Τότε έκανα λάθος γιατί έψαχνα το «η ασχετοσύνη – πίστευε ότι σου λένε και μην σε νοιάζει εάν αληθεύουν»

Δεν σας χαιρετώ, ούτε σας αποχαιρετώ, περαστικός ήμουνα και φεύγω, δεν είναι αυτά για εμένα τώρα ποια, μην απαντήσετε τσάμπα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 22:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Κανείς δεν θα μπορεί να αγοράζει και να πουλά χωρίς τον αριθμό του θηρίου>>
Αν προσέξετε σε όλα τα προοιόντα που υπάρχουν στην αγορά υπάρχει το λεγόμενο barcode. Στο μέλλον λέγεται πως οι άνθρωποι θα έχουν chips που θα <<διαβάζουν>> το λεγόμενο bar code. Άρα όποιος δεν έχει το chip δεν θα μπορεί να αγοράσει και να πουλήσει.
Επιπλέον <<όποιος έχει νου ας υπολογίσει τον αριθμό του θηρίου ο οποίος είναι ο 666>>. Αυτό σημαίνει ότι ο αριθμός αυτός παρόλο που θα υπάρχει δεν θα αναγνωρίζεται αλλά θα πρέπει να υπολογισθεί. Πράγματι αν παρατηρήσετε σε οποιοδήποτε προιόν, το barcode έχει κάποιες γραμμές που συμβολίζουν τους αριθμούς. Αν παρατηρήσετε στην αρχή, στην μέση και το τέλος υπάρχει ο ίδιος αριθμός. Για όποιος αναρωτιέται ποιος είναι αυτός ο αριθμός ας δει η κάθε γραμμή ποιον αριθμό συμβόλίζει και θα καταλάβει.

Υ.Γ. Δεν τα πιστεύω σίγουρα αυτά, όμως είναι τρομερή σύμπτωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 22:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα, Αντίχριστος είναι η... υπερκατανάλωση;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 19/12/2002 22:14:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 11:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί-Χριστος , είναι αυτός που παραδίδει την συνείδηση του ολοκληρωτικά στην ύλη και δεν αποδέχεται την ύπαρξη των αρετών και των αξιών του πνεύματος. Αυτός είναι φορέας αρνητικής ενέργειας.Το σύνολο των αρνητικών ενεργειών ίσως εκφρασθεί απο μιά ενσάρκωση ενός φορέα που θα εκδηλώσει την συνισταμένη αυτών για να γίνει πιο ολοκληρωμένη εκδήλωση.Απ' όσα γνωρίζω υπάρχει τέτοια νομοτέλεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 19:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ +ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!¨¨

------------- { ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΛΩΣ ΤΟΥΣ (ΘΕΟΦΟΒΟΥΜΕΝΟΥΣ) ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ χξς ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ 666.
ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 24 ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 540!!! ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΛΕΙΠΕΙ!!! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ???? ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ "ΣΤΙΓΜΑ" "ΚΟΠΠΑ" ΚΑΙ "ΣΑΝΠΙ". ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΙΕΡΟ" ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.
ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ 666 ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΥΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ????
ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΙΕΡΟ" ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑ ΚΡΥΦΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ????
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.
Υ.Γ. ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ στ ΩΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 6 ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΤΟ στ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΑ???
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΒΑΘΙΑ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ ΤΟ στ-ιγμα?????
ΕΛΛΗΝ}-----------


!!τι λετε ?
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

ΥΓ.+ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ...
http://www.fora.gr/gr/act/666/er/2001/0306.html

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/12/2002 19:06:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 02:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DIAVAZODAS SE AUTO TO FORUM TO LEUKO AETO KE TIS APADISIS PU DINETE ESEIS IDA OTI IPARXI MIA ARNITIKOTITA.
GIATI DEN PROSEGIZETE TON LEUKO AETO,(AN AKOMA INE MELOS TOU ESOTERICA).PISTEVO POS 8ELI KATI NA PI 8ELI KATI NA EKFRASI KE DEN TON AFINETE.TO IDIO SIMVENI KE ME TIN LEFKI KUKUVAGIA.
EXO DIAVAZI OLA TA TOPICS ME TA 2 AUTA PROSOPA,KE PISTEVO OTI KAPU EXUN DIKIO SE ORISMENA 8EMATA.NA LEME KE TOU STRAVOU TO DIKIO XORIS NA PAREXIGI8O.
GNORIZO OTI KANATE MIA PROSPA8IA NA MILISETE KE ME TUS DIO KE APETIXE PATAGODOS.OMOS DEN INE LOGOS NA TUS APORIPSETE APO TO FORUM.FISIKA ESIS EXETE TUS KANONES,OMOS ES8ANOME PRAGMATIKA OTI DEN I8ELAN NA METADOSUN AUTO PU IKONIKA EVGENE PROS TA EXO.
ELPIZO NA ME AKUSAN OI SIDONISTES KE O ADMINISTRATOR,GIATI EMENA PROSOPIKA ME AGIZAN KAPIA 8EMATA TUS.KE MU ARESE NA DIAVAZO TIN EPISTIMONOKI PLEVRA TUS 8EMATOS OPOS TIN EKFRAZUN.
FILIKA,


AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 10:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "Skies tou Fegariou".

Το θέμα είναι γνωστό. Υπάρχουν τα ανάλογα topics όπου εξηγείται και αναλύεται και δεν χρειάζεται να επανέλθουμε. Έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι με τις συμβουλές που τους δώσαμε, στον Λ.Α. και στην Λ.Κ., τους βοηθήσαμε να ανοίξουν τα δικά τους... φτερά, δημιουργώντας το δικό τους forum www.apokalypsis-kypros.com για να συνεχίσουν τον (διά-; μονό-;- δαιμονό-;)λογό τους.

Όποιος θέλει μπορεί να το επισκεφτεί (αν και τις τελευταίες ημέρες μάλλον έχουν κάποιο πρόβλημα στον server). Αν και με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι είδα και δύο νέα μέλη με username πουλιών ωστόσο νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ελπίζει ότι θα υπάρχει πολυ-φωνία (ή καλύτερα θα έλεγα πουλό-φωνία).

"Skies tou Fegariou" παρακαλώ δείξε κατανόηση σκεφτόμενος το γεγονός ότι στο νου μας είναι η φροντίδα όλου του forum και όλων των μελών και δεν θέλουμε το "όλον" να θυσιαστεί για το "μέρος". Δεν παίρνουμε εύκολα τέτοιες αποφάσεις, και αυτό το δείχνει το γεγονός ότι σε ένα τέτοιο ανοιχτό forum με πάνω από 1000 μέλη σε ένα χρόνο, μόνο μία φορά και μετά από πολύ υπομονή και προσπάθεια διαλόγου πήραμε τέτοια απόφαση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 12:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SAS KATANOO.
TIPOTA PARAPANO.

P.S. SAS EUXARISTO KE GIA TIN PHOTO PU MU VALATE OS PSIFIAKI FOTOGRAFIA.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tsalaki
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 12:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsalaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα.
Είμαι καινούριο μέλος και έχω ασχοληθεί ελάχιστα με τα θέματα που θίγετε. Σε αθτό όμως που πιστεύω ακράδαντα είναι...η ύπαρξη του Θεού..η μαγεία του και η μεγαλοσύνη του. Διάβασα,πολύ γρήγορα πρέπει να ομολογήσω, μερικές απο τις σελίδες στις οποίες αναφέρεστε στον Χριστό στον Αντίχριστο.....και αυτό που κατάλαβε είναι οτι οι απόψεις ποικίλουν. Ένα πράγμα θέλω μόνο να πω. Πιστέυετε σε αυτό που έχετε μέσα σας. Για κάθε άνθρωπο ο Θεός είναι διαφορετικός. Αν πλησιάσουμε αυτό τον προσωπικό Θεό μας θα έχουμε και τις απαντήσεις μας απο τον ίδιο. Άλλωστε θπάρχει και αυτο το "Πίστευε και μην ερεύνα" που φυσικά δεν σου λέει να μίνεις στα μαύρα σκοτάδια..αλλά να μην σε τρώει και ο...μπιπ.
Πριν κλείσω θα ήθελα να παρακαλέσω τον Λευκό Αετό να μοθ εξηγήσει αν θέλει τι εννοεί με την φράση...ο Θεός δημιουργήθηκε απο μια έκρηξη ενεργιών...?????????Με συνχωρείσ Λεθκέ Αετέ..δεν θυμάμαι πώς ακριβώς έδωσες την απαντησή σου. Να πωτήσω όμως κάτι..καταργήται η θεωρία ότι ο Θεός είναι παντοτινός..θπήρχε απο πάντα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 14:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τσαλάκι καλώς όρισες στη μεγαλύτερη, ενεργή, μεταφυσική, διαδυκτιακή παρέα στην Ελλάδα.
Εύχομαι ο χρόνος της παραμονή σου στη παρέα μας, να είναι γόνιμος...

Το παρόν θέμα που σε "απασχολή" κατα κάποιο τρόπο έχει ΑΤΡΟΦΥΣΗ...
Στην παρακάτω διεύθηνση θα βρείς απόψεις πιό κοντά στις δικές σου υγειής σκέψεις. Δέν έχεις παρά να την επισκευτής και να ξαναθέσεις το ερώτημά σου...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=703

Για τον Λευκό Αητό, μάλλον δε θα μπορέσει να σου απαντήσει, μιάς και έχει ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΙ ΟΙΚΟΘΕΛΩΣ απο την παρέα του Εoterica.gr...

Και πάλι καλώς όρισες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 23:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA,

DEN XERO POSUS 8A EPIREASI AUTO PU 8A PO,ALA KATA TIN GNOMI MU DEN IPARXI 8EOS OPOS 8ELUME NA PISTEVUME.KA8ISTE MONO KE SKEFTITE.OTI TO SIBAN DEN EXI ORIA.OTI AN IXE ORIA ANAROTI8ITE TI 8A IPARXI PERA APO AUTA.ANAROTI8ITE OTI AN IPIRXE ENAS KE MONADIKOS TOTE KATA TIN GNOMI MU 8A TO XERAME,DILADI 8A IXAME LISI OLA TA MISTIRIA KE TA EROTIMATA PU MAS AKOLU8UN STUS EONES.

GIA NA MIN PAREXIGI8UME,EGO PISTEVO OTI AN IPARXI 8EOS DEN INE MONADIKOS.KE DEN INE 8EOS.8EO 8ELUME EMIS NA TON LEME.KATA TIN GNOMI MU PADA INE ENAS AN8ROPOS PU EXI XEPERASI TO AN8ROPINO SOMA EXI VRI MIA NEA MORFI,AORATI ISOS,MPORI KE MESO FOTOS,MPORI KE MESO MONO SKEPSIS GIATI MONO I SKEPSI BORI NA TAXIDEPSI PIO GRIGORA APO OTIDIPOTE.

FILIKA

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
παναγιωτης
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους παναγιωτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λευκε αετε συμφωνο μαζι σου αλλα αν μου επιτρεπεις να σε ρωτησω κατι πιστευεις οτι τα ''χαρισματα'' που εχεις υπαρχουν εκγενετης σε καθε ανθρωπο η μεμωνομενα σε σενα ευχαριστω εκ των προτερων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Παναγιώτη, καταρχήν καλωσόρισες στο esoterica. Έτυχε και είδα το μήνυμά σου, και για να μην περιμένεις άδικα, να ξέρεις ότι τα... Λευκά Πουλιά (αετός και κουκουβάγια) πετάξανε γι' άλλους ουρανούς. Επομένως, μην περιμένεις άδικα απάντηση...

Καλή συνέχεια λοιπόν!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 20:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι πίνακες είναι χειροποίητοι. Είναι ζωγραφισμένοι όλοι με την ΔΙΟΡΑΣΗ και την ΕΝΟΡΑΣΗ. Δημιουργούν ΦΑΣΜΑΤΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ. Εστιάζουν και φιλτράρουν την κοσμική ενέργεια δια μέσου Συμπαντικών δονητικών ενεργοποιημένων κυψελιδίων και κατ΄ επέκταση την εκπέμπουν προς τα ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΠΕΔΙΑ.

Οι πίνακες είναι όλοι της ΛΕΥΚΗΣ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑΣ. Ο κάθε πίνακας έχει την ιδιότητα που αντιπροσωπεύει η ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ, αναλόγως με το πνευματικόν επίπεδον που έχει ζωγραφιστεί.

Μπορείτε να δήτε τους υμένες των ενεργειών διά μέσου κρυστάλλων. Όλοι οι πίνακες προσφέρονται προς γνώση και μελέτη.


ΕΥΡΕΘΗΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ( ρωτώντας πας στην πόληΝ ) ΙΔΟΥ Η ΕΝΟΡΑΣΗΣ !!!
ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙΝ ΤΟ ΕΠΙΟΥΣΙΟΝ
ΑΝΑΝΑ ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΣΕ ΕΣΚΙΣΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

Παραθέτω θέματα πινάκων :

Οι τριήρεις του Βασιλιά Αρθούρου της Ατλαντίδας ( Meeeeeerliiin δε σου είπα να μη παίζεις με το ραβδάκι ;;; )

Η Γέννηση της Αγίας Τριάδος ( Αποκλειστικό ρεπορτάζ στο δελτίο των 9 με το Νίκο Ευαγγελάτο )

Ουράνιες Ταξιαρχίες ΑΡΓΩ ( Γιατί και οι Ερυθρές Ταξιαρχίες τον Ελληνικό πολιτισμό έκλεψαν )

Εσωτερικοί δακτύλιοι Κοσμικής Ορθόδοξης Εκκλησίας ( Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή κυκλοφορεί ο Αρχιεπίσκοπος τις άλλες μέρες οι αντιφρονούντες )

Αεροπλανοφόρο του Ποσειδώνος ( Όταν το αεροδρόμιο ήταν στο Ελληνικό )

Αιχμηρά γαρνιρισμένα πεδία του τριαρχικού μαγνητικού φωτός ( καλή η μπεσαμέλ Μαρίκα είπε ο Κωστ... σιγά μη το πώ όλο το όνομα και πέσει το site )

Η Μαύρη τρύπα της Μητριαρχικής εσωτερικής δορυφορικής δημιουργίας ( Akatallilo di anhlikoys )

Η Νεφερτίτη της Αιγύπτου Ορθόδοξη ΘΕΑ ( Και μετά σου λένε δίκαιο πρωτάθλημα ..... δάκτυλος του Κόκαλη η μεταγραφή Θωθ πρόσεχε )

Υ.Γ. Δε μπορεσα να κρατηθω και να μη σχολιάσω συγχωρίστε με

Ο Αναζητών και Ευρών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 01:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
ΧΩΡΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ZIPPO ΕΝΑΣ ΤΟΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ?

ΑΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΝ Ο ΖΙΡΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ (ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...!) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΜΟ ΜΕΣΑ...

ΚΑΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pink
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pink  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ayτο πως το θεωρεις δεδομενο .
Σε παρακαλω εξηγησε το μου .

Από τον καιρό που «γεννήθηκε» ο πλανήτης ΓΗ, υπήρχε και θα υπάρχη, το ΚΑΛΟ και το ΚΑΚΟ.
ΤΟ ΚΑΛΟ = ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ
ΤΟ ΚΑΚΟ= ΣΑΤΑΝΑΣ.
Αυτά είναι αποδειγμένα και δεν μπορεί κανένας να διαφωνήση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pink
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pink  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ayτο πως το θεωρεις δεδομενο .
Σε παρακαλω εξηγησε το μου .

Από τον καιρό που «γεννήθηκε» ο πλανήτης ΓΗ, υπήρχε και θα υπάρχη, το ΚΑΛΟ και το ΚΑΚΟ.
ΤΟ ΚΑΛΟ = ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ
ΤΟ ΚΑΚΟ= ΣΑΤΑΝΑΣ.
Αυτά είναι αποδειγμένα και δεν μπορεί κανένας να διαφωνήση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy