ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 13:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,

πριν ξεκινήσω να γράφω, είχα διαβάσει τις προηγούμενες τοποθετήσεις, οπότε σκέφθηκα να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου.

Αν δεν το σμίλεψα ανάλογα με το οικοδόμημα, θα ψάξω να βρω σε ποιό ταιριάζει, γιατί σίγουρα ταιριάζει κάπου.
Αν πάλι πρόσθεσα το λιθαράκι σε λάθος σημείο, ας το κρατήσουμε στην άκρη για όταν έρθει η ώρα του, μια και απ' ότι κατάλαβα, ακόμα υποστηλώματα βάζουμε.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:23:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 14:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατανοηση του τι θελει,ερευνα/αναζητηση πανω σε αυτο που θελει,δημιουργια επιτευξης κανονων/συνθηκων ,προυποθεση η δημιουργια προσβασης σε τομεις γνωσης,εδραιωση/εγκαθιδρυση στοχων/προοπτικων,δημιουργια συνδεσεων με ατομα που κατεχουν γνωση/ιδιο ιδεολογικο-ηθικο υποβαθρο,ολα αυτα ισως να ειναι μια μυστικη εταιρεια,που ο λογος της υπαρξης της διαφερει απο το τι προοπτικη της εχει δωθει.

προσπαθωντας να δωσω την δικη μου ερμηνεια στο τοσο ελκυστικο και ενδιαφερον θεμα:))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 25/11/2003 14:32:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 12:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Zadok ΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΔΩ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΛΙΘΟ ΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΤΕ ΜΙΚΡΟΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΛΑΞΕΥΣΕ ΕΝΑΝ ΛΙΘΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ...

quote:
Το "μυστήριον" συντελείται κάτω από συγκεκριμένους παράγοντες (σαν τη χημική ένωση) μεταξύ των οποίων και η μυστικότητα. Μήπως έχουμε παραδώσει σημασία στο "μυστικό" κι έχουμε χάσει το υπόλοιπο "μυστηριακό";;;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ" ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ.

ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ = ΑΛ-ΧΗΜΙΚΟ = ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΓΟ ...

ΕΑΝ ΚΑΝV ΛΑΘΟΣ ΔΙΩΡΘΩΣΕ ΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 13:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΛΑΞΕΥΣΕ ΕΝΑΝ ΛΙΘΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

Ε, με ότι δύναται ο καθείς, αγαπητέ μου!

Εν πάσει περιπτώσει, ορθώς με ερμήνευσες:

quote:
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ" ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ.

ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ = ΑΛ-ΧΗΜΙΚΟ = ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΓΟ ...



επ' αυτού ετοποθετήθην ως λίθος.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:24:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 11:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ "ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ", ΣΑΝ ΑΙΤΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ, Ο ΦΟΒΟΣ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΜΙΑ ΤΕΤΕΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ Ή ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΙ ΤΗΣ, ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΣΜΙΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 17:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες, αγαπητή Aμυμώνη!

Ενδιαφέρουσα η άποψή σου. Θα ήθελες να μας διευκρινίσεις ποιά ακριβώς ελευθερία τους απεμπολούν τα μέλη των Μυστικών Εταιρειών;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:25:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 21:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο πολύ καλο βιβλιο του verner gerson “o ναζισμος μυστικη εταιρια”
Λεει για την μυηση του Τιμοθεου-ΙγναντιουΤρεμπιτς από τον Μπεκετ…

Xαρολντ μπεκετ…
-Η ανθρωποτητα εξελισσεται συμφωνα μ’έναν κυκλικο νομο.Διαγραφει μια σπειροειδη γραμμη που διαδοχικα κατεβαινει και ανεβαινει.Στην καθοδο συσσσωρευονται όλα τα λαθη,τα δεινα,τα εγκληματα.Όταν η καθοδος εχει αγγιξει το κατωτερο σημειο της το Συμπαν θ’αρχισει να ξανανεβαινει κι οι απογονοι μαςθ’ανυψωθουν παλι,θα λουσθουν την αληθεια,την ομορφια την σοφια.με καταλαβαινεις;Επιταχυνοντας την πτωση,συντεινουμε στο επιταχυνθει η ανοδος που θα ακολουθησει αναποφευκτα.Μονο μετα τη στιγμη που η αταξια θα εχει αγγιξει το ζενιθ,θα μπορεσει να αρχισει η ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ σαν μια καινουργια αυγη.
Στην εποχη μας,ο μονος τροπος να προετοιμασουμε το ΚΑΛΟ του μελλοντος είναι να συμβαλουμε ώστε το ΚΑΚΟ του παροντος να αγγιξει το ζενιθ του.Αυτος είναι ο χρυσος κανονας τοσο στην πορεια των κοινωνικων συνολων οσο και στην προσωπικη μοιρα κάθε ανθρωπου.

-είναι τρομερο αυτό που μου μαθαινετε!
-Γι αυτό ακριβως η μεγαλη μαζα των ανθρωπων δεν πρεπει να το μαθει.Από δω πηγαζει η ανάγκη να κρατηθει το μυστικο αναμεσα σ’εκεινους που ξερουν.

Τα συμπερασματα φιλοι μου δικα σας…
Είναι αυτή μια πραγματικη αιτια που δημιουργηθηκαν μυστικες εταιριες;


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους

Το αποσπασπα που αναφερεις ryche, μου θυμισε μια ιστορια
απο τα φοιτητικα χρονια
Καποιος απο τις τοτε αριστερες-αναρχικες συσπειρωσεις,
ελαβε τον λογο και κηρυξε την εναρξη της
ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ
Ζητωντας συνεχως χειροτερους ορους διαβιωσης, εργασιας κλπ, θα φταναμε ετσι -σχετικα πιο γρηγορα- στον Παραδεισο.
"Τοτε,συντροφοι, ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Προσοχη στο Μηλο"

Φοβος στο πως θα μας αντιμετωπισουν οι αλλοι.
Σημαινει, οτι εμεις εχουμε καποια ανασφαλεια. Καποια αδυναμια
Χρειαζομαστε ακομα εργασια εσωτερικη.

Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε, οτι ο Εγωισμος παραμενει ζωντανος. Συνεχως πιπτει και συνεχως ξαναρχεται. Αναφερονται στην Βιβλο, αρκετοι ΄μυστικοι', οι οποιοι εξεπεσαν της Δοξης διοτι
"εμεγαλυνθησαν η καρδια αυτων"
Η μονη σιγουρη οδος ειναι η δραση δια του παραδειγματος.
Οχι μονο αυτο. Αποτελει και μετρο ελεγχο απο τους συναναθρωπους μας. Καθως ετσι η φραση 'Δασκαλε που διδασκες' γινεται φανερη.

LOVE IS THE ALW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ryche,

συγκλονιστικό το κείμενό σου! Κυκλοφορούν πολλά όμως βιβλία, τα οποία αναφέρονται σε αντίστοιχα κείμενα και κάποια απ' αυτά δεν είναι και τόσο κακά. Αντιθέτως διακυρήττουν την αρετή. Να υποθέσουμε ότι τα λένε αυτά για να ωραιοποιήσουν την κατάσταση κι ότι η πραγματικότητα είναι το κείμενο, το οποίο μας παρέθεσες;

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω ότι μόλις τον 20ο αιώνα ο Πάπας αναγνώρισε ότι η Γη δεν είναι το κέντρο του Ηλιακού Συστήματος κι ότι είναι σφαιρική. Μήπως αυτό μας λέει κάτι για το τί αγώνες χρειάστηκαν να γίνουν (μεγάλο μέρος των οποίων χρειάστηκε να γίνουν μυστικά) μέχρι και οι αδελφοί μας καθολικοί να μπορέσουν ν' αποδεχθούν την απλή πραγματικότητα;;;

Μήπως με το να παραθέτουμε απλά αποσπάσματα, καλλιεργούμε σκεπτικά του τύπου: "όλοι οι μπάτσοι..." (ξέρουμε τη συνέχεια;), "όλοι οι γιατροί τα παίρνουν", "όλοι οι πολιτικοί είναι ψεύτες", "όλοι οι επιχειρηματίες είναι απατεώνες" κ.λ.π.;;;

Λέω, μήπως;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 23:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΖΑDOK

Οπως ειδες φιλε μου δεν πηρα θεση...
πιστευω οτι υπηρξαν και υπαρχουν σεκτες,σχολες που
σκοπος ηταν και ειναι η κακη χρηση του εσωτερισμου.
παρ'ολα αυτα πιστευω οτι υπαρχουν και ανθρωποι που
απλα θελουν να βοηθησουν τον συνανθρωπο τους...

quote:
Μήπως με το να παραθέτουμε απλά αποσπάσματα, καλλιεργούμε σκεπτικά του τύπου: "όλοι οι μπάτσοι..." (ξέρουμε τη συνέχεια;), "όλοι οι γιατροί τα παίρνουν", "όλοι οι πολιτικοί είναι ψεύτες", "όλοι οι επιχειρηματίες είναι απατεώνες" κ.λ.π.;;;



φιλε μου δεν ειχα τετοια προθεση λυπαμαι αν ειμαι η αιτια για κατι τετοιο.ειμαι της αποψης ομως οτι πρεπει να ακουγονται ολα σε ενα θεμα
ειμαι ο τελευταιος που θα ηθελε να γινει καυγας για κατι τετοιο.
το βιβλιο που σου ειπα ξεχωριζει τους εσωτεριστες με αυτος που καπηλευονται τον εσωτερισμο.Αλλωστε αν αυτο το αποσπασμα αληθευει
δεν ειναι απαραιτητα κακο.

καλησπερα φιλοι μου
να στε καλα



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 23:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Θεού, φίλε ryche, δεν υπαινίχθηκα ότι προκαλείς καυγά!

Φυσικά πρέπει να παρατίθενται όλα όσα αφορούν σ' ένα θέμα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ώστε να γίνεται μία ολοκληρωμένη συζήτηση.

Απλά θέλησα κι εγώ, με την ευκαιρία, να συνδράμω το συλλογισμό σου...


Σ' ευχαριστώ!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:26:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 00:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μονη σιγουρη οδος ειναι η δραση δια του παραδειγματος.


η αλλιως ιπποτη μου η δραση χωρις δραση...


Zadok ολα καλα φιλε μου
χαιρομαι που εισαι εδω
και συζητουμε αρμονικα!


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 14:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ZADOK, ΟΤΑΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Ή ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ; ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ;
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Ή ΑΝ ΣΑΣ ΘΙΓΩ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 16:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Aμυμώνη,

καθόλου δεν αισθάνομαι ότι με θίγεις. Θεωρώ ότι ανταλάσσουμε απόψεις και δεν αντιπαρατιθέμεθα ώστε να υπάρχει κάτι επί προσωπικού.

Εξάλλου εδώ απλά ακαδημαϊκά μπορούμε να συζητήσουμε το ζήτημα και δε νομίζω ότι οποιαδήποτε μυστική εταιρεία ενδιαφέρεται για το τί νομίζουμε εμείς. Και καλά κάνει! Εμείς τη δουλειά μας κι εκείνη τη δική της...

Εν προκειμένω, λοιπόν, πιστεύεις ότι όποιος δεν ανοίγει το στόμα του, να λέει ότι θέλει, δεν είναι ελεύθερος. Σεβαστόν!

Εγώ δε συμφωνώ, γιατί θεωρώ ότι πάντα είμαστε όλοι ελεύθεροι, δεν ξέρω όμως πόσο υπεύθυνοι είμαστε. Αλλά ας ακολουθήσουμε το σκεπτικό σου: πόσο ελεύθερη είσαι αλήθεια; Τα οικογενειακά σου τα λες στον οποιονδήποτε; Τα επαγγελματικά σου τα λες οπουδήποτε;

Είσαι γενικότερα παντελώς ελεύθερη να κάνεις ότι θέλεις και να λες ότι θέλεις χωρίς κανένα φραγμό και αισθάνεσαι ότι μόνον οι μυστικές εταιρείες προσπαθούν να περιορίσουν τις ατομικές ελευθερίες του ανθρώπου;

Θα μ' ενδιέφερε να μάθω την άποψή σου χωρίς φόβο και πάθος, αγαπητή φίλη...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:27:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ZADOK, ΟΤΑΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Ή ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ; ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ;

να συμπληρωσω τη zadok

Δεν μιλαμε για ελευθερια σκεψης και εκφρασης ουτε για ελευθερια λογου τα οποια ειναι αγαθα και καμια εταιρια δεν στα καταργει ως δυνατοτητες

Αλλα ως αγαθα και δυνατοτητες που εχεις ως ατομο εχεις την επιλογη να τα κανεις ή οχι.

Το να κρατησει καποια θεμελιωδη μυστικα η zadok ή οποισδοιποτε κατ επιλογη της...

.... ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της....

ακομα και εχει ορκιστει να τα κρατησει μυστικα το εκανε προφανως κατ επιλογην οικεια και ελευθερα βουληση.


Οταν λοιπον μιλουμε για ελευθερια
ενουμε ελευθερια απο δοξασιες, δογματα, προκαταληψεις, δεδομενα, πιστευω, αντιληψεις παγιωμενες..... και

πιστεψε με υπαρχουν πολλα που πρεπει να μεινουν κρυμενα.... παντου.

απο το σπιτι σου.... μεχρι την εκλησια και το κρατος
απο την εταιρια σου... την γυναικα σου ή τους γονεις

δεν ειναι τυχαιο οτι ολα τα δογματα ολες η θρυσκεις αναφερονται σε μια κρυμενη και για αλλους χαμενη γνωση

Ελευθερια λοιπον απο αυτα που σε επηρεαζουν καθημερινα χωρις να νιωθεις το βαρος τους....
αλλα ειναι εκει και οσυ ρυθμιζουν την ζωη ως σκεψεις....

μετα
... αφου ας πουμε (αν και ειναι λαθος ο ορος) ωριμασεις....

και αφου ανακαληψεις την αληθεια σου θα δεις οτι καποια πραγματα πρεπει να ειναι κρυφα
απο ολους εμας τους αμυητους

και θα το κανεις κατ επιλογην

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ
ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΩΘΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΗ.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.
ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ.
ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ ΦΡΑΓΜΟΥΣ Ή ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΞΕΧΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΔΕΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ "ΚΙΝΗΘΩ" ΑΝΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ (ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ)ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
ΤΩΡΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΡΚΟ, ΑΝ Ο ΟΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΩ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΠΟΥ, ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΣ; ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ Η ΕΥΡΙΤΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ;
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΜΕ ( ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΘΕΤΑ:ΟΝΕΙΡΟΠΑΡΜΕΝΟΣ, ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΣ,ΤΡΕΛΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ;
ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΕΤΕΙΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΕΩΡΙΘΗΚΑΝ "ΤΡΕΛΟΙ" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΡΡΩΕΣ Ή ΜΕΤΑΡΥΘΜΗΣΤΕΣ.
ΣΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΕΙΟ), ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ "ΓΙΑΤΙ;"
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 16:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμυμώνη,

σ' ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου, γιατί θέτεις το ζήτημα, κατά την γνώμη μου, σε περισσότερο κοινωνική βάση, η οποία είναι και η ουσιαστικότερη.

Νομίζω ότι κάθε ελεύθερο πνεύμα αισθάνεται εγκλωβισμένο μέσα σε μία κοινωνία, στην οποία αναγκαστικά δεν μπορεί να εκφραστεί όπως και όταν θέλει, γιατί αυτό θα δημιουργούσε αναταραχή.

Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι το ότι τα μέλη της κοινωνίας δεν έχουν ίση "εσωτερική" εξέλιξη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μερίδα ανθρώπων να δυσκολεύεται να προσαρμοστεί με κάθε τι νέο (υπάρχει και η σχετική ψυχολογική ερμηνεία γι' αυτό το φαινόμενο) και μία άλλη μρίδα, αυτή που κουβαλάει τις νέες ιδέες, να αισθάνεται δεσμευμένη.

Αυτή είναι μία πραγματικότητα, την οποία θα αλλάξουμε εμείς οι άνθρωποι, μόνον όταν φροντίσουμε με όσο το δυνατόν ομαλότερο τρόπο να εναρμονιστούν οι πορείες όλων μας και μπορέσουμε να κινηθούμε ως ανθρώπινη ομάδα (παρεπιμπτόντως: σύμβολο της εποχής του Υδροχόου).

Μέχρι να γίνει αυτό, θα πρέπει να προασπιστούν να δικαιώματα και όσων είναι εξελιγμένοι και όσων δεν είναι. Διαφορετικά η σύγκρουση θα είναι καθημερινή και πιθανόν μοιραία και ανεξέλεγκτη.

Ο όρκος είναι δεσμευτικό στοιχείο για την από κοινού αποδοχή και πραγμάτωση των οραμάτων της εκάστοτε ομάδας. Πάντα όμως αυτό προϋποθέτει την αποδοχή των μελών, όπως είπε και ο drumx13.

Εγώ θα έθετα ένα άλλο ερώτημα: πιστεύει οποιοσδήποτε ότι όλα τα μέλη των μυστικών εταιρειών είναι τόσο ανήθικα και στερούνται αξιών, που θα ορκίζονταν πράγματα τα οποία δεν είναι αποδεκτά;;;

Θα ήθελα να τονίσω τη σημασία της μυστικότητος, η οποία είχε δοθεί στα μέλη της Φιλικής Εταιρείας! Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να κατανοήσουμε, ότι αν οι επαναστάτες δεν είχαν οργανωθεί κατ' αυτόν τον τρόπο, το μόνο σίγουρο θα ήταν ότι και αυτή η επανάσταση θα είχε πνιγεί στο αίμα από τον ισχυρό στρατό των Οθωμανών.

Διερωτάται κανείς πόσο εγκλωβισμένος αισθανόταν τότε ο κάθε αγωνιστής, ο οποίος δεν μπορούσε να βροντοφωνάξει και να διαλαλήσει τα πιστεύω και τις αξίες του: "Ελευθερία ή Θάνατος", πριν την κατάλληλη στιγμή;

Βέβαια, τώρα δεν βρισκόμαστε στην ίδια κατάσταση, αλλά είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα του πόσο ζωτικής σημασίας μπορεί να είναι η σιγή σε μερικές περιπτώσεις.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 18:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με λιγοτερα λογια αυτα που ειπε η ζαντοκ...

Οι κοινωνιες δεν ειναι ωριμες ακομα αλλα και δεν συντρεχουν λογοι ετσι ωστε καποια απο τα μυστικα στα οποια αναφερομαστε να αποκαλυφθουν.

Η ελληνικη κοινωνια για παραδειγμα που δεν δισταζει με το παραμικρο να χαρακτηρισει καποιον προδοτη η ανθελληνα...
Να χωριστει με τα μικρα και ασυμαντα....

Μια κοινωνια τετοια λοιπον ειναι ανωριμη κοινωνια.... αλλα και δεν συντερχουν λογοι ετσι ωστε οι εταιριες να αναλαβουν δραση αντιστηχη της φηλικης

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 09:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΙΟ...
ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ....

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ryche ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ.

ΜΑ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΥΤΟ .....

ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Knight MIXAIL ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΗΛΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ....
ΣΤΟ ΜΗΛΟ ΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 14:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ drumx13 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Οι κοινωνιες δεν ειναι ωριμες ακομα αλλα και δεν συντρεχουν λογοι ετσι ωστε καποια απο τα μυστικα στα οποια αναφερομαστε να αποκαλυφθουν.

Η ελληνικη κοινωνια για παραδειγμα που δεν δισταζει με το παραμικρο να χαρακτηρισει καποιον προδοτη η ανθελληνα...
Να χωριστει με τα μικρα και ασυμαντα....


ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΥΜΑΝΤΑ.....
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ....
Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΔΟΤΗ Η ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ ...
ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΟΥ, ΜΑΓΟΥ,ΑΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 15:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Νομίζω ότι αρεσκόμεθα να βάζουμε ταμπέλες στους ανθρώπους κι όσο πιο μυστηριώδεις κι ακαταλαβίστικες δείχνουν, τόσο περισσότερο εξάπτουν τη φαντασία και το φόβο, που κρύβει γενικά το άγνωστο.

Αφού μας έχουν μάθει ότι κάθε έρευνα είναι για "κακό", αντί να προσπαθήσουμε να μάθουμε, μένουμε συνήθως σ' εκείνο το στάδιο...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:28:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 00:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και φίλοι γεια σας.
Αγαπητέ AVATAGR για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα.
Πιστεύω ότι το πρώτο ξεκίνημα έγινε από τις διάφορες ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ και
επαγγέλματα,που ήταν κλειστά στον πολύ κόσμο και οι γνώσεις μεταβιβάζονταν από πατέρα σε υιο και από συνάδελφο σε συνάδελφο,ώστε να παραμένουν μέσα στην "οικογένεια" ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ!!
Αυτός πιστεύω είναι ο αρχικός σκοπός κάθε μυστικής οργάνωσης ή τάγματος. Η αλληλοβοήθεια των μελών και η επίτευξη του στόχου "της Οργάνωσης"!! Βλέπεις αγαπητέ μου AVATARGR πόσο ...πλαταίνει η έννοια ;
Σήμερα λοιπόν με το ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ έχουμε :
ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ
ΤΑΓΜΑΤΑ
ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
ΚΟΜΜΑΤΑ
ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ
ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ κλπ.
ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 12:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΩΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ..
ΔΙΟΤΙ ΕΞΟΜΟΙΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ/ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ,ΚΟΜΜΑΤΑ, ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ κλπ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΕΝΟΣ ΜΥΗΤΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ?????

ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ/ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ (ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΑΦΟΥ ΜΥΗΘΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 17:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αγαπητός ΑΝΑΛΥΩΝ τα 'βαλε μάλλον όλα μαζί και τα ανέλυσε.

Όμως στο δημοτικό μάθαμε ότι αριθμητικές πράξεις σε ανόμοια πράγματα δε γίνονται...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 17:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.
POIA ANAGH, LOGOS, AITIA, EKANE TOUS ANTHROPOUS APO ARXAIOTATWN XRONWN NA DHMIOURGISOUN TIS MYSTIKES ATAIRIES.


Καλησπερα.
Πολυ ενδιαφερον θεμα.
Πριν αναφερθουμε στον λογο υπαρξεις αυτων των εταιρειων, μηπως πρωτα θα επρεπε να ορισουμε την ¨Μυστικη εταιρεια¨?
Τι ειναι Μυστικη Εταιρεια?

Φιλικα..... Κανενας.


ΓΛΥΚΙΑ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΥΡΙΛΑ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 09:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ **ΚΑΝΕΝΑΣ** ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ.
ΠΟΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ,ΛΟΓΟΣ ΑΙΤΙΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ.

quote:
Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4
quote:
“Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών...

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΔΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΡΙΣΜΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 18:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ **ΚΑΝΕΝΑΣ** ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ.
ΠΟΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ,ΛΟΓΟΣ ΑΙΤΙΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.


Φίλε Avatargr, πιστευω πως πρεπει να πούμε τι ειναι μυστικη εταιρεια
και θα προσπαθησω να αιτιολογησω το γιατι.Οποτε:

Μυστικες εταιρειες ονομαζουμε ομαδες ή οργανωσεις χαρακτηριστικα των οποιων ειναι ο τροπος μύησης των μελών τους, με τελετουργίες ή ορκους
που απαγορευονται να κοινολογηθουν και που ως τροπο αναγνώρισης των
μελών τους εχουν ειδικες μορφες χειραψίας , διακριτικο τροπο ή
σημάδια στην υπογραφη.
Οι σκοποι των μυστικων εταιρειων μπορει να ειναι Θρησκευτικοι,
Πολιτικοι, Κοινωνικοι, Οικονομικοι, Εθνικοι ή και Εγκληματικοι.

Καταλαβαινεις τωρα οτι δεν μπορουμε να βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι
αναλυσης μια μυστικη εταιρεια με Εθνικους σκοπους με μια που ειχε π.χ
Εγληματικους.
Καλο θα ειναι να πουμε για ποια κατηγορια αναφερομαστε ή καλύτερα
για καποια συγκεκριμενη μυστικη εταιρεια, οποτε και η αναλυση, των
αναγκών δημιουργιας της , θα ειναι σαφως αντικειμενικοτερη.


Φιλικια.....Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 20:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ .Κανένας.,

τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο ορισμός που έδωσες είναι ορθός;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 09:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ .Κανένας.,

τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο ορισμός που έδωσες είναι ορθός;


Αγαπητη Zadok,τον ορισμο τον πηρα απο την Παπυρος Λαρους Μπριταννικα.
Οι 600 περιπου επιστημονικοι συνεργατες και συντακτες του συγκεκριμενου τομου δεν μου δινουν καποιο λογο να τους αμφισβητησω.
Εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι σωστος?


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ .Κανένας. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)ΕΝΑΝ
ΟΡΙΣΜΟ/ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΦΑΝΗ MONO.

ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ...
ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ...
ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ , ΛΟΓΟΣ ,ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .Κανένας. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΞΟΜΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ/ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ)ΜΕ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ,ΚΟΜΜΑΤΑ, ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ κλπ.(ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ)

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ?????

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ/ΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΘΕΣΦΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy