ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 02:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εριξα μια ματια (ομολογω γρηγορη) και δεν ειδα μια πολυ γνωστη μυστικη οργανωση και αναφερομαι στην φιλικη εταιρια οι οποια ειχε ολα τα γνωρισματα των μυστικων εταιριων και(συνθηματικες χειραψιες και "δυνατα" μελη κ.α) δεν πιστευω να ειναι καποιος που να πιστευει οτι δημιουργηθηκε αποκλειστικα για την απελευθερωση εγω παντος δεν το πιστευω

στοιχεια? οχι (ναι μεν αλλα...) αλλα ειναι κατι που ο καθενας μπορει κοιταξει εγω απλα σας ειπα τι παρατηρησα εγω ο ιδιος και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και ετσι τα πραγματα γιατι δεν σας εδωσα στοιχεια τωρα αν καποιος συμφωνει και εχει ετοιμα στοιχεια ας μας τα πει εγω εχω μερικα στον νου μου αλλα θα τα τσεκαρω πρωτα δεν μου αρεσει να λεω παπατζιλικια.


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 09:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatar.gr με είχες ρωτήσεις για το τάγμα της Δεσποσύνης. Σου δίνω την απάντηση (κάλλιο αργά παρά ποτέ...)

Οι Δεσποσύνες λοιπόν αποτελούν τάγμα εξ ιδιότητας. Έχω αναφερθεί σε αυτό σε προηγούμενο topic που άνοιξα εγώ. Πρόκειται για μια γενεαλογική γραμμή που προέρχεται από τους απογόνους του Ιησού Χριστού . Η θεωρία των απογόνων του Ιησού Χριστού είναι όντως ένα ειδικό θέμα του Χριστιανισμού.

Πιστεύω πως στο παρακάτω topic θα βρεις αρκετά στοιχεία www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=528 όμως αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και μερικά βιβλία που ρίχνουν φως σ' αυτή τη θεωρία:

- Το Άγιο Αίμα και το Άγιο Γκράαλ (θα το βρεις στην Ελληνική του μετάφραση)
- The Messianic Legacy (Beigent, Leigh, Lincoln)
- Bloodline of the Holy Grail (Beigent, Leigh, Lincoln)
- Genisis (David Wood)
- Geneset (David Wood)
- The tomb of God (Andrews, Schellenberger

Για μένα το θέμα είναι καυτό! Καλή αναζήτηση!

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 22:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Ή ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ Ή ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟ ΣΚΟΠΟ Ή ΣΤΟΧΟ.ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ...
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΞΗ ΚΑΠΟΙΑΣ "ΓΝΩΣΗΣ".
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΓΝΩΣΗ";
ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ;
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΛΙΓΟΙ;
ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΡΔΡΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ;
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ Ή ΤΑΓΜΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ.
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΦΥΛΑΚΙΖΕΤΑΙ" Η "ΓΝΩΣΗ";
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 13:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.
ΕΛΠΙΖΩ ΕΔΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΨΗΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΑΚΟΜΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ (ΤΟΠΙΚ) ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΞΗ ΚΑΠΟΙΑΣ "ΓΝΩΣΗΣ".
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΓΝΩΣΗ";
ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ;
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΛΙΓΟΙ;
ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΡΔΡΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ;
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;

ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΤΟΠΟΡΕΙΑ (ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ / ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ / ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ) ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΕ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ
quote:
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
quote:
«θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας»
Ορφέας

ΑΛΛΑ ΘΑ ΘΥΜΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ...
ΜΗΝ ΡΙΠΤΕΤΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ ΕΝΩΠΟΙΟΝ ΧΟΙΡΩΝ.

ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΕΡΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΩΝ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΛΕΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ AYTO TO ΘEMA.

ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ....

ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ
ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 17:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΤΑΣ ΘΥΡΑΣ" ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΟΊΣΤΙΚΟ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ;
ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ!
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΙ "ΣΟΦΟΙ" ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;
ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ,ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 09:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ....

ΕΘΕΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ.

ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ....

ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ...
ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΙΝΩΝΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...

ΑΡΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΘΥΡΑΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ....
ME ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 20:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Αμυμωνη,

Πριν απο λιγες μερες η τηλεοραση εδειξε την ταινια " Η ΣΦΑΙΡΑ "
Επιστημονικης φαντασιας. Οι ταινιες ομως του ειδους εχουν και δευτερη τουλαχιστον αναγνωση.
Αν την ειδες,οι τρεις τελευταιοι επιζωντες, κρατουν μυστικο την υπαρξη και τις δυνατοτητες της σφαιρας. Εκεινη την στιγμη, αποτελουν μια μυστικη ομαδα.
Δεν θελω να αναφερθω περισσοτερο στο σεναριο ωστε, αν δεν την ειδες, να διατηρησει την γοητεια της.

Η 'ΓΝΩΣΗ' αποτελει μια τεραστια δυναμη. Λιγοι μπορουν να την πλησιασουν και να την χειριστουν. Αυτοι αποτελουν ταγμα, εσωτερικη οργανωση.
Ομως ως εκ της φυσεως της η 'ΓΝΩΣΗ' δεν ειναι ατομικο ειδος. Οποιος την γνωριζει την μοιραζεται, την αφιερωνει στην κοινωνια.
Τουτο επιτυγχανεται με μια σταδιακη διαδικασια, μυητικη και βαθμιαια.
Στην Φιλικη Εταιρεια, ολοι γνωριζαν πως σκοπος ηταν η απελευθερωση, η επανασταση. Υπηρχαν ομως ταξεις και βαθμοι. Μυηση και διαφορου ταξεως μυστικα. Ηταν μια αναγκη.

Αφηνω κατα μερος τις γνωστες ρησεις : 'μη δωτε τα αγια τις κυσι' η 'τους μαραγριτας εμπροσθεν των χοιρων'


LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 05:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η 'ΓΝΩΣΗ' αποτελει μια τεραστια δυναμη. Λιγοι μπορουν να την πλησιασουν και να την χειριστουν. Αυτοι αποτελουν ταγμα, εσωτερικη οργανωση.
Ομως ως εκ της φυσεως της η 'ΓΝΩΣΗ' δεν ειναι ατομικο ειδος. Οποιος την γνωριζει την μοιραζεται, την αφιερωνει στην κοινωνια.
Τουτο επιτυγχανεται με μια σταδιακη διαδικασια, μυητικη και βαθμιαια.
Στην Φιλικη Εταιρεια, ολοι γνωριζαν πως σκοπος ηταν η απελευθερωση, η επανασταση. Υπηρχαν ομως ταξεις και βαθμοι. Μυηση και διαφορου ταξεως μυστικα. Ηταν μια αναγκη.

Η γνώση αποτελεί το μέσον για την απώτερη υπαρξιακή κατάσταση του ατόμου-την ύπαρξη του ατόμου πέρα απο τα γήινα και σαρκικά Εγώ.
Αυτό επιτυγχάνεται ατομικά.
Κανείς δε μπορεί να σφετεριστεί τη γνώση και να τη μεταφέρει στους άλλους...
Κάποιοι έχουν ίσως αυτή την αγνή πρόθεση αλλά ουσιαστικά δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...
Αυτός που εντάσσεται σε κάποια ομάδα-οργάνωση με σκοπό να βρεί την αλήθεια, θα βρεί το χάος που προκαλεί η ανθρώπινη Βαβέλ.
Η αλήθεια δε μπορεί να πλησιαστεί μέσα και μέσω οργανώσεων.
Δεν υπάρχει, δεν υπήρξε, ούτε πρόκειται να υπάρξει αυτός που οδήγησε άλλους προς τη φώτιση.
Ό,τι καταφέρνει κάποιος σε αυτό το μονοπάτι, μπορεί μόνο ατομικά να το καταφέρει και μάλιστα, έπειτα απο πολύπαθο ταξίδι άρνησης του εαυτού, όπως τον γνώριζε μέχρι σήμερα.
Πολλές απο αυτές τις μυστικές εταιρίες, προφασίζονται ανώτερα ιδανικά, όπως Αγάπη, Αλτρου'ι'σμό, εξύψωση, Αλήθεια κ.λ.π ώστε να συγκαλύψουν τους σκοπούς τους, οι οποίοι είναι σκοτεινοί.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 12/11/2003 05:48:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ.

ΑΓΑΠΗΤΕ Knight MIXAIL,ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ "ΣΦΑΙΡΑ".
ΤΗΝ "ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ" ΚΑΙ "ΓΝΩΣΗ" ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΟΤΗΤΑ, ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ 100% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΟΥΜΕ...

ΛΕΣ:"Η "ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΥΝΑΜΗ", ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΗ.

ΛΕΣ:"ΛΙΓΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΗΣΤΟΥΝ.ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΑΓΜΑ, ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ.".
ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΟΡΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΠΟΥ Ή ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ.
ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΙ "ΛΙΓΟΙ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ "ΓΝΩΣΗΣ" ΕΝΩ ΟΙ "ΠΟΛΛΟΙ" ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ Ή ΔΕΝ ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ, ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ.
ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ "ΓΝΩΣΗ".
ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ; ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ; ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΙΤ;
ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ; ΠΡΟΝΟΜΙΑ; ΤΙ; ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΗΚΟΥΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ Ή ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΤΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΩΞΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥΣ.
Ο ΦΙΛΟΣ ΑΒΑΤΑΡ ΛΕΕΙ:"ΑΡΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑΣ ΘΥΡΑΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ..."
"ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ..."
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ: ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ.

ΠΡΑΚΑΤΩ ΜΟΥ ΛΕΣ:"Η "ΓΝΩΣΗ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΙΔΟΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ, ΤΗΝ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ" ΚΑΙ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ, ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ; ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ; ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ;
Ή ΛΙΓΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΟΛΟΙ.
Ή ΜΥΣΤΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΓΝΩΣΤΟ.
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΡΟΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΓΜΑ. ΣΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΟΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΟΙ "ΣΟΦΟΙ" ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 16:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ..

quote:
ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΤΟΠΟΡΕΙΑ (ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ / ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ / ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ) ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΕ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4
--------------------------------------------------------------------------------

ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ / ΤΕΙ /ΤΕΕ)
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ?????
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΦΙΑΞΑΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΛΑ ...
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΦΙΑΞΑΝ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ...
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΠΟΙΟΥΝ ΤΟ DNA TOY ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΔΙΔΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΧΙ ΣΩΣΤΑ ΕΛΕΝΓΜΕΝΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ....
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΚΟΜΑ ............

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΓΝΩΣΗ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ .....
ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ?????
ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ?????

ΕΠΟΜΕΝΩΣ

quote:
'μη δωτε τα αγια τις κυσι' η 'τους μαραγριτας εμπροσθεν των χοιρων'

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 22:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρεξηγησατε αγαπητοι φιλοι.

Πρωτα, η Αληθεια, η Γνωση, ειναι εκει εξω και μας περιμενει.
Η, αν θελετε, η Γνωση ειναι αναμνηση.
Χρειαζεται ομως προετοιμασια.

Ακομα και εκεινη την εποχη που καλουμε 'Χρυσο αιωνα',
φωναζαν δυνατα, 'εκας οι βεβηλοι'
Δεν δινεις σε ενα παιδι να παιζει με τον διακοπτη του ηλεκτρικου.
Το μαθαινεις, το εκπαιδευεις, ωστε μια μερα, αν θελει, να γινει το ιδιο, Ηλεκτρολογος.

Ακομα και για καποιο ΑΕΙ, χρειαζονται προυποθεσεις, μια διαδικασια, αλλα και προαπαιτουμενες γνωσεις για να εισελθεις.

Οσο δε αφορα το 'μοιρασμα', αυτο γινεται παντα δια του παραδειγματος και της πραξης. Οι σχολες απλες θεωρειες παρεχουν Χρησιμες μεν αλλα ειναι η πραξη, η εφαρμογη τους στον καθημερινο βιο, που καταξιωνει τον ανθρωπο.

Ευτυχως, κατα την γνωμη μου φιλε reptilesalonica, παραδειγματα υπαρχουν Απο τον Γκαντι εως τον Ιησου, τον Σωκρατη κλπ.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight MIXAΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευτυχως, κατα την γνωμη μου φιλε reptilesalonica, παραδειγματα υπαρχουν Απο τον Γκαντι εως τον Ιησου, τον Σωκρατη κλπ.

Ακριβώς, όλοι αυτοί (και πολλοί ακόμα) είχανε φώτιση, έγιναν κομμάτι του Μεγάλου Πνεύματος. Όσοι τους ακολούθησαν, μαγεύτηκαν απο αυτό το φώς που εξέπεμπαν, δε βρήκαν τη φώτιση.
Τους φώτισαν το δρόμο, πρέπει όμως οι ίδιοι να περπατήσουν...ή ακόμα
καλύτερα, να χαράξουν άλλο δρόμο.
Η Γνώση δε μεταφέρεται, κατακτάται με πολύ κόπο απο όποιον επιθυμεί να εναρμονιστεί, να αποτελέσει κομμάτι του Μεγάλου Πνεύματος.
Αυτοί που ισχυρίζονται οτι μπορούν να μεταφέρουν τη γνώση, προσφέρουν πλάνη, είτε εν γνώση τους, είτε εν αγνοία τους.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 13/11/2003 09:49:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ Ή ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΛΑ Ή ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΊΟΝΤΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΓΜΑ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ;
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΕΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ Ή ΟΧΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΘΩΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ Ή ΤΑΓΜΑΤΑ.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ KNIGHT MIXAIL ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.
ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ,ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ Ή ΣΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ: ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ, ΤΑΓΜΑΤΑ, ΛΕΣΧΕΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΡΩΤΑΣ ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ Ή ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΛΑ Ή ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΊΟΝΤΑ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ....
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ??????
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΑΞΙΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΕΠΙΟΡΚΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 17:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ. ΕΙΤΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
ΛΕΣ:"ΕΠΙΟΡΚΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..."
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΡΚΟΣ ΜΕ ΚΡΑΤΑ ΔΕΣΜΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΑΞΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.
ΑΛΙΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΚΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ.
ΟΡΚΟΣ, ΛΟΙΠΟΝ, ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ; Ή ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ;
ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΚΟΥΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 02:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι Αμυμωνη και reptilesalonica
δεν διαφωνω οτι η Γνωση ειναι βιωμα.
ΠΡΩΤΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΑΞΗ ελεγε ο Φαουστ

Σε κουβεντα, παλαιοτερα, 'αναζητωντας...' το υπερτατο αγαθο
'...το θειο', σας ειχα μεταφερει την παρακατω εικονα. (νομιζω ησουν παρων reptilesalonica)

"Απο τον Ν του Ποσειδωνα -μετα Αγ Νικολαου-,πισω απο
το Πορτο Καγιο,ξεκιναει ενα μονοπατι προς το νοτιοτερο
ακρο της ηπειρωτικης ευρωπης,Εκει που ενωνονται ο Λακωνικος
με τον Μεσσηνιακο κολπο. ΤΑΙΝΑΡΟ
Παντου βραχια και πετρες ασπρισμενες απο την αλμυρα και τον αερα.
Τον δρομο τον βρισκεις ακολουθωντας τα βηματα των προηγουμενων. Εχουν απλα κοκκινησει οι πετρες απο το κοκκινοχωμα της περιοχης. Πατας πανω στα βηματα των αλλων. Αυτο δεν μειωσε την κουραση μου, η την ικανοποιηση που ελαβα οταν εφτασα εκει.

Κοντα στο Γυθειο υπαρχει το καστο του Πασ' αββαντ (πασσαβα)
Προσπαθησα δυο τρεις φορες να φτασω εκει. Δεν υπαρχει δρομος.
Σιγουρα πριν απο μενα καποιοι αλλοι προσπαθησαν και μερικοι ισως να εφτασαν .Ομως η οδος, η προσωπικη αλλα και των επομενων η προηγουμενων, χαθηκε.
θυμασαι τον μυθο του σπηλαιου στον Πλατωνα ?
Δεν χρειαζεται να ανακαλυπτουμε καθε μερα τον τροχο.
Η προσπαθεια,η διδασκαλια και η δραση των Μεγαλων Μυστων, μας βοηθαει παντα. Παντα ο ανθρωπος ρωτουσε "τι ποιησω ινα τον θεο οψωμαι?"
'Εγω ειμι η οδος..' απαντουσαν.

Θα ηθελα να παραμεινω σε αυτην


LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 19:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Κnight MIXAIL, Ο ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ Ή ΤΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΤΩΝ "ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΒΑΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΙΑΒΑΤΗ.
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ Ή ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIMITRIS_Z
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 19:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIMITRIS_Z  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIMITRIS_Z  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DIMITRIS_Z  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΜΟΥ ''ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ'' ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ''ΡΕΥΜΑΤΟΣ'' ΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ ΤΟΥ ''ΕΝ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ'' ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΗΕΡΩΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΕΥΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΕΤΗΣΕΤΕ ΠΑΡΕΑ !! ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ . ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΑΥΤΩΝ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΦΟΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝ ΣΤΟΧΩΝ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ , ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 20:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητη Αμυνωνη,
ουδεν σαφεστερο τουτου.

Ας μην ξεχναμε φιλοι, οτι ουσιαστικα δεν υπαρχουν μυστικα.
Ειναι γνωστες αλλωστε, οι προτροπες.

Κρουσετε και θα σας ανοιγει
Αιτησατε και θα σας δωθει
Διδεται και θελει δοθει εις σας


LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 14:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ DIMITRIS_Z ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΔΩΣΕΣ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΑ ,ΛΙΤΑ, ΑΠΕΡΙΤΤΑ.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Knight MIXAIL...

quote:
Κρουσετε και θα σας ανοιγει
Αιτησατε και θα σας δωθει
Διδεται και θελει δοθει εις σας

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 15:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να δώσω μια άλλη παράμετρο στην κουβέντα μας σε σχέση με το αρχικό ερώτημα του topic.
Ο Σόλων, ο σοφός νομοθέτης, όταν τον ρώτησαν αν συνέταξε τους καλύτερους νόμους απάντησε : «τους καλύτερους που είναι ικανοί να δεχθούν». Μια κουβέντα πολυεπίπεδη... Κάπως έτσι είναι τα πράγματα όχι μόνο με τις μυστικές εταιρείες αλλά και με τις θρησκείες. Οι αλήθειες δεν είναι για όσους είναι ανάξιοι να τις δεχθούν, πολύ περισσότερο για όσους θα τις διαστρεβλώσουν. Κάθε εποχή έχει τις θρησκείες και τα μυστήρια που ταιριάζουν στις δυνατότητές της. Πάντως αξιοσημείωτο είναι το γεγονός οτι παντού και πάντα υπάρχει μια συνέχεια ή αν θέλετε μια αναλογία, ανεξαρτήτως εθνικών ή θρησκευτικών συνόρων


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 00:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι το οποίο δεν πρέπει να διαφεύγει της προσοχής μας όταν ομιλούμε για Μυστικές Εταιρείες είναι πως, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη Δυτική παράδοση, διακρίνονται σε τρεις βασικές κατηγορίες:

Αυτές που «αναζητούν», αυτές που «εργάζονται» και αυτές που «αναμορφώνουν».

Αυτές που αναζητούν προσπαθούν να αποκαταστήσουν τις ιερές επιστήμες ερευνώντας και ανακαλύπτοντας.
Αυτές που εργάζονται προσπαθούν να οδηγήσουν στην προσωπική επίτευξη της αλήθειας.
Αυτές που αναμορφώνουν προσπαθούν να εφαρμόσουν τις αρχές της εσωτερικής παράδοσης για την αναμόρφωση ολόκληρης της κοινωνίας.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι σιγουρος αγαπητε Oannes,
οτι αναγνωριζεις πως ειναι δυσκολο οχι μονο να τις καταταξεις,
αλλα και να βρεις μια εταιρεια, που να εργαζεται μονο για το ενα η το αλλο.

Βεβαια το σημαντικο ειναι οι μυημενοι τι κανουν.
Αναλογα με τις Μεγαλες Μυησεις που εχει λαβει κανεις,
αναλογα με το αν μπαινει τωρα στην Ατραπο και το ποσο εχει προχωρησει
πρωτα εργαζεται για την κατανοηση και γνωση των αποκρυφων ιερων επιστημων.
Σιγα σιγα, μαθαινει παραλληλα, να ασκειται και πρακτικα, πανω στις γνωσεις που ελαβε και τελος αν γινει Διδασκαλος στις τεχνες αυτες, ως νεος Πανεπιστημιακος, να εξελιξη την Επιστημη

Ακομα και στα εργαστηρια που εργαζονται με τους νεους αναζητητες, που ως 'Τρελλοι' εισερχονται στην Ατραπο, θα συναντησεις τους Διδασκαλους εκεινους που ωθουν μαθητες στην ασκηση και ασκουνται οι ιδιοι σε ανωτερα θεματα προωθοντας την Επιστημη.

LOVE IS THE LAW
HARMOPNY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 04:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Μήπως το "Μυστικές Εταιρείες" αναφέρεται στο "Μυσ..." εκ του οποίου: μύηση, μυστικισμός, μυσταγωγία, μύστης και όχι αναγκαστικά και αποκλειστικά "μυστικό", δηλ. κρυφό;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:19:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Zadok ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Μήπως το "Μυστικές Εταιρείες" αναφέρεται στο "Μυσ..." εκ του οποίου: μύηση, μυστικισμός, μυσταγωγία, μύστης και όχι αναγκαστικά και αποκλειστικά "μυστικό", δηλ. κρυφό;


ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΞΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ..

ΜΥΗΣΗ = ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΜΥΣΤΗΡΙΑ Η ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΗΣ

ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ = ΕΠΙΔΙΩΞΗ ,ΤΗΡΗΣΗ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ,ΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ

ΜΥΣΤΗΣ = ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΗΧΗΘΕΙ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ..

ΜΥΣΤΙΚΟ = ΤΟ ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΟΣΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ,ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ....

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ OANNEΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

quote:
Κάτι το οποίο δεν πρέπει να διαφεύγει της προσοχής μας όταν ομιλούμε για Μυστικές Εταιρείες είναι πως, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη Δυτική παράδοση, διακρίνονται σε τρεις βασικές κατηγορίες:

Αυτές που «αναζητούν», αυτές που «εργάζονται» και αυτές που «αναμορφώνουν».

Αυτές που αναζητούν προσπαθούν να αποκαταστήσουν τις ιερές επιστήμες ερευνώντας και ανακαλύπτοντας.
Αυτές που εργάζονται προσπαθούν να οδηγήσουν στην προσωπική επίτευξη της αλήθειας.
Αυτές που αναμορφώνουν προσπαθούν να εφαρμόσουν τις αρχές της εσωτερικής παράδοσης για την αναμόρφωση ολόκληρης της κοινωνίας.



ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ......

ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΑΛΛΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΩ ?????
ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ??????
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ... Ο ΛΟΓΟΣ ?????
ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
(ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΤΕΥΞΗ)
ΔΕΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ?????

ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΑΝΝΕΣ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ (ΓΙΑ ΕΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by - AVATARGR on 24/11/2003 13:26:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 13:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar, ευχαριστώ για την ερμηνεία των λέξεων, αλλά το υπόβαθρο του ερωτήματός μου ήταν το εξής:

Το "μυστήριον" συντελείται κάτω από συγκεκριμένους παράγοντες (σαν τη χημική ένωση) μεταξύ των οποίων και η μυστικότητα. Μήπως έχουμε παραδώσει σημασία στο "μυστικό" κι έχουμε χάσει το υπόλοιπο "μυστηριακό";;;

Όσον αφορά στην τοποθέτησή σου απαντώντας στον Oannes, συμφωνώ απολύτως. Νομίζω ότι δεν υφίσταται διαχωρισμός, όπως τον έθεσε ο αγαπητός Oannes.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:20:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 00:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μηπως και η μυστικοτητα αποτελει ενα απο τα στοιχεια
αυτης της εσωτερικης δρασης ?

Το μυστηριο, οπως σωστα αναφερεις, συντελειται με καποιους παραγοντες. Ενας απο αυτους ειναι η συναξη 'επι το αυτο', για ενα κοινο σκοπο, με κοινες για ολους τους συμμετεχοντες προαπαιτησεις.

Η μυστικοτητα γινεται συστατικο της κοινοτητας, στην προσπαθεια διαφυλαξης της ισορροπιας, της αρμονικοτητας των δονησεων αλλα και την διατηρηση της δυναμης σε ενα υψηλο βαθμο.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 02:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία...

Άρα θα μπορούσαμε να πούμε, ότι ο λόγος δημιουργίας των μυστικών εταιριών (όπου λόγος=αίτιον) είναι η από κοινού αναζήτησις της αληθείας με δεδομένη μέθοδο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 22:22:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 10:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Zadok Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣ-ΜΕΓΙΣΤΟ....

quote:
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

“Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών...


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΘΕΤOYN MIA ΓΕΡΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ **ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ**..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy