ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 13:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ/ΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΘΕΣΦΑΤΑ.

Συμφωνώ απολύτως!


Αγαπητέ .Κανένας.,

θεωρώ ότι ο δημιουργός του τόπικ είχε το λόγο του που έθεσε τα ερωτήματα με τον τρόπο που τα έθεσε.

Προσωπικά συμβουλεύομαι τα λεξικά μόνον για ετυμολογικές ερμηνείες.
Όλα τα υπόλοιπα θεωρώ ότι υπόκεινται στη νομοτέλεια "γέννηση - κύκλος - θάνατος - κύκλος - γέννηση".

Οι γνώσεις όσο δεν ανάγονται σε Σοφία υπόκεινται στον ίδιο Νόμο.

Αν διάβαζες μία εγκυκλοπαίδεια το 19ο αιώνα θα συνεπέρανες ότι η μόνη επιστημονικά αποδεκτή φυσική ήταν η Νευτώνια. Όμως τον 20ο αιώνα αναπτύχθηκε η Κβαντομηχανική, η οποία καθιστά τη Νευτώνια φυσική "σχετική" και κατ' απόλυτη τιμή "λανθασμένη"!

Ας ερευνήσωμεν λοιπόν...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 14/01/2004 13:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 18:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Zadok.


quote:
Αν διάβαζες μία εγκυκλοπαίδεια το 19ο αιώνα θα συνεπέρανες ότι η μόνη επιστημονικά αποδεκτή φυσική ήταν η Νευτώνια. Όμως τον 20ο αιώνα αναπτύχθηκε η Κβαντομηχανική, η οποία καθιστά τη Νευτώνια φυσική "σχετική" και κατ' απόλυτη τιμή "λανθασμένη"!

Ας ερευνήσωμεν λοιπόν...


Απορω με την ευκολια που βγαζεις τα συμπερασματα!
Δεν θα σου απαντουσα ,αλλα πρεπει να αποκαταστησω την αληθεια οσο αφορα το κακομοιρη το Νευτωνα.
Οι θεμελιωδεις αρχες της δυναμικης οι οποιες συνδεουν τις δυναμεις, που δρουν πανω σε ενα σωμα, με την κινηση του σωματος διατυπωθηκαν για
πρωτη φορα το 1684 απο το Ισαακ Νευτωνα.
Διατυπωσε 3 νομους:
α) Νομος της αδρανειας
β)F=m*γ Η επιταχυνση του σωματος ειναι αναλογη προς τη δυναμη που
ασκειται πανω σε αυτο και αντιστροφως αναλογη προς τη μαζα του σωματος
γ)Και ο τριτος νομος, αγαπητη Zadok, καθοριζει οτι οι δρασεις μεταξυ δυο σωματων ειναι παντοτε ισες και αντιθετες.Δραση-Αντιδραση παντα ισες και αντιθετες.

Θα σε παρακαλουσα πολυ τωρα να μου πεις , ποιος απο τους 3 νομους
θεωρειται σημερα ¨σχετικος¨ και ¨λανθασμενος¨?


Φιλικα......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

Edited by - .Κανένας. on 14/01/2004 20:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 18:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απορω με την ευκολια που βγαζεις τα συμπερασματα!

Μέχρι στιγμής, αγαπητέ, ανάμεσά μας δεν είμαι εγώ αυτή που βγάζει εύκολα συμπεράσματα.

Συγγνώμη, αλλά φυσική θα συζητήσουμε ή επί του θέματος;

Αν θέλεις, κάποια στιγμή ανταλλάσουμε διαπιστευτήρια, να δούμε ποιός είναι πιο ενημερωμένος, αλλά δεν το βρίσκω δόκιμο επί του παρόντος!


Θέλεις άλλο παράδειγμα;


Πριν το Γαλιλαίο, οι εγκυκλοπαίδειες τί θα έγραφαν;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 14/01/2004 18:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 18:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω παρένθεση:

Αν θέλετε, επισκεφτείτε το τόπικ:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!


Κλείνω παρένθεση. Ευχαριστώ!


Συνεχίζουμε...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 19:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ .Κανένας. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΖΗΤΗΣΑΜΕ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)ΕΝΑΝ
ΟΡΙΣΜΟ/ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΦΑΝΗ MONO.


Φιλε Avatargr, ο ορισμος δεν βγηκε απο την φαντασια μου και φυσικα
δεν ειναι επιστημονικοφανης.
Ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενος απο εκατονταδες μελετητες και επιστημονες του τομεα.

quote:
ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ...
ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ.

Δεν ειναι συναισθημα οι Μυστικες εταιρειες π.χ χαρα , λυπη , πονος για να πει ο καθενας μας πως το νοιωθει.
Για να βρεις τους λογους υπαρξης σε ¨κατι¨ πρωτα πρεπει να κατασταλαξεις τι ειναι αυτο το ¨κατι¨.


quote:
ΕΠΙΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .Κανένας. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΞΟΜΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ/ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ)ΜΕ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ,ΚΟΜΜΑΤΑ, ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ κλπ.(ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ)

Μα αφου ειναι και αυτο. Τι να κανουμε τωρα?
Να δημιουργησουμε δικες μας φανταστικες Μυστικες Εταιρειες?

quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ?????

Και βεβαια, αρκει να ειναι τεκμηριωμενη και να εχει καποια λογικη συνεχεια.


quote:
ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ/ΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΘΕΣΦΑΤΑ.


Αρκετες φορες, αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση, δεν ειναι ο κανονας.
Αλλωστε οι εξαιρεσεις υπαρχουν για να επιβεβαιωνουν τον κανονα.
Η εξελιξη, η μεταβαση απο απλουστερες και ατελεστερες καταστασεις σε τελειοτερες και συνθετοτερες, του ανθρωπου ακολουθει μια συνεχεια
και δεν αποτελειται απο συνεχομενες ανατροπες.

Απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι δεν συμφωνεις με τον ορισμο που εδωσα.
Θα ηθελα να μου πεις τι εννοεις εσυ οταν λες Μυστικες Εταιρειες?
Να καταλαβω για τι πραγμα μιλαμε ωστε να συνεχισουμε με τις αιτιες
δημιουργιας αυτων.

Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

Edited by - .Κανένας. on 14/01/2004 20:54:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 19:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μέχρι στιγμής, αγαπητέ, ανάμεσά μας δεν είμαι εγώ αυτή που βγάζει εύκολα συμπεράσματα.
Συγγνώμη, αλλά φυσική θα συζητήσουμε ή επί του θέματος;
Αν θέλεις, κάποια στιγμή ανταλλάσουμε διαπιστευτήρια, να δούμε ποιός είναι πιο ενημερωμένος, αλλά δεν το βρίσκω δόκιμο επί του παρόντος!
Θέλεις άλλο παράδειγμα;
Πριν το Γαλιλαίο, οι εγκυκλοπαίδειες τί θα έγραφαν;


Zadok, τη κολοκυθια την ξερεις?
Ε δεν προκειται να κατσω να την παιξω μαζι σου!
Αντε γεια! Ο καθενας βλεπει και μπορει να κρινει!

Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 19:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν άργησες πολύ, αγαπητέ, να παρουσιάσεις τον παλιό "καλό" εαυτό σου!

Απ' ότι βλέπω, η άποψή σου αυτοπεριορίζεται ως συνήθως στο παιγνίδι της κολοκυθιάς!

Αφού επικαλείσαι τον "καθένα" όντας ο "κανένας", άσε λοιπόν, κάποιους άλλους να καταθέσουν τις απόψεις τους και περίμενε...

Εσύ αυτό που είχες να προσφέρεις στη συζήτηση, το προσέφερες.
Μας έγραψες τί λέει η εγκυκλοπαίδεια.
Από κει και πέρα, γιατί ερεθίζεσαι και οργίζεσαι;

Ο καθένας, όπως μας αποκαλείς, έχει δικαίωμα να διαφωνεί.
Κι όχι μόνο να διαφωνεί, αλλά και να αρνείται να εντάξει τη συζήτηση στο επίπεδο της ανεύρεσης "ορισμού", επειδή εσύ το ζητάς.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν άργησες πολύ, αγαπητέ, να παρουσιάσεις τον παλιό "καλό" εαυτό σου!

Απ' ότι βλέπω, η άποψή σου αυτοπεριορίζεται ως συνήθως στο παιγνίδι της κολοκυθιάς!

Αφού επικαλείσαι τον "καθένα" όντας ο "κανένας", άσε λοιπόν, κάποιους άλλους να καταθέσουν τις απόψεις τους και περίμενε...

Εσύ αυτό που είχες να προσφέρεις στη συζήτηση, το προσέφερες.
Μας έγραψες τί λέει η εγκυκλοπαίδεια.
Από κει και πέρα, γιατί ερεθίζεσαι και οργίζεσαι;

Ο καθένας, όπως μας αποκαλείς, έχει δικαίωμα να διαφωνεί.
Κι όχι μόνο να διαφωνεί, αλλά και να αρνείται να εντάξει τη συζήτηση στο επίπεδο της ανεύρεσης "ορισμού", επειδή εσύ το ζητάς.


Κανένα σχολιο.
Σε βαρεθηκα Zadok.

Φιλικα.....Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε βαρεθηκα Zadok.


Αυτό είναι πρόβλημά σου, .Κανένας. και δεν ενδιαφέρει τον καθένα!!!

Έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο επί του θέματος;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζω και εγώ όλους συνομιλητές, συγγραφείς μάλλον. :)

Aμυμώνη, δεν είμαι σοφός, συνεπώς θα αναγκαστώ να μιλήσω με παραδείγματα για εξεφράσω την άποψή μου επί του θέματος.

Αντί προλόγου, να σε ρωτήσω, έχεις ρωτήσει την Εκκλησία γιατί δεν ήθελε να γνωστοποιηθεί ότι η Γη περιστρέφεται του Ηλίου, για να σχηματίσεις ολοκληρωμένη άποψη; Έχεις ρωτήσει τους Έλληνες(;) γιατί θανάτωσαν τον Πλάτωναν και ανάγκασαν τον Πυθαγόρα να φύγει στη Σικελία;

Είπες (πάνω - κάτω) κάποια στιγμή ότι θεωρείς την κοινωνία μας αρκετά προοδευμένη για να δεχθεί τη Γνώση που κατέχουν οι μύστες.

Στην Αμερική λοιπόν, υπάρχει ένας νόμος που ενθαρρύνει την οπλοκατοχή -> οπλοφορία και κατά συνέπεια, χρήση. Βλέπουμε λοιπόν παιδιά δημοτικού, ανώριμα, να σκοτώνουν συμμαθητές τους και αυτό επειδή η ηλικία τους, η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ τους, δεν έχει αναπτυχθεί τόσο ώστε να συνειδητοποιήσουν την αξία της ανθρώπινης ζωής. Παραλλήλισε λοιπόν, τα παιδιά αυτά, με την κοινωνία και θα εξάγεις πολλά συμπεράσματα. Μερικά από αυτά είναι τα ακόλουθα.

Αυτός που θέσπισε αυτό το νόμο αποτελεί την πηγή του κακού. Απεναντίας οι άλλοι 2, που η μία ήθελε να απαγορέψει παντελώς τα όπλα, ακόμα και από τις Αρχές, και που η άλλη ήθελε να εφαρμόσει το "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" είχαν διαφορετικές απόψεις περί του ζητήματος. Ωστόσο και οι 2 είχαν κοινό ΚΑΛΟ σκοπό - να αποφύγουν καταστάσεις όπως η παραπάνω.

Ο μία λοιπόν που ήθελε να απαγορέψει εντελώς τα όπλα, ονομαζόταν Εκκλησία, και η άλλη που πίστευε ότι ο άνθρωπος δύναται να φθάσει την πνευματική ωριμότητα που θα κατέχει το όπλο, αλλά δε θα το χρησιμοποιήσει, ονομάστηκε Επιστήμη.

Τώρα το γιατί η κοινωνία μας δεν έχει γίνει υπεύθυνος ενήλικας και είναι ακόμα παιδί. 3 παραδείγματα.

1. Έστω ότι ο όρος "τηλεμεταφορά" δεν έχει ενσαρκωθεί μόνο στο Λόγο, αλλά και στην πράξη. Έστω ότι κάποια μερά, ξαφνικά, αυτό κοινοποιήτο. Φαντάσου..κλείσιμο αερογραμμών, χρηματιστιριακές κρίσεις, απωλήσεις ανθρώπων, δυστυχία με λίγα λόγια. Έστω ότι δυνάμεθα να περπατήσουμε επί ύδατος όπως ο Χριστός (και άλλοι). Ελπίζω, σαν Ελληνική οικογένεια, να μην έχετε κάποιο ναυτικό στην οικογένεια.. Θα μου πεις, "τότε γιατί να μην έπαιρναν τα πράγματα εξ'αρχής αυτήν την πορεία και αντί αυτού φτιάξαμε τα μεταφορικά μέσα"; Διότι πιθανότατα σε αυτήν τη γνώση οδηγήθηκαν οι άνθρωποι άλλων εποχών χρησιμοποιώντας ως αρχικό εργαλείο τα μεταφορικά μέσα, όπως πχ τα πανεπιστήμια σήμερα χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο.

2. Έστω ότι έχει τελειώσει χημικός σε κάποιο πανεπιστήμιο. Μια μέρα, πηγαίνοντας στη δουλειά, σκοντάφτεις, πέφτεις και μπροστά στα μάτια σου ένα έγγραφο με διάφορες χημικές ενώσεις. Το βρίσκεις αξιοπερίεργο, και το κρατάς για να το μελετήσεις σπίτι. Ανακαλύπτεις λοιπόν, ότι σε αυτό το έγγραφο περιγράφεται πώς αναμυειγνύοντας το τάδε με το τάδε παράγουμε χρυσό. Τι θα κάνεις; Θα το βγάλεις φωτοτυπίες και θα το μοιράσεις στα Μ.Μ.Ε.; Την επομένη, θα έχεις καταστρέψει τον κόσμο σου.

3. Έστω ότι το ηλιακό μας σύστημα είναι μια ποδοσφαιρική ομάδα. Μια ποδοσφαιρική ομάδα έχει έναν κρυφό κυνηγό που στέλνει τη μπάλα είτε πάνω στον τερματοφύλακα, είτε στα δίχτυα, είτε εκτός εστίας όταν πλησιάσει κάποιο σημείο του χρόνου, ή του καιρού αν θες. Φαντάσου λοιπόν, τη Γη στη θέση του τερματοφύλακα, και κάποιοι να γνωρίζουν ότι κατά τη διάρκεια της προπόνησης, η μπάλα, ωθούμενη από τον κρυφό κυνηγό, που έχει μπει "αλλαγή", να πέσει πάνω στον τερματοφύλακα, και να κοινοποιούσαν αυτήν την γνώση. Το τι θα επικρατούσε περιγράφεται στη Βίβλο..

Σου έδωσα 3 απλά παραδείγματα που αφορούν τον άνθρωπο. Φαντάσου τώρα να γνωρίζουν και Γνώση υπέρτατη, που δεν αφορά τον άνθρωπο, αλλά ανώτερα όντα. Ε, αν γνωστοποιούσαν και αυτά, μέχρι και ο Μόλντερ θα είχε λυθεί στα γέλια (σε παραπέμπω στον Ορφέα) και η Σκάλι θα μας έλεγε "θα αυτοκαταστείλω τις βιολογικές μου λειτουργίες" και θα μας χαιρετούσε. Φαντάσου λοιπόν, ότι αν αυτοί οι 2 αντιδρούσαν έτσι, πώς θα λειτουργούσε η μάζα που, κατά την ψυχολογία -και την πραγματικότητα γύρω μας-, διέπεται από χαμηλότερη νοημοσύνη από τη μονάδα.

Αυτά στα λέω απ'έξω από το χορό, αποκωδικοποιώντας σαν απλός άνθρωπος όσο μπορώ, όχι τους χορευτές, αλλά τη μουσική στην οποία χορεύουν, τη Φύση δηλαδή.

Για τη διαμάχη Εκκλησίας - Επιστήμης και Μυστών , θα σου απαντήσω πριν με ρωτήσεις.

Είμαι σαν το παιδί που βλέπει τους 2 γονείς να τσακώνονται. Και οι 2 βαθιά μέσα τους όμως θέλουν το καλό του. Ο ένας το θέλει σκυφτό, γονατιστό, με τα χέρια κλειστά να κοιτάει το χώμα και στο μυαλό ανώριμο, ώστε όταν έρθει εκείνη η στιγμή, να μην αντιληφθεί και πολλά, σαν το ζώο που πυροβολείται από τον κυνηγό, ο άλλος το θέλει όπως ο Απολλώνιος ο Τυανέας, κατά πολλούς Χριστός, και οι Αρχαίοι Έλληνες πριν αυτού, δηλαδή όρθιο, κοιτώντας στον ουρανό το "θεό", με τα χέρια ανοιχτά, έχοντας πλήρη επίγνωση και ωριμότητα περί του τι μέλλει γενέσθαι και ον έτοιμο για την εξέλιξη.

Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε περί της επιτάχυνσης του κακού με απότερο σκοπό το καλό. Σιγά ρε παιδιά μη βάλλουμε και χέρι στη Φύση και μικρύνουμε τη Νύχτα για να έχουμε Μέρα. Τι θα γιορτάζουμε μετά στη χειμερινή ισημερία; Πώς θα γιορτάζουμε τη νίκη του Φωτός εναντίον του Σκότους όπως οι αρχαίοι Έλληνες στα Παναθήναια;

Νομίζω λόγω των παραπάνω, είναι πασιφανείς οι πραγματικοί λόγοι που ιδρύθηκαν οι μυστικές εταιρίες.

Τώρα αν θέλουμε να εξελιχθούμε κοινωνικά, μπορεί ο καθ'ένας μας να φτιάξει την αντιδημοκρατική του οικογένεια και αλληλουποστηριζόμενοι να φθάσει κάπου, δεν είναι δύσκολο.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν ο άνθρωπος αναπτύξει τη συνδιαστική του ικανότητα, τότε η Φύση θα του αποκαλύψει πολλά. Συνεπώς δεν έχει την ανάγκη να ψάχνει την Αλήθεια στους -ισμούς, ο καθ'ένας εκ των οποίων όλο και κάτι θα του αποκρύφει ή θα εξυπηρετεί ανθρώπινα - ατελή, συμφέροντα.

Συγνώμη που σας κούρασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το τραγικό λάθος, δεν έχω ιδέα πώς αντί για "Σωκράτη" πληκτρολόγησα "Πλάτωνα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 23:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν ο άνθρωπος αναπτύξει τη συνδιαστική του ικανότητα, τότε η Φύση θα του αποκαλύψει πολλά. Συνεπώς δεν έχει την ανάγκη να ψάχνει την Αλήθεια στους -ισμούς, ο καθ'ένας εκ των οποίων όλο και κάτι θα του αποκρύφει ή θα εξυπηρετεί ανθρώπινα - ατελή, συμφέροντα.


Συμφωνω φιλε Ευθύμη.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 00:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που ξαναβρισκόμαστε, αγαπητέ Ευθύμης!

Μακάρι ο άνθρωπος να αναπτύξει τις ικανότητές του, όπως λες και να μην χρειάζεται τίποτα!

(Κοίτα να δεις που συμφωνεί κι ο .Κανένας.!)


Έχουμε μέλλον πάντως ακόμα, οπότε...


Κάποτε ο Επίκουρος, αν θυμάμαι καλά, απάντησε σ' ένα Μαθητή του που επίμονα του ζητούσε να του πει τί μπορεί να του προσφέρει για να τον ευχαριστήσει:

"Αφαίρεσέ μου ανάγκες"!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/01/2004 00:13:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 00:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

θέλω να συμφωνησω μαζί σου φίλε Ευθύμη οτι όντως ο κάθε άνθρωπος δεν είναι ετοιμος για την ΓΝΩΣΗ.
Και δεν μπορεί η ΓΝΩΣΗ να αναγνωριστεί απο Ανθρώπους που η ψυχή τους δεν είναι ακομα έτοιμη. Αυτήν η Ψυχή δεν θα μπορεί να ΔΕΙ την ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ αλλα θα βλέπει διαφορετικά γιατι εκείνη τι στιγμή είναι Τυφλός.

Για αυτο το λόγο δημιουργήθηκαν οι Μυστικές Εταιρίες για να προστατευθεί η ΓΝΩΣΗ απο τουσ ανθρώπους που δεν μπορουν ακομα να ΔΟΥΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ .Κανένας. ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΠΡΟΣΗΛΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ Η ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΩΣΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ....

ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ .....

quote:
ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ/ΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΘΕΣΦΑΤΑ.

ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ....

quote:
Αρκετες φορες, αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση, δεν ειναι ο κανονας.
Αλλωστε οι εξαιρεσεις υπαρχουν για να επιβεβαιωνουν τον κανονα.
Η εξελιξη, η μεταβαση απο απλουστερες και ατελεστερες καταστασεις σε τελειοτερες και συνθετοτερες, του ανθρωπου ακολουθει μια συνεχεια
και δεν αποτελειται απο συνεχομενες ανατροπες.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΦΥΣΙΚΗΣ , ΧΗΜΕΙΑΣ , ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.

ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ" ΤΟΥ STEPHEN HAWKING
ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΡΗΞΗ ΕΩΣ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ.

ΕΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ **ΛΟΓΙΚΗ** ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ Η ΨΥΧΗ)

ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ?????

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΜΕΡΙ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ (ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ)ΠΕΡΙ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΩΝ (ΥΠΕΡΧΟΡΔΩΝ) ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ
ΜΕ ΤΙ ΤΑ ΕΝΙΩΣΕ ??????

ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ (ΕΝ-ΜΕΡΗ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ (ΕΝ-ΜΕΡΗ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ....

Δυστυχώς δεν ξέρω, αγαπητέ AVATARGR, πότε οι άνθρωποι θα μπορέσουμε να δούμε τόσο καθαρά... χωρίς τις εμπάθειες που προκαλεί το ανεξερεύνητο και ασμίλευτο συναίσθημα.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 14:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Zadok ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΧΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΛΟΓΟΙ (ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ )ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ (ΕΓΩ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ) ΚΑΙ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 20:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΦΥΣΙΚΗΣ , ΧΗΜΕΙΑΣ , ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.

Φιλε Avatargr, ειναι μεγαλες κουβεντες αυτες και πιστευω να εχεις καταλαβει τι ειπες.
Ανατροπη σημαινει καταρριψη,καταργηση.
Που βλεπεις να γινετε κατι τετοιο στη φυσικη , χημεια , μαθηματικα?
Εγω αντιθετως βλεπω συνεχεια και βελτιωση.
Αν ισχυε αυτο που λες φιλε μου να εισαι σιγουρος οτι θα ειμασταν ακομα
με τα ροπαλα και της σφεντονες.


quote:
ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ" ΤΟΥ STEPHEN HAWKING
ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΡΗΞΗ ΕΩΣ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ.


Φυσικα και αυτες ειναι οι εξαιρεσεις.
Και εγω μπορω να σου προτεινω χιλιαδες βιβλια σε διαφορες επιστημες
που υπαρχει συνεχεια, που ο ενας ¨παταει¨στις θεωριες του αλλου, τις
βελτιωνει χωρις να τις καταργει και φυσικα αυτος ειναι ο κανονας.


Φιλικα......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

Edited by - .Κανένας. on 15/01/2004 20:29:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, ρε "κόλλημα" που 'χει φάει!!!


Κάποιος, κάτι να πει για τις "Μυστικές εταιρείες";;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος, κάτι να πει για τις "Μυστικές εταιρείες";;;

Καποιος να πει αυτα που θελει να ακουσει η Zadok.
Οι υπολοιποι ΄τουμπεκι΄.


Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 02:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μου λες .Κανένας., τον τρελλό παριστάνεις;;;

Εγώ θέλω να συζητηθεί κάτι συγκεκριμένο ή εσύ έχεις μπει σε λάθος τόπικ;;;


Τί να σου απαντήσει κάποιος, όταν χαρακτηρίζεις "ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ" του STEPHEN HAWKING "μία εξαίρεση"!!!!!!!!!!!!!!


Η μοναδική εξαίρεση, η οποία αφορά στον φοβερό αυτόν επιστήμονα είναι το γεγονός ότι είναι ανάπηρος!!!

Έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο;;; Ξέρεις τί λέει;;;


Και εν πάσει περιπτώσει, επαναλαμβάνω: επί του θέματος έχεις κάτι να προσθέσεις;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο;;; Ξέρεις τί λέει;;;


Θα σε αφησω με την απορια φιλη μου.
Εσυ αντε στο 1800 να δεις τι ελεγε ο Νευτωνας , λυσε και καμια
ασκησουλα να τον καταλαβεις ετσι ωστε να τον χρησιμοποιεις καλυτερα ως
παραδειγμα, και οταν φτασεις στο 2000 τα λεμε.

quote:
Αν διάβαζες μία εγκυκλοπαίδεια το 19ο αιώνα θα συνεπέρανες ότι η μόνη επιστημονικά αποδεκτή φυσική ήταν η Νευτώνια. Όμως τον 20ο αιώνα αναπτύχθηκε η Κβαντομηχανική, η οποία καθιστά τη Νευτώνια φυσική "σχετική" και κατ' απόλυτη τιμή "λανθασμένη"!

Ακου να δεις. Ο STEPHEN HAWKING σε ΄μαρανε΄......


Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 03:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΚΑΝΕΝΑ, μη συνεχίσεις τη συζήτηση περί Νεύτωνα. Φρονώ θα απογοητευθείς όταν θα μάθεις ότι σε καποιόν -ισμό είχε στρατολογηθεί αυτός και πολλοί άλλοι.

Δυστυχώς λίγοι είχαν τη νόηση να γευτούν αυτή τη θολωση από χαρά που να τους οδήγησε στο να τρέχουν γυμνοί στους δρόμους ξεφωνίζοντας "Εύρηκα, Εύρηκα", όπως ο Αρχιμήδης.

Πολλοί δεν εφηύραν, απλά βρήκαν. Οι πρώτοι ήταν έξυπνοι, οι άλλοι ήταν ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ και ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ.

Πιστεύω ότι οι 2 τελευταίες λέξεις σχετίζονται με το θέμα μας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 05:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια φιλε Ευθυμη δεν το ξερω αυτο.
Για ποιον -ισμο μιλας;
Απο περιεργεια και μονο.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 07:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσημα..

http://www.rosicrucian-order.com/principal.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 09:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ .Κανένας. ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΣΑΙ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ Ο ΝΕΥΤΩΝ ΞΕΠΕΡΑΣΤΙΚΕ.
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝΕ ΠΟΙΟ ΠΕΡΑ ΒΑΣΙΣΤHΚΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΘΕΩΡΕΙΕΣ...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 16:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

Δάσκαλε .Κανένας., λύνω ασκήσεις μετά μανίας κι ακολουθώ τις εντολές σου, θα μας αφήσεις τώρα να μιλήσουμε ή να ελπίσουμε μόνο στο ότι άνοιξες τη σελίδα που σου έδωσε ο Ευθύμης κι έμεινες άφωνος;;;

Αγαπητέ Ευθύμης,

quote:
Οι πρώτοι ήταν έξυπνοι, οι άλλοι ήταν ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ και ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ.

Πιστεύω ότι οι 2 τελευταίες λέξεις σχετίζονται με το θέμα μας..


Διακρίνω να κατέχεις ιδιαίτερα το θέμα, αφού έχεις καταλήξει σε συμπεράσματα, τα οποία προσφέρεις ως δεδομένα. Θα μας πεις περισσότερα;

Ερώτημα 1: Πώς ξέρεις ότι κι ο Αρχιμήδης τον οποίο επικαλείσαι, δεν είχε ακολουθήσει κάποιον -ισμό και απλά δεν τον αναφέρει κάποια ιστοσελίδα;

Ερώτημα 2: Είναι ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ και ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ο Ντεκάρτ, ο Γκαίτε, ο Παράκελσος, ο Νεύτων κι ο Ουγκώ;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 16/01/2004 16:18:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 19:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok 'γεια και χαρά!

Ίσως να το διατύπωσσα λανθασμένα. Προσωπικά ήθελα να ανοίξω ένα κύκλο συζήτησης σχετικά με το κατά πόσο η περιέργεια ωθεί τον άνθρωπο στο να εισχωρήσει σε ένα μυητικό τάγμα, το οποίο πιστεύω, όπως προανέφερα, σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας.

Όσον αφορά τον Αρχιμήδη. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε στο Διαδίκτυο, ούτε σε βιβλία ότι μυήθηκε κάπου. Επιπρόσθετα αυτής μου της εντύπωσης συνδράμει και το γεγονός ότι ένας Σοφός, ένας μυημένος, μύστης, μάγος, όπως θες πες 'τον, δε θα έτρεχε γυμνός στους δρόμους φωνάζοντας "εύρηκα, εύρηκα" κατεχόμενος από τη χαρά του, όταν ανακάλυψε τη γνωστή αρχή που σχετίζεται με την υδροδυναμική και τον όγκο. Συν τοις άλλοις, στον Αρχιμήδη αφιερώνεται και η εφεύρεση του μοχλού. Είναι γνωστό ότι διέδιδε αριστερά και δεξιά "βρείτε μου μέρος να πατήσω, και είμαι ικανός να μετακινήσω ακόμα και τη Γη". Πιστεύω ότι ούτε αυτά τα λόγια ταιριάζουν σε ένα μύστη. Επιπλέον, στον Αρχιμήδη αφιερώνονται εφευρέσεις σχετικά με τις ιδιότητες των κατόπτρων. Είναι γνωστό ότι η πόλη των Συρακουσίων έκαψε εξ'αποστάσεως το ρωμαϊκό στόλο, ύστερα από υπόδειξη του Αρχιμήδη. Και εδώ λοιπόν πιστεύω ότι οι πράξεις του δε συμπορεύονται με αυτές ενός μύστη όπως πχ ο Πυθαγόρας, ο Δημόκριτος, ο Ζήνωνας, ο Ορφέας, ο Αρίσταρχος ο Σάμιος και αρκετοί άλλοι Έλληνες. Εν τέλει, ο θάνατος τον βρήκε σπίτι του, να ζωγραφίζει και να μελετά τους κύκλους στο χώμα, από ένα ρωμαϊκό μαχαίρι. Εξ' ου και η τελευταία του ρήση "ΜΗ ΜΟΥ ΤΟΥς ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΑΡΑΤΤΕ". Άλλη μια απόδειξη ότι ήταν ένας ερευνητής, και όχι ένας γνώστης. Στην επιστημονική κοινότητα είναι κοινή αποδοχή ότι αν ζούσε ο Αρχιμήδης θα γνωρίζαμε πολλά περισσότερα.

Οι παραπάνω ισχυρές ενδείξεις λοιπόν, και η απουσία στοιχείων περί αποδείξεως του αντιθέτοι, με έχουν οδηγήσει στο προσωρινό συμπέρασμα ότι ο Αρχιμήδης εξέφραζε αυθεντικά την Ελληνική ανώριμη πολυμήχανη σκέψη, και αυτό τον έχει ανεβάσει υψηλά στην προσωπική μου εκτίμηση. Δεν ήταν μαθηματικός, ήταν μηχανικός. Δε χρησιμοποιούσε τα μαθηματικά για να επικοινωνήσει με το Θεό, αλλά για να προσφέρει στον άνθρωπο, χωρίς να υπονοώ ότι άλλοι πράττουν το αντίστροφο.

Όσον αφορά το Νεύτωνα και κάποιους άλλους επιστήμονες. Δεν θυμάμαι καλώς αν αναφέρθηκε σε αυτήν ή σε άλλη συζήτηση ότι οι μυστικές εταιρίες , ανάλογα την ωριμότητα της ανθρωπότητας, προσφέρουν και κάποιο ποσοστό κρυφής γνώσης όταν αυτές κρίνουν ότι είναι έτοιμη να τις δεχτεί. Βρίσκω πολύ λογικό λοιπόν, αυτό να συμβαίνει μέσω ανθρώπων όπως ο Νεύτωνας, ο Ντεκάρτ, και άλλοι. Διότι αν δεν είναι αυτή, τότε ποιοί είναι που παρέχουν αυτή τη γνώση;

Ελπίζω να σε κάλυψα, και αν διαφωνείς, με χαρά θα ακούσω την άποψή σου. Αν επίσης γνωρίζεις κάτι περισσότερο για τον Αρχιμήδη πραγματικά θα με ενδιέφερε να το μάθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 21:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ευθύμης,

σ' ευχαριστώ για την ανάλυση της σκέψης σου, αλλά και για τη διαλεκτική σου ικανότητα.

quote:
Προσωπικά ήθελα να ανοίξω ένα κύκλο συζήτησης σχετικά με το κατά πόσο η περιέργεια ωθεί τον άνθρωπο στο να εισχωρήσει σε ένα μυητικό τάγμα, το οποίο πιστεύω, όπως προανέφερα, σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας.

Νομίζεις ότι μπορούμε ν' απαντήσουμε σ' αυτή την ερώτηση;
Με ποιά ιδιότητα; Του περίεργου; Ή του μυημένου;
Κι αν δεν είμαστε ούτε το ένα, ούτε το άλλο, τότε πώς θα κρίνουμε και θα συμπεράνουμε για την πλειονότητα;

Δημιουργός του τόπικ είναι και παραμένει ο AVATARGR, ο οποίος υποψιάζομαι ότι ορθώς ετοποθέτησε το ερώτημα. Οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση καθίσταται από τη φύση της συζήτησης (δημόσιο Φόρουμ στο Διαδίκτυο) αδύνατη στο να τεκμηριωθεί. Από την άλλη, αν θεωρούμε ότι υπάρχει τρόπος ν' απαντηθεί με ασφάλεια το ερώτημα, ίσως θα πρέπει ν' ανοίξουμε νέο τόπικ.


quote:
Άλλη μια απόδειξη ότι ήταν ένας ερευνητής, και όχι ένας γνώστης

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει διαφορά;;;
Ο αγαπητός δημιουργός του τόπικ έχει αναφερθεί επανειλημμένα στο ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ των Μυστικών Εταιρειών. Μήπως δεν έχουμε προσέξει επαρκώς τα γραφόμενά του;


quote:
και η απουσία στοιχείων περί αποδείξεως του αντιθέτοι

Μπορεί να είναι πλασματική αυτή η εικόνα, αλλά δε θα ήθελα να μπούμε σε κύκλο συνωμοσιολογίας...


quote:
Δε χρησιμοποιούσε τα μαθηματικά για να επικοινωνήσει με το Θεό, αλλά για να προσφέρει στον άνθρωπο, χωρίς να υπονοώ ότι άλλοι πράττουν το αντίστροφο.

Τότε πού βρίσκεται η διαφορά; Στην πρακτικότητα του Αρχιμήδη έναντι του φιλοσοφικού νου των υπολοίπων; Κι είναι αυτό ικανό να μας δώσει στοιχεία για τη ιδιότητα ή μη του "μυημένου";


quote:
Δεν θυμάμαι καλώς αν αναφέρθηκε σε αυτήν ή σε άλλη συζήτηση ότι οι μυστικές εταιρίες , ανάλογα την ωριμότητα της ανθρωπότητας, προσφέρουν και κάποιο ποσοστό κρυφής γνώσης όταν αυτές κρίνουν ότι είναι έτοιμη να τις δεχτεί. Βρίσκω πολύ λογικό λοιπόν, αυτό να συμβαίνει μέσω ανθρώπων όπως ο Νεύτωνας, ο Ντεκάρτ, και άλλοι. Διότι αν δεν είναι αυτή, τότε ποιοί είναι που παρέχουν αυτή τη γνώση;

Μήπως όλα αυτά είναι απλά η δικαιολογία του ανόητου ανθρώπου (ας με συγχωρέσεις για το χαρακτηρισμό, αλλά δεν τον απευθύνω προσωπικά), ο οποίος μη μπορώντας να εξηγήσει τα φαινόμενα τους αποδίδει μυστικιστικές ή μυστηριακές ιδιότητες; ΜΗΠΩΣ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΥΤΩΝ (ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ) ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΥΣ ΥΠΕΔΕΙΞΑΝ ΤΙ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ;

Γιατί να μη δεχθούμε ότι πραγματικά προσέγγισαν μία αλήθεια (την προσωπική τους αλήθεια και γι' αυτό ήταν μοναδικοί) μέσα από την εμπειρία τους (τη μύησή τους) στον εσωτερισμό (κι αυτό -ισμός είναι) και κατάφεραν να εξωτερικεύσουν ότι ομορφότερο είχαν μέσα τους;

Μπορεί να πει κανείς ότι ο Ν.Καζαντζάκης έγραφε κατά παραγγελία;;;

Είχα ανοίξει ένα τόπικ με θέμα "ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ" ...ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;;;;;;" και έχουν τεθεί διάφορα ερωτήματα σχετικά με γνώση, την οποία φαίνεται να μην γνωρίζουμε από πού προήλθε. Ξέρω ότι άλλοι σκέφτονται τους εξωγήινους, άλλοι το Θεό ή τους Θεούς, άλλοι τις μυστικές εταιρείες και τις υπηρεσίες κι άλλοι είναι τελείως σκεπτικιστές... Ουσιαστικό συμπέρασμα πάντως δεν έχει βγει ακόμη!

Μου φαίνεται ότι ο καθένας την αλήθεια του, θα την βρει εκεί που ψάχνει!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 02:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Φίλτατη Zadok,

"Νομίζεις ότι μπορούμε ν' απαντήσουμε σ' αυτή την ερώτηση;"

Η πρώτη πρόταση της ακόλουθης ιστοσελίδας (http://www.rosicrucian-order.com/svida.htm) έχει ως εξής, "At some time in your life you may have WONDERED about the purpose of existence." Παρομοίως και σε πολλές άλλες ιστοσελίδες μυητικών ταγμάτων. Συνεπώς είναι οφθαλμοφανής ένας από τους βασικούς λόγους ύπαρξης των μυητικών ταγμάτων, πέραν της διαφύλαξης της Γνώσης. Άρα, δεν χρειάζεται να απαντήσουμε εμείς αυτήν την ερώτηση, η απάντηση μας παρέχεται.

"Ο αγαπητός δημιουργός του τόπικ έχει αναφερθεί επανειλημμένα στο ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ των Μυστικών Εταιρειών."

Μα, αν χρησιμοποιούμε τον όρο "ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ" για κάτι που χρησιμοποιεί σύμβολα για να αυτοετικετοποιηθεί (πεντάγραμμο, άστρο του Δαυίδ, σταυρό, τρίγωνα, διαβήτες, κτλ), περιγράφεται με τέτοια, και λήγει σε -ισμό, τότε τι απομένει για το Ελληνικό Πνεύμα; Α! ναι, αντιλήφθηκα, το "ΑΘΑΝΑΤΟΝ"........
Αλλά και πάλι, εξήγησέ μου, πώς οι Αδογμάτιστες μυστικές εταιρίες διαφωνούν μεταξύ τους; Αν δεν είναι δόγματα αυτά που τους κάνουν να διαφωνούν, τι να 'ναι; Δεν είναι ρητορική, ή ειρωνική η ερώτησή μου - είναι ουσιαστική.

Καλύτερα να κλείσουμε την παρένθεση περί του Αρχιμήδη, διότι δε σχετίζεται άμεσα με τη συζήτηση. Ωστόσο, στο τελευταίο μου μήνυμα δε σου ζήτησα να μου αναλύσεις κάποια συνομωσιολία/πλεκτάνη, απλά αν γνωρίζεις κάτι το οποίο θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας.

"Γιατί να μη δεχθούμε ότι πραγματικά προσέγγισαν μία αλήθεια (την προσωπική τους αλήθεια και γι' αυτό ήταν μοναδικοί) μέσα από την εμπειρία τους (τη μύησή τους).."

Δε διαφωνούμε. Σε αυτό έχω καταλήξει κι εγώ. Δε θεώρησα εσφλαμένη την βούλησή τους να την κοινοποιήσουν και στον υπόλοιπο κόσμο.

Εις το επανιδείν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy