ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 02:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum,

σε χαιρετω... (οχι ως μελλοθανατος!)
μου αρεσει ο τροπος λογικευσης που χρησιμοποιεις, αλλα θα σε βοηθησω να σκεφτεις λιγο περισσοτερο.


Γεια σου eidos,

για πρόσεξε τι λες εδώ:
eidos: «ο Ιωαννης απευθυνοταν σε καποιους που ηξεραν οτι ο Ιησους, ΔΕΝ ηταν Ο Θεος» (btw, αναφέρεσαι στο Απόκρυφο του Ιωάννη;)

Εδώ, φίλε μου, έχεις κάνει ΜΑΤ στον εαυτό σου!
Η παρτίδα έλαβε τέλος (άδοξο).
Το ζητούμενό μας είναι τι μας λέει ο Ιωάννης στο συγκεκριμένο εδάφιο περί του Λόγου, είναι Θεός ή δεν είναι;
Εσύ ξεκινάς την αποδεικτική σου πορεία λαμβάνοντας ως βάση το ζητούμενο!
Έχεις υποπέσει σε λογικό σφάλμα (λήψη του ζητουμένου).
Τι να συζητήσουμε από κει και πέρα;
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΞΑΝΑ... και τα λέμε.

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 02:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Α γειά σου!!
Μόλις ήμουν έτοιμος να το αναλύσω και εγώ κάπως έτσι αλλά ....... με πρόλαβες βρε sensum!!!!

Γεια και σε σένα, Ψηλέ.
Μη στενοχωριέσαι, φίλε μου. Την επόμενη φορά θα δώσω περισσότερο χρόνο στα αντανακλαστικά σου...
quote:
Ελπίζω πως ο φίλος eidos το κατανοήσει τώρα.

Μπα! Τα αξιώματά του προτρέχουν της σκέψης του...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 03:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Α γειά σου!!
Μόλις ήμουν έτοιμος να το αναλύσω και εγώ κάπως έτσι αλλά ....... με πρόλαβες βρε sensum!!!!

Γεια και σε σένα, Ψηλέ.
Μη στενοχωριέσαι, φίλε μου. Την επόμενη φορά θα δώσω περισσότερο χρόνο στα αντανακλαστικά σου...
quote:
Ελπίζω πως ο φίλος eidos το κατανοήσει τώρα.

Μπα! Τα αξιώματά του προτρέχουν της σκέψης του...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 03:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Α γειά σου!!
Μόλις ήμουν έτοιμος να το αναλύσω και εγώ κάπως έτσι αλλά ....... με πρόλαβες βρε sensum!!!!

Γεια και σε σένα, Ψηλέ.
Μη στενοχωριέσαι, φίλε μου. Την επόμενη φορά θα δώσω περισσότερο χρόνο στα αντανακλαστικά σου...
quote:
Ελπίζω πως ο φίλος eidos το κατανοήσει τώρα.

Μπα! Τα αξιώματά του προτρέχουν της σκέψης του...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 07:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
S.;;;!

αυτη ειναι η απαντηση σου; με εκπλητεις!!! με απογοητευεις!!!
αν και το καταλαβες στο γραφω διορθωμενο:

'ο Ιωαννης απευθυνοταν σε καποιους που ηξεραν οτι ο Ιησους δεν ηταν ο Ενας Θεος'
μηπως τωρα το καταλαβαινεις καλυτερα;

βεβαιως ο Ιησους ηταν θεος-ισχυρος

μηπως δεν διαβασες το υπολοιπο μηνυμα μου, παρα μονο την αρχη του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 10:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
eidos: ο σωστος διαλογος προυποθετει τους εξης κανονες:
σου λεω την αποψη μου για κατι, απαντας λεγοντας μου την αποψη σου για το ιδιο ζητημα.

Όχι αγαπητέ, αυτός δεν είναι ο ελεύθερος και ο ουσιαστικός διάλογος!


quote:
eidos: αυτο το πολυ απλο πραγμα δεν το ξερεις; δηλαδη στη καθημερινη σου ζωη σου, οταν οι αλλοι σου λενε κατι με το οποιο δεν συμφωνεις, εσυ αρχιζεις τους αφορισμους, και τους τρελαινεις με απανωτες 'εξυπνες' ερωτησεις;

Αγαπητέ μην υπερβάλεις!


Μη παρουσιάζεις τον εαυτό σου τόσο αθώο.


quote:
eidos: τοσο δυσκολο ειναι να πεις τη δικη σου αποψη, και οχι να αναμασας αυτο που λενε οι αλλοι;


Μου είναι πολύ δύσκολο να συζητώ με κάποιον που κρύβει την θρησκευτική του ταυτότητα! Άραγε γιατί να κρύψει την θρησκευτική του ταυτότητα κάποιος?

quote:
eidos: λες οτι η δικη μου ειναι ερμηνεια! ας εσυ μου ελεγες κατι δικο σου πανω σε αυτα που καταθετω, δεν θα ηταν η δικη σου ερμηνεια; η αν μου ελεγες αυτα που εχεις μαθει απο αλλους, αυτα που λενε οι αλλοι δεν ειναι δικη τους ερμηνεια;

Αγαπητέ δεν παρουσίαζες τίποτα άλλο εκτος από την ερμηνεία σου!

quote:
eidos: σχετικα με το ποιοι ειναι οι αληθινοι Χριστιανοι, ο Ιησους ειπε: Ματθαιος 7:20: "απο τους καρπους τους θα τους γνωρισετε..."

Το δόγμα σου, σε έχει τυφλώσει φίλε μου!

Μιλάμε για 2000 χρόνια ιστορίας και εσύ τίποτα…….

quote:
eidos: για την Καινη διαθηκη, η Ελληνικες Γραφες εσυ πιστευεις οτι καποιοι την σχηματισαν; γιατι εγω πιστευω οτι τη σχηματισε ο Θεος!

Αγαπητέ το τι πιστεύεις είναι δικαίωμα σου και καλά κάνεις αλλά δεν μπορείς να αγνοείς την Ιστορία, δεν μπορείς να αναιρείς την Ιστορία, δεν μπορείς να απορρίπτεις την Ιστορία! Δεν μπορείς να αποφύγεις την Ιστορία, τους Οικουμενικούς Συνόδους!


quote:
eidos: ο Αρειος καλα τα ελεγε, αλλοι υιοθετουσαν ερμηνειες αλλα αντ΄αλλων τοτε.

Θα έρθει και η σειρά του!

quote:
eidos: το συμβολο της πιστης, απο ποτε διεκδικει θεοπνευστια για να το δεχτω;

Αγαπητέ μάλλον από όλα αυτά που σου παρουσίαζα για να σκεφτείς, δεν σκεφτικές τίποτα! Σκέψου λίγο και θα δεις και την απάντηση……

quote:
eidos: γιατι το ονομα ΓΙΑΧΒΕ μεταφραστηκε Κυριος; ποια σχεση εχουν η δυο λεξεις; και αν η μια σημαινει οτι η αλλη, την επομενη φορα που θα σε πω κυριε, θα ειναι σαν να σε λεω ΓΙΑΧΒΕ;

Αγαπητέ φίλε eidos σε κανένα δόγμα δεν μπορείς να παρουσιάζεις κάποια άλλη άποψη γιατί θα είναι μάταιο. Όσο θα συνεχίζεις με το δόγμα σου τόσο δεν θα δεις τίποτα άλλο!

quote:
eidos: ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Μ.τ.Ι. κοπτεσαι;

Όχι, νοιάζομαι για σένα.


quote:
eidos: παρολα αυτα θα σου απαντησω οσο μπορω.

Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου, παρόλο που δεν περίμενα κάποια απάντηση!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 15:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
El.elyon

ο τροπος που συμετεχεις σε καθε συζητηση, ειναι λιγο περιεργος (αλλη λεξη ειχα γραψει, αλλα ας ειναι)
(στην πραγματικοτητα δεν κουβεντιαζεις απλα σχολιαζεις αυτα που λενε οι αλλοι)
ομως επειδη η εξυπνη ατακα λεει: αγαπα τον πλησιον με τα ελατωματα του, θα σου πω καποια πραγματα, για να τα εμπαιδωσεις επιτελους.

θα μπορουσες με μια-δυο προτασεις σου, να μας εξηγησεις τι ειναι διαλογος για σενα;
αποδειξε μου, οτι υπερβαλλω οταν υποστηριζω οτι δεν μπορεις!

λαβε υποψιν οτι στα περιπου 100 μηνυματα που εχω στειλει εως τωρα στο φορουμ, εχω εκθεσει και μαλιστα αναλυτικωτατα ενα κομματι απο τα πιστευω μου! επομενως δεν ευσταυθει να λες οτι κρυβομαι!
εσυ δεν το εχεις αυτο!

αν οπως υποστηριζεις, το καθετι που λεω ειναι προσωπικη μου ερμηνεια, εμμεσα παραδεχεσαι οτι κατι λεω. εσυ αυτα που λες, (που δεν λες μαλλον) ερμηνεια ποιων προς ποιους ειναι;

οταν μιλας για δογματα να προσεχεις τι λες: υπαρχουν αληθινα δογματα πιστις και το αντιθετο. σκεψου ποσα απο τα επι μερους δογματα που εσυ δεχεσαι ειναι αληθινα;!

οσον αφορα τους ψευτικους χριστιανους, 2000 χρ. ιστοριας γεματης αιμα, και θανατο, θα επρεπε να σε κανουν ικανο να σιωπας.

(λυσε μας μια αποροια: οταν ο Ορθοδοξος στρατιωτικος παπας ευλογει τους Ελληνες φανταρους, για να πανε να σκοτωσουν τους αντιπαλους καθολικους φανταρους, (οι οποιοι σημειωτεον εχουν και αυτοι λαβει ευλογια απο τον αντιστοιχο καθολικο παπα) ειναι πραξη χριστιανικη;

ποιον να υποστηριξει, απο ποιον να σκοτωσει περισσοτερους η 'παναγια'; απο τους μεν η απο τους δεν, για να επικρατησουν οι αλλοι;

η πλειστοι των μεγαλων πολεμων υποκινηθεικαν απο την 'χριστιανοσυνη'
και συνεχιζετε να διεκδικειτε με θρασος την εκπροσωπηση του Θεου της αγαπης;;;;; η δικη σας αιμμοβορα 'χριστιανοσυνη', εχει κανει πολλους (και πολους απο το παρων φορουμ) να αποριπτουν τον Ενα Θεο,
και ακομα εθελοτυφλειτε, προς τι;;;!!!

για ποια ιστορια μιλας; τι ηταν οι οικουμενικες συνοδοι; ηταν κατι περισσοτερο, απο τις συνοδους των 'Πατερων' σημερα, οπου ολοι σφαζονται για την πρωτοκαθεδρεια; αυτους τους οικουμενικους 'Πατερες' να ενστερνιστω τα λογια τους, και να πιστεψω;

εχετε αποριψει την Αγια Γραφη, και πιστευεται αυτα και μονο που εγραψαν οι 'πατερες'. (αν συμφωνει καλως, αλλιως την φερνουμε στα μετρα μας τη Γραφη)

αν πραγματικα νοιαζοσουν για μενα, και για τον οποιο συναθρωπο σου, θα προσπαθουσες να τον πεισεις για τα πραγματα του Θεου, και οχι για πραγματα τα των ανθρωπων!

αν σε ενδιαφερει η αληθεια, μελετησε εδαφιο προς εδαφιο την Αγια Γραφη, και τιποτα αλλο, και ζητα απο τον Ενα Θεο, με το πνευμα του να σε βοηθησει να μαθεις, την απλη και μεγαλη του αληθεια!

(ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη για τους υψηλους τονους, αλλα επρεπε να γινη και αυτο...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 03:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
'ο Ιωαννης απευθυνοταν σε καποιους που ηξεραν οτι ο Ιησους δεν ηταν ο Ενας Θεος'
μηπως τωρα το καταλαβαινεις καλυτερα;
Βρε συ, eidos, εγώ καταλαβαίνω τι λες, εσύ δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτά που λες, ούτε αυτά που σου λέω!

Αντιλαμβάνεσαι τι θα πει λήψη ζητουμένου σε αποδεικτικό συλλογισμό;

quote:
μηπως δεν διαβασες το υπολοιπο μηνυμα μου, παρα μονο την αρχη του;
Εφόσον, φίλε μου, ξεκινάς από λάθος βάση, τι αξία έχει το εποικοδόμημά σου; Αφού όμως το επιθυμείς διακαώς, θα σου κάνω το χατίρι να ασχοληθώ και με το υπόλοιπο σαθρό κατασκεύασμά σου.

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι το αρχικό σου αξίωμα: «ο Ιωαννης απευθυνοταν σε καποιους που ηξεραν οτι ο Ιησους δεν ηταν ο Ενας Θεος», ουσιαστικά το θεμελιώνεις στο Α΄ Κορ. 8:5,6. Συγκεκριμένα γράφεις:

quote:
eidos
τι καταλαβαινουν εκεινοι οι πιστοι;
ξερουν τα λογια του 2 Κορινθιους 4:4 "...αναμεσα στους οποιους Ο ΘΕΟΣ αυτου του συστηματος πραγματων (ο Σατανας)...
(στο εδ. Εφεσιους 2:2 η λεξη που αντικαθιστα τη λεξη θεος, ειναι η λεξη 'αρχοντας').
επισης ξερουν τα εδαφια 1 Κορινθιους 8:5,6 "διοτι ακομη κι αν υπαρχουν εκεινοι που αποκαλουνται θεοι, ειτε στον ουρανο ειτε στη γη, οπως υπαρχουν πολλοι θεοι και πολλοι κυριοι, για εμας ομως υπαρχει Ενας Θεος, ο Πατερας, απο ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,... ΚΑΙ ενας Κυριος, ο Ιησους Χριστος..."

ποια πεποιθεση περι θεων ειχαν λοιπον εκεινοι οι πρωτοι πιστοι;
μες το μυαλο τους ηταν ξεκαθαρο οτι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ, ο Πατερας, και μετα υπηρχε ο Κυριος Ιησους, και μετα υπηρχαν και πολλοι αλλοι θεοι που ομως δεν ηταν ο Ενας.


Πρόσεξε να δεις, πόσο αυθαίρετα κι επισφαλή είναι τα συμπεράσματα που εξάγεις από το Α΄ Κορ. 8:5,6 : «καὶ γὰρ εἴπερ εἰσὶ λεγόμενοι θεοὶ εἴτε ἐν οὐρανῷ εἴτε ἐπὶ τῆς γῆς, ὥσπερ εἰσι θεοὶ πολλοὶ καὶ κύριοι πολλοί, ἀλλ' ἡμῖν εἷς Θεὸς ὁ πατήρ, ἐξ οὗ τὰ πάντα καὶ ἡμεῖς εἰς αὐτόν, καὶ εἷς Κύριος Ἰησοῦς Χριστός, δι' οὗ τὰ πάντα καὶ ἡμεῖς δι' αὐτοῦ.»

Εσύ λοιπόν αποφαίνεσαι με απόλυτη σιγουριά πως «μες το μυαλο τους ηταν ξεκαθαρο οτι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ, ο Πατερας». Από πού προκύπτει τόση βεβαιότητα; Προφανώς από το «εἷς Θεὸς ὁ πατήρ» Ορίστε, μας λες, το λέει ξεκάθαρα εδώ ότι μόνο ο Πατήρ είναι ο (ένας) Θεός! Και προφανώς υπαινίσεσσαι ότι η ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ γίνεται προς τον Ιησού Χριστό κι όχι σε σχέση με τους πολλούς θεούς, έτσι δεν είναι;

Ωραία λοιπόν, «εἷς Θεὸς ὁ πατήρ». Τι λέει όμως λίγο παρακάτω στον ίδιο στίχο; Δεν λέει «καὶ εἷς Κύριος Ἰησοῦς Χριστός» ; Ορίστε, σου λέω κι εγώ, εδώ ο Παύλος είναι κατηγορηματικός. Μόνο ΕΝΑΣ ΚΥΡΙΟΣ υπάρχει, ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ και κανείς άλλος! Και προφανώς η κατ' επίδοση ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ γίνεται προς τον Πατέρα.

Επόμενως, όπως ο Ιησούς Χριστός (κατά σένα) δεν δικαιούται να αποκαλείται "ο (ΕΝΑΣ) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ", έτσι αντίστοιχα κι ο Πατήρ δεν θα έπρεπε να αποκαλείται "ο (ΕΝΑΣ) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ".

Συμφωνεί όμως η Γραφή με ένα τέτοιο συμπέρασμα; Για να δούμε πώς αποκαλεί τον Πατέρα:

* «ὁ δὲ Ἰησοῦς ἔφη αὐτῷ· ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐν ὅλῃ τῇ καρδίᾳ σου καὶ ἐν ὅλῃ τῇ ψυχῇ σου καὶ ἐν ὅλῃ τῇ διανοίᾳ σου.» (Ματθ. κβ΄, 37)

* «αὐτὸς γὰρ Δαυῒδ εἶπεν ἐν τῷ Πνεύματι τῷ Ἁγίῳ· λέγει ὁ Κύριος τῷ Κυρίῳ μου, κάθου ἐκ δεξιῶν μου ἕως ἂν θῶ τοὺς ἐχθρούς σου ὑποπόδιον τῶν ποδῶν σου.» (Μαρκ. ιβ΄, 36)

* «ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι πρώτη πάντων ἐντολή· ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι·» (Μαρκ. ιβ΄, 29)

* «καὶ ἰδοὺ συλλήψῃ ἐν γαστρὶ καὶ τέξῃ υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν. οὗτος ἔσται μέγας καὶ υἱὸς ὑψίστου κληθήσεται, καὶ δώσει αὐτῷ Κύριος ὁ Θεὸς τὸν θρόνον Δαυῒδ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ»(Λουκ. α΄, 31-32)

Σε όλα τα παραπάνω εδάφια της ΚΔ (και σχεδόν παντού στην ΠΔ) ο Πατέρας αποκαλείται Κύριος, όπως και ο Υιός. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, αγαπητέ, πως στη Γραφή «Κύριος» και «Θεός» είναι ένα και ταυτό; Δύο ξεχωριστά Πρόσωπα, αλλά μια φύση, εις Θεός.

Όπως ακριβώς εσύ κι ο πατέρας σου έχετε την ίδια ακριβώς φύση, την ανθρώπινη, αλλά είστε δύο διαφορετικά πρόσωπα, το καθένα με τα δικά του χαρακτηριστικά (ιδιώματα). Δεν είσαι εσύ λιγότερο άνθρωπος από τον πατέρα σου, αλλά υπόκεισαι σε μία σχέση μ' αυτόν, είσαι γιος του, γεννημένος απ' αυτόν (εν χώρο και χρόνω) κι έχεις την αρχή σου σ' αυτόν (εν χρόνω). Απ' το απλούστατο αυτό παράδειγμα, αφαίρεσε τη χωροχρονική κατηγορία και μπήκες στο νόημα του Ιωάννη περί Λόγου...

Κλείνω εξηγώντας σου, υπ' αυτό το πρίσμα, ότι το νόημα του εδαφίου που ανέφερες γίνεται μέσα σ' ένα πλαίσιο αναφοράς στα ειδωλόθυτα και την πολυθεΐα των ειδωλολατρών, γι' αυτό και ήταν σημαντικό να τονιστεί το «εις» σε αντιδιαστολή προς τους πολλούς θεούς και τους πολλούς κυρίους κι όχι με τον τρόπο που εσύ, κόντρα στις Γραφές, εξέλαβες.

Ελπίζω, φίλε μου, να κατάλαβες κάτι παραπάνω αυτή τη φορά...

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 11:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos: ο τροπος που συμετεχεις σε καθε συζητηση, ειναι λιγο περιεργος (αλλη λεξη ειχα γραψει, αλλα ας ειναι)
(στην πραγματικοτητα δεν κουβεντιαζεις απλα σχολιαζεις αυτα που λενε οι αλλοι)


Σεβαστή η άποψη σου!


quote:
eidos: θα σου πω καποια πραγματα, για να τα εμπαιδωσεις επιτελους.

Ευχαριστώ!


quote:
eidos: θα μπορουσες με μια-δυο προτασεις σου, να μας εξηγησεις τι ειναι διαλογος για σενα;


Ο διάλογος δεν είναι απλά ανταλλαγή απόψεων!
Ο διάλογος δεν είναι ανταγωνισμός απόψεων!
Ο διάλογος δεν είναι απλά μια συζήτηση!

Ο διάλογος είναι η ελευθέρια του λογου + σεβασμός!
Ο διάλογος είναι ερευνα και όχι δόγμα!
Ο διάλογος είναι αμφισβήτηση και όχι άρνηση!
Ο διάλογος είναι σχετικός και όχι απόλυτος!

quote:
eidos: αποδειξε μου, οτι υπερβαλλω οταν υποστηριζω οτι δεν μπορεις!

Αγαπητέ eidos πάψε να σκέφτεσαι σαν παιδί!

quote:
eidos: λαβε υποψιν οτι στα περιπου 100 μηνυματα που εχω στειλει εως τωρα στο φορουμ, εχω εκθεσει και μαλιστα αναλυτικωτατα ενα κομματι απο τα πιστευω μου! επομενως δεν ευσταυθει να λες οτι κρυβομαι!
εσυ δεν το εχεις αυτο!

Φίλε eidos συγχαρητήρια για τα μηνύματα που έχεις στείλει.

Τα πιστεύω σου =δόγμα = ερμηνεία!

Φίλε eidos αφού δεν κρύβεσαι γιατί δεν λες ποια είναι η θρησκευτική σου ομάδα? Ξεχνάς αγαπητέ ότι εσύ μίλησες πρώτος για την θρησκευτική σου ομάδα!

Όσο για μένα αγαπητέ επαναλαμβάνω ότι δεν εκπροσωπώ κανένα δόγμα γιατί το δόγμα εμποδίζει το διάλογο! Επίσης μπορείς να διαβάζεις και εσύ τα μηνύματα μου και θα μάθεις ποια είναι η Αλήθεια μου!


quote:
eidos: αν οπως υποστηριζεις, το καθετι που λεω ειναι προσωπικη μου ερμηνεια, εμμεσα παραδεχεσαι οτι κατι λεω. εσυ αυτα που λες, (που δεν λες μαλλον) ερμηνεια ποιων προς ποιους ειναι;

Αγαπητέ φίλε eidos σαφώς και λες κάτι αλλά δεν λες την προέλευση!

Αυτό που μάλλον για σένα δεν λέω είναι αποτέλεσμα της σκέψης μου!

quote:
eidos: οταν μιλας για δογματα να προσεχεις τι λες: υπαρχουν αληθινα δογματα πιστις και το αντιθετο. σκεψου ποσα απο τα επι μερους δογματα που εσυ δεχεσαι ειναι αληθινα;!

Γύρο γύρο το πας και δεν λες τίποτα!!!!!!!

Ποιο είναι το Αληθινό Δόγμα Σου αγαπητέ φίλε eidos???????

quote:
eidos: οσον αφορα τους ψευτικους χριστιανους, 2000 χρ. ιστοριας γεματης αιμα, και θανατο, θα επρεπε να σε κανουν ικανο να σιωπας.

Το να αποφεύγεις να απαντήσεις είσαι πρώτος!

Ποιοι είναι οι αληθινοί χριστιανοί εδώ και 2000 χρόνια???????

quote:
eidos: Ελληνες φανταρους, για να πανε να σκοτωσουν τους αντιπαλους καθολικους φανταρους, (οι οποιοι σημειωτεον εχουν και αυτοι λαβει ευλογια απο τον αντιστοιχο καθολικο παπα) ειναι πραξη χριστιανικη; ποιον να υποστηριξει, απο ποιον να σκοτωσει περισσοτερους η 'παναγια'; απο τους μεν η απο τους δεν, για να επικρατησουν οι αλλοι;

Αυτό δεν είναι απορία αγαπητέ!
Αυτό είναι χειρότερο και από προπαγάνδα!
Γιατί εσύ κρύβεις την ταυτότητα της θρησκευτικής σου ομάδας……….

quote:
eidos: η πλειστοι των μεγαλων πολεμων υποκινηθεικαν απο την 'χριστιανοσυνη'
και συνεχιζετε να διεκδικειτε με θρασος την εκπροσωπηση του Θεου της αγαπης;;;;; η δικη σας αιμμοβορα 'χριστιανοσυνη', εχει κανει πολλους (και πολους απο το παρων φορουμ) να αποριπτουν τον Ενα Θεο,
και ακομα εθελοτυφλειτε, προς τι;;;!!!


Έχεις χάσει την ψυχραιμία σου!!!!!!!

Με το ένα δάκτυλο δείχνεις αυτούς που κατηγορείς με τα υπόλοιπα τέσσερα δείχνεις τον εαυτό σου!!!!!!!


quote:
eidos: για ποια ιστορια μιλας; τι ηταν οι οικουμενικες συνοδοι; ηταν κατι περισσοτερο, απο τις συνοδους των 'Πατερων' σημερα, οπου ολοι σφαζονται για την πρωτοκαθεδρεια; αυτους τους οικουμενικους 'Πατερες' να ενστερνιστω τα λογια τους, και να πιστεψω;
εχετε αποριψει την Αγια Γραφη, και πιστευεται αυτα και μονο που εγραψαν οι 'πατερες'. (αν συμφωνει καλως, αλλιως την φερνουμε στα μετρα μας τη Γραφη)

Αγαπητέ eidos μάθε πρώτα πως και από ποιους σχηματίστηκε η Καινή Διαθήκη και η Π. Διαθήκη……

Σε παρακαλώ όταν θα απευθύνεις το λόγω σε μένα να αφήσεις το πληθυντικό!

quote:
eidos: αν πραγματικα νοιαζοσουν για μενα, και για τον οποιο συναθρωπο σου, θα προσπαθουσες να τον πεισεις για τα πραγματα του Θεου, και οχι για πραγματα τα των ανθρωπων!

Όχι αγαπητέ, είμαι ενάντια στην πλύση εγκεφάλου και υπέρ του διαλόγου!!!!!!!

Σέβομαι την ελευθέρια που ο Θεός χάριζε στον Άνθρωπο!

quote:
eidos: αν σε ενδιαφερει η αληθεια, μελετησε εδαφιο προς εδαφιο την Αγια Γραφη, και τιποτα αλλο, και ζητα απο τον Ενα Θεο, με το πνευμα του να σε βοηθησει να μαθεις, την απλη και μεγαλη του αληθεια!

Α Ιωάννου 5 : 9 – 13,

«Εάν δεχώμεθα την μαρτυρίαν των ανθρώπων, η μαρτυρία του Θεού είναι μεγαλητέρα• διότι αύτη είναι η μαρτυρία του Θεού, την οποίαν εμαρτύρησε περί του Υιού αυτού.
10 Όστις πιστεύει εις τον Υιόν του Θεού έχει την μαρτυρίαν εν εαυτώ• όστις δεν πιστεύει εις τον Θεόν, έκαμεν αυτόν ψεύστην, διότι δεν επίστευσεν εις την μαρτυρίαν, την οποίαν εμαρτύρησεν ο Θεός περί του Υιού αυτού.
11 Και αύτη είναι μαρτυρία, ότι ζωήν αιώνιον έδωκεν εις ημάς ο Θεός, και αύτη η ζωή είναι εν τω Υιώ αυτού.
12 Όστις έχει τον Υιόν έχει την ζωήν• όστις δεν έχει τον Υιόν του Θεού, την ζωήν δεν έχει.
13 Ταύτα έγραψα προς εσάς τους πιστεύοντας εις το όνομα του Υιού του Θεού, διά να γνωρίζητε ότι έχετε ζωήν αιώνιον, και διά να πιστεύητε εις το όνομα του Υιού του Θεού.»

Α Ιωάννου 5 : 20,

«20 Εξεύρομεν δε ότι ο Υιός του Θεού ήλθε και έδωκεν εις ημάς νόησιν, διά να γνωρίζωμεν τον αληθινόν• και είμεθα εν τω αληθινώ, εν τω Υιώ αυτού Ιησού Χριστώ. Ούτος είναι ο αληθινός Θεός και η ζωή η αιώνιος.»


quote:
eidos: (ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη για τους υψηλους τονους, αλλα επρεπε να γινη και αυτο...)

Συγχαρητήρια τα κατάφερες!

Φίλε eidos εσύ δεν επιθυμείς κανένα διάλογο αλλά θες να πείσεις, να κάνεις πλύση εγκεφάλου, για το δόγμα σου! Το δόγμα σου σε έχει τυφλώσει!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 23/08/2007 11:41:12

Edited by - el.elyon on 23/08/2007 11:51:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 12:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sensum,

μην υποτιμας τους συνομιλητες σου, γιατι θα σε υποτιμησουν και αυτοι.
να υποθεσω για σενα, οτι δεν χαλας χατηρια; ειδικα οταν καποιος επιθυμει διακαως κατι απο σενα; (ποιος ειναι αυτος;)

απο αυτα που γραφεις φαινεται καθαρα, οτι το ζητουμενο που προκυπτει εξ αρχης, απο το προηγουμενο μηνυμα μου, ειναι πολυ μακραν απο σου.
αλλα επειδη και εγω δεν χαλαω χατηρια, θα ασχοληθω με το (σαθρο) πονημα σου.

λοιπον
το αρχικο μου αξιωμα οτι 'ο Ιωαννης απευθυνοταν σε καποιους που ηξεραν οτι ο Ιησους δεν ηταν ο Ενας Θεος' δεν στηριζεται στο 1 Κορινθιους 8:5,6.
αν δεν ηταν που μου εκανες το χατηρι, κατι σαν αγγαρεια δηλαδη, θα ειχες προσεξει καλυτερα τα γραφομενα μου και τα γραφομενα σου.

το αρχικο μου αξιωμα, στηριζεται σε πολλα εδαφια που υποστηριζουν οτι ο Ιησους ηταν αποδεκτος απο τον περιγυρο του, ως Γιος του Θεου.
Ιωαννης 10:36, 11:27, 20:31, Λουκας 1:35, Ματθαιος 14:33, Ρωμαιους 1:4, Ιωαννης 1:34,
ολα αυτα τα εδαφια χωρις κανενα υπονοουμενο, και με ξεκαθαρα λογια μας γνωστοποιουν την αποψη των πρωτων χριστιανων, για τον Ιησου.
ηταν Γιος του Θεου! αυτο λοιπον ειναι αποδεδειγμενο, και δεν χωραει αμφισβητηση.

απο κει και περα
αυτο που θελουμε να καταλαβουμε ειναι αν, ο Ιησους μπορει να αποκαλειται θεος, χωρις οστωσο να ταυτιζεται και να γινεται ενα με τον Εναν Θεο.

οπως μας βοηθα να καταλαβουμε το 1 Κορινθιους 8:5,6, η λεξη θεος μπορει δοκιμα να χαρακτηρισει καποιους που αποδεικνυονται (η νομιζουν οι αλλοι οτι αποδεικνυονται) ισχυροι.

ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΩΜΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. 'ΓΙΑΧΒΕ'.
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 'ΘΕΟΥΣ' ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ.
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΤΛΟΣ. ΑΞΙΩΜΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΓΑΧΒΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ.
(και για αυτο και εγω και εσυ μπορουμε να αποκαλουμαστε κυριοι, και ο Ριβαλντο θεος)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΡΟΙ. (διαβασε και αυτο: Δευτερονομιο 10:17)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ.
μας απομενει να δουμε αν ο Ιησους διεκδικει το να ειναι ο Ενας Θεος και αν ειναι ενας οι τρεις τελικα.

ποια αποψη ειχαν οι Ιουδαιοι για τον Θεο που λατρευαν; τον Γιαχβε;
τον Θεο των Εβραικων και των Ελληνικων Γραφων; πιστευαν οτι αυτος ειχε τρεις υποστασεις; οποία ανοησια! ακομα και που ακουσαν απο τον Ιησου να τους λεει οτι ηταν Γιος του Θεου, (και κατ΄αναγκη και ο ιδιος θεος) πιστευοντας οτι ετσι ελεγε βλαστημια, (ακομα και αυτο τους φαινοταν πολυ) ηθελαν να τον θανατωσουν.

στη συγκεκριμενη περιπτωση (Ιωαννης 10:22-39) οι Ιουδαιοι ρωτανε τον Ιησου: "αν εισαι ο Χριστος πες το μας ξεκαθαρα"
τι τους λεει ο Ιησους; αφου στα προηγουμενα εδαφια (Ιωαννης 10:15,18,19) χρησιμοποιει τις φρασεις, 'την εντολη... την ΕΛΑΒΑ απο τον Πατερα μου' 'ο Πατερας ΓΝΩΡΙΖΕΙ εμενα και εγω ΓΝΩΡΙΖΩ τον Πατερα' 'αυτο που μου εχει ΔΩΣΕΙ ο Πατερας'

τους λεει στη συνεχεια:
"εγω και ο Πατερας ενα ειμαστε"
εκεινοι οι Ιουδαιοι, σκεφτηκαν αυτο που σκεφτεσαι και εσυ (και αλλοι) σημερα; οτι δηλαδη ο Ιησους σε αυτη τη περιπτωση εξισωνει τον εαυτο του με τον Πατερα του;
εκεινοι οι Ιουδαιοι, γνωστες του Ενος Θεου, και γνωριζοντας το αντικειμενο της πιστης τους, δεν μπορουσαν ουτε να το σκεφτουν αυτο το ενδεχομενο, (δυο ισοι Θεοι) (ενω εσεις υπο τον τιτλο του μυστηριου σκεπαζοντας το, το δεχεσται)
τι καταλαβαινουν οι ακροατες του Ιησου; οτι ο Ιησους εξισωνει τον εαυτο του με τον Θεο; (αυτο που αξιωνεις εσυ; (εσεις))
τι του λενε οι Ιουδαιοι; "σε λιθοβολουμε για βλαστημια, επειδη αν και εισαι ανθρωπος, κανεις τον εαυτο σου θεο"
γιατι καταδικαζουν τον Ιησου; οχι γιατι λεει οτι ειναι ισος με τον Ενα Θεο, αλλα γιατι λεγοντας οτι ειναι γιος του Θεου, και ενα με τον Θεο, νομιζουν οτι λεει τον εαυτο του θεο!
(εσυ (εσεις) πως και γιατι καταλαβαινεις κατι αλλο; οτι εδω δηλαδη ο Ιησους λεει οτι ειναι ισος με τον Ενα Θεο;)
αυτο για τους υποκριτες Ιουδαιους (το να κανει καποιος τον εαυτο του Θεο, ποσο μαλλον να πει ειμαι ισος με τον Ενα Θεο) ηταν ανηκουστο!!
(και γιατι ειναι ανηκουστο; γιατι ξερουν οτι ο Γιαχβε ειναι Ενας)
(Δευτερονομιο 6:4)

ο Ιησους απαντα: "δεν ειναι γραμμενο στο νομο σας: 'Εγω ειπα: ειστε θεοι'; (Ψαλμος 82:6) Αν αποκαλεσε (ο Ενας Θεος) 'θεους' εκεινους εναντια στους οποιους ηρθε ο λογος του Θεου... λετε σε εμενα.. 'βλασφημεις' επειδη ειπα: ΕΙΜΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ θΕΟΥ;"
Α!! ωστε ο Ιησους με αυτα τα λογια δεν ηθελε καν να υποστηριξει οτι ειναι ενας θεος, (αν και θα μπορουσε καλλιστα να το κανει) λεει παλι 'ειμαι γιος του Θεου'

"...πιστεψτε τα ΕΡΓΑ,(μου) ωστε να γνωρισετε και να συνεχισετε να γνωριζετε οτι ο Πατερας ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ"

ναι!! αλλα χαλωντας μου το χατηρι, εσυ θα μου πεις οτι η ενοτητα που λεει εδω ο Ιησους αυτο ακριβως εννοει! δυο προσωπα σε ενα!
και εγω χαλωντας σου το χατηρι, θα σε παραπεμψω στα εδ. Ιωαννης 17:20-26 οπου εν μερει λεει: "να ειναι ολοι ενα, οπως εσυ Πατερα, εισαι σε ενοτητα με εμενα και εγω ειμαι σε ενοτητα με εσενα... ωστε να ειναι ΕΝΑ, ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ..."

Α!! ωστε ο Ιησους ξεκαθαριζει τι εννοει λεγοντας πριν 'εγω και ο Πατερας μου ειμαστε ενα'
το καταλαβες;;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Ο Ιησους υποστηριζει με σθενος οτι ειναι γιος του Θεου. (κατι που το δεχονται οι μαθητες)
ο Ιησους εμμεσα υποστηριζει οτι εφοσον ειναι γιος του Θεου, μπορει να αποκαλειται δικαιως θεος, οπως θεοι μπορουν να αποκαλουνται και αλλοι πιο ανισχυροι απο τον ιδιο
ο Ιησους λεγοντας οτι ειναι 'ενα με τον Θεο' και λεγοντας οτι και οι μαθητες θα επρεπε 'να ειναι ενα οπως εκεινος ηταν ενα με τον Πατερα', ξεκαθαριζει οτι σε καμμια περιπτωση δεν βαζει τον εαυτο του ισο με τον Πατερα, (ουτε καν θεο δεν κανει τον εαυτο του σε αυτη τη περιπτωση) αλλα βρισκεται ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ με τον Πατερα.
Τετοια αρμονια και ενοτητα λογων και εργων θα επρεπε να εχουν και οι μαθητες.

χαλαλι σου!! (σας)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 13:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos: ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΩΜΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. 'ΓΙΑΧΒΕ'.
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 'ΘΕΟΥΣ' ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ.
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΤΛΟΣ. ΑΞΙΩΜΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΓΑΧΒΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ.
(και για αυτο και εγω και εσυ μπορουμε να αποκαλουμαστε κυριοι, και ο Ριβαλντο θεος)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΡΟΙ. (διαβασε και αυτο: Δευτερονομιο 10:17)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ.
μας απομενει να δουμε αν ο Ιησους διεκδικει το να ειναι ο Ενας Θεος και αν ειναι ενας οι τρεις τελικα.

ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΣΕ ΤΡΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ!!!!!!!

Τώρα δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ανήκεις στους αποκαλουμένους Μάρτυρες του Ιεχωβά!

Πολύ σύντομα θα δούμε ποιοι είναι…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 14:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι θυμάμαι στο σχολείο μας έλεγαν πως η Τριαδικότητα του Χριστιανικού Θεού σημαίνει πως ο Θεός είναι Ενας αλλά με τρία πρόσωπα:
Πατήρ,Υιός και Αγιο Πνεύμα...

Επειδή δεν πολυκατάλαβα...
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά τι υποστηρίζουν?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 14:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από ότι θυμάμαι στο σχολείο μας έλεγαν πως η Τριαδικότητα του Χριστιανικού Θεού σημαίνει πως ο Θεός είναι Ενας αλλά με τρία πρόσωπα:
Πατήρ,Υιός και Αγιο Πνεύμα...

Επειδή δεν πολυκατάλαβα...
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά τι υποστηρίζουν?

Impious Varmint



Αγαπητέ μου πολύ σύντομα θα μάθεις όλη την Αλήθεια για τους αποκαλουμένους Μάρτυρες του Ιεχωβά, θα μάθεις και το αρχικό τους όνομα και γιατί το αλλάξανε στην σημερινή μορφή!
Πολύ σύντομα…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 15:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Coming soon...
Οπως και στον κινηματογράφο...
Περιμένω με ανυπομονησία...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 15:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε σου στελνω την ιδια απαντηση που εστειλε και στον sensum


ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΩΜΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. 'ΓΙΑΧΒΕ'.
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 'ΘΕΟΥΣ' ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ.
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΤΛΟΣ. ΑΞΙΩΜΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΓΑΧΒΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ.
(και για αυτο και εγω και εσυ μπορουμε να αποκαλουμαστε κυριοι, και ο Ριβαλντο θεος)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΡΟΙ. (διαβασε και αυτο: Δευτερονομιο 10:17)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ.
μας απομενει να δουμε αν ο Ιησους διεκδικει το να ειναι ο Ενας Θεος και αν ειναι ενας οι τρεις τελικα.

ποια αποψη ειχαν οι Ιουδαιοι για τον Θεο που λατρευαν; τον Γιαχβε;
τον Θεο των Εβραικων και των Ελληνικων Γραφων; πιστευαν οτι αυτος ειχε τρεις υποστασεις; οποία ανοησια! ακομα και που ακουσαν απο τον Ιησου να τους λεει οτι ηταν Γιος του Θεου, (και κατ΄αναγκη και ο ιδιος θεος) πιστευοντας οτι ετσι ελεγε βλαστημια, (ακομα και αυτο τους φαινοταν πολυ) ηθελαν να τον θανατωσουν.

στη συγκεκριμενη περιπτωση (Ιωαννης 10:22-39) οι Ιουδαιοι ρωτανε τον Ιησου: "αν εισαι ο Χριστος πες το μας ξεκαθαρα"
τι τους λεει ο Ιησους; αφου στα προηγουμενα εδαφια (Ιωαννης 10:15,18,19) χρησιμοποιει τις φρασεις, 'την εντολη... την ΕΛΑΒΑ απο τον Πατερα μου' 'ο Πατερας ΓΝΩΡΙΖΕΙ εμενα και εγω ΓΝΩΡΙΖΩ τον Πατερα' 'αυτο που μου εχει ΔΩΣΕΙ ο Πατερας'

τους λεει στη συνεχεια:
"εγω και ο Πατερας ενα ειμαστε"
εκεινοι οι Ιουδαιοι, σκεφτηκαν αυτο που σκεφτεσαι και εσυ (και αλλοι) σημερα; οτι δηλαδη ο Ιησους σε αυτη τη περιπτωση εξισωνει τον εαυτο του με τον Πατερα του;
εκεινοι οι Ιουδαιοι, γνωστες του Ενος Θεου, και γνωριζοντας το αντικειμενο της πιστης τους, δεν μπορουσαν ουτε να το σκεφτουν αυτο το ενδεχομενο, (δυο ισοι Θεοι) (ενω εσεις υπο τον τιτλο του μυστηριου σκεπαζοντας το, το δεχεσται)
τι καταλαβαινουν οι ακροατες του Ιησου; οτι ο Ιησους εξισωνει τον εαυτο του με τον Θεο; (αυτο που αξιωνεις εσυ; (εσεις))
τι του λενε οι Ιουδαιοι; "σε λιθοβολουμε για βλαστημια, επειδη αν και εισαι ανθρωπος, κανεις τον εαυτο σου θεο"
γιατι καταδικαζουν τον Ιησου; οχι γιατι λεει οτι ειναι ισος με τον Ενα Θεο, αλλα γιατι λεγοντας οτι ειναι γιος του Θεου, και ενα με τον Θεο, νομιζουν οτι λεει τον εαυτο του θεο!
(εσυ (εσεις) πως και γιατι καταλαβαινεις κατι αλλο; οτι εδω δηλαδη ο Ιησους λεει οτι ειναι ισος με τον Ενα Θεο;)
αυτο για τους υποκριτες Ιουδαιους (το να κανει καποιος τον εαυτο του Θεο, ποσο μαλλον να πει ειμαι ισος με τον Ενα Θεο) ηταν ανηκουστο!!
(και γιατι ειναι ανηκουστο; γιατι ξερουν οτι ο Γιαχβε ειναι Ενας)
(Δευτερονομιο 6:4)

ο Ιησους απαντα: "δεν ειναι γραμμενο στο νομο σας: 'Εγω ειπα: ειστε θεοι'; (Ψαλμος 82:6) Αν αποκαλεσε (ο Ενας Θεος) 'θεους' εκεινους εναντια στους οποιους ηρθε ο λογος του Θεου... λετε σε εμενα.. 'βλασφημεις' επειδη ειπα: ΕΙΜΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ θΕΟΥ;"
Α!! ωστε ο Ιησους με αυτα τα λογια δεν ηθελε καν να υποστηριξει οτι ειναι ενας θεος, (αν και θα μπορουσε καλλιστα να το κανει) λεει παλι 'ειμαι γιος του Θεου'

"...πιστεψτε τα ΕΡΓΑ,(μου) ωστε να γνωρισετε και να συνεχισετε να γνωριζετε οτι ο Πατερας ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ"

ναι!! αλλα χαλωντας μου το χατηρι, εσυ θα μου πεις οτι η ενοτητα που λεει εδω ο Ιησους αυτο ακριβως εννοει! δυο προσωπα σε ενα!
και εγω χαλωντας σου το χατηρι, θα σε παραπεμψω στα εδ. Ιωαννης 17:20-26 οπου εν μερει λεει: "να ειναι ολοι ενα, οπως εσυ Πατερα, εισαι σε ενοτητα με εμενα και εγω ειμαι σε ενοτητα με εσενα... ωστε να ειναι ΕΝΑ, ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ..."

Α!! ωστε ο Ιησους ξεκαθαριζει τι εννοει λεγοντας πριν 'εγω και ο Πατερας μου ειμαστε ενα'
το καταλαβες;;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Ο Ιησους υποστηριζει με σθενος οτι ειναι γιος του Θεου. (κατι που το δεχονται οι μαθητες)
ο Ιησους εμμεσα υποστηριζει οτι εφοσον ειναι γιος του Θεου, μπορει να αποκαλειται δικαιως θεος, οπως θεοι μπορουν να αποκαλουνται και αλλοι πιο ανισχυροι απο τον ιδιο
ο Ιησους λεγοντας οτι ειναι 'ενα με τον Θεο' και λεγοντας οτι και οι μαθητες θα επρεπε 'να ειναι ενα οπως εκεινος ηταν ενα με τον Πατερα', ξεκαθαριζει οτι σε καμμια περιπτωση δεν βαζει τον εαυτο του ισο με τον Πατερα, (ουτε καν θεο δεν κανει τον εαυτο του σε αυτη τη περιπτωση) αλλα βρισκεται ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ με τον Πατερα.
Τετοια αρμονια και ενοτητα λογων και εργων θα επρεπε να εχουν και οι μαθητες.

για τα υπολοιπα, σε λιγα συμφωνουμε, στα περισσοτερα οχι, αλλα δεν μπορω να στα αναλλοισω τωρα γιατι βιαζομαι,
πρεπει ταχεως να παω να δω τον γειτονα μου, τον Μανωλη, να του πω τα νεα να πεσω στα ποδια του να τον προσκυνησω.
αυτο δεν πρεπει να κανω;
αν με περασει για τρελο, θα πω τα δικια σου λογια, "οποιος λεγεται Μανωλης, και αφου το ονομα του σημαινει 'μαζι μας ο Θεος' τοτε Μανωλη θα του πω, εσυ εισαι ο Ενας και μοναδικος Θεος που εψαχνα"
(και ολοι οι Μανωληδες μαζι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 15:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ eidos,
θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να παρέθετες και τα εδάφια, ως έχουν, και όχι τη δική σου ερμηνεία μόνο, έτσι ώστε να διαβάζει ο καθένας το πρωτότυπο.

Όσον αφορά αυτό που λες για το Μανώλη το γείτονά σου, γιατί το λες;
Μήπως το θεωρείς αντεπιχείρημα στο λόγο της Γραφής που δηλώνει καθαρά πως ο Ιησούς Χριστός είναι "μεθ΄ ημών ο Θεός";

Αν είναι να κάνουμε σοβαρή συζήτηση, βασιζόμενοι στην Αγία Γραφή έχει καλώς. Αν είναι να παίξουμε την κολοκυθιά, γιατί έτσι και όχι γκιουβέτσι, ή να ρίχνουμε στο καλαμπούρι για Μανώληδες και Γιαχβέδες, τότε πες μου να ξέρω να το γυρίσω και εγώ στην πλάκα.

Η απάντηση που έδωσες είναι πολύ θολή και στερείται ειρμού.

Αντιθέτως με εσένα, ο sensum είναι πολύ διαυγής στο λόγο του και ασχολείται με συγκεκριμένα εδάφια, τα οποία και παραθέτει αυτούσια.
Εγώ δεν έχω την ικανότητα αυτή του sensum να συντάσσει και να αναλύει τόσο εμπεριστατωμένα, αλλά πιστεύω πως ούτε και εσύ.

Δεν πειράζει, ας προσπαθήσουμε όμως να είμαστε όσο το δυνατό πιο συγκεκριμένοι και να μην πηδάμε σε χίλια δυο εδάφια, διότι η τακτική αυτή δεν βοηθά τη συζήτηση. Αντιθέτως, φαίνεται σαν προσπάθεια υπεκφυγής και δεν τιμά αυτόν που καταφεύγει σε κάτι τέτοιο.

*****Τελικά, από όλα όσα σου παράθεσα, τα οποία και μου ζήτησες, μόνο για το γείτονά σου το Μανώλη είχες να πεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 16:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon.

ακομα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειμαι η οχι Μ.τ.Ι.
και αυτο σε σκαει!!
δεν θα σου πω τι ειμαι γιατι αυτο ειναι δικο μου θεμα.
και μπορει που ξερεις να εχεις πεσει πολυ εξω, η μπορει και να εισαι μεσα.
ασχετα αν εσυ εχεις μαθει να βαζεις στους ανθρωπους ταμπελες, και αναλογα να τους φερνεσαι, εγω αυτο που πιστευω το εχω εκθεσει, και συνεχιζω να το εκθετω στο φορουμ.
θεωρω δε οτι το κανω, με σχετικα πολιτισμενο τροπο,
(καποιες φορες οι ακροτητες δεν λειπουν βεβαιως, αλλα και σε αυτο υπαρχει ενα οριο απο τη μερια)

ομως αυτο το απειλητικο σου υφος, δεν νομιζω να ταιριαζει σε ενα ανθρωπο που απαγγελεται χριστιανοσυνη.
ειλικρινα λυπαμαι, βεβαια εχεις και ενα δικιο, οι περισσοτεροι εδω μεσα τα ιδια σου λενε για τη συμπεριφορα σου, οποτε δικαιως εισαι εξαγριωμενος.
οι Μ.τ.Ι. ειναι η ευκαιρια σου.
πεστα να ξεθυμανεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 16:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε, εχεις απολυτο δικιο να με μεμφεσαι, γιατι οντως η απαντηση μου δεν ηταν πληρης.
ομως μου συνεβει το εξης:

σου εγραψα δυο φορες μακροσκελεστατη απαντηση, αλλα απο λαθος μου και τις δυο φορες εχασα το κειμενο. το τριτο κειμενο που σου εστειλα οντως ηταν ελλιπες, και μαλιστα οπως διαπιστωσες το εστειλα και σε λαθος θεμα.

για το κωμικον του Μανωλη, αν το βρηκες ατοπο, το αποσυρω.
θα σου απαντησω λιαν συντομως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 13:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos:el.elyon.
ακομα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειμαι η οχι Μ.τ.Ι.
και αυτο σε σκαει!!

Όχι φίλε eidos, η υπομονή μου δεν έχει όρια!

Μπορεί όλα να είναι σύμπτωση μπορεί και να μην είναι…….

quote:
eidos: δεν θα σου πω τι ειμαι γιατι αυτο ειναι δικο μου θεμα.


Ούτε εγώ θα επιμένω για να μάθω!


quote:
eidos: και μπορει που ξερεις να εχεις πεσει πολυ εξω, η μπορει και να εισαι μεσα.

Ναι!!!!!!

quote:
eidos: ασχετα αν εσυ εχεις μαθει να βαζεις στους ανθρωπους ταμπελες, και αναλογα να τους φερνεσαι,

Μάλλον η μνήμη σου έχει πρόβλημα!

quote:
eidos: εγω αυτο που πιστευω το εχω εκθεσει, και συνεχιζω να το εκθετω στο φορουμ.

Ναι, πιστεύεις ότι οι Ορθόδοξοι, οι Καθολικοί δεν είναι οι αληθινοί χριστιανοί αλλά δεν είπες ποιοι πιστεύεις ότι είναι οι Αληθινοί Χριστιανοί! Ποιο είναι το όνομα τους για το Κράτος!!!!!!!??????

quote:
eidos: θεωρω δε οτι το κανω, με σχετικα πολιτισμενο τροπο,
(καποιες φορες οι ακροτητες δεν λειπουν βεβαιως, αλλα και σε αυτο υπαρχει ενα οριο απο τη μερια)

Σεβαστή η άποψη σου!


quote:
eidos: ομως αυτο το απειλητικο σου υφος, δεν νομιζω να ταιριαζει σε ενα ανθρωπο που απαγγελεται χριστιανοσυνη.


Ζητω συγνώμη αν θεωρείς ότι το ύφος μου είναι απειλητικό! Η απειλή είναι απαράδεχτη για μένα!
Θα προσπαθήσω να αλλάξω το ύφος μου!
Ευχαριστώ!

quote:
eidos: ειλικρινα λυπαμαι, βεβαια εχεις και ενα δικιο, οι περισσοτεροι εδω μεσα τα ιδια σου λενε για τη συμπεριφορα σου, οποτε δικαιως εισαι εξαγριωμενος.


Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο!


Αγαπητέ είμαι πολύ ήρεμος!


quote:
eidos: οι Μ.τ.Ι. ειναι η ευκαιρια σου.
πεστα να ξεθυμανεις!

Λάθος κατάλαβες!

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ενάντια κανενός!

Επαναλαμβάνω ότι αυτά που θα πω θα είναι μόνο η ιστορική Αλήθεια!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 20:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι συντονιστής αλλά μήπως έχετε ξεφύγει από το θέμα? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 23:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διάβασα πριν λίγες ημέρες και δεν το πίστευα , γι' αυτό και αποφάσισα να το γράψω εδώ , επειδή κατα τη γνώμη μου είναι το πλησιέστερο θέμα .

Ο μοναχός Παΐσιος λοιπόν για τον οποίον έχουν γραφεί και συζητηθεί πάρα πολλά , και σχεδόν είχε αγιοποιηθεί στις συνειδήσεις αρκετών Χριστιανών , είναι θαμμένος στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης , γιατί (άκουσον-άκουσον) δεν τον δέχθηκαν λέει πίσω στον Άθω , επειδή βγήκε για να πάει στο γιατρό .

Αν είναι δυνατόν να επικρατή τόσος σκοταδισμός στο "Άγιον Όρος" .
Και μετά κατακρίνουν τους Μάρτυρες του Ιεχωβά , που δεν δέχονται μεταγγίσεις αίματος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 00:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το διάβασα πριν λίγες ημέρες και δεν το πίστευα , γι' αυτό και αποφάσισα να το γράψω εδώ , επειδή κατα τη γνώμη μου είναι το πλησιέστερο θέμα .

Ο μοναχός Παΐσιος λοιπόν για τον οποίον έχουν γραφεί και συζητηθεί πάρα πολλά , και σχεδόν είχε αγιοποιηθεί στις συνειδήσεις αρκετών Χριστιανών , είναι θαμμένος στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης , γιατί (άκουσον-άκουσον) δεν τον δέχθηκαν λέει πίσω στον Άθω , επειδή βγήκε για να πάει στο γιατρό .

Αν είναι δυνατόν να επικρατή τόσος σκοταδισμός στο "Άγιον Όρος" .
Και μετά κατακρίνουν τους Μάρτυρες του Ιεχωβά , που δεν δέχονται μεταγγίσεις αίματος .



Δεν μας λες κι εμάς που το διάβασες αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 08:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris
Το διάβασα πριν λίγες ημέρες και δεν το πίστευα , γι' αυτό και αποφάσισα να το γράψω εδώ , επειδή κατα τη γνώμη μου είναι το πλησιέστερο θέμα .

Ο μοναχός Παΐσιος λοιπόν για τον οποίον έχουν γραφεί και συζητηθεί πάρα πολλά , και σχεδόν είχε αγιοποιηθεί στις συνειδήσεις αρκετών Χριστιανών , είναι θαμμένος στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης , γιατί (άκουσον-άκουσον) δεν τον δέχθηκαν λέει πίσω στον Άθω , επειδή βγήκε για να πάει στο γιατρό .

Αν είναι δυνατόν να επικρατή τόσος σκοταδισμός στο "Άγιον Όρος" .
Και μετά κατακρίνουν τους Μάρτυρες του Ιεχωβά , που δεν δέχονται μεταγγίσεις αίματος .



quote:
Ψηλός
Δεν μας λες κι εμάς που το διάβασες αυτό;

Σε κάποιο έντυπο . Ξέρεις από αυτά που υπάρχουν χύμα στον προθάλαμο των οδοντιατρείων για να περνάνε οι πελάτες την ώρα τους μέχρι να έλθη η σειρά τους .
Πάντως εσένα εκεί είναι το πρόβλημά σου ; ή αν αληθεύει ή όχι ;
Γι' αυτό το σκοπό το έβαλα και εγώ εδώ μήπως και βρεθεί κάποιος περισσότερο ενημερωμένος γύρω από τους κανόνες και τις συνήθειες που επικρατούν στην κοινότητα του Άθω και μας ενημερώσει κι εμάς τους αδαείς αν ισχύει αυτό ή όχι .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 11:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
sesostris
Το διάβασα πριν λίγες ημέρες και δεν το πίστευα , γι' αυτό και αποφάσισα να το γράψω εδώ , επειδή κατα τη γνώμη μου είναι το πλησιέστερο θέμα .

Ο μοναχός Παΐσιος λοιπόν για τον οποίον έχουν γραφεί και συζητηθεί πάρα πολλά , και σχεδόν είχε αγιοποιηθεί στις συνειδήσεις αρκετών Χριστιανών , είναι θαμμένος στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης , γιατί (άκουσον-άκουσον) δεν τον δέχθηκαν λέει πίσω στον Άθω , επειδή βγήκε για να πάει στο γιατρό .

Αν είναι δυνατόν να επικρατή τόσος σκοταδισμός στο "Άγιον Όρος" .
Και μετά κατακρίνουν τους Μάρτυρες του Ιεχωβά , που δεν δέχονται μεταγγίσεις αίματος .



quote:
Ψηλός
Δεν μας λες κι εμάς που το διάβασες αυτό;

Σε κάποιο έντυπο . Ξέρεις από αυτά που υπάρχουν χύμα στον προθάλαμο των οδοντιατρείων για να περνάνε οι πελάτες την ώρα τους μέχρι να έλθη η σειρά τους .
Πάντως εσένα εκεί είναι το πρόβλημά σου ; ή αν αληθεύει ή όχι ;
Γι' αυτό το σκοπό το έβαλα και εγώ εδώ μήπως και βρεθεί κάποιος περισσότερο ενημερωμένος γύρω από τους κανόνες και τις συνήθειες που επικρατούν στην κοινότητα του Άθω και μας ενημερώσει κι εμάς τους αδαείς αν ισχύει αυτό ή όχι .


Αυτό που διάβασες δεν ισχύει.
Αν διαβάσεις για το βίο του, θα δεις υπό ποιες συνθήκες βρέθηκε ο Άγιος στη Σουρωτή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 07:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αυτό που διάβασες δεν ισχύει.
Αν διαβάσεις για το βίο του, θα δεις υπό ποιες συνθήκες βρέθηκε ο Άγιος στη Σουρωτή.

Τελικά Ψηλέ , από τον τρόπο της απαντήσεώς σου , δεν κατάλαβα . Είναι ή δεν είναι θαμμένος ο Παΐσιος στην Σουρωτή Θεσσαλονίκης ;

Και κάτι ακόμα , τον αναφέρεις σαν άγιο . Έχει αγιοποιηθεί ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 15:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Αυτό που διάβασες δεν ισχύει.
Αν διαβάσεις για το βίο του, θα δεις υπό ποιες συνθήκες βρέθηκε ο Άγιος στη Σουρωτή.

Τελικά Ψηλέ , από τον τρόπο της απαντήσεώς σου , δεν κατάλαβα . Είναι ή δεν είναι θαμμένος ο Παΐσιος στην Σουρωτή Θεσσαλονίκης ;

Και κάτι ακόμα , τον αναφέρεις σαν άγιο . Έχει αγιοποιηθεί ;



Ναι, είναι θαμμένος στο μοναστήρι της Σουρωτής.
Για τον κόσμο είναι Άγιος.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι οι λόγοι, που εξέθεσες, για τους οποίους δεν θάφτηκε στο Άγιο Όρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 10:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ναι, είναι θαμμένος στο μοναστήρι της Σουρωτής.
Για τον κόσμο είναι Άγιος.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι οι λόγοι, που εξέθεσες, για τους οποίους δεν θάφτηκε στο Άγιο Όρος.



Όπως έγραψα Ψηλέ δεν γνωρίζω το θέμα , απλά μετέφερα αυτά που διάβασα .
Όμως παραμένει η απορία μου . Από ότι γνωρίζω τουλάχιστον , όλοι οι Αγιορείτες μοναχοί , ακόμα και οι άσημοι , ενταφιάζονται στα μοναστήρια τους , γιατί αυτή η εξαίρεση στον Παϊσιο ο οποίος ήταν πασίγνωστος και θα αποτελούσε τιμή για το μοναστήρι του να τον έχει θαμμένο εκεί ;
Ποιός άλλος λόγος υπήρξε και ενταφιάστηκε στο μοναστήρι της Σουρωτής ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 15:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Ναι, είναι θαμμένος στο μοναστήρι της Σουρωτής.
Για τον κόσμο είναι Άγιος.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι οι λόγοι, που εξέθεσες, για τους οποίους δεν θάφτηκε στο Άγιο Όρος.



Όπως έγραψα Ψηλέ δεν γνωρίζω το θέμα , απλά μετέφερα αυτά που διάβασα .
Όμως παραμένει η απορία μου . Από ότι γνωρίζω τουλάχιστον , όλοι οι Αγιορείτες μοναχοί , ακόμα και οι άσημοι , ενταφιάζονται στα μοναστήρια τους , γιατί αυτή η εξαίρεση στον Παΐσιο ο οποίος ήταν πασίγνωστος και θα αποτελούσε τιμή για το μοναστήρι του να τον έχει θαμμένο εκεί ;
Ποιός άλλος λόγος υπήρξε και ενταφιάστηκε στο μοναστήρι της Σουρωτής ;


Αν δεν με απατά η μνήμη μου,
Ο Γέροντας ήταν ο πνευματικός πατέρας της εν λόγω Μονής.
Ο Γέροντας απεβίωσε εκτός του Αγίου Όρους, όπου και τον είχαν μεταφέρει τα πνευματικά του παιδιά, για να γιατρευτεί από διάφορες ασθένειες που τον βασάνιζαν, παρά τη θέληση του ίδιου.
Ο ίδιος ο Γέροντας δεν ήθελε να εγκαταλείψει το Όρος αλλά κατόπιν επιμονής των παιδιών του, βγήκε με σκοπό να κάνει τις διάφορες ιατρικές εξετάσεις.
Δεν πρόλαβε όμως να επιστρέψει στο Όρος και έτσι ενταφιάστηκε στη Μονή της Σουρωτής. Δεν θυμάμαι ακριβώς το τι μεσολάβησε για να ταφεί εκεί, αλλά νομίζω πως η απόφαση αυτή πάρθηκε έπειτα από την επιμονή των μοναχών να έχουν κοντά τους τον πνευματικό τους πατέρα.

Αυτά, σε γενικές γραμμές. Αυτά γνωρίζω εγώ από το βίο του Γέροντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 04:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δεν θυμάμαι ακριβώς το τι μεσολάβησε για να ταφεί εκεί, αλλά νομίζω πως η απόφαση αυτή πάρθηκε έπειτα από την επιμονή των μοναχών να έχουν κοντά τους τον πνευματικό τους πατέρα.

Οι οποίες μοναχές γνώριζαν πολύ καλά πως το χρήμα που θα εισρεύσει λόγω της ταφής του Παϊσιου εκεί, θα ήταν άνευ προηγουμένου. Ετσι, η μονή από την εποχή που τάφηκε εκεί ο Παϊσιος, έχει ανακαινισθεί 2 φορές, και αυτή τη στιγμή θυμίζει παλάτι, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά (ειδικά εξωτερικά).

Είναι τόση η εκμετάλλευση των πιστών που συρρέουν εκεί, ώστε οι μοναχές απαγορεύουν ακόμη και στα παιδιά του δημοτικού να τραβήξουν φωτογραφίες της μονής κατά την εκδρομή τους εκεί, μια και έχουν να πουλήσουν τις δικές τους φωτογραφίες, προς 1 ευρώ τη μία (10Χ15 - τιμή Μαϊου 2007).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 08:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι οποίες μοναχές γνώριζαν πολύ καλά πως το χρήμα που θα εισρεύσει λόγω της ταφής του Παϊσιου εκεί, θα ήταν άνευ προηγουμένου. Ετσι, η μονή από την εποχή που τάφηκε εκεί ο Παϊσιος, έχει ανακαινισθεί 2 φορές, και αυτή τη στιγμή θυμίζει παλάτι, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά (ειδικά εξωτερικά).

Είναι τόση η εκμετάλλευση των πιστών που συρρέουν εκεί, ώστε οι μοναχές απαγορεύουν ακόμη και στα παιδιά του δημοτικού να τραβήξουν φωτογραφίες της μονής κατά την εκδρομή τους εκεί, μια και έχουν να πουλήσουν τις δικές τους φωτογραφίες, προς 1 ευρώ τη μία (10Χ15 - τιμή Μαϊου 2007).

macedon


Αυτό ήταν direct χτύπημα !
Όπως είναι και όλα όσα βασίζονται σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ , και όχι στην θεωρία .
(Εδώ που τα λέμε όμως .....άλλη χάρη και...ευλογία θα έχει η φωτό της μονής ! original πράγμα..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy