ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 15:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε bas ξέρω όχι Άγιους, αλλά διορατικούς όπως τους λένε ή χαρισματικούς αν θές.
Kαι στην Αθήνα και στο Όρος.
Θα σου τους δώσω με e-mail


Συγνώμη,αυτοί διορατικοί-χαρισματικοί υπάρχουν σε κάποια συγκεκριμέμη λίστα χωρισμένοι σε κατηγορίες ανάλογα με την ειδικότητα του καθενός?Κάτι σαν τους γιατρούς ας πούμε?Με συγχωρείται αλλά δεν μου φαινονται λογικά τέτοια πράγματα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 23:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν έχετε καταλάβει νομίζω είναι οτι μερικά πράγματα δεν τα βρίσκεις με τους συνηθισμένους τρόπους: να ρωτήσω, να πάω, να δώ.


Αυτόματη ροή- αυτό τα λέει όλα. Αφήνεις τον εαυτό σου να ρευσει, και κοιτας με τα μάτια ανοιχτά γύρω σου. Και βλέπεις τα σημάδια ωστε να ξερεις αν η πορεία σου είναι σωστη..

Μην ανησυχείς, αν είναι να γνωρίσεις κάποιον γέροντα, κάποιον "άγιο", πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί τρόποι αυτός να σε καλέσει, χωρίς εσύ καν να το καταλάβεις οτι το κάλεσμα προέρχεται από κάπου... Πολύ πιο μετά όταν συμπληρώσεις τα κομμάτια του πάζλ (μαζί με πολλά νέα που θα βρεις) θα καταλάβεις πως και γιατί λειτούργησε το κάλεσμα...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 00:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτόματη ροή- αυτό τα λέει όλα. Αφήνεις τον εαυτό σου να ρευσει, και κοιτας με τα μάτια ανοιχτά γύρω σου. Και βλέπεις τα σημάδια ωστε να ξερεις αν η πορεία σου είναι σωστη..

Μην ανησυχείς, αν είναι να γνωρίσεις κάποιον γέροντα, κάποιον "άγιο", πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί τρόποι αυτός να σε καλέσει, χωρίς εσύ καν να το καταλάβεις οτι το κάλεσμα προέρχεται από κάπου... Πολύ πιο μετά όταν συμπληρώσεις τα κομμάτια του πάζλ (μαζί με πολλά νέα που θα βρεις) θα καταλάβεις πως και γιατί λειτούργησε το κάλεσμα..



Γιατί αυτό μου κάνει κατι σε μοιρολατρεία???

Δεν έχεις άδικο όταν λες πως κάποια πράγματα δεν τα βρίσκεις με συνηθισμένους τρόπους αλλά το να περιμένεις κάποιον γέροντα να σε βοηθήσει δεν είναι λίγο αλλόκοτο???
Θα προτιμούσα να ζητήσω την βοήθεια στενών μου ανθρώπων...

Και κατι ακόμα...Γιατί κάποιος θεωρητικά άγιος πρέπει να είναι γέροντα ς ή έστω μεγάλης ηλικίας?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 09:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Και κατι ακόμα...Γιατί κάποιος θεωρητικά άγιος πρέπει να είναι γέροντα ς ή έστω μεγάλης ηλικίας?

Impious Varmint


Γιατί αυτό επιβάλλει το image : σεβασμός , MH αμφισβήτηση των λεγόμενων-οραμάτων του κ.λ.π.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 12:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αυτό επιβάλλει το image


Είναι λογικό όμως η πίστη να στηρίζεται σε προκαθιρισμένα πρότυπα που έχουν να κάνουν με την ηλικία και την ιδιότητα καποιου ατόμου?

Θα ήταν ανοησία να ισχυριστεί κανείς πως ένας απλός νέος είναι κατά πολύ "σοφότερος" από κάποιον ηληκιωμένο ιερέα?

Κατά την γνώμη μου,το να θεωρηθείς χαρισματικός και φωτισμένος από τον θεό είναι το μόνο εύκολο (αρκεί λίγο promotion).Το να είσαι πραγματικά ενα σκαλί πιο πάνω σε πνευματικό επίπεδο,είναι το δύσκολο.Αν όχι ακατόρθωτο...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 00:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Γιατί αυτό μου κάνει κατι σε μοιρολατρεία???

Δεν έχεις άδικο όταν λες πως κάποια πράγματα δεν τα βρίσκεις με συνηθισμένους τρόπους αλλά το να περιμένεις κάποιον γέροντα να σε βοηθήσει δεν είναι λίγο αλλόκοτο???
Θα προτιμούσα να ζητήσω την βοήθεια στενών μου ανθρώπων...

Και κατι ακόμα...Γιατί κάποιος θεωρητικά άγιος πρέπει να είναι γέροντα ς ή έστω μεγάλης ηλικίας?

Impious Varmint


Μοιρολάτρης;;;

Εγώ δεν περιμένω από κανέναν γεροντα να με βοηθήσει

Ουτε πρεπει να ειναι κάποιος μεγάλης ηλικίας για να είναι άγιος, σε καμία περίπτωση. Εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο. Απλά απάντησα στον φίλο που ο ίδιος λέει οτι θελει να γνωρίσει άγιο απο το Αγιον Ορος η κι εγώ δεν ξέρω που, με όρους που ορίζει αυτός. Αφού μίλησε για γέρους, του απάντησα για γέρους

Οσο για την μοιρολατρεία, νομίζω οτι με παρεξηγείς... δεν μιλώ επίσης πουθενά οτι κάθεσαι και περιμένεις όλα απλά να σου συμβούν... Και εσύ χρειάζεται κάποια προσέγγιση να κάνεις, δεν γίνεται εκεί που κάθεσαι στην ζωούλα σου και στον καναπέ σου και στην μιζέρια σου, ξαφνικά να σου έρθουν όλα μόνα τους... Και αν γίναι, μαγκιά του οποιου το ζήσει. Το όλο θέμα εννοείται προυποθέτει βήματα απ΄τον καθένα. Η όλη "σύνδεση με το δίκτυο". Είτε το βήμα αυτό είναι απλά κάποιος να δίνει λίγο χρόνο στην Ψυχή του, ωστε να μην τον κάνει εντελώς συμβατικό η φυσική εντροπία, είτε με το να...ακόμα και να βγει να περπατήσει.. Η κίνηση, μιλώντας μεταφορικά αλλά και στην συγκεκριμένη περίπτωση και κυριολεκτικά, μπορεί να εισάγει στο όλο σύστημα του ανθρώπου αρνητική εντροπία, ωστε απλά να καθυστερλησει η διαδικασία του να γινει στασιμο το σύστημα. Αλλά μπορεί- αν ξεπεράσει κάποιον βαθμό, να κάνει το συστημα ακόμα πιο.. δυνατο, πιο γρήγορα στροβιλιζόμενο και απο πρίν!!

Διαφωνείτε;


Συν Αθηνά και χείρα κίνει, λένε.

Θεωρώ αυτονόητο το να κινησω το χέρι μου.

Αλλά όταν δεις οτι όντως υπαρχει και Αθηνά (μεταφορικά, έτσι;;;), τότε παίρνει σημασία ακόμα πιο πολύ το ρητό, και τότε δίνεται πλέον ίση σημασία στα δυο σκέλη του...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 00:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άγιος αντώνιος ονομάσθηκε καθηγητής της ερήμου. Είχε γεωργήσει την έρημο με εγκράτειες , πειρασμούς , θαύματα κ.α.
Ήταν όμως άνθρωπος και ήθελε συντροφιά από κάποιο σοφό και οδηγίες.
Κατέβαινε λοιπόν στην πόλη και έκανε παρέα με ένα τσαγκάρη παντρεμένο με παιδιά. Ράβε ξήλωνε τη σόλα ο τσαγκάρης του έδινε και οδηγίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 01:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστόοοοοοοοοος

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 11:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συν Αθηνά και χείρα κίνει,

Θα συμφωνήσω μαζι σου αγαπητέ...
Εκει ηθελα να καταληξω...Στο να μην περιμενουμε απραγοι την οποια βοηθεια χρειαζομαστε.Απλα επειδη αναφερθηκες στο οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι κάποιος να σε καλέσει,χωρίς εσύ καν να το καταλάβεις οτι το κάλεσμα προέρχεται από κάπου.
Για αυτο μιλησα για μοιρολατρεια...Χίλια συγνώμη...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 14:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκει ηθελα να καταληξω...Στο να μην περιμενουμε απραγοι την οποια βοηθεια χρειαζομαστε.

Αγαπητέ Impious Varmint, θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με αυτό που αναφέρεις.
Είναι διαφορετικό - ίσως κι ανθρώπινο - το να περιμένεις μια βοήθεια από κάποια Ανώτερη Δύναμη (Θεός, Άγιος κλπ) ενώ έχεις προσπαθήσει κι έχεις κουραστεί ίσως από μια δύσκολη κατάσταση που αντιμετωπίζεις από το να περιμένεις μια βοήθεια εκ των άνω την στιγμή που εσύ κάθεσαι άπραγος.
Στην δεύτερη περίπτωση μάλιστα, δεν ξέρω αν δικαιούσαι κιόλας βοήθεια αφού δεν έχεις καταβάλλει προσπάθεια για να αποκτήσεις αυτό που επιθυμείς...

Όσον αφορά τους αγίους, πιστεύω πως εκφράζουν μια πανάρχαια ανάγκη του ανθρώπου να νιώθει μια υπερφυσική "ασπίδα", μια προστασία που θα βρίσκεται κοντά του όταν την ζητήσει.
Προσωπικά ένα σύνολο αγίων σε μια μονοθεϊστική θρησκεία μου θυμίζει ένα μοτίβο πολυθεϊστικής, όπου διάφοροι Θεοί είχαν ορισμένες αρμοδιότητες κι υπήρχαν και πολλές δευτερεύουσες θεότητες οι οποίες βοηθούσαν τους ανθρώπους κι ορισμένες φορές συμπάσχουν με τον απλό άνθρωπο.

Όσο περνάνε τα χρόνια λοιπόν κι η διαβίωση μας φαντάζει ολοένα και πιο δύσκολη ή πιο σκληρή, δεν είναι λογικό ο άνθρωπος να ζητάει όλο και πιο συχνά μια βοήθεια, να νιώθει ότι δεν είναι μόνος του?
Ειδικά σε μια κοινωνία όπου ο κάθε άνθρωπος παλεύει "αποκομμένος" από τους γύρω του κι ο καθένας αγωνίζεται για τον εαυτό του, μήπως είναι ένα φυσικό επακόλουθο το να στραφεί σε διάφορες μορφές που νιώθει ότι εκφράζουν την Ανώτερη Δύναμη?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 15:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Impious Varmint μην ζητάς και συγγνώμη δεν παρεξηγήθηκα μαζί σου , απλά με κατανόησες λάθος..

Συμφωνώ με τον Dying Incubus οτι οι Αγιοι σε μια Μονοθειστική Θρησκεία απλώνονται στο pattern των κατώτερων θεών των πλυθειστικών θρησκειών. Αλλωστε δεν είναι τυχαίο οτι μερικοί Αγιοι έχουν ίσα ίσα λάβει θέσεις - ειδικά σε τοπικό επίπεδο - που λάμβαναν παλαιότερα οι αρχαίοι τοπικοί προστάτες θεοί.. Πόσα χωριά υπάρχουν που τοπικός προστάτης άγιος είναι ο προφήτης Ηλίας και ανάβουν και τις φωτιές που ανάβονταν στην Αρχαιότητα;; Πόσα χωριά έχουν τον Άγιο Δημήτριο να σφάζει των Δράκοντα;;; Αλλάζουν τα ονόματα όχι οι παραστάσεις..

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 15:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τους αγίους, πιστεύω πως εκφράζουν μια πανάρχαια ανάγκη του ανθρώπου να νιώθει μια υπερφυσική "ασπίδα", μια προστασία που θα βρίσκεται κοντά του όταν την ζητήσει.

Όντως αποτελεί μια πανάρχαια ανάγκη των ανθρώπων που συνεχίζεται μέχρι σήμερα και δεν νομίζω να πάψει ποτέ.Είναι απολύτως φυσιολογικό...
Απλά δεν δέχομαι τα άτομα που στηρίζουν όλη τους την ύπαρξη και την σταδιοδρομία τους σε "δεισιδαιμονιες" του στυλ:
-Θεου θελοντος- -Με την βοήθεια του κυριου- κ.τ.λ

Και το πρόβλημα μου είναι πως τέτοια άτομα θέλουν να θεωρούνται ανοιχτόμυαλοι.Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τους δεχτώ...
Ούτε αυτοι εμένα για με θεωρούν "δήθεν"...
Δικαίωμα τους...Δικαίωμα μου...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 17:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint:Όντως αποτελεί μια πανάρχαια ανάγκη των ανθρώπων που συνεχίζεται μέχρι σήμερα και δεν νομίζω να πάψει ποτέ.Είναι απολύτως φυσιολογικό...
Απλά δεν δέχομαι τα άτομα που στηρίζουν όλη τους την ύπαρξη και την σταδιοδρομία τους σε "δεισιδαιμονιες" του στυλ:
-Θεου θελοντος- -Με την βοήθεια του κυριου- κ.τ.λ

Και εγώ διαφωνώ με τις τακτικές τέτοιων ανθρώπων αλλά μόνο στην περίπτωση που δέν κάνουν τίποτα απο μόνοι τους, τότε πραγματικά είναι κάτι παραπάνω απο βαρεμένοι.
Διαφορετικά άν ακολουθούν το "σύν Αθηνά και χείρα κίνει" δέν υπάρχει λόγος να τους κρίνουμε αρνητικά, αντίθετα η πίστη μερικές φορές σε κάποια άγνωστη βοήθεια μπορεί να τους κάνει να αντιμετωπίσουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τις προσπάθειες τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 18:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκριβώς έτσι αγαπητέ snoopy...
Είτε υπάρχει αυτη η δυναμη είτε όχι,η αισθηση που μας δημιουργειται οταν πιστευουμε πως εχουμε μια ανωτερη ενισχυση μας βοηθα να αντιμετωπιζουμε με μεγαλυτερη ευκολια τα οποια προβληματα μας.
Αρκει ολα να γινονται με μετρο και μεσα σε λογικα πλαισια...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 01:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν ο γήινος και ο αγήινος ή άγιος.
Ο γήινος είναι το κέντρο. Ολες οι θρηκείες και φιλοσοφίες έχουν βάση τον γήινο και ποτέ τον άγιο.
Ο γήινος ξεχωρίζει από τα άλλα όντα της γης γιατί έχει ανεπτυγμένη λογική.
Είναι λογικό όν και όχι άλογο. Χρησιμοποιώντας τη λογική ο άνθρωπος κερδίζει τη μακαριότητα ή ευδαιμονία.
Η λέξη ευ-δαιμονία μας οδηγεί σε άλλες υπάρξεις (δαίμονες = θεότητες) που συμβάλλουν στην ευτυχία μας.
Σε πνευματικά όντα και όχι γήινα. Σε αγίους.
Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος δεν πιστεύει σε αυτά που έλεγαν οι αρχαίοι περί μεταθανάτιου ζωής ή στα αντίστοιχα των χριστιανών περί αγίων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 13:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο γήινος είναι το κέντρο. Ολες οι θρηκείες και φιλοσοφίες έχουν βάση τον γήινο και ποτέ τον άγιο.


Συγνώμη dimitris2 αλλά εχεις δει σε καμία θρησκεία ο γήινος να αποτελεί ουσιαστικά το κέντρο?Τουλάχιστον από αυτά που ξέρω (και πιο άμεσα για τον χριστιανισμό) είναι πως οι άνθρωποι ζουν επι το πλείστον με τον φόβο θεού.Ακόμη και αν δεν το παραδέχονται...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 16:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσα χωριά υπάρχουν που τοπικός προστάτης άγιος είναι ο προφήτης Ηλίας και ανάβουν και τις φωτιές που ανάβονταν στην Αρχαιότητα;; Πόσα χωριά έχουν τον Άγιο Δημήτριο να σφάζει των Δράκοντα;;; Αλλάζουν τα ονόματα όχι οι παραστάσεις..

Αγαπητέ satyros, αν θυμάμαι καλά κι ο άγιος Γεώργιος πάλεψε με ένα δράκο.
Στις αναπαραστάσεις του σε εικόνες, φαίνεται έφιππος ενώ στα πόδια του αλόγου κείτεται ένας δράκος.
Εν πάσει περιπτώσει, η ιστορία του δράκου - ακόμα κι αν είναι συνυφασμένη και με τον άγιο Γεώργιο και με τον άγιο Δημήτριο - θυμίζει έντονα τον Απόλλωνα που σκότωσε τον δράκο Πύθωνα.
Ο Άγιος Νικόλαος πχ θυμίζει το πλήθος των θαλάσσιων θεοτήτων (Λευκοθέα, Τρίτωνας, Γλαύκος κλπ) που προστάτευαν τους ναυτικούς στην αρχαιότητα.

Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον το να παρατηρήσουμε ότι ακόμη και σε πανάρχαιες θρησκείες - που εκφράστηκαν και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους αλλά και σε διαφορετικά γεωγραφικά μέρη - υπήρχαν θεότητες οι οποίες είχαν κι ίδιες επιμέρους "εργασίες".
Προστασία του γάμου, θεοί του πολέμου, της Γης, του θανάτου, της γέννησης κλπ κλπ.
Αυτό φυσικά θα μπορούσε να οφείλεται και στους τομείς ανάπτυξης των διαφόρων λαών αλλά ίσως και να μην είναι αυτή η μοναδική αιτία.
Για αυτό το λόγο, νομίζω πως οι διάφορες θεότητες των πολυθεϊστικών θρησκειών έχουν "μετατραπεί" σε κάποιους αγίους.

Η φράση που αναφέρει ο dimitris2:

quote:
Υπάρχουν ο γήινος και ο αγήινος ή άγιος.

με κάνει να σκέφτομαι ότι ένας άλλος λόγος "λατρείας" κάποιου αγίου είναι το γεγονός ότι λειτουργεί ως πρότυπο στους κοινούς ανθρώπους.
Το πρότυπο ενός ανθρώπου ο οποίος κατάφερε να περάσει από το ανθρώπινο επίπεδο σε ένα υψηλότερο (πνευματικό, ντεβαϊκό, Αγιοσύνης κλπ) κι αποτελεί ένα παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας.
Το να ζούμε έχοντας κάποια πρότυπα βέβαια, κάθε άλλο παρά κακό είναι.
Απλά θα πρέπει να υπάρχουν κάποια συνειδητά όρια στο πότε τα πρότυπα σταματούν να είναι πρότυπα και μας γίνονται έμμονες ιδέες...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 16:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dying Incubus

"λατρείας" κάποιου αγίου...

O Agios timatai, den latreuetai.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 17:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, αγαπητέ samuel1974!

Θα σε παρακαλούσα όμως για άλλη μια φορά να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 19:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρω οτι οτι ο μονος πραγματικα αγιος ειναι ο Θεος.
αγιος=καθαρος με την πληρη σημασια της λεξις, και τετοιος αγιος δεν υπαρχει επι γης.
'αγιος΄θα μπορουσε να ειναι καποιος, τον οποιο ο Θεος παρ΄αξια υπολογιζει αγιο, χωρις ωστοσο αυτος να μπορει και να πληρει ολες τις προυποθεσεις.
εμεις δεν εχουμε την δικαιοδοσια να βαφτιζουμε αγιους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ eidos τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν άγιοι.Γιάτι από όσο ξέρω ο θεος δεν έδωσε σε κανέναν αυτό το τίτλο...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 20:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο μονος αγιος ανθρωπος αλλα προερχομενος εκ του ουρανου ηταν ο Ιησους που αποκαλουμε και Μεσσια.
Και ηταν αγιος γιατι γεννηθηκε μεσω της ενεργιας του Αγιου πνευματος του Θεου.
Επομενως δεν επενεβει ανθρωπινος πατερας ωστε να προκυψει ενας ατελεις-μη καθαρος στο μυαλο και στο σωμα Ιησους.
Αυτος ο ανθρωπος Ιησους ηταν αγιος σε οτι σκεπτοταν και σε οτι εκανε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 23:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο μονος αγιος ανθρωπος αλλα προερχομενος εκ του ουρανου ηταν ο Ιησους που αποκαλουμε και Μεσσια.
Και ηταν αγιος γιατι γεννηθηκε μεσω της ενεργιας του Αγιου πνευματος του Θεου.
Επομενως δεν επενεβει ανθρωπινος πατερας ωστε να προκυψει ενας ατελεις-μη καθαρος στο μυαλο και στο σωμα Ιησους.
Αυτος ο ανθρωπος Ιησους ηταν αγιος σε οτι σκεπτοταν και σε οτι εκανε.


Φίλε eidos καλώς ήλθες στη μεγάλη παρέα του Εσωτέρικα.

Αυτά που λες για τον Ιησού αποτελούν δικές σου πεποιθήσεις ή είναι οι "θέσεις" κάποιας θρησκείας;

***Από περιέργεια στο ρωτάω και χωρίς παρεξήγηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 23:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο μονος αγιος ανθρωπος αλλα προερχομενος εκ του ουρανου ηταν ο Ιησους που αποκαλουμε και Μεσσια.
Και ηταν αγιος γιατι γεννηθηκε μεσω της ενεργιας του Αγιου πνευματος του Θεου.
Επομενως δεν επενεβει ανθρωπινος πατερας ωστε να προκυψει ενας ατελεις-μη καθαρος στο μυαλο και στο σωμα Ιησους.
Αυτος ο ανθρωπος Ιησους ηταν αγιος σε οτι σκεπτοταν και σε οτι εκανε.


Φίλε eidos καλώς ήλθες στη μεγάλη παρέα του Εσωτέρικα.

Αυτά που λες για τον Ιησού αποτελούν δικές σου πεποιθήσεις ή είναι οι "θέσεις" κάποιας θρησκείας;

***Από περιέργεια στο ρωτάω και χωρίς παρεξήγηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 00:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε, αγνωστε φιλε,
θα σε βοηθησει να αποκτησεις αποψη για το θεμα, με το να σου απαντησω αν ειναι δικη μου θρησκεια η καποιου αλλου;
τωρα που στο γραφω ειναι δικη μου και πολλων αλλων επισης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 01:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη dimitris2 αλλά εχεις δει σε καμία θρησκεία ο γήινος να αποτελεί ουσιαστικά το κέντρο?Τουλάχιστον από αυτά που ξέρω (και πιο άμεσα για τον χριστιανισμό) είναι πως οι άνθρωποι ζουν επι το πλείστον με τον φόβο θεού.Ακόμη και αν δεν το παραδέχονται...

Στο χριστιανισμό βλέπουμε ο άγιος να γηοποιείται ώστε να αγιοποιήσει τον γήινο.
Ενσάρκωση του λόγου.Ινα σώσει το γήινο το απολωλός και όχι τον άγιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 13:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο μονος αγιος ανθρωπος αλλα προερχομενος εκ του ουρανου ηταν ο Ιησους που αποκαλουμε και Μεσσια.
Και ηταν αγιος γιατι γεννηθηκε μεσω της ενεργιας του Αγιου πνευματος του Θεου.
Επομενως δεν επενεβει ανθρωπινος πατερας ωστε να προκυψει ενας ατελεις-μη καθαρος στο μυαλο και στο σωμα Ιησους.
Αυτος ο ανθρωπος Ιησους ηταν αγιος σε οτι σκεπτοταν και σε οτι εκανε.


Άνθρωπος προερχόμενος από τον ουρανό και χωρίς την επέμβαση ανθρώπινου πατέρα???Αυτό που περιγράφεις δεν νομίζω να είναι άνθρωπος...
Αλλωστε ούτε οι χριστιανοί θεωρούν τον Χριστό ως άνθρωπο.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 00:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ο μονος αγιος ανθρωπος αλλα προερχομενος εκ του ουρανου ηταν ο Ιησους που αποκαλουμε και Μεσσια.
Και ηταν αγιος γιατι γεννηθηκε μεσω της ενεργιας του Αγιου πνευματος του Θεου.
Επομενως δεν επενεβει ανθρωπινος πατερας ωστε να προκυψει ενας ατελεις-μη καθαρος στο μυαλο και στο σωμα Ιησους.
Αυτος ο ανθρωπος Ιησους ηταν αγιος σε οτι σκεπτοταν και σε οτι εκανε.
--------------------------------------------------------------------------------

Άνθρωπος προερχόμενος από τον ουρανό και χωρίς την επέμβαση ανθρώπινου πατέρα???Αυτό που περιγράφεις δεν νομίζω να είναι άνθρωπος...
Αλλωστε ούτε οι χριστιανοί θεωρούν τον Χριστό ως άνθρωπο.

Impious Varmint


Μήπως έχετε μπερδευτεί λιγάκι για τη "φύση" του Χριστού, σύμφωνα με την Χριστιανική Ορθόδοξη Παράδοση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 11:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως έχετε μπερδευτεί λιγάκι για τη "φύση" του Χριστού, σύμφωνα με την Χριστιανική Ορθόδοξη Παράδοση;

Θα χαιρόμουν πολύ να μου έλεγες την γνώμη σου Ψηλέ.Εμένα έτσι μου φαίνεται...Νομίζω οτι οι χριστιανοί δεν θεωρούν τον Χριστό ως άνθρωπο.Τον θεωρούν Θεό...
Γιάτι αλλιώς λατρεύουν τον Χριστό(Θεός) και αλλιώς τους αγίους(άνθρωποι)

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 21:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μήπως έχετε μπερδευτεί λιγάκι για τη "φύση" του Χριστού, σύμφωνα με την Χριστιανική Ορθόδοξη Παράδοση;

Θα χαιρόμουν πολύ να μου έλεγες την γνώμη σου Ψηλέ.Εμένα έτσι μου φαίνεται...Νομίζω οτι οι χριστιανοί δεν θεωρούν τον Χριστό ως άνθρωπο.Τον θεωρούν Θεό...
Γιάτι αλλιώς λατρεύουν τον Χριστό(Θεός) και αλλιώς τους αγίους(άνθρωποι)

Impious Varmint



Αν δεν κάνω λάθος, και με απλά λόγια, ο Ιησούς Χριστός, για τους Χριστιανούς Ορθόδοξους, ήταν ο μόνος τέλειος άνθρωπος που περπάτησε επί γης, αλλά και Θεός μαζί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy