ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Δεν θυμάμαι ακριβώς το τι μεσολάβησε για να ταφεί εκεί, αλλά νομίζω πως η απόφαση αυτή πάρθηκε έπειτα από την επιμονή των μοναχών να έχουν κοντά τους τον πνευματικό τους πατέρα.

Οι οποίες μοναχές γνώριζαν πολύ καλά πως το χρήμα που θα εισρεύσει λόγω της ταφής του Παϊσιου εκεί.
macedon



Και πώς το ήξεραν οι μοναχές; μήπως μύρισαν τα νύχια τους;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 23:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και πώς το ήξεραν οι μοναχές; μήπως μύρισαν τα νύχια τους;

Ψηλέ δεν μπορεί να είσαι τόσο αφελής.

Φαίνεται πως στα υλικά θέματα και ειδικά στα θέματα των χρημάτων, οι μοναχοί, μοναχές, παπάδες, επίσκοποι, κτλ. κτλ. έχουν μια άνευ προηγουμένου φώτιση. Διακρίνουν το ευρώ από απόσταση χιλιομέτρων.

Και μια και είπα "διακρίνουν". Μια επίσκεψη στα νεκροταφεια του Ευόσμου, θα σας αποκαλύψει το μεγαλείο της χριστιανικής πνευματικότητας (που μάλλον πρέπει να είναι κοινός τόπος στα διάφορα νεκροταφεία). Στη θέα υποψήφιου πελάτη που σκέφτεται να κάνει τρισάγιο, οι τρεις παπάδες που είναι στην περιοχή τρέχουν να προλάβουν τον πελάτη. Με περισσή σβελτάδα πηδούν πάνω από τάφους για το ποιός θα προσεγγίσει πρώτος τον πελάτη.

Ποιά ακριβώς ήταν η ερώτησή σου;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 01:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Και πώς το ήξεραν οι μοναχές; μήπως μύρισαν τα νύχια τους;

Ποιά ακριβώς ήταν η ερώτησή σου;
macedon



Άσε, ξεκουράσου λιγάκι, Σαββατοκύριακο έρχεται, κι αν το ξανασκεφτείς, μου απαντάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 02:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή... ρωτούσες στα σοβαρά;

Περίεργο, αν λάβει κανείς την αφέλεια της ερώτησης. Τέλος πάντων, η απάντηση είναι αυτονόητη.

Ο Παϊσιος πουλούσε ζωντανός, επόμενο ήταν να πουλούσε περισσότερο πεθαμένος. Τώρα αν η επόμενη ερώτησή σου είναι "Γιατί πουλούσε", θα σου απαντήσω πως "κάθε λεπτό γεννιέται κι ένα κορόιδο".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 12:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Παϊσιος πουλούσε ζωντανός, επόμενο ήταν να πουλούσε περισσότερο πεθαμένος. Τώρα αν η επόμενη ερώτησή σου είναι "Γιατί πουλούσε", θα σου απαντήσω πως "κάθε λεπτό γεννιέται κι ένα κορόιδο".
macedon


Μπορεί να "πουλούσε" ο Γέροντας, όπως λες, αλλά όταν πέθανε, δεν είχε τίποτε στην τσέπη του.
Τόσες χιλιάδες ή, και εκατομμύρια θα τολμούσα να πω, κορόιδα;
Εύκολη απάντηση αλλά δεν στέκει.

Τώρα, όποιος θέλει να αγοράσει, θα βρει ότι ψάχνει να αγοράσει.
Αν θέλει φωτογραφίες και εικονίδια, θα πληρώσει για να τα αγοράσει. Έτσι έχει ο νόμος της αγοράς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 14:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να "πουλούσε" ο Γέροντας, όπως λες, αλλά όταν πέθανε, δεν είχε τίποτε στην τσέπη του.
Τόσες χιλιάδες ή, και εκατομμύρια θα τολμούσα να πω, κορόιδα;
Εύκολη απάντηση αλλά δεν στέκει.

Τώρα, όποιος θέλει να αγοράσει, θα βρει ότι ψάχνει να αγοράσει.
Αν θέλει φωτογραφίες και εικονίδια, θα πληρώσει για να τα αγοράσει. Έτσι έχει ο νόμος της αγοράς.


Πολύ άσχημη τοποθέτηση αγαπητέ Ψηλέ για κάποιον που θέλει να λογίζεται σωστός Χριστιανός.Ο Παίσιος ήταν ένα πρόσωπο που πράγματι πουλούσε,και όχι μόνο πουλούσε αλλά έκανε και θραύση.Μάλιστα απ'όσο γνωρίζω επιδιώκεται και η αγιοποίηση του.Μπορεί λοιπόν ο σεβάσμιος αυτός γέροντας να πέθανε χωρίς δεκάρα στην τσέπη του,αλλά οι "πιστοί" του ακόλουθοι,μάλλον θα φροντίσουν να ρεφάρουν την χασούρα.

Δεν είναι αγαπητέ εύκολη απάντηση αυτή που έδωσες?
Είναι σύμφωνο με τις Χριστιανικές αρχές να εκμεταλλεύεσαι την αγιότητα (αντικειμενική?),ή έστω την προσωπικότητα ενός ατόμου,που εθεωρείτο άγιος όταν βρισκόταν εν ζωή,μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις τους νόμους τις αγοράς?

Είναι σύμφωνο με τις αρχές της θρησκείας να χρησιμοποιήσεις τα άτομα που βρήκαν βοήθεια από τα λεγόμενα του Παισιου ή τα άτομα που αναζητούν στήριξη στα θρησκευτικά πρόσωπα,μόνο και μόνο για να καλύψεις την ζημία που σου δημιούργησε η αφιλοκερδής πνευματική εργασία του Παίσιου?Τόσο πιο εμπορευματοποιήθηκε η περιβόητη θρησκεία της αμοιβαίας συνεισφορας στον συνάνθρωπο?Τόσο πια αλλάξαν οι καιροί που οι εντολές της Αγίας Γραφής πήγαν περίπατο?

Είναι πραγματικά για γέλια και για κλάματα η όλη κατάσταση...
Να διαγγέλεις πως ζεις σύμφωνα με τις αρχές που πρώτος δίδαξες ο Χριστός,να περηφανευεσαι πως γνωρίζεις τα λεγόμενα των Γραφών,να πιστεύεις πως είσαι σωστός και ενάρετος αλλά τελικά να εκμεταλλεύεσαι τον οποιονδήποτε και το οτιδήποτε για να φουσκώσεις την τσέπη σου.

Θες αγαπητέ Ψηλέ να σου πω την 11η (σύγχρονη) εντολή:
"Να αγαπάς την Τσέπη σου με όλη σου την ψυχή, με όλη σου την καρδιά, με όλη σου τη διάνοια και με όλη σου τη δύναμη".

(μια παραλλαγή του περίφημου αποσπάσματος από το κατά Μάρκον ευαγγέλιο)

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 23:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Ψηλός
Τώρα, όποιος θέλει να αγοράσει, θα βρει ότι ψάχνει να αγοράσει.
Αν θέλει φωτογραφίες και εικονίδια, θα πληρώσει για να τα αγοράσει. Έτσι έχει ο νόμος της αγοράς.

quote:
Impious Varmint
Δεν είναι αγαπητέ εύκολη απάντηση αυτή που έδωσες?
Είναι σύμφωνο με τις Χριστιανικές αρχές να εκμεταλλεύεσαι την αγιότητα (αντικειμενική?),ή έστω την προσωπικότητα ενός ατόμου,που εθεωρείτο άγιος όταν βρισκόταν εν ζωή,μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις τους νόμους τις αγοράς?


Τι λες τώρα φίλε Impious Varmint , εδώ δεν αφήσανε να τους ξεφύγη ο "Βησσαρίων" ένας άσημος μοναχός που για κάποιο λόγο δεν έλειωσε το σώμα του , και τον εκμεταλλεύτηκαν μέχρι που άρχισε να αποσυντίθεται , ο μοναχός Παΐσιος που ήταν μάλιστα γνωστός θα τους ξέφευγε ;

Μόνο που δεν γνωρίζω , πόσοι από τους αφελείς που εξαπατήθηκαν και συνέρρεαν κατα εκατοντάδες στην μονή Αγάθωνος να προσκυνήσουν τον Βησσαρίωνα , θα ξαναρίξουν ευρώ σε παγκάρι . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 08:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο που δεν γνωρίζω , πόσοι από τους αφελείς που εξαπατήθηκαν και συνέρρεαν κατα εκατοντάδες στην μονή Αγάθωνος να προσκυνήσουν τον Βησσαρίωνα , θα ξαναρίξουν ευρώ σε παγκάρι .

Ποτέ μη λες ποτέ!

Παρόλα αυτά, δεν θα έλεγα ότι αυτοί οι άνθρωποι ήταν αφελείς.
Είναι απλοί πιστοί τα πιστεύω των οποίων εκφράζονται μέσα από ένα συγκεκριμένο δόγμα.
Οπότε έχουν ανακαλύψει σ' αυτό 100 καλές αξίες που τους βοηθούν στο να εξελιχθούν, να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι, να βρουν μια εσωτερική γαλήνη κλπ και μερικά πράγματα - όπως μια προσπάθεια εξαπάτησης - απλά να τους λυπούν.
Εξάλλου, σ' αυτή την περίπτωση ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας και μόνο.

Ο πιστός πχ που θέλει να πάει στην εκκλησία να ανάψει ένα κερί και να προσκυνήσει επειδή έχει βρει ένα Χ νόημα σε αυτή του την πράξη, ίσως να συνεχίσει να το κάνει και πάλι.
Κάποιος ο οποίος τείνει να πιστεύει σε "θαύματα" ή θαύματα, ίσως να επαναπροσδιορίσει τις σκέψεις του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 21:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑΝ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΦΕΤΟΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ.ΤΟ ΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ.ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟPIC.ΕΝΑΝ ΙΕΡΕΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΙΣΙΟ.ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙ.ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 16:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑΝ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΦΕΤΟΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ.ΤΟ ΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ.ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟPIC.ΕΝΑΝ ΙΕΡΕΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΙΣΙΟ.ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙ.ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ.

Φίλε proedre , κατ' αρχήν θα σου ευχηθώ και εγώ με την σειρά μου το καλώς ήλθες στα Forums του ESOTERICA και καλές συμμετοχές .

Και τώρα στο προκείμενο . Κανένας φίλε μου δεν μίλησε απαξιωτικά για τον Παϊσιο . Έναν ενάρετο άνθρωπο πρέπει να τον σεβόμαστε και να τον τιμούμε , άσχετα αν συμμεριζόμαστε τις ιδέες του και άν πιστεύουμε ή όχι την αγιοσύνη του .

Τα αρνητικά σχόλια φίλτατε δεν είναι , και δεν πρέπει , για τον Παϊσιο , αλλά γι' αυτούς που εκμεταλλεύονται τη μνήμη και την φήμη του για να αποκομίσουν χρηματικά οφέλη , από τους πιστούς .
Και ο Παϊσιος δεν είναι ο μόνος .

ΥΓ.
Θα σε παρακαλούσα αν είναι δυνατόν να μην γράφης τα μηνύματά σου με κεφαλαία γράμματα , και να χωρίζης τις προτάσεις σου , για να μπορούμε να τις διαβάζουμε ευκολότερα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 17:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε πρόεδρε,
αν είναι έτσι όπως τα λες, οι πρώτοι που προσβάλλουν τη μνήμη του είναι αυτοί που τον εκμεταλεύονται ακόμη για να γεμίζουν χρήματα τα παραφουσκωμένα ταμεία τους.
Αν δεν είναι ασέβεια αυτό, τι είναι;

Έτσι δεν είναι;

Από αυτούς πρώτα, δεν έπρεπε να αναγνωριστεί, εμπράκτως, το έργο του και η προσωπικότητά του;

Πού είναι ο σεβασμός στην ανάπαυση της ψυχής, που βροντοφωνάζουν σε κάθε περίπτωση η οποία δεν έχει συνφέρον γι' αυτούς;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 22:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι γιαπετ και sesostris πως ειστε τοσο σιγουροι οτι δε προβαλουν το εργο του?
Εγω πηγα στο Ορος το καλοκαιρι και δε πληρωσα ουτε ενα ευρω.
Αντιθετα μας μιλουσανε συνεχεια για τις διδαχες του ΓΕΡΟΝΤΑ.
Ακομα και στον ταφο του στο μοναστηρι της Σουρωτης ποτε δε ζητησανε δραχμη.
Τωρα αν εννοειτε τα βιβλια που γραφτηκανε για την ζωη του και τα πουλανε ε δε νομιζω οτι αυτο λεγετε εκμεταλευση.
Για να βγει ενα βιβλιο εχει τρομερα εξοδα.
Εγω απο βιβλια εμαθα για τη ζωη του και το εργο του και αν θελετε τη γνωμη μου ειναι ενας απο τουσ τελευταιους ΑΓΙΟΥΣ.
Ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 00:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου πρόεδρε

κανείς δεν είπε ότι δεν προβάλλουν το έργο του.

Το αντίθετο...

Το θέμα είναι γιατί, το προβάλλουν.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, όμως αναφέρθηκα στον συγκεκριμένο, για να τονίσω το γενικότερο "πνεύμα", που επικρατεί σε ανάλογες περιπτώσεις.

Εσύ δεν πλήρωσες, όπως λες δραχμή, όμως αυτό δεν σε κάνει να αγνοείς την πραγματικότητα, που δυστυχώς δεν είναι ανάλογη με την περίπτωση που αναφέρεις...

Σίγουρα θα γνωρίζεις για το εμπόριο της πίστης και πώς εξαργυρώνεται και δεν αναφέρομαι στα βιβλία.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 09:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Φιλοι γιαπετ και sesostris πως ειστε τοσο σιγουροι οτι δε προβαλουν το εργο του?
Εγω πηγα στο Ορος το καλοκαιρι και δε πληρωσα ουτε ενα ευρω.
Αντιθετα μας μιλουσανε συνεχεια για τις διδαχες του ΓΕΡΟΝΤΑ.
Ακομα και στον ταφο του στο μοναστηρι της Σουρωτης ποτε δε ζητησανε δραχμη.
Τωρα αν εννοειτε τα βιβλια που γραφτηκανε για την ζωη του και τα πουλανε ε δε νομιζω οτι αυτο λεγετε εκμεταλευση.

Φίλε proedre , πάγια τακτική των μοναστηριών όπως αυτό της Σουρωτής , είναι να μην ζητάνε λεφτά απο τους προσκυνητές , τουλάχιστον άμεσα .
Αυτό που τους ενδιαφέρει κατ' αρχήν είναι η κοσμοσυρροή , η οποία επιτυγχάνεται ή με κάποιο (θαυματουργό) , σκήνωμα , εικόνα ή μέλος αγίου .
Στη συνέχεια κάπου εκεί υπάρχει στημένο ένα παγκάρι για το οβολό των προσκυνητών , προκειμένου να αποπερατωθή ή να ανακαινιστή η μονή , και φυσικά και βιβλιαράκια με τον βίο του αγίου , σπάγγοι μετρημένοι στο σκήνωμά του , εικονίτσες , σταυρουδάκια και ότι άλλο βάλει ο νούς του ανθρώπου .
Ο σκοπός είναι να έλθη ο πελάτης στο μαγαζί , και ο τάφος του γέροντα Παϊσιου στην μονή Σουρωτής ειναι ισχυρός πόλος έλξης . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 19:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι γιαπετ και sesostris να σας το θεσω αλλιως το ερωτημα.
Πως θα μαθαινε ο κοσμος κι εγω η εσεις για τη ζωη του ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟΥ και γενικοτερα αλλων αγιων αν δεν υπηρχαν τα βιβλια που πρεπει να αγορασουμε?
Ποιο το κακο αν ριξεις με την θεληση σου τον οβολο σου στο παγκαρι της καθε μονης για την αποπερατωση της?
Κι επισης ενα ακομα τελευταιο ερωτημα.Με πιο τροπο θα φιλοξενησει μια μονη τον κοσμο αν δεν εχει χρηματα απο τον οβολο που ριχνουμε εμεις?
Σας θετω καλοπροαιρετα αυτα τα ερωτηματα γιατι ειμαι γνωστης των μοναστηριων επειδη τυγχανει να εχω θεια ηγουμενη σε μοναστηρι.
ΥΓ.με τον οβολο μας και τα χρηματα που μαζευει καθε μονη κανει και ελεημοσυνες σε φτωχους και απορους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 00:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε πρόεδρε, ευχαρίστως θα απαντήσω στα ερωτήματά σου, ένα προς ένα.

Όμως πριν το κάνω και επειδή το κυρίαρχο στοιχείο στις απαντήσεις μου, λόγω του ότι οι ερωτήσεις σου είναι οικονομικής φύσεως, θα είναι οικονομικό, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις περί της αμύθητης περιουσίας της εκκλησίας της Ελλάδος...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 10:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Κι επισης ενα ακομα τελευταιο ερωτημα.Με πιο τροπο θα φιλοξενησει μια μονη τον κοσμο αν δεν εχει χρηματα απο τον οβολο που ριχνουμε εμεις?
Σας θετω καλοπροαιρετα αυτα τα ερωτηματα γιατι ειμαι γνωστης των μοναστηριων επειδη τυγχανει να εχω θεια ηγουμενη σε μοναστηρι.
ΥΓ.με τον οβολο μας και τα χρηματα που μαζευει καθε μονη κανει και ελεημοσυνες σε φτωχους και απορους.

Φίλε proedre , τα χρήματα που αποκομίζουν τα μοναστήρια που για τον Α ή Β λόγο γίνονται γνωστά ανά το πανελλήνιο , από την συρροή των πιστών , είναι άνευ προηγουμένου .
Μερικά μάλιστα που διαθέτουν και σκήνωμα αγίου όπως αυτό του αγίου Γερασίμου στην Κεφαλονιά , μέχρι ταρίφα έχουν προκειμένου να ανοίξουν το κουβούκλι στους προσκυνητές .
Όσο για ελεημοσύνες , άσε καλύτερα , πρώτα ελεούν την τσέπη τους .
Μεχρι ποδοσφαιρική ομάδα στην Βουλγαρία είχαν αγοράσει με τα χρήματα των πιστών οι υπεύθυνοι της μονής Πανορμήτη στη Σύμη . Δεν μπόρεσα να βρω όλο το ιστορικό , όμως βρήκα το παρακάτω άρθρο της "Ελευθεροτυπίας" .

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=05.05.2005,id=37976992

Επίσης μερικά άλλα παραδείγματα .

http://www.kalami.net/2005/arthra/patmos_patriarx.html

πηγή

πηγή

Θα πρέπη φίλε μου να είσαι λίγο επιφυλακτικός , και λιγότερο καλοπροαίρετος απέναντι στους ρασοφόρους . Δεν λέω όλους , αλλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία .

___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ LINKS
ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
19/10/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 22:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε γιαπετ γνωριζω για τον πλουτο τησ εκκλησιας.Ειναι οπως λες αμυθητος.
Παντα καλοπροαιρετα βλεπω τους ρασοφορους φιλε sesostris γιατι τουσ σεβομαι.
Δεν ειναι ολοι αγυρτες.Δε μπορουμε να τους βαλουμε σε ενα σακι ολους.
Ομως αν εχουμε τετοιο σκεπτικο τοτε θα εκμηδενισουμε τη θρησκεια μας.
Ας υποθεσουμε ομως φιλε μου οτι ολοι οι ρασοφοροι ειναι κυναιδοι και αλητες και δε προσφερουν παρα μονο κοροιδευουν.Εσυ στην εκκλησια πας για αυτους η για την πιστη σου?
Το κερι που αναβεις 0,50 λεπτα θεωρεις οτι το αναβεις σε αυτους η στον Θεο?
Γιατι πρεπει ολα να τα κοιταμε απο την μερια της κονομας?Τι με νοιαζει εμενα αν ενας ρασοφορος εχει αγορασει ομαδα στην Βουλγαρια η ομαδα ΝΒΑ?Αυτον θα τον κρινει ο Θεος κι οχι εγω η εσυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Παντα καλοπροαιρετα βλεπω τους ρασοφορους φιλε sesostris γιατι τουσ σεβομαι.
Δεν ειναι ολοι αγυρτες.Δε μπορουμε να τους βαλουμε σε ενα σακι ολους.
Σίγουρα όχι φίλε proedre , άλλωστε αυτό έγραψα κι' εγώ . Υπάρχει μία πολύ μικρή μειοψηφία ιερέων που τιμά την αποστολή της . Αυτοί οι ιερείς , όσο βρίσκονται εν ζωή βιώνουν τον κατατρεγμό της εκκλησίας , και όταν πεθάνουν τους χρησιμοποιούν σαν παραδείγματα για να καλύψουν τα αίσχη τους . Σου θυμίζω τον ρακοσυλλέκτη της αγάπης αείμνηστο πατέρα Πιρουνάκη .
quote:
proedros
Ομως αν εχουμε τετοιο σκεπτικο τοτε θα εκμηδενισουμε τη θρησκεια μας.
Ας υποθεσουμε ομως φιλε μου οτι ολοι οι ρασοφοροι ειναι κυναιδοι και αλητες και δε προσφερουν παρα μονο κοροιδευουν.Εσυ στην εκκλησια πας για αυτους η για την πιστη σου?

Εγώ φίλε proedre , πηγαίνω στην εκκλησία για να εκπληρώσω τις κοινωνικές και όχι τις θρησκευτικές μου υποχρεώσεις .
Είμαι μεν ένθεος , αλλά ταυτόχρονα αποστασιοποιημένος από όλες τις θρησκείες , τις οποίες εξετάζω μόνο από καθαρά ιστορικής απόψεως και όχι μεταφυσικά .
quote:
proedros
Το κερι που αναβεις 0,50 λεπτα θεωρεις οτι το αναβεις σε αυτους η στον Θεο?

Τα 0,50 λεπτά (~170 Δρχ) , του κεριού , δεν τα παίρνει ο Θεός φίλτατε proedre , οι ρασοφόροι τα τσεπώνουν και μάλιστα αφορολόγητα , αυτή η ενέργεια που συμβατικά ονομάζουμε Θεό , δεν έχει νομίζω ανάγκη από κεριά . Άλλωστε υπόδειξέ μου εσύ που αναφέρεται στα ιερά σας κείμενα ότι πρέπει να ανάβετε κεριά .
quote:
proedros
Τι με νοιαζει εμενα αν ενας ρασοφορος εχει αγορασει ομαδα στην Βουλγαρια η ομαδα ΝΒΑ?Αυτον θα τον κρινει ο Θεος κι οχι εγω η εσυ.

Αν ήταν έτσι φίλε μου τί χρειάζονται οι νόμοι και οι φυλακές ;
Σύμφωνα με την λογική σου οι ποινές θα ήταν κάπως έστι :

Κλοπή πορτοφολιού .
Μία εβδομάδα νηστεία και σαράντα πάτερ ημών .

Απλή ληστεία .
Τρείς εβδομάδες νηστείας και καθημερινή προσέλευση και προσευχή στην εκκλησία .

Ληστεία τράπεζας .
Σαράντα ημέρες ναυστηρής νηστείας καθημερινή προσέλευση στην εκκλησία , εξομολογίσεις και γονυκλισίες .

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά . Από πότε οι κλέφτες και οι καταχραστές πρέπει να κρίνονται από τον Θεό και όχι από τους νόμους ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 00:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
proedros

quote:
Φιλε γιαπετ γνωριζω για τον πλουτο τησ εκκλησιας.Ειναι οπως λες αμυθητος.

Τότε φίλε μου, πέρα απ’ το γεγονός ότι είναι προκλητικός ο τρόπος συσσώρευσης, αυτού του πλούτου καθώς και η αδηφάγα αγωνία του ανώτερου κλήρου, για τον πολλαπλασιασμό του, δε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι όλ’ αυτά που αναφέρεις για εκδόσεις βιβλίων, για «αγαθοεργίες», φιλοξενία στα μοναστήρια, «ελεημοσύνες» κ.α. μπορεί και πρέπει να τα κάνει η εκκλησία, αντλώντας ίδια ποσά;

Στο κάτω κάτω, μ’ αυτήν τη λογική θα έπρεπε να πληρώνει για τα πάντα, ο κόσμος με τον οβολόν του.

Όλα τα βιβλία σκοπό έχουν να γνωστοποιήσουν και να διαδώσουν, εγώ στο σπίτι μου φιλοξενώ ενίοτε, φίλους και συγγενείς, θα έπρεπε να μου χτίσουν το σπίτι;


quote:
Ποιο το κακο αν ριξεις με την θεληση σου τον οβολο σου στο παγκαρι της καθε μονης για την αποπερατωση της?

Ειλικρινά πιστεύω πως αυτό το «με τη θέλησή του» είναι μια απ’ τις μεγαλύτερες απάτες της ιστορίας.
Καλοπροαίρετα σου λέω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος έμμεσος εξαναγκασμός, απ’ αυτό...

quote:
Κι επισης ενα ακομα τελευταιο ερωτημα.Με πιο τροπο θα φιλοξενησει μια μονη τον κοσμο αν δεν εχει χρηματα απο τον οβολο που ριχνουμε εμεις?

Εκταμιεύοντας ποσά απ’ τον αμύθητο πλούτο που λέγαμε...


quote:
Σας θετω καλοπροαιρετα αυτα τα ερωτηματα γιατι ειμαι γνωστης των μοναστηριων επειδη τυγχανει να εχω θεια ηγουμενη σε μοναστηρι.
ΥΓ.με τον οβολο μας και τα χρηματα που μαζευει καθε μονη κανει και ελεημοσυνες σε φτωχους και απορους.

Σ’ αυτήν την περίπτωση, φίλε πρόεδρε, ίσως γνωρίζεις και τα ποσοστά που οφείλει να αποδίδει στα αφεντικά της.

Θάθελα να σου κάνω κι εγώ μια καλοπροαίρετη ερώτηση φίλε πρόεδρε.

Πόσα μοναστήρια, "θαυματουργές" εικόνες, "μυροφόρα" λείψανα και δε ξέρω τι άλλο, θα υπήρχαν, αν απαγορευόταν να δίνεις «αυτοβούλως» τον οβολόν σου, σε οποιαδήποτε υπηρεσία σου προσέφερε η εκκλησία ως όφειλε;

Αν, δηλαδή, ξαφνικά σταματούσε αυτό το εμπόριο πίστης, που οδηγεί στον εύκολο πλουτισμό;

Υ.Γ. ίσως τελείωναν και τα κομμάτια του τίμιου σταυρού, τα οποία στο σύνολό τους θα πρέπει να φτιάχνουν χιλιάδες καράβια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 00:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε sesostris το κερι το αναβω στον Θεο κι οχι τα λεφτα.Τα 50 λεπτα τα δινω ως ελευμοσηνη στο παγκαρι.
Εγω δεν ειμαι αποστασιοποιημενος απο την θρησκεια.Μπορει να μην λεει πουθενα να αναβω κερι αλλα ετσι το εμαθα κι ετσι το κανω.
Δεν εξεταζω ιστορικα την θρησκεια αλλα πνευματικα.Για μενα ο ΙΗΣΟΥΣ δεν ειναι ιστορικο προσωπο αλλα ο Θεος μου.
Κανενας νομος δεν ειναι πανω απο το νομο του Θεου.Με το μυαλο μας το θνητο οντως ενας καταχραστης η ενας κλεφτης πρεπει να παει φυλακη ειτε ειναι ιερεας ειτε αρχιεπισκοπος ειτε εγω κι εσυ.
Με την πραγματικη μετανοια ομως αυτος ο ανθρωπος ομως μπορει να σωθει γιατι ετσι μας διδαξε ο Κυριος.Μπορει να μην συμφωνεις ομως ετσι ειναι.
Δε πιστευω επισης οτι οι καλοι ιερεις ειναι κατατρεγμενοι.
Ο Θεος τους κανει "γνωστους'' στον κοσμο κι ετσι βοηθιουνται πολλες ψυχες.
Παρε παραδειγμα τον Γεροντα Παισιο,τον Γεροντα Πορφυριο και τοσους αλλους ακομα.
Μηπως ηταν κατατρεγμενοι?
Για αυτο σου λεω αδερφε μου.Ο Θεος θα αποφασισει ποιον θα τιμωρει και ποιον οχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 10:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ proedros σε παλαιότερο μήνυμα κάποιος συνομιλητής είχε πει πως οποιοδήποτε "εμπόριο" από πλευράς Εκκλησία γίνεται για να ικανοποιήσει τους σύγχρονους νόμους της αγοράς.Θεωρείς εσύ προσωπικά σωστό,να γίνεται κάτι τέτοιο?Να εκμεταλλεύονται κάποιοι την επιρροή ενός ατόμου στον απλό λαό και πιθανόν την αγιότητα του μόνο και μόνο για να συμβαδίζουν με τα νέα οικονομικά δεδομένα έτσι ώστε να αυξάνουν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς με τον δικό σου οβολό?

Φυσικά δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε αυτούς τους "ενάρετους" ανθρώπους αλλά για να σχολιάσουμε την υποκρισία που διακρίνει ένα μεγάλο ποσοστό των εκπροσώπων της Εκκλησίας.Οφείλεις,πάντως,να ομολογήσεις πως υπάρχουν πολλοί υποκριτές που χρησιμοποιούν την θρησκεία,την πίστη,την διάθεση αλλά και την ανάγκη του απλού ανθρώπου να στραφεί στα Θεία.Ειναι ειρωνικό να προσπαθείς να πείσεις το ποίμνιο σου πως είσαι σύμφωνος με τις αρχές της θρησκείας αλλά στην ουσία αυτές οι αρχές να αποτελουν πρόσχημα της βασικής σου επιδίωξης,που με βάση της ενέργειες σου,είναι ο πλουτισμός.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 00:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Δε πιστευω επισης οτι οι καλοι ιερεις ειναι κατατρεγμενοι.
Ο Θεος τους κανει "γνωστους'' στον κοσμο κι ετσι βοηθιουνται πολλες ψυχες.
Παρε παραδειγμα τον Γεροντα Παισιο,τον Γεροντα Πορφυριο και τοσους αλλους ακομα.
Μηπως ηταν κατατρεγμενοι?

Aυτοί φίλε proedre , καθόντουσαν ήσυχα στά μοναστήρια τους , προσευχόντουσαν και δεν ενοχλούσαν το ιερατείο .

Ο πατήρ Πιρουνάκης που σου έφερα σαν παράδειγμα μάζευε κουρέλια , τα πούλαγε και από τα χρήματα αυτά βοηθούσε τους φτωχούς του Κερατσινίου , όμως έκανε το λάθος να μην δίνη από αυτά τα χρήματα στην επισκοπή , και το χειρότερο , όταν τέθηκε θέμα εκκλησιαστηκής περιουσίας δήλωσε ότι οι άγιοι δεν χρειάζονται κτήματα .

Αυτό του στοίχισε πολούς διωγμούς , ακόμα και ποινή ακοινωνησίας .
Ανάλογο διωγμό υπέστη από τον επίσκοπό του και εκείνος ο έντιμος ιερέας που βιντεοσκόπησε τον ανέντιμο συνάδελφό του , που έκλεβε μαζί με τους επιτρόπους τα χρήματα από το παγκάρι της εκκλησίας στα Τέμπη .

Υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα , τα οποία παραλείπω χάριν οικονομίας χρόνου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 20:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου την πεσατε ολοι μαζι και να δω πως θα τα βγαλω περα μαζι σας :)

ΠΡΟΣ γιαπετ

quote:
Στο κάτω κάτω, μ’ αυτήν τη λογική θα έπρεπε να πληρώνει για τα πάντα, ο κόσμος με τον οβολόν του.

Γιατι ετσι δε γινετε και τωρα?Απλα τα διαχειριζονται αυτοι το πως θα τα διανειμουν.

quote:
εγώ στο σπίτι μου φιλοξενώ ενίοτε, φίλους και συγγενείς, θα έπρεπε να μου χτίσουν το σπίτι;

Αστοχο παραδειγμα.


quote:
Ειλικρινά πιστεύω πως αυτό το «με τη θέλησή του» είναι μια απ’ τις μεγαλύτερες απάτες της ιστορίας.
Καλοπροαίρετα σου λέω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος έμμεσος εξαναγκασμός, απ’ αυτό.


Δε συμφωνω γιαπετ.Κανεις δε σε αναγκαζει να κανεις κατι που δε θες.Εγω δε συναντησα ποτε αυτο τον εμμεσο εξαναγκασμο.


quote:
Σ’ αυτήν την περίπτωση, φίλε πρόεδρε, ίσως γνωρίζεις και τα ποσοστά που οφείλει να αποδίδει στα αφεντικά της.

Θάθελα να σου κάνω κι εγώ μια καλοπροαίρετη ερώτηση φίλε πρόεδρε.

Πόσα μοναστήρια, "θαυματουργές" εικόνες, "μυροφόρα" λείψανα και δε ξέρω τι άλλο, θα υπήρχαν, αν απαγορευόταν να δίνεις «αυτοβούλως» τον οβολόν σου, σε οποιαδήποτε υπηρεσία σου προσέφερε η εκκλησία ως όφειλε;



Τυγχανει τα αφεντικα της να ειναι τιμιοι και ευσεβης ανθρωποι.
Πολλα μοναστηρια θα ζουσαν και παλι.Εγω το καλοκαιρι πηγα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και προσκυνησα θαυματουργες εικονες και δεν πληρωσα ουτε σεντς.Φιλε γιαπετ γιατι δε πιστευεις στις θαυματουργικες ιδιοτητες των λειψανων?Τοσες και τοσες μαρτυριες εχουμε για τα θαυματουργικα αποτελεσματα τους.

ΠΡΟΣ sesostris

quote:
Ο πατήρ Πιρουνάκης που σου έφερα σαν παράδειγμα μάζευε κουρέλια , τα πούλαγε και από τα χρήματα αυτά βοηθούσε τους φτωχούς του Κερατσινίου , όμως έκανε το λάθος να μην δίνη από αυτά τα χρήματα στην επισκοπή , και το χειρότερο , όταν τέθηκε θέμα εκκλησιαστηκής περιουσίας δήλωσε ότι οι άγιοι δεν χρειάζονται κτήματα .


Και φυσικα δε χρειαζονται κτηματα.Εχουν δηλωσει ακτημοσυνη.Συμφωνω οτι αυτος ο ιερεας ειναι ανθρωπος του Θεου.Τωρα αν θετεις αυτου του ειδους τον κατατρεγμο τοτε παω πασο.Εχεις δικιο.Επεσε σε ασεβης επισκοπους.


Προς Impious Varmint


quote:
Αγαπητέ proedros σε παλαιότερο μήνυμα κάποιος συνομιλητής είχε πει πως οποιοδήποτε "εμπόριο" από πλευράς Εκκλησία γίνεται για να ικανοποιήσει τους σύγχρονους νόμους της αγοράς.Θεωρείς εσύ προσωπικά σωστό,να γίνεται κάτι τέτοιο?

Οχι βεβαια.Μεχρι και θανασημο αμαρτημα το θεωρω.Ομως δε πιστευω οτι ολα μα ολα γινονται στο βωμο του εμποριου.Υπαρχουν και οι καλοι αλλα και οι κακοι.Εγω παω με τουσ καλους.Τους αλλους ας τους κρινει ο Θεος.Αλλα κι εμεις εχουμε αποψη για την εκκλησια χωρις να εχουμε παει και να παρακολουθησουμε τα δρομενα της εκκλησιας.Ξερεις κατι αγαπητε φιλε?Κι εγω την ιδια γνωμη ειχα με εσας.Εκρινα απο αποσταση χωρις να πλησιαζω μεσα.Ελεγα για εμπορια,για λεφτα απο κερια που τσεπωνουν οι τραγοπαπες κτλ
Οταν ομως μου ετυχε κατι σοβαρο και στραφηκα προς τα εκει τοτε ολα αλλαξαν.Και μεσα μου και εξω μου.θελω να σας απαντησω αλλιως αλλα ποτε δε τα πηγαινα καλα με το γραπτο λογο.Αν δε ζησεις καποια πραγματα δε θα καταλαβεις.
Πιστεψε με ομως φιλε μου δεν ειναι ολα εμποριο.Υπαρχουν και καλοι αλλα και κακοι.Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 21:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι βεβαια.Μεχρι και θανασημο αμαρτημα το θεωρω.Ομως δε πιστευω οτι ολα μα ολα γινονται στο βωμο του εμποριου.Υπαρχουν και οι καλοι αλλα και οι κακοι.Εγω παω με τουσ καλους.Τους αλλους ας τους κρινει ο Θεος.Αλλα κι εμεις εχουμε αποψη για την εκκλησια χωρις να εχουμε παει και να παρακολουθησουμε τα δρομενα της εκκλησιας.Ξερεις κατι αγαπητε φιλε?Κι εγω την ιδια γνωμη ειχα με εσας.Εκρινα απο αποσταση χωρις να πλησιαζω μεσα.Ελεγα για εμπορια,για λεφτα απο κερια που τσεπωνουν οι τραγοπαπες κτλ
Οταν ομως μου ετυχε κατι σοβαρο και στραφηκα προς τα εκει τοτε ολα αλλαξαν.Και μεσα μου και εξω μου.θελω να σας απαντησω αλλιως αλλα ποτε δε τα πηγαινα καλα με το γραπτο λογο.Αν δε ζησεις καποια πραγματα δε θα καταλαβεις.
Πιστεψε με ομως φιλε μου δεν ειναι ολα εμποριο.Υπαρχουν και καλοι αλλα και κακοι.Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.


Φίλε Πρόεδρε χαίρομαι που έστω και έτσι, σου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσεις "εκ των έσω" αυτό που μέχρι τότε καταδίκαζες.

Όταν συμβεί κάτι τέτοιο δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια να αμφιβάλλουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 21:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Γιατι ετσι δε γινετε και τωρα?Απλα τα διαχειριζονται αυτοι το πως θα τα διανειμουν.

Δε γίνεται έτσι φίλε μου. Για την Ορθοδοξία πληρώνει ΟΛΟΣ ο ελληνικός λαός, θέλει δεν θέλει και ανεξαρτήτως δόγματος.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να πληρώνουν μόνον οι χριστιανοί για τη συντήρηση της εκκλησίας τους αλλά τότε θα δηλώνανε χριστιανοί λίγοι... απελπιστικά λίγοι.

Πώς το λέει ο λαός μας; Μνημόσυνο με ξένα κόλυβα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 22:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, απόψεις λέμε και τις υποστηρίζουμε, όπως είναι φυσικό.

proedros

quote:
Δε συμφωνω γιαπετ.Κανεις δε σε αναγκαζει να κανεις κατι που δε θες.Εγω δε συναντησα ποτε αυτο τον εμμεσο εξαναγκασμο.

Δηλαδή πώς έγινε πεποίθηση των πιστών ότι πρέπει να εξαγοράζουν οτιδήποτε έχει να κάνει με την πίστη τους;

Στο περιβάλλον μου, και όχι μόνο, σχεδόν όλοι οι μεγάλοι άνθρωποι πιστεύουν πως δε θα «πιάσει», ας πούμε, το τρισάγιο, αν δεν πληρώσουν τον παπά.


quote:
Τυγχανει τα αφεντικα της να ειναι τιμιοι και ευσεβης ανθρωποι.
Πολλα μοναστηρια θα ζουσαν και παλι.Εγω το καλοκαιρι πηγα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και προσκυνησα θαυματουργες εικονες και δεν πληρωσα ουτε σεντς.Φιλε γιαπετ γιατι δε πιστευεις στις θαυματουργικες ιδιοτητες των λειψανων?Τοσες και τοσες μαρτυριες εχουμε για τα θαυματουργικα αποτελεσματα τους.

Τίμιος και ευσεβής δεσπότης!!;;

Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένο το μοναστήρι να δίνει στην επισκοπή ποσοστό των εσόδων;

Φίλε μου, χρησιμοποιούν κάθε τρόπο προκειμένου να εκμεταλευτούν τις ανθρώπινες αδυναμίες προς ίδιον όφελος και το ξέρεις.

Πώς να μη γίνει συνείδηση στον πιστό ότι ο οβολός είναι θεϊκή προσταγή, όταν μπαίνοντας σ’ ένα ναό, βλέπει κουτιά και δίπλα ένα χαρτάκι, να τον πληροφορεί για το σκοπό που έχει το καθένα απ’ αυτά;

Πώς να μη ρίξει το στέρημά του στο παγκάρι, όταν όλοι κοιτούν να δούν το ποσό;


Ακόμη και τη στιγμή που θα βγεί ο δίσκος διαλέγουν, να υπάρχει κατάνυξη ώστε το «αποτέλεσμα» να είναι καλλίτερο λόγω της συγκίνησης.
Έχει καταντήσει να πιστεύουν οι κληρικοί ότι τα δικαιούνται αυτά τα χρήματα.

Όλ’ αυτά και όχι μόνο, στόχο έχουν ανθρώπους, που στην πλειοψηφία τους, δεν υποπτεύονται τον προορισμό αυτών των χρημάτων, ούτε ότι οι στόχοι είναι συσσώρευση πλούτου απ’ την εκκλησία.

Όπως εσύ ας πούμε και δεν το λέω δεικτικά ούτε υποτιμητικά αυτό, πίστεψέ με, εξ’ άλλου φαίνεται απ’ τα μηνύματά σου.


Το γεγονός ότι μπορεί να υπάρξουν κάποιες αυτοθεραπείες, πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη δύναμη του νου και τις δυνατότητες που έχει, όταν για κάποιο λόγο, το άτομο πιστέψει ότι μπορεί...

Δεν νομίζω ότι τα λείψανα ( που είναι και μπαγιάτικα ), έχουν, τα ίδια, θαυματουργές ιδιότητες και αποτελέσματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 23:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

proedros

quote:
Δε συμφωνω γιαπετ.Κανεις δε σε αναγκαζει να κανεις κατι που δε θες.Εγω δε συναντησα ποτε αυτο τον εμμεσο εξαναγκασμο.

Δηλαδή πώς έγινε πεποίθηση των πιστών ότι πρέπει να εξαγοράζουν οτιδήποτε έχει να κάνει με την πίστη τους;



Αυτό που λες είναι τελείως αυθαίρετο και παρατραβηγμένο για να προκαλέσει εντυπώσεις.
Ο πιστός γνωρίζει πώς το μόνο που πράγμα που πρέπει να "εξαγοράσει" είναι η σωτηρία του. Η Εκκλησία του δείχνει απλά το δρόμο.

quote:

Στο περιβάλλον μου, και όχι μόνο, σχεδόν όλοι οι μεγάλοι άνθρωποι πιστεύουν πως δε θα «πιάσει», ας πούμε, το τρισάγιο, αν δεν πληρώσουν τον παπά.

Τότε το πρόβλημα υπάρχει στους δικούς σου ανθρώπους που έχουν αυτή την εσφαλμένη ιδέα.
Ας δώσουν ότι έχουν ευχαρίστηση. Γνωρίζω παπάδες που στα μνημόσυνα τους κυνηγάνε οι άνθρωποι για να τους δώσουν 5 ευρώ τα οποία και δεν δέχονται.

quote:

quote:
Τυγχανει τα αφεντικα της να ειναι τιμιοι και ευσεβης ανθρωποι.
Πολλα μοναστηρια θα ζουσαν και παλι.Εγω το καλοκαιρι πηγα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και προσκυνησα θαυματουργες εικονες και δεν πληρωσα ουτε σεντς.Φιλε γιαπετ γιατι δε πιστευεις στις θαυματουργικες ιδιοτητες των λειψανων?Τοσες και τοσες μαρτυριες εχουμε για τα θαυματουργικα αποτελεσματα τους.

Τίμιος και ευσεβής δεσπότης!!;;

Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένο το μοναστήρι να δίνει στην επισκοπή ποσοστό των εσόδων;

Φίλε μου, χρησιμοποιούν κάθε τρόπο προκειμένου να εκμεταλευτούν τις ανθρώπινες αδυναμίες προς ίδιον όφελος και το ξέρεις.



Γενικεύεις χωρίς να γνωρίζεις και αυτό δεν είναι καλό.


quote:

Πώς να μη γίνει συνείδηση στον πιστό ότι ο οβολός είναι θεϊκή προσταγή, όταν μπαίνοντας σ’ ένα ναό, βλέπει κουτιά και δίπλα ένα χαρτάκι, να τον πληροφορεί για το σκοπό που έχει το καθένα απ’ αυτά;

Πώς να μη ρίξει το στέρημά του στο παγκάρι, όταν όλοι κοιτούν να δούν το ποσό;



Ας τον κοιτάει όποιος θέλει. Αυτός πάει εκεί για άλλο σκοπό.


quote:
Ακόμη και τη στιγμή που θα βγεί ο δίσκος διαλέγουν, να υπάρχει κατάνυξη ώστε το «αποτέλεσμα» να είναι καλλίτερο λόγω της συγκίνησης.
Έχει καταντήσει να πιστεύουν οι κληρικοί ότι τα δικαιούνται αυτά τα χρήματα.

Όλ’ αυτά και όχι μόνο, στόχο έχουν ανθρώπους, που στην πλειοψηφία τους, δεν υποπτεύονται τον προορισμό αυτών των χρημάτων, ούτε ότι οι στόχοι είναι συσσώρευση πλούτου απ’ την εκκλησία.



Και ο μόνος που έχεις καταλάβει όλα τα παραπάνω είσαι εσύ, σωστά;
Εύγε!


quote:

Όπως εσύ ας πούμε και δεν το λέω δεικτικά ούτε υποτιμητικά αυτό, πίστεψέ με, εξ’ άλλου φαίνεται απ’ τα μηνύματά σου.

Ναι φαίνεται καθαρά από τα μηνύματά σου, μην ανησυχείς δεν χρειάζεται διευκρινίσεις.


quote:

Το γεγονός ότι μπορεί να υπάρξουν κάποιες αυτοθεραπείες, πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη δύναμη του νου και τις δυνατότητες που έχει, όταν για κάποιο λόγο, το άτομο πιστέψει ότι μπορεί...

Όλα όσα είπες παραπάνω τα είπες με τόση σιγουριά, αλλά εδώ σε βλέπω να λυγίζεις και να μην δείχνεις τόση σιγουριά.
Τις γενικότητες περί δυνατοτήτων του νου και του μυαλού τα έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές. Τίποτα το πιο επιστημονικό δεν έχει το ρεπερτόριο;


quote:

Δεν νομίζω ότι τα λείψανα ( που είναι και μπαγιάτικα ), έχουν, τα ίδια, θαυματουργές ιδιότητες και αποτελέσματα.


Αν ήταν φρέσκα μπορεί και να είχαν θαυματουργικές ιδιότητες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 03:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αυτό που λες είναι τελείως αυθαίρετο και παρατραβηγμένο για να προκαλέσει εντυπώσεις.
Ο πιστός γνωρίζει πώς το μόνο που πράγμα που πρέπει να "εξαγοράσει" είναι η σωτηρία του. Η Εκκλησία του δείχνει απλά το δρόμο.

Έτσι θα έπρεπε να είναι, έχεις δίκαιο.

Όμως αυτός ο δρόμος έχει πολλά διόδια ρε φίλε.

Οι παπάδες ψηλέ, τη σωτηρία, φαίνεται πως την προμηθεύονται απ’ το θεό στη χοντρική και την πουλάνε λιανικώς.

quote:
Ας δώσουν ότι έχουν ευχαρίστηση. Γνωρίζω παπάδες που στα μνημόσυνα τους κυνηγάνε οι άνθρωποι για να τους δώσουν 5 ευρώ τα οποία και δεν δέχονται.

Να μη δώσουν, δε γίνεται, ε;

Οι λιγοστοί τέτοιοι παπάδες που υπάρχουν, αποτελούν την εξαίρεση και το ξέρεις...


quote:
Γενικεύεις χωρίς να γνωρίζεις και αυτό δεν είναι καλό.

Τι δε γνωρίζω ψηλέ;

Δεν δίνουν οι μονές μίζα στο δεσπότη;
Και οι ενορίες και μάλιστα τους βάζουν και στόχο για το επόμενο χρονικό διάστημα, που αν δεν τον «πιάσουν» ο δεσπότης τους μαλώνει.

Είναι ψέμματα;


quote:
Ας τον κοιτάει όποιος θέλει. Αυτός πάει εκεί για άλλο σκοπό.

Θέλεις να με κάνεις να πιστέψω ότι δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα;

Ολ’ αυτά που λες είναι καθαρή θεωρία, αλλά στην πράξη, άσχετα αν δεν το παραδέχεσαι, ξέρεις ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.

quote:
Και ο μόνος που έχεις καταλάβει όλα τα παραπάνω είσαι εσύ, σωστά;
Εύγε!

Ευτυχώς, όπως διαπιστώνεις, το έχουν καταλάβει πολλοί... ευτυχώς.


quote:
Όλα όσα είπες παραπάνω τα είπες με τόση σιγουριά, αλλά εδώ σε βλέπω να λυγίζεις και να μην δείχνεις τόση σιγουριά.
Τις γενικότητες περί δυνατοτήτων του νου και του μυαλού τα έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές. Τίποτα το πιο επιστημονικό δεν έχει το ρεπερτόριο;


Τι το περίεργο βρίσκεις σ’ αυτό που είπα και τι εννοείς, κάτι πιο επιστημονικό;

Πόσο επιστημονικό, δηλαδή;

Όσο τα λείψανα με τις θαυματουργές ιδιότητες;


quote:
Αν ήταν φρέσκα μπορεί και να είχαν θαυματουργικές ιδιότητες;

Ε... όσο νάναι το φρέσκο πράμα είναι αλλιώς.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 09:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο που δεν γνωρίζω , πόσοι από τους αφελείς που εξαπατήθηκαν και συνέρρεαν κατα εκατοντάδες στην μονή Αγάθωνος να προσκυνήσουν τον Βησσαρίωνα , θα ξαναρίξουν ευρώ σε παγκάρι .


Άπαντες...!! Ξανά και ξανά......
Εδώ πιστεύουν ακράδαντα ότι ό Παϊσιος είχε την ικανότητα να μαντεύει ονόματα αυτών που τον επισκέφτονταν , ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημά τους κ.λ.π. Μέντιουμ κανονικό δηλαδή . Η απορία μου είναι πως κάποιος αετονύχης δεν του εκμαίευσε τους αριθμούς του Τζόκερ που θα κέρδιζαν...Βέβαια υποτίθεται ότι ο Παϊσιος θα καταλάβαινε τον πονηρό σκοπό του άλλου , αλλά είπαμε...αετονύχης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy