ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 09:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλοι γιαπετ και sesostris πως ειστε τοσο σιγουροι οτι δε προβαλουν το εργο του?
Εγω πηγα στο Ορος το καλοκαιρι και δε πληρωσα ουτε ενα ευρω.
Αντιθετα μας μιλουσανε συνεχεια για τις διδαχες του ΓΕΡΟΝΤΑ.
Ακομα και στον ταφο του στο μοναστηρι της Σουρωτης ποτε δε ζητησανε δραχμη.
Τωρα αν εννοειτε τα βιβλια που γραφτηκανε για την ζωη του και τα πουλανε ε δε νομιζω οτι αυτο λεγετε εκμεταλευση.
Για να βγει ενα βιβλιο εχει τρομερα εξοδα.
Εγω απο βιβλια εμαθα για τη ζωη του και το εργο του και αν θελετε τη γνωμη μου ειναι ενας απο τουσ τελευταιους ΑΓΙΟΥΣ.
Ευχαριστω.

Γειά σου φίλε Proedros κι από μένα.

Δεν χρειάζεται να ζητήσουν , με την απόλυτη έννοια της λέξης χρήματα από κάποιον που πηγαίνει σε ένα μοναστήρι. Τα δίνει από μόνος του. Ξέρουν αυτοί (μοναχοί , κληρικοί κ.λ.π.), με ποιους έχουν να κάνουν. Έχει φροντίσει γιαυτό το κλίμα , το περιβάλλον , και η σχετική προπαγάνδα που υφίστανται (-μεθα) από την παιδική ακόμα ηλικία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ο πιστός γνωρίζει πώς το μόνο που πράγμα που πρέπει να "εξαγοράσει" είναι η σωτηρία του. Η Εκκλησία του δείχνει απλά το δρόμο.

Φυσικά με το σχετικό κέρδος , όπως παραδέχτηκες κι' εσύ σε προηγούμενο μήνυμά σου .
quote:
Ψηλός
Γνωρίζω παπάδες που στα μνημόσυνα τους κυνηγάνε οι άνθρωποι για να τους δώσουν 5 ευρώ τα οποία και δεν δέχονται.

Τι μας λες τώρα Ψηλέ ! Εδώ γίνεται σκοτωμός για να πάνε στα καλά νεκροταφεία , και δεύτερος σκοτωμός για τον τομέα του νεκροταφείου , και αν κάποιος δεν πληρώσει με χαρτούρα και ρίξει ψιλά τον κοιτάνε με μισό μάτι . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 01:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άπαντες...!! Ξανά και ξανά......
Εδώ πιστεύουν ακράδαντα ότι ό Παϊσιος είχε την ικανότητα να μαντεύει ονόματα αυτών που τον επισκέφτονταν , ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημά τους κ.λ.π. Μέντιουμ κανονικό δηλαδή . Η απορία μου είναι πως κάποιος αετονύχης δεν του εκμαίευσε τους αριθμούς του Τζόκερ που θα κέρδιζαν...Βέβαια υποτίθεται ότι ο Παϊσιος θα καταλάβαινε τον πονηρό σκοπό του άλλου , αλλά είπαμε...αετονύχης.

Φιλε μη μιλας ετσι για τον Γεροντα Παισιο.
Ειχε την ικανοτητα να ξερει πολλα και να προφητευει και να συμβουλευει.
Ηταν διορατικος.Πολλα ατομα βρηκαν το σωστο δρομο κοντα του.Αν διαβασεις για αυτον θα καταλαβεις.
Δεν ηταν απατεωνας ουτε σατανιστης οπως τον λενε οι καταληψιες Εσφιγμενιτες στο Ορος,αλλα ανθρωπος του Θεου και για μενα Αγιος.
Με αγαπη στο λεω μη μιλας ετσι για τον Γεροντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 11:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητές,καλημέρα σας μετά από αρκετό καιρό.

Εχοντας χάσει την επαφή με το θέμα επικεντρώθηκα μόνο στα τελευταία μηνύματα ώστε να διαπυστώσω την εξέλιξη της κουβέντας που ευτυχώς για μένα δεν εκτράπηκε.

Αρχίζω λοιπόν:

quote:
Φιλε μη μιλας ετσι για τον Γεροντα Παισιο.
Ειχε την ικανοτητα να ξερει πολλα και να προφητευει και να συμβουλευει.
Ηταν διορατικος.Πολλα ατομα βρηκαν το σωστο δρομο κοντα του.Αν διαβασεις για αυτον θα καταλαβεις.
Δεν ηταν απατεωνας ουτε σατανιστης οπως τον λενε οι καταληψιες Εσφιγμενιτες στο Ορος,αλλα ανθρωπος του Θεου και για μενα Αγιος.
Με αγαπη στο λεω μη μιλας ετσι για τον Γεροντα.

Αγαπητέ proedros θεωρώ πως η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στην κουβέντα σέβεται,ακόμη κι αν αμφισβητεί την αγιοτήτα του,την προσωπικότητα του Παισιου.Προσωπικά θα διαφωνήσω με τον D.P.J. 10 διότι από όσο ξέρω ο Παισιος δεν αμοίβονταν για την βοήθεια και τις συμβουλές που προσέφερε.Από την άλλη πλευρά θα συμφωνήσω με τον γιαπετ και τον Sesostris,οι οποίοι αναφέρουν πως υπάρχουν ιερωμένοι που "προμηθεύονται την σωτηρία απ’ το θεό στη χοντρική και την πουλάνε λιανικώς." και που "σε κοιτάνε με μισό μάτι αν το φιλοδώρηματα του δεν περιέχει κομμάτια χαρτιού."

Οφείλουμε να ομολογήσουμε πως η συγκεκριμένη κατηγορία ιερωμένων αποτελούν περισσότερο τον κανόνα παρά την εξαίρεση.Τουλάχιστον από προσωπική εμπειριά σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα.Και θεωρώ πολύ μεγάλη υποκρισία να προσπαθούμε να τους στηρίξουμε,διακεδάζοντας τις εντυπώσεις με δηλώσεις ανάλογες του αγαπητού Ψηλού:

quote:
Ψηλός:
Ο πιστός γνωρίζει πώς το μόνο που πράγμα που πρέπει να "εξαγοράσει" είναι η σωτηρία του. Η Εκκλησία του δείχνει απλά το δρόμο.

quote:
Ψηλός:
Γνωρίζω παπάδες που στα μνημόσυνα τους κυνηγάνε οι άνθρωποι για να τους δώσουν 5 ευρώ τα οποία και δεν δέχονται.

Ο πιστός αγαπητέ από την στιγμή που αποδέχεται μια συγκεκριμένη θρησκεία πρέπει και οφείλει να "διεκδικήσει" την σωτηρία του και όχι να την "εξαγοράσει" από φραγκοφονιάδες εμπόρους.Η σωτηρία της ψυχής και γενικότερα η πίστη του ανθρώπου στην υπάρξη του παραδείσου,της τέλειας ζωής δίπλα στον Θεό,δεν έχει αντίτιμο αγαπητέ,διότι αν ισχύουν αυτά που λες,τότε δεν βλέπω να υπάρχει ουσιαστική διαφορά από την εποχή όπου ο Πάπας εξέδιδε συγχωροχάρτια έναντι αδράς αμοιβής.Επομένως ,δεν μπορείτε να αποτινάξατε τις "σκοτεινές" εποχές της εκμετάλλευσης,διοτί αυτές εξακολουθούν να εμφανίζονται συνεχώς,ακόμη και σήμερα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 09:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε μη μιλας ετσι για τον Γεροντα Παισιο.
Ειχε την ικανοτητα να ξερει πολλα και να προφητευει και να συμβουλευει.
Ηταν διορατικος.Πολλα ατομα βρηκαν το σωστο δρομο κοντα του.Αν διαβασεις για αυτον θα καταλαβεις.
Δεν ηταν απατεωνας ουτε σατανιστης οπως τον λενε οι καταληψιες Εσφιγμενιτες στο Ορος,αλλα ανθρωπος του Θεου και για μενα Αγιος.
Με αγαπη στο λεω μη μιλας ετσι για τον Γεροντα.


Μάλλον λάθος κατάλαβες ...Δεν υποστηρίζω (ούτε και έχω ανάλογα στοιχεία) ότι ο Παϊσιος .. ελέγε ανοησίες ή έκανε το μέντιουμ (το τελευταίο για τον Impious Varmint )επ'αμοιβή.
Απλά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι είχε "θεϊκή" φώτιση ή υπερφυσικές ικανότητες. Ήταν απεσταλμένος και εκλεκτός του θεού δηλαδή ; Τότε γιατί τον ξέκανε ο θεός με βασανιστικό τρόπο (καρκίνο) ;
Εσύ φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις και να πιστεύεις ακράδαντα στις "υπερφυσικές" ιδιότητες του κάθε Παϊσιου , έχω όμως και εγώ το δικαίωμα να τις αμφισβητώ.
Δεν θαυμάζω κανένα μοναχό. Ο τρόπος ζωής του αφορά τους ίδιους και η ανθρωπότητα δεν είχε κάποιο μείζον καλό από αυτούς. Από τον Φλέμινγ , τον Παπανικολάου κ.λ.π. όμως πήγε ΜΠΡΟΣΤΑ.
Στο κάτω κάτω δεν χρειάζομαι (όπως και εσύ φαντάζομαι) κανέναν , να μου υποδείξει το καλό και το κακό. Τα ξέρω όπως και κάθε άνθρωπος με τον κοινό νου. Το άν επιλέγω να κάνω το ένα ή το άλλο , είναι άλλη ιστορία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 17:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φιλε μη μιλας ετσι για τον Γεροντα Παισιο.
Ειχε την ικανοτητα να ξερει πολλα και να προφητευει και να συμβουλευει.
Ηταν διορατικος.Πολλα ατομα βρηκαν το σωστο δρομο κοντα του.Αν διαβασεις για αυτον θα καταλαβεις.
Δεν ηταν απατεωνας ουτε σατανιστης οπως τον λενε οι καταληψιες Εσφιγμενιτες στο Ορος,αλλα ανθρωπος του Θεου και για μενα Αγιος.
Με αγαπη στο λεω μη μιλας ετσι για τον Γεροντα.


Μάλλον λάθος κατάλαβες ...Δεν υποστηρίζω (ούτε και έχω ανάλογα στοιχεία) ότι ο Παϊσιος .. ελέγε ανοησίες ή έκανε το μέντιουμ (το τελευταίο για τον Impious Varmint )επ'αμοιβή.
Απλά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι είχε "θεϊκή" φώτιση ή υπερφυσικές ικανότητες. Ήταν απεσταλμένος και εκλεκτός του θεού δηλαδή ; Τότε γιατί τον ξέκανε ο θεός με βασανιστικό τρόπο (καρκίνο) ;
Εσύ φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις και να πιστεύεις ακράδαντα στις "υπερφυσικές" ιδιότητες του κάθε Παϊσιου , έχω όμως και εγώ το δικαίωμα να τις αμφισβητώ.
Δεν θαυμάζω κανένα μοναχό. Ο τρόπος ζωής του αφορά τους ίδιους και η ανθρωπότητα δεν είχε κάποιο μείζον καλό από αυτούς. Από τον Φλέμινγ , τον Παπανικολάου κ.λ.π. όμως πήγε ΜΠΡΟΣΤΑ.
Στο κάτω κάτω δεν χρειάζομαι (όπως και εσύ φαντάζομαι) κανέναν , να μου υποδείξει το καλό και το κακό. Τα ξέρω όπως και κάθε άνθρωπος με τον κοινό νου. Το άν επιλέγω να κάνω το ένα ή το άλλο , είναι άλλη ιστορία .



Ο Άγιος Γέροντας Παΐσιος δεν είχε τίποτα περίεργες υπερφυσικές ιδιότητες.
Είχε ό, τι θα μπορούσε να έχει και κάθε ένας από εμάς.
Ο Γέροντας επέλεξε να κενώσει τον εαυτό του από το δικό του εγώ και έτσι στον χώρο που δημιουργήθηκε πήγε και φώλιασε η χάρις του Αγίου Πνεύματος.

Οι Άγιοι Γέροντες δεν είναι ούτε μάγοι, ούτε ταχυδακτυλουργοί.

***Αλήθεια, τους "Φλέμινγ , τον Παπανικολάου κ.λ.π." τους αμφησβητείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 10:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
Δεν είναι θέμα άν αμφισβητώ τους συγκεκριμένους επιστήμονες..., θα ήταν αστείο άλλωστε κάτι τέτοιο. Τους έφερα μόνο σαν παράδειγμα προς μίμηση , κάτι που δεν ισχύει βέβαια στην περίπτωση μοναχών κ.λ.π.
Τελικά δεν κατάλαβα :Είχε ο Παϊσιος την ικανότητα να (προ-)βλέπει το μέλλον ή όχι ; Έχω ακούσει ότι με το που έβλεπε κάποιον άγνωστο επισκέπτη να τον πλησιάζει , ήξερε αυτομάτως το όνομά του , το ιστορικό του , τον λόγο επισκέψεως κ.λ.π.
Άν δεν ίσχυε τίποτα από τα παραπάνω , δεν βλέπω πως κατάλαβες ότι φώλιασε η Θεία χάρις στον Παϊσιο ή τον κάθε Παϊσιο. Δεν έχω τίποτε με τον άνθρωπο (τέως πλέον), εφόσον δεν ενόχλησε κάποιον , αλλά άλλο καλός άνθρωπος και άλλο τα όσα ακούγονται γι αυτόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
proedros
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 01:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους proedros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είχε ο Παϊσιος την ικανότητα να (προ-)βλέπει το μέλλον ή όχι ; Έχω ακούσει ότι με το που έβλεπε κάποιον άγνωστο επισκέπτη να τον πλησιάζει , ήξερε αυτομάτως το όνομά του , το ιστορικό του , τον λόγο επισκέψεως κ.λ.π.
Άν δεν ίσχυε τίποτα από τα παραπάνω , δεν βλέπω πως κατάλαβες ότι φώλιασε η Θεία χάρις στον Παϊσιο ή τον κάθε Παϊσιο.

Nαι φιλε μου.
Ειχε την ικανοτητα την οποια του την χαρισε ο Θεος.
Ηταν απεσταλμενος του Θεου οπως ηταν και ο Γεροντας Πορφυριος οπως και ο Γεροντας Ιακωβος.
Αυτοι οι Αγιοι Γεροντες πολεμουσαν με τους δαιμονες και τους νικουσαν.
Και τους νικουσαν με το κομποσχοινι.Με μια ευχη εξοντοναν χιλιαδες δαιμονες.
Ξερω οτι δε μπορεις να τα πιστεψεις γιατι δε τα πιστευεις αλλα ομως ετσι ειναι.
Κι αυτοι θελανε να μεινουν ασημοι αλλα η χαρις του ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ τουσ εκανε γνωστους ωστε να βοηθηθουν χιλιαδες ανθρωποι.
Ο Θεος δε τους ξεκανε οπως λες.Για εμας ο θανατος ειναι λυπη,πικρα και κακο.Για αυτους ομως ηταν μια πανηγυρη.Επιζητουσαν το θανατο για να ανεβουν διπλα στο Χριστο.
Οταν οι γιατροι κανανε τα παντα να κρατησουν στη ζωη τον Γεροντα Παισιο αυτος διαμαρτηροταν γιατι ηθελε να φυγει ψηλα γιατι αυτος ηταν ο στοχος του οπως ελεγε.


quote:
Άν δεν ίσχυε τίποτα από τα παραπάνω , δεν βλέπω πως κατάλαβες ότι φώλιασε η Θεία χάρις στον Παϊσιο ή τον κάθε Παϊσιο. Δεν έχω τίποτε με τον άνθρωπο (τέως πλέον), εφόσον δεν ενόχλησε κάποιον , αλλά άλλο καλός άνθρωπος και άλλο τα όσα ακούγονται γι αυτόν.

Το καλος ανθρωπος ειναι ελαχιστο.Αγιος ανθρωπος.Κι οσα ακουσες για αυτον ειναι 100% αληθεια.


quote:
Δεν θαυμάζω κανένα μοναχό. Ο τρόπος ζωής του αφορά τους ίδιους και η ανθρωπότητα δεν είχε κάποιο μείζον καλό από αυτούς. Από τον Φλέμινγ , τον Παπανικολάου κ.λ.π. όμως πήγε ΜΠΡΟΣΤΑ.

Η ανθρωποτητα πηγε οντως μπροστα με αυτουσ που λες και δε διαφωνει κανεις.Αυτος ο μοναχος ομως εσωσε,παρηγορησε και βοηθησε χιλιαδες πονεμενους ανθρωπους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 23:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
proedros
Αυτοι οι Αγιοι Γεροντες πολεμουσαν με τους δαιμονες και τους νικουσαν.
Και τους νικουσαν με το κομποσχοινι.Με μια ευχη εξοντοναν χιλιαδες δαιμονες.

Το να σεβόμαστε τους ενάρετους γέροντες , όπως και κάθε έντιμο άνθρωπο , φίλε proedros , είτε αυτός είναι καλόγερος είτε λαϊκός , είναι και κατανοητό και ηθικά επιβεβλημένο .

Το να τους αποδίδουμε όμως υπερφυσικές ιδιότητες εν είδει Superman και να πιστεύουμε ότι εξοντώνουν δαίμονες , και μάλιστα χιλιάδες , με τα κομποσκοίνια τους είναι τουλάχιστον αστείο , αν όχι γελοίο .

Βέβαια το φαινόμενο αυτό της αγιοποίησης ή ακόμα και θεοποίησης ανθρώπων δεν απαντάται μόνο στην χριστιανική θρησκεία , αλλά είναι διαχρονικό και απαντάται σε όλες τις θρησκείες , όπου οι άνθρωποι είχαν την τάση να αποδίδουν υπερφυσικές ιδιότητες και θαύματα σε ανθρώπους που θαύμαζαν , π.χ. (βλέπε βίους αγίων) .

Έτσι λοιπόν δεν θα εκπλαγώ καθόλου , αν δω κάποτε τον γέροντα Παΐσιο ή κάποιον άλλο από τους άλλους μοναχούς που αναφέρεις , θαυματουργό εικόνισμα , και τα οστά του διαμοιρασμένα σε διάφορες εκκλησίες για να συρρέουν να τα προσκυνήσουν οι πιστοί και να ρίχνουν τον οβολό τους στο παγκάρι .

quote:
proedros
Για εμας ο θανατος ειναι λυπη,πικρα και κακο.Για αυτους ομως ηταν μια πανηγυρη.Επιζητουσαν το θανατο για να ανεβουν διπλα στο Χριστο.
Οταν οι γιατροι κανανε τα παντα να κρατησουν στη ζωη τον Γεροντα Παισιο αυτος διαμαρτηροταν γιατι ηθελε να φυγει ψηλα γιατι αυτος ηταν ο στοχος του οπως ελεγε.

Ο προορισμός του ανθρώπου φίλτατε είναι να δημιουργήση και να προσφέρη εργο επ’ ωφελεία τόσο δική του , όσο και του κοινωνικού συνόλου , και όχι να κλειστή στα τέσσερα ντουβάρια ενός μοναστηριού προσευχόμενος για την σωτηρία της ψυχής του , περιμένοντας τον θάνατό του για να ανταμειφθή στον ουρανό για τις προσευχές του .

Αν για σένα φίλε μου είναι άγιος ο Παΐσιος και οι υπόλοιποι γέροντες , για μένα είναι περισσότερο άγιοι οι εθελοντές νοσηλευτές και οι «Γιατροί χωρίς σύνορα» , που αφήνουν τη εργασία τους , αφήνουν τις ανέσεις του πολιτισμού , κλείνουν το ιατρείο τους για μερικούς μήνες , και τρέχουν αφιλοκερδώς να βοηθήσουν τα παιδιά και τους ασθενείς του τρίτου κόσμου , να απαλύνουν τον πόνο τους , και να σώσουν ζωές διακινδυνεύοντας πολλές φορές και τη δική τους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 01:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
proedros
Αυτοι οι Αγιοι Γεροντες πολεμουσαν με τους δαιμονες και τους νικουσαν.
Και τους νικουσαν με το κομποσχοινι.Με μια ευχη εξοντοναν χιλιαδες δαιμονες.

Sesostris
Το να τους αποδίδουμε όμως υπερφυσικές ιδιότητες εν είδει Superman και να πιστεύουμε ότι εξοντώνουν δαίμονες , και μάλιστα χιλιάδες , με τα κομποσκοίνια τους είναι τουλάχιστον αστείο , αν όχι γελοίο .

Αν το θεωρείς γελοίο, τότε το πρόβλημα είναι στη βάση της συμμετοχής σου σε αυτό το θέμα.
Για σένα δεν τίθεται θέμα αν οι Άγιοι Γέροντες μπορούν η όχι να εξοντώσουν τους δαίμονες, αλλά το θέμα είναι αν υπάρχουν ή όχι οι δαίμονες, είναι έτσι ή κάνω λάθος;


quote:
Sesostris
Βέβαια το φαινόμενο αυτό της αγιοποίησης ή ακόμα και θεοποίησης ανθρώπων δεν απαντάται μόνο στην χριστιανική θρησκεία , αλλά είναι διαχρονικό και απαντάται σε όλες τις θρησκείες , όπου οι άνθρωποι είχαν την τάση να αποδίδουν υπερφυσικές ιδιότητες και θαύματα σε ανθρώπους που θαύμαζαν , π.χ. (βλέπε βίους αγίων) .

Έτσι λοιπόν δεν θα εκπλαγώ καθόλου , αν δω κάποτε τον γέροντα Παΐσιο ή κάποιον άλλο από τους άλλους μοναχούς που αναφέρεις , θαυματουργό εικόνισμα , και τα οστά του διαμοιρασμένα σε διάφορες εκκλησίες για να συρρέουν να τα προσκυνήσουν οι πιστοί και να ρίχνουν τον οβολό τους στο παγκάρι .



Οι Γέροντες αυτοί θεωρούνται ήδη Άγιοι από τον κόσμο που τους γνώρισε είτε άμεσα, είτε έμμεσα. Οι τόποι όπου έχουν ταφεί (π.χ. Γέροντας Παΐσιος και Γέροντας Ιάκωβος Ευβοίας) αποτελούν ήδη τόπο επίσκεψης από πιστούς.
Σου το λέω εγώ για να μην εκπλαγείς στο μέλλον.

quote:

quote:
proedros
Για εμας ο θανατος ειναι λυπη,πικρα και κακο.Για αυτους ομως ηταν μια πανηγυρη.Επιζητουσαν το θανατο για να ανεβουν διπλα στο Χριστο.
Οταν οι γιατροι κανανε τα παντα να κρατησουν στη ζωη τον Γεροντα Παισιο αυτος διαμαρτηροταν γιατι ηθελε να φυγει ψηλα γιατι αυτος ηταν ο στοχος του οπως ελεγε.

Sesostris
Ο προορισμός του ανθρώπου φίλτατε είναι να δημιουργήση και να προσφέρη εργο επ’ ωφελεία τόσο δική του , όσο και του κοινωνικού συνόλου,

Που το είδες εσύ γραμμένο αυτό; Υπάρχει κάποιος κανονισμός της φύσης που το αναφέρει;
Μήπως έχουν τον ίδιο προορισμό και τα άλλα πλάσματα της φύσης;


quote:
Sesostris
και όχι να κλειστή στα τέσσερα ντουβάρια ενός μοναστηριού προσευχόμενος για την σωτηρία της ψυχής του , περιμένοντας τον θάνατό του για να ανταμειφθή στον ουρανό για τις προσευχές του

Δεν προσεύχονται μόνο για την ψυχή τους, αλλά και για τις ψυχές που οδεύουν προς την απώλεια ή τις ήδη «απολεσθείσες» ψυχές.


quote:
Sesostris
Αν για σένα φίλε μου είναι άγιος ο Παΐσιος και οι υπόλοιποι γέροντες , για μένα είναι περισσότερο άγιοι οι εθελοντές νοσηλευτές και οι «Γιατροί χωρίς σύνορα» , που αφήνουν τη εργασία τους , αφήνουν τις ανέσεις του πολιτισμού , κλείνουν το ιατρείο τους για μερικούς μήνες , και τρέχουν αφιλοκερδώς να βοηθήσουν τα παιδιά και τους ασθενείς του τρίτου κόσμου , να απαλύνουν τον πόνο τους , και να σώσουν ζωές διακινδυνεύοντας πολλές φορές και τη δική τους .


Και όταν επιστρέφουν στο ιατρείο τους, ποια είναι η ζωή τους; Όπως και πριν φύγουν για τον εθελοντισμό;
Σεβαστή και αξιέπαινη η συνεισφορά τους.

Για έναν Χριστιανό όμως, θεμελιώδης μέλημά του είναι η σωτηρία της ψυχής. Δεν υποτιμάται η υλική/σωματική υπόσταση του ανθρώπου, αλλά δίνεται περισσότερη σημασία στην ψυχή, την οποία δεν μπορεί κανείς να σε απειλήσει και να σου την αφαιρέσει.

Τελικά, υπό ποιο πρίσμα εξετάζεις τη συνεισφορά των Αγίων Γερόντων στον συνάνθρωπο;
Αναγνωρίζεις πως ο άνθρωπος έχει μόνο υλική/σωματική υπόσταση, άρα και ανάγκες ή, παραδέχεσαι πως έχει και ψυχή/πνεύμα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Οι Γέροντες αυτοί θεωρούνται ήδη Άγιοι από τον κόσμο που τους γνώρισε είτε άμεσα, είτε έμμεσα. Οι τόποι όπου έχουν ταφεί (π.χ. Γέροντας Παΐσιος και Γέροντας Ιάκωβος Ευβοίας) αποτελούν ήδη τόπο επίσκεψης από πιστούς.
Σου το λέω εγώ για να μην εκπλαγείς στο μέλλον.

Ψηλέ ο φίλος Sesostris, νόμιζε ότι θα καθυστερούσαν να προσθέσουν στην πραμάτεια και να τοποθετήσουν στη βιτρίνα, ότι απέμεινε απ’ τους γέροντες.

Δεν έχει και άδικο...

Ομολογουμένως είναι ασύλληπτη η ταχύτητα, που ανταποκρίνονται στη ζήτηση, οι άνθρωποι που προσπαθούν να μας σώσουν με προσευχές και να μας προστατέψουν με κομποσχοίνια!!!


quote:
Τελικά, υπό ποιο πρίσμα εξετάζεις τη συνεισφορά των Αγίων Γερόντων στον συνάνθρωπο;

Για σένα, ποιά είναι η συνεισφορά στον συνάνθρωπο, απ’ αυτούς τους ανθρώπους;

Χωριάτικα πες το, για να το καταλάβω...


quote:
...αλλά το θέμα είναι αν υπάρχουν ή όχι οι δαίμονες, είναι έτσι ή κάνω λάθος;

Υπάρχουν; Τι είναι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Edited by - γιαπετ on 02/11/2007 15:42:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 23:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αν το θεωρείς γελοίο, τότε το πρόβλημα είναι στη βάση της συμμετοχής σου σε αυτό το θέμα.
Για σένα δεν τίθεται θέμα αν οι Άγιοι Γέροντες μπορούν η όχι να εξοντώσουν τους δαίμονες, αλλά το θέμα είναι αν υπάρχουν ή όχι οι δαίμονες, είναι έτσι ή κάνω λάθος;


Τόσο εγώ όσο και κάθε άλλος φυσιολογικός άνθρωπος που έχει σώας τας φρένας Ψηλέ , δεν έχει κανένα πρόβλημα με δαίμονες , ώστε να έχη την ανάγκη των εξορκιστών για να τους εξοντώσουν .
Αυτά τα προβλήματα τα οποία είναι κατά βάση ψυχολογικά τα έχουν κάτι θρησκόληπτοι , χαμηλού έως ανύπαρκτου μορφωτικού επιπέδου , οι οποίοι συρρέουν στις διάφορες μονές και τις εκκλησίες όπως αυτή του Αγ. Κυπριανού , που γίνονται εξορκισμοί .
Εκεί να δης θλιβερό θέαμα και θρησκευτική υστερία .
quote:
Ψηλός
Οι Γέροντες αυτοί θεωρούνται ήδη Άγιοι από τον κόσμο που τους γνώρισε είτε άμεσα, είτε έμμεσα. Οι τόποι όπου έχουν ταφεί (π.χ. Γέροντας Παΐσιος και Γέροντας Ιάκωβος Ευβοίας) αποτελούν ήδη τόπο επίσκεψης από πιστούς.
Σου το λέω εγώ για να μην εκπλαγείς στο μέλλον.

Μα το είπα πρώτος εγώ , ότι δεν πρόκειται να εκπλαγώ , άλλωστε η πτωματολάγνεια , και η οικονομική εκμετάλλευσή της , είναι λίαν διαδεδομένη παρά τοις Χριστιανοίς .
quote:
Ψηλός
Που το είδες εσύ γραμμένο αυτό; Υπάρχει κάποιος κανονισμός της φύσης που το αναφέρει;
Μήπως έχουν τον ίδιο προορισμό και τα άλλα πλάσματα της φύσης;

Όλα τα πλάσματα της φύσης Ψηλέ δημιουργούν ανάλογα με την νοημοσύνη τους για να καλύψουν τις ανάγκες τους , αλλά αν το εξετάσεις και βαθύτερα το θέμα , θεμελιώδης νόμος της φύσεως είναι η διαιώνιση του είδους , και όχι η στειρότητα και η ατεκνία , οπότε ως προς αυτό το θέμα όλοι αυτοί αποτελούν ξένο σώμα στην φύση και τους κανόνες της .
quote:
Ψηλός
Δεν προσεύχονται μόνο για την ψυχή τους, αλλά και για τις ψυχές που οδεύουν προς την απώλεια ή τις ήδη «απολεσθείσες» ψυχές.

Εδώ κάνουμε ένα μικρό διάλειμμα για να γελάσουμε .
Για να βοηθήσουν τους ανήμπορους κάνουν τίποτα ; για να εξαλείψουν την δυστυχία κάνουν τίποτα ; Άχθος αρούρης , όπως θα έλεγε και η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων Ελληνικών .
Μη μου το πηγαίνεις όπως παλιά που όταν έπεφτε κανένας ποντικός στο πηγάδι ή τη στέρνα που υδρευόταν το σπίτι , έφερναν τον παπά να λειτουργήση και να κάνη αγιασμό για να καθαρίση το νερό .
quote:
Ψηλός
Για έναν Χριστιανό όμως, θεμελιώδης μέλημά του είναι η σωτηρία της ψυχής. Δεν υποτιμάται η υλική/σωματική υπόσταση του ανθρώπου, αλλά δίνεται περισσότερη σημασία στην ψυχή, την οποία δεν μπορεί κανείς να σε απειλήσει και να σου την αφαιρέσει.

Μας δουλεύεις τώρα Ψηλέ ; Πως δεν υποτιμάται η υλική/σωματική υπόσταση του ανθρώπου από έναν Χριστιανό της κατηγορίας αυτής όπως λες , όταν παρακαλάει τον Θεό να του στείλη μια αρρώστια , για να πάη να τον συναντήση μια ώρα αρχήτερα ;
quote:
Ψηλός
Τελικά, υπό ποιο πρίσμα εξετάζεις τη συνεισφορά των Αγίων Γερόντων στον συνάνθρωπο;

Πέρα από του ότι ανήκαν στην μειοψηφία των εναρέτων μεταξύ των ρασοφόρων , δεν προσέφεραν τίποτε στην κοινωνία , και ο θάνατός τους αν δεν έγινε ήδη , θα γίνη πηγή εκμετάλλευσης και πλουτισμού για την εκκλησία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy