ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΠΛΑΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 13:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ europaios2, το ξέρω ότι δεν προσφέρθηκες να με βοηθήσεις με ειρωνική διάθεση.


quote:
Θα ήταν όμως πολύ πιο εύκολο και για σένα αλλά και πιο ξεκούραστο για τα μάτια μας αν χρησιμοποιούσες τα .
Βλέπω άλλωστε ότι και στο τελευταίο σου μήνυμα το χρησιμοποίησες.

Ναι!
quote:
Από τη μια είναι πιθανό και λογικό το να αποκρύπτονται από τα παιδιά γεγονότα τα οποία είτε δε μας συμφέρουν είτε θέλουμε να ξεχάσουμε.
Μια επικίνδυνη όμως παγίδα του ανθρώπινου νου βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό το σημείο.
Όταν προσπαθείς να απωθήσεις από το μυαλό σου ένα γεγονός και φαντασιώνεσαι έντονα ένα άλλο, αρχίζεις να πιστεύεις ότι τελικά το δεύτερο είναι το αληθινό και το πρώτο ότι είναι το μύθευμα.


-Θέλει πολύ ιδιαίτερη προσοχή! Είναι πολύ λεπτό το θέμα!

quote:
Είναι επίσης πιθανό να γίνεται μια προσπάθεια διατήρησης ενός υψηλού εθνικού φρονήματος, το οποίο δεν ξέρω τελικά αν είναι τόσο αρνητικό ή όχι.

Χωρίς εθνικό φρόνημα γιόκ πατρίδα!

quote:
Σε κάποιο βαθμό μπορεί να λειτουργήσει ενωτικά μέσα σε μια κοινωνία και να είναι ωφέλιμο το να υπάρχει μια κοινή ταυτότητα ευρύτερη από την ατομική του κάθε ατόμου.

Αυτονόητο!
quote:
Αυτή όμως μπορεί να προκύψει με άλλους τρόπους ή μπορεί να προκύψει μόνο με τον τρόπο που προωθήθηκε;
[quote]Ισχύει το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" σ' αυτήν την περίπτωση;

-Ένας σκοπός με στόχο τό υψιλό εθνικό φρόνημα μόνο ευπρόσδεκτος μπορεί να είναι!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 29/10/2007 13:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 16:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Για να δούμε άλλωστε κάτι πιο καθαρά θα πρέπει να αφαιρέσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους παραμορφωτικούς φακούς από τα μάτια μας.
Και για να συμβεί αυτό θα πρέπει να προσπαθήσουμε να ανιχνεύσουμε όλους εκείνους τους πιθανούς λόγους που βρίσκονται πίσω από αυτό που εμείς βλέπουμε.

Φίλε Dying_Incubus, δεχόμαστε καθημερινά πληροφορίες και ερεθίσματα, που επιβεβαιώνουν ή όχι τα πιστεύω μας ή εν πάση περιπτώσει, τα βάζουν σε δοκιμασία, όσον αφορά την ορθότητά τους.

quote:
Δυστυχώς όμως δεν θα είναι εύκολη η διαδικασία αυτή καθώς υπάρχουν πολλά κατάλοιπα παλαιότερων γεγονότων κι επιλογών - άμεσα τρίτων ατόμων κι έμμεσα και δικών μας εν τέλει - τα οποία θα μας εμποδίζουν.


Αν εμείς δεν θέλουμε να δεχτούμε ότι, πιθανόν, κάπου να έχουμε εσφαλμένη εντύπωση και δεν αφήσουμε τον εαυτό μας να δεχθεί την πιθανή αμφισβήτιση που ενδεχομένως, θα μας οδηγήσει ένα βηματάκι μπροστά και διατηρούμε την όποια άποψη, στεγανή από εγωϊσμό ή στενοκεφαλιά, καλλίτερα να μη ψάχνουμε σε τέτοια χωράφια.

Έτσι "επιλέγουμε" να είμαστε έρμαια των κρατούντων.

Ούτως ή άλλως μιλάμε για δύσκολα πράγματα,φίλε.


quote:
Από τη μια είναι πιθανό και λογικό το να αποκρύπτονται από τα παιδιά γεγονότα τα οποία είτε δε μας συμφέρουν είτε θέλουμε να ξεχάσουμε.

Νομίζω πως, με την προϋπόθεση ότι τα παιδιά θα ξέρουν τα «πώς» και «γιατί», είναι προτιμότερο να μαθαίνουν τα γεγονότα ως έχουν.

Άλλωστε πώς θα διδαχθούν απ’ τα λάθη του παρελθόντος, (για να παίξει κι η ιστορία το ρόλο της) ώστε να μην τα επαναλάβουν, αν «δεν υπάρχουν» λάθη;


quote:
Μια επικίνδυνη όμως παγίδα του ανθρώπινου νου βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό το σημείο.
Όταν προσπαθείς να απωθήσεις από το μυαλό σου ένα γεγονός και φαντασιώνεσαι έντονα ένα άλλο, αρχίζεις να πιστεύεις ότι τελικά το δεύτερο είναι το αληθινό και το πρώτο ότι είναι το μύθευμα.

Ή το αντίθετο.

Θέλοντας να το αποβάλλεις, το «καρφώνεις» πιο βαθιά...

quote:
Είναι επίσης πιθανό να γίνεται μια προσπάθεια διατήρησης ενός υψηλού εθνικού φρονήματος, το οποίο δεν ξέρω τελικά αν είναι τόσο αρνητικό ή όχι.


Το υψηλό φρόνημα, κατά τη γνώμη μου βέβαια, πρέπει να είναι κτισμένο πάνω σε αληθινά γεγονότα του ένδοξου παρελθόντος, ενός λαού και στην ερμηνεία των λαθών, σε δεδομένες στιγμές της ιστορίας και όχι σε επινοήσεις και χαλκευμένες πληροφορίες.


Δόξα τους θεούς, έχουμε ιστορική διαδρομή, σαν λαός, η οποία δεν έχει ανάγκη από τεχνιτή δόξα, καθώς επίσης και τόσα λάθη προς ερμηνεία, που δεν χρειάζεται να κατασκευάζουμε κι άλλα...


quote:
Σε κάποιο βαθμό μπορεί να λειτουργήσει ενωτικά μέσα σε μια κοινωνία και να είναι ωφέλιμο το να υπάρχει μια κοινή ταυτότητα ευρύτερη από την ατομική του κάθε ατόμου.

Συμφωνούμε απόλυτα. Φαντάσου να είναι και αληθινό...


quote:
Αυτή όμως μπορεί να προκύψει με άλλους τρόπους ή μπορεί να προκύψει μόνο με τον τρόπο που προωθήθηκε;

Εδώ κολλάει το «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα».

Νομίζω πως όλοι γνωρίζουν ότι ένα οικοδόμημα σαθρό και ευάλωτο, αργά ή γρήγορα, θα απομυθοποιηθεί και τότε οι συνέπειες θα είναι ολέθριες, διότι θα πρέπει να διατηρηθεί, εγωϊστικά, «όρθιο» γνωρίζοντας τις ατέλειές του ή θα αναγκαστούν κάποιοι, να αποδεχτούν ότι αυτά που θεωρούσαν μεγάλα ήταν μια μπαρούφα, με απρόβλεπτες συνέπειες στον ψυχισμό τους.

Οπότε δεν αγιάζει πάντα ο σκοπός τα μέσα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 08:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπετ, σίγουρα λαμβάνουμε - αν όχι σε καθημερινή - σε συχνή βάση ερεθίσματα και πληροφορίες τα οποία μπορούν να επιβεβαιώσουν ή να καταρρίψουν τις απόψεις μας και σε κάποιο βαθμό την κοσμοθέαση μας.
Κι ενώ ο νους μας μπορεί να δεχθεί πολύ ευκολότερα τα ερεθίσματα που επιβεβαιώνουν τις απόψεις και στα συμπεράσματα μας, τείνει είτε να παραβλέπει είτε να αποβάλλει τα ερεθίσματα εκείνα που καταρρίπτουν τις απόψεις μας.
Οι αιτίες είναι πολλές (βόλεμα, φόβος για κάτι πρωτόγνωρο και καινούριο κλπ).
Νομίζω πως το λες κι εσύ ο ίδιος πάνω - κάτω:

quote:
Αν εμείς δεν θέλουμε να δεχτούμε ότι, πιθανόν, κάπου να έχουμε εσφαλμένη εντύπωση και δεν αφήσουμε τον εαυτό μας να δεχθεί την πιθανή αμφισβήτιση που ενδεχομένως, θα μας οδηγήσει ένα βηματάκι μπροστά και διατηρούμε την όποια άποψη, στεγανή από εγωϊσμό ή στενοκεφαλιά, καλλίτερα να μη ψάχνουμε σε τέτοια χωράφια.

Έτσι "επιλέγουμε" να είμαστε έρμαια των κρατούντων.


Συμφωνώ μαζί σου και το έχω πει και σε προηγούμενα μηνύματα μου ότι τα παιδιά θα πρέπει να μάθουν τα αληθινά "πως" και "γιατί".
Συμφωνώ ότι αυτά αποκρύπτονται για Χ, Ψ λόγους και παρουσιάζονται σε κάποιες περιπτώσεις είτε διαστρεβλωμένα είτε σε εντελώς διαφορετική βάση.
Ένα άλλο θέμα όμως είναι αν η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη ως σύνολο να μάθει τα πραγματικά αίτια και γεγονότα.
Για να μας δοθεί κάτι όσο πληρέστερα και σωστότερα γίνεται, θα πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση από εμάς.
Και για να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση, θα πρέπει οι συνθήκες να έχουν ωριμάσει για να οδηγηθούμε προς τα κει.
Πιστεύεις ότι αυτό έχει συμβεί;

quote:
Νομίζω πως όλοι γνωρίζουν ότι ένα οικοδόμημα σαθρό και ευάλωτο, αργά ή γρήγορα, θα απομυθοποιηθεί και τότε οι συνέπειες θα είναι ολέθριες, διότι θα πρέπει να διατηρηθεί, εγωϊστικά, «όρθιο» γνωρίζοντας τις ατέλειές του ή θα αναγκαστούν κάποιοι, να αποδεχτούν ότι αυτά που θεωρούσαν μεγάλα ήταν μια μπαρούφα, με απρόβλεπτες συνέπειες στον ψυχισμό τους.

Πολύ σωστά!
Αυτό είναι η μια οπτική του ζητήματος και δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου.
Από την άλλη όμως, μήπως αυτή η απομυθοποίηση κι αυτό το γκρέμισμα είναι κατά κάποιον τρόπο απαραίτητο ώστε να διδαχθούμε από αυτό και να χτίσουμε ένα οικοδόμημα με γερές βάσεις και κατά πολύ τελειότερο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 09:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο πιο πολλά ερωτήματα μου δημιουργούνται...

Δίδάχτηκα με ένα αμφιλεγόμενο διδαχτικό σύστημα και ξεκίνησα από τα 30 μου να αναζητώ της αλήθειες - συμπεριλαμβανομένων και των ιστορικών. Είχα ήδη λύση πολλά από τα προβλήματά μου για να αποκτήσω την "πολυτέλεια" του να αρχίσω να ψάχνομαι. Και μέρος των γνώσεων που κατέχω πλέον είναι μέσα από τον χώρο του esoterica όπου μέσα από τον διάλογο και τις αντιπαραθέσεις (και το πλήθος των χρησιμότατων παραπομπών) άρχισα πλέον να δημιουργώ την άποψη.

Συμπερασμα : δεν με έβλαψε εθνική και χριστιανική διδασκαλία που έλαβα στα μαθητικά μου χρόνια (αν και την δεκαετία του '80 είχανε ξεσαλώσει οι αριστεροί καθηγητές και γινότανε και κάποιο ψιλομπάχαλο )

Η σύγκριση βοηθά την κρίση και βοηθήσανε αρκετοί παράγοντες για να διαμορφωθεί αυτή η κρίση. Τι εμπιστοσύνη μπορούμε όμως να έχουμε στα παιδιά, όταν στεγνά θα απομυθοποιήσεις όλα αυτά τα οποία εμείς τώρα καταλήγουμε να θεωρούμε ως μη γενώμενα ? Αν μη τι άλλο, πιτσιρίκια θεωρούσαμε το Βυζάντιο την καλή αυτοκρατορία, το έθνος μας ενωμένο και αγαπημένο κάτω από την ευλογία του καλού θεούλη στον πόλεμο κατά των απίστων κατακτητών.... Δεν πάθαμε και τίποτα, μεγαλώσαμε και κάποιοι τα έχουνε ήδη ξεχάσει (ρωτάς τα ζώα τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου και σου λένε την αντίσταση κατά των γερμανών), ενώ κάποιοι το ψάχνουν - και είμαστε τυχεροί γιατί μπορούμε πλέον να το ψάξουμε καλά και από όλες τις μεριές...

Οπότε, σε μια νεολαία με είδωλα τον Νίνο τον Νίνη και το κακό το συναπάντημα, με μια νεολαία αδιάφορη για γνώση (αφού το σύστημα φρόντισε να της στερεί τον χρόνο για γνώση), με μια νεολαία φορτωμένη ήδη με το άγχος της οικονομικής στενότητας (η πλειοψηφία), είναι φως-φανάρι πως η μόνη ελπίδα είναι πλέον το ίδιο της το σπίτι. Αναρωτηθήτε πόσα ελληνικά σπίτια έχουνε τους προβληματισμούς που μοιραζόμαστε εμείς εδώ....

Τελικά μήπως από το ολότελα, καλή και η "παρατραβηγμένη" ιστορία που διδάσκονται τα παιδιά μας ? Αν μη τι άλλο, ίσως να τους μένει πως κάτι καλό υπήρχε τότε, γιατί με το να τα απομυθοποιήσουμε όλα μήπως τελικά τα σπρώξουμε βαθύτερα στον βούρκο ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 11:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο πιο πολλά ερωτήματα μου δημιουργούνται...

Δίδάχτηκα με ένα αμφιλεγόμενο διδαχτικό σύστημα και ξεκίνησα από τα 30 μου να αναζητώ της αλήθειες - συμπεριλαμβανομένων και των ιστορικών. Είχα ήδη λύση πολλά από τα προβλήματά μου για να αποκτήσω την "πολυτέλεια" του να αρχίσω να ψάχνομαι. Και μέρος των γνώσεων που κατέχω πλέον είναι μέσα από τον χώρο του esoterica όπου μέσα από τον διάλογο και τις αντιπαραθέσεις (και το πλήθος των χρησιμότατων παραπομπών) άρχισα πλέον να δημιουργώ την άποψη.

Συμπερασμα : δεν με έβλαψε εθνική και χριστιανική διδασκαλία που έλαβα στα μαθητικά μου χρόνια (αν και την δεκαετία του '80 είχανε ξεσαλώσει οι αριστεροί καθηγητές και γινότανε και κάποιο ψιλομπάχαλο )

Η σύγκριση βοηθά την κρίση και βοηθήσανε αρκετοί παράγοντες για να διαμορφωθεί αυτή η κρίση. Τι εμπιστοσύνη μπορούμε όμως να έχουμε στα παιδιά, όταν στεγνά θα απομυθοποιήσεις όλα αυτά τα οποία εμείς τώρα καταλήγουμε να θεωρούμε ως μη γενώμενα ? Αν μη τι άλλο, πιτσιρίκια θεωρούσαμε το Βυζάντιο την καλή αυτοκρατορία, το έθνος μας ενωμένο και αγαπημένο κάτω από την ευλογία του καλού θεούλη στον πόλεμο κατά των απίστων κατακτητών.... Δεν πάθαμε και τίποτα, μεγαλώσαμε και κάποιοι τα έχουνε ήδη ξεχάσει (ρωτάς τα ζώα τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου και σου λένε την αντίσταση κατά των γερμανών), ενώ κάποιοι το ψάχνουν - και είμαστε τυχεροί γιατί μπορούμε πλέον να το ψάξουμε καλά και από όλες τις μεριές...

Οπότε, σε μια νεολαία με είδωλα τον Νίνο τον Νίνη και το κακό το συναπάντημα, με μια νεολαία αδιάφορη για γνώση (αφού το σύστημα φρόντισε να της στερεί τον χρόνο για γνώση), με μια νεολαία φορτωμένη ήδη με το άγχος της οικονομικής στενότητας (η πλειοψηφία), είναι φως-φανάρι πως η μόνη ελπίδα είναι πλέον το ίδιο της το σπίτι. Αναρωτηθήτε πόσα ελληνικά σπίτια έχουνε τους προβληματισμούς που μοιραζόμαστε εμείς εδώ....

Τελικά μήπως από το ολότελα, καλή και η "παρατραβηγμένη" ιστορία που διδάσκονται τα παιδιά μας ? Αν μη τι άλλο, ίσως να τους μένει πως κάτι καλό υπήρχε τότε, γιατί με το να τα απομυθοποιήσουμε όλα μήπως τελικά τα σπρώξουμε βαθύτερα στον βούρκο ???


-Πολύ ωραίο το σχόλιό σου!
-Είναι γεγονός ότι όλοι γράφουμε ότι θα πρέπει να κοιτάμε τα λάθη του παρελθόντος για να τα αποφύγουμε στο μέλον.
-Δυστηχώς όμως με αυτή την κόντρα που έχει ξεσπάσει και που δεν είναι άλλη από το κατα πόσο η εκκλησία είναι εχθρός της Ελλάδας! το μόνο που τελικά αποδυκνύει είναι ότι τα λάθη επναλαμβάνονται.
-Η Αρχαία Ελλάδα αποδεκατισμένη από τους συνεχείς εμφύλιους πολέμους έπεσε εύκολα στα χέρια των Ρωμαίων! Στην επανάσταση του '21 από τη μια πολεμούσαν τους Τούρκους και από την άλλη είχαμε εμφύλιο!
-Σταματήσαμε τους Ιταλούς, δημιουργήσαμε σωρεία προβλημάτων στους Γερμανούς με φρικτές απώλειες, την ώρα που άλλα μεγαλύτερα κράτη παραδινόντουσαν αμαχιτή και μετα..........εμφύλιος!!!!!!!
-Τώρα αντί να κοιτάμε να φτιάξουμε το κράτος μας, κοιτάμε να δημιουργήσουμε στο βωμό τάχα, της αληθινής Ιστορίας νέες κόντρες!
Γι΄αυτό σε κάπιο μύνημα μου, είχα γράψει ότι εδώ καράβια χάντονται βαρκούλες αρμενίζουν!
-Αντί να απομονώσουμε αυτούς που εντέχνως προσπαθούνε να δημιουργήσουνε μία τεχνητή κρίση, μήπως γινόμαστε γρανάζι στη μηχανή τους?
- Για σκεφτείτε πριν 1-2 μήνες, νεολαία του Συνασπισμού εισέβαλε σε εκκλησία εν ώρα λειτουργίας με πανό με σπρέιτ και βρίζοντας. Αυτό έπρεπε να προβληματίσει! Σήμερα αυτό, αύριο κάτι άλλο! Για σκεφτείτε να ξεκινήσουν τίποτα αντπίποινα!
-Δε θέλω να σκέφτομαι ότι αυτό μπορεί να συμβεί στην ενορία μου και να τύχει να είμαι παρόν! όσο χριστιανός και αν είμαι, είμαι άνθρωπος και δυστηχώς για μένα πολύ ευαίσθητος και οξύθυμος σε εθνικά και θρησκευτικά θέματα! Μου αρέσει ο διάλογος αλλά μέχρι εκεί! Αν περαστεί η γραμμή της ελευθερίας μου ''ΠΑΡΤΕ ΔΙΑΒΟΛΟΙ ΒΑΓΙΑ''
-Πολλές φορές έχουνε κάψει βιβλιοπωλεία όπως π.χ. του Άδωνη Γεωργιάδη επειδή τον θεωρούν Φασίστα! ενώ αυτοί που μπήκαν χτήπησαν υπαλλήλους και κάψαν το βιβλιοπωλείο είναι Δημοκράτες!!!!.
-Αν αγαπάτε την Ελλάδα κυνηγίστε την πόλωση και αυτούς που εντέχνως τη δημιουργούν! Σε καμία περίτπωση μη γινόσαστε γρανάζια των άλλων!
-Αγαπάς την Ελλάδα? Απόδειξη! Μη γίνεσαι φερέφωνο του οιοδήποτε, κυνήγησέτον αλλιώς πάλι τα λάθη του παρελθόντος θα έχουμε! Πάλι διχασμούς μίση και κόντρες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 15:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Ένα άλλο θέμα όμως είναι αν η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη ως σύνολο να μάθει τα πραγματικά αίτια και γεγονότα.
Για να μας δοθεί κάτι όσο πληρέστερα και σωστότερα γίνεται, θα πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση από εμάς.
Και για να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση, θα πρέπει οι συνθήκες να έχουν ωριμάσει για να οδηγηθούμε προς τα κει.
Πιστεύεις ότι αυτό έχει συμβεί;

Είναι σωστό αυτό που λες, έτσι όπως το λες.

Όμως είναι και η μεγάλη δικαιολογία...

Μπορεί να φανεί απόλυτο αυτό που εγώ πιστεύω, αλλά θα το πω.

Όπως δεν λαμβάνεται υπ’ όψιν η ζήτηση, σε οτιδήποτε θέλουν να περάσουν οι «κρατούντες», ας μη ληφθεί και σε τόσο σοβαρά ζητήματα, τα οποία, στο κάτω-κάτω, αφορούν στην αλήθεια.

Θεωρώ υποκριτικό (τουλάχιστον), τον ισχυρισμό ότι δεν «κάνουμε» κάτι, επειδή δεν είναι έτοιμος ο λαός να το δεχθεί και πολλές φορές, αυτό έχει παίξει το ρόλο του...

Όπως μας «ετοιμάζουν» με το ζόρι, για τόσα και τόσα πράγματα, ας μας «ετοιμάσουν» και γι’ αυτό.

Βούληση δεν υπάρχει, όλα τ’ άλλα είναι σαχλαμάρες για καθυστερημένους ή τυφλά πιστούς.

Η αλήθεια είναι δικαίωμά μας και υποχρέωσή τους.

quote:
Από την άλλη όμως, μήπως αυτή η απομυθοποίηση κι αυτό το γκρέμισμα είναι κατά κάποιον τρόπο απαραίτητο ώστε να διδαχθούμε από αυτό και να χτίσουμε ένα οικοδόμημα με γερές βάσεις και κατά πολύ τελειότερο;

Βεβαίως και είναι απαραίτητο φίλε , αυτό, το υπάρχον οικοδόμημα φωτογραφίζω, καθώς και τις αντιδράσεις τις δικές μας.

Απλά τονίζω ότι είμαστε σε μια εποχή, που ένα-ένα τα μυθεύματα, λόγω των πηγών που υπάρχουν τώρα, καταρρίπτονται και απ’ εκεί και πέρα ο καθένας αντιδρά σ’ αυτό, με τον τρόπο του.

Ο υπαινιγμός ήταν γι αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούν να είναι ήσυχοι, πανω σ’ αυτό το οικοδόμημα, ενώ θα πρέπει να ανησυχούν... και γι αυτούς που άκοπα, τους υποστηρίζουν, επειδή, εθελοτυφλώντας, φοβούνται να αποδεχτούν την πλάνη τους, ενώ θα πρέπει να προβληματίζονται...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 18:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus

quote:
Ένα άλλο θέμα όμως είναι αν η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη ως σύνολο να μάθει τα πραγματικά αίτια και γεγονότα.
Για να μας δοθεί κάτι όσο πληρέστερα και σωστότερα γίνεται, θα πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση από εμάς.
Και για να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση, θα πρέπει οι συνθήκες να έχουν ωριμάσει για να οδηγηθούμε προς τα κει.
Πιστεύεις ότι αυτό έχει συμβεί;

Είναι σωστό αυτό που λες, έτσι όπως το λες.

Όμως είναι και η μεγάλη δικαιολογία...

Μπορεί να φανεί απόλυτο αυτό που εγώ πιστεύω, αλλά θα το πω.

Όπως δεν λαμβάνεται υπ’ όψιν η ζήτηση, σε οτιδήποτε θέλουν να περάσουν οι «κρατούντες», ας μη ληφθεί και σε τόσο σοβαρά ζητήματα, τα οποία, στο κάτω-κάτω, αφορούν στην αλήθεια.

Θεωρώ υποκριτικό (τουλάχιστον), τον ισχυρισμό ότι δεν «κάνουμε» κάτι, επειδή δεν είναι έτοιμος ο λαός να το δεχθεί και πολλές φορές, αυτό έχει παίξει το ρόλο του...

Όπως μας «ετοιμάζουν» με το ζόρι, για τόσα και τόσα πράγματα, ας μας «ετοιμάσουν» και γι’ αυτό.

Βούληση δεν υπάρχει, όλα τ’ άλλα είναι σαχλαμάρες για καθυστερημένους ή τυφλά πιστούς.

Η αλήθεια είναι δικαίωμά μας και υποχρέωσή τους.

quote:
Από την άλλη όμως, μήπως αυτή η απομυθοποίηση κι αυτό το γκρέμισμα είναι κατά κάποιον τρόπο απαραίτητο ώστε να διδαχθούμε από αυτό και να χτίσουμε ένα οικοδόμημα με γερές βάσεις και κατά πολύ τελειότερο;

Βεβαίως και είναι απαραίτητο φίλε , αυτό, το υπάρχον οικοδόμημα φωτογραφίζω, καθώς και τις αντιδράσεις τις δικές μας.

Απλά τονίζω ότι είμαστε σε μια εποχή, που ένα-ένα τα μυθεύματα, λόγω των πηγών που υπάρχουν τώρα, καταρρίπτονται και απ’ εκεί και πέρα ο καθένας αντιδρά σ’ αυτό, με τον τρόπο του.

Ο υπαινιγμός ήταν γι αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούν να είναι ήσυχοι, πανω σ’ αυτό το οικοδόμημα, ενώ θα πρέπει να ανησυχούν... και γι αυτούς που άκοπα, τους υποστηρίζουν, επειδή, εθελοτυφλώντας, φοβούνται να αποδεχτούν την πλάνη τους, ενώ θα πρέπει να προβληματίζονται...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


-Με το ζόρι οι Έλληνες δεν ανέχτηκαν ποτέ τίποτα!
-Μία απάντηση θέλω! Γιατί αφού η εκκλησία ήταν εχθρός της Ελλαδας οι Έλληνες με την επανάσταση του '21 δεν στράφηκαν εναντίον της?
-Επειδή δε θα πάρω απάντηση και ίσως δεχτώ αστήρικτες απαντήσεις,
Θα απαντήσω ο ίδιος!
- Γιατί πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες! και αν δεν υπήρχε ένας τρελός Παπαφλέσας να ξεσηκώνει με ψέματα τους Έλληνες για δήθεν βοήθεια που έρχεται απο τη Ρωσία ίσως τα πράγματα να είσαν πολύ δυσάρεστα για εμάς και τώρα να προσκυνάγαμε το Χότζα!
-Τότε λοιπόν αλλά και αργότερα δεν υπήρχαν πηγές! Τώρα ό του θαύματος βρέθηκαν! [ή κατασκευάστηκαν? Η!!! ΠΙΠΕΡΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ!]
-Αμ! δε που βρέθηκαν! Ας είαι καλά η Μασονία και τα πιόνια της!
-Για τα λεφτά τα κάνεις όλα για τα λεφτά δε μ'αγαπάς!!!!!!!!! μα θάρθει σύντομα η ώρα που θα μου πεις πως μ'αγαπάς!!!!!!

-Πάντως πέρα από την πλάκα! Είμαι σίγουρος ότι κάπιοι προτιμούν Τουρκικό σαρίκη παρά να βλέπουν την Ελληνική σημαία με το σταυρό!
-Απλό είναι περάστε απέναντι!!!!!!!!!!!!
-Τι μίσος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 22:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2

έχεις ταλέντο στο να "αυτοεκνευρίζεσαι" καθώς, επίσης και μια εμμονή στο να βλέπεις παντού και πάντα, άδικες επιθέσεις κατά τις εκκλησίας και του παπαδαριού.

Για μένα, ειδικά, όταν συζητώ τέτοια θέματα, όπως το παρόν, η εκκλησία και οι παπάδες αποτελούν αμελητέα ποσότητα, ακριβώς σαν τον Παπαφλέσσα και ελάχιστους άλλους, κατά τον αγώνα του '21.

Για άλλη μια φορά σημειώνω αυτό που λες,


quote:
-Πάντως πέρα από την πλάκα! Είμαι σίγουρος ότι κάπιοι προτιμούν Τουρκικό σαρίκη παρά να βλέπουν την Ελληνική σημαία με το σταυρό!
-Απλό είναι περάστε απέναντι!!!!!!!!!!!!
-Τι μίσος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


και σε ρωτώ, σε ποιούς απευθύνεσαι...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 00:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Μία απάντηση θέλω! Γιατί αφού η εκκλησία ήταν εχθρός της Ελλαδας οι Έλληνες με την επανάσταση του '21 δεν στράφηκαν εναντίον της?

Σαφώς και στράφηκαν εναντίον της, άλλοι ευθέως, άλλοι έμμεσα, για ευνόητους λόγους.

1. Στο επαναστατικό κείμενο της "Ελληνικής Νομαρχίας", το πατριαρχείο (δεν υπήρχε ελλαδική εκκλησία τότε) κατονομάζεται σαν "μιαρά σύνοδος" (σελ. 100), παρομοιάζεται με "μάνδρα λύκων" (σελ. 101) και αφού αναλύσει την ανηθικότητα και δουλότητα της εκκλησίας στο Σουλτάνο, καταλήγει ότι "το σημερινόν ελληνικόν ιερατείον εμποδίζει και κρύπτει την οδόν της ελευθερώσεως των Ελλήνων" (Η Ελληνική Νομαρχία, εκδ. Κάλβος, 1968).

2. Ο Κολοκοτρώνης στα απομνημονεύματά του καταφέρεται επίσης κατά του πατριαρχείου, με αφορμή τον αφορισμό των κλεφτών από τον πατριάρχη Καλλίνικο στα 1805. (Διήγησις συμβάντων της ελληνικής φυλής 1770-1836, εκδ. Φιλαδελφέως 1846).

3. Ο Κοραής, Δάσκαλος του Γένους, στην Αδελφική Διδασκαλία του, απαντώντας στο εμετικό κείμενο του πατριάρχη Ιεροσολύμων Ανθιμου (που εκδόθηκε από το πατριαρχικό τυπογραφείο και μιλούσε για "θεόσταλτη σκλαβιά των οθωμανών" και χαρακτήριζε τον επαναστατικό αγώνα "έργο του διαβόλου") χαρακτηρίζει την εκκλησία "εχθρό των Γραικών και εχθρό της πίστης τους".

4. Ο ίδιος ο Κοραής, μαθαίνοντας τον απαγχονισμό του Γρηγορίου Πασά του Ε΄, σχολίασε: "Τώρα ο σουλτάνος σκοτώνει τους δικούς του, αντί να τους φορέσει καφτάνι".

5. Ο Νεόφυτος Βάμβας, Δάσκαλος του Γένους, ιερωμένος, θεολόγος και καθηγητής της Φιλοσοφίας, σε επιστολή του αναφέρει: "Για να κερδίσωμεν τον αγώνα της Παιδείας, δεν χρειάζεται να πολεμήσωμεν τους Τούρκους. Την Εκκλησία πρέπει να νικήσωμεν".

6. Το επίσημο ελληνικό κράτος (όπως και όλα τα απελευθερωμένα κράτη) στράφηκε άμεσα εναντίον του πατριαρχείου, δημιουργώντας αυτοκέφαλη εκκλησία, ώστε να μην εξαρτάται από τους Οθωμανούς. Ειδικά μετά την έκκληση του πατριάρχη Αγαθάγγελου του Α΄ που ζητούσε από τους ελεύθερους Ελληνες να επιστρέψουν στην σκλαβιά του Σουλτάνου (έστειλε μάλιστα και ειδική εξαρχία να ζητήσει το ίδιο πράγμα από τον κυβερνήτη της Ελλάδας Καποδίστρια, ο οποίος τους διαολόστειλε).

7. Ο Θεόκλητος Φαρμακίδης, ιερωμένος, δάσκαλος του Γένους και διαφωτιστής, στο έργο του "Ο Συνοδικός τόμος ή περί αληθείας" (1845) ονομάζει το πατριαρχείο "Ξένη εκκλησιαστική αρχή, υπό τον σουλτάνο των Οθωμανών τελούσης και κατά τας θελήσεις και τας διαταγάς αυτού ενεργούσης".

Θα μπορούσα να σου παραθέσω πληθώρα άλλων ιστορικών κειμένων αλλά επειδή φαίνεται πως αγνοείς ακόμη και τη βασική ιστορική γνώση (π.χ. λες "πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες!" χωρίς να το στηρίζεις αυτό πουθενά και ενώ υπάρχουν πλήθος αποδεικτικών στοιχείων για το αντίθετο, θα σταματήσω εδώ.

Στο μεταξύ, στο greekeducation.org το οποίο έχω την τιμή και τη χαρά να διαχειρίζομαι και στο τμήμα "Βιβλιοθήκη" οργανώνεται μια ψηφιακή βιβλιοθήκη με δεκάδες ηλεκτρονικά βιβλία και ιστορικές πηγές, ελληνικά και ξένα. Προς το παρόν έχω ανεβάσει μερικά έργα του Κοραή (μαζί και την Πατρική Διδασκαλία του Ανθιμου) αλλά φρονώ ότι από βδομάδα θα έχουν ετοιμαστεί και ανεβεί ακόμη 30-40 τίτλοι. Μπορείς να μάθεις μερικά πράγματα από κει, συμβουλευόμενος τις πρωτότυπες πηγές και τους πρωταγωνιστές της Επανάστασης.

quote:
europaios2
-Τότε λοιπόν αλλά και αργότερα δεν υπήρχαν πηγές!

Πηγές υπήρχαν πάντα, απλά δεν ήταν εύκολα προσβάσιμες στον καθένα (και αυτή ήταν και η αιτία που η μυθοπλαστική προπαγάνδα της εκκλησίας έβρισκε έδαφος να απλώνεται, σαν την πανούκλα). Τώρα που η πρόσβαση σε πρωτότυπες πηγές είναι εύκολη, αρχίζουν και πέφτουν οι μάσκες...

Οι Ελληνες, δυστυχώς για την Ελλαδική Εκκλησία (αλήθεια, γιατί δε λέγεται "ελληνική" αλλά "ελλαδική";) ξύπνησαν και ξυπνούν συνέχεια. Η γνώση, εχθρός του κάθε δογματισμού και σκοταδισμού, είναι ευκολότερη σήμερα. Και τα παραμύθια, ειδικά αν δεν έχουν δράκους, δεν λαμβάνονται υπόψη από κανένα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 00:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πάντως πέρα από την πλάκα! Είμαι σίγουρος ότι κάπιοι προτιμούν Τουρκικό σαρίκη

γιαπετ
και σε ρωτώ, σε ποιούς απευθύνεσαι...


Προφανώς φίλε γιάπετ, απευθύνεται στους ορθοδόξους χριστιανούς, καθώς η προτίμηση στο τουρκικό σαρίκι ήταν το κυρίαρχο σύνθημα του πρώτου τουρκόδουλου πατριάρχη Γεννάδιου πριν την άλωση της Κωνσταντινούπολης και γι'αυτήν του την προτίμηση ανταμείφθηκε από το Σουλτάνο με το πατριαρχικό αξίωμα (μετά την άλωση), με τα ειδικά προνόμια και 1000 φλουριά στο χέρι (χώρια το τάγμα γενιτσάρων που του παραχώρησε ο σουλτάνος για προσωπική φρουρά, χώρια την απαλλαγή από φόρους, χώρια τα υπόλοιπα προνόμια).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 01:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Μία απάντηση θέλω! Γιατί αφού η εκκλησία ήταν εχθρός της Ελλαδας οι Έλληνες με την επανάσταση του '21 δεν στράφηκαν εναντίον της?
-Επειδή δε θα πάρω απάντηση και ίσως δεχτώ αστήρικτες απαντήσεις,
Θα απαντήσω ο ίδιος!
- Γιατί πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες! και αν δεν υπήρχε ένας τρελός Παπαφλέσας να ξεσηκώνει με ψέματα τους Έλληνες για δήθεν βοήθεια που έρχεται απο τη Ρωσία ίσως τα πράγματα να είσαν πολύ δυσάρεστα για εμάς και τώρα να προσκυνάγαμε το Χότζα!

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ , ‘Ητοι Λόγος περί ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

. . . . . . . . . . . . . . .
'Ω σύ μιαρά Σύνοδος τής Κωνσταντινουπόλεως, είς τί όμοιάζεις, ήθελα νά ήξεύρω άπό έσέ τώρα όπού σέ έρωτώ, είς τί, λέγω, όμοιάζεις τούς ίερούς καί θείους άποστόλους τού λόγου τής σοφίας τού 'Ιησού Χριστού; 'Ισως είς τήν ένδειαν καί άφιλοκέρδειαν, όπού έκείνοι έκήρυττον; 'Αλλ' έσύ είσαι γεμάτη άπό χρήματα, όπού καθημερινώς κλέπτεις άπό τούς ταλαιπώρους χριστιανούς. 'Ισως είς τήν έγκράτειαν καί χαλιναγωγίαν τών παθών;

'Αλλ' είς ποίον μεγάλον ξεφάντωμα δέν εύρίσκεται μέρος άπό τούς συγκλήτους σου, καί ποίος άπό αύτούς δέν λατρεύει δύο καί τρείς άρχοντίσσας μέ άκραν άναισχυντίαν καί σχεδόν φανερά ; Ποιος δεν γνωρίζει την άκραν άνευλάβειάν σου καί ποίος δέν ήξεύρει πόσον γελοιωδώς καί χλευαστικώς έκτελείς τάς ίερουργίας ;
Είς τί λοιπόν τούς όμοιάζεις; Είς τήν φιλανθρωπότητα; 'Εσύ, τούς πτωχούς δέν καταδέχεσαι ούτε κάν νά τούς ίδής, ούχί δέ νά τούς βοηθήσης. 'Η λύσσα σου διά τά χρήματα είναι άπερίγραπτος .

Τούς όμοιάζεις ίσως είς τήν φιλαδελφότητα, είς τήν όμόνοιαν, είς τήν έπάλληλον άγάπην; 'Αλλά ποίος δέν γνωρίζει πόσον προσπαθεί ό ένας νά βλάψη τόν άλλον. Είς τί λοιπόν τούς όμοιάζεις; Βέβαια είς ούδέν. 'Ω τής δυστυχίας σας, άνθρωποι βάρβαροι καί μωροί. 'Επρεπε νά ξαναγυρίση ό Χριστός, γιά νά σάς φωτίση, έπειδή έσείς ούτε κάν στοχάζεσθε νά άνοίξητε ποτέ έν βιβλίον, διά νά λαμπρύνητε τόν έσκοτισμένον σας νούν.

Σύ, λοιπόν, ώ Σύνοδος, άγκαλά καί νά φέρης τούς τίτλους τής άγιωσύνης καί τά σημεία τής άρετής, ούχί, ούχί, ποσώς δέν όμοιάζεις τά ύποκείμενα, όπού προσπαθείς νά παρησιάσης. Σύ είσαι μία μάνδρα λύκων, όπού δέν ύπακούεις τόν ποιμένα σου καί κατατρώγεις τά άθώα καί πολλά ήμερα πρόβατα τής όρθοδόξου έκκλησίας. 'Ως τοιαύτην λοιπόν θέλω σέ νομίσει είς τόν παρόντα μου λόγον, καί άν ή άμάθεια τών 'Ελλήνων καί ή άπειρία αύτών έφύλαξεν μέχρι τής σήμερον είς μακαριότητα τό άνυπόφορον κράτος σου, τό φώς τής μαθήσεως καί ό ήλιος τής άληθείας θέλουσι σάς άποδείξει είς τούς όφθαλμούς όλων, όχι καθώς προσποιείσθε νά είσθε, άλλά καθώς είσθε τωόντι. Καί θέλουσι σάς διδάξει ένταυτώ τήν άληθή όδόν τής άρετής καί ίερατικής διαγωγής.

'Ο νύν άρχιερεύς τών 'Ιωαννίνων είναι μοιχός καί άρσενοκοίτης, χωρίς τήν παραμικράν συστολήν.

. . . . . . . . . . . . . . .

Οί άφορισμοί είς τήν 'Ελλάδα, καί έξόχως είς τά 'Ιωάννινα καί Πάτραν, ήθελαν νομισθή εύχαί τής λειτουργίας άπό κανένα άλτό πρώτον τους άρμα, έπονται οί άγιασμοί καί τά μνημόσυνα . Καί τέλος πάντων, τό μεγαλείτερον κέρδος των είναι αί κληρονομίαι καί τά χαρίσματα . 'Αν είς αύτά εύρη άνθίστασιν, τότε εύθύς άφορίζει, δέν δίδει τήν άδειαν τών ίερέων νά βαπτίσουν τό γεννηθέν βρέφος, ούτε νά θάψουν τόν νεκρόν.

'Αλλά πού νά διηγηθώ, όσα ή μιαρά των ψυχή έφευρίσκει! Φθάνει λοιπόν νά ήξεύρετε, ότι, όσα καί άν κάμνωσι, τά κάμνοσι διά χρημάτων, καί πληρώνοντάς τους τινάς ήμπορεί νά λάβη τήν συγχώρησιν διά κάθε άμάρτημα. Τόσον έβαρβαρώθη καί ούτιδανώθη ή κλάσις τής ίερωσύνης τών 'Ελλήνων!

Πρός τούτοις ό άρχιεπίσκοπος πωλεί τάς ένορίας τής πόλεως ούτινος ίερέως θελήση, καί έπειτα κάμνει άργόν ή έξορεί όποιον θέλη άπό αύτούς, καί ξαναπωλεί τήν ένορίαν άλλου, διά να τού κάμη τό ίδιον ύστερα άπ' όλίγον. Κάθε τόσον τούς ζητεί δάνεια, καί ποτέ δέν τούς τά έπιστρέφει. Κανείς δέν τολμεί νά άντισταθή είς τούς λόγους του, έπειδή εύθύς τόν άφορίζει καί έπειτα τόν έξορεί καί λαμβάνει τήν περιουσίαν του

Τόσον είναι συχνοί, καί σχεδόν κάθε Κυριακήν είς κάθε έκκλησίαν άναγινώσκονται δύο καί τρείς άφορισμοί, πάντοτε δέ διά ούτιδανωτάτας διαφοράς, καί ώς έπί τό πλείστον διά δύο ή τριών γροσίων ύπόθεσιν.

Αύτοί οί άναιδέστατοι άνδρες, εύθύς όπού έλθουν είς τήν άρχιεπισκοπήν των, ύποχρεώνουν όλους τούς πολίτας, νά τούς δεχθώσιν είς τά όσπίτιά των, διά νά τούς ψάλωσι τόν άγιασμόν, καί ούτως λαμβάνουσι τήν πληρωμήν άπό πενήντα έως δέκα γρόσια τό όλιγότερον. Τά δέ μνημόσυνα συνίστανται είς τό νά λειτουργούν διά τήν ψυχήν τού άποθανόντος, τού όποίου ξεθάπτουν τά όστά καί τά εύλογούν.

'Οταν άπεθάνη κανένας πολίτης τής πρώτης ή δευτέρας κλάσεως καί τό άκούση ό άρχιερεύς, είναι δι' αύτόν μία άνεκδιήγητος χαρά, έπειδή, διά νά ήμπορέσουν νά τόν θάψουν, πρέπει, άφού πληρώσουν τόν όθωμανόν τύραννον, νά πληρώσουν καί τόν άρχιερέα. 'Η ποσότης όμως είναι άόριστος, πότε δέκα χιλιάδας γρόσια, πότε πέντε, καί τό όλιγότερον χίλια. 'Οταν πάλιν ό πολίτης μισεύη άπό τήν πατρίδα του, πρέπει νά δώση ένα χάρισμα τού άρχιερέως. 'Οταν έπιστρέφη, πάλιν τού χαρίζει. 'Αλλά τί λέγω τού χαρίζει; Καί πώς ήμπορεί νά όνομασθή δώρον έκείνο όπού ζητείται μέ βίαν;

Καί ούτος έστίν ό τρόπος, μέ τόν όποίον ένεργούσι τά ήδύτατα έντάλματα τού Χριστού.
Πώς άραγε ζώσιν αύτοί οί άρχιεπίσκοποι είς τάς μητροπόλεις των καί όποίαι είσί αί άρεταί των; Τρώγοσι καί πίνοσι ώς χοίροι . Κοιμώνται δεκατέσσαρας ώρας τήν νύκτα καί δύο ώρας μετά τό μεσημέρι. Λειτουργούσι δύο φοράς τόν χρόνον, καί όταν δέν τρώγωσι, δέν πίνωσι, δέν κοιμώνται, τότε κατεργάζονται τά πλέον άναίσχυντα καί ούτιδανά έργα, όπού τινάς ήμπορεί νά στοχασθή .

Καί ούτως είς τόν βόρβορον τής άμαρτίας καί είς τήν ίδίαν άκρασίαν θησαυρίζουσι χρήματα, καί οί άναστεναγμοί τού λαού είναι πρός αύτούς τόσοι ζέφυρες. 'Ο χορός τών έπισκόπων έξακολουθεί μετά τούς άρχιεπισκόπους. Αύτοί, πάλιν, είναι άλλοι λύκοι, ίσως χειρότεροι άπό τούς πρώτους, έπειδή κυριεύουσι τούς

'Ο νύν 'Ιωαννίνων έλαβε τήν αύθάδεια νά άφορίση τόν ένάρετον καί φιλόσοφον κύρ Κοσμά (τον Αιτωλό) , διά νά μήν ήμπόρεσε νά τόν καταπείση είς τάς κακάς του θελήσεις.
'Ο νύν 'Ιωαννίνων, καθώς ήκουσα άπό ένα μάρτυρα αύτόπτην, είς τό πρόγευμα τρώγει δύο όκάδες γιαούρτι, καί είς τό δειλινόν μισήν όκά σαρδέλας ξεκοκκαλισμένας, τάς όποίας τρώγει μέ τό χουλιάρι.

'Ο 'Αρτης, ό Γρεβενών καί ό 'Ιωαννίνων είναι οί πρώτοι προδόται τού τυράννου, καθώς όλοι τό γνωρίζουσι. 'Ο ύστερος άπό αύτούς ίκέτευσεν τόν τύραννον, καί έκούρευσεν τόν έγγονά του, ώς νά τού έγίνετο νουνός. 'Ο 'Αρτης ήπάτησεν καί έπρόδωσεν τούς ήρωας Σουλιώτας' είναι δέ καί οί τρείς άσελγείς, άσωτοι είς τό άκρον, μοιχοί, πόρνοι καί άρσενοκοίται φανεροί.

Φίλε europaios2 , αντιγράφω μερικά αποσπάσματα από το βιβλίο "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ" εκδ . Ν Βερέτας , που ίσως σε βγάλουν από την πλάνη σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 01:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την βιασύνη μου έγραψα σαν εκδοτικό οίκο το βιβλιοπωλείο απο το οποίο αγόρασα την "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ" , είναι των εκδόσεων Αποσπερίτης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 02:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Προφανώς φίλε γιάπετ, απευθύνεται στους ορθοδόξους χριστιανούς, καθώς η προτίμηση στο τουρκικό σαρίκι ήταν το κυρίαρχο σύνθημα του πρώτου τουρκόδουλου πατριάρχη Γεννάδιου πριν την άλωση της Κωνσταντινούπολης και γι'αυτήν του την προτίμηση ανταμείφθηκε από το Σουλτάνο με το πατριαρχικό αξίωμα (μετά την άλωση), με τα ειδικά προνόμια και 1000 φλουριά στο χέρι (χώρια το τάγμα γενιτσάρων που του παραχώρησε ο σουλτάνος για προσωπική φρουρά, χώρια την απαλλαγή από φόρους, χώρια τα υπόλοιπα προνόμια).


Φίλε Μακεδώνα αυτός ήταν που είπε, πρώτος, το περίφημο, "μπορεί να ομιλώ ελληνικά, αλλά δεν είμαι Έλλην, είμαι χριστιανός";

Τους μπερδεύω, επειδή είναι πολλοί.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 03:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο ίδιος φίλε γιαπετ.

Αυτός ο ίδιος που, εκτός των άλλων, έκαψε το κορυφαίο φιλοσοφικό δημιούργημα του Πλήθωνος Γεμιστού ως "αντιχριστιανικό".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 08:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως δεν λαμβάνεται υπ’ όψιν η ζήτηση, σε οτιδήποτε θέλουν να περάσουν οι «κρατούντες», ας μη ληφθεί και σε τόσο σοβαρά ζητήματα, τα οποία, στο κάτω-κάτω, αφορούν στην αλήθεια.

Θεωρώ υποκριτικό (τουλάχιστον), τον ισχυρισμό ότι δεν «κάνουμε» κάτι, επειδή δεν είναι έτοιμος ο λαός να το δεχθεί και πολλές φορές, αυτό έχει παίξει το ρόλο του...


Φίλε γιαπετ, αν είμαστε εμείς ως κοινωνία έτοιμοι για μια αλλαγή, αυτή δεν θα μας δοθεί.
Θα την έχουμε ήδη επιφέρει εμείς καθώς θα έχουμε βρει και τους τρόπους εκείνους με τους οποίους μπορεί αυτή να έλθει.

quote:
-Πάντως πέρα από την πλάκα! Είμαι σίγουρος ότι κάπιοι προτιμούν Τουρκικό σαρίκη παρά να βλέπουν την Ελληνική σημαία με το σταυρό!
-Απλό είναι περάστε απέναντι!!!!!!!!!!!!
-Τι μίσος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αγαπητέ europaios2, διατήρησε λίγο την ψυχραιμία σου...
Κάποια πράγματα δε λέγονται ώστε να καταπολεμηθεί η Εκκλησία - άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης - οπότε δεν χρειάζεται να φορτίζεσαι συναισθηματικά.
Από την άλλη, ο καθένας μας αναφέρει τις δικές του απόψεις.
Αυτές μπορεί να είναι αντίθετες από τις απόψεις άλλων μελών και θα πρέπει να βρούμε τον τρόπο να πορευτούν παράλληλα κι όχι να καταρρίψει η μία την άλλη.

Να υπενθυμίσω σε όλους τους συμμετέχοντες ότι το θέμα συζήτησης δεν είναι εάν η Εκκλησία πολεμήθηκε από τους Έλληνες στην Ελληνική Επανάσταση ούτε αν ήταν φιλικά διακείμενοι απέναντι της...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 10:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Άρα για σας εκκλησία είναι το Πατριαρχείο. Με την ίδια λογική Ελλάδα είναι η κυβέρνηση! Εάν λοιπόν μειοδοτήσει πχ. η Υπουργός Εξωτερικών στο πρόσωπό της θα μειοδοτήσουνε όλοι οι Έλληνες!

quote:
Τούς όμοιάζεις ίσως είς τήν φιλαδελφότητα, είς τήν όμόνοιαν, είς τήν έπάλληλον άγάπην; 'Αλλά ποίος δέν γνωρίζει πόσον προσπαθεί ό ένας νά βλάψη τόν άλλον. Είς τί λοιπόν τούς όμοιάζεις; Βέβαια είς ούδέν. 'Ω τής δυστυχίας σας, άνθρωποι βάρβαροι καί μωροί.
'Επρεπε νά ξαναγυρίση ό Χριστός, γιά νά σάς φωτίση, έπειδή έσείς ούτε κάν στοχάζεσθε νά άνοίξητε ποτέ έν βιβλίον, διά νά λαμπρύνητε τόν έσκοτισμένον σας νούν.



-Τα λέει όλα! αναφέρετε στους σύγχρονους τότε φαρισαίους, όχι όμως στην Ορθοδοξία! και ο ίδιος Χρ. Ορθόδοξος ήταν!

quote:
Πρός τούτοις ό άρχιεπίσκοπος πωλεί τάς ένορίας τής πόλεως ούτινος ίερέως θελήση, καί έπειτα κάμνει άργόν ή έξορεί όποιον θέλη άπό αύτούς, καί ξαναπωλεί τήν ένορίαν άλλου, διά να τού κάμη τό ίδιον ύστερα άπ' όλίγον. Κάθε τόσον τούς ζητεί δάνεια, καί ποτέ δέν τούς τά έπιστρέφει. Κανείς δέν τολμεί νά άντισταθή είς τούς λόγους του, έπειδή εύθύς τόν άφορίζει καί έπειτα τόν έξορεί καί λαμβάνει τήν περιουσίαν του


Αυτός δηλαδή ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος? Είναι η Εκκλησία? Τότε θα πρέπει να μισήσουμε το 50% των Ελλήνων που εξέλεξε τον Γούναρη με αποτέλεσμα τη Μικρασιατική καταστροφή! Δεν ενεργούσε όμως ο λαός! Ο Γούναρης με το βασιλιά παίρναν τις αποφάσεις.
quote:
Καί ούτως είς τόν βόρβορον τής άμαρτίας καί είς τήν ίδίαν άκρασίαν θησαυρίζουσι χρήματα, καί οί άναστεναγμοί τού λαού είναι πρός αύτούς τόσοι ζέφυρες. 'Ο χορός τών έπισκόπων έξακολουθεί μετά τούς άρχιεπισκόπους. Αύτοί, πάλιν, είναι άλλοι λύκοι, ίσως χειρότεροι άπό τούς πρώτους, έπειδή κυριεύουσι τούς

'Ο νύν 'Ιωαννίνων έλαβε τήν αύθάδεια νά άφορίση τόν ένάρετον καί φιλόσοφον κύρ Κοσμά (τον Αιτωλό) , διά νά μήν ήμπόρεσε νά τόν καταπείση είς τάς κακάς του θελήσεις.
'Ο νύν 'Ιωαννίνων, καθώς ήκουσα άπό ένα μάρτυρα αύτόπτην, είς τό πρόγευμα τρώγει δύο όκάδες γιαούρτι, καί είς τό δειλινόν μισήν όκά σαρδέλας ξεκοκκαλισμένας, τάς όποίας τρώγει μέ τό χουλιάρι.

Φίλε europaios2 , αντιγράφω μερικά αποσπάσματα από το βιβλίο "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ" εκδ . Ν Βερέτας , που ίσως σε βγάλουν από την πλάνη σου .


-Πλάνη? Βλέπω και απο τον Μητροπολίτη Κορινθίας τον προηγούμενο τον ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝΑ! μιλάμε για αντίχρηστο με όλη τη σημασία της λέξης.

-Είναι το ιερατείο το πρόβλημα, όχι η Εκκλησία! Τα βλέπουμε και τώρα με τον Χριστόδουλο! έχουν πέσει σαν τα κοράκια για την καρεκλίτσα!
-Αυτοί λοιπόν δεν είναι η Εκκλησία του Χριστού, δεν είναι ο λόγος του Θεού!, είναι η Εκκλησία του αντίχριστου, είναι οι σύγχρονοι φαρισαίοι!

-Η εναντίωσή μου είναι ότι κατηγορείται συλλήβδην η Εκκλησία, κάποιοι εκμεταλεύονται τη διαφθορά του Ιερατείου τότε και σήμερα προκειμένου να κατηγορήσουν συλλήβδην την Ορθοδοξία! Μα ο Κολοκοτρώνης! Χρ. Ορθόδοξος ήταν Και εάν το Πατριαρχείο προέβη σε προδοτικές ενέργειες ο παπάς της ενορίας έδωσε τη ψυχή του για τον αγώνα!
-Προβάλλοντε συνεχώς μόνο τα κακώς κείμενα! Δεν είδα κάπιον να γράφει ότι άλλο Ορθοδοξία άλλο το κακό παπαδαριό! Είναι σα να κατηγορούνε το Χριστό για τις πράξεις των Φαρισαίων, σα να κατηγορούν το Χριστό ότι σταύρωσε το Χριστό!
-Αυτές οι ενέργεις είναι πολύ ύποπτες! Γι' αυτό επιμένω!
-Φίλοι μου χάνω τη ψυχραιμία γιατί κατηγορείται η Ορθοδοξία για τις όποιες μειοδοτικές πράξεις μέρους του Ιερατείου και ανεξαρτήτου βαθμού! Αντί να περιοριστούν οι κατηγορείες σε αυτούς επεκτείνοντε στο σύνολο της Εκκλησίας! Υπάρχει μία αδιακαιολόγητη και ύποπτη επίθεση!
-Εγώ δεν έχω παροπίδες για να πω τα πράγματα με το όνομά τους, όμως δεν αφήνω και τον εαυτό μου να γίνει υποχείριο επιτηδείων και σκοτεινών δυνάμεων που το μόνο που τους νοιάζει είναι η καταστροφή και της Ελλάδας με οποιοδήποτε τρόπο αλλά και η καταστροφή των ψυχών!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 31/10/2007 10:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-- Γιατί πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες!

-Άρα για σας εκκλησία είναι το Πατριαρχείο.


Οταν λες "η εκκλησία ήταν μπροστά στους αγώνες" ποιούς εννοείς; Γιατί επίσημη εκκλησία στα χρόνια της επανάστασης ήταν το πατριαρχείο και μόνο.

quote:
europaios2
Με την ίδια λογική Ελλάδα είναι η κυβέρνηση!

Φυσικά. Η επίσημη Ελλάδα είναι η εκάστοτε κυβέρνηση που εκπροσωπεί τον ελληνικό λαό και ενεργεί στο όνομα του.

quote:
Dying_Incubus
Να υπενθυμίσω σε όλους τους συμμετέχοντες ότι το θέμα συζήτησης δεν είναι εάν η Εκκλησία πολεμήθηκε από τους Έλληνες στην Ελληνική Επανάσταση ούτε αν ήταν φιλικά διακείμενοι απέναντι της...

Αν και έχεις εν μέρει δίκιο φίλε Γιώργο, εντούτοις ο συγκεκριμένος διάλογος μπορεί να αποκαλύψει πολλές πτυχές σε απάντηση του ερωτηματος του συγκεκριμένου θέματος.

Για παράδειγμα, μια απάντηση (και με αφορμή τη συζήτηση με το συγκεκριμένο μέλος) θα ήταν ότι: "Τα παιδιά διδάσκονται πλαστή ιστορία για να είναι σύμφωνα μ'αυτά που γνωρίζουν από το σπίτι, όταν οι γονείς τους (στη μεγάλη τους πλειοψηφία) όχι μόνο έχουν μαύρα μεσάνυχτα από ιστορία αλλά αρνούνται να δεχτούν ακόμη και αυτήν την καταγεγραμμένη ιστορική γνώση".

Και για να το πάω παραπέρα: "Γιατί το σχολείο (σαν φορέας έκφρασης της επίσημης κρατικής πολιτικής) δεν ενδιαφέρεται να παράγει σκεπτόμενους ανθρώπους αλλά καλούς ψηφοφόρους και καλούς χριστιανούς" (καλή ώρα).

Ισως τελικά όλα να έχουν σχέση με το ερώτημα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 16:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά θα προσπαθήσω να είμαι "κοντά" στο θέμα όσες φορές, λόγω της πορείας τού διαλόγου ξεφεύγω.

Όμως λίγα σχόλια προς το παρόν

europaios2

quote:
Αυτός δηλαδή ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος? Είναι η Εκκλησία?
-Είναι το ιερατείο το πρόβλημα, όχι η Εκκλησία! Τα βλέπουμε και τώρα με τον Χριστόδουλο! έχουν πέσει σαν τα κοράκια για την καρεκλίτσα!
-Αυτοί λοιπόν δεν είναι η Εκκλησία του Χριστού, δεν είναι ο λόγος του Θεού!, είναι η Εκκλησία του αντίχριστου, είναι οι σύγχρονοι φαρισαίοι!

Αγαπητέ, ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσεις τι θεωρείς εσύ, εκκλησία...

quote:
Τότε θα πρέπει να μισήσουμε το 50% των Ελλήνων που εξέλεξε τον Γούναρη με αποτέλεσμα τη Μικρασιατική καταστροφή! Δεν ενεργούσε όμως ο λαός! Ο Γούναρης με το βασιλιά παίρναν τις αποφάσεις.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ψηφίζοντας, ασκείς το δικαίωμα της ψήφου και καθάρισες; Αγγαρεία κάνεις;

Δεν έχεις ευθύνη γι’ αυτό που επέλεξες;

Το ότι, πιθανόν, να βρίζεις μετά, αυτούς που επέλεξες, δεν σε απαλλάσσει απ’ τις ευθύνες της επιλογής σου.


quote:
Και εάν το Πατριαρχείο προέβη σε προδοτικές ενέργειες ο παπάς της ενορίας έδωσε τη ψυχή του για τον αγώνα!

Διαβάζεις εδώ μέσα, απαξιωτικά σχόλια για τους περισσότερους παπάδες της ενορίας;
Αυτοί, φίλε, αποτελούν δύο κατηγορίες,

Στην πρώτη συγκαταλέγονται οι ενάρετοι και τίμιοι και γι’ αυτό θα μείνουν για πάντα, παπάδες της ενορίας και

Στη δεύτερη ανήκουν εκείνοι που «προπονούνται» για ιεράρχες, κάνοντας ότι τους επιτρέπει ο βαθμός τους, στην ιεραρχία της εκκλησίας.

Αυτοί ανεβαίνοντας την κλίμακα θα γίνουν ίδιοι με τους προκατόχους τους.


quote:
-Εγώ δεν έχω παροπίδες για να πω τα πράγματα με το όνομά τους, όμως δεν αφήνω και τον εαυτό μου να γίνει υποχείριο επιτηδείων και σκοτεινών δυνάμεων που το μόνο που τους νοιάζει είναι η καταστροφή και της Ελλάδας με οποιοδήποτε τρόπο αλλά και η καταστροφή των ψυχών!

Αυτό για ξανασκέψου το. Μήπως νομίζεις ότι είναι έτσι, ενώ δεν είναι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 01:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπετ!
-Έχω γράψει και σε άλλο μήνυμα μου, τι θεωρώ Εκκλησία.
- Εκκλησία λοιπόν θεωρώ το λόγο του Θεού τα λόγια του Χριστού τις πράξεις και τα έργα των Αποστόλων. Θεωρώ τα όσα πρεσβεύει η Ορθοδοξία ως δόγμα.
- Τους παπάδες- δεσποτάδες κ.λ.π. δηλαδή το Ιερατείο τους θεωρώ ως όργανα, ως εκπροσώπους που πρέπει να συνεχίσουν ή να διατηρήσουν το έργο του Χριστού και απαραίτητους για την τέλεση κάποιων μυστηρίων καθώς και της Θείας λειτουργίας.
-Αυτός είναι ο ρόλος τους! Είναι ένα μέρος της Εκκλησίας! Όχι όμως η Εκκλησία!
Δε λέμε πάω να ακούσω τους παπάδες, λέμε πάω να Εκκλησιαστώ, δηλαδή να προσέλθω σε έναν χώρο όπου θα ακούσω το λόγω του θεού μέσα από ψαλμούς ή το Ευαγγέλιο!. Και το σπίτι μου είναι μία μικρή Εκκλησία! Κυριαρχεί ο λόγος του Θεού προσπαθούμε να είμαστε όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτά που είχε πει! Έχουμε τις εικόνες και ιερά βιβλία, με την έννοια του περιεχομένου τους. Απλά δεν έχουμε την τέχνη να πω? Τη γνώση? Να τελέσουμε τα μυστήρια! Οπότε και για αυτό πάμε στο χώρο της Εκκλησίας! Δεν πάμε για να δούμε τον παπά! Η το Δέσποτα! Απλά αυτοί είναι το μέσο για να φτάσεις πιο κοντά στο θεό.
-Είναι σα να παίρνεις ταξί να πας σπίτι σου! Το σπίτι σου είναι η Εκκλησία και ο ταξιτζής ο παπάς. Θα με πειράξει εάν ο συγκεκριμένος ταξιτζής μάθω ότι είναι αλήτης και την επόμενη φορά θα πάρω άλλο ταξί! Στο σπίτι μου όμως θα φτάσω ακόμη και με τα πόδια!


-Έτσι λοιπόν θα πρέπει το Ιερατείο να είναι και να δίνει πάντα το καλό παράδειγμα! Δυστυχώς όμως σε καθημερινή βάση θυμίζουν όλο και πιο πολύ τους τότε φαρισαίους! Και τότε και επί Τουρκοκρατίας αλλά και σήμερα αρκετοί σε όλες τις βαθμίδες είναι διεφθαρμένοι, είναι σάπιοι! Έτσι σήμερα στις μέρες μας η εκκλησία με τη στάση αυτών των ρασοφόρων βάλλεται πρώτα εκ των έσω! Είναι γεγονός ότι για να γίνει κάποιος Επίσκοπος πρέπει να ανήκει στην τάδε ομάδα!
-Ο καημένος όμως ο Χριστός δεν ήρθε στη γη για να φτιάξει τέτοιες ομάδες! Δεν μπήκε στα Ιεροσόλυμα πάνω σε ένα άσπρο άλογο με χρυσά γκέμια! Μ’ ένα γάιδαρο μπήκε! Πόσο λοιπόν θα θλίβεται βλέποντας να κατακλύζουν την Εκκλησία του, χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότεροι φαρισαίοι!
-Είναι γεγονός ότι στο πέρασμα του χρόνου το Ιερατείο δε μπόρεσε να προσαρμοστεί στα σύγχρονα δεδομένα. Ένα παράδειγμα μόνο για να μη γίνομαι κουραστικός! Δεν αποδέχεται ότι ίσως κάπου σε έναν άλλον πλανήτη ίσως να υπάρχει ζωή, κάτι που λόγω της έκτασης του σύμπαντος είναι πολύ πιθανό. Ο Χριστός δεν μπορούσε να πει τότε κάτι τέτοιο! Σκεφτείτε ότι ο Γαλιλαίος είπε τον 17ο αιώνα ότι η γη γυρίζει και πήγαν να τον κρεμάσουν, άντε τώρα να έλεγε ο Χριστός για άλλη ζωή σε άλλον πλανήτη! Θα τον είχαν κρεμάσει πριν τον σταυρώσουν. Αν το Ιερατείο είχε ανοικτό μυαλό θα είχε από καιρό δεχτεί ότι ίσως κάπου υπάρχει ζωή.
Και εγώ θεωρώ χαζό να βγάζουν οι Μουσουλμάνοι τα παπούτσια τους να σκύβουν κάθε τόσο και να ακούνε το Χότζα! Το σέβομαι όμως! Και αν ακούσω για αλητείες ή αργιτείες των Χοτζάδων! Δε θα συκοφαντήσω το κοράνι!
-Πιστεύω να έλυσα την απορία σου! Και να καταλάβεις γιατί είναι ανάγκη να είσαι πιο προσεκτικός όταν αναφέρεσαι στη λέξη Εκκλησία!


quote:

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ψηφίζοντας, ασκείς το δικαίωμα της ψήφου και καθάρισες; Αγγαρεία κάνεις;

Δεν έχεις ευθύνη γι’ αυτό που επέλεξες;



-Εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν καθάρισα? Μπορώ εγώ να θεσπίσω νόμους? Μπορείς εσύ? Δεν κάνω αγγαρεία κάνω επιλογή βάση του δικού μου σκεπτικού για το τι συμφέρει καλύτερα κάθε φορά την πατρίδα!
quote:
Το ότι, πιθανόν, να βρίζεις μετά, αυτούς που επέλεξες, δεν σε απαλλάσσει απ’ τις ευθύνες της επιλογής σου.


-Γιατί? Γνωρίζω εκ των προτέρων εάν θα με απογοητεύσουν ή όχι? Δε διαθέτω μαντικές ικανότητες! Όταν με απογοητεύουν στρέφομαι κάπου αλλού! Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού εστί!

quote:
Διαβάζεις εδώ μέσα, απαξιωτικά σχόλια για τους περισσότερους παπάδες της ενορίας;
Αυτοί, φίλε, αποτελούν δύο κατηγορίες,
Στην πρώτη συγκαταλέγονται οι ενάρετοι και τίμιοι και γι’ αυτό θα μείνουν για πάντα, παπάδες της ενορίας και
Στη δεύτερη ανήκουν εκείνοι που «προπονούνται» για ιεράρχες, κάνοντας ότι τους επιτρέπει ο βαθμός τους, στην ιεραρχία της εκκλησίας.
Αυτοί ανεβαίνοντας την κλίμακα θα γίνουν ίδιοι με τους προκατόχους τους.


-Τώρα ναι θα συμφωνήσω μαζί σου! Έτσι! υπάρχουν οι καλοί υπάρχουν και οι κακοί!
-Αν και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να διαβάσω προσεκτικά και όλες τις σελίδες σχετικών με την Εκκλησία θεμάτων, αυτό που έχω εισπράξει είναι μία φούλ επίθεση στην Εκκλησία χωρίς να γίνεται περιορισμός της επίθεσης στο Ιερατείο. Άρα ή ο δέκτης ή ο πομπός φταίει ή και οι δύο! Εσύ τι λές?

euroapaios:
________________________________________
-Εγώ δεν έχω παροπίδες για να πω τα πράγματα με το όνομά τους, όμως δεν αφήνω και τον εαυτό μου να γίνει υποχείριο επιτηδείων και σκοτεινών δυνάμεων που το μόνο που τους νοιάζει είναι η καταστροφή και της Ελλάδας με οποιοδήποτε τρόπο αλλά και η καταστροφή των ψυχών!
________________________________________

quote:
Αυτό για ξανασκέψου το. Μήπως νομίζεις ότι είναι έτσι, ενώ δεν είναι;


Aυτό το αφήνω στην κρίση των άλλων!
quote:
macedon: Οταν λες "η εκκλησία ήταν μπροστά στους αγώνες" ποιούς εννοείς; Γιατί επίσημη εκκλησία στα χρόνια της επανάστασης ήταν το πατριαρχείο και μόνο.



-Μία είναι η Εκκλησία του Θεού δεν υπάρχει επίσημη και ανεπίσημη!
-Το Ιερατέιο εξήγησα παρπάνω τι είναι!
quote:
macedon: Φυσικά. Η επίσημη Ελλάδα είναι η εκάστοτε κυβέρνηση που εκπροσωπεί τον ελληνικό λαό και ενεργεί στο όνομα του

-Όταν λοιπόν αυτή η επίσημη Ελλάδα δεν κάνει καλά τη δουλειά της? την απαξιώνουμε? γινόαμαστε Τούρκοι, Γερμανοί? η την αλλάζουμε?
-Αλλάζουμε δηλαδή την Ελλάδα? Όχι βέβαια την κυβέρνηση αλλάζουμε! Το ίδιο και με το Ιερατείο! Όσοι δεν κάνουν σωστά αυτό το οποίο υποτίθεται ότι πρεσβεύουν..ΔΡΟΜΟ..δε θα αλλαξοπιστίσουμε όμως για χάρη τους!
quote:
macedon: Αν και έχεις εν μέρει δίκιο φίλε Γιώργο, εντούτοις ο συγκεκριμένος διάλογος μπορεί να αποκαλύψει πολλές πτυχές σε απάντηση του ερωτηματος του συγκεκριμένου θέματος.

Για παράδειγμα, μια απάντηση (και με αφορμή τη συζήτηση με το συγκεκριμένο μέλος) θα ήταν ότι: "Τα παιδιά διδάσκονται πλαστή ιστορία για να είναι σύμφωνα μ'αυτά που γνωρίζουν από το σπίτι, όταν οι γονείς τους (στη μεγάλη τους πλειοψηφία) όχι μόνο έχουν μαύρα μεσάνυχτα από ιστορία αλλά αρνούνται να δεχτούν ακόμη και αυτήν την καταγεγραμμένη ιστορική γνώση".

Και για να το πάω παραπέρα: "Γιατί το σχολείο (σαν φορέας έκφρασης της επίσημης κρατικής πολιτικής) δεν ενδιαφέρεται να παράγει σκεπτόμενους ανθρώπους αλλά καλούς ψηφοφόρους και καλούς χριστιανούς" (καλή ώρα).

Ισως τελικά όλα να έχουν σχέση με το ερώτημα...



A! Μάλον πρέπει να έχεις και άλλα χαρίσματα...Έχεις το χάρισμα του ψυχολόγου!!! να γράψεις και βιβλίο! Να λοιπόν και συγγραφέας!! Δεν το είχες σκεφτεί!!!!
Μάλον δεν είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος! Εξάλου με ένα μόνο πτυχίο! Ενώ εσύ με τα τόοοοσα!!!!!!!! δεν ξέρεις που να τα βάλεις! Και τόση σκέψη που έχεις αποκομήσει από όλα αυτά!!!!! σίγουρα δε σου περισεύει να μας δανίσεις λίγο?


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 01/11/2007 02:10:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 02:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τουλάχιστον τι εννοείς μ'αυτό;

quote:
europaios2
- Γιατί πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες!

Και συγκεκριμένα:
1. Ποιά εκκλησία ήταν μπροστά στον αγώνα του 21;
2. Πώς; Με ποιόν τρόπο;
3. Πού το στηρίζεις;


quote:
europaios2
Να λοιπόν και συγγραφέας!! Δεν το είχες σκεφτεί!!!!

To είχα. Το βιβλίο μου με τον τίτλο "Απόλλων" είναι στις διορθώσεις

quote:
europaios2
Και τόση σκέψη που έχεις αποκομήσει από όλα αυτά!!!!! σίγουρα δε σου περισεύει να μας δανίσεις λίγο?

Η γνώση ούτε χαρίζεται ούτε δανείζεται. Κατακτιέται. Προσπάθησε και συ και... πού ξέρεις; Μπορεί και να σ'αρέσει.

quote:
europaios2
Μάλον δεν είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος!

Συ είπας!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 09:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
Και τόση σκέψη που έχεις αποκομήσει από όλα αυτά!!!!! σίγουρα δε σου περισεύει να μας δανίσεις λίγο?
macedon:
Η γνώση ούτε χαρίζεται ούτε δανείζεται. Κατακτιέται. Προσπάθησε και συ και... πού ξέρεις; Μπορεί και να σ'αρέσει.

europaios:
http://www.apologitis.com/gr/ethnic.htm
-Φυσκά και μου αρέσει!''Ευτυχώς που υπάρχει και το ΙΝΤΕΡΝΕΤ''
-Εσένα σ' αρέσει η γνώση! πιο πολύ ή το χρήμα! από την πώληση ενός βιβλίου? Γιατί εάν σου άρεσε μόνο η γνώση δε θα την πούλαγες! απλά θα τη χάριζες! Λες όμως η γνώση ούτε χαρίζεται ούτε δανείζεται! Κατακτιέται!!
-Με πόσο macedon θα κατακτήσω τις γνώσεις σου με 10, 20, 30 ΕΥΡΩ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

europaios2
Μάλον δεν είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος!
macedon:Συ είπας!

europaios2
Να λοιπόν και συγγραφέας!! Δεν το είχες σκεφτεί!!!!
macedon:
To είχα. Το βιβλίο μου με τον τίτλο "Απόλλων" είναι στις διορθώσεις

europaios2:
-Μα μάντης είμαι?
-Αλήθεια για πιον Απόλλων? το διαστημόπλοιο? ή για το Θεό Απόλλων? Δε φαντάζομαι να είναι κανά κουτσομπολίστικο! Να γράφει για τίποτα παράνομους έρωτες του Θεού ή για τα γλεντια ως Θεός Διόνυσος!

europaios2
- Γιατί πολύ απλά η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες!
macedon: Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τουλάχιστον τι εννοείς μ'αυτό;
Και συγκεκριμένα:
1. Ποιά εκκλησία ήταν μπροστά στον αγώνα του 21;
2. Πώς; Με ποιόν τρόπο;
3. Πού το στηρίζεις;


europaios2:
Μερικοί υποστηρίζουν ότι δεν έλαβε μέρος στον ξεσηκωμό αλλά ορισμένα γεγονότα συνηγορούν στο αντίθετο. Ο Γρηγόριος από Πατριάρχης της Κων/πόλεως αφού παραιτήθηκε από τον Πατριαρχικό θρόνο (10 Σεπτεμβρίου 1808) θα ταξιδέψει και 2η φορά για το άγιο Όρος. Ο χρόνος της 2ης παραμονής του εκεί συμπίπτει με την ίδρυση της Φιλικής Εταιρίας. Ο Ιωαν. Φαρμάκης (1752-1821), ο ηρωικός υπερασπιστής της Μονής Σέκου, πήγε να τον ενημερώσει και να τον μυήσει. Ο πρώην Πατριάρχης αρνήθηκε να δώσει τον όρκο των Φιλικών με το περιλάλητο εκείνο «Εμένα μ’ έχετε που μ’ έχετε, αν αποκαλυφθεί το όνομά μου στους καταλόγους της εταιρίας θα κινδυνεύσει ολόκληρο το έθνος». Ευχήθηκε με την καρδιά του και ευλόγησε τα έργα της εταιρίας. Η διστακτικότητά του οφείλεται στην θέση του όπως το ίδιο συνέβηκε και στην περίπτωση του Καποδίστρια αργότερα. Στις 14 Δεκεμβρίου του 1819 καλείται για τρίτη φορά στον οικουμενικό θρόνο οπότε η Φ.Ε. έχει ανδρωθεί και επεκταθεί σε όλο τον Ελλαδικό χώρο. Είναι ο πραγματικός αλλά ανώνυμος αρχηγός της. Οι διάφορες ενέργειές του, το κιβώτιο του ελέους, η συλλογή χρημάτων, η αποστολή τους για την δήθεν ανίδρυση σχολείων, οι επιστολές του προς επισκόπους και οι συσκέψεις του (όπως με τους Σπετσιώτες Πλοιάρχους που τους καλεί στο Πατριαρχείο για να μιλήσουν το φανερώνουν). Με την έκρηξη της επαναστάσεως στις Παρδουνάβιες Ηγεμονίες αναγκάζεται να απολύσει φρικτό αφορισμό το οποίο μυστικά ανακαλεί. Ακολουθεί η εξέγερση του Μοριά όπου το Πάσχα στις 11 Απριλίου του 1821 κηρύσσεται έκπτωτος του θρόνου κα, ως «άπιστος και επίβουλος» και συλλαμβάνεται. Τις απογευματινές ώρες απαγχονίζεται στην μεσαία πύλη των Πατριαρχείων. Στο στήθος του καρφώθηκε ο «Γιαφτάς», η καταδικαστική εις βάρος του απόφαση, ανέγραφε ότι εκτελείται διότι: «διαπιστώθι ότι ων ο ίδιος Μωραΐτης, ενέχεται τα μέγιστα εις τα ήδη υπό τίνων παραπλανημένων αφρόνων ληστών εκ του πληθυσμού των Ραγιάδων της εν Πελοποννήσου Διοικήσεως Καλαβρύτων, διαπραχθέντα αντίθετα προς την υπακοήν κακουργήματος». Αυτό αναφέρεται εις το έργο «Η επανάστασης του 1821 από τα Τουρκικά αρχεία» του Μοσχόπουλου. Το αυτό γράφει τόσο ο Τρικούπης όσο και ο Φίλεϊ. Το αυτό επίσης αναγράφει η αγγλική εφημερίδα «Μόρνινγκ Κρόνικλ» της 14ης Ιουλίου του 1821 αναδημοσιεύοντας ανταπόκριση εφημερίδων της Φρανκφούρτης στην Κωνσταντινούπολη..

Αφού έμεινε κρεμασμένος για 3 ημέρες ρίπτεται το σώμα του στην θάλασσα του Γαλατά. Στις 16 ανασύρεται μυστικά στο καράβι του Κεφαλλονίτη Πλοιάρχου Παπαδόπουλου Σκλάβου και μεταφέρεται στην Οδησσό όπου στις 16 Ιουνίου θάβεται με τιμές. Όπου εκεί έμεινε για 50 χρόνια.. Τον Απρίλιο του 1871 γίνεται η ανακομιδή των λειψάνων. Το παράξενο είναι ότι ο Σουλτάνος ζήτησε να μείνει στην πόλη επειδή ο Πατριάρχης ήταν τούρκος υπήκοος αλλά ο αυτοκράτορας της Ρωσίας Αλέξανδρος δήλωσε ότι το είχε υποσχεθεί στον βασιλιά Γεώργιο Α’ Το λείψανο τέθηκε σε μαρμάρινη λάρνακα, σήμερα ασημένια στον ναό της Μητροπόλεως της Πρωτεύουσας. Την επόμενη χρονιά, στις 25 Μαρτίου του 1872 έγιναν τα αποκαλυπτήρια προ του Πανεπιστημίου ανδριάντα του και ο Βαλαωρίτης τόνισε… «Χτυπάτε Πολέμαρχοι, μη λησμονείτε το σχοινί, παιδιά του Πατριάρχη». Στις 8 Απριλίου του 1921 έγινε ο καθαγιασμός του ως οσιομάρτυρας από την ιερά Σύνοδο της εκκλησίας και η μνήμη του εορτάζεται στις 10 Απριλίου κάθε χρόνο.
Για να τα προδεί κανείς αυτά δεν χρειαζόταν να έχει μυαλό πιο πολύ από το μέτριο. Γι’ αυτό και ο Γρηγόριος τάχθηκε με σταθερότητα και αποφασιστικότητα εναντίον της Επαναστάσεως για να σωθεί η Ρωμιοσύνη από την ολοκληρωτική εξόντωση.Και ενεργώντας φαναριώτικα έριξε στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου: αφοριστικά κατά της επανάστασης. Τα έγραψε και για τους Έλληνες, να ησυχάσουν. Και κυρίως για τον Σουλτάνο να τα διαβάσει και να καλμάρει. Και κάλμαρε με πολύ λίγες -σχετικά- σφαγές στην Πόλη.

Οι Πατριάρχες Θεόληπτος και Ιερεμίας Α΄ έκαναν για την σωτηρία του Γένους μας ψεύτικους όρκους. Ο Πατριάρχης Γρηγόριος έβγαζε ψεύτικα αφοριστικά -στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου- για τον ίδιο λόγο. Ο ίδιος ο Αλέξανδρος Υψηλάντης παρότι ήταν ευσεβέστατος δεν τα έλαβε καθόλου υπ’ όψιν του. Δεν ταράχτηκε. Ούτε κάκιωσε εναντίων του Πατριάρχη. Τον συμπόνεσε. Ορίστε τι έγραφε στους Σουλιώτες: «Ο Πατριάρχης βιαζόμενος υπό της Πόρτας σας στέλνει αφοριστικά και εξάρχους παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρείται αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου». Αλλά και αργότερα, όταν το στράτευμά του είχε πλέον διαλυθεί, ο Αλ. Υψηλάντης όχι μόνο δεν απέδωσε την καταστροφή του στον αφορισμό αλλά με ημερήσιά του διαταγή 8.6.21 απεκύρηξε τους στρατιώτες του, που δεν επέμειναν στον αγώνα, να εκδικηθούν «το ιερόν αίμα των κατασφαγέντων απανθρώπως κορυφαίων «υπουργών» της θρησκείας: πατριαρχών (Γρηγορίου Ε΄ και Κυρίλλου ΣΤ΄), αρχιερέων και μυρίων άλλων αθώων αδελφών» (Σπ. Τρικούπη, Ιστορία της Ελλην. Επαναστάσεως, τόμος Α΄, σελ.128).

Στην Ιστορία του Τρικούπη (Τομ. Α΄) όποιος θέλει μπορεί να δει:

Α) Το πλήρες κείμενο των αφοριστικών, όπου ο Πατριάρχης αναφέρει ξεκάθαρα, ότι ο πρέσβης της Ρωσίας του απέκλεισε ρητά κάθε ενίσχυση προς τους επαναστάτες.

Β)Τα κείμενο του διατάγματος του Τσάρου, που καταδίκαζε την Επανάσταση και άφηνε τον Σουλτάνο ελεύθερο να σφάξει τους Ρωμιούς.

Γ) Το διάταγμα του Σουλτάνου, με το οποίο επαύθη ο τρίτος κατά σειρά μέγας Βεζύρης Μπεντερλή Αλήπασας, «επειδή ηθέλησε να φεισθή της ζωής των Ελλήνων», και διορίστηκε ο Σαλήχπασας. Γιατί επαύθη ο Αλήπασας; «Επειδή ετόλμησε να εναντιωθεί εις την τιμωρίαν του αξιοκαταφρόνητου τούτου Έθνους (των Ρωμιών)»!

Και μετά, σου λένε έκανε άσχημα ο Πατριάρχης που κοπάνησε μερικές κατάρες στον αέρα και έβαλε τον Σουλτάνο να κυνηγάει μόνο τους «ενόχους» (άντε πιάσε τους αν μπορείς!) Και αντί να του στήσουν και άλλο ένα άγαλμα, στο μνημείο του αγνώστου στρατιώτου αυτή τη φορά, ζητούν να φύγει το άγαλμα του από τον χώρο του Πανεπιστημίου! Ανεύθυνοι και ακαταλόγιστοι.

Γιατί;

Επειδή είχε την ατυχία να είναι Πατριάρχης. Και τι; Πατριάρχες θα έχουμε για πρότυπα; Αστείο πράγμα! Έξω λοιπόν!

-Όπως αποδεικνύεται φίλοι μου το κίνητρο του συγκεριμένου μέλους του Forum είναι το χρήμα!!!!!!!!!!!!!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 01/11/2007 11:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 18:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-η εκκλησία ήταν παντα μπροστά στους αγώνες!

-Άρα για σας εκκλησία είναι το Πατριαρχείο.

-Αυτοί λοιπόν δεν είναι η Εκκλησία του Χριστού, δεν είναι ο λόγος του Θεού!, είναι η Εκκλησία του αντίχριστου, είναι οι σύγχρονοι φαρισαίοι!

-κατηγορείται η Ορθοδοξία για τις όποιες μειοδοτικές πράξεις μέρους του Ιερατείου και ανεξαρτήτου βαθμού!

-Έτσι λοιπόν θα πρέπει το Ιερατείο να είναι και να δίνει πάντα το καλό παράδειγμα! Δυστυχώς όμως σε καθημερινή βάση θυμίζουν όλο και πιο πολύ τους τότε φαρισαίους! Και τότε και επί Τουρκοκρατίας αλλά και σήμερα αρκετοί σε όλες τις βαθμίδες είναι διεφθαρμένοι, είναι σάπιοι!

-Ο Γρηγόριος από Πατριάρχης της Κων/πόλεως...


Μήπως είσαι σε μια σύγχιση; Μας λες ότι "η εκκλησία ήταν πάντα μπροστά στους αγώνες" αλλά "εκκλησία δεν είναι το ιερατείο αλλά κάτι άλλο", το ιερατείο είναι φαρισαίοι, η εκκλησία τελικά είναι ο λόγος του θεού (ο λόγος του θεού ήταν μπροστά στους αγώνες;) αλλά ο πατριάρχης που ήταν το ιερατείο και άρα δεν ήταν εκκλησία, αλλά ήταν η εκκλησία χωρίς να είναι όμως η εκκλησία όπως είπες παραπάνω...

quote:
europaios2

http://www.apologitis.com/gr/ethnic.htm


Α, καλά.

Το να ενημερώνεται κανείς από τον απολογητή ή από το oodegr για θέματα ιστορίας είναι σα να αγοράζει κρύσταλλα από τους γύφτους.

quote:
europaios2
-Φυσκά και μου αρέσει!''Ευτυχώς που υπάρχει και το ΙΝΤΕΡΝΕΤ''

Ακόμη κι έτσι θα ήταν ωφέλιμο για σένα αν πήγαινες στις πρωτογενείς πηγές και δεν σου ήταν αρκετή η παπαγαλία αυτών που διάβασε κάποιος άλλος και που σου λέει ότι έτσι ήταν.

Για το Γρηγόριο του Ε΄ υπάρχει ολόκληρο (και πληρέστατο μπορώ να πω) σχετικό θέμα. Μπορείς να το διαβάσεις και ίσως αποκομίσεις κάτι, όπως αποκόμισα και γω και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, ανεξαρτήτως ιδεολογίας και αρχικής τοποθέτησης.

Μόνο μερικά σχόλια στα γραφόμενά σου, όπως τα ξεσήκωσες από τον απολογητή και το oodegr χωρίς να μπεις στον κόπο να το επιβεβαιώσεις.

Οχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί ο διάλογος (λέμε τώρα) μαζί σου είναι από τις ελάχιστες διασκεδάσεις που μου επιτρέπει το φορτωμένο μου πρόγραμμα.

quote:
europaios2
ο Αλ. Υψηλάντης όχι μόνο δεν απέδωσε την καταστροφή του στον αφορισμό αλλά με ημερήσιά του διαταγή 8.6.21 απεκύρηξε τους στρατιώτες του, που δεν επέμειναν στον αγώνα, να εκδικηθούν «το ιερόν αίμα των κατασφαγέντων απανθρώπως κορυφαίων «υπουργών» της θρησκείας: πατριαρχών (Γρηγορίου Ε΄ και Κυρίλλου ΣΤ΄), αρχιερέων και μυρίων άλλων αθώων αδελφών» (Σπ. Τρικούπη, Ιστορία της Ελλην. Επαναστάσεως, τόμος Α΄, σελ.128).

Στον Α΄ τόμο και στη σελίδα 128 της "Ιστορίας της Ελληνικής Επαναστάσεως υπάρχει ο όρκος των Υδραίων ναυτικών και οι επιχειρήσεις του στόλου, όπως μπορείς να δεις και μόνος σου, και δεν υπάρχει καμία αναφορά ούτε σε Υψηλάντη ούτε σε Γρηγόριο πασά. Το σκανάρισα μόνο για σένα.

quote:
europaios2
Στην Ιστορία του Τρικούπη (Τομ. Α΄) όποιος θέλει μπορεί να δει:

Πού ακριβώς μπορούμε να τα διαβάσουμε αυτά; Δώσε μας κάποια σελίδα μην ψάχνουμε όλο το βιβλίο πάνω κάτω βρε αδερφέ. Είναι και παλιά τα βιβλία, χαλάνε εύκολα. Γι'αυτό μερικοί γνωστοί μου (ίσως και συ), ούτε τα αγοράζουν αλλά και αν τα αγοράσουν, τα βάζουν σε ασφαλές μέρος: Κάτω από το τραπέζι για να μην κουνάει που είναι κουτσό.

quote:
europaios2
Επειδή είχε την ατυχία να είναι Πατριάρχης.

Ε, όχι και ατυχία αδελφέ. Εδώ όλοι φιλούσαν κατουρημένες ποδιές για να γίνουν πατριάρχες. Να πεσκέσια, να δώρα στο Σουλτάνο, να μπαξίσια (θα μου πεις αυτά για να τα βγάλει ο πατριάρχης φορολογούσε τους σκλαβωμένους Ελληνες, αλλά δε βαριέσαι. Οπως είπες, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα).

Ακου έκεί ατυχία! Με τα αφορολόγητά τους, με το βαθμό του πασά που απονεμόταν σε όλους τους πατριάρχες, με τους γενιτσάρους για προσωπική φρουρά, ατυχία το λες εσύ;

Τώρα βέβαια καμιά φορά τυχαίνει το αφεντικό να θυμώσει, άμα ο υπάλληλος (πατριάρχης) δεν κάνει καλά τη δουλειά του και δεν κρατάει τους Ελληνες υπόδουλους, αλλά τι να κάνουμε. Τα'χει αυτά το επάγγελμα.

quote:
europaios2
Όπως αποδεικνύεται φίλοι μου το κίνητρο του συγκεριμένου μέλους του Forum είναι το χρήμα!!!!!!!!!!!!!

Το χρήμα και το σεξ, κυρίως το δεύτερο. Δεν κατάλαβα βέβαια, κίνητρο για ποιό πράγμα, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Φίλε γιαπετ!
-Έχω γράψει και σε άλλο μήνυμα μου, τι θεωρώ Εκκλησία.
- Εκκλησία λοιπόν θεωρώ το λόγο του Θεού τα λόγια του Χριστού τις πράξεις και τα έργα των Αποστόλων. Θεωρώ τα όσα πρεσβεύει η Ορθοδοξία ως δόγμα.
- Τους παπάδες- δεσποτάδες κ.λ.π. δηλαδή το Ιερατείο τους θεωρώ ως όργανα, ως εκπροσώπους που πρέπει να συνεχίσουν ή να διατηρήσουν το έργο του Χριστού και απαραίτητους για την τέλεση κάποιων μυστηρίων καθώς και της Θείας λειτουργίας.

Αυτή είναι δική σου εξήγηση, φίλε. Και είναι σεβαστή.

Εγώ γνωρίζω ότι εκκλησία είναι το σύνολο, η κοινωνία των χριστιανών όλων των εποχών, οργανωμένο σύνολο χριστιανών που ακολουθούν το ίδιο δόγμα ή που υπάγονται στην ίδια θρησκευτική ηγεσία.

Διότι άν ήταν αυτό που λες, μόνο και όχι και το σύνολο των προσώπων, δεν θα ίσχυαν όροι, όπως, ανατολική ορθόδοξη εκκλησία, αρμενική εκκλησία, ρωμαιοκαθολική εκκλησία κλπ.

Στο σχίσμα των εκκλησιών τί έγινε;

Χωρίστηκε ο λόγος του χριστού;

Στις αρχαίες κοινωνίες, η εκκλησία του δήμου, ήταν η συνέλευση όλων των πολιτών.


quote:
-Αυτός είναι ο ρόλος τους! Είναι ένα μέρος της Εκκλησίας! Όχι όμως η Εκκλησία!

Μπράβο! Τώρα το διόρθωσες...


quote:
-Είναι σα να παίρνεις ταξί να πας σπίτι σου! Το σπίτι σου είναι η Εκκλησία και ο ταξιτζής ο παπάς. Θα με πειράξει εάν ο συγκεκριμένος ταξιτζής μάθω ότι είναι αλήτης και την επόμενη φορά θα πάρω άλλο ταξί! Στο σπίτι μου όμως θα φτάσω ακόμη και με τα πόδια!

Σαφώς και θα με πειράξει, αν προσπαθήσει να με κλέψει.

Θα σου πω κι εγώ ένα παράδειγμα, μια και αρχίσαμε τις παραβολές.

Ας υποθέσουμε ότι σε πονάει το κεφάλι σου ( χρησιμοποιώ το κεφάλι, αφού μιλάμε για το ιερατείο που είναι η κεφαλή της εκκλησίας σου, τους φαρισαίους, όπως τους λες), δεν ασχολείσαι μ’ αυτό επειδή το υπόλοιπο σώμα σου είναι καλά;
Ή προσπαθείς να το γιατρέψεις για να μην γίνει αφορμή να αρρωστήσεις ολόκληρος;

Κι αν συμβεί αυτό, θα σου φταίει κάτι άλλο πλην του ότι εσύ δεν έκανες τίποτε για να γίνεις καλά;

quote:
-Έτσι λοιπόν θα πρέπει το Ιερατείο να είναι και να δίνει πάντα το καλό παράδειγμα! Δυστυχώς όμως σε καθημερινή βάση θυμίζουν όλο και πιο πολύ τους τότε φαρισαίους! Και τότε και επί Τουρκοκρατίας αλλά και σήμερα αρκετοί σε όλες τις βαθμίδες είναι διεφθαρμένοι, είναι σάπιοι! Έτσι σήμερα στις μέρες μας η εκκλησία με τη στάση αυτών των ρασοφόρων βάλλεται πρώτα εκ των έσω! Είναι γεγονός ότι για να γίνει κάποιος Επίσκοπος πρέπει να ανήκει στην τάδε ομάδα!

Συμφωνούμε απόλυτα.


quote:
-Ο καημένος όμως ο Χριστός δεν ήρθε στη γη για να φτιάξει τέτοιες ομάδες! Δεν μπήκε στα Ιεροσόλυμα πάνω σε ένα άσπρο άλογο με χρυσά γκέμια! Μ’ ένα γάιδαρο μπήκε! Πόσο λοιπόν θα θλίβεται βλέποντας να κατακλύζουν την Εκκλησία του, χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότεροι φαρισαίοι!

Αφού καταφέρεσαι συνεχώς εναντίον των αρχιερέων, συμπεραίνω πως θα ξέρεις πόσο λίγο τους ενδιαφέρει ο λόγος του χριστού και το ότι συνεχίζουν ακάθεκτοι και ατιμώρητοι, επί 1700 χρόνια, κάτι σημαίνει...


quote:
-Πιστεύω να έλυσα την απορία σου! Και να καταλάβεις γιατί είναι ανάγκη να είσαι πιο προσεκτικός όταν αναφέρεσαι στη λέξη Εκκλησία!

Εγώ είμαι προσεκτικός και φαίνεται απ’ τα μηνύματά μου.

Εσύ είσαι, όταν αφήνεις ένα σάπιο (κατά τα λεγόμενά σου) κομμάτι της, να εξελίσσεται σε γάγγραινα και μάλιστα να αδιαφορείς γι αυτό;


quote:
-Εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν καθάρισα? Μπορώ εγώ να θεσπίσω νόμους? Μπορείς εσύ? Δεν κάνω αγγαρεία κάνω επιλογή βάση του δικού μου σκεπτικού για το τι συμφέρει καλύτερα κάθε φορά την πατρίδα!

Αξιοπρόσεκτη άποψη!!!


quote:
-Γιατί? Γνωρίζω εκ των προτέρων εάν θα με απογοητεύσουν ή όχι? Δε διαθέτω μαντικές ικανότητες! Όταν με απογοητεύουν στρέφομαι κάπου αλλού! Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού εστί!

Χμ... πόσο μάλλον το... κατ’ εξακολούθησιν.


quote:
-Αν και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να διαβάσω προσεκτικά και όλες τις σελίδες σχετικών με την Εκκλησία θεμάτων, αυτό που έχω εισπράξει είναι μία φούλ επίθεση στην Εκκλησία χωρίς να γίνεται περιορισμός της επίθεσης στο Ιερατείο. Άρα ή ο δέκτης ή ο πομπός φταίει ή και οι δύο! Εσύ τι λές?

Αν ο δέκτης είναι οι πιστοί και ο πομπός οι αυτόκλητοι αντιπρόσωποι του Γιαχβέ, τότε φταίνε και οι δύο.

Υ.Γ. Υπέκυψα στον πειρασμό και είμαι πάλι, εκτός θέματος, όμως έπρεπε να εκφράσω αυτά που είχα να πω.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 07:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, είναι τόσο δύσκολο να παραμένουν οι τοποθετήσεις μας εντός θέματος ώστε αυτό να μην παρεκτρέπεται;
Είναι τόσο δύσκολο να χαλιναγωγήσουμε λίγο τις όποιες διασπαστικές τάσεις που μπορεί να μας καταβάλλουν όταν συμμετέχουμε σε ένα θέμα;

Αν μη τι άλλω, το να παραμένουμε στα πλαίσια του θέματος είναι δείγμα σεβασμού τόσο ως προς τον θεματοθέτη όσο κι ως προς τους υπόλοιπους συμμετέχοντες/αναγνώστες.

Για να μπαίνουμε στην "τάξη" λοιπόν γιατί the break has come to an end...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 09:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνω μια απόπειρα να ξαναμπεί η κουβέντα μας στο θέμα, γιατί τα τελευταία ποστ αφορούν θέματα που υπάρχουν ήδη σε άλλη κατηγορία.

Αναρωτιώμουνα τι ώφελος λοιπόν θα είχαν τα παιδιά μας άμα μάθαιναν την ιστορία όπως συνέβη και όχι όπως μας την πασάρουν...

Ήρθε στο νου μου εκείνη η εποχή που διδασκόμουνα την βυζαντινή ιστορία. Θυμάμαι το κεφάλαιο με την τελευταία νύχτα πριν την άλωση της Πόλης, με τους βυζαντινούς στρατιώτες όλο κατάνιξη μέσα στην Αγία Σοφία να παίρνουν την ευλογία για τον υπέρτατο αγώνα. Και μετά η μάχη μέχρι εσχάτων.... Ήταν πολύ συγκινητικές οι εικόνες που μου είχαν αποτυπωθεί, οι ένδοξοι πρόγονοί μας σε μια άνιση μάχη... Οι καταραμένοι οι Οθωμανοί.......

Ε λοιπόν, τώρα σκέφτομαι πως άμα αντί να φαντάζομαι εκείνες τις συγκινητικές και ηρωικές στιγμές διάβαζα ότι τα λαμόγια την είχανε κάνει για τα μοναστήρια και την πόλη την κρατάγανε ξένοι μισθοφόροι, ε μάλλον τότε θα είχα μια πολύ διαφορετική αντιμετώπιση των καταστάσεων. Αν αντί για σκηνές τύπου Lord Of the Rings με τους γενναίους υπερασιστές της Πόλης, γνώριζα την λαμογιά και την σαπίλα που υπήρξε στο βυζάντιο (που τελικά μόνο συνέχεια του ελληνισμού δεν υπήρξε), ίσως τελικά να μην μου γεννιόταν αυτό το μίσος για τους τούρκους. Γενικά όλη η ιστορία μας είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να μισούμε θανάσιμα τους Τούρκους. Και οι γερμανοί μας πήδηξαν, δεν υπάρχει τετοιο μίσος όμως, ίσα ίσα που τους αγαπάνε κι όλας...

Θέλει ψάξιμο αυτή η κουβέντα, υπάρχουν πολλά λέπτα ζητήματα και ισορροπίες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 10:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Για να κλείσω από μεριάς μου αυτή την αντιπαράθεση!
-Συνοψίζω. Εκκλησία δεν είναι το Ιερατείο! το Ιερατείο είναι μέρος της Εκκλησίας!
-Εάν το σύνολο ή μέρος του Ιερατείου νοσεί και καταφέρεται είτε εις βάρος της πατρίδας, είτε εις βάρος της ίδιας της Εκκλησίας φυσικά και θέλει το ξερίζωμα αυτών των στοιχείων-ανθρώπων που ενεργούν κατ΄αυτόν τον τρόπο! Με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει φυσικά να αντιμετωπίζονται τα πάντα! Δε διαφωνεί κανείς σε αυτό!
-Η αγάπη πρως την πατρίδα πρέπει να υπερέχει! Η δράση που οδηγεί στη θωράκιση της πρέπει να προάγεται, η δράση πάλι που μπορεί να οδηγήσει σε παράλογες κόντρες μίση και διχασμούς, πρέπει να εντοπίζεται και να
απομονώνεται!
-Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται! Εάν δεν παραδειγματιστούμε από τα λάθη του παρελθόντος και τα επαναλάβουμε είτε παρασυρόμενοι, είτε εσκεμένα για ίδιο (οικονομικό) όφελος μη βλέποντας το λύκο! γινόμαστε γρανάζια στο στομαχι του και στο τέλος θα μας φάει!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 10:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνω μια απόπειρα να ξαναμπεί η κουβέντα μας στο θέμα, γιατί τα τελευταία ποστ αφορούν θέματα που υπάρχουν ήδη σε άλλη κατηγορία.

Αναρωτιώμουνα τι ώφελος λοιπόν θα είχαν τα παιδιά μας άμα μάθαιναν την ιστορία όπως συνέβη και όχι όπως μας την πασάρουν...

Ήρθε στο νου μου εκείνη η εποχή που διδασκόμουνα την βυζαντινή ιστορία. Θυμάμαι το κεφάλαιο με την τελευταία νύχτα πριν την άλωση της Πόλης, με τους βυζαντινούς στρατιώτες όλο κατάνιξη μέσα στην Αγία Σοφία να παίρνουν την ευλογία για τον υπέρτατο αγώνα. Και μετά η μάχη μέχρι εσχάτων.... Ήταν πολύ συγκινητικές οι εικόνες που μου είχαν αποτυπωθεί, οι ένδοξοι πρόγονοί μας σε μια άνιση μάχη... Οι καταραμένοι οι Οθωμανοί.......

Ε λοιπόν, τώρα σκέφτομαι πως άμα αντί να φαντάζομαι εκείνες τις συγκινητικές και ηρωικές στιγμές διάβαζα ότι τα λαμόγια την είχανε κάνει για τα μοναστήρια και την πόλη την κρατάγανε ξένοι μισθοφόροι, ε μάλλον τότε θα είχα μια πολύ διαφορετική αντιμετώπιση των καταστάσεων. Αν αντί για σκηνές τύπου Lord Of the Rings με τους γενναίους υπερασιστές της Πόλης, γνώριζα την λαμογιά και την σαπίλα που υπήρξε στο βυζάντιο (που τελικά μόνο συνέχεια του ελληνισμού δεν υπήρξε), ίσως τελικά να μην μου γεννιόταν αυτό το μίσος για τους τούρκους. Γενικά όλη η ιστορία μας είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να μισούμε θανάσιμα τους Τούρκους. Και οι γερμανοί μας πήδηξαν, δεν υπάρχει τετοιο μίσος όμως, ίσα ίσα που τους αγαπάνε κι όλας...

Θέλει ψάξιμο αυτή η κουβέντα, υπάρχουν πολλά λέπτα ζητήματα και ισορροπίες....



-Είναι απαραίτητο να μάθουν για τη διαφθορά. Εξάλου η διαφθορά είναι επίκαιρη στις μέρες μας και σε όλους τους θεσμούς! Τα παράγωγα της διαφθοράς είναι υπεύθηνα για την κατάντια της χώρας μας!
-Όσο για τους Τούρκους, το μίσος δεν απορέει από τα βιβλια της Ιστορίας, αλλά από την πραγματικότητα! Αυτοί μας είχαν σκλαβώσει για 400 χρόνια και αυτοί είναι που επιβουλεύοντε τα εδάφη μας! και όχι οι Γερμανοί!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 02/11/2007 10:55:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 23:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , είναι κατά την γνώμη μου ανεπίτρεπτο , το να εξακολουθούμε να ασχολούμαστε με την δικαίωση του πλαστογράφου της ιστορίας Παπαρρηγόπουλου και τα ψυμμίθια που την φόρτωσε για να την εξαγνίση και να την καταστήση αρεστή στην άρχουσα τάξη της εποχής του .

Όταν εκτός του ότι τα παιδιά μας δεν διδάσκονται την πραγματική ιστορία , η παιδεία μας αυτή τη στιγμή έχει τα χάλια της , στην ουσία έπαψε να παρέχεται δωρεάν γιατί την εξεταστέα ύλη που θα έπρεπε να διδάσκονται τα παιδιά μας μέσα στις σχολικές αίθουσες πρέπει να πληρώσουν για να τη μάθουν στις αίθουσες των φροντιστηρίων .

Όταν πολλά σχολικά κτίρια είναι σε άθλια κατάσταση , χωρίς βιβλιοθήκες , χωρίς βιβλία και καθηγητές , χωρίς βοηθήματα διδασκαλίας , και χωρίς ηλεκτρονικούς υπολογιστές , όταν προ εξηκονταετίας στο εξωτερικό από το δημοτικό εκάναμε ορισμένα μάθηματα με τη βοήθεια κινηματογραφικής προβολής μέσα στην τάξη , και είχαμε αίθουσα αμφιθεάτρου στο γυμνάσιο για τα πειράματα της φυσικής και της χημείας .

Όταν η Ελληνική γλώσσα υποβαθμίζεται με την βοήθεια και της γλωσσοκτόνας κατά την γνώμη μου γραμματικής του Τριανταφυλίδη , και οι εκάστοτε κυβερνώντες εθνοπατέρες εθελοτυφλούν στα προβλήματα της παιδείας , περί άλλων τυρβάζουν και προσπαθούν με τις π--δές να βάψουν αυγά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 00:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να παίξει το ρόλο που πρέπει η ιστορία, θα πρέπει να τη μαθαίνουμε ως έχει.
Τι εικόνα θα σχηματιστεί στο κεφάλι μας έχει σημασία και είναι ωφέλιμη, μόνον όταν είναι αληθινή.

Για να μας διδάξει, η ιστορία, πώς θα αποφεύγουμε λάθη του παρελθόντος, έχω ξαναγράψει, ότι θα πρέπει να τα γνωρίζουμε.

Φίλε KERRY KING, είναι καλλίτερα να πιστεύεις ότι οι "βυζαντινοί" εξάντλησαν κάθε προσπάθεια (ακόμη και τη θεϊκή βοήθεια) και έφαγαν τα μούτρα τους ή ότι επειδή τεμπέλιαζαν στα μοναστήρια, αφήνοντας την άμυνά τους σε μισθοφόρους, έπεσε η πόλη;

Μπορεί να απογοητευόσουν σε σχέση με τον ηρωϊσμό των "καλών" αλλά θα ήξερες την αλήθεια.

Υποθετικά, σε ανάλογη περίσταση, δεν είναι καλλίτερα να ξέρεις ότι αν πράγματι δεν ξαναλουφάρεις, ίσως να έχεις αποτέλεσμα, απ το να πιστεύεις πως ότι και να κάνεις θα χάσεις, αφού το ίδιο έκαναν οι "ηρωϊκοί" υπερασπιστές της πόλης;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 02:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________
Το μήνυμα μεταφέρθηκε σε άλλο τόπικ
γιατί λόγω κεκτημένης ταχύτητας!!
μπήκε στο παρόν που δεν ανήκε.
__________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy