ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 BYZANTIO & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Scwabe το ότι το μίσος σου για τον χριστιανισμό θα σε έκανε να μιλάς για καλή Οθωμανική αυτοκρατορία που αναγέννησε την Ελλάδα, ομολογώ δεν το περίμενα…Προφανώς οι γενίτσαροι και οι νεοφανείς άγιοι, όπως λέει κι ο Βαρθολομάιος, διέκοψαν μαζί με τους… ξεβράκωτους που επαναστάτησαν
την αγαστή συμβίωση των δύο λαών…
Φίλε μου επειδή νοιώθω ότι πέφτεις σε λάθη ιστορικά που σε εκθέτουν, καλά θα ήταν να συγκρατήσεις τον παραλογισμό σου και να πάψεις να τοποθετείσαι επί τέτοιων θεμάτων, όπως και το να ανοίγεις 250 θέματα προκειμένου να βγάλεις το άχτι σου ενάντια στον χριστιανισμό…Κάπου, συμβουλέψου επιτέλους κανέναν ειδικό… Καταντάει βαρετό…
H πτώση του Βυζαντίου βατήρας αναγέννησης του ελληνισμού; Τόσο μίσος πια;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 21:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Scwabe το ότι το μίσος σου για τον χριστιανισμό θα σε έκανε να μιλάς για καλή Οθωμανική αυτοκρατορία που αναγέννησε την Ελλάδα, ομολογώ δεν το περίμενα…»

Έγραψα πουθενά την φράση «καλή Οθωμανική αυτοκρατορία» και δεν το πήρα χαμπάρι??

Έθεσα ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, και εάν αυτά είναι καλά ή κακά αυτό είναι ζητούμενο άλλης θεματικής ενότητας. Να σχολιάζεις αυτά που γράφω και όχι αυτά που εσύ οραματίζεσαι και «βλέπεις».

trexagireve:
«Φίλε μου επειδή νοιώθω ότι πέφτεις σε λάθη ιστορικά που σε εκθέτουν, καλά θα ήταν να συγκρατήσεις τον παραλογισμό σου και να πάψεις να τοποθετείσαι επί τέτοιων θεμάτων..»

Επειδή εσύ στερείσαι ιστορικών και θεολογικών γνώσεων, προφανώς αποτέλεσμα ελαχίστων ακαδημαϊκών χρόνων, αυτό δεν σημαίνει ότι όσα δεν γνωρίζεις είναι και «ιστορικά λάθη».

Όσα έγραψα ισχύουν απολύτως, και εάν θέλεις μπορείς να τα αμφισβητήσεις με άλλα, δικά σου σχόλια. Το πεδίο ελεύθερο.

Ο Ελληνισμός, και εννοώ την λέξη ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ και όχι ο ραγιαδισμός ή η ρωμέικη και αμφίσημη έννοια του «έλληνα», μόνο κέρδισε απο τον αφανισμό των βυζαντινών.

Εάν υπήρχε ακόμα η Νέα Ρώμη, δεν θα υπήρχε ΕΛΛΑΔΑ. Εάν ήταν στα χέρια του παπαδαριού, της υψηλής πύλης, ο Έλληνας θα συνέχιζε να υπηρετεί.

trexagireve:
«H πτώση του Βυζαντίου βατήρας αναγέννησης του ελληνισμού; Τόσο μίσος πια;...»

Δεν πρόκειται για μίσος. Πρόκειται για ιστορική δικαίωση. Βλέπεις, ο χρόνος τίποτα δεν χαρίζει. Με τον ίδιο τρόπο που οι εκχριστιανισμένοι Ρωμαίοι επέβαλαν σε άλλους λαούς τον χριστιανισμό και το κυνήγι κάθε άλλης κοσμοθέασης, με τον ίδιο τρόπο πληρώθηκαν αργότερα π.χ. απο τους Μουσουλμάνους.

Σε κάθε περίπτωση, η πτώση του θεοκρατικού μορφώματος υπήρξε η απαρχή για την Ελλάδα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 22:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και συμπαθέστατε, κατά τα άλλα Scwabe, το να πω
ότι η γνώμη σου για μένα αποτελεί πυξίδα για το άν
αυτά που λέω είναι σωστά, μάλλον θα σε πειράξε, οπότε...το γράφω
ώστε να είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβες...
Φίλε μου δηλώνεις ανθέλλην και δεν το καταλαβαίνεις...
Η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν ή δεν ήταν εχθρός του
ελληνισμού; Τοποθετήσου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 23:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ γιαλατζί.

Φουσκώσαμε από αυτά. Πρίστηκε η κοιλιά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 06:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν ή δεν ήταν εχθρός του
ελληνισμού;

Η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν εχθρός του ελληνισμού, όπως εχθρός του ελληνισμού ήταν και ο χριστιανισμός.

Γι'αυτό άλλωστε η οθωμανική αυτοκρατορία βρήκε στο πρόσωπο των εκπροσώπων του χριστιανισμού τον καλύτερό της σύμμαχο.

Ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου.

Μόνο που η οθωμανική αυτοκρατορία έγινε εχθρός του ελληνισμού λόγω γεωπολιτικών συμφερόντων, ο χριστιανισμός είναι εχθρός του ελληνισμού από πεποίθηση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Αγαπητέ Μακεδόν, από δάσκαλος το γύρισες σε μαθηματικός,
ή απλά έχεις φετίχ με τις εξισώσεις; Αφού δεν είναι η καλύτερη σου
γιατί επιμένεις και βγάζεις καιλάθος συμπεράσματα;
Αν όποιος ήταν χριστιανός τον κρεμούσαν και τον βασανίζαν, έχεις
περίεργη ιδέα για το τι είναι φίλοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 13:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Φίλε μου δηλώνεις ανθέλλην και δεν το καταλαβαίνεις...»

Μωρέ το τι λες και τι «βλέπεις» εσύ, ποσώς με ενδιαφέρει. Το ότι σε ενοχλούνε αυτά που διαβάζεις, το γνωρίζω. Επίσης γνωρίζω ότι ελάχιστα γνωρίζεις.

Τα Ελληνικά μνημεία, τις Ελληνικές φιλοσοφικές σχολές, την Ελληνική κοσμοθέαση δεν την κυνήγησαν και κατέστρεψαν οι Οθωμανοί, αλλά οι χριστιανοί της Νέας Ρώμης. Αυτοί που τόσο κατα τα άλλα «αγάπησαν την Ελλάδα»...

trexagireve:
« Η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν ή δεν ήταν εχθρός του ελληνισμού;»

Για να μην κουράζουμε τον κόσμο, θα πω ότι ευρύτερα με κάλυψε ο Μακεδών.

Η Οθωμανική αυτοκρατορία ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΕ με το παπαδαριό, τα πήγαιναν μέλι γάλα! Το παπαδαριό είχε μάλιστα και σειρά πολιτικών αξιωμάτων, όπως δικαστική εξουσία και είσπραξη φόρων (κάτι που το γνωρίζουνε πολύ καλά!).

Κατακτητή και αλλοεθνείς είχε ο Έλληνας πάνω στο κεφάλι του επί Βυζαντινών, τα ίδια είχε και επί Οθωμανών. Τι είχες γιάννη μου τι είχα πάντα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 22:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Scwabe, χάρη σε τέτοιες ελληνικές
εμφύλιες τακτικές, η Ελλάδα δεν παύει να είναι δούλα των ξένων...
Σήμερα λέει ανακάλυψαν τον τάφο του Μεγάλου Κωνσταντίνου...
Σε βλέπω να το αμφισβητείς κι αυτό, αλλά
πλέον καλύτερα να κλείσεις τα μάτια σου, για να μη βλέπεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 11:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Scwabe, χάρη σε τέτοιες ελληνικές
εμφύλιες τακτικές, η Ελλάδα δεν παύει να είναι δούλα των ξένων...»

Δεν θα το έλεγα!

Το να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ σε βοηθά να ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ, δίχως συναισθηματισμούς. Η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, το θέλουμε είτε όχι, και με τον έναν ή άλλο τρόπο πάντοτε θα έχουμε επιρροές. Άλλο αυτό, και άλλο αυτό που εσύ εννοείς.

trexagireve:
«Σήμερα λέει ανακάλυψαν τον τάφο του Μεγάλου Κωνσταντίνου...
Σε βλέπω να το αμφισβητείς κι αυτό, αλλά πλέον καλύτερα να κλείσεις τα μάτια σου, για να μη βλέπεις..»

Μωρέ δεν παν να ανακαλύψουνε και.....τα μωρουδικά του, το ίδιο μου κάνει!!

Και τι σημαίνει φίλτατε εάν ανακαλύψουνε τον τάφο του? Μήπως είπε ποτέ κανείς ότι............δεν πέθανε???

Η μήπως θα βγει μαζί με τον τάφο του και.........η «ελληνική» του καταγωγή??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 12:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Scwabe, νασε δω μια φρά να γράφεις κάτι
που να μην είναι η αντίδραση σου σε άλλου...Αν υποψιαστώ...
θα πεθάνω...
Αυτό το περι ελληνικότητας του βυζαντίου, τι σου λέει; για τον Μέγα Κνσταντίνο λέω...
Φίλε μου, δεν πάνε να γράφουν στα εληνικά, δεν πάνε να δηλώνουν Έλληνες, αφού σείς διαφωνείτε, ποιός τους δίνει σημασία;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 14:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
« για τον Μέγα Κνσταντίνο λέω...Φίλε μου, δεν πάνε να γράφουν στα εληνικά, δεν πάνε να δηλώνουν Έλληνες, αφού σείς διαφωνείτε, ποιός τους δίνει σημασία;»

Και εγώ για το ίδιο κάθαρμα λέω φίλτατε.

Για δείξε μου, που και πότε εδήλωσε ότι είναι Έλληνας???

Άπταιστα Ελληνικά μίλαγε και ο Φαρισαίος Σαούλ, άπταιστα Ελληνικά μίλαγε και ο Εβραίος Φίλων ο Αλεξανδρινός. Μήπως και αυτοί ήσαν Έλληνες και δεν το πήρε χαμπάρι η επιστημονική κοινότητα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 17:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Scwabe δείχνειςεμπάθεια και τίποτε άλλο,
χωρίς να υπολογίσουμε ότι υβρίζεις έναν άγιο της εκκλησίας...

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 00:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Αγαπητέ Scwabe δείχνειςεμπάθεια και τίποτε άλλο, χωρίς να υπολογίσουμε ότι υβρίζεις έναν άγιο της εκκλησίας...»

Αυτή είναι και η κατάρα που σέρνει μαζί του ο χριστιανισμός: τα παζάρια που έκανε ώστε να αποκτήσει κοσμική εξουσία, χρήμα και κρατική αναγνώριση.

Αποτέλεσμα αυτής της βρώμικης του διαδρομής, είναι ότι ΞΕΠΛΗΡΩΝΕ αυτές τις χάρες με αγιοποιήσεις τέτοιων καθαρμάτων όπως και του υποτιθέμενου (και μετά-θάνατον) «Αγίου Κωνσταντίνου». Φυσικά απο το παζάρι δεν εξαιρείται και η μανούλα του, η οποία για τους ίδιους λόγους κατέληξε ως «Αγία Ελένη».

Κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται η εκκλησία να λιβανίζει στα κεφάλια των αδαών τέτοιους «Αγίους» και «Αγίες», αλλά είναι πολλά τα άπλυτα, και έτσι επικρατεί η....ιερά σιωπή της παράδοσης..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 00:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe! από την άλλη Δευτέρα θα βαράμε συνέχεια παλαμάκια!...........έχεις δίκιο!............. μου έχει λείψει!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 22:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Schwabe! από την άλλη Δευτέρα θα βαράμε συνέχεια παλαμάκια!...........έχεις δίκιο!............. μου έχει λείψει..»

Εδώ που τα λέμε, δεν είναι και άσχημα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 02:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αυτό το περι ελληνικότητας του βυζαντίου, τι σου λέει; για τον Μέγα Κνσταντίνο λέω...
Φίλε μου, δεν πάνε να γράφουν στα εληνικά, δεν πάνε να δηλώνουν Έλληνες, αφού σείς διαφωνείτε, ποιός τους δίνει σημασία;...

Φίλε trexagireve , ποιός σου είπε ότι ο Flavius Valerius Constantinus η Μέγας Κωνσταντίνος ήταν Έλληνας ;;;
Πατέρας του Κωνσταντίνου ήταν ο Ιλλυρικής καταγωγής Ρωμαίος Καίσαρας Κωνστάντιος Α΄ Χλωρός (Aurelius Valerius Constantius) και μητέρα του η Ελένη , κόρη ξενοδόχου. Ο Κωνστάντιος ήταν μάλλον ταπεινής καταγωγής, παρά τους ισχυρισμούς του γιου του ότι καταγόταν από τον αυτοκράτορα Κλαύδιο Β΄ και η Ελένη κόρη κάποιου πανδοχέα από το Δρέπανο της Βιθυνίας. Ο Κωνσταντίνος ήταν γεννημένος το 273 μαχχ στην Ναϊσσό (Νις) της σημερινής Σερβίας , και η μόνη γλώσσα που γνώριζε ήταν τα Λατινικά , όσο γιά την Ελληνική γλώσσα δεν τη γνώριζε καθόλου γιατί δεν ήταν μεν αγράμματος , δεν είχε και όμως τόσο υψηλή μόρφωση .

Με προτροπή της μητέρας του δολοφόνησε την γυναίκα του Φάουστα , η οποία ζεματίσθηκε με καυτό λάδι στην μπανιέρα της , έπίσης με την υποψία ότι ίσως θέλει να του πάρη την εξουσία , έδωσε εντολή και εκτέλεσαν με στραγγαλισμό ενώ πλενόταν στα δημόσια λουτρά τον 27 χρονο πρωτότοκο γιό του από την Φάουστα , Φλάβιο Ιούλιο Κρίσπο (Flavius Julius Crispus) , ο οποίος έιχε διαγράψει μια λαμπρή καριέρα ως ανώτατος αξιωματούχος της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας .

Με δική του εντολή επίσης εκτελέστηκε με αποκεφαλισμό ο γαμπρός του Μάξιμος και εκτός από τον ηττηθέντα Λικίνιο και ο 11χρονος γιός του Λικινιανός .
Τηρώντας οι Χριστιανοί την παράδοση που ήθελε τους Ρωμαίους Αυτοκράτορες να θεοποιούνται , αλλά και τηρώντας τα προσχήματα , τον ανακήρυξαν άγιο μαζί με την μητέρα του Ελένη . Βοήθειά σου φίλε trexagireve και να τους χαίρεσαι .


Άγαλμα του Κωνσταντίνου Α' κοντά στον τόπο (Βρετανία) όπου ανακηρύχθηκε αυτοκράτορας
[url=http://www.freeimagehosting.net/][/url]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αμεινίας
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 12:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αμεινίας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχοντας επίγνωση ότι εκφέρω άποψη σε ένα topic που οι περισσότεροι παρασύρθηκαν από φανατισμό διαφόρων ειδών, επειδή παρά ταύτα πιστεύω ότι όλοι αγαπάμε την πατρίδα μας (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου) και επειδή η διαφωνία αν δεν παρεκτραπεί, αποτελεί πρόκληση, θα ήθελα ταπεινά να παρατηρήσω τα εξής:

1. Όλες οι αυτοκρατορίες που επικράτησαν σε παγκόσμιο επίπεδο από τότε που υπάρχει ιστορική μνήμη, τελικά υπέκυψαν στο νόμο της παρακμής.
Η αντοχή τους στο χρόνο ήταν αποτέλεσμα, περισσότερο οικονομικής και στρατιωτικής διάρθρωσης όπως και ιστορικών συνθηκών, παρά δείγμα πολιτισμικού ύψους.
Συμπέρασμα: Το πόσο άντεξαν οι Ελληνικές πόλεις-κράτη στις γεωπολιτικές εξελίξεις δεν αυξάνει ούτε μειώνει την πολιτισμική τους προσφορά.Αυτό ισχύει και για τους Σουμέριους και για τη Ρώμη κλπ.

2. Η εμπλοκή του θρησκεύματος στην κατηγοριοποίηση της εθνικότητας των πολιτών μιας αυτοκρατορίας (παλαιότερα) ή ενός κράτους (στη σύγχρονη εποχή), είναι άτοπη (αν δεν υπάρχει δόλος) ή ύποπτη (αν υπάρχει).
Συμπέρασμα: Το αν είμαι χριστιανός,12θειστής,βουδιστής ή ότι άλλο δε με κάνει λιγότερο ή περισσότερο Έλληνα.Η διάθεση μου να υπερασπιστώ την πατρίδα μου με ενώνει με όσους το έκαναν πριν από εμένα.

3. Η προσφορά πολιτισμού από την αρχαία ελληνική κλασσική γραμματεία σε όλη την οικουμένη είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι μεγαλύτερη με διαφορά από αυτήν που προσέφεραν οι γραμματείες άλλων πολιτισμών-αυτοκρατοριών.
Συμπέρασμα: Θα έπρεπε να έχει συντηρηθεί με προσοχή από τους όποιους επόμενους ισχυρούς πολιτικούς ή θρησκευτικούς ηγέτες,πράγμα που στη γενική περίπτωση δεν έγινε.

4. Υπήρξαν ανέκαθεν αγνοί ιδεαλιστές που τα λεγόμενα τους ήταν ανιδιοτελή και προήγαγαν το συμφέρον των πολλών έιτε σε θρησκευτικό επίπεδο έιτε σε κοσμικό.... τους καπέλωσαν όλους.

Συμπέρασμα: Οι Αρχαίοι Έλληνες έκαναν πολλά λάθη και μερικά εγλήματα(και δεν υπήρχε το ελαφρυντικό της αμορφωσιάς)-δεν αναιρείται η προσφορά τους.Οι Χριστιανοί επίσης έκαναν πολλά λάθη,όπως και εγκλήματα(περισσότερα δυστυχώς,αλλά υπήρχε το ελαφρυντικό της αμορφωσιάς).Δεν αναιρούνται οι βασικές αγαθές αρχές της θρησκείας.(Οι διάφορες "μακακείες" που έχουν πει οι διάφοροι πατέρες από υπερβάλλοντα ζήλο σαφώς δεν τους τιμούν αλλά δεν οριοθετούν τη θρησκεία που υποτίθεται ότι διακονούσαν.

Συγνώμη αν κούρασα με τη μακροσκελή εισαγωγή μου(επί του θέματος δεσμεύομαι ότι θα απαντήσω στο επόμενο post.

Με τιμή και σεβασμό σε όλους

ΥΣ: Είναι το 2ο post που κάνω σε forum(το πρώτο είναι προχθές αλλά επειδή δεν το πρόσεξα ήταν σε "νεκρό" topic....κοινώς είμαι αρχάριος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 00:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ένα έχω να πω το Βυζάντιο και ο Χριστιανισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την Ελλάδα. Όλα τα άλλα που λέγονται (και δεν μιλώ για εσάς εδώ στο φόρουμ) είναι για να μας απομακρύνουν από την Ορθόδοξη Πίστη μας.

αγγελος91Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 02:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91

Όλα τα άλλα που λέγονται (και δεν μιλώ για εσάς εδώ στο φόρουμ) είναι για να μας απομακρύνουν από την Ορθόδοξη Πίστη μας.


Ε, είναι δυνατόν να κάνουμε χωρίς την απαραίτητη Conspiracy Theory? Αραγε εμπεριέχει και Εβραίους μέσα?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 13:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Δεν είναι άξια αναφοράς ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, τον οποίο ΕΘΑΨΕ και έθεσε κάτω απο την μπότα τόσο της ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ όσο και μιας ξένης προς τον Ελληνισμό θρησκείας, του Ιουδαιοχριστιανισμού.

Μας δουλεύεις, για ποιό πράγμα είναι για μένα ως Έλληνα άξια αναφοράς?



Ότι θέλεις γράφεις! οι Έλληνες έθαψαν τον Ελληνισμό? Μα οι Έλληνες ήσαν Χριστιανοί Ορθόδοξοι! αν εννοείς την ειδωλολατρία! ναι την έθαψαν! και δε δυσκολεύτηκαν καθόλου από τον 4ο αιώνα και μετά όταν επιτράπηκε η διάδοση του Χριστιανισμού σε πολύ λίγα χρόνια δεν είχαν μείνει παρά μόνο οι ιερείς και οι οικογένειές τους που ήσαν ειδωλολάτρες ενώ οι περισσότεροι ναοί ερημώθηκαν λόγω έλλειψης ανθρώπινου δυναμικού!
Εάν εννοείς Ρωμαϊκή αυτοκρατορία! το Βυζάντιο μετά τον 8ο αιώνα! τότε να οι λεγόμενοι "Δυτικοί" που μιλούσαν τη Ρωμαϊκή γλώσσα! τι ήσαν? Γιατί στο Βυζάντιο που ήσαν Ρωμαίοι όπως λες μιλούσαν την Ελληνική ενώ στη Ρώμη για παράδειγμα που δεν ήσαν Ρωμαίοι! μιλούσαν τη Ρωμαίκή!
quote:
Stelaras:
Ελλάδα σημαίνει αγώνας λες,καλά μέχρι εδώ,αγώνας για την πίστη,και αυτό το δέχομαι.Για τη ζωή,τη γνώση,την Ελευθερία,αυτά τα τρία όμως τι σχέση έχουν με το χριστιανισμό.Ο χριστιανισμός απορρίπτει τα εγκώσμια και περιμένει τον παράδεισο.Πίστευε και μη ερεύνα δεν κυρήτταν και κυρήττουν οι ''πατέρες του έθνους''.Διδάσκει ταπεινοφροσύνη ο χριστιανισμός,ή παθητική στάση στα όσα μας επιφυλάσσει ο θεός?

Tι σχέση έχει ο Χριστιανισμός με τη ζωή, τη γνώση και την Ελευθερία? .......Μα αυτά διδάσκει! Αν μας πεις όμως τι σχέση έχει ο Χριστιανισμός με την επίγεια εξουσία θα σου απαντήσω καμία!

quote:
Stelaras:
Και συνεχίζω για το σχολικό βιβλίο,όλων των τάξεων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.Είναι απίστευτα χαζό.Αυτό το βιβλίο καλλιεργεί την ητοπάθεια,μόλις το διαβάζεις παίρνεις την αίσθηση ότι η Ελλάδα ήταν πάντα το θύμα της υπόθεσης.
Δε νομίζεις ότι είναι επίσης χαζό να πιστεύεις ότι οι επαναστάτες έβαζαν το χέρι στο ευαγγέλιο και προσεύχοταν και ορκίζοταν για να τους βοηθήσει ο θεός?
Είναι λογικό το κάθε κράτος να γράφει την ιστορία όπως γουστάρει,όλα το κάνουν,αλλά το θέμα είναι να μην τα πιστεύουμε άκριτα.Πως θες να πιστέψω ότι υπήρξε κρυφό σχολειό?
Όλα αυτά για το θέμα της επανάστασης και το πόσο βοήθησε η θρησκεία σε αυτή,όπως τα ξέρει ο φίλος μας ο MIXAHL32 και ο europaios,από το σχολικό βιβλίο.

Όσο για τα άλλα με την αγιά σοφιά που λες,εντάξει,υπάρχουν και γιατροί.



Τα γράφουν στα απομνημονεύματά τους αλλά πέρα από αυτό οι Ιστορικοί εκτός των σχολικών βιβλίων που τα μνημονεύουν είναι δεκάδες! Εσύ όμως από ότι βλέπω οι μόνες σου πηγές είναι το ίντερνετ και αυτό επιλεκτικά!
quote:
macedon :
Παραμύθια
Οι αυτοκράτορες ούτε πριν ούτε κατά τη διάρκεια ούτε μετά τη Μακεδονική Δυναστεία ήταν Ελληνες. Αυθαίρετοι ισχυρισμοί χωρίς κανένα ιστορικό υπόβαθρο.

Η γλώσσα ήταν ελληνική γιατί ήδη μιλιόταν σε ολόκληρο τον κόσμο, πολύ πριν επέλθει η χριστιανική λαίλαπα. Με τον ίδιο τρόπο που η ισπανική μιλιέται σε ποσοστό 60% στην Καλιφόρνια, χωρίς αυτή να ταυτίζεται με το Μεξικό.

Οσο για το ότι μια ασιατική θρησκεία με εβραϊκά τελετουργικά, εβραίους θεούς, εβραϊκά ονόματα ... μέχρι και εβραϊκή αρχιτεκτονική είναι δείγμα ... ελληνικότητας, αυτό ομολογώ ότι ήταν το καλύτερο παραμύθι απ'όλα.



To έχουμε συζητήσει πάλι αυτό! από τη Μακεδονική δυναστεία και μετά ελάχιστοι ήσαν οι μη Έλληνες! βασιλιάδες όλοι σχεδόν ήσαν Έλληνες.
Και οι Ιταλοί, οι Γάλλοι, οι Γερμανοί, οι Μουσουλμάνοι! οι Αιγύπτιοι, οι Σύριοι κ.ο.κ. πως είχαν και έχουν διαφορετική γλώσσα? και πως κρατήσαμε τελικά μόνο εμείς την Ελληνική που είχε και το Βυζάντιο? εάν αυτό δεν αποδεικνύει την Ελληνικότητά του τότε τι να πω?
Η Ισπανική μιλιέται σε ποσοστό 60% στην Καλιφόρνια, χωρίς αυτή να ταυτίζεται με το Μεξικό γράφεις.
Ναι την επέβαλλαν οι Ισπανοί! στο Βυζάντιο λοιπόν οι Βυζαντινοί μιλούσαν όχι τη Βυζαντινή! αλλά την Ελληνική! πότε?......από τον 7ο αιώνα και μετά! όταν έγινε κύρια γλώσσα! Όταν η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία άρχισε να μετατρέπεται σε Ελληνική!

quote:
macedon :

Το ότι δεν τουρκέψαμε το οφείλουμε ακριβώς στο αντίθετο. Οτι δεν ακούσαμε τα κυρήγματα των χριστιανών υποτακτικών του σουλτάνου (πατριαρχών και λοιπών τουρκορθόδοξων) και ξεσηκωθήκαμε.

Η θρησκεία έκανε τα πάντα για να τουρκέψουμε αλλά... δεν τα κατάφερε.



Καμιά φορά μια εικόνα χίλιες λέξεις!
quote:
macedon :
Γιατί να ασπαστούν τον ισλαμισμό; Ο χριστιανισμός ήταν υπό την προστασία του Σουλτάνου από το 1454 ακόμα. Οποιοσδήποτε κυκλοφορούσε στην Οθωμανική αυτοκρατορία και είχε χαρτιά από το πατριαρχείο, είχε ασυλία έναντι των όθωμανών.

Γιατί οι Έλληνες είχαν μετακομίσει στα Ελληνικά βουνά? και στις παραθαλάσσιες περιοχές τις είχαν κατακλύσει οι Μουσουλμάνοι? Ενώ με την απελευθέρωση άρχισε η μετακίνηση των πληθυσμών? Αφού ασυλία είχαμε ως Χριστιανοί!..........

Ρε τι ωραία που τα περνούσαμε ως Χριστιανοί! με τους Τούρκους! ..... γιατί ο Μωάμεθ έδωσε ασυλία στο Χριστιανισμό? Γιατί πολλές φορές οι Πατριάρχες αναγκαζόντουσαν να υπενθυμίσουν στους Τούρκους την εντολή του Μωάμεθ? αφού όλα ήσαν μέλι γάλα? Γιατί πολλά μοναστήρια ξεκληρήθηκαν από μοναχούς από τους Τούρκους?
Γιατί μετέτρεπαν Χριστιανικούς ναούς σε τζαμιά? Πότε από την πτώση της Πόλης επαναλειτούργησε η Αγία Σοφία?........

quote:
europaios2
O Θεός απών? δε νομίζω εάν διαβάσεις τον εθνικό μας ύμνο! θα δεις ότι γράφει άλλα.

---------------------------------------------------------------------
macedon :
Ο εθνικός ύμνος δεν γράφει τίποτε για το Θεό.




Καϋμένε macedon! απλά έχεις την ευτυχία να έχω έλλειψη χρόνου! είναι και το καλοκαίρι η θάλασσα, ο μικρός!, ίδωμεν........

Ωλιγόστευαν οι σκύλοι
και Αλλά(χ) εφωνάζαν Αλλά(χ)
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφόναζαν φωτιά.

Της αυγής δροσάτο αέρι,
δε φυσάς τώρα εσύ πλιό
των ψευδόπιστων το αστέρι,
φύσα, φύσα εις το Σταυρό.

Πήγες εις το Μεσολόγγι
την ημέρα του Χριστού
μέρα που άνθισαν οι λόγγοι
για το τέκνο του Θού.

Σου’ λθε εμπρός λαμποκοπώντας
η Θρησκεία μ’ ένα Σταυρό,

και το δάκτυλο κινώντας,
όπου ανεί τον ουρανό,

Σ’ αυτό εφώναξε το χώμα
στάσου ολόρθη, Ελευθεριά!
και φιλώντας σου το στόμα
μπαίνεις μες στην εκκλησιά.


Εις την Τράπεζαν σιμώνει,
και το σύγνεφο το αχνό
γύρω-γύρω της πυκνώνει,
που σκορπάει το θυμιατό.

Αγρικάει την ψαλμωδία,
όπου εδίδαξεν αυτή
βλέπει την φωταγωγία
στους Αγίους μπροστά χυτή.

Με φωνή που καταπίθει,
προχωρώντας, ομιλείς
<<Σήμερ’ άπιστοι, εγγενήθη,
Ναι, του κόσμου ο Λυτρωτής.>>

Αυτός λέγει….Αφουγκρασθήτε:
Εγώ είμ’ Άλφα, Ωμέγα εγώ

πέσε, που θ’ αποκρυφθήτε
εσείς όλοι αν οργισθώ?

Και κει που’ ναι η Αγία Σοφία
μες τους λόφους τους επτά,
όλα τα’ άψυχα κορμία
βραχοσύντριφτα γυμνά,

Σωριασμένα να τα σπρώξη
η κατάρα του Θεού,
κι απ’ εκεί να τα μαζώξη
ο αδελφός του Φεγγαριού

Κάθε πέτρα μνήμα ας γένη,
και η Θρησκεία κι η Ελευθερία
μ’ αργοπάτημα ας πηγαίνη
μεταξύ τους και άς μετρά.

Πνίγοντ’ όλοι οι πολεμάρχοι,
και δεν μνέσκει ένα κορμί
Χάρου, σκια του Πατριάρχη,
που σε πέταξαν εκεί.

Όλοι κλαύσθε αποθαμένος
ο αρχηγός της Εκκλησιάς
κλαύστε, κλαύστε κρεμασμένος
ωσάν να τανε φονιάς.

Έχει ολάνυκτο το στόμα
π’ ώρες πρώτα είχε γευθή
Τ’ άγιον Αίμα τ’ Άγιον Σώμα
λες, πως θε να ξαναβγή

Η κατάρα που είχε αφήσει,
λίγο πριν να αδικηθή,
είς όποιον δεν πολεμήση,
και ημπόρε να πολεμή.

Την ακούω, βροντάει, δεν παύει
εις το πέλαγο, εις τη γη,
και μουγκρίζοντας ανάβει
την αιώνια αστραπή.

quote:
Schwabe:
Ο Ελληνισμός τώρα, ο Ελληνικός τρόπος ζωής, η κοσμοθέαση, το ήθος και έθος των Ελλήνων, κηνηγήθηκε ανελέητα απο τους μισαλλόδοξους εκχριστιανισμένους Ρωμαίους, καθώς η Ελληνική φιλοσοφία και τρόπος σκέψης αποτελούσε παράγοντα που ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕ την παιδαριώδη και επιπόλαια κοσμοθεωρία των χριστιανών.

Άντε γεια!........Η Άννα Κομνηνή γράφει ("Αλεξιάς"), αναφερόμενη στο εκπαιδευτήριο
ορφανών που είχε ιδρύσει ο πατέρας της:
"Και έστιν ιδείν και Λατίνον ενταύθα παιδοτριβούμενον και Σκύθην
ελληνίζοντα και Ρωμαίον τα των Ελλήνων συγγράμματα μεταχειριζόμενον
και τον αγράμματον Έλληνα ορθώς ελληνίζοντα."

Ο αυτοκράτωρ της Νικαίας Ιωάννης Δούκας Βατάτζης γράφει προς τον πάπα Γρηγόριο Θ', περί της σοφίας η οποία "εν τω γένει των Ελλήνων ημών βασιλεύει". Υποστηρίζει ότι η μεταφορά της κληρονομιάς του Μεγάλου
Κωνσταντίνου είναι εθνική "εις το ημέτερον γένος" (και δεν ανήκει
επομένως στον Λατίνο, πλέον, αυτοκράτορα της Κωνσταντινουπόλεως).
Ο υιός του Βατάτζη Θεόδωρος Β' Λάσκαρις προβάλλει το όνομα των
Ελλήνων με πραγματικό εθνικιστικό ζήλο ("Χριστιανική Θεολογία", 7):Δεν τονίζει απλώς ότι "απασών γλωσσών το ελληνικόν υπέρκειται γένος",
αλλά και ότι "Πάσα τοίνυν φιλοσοφία και γνώσις Ελλήνων εύρεμα... Συ
δε, ω Ιταλέ, τίνος ένεκεν εγκαυχά;".


"Επιστολή" του Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη Αυτοκράτορα του Βυζαντίου, στον Πάπα Γρηγόριο όταν αυτός του ζήτησε να μην ανακαταλάβει το λατινικό βασίλειο της Κων/πολής μετά την άλωση:
"Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ο Δούκας , τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίω σωτηρίας και ευχών αίτησιν" .

Οι γενάρχαι της βασιλείας μου, οι από του γένους των Δουκών και Κομνηνών, ίνα μη τους άλλους λέγω ,τους από γενών Ελληνικών άρξαντας επί πολλάς εκατοστύας ετών την αρχήν κατέσχον της Κωνσταντινουπόλεως , ούς και η της Ρώμης εκκλησία και οι ιεράρχαι προσηγόρευον Ρωμαίων αυτοκράτορας

Ο διαπρεπέστερος των βυζαντινολόγων, ο πολύς Sir Steven Runciman έχει ήδη αναφερθεί. Στο έργο του, Βυζαντινός Πολιτισμός, χαρακτηρίζει το Βυζάντιο «συγχώνευση της αυτοκρατορικής Ρώμης και της χριστιανικής Ελλάδας» και αναφέρεται «στις αρχές του 15ου αιώνα, όταν ήταν πια φανερό ότι η Αυτοκρατορία πέθαινε και ο πάπας είχε ανακτήσει αρκετό από το κύρος του, πολιτικοί του αυτοκράτορα, στην απελπισία τους, ανανέωσαν την κίνηση για την ένωση. Ο Μανουήλ Β’ καλλιεργούσε με πολλή προθυμία τις σχετικές ελπίδες σαν ένα δέλεαρ για τη Δύση και συμβούλευε και το γιό του να υπόσχεται διαπραγματεύσεις, αλλά να τις αναβάλλει επ’ άπειρον.
Η έπαρση των Λατίνων και το πείσμα των Ελλήνων, δεν θα τους άφηναν ποτέ να συμφωνήσουν και κάθε απόπειρα για ένωση, απλώς θα έκανε το σχίσμα μεγαλύτερο» του είπε.

quote:
sonofzeus :
Πίσω στο θέμα μας, δεν νομίζω να διαφωνούν πολλοί ότι
ο χριστιανισμός όχι μόνο έγινε αιτία να μείνει πίσω η Ελλάδα κατά 1500 χρόνια αλλά και ολόκληρη η ανθρωπότητα να χάσει τουλάχιστον 1000 χρόνια προόδου. Οι χριστιανοί κυνήγησαν όλους τους φιλόσοφους και επιστήμονες που δεν συμφωνούσαν με τις "αλήθειες" της Βίβλου.
Διέκοψαν τις έρευνες και εργάστηκαν μόνο για να αποδείξουν θεολογικές ερμηνείες και να προάγουν δόγματα. Οι χριστιανοί το "πίστευε, και μή ερεύνα" το ακολούθησαν πιστά και το εφάρμοσαν ακόμη στην επιστήμη , δεχόμενοι την Βίβλο και τον Αριστοτέλη (τουλάχιστον όπου συμφωνούσαν) δογματικά ως αυθεντίες.
Οχι ότι δεν υπήρχαν διάνοιες ανάμεσα στους χριστιανούς, κάθε άλλο π.χ. Αυγουστίνος, Ωριγένης και πολλοί άλλοι. Αν αυτοί είχαν ασχοληθεί με τον άνθρωπο και την επιστήμη αντί με τη θεολογία και το θεό πόσο μπροστά θα ήταν τώρα η Ελλάδα !(δεν θα υπήρχε Βυζάντιο)και φυσικά όλος ο κόσμος!


Ότι θέλεις γράφεις! δηλαδή σήμερα που ο Χριστιανισμός εξακολουθεί να είναι η κυρίαρχη θρησκεία στις ανεπτυγμένες χώρες?........η επιστήμη δεν προχωρεί?


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

[b] [blue]

Edited by - europaios2 on 01/06/2008 14:14:20

Edited by - europaios2 on 01/06/2008 14:22:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίρνεις κομμάτια από αυτά που γράφουν άλλοι και τα ερμηνεύεις όπως θέλεις,φθηνό,πολύ φθηνό.

Ο χριστιανισμός δεν έχει σχέση με την επίγεια εξουσία?Και προς τι η ιεραρχική διάθρωση στους κόλπους της εκκλησίας?

Τι διάολο διδάσκει πια αυτός ο χριστιανισμός?Η μάζα των χριστιανών ΑΓΝΟΕΙ τι είναι καν χριστιανισμός και από που προέρχεται.Ο χριστιανισμός δε πράττει τα μέγιστα για να τους κρατήσει στο σκοτάδι.Αλίμονο αν μπορεί ελεύθερος άνθρωπος να ασπαστεί αυτό το δόγμα.

Europaios,τράβα πάλι στο δημοτικό.Ο schwabe γράφει ότι η ανατολική ρωμαική αυτοκρατορία μέσω του χριστιανισμού έθαψε τον Ελληνισμό.Και εσύ κατάλαβες ότι οι Έλληνες έθαψαν τον Ελληνισμό.

Οι Έλληνες ήταν από πάντα χριστιανοί ορθόδοξοι?Και το πήραν χαμπάρι γύρω στον 4ο αιώνα και κατέστρεψαν ότι είχαν φτιάξει μέχρι τώρα?

Δεν έχω χρόνο για να σχολιάσω και να αντιτάξω την άποψη στα άλλα που γράφεις.Το απόγευμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 14:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras:
Παίρνεις κομμάτια από αυτά που γράφουν άλλοι και τα ερμηνεύεις όπως θέλεις,φθηνό,πολύ φθηνό.

Φθηνή δεν είναι η παροχή πληροφοριών! φθηνή θα μπορούσε να πει κανείς τη χρησιμοποίηση πολλών nic name για να γίνεται ντόρος!
quote:
Stelaras:
Τι διάολο διδάσκει πια αυτός ο χριστιανισμός?Η μάζα των χριστιανών ΑΓΝΟΕΙ τι είναι καν χριστιανισμός και από που προέρχεται.Ο χριστιανισμός δε πράττει τα μέγιστα για να τους κρατήσει στο σκοτάδι.Αλίμονο αν μπορεί ελεύθερος άνθρωπος να ασπαστεί αυτό το δόγμα.

Europaios,τράβα πάλι στο δημοτικό.Ο schwabe γράφει ότι η ανατολική ρωμαική αυτοκρατορία μέσω του χριστιανισμού έθαψε τον Ελληνισμό.Και εσύ κατάλαβες ότι οι Έλληνες έθαψαν τον Ελληνισμό.

Οι Έλληνες ήταν από πάντα χριστιανοί ορθόδοξοι?Και το πήραν χαμπάρι γύρω στον 4ο αιώνα και κατέστρεψαν ότι είχαν φτιάξει μέχρι τώρα?

Δεν έχω χρόνο για να σχολιάσω και να αντιτάξω την άποψη στα άλλα που γράφεις.Το απόγευμα...



Με τέτοιες απόψεις περί "μάζας"!.............τι να καταλάβεις?
quote:
Stelaras:
Ο schwabe γράφει ότι η ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία μέσω του χριστιανισμού έθαψε τον Ελληνισμό.Και εσύ κατάλαβες ότι οι Έλληνες έθαψαν τον Ελληνισμό.

Κανείς δεν έθαψε τον Ελληνισμό! εκτός εάν εννοείς Ελληνισμό την ειδωλολατρία!........Ε! αυτή θάφτηκε από μόνη της! Ποιος να θυσίαζε στον Ποσειδώνα για να γαληνέψει η θάλασσα?
Οι Έλληνες αμέσως ασπάστηκαν το Χριστιανισμό κάτι που ο ίδιος ο Ιησούς είχε πει:<< Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.
Ούτοι ουν προσήλθον Φιλίππω τω από Βιθσαιδά της Γαλιλαίας, και ηρώτων αυτόν λέγοντες, κύριε, θέλομεν τον Ιησούν ιδείν . Έρχεται Φίλιππος και λέγει τω Ανδρέα, και πάλιν Ανρδρεάς και Φίλιππος λέγουσι τω Ιησού, ο δε Ιησούς απεκρινάτο αυτοίς λέγων, ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου.>>

Oι Βυζαντινοί ως Έλληνες δε μπορούσαν να στραφούν εναντίων της Ελλάδας! δε μπορεί κάποιος να στραφεί εναντίων του εαυτού του! είδες καμιά Ακρόπολη να κατεδαφίζεται? Αντιθέτως δίδασκαν την Ελληνική παιδεία και τα συγγράμματα των αρχαίων Ελληνων φιλοσόφων.
Στο κενό πέφτουν τέτοιες κακόγουστες αναφορές περί δημοτικού κ.λ.π. και τίποτα περισσότερο!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 01/06/2008 14:44:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 15:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αγαπητέ υβριστή (έναν τίτλο που τον κέρδισες επάξια).....


Ασχολήσου με την καμπούρα σου και άστον τον Dimitris213 γιατί σας έβαλε γυαλιά!

quote:
macedon:
Ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία που απευθύνεται στα κατώτερα ένστικτα του αγράμματου ανθρώπου, επιβλήθηκε διά της βίας και διατηρείται χάρη στην κρατική αρωγή

Επιβλήθηκε από τη χάρη του Θεού! 5-12 αγράμματοι ψαράδες και ένας άοπλος φαντασιόπληκτος Παύλος και ο Χριστιανισμός έγινε παγκοσμίως γνωστός!
Τόσοι σοφοί πρόγονοί μας! και στην ειδωλολατρία σήμερα πιστεύουν μόνο οι Μάο-Μάο στην Αφρική!.....τα πράγματα μιλάνε μόνα τους!
quote:
Dimitris213 :
Αποχωρώ απο το Θέμα "BYZANTIO & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ?" καθώς δεν βοηθάω καθόλου στην εξελιξή του με το να τσακώνομαι μαζί σου.
Κάτι που θα έπρεπε και εσύ να έχεις κάνει απο καιρό στο "Προφητείες για κοντινό πόλεμο Νο3"

quote:
Dimitris213:
Ζητώ συγγνώμη απο τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Συγνώμη να ζητήσεις από τον εαυτό σου, που δεν είναι δυνατός!
quote:
Dimitris213:
Το να με έχεις αποκαλέσει πολλάκις αμόρφωτο , αφελή , "κατώτερα ένστικτα αγράμματου ανθρώπου" ,ανιστόρητο , φαντασιόπληκτο , αιμοσταγή εσύ δεν τα θεωρείς βρισιές και προσβολές τα θεωρείς κριτική.

macedon:
Ποτέ δεν σε αποκάλεσα έτσι, αλλά σε αποκαλώ τώρα ψεύτη


macedon:
<<Ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία που απευθύνεται στα κατώτερα ένστικτα του αγράμματου ανθρώπου,
επιβλήθηκε διά της βίας και διατηρείται χάρη στην κρατική αρωγή.
macedon! έχεις πρόβλημα με τη μνήμη σου ένα post ποιο πάνω τα έγραψες αυτά!

quote:
macedon: Oσο για το "ξεφτίλισμα" που αναφέρεις (εγώ το ονομάζω "ξεσκέπασμα") κάνε υπομονή. Μόλις τελειώσω με την εξεταστική, θα πιάσω έναν-έναν τους πατέρες της εκκλησίας των χριστιανών και την ανθελληνική τους δράση. Εναν-έναν!

macedon! είσαι υπεράνθρωπος! σε θαυμάζω! γράφεις βιβλίο! (το Απόλλων ii), είσαι αποσπασμένος δάσκαλος στις ΗΠΑ!, σπουδάζεις στη νομική Θεσσαλονίκης!...........μήπως βγάζεις και κουνέλια από το καπέλο? .......... μα ποιος είσα? ο Ναπολέων σε μετενσάρκωση? ....... καλή επιτυχία στις εξετάσεις! και που σαι............μη χάσεις το αεροπλάνο για το forum! δε λέει!!!!!
quote:
macedon:
Δεν ζητάω (και μάλιστα απεγνωσμένα) την παρέμβαση κανενός. Αν ζητούσα, θα έστελνα ένα mail στους admin με το τόπικ και θα ζητούσα ευθέως κάτι. Εκφράζω απλά μια γενική άποψη για ένα θλιβερό φαινόμενο, στο οποίο είσαι δυστυχώς πρωταγωνιστής.

Σώπα καημένε γιατί να γράφεις? ένα τηλεφώνημα αρκεί! η ένας καφές! μια πάστα!
quote:
Schwabe:
Οι ισλαμιστές ηγέτες διέσωσαν τα Ελληνικά Βιβλία? Σωστό. Την εποχή της μεγάλης ακμής του Ισλάμ, Άραβες σοφοί έρχονται στη βυζαντινή αυτοκρατορία για να αγοράσουν αρχαία χειρόγραφα τα οποία μελετούν, αντιγράφουν και μεταφράζουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα έργα του μαθηματικού Διοφάντου τα οποία χρωστάμε στις αντιγραφές από τους Άραβες.


Που τα βρήκαν βρε ψεύτη? Εσύ δεν έχεις πει ότι οι Βυζαντινοί τα είχαν καταστρέψει?
quote:
Schwabe:
Επίσημη γλώσσα του χαλιφάτου ήταν η Ελληνική? Σωστό! Η Οθωμανική Αυτοκρατορία λίγα χρόνια μετά την άλωση της Νέας Ρώμης, είχε κάνει επίσημη γλώσσα της τα Ελληνικά για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα!
Πολλοί σουλτάνοι είχαν Ελληνίδα μητέρα..

Καμιά πηγή? ενδιαφέρον ακούγονται.......... ανέφερε και πηγή για να τα μελετήσουμε!
quote:
Schwabe:
Δεν πρόκειται για μίσος. Πρόκειται για ιστορική δικαίωση. Βλέπεις, ο χρόνος τίποτα δεν χαρίζει. Με τον ίδιο τρόπο που οι εκχριστιανισμένοι Ρωμαίοι επέβαλαν σε άλλους λαούς τον χριστιανισμό και το κυνήγι κάθε άλλης κοσμοθέασης, με τον ίδιο τρόπο πληρώθηκαν αργότερα π.χ. απο τους Μουσουλμάνους.

Τους Ρωμαίους! ποιος τους εκχριστιάνισε με το ζόρι?
quote:
macedon:
Η Οθωμανική αυτοκρατορία ήταν εχθρός του ελληνισμού, όπως εχθρός του ελληνισμού ήταν και ο χριστιανισμός.
Γι' αυτό άλλωστε η οθωμανική αυτοκρατορία βρήκε στο πρόσωπο των εκπροσώπων του χριστιανισμού τον καλύτερό της σύμμαχο.
Ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου.
Μόνο που η οθωμανική αυτοκρατορία έγινε εχθρός του ελληνισμού λόγω γεωπολιτικών συμφερόντων, ο χριστιανισμός είναι εχθρός του ελληνισμού από πεποίθηση.

Άρα εμείς οι Έλληνες Χριστιανοί ορθόδοξοι στο θρήσκευμα! οι μισούμε τους Έλληνες εχθρούς μας! ή δεν είμαστε Έλληνες όπως είχες ο ίδιος δηλώσει........
macedon: Η Ελλάδα καοικοίτε από πολλόυς Χριστιανούς και λίγους Έλληνες!........ Έχεις δίκιο που να σφίξουν οι ζέστες!!!!!!!
quote:
Schwabe:
Τα Ελληνικά μνημεία, τις Ελληνικές φιλοσοφικές σχολές, την Ελληνική κοσμοθέαση δεν την κυνήγησαν και κατέστρεψαν οι Οθωμανοί, αλλά οι χριστιανοί της Νέας Ρώμης. Αυτοί που τόσο κατα τα άλλα «αγάπησαν την Ελλάδα»...
Nαι.....ναι..... τώρα γιατί διδάσκονταν τον Αριστοτέλη!........... τον Πυθαγώρα........τον Όμηρο........ ποιος ξέρει! θα είχαν βύσμα!!!!!!!!!!!!!!
quote:
Αμεινίας :
2. Η εμπλοκή του θρησκεύματος στην κατηγοριοποίηση της εθνικότητας των πολιτών μιας αυτοκρατορίας (παλαιότερα) ή ενός κράτους (στη σύγχρονη εποχή), είναι άτοπη (αν δεν υπάρχει δόλος) ή ύποπτη (αν υπάρχει).
Συμπέρασμα: Το αν είμαι χριστιανός,12θειστής,βουδιστής ή ότι άλλο δε με κάνει λιγότερο ή περισσότερο Έλληνα.Η διάθεση μου να υπερασπιστώ την πατρίδα μου με ενώνει με όσους το έκαναν πριν από εμένα.


Άτοπη? γιατί? Σύμπτωση ότι οι Αιρέσεις κυρίως είχαν και διαφορετική εθνική ταυτότητα? Σύμπτωση το ότι στην Οθωμανική αυτοκρατορία κυνηγούσαν με κάθε ευκαιρία τους Χριστιανούς? Σύμπτωση? Σήμερα είναι "λίγο" διαφορετικά τα πράγματα! αλλά τότε έτσι ήταν!
quote:
Αμεινίας :
Η προσφορά πολιτισμού από την αρχαία ελληνική κλασσική γραμματεία σε όλη την οικουμένη είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι μεγαλύτερη με διαφορά από αυτήν που προσέφεραν οι γραμματείες άλλων πολιτισμών-αυτοκρατοριών.

Συμπέρασμα: Θα έπρεπε να έχει συντηρηθεί με προσοχή από τους όποιους επόμενους ισχυρούς πολιτικούς ή θρησκευτικούς ηγέτες,πράγμα που στη γενική περίπτωση δεν έγινε.



Τι εννοείς λέγοντας συντηρηθεί?
Υ.Γ. "καλώς ήρθες και καλή συμμετοχή!"

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 16:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
To έχουμε συζητήσει πάλι αυτό! από τη Μακεδονική δυναστεία και μετά ελάχιστοι ήσαν οι μη Έλληνες! βασιλιάδες όλοι σχεδόν ήσαν Έλληνες.

Παραμύθια! ακόμη περιμένω τις αποδείξεις ή έστω τις αναφορές περί ελληνικότητας του Βασιλείου.

Για ρίξε μας εδώ στο τραπέζι κάτι που να πιστοποιεί τα παραπάνω που λες...

quote:
europaios2
Η Ισπανική μιλιέται σε ποσοστό 60% στην Καλιφόρνια, χωρίς αυτή να ταυτίζεται με το Μεξικό γράφεις.
Ναι την επέβαλλαν οι Ισπανοί!

Τόσο ξέρεις, τόσο λες. Η ισπανική μιλιέται στην Καλιφόρνια λόγω του τεράστιου κύματος μεταναστών που έχει η Καλιφόρνια από το Μεξικό.

quote:
europaios2
Ρε τι ωραία που τα περνούσαμε ως Χριστιανοί! με τους Τούρκους! ..... γιατί ο Μωάμεθ έδωσε ασυλία στο Χριστιανισμό? Γιατί πολλές φορές οι Πατριάρχες αναγκαζόντουσαν να υπενθυμίσουν στους Τούρκους την εντολή του Μωάμεθ? αφού όλα ήσαν μέλι γάλα? Γιατί πολλά μοναστήρια ξεκληρήθηκαν από μοναχούς από τους Τούρκους?

Καλό θα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι να παραθέτεις και κανα στοιχείο να το υποστηρίζει. Εκτός αν δεν έχεις...

quote:
europaios2
Καϋμένε macedon! απλά έχεις την ευτυχία να έχω έλλειψη χρόνου! είναι και το καλοκαίρι η θάλασσα, ο μικρός!, ίδωμεν........

Επειδή δεν γνωρίζεις τι σου γίνεται, επέτρεψέ μου να σε βοηθήσω...
Ο Εθνικός Υμνος, είναι οι εξής δύο στροφές:

"Σε γνωρίζω από την κόψη, του σπαθιού την τρομερή
σε γνωρίζω από την όψη που με βια μετράει τη γη.

Απ'τα κόκκαλα βγαλμένη, των Ελλήνων τα ιερά
και σαν πρώτα αντρειωμένη, χαίρε ώ χαίρε ελευθεριά".

Αυτός είναι ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας και της Κύπρου.Αυτό που παραθέτεις είναι το έργο "Υμνος προς την Ελευθερία" του οποίου οι 2 πρώτες στροφές αποτέλεσαν τον εθνικό μας ύμνο.

Και, όπως σου είπα, στον εθνικό μας ύμνο δεν αναφέρεται τίποτε για το θεό.

Είναι πάντως αξιοπερίεργο ένας "ελληναράς" σαν και σένα, (άσχετο που ταυτίζεται με όλους αυτούς που προπαγανδίζανε τη δουλεία των Τούρκων και τους υποστηρίζει) να μην γνωρίζει ούτε τον εθνικό ύμνο της χώρας του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios,τι σε έπιασε σήμερα και πήρε σβάρνα τα παλαιότερα ποστ των οποίων παραθέτεις κάποια κομμάτια,τα ερμηνεύεις όπως γουστάρεις και τα χλευάζεις.Λογικό να γελάς,αφού δεν μπορείς να αντιτάξεις σοβαρή επιχειρηματολογία.Γνήσιος χριστιανός,ειλικρινά το πιστεύω αυτό.

Αυτά που λες για τον ανηλεή και απάνθρωπο διωγμό που υπέστη η χριστιανική θρησκεία από τους τούρκους τα λέει το σχολικό βιβλίο.Το σχολικό βιβλίο όμως δε λέει και πολλά περισσότερα.Χαρακτηριστικά,όταν οι έλληνες μπήκαν στην τριπολιτσά,αρχίσανε και σφάζανε αδιακρίτως και κάνανε πλιάτσικο.Πρώτη φορά είδαν το κολοκοτρώνη να κλαίει επειδή δεν μπορούσε να τους σταματήσει.Καταλαβαίνεις τώρα ότι το κάθε σχολικό βιβλίο προωθεί τα γεγονότα που συμφέρουν την ισχύουσα τάξη πραγμάτων.Στην περίπτωση αυτή,το παπαδαριό.Δεν ξέρω που βρήκες εσύ τις άλλες πηγές που μαρτυρούν ότι η χριστιανοσύνη υπέστη τέτοιος διωγμούς,ίσως σε κανά παπαδο-βιβλίο.

Όταν λες χρησιμοποίηση πολλών nick name εννοείς πως είμαι κάποιος άλλος που έχει 4-5 λογαριασμούς και γράφει τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια ώστε να ισχυροποιήσει τη θέση του.Βλέπεις τα σαθρά θεμέλια του χριστιανισμού να καταστρέφονται και φοβήθηκες,λογικό,κάθε πρόβατο φοβάται όταν δεν είναι τα σκυλιά γύρω να το προστατέψουν.

Συγχώνευση της ρωμαικής αυτοκρατορίας και της χριστιανικής Ελλάδας?
Έχεις μπερδέψει τη χρονολογική σχέση,η ρωμαική αυτοκρατορία είχε κατακτήσει τον ελλαδικό χώρο,πριν τον χριστιανισμό.
Πως θα μπορούσε να ενωθεί μια Ελλάδα χριστιανική με την ρωμαική αυτοκρατορία όταν ακόμα ο ''θεάνθρωπος'' δεν είχε ''γεννηθεί''?
Ωραίες πηγές έχεις.

Οι χριστιανοί Έλληνες έθαψαν την ειδωλολατρία?Οι Έλληνες έθαψαν τη θρησκεία τους και το έκαναν και οικιοθελώς.
ΠΑΡΤΟ ΕΙΔΗΣΗ.
Το παπαδαριό κυνήγησε τον Ελληνισμό,κατήργησε τους ολυμπιακούς αγώνες,κατέστρεψε ναούς και κυνήγησε τους ειδωλολάτρες.Τα έχουν πει άλλοι σε αυτό το θέμα,πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα να τα πω εγώ.Εσύ απλά προσπερνάς ότι είπανε οι άλλοι,τα απορρίπτεις έτσι επειδή γουστάρεις και λες τα δικά σου.

Μετά την Ρωμαική Αυτοκρατορία και ιδιαίτερα μετά την χριστιανική λαίλαπα,οι επιστήμες,οι τέχνες,τα γράμματα και γενικά ο πολιτισμός παρήκμασε.Ουδείς το αμφισβητεί,για σκοταδισμό ομιλεί το σχολικό βιβλίο στην υπόλοιπη ευρώπη λόγω της παπικής εξουσίας,όμως ξεχνά να αναφέρει ότι και το ''βυζάντιο'' έχει την ίδια θρησκεία στην ουσία.
Το ότι υπάρχει ο κόσμος σήμερα οφείλεται στην αναγέννηση.Τότε που κάποιοι ανασύρανε την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία και την μελετήσανε,ανάβοντας τη φλόγα της γνώσης που έσβησε ο χριστιανισμός.


Δεν αμφιβάλω ότι οι τούρκοι κατέστρεψαν κάποιους χριστιανικούς ναούς και τους μετέτρεψαν σε τζαμιά.
Όπως επίσης δεν χωρά αμφισβήτησης ότι οι χριστιανοί κατέστρεψαν ναούς των αρχαίων Ελλήνων και τους έκαναν εκκλησίες.
Βάλτα κάτω και λύσε την εξίσωση.

Ο λαός φυσικά και δεινοπαθούσε με τον κατακτητή στο κεφάλι του,οι εκκλησιαστικοί όμως δεν κακοπερνούσαν.Το αντίθετο,είχαν την εξουσία στον τόπο τους.

Απόψεις περί μάζας?Είναι λάθος ?

Στο βυζάντιο,η αρχαία ελληνική γραμματεία διδασκόταν ΜΟΝΟ στους πάμπλουτους που έτσι και αλλιώς δεν θα άλλαζαν την υπάρχουσα τάξη πραγμάτων.Αφού μέσω αυτής είχανε την εξουσία και τα γλυκά στις τσέπες.

Τώρα θέλω να διαβάσεις προσεκτικά αυτό που γράφω παρακάτω.Σε παρακαλώ πολύ.Είναι ο λόγος που υπάρχουν θρησκείες.


Όταν θες τη μάζα με το μέρος σου,δεν πρέπει να της λες ότι δεν της αρέσει.Είναι αναγκαίο να της χαιδέυεις τα αυτιά.Για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξέρεις τι πιστεύουν,ώστε να προσαρμόσεις τα λόγια σου στις επιθυμίες τους.Δεν μπορείς να ξέρεις τι πιστεύουν 40.000 άτομα,όταν τους βγάζεις ένα λόγο.Και άρα δεν μπορείς να τους κοροιδέψεις,είναι απλά αδύνατον.Εδώ έρχεται το κόλπο,ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
Τώρα ας πούμε πως είμαι ένας τυχοδιώκτης ηγέτης που επιζητά απεριόριστη εξουσία.Υπάρχει και μια θρησκεία η οποία έχει κάποια αποδοχή.Την ασπάζομαι,την διαμορφώνω να μην με κουνάει από τη θέση μου και την διαδίδω.Όταν η μάζα αποδεχτεί αυτή τη θρησκεία,τότε εγώ έχω νικήσει.Τότε ξέρω τι να πω για να της χαιδέψω τα αυτιά.Την ελέγχω.
Μια τέτοια θρησκεία είναι και ο χριστιανισμός.
Είναι διότι προέρχεται από την ανατολή,χώρος προέλευσης δεσποτικών δογμάτων.Αλλά και διότι εμπεριέχει την έννοια του μεσσία.

Αυτή η θρησκεία επιβλήθηκε χάρη του θεού?
Είναι αν όχι αφελές τότε υβριστικό αυτό που λες.Δηλαδή ο θεός ξύπνησε μια μέρα και είπε ότι ΕΒΙΒΑΛΩ τη θρησκεία αυτή επειδή έτσι γουστάρω.

Δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξεις γνώμη,το ξέρω,όμως ο λόγος που πολεμώ την χριστιανική θρησκεία είναι ότι όπως τόσες άλλες θρησκείες,θέλουν τον άνθρωπο δούλο.Δεν τον θέλουν να σκέφτεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 18:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Eθνικός μας ύμνος είναι ο μεγαλύτερος στον κόσμο! και να πως τελειώνει.......

151. Ω ακουσμένοι εις την ανδρεία!...
Καταστήστε ένα σταυρό,
Και φωνάξετε με μία:
Βασιλείς, κοιτάξτ’ εδώ.

152. Το σημείον που προσκυνάτε
Είναι τούτο, και γι’αυτό
Ματωμένους μας κοιτάτε
Στον αγώνα το σκληρό.

153. Ακατάπαυστα το βρίζουν
Τα σκυλιά και το πατούν
Και τα τέκνα του αφανίζουν
Και την πίστη αναγελούν.

Ο Σολωμός το γράφει για τους Τούρκους ........

154. Εξ αιτίας του εσπάρθη, εχάθη
Αίμα αθώο χριστιανικό,
Που φωνάζει από τα βάθη
Της νυκτός: Να’ κδικηθώ.

155. Δεν ακούτε, εσείς εικόνες
Του Θεού, τέτοια φωνή;
Τώρα επέρασαν αιώνες
Και δεν έπαυσε στιγμή.

156. Δεν ακούτε; εις κάθε μέρος
Σαν του Αβέλ καταβοά
Δεν είν’ φύσημα του αέρος
Που σφυρίζει εις τα μαλλιά.

157. Τι θα κάμετε; θ’ αφήστε
Να αποκτήσωμεν εμείς
Λευθερίαν, ή θα την λύστε
Εξ αιτίας Πολιτικής;

158. Τούτο ανίσως μελετάτε,
Ιδού, εμπρός σας τον Σταυρό
Βασιλείς! Ελάτε, ελάτε, Και
κτυπήσετε κι’ εδώ.

Μετά τα υπόλοιπα..............

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 18:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω αυτο που καταλαβα ως επιδιωξη υπαρξης του θεματος ειναι να θαφτει η βυζαντινη περιοδος ως αντιελληνιστικη καιεπισης να θαφτει εμμεσα ο χριστιανισμος συμπορευθηκε με το βυζαντιο .
Μαλλον το δευτερο ενδιαφερει πιο πολυ .
Αλλα πιστευω πως ακομα και αν η Ελλαδα '' δεν ειναι'' βυζαντιο και χριστιανισμος ( κατι που ειναι ενα καταφωρο ψεμα βεβαια ) δεν εχει να κανει καθολου με την πιστη μας .
Η πιστη δεν ειναι τοπικη , εθνικου χαρακτηρα .
Ο χριστιανισμος ειναι παγκοσμιος , οχι Ελληνικος .
Αν ηταν πχ απο γαλλους δεν θα πιστευαμε επειδη δεν ''καταγεται'' η πιστη απο την Ελλαδα ?
Τα κρατη υπαρχουν για να προασπιζονται τα συμφεροντα συγκεκριμενων ανθρωπων που ξεχωριζουν μεταξυ τους λογω πολιτισμικων ή και οχι ιδιαιτεροτητων .
Ουσιατικα ολα τα κρατη υπαρχουν απο ενα λογικο αλμα . Δηλαδη οτι οι ομοιοι μεταξυ τους , οσον αφορα τους πολιτισμικους παραγοντες ή μη ,πρεπει να ζουν ενωμενοι για να αναπτυχθουν , να προφυλαχθουν απο τον κινδυνο κτλ .
Οι εθνικιστικοι παραγοντες δεν εχουν κανενα λογο υπαρξης .
Για να το θεσω λιγο επι του πρακτεου :
Οι Ελληνες πολεμησανε το '21 για την πατριδα τους , μαρτυρησαν, βασανιστηκαν , σκοτωθηκαν κτλ .
Για την πατριδα τους πολεμησαν ( προασπιση συμφεροντων-υπαρξη κατους ) επισης ολα τα αλλα κρατη .
Η θυσια των αλλων ειναι κατωτερη των Ελληνων του '21 ?
Υποκειμενικα , ναι .
Αντικειμενικα , οχι .
Γιατι υποκειμενικα ολοι θα εχουν τους ηρωες της πατριδα τους στην κορυφη .
Η θρησκεια , ειναι περαν του κρατους , δεν ειναι μια εθνικη κοσμικη συγκρτιση . Ολοι μπορουν να ''εχουν μερος'' σε αυτη .
Δεν καταλαβαινω λοιπον ο εθνικισμος τι σχεση εχει με την θρησκεια , εκτος απο τον συναισθηματικο λογο εδω στην Ελλαδα .
Δεν νομιζω πως παιζει ρολο η εθνικοτητα . Αν βγουμε απο αυτα τα καλουπια θα ειναι καλυτερα .
Το κρατος δεν ειναι εκεινο που θα καθορισει την θρησκεια .
αν γιοταν ετσι θα μιλαγαμε για εθιμα απλα , χωρια της θρησκευτικης διαστασης .
Καποιοι δεν το βλεπουν αυτο και συγχαιονται .
Αν πραγματικα η Ελλαδα δεν εχει δεσμους με τον Χριστιανισμο ( που δεν συμβαινει ) , επαναλαμβανω πως δεν εχει καμμια σημασια για τον πιστο .
Αν λοιπον , ο χριστος δεν ειναι Ελληνας ή το Βυζαντιο δεν ειναι κυριως Ελλαδα (οπως υπαρχει ο ισχυρισμος ) δεν παιζει καθολου ρολο , εκτος και αν κλεινουμε τον εαυτο μας σε τετοια στενα ορια .
Δεν ειναι βεβαια το θεμα πως δεν υπαρχει σεβασμος για το καθε κρατος και πολιτισμο , αλλα στο θεμα της θρησκειας δεν παιζει ρολο απο που ειναι κανεις .
Αυτες ειναι μικροτητες που μας απασχολουν το μυαλο χωρις να υπαρχε πραγματικα λογος .


Edited by - azmat on 01/06/2008 18:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 19:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ευρωπαίε2

Είναι απλά λυπηρό να μη γνωρίζεις ποιος είναι ο εθνικός ύμνος της χώρας σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 22:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αγαπητέ ευρωπαίε2

Είναι απλά λυπηρό να μη γνωρίζεις ποιος είναι ο εθνικός ύμνος της χώρας σου.



Nα ξέρεις πόσο ευχάριστο είναι να με διασκεδάζεις! άνοιξε μια οιαδήποτε εγκυκλοπαίδεια και κοίτα! καλά αυτά διδάσκεις στα παιδιά? ή δίνεις εξετάσεις? στη Θεσσαλονίκη? Να μας πεις το κόλπο! θέλω να το κάνω και γω! σε 5 λεπτά να είμαι στη Θεσσαλονίκη! και σε 5 λεπτά πάλι στην Καλιφόρνια να μιλάω Ελληνικά με τους πατριώτες μου τους Άγγλους!!!!!!!!
quote:
europaios2:
Η Ισπανική μιλιέται σε ποσοστό 60% στην Καλιφόρνια, χωρίς αυτή να ταυτίζεται με το Μεξικό γράφεις.
-Ναι την επέβαλλαν οι Ισπανοί!

---------------------------------------------------------------------
macedon:
Τόσο ξέρεις, τόσο λες. Η ισπανική μιλιέται στην Καλιφόρνια λόγω του τεράστιου κύματος μεταναστών που έχει η Καλιφόρνια από το Μεξικό.



Πειράζει που με διασκεδάζεις?
Μάλιστα!!!!!!!! δεν ήξερα ότι οι Μεξικάνοι είναι Ισπανοί!!!!!!!

quote:
europaios2
Ρε τι ωραία που τα περνούσαμε ως Χριστιανοί! με τους Τούρκους! ..... γιατί ο Μωάμεθ έδωσε ασυλία στο Χριστιανισμό? Γιατί πολλές φορές οι Πατριάρχες αναγκαζόντουσαν να υπενθυμίσουν στους Τούρκους την εντολή του Μωάμεθ? αφού όλα ήσαν μέλι γάλα? Γιατί πολλά μοναστήρια ξεκληρήθηκαν από μοναχούς από τους Τούρκους?

---------------------------------------------------------------------

macedon:
Καλό θα είναι όταν υποστηρίζεις κάτι να παραθέτεις και κανα στοιχείο να το υποστηρίζει. Εκτός αν δεν έχεις...



Πας στοίχοιμα?
quote:
macedon:
Παραμύθια! ακόμη περιμένω τις αποδείξεις ή έστω τις αναφορές περί ελληνικότητας του Βασιλείου.

Για ρίξε μας εδώ στο τραπέζι κάτι που να πιστοποιεί τα παραπάνω που λες...



O χρονογράφος Γεώργιος Μοναχός γράφει <<Ο Βασίλειος
γεννήθηκε
εν Μακεδονία εν τοις χωρίοις Ανδριανουπόλεως από οικογένεια χωρικών που ο Κρούμος(βασιλιάς των Βουλγάρων) είχε μετακινήσει με πολλές άλλες, όταν κυρίευσε την Ανδριανούπολη και μετέφερε στην πέρα από τον Δούναβη περιοχή. Ο επαναπατρισμός των πραγματοποιήθηκε επί Θεοφίλου.(Βυζαντινός αυτοκράτορας 829-842)>> σελ.817-819

Κοίτα ποιος συμφωνεί! Η Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου η οποία σπούδασε Ιστορία και Αρχαιολογία στα Πανεπιστήμια Αθηνών, Μονάχου και Βιέννης . Αριστούχος διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών . Υφηγήτρια και εντεταλμένη υφηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών............
Πέρα από τα παρακάτω που γράφω μόνο και μόνο ότι ο Βασίλειος ήταν ορθόδοξος αυτό λέει πολλά.
Οι Αρμένιοι ήσαν μονοφυσίτες! εφόσον λοιπόν η ονομαζόμενη Μακεδονική δυναστεία του Βασιλείου ήταν Αρμενική! πολύ απλά στο Βυζάντιο το κυρίαρχο δόγμα θα ήταν αυτό των Αρμενίων! δηλαδή "ο Μονοφυσιτισμός" και όχι η "Ορθοδοξία" που ήταν το δόγμα των Ελλήνων.
Ονομάστηκε Μακεδονική δυναστεία! και αυτό λέει πολλά!............. δε λέει όμως τίποτα για τον "μακεδόν" τι ειρωνεία! ...αλλά και τι συμπέρασμα!!!!!!!!!!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 23:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πειράζει που με διασκεδάζεις?
Μάλιστα!!!!!!!! δεν ήξερα ότι οι Μεξικάνοι είναι Ισπανοί!!!!!!!

Οι Μεξικάνοι δεν είναι ισπανοί. Ισπανόφωνοι είναι.

quote:
europaios2
O χρονογράφος Γεώργιος Μοναχός γράφει

Ούτε ο Γεώργιος Μοναχός ούτε κανείς άλλος δεν αναφέρει σε κανένα έργο του ότι ο Βασίλειος ήταν ελληνικής καταγωγής. Ο τόπος γέννησής του, ειδικά στην πανσπερμιακή ρωμαϊκή αυτοκρατορία, δε λέει τίποτε.

Κι ενώ δεν υπάρχει κανείς (ΚΑΝΕΙΣ) που να λέει ότι ήταν ελληνικής καταγωγής ή έστω να αφήνει μια υποψία ελληνικότητας της καταγωγής του Βασιλείου, υπάρχει πλήθος αναφορών που μιλάνε για αρμενική ή σλαβική καταγωγή.

Μέχρι λοιπόν να βρεις μία (ΜΙΑ) έστω ιστορική αναφορά που να λέει: "Ο Βασίλειος ήταν ελληνικής καταγωγής", θα είσαι αναγκασμένος είτε να αποδεχτείς τα περί μη ελληνικότητας του Βασιλείου είτε να επιμένεις ότι ήταν Έλληνας... επειδή γεννήθηκε στην Αδριανούπολη (λες και ο κάθε Νιγηριανός μετανάστης είναι ελληνικής καταγωγής επειδή γεννήθηκε στην Αθήνα).

Τα υπόλοιπα αυθαίρετα συμπεράσματα που βγάζεις περί μονοφυσιτών, ορθοδόξων κτλ. είναι απλές ανοησίες.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2028809
Maintained by Digital Alchemy