ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ -ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 16:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν μπαίνει ο κάθε ΜΑΚΑΚΑΣ και προκαλεί τι θέλεις να γίνει??
Ψόφω στους ειδωλολάτρες

Σε προκαλει που μερικοι διαφωνουν μαζι σου ε?

Παρεπιπτοντως "συγχαρητηρια" για τους τροπους σου στο forum.

Σε ενημερωνω οτι θα αναφερω αυτο το ποστ σου (αν και δεν ειμαι ειδωλολατρης αλλα εντελως αθεη,απλα σιχαινομαι τετοιου ειδους φασιστικες συμπεριφορες) αλλα και την υπολοιπη προκλητικη συμπεριφορα σου στους διαχειριστες.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 17:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βυζαντινέ, να σου κάνω μια ερώτηση, γνωρίζοντας ότι μπορεί να τύχω ασχημης μεταχείρισης από εσένα;

Θα πάρω λοιπόν το ρισκο και θα σε ρωτήσω:

Είσαι σίγουρος ότι ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΓΑΛΑΚΤΟΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ;;;

Το εύκολο είναι να με βρίσεις, όμως για σκέψου λίγο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 17:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι σίγουρος ότι ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΓΑΛΑΚΤΟΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ;;;

To ιδιο σκεφτομουν και εγω Γιαπετ.Αφου οι χριστιανοι ορθοδοξοι προσκυνουν εικονες των θεοτητων της πιστης τους.Σε τι διαφερουν απο τους 12θειστες πχ που προσκυνουσαν τα αγαλματα των θεων τους?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 22:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech:
Οι συστηματικές διαγραφές-λογοκρισία των Χριστιανοφίλων σταμάτησαν όταν άρχισε συστηματική αναφορά σε αυτές και παρουσίαση των υβριστικών γραφομένων των Χριστιανομάχων! Τώρα απλά προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι! αγαπητή medtech! .........
---------------------------------------------------------------------

Κανεις λαθος.Οποιος χρησιμοποιει υβριστικες εκφρασεις εω μεσα παρα τις επανειλημενες συστασεις των διαχειριστων απενεργοποιειται ο λογαριασμος του!

Εαν θελεις να θεσεις το ανωτερω σε δοκιμη,μπορεις να πειραματιστεις ελευθερα.Ξεκινα το βρισιδι και δες αν "οι συστηματικες διαγραφες-λογοκρισια" των χριστιανων θα σταματησει επειδη γινεται συστηματικη αναφορα σε αυτες!

Ελπιζω να ξεπερασεις/ετε το συνδρομο καταδιωξης απο το οποιο πασχετε και να καταλαβετε επιτελους οτι επεσαν διαγραφες επειδη ΣΚΥΛΟΒΡΙΣΑΤΕ και οχι επειδη ειστε χριστιανοι!



Δε βρίζω, μπορεί να γίνομαι εριστικός αλλά πάντα σε κόσμια πλαίσια!
Για πες μας λοιπόν αφού είσαι τόσο σίγουρη πως σχολιάζεις τα κάτωθι γραφόμενα του μέλους του οποίου όχι μόνο δεν απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός αλλά ούτε καν του σβήστηκαν με κόκκινη υπογράμμιση οι απαράδεκτες ύβρεις του περιμένω σχόλια και παράλληλα συνιστώ ψυχραιμία και ένα στοπ στις ύβρεις.
velial: Το παρελθον του χριστιανισμου, με τοσα εκατομυρια θυματα, δειχνει πως αποτελει προπυργιο του Σατανισμου.

Το παρον του Χριστιανισμου παλι, ειναι απλως τραγελαφικο.....

Για ένα μεγάλο εθνάρχη

Φόρεσες πάλι τα καλά σου
Τα άμφια τα ακριβά σου
Μπήκες μέσα στην Mercedes
Κι άντε γεια σου

Μεγάλε εθνάρχη, σου εύχομαι καλό κουράγιο
Συνέχισε έτσι, κι οι κυράτσες θα σε κάνουν άγιο

Για φαντάσου, από μικρό παιδί ντυνόσουν παπαδάκι
Και τώρα είσαι γ***άς μέσα στην μονή πετράκη

Λοιπόν για πες μου,
Πες μου για μύρο
Πες μου και για τις αλαξοκ***ές μέσα στον κλήρο

Έχεις κοινό: γιαγιάδες, παππούδες, φασίστες
μ***κες, βλαμμένα και τουρίστες
Καλή σου τύχη μεσσία και ο θεός μαζί σου
Μεγάλε εθνάρχη, άντε γ***σου...

Tι έχεις να πεις? αν όχι ψυχραιμία?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου medtech, υπάρχει διαφορά, τουλάχιστον με τις πενιχρές γνώσεις που έχω.

Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι οι πρόγονοί μας, έξυναν αγάλματα για να πιούν τα ξύσματα και να ιαθούν, όπως κάνουν οι χριστιανοί με τα ροκανίδια απ' τις εικόνες.

Δεν ξέρω αν στα διάφορα μυστήρια της αρχαιότητας (Καβείρια, Ελευσίνια, Δελφικά), έκλεβαν ότι μπορούσαν για να το πάνε στο σπίτι τους και να έχουν την εύνοια των θεών, όπως κάνουν οι χριστιανοί στον επιτάφιο με τα λουλούδια και με διάφορα άλλα "αγιασμένα" αντικείμενα.

Αν αυτό δεν είναι παγανισμός, τι είναι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech
Δεν ξερω γιατι πεισματικα αρνειστε να παραδεχτητε οτι και οι αθεοι/12θειστες δεχτηκαν επεμβασεις στα μηνυματα τους στις περιπτωσεις που χρησιμοποιησαν υβριστικες εκφρασεις.Μηπως σας εξυπηρετει ο ρολος του θυματος?Αφου επιδειξατε μια εντελως φασιστικη ("αντε ξεκουμπιστητε απο το topic μας ω διαφωνουντες) και ακρως υβριστικη (το λεξιλογιο πολλων καλων χριστιανων ξεπερασε ακομα και αυτο που ακουγεται στα χειροτερα καταγωγια) συμπεριφορα με αποτελεσμα να γινει το τοπικ μπαχαλο και να κλειδωθει,πατε τωρα να ριξετε το φταιξιμο στους αλλους.Οχιιιι δεν φταιτε εσεις που αντι να συνεχισετε την συζητηση ξεκινησατε μια ακρως υβριστικη απολογητικη απεναντι σε οσους διαφωνουσαν με την γνησιοτητα των προφητειων,φταινε οι διαχειριστες
που δεν πεταξαν εξω τους διαφωνουντες για να μην σας χαλανε τις ευδαιμονικες αυταρεσκες φαντασιωσεις σας.

Αυτή ήταν η πανάρχαια πρακτική των χριστιανών φίλη medtech , προς τους ανεξίθρησκους Ρωμαίους , ύβρεις , ανυπακοή στους νόμους , προκλητική συμπεριφορά , και δημιουγία ταραχών . Και όταν έπεφτε βαρύς ο πέλεκυς του νόμου , (τότε βλέπεις δεν υπήρχαν ΜΑΤ για την καταστολή αλλά Κολοσαίο) , έφταιγαν πάντα οι άλλοι που τους μισούσαν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά λυπάμαι τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη
να αλλοιώσουν την ιστορία για να βολευτούν σε μια
ψεύτικη πραγματικότητα...
Φίλε sesostris, περίμενα λίγη σοβαρότητα απο σένα,
αλλά όλα θυσία στον Μολώχ ...
φίλε μου είστε τόσο λίγοι, που ΄μονο αλλάζοντας την ιστορία
μπορείτε έστω για λίγα λεπτά να νοιώσετε το παραμύθι σας
να γίνεται εικονική πραγματικότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 23:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες μας λοιπόν αφού είσαι τόσο σίγουρη πως σχολιάζεις τα κάτωθι γραφόμενα του μέλους του οποίου όχι μόνο δεν απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός αλλά ούτε καν του σβήστηκαν με κόκκινη υπογράμμιση οι απαράδεκτες ύβρεις του περιμένω σχόλια και παράλληλα συνιστώ ψυχραιμία και ένα στοπ στις ύβρεις.

Εχω 2 πιθανες εξηγησεις:

α)δεν το πηραν χαμπαρι οι διαχειριστες (αληθεια εστειλε κανεις ειδοποιηση σε αυτους για το υβριστικο αυτο ποιηματακι?) γιατι δεν μπορουν να ειναι πανταχου παροντες και τα παντα πληροντες σε ενα forum με αρκετες κατηγοριες,με δεκαδες ενεργα topic και εκατονταδες σελιδες.Γιατι δεν δοκιμαζεις να τους ειδοποιησεις (πχ ειδοποιησε τον Dying Incubus ή την Amalia επισυναπτοντας το μηνυμα και δινοτας πληροφοριες για το τοπικ στο οποιο αναρτηθηκε και τον αριθμο της σελιδας του τοπικ στο οποιο ειναι δημοσιευμενο για να το βρουν ευκολα).Μετα περιμενε για καποιο χρονικο διαστημα γιατι οι διαχειριστες δεν βρισκονται 24 ωρες το 24ωρο πανω απο το pc εχουν και αυτοι τις δουλειες τους και την προσωπικη τους ζωη να κοιταξουν.Εγω παντα περιμενω μερικες μερες.Σε οσα θεματα ζητησα την επεμβαση τους μεχρι τωρα,εμεινα ευχαριστημενη.Αντιθετα οποτε εχασα την ψυχραιμια μου και εκτροχιαστικα και εγω ειδα αυτες τις ωραιες κοκκινες γραμμουλες στα μηνυματα μου.


β)Θεωρουν οτι ασκει κριτικη σε ενα θεσμο και οχι σε προσωπο και το αφηνουν ως εχει.

(προσωπικα πιστευω οτι ισχυει το πρωτο).

Αληθεια ποιο το σχολιο σου για το μηνυμα που σου εστειλα?Τι λες για τα τοσο χριστιανικα σχολια του Crusader1453 προς το προσωπο μου?


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
spyros76 -Φιλε "ελο",
υπαρχει καποιος που να ξερει καλυτερα σε τι αναφερεται το θεμα απο αυτον που το θετει;

Μα για αυτό έκανες και τον πρόλογο στο θέμα σου και έβγαλες τα «παράπονα» σου, για να καταλάβουμε και εμείς σε τι αναφέρεσαι….

quote:
spyros76 -Πως λεγεται η αλλαγη της ονομασιας του τοπικ σε υποθετικη βαση απο ενα συντονιστη ;

Ίσως ο τίτλος να εννοεί (φανερώνει) τον πραγματικό λόγο που ξεκίνησε αυτό το τοπικ και όχι υποθετικές κατηγόριες ….

quote:
spyros76-πως λεγεται η αναγγελια απενεργοποιησης του θεματος εντος ολιγων ημερων παλι γιατι καποιος διαχειριστης την ειδε ετσι;

Ξεκόλλημα από τυφλούς φανατισμούς που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε κανένα μας…

Βλέπε πχ το μήνυμα του Βυζαντινού .. «Οταν μπαίνει ο κάθε ΜΑΚΑΚΑΣ και προκαλεί τι θέλεις να γίνει??
Ψόφω στους ειδωλολάτρες»

Και για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, να σου θυμίσω ή να σου γνωρίσω αν δεν το ξέρεις, κάτι που είχε γίνει πριν από 2 χρόνια (περίπου) όταν είχε καταλήξει στο Μύθος και Θρησκεία να ανοίγουν συνέχεια δίπλα και τριπλά πανομοιότυπα θέματα και βέβαια αρκετά από αυτά είχαν ως σκοπό το διαιωνίζεται αυτή η ανώφελη και χωρίς λόγο κόντρα, μεταξύ αυτών που ασπάζονται τον Χριστιανισμό και αυτών που έχουν διαφορετικές απόψεις και αντιλήψεις απέναντι αυτής της θρησκείας ή το ανάποδο, που δυστυχώς παρόλο την συνεχόμενη επέμβαση των συντονιστών για συγκράτηση της τεστοστερόνης των μελών, η κατάληξη ήταν η γενική απενεργοποίηση όλων των ενεργών θεμάτων, ώστε να ξεκινήσει από όλους μία καινούργια προσπάθεια σωστού διάλογου χωρίς φανατισμούς, ύβρεις και ειρωνείες .

Και τότε υπήρχαν «χριστιανοί» μέσα στα φόρουμ, αλλά η κίνηση που έγινε δεν ήταν να απενεργοποιηθούν οι λογαριασμοί μόνο αυτών όπως υπονοείται από (λίγους) εδώ μέσα, αλλά η προσπάθεια μιας ποιο δύσκολης αρχής και αυτό γιατί το εύκολο είναι να διαγράψεις κάποια ενεργά μέλη και όχι να απενεργοποιηθούν όλα τα τοπικ, που τουλάχιστον τα περισσότερα από τα μέλη, ενεργά ή όχι, δεν ευθύνονται για αυτό, αλλά βλέπεις ευτυχώς εδώ μέσα στο ESOTERICA τα ενεργά μέλη δεν είναι μόνο ένα user name, όποια και αν είναι οι συνεισφορά τους, αλλά πραγματικές «οντότητες» που έχουν τον ανάλογο σεβασμό και «προβληματισμό» από τους συντονιστές, ακόμα και αν κάποιες φορές αυτός ο «προβληματισμός» πρέπει να γίνει με μια αυστηρή αντιμετώπιση για να προφυλάξουν από οποιαδήποτε μορφή φανατισμού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 06:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 το τμήμα από το μήνυμα του Velial που παρέθεσες αναφέρεται στους στίχους του συγκροτήματος ΣΤΙΧΟΙΜΑ για το τραγούδι τους «Για Έναν Μεγάλο Εθνάρχη» από το δίσκο τους "Η πτώση των Αγγέλων".
Το σωστό θα ήταν να έχει παραθέσει ο Velial τα στοιχεία αυτά, ώστε να ξέρουμε όλοι για τι πρόκειται. Επίσης σωστό θα ήταν, εφόσον ανακάλυψες το κείμενο αυτό, να επικοινωνήσεις μαζί μας για να το εξετάσουμε και να μην το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα για να υποστηρίξεις ότι μεροληπτούμε.
Όμως, ποτέ δεν έχουμε ισχυριστεί ότι κάνουμε επεμβάσεις για τα πάντα που γράφονται, ο ρόλος μας σ' αυτό το forum δεν είναι ο ρόλος του αστυφύλακα και αυτό ισχύει για κάθε πλευρά. Ούτε το να μην κάνουμε επεμβάσεις σημαίνει ότι απαραίτητα συμφωνούμε με κάποια πράγματα που γράφονται, αυτό είναι αυτονόητο. Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν μεγάλα περιθώρια έκφρασης των ανθρώπων που συμμετέχουν στις συζητήσεις, αλλά να υπάρχουν και όρια και μέσα στα πλαίσια αυτά να επιτευχθεί η ποθούμενη ισορροπία μεταξύ των ανθρώπων που συνδιαλέγονται. Κάποια θέματα φιλοξενούν απόψεις που είναι αντικρουόμενες μεταξύ τους και για τα θέματα αυτά είναι φυσικό να υπάρχουν διαφωνίες, σωστό όμως είναι να υπάρχει μέτρο και αυτή είναι η νοοτροπία την οποία προσπαθούμε να δείξουμε. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει εάν δρούμε με αστυνόμευση, ούτε όμως και μπορούμε να αφήσουμε τα πράγματα σε πλήρη ασυδοσία.

Καταλαβαίνω ωστόσο, πως μια τέτοια ισορροπία στη διαχείριση των συζητήσεων είναι δύσκολο να την καταλάβει κανείς, ιδιαίτερα εάν δεν προτίθεται να δει τα πράγματα με έναν συνθετικό και δυναμικό τρόπο.

______________________________________________________

Όσον αφορά στην αλλαγή του τίτλου του θέματος για την οποία ενοχλήθηκε ιδιαίτερα ο φίλος μας spyros76, όπως επίσης και για την απενεργοποίησή του (του θέματος) που θα γίνει σύντομα όπως έγραψα, με έχει καλύψει σε μεγάλο μέρος ο elo. Θα προσθέσω μόνο, πως τα usernames και οι τίτλοι των θεμάτων ως υπηρεσίες που παρέχονται από το forum στα μέλη του, μπορούν να υποστούν αλλαγές εφόσον αντιβαίνουν στη νοοτροπία του forum και του ESOTERICA γενικότερα. Ο τίτλος του θέματος που έθεσες spyros76 είναι προβοκατόρικος και αρκετά προκλητικός. Στην πραγματικότητα, δε θα έπρεπε καν να τον αφήσουμε να υφίσταται από την αρχή του θέματος. Θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιον άλλο. Ίσως ο τίτλος με τον οποίο αντικαταστάθηκε ο αρχικός να μην ήταν ο καταλληλότερος και να μπορούσε να μπει κάποιος πιο γενικός τίτλος. Σ' αυτό δε διαφωνώ, αν και σαφώς το θέμα αυτό δημιουργήθηκε με την αφορμή της προσωρινής απενεργοποίησης του θέματος ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ. Σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορεί να μπει ο τίτλος που είχε τοποθετηθεί αρχικά.

______________________________________________________

Τέλος, θα γράψω στο θέμα αυτό κάποια πράγματα που αφορούν στο παρόν καθώς και σε 2 άλλα θέματα, τα παρακάτω:

Ορθόδοξος Χριστιανισμός και ανατολικές θρησκείες που τον πολεμάνε
ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΜΑ(Ν)ΤΡΙΞ: ΠΟΡΝΟΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!

Στα θέματα αυτά που έχω παραθέσει, έχουν γίνει επεμβάσεις σε μηνύματα του μέλους macedon, ο οποίος παρά την σε σύνολο καλή συμμετοχή του στις συζητήσεις, υπάρχουν περιπτώσεις όπου δυστυχώς χάνει το μέτρο. Και στα δύο αυτά θέματα έχει προβεί σε εκφράσεις που στρέφονται προσβλητικά για τα πιστεύω πολλών ανθρώπων. Έχει χρησιμοποιήσει χαρακτηρισμούς που βάλλονται αδιάκριτα για μεγάλες ομάδες ανθρώπων, όπως οι καλόγεροι και οι χριστιανοί και είναι φυσικό και δίκαιο κάποιοι άνθρωποι να προσβάλλονται και να αντιδρούν. Αυτό φυσικά δεν μπορούμε να το επιτρέψουμε και ιδιαίτερα όταν εκφράζεται με έναν τέτοιο υποτιμητικό και απόλυτο τρόπο (δέστε σχετικά μηνύματα στα προαναφερόμενα θέματα).
Για τον λόγο αυτό, ο λογαριασμός macedon απενεργοποιείται προσωρινά για 1 εβδομάδα, δηλαδή μέχρι και την ερχόμενη Πέμπτη.

Επίσης, έχουν γίνει επεμβάσεις σε μηνύματα του Βυζαντινός (στο παρόν θέμα) και του MIXAHL32. Και οι δύο αυτές συμμετοχές χαρακτηρίζονται από γηπεδική νοοτροπία. Μια νοοτροπία που εξωτερικά μπορεί να φοράει την ταμπέλα "χριστιανισμός" αλλά στην ουσία της δε διαφέρει σε τίποτε από τον φανατισμό που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάθε εξέδρα κατ' ευφημισμού "φιλάθλων (από εκείνους που προσβάλλουν το ιδεώδες του αθλητισμού) και κάθε είδους φανατικών ομάδων. Με συμπεριφορές που δεν λειτουργούν δημιουργικά στις συζητήσεις, αλλά αντίθετα καλλιεργούν και αναζωπυρώνουν άσκοπες και καταστροφικές εντάσεις. Παρ' όλες τις παρατηρήσεις μας, οι συμπεριφορές αυτές συνεχίστηκαν.
Έτσι, οι λογαριασμοί Βυζαντινός και MIXAHL32 απενεργοποιούνται για 1 μήνα, δηλαδή μέχρι τις 6 Ιουλίου του 2008. Σε περίπτωση που κάποιος ή και οι δύο άνθρωποι που χρησιμοποιούν τους λογαριασμούς αυτούς επιθυμούν να συμμετάσχουν ξανά στην κοινότητα συζητήσεων του ESOTERICA και με την προϋπόθεση ότι θα λάβουν υπόψη τους ότι έχει γραφτεί παραπάνω και θα σκεφτούν εάν είναι διατεθειμένοι να επιδείξουν μια σοβαρή και δημιουργική συμπεριφορά, μπορούν να μας στείλουν ένα ειλικρινές email ώστε να εξετάσουμε την περίπτωση της επανενεργοποίησης του λογαριασμού του κάθε ανθρώπου που θα στείλει το email.

______________________________________________________

Όσον αφορά στο προσωρινά απενεργοποιημένο θέμα για τις ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ θα υπάρξει τοποθέτησή μας σύντομα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 14:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δεν ξέρω αν στα διάφορα μυστήρια της αρχαιότητας (Καβείρια, Ελευσίνια, Δελφικά), έκλεβαν ότι μπορούσαν για να το πάνε στο σπίτι τους και να έχουν την εύνοια των θεών, όπως κάνουν οι χριστιανοί στον επιτάφιο με τα λουλούδια και με διάφορα άλλα "αγιασμένα" αντικείμενα.

Αν αυτό δεν είναι παγανισμός, τι είναι;;;



Απίστευτο! αποκλείεται να έχεις περάσει έστω και απέξω από εκκλησία! Δε χρειάζεται να πω περισσότερα γιατί οι Χριστιανοί γνωρίζουν επί της κουταμάρας που πέταξες!.........άκου εκεί κλέψιμο!
quote:
medtech:
Αληθεια ποιο το σχολιο σου για το μηνυμα που σου εστειλα?Τι λες για τα τοσο χριστιανικα σχολια του Crusader1453 προς το προσωπο μου?


Ποιο μήνυμα?
Αγαπητή amalia! επιτέλους βάζεις τα πράγματα στη θέση τους! Κάτι που αν το είχες κάνει πολύ πριν δε θα είχαμε φτάσει σε αυτές τις απενεργοποιήσεις.
Για τους ανθρώπους που έχουν ιερά και όσια όταν αυτά προσβάλλονται η αντίδρασή τους είναι αναμενόμενη.
Δε θα σχολιάσω άλλο, αλλά θα ελπίσω από τους νυν, να σταματήσουν να προσβάλουν οι μεν τους δε! όσον αφορά τις θρησκευτικές πεποιθήσεις και να τοποθετούνται όσο γίνεται ποιό ήπια. Από πλευράς μου θα τοποθετούμε όσο ποιο κόσμια "μπορώ" αλλά δε θα αφήσω και να θίγουν την αξιοπρέπειά μου! ή την πίστη μου.
Στα υβριστικά, ειρωνικά και επιθετικά σχόλια θα τοποθετούμαι εφόσον το κρίνω κυρίως με ειρωνεία.

Η πορεία θα δείξει.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 15:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

europaios2

[quote] Απίστευτο! αποκλείεται να έχεις περάσει έστω και απέξω από εκκλησία! Δε χρειάζεται να πω περισσότερα γιατί οι Χριστιανοί γνωρίζουν επί της κουταμάρας που πέταξες!.........άκου εκεί κλέψιμο!


Έτσι θα ήθελες να νομίζεις φίλε μου!!!

Πόσες φορές έχεις δει να παίρνουν λουλουδάκια απ' τον επιτάφιο κρυφά, μαδώντας τον στην κυριολεξία, επειδή πιστεύουν ότι έτσι θα έχουν "ευλογία" απ' το θεό τους;;;

Τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται γνωρίζεις για τα πριονίδια που πίνουν οι χριστιανοί, διαφορετικά θα έλεγες και γι αυτό ότι είναι κουταμάρα...

Δεν μου είπες όμως, όποιοι το κάνουν είναι ή όχι παγανιστές;;

Υ.Γ. Πιο πάνω έγραψες ότι θα προσπαθήσεις να μην προκαλείς με τις τοποθετήσεις σου, καλό είναι να το κάνεις κιόλας.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 19:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 πολύ ωραία η νέα σου ψηφιακή υπογραφή!

Θα ήταν όμως ακόμα πιο ωραία εάν ήταν κάπως πιο μικρή.
Σου έφτιαξα μια πιο μικρή εκδοχή, αν σου αρέσει σου γράφω παρακάτω πως θα αλλάξεις την εικόνα που έχεις τώρα για να βάλεις τη μικρότερη.

Η εικόνα που σου έχω ανεβάσει στο ImageShack είναι η παρακάτω:


Για να την αλλάξεις στην ψηφιακή σου υπογραφή, απλά θα αντικαταστήσεις το url της εικόνας που έχεις με το παρακάτω:

http://img146.imageshack.us/img146/3537/hn2sg4er8svfgsqvib09eb7.jpg

Αν αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε δυσκολία, ευχαρίστως να βοηθήσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 22:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ amalia! είσαι φίλη μου!.......ο γιαπετ! δεν είναι!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 07/06/2008 22:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 00:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη μου medtech, υπάρχει διαφορά, τουλάχιστον με τις πενιχρές γνώσεις που έχω.

Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι οι πρόγονοί μας, έξυναν αγάλματα για να πιούν τα ξύσματα και να ιαθούν, όπως κάνουν οι χριστιανοί με τα ροκανίδια απ' τις εικόνες.

Δεν ξέρω αν στα διάφορα μυστήρια της αρχαιότητας (Καβείρια, Ελευσίνια, Δελφικά), έκλεβαν ότι μπορούσαν για να το πάνε στο σπίτι τους και να έχουν την εύνοια των θεών, όπως κάνουν οι χριστιανοί στον επιτάφιο με τα λουλούδια και με διάφορα άλλα "αγιασμένα" αντικείμενα.


Τωρα θα σε στεναχωρησω καπως Γιαπετ αλλα τετοιες θρησκοληπτες συμπεριφορες εχουν παρατηρηθει σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις θρησκειες...

Η θρησκοληψια ειναι διαχρονικο φαινομενο.

Και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι οι 12θειστες πχ θεωρουν την θρησκεια τους πιο ανωτερη απο την χριστιανικη αφου και η μεν και η δε,βασιζονται σε αναποδεικτες θεωρησεις.

Εαν επιθυμουν προοδο για την χωρα,θα επρεπε να βασιζονται στην επιστημη και οχι στην θρησκεια.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 08/06/2008 00:30:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 01:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου medtech, δεν με στενοχωρείς καθόλου. Αντιθέτως συμφωνώ μαζί σου.

Για εμένα προσωπικά, δεν υφίσταται θέμα ανωτερότητας κάποιας θρησκείας έναντι μιας άλλης, επειδή όλες είναι ανθρώπινες επινοήσεις, προσαρμοσμένες ανάλογα στον κάθε λαό.
Απλά θεωρώ ως κοσμοθέαση το λατρευτικό σύστημα των προγόνων μας και όχι θρησκεία.

Θέλω να πιστεύω ότι οι επιστήμες γεννήθηκαν (οι περισσότερες) κατά την εποχή του συγκεκριμένου λατρευτικού συστήματος το οποίο, κατά τη γνώμη μου, ανέδυε τον ανθρώπινο νου, ακόμη και μέσα απ' τις αντιθέσεις του.

Φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι σ' εκείνη την εποχή λέγοντας:

quote:
Εαν επιθυμουν προοδο για την χωρα,θα επρεπε να βασιζονται στην επιστημη και οχι στην θρησκεια.


με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 10:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι δουλειά έχει η θρησκεία με την επιστήμη? Τα αντικείμενα τους είναι διαφορετικά! Είναι σα να λέμε ότι οι Αμερικάνοι και οι Ρώσοι κατέκτησαν το σύμπαν χάρη της θρησκείας τους! Επιτέλους ξεκολλήστε!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 11:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίες οι νουθεσίες και οι προτροπές των διαχειριστών, αλλά γιατί δεν γίνεται κάτι και για την υπογραφή του ZeusE που λέει: "ρούφα τον Πού..ο μου";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 11:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
veritas:
Ωραίες οι νουθεσίες και οι προτροπές των διαχειριστών, αλλά γιατί δεν γίνεται κάτι και για την υπογραφή του ZeusE που λέει: "ρούφα τον Πού..ο μου";

Διαχειρηστές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 17:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
veritas:
Ωραίες οι νουθεσίες και οι προτροπές των διαχειριστών, αλλά γιατί δεν γίνεται κάτι και για την υπογραφή του ZeusE που λέει: "ρούφα τον Πού..ο μου";

Διαχειρηστές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Στειλτε ΠΜ (προσωπικο μηνυμα στους) διαχειριστες για να τους ειδοποιησετε.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 19:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
veritas, γιατί δε γράφεις συχνά? Σίγουρα δεν έχεις χρόνο!
Πάντως δεν έχω αμελήσει το πολύ αρχές Ιουλίου θα έχω επισκεφτεί το μουσείο για να δω από κοντά και αν μπορέσω να τραβήξω φωτό! Έχω και μια γνωστή μου εκεί αρχαιολόγο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί της για να με βοηθήσει!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 16:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Από πλευράς μου θα τοποθετούμε όσο ποιο κόσμια "μπορώ"

europaios2 προς Sesostris 07/06/2008, 01:54:42
..τι να πω? πρόσεξε μόνο μη σε χέσει ο Ελέφαντας!



Η κοσμιότητα φίλη amalia όπως την αντιλαμβάνεται ο europaios2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 17:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tι δουλειά έχει η θρησκεία με την επιστήμη?

Ευτυχως ΚΑΜΙΑ!

quote:
Τα αντικείμενα τους είναι διαφορετικά

Η ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ειναι διαφορετικη.

quote:
Είναι σα να λέμε ότι οι Αμερικάνοι και οι Ρώσοι κατέκτησαν το σύμπαν χάρη της θρησκείας τους!

Δυσκολευομαι να ακολουθησω αυτο το επιχειρημα.Τι θελει να πει ο ποιητης?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 23:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Medtech, έχεις λοιπόν κι εσύ το θεό σου:
την επιστήμη...Πάνω σ' αυτό θα ήθελα να σου πω ότι αυτο
που εσύ λες επιστήμη και παλιά το σέβονταν το ίδιο κι ας ήταν ...
τσαρλατανισμός, δύναται σε 20 χρόνια να είναι άσχετο με την τότε επιστήμη που να γελάμε μαζί για την σημερινή της θεοοήση..
και όπως καταλαβαίνεις αυτο που μένει είναι
... η λατρειά.. Μην νομίζεις τον θεό σου πιο δυνατό, αυτός μας
καταστρέφει... Δεν πιστεύω΄οτι αμφιβάλλεις ότι η επιστήμη δουλεύει
ενάντια στον άνθρωπο, έστω κατευθυνόμενη; Ξαναγράφω κάτι που έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φόρες: Η γνώση είναι στα χέρια ηλιθίων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 01:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Ξαναγράφω κάτι που έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φόρες: Η γνώση είναι στα χέρια ηλιθίων...

Αγαπητέ μου, αυτός είναι ο λόγος που εσύ την αποφεύγεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 01:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trexagireve-Ξαναγράφω κάτι που έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φόρες: Η γνώση είναι στα χέρια ηλιθίων...

γιαπετ -Αγαπητέ μου, αυτός είναι ο λόγος που εσύ την αποφεύγεις;


Χα, Χα, προφητεύω …. ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΣΤΟ ΕΛ ΠΑΣΟ …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 01:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου Medtech, έχεις λοιπόν κι εσύ το θεό σου:
την επιστήμη.

Θα διαφωνησω.Δεν λατρευω την επιστημη.Ειναι ομως η καλυτερη μεθοδος διερευνησης του κοσμου που διαθετουμε.

quote:
Πάνω σ' αυτό θα ήθελα να σου πω ότι αυτο
που εσύ λες επιστήμη και παλιά το σέβονταν το ίδιο κι ας ήταν ...
τσαρλατανισμός, δύναται σε 20 χρόνια να είναι άσχετο με την τότε επιστήμη που να γελάμε μαζί για την σημερινή της θεοοήση..
και όπως καταλαβαίνεις αυτο που μένει είναι

Μα αυτο ακριβως ειναι το μεγαλο πλεονεκτημα της επιστημης.Δεν εμμενει ποτε δογματικα σε μια θεωρια εαν αυτη η θεωρια αποκαλυφθει οτι ειναι λανθασμενη.Η επιστημη κανει παντα την καλυτερη υποθεση που της επιτρεπου τα στοιχεια που κατεχει σε μια δεδομενη στιγμη.Εαν ερθουν στο φως νεα στοιχεια που τροποποιουν ή ανατρεπουν το συμπερασμα που εβγαινε απο τα παλαιοτερα,τοτε η επιστημη τροποποιει ή ανατρεπει το συμπερασμα.Δεν εμμενει δογματικα σε μια ιδεα σε αντιθεση με αυτο που κανει μια θρησκεια.Γιαυτο και προοδευει οσον αφορα τοσο την κατανοηση του κοσμου οσο και την επιλυση των προβληματων.

quote:
και όπως καταλαβαίνεις αυτο που μένει είναι
... η λατρειά.

Χθες παρακολουθουσα ενα ντοκιμαντερ που εδειχνε πως μεσω της τεχνολογιας κατασκευαστηκε ενα μηχανικο μελος που κινιοταν με τις σκεψεις του αναπηρου που το φορουσε (τα ηλεκτρικα σηματα απο τον εγκεφαλο του μεταφραζονταν μεσω ενος επεξεργαστη και μετατρεπονταν σε εντολες που ακολουθουσαν οι κινητηρες του τεχνητου μελους.Ενας ιερεας θα μπορουσε να δωσει σε αυτο τον ανθρωπο την δυνατοτητα να αποκτησει ενα τετοιο μελος ακομα και εαν γινοταν μπλε απο την προσευχη?Πολυ αμφιβαλω αν αυτο που μας μενει με την επιστημη ειναι η λατρεια.

quote:
Μην νομίζεις τον θεό σου πιο δυνατό, αυτός μας
καταστρέφει...


Οκ την επομενη φορα που αρρωστησει σοβαρα μην πας σε γιατρο.Εαν θελεις να περασεις ενα ποταμι,μην πας απο την γεφυρα.Εαν θες να ταξιδεψεις καντο με τα ποδια (και οπου χρειαστει κολυμπησε).Εαν στην πεσει κανα αγριο ζωο,παλεψε με τα νυχια και τα δοντια σου.

Οσοι πασχουν απο τεχνοφοβια παντα κοιτανε μονο τα ασχημα και ποτε δεν σκεφτονται τα τρομερα οφελη που μας δινει η επιστημη.

Και επειδη βαρεθηκα να ακουω οτι η επιστημη ειναι αυτη που μας καταστρεφει (υποθετω εννοεις την καταστροφη του περιβαλλοντος) θα σου υπενθυμισω οτι και οι δεινοσαυροι ζουσαν σε πληρη αρμονια με την φυση ομως καταστραφηκαν,Η ελλειψη τεχνολογιας,η ζωη σε πληρη αρμονια με την φυση δεν εγγυαται την επιβιωση.

quote:
Δεν πιστεύω΄οτι αμφιβάλλεις ότι η επιστήμη δουλεύει
ενάντια στον άνθρωπο, έστω κατευθυνόμενη?

Οχι δεν πιστευω οτι η επιστημη δουλευει εναντια στον ανθρωπο.Πιστευω οτι οποιος επιθυμει να κανει καλο για ολους ή καλο για τον εαυτο του σε βαρος καποιων αλλωνν,αν θελει να πετυχει τους σκοπους του,πρεπει να χρησιμοποιησει επιστημη και τεχνολογια και οχι να το ριξει στις προσευχες.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 11/06/2008 01:25:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 12:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H επιστήμη αγαπητή medtech, είναι όπως το μαχαίρι! Δε φταίει αυτό εάν κάποιος το πάρει και αντί να κόψει το ψωμί! κόψει τή ζωή κάποιου!
Η επιστήμη ευθύνεται για το ηλεκτρικό! για τη λύση σε άπειρες ανθρώπινες αρρώστιες, για την αύξηση του βοιωτικού επιπέδου του ανθρώπου! για τη μείωση των αποστάσεων μεταξύ των ανθρώπων για την πληροφόρηση για.....για....για....
Ευθύνεται όμως για τα εκατομμύρια των νεκρών ανθρώπων από τους πολέμους, ευθύνεται για τη φτώχεια, ευθύνεται για τη μόλυνση του περιβάλλοντος για τη μείωση των φυσικών πόρων για... για... για....
Πίσω από την επιστήμη βρίσκεται ο άνθρωπος αυτός τη χρησιμοποιεί! Η επιστήμη είναι υποχείριο του ανθρώπου και όχι το αντίθετο.
Σίγουρα εμείς οι λεγόμενοι ανεπτυγμένοι λαοί ψηφίζουμε επιστήμη! ............ κάτι όμως μου λέει ότι όλοι οι άλλοι υποανάπτυκτοι λαοί ψηφίζουν κατά της επιστήμης.
Στην πρώτη περίπτωση είμαστε κερδισμένοι από αυτήν.........στη δεύτερη περίπτωση βρίσκονται οι χαμένοι..........της υπόθεσης!
Προσωπικά δν ξέρω τι θα διάλεγα αλλά αυτό που θα ήθελα είναι επιτέλους ο κόσμος να ξυπνήσει από το λήθαργο των φτωχών και ουτοπικών του συμφερόντων!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 14:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, μόλις τώρα είδα το μήνυμα..........το καταδικάζω και καταδικάζω κάθε υβριστικές τοποθετήσεις από όπου και εάν προέρχονται δείχνει έλλειψη ψυχραιμίας και αυτό είναι πάντα μειονέκτημα που και δίκιο να έχεις σε ρίχνει στο καρναβάτσιο!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 14:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :

Η επιστήμη ευθύνεται ...

quote:
Ευθύνεται όμως για τα εκατομμύρια των νεκρών ανθρώπων από τους πολέμους, ευθύνεται για τη φτώχεια, ευθύνεται για τη μόλυνση του περιβάλλοντος για τη μείωση των φυσικών πόρων για... για... για....

Η επιστήμη επίσης ευθύνεται και για τον αποκλεισμό της εθνικής άρσης βαρών απο την Ολυμπιαδά .

Πως σου ξέφυγε αυτό ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy