ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Νους Κβαντικος Υπολογιστης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 01:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tσομπανης

quote:
Ο Τετραγωνισμος του Κυκλου δεν ειναι Μαθηματικο προβλημα.
Εχει να κανει με το Αεναον το οποιο ειναι και Αεικινητον και Ακινητον.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να βρεθεί η πλευρά του τετραγώνου το οποίο (τετράγωνο) να έχει εμβαδόν ίσο με το εμβαδόν του δεδομένου κύκλου. Αυτό δε να βρεθεί χρησιμοποιώντας Ευκλέίδιο Γεωμετρία (δηλαδή χρησιμοποιώντας, μόνο, κανόνα και διαβήτη).

Γιατί, λοιπόν, ο Τετραγωνισμός του Κύκλου έχει να κάνει με το Αέναον το οποίο είναι και Αεικίνητον και Ακίνητον;

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 03:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Κηφευς.Αυτο δεν μπορω να το κοινοποιησω σε ολους.Μονο
κατ'ιδιαν.Πιστεψε με αγαπησα την Ευκλειδεια Γεωμετρια απο πολυ μικρος,
οσο και την ζωγραφικη και γενικοτερα την τεχνη.Οι Τσομπανηδες φιλοι μου
μπορουν να βεβαιωσουν οτι λεω αληθεια.Θα σου προτεινα να μπεις στο
site μου www.aageorgiou.gr .Ο Τετραγωνισμος του Κυκλου ειναι συμβολισμος,οπως και η λεγομενη Εξισωση των Δελφων και μαλιστα συνδεονται αμεσα.Προκειται για ποιηση αγαπητε μου Κηφευς οπως τα παντα
γυρω μας,ειναι ποιηση.Φυσικα μπορεις να κρατησεις τις επιφυλαξεις σου.
Εχει σχεση με το Ε ή με τους Ε.Καμμια φορα η προφανης λυση κατανταει
δυσκολη,επειδη εμεις την κανουμε να φαινεται δυσκολη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 04:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την ποιητικη συλλογη του Αντωνη Κουτσουμπα,"σκεψης ρινιζματα".
Αυτοι
που ματαια προσπαθουν να ορισουν
την πραγματικοτητα

Αυτοι
φοβουνται την ποιηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 04:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπο την ποιητικη συλλογη του Αντωνη Κουτσουμπα,"σκεψης ρινισματα"
www.kutsubas.gr
Εσυ
Εσυ αγγιζεις το γλυπτο μου.
Εσυ το πλαθεις.

Εσυ ακους την φωνη μου.
Εσυ μιλας.

Εσυ διαβαζεις τις σκεψεις μου.
Εσυ τις σκεφτεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 09:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γινεται με χημεια φιλοι μου.Δεν γινεται μονο με λογια.Γινεται με
Φοβο,Πιστη και Αγαπη Θεου.Χρειαζονται Εργα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον Δρομο Με Τις Τριανταφυλλιες,Θα Συναντας Μονο Τριανταφυλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Leonardo Da Vinci στο εργο του "Βιτρουβιος Ανθρωπος",πιστευω οτι εκανε
μεχρι τωρα,την καλυτερη προσπαθεια επιλυσης του Τετραγωνισμου του Κυκλου
με συμβολικο τροπο.Ο μαθηματικος Λουκα Πατσιολι,φιλος του Λεοναρντο απο το 1496,βασιστηκε στο εργο "Περι Αρχιτεκτονικης"του Βιτρουβιου,για να
εξηγησει πως οι αρχαιοι προσαρμοζαν τις αναλογιες του εργου τους,σε σχεση με το ανθρωπινο σωμα.Ο Λεοναρντο,που εμαθε αρκετα απο τον Πατσιολι
σχετικα με τον Ευκλειδη και την γεωμετρια,παρουσιαζει γραφικα πως ενας
ανδρας με τεντωμενα τα μελη του χωρα μεσα σε κυκλο και σε τετραγωνο.
Λειπουν πολλα.Θεωρω περιττο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω περιττο να αναφερθουμε στο φ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 19:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tσομπανης

Στο topic "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ - Εφεύρεση ή ανακάλυψη", στις 22/05/2008 είχα γράψει:

quote:
Ο λόγος της απόστασης από τον ώμο μας μέχρι τις άκρες των δακτύλων μας, προς την απόσταση από τον αγκώνα μέχρι τις άκρες των δακτύλων μας ισούται με Φ = 1,618.

Ο λόγος της απόστασης από τη λεκάνη μας μέχρι το πάτωμα, προς την απόσταση από το γόνατο μέχρι το πάτωμα ισούται με Φ = 1,618.

Φι, Φι και πάλι Φι. Ο καθένας μας είναι ένα ζωντανό μνημείο της Θείας Αναλογίας.


Σε άλλο σημείο του ίδιου topic είχα σημειώσει την σύνδεση μεταξύ του έργου του Leonardo Da Vinci, "Βιτρούβιος Άνθρωπος" και της Χρυσής Τομής ή Θείας Αναλογίας Φ.

Δεν γνωρίζω, όμως, την σχέση που συνδέει την Χρυσή Τομή με τον Τετραγωνισμό του κύκλου.

Θα με ενδιέφερε πολύ, αν γίνεται και μπορούσες να μου την εξηγήσεις.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 21:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Κηφευς,κατα τη γνωμη μου,το "προβλημα" του Τετραγωνισμου του Κυκλου,ειναι ζητημα τεραστιων διαστασεων.Την συνδεση της Χρυσης
Τομης με τον Τετραγωνισμο του Κυκλου την "Ενεπνευσε",πιθανον ο Πατσιολι
στον Λεοναρντο.ΚΑΛΗ μεν η προσπαθεια αλλα δεν μας οδηγει προς την σωστη
κατευθυνση.Ειναι ΚΑΛΗ γιατι εξηγει την ομορφια και αρμονια που υπαρχει
Στον Κοσμο.Κοσμο-Συμπαν οπως τον ονομασαν-αναγνωρισαν οι Ελληνες.
Ομως οσο "υπαρχει" το "παραλογο" του θανατου ή με αλλα λογια,οταν λειπει
το "ΑΕΙ",η παραπανω "Εμπνευση" δεν αρκει.Κατα την αποψη μου
ο Τετραγωνισμος του Κυκλου εχει σχεση με την εξισωση των Δελφων,απ´οπου
προκυπτει τελικα το Αεναον-Αεικινητον-Ακινητον,ες Αει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 08:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥ.Ειναι,αραγε,τυχαιο;Δειτε σε καθε λεξη που αρχιζει με το ΕΥ, το νοημα
και την ποιοτητα της.Ε-ψιλον,Υ-ψιλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 10:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυ-Καλο-Καλλος-Καλω.
Ποιος ειναι κατοχος του Ευ;Ποιος Ειναι Ο Θεος της Βροχης;Που θα βρεξει;
Που εκαψε και που θα καψει Ο Χρονος;Ποιος ειναι Ο Χρονος;
Ενα Ειναι Σιγουρο Ο Ανθρωπος Ειναι Πρωτα Ιδεα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 14:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς συντονιστουμε με την Αγαπη.Μονο οταν Αγαπουμε μας
Αναγνωριζει Η Αγαπη.Οι λεξεις δεν εχουν κανενα νοημα πια.
Μονο Η Αγαπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 14:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω οτι Ο Κομπος Ο Παλιος Εχει Λυθει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 15:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Τσομπανη, η αναφορά σου στον Βιτρούβιο Άνδρα του Da Vinci και του τετραγωνισμού του κύκλου ομολογώ πως με μπέρδεψε λίγο και δεν είμαι σίγουρος αν βλέπω κάποια πιθανή σύνδεση μεταξύ τους.
Ο Βιτρούβιος Άνδρας σαφώς και σχετίζεται με τον αριθμό φ κάτι που μου δείχνει ότι αυτός ο αριθμός εμφανίζεται και στον άνθρωπο όπως και σε πολυάριθμα παραδείγματα στην Φύση γύρω μας.
Αυτό θα μπορούσε να δράσει πολύ θετικά στην ανθρώπινη συνείδηση ώστε να κατανοήσουμε ότι είμαστε μέρος της Φύσης κι όχι υπεράνω αυτής.

Θα μπορούσαμε πάλι να πούμε ότι η διάταξη του ανθρώπινου σώματος έτσι όπως διαγράφεται στο μοντέλο του Βτρούβιου Άνδρα μας φέρνει στο νου τη πεντάλφα κι ό,τι συμβόλιζε αυτή στους αρχαίους χρόνους.

Είναι πολύ καλή η αναφορά σου στο "ευ-", ένα συνθετικό της γλώσσας μας που τις περισσότερες φορές υποδηλώνει την ποιότητα και την ανωτερότητα ενός ανθρώπου ή μιας κατάστασης.
Το αντίθετο είναι συνήθως το συνθετικό "δυσ-".

Παρόλα αυτά υπάρχουν και λέξεις που ξεκινούν με το "ευ-" κι έχουν μάλλον αρνητική χροιά.
Κάποιες λέξεις είναι οι "ευφάνταστος, ευκολόπιστος, ευτελής" κλπ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 02:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αγαπητε φιλε Dying-Incubus υπαρχει αλλοιωση του νοηματος των λεξεων
που ανεφερες στην Νεοελληνικη.
Ο Salvador Dali παρεστησε την πενταλφα καλυτερα απο τον Leonardo,στο
εργο του "Ανατομικη Αφροδιτη"μιμουμενος τον Leonardo,o οποιος
εμπνεομενος απο την Ελληνικη μυθολογια δημιουργησε το εργο
"Λυδα και Κυκνος".Ο Παλιος Ο Κομπος Ειναι Η Εξισωση Των Δελφων και εχει
λυθει.Αν θελεις πιστεψε το,Η Εξισωση Των Δελφων ηταν η υπογραφη μου και
μ'αυτην υπεγραφα και υπογραφω τα εργα μου στο πισω μερος των εργων,πριν
να πληροφορηθω για την υπαρξη Της Εξισωσης Των Δελφων(φυσικα με συμβολικο τροπο).Ναι ειμαι ευφανταστος,ευκολοπιστος και ευτελης,αν θελεις και το θεωρω Τιμη μου.Δες τα παιδια.Η πρωτη φορα που εφαρμοσα
ασυνειδητα Την Εξισωση Των Δελφων ηταν την βραδια των γεγονοτων του
πολυτεχνειου.Ημουν 12 ετων.Η πρωτη φορα που υπεγραψα εργο μου μ'αυτην την
υπογραφη(ασυνειδητα)ηταν την ιδια περιοδο.Το εργο αυτο υπαρχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 03:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας Αναστηθουμε,ας συντριψουμε το μαρμαρο (ταφοπετρα) της παγκοσμιας
"Λογικης".Ας γινουμε παιδια.Ο Εφιαλτης Ηδη Τελειωσε.Ηδη Η Αγαπη καταπιε
τον Κοσμο αυτο.Μενει να το ζησουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 08:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθω να ζω,
οπως ονειρευομαι.

Για να μην καταντησω
να ονειρευομαι πως ζω.

Αντωνης Κουτσουμπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 11:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας Ταξιδεψουμε,ας παιξουμε,ας μας οδηγουν οι ποιητες,ας μας οδηγουν τα
τραγουδια Του Ερωτα και Της Αγαπης,ας μας οδηγει Ο Ιησους Ο Γλυκυς!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 07:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχομαι Να Γινει Η Δευτερα Παρουσια Του Ιησου Χριστου.
Ευχομαι Να Ελθει Η Βασιλεια Των Ουρανων(ειδα μονο την υπογραφη της).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 08:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο Καλοκαιρι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 08:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκει πανω στη γεφυρα
λιμοκτονωνας για το ιδεατο
ποζαροντας μπρος στα παντα

στα παντα που αγναντευουνε
εμενα τον τρελο

να γερνω
αυτα να καρτερω

σοφια για να λαβω
ο καλος-του εαυτου μου ο χαμος
προ-ετοιμασμενος

Απο την ποιητικη συλλογη του Τζεμ "Fasafis-Co"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 08:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκαρφαλωμενος σε λουρι πυγμαλιωνα
στολιζω ουρανους ισορροπωντας

σε κοιταζω πανω στη διαμετρο
γυρνωντας πισω που και που


Τζεμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 10:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος θα μου εξηγησει τον Μυθο του Θησεα με τον Λαβυρινθο;Αν δεν το κανει καποιος
απο σας,θ'αναγκασθω να το κανω εγω "παρανοικοκριτικα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας Ταξιδεψουμε,ας παιξουμε,ας μας οδηγουν οι ποιητες,ας μας οδηγουν τα τραγουδια Του Ερωτα και Της Αγαπης,ας μας οδηγει Ο Ιησους Ο Γλυκυς!!!

Ας μας οδηγούν και τα παιδιά! Από το http://www.haef.gr/chilias/greek/other/karatzanos/index.html

Τι είναι Ελπίδα ;

Η αφή της πλαστελίνης!
(τρομερό ... !!!)

Edited by - zip on 23/08/2008 12:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου για αρχή να πω οτι τα έργα σου είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Οπως και το θέμα που έχεις ανοίξει.

Ρωτάς για τον συμβολισμό του Θησέα και του Λαβυρίνθου. Ας επεκτείνω λοιπόν τους συμβολισμούς σε ένα άλλο επίπεδο, παίρνοντας ως έμπνευση το ίδιο το θέμα αυτό το οποίο άνοιξες.

Αν ορίσουμε ως Θησέα τον συνειδητό μας εαυτό, και ως Λαβύρινθο το υποσυνείδητό μας και το ασυνείδητό μας (θέτοντας το υποσυνείδητο ως τα κοντινά μέρη του Λαβυρίνθου ως προς την έξοδο, και το ασυνείδητο ως τα πιο βαθιά μέρη του Δικτύου των διαδρομών), τότε ο μύθος παίρνει μια πολύ ενδιαφέρουσα τροπή.

Βασικός προφανώς είναι ο ρόλος του μίτου ( χμμμμ μήπως μίτος είναι η λογική; ) και βασικό ρόλο παίζει ο Μινώταυρος βεβαίως βεβαίως.

Οπότε, στην αναζήτηση του Μινωταύρου ωστε να κατατροπωθεί ( ποιος είναι άραγε ο Μινώταυρος στον δικό σου Λαβύρινθο??? ) περιπλανούμαστε στο δίκτυο των διαδρομών, με βασική σύνδεση εναν μίτο που μας έχει χαρίσει ένα πρόσωπο που μας αγαπάει. Ο μίτος μας βοηθάει να βρούμε τον δρόμο της επιστροφής μετά το έργο μας της διόρθωσης των ... λάνθασμένων εγγραφών και μας κρατάει στην βάση μας διότι σίγουρα ο λαβυρινθος έχει και πιο βαθιά επίπεδα στα οποία είναι εύκολο να χαθεί κάποιος - βλέπε συλλογικό Ασυνείδητο ---> και άλλων μορφών δίκτυα πιο λίγο περπατημένα...

Οπότε με τον μίτο της λογικής αφήνουμε λίγο στην άκρη την παρανοιοκριτική προσέγγιση του θέματος, και βρίσκουμε σ αυτό συμβολισμούς που μπορούν να μας προσφέρουν απτές τεχνικές... επιβίωσης και ασφαλούς επιστροφής, είτε ο ίδιος ο μύθος του Θησέα είναι αληθινός είτε όχι!!!

Μια ψυχή κάποτε μου είπε: "Τι σ' ενδιαφέρει αν αυτό το παραμύθι συνέβη στα αλήθεια ή όχι, από την στιγμή που εσύ μπορείς να κερδίσεις κάτι διαβάζοντάς το;

Στα παραμύθια όμως, συνήθως υπάρχουν και μεγάλες δόσεις αλήθειας και διασωθείσας Ιστορίας...

Χαιρετώ

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ


Edited by - satyros on 23/08/2008 12:38:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 22:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι zip και satyros προς το παρον δεν μπορω να τοποθετηθω,παντως
συμφωνω με αρκετα απ'αυτα που λετε και σας ευχαριστω για την συμμετοχη σας
στο θεμα.Αληθεια,ποσοι υπερρεαλιστες ζωγραφοι χρειαζονται για να βιδωσουν
μια λαμπα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 08:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαντηση ειναι:Μπλε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 00:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε φιλε satyros ο Μινωταυρος ειναι ο Μηδενισμος ή η Απαξιωση των Παντων,ο Πραγματικος Θανατος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 10:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Μιτος ειναι ο Ερωτας.Φυσικα και η Λογικη παιζει τον ρολο της.Η Λογικη απο μονη της θετει απαγορευτικες αρχες-νομους.Ομως η καρδια
του ερωτευμενου ξεπερνα τα εμποδια γιατι εχει στοχο τη Ζωη.Για την ζωη δεν υπαρχουν αδιεξοδα.Αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι υπηρξαν
ερωτευμενοι,εστω και για λιγο.Ομως η λογικη αναβαθμιζεται οταν αλλαζει-επεκτεινει τα κριτηρια με τα οποια λειτουργει.Ο Ερωτας ειναι
αυτος που ωθει την Λογικη να ελιχθει-εξελιχθει,να εξελθει απο το οποιο απαγορευτικο πλαισιο που κρατα φυλακισμενη την υπαρξη.
Παιξτε ομως μεσα στο Νου σας με την λεξη Ερωτας.Επαναλαβετε τη λεξη έρωτας τοτε σε λιγο θα βρειτε τη λεξη ερωτάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy