ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΜΟΝΕΣ ΑΕ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 00:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσεξε όμως, όπως γράφεις....."κάποια από τα στοιχεία του δημοσιεύματος έχουν μεγάλη πιθανότητα να είναι αλήθεια".......οπότε θα πρέπει να διευκρινίσουμε πρώτα τι εννοείς κάποια.....δηλαδή από τις εκατοντάδες παπούτσια για παράδειγμα εάν τελικά έχει δέκα ζευγάρια θα ανήκει στο "κάποια"?
Δεν εθελοτυφλώ, ξέρω ότι η σημερινή εκκλησία δεν είναι η εκκλησία που θα ήθελε ο Κύριος να είναι. Από κει και έπειτα όμως μετά από το θάνατο του αρχιεπισκόπου Σεραφείμ έχει αρχίσει μία στροφή, όπως για παράδειγμα η οικονομική ενίσχυσε με 1.000.000 δρχ. για κάθε νέο τρίτο παιδί Χριστιανό Ορθόδοξο που αποφάσισε και έδωσε ο Χριστόδουλος στα πλαίσια της υπογεννητικότητας της Ελλάδας στην «ευαίσθητη» περιοχή της Θράκης. Δε θυμάμαι εάν ήταν σε ένα μόνο νομό την Κομοτηνή ή σε όλους. Και είναι εκατοντάδες οι αγαθοεργίες της εκκλησίας!!!!!!!

Έχω ξαναγράψει ότι σίγουρα υπάρχει και διαφθορά και κραιπάλη στις τάξεις της. Το ενθαρρυντικό είναι ότι ο Χριστόδουλος στην αρχή και ο Ιερώνυμος στη συνέχεια εξακολουθούν να έχουν μία στάση που αποσκοπεί στο ξερίζωμα των κακών ποιμένων......κοινός βρίσκονται σε καλό δρόμο. Μπορεί να οδεύουν με ρυθμούς χελώνας αλλά μη ξεχνάμε ότι στο τέλος τον έφαγε το λαγό.......


Φίλε europaios, η εκκλησία σαν θεσμός θα μπορούσε να είναι 100 φορές καλύτερη, ειδικά όταν οι έννοιες 'κράτος' και 'κρατικοί μηχανισμοί' μπάζουν πολλά νερά εδώ στην Ελλάδα. Καλά και άγια τα 3000Ε αλλά θα μπορούσε να κάνει πολλά περισσότερα (και έχει και τα κεφάλαια για αυτό), και να είσαι σίγουρος ότι ο Έλληνας δεν είναι αχάριστος και αγνώμων και βλέπει ποιοί του δίνουν χέρι βοήθειας.
Και περί Ιερώνυμου, νομίζω ότι θα έπρεπε να επέμβει αμέσως (με το που ξεκίνησε η δημοσιότητα στο Βατοπέδι), να απομακρύνει τον Εφραίμ και να τον περάσει ο ίδιος από πειθαρχικό/εξεταστική επιτροπή. Δυστυχώς το μόνο που έχει κάνει μέχρι στιγμής είναι να περιοριστεί σε κάποιο χλιαρό σχόλιο του στυλ "ακούω για αυτήν την υπόθεση, αλλά δεν ξέρω πόση αλήθεια έχει".
Οπότε φίλε μου δεν είναι μόνο θέμα διαφθοράς αλλά και θέμα ικανότητας..

quote:

Και να στο πω και αλλιώς εάν υποθέσουμε ότι ο σημερινός αρχιεπίσκοπος κινείται με ένα φιατάκι και ζει σε ένα ταπεινός σπίτι όπου και ζει απ' ότι ξέρω. Και κάποια στιγμή βγουν εναντίων του καταγγελίες για βιασμό ανηλίκων κλοπή και μαστροπεία......τότε θα βγεις εσύ να πεις ότι αυτό αποκλείεται γιατί ο αρχιεπίσκοπος κινείται με φιατάκι? και ζει σ' ένα φτωχικό?

Ναι, εγώ θα έβγαινα να το πω. Αν θα είχε την αρετή της ταπεινότητας (σε μια εποχή που οι ληστρικοί κυβερνώντες αρμέγουν τον λαό για να γεμίζουν τους δικούς τους λογαριασμούς), και ενώ άνετα θα μπορούσε να έχει το ακριβό αμάξι/σπίτι, εμένα προσωπικά δεν θα με έπειθε με τίποτα όποια κατηγορία του βγάζανε. Δυστυχώ όμως αυτό δεν πιστεύω να γίνει ποτέ..
Δες και αυτό το link: http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_I για τον πάπα John Paul I. Να δεις πως τον φάγανε (ποτέ δεν αποδείχτηκε βέβαια), επειδή ήθελε να ξηλώσει την διαφθορά και να επιχορηγήσει από τα έσοδα των εκκλησιών, τους πεινασμένους στην Αφρική. Η πιο σύντομη διάρκεια πάπα στην ιστορία, μόλις 33 ημέρες!! Για να πάρεις μια ιδέα τι παίζεται στα υψηλά κλιμάκια..

quote:

Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα μια φτωχιά εκκλησία που ο αρχιεπίσκοπος να μην μπορεί να καλύψει τα έξοδά του για μετάβαση προς και από το εξωτερικό για σκοπούς της εκκλησίας. Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα η εκκλησία να μην έχει τους πόρους να διοργανώσει διάφορες συνεστιάσεις συμβούλια συνέδρια κ.λ.π.΄
Σε καμία περίπτωση η εκκλησία δε θα ήθελα να μην μπορεί να ενισχύει όπως κάνει σήμερα για παράδειγμα τα νέα φτωχά ζευγάρια τα οποία σε κάθε νομό τα ενισχύει.....κ.ο.κ.

Σε καμία πάλι περίπτωση η εκκλησία δε θα ήθελα να έχει στην κατοχή της πλούτο τον οποίο να μη χρησιμοποιεί υπέρ των φτωχών και αδυνάτων.
Και σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα μία εκκλησία βουβή στις κοινωνικές αλλά και στις πολιτικές εξελίξεις του τόπου όταν αυτό χρειάζεται όπως για παράδειγμα η παρέμβασή της στο Μακεδονικό.
Αυτά σε γενικές γραμμές για να γνωρίζεις τις απόψεις μου πάνω κάτω για την εκκλησία.

Συμφωνούμε σε όλα εδώ. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν είναι.. Οπότε μην απορείς που με κάθε επίδειξη πλούτου (ή υπερβολής) από την εκκλησία, υπάρχουν 'αντίθρησκοι' που βγαίνουν και κατηγορούν. Έχουν κάνει τα ελάχιστα (κατ'εμέ) για τον λαό, και τους αξίζουν (οι κατηγορίες).
Να σου θέσω και την εξής ερώτηση: Σε τι ποσοστό έχεις δει χοντρούς (κοιλαράδες) παπάδες, και σε τι αδύνατους? Και μη μου πεις για σωματότυπους, ούτε για το αν πρέπει να είναι οι παπάδες ανορεχτικοί.. . Για νορμάλ αδύνατους ρωτάω (δλδ την λεπτή φιγούρα που έχουν όλοι όσοι νηστεύουν και είναι εγκρατείς σύμφωνα με τους κανόνες της εκκλησίας).

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert Einstein

Edited by - Οδοιπόρος on 26/10/2008 00:38:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 22:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Φίλε europaios2 σε προηγούμενη ζωη πρέπει να ήσουνα ιεροεξεταστής.... δεν εξηγήται αλλιώς η ευκολία με την οποία ρίχνεις στην πυρά ότι θεωρείς πως διαβάλλει την θρησκεία σου. Η εμφάνιση του κειμένου έγινε γιατί αναφερόμαστε σε ένα θέμα που καταπιάνεται με την εκκλησιαστική περιουσία - θέμα επίκαιρο γενικότερα. Μου ήρθε σαν e-mail και το παρέθεσα αφού φρόντισα να βρω την πηγή του προκειμένου να ελέγξει όποιος θέλει την αυθεντικότητά του. Το αν τα αντικείμενα ήταν δεκάδες ή χιλιάδες δεν το ξέρεις ούτε εσύ ούτε εγώ. Το ξέρουν αυτοί που αναφέρονται στην αρχή του κειμένου, αν έχεις τόση κωλοφαγούρα να μάθεις τα απόλυτα νούμερα, τράβα ρώτα τους. Λογική για μένα δεν υπάρχει σε ότι αφορά την συμμορία της εκκλησίας, οπότε τίποτα από αυτά που αναφέρονται δεν μου κάνει εντύπωση. Τα βλέπω τα μπουμπούκια με τα χρυσοστόλιστα άμφια τους και τις λιμουζίνες, η λιτότιτά τους περνάει μέσα από πιατέλες με "φαντασίες θαλασσινών", το αν φοράνε και μεταξωτά κυλοτάκια θα κάνουμε θέμα τώρα ?....

Γράφεις..... "Μου ήρθε σαν e-mail και το παρέθεσα αφού φρόντισα να βρω την πηγή του προκειμένου να ελέγξει όποιος θέλει την αυθεντικότητά του." Τι εννοείς λέγοντας αυθεντικότητα? έγαραψες ότι το δημοσίευσε το περιοδικό "ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ μηνός Σεπτεμβρίου 2008"
1)Ερώτηση. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει μηνιαίο περιοδικό με αυτόν τον τίλτο?

Γράφεις "Το ξέρουν αυτοί που αναφέρονται στην αρχή του κειμένου, αν έχεις τόση κωλοφαγούρα να μάθεις τα απόλυτα νούμερα, τράβα ρώτα τους
- Ποιοι είναι αυτοί? ονοματεπώνυμο για να τους ρωτήσω.........

Γράφεις "Λογική για μένα δεν υπάρχει σε ότι αφορά την συμμορία της εκκλησίας, οπότε τίποτα από αυτά που αναφέρονται δεν μου κάνει εντύπωση"
-Για σένα λοιπόν η εκκλησία είναι μια συμμορία.......απλά το επισημάνω.....

Γράφεις "Τα βλέπω τα μπουμπούκια με τα χρυσοστόλιστα άμφια τους και τις λιμουζίνες, η λιτότητα τους περνάει μέσα από πιατέλες με "φαντασίες θαλασσινών", το αν φοράνε και μεταξωτά κυλοτάκια θα κάνουμε θέμα τώρα ?........."
- Δε συζητάμε για τα μεταξωτά κυλοτάκια.......εκτός και εάν βρήκαν στου Χριστόδουλου.......βρήκαν? αν ναι να το συζητήσουμε αν όχι γιατί το αναφέρεις?.......(θυμίσου την ερώητση 1 και την επισήμανσή μου..........)

quote:
KERRY KING:
Εσύ μπορείς να γουστάρεις να έχει φράγκα η εκκλησία σου να σκορπάει, εγώ δεν ανέχομαι η φορολογία μου να πηγαίνει σε "φαντασίες θαλασσινών" - δικαίωμά μου δεν είναι ?

Το δικαίωμα του καθενός σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.....(..........κι εδώ υπάρχει φυσικά συνέχεια .......)

quote:
Οδοιπόρος:
Εσύ λόγο πίστης ίσως να σου είναι δύσκολο να πάρεις αντικειμενική θέση για το άρθρο αυτό, αλλά σε ρωτάω τι γνώμη θα είχες αν δεν ήταν για τον Χριστόδουλο αλλά για ένα πολιτικό πρόσωπο (που έχεις δει ότι κυκλοφορεί με ακριβά αμάξια και έχει πλούσια ρούχα), που ήταν σε υψηλή θέση εξουσίας. Έστω και χωρίς αποδείξεις (που πολύ καλά ξέρουμε εδώ στην Ελλάδα ότι αυτές κάπου 'χάνουν' το δρόμο τους), δεν θα είχες μια μεγάλη σιγουριά ότι περιέχει πολύ αλήθεια? (και λέω πολύ αλήθεια και όχι πλήρης αλήθεια γιατί πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο της εσκεμμένης υπερβολής)

Τα φαινόμενα απατούν.....όπως το ράσο δεν κάνει τον παπά.....ούτε το παντελόνι τον άντρα έτσι και η μερσεντές δεν κάνει τον κλέφτη.
Εάν η καταγγελία γινόταν από μια εφημερίδα ή ένα υπαρκτό περιοδικό και από επώνυμο συντάκτη και όχι στη στήλη του ανώνυμου......τότε ναι.......ο κάθε ψηλός θα είχε την υποψία και όχι τη σιγουριά.....εάν όμως η καταγγελία αυτή γινόταν από "ανύπαρκτο" φυλλάδιο ο κάθε europaios2 θα εφεύρει υπαρκτές συμμορίες........και ο νοών δυστυχώς νοήτο, όχι τίποτα άλλο αλλά για να δει ο ζων φίλος τι όμορφα είναι όταν σε συκοφαντούν με ευκολία.........
quote:
Οδοιπόρος:
Και περί Ιερώνυμου, νομίζω ότι θα έπρεπε να επέμβει αμέσως (με το που ξεκίνησε η δημοσιότητα στο Βατοπέδι), να απομακρύνει τον Εφραίμ και να τον περάσει ο ίδιος από πειθαρχικό/εξεταστική επιτροπή. Δυστυχώς το μόνο που έχει κάνει μέχρι στιγμής είναι να περιοριστεί σε κάποιο χλιαρό σχόλιο του στυλ "ακούω για αυτήν την υπόθεση, αλλά δεν ξέρω πόση αλήθεια έχει".
Οπότε φίλε μου δεν είναι μόνο θέμα διαφθοράς αλλά και θέμα ικανότητας..

Η μονή Βατοπαιδίου δεν ανήκει αν δεν κάνω λάθος στην Εκκλησία της Ελλάδας αλλά στο Πατριαρχείο, εάν κάνω διορθώστεμε για να το γνωρίζω κι εγώ.

quote:
Οδοιπόρος:
Ναι, εγώ θα έβγαινα να το πω. Αν θα είχε την αρετή της ταπεινότητας (σε μια εποχή που οι ληστρικοί κυβερνώντες αρμέγουν τον λαό για να γεμίζουν τους δικούς τους λογαριασμούς), και ενώ άνετα θα μπορούσε να έχει το ακριβό αμάξι/σπίτι, εμένα προσωπικά δεν θα με έπειθε με τίποτα όποια κατηγορία του βγάζανε. Δυστυχώ όμως αυτό δεν πιστεύω να γίνει ποτέ..

Αυτή είναι η διαφορά μας, εγώ αντιθέτως θα περίμενα το αποτέλεσμα της έρευνας των καταγγελιών ......... ποτέ δεν προτρέχω και στο συνιστώ......
quote:
Οδοιπόρος:
Συμφωνούμε σε όλα εδώ. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν είναι.. Οπότε μην απορείς που με κάθε επίδειξη πλούτου (ή υπερβολής) από την εκκλησία, υπάρχουν 'αντίθρησκοι' που βγαίνουν και κατηγορούν. Έχουν κάνει τα ελάχιστα (κατ'εμέ) για τον λαό, και τους αξίζουν (οι κατηγορίες).

Όχι δεν απορώ....... "αντίθρησκοι" πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν.......Για σένα τα ελάχιστα κοιτώντας το σήμερα.....για μένα τα μέγιστα κοιτώντας το σήμερα μαζί με το χθες.....έχω μάθει να μην ξεχνάω.......σαν τον ελέφαντα.......
quote:
Οδοιπόρος:
Να σου θέσω και την εξής ερώτηση: Σε τι ποσοστό έχεις δει χοντρούς (κοιλαράδες) παπάδες, και σε τι αδύνατους? Και μη μου πεις για σωματότυπους, ούτε για το αν πρέπει να είναι οι παπάδες ανορεχτικοί.. . Για νορμάλ αδύνατους ρωτάω (δλδ την λεπτή φιγούρα που έχουν όλοι όσοι νηστεύουν και είναι εγκρατείς σύμφωνα με τους κανόνες της εκκλησίας).

Μπορώ να σου απαντήσω με πολλά επιχειρήματα.....επάνω σε αυτό......
Θα σου αναφέρω μόνο ένα και αυτό όχι για να ικανοποιήσω την ερώτησή σου γιατί δεν τη βρίσκω ενδιαφέρουσα, αλλά για να δείξω τις αδυναμίες της.......Αγαπητέ Οδοιπόρε εάν ένας χοντρός άνθρωπος επισκεφτεί διαιτολόγο το πρώτο που θα του πει είναι να κόψει τα ψωμιά και τα γλυκά.........με τόσα πρόσφορα περικυκλωμένοι οι παπάδες.....τι να σου κάνουν?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/10/2008 22:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 18:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα φαινόμενα απατούν.....όπως το ράσο δεν κάνει τον παπά.....ούτε το παντελόνι τον άντρα έτσι και η μερσεντές δεν κάνει τον κλέφτη.

Η Μερσέντες όμως χτίζει γόητρο, ενώ το φιατάκι προσδίδει ταπεινότητα. Τι να την κάνεις όμως την ταπεινότητα, ιερωμένος άνθρωπος? Καλύτερα Μερσέντες και σωφέρ, με τι μούτρα θα πας στην ιερά σύνοδο? Πνευματικότητα σου λέει μετά..

quote:

Εάν η καταγγελία γινόταν από μια εφημερίδα ή ένα υπαρκτό περιοδικό και από επώνυμο συντάκτη και όχι στη στήλη του ανώνυμου......τότε ναι.......
Αυτή είναι η διαφορά μας, εγώ αντιθέτως θα περίμενα το αποτέλεσμα της έρευνας των καταγγελιών ......... ποτέ δεν προτρέχω και στο συνιστώ......

Σωστά.. αν ήταν από έγκυρο περιοδικό/εφημερίδα ή αν ήταν αποτέλεσμα μιας επίσημης έρευνας, θα έτρεχες να το ασπαστείς... lol Το πιο πιθανό να έλεγες για "λάσπη και 'ξένους δάκτυλους' που θέλουν να καταστρέψουν την ρίζα του Ελληνισμού".
Να χρησιμοποιήσω και εγώ αυτήν τη γραμμή επιχειρήματος?
Λέω ότι δεν βγαίνει σε επίσημη εφημερίδα ούτε θα γίνει ποτέ επίσημη έρευνα γιατί η σχέση εκκλησίας-κράτους είναι πολύ δυνατή (άσχετα με τις 'φωνές' της κάθε αντιπολίτευσης), και γιατί δικαστικοί-πολιτικοί-αρχιιεράρχες-δημοσιογράφοι έχουν φτιάξει την τέλεια αριστοκρατία. Δεν σε πειράζω-δεν με πειράζεις, τα κουκουλώνουμε μεταξύ μας και που-και-που πετάμε και τίποτα στο λαό (καμιά ψιλοέρευνα, όχι καταδίκη όμως..).

quote:

Η μονή Βατοπαιδίου δεν ανήκει αν δεν κάνω λάθος στην Εκκλησία της Ελλάδας αλλά στο Πατριαρχείο, εάν κάνω διορθώστεμε για να το γνωρίζω κι εγώ.

Χμμ δεν μπορώ να πω ότι είμαι σχετικός για τα εκκλησιαστικά 'τσιφλίκια' της εκκλησίας, οπότε μάλλον έχω λάθος εγώ. Οπότε ότι προ-είπα ότι θα έπρεπε να κάνει ο Ιερώνυμος, θα έπρεπε να το κάνει ο Πατριάρχης.

quote:

Μπορώ να σου απαντήσω με πολλά επιχειρήματα.....επάνω σε αυτό......
Θα σου αναφέρω μόνο ένα και αυτό όχι για να ικανοποιήσω την ερώτησή σου γιατί δεν τη βρίσκω ενδιαφέρουσα, αλλά για να δείξω τις αδυναμίες της.......Αγαπητέ Οδοιπόρε εάν ένας χοντρός άνθρωπος επισκεφτεί διαιτολόγο το πρώτο που θα του πει είναι να κόψει τα ψωμιά και τα γλυκά.........με τόσα πρόσφορα περικυκλωμένοι οι παπάδες.....τι να σου κάνουν?

Σίγουρα δεν είναι τόσο ενδιαφέρουσα όσο οι επικές ιστορικές αντιπαραθέσεις που έχεις συμμετάσχει, αλλά για μένα είναι μία ένδειξη του παρόντος για τους ιερωμένους. Ακόμα και από τα πρόσφορα να είναι φίλε europaios (που αμφιβάλω αν θα έπεφταν τόσο 'χαμηλά'), καλό είναι να έκαναν λίγο κράτει.. εκτός αν το μπακοκοίλι έχει χρηστικό λόγο (πχ να στηρίζουν κανά ευαγγέλιο πάνω του, ελλείψη τριπόδου.. )

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 20:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οδοιπόρος:
Μερσέντες όμως χτίζει γόητρο, ενώ το φιατάκι προσδίδει ταπεινότητα. Τι να την κάνεις όμως την ταπεινότητα, ιερωμένος άνθρωπος? Καλύτερα Μερσέντες και σωφέρ, με τι μούτρα θα πας στην ιερά σύνοδο? Πνευματικότητα σου λέει μετά......

Το θέμα όμως δεν είναι εάν θα έχει μούτρα ή όχι χωρίς τη μερσεντές, το θέμα μας είναι εάν η μερσεντές αρκεί για να βγάλει κανείς συμπεράσματα και να προτρέξει να υποστηρίξει μια καταγγελία η οποία γράφτηκε σ' ένα ανύπαρκτο περιοδικό απ' ότι πληροφορούμαι.

quote:
Οδοιπόρος:Σ
ωστά.. αν ήταν από έγκυρο περιοδικό/εφημερίδα ή αν ήταν αποτέλεσμα μιας επίσημης έρευνας, θα έτρεχες να το ασπαστείς... lol Το πιο πιθανό να έλεγες για "λάσπη και 'ξένους δάκτυλους' που θέλουν να καταστρέψουν την ρίζα του Ελληνισμού".
Να χρησιμοποιήσω και εγώ αυτήν τη γραμμή επιχειρήματος?
Λέω ότι δεν βγαίνει σε επίσημη εφημερίδα ούτε θα γίνει ποτέ επίσημη έρευνα γιατί η σχέση εκκλησίας-κράτους είναι πολύ δυνατή (άσχετα με τις 'φωνές' της κάθε αντιπολίτευσης), και γιατί δικαστικοί-πολιτικοί-αρχιιεράρχες-δημοσιογράφοι έχουν φτιάξει την τέλεια αριστοκρατία. Δεν σε πειράζω-δεν με πειράζεις, τα κουκουλώνουμε μεταξύ μας και που-και-που πετάμε και τίποτα στο λαό (καμιά ψιλοέρευνα, όχι καταδίκη όμως..).

Κάνεις λάθος γιατί απλά δεν υπάρχει περιοδικό με τέτοια ονομασία. Αυτός είναι και ο λόγος που αμέσως αποσύρθηκε από την ιστοσελίδα της ζούγκλας απ' ότι έμαθα.
Έχουμε λοιπόν μια καταγγελία που δημοσιεύτηκε από ένα περιοδικό. Το περιοδικό όμως δεν υπάρχει..........αν υπάρχει πληροφορήστεμε.
Τώρα τι έχεις να πεις αγαπητέ οδοιπόρε?

Υπάρχει ένα περιοδικό με το όνομα "παρακαταθήκη" όχι όμως με το όνομα "ιερά παρακαταθήκη" και το οποίο δεν έχει γράψει τίποτα απολύτως.

Και το κυριότερο ποιο περιοδικό με τον τίτλο "ιερά παρακαταθήκη" θα έγραφε αυτές τις σαχλαμάρες?
Όσο για το τι θα έκανα? Θα καταδίκαζα.

Για πες μας τώρα αγαπητέ οδοιπόρε?


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 23:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω και να επανέλθει το θέμα στον προβληματισμό που εκφράζει, ποιός αμφισβητεί σήμερα, τις ρεμούλες των "ιερών μονών" και πόσο σεβασμό και πίστη στο θεό, υπάρχει πίσω από τέτοιες ενέργειες.

Ας μην παραφιλολογούμε (υπάρχουν τόσα θέματα που γίνεται αυτό), αλλά να πούμε για τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ που βλέπουν το φως της δημοσιότητας;;

Είναι ανυπόστατες συκοφαντίες;
Είναι πλεκτάνη κατά του ήθους της εκκλησίας;;
Είναι νόμιμες ενέργειες που συνάδουν με το πνεύμα της εκκλησίας και τους "ιερούς κανόνες";;;
Είναι ηθικές ενέργειες;;
Είναι μια απλή συνεργασία κράτους και εκκλησίας;;

Έτσι πρέπει να γίνεται ή όχι;;;

Μήπως θα έπρεπε να εισαχθούν στο χρηματιστήριο οι μονές;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ενημέρωση των ευρωπαίων

Το περιοδικό "Ιερά Παρακαταθήκη" εκδίδεται από τον Απρίλιο του 2007, στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης, από το θεολόγο και δημοσιογράφο Οδυσσέα Τσολογιάννη.

Βρίσκεται στο 18ο τεύχος και μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον εκδότη στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

otsol@otenet.gr

ή στην ταχυδρομική διεύθυνση
Περιοδικό "ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ"
Οδυσσέας Τσολογιάννης
Σουρωτή, 57006 ΒΑΣΙΛΙΚΑ.

Εχω και το κινητό του αν θέλετε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 01:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστέυω ότι πολλά απο αυτά που ακούγονται είναι ανυπόστατες συκοφαντίες, αλλά δεν στοχεύουνε στην Εκκλησία, απλά υπάρχουνε μερικοί καρχαρίες που θέλουνε να βάλουνε έναν άλλον διαχειριστή στην πολιτική εξουσία (πιο αφελή), για να τρώνε καλύτερα.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 28/10/2008 01:11:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 13:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... μια καταγγελία η οποία γράφτηκε σ' ένα ανύπαρκτο περιοδικό απ' ότι πληροφορούμαι.
Το περιοδικό όμως δεν υπάρχει..........αν υπάρχει πληροφορήστεμε.
Τώρα τι έχεις να πεις αγαπητέ οδοιπόρε?

Νομίζω ότι πληροφορήθηκες επαρκώς από τον macedon

quote:

Και το κυριότερο ποιο περιοδικό με τον τίτλο "ιερά παρακαταθήκη" θα έγραφε αυτές τις σαχλαμάρες?
Όσο για το τι θα έκανα? Θα καταδίκαζα.

Λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να περιμένω για περαιτέρω (πιο έγκυρα) δημοσιεύματα (αν βγουν). Αν και έχω μία αμφιβολία (να μη βγουν) για τους λόγους που προανέφερα (ομάδες εξουσίας). Καλύτερα να την ακολουθήσεις και εσύ τη συμβουλή σου, και να μην καταδικάζεις εκ των προτέρων - εκτός και αν είσαι σίγουρος για το ψευδές(?) δημοσιεύμα, οπότε αυτό σε κάνει είτε μάντη, είτε φανατικό. Αν είσαι μάντης πάντως, ψάχνω εδώ και καιρό 6 μαγικά νουμεράκια, να σου στείλω pm να μου τα πεις...

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 14:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Για την ενημέρωση των ευρωπαίων

Το περιοδικό "Ιερά Παρακαταθήκη" εκδίδεται από τον Απρίλιο του 2007, στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης, από το θεολόγο και δημοσιογράφο Οδυσσέα Τσολογιάννη.

Βρίσκεται στο 18ο τεύχος και μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον εκδότη στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

otsol@otenet.gr

ή στην ταχυδρομική διεύθυνση
Περιοδικό "ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ"
Οδυσσέας Τσολογιάννης
Σουρωτή, 57006 ΒΑΣΙΛΙΚΑ.

Εχω και το κινητό του αν θέλετε



To κινητό του είναι προσωπικό δεδομένο. Αφού εκδίδει το περιοδικό στη Θεσσαλονίκη και μιας και είσαι από εκεί, κάνε μας τη χάρη και σκανάρισε την πρώτη σελίδα του περιοδικού γιατί θέλω να επικοινωνήσω με μαζί του μέσο του περιοδικού ή γράψε μας το σταθερό τηλέφωνο του περιοδικού.
Εάν μπορείς σκανάρησε και το κείμενο ολόκληρο για να δούμε εάν γράφει και τα μέλη της επιτροπής εάν δεν τα γράφει απλά περιορίσου να μας γράψεις το σταθερό τηλέφωνο του περιοδικού.
Η ηλεκτρονική επικοινωνία και η ταχυδρομική διεύθυνση δε με εξυπηρετούν.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 28/10/2008 14:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 16:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να σου κλείσω κι ένα ραντεβού σε καμιά απόμερη καφετέρια να τα πείτε οι δυό σας;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 17:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eδώ θα έδινες το κινητό του! στο σταθερό του περιοδικού κολλάς? Την κίνηση δεν την έκανε ως ιδιώτης!!!! μέσω περιοδικού την έκανε απ' ότι μας λες! Φαντάζομαι λοιπόν ότι έχεις το εν λόγω τεύχος μιας και είσαι στη Θεσσαλονίκη. Οπότε σκάναρε το εξώφυλλο και θα πάρω από εκεί το τηλέφωνο. Περιμένω και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για ποιο λόγο διαγράφηκε ο libero?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 19:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Φαντάζομαι λοιπόν ότι έχεις το εν λόγω τεύχος

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι διαβάζω χριστιανικά περιοδικά;

quote:
europaios2
μιας και είσαι στη Θεσσαλονίκη.

Και τα έγγραφα του Υπουργείου Β. Ελλάδας εκδίδονται στη Θεσσαλονίκη αλλά ούτε αυτά τα διαβάζω.

quote:
europaios2
Οπότε σκάναρε το εξώφυλλο και θα πάρω από εκεί το τηλέφωνο

Σιγά μη σκανάρω το εξώφυλλο. Στείλτου e-mail

quote:
europaios2
Περιμένω

Περίμενε


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 19:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ macedon, εδώ βρήκες τη διεύθυνσή του, το κινητό του,
το e-mail του, στο σταθερό τηλέφωνο του περιοδικού του θα κολλήσεις?
Δε σε καταλαβαίνω απλά ένα σταθερό τηλέφωνο........

Για ποιο λόγο διαγράφηκε ο libero?

Edited by - europaios2 on 28/10/2008 19:47:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 11:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2 μην το κουράζουμε το θέμα.

Εδώ είναι όλα τα στοιχεία του εκδότη της ΙΕΡΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗΣ :

http://xairete.blogspot.com/2008/10/blog-post_6164.html

Ιδού η Ρόδος - ιδού και το πήδημα.
Ο κόσμος έχει βουήξει με αυτό το θέμα και καμμία απολύτως διάψευση δεν έχει γίνει από πλευράς της εκκλησίας. Αν είσαι τόσο μάγκας και ξεσκεπάσεις σκευωρία, να είσαι σίγουρος ότι θα μιλάει το πανελλήνιο για σένα.

Να δω όμως αν έχεις τα βαρύδια να ζητήσεις συγνώμη για τις μπηχτές που έριξες στην περίπτωση που όλα όσα αναδημοσίευσα αποδειχτούν αληθινά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 11:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην διεύθηνση που έβαλα παραπάνω θα βρείτε και το άρθρο όπως δημοσιεύτηκε (σκαναρισμένο που το ζήτησε ο φίλος europaios2) αλλά και πολλά άλλα... ενδιαφέροντα....

Πάει βαθειά το λαγούμι, όρεξη νά'χεις να κατέβεις......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 13:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Φίλε europaios2 μην το κουράζουμε το θέμα.

Εδώ είναι όλα τα στοιχεία του εκδότη της ΙΕΡΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗΣ :

http://xairete.blogspot.com/2008/10/blog-post_6164.html

Ιδού η Ρόδος - ιδού και το πήδημα.
Ο κόσμος έχει βουήξει με αυτό το θέμα και καμμία απολύτως διάψευση δεν έχει γίνει από πλευράς της εκκλησίας. Αν είσαι τόσο μάγκας και ξεσκεπάσεις σκευωρία, να είσαι σίγουρος ότι θα μιλάει το πανελλήνιο για σένα.

Να δω όμως αν έχεις τα βαρύδια να ζητήσεις συγνώμη για τις μπηχτές που έριξες στην περίπτωση που όλα όσα αναδημοσίευσα αποδειχτούν αληθινά.


Ίδωμεν......ήδη επικοινώνησα μαζί του και θα του στείλω με e-mail τη διεύθυνσή μου ώστε να μου αποστείλει όπως είπε το περιοδικό.......οπότε θα περιμένω πρώτα την άφιξη του περιοδικού. Μόλις το λάβω θα το μελετήσω και θα μάθετε τη συνέχεια.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 23:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2 27/10/2008, 20:09:48
Το περιοδικό όμως δεν υπάρχει

europaios2 29/10/2008, 13:16:45
ήδη επικοινώνησα μαζί του και θα του στείλω με e-mail τη διεύθυνσή μου ώστε να μου αποστείλει όπως είπε το περιοδικό


Αυτό κι αν είναι θαύμα! Να επικοινωνείς με ανύπαρκτους εκδότες για να σου στείλουν περιοδικά που δεν υφίστανται...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 00:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό κι αν είναι θαύμα! Να επικοινωνείς με ανύπαρκτους εκδότες για να σου στείλουν περιοδικά που δεν υφίστανται...


Oι εξελίξεις τρέχουν.....τα δεδομένα αλλάζουν και οι εκτιμήσεις θα ακολουθήσουν. Που το παράξενο? Στο διαδύκτιο πληροφορήθηκαν κάποιοι για την ύπαρξή του από το διαδύκτιο πληροφορήθηκα τη μη ύπαρξή του. Όμως θα ελέγξω........και θα ζητήσω εν συνεχεία εξηγήσεις από την ίδια την εκκλησία για τη σιωπή της, εφόσον όντως υπάρχει το περιοδικό και το λάβω στα χέρια μου και μάλιστα εγγράφως.

Στην επικοινωνία με τον εκδότη (εάν είναι αληθινός, θα το διαπιστώσω με την παραλαβή του περιοδικού), με διαβεβαίωσε ότι θα μου το αποστείλει. Μόνο που απογοητεύτηκε επειδή του είπα ότι πρώτα θα το λάβω στα χέρια μου, εν συνεχεία θα το εκτιμήσω και μετά θα αποφασίσω εάν θα γίνω ή όχι συνδρομητής (και αυτός είναι κα ο μόνος λόγος που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός για την καθαρότητα της δημοσίευσης)........
Οπότε σε αναμονή
. Υ.Γ. εννοείτε ότι του είπα ότι θα πληρώσω με αντικαταβολή στην παραλαβή του τεύχους.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/10/2008 00:16:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Εν αναμονή των διαπιστώσεων του europaios2 για την προίκα του συγχωρεμένου, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με διαφωτήσει για τα παρακάτω....

Αληθεύει ότι επί υπουργίας Τρίτση υπήρξε συμφωνία κράτους και εκκλησίας να παραχωρήθεί το 50% της εκκλησιαστικής ακίνητης περιουσίας στο κράτος, προκειμένου να αναλάβει το κράτος την μισθοδοσία και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των παπάδων ?

Επίσης, αληθεύει ότι η εκκλησία πληρώνει φόρους για την ακίνητη περιουσία της πλην των ναών ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 17:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Εν αναμονή των διαπιστώσεων του europaios2 για την προίκα του συγχωρεμένου, θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με διαφωτήσει για τα παρακάτω....

Kι εγώ αναμένω το περιοδικό, ενδεχομένως να έχει καθυστερήσει λόγω φόρτου εργασίας του εκδότη........εάν δεν το λάβω μέχρι τη Παρασκευή θα επικοινωνήσω πάλι μαζί του. Όπως και να χει, εάν είναι αλήθεια η ψέματα προσωπικά θα κάνω τα πάντα για να το μάθουμε.....και σπάνια αποτυγχάνω σε κάτι εάν το βάλω ως στόχο.
quote:
KERRY KING:
Αληθεύει ότι επί υπουργίας Τρίτση υπήρξε συμφωνία κράτους και εκκλησίας να παραχωρήθεί το 50% της εκκλησιαστικής ακίνητης περιουσίας στο κράτος, προκειμένου να αναλάβει το κράτος την μισθοδοσία και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των παπάδων ?


Πρώτη φορά το ακούω.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 22:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING
Επίσης, αληθεύει ότι η εκκλησία πληρώνει φόρους για την ακίνητη περιουσία της πλην των ναών

Οχι δεν αληθεύει. Η εκκλησία ΔΕΝ πληρώνει φόρους ούτε για τα ακίνητά της ούτε για τα μισθώματα που παίρνει απ'αυτά, ούτε για πολλά άλλα. Συγκεκριμένα:

ΔΕΝ πληρώνει το φόρο 25% των ακαθαρίστων εσόδων της (που αναπροσαρμόστηκε σε 35% το 1968) που αποτελούσε ΒΑΣΙΚΟ ΟΡΟ για να αναλάβει το δημόσιο την πληρωμή των μισθών των μοναδικών νόμιμων αργόμισθων του κρατικού προϋπολογισμού. Ο σχετικός νόμος του 1945 (A.N. 536/1945 άρθρο 2) καταργήθηκε το 2004 με το Ν.3220/2004 από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ το φόρο μεταβίβασης ακινήτων, από τον οποίο εξαιρείται με τον Α.Ν.1521/1950

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας (ΦΜΑΠ) από τον οποίο απαλλάσσεται με το Ν.2459/1997

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Φόρο από εκμίσθωση ακινήτων ο οποίος καταργήθηκε επί ΝΔ με το Ν.3296/2004

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Τέλος υπερτιμήματος και Τέλος Συναλλαγών που επιβάλλεται σε όλες τις νέες οικοδομές

Το μόνο τέλος και τη μόνη φορολογία που καλείται τώρα να πληρώσει η Εκκλησία, (μέχρι στιγμής δεν έχει εξαιρεθεί) είναι το Ενιαίο Τέλος Ακίνητης Περιουσίας, που ανέρχεται στο 0,1% επί της αντικειμενικής αξίας των ακινήτων που κατέχει (από το οποίο εξαιρούνται, όπως αναφέρεις, οι ναοί της.

Επειδή η Εκκλησία της Ελλάδας Α.Ε. δεν έχει ξαναπληρώσει φόρο επί ακινήτων από το 1950 και επειδή δεν έχει ακόμη υπάρξει ρύθμιση που να την εξαιρεί επί του τέλους αυτού, ΜΗΠΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ ΝΕΟ ΔΙΩΓΜΟ ΑΠΟ ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΕΣ, ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ, ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΕΟΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥΣ? Μήπως το Ενιαίο Τέλος δεν είναι παρά η απαρχή των σκοτεινών σχεδίων της Νέας Τάξης ώστε να μείνει η Ορθοδοξία γυμνή από το μόνο πνευματικό της όπλο... το Ευρώ;

Ντροπή σας άθεοι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 23:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησία του Χριστού δεν έχει καμία ανάγκη το Ευρώ. Η εκκλησία των ιερέων μπορεί.
Νομίζετε ότι το κύριο όπλο του Χριστιανισμού είναι το Ευρώ? Πόσο γελασμένοι είστε!!!
Η δύναμη του Χριστιανισμού δεν είναι το Ευρώ, η πίστη είναι. Αυτή που κανείς δεν κατάφερε από εμάς τους Έλληνες να την ξεριζώσει ακόμη και στις ποιο δύσκολες στιγμές, αφότου ρίζωσε. Και οι ναοί να εξαφανιστούν και οι ιερείς να εξαφανιστούν οι Χριστιανοί θα παραμείνουμε Χριστιανοί γιατί η εκκλησία μας είναι το σώμα του Θεού και αυτό βρίσκεται παντού........αδίκως θα περιμένετε λοιπόν την πτώχευση της Εκκλησίας της Ελλάδας Α.Ε. για να ακολουθήσει η εξάλειψη του Χριστιανισμού. Γιατί και αυτό να συμβεί (η πτώχευση), το σώμα του Χριστού η "κεντρική" εκκλησία δε θα επηρεασθεί στο ελάχιστο.
Γιατί και το σπίτι μας είναι η ίδια μας η εκκλησία και το χωράφι μας πάλι είναι η ίδια μας η εκκλησία, αρκεί να κάνουμε το σταυρό μας και να ευχαριστούμε τον Κύριο σε καθημερινή βάση για την έλευσή του σε εμάς, χωρίς να ξεχνάμε τα πάθη του και την Ανάστασή του, ώστε με οδηγό Αυτόν να ελπίζουμε πάντα στο καλύτερο ακόμη και μέσα από τις ποιο δύσκολες ανθρώπινες στιγμές.........να ελπίζουμε και στη δική μας Ανάσταση.

Οπότε ματαιοπονείς καημένε macedon, μου θυμίζεις τον γερόλυκο που λόγο προχωρημένης ηλικίας δεν μπορούσε να κυνηγήσει. Έτσι είχε βάλει στο μάτι τα παπάρια ενός μεγάλου τράγου που κρεμόντουσαν με χάρη. Ακολουθούσε λοιπόν τον τράγο σε καθημερινή βάση, ελπίζοντας ότι αυτά κάποια στιγμή θα πέσουν ώστε αμέσως να τα φάει............ο γερόλυκος όμως πέθανε από την πείνα.......ενώ τα παπάρια του τράγου παρέμειναν κολλημένα........στον κάτοχό τους........

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/11/2008 23:37:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 08:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή europaios2 φαντάζεσαι ότι άν σταματήσει η κρατική στήριξη στην εκκλησία - θρησκεία θα έχει πολύ μέλλον ; Εννοείται να σταματήσουν :
1 . Η κατήχηση-προσυλητισμός (=θρησκευτικά) από μικρή ηλικία .
2 . Η προβολή λειτουργιών κ.λ.π. από κρατικά κανάλια(έμμεσος ψυχαναγκασμός)_
3 . Η μισθοδοσία των ιερέων από το κράτος και να γίνεται απευθείας και μόνον από όσους πολίτες το επιθυμούν (προβλέπω άφθονο αδιάφορο σφύριγμα...από το 98% !)
4 . Η πλήρης και κανονική φορολογία των εσόδων της Εκκλησίας .
5 . Οι διάφορες "αγαθοεργίες" της Εκκλησίας να χρηματοδο-τούνται από την περιουσία και τους "πόρους" της και όχι από το παγκάρι
Θα υπάρχουν και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα .
Εάν μεγαλώνουν οι νέες γενιές χωρίς τον "φόβο θεού" (αλλά και το...συγχωροχάρτι που δίνει ο θεός στους "μετανοήσαντες"), πιστεύεις ότιθα πάει μακριά αυτή η θρησκεία ;
Ξέρω φυσικά ότι είναι δύσκολο να γίνουν άμεσα τα παραπάνω (άτιμο πολιτικό κόστος) , αλλά......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 10:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 δεν νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που να έχει πρόβλημα με την "εκκλησία του Χριστού", με την "εκκλησία των ιερέων" υπάρχει πρόβλημα...

Κατηγορείς τον macedon για ματαιοπονία, εσύ ως τέκνο της αριστεράς (και της προόδου φαντάζομαι) τι άποψη έχεις για την μη φορολόγηση της "εκκλησίας των ιερέων" ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 19:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορρίφθηκε από τη Βουλή (με τις αρνητικές ψήφους της ΝΔ του ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ και με το ΚΚΕ να ψηφίζει «παρών») η πρόταση νόμου του ΣΥΡΙΖΑ για την κατάργηση των φοροαπαλλαγών της Εκκλησίας.

Εκ μέρους της κυβέρνησης ο υφυπουργός Οικονομικών Αντώνης Μπέζας, απέρριψε την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ ως «αποσπασματική και πρόχειρη», αφού, όπως είπε:

-Προτείνει να καταργηθούν ήδη καταργημένες διατάξεις

-Ζητεί την κατάργηση διατάξεων, η οποία θα συμπαρέσυρε μια σειρά απαλλαγών του αφορολόγητου άλλων νομικών προσώπων που επιτελούν κοινωνικό και φιλανθρωπικό έργο,

-Δεν προτείνει την επανεξέταση του καθεστώτος των φοροαπαλλαγών της Εκκλησίας, αλλά την πλήρη απάλειψή του.

Ο κ. Μπέζας κατηγόρησε τον ΣΥΡΙΖΑ ότι δημιουργεί εσκεμμένη σύγχυση γύρω από το θέμα των φοροαπαλλαγών της Εκκλησίας και το ΠΑΣΟΚ ότι ενώ δημιούργησε καθεστώς εναγκαλισμού και απαλλαγών στην Εκκλησία, σήμερα εμφανίζει εαυτόν τιμητή και κατήγορο του ΣΥΡΙΖΑ, με γενικότητες και αοριστολογίες.

«Η κυβέρνηση αυτή είναι η μόνη που προχώρησε στη φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας», είπε ο κ. Μπέζας και πρόσθεσε ότι η Εκκλησία μέσω του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων καταβάλλει φόρους στις μεταβιβάσεις, όπως επίσης φορολογείται για όλες τις εμπορικές και επιχειρηματικές πράξεις, ενώ υπόκειται σε καθεστώς φορολόγησης 10% για τόκους καταθέσεων.


Ο υφυπουργός διευκρίνισε πως οι απαλλαγές της Εκκλησίας, ορίζονται από το Σύνταγμα, αφορούν αμιγείς φιλανθρωπικές της δραστηριότητες και ισχύουν και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Η εισηγήτρια της ΝΔ, Φεβρωνία Πατριανάκου, ανέφερε ότι το νομοθέτημα δεν προσέγγισε μια σειρά από ζητήματα, που πρέπει να εντάξει στο σκεπτικό του, όπως είναι το ιστορικό πλέγμα σχέσεων Εκκλησίας - κράτους.

Ο εισηγητής του ΠΑΣΟΚ, Θάνος Μωραΐτης, ανέφερε ότι «αυτό το μεγάλο θέμα, δεν μπορούμε να το δούμε αποσπασματικά και πρόχειρα», προσθέτοντας πως πρέπει να αντιμετωπιστεί από όλες τις δυνάμεις του Κοινοβουλίου το θέμα των σχέσεων Εκκλησίας - κράτους.

Εκ μέρους του ΚΚΕ, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του, Ν. Καραθανασόπουλος, είπε ότι υπάρχουν δύο κεντρικοί άξονες με βάση τους οποίους προσεγγίζεται το θέμα: ο ένας αφορά τις σχέσεις Εκκλησίας - κράτους (εντός του οποίου πρέπει να επιδειχθεί ο ίδιος σεβασμός τόσο για τους θρησκευόμενους όσο και για τους μη) και ο άλλος την φορολόγηση της Εκκλησίας, από την οποία πρέπει να αποκλειστούν οι δραστηριότητες που αφορούν αποκλειστικά τη λατρευτική λειτουργία.

Ο ειδικός αγορητής του ΛΑΟΣ, Κ. Αϊβαλιώτης, είπε ότι γίνονται εκτενείς αναφορές στις απαλλαγές της Εκκλησίας, όχι όμως και στο μεγάλο φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας και πρόσθεσε πως «με προκάλυμμα τα φορολογικά έσοδα μπαίνουν στο ίδιο καζάνι οι δίκαιοι και οι άδικοι».

Εκ μέρους του ΣΥΡΙΖΑ, ο εισηγητής, Γιάννης Δραγασάκης και ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος, Φ. Κουβέλης, τόνισαν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ προτείνει την κατάργηση ορισμένων φορολογικών απαλλαγών της Εκκλησίας, που αφορούν όχι την άσκηση των λειτουργημάτων της Εκκλησίας, αλλά ευρύτερες δραστηριότητες και την επανεξέταση συνολικά του φορολογικού καθεστώτος που διέπει την Εκκλησία και τα ιδρύματά της. Συγκεκριμένα πρότειναν:

-την επαναφορά της διάταξης που υποχρέωνε την Εκκλησία να εισφέρει στον κρατικό προϋπολογισμό το 35% των ακαθάριστων εσόδων της, η οποία καταργήθηκε από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ

-την επαναφορά του φόρου 10% που επιβάρυνε τα μισθώματα από την εκμίσθωση γαιών και οικοδομών εμπορικού χαρακτήρα

-την κατάργηση των άρθρων 7 και 16 του νόμου του 2005 με τα οποία «διευρύνθηκαν οι φοροαπαλλαγές της Εκκλησίας».

Ο κ. Δραγασάκης διαμαρτυρήθηκε για την κριτική που ασκήθηκε στην πρόταση περί προχειρότητας «επειδή παρέλειψε μια φοροαπαλλαγή του 1959» και επανέλαβε αίτημα να έρθει στη Βουλή κωδικοποίηση της νομοθεσίας.

Παρέμβαση Αλαβάνου

Παρεμβαίνοντας στη συζήτηση επί της πρότασης νόμου του κόμματός του, ο επικεφαλής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέκος Αλαβάνος έθεσε τα θέματα του διαχωρισμού Εκκλησίας - κράτους και του ελέγχου στη Μονή Τοπλού. Επικαλέστηκε δε, τον Οικουμενικό Πατριάρχη για να ζητήσει «από την κάθε μονή, τον κάθε Εφραίμ και την κάθε εκκλησία να είναι προσεκτικοί όταν προσπαθούν - αντί να αξιοποιήσουν την ελληνική νομοθεσία - να βγάλουν από το σεντούκι τα χρυσόβουλα Σέρβων ή σουλτάνων ή βυζαντινών, οδηγώντας σε μια γενικότερη αμφισβήτηση η οποία θα είχε σημασία αρνητική σε περιπτώσεις, όπως η περίπτωση του Οικουμενικού Πατριαρχείου».

Στο ερώτημα του κ. Αλαβάνου για την πορεία του ελέγχου στη Μονή Τοπλού, απάντησε ο Αντ. Μπέζας, ο οποίος ενημέρωσε ότι διενεργείται διαχειριστικός έλεγχος για τα οικονομικά έτη 1998 - 2006 στην «Παναγία Ακρωτηριανή» η οποία ανήκει στην Μονή Τοπλού, διαβεβαιώνοντας για τις ενέργειες του υπουργείου, όταν συνταχθούν τα πορίσματα των ελεγκτών.

Ο κ. Μπέζας είπε ακόμη ότι ο έλεγχος είναι εν εξελίξει, διαψεύδοντας «ότι η κυβέρνηση σύρθηκε μετά τις αιτιάσεις του ΣΥΡΙΖΑ» κάτι που, όπως είπε, αποδεικνύεται από το γεγονός ότι έχουν εκδοθεί πέντε εντολές ελέγχου, οι τελευταίες τον περασμένο Μάρτιο και Μάιο.

Για το θέμα διαχωρισμού κράτους - Εκκλησίας ο κ. Αλαβάνος ανέφερε: «Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος είπε ότι σε περίπτωση που τεθεί τέτοιο ζήτημα, η Εκκλησία ζητάει δημοψήφισμα. Εμείς, τα συλλογικά όργανα, θα τοποθετηθούμε σε αυτή τη θέση. Η εισήγηση όμως από τη δική μου πλευρά θα είναι, ναι, δημοψήφισμα για τις σχέσεις Εκκλησίας και κράτους».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 22:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Κατηγορείς τον macedon για ματαιοπονία, εσύ ως τέκνο της αριστεράς (και της προόδου φαντάζομαι) τι άποψη έχεις για την μη φορολόγηση της "εκκλησίας των ιερέων" ???


Δεν έχω ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ και ούτε πρόκειται.

Συμφωνώ όμως με τις δύο πρώτες προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ που παρέθεσες.



Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 06/11/2008 22:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 20:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλαβα το συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ, με το επίμαχο άρθρο.
Το άρθρο ξεκινάει ως εξής: "Eιδησεογραφία από τις εφημερίδες της 27.7.2008"......
Που σημαίνει ότι αυτή η ειδησεογραφία μπορεί να είναι απλά ένα άρθρο από τη στήλη "ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ" της οιαδήποτε εφημερίδας, όπου ο καθένας μπορεί να γράψει το μακρύ του και το κοντό του, είτε επώνυμα είτε όχι.

Αμέσως αμέσως, ο κύριος Τσολογιάννης αποποιείται κάθε ευθύνη, αφού ο ίδιος πρώτον δεν υπογράφει το άρθρο και δεύτερον δεν αναφέρει ότι ήταν δική του έρευνα.......είναι ξεκάθαρος γενικά και αόριστα "Eιδησεογραφία από τις εφημερίδες της 27.7.2008"......

Στο τέλος δε της σελίδας του άρθρου με μεγάλα άσπρα έντονα γράμματα και μέσα σε ένα μαύρο πλάσιο, γράφει: MHΠΩΣ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΟΥ?......

-Γνωρίζει λοιπόν κανένας κάποια εφημερίδα που να έγραψε το άρθρο ως δικό της? Εγώ καμία! Θα είχε γίνει ντόρος........γιαπετ, macedon, sesostris............. θα πήγαινε το σκανάρισμα.......

Το μόνο που άκουσα είναι ότι το Πρώτο Θέμα απλά αναδημοσίευσε το άρθρο από το "εν λόγω περιοδικό".Αυτό όμως δεν αρκεί.

Το συγκεκριμένο άρθρο δεν αναφέρει καμία απολύτως εφημερίδα. Κάτι που κάνουν όλα τα περιοδικά όταν υπάρχει όντως θέμα. Κάτι που θα έκανε και το περιοδικό ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ εφόσον όντως το είχε γράψει πρώτα κάποια έγκυρη εφημερίδα.
Γράφοντας μάλιστα: "Ειδησεογραφία από τις εφημερίδες"....προεξοφλεί ότι αν μή τι άλλο είναι περισσότερες της μιας!.........Πούντες λοιπόν?.......Κοινός ράδιο αρβύλα!!!!!!!!!

Μέσα στο περιοδικό με μία πολύ γρήγορη ματιά που έριξα, λόγω της τρομερής πίεσης χρόνου που έχω αυτή την περίοδο έπεσε το μάτι μου και σε ένα άλλο ανυπόγραφο άρθρο το οποίο αναφέρεται στον Οικουμενικό Πατριάρχη και μεταξύ άλλων γράφει, αναφερόμενο πάντα στον Πατριάρχη:
-Εξισώνει την Αγία Γραφή με το Κοράνιο.
-Δεν πιστεύει ότι είναι ο Θεός, ο αποκαλυπτόμενος στις Αγίες Γραφές.
-Δεν πιστεύει ότι είναι η εκκλησία του Χριστού, η Ορθόδοξη, καταφρονώντας το Σύμβολο της Πίστεως.....
-Μετέρχεται δικτατορικούς τρόπους διοικήσεως και επιβάλλει παπικός τις διεστραμμένες αντιλήψεις του στην υπ' αυτόν Εκκλησία.
-Απορρίπτει τις Οικουμενικές Συνόδους.....
-Μιλάει για αγάπη, αλλ' αγάπη έχει μόνο για τους αιρετικούς. Τους Ορθόδοξους τους μισεί.

Τι να πω? Αν αυτό δε λέγεται δημοσιογραφική καφρίλα, τότε τι λέγεται? Δεν έχω άλλο χρόνο για σχόλια......όταν ξεμπερδέψω θα σχολιάσω ........προς το παρόν το αφήνω σε εσάς..........

Υ.Γ.
Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κανένα από τα λοιπά θέματα του forum, και ούτε πρόκειται προς το παρόν.
Θα επιστρέψω πάλι στο forum στους συνηθισμένους ρυθμούς μετά τις 10/12, μέχρι τότε εάν μπορέσω και βρω έστω και λίγο χρόνο στη δουλειά μου θα μπω για να ενημερωθώ και εάν μπορέσω να γράψω, γιατί από το σπίτι μου αποκλείεται.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 00:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 27/10/2008, 20:09:48
Κάνεις λάθος γιατί απλά δεν υπάρχει περιοδικό με τέτοια ονομασία.

europaios2 20/11/2008, 20:42:02
Έλαβα το συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ, με το επίμαχο άρθρο.

quote:
europaios2
Γνωρίζει λοιπόν κανένας κάποια εφημερίδα που να έγραψε το άρθρο ως δικό της? Εγώ καμία!

Εγώ 2!

Το άρθρο της Μαρίας Παπουτσάκη στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Το άρθρο της Αντζυ Σταθάτου στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

H Αρχιεπισκοπή ΔΕΝ διέψευσε κανένα από τα δημοσιεύματα. Μόνον οι ευρωπαίοι...

Πόσο ακόμη θα γελοιοποιηθείτε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 03:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΘΗΚΗ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ

1.Άπαντα τα άμφια μου αφήνω εις την Ιεράν Αρχιεπισκοπήν Αθηνών, προκειμένα τα καταλληλότερα να τοποθετηθούν εις το υπό σύστασιν Εκκλησιατικόν Μουσείο της (Ι.Α.Α.).

2. Άπαντα τα βιβλία μου αφήνω επίσης εις την Ι.Α.Α. δια να απαρτίσουν την προίκα της υπό σύστασιν Εκκλησιαστικής Βιβλιοθήκης δι ην προωρείται το εν Ψυρρή αναπαλαιωθέν ήδη κτίριον του ποτέ Κακουργοδικείου.

3. Άπαντα τα κινητά της κατοικίας μου εν Πλάκα και εν Π. Ψυχικώ, ανήκοντα εις εμέ (εικόνες, αργυρά) καταλίπω εις το υπο σύστασιν κατά τα άνω Εκκλησιαστικόν Μουσείον.

4. Τα ατομικά μου είδη (ράσα κ.λ.π.) να κατανεμηθούν ανα εν είς τους καλούς μου συνεργάτες εις την διοίκησην και την Ιεραποστολήν.

5. Η επίπλωσις των δύο κατοικιών μου ανήκει εις την Ι.Α.Α.

6. Επαναλαμβάνω ότι χρήματα δεν έχω. Εξαιρέτως εις τον πολύτιμον επι πολλά έτη υπηρετήσαντα με Πρωτοσύγκελλον π. Θωμά Συνοδινόν αφήνω ένα σέτ εγκολπίου και Σταυρού. Υπήρξεν πιστός, έντιμος, αδέκαστος, δίκαιος, ισχυρός κατά την θέλησιν.

7. Όσει τίνα χρήματα ευρεθούν εις τα θυλάκια μου να δοθούν εις αυτόν. Ο αδελφός μου Ιωάννης έχει τα προς το ζήν αναγκαία εκ της συντάξεως του.

8. Εις τον αφοσιωμένον μέχρι τέλους διακονήσαντα με μετ΄αυταπαρνήσεως παραδειγματικός Βρεσθένης Θεόκλητον αφήνω μια πλήρη στολήν. Και την ευχήν μου.

9. Ανά εν εγκόλπιον να δοθεί ως ενθύμιον εις τους Επιφάνιον, Ιωαννίκιον και Άνθιμον.

Πάντα τα εξαιρέτος δωρούμενα αφαιρούνται εκ του καταλόγου των προς το Εκκλησιαστικό Μουσείον προοριζόμενα.

10. Το αρχείον μου αποτελούμενον από χιλιάδας δημοσιευμάτων, επιστολών και φακέλων, το οποίον έχει ηλεκτρονικώς ταξινομηθεί, αφήνω εις τον π. Θωμά προς αξιοποίησην.

Εκτελεστάς αφήνω τους α) Σεβ. Βρεσθένης κ. Θεόκλητον και π. Θωμά Συνοδινόν.

Ο Αθηνών Χριστόδουλος

15 Μαΐου 2007


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 16:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
europaios2 27/10/2008, 20:09:48
Κάνεις λάθος γιατί απλά δεν υπάρχει περιοδικό με τέτοια ονομασία.

europaios2 20/11/2008, 20:42:02
Έλαβα το συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ, με το επίμαχο άρθρο.



Eίχα ψάξει στο διαδύκτιο και δεν είχα βρει κανένα στοιχείο που να επιβεβαιώνει την ύπαρξη του περιοδικού, εν συνεχεία και μετά από πληροφόρηση βρήκα τον εκδότη επικοινώνησα μαζί του και μου απέστειλε το περιοδικό!............το μεμπτό που είναι? Θα υπήρχε μόνο στην περίπτωση της μή έρευνας!

quote:
macedon:

europaios2
Γνωρίζει λοιπόν κανένας κάποια εφημερίδα που να έγραψε το άρθρο ως δικό της? Εγώ καμία!

macedon:
Εγώ 2!
Το άρθρο της Μαρίας Παπουτσάκη στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Το άρθρο της Αντζυ Σταθάτου στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ


Είχα γράψει: Έλαβα το συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ, με το επίμαχο άρθρο.
Το άρθρο ξεκινάει ως εξής: "Eιδησεογραφία από τις εφημερίδες της 27.7.2008"

Σε κανένα από τα δύο άρθρα που παρουσίασες το ήδη γνωστό της Μαρίας Παπουτσάκη και το "νέο" της Άντζυ Σταθάτου δε γράφονται τα αντικείμενα όπως αυτά που παρουσίασε το περιοδικό "ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ"

ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ:......."Δεκάδες χρυσά και αργυρά κηροπήγια (δικηροτρίκηρα).
Δεκάδες χρυσά και αργυρά επιτραπέζια κηροπήγια με πολυτίμους λίθους.
Πολλές δεκάδες αργυροί δίσκοι σερβιρίσματος και κεράσματος.
Δεκάδες αργυρές φρουτιέρες.
Εκατοντάδες δωδεκάδων ποτήρια αργυρά και κρυστάλλινα υψηλής αξίας.
Εκατοντάδες πανάκριβα αργυρά κρυστάλλινα και πορσελάνινα σερβίτσια ανυπολόγιστης αξίας.
Εκατοντάδες δωδεκάδες πανάκριβα χρυσά και αργυρά κουταλομαχαιροπήρουνα φίρμας Christofie, που είναι η ακριβώτερη στον κόσμο.
Εκατοντάδες πορσελάνινες δωδεκάδες πιάτων.
Εκατοντάδες πορσελάνινες και αργυρές πιατέλλες.
Βαρύτιμες μεταξωτές κουρτίνες σε όλο το ανάκτορο.
Εκατοντάδες ζεύγη μεταξωτές μπιζάμες.
Δεκάδες μεταξωτές κλινοστρωμνές και μαξιλάρια.

Που τα βρήκε λοιπόν το περιοδικό? Το ίδιο επικαλείται τις εφημερίδες σε καμία όμως δε γράφηκαν αυτά τα αντικείμενα.
Φαίνεται ότι εφευρέθηκαν.......προστέθηκε μπόλικη σάλτσα και να σου.......

Από κει και έπειτα όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει αφήνει στους οικείους του ότι του ανήκει..........και ο ψηλός παλαιότερα όπως και ο samuel1974 (λίγο πριν), παρουσίασαν τη διαθήκη του Αρχιεπισκόπου και πουθενά δε γράφει τα αντικείμενα που η κυρία Αντζυ Σταθάτου παρουσιάζει.

Άρα δεν ήσαν και δικά του........Ανήκαν τα όποια εύρετα στην Αρχιεπισκοπή και όχι στον Χριστόδουλο. Θα μου πεις τα μανικετόκουμπα άνθρωποι τα φοράνε και όχι τοίχοι!
Σωστά αλλά το θέμα είναι τα αγόρασε ή του τα δώρισαν?
Εάν τα είχε αγοράσει θα τα θεωρούσε δικά του, θα τα έγραφε και στη διαθήκη του, άρα ήσαν δώρα, δώρα τα οποία τα έλαβε με την ιδιότητα του Αρχιεπισκόπου, αν για παράδειγμα δεν ήταν Αρχιεπίσκοπος δε θα του τα είχαν κάνει. Οπότε αποτελούσαν περιουσία της Αρχιεπισκοπής και όχι δική του.

Οι ακριβοί καναπέδες και πολυέλαιοι απ' ότι φαίνετε ήσαν και αυτά δώρα. Τι θα έπρεπε να κάνει να αρνηθεί να τα δεχτεί?
Ήσουν εσύ μπροστά στην απόκτησή τους ώστε να γνωρίζεις εάν αγοράστηκαν ή εάν ήσαν δώρα?

Το μόνο που μπορεί να προσάψει κάποιος ως μομφή είναι το γιατί δεν τα δώρισε πάλι ο ίδιος σε διάφορα κοινωφελή ιδρύματα ή κάπου που υπήρχε ανάγκη μετά ακόμη και από εκποίηση (ως χρηματικό ποσό). Εδώ θα συμφωνήσω. Ίσως και να γίνει κάποια στιγμή από τον Ιερώνυμο. Πρέπει όμως να γίνει καμία Αρχιεπισκοπή δε χρειάζεται ακριβά έπιπλα και σκεύη, χρειάζεται να είναι σώφρον και παραγωγική!

Στο να αρχίσω όμως να υπερβάλλω και να προσθέτω ότι θέλω!!!! αυτό πάει πολύ. Εξάλλου τη δική του περιούσία ο Χριστόδουλος φρόντισε να την παραδώσει και όλοι διαβάσαμε ποια ήταν.

quote:
macedon:
H Αρχιεπισκοπή ΔΕΝ διέψευσε κανένα από τα δημοσιεύματα. Μόνον οι ευρωπαίοι...

Πόσο ακόμη θα γελοιοποιηθείτε;



H Aρχιεπισκοπή την περιουσία του Χριστόδουλου την έβγαλε στον αέρα. Εσύ σε ποια εφημερίδα διάβασες το παραπάνω απόσπασμα της ΙΕΡΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗΣ? γιατί αυτό που μας έφερες δεν το ανέφερε...........όσο για τη γελοιοποίηση που επικαλείσαι στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.............η ρετσινιά σου θα σε ακολουθεί σε αυτό το forum για πάντα..........εκεί εκεί ακριβώς 21/03/2008, 18:43:31...
και μην ψάχνεις αδίκως να ρεφάρεις!!!! http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=8429&whichpage=17&ARCHIVE=

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 13/12/2008 16:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy