ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αιμοποσία σαρκοφαγία και χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 17:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, άλλο ένα κακό που μας έχει κάνει ο χριστιανισμός, είναι αυτό το παραμυθάκι με τα ψάρια και τα ψωμιά.

Από τότε όλες οι κυβερνήσεις προσπαθούν να το πετύχουν μ' εμάς και όπως βλέπετε, δεν γίνεται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 17:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αγαπητά παπαγαλάκια europaioi , το ερώτημα εξακολουθεί να παραμένη . Είναι το ίδιο θαύμα που παρουσιάζεται δύο φορές από τον Ματθαίο , ή πρόκειται για δύο θαύματα ; Και αν ήταν δεύτερο θαύμα γιατί επαναλαμβάνεται το ίδιο σενάριο και ξαναρωτάνε το Χριστό πως θα ταΐσουν τόσο κόσμο και δεν του λένε «Δάσκαλε ξαναευλόγησε τα ψάρια για να ταΐσουμε τον κόσμο , αλλά αρχίζουν να επαναλαμβάνουν τα ίδια λόγια ; Θεατρική παράσταση παίζανε και επαναλάμβαναν τους διαλόγους ;


Γιατί να γράφω συνέχεια τα αυτονόητα?....Δύο είναι, δύο φορές δεν αναφέρεται? Δε ρωτάνε τον Ιησού αγαπητέ sesostris, απλά του επισημαίνουν το γεγονός. Δεν παίζανε θεατρική παράσταση εσένα η γυναίκα σου κάθε μέρα που σε ρωτάει αν θέλεις να σου βάλει να φας, θεατρική παράσταση παίζει? δεν ξέρει ότι το μεσημέρι ο άνθρωπος θέλει να φάει?
quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, άλλο ένα κακό που μας έχει κάνει ο χριστιανισμός, είναι αυτό το παραμυθάκι με τα ψάρια και τα ψωμιά.

Από τότε όλες οι κυβερνήσεις προσπαθούν να το πετύχουν μ' εμάς και όπως βλέπετε, δεν γίνεται...



Αγαπητέ γιαπετ.......με το παραμύθι του Ιησού όπως εσύ λες, ο Ευαγγελιστής Ματθαίος μας εμηνερώνει ότι ο λαός έφαγε και χόρτασε........οι κυβερνήσεις εάν θέλουν και αυτές να χορτάσουν το λαό δεν έχουν παρά να τους δώσουν να φάνε από αυτά που τους κλέβουν.....δε χρειάζεται να μπουν στη διαδικασία που μπήκε ο Κύριος.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 00:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Δε στηρίχτηκε αγαπητέ elo, δεν είπα κάτι τέτοιο, όπως γνωρίζεις οι απλοί ψαράδες και μαθητές του Ιησού, που πολλοί από αυτό το forum, τους έχουν αποκαλέσει τσαρλατάνους και αμόρφωτους δεν είχαν καμιά απολύτως ιδέα για τους μύθους που τρέχαν κατά το παρελθόν εκτός και εάν ήσαν σπουδαγμένοι.........

Πράγματι ευρωπαίε από τα 27 ευαγγέλια της Καινής διαθήκης όπως καθορίστηκαν από την 39 επιστολή του Μ. Αθανασίου μόνο το κατά Ματθαίον και το κατά Μάρκον γράφτηκαν στην αραμαική και βέβαια μεταφράστηκαν αμέσως και αυτά στα ελληνικά, αφού ήταν διεθνής γλώσσα της εποχής.

Και φυσικά και πολλά άλλα «βιβλία» ήταν γραμμένα/μεταφρασμένα στα ελληνικά…

Βέβαια το ενδιαφέρων είναι πως οι πρώτες χριστιανικές γραφές δεν ήταν τα ευαγγέλια, αλλά οι επιστολές του αποστόλου Παύλου που ήταν και ο συγγραφέας των μισών περίπου από τα βιβλία της Καινής Διαθήκης μιας και ήταν αρκετά μορφωμένος …

Οπότε μην σου φαίνεται περίεργο αυτό που έγραψα.. «Βέβαια το ενδιαφέρων σε αυτό που λες είναι πως ακόμα και η ιστορία του Ιησού (χωρίς να εστιάσω αν είναι ένα συμβολικό γεγονός μέσω μιας μυθολογίας ή μια αλήθεια) στηρίχτηκε πάνω σε ένα παγκόσμιο συμβολισμό, στον θάνατο και στην ανάσταση ενός θεού»..

quote:
europaios2 - Και σου απαντώ και τώρα ότι, δεν έχουμε πλέον καμία ανάγκη τις κρυμμένες αλήθειες των μύθων/μυθολογιών, γιατί ήρθε ο Ιησούς και φρόντισε να μας απαλλάξει από το να ψάχνουμε στο σκοτάδι για να βρούμε τις κρυμμένες αλήθειες...

Εκπροσωπείς και τον υπόλοιπο πληθυσμό της Ελλάδος…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 00:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

quote:
Sesostris:
Αγαπητά παπαγαλάκια europaioi , το ερώτημα εξακολουθεί να παραμένη . Είναι το ίδιο θαύμα που παρουσιάζεται δύο φορές από τον Ματθαίο , ή πρόκειται για δύο θαύματα ; Και αν ήταν δεύτερο θαύμα γιατί επαναλαμβάνεται το ίδιο σενάριο και ξαναρωτάνε το Χριστό πως θα ταΐσουν τόσο κόσμο και δεν του λένε «Δάσκαλε ξαναευλόγησε τα ψάρια για να ταΐσουμε τον κόσμο , αλλά αρχίζουν να επαναλαμβάνουν τα ίδια λόγια ; Θεατρική παράσταση παίζανε και επαναλάμβαναν τους διαλόγους ;


Είναι δύο διαφορετικά θαύματα.

Το πρώτο είναι ο χορτασμός των 4000.
αναφέρεται στο Ματθ.15:32-38 και στον Μαρκ.8:1-9

Το δεύτερο είναι ο χορτασμός των 5000.
Αναφέρεται στο Ματθ.14,15-21, Μαρκ.6,35-44, Λουκ.9,12-17, Ιωάνν. 6,5-14.

Τώρα σειρά μου όμως:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που ο macedon απέφυγε δύο φορές να μου απαντήσει:

Πόσα περίπου είναι τα μέλη του ΥΣΕΕ;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 01:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που ο macedon απέφυγε δύο φορές να μου απαντήσει:

Πόσα περίπου είναι τα μέλη του ΥΣΕΕ;;


Και πού να ξέρω εγώ;

Γιατί δε ρωτάς απευθείας το ΥΣΕΕ?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 15:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερίζω
θα σταθω μονο σε οσα αφορουν το θεμα
σύμφωνα με τα λεγόμενα των πιστών κάθε κομμάτι του άρτου μετατρέπεται
σε έναν χριστό έχουμε δηλαδή μια κλωνοποίηση του χριστού και μετά ο χριστός τρώγεται από τον πιστό

οπότε έχουμε καθημερινά την γέννεση εκατομμυρίων θεών που στην συνέχεια τρώγονται από τους πιστούς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 22:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδικές απορίες...

- Μπαμπά, τι είναι κοινωνία;
- Να... αυτό το τμήμα της λειτουργίας είναι η κοινωνία
- Δηλαδή τι είναι η κοινωνία;
- Ε..χμμ.. είναι που... δηλαδή είναι... ξέρεις τώρα... αυτό που κάνουμε είναι να τρώμε το σώμα του Χριστού για να... Είναι λίγο μπερδεμένο. Κάτσε να δούμε...
- Θα φάμε το ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ;
- Ναι... Όχι δηλαδή ... αλλά...
- Γιατί πρέπει να φάω το Χριστό; Δεν θέλω να φάω το Χριστό!!
- Όχι βρε παιδί μου, ηρέμησε.... Κάνε λίγο ησυχία, στην εκκλησία είμαστε... Σσσσ. Σιωπή. Έτσι μπράβο.
- Αλλά μπαμπάκα, δεν θέλω να φάω το Χριστό!
- Βρε γυναίκα, βοήθα με εδώ πέρα...
- Κοίτα παιδί μου, πρόκειται για άγια θυσία. Βλέπεις, τρώμε το σώμα του Χριστού και πίνουμε το αίμα του γιατί...
- Πρέπει να πιώ και το ΑΙΜΑ ΤΟΥ; Μαμάα.... δεν θέλω να πιώ αίμα!!
- Ήρεμα παιδί μου, δεν πίνουμε το αίμα του στ'αλήθεια.
- Ναι, αλλά εκεί πάνω είναι ένας κύριος που κρατάει μια κούπα και λέει ότι έχει μέσα το αίμα του Χριστού. Μαμάααα! Θέλω να φύγω από δω...
- Κάτσε βρε αγόρι μου, δεν μπορούμε να φύγουμε τώρα. Τι θα πεί ο κόσμος;
- Ότι θέλει ας πεί. Εγώ φεύγω μαμά.
- Και... και η κοινωνία;
- Φάτε εσείς το μερίδιό μου. Εγώ θα φάω πίτσα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 22:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Πράγματι ευρωπαίε από τα 27 ευαγγέλια της Καινής διαθήκης όπως καθορίστηκαν από την 39 επιστολή του Μ. Αθανασίου μόνο το κατά Ματθαίον και το κατά Μάρκον γράφτηκαν στην αραμαική και βέβαια μεταφράστηκαν αμέσως και αυτά στα ελληνικά, αφού ήταν διεθνής γλώσσα της εποχής.

Και φυσικά και πολλά άλλα «βιβλία» ήταν γραμμένα/μεταφρασμένα στα ελληνικά…


Τα τρία από τα ευαγγέλια έχουν γραφτεί στην ελληνική γλώσσα. "Το κατά Ματθαίο ευαγγέλιο" μόνο είναι γραμμένο στην αραμαϊκή.

Το κατά Λουκά Ευαγγέλιο γράφτηκε στην Ελλάδα και πιθανόν στην Κόρινθο.

quote:
elo:
Βέβαια το ενδιαφέρων είναι πως οι πρώτες χριστιανικές γραφές δεν ήταν τα ευαγγέλια, αλλά οι επιστολές του αποστόλου Παύλου που ήταν και ο συγγραφέας των μισών περίπου από τα βιβλία της Καινής Διαθήκης μιας και ήταν αρκετά μορφωμένος

Από τα Ευαγγέλια κανένα δεν έγραψε ο Παύλος. Έγραψε μόνο τις επιστολές.
Ο Λουκάς που ήταν ακόλουθός του λογικό είναι να έχει αντλήσει τις περισσότερες πληροφορίες κατά τη συγγραφή των πράξεων και του Ευαγγελίου του από τον Παύλο.
Τα άλλα τρία Ευαγγέλια δεν έχουν καμία επιρροή από τον Παύλο.
quote:
elo:
Εκπροσωπείς και τον υπόλοιπο πληθυσμό της Ελλάδος

Απλά ανήκω στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων Χριστιανών Ορθόδοξων.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 22:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon -….Ότι θέλει ας πεί. Εγώ φεύγω μαμά.
- Και... και η κοινωνία;
- Φάτε εσείς το μερίδιό μου. Εγώ θα φάω πίτσα.

..

Edited by - elo on 11/11/2008 22:54:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Παιδικές απορίες...

- Μπαμπά, τι είναι κοινωνία;
- Να... αυτό το τμήμα της λειτουργίας είναι η κοινωνία
- Δηλαδή τι είναι η κοινωνία;
- Ε..χμμ.. είναι που... δηλαδή είναι... ξέρεις τώρα... αυτό που κάνουμε είναι να τρώμε το σώμα του Χριστού για να... Είναι λίγο μπερδεμένο. Κάτσε να δούμε...
- Θα φάμε το ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ;
- Ναι... Όχι δηλαδή ... αλλά...
- Γιατί πρέπει να φάω το Χριστό; Δεν θέλω να φάω το Χριστό!!
- Όχι βρε παιδί μου, ηρέμησε.... Κάνε λίγο ησυχία, στην εκκλησία είμαστε... Σσσσ. Σιωπή. Έτσι μπράβο.
- Αλλά μπαμπάκα, δεν θέλω να φάω το Χριστό!
- Βρε γυναίκα, βοήθα με εδώ πέρα...
- Κοίτα παιδί μου, πρόκειται για άγια θυσία. Βλέπεις, τρώμε το σώμα του Χριστού και πίνουμε το αίμα του γιατί...
- Πρέπει να πιώ και το ΑΙΜΑ ΤΟΥ; Μαμάα.... δεν θέλω να πιώ αίμα!!
- Ήρεμα παιδί μου, δεν πίνουμε το αίμα του στ'αλήθεια.
- Ναι, αλλά εκεί πάνω είναι ένας κύριος που κρατάει μια κούπα και λέει ότι έχει μέσα το αίμα του Χριστού. Μαμάααα! Θέλω να φύγω από δω...
- Κάτσε βρε αγόρι μου, δεν μπορούμε να φύγουμε τώρα. Τι θα πεί ο κόσμος;
- Ότι θέλει ας πεί. Εγώ φεύγω μαμά.
- Και... και η κοινωνία;
- Φάτε εσείς το μερίδιό μου. Εγώ θα φάω πίτσα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος

Έχω πίτσα!!!

Θέλει κανείς???

Υ.Γ. macedon ακόμα γελάω...απλά Θεϊκό!!!(5-stars rating-kewl!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 00:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Από τα Ευαγγέλια κανένα δεν έγραψε ο Παύλος. Έγραψε μόνο τις επιστολές.
Ο Λουκάς που ήταν ακόλουθός του λογικό είναι να έχει αντλήσει τις περισσότερες πληροφορίες κατά τη συγγραφή των πράξεων και του Ευαγγελίου του από τον Παύλο.
Τα άλλα τρία Ευαγγέλια δεν έχουν καμία επιρροή από τον Παύλο.

Δεν έγραψα πουθενά στα 3 συνοπτικά ευαγγέλια και στο κατά Ιωάννη, αλλά ότι από τα 27 βιβλία της Καινής Διαθήκης, τα 21 έχουν την μορφή των επιστολών. Οι 14 από αυτές γράφτηκαν από τον Απόστολο Παύλο.

quote:
europaios2 -Απλά ανήκω στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων Χριστιανών Ορθόδοξων.

Να βοηθήσω και εγώ στο μέτρημα…

=???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 00:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:

καλησπερίζω
θα σταθω μονο σε οσα αφορουν το θεμα
σύμφωνα με τα λεγόμενα των πιστών κάθε κομμάτι του άρτου μετατρέπεται
σε έναν χριστό έχουμε δηλαδή μια κλωνοποίηση του χριστού και μετά ο χριστός τρώγεται από τον πιστό

οπότε έχουμε καθημερινά την γέννεση εκατομμυρίων θεών που στην συνέχεια τρώγονται από τους πιστούς


Καλησπέρα!

Στη Θεία Κοινωνία κοινωνούνε και οι άγγελοι (οι φύλακες) με τον Θεό, φωτίζονται απο τη Θεία ενέργεια. Κι εκείνη την ώρα σεβίζουνε, προσκυνάνε δηλαδή ξαπλωτοί μπρούμυτα. Ο άνθρωπος σαν πεσμένος που είναι, δεν μπορεί να δει το παραδείσιο φως, να κοινωνήσει δηλαδή με τον Θεό, για αυτό ο Θεός έγινε σάρκα, σταυρώθηκε, αναστήθηκε και έρχεται μέσα στο άνθρωπο σαν αναστημένος και ενσαρκωμένος Θεάνθρωπος. Όπως μπορούσε ο Θεός να πάει και μέσα στο αντίσκηνο του Αβραάμ, αλλά δεν πήγε. Το αντίσκηνο συμβολίζει το σκήνωμα της ψυχής, δηλαδή το σώμα. Το στόμα είναι η πύλη του σώματος, του σκηνώματος, απ όπου βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουμε. Και απο αυτήν την πύλη έρχεται ο Θεάνθρωπος μέσα μας, όταν κοινωνάμε.

Σαν Θεός που είναι μπορεί να είναι ταυτόχρονα και παντού και μόνο μέσα σε αυτόν που κοινωνάει. Τα διαφορετικά σημεία του χώρου και τα διαφορετικά σημεία του χρόνου, ισχύουνε μόνο για εμάς που ήμαστε περιορισμένοι στον χώρο και στον χρόνο. Κι όπως δεν υπάρχει για τον άχρονο Θεό απόσταση στον χρόνο, έτσι δεν υπάρχει και απόσταση στον χώρο. Τα δύο μέτρα που σε χωρίζουνε απο τον διπλανό σου, που κοινωνάει, και τα δύο χιλιόμετρα που σε χωρίζουνε απο την άλλη εκκλησία είναι χωρική απόσταση, η οποία για τον Θεό δεν υπάρχει, και έτσι δεν τον χωρίζει η χωρική απόσταση σε δύο η περισσότερα κομμάτια, ούτε σε δύο ή σε περισσότερους θεούς. Ούτε "ξαναγεννειέται" ο Θεάνθρωπος, γιατί και σαν Θεός που είναι, δεν τον χωρίζει κάποια χρονική αποσταση σε εβδομάδες, σε χρόνια ή σε χιλιετίες απο τη στιγμή που αναστήθηκε. Το "ξανά" δεν υπάρχει για Αυτόν.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 12/11/2008 00:40:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 02:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:
Το στόμα είναι η πύλη του σώματος, του σκηνώματος, απ όπου βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουμε.

Όσο ζεί, μαθαίνει κανείς....

Γιατί αποκλείεις τις υπόλοιπες... οπές;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 02:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

quote:

samuel1974
quote:
Το στόμα είναι η πύλη του σώματος, του σκηνώματος, απ όπου βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουμε.

Όσο ζεί, μαθαίνει κανείς....

Γιατί αποκλείεις τις υπόλοιπες... οπές;;;


Δεν ξέρω τι ισχύει για τους σκατόψυχους, αλλά και μιας και δεν είσαι τέτοιος, μη σε απασχολεί.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 04:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου, κάπως, κάποτε διάβασα (ω ναι, το κάνω και αυτό πότε πότε, αραιά και πού, μη φανταστείτε...) πως η ψυχή βγαίνει απ'τις ραφές (και όχι απ'τις οπές!) του εγκεφάλου!

Αλλά, ναι, τώρα θυμήθηκα πως το διάβασα σε ένα απ'αυτά τα άχρηστα και ζωώδους περιεχομένου, συγγράμματα περιορισμένης αντίληψης, τα οποία μάλλον αφορούν σκατόψυχους...!

Αφήστε δε, εκείνα που αναφέρουν ότι η ψυχή βγαίνει απ'το σημείο της υπόφυσης (αυτό το ''τρίτο μάτι'' που ταπώνουν οι Ινδές, για όσους δεν γνωρίζουν!).Αυτά μάλλον αφορούν τους ...(εδώ σας αφήνω να βρείτε κάτι χειρότερο απ'τους σκατόψυχους - εγώ δεν βρήκα - και μη μου πείτε οι άψυχοι γιατί αυτοί δεν έχουν ψυχή να βγεί από κάπου!)

Κάψτε τα όλα! Στην Πυρά!
Η ψυχή βγαίνει απ'το στόμα!
Τέλος!!!

Ωϊμέ! τι άλλο θ'ακούσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 09:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ samuel1974 μήν εκπλήσσεσαι, πολύ απλά: κύνες γάρ καταβαΰζουσιν ων αν μή γινώσκωσι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 15:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα!

Στη Θεία Κοινωνία κοινωνούνε και οι άγγελοι (οι φύλακες) με τον Θεό, φωτίζονται απο τη Θεία ενέργεια. Κι εκείνη την ώρα σεβίζουνε, προσκυνάνε δηλαδή ξαπλωτοί μπρούμυτα. Ο άνθρωπος σαν πεσμένος που είναι, δεν μπορεί να δει το παραδείσιο φως, να κοινωνήσει δηλαδή με τον Θεό, για αυτό ο Θεός έγινε σάρκα, σταυρώθηκε, αναστήθηκε και έρχεται μέσα στο άνθρωπο σαν αναστημένος και ενσαρκωμένος Θεάνθρωπος. Όπως μπορούσε ο Θεός να πάει και μέσα στο αντίσκηνο του Αβραάμ, αλλά δεν πήγε. Το αντίσκηνο συμβολίζει το σκήνωμα της ψυχής, δηλαδή το σώμα. Το στόμα είναι η πύλη του σώματος, του σκηνώματος, απ όπου βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουμε. Και απο αυτήν την πύλη έρχεται ο Θεάνθρωπος μέσα μας, όταν κοινωνάμε.

Σαν Θεός που είναι μπορεί να είναι ταυτόχρονα και παντού και μόνο μέσα σε αυτόν που κοινωνάει. Τα διαφορετικά σημεία του χώρου και τα διαφορετικά σημεία του χρόνου, ισχύουνε μόνο για εμάς που ήμαστε περιορισμένοι στον χώρο και στον χρόνο. Κι όπως δεν υπάρχει για τον άχρονο Θεό απόσταση στον χρόνο, έτσι δεν υπάρχει και απόσταση στον χώρο. Τα δύο μέτρα που σε χωρίζουνε απο τον διπλανό σου, που κοινωνάει, και τα δύο χιλιόμετρα που σε χωρίζουνε απο την άλλη εκκλησία είναι χωρική απόσταση, η οποία για τον Θεό δεν υπάρχει, και έτσι δεν τον χωρίζει η χωρική απόσταση σε δύο η περισσότερα κομμάτια, ούτε σε δύο ή σε περισσότερους θεούς. Ούτε "ξαναγεννειέται" ο Θεάνθρωπος, γιατί και σαν Θεός που είναι, δεν τον χωρίζει κάποια χρονική αποσταση σε εβδομάδες, σε χρόνια ή σε χιλιετίες απο τη στιγμή που αναστήθηκε. Το "ξανά" δεν υπάρχει για Αυτόν.



ωραία όλα αυτά αλλά δεν αναιρούν κάτι από αυτό που λέω απο την αρχή τρώτε το σώμα του χριστού και πίνεται το αίμα τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 17:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ helios2012

quote:

Κάπου, κάπως, κάποτε διάβασα (ω ναι, το κάνω και αυτό πότε πότε, αραιά και πού, μη φανταστείτε...) πως η ψυχή βγαίνει απ'τις ραφές (και όχι απ'τις οπές!) του εγκεφάλου!

Αλλά, ναι, τώρα θυμήθηκα πως το διάβασα σε ένα απ'αυτά τα άχρηστα και ζωώδους περιεχομένου, συγγράμματα περιορισμένης αντίληψης, τα οποία μάλλον αφορούν σκατόψυχους...!

Αφήστε δε, εκείνα που αναφέρουν ότι η ψυχή βγαίνει απ'το σημείο της υπόφυσης (αυτό το ''τρίτο μάτι'' που ταπώνουν οι Ινδές, για όσους δεν γνωρίζουν!).Αυτά μάλλον αφορούν τους ...(εδώ σας αφήνω να βρείτε κάτι χειρότερο απ'τους σκατόψυχους - εγώ δεν βρήκα - και μη μου πείτε οι άψυχοι γιατί αυτοί δεν έχουν ψυχή να βγεί από κάπου!)

Κάψτε τα όλα! Στην Πυρά!
Η ψυχή βγαίνει απ'το στόμα!
Τέλος!!!

Ωϊμέ! τι άλλο θ'ακούσουμε...


Επίσης δεν ξέρω τι ισχύει για το απο που βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουνε, για άτομα με εγκεφαλικές όπες, αλλά μιας και δεν έχεις τέτοιες, μη σε απασχολεί.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 12/11/2008 17:15:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 17:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:

quote:
Καλησπέρα!

Στη Θεία Κοινωνία κοινωνούνε και οι άγγελοι (οι φύλακες) με τον Θεό, φωτίζονται απο τη Θεία ενέργεια. Κι εκείνη την ώρα σεβίζουνε, προσκυνάνε δηλαδή ξαπλωτοί μπρούμυτα. Ο άνθρωπος σαν πεσμένος που είναι, δεν μπορεί να δει το παραδείσιο φως, να κοινωνήσει δηλαδή με τον Θεό, για αυτό ο Θεός έγινε σάρκα, σταυρώθηκε, αναστήθηκε και έρχεται μέσα στο άνθρωπο σαν αναστημένος και ενσαρκωμένος Θεάνθρωπος. Όπως μπορούσε ο Θεός να πάει και μέσα στο αντίσκηνο του Αβραάμ, αλλά δεν πήγε. Το αντίσκηνο συμβολίζει το σκήνωμα της ψυχής, δηλαδή το σώμα. Το στόμα είναι η πύλη του σώματος, του σκηνώματος, απ όπου βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουμε. Και απο αυτήν την πύλη έρχεται ο Θεάνθρωπος μέσα μας, όταν κοινωνάμε.

Σαν Θεός που είναι μπορεί να είναι ταυτόχρονα και παντού και μόνο μέσα σε αυτόν που κοινωνάει. Τα διαφορετικά σημεία του χώρου και τα διαφορετικά σημεία του χρόνου, ισχύουνε μόνο για εμάς που ήμαστε περιορισμένοι στον χώρο και στον χρόνο. Κι όπως δεν υπάρχει για τον άχρονο Θεό απόσταση στον χρόνο, έτσι δεν υπάρχει και απόσταση στον χώρο. Τα δύο μέτρα που σε χωρίζουνε απο τον διπλανό σου, που κοινωνάει, και τα δύο χιλιόμετρα που σε χωρίζουνε απο την άλλη εκκλησία είναι χωρική απόσταση, η οποία για τον Θεό δεν υπάρχει, και έτσι δεν τον χωρίζει η χωρική απόσταση σε δύο η περισσότερα κομμάτια, ούτε σε δύο ή σε περισσότερους θεούς. Ούτε "ξαναγεννειέται" ο Θεάνθρωπος, γιατί και σαν Θεός που είναι, δεν τον χωρίζει κάποια χρονική αποσταση σε εβδομάδες, σε χρόνια ή σε χιλιετίες απο τη στιγμή που αναστήθηκε. Το "ξανά" δεν υπάρχει για Αυτόν.


ωραία όλα αυτά αλλά δεν αναιρούν κάτι από αυτό που λέω απο την αρχή τρώτε το σώμα του χριστού και πίνεται το αίμα του


Επίσης δεν ξέρω τι ισχύει, για άτομα που έχουνε τρύπες στο κεφάλι, οπου πιάνουνε απο το ένα αυτί μέχρι το άλλο, αλλά μιας και δεν έχεις τέτοια, μην παριστάνεις ότι έχεις.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 17:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel1974:
Επίσης δεν ξέρω τι ισχύει για το απο που βγαίνει η ψυχή όταν πεθαίνουνε, για άτομα με εγκεφαλικές όπες, αλλά μιας και δεν έχεις τέτοιες, με σε απασχολεί.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ''κόλλησες'' στη λεξούλα ''εγκέφαλος'' και πιάστηκες απ'αυτήν για να πετάξεις την εξυπνάδα σου????
Δηλαδή αν έλεγα κρανίο ή κάρα, τί θά'λεγες???
Βρε σαμουήλ, μπας και έχεις υποστεί ποτέ κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις?
Για ψάξτο λίγο...βέβαια παίζει και η αμνησία καθώς και η επιλεκτική μνήμη...

Τώρα που ξανακοιτάω τα γραφόμενά μου, διαπιστώνω ενα λάθος!
Δεν πρέπει να καούν στην πυρά!
Τι σύγχρονοι ευρωπαίοι είμαστε αν δεν έχουμε οικολογικές ανησυχίες???
Όλοι γνωρίζουμε τη μόλυνση που προκαλεί η καύση βιβλίων!
Μη ανησυχείτε, τη βρήκα τη λύση!
Ανακύκλωση!!!

Και παρακαλούνται όσοι χρησιμοποποιούν αποφθέγματα φιλοσόφων, όντας φιλικά προσκείμμενοι στο χριστιανισμό, να πάψουν να το κάνουν καθότι αυτοαναιρούνται και συνεπώς γελοιοποιούνται.
Όταν ''αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις'' τότε ο χριστιανός που αποδέχεται ρητά που έχουν ξεστομίσει άνθρωποι όπως ο Ηράκλειτος(αγαπημένος της θεάς Ήρας) ή ο Πυθαγόρας(αυτός δηλαδή που τη γέννησή του αγόρευσε ο πύθιος Απόλλωνας) είναι σαν να αποδέχεται σιωπηλά την ύπαρξη των εν λόγω Θεών...Άρα τι σόι χριστιανός είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 18:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή θα ήθελα, προσωπικά, ο χαβαλές που γίνεται
με τον χριστιανισμό,. να μην σας πειραζε όταν γίνεται
με θέματα δικού σας ενδισφέροντος...
Ειδικά εσύ φίλε helios2012, πολύ στην πλάκα το πήρες το θέμα...
Γι αυτο μπαίνεις σε τέτοιο κόπο;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, το ρίξαν στην πλακίτσα.......δεν έχουν σοβαρά επιχειρήματα κατά του Χριστιανισμού. Ότι και εάν έκαναν τα βρήκαν σκούρα......άστους να ξεδώσουν κοροϊδεύοντας τη Θρησκεία των Ελλήνων.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 20:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Ευρωπάιε, απλά θα ήθελα
να αντιμετωπίζουν, αφου δηλώνουν σωστοί,τον
χριστιανισμό χωρίς τον χλευασμό, που οι ίδιοι δεν
αντέχουν σε άλλα ζητήματα και διαρρυγνίουν ιμμάτια και ιμμάτια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλοι γελούν και κάνουν πλακίτσα...
Αλλοι παρακάμπτουν σοβαρές παρατηρήσεις, μη έχοντας τί ν'απαντήσουν...
Αλλοι χλευάζουν ανθρώπους...
Αλλοι χλευάζουν θέματα...
Απ'όλα έχει ο μπαχτσές...

Σε κόπο δεν μπαίνω, απλά το απολαμβάνω...
Και τρέχα, εγώ προσωπικά είμαι λάθος που κάνω ανθρώπους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες φίλε μου helios2012, που όλοι μας έχουμε το
" μή μου άπτου" σε δκή μας εκτελεση; Είδες πως είναι όταν ο
άλλος μιλάει ελαφρά; Γι αυτό τέτοια θέματα, όπως αυτό
θέλουν τη δική τους σοβαρότητα, για να απλωθούν..
Αλήθεια δοκιμάζεις κι εσύ τους χριστιανούς, τους κρίνεις
ή θέλεις να μιλήσουμε για το θέμα; εκτός αν είδες φως και
μπήκες....
Μεγάλο σου προταίρημα, αν φτιάχνεις ανθρώπους... Θεικό..
Μην τους χαλάς μόνο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τους χαλάσω, μπορεί, αν μ'αφήσουν, θα το κάνω μετά χαράς...

Και αν καταφέρω και τους χαλάσω, αυτό θα μας δείξει πως τα θεμέλιά τους ήταν σάπια και ετοιμόρροπα...

Μ'αρέσει να γκρεμίζω...πειράζει???

Να τους ''φάω'' όμως αποκλείεται, είμαι ακρεωφάγος...

Άρα, και επι της ουσίας, ακίνδυνος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι και εάν έκαναν τα βρήκαν σκούρα......άστους να ξεδώσουν κοροϊδεύοντας τη Θρησκεία των Ελλήνων.

Η θρησκεία των Ελλήνων είναι ο Χριστιανισμός ; Μεγάλε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 09:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα ρε φίλε helios202 και νόμιζα ότι κάνεις ανθρώπους...
Και δενμου λές, νοιώθεις λίγο απο θεός, όπως τους τεστάρεις;
Κάτι σαν τα τεστ αυτοκινήτων στις διάφρες εταιρίες;Αλήθεια,
πως σου ήρθε οτι παίζεις τέτοιο ρόλο;
Για μίλησε μου για τα παιδκά σου χρόνια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy