ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αιμοποσία σαρκοφαγία και χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 16:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ άθεε, ξέρεις κι εσύ ότι όλοι μας μπορούμε
και τον διάλογο, περαν της αντιπαράθεσης... Πιστεύω ότι
όλοι μας θέλουμε τον διάλογο...

αν θες διάλογο άσε το κήρυγμα και απάντησε στην ερώτηση που κάνωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 17:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διάβαζες ολόκληρα τα μηνύμτα μου, μήπως
βοηθούσε λίγο;
"Αγαπητέ άθεε, ξέρεις κι εσύ ότι όλοι μας μπορούμε
και τον διάλογο, περαν της αντιπαράθεσης... Πιστεύω ότι
όλοι μας θέλουμε τον διάλογο...
έτσι λοιπόν, για το θέμα μας, είναι σημαντικό να δεις το όλο
ζήτημα, απο μυστηριακής πλευράς, καθώς, αν θυμάσαι απο τις γραφές,
αναφέρεται ότι ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο το πνεύμα του, φυσώντας στο χώμα
τη ζωή,το ίδιο και ο Υιός, με την πνευματική υπόσταση του Λόγου του
Θεού, πρέπει να μοιραστεί...
Θυμίζω συγκεκριμένο χωρίο ευαγγελίου, όπου ο Χριστός είπε" αλήθεια
λέγω ημίν, όποιος ου φάγεται απο τη σάρκα μου και ου πιεί εκ του αίματος
μου, ού σωθήσεται..." Και ακούστηκε βασρύς αυτό ο λόγος, στους παρεστώτες...
Ήταν μια συμβολικότητα ύλης, με κυριολεξία μοιράσματος του υιού, όπως
κι ο Πατήρ, έδωσε συτον άνθρωπο απο το πνεύμα του...
Εδώ κολλάει και το τρίτο πρόσωπο της Αγίας 'Τριάδος, που είνια το Άγιο Πνεύμα,
το οποίο θα κατοικήσει σεόλους, όπως και ο Πατήρ και ο Υιός...
Ξέρω ότι είναι πλευρά που μπορεί πολλοί να μην την έχουν αναλύσει τοσο, αλλά
και η Αποκάλυψη μαρτυρεί περί της κληρονομίας του ανθρώπου, απο τον Κύριο
ημών Ιησού Χριστό, αφού λέει, ότι "Σ αυτόν θέλω δώσω το όνομα μου το καινό..."
Έχει πολλές εκφ΄σνσεις το ζήτημα, αλλά κατά κύριο λόγο, αυτό που είναι το
μυστήριο του Θεού,οπως αναφέρεται, είναι η μεταφορά Του στον άνθρωπο, απο την αρχή
τον Πατήρ, μέσω του Υιού και στην μορφή και ουσία του Αγίου Πνεύματος..."
Αλλά απλά αναζητάς την ένταση, για μια ακόμη φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 17:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα εγω ειμουν σε μια εκκλησια της προαλλες και βλεπω τον παπα να κοβει το ψωμι... σαν να εσφαζε γουρουνι! Τον δε εναπομεινοντα οίνο απο τη θεία τη λειτουργια τον ρουφαγε.. σαν βρυκολακας!


quote:
Αν διάβαζες ολόκληρα τα μηνύμτα μου, μήπως
βοηθούσε λίγο;

Ασ'τον ρε Τρεχα και πειναω τώρα! Παμε να τσιμπισουμε καναν αθεο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 00:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ με όλους.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 20:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω! Αλλα τι να κανω ο καημενος ο κανιβαλος! Μπορω να κανω αλλιως?
Ασε, βλεπω καμια φορα στο δρομο κατι κοριτσάκια με μινι και όλο το μπούτι έξω και σκέφτομαι

"Αχ, αυτό θα έκανε ΚΑΤΙ ΠΑΪΔΑΚΙΑ!!! "

Με νιώθεις?

Τωρα αμα θες πες μας πού διαφωνεις(στο οτι ο κανιβαλισμος ειναι κακος ή στο οτι οι χριστιανοι ειναι κανιβαλοι? )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 00:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ πρέπει να ενημερώσω το κοινό.

Αυτή εδώ είναι η απόδειξη του Samuel1974 για ανθρωποθυσίες:

"Κοίτα πως την κρατάνε για σφάξιμο"

Επικοινώνησα με τον άνθρωπο μέσω e-mail, ο κύριος Andrew Wilson μου εξήγησε οτι ο ίδιος "κατασκευάζει" με "εικαστικές βλέψεις" κάποιες φωτό.....για να τις συμπεριλάβει στα βιβλία που γράφει σχετικά με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Βέβαια ο Samuel1974 δεν γνωρίζει τον μύθο του Νεοπτόλεμου και της Πολυξένης, γιατί αν τον γνώριζε θα ήξερε οτι μιλάμε για μύθο.
Ούτε στρατιώτες ούτε φυστίκια.

Ορίστε απο wikipedia και όχι απο σελίδα απολογητή, (γιατί ο samuel1974 απο την μία βάζει ένα κείμενο wikipedia και μετά κοτσάρει και μια φωτό απο έναν ανθέλληνα τύπου Λιακόπουλου για να πει οτι 2 + 2 κάνουν 8).

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 13:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ πρέπει να ενημερώσω το κοινό.

Αυτή εδώ είναι η απόδειξη του Samuel1974 για ανθρωποθυσίες:

"Κοίτα πως την κρατάνε για σφάξιμο"

Επικοινώνησα με τον άνθρωπο μέσω e-mail, ο κύριος Andrew Wilson μου εξήγησε οτι ο ίδιος "κατασκευάζει" με "εικαστικές βλέψεις" κάποιες φωτό.....για να τις συμπεριλάβει στα βιβλία που γράφει σχετικά με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Βέβαια ο Samuel1974 δεν γνωρίζει τον μύθο του Νεοπτόλεμου και της Πολυξένης, γιατί αν τον γνώριζε θα ήξερε οτι μιλάμε για μύθο.
Ούτε στρατιώτες ούτε φυστίκια.

Ορίστε απο wikipedia και όχι απο σελίδα απολογητή, (γιατί ο samuel1974 απο την μία βάζει ένα κείμενο wikipedia και μετά κοτσάρει και μια φωτό απο έναν ανθέλληνα τύπου Λιακόπουλου για να πει οτι 2 + 2 κάνουν 8).

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Tο συγκεκριμένο βάζο βρίσκεται στο βρεττανικό μουσείο:
Main floor, room 13, Geometric and Archaic Greece.

Το θέμα της αγγειογραφίας είναι:
Neoptolemus sacrificing Polyxena after the capture of Troy

Η χρονολόγησή του:
Attic black-figure Tyrrhenian amphora, ca. 570-550 BC

Εάν θέλεις αποδείξεις για τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα, υπάρχει σχετικό θέμα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 13:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν λές φίλε lock smith, είναι ο καλλιτέχνης
έφτιαχνε σχέδια απο το μυαλό του ή αν βασίστηκε σε ανάλογες φόρμες..
Όσο για τον Νεοπτόλεμο και την πολυξένη, τι περιεργο πράγμα, όποτε
θέλετε γίνονται μύθος κι όποτε θέλετε κυριολεξία... Δύο σε ένα που λέμε...
Αλλά ρε παιδιά , το θέμα αυτο εδώ δεν έχει αντικείμενο, δεν το κλεινουμε να
μείνουν λιγότερα και να κάνουμε και διάλογο της προκοπής; Μοιάζει και
είναι, τραβηγμένο απο τα μαλλιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 17:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά ρε παιδιά , το θέμα αυτο εδώ δεν έχει αντικείμενο, δεν το κλεινουμε να
μείνουν λιγότερα και να κάνουμε και διάλογο της προκοπής; Μοιάζει και
είναι, τραβηγμένο απο τα μαλλιά...

γιατί χριστοφάγε να κλείσει το θέμα; εσείς λέτε ότι κάθε τρις και λίγο τρώτε τον χριστό εγώ ρώτησα αν είναι κυριολεκτικό το ότι τρώτε τον χριστό η συμβολικό και έχετε πει ότι είναι κυριολεκτικό όποτε δεν βλέπω τον λόγο να κλείσει το θέμα πάνω στο φαγοπότι που κάνετε και έχετε παραδεχτεί συζητάμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 17:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κάθε γονιός το παιδί του το βλέπει το πιο
όμορφο, δεν σε παρεξηγώ, φίλε άθεε...Αυτο που λέω είναι ότι
έχουμε πολλα παρεμφερή θέματα που δεν κάνουν παρά ανακύκλωση
των συζητήσεων και γίνονται ατέρμονοι οι διάλογοι... Καταλαβαίνεις;
Εσύ πάλι,έχεις κάτι μήνες να φανείς απο δώ... Τι έγινε, ήρθες για το
ενοίκιο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 19:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή κάθε γονιός το παιδί του το βλέπει το πιο
όμορφο, δεν σε παρεξηγώ, φίλε άθεε..

δεν είπα ότι είναι το ποιο όμορφο θέμα και φυσικά δεν ήξερα ότι οι χριστιανοί σκοτώνουν τα άσχημα παιδιά τους

quote:
Αυτο που λέω είναι ότι
έχουμε πολλα παρεμφερή θέματα που δεν κάνουν παρά ανακύκλωση
των συζητήσεων και γίνονται ατέρμονοι οι διάλογοι... Καταλαβαίνεις;

υπάρχει παρόμοιο θέμα με το φαγοπότι που ρίχνετε πάνω στις σάρκες του χριστού; δεν το ήξερα ποιο είναι;

quote:
Εσύ πάλι,έχεις κάτι μήνες να φανείς απο δώ...

κρατάς απουσίες;

quote:
Τι έγινε, ήρθες για το
ενοίκιο;

ποιο ενοίκιο; πληρώνεις καμιά συνδρομή; αν ναι κωτσο σε πιάσανε αλλά θα μου πεις δεν είναι η πρώτη φοράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 20:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν καταλαβαίνεις κάτι ρε φίλε άθεε,
αςτο το καημένο, τό χεις κάνει ζαρτιέρα...
Πάλι μπερδεύεις το ότι επειδή είναι θέμα σου δεν θέλεις
να το κλείσουμε, με το μίσος σου για το χριστιανισμό...
Εγώ είπα ότι δεν θελεις να κλείσει γιατί είναι δικό σου...
Μην το ΠΑΙΔΕΎΕΙΣ ΑΛΛΟ....finito....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 20:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού δεν καταλαβαίνεις κάτι ρε φίλε άθεε,
αςτο το καημένο, τό χεις κάνει ζαρτιέρα...
Πάλι μπερδεύεις το ότι επειδή είναι θέμα σου δεν θέλεις
να το κλείσουμε, με το μίσος σου για το χριστιανισμό...
Εγώ είπα ότι δεν θελεις να κλείσει γιατί είναι δικό σου...
Μην το ΠΑΙΔΕΎΕΙΣ ΑΛΛΟ....finito....

εχω κάνει μια απλή ερώτηση τρώτε ή οχι τον χριστό; δωσε μια απλη απάντηση

ναι τον τρώμε άρα είμαστε κανίβαλοι
όχι δεν τον τρώμε είναι συμβολικό άρα είμαστε βλάκες που είπαμε ότι τρώμε τον χριστόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ τρέχαγύρευε

Νομίζω ότι δεν πρέπει να συνεχίσεις να συζητάς με ένα άτομο, που του έχουνε εξαντληθεί όλα τα λογικά επιχειρήματα και αρχίζει τη χυδαιολογία για να υποστηρίξει με πείσμα τη "θέση" του.



Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ναι τον τρώμε άρα είμαστε κανίβαλοι

Πρωτα απ όλα δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιός και γιατί είναι κανίβαλος.

Δευτερον, δεν είσαι ο αρμοδιος να κάνεις το παραπάνω.

Τριτον δεν είμαστε υποχρεωμενοι και προπαντως δεν είμαστε εσυ, ωστέ να συμφωνούμε με την λανθασμενη σου αποψη περι κανιβαλισμού που μόνο ως τσουβαλοποίηση μπορεί να χαρακτηριστει.

Τέταρον: Λέω αντίο στο θέμα αυτο, το εξαρχης αβάσιμο κ ανόητο. Ο τίτλος βέβαια παραπέμπει σε κάτι πιο πνευματικό, αλλα το αρχικο μηνυμα παραπεμπει μόνο στη ανάγκη κάποιου να βγάλει τους χριστιανους κανίβαλους.

Τελεία κ αντίο.

http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 15:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρωτα απ όλα δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιός και γιατί είναι κανίβαλος.

μα είναι πολύ απλό κανίβαλος είναι οποίος τρώει άτομα του ίδιου είδους με αυτόν έτσι μια κατσαρίδα όταν τρώει κατσαρίδες κανιβαλίζει ένα λιοντάρι όταν τρώει λιοντάρια κανιβαλίζει ένας άνθρωπος όταν τρώει ανθρώπους κανιβαλίζει και δεδομένου ότι ο χριστός έγινε άνθρωπος όταν ήρθε στην γη και εσείς λέτε ότι τρώτε τον χριστό κανιβαλίζετε

quote:
Δευτερον, δεν είσαι ο αρμοδιος να κάνεις το παραπάνω.

υπάρχει επιτροπή που είναι αρμόδια για να κρίνει αν κάποιος είναι κανίβαλος;


quote:
Τριτον δεν είμαστε υποχρεωμενοι και προπαντως δεν είμαστε εσυ, ωστέ να συμφωνούμε με την λανθασμενη σου αποψη περι κανιβαλισμού που μόνο ως τσουβαλοποίηση μπορεί να χαρακτηριστει.

το έχω ξαναπεί είναι πολύ απλό αν δέχεσαι ότι τρως τον χριστό είσαι κανίβαλος απλά και ξεκάθαρα πράγματα


quote:
Τέταρον: Λέω αντίο στο θέμα αυτο, το εξαρχης αβάσιμο κ ανόητο. Ο τίτλος βέβαια παραπέμπει σε κάτι πιο πνευματικό, αλλα το αρχικο μηνυμα παραπεμπει μόνο στη ανάγκη κάποιου να βγάλει τους χριστιανους κανίβαλους.

καθόλου αβάσιμο εσείς λέτε ότι τρώτε τον χριστό και αυτόματα βγαίνει το συμπέρασμα ότι είστε κανίβαλοι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 16:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τελει νομίζω θα χει πλακα να συνεχισει αυτη η συζητηση..
quote:
καθόλου αβάσιμο εσείς λέτε ότι τρώτε τον χριστό και αυτόματα βγαίνει το συμπέρασμα ότι είστε κανίβαλοι

Αυτοματα? Οταν λες αυτοματα εννοεις χωρις σκεψη ε? Δεν γινεται να εννοεις τπτ αλλο.. Λοιπον θα σου αποκαλύψω ότι πριν βγάλουμε καποια συμπεράσματα πρεπει ΚΑΙ να σκεφτομαστε. Κανιβαλος ειναι αυτος που τρώει τους συνανθρωπος του, ναι? ναι.. Οι χριστιανοι τι τρωμε πρακτικα. Κρασι κ άρτο. Ναι? Ναι.. Εμεις λοιπον τρωμε κρέας κ αίμαι Χριστού.. και εσύ λοιπον(που είσαι και αθεος) λες οτι για αυτο είμαστε κανιβαλοι..
Με την ιδια ακριβώς λογικη λοιπον πρεπει αν σου πω εγω οτι κάνω θαυματα.. εσυ να μου πεις οτι είμαι αγιος. Γιατι αγιο λέμε αυτον που κανει θαύματα όπως κανιβαλο λέμε αυτον που τρώει ανθρωπινοι σάρκα. Αφου λοιπόν δεν πιστεύεις στα μυστηρια της εκκλησιας-αρα κ στη μεταβολή της σαρξ σε αίμα- αυτοακυρώνεις την "κατηγορία" σου..
Για έναν μη-χτιστιανο δλδ αυτο που λες ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

Πάμε παρακάτω..

Αυτος τώρα που είναι χριστιανος ορθοδοξος(και άρα συμμετεχει στο μυστηριο της θείας κοινωνίας)οταν παει να κοινωνισει ΔΕΝ νιώθει οτι τρωει σάρκα, αλλα κρασί και άρτο. Ο ΘΕΟΣ όμως αναλαμβανει μετά να το μετουσιωσει τον αρτο κ το κρασι σε σαρκα κ αίμα Χριστου.
Ο ίδιος ο Χριστιανος δεν νιώθει οτι τρώει σάρκα επομένως είναι άτοπο να πείς οτι έχει κανιβαλικες τασεις(κανιβαλος).
Επομένως η κατηγορία σου πάλι δεν υφισταται.


Αν ακομα δεν έχεις πειστει, ας πάμε στο τι είναι κανιβαλισμος. Ο κανιβαλισμος προυποθέτει ΦΟΝΟ. Και σε ρωτάω:οι χριστιανοι σκοτώνουν την ώρα της θείας κοινωνίας? Αν ναι που ειναι τα πτωματα?


Και αν ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν έχεις πειστει, και ΑΚΟΜΑ πιστευεις οτι οι χριστιανοι είναι κανιβαλοι τότε σε ρωτάω:Ακομα και η θεία κοινωνια να ήταν "κανιβαλισμος", όπως λέει η μεχρι πριν-απο-αυτο-το-μηνυμα λογικη σου, τότε τι "απειλη" συνιστουν για τη κοινωνία οι χριστιανοι δεδομένου οτι δεν νιωθουν την ταση να φάνε ανθρώπινη σάρκα? Αν δεν συνιστουν καμια απειλη τότε προς τι το θέμα?

http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 19:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ τρέχαγύρευε

Νομίζω ότι δεν πρέπει να συνεχίσεις να συζητάς με ένα άτομο, που του έχουνε εξαντληθεί όλα τα λογικά επιχειρήματα και αρχίζει τη χυδαιολογία για να υποστηρίξει με πείσμα τη "θέση" του.


Μα για να εξαντληθεί κάτι, Θα πρέπει να υπάρχει.
Άσε που οι λέξεις "λογικά επιχειρήματα" είναι άγνωστες στο εν λόγω άτομο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 14:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοματα? Οταν λες αυτοματα εννοεις χωρις σκεψη ε? Δεν γινεται να εννοεις τπτ αλλο.. Λοιπον θα σου αποκαλύψω ότι πριν βγάλουμε καποια συμπεράσματα πρεπει ΚΑΙ να σκεφτομαστε. Κανιβαλος ειναι αυτος που τρώει τους συνανθρωπος του, ναι? ναι.. Οι χριστιανοι τι τρωμε πρακτικα. Κρασι κ άρτο. Ναι? Ναι.. Εμεις λοιπον τρωμε κρέας κ αίμαι Χριστού.. και εσύ λοιπον(που είσαι και αθεος) λες οτι για αυτο είμαστε κανιβαλοι..
Με την ιδια ακριβώς λογικη λοιπον πρεπει αν σου πω εγω οτι κάνω θαυματα.. εσυ να μου πεις οτι είμαι αγιος. Γιατι αγιο λέμε αυτον που κανει θαύματα όπως κανιβαλο λέμε αυτον που τρώει ανθρωπινοι σάρκα. Αφου λοιπόν δεν πιστεύεις στα μυστηρια της εκκλησιας-αρα κ στη μεταβολή της σαρξ σε αίμα- αυτοακυρώνεις την "κατηγορία" σου..
Για έναν μη-χτιστιανο δλδ αυτο που λες ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

πολύ δύσκολο να καταλάβεις τι σημαίνει το αυτόματα;

πχ αν κοπεί το κεφάλι αυτόματα είσαι νεκρός
τώρα αν εσύ πεις ότι κάνεις θαύματα θα πρέπει πρώτα να το αποδείξεις και μετά να αποφανθεί το ποίμνιο ότι το θαύμα που έκανες δεν είναι έργο του διαβόλου για να πλήξει το έργο του χριστού

quote:
Αυτος τώρα που είναι χριστιανος ορθοδοξος(και άρα συμμετεχει στο μυστηριο της θείας κοινωνίας)οταν παει να κοινωνισει ΔΕΝ νιώθει οτι τρωει σάρκα, αλλα κρασί και άρτο. Ο ΘΕΟΣ όμως αναλαμβανει μετά να το μετουσιωσει τον αρτο κ το κρασι σε σαρκα κ αίμα Χριστου.
Ο ίδιος ο Χριστιανος δεν νιώθει οτι τρώει σάρκα επομένως είναι άτοπο να πείς οτι έχει κανιβαλικες τασεις(κανιβαλος).
Επομένως η κατηγορία σου πάλι δεν υφισταται.

το ποίμνιο λέει ότι το ψωμί και το κρασί που τρώει είναι το αίμα και το σώμα του χριστού άρα γνωρίζει ότι τρώει σάρκες τώρα αν το θέμα είναι η γεύση βάλτε το και στο μέλι εμένα δεν με νοιάζει

quote:
Αν ακομα δεν έχεις πειστει, ας πάμε στο τι είναι κανιβαλισμος. Ο κανιβαλισμος προυποθέτει ΦΟΝΟ. Και σε ρωτάω:οι χριστιανοι σκοτώνουν την ώρα της θείας κοινωνίας? Αν ναι που ειναι τα πτωματα?

ο κανιβαλισμός ποίμνιο δεν προϋποθέτει φόνο δεν χρειάζεται να γίνεις δολοφόνος για να φας άνθρωπο με την ίδια λογική το κάθε κοτόπουλο που τρως θα έπρεπε να το σφάζεις εσύ
τώρα για τα υπολείμματα τα καταναλώνει όλα ο παπάς

quote:
Και αν ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν έχεις πειστει, και ΑΚΟΜΑ πιστευεις οτι οι χριστιανοι είναι κανιβαλοι τότε σε ρωτάω:Ακομα και η θεία κοινωνια να ήταν "κανιβαλισμος", όπως λέει η μεχρι πριν-απο-αυτο-το-μηνυμα λογικη σου, τότε τι "απειλη" συνιστουν για τη κοινωνία οι χριστιανοι δεδομένου οτι δεν νιωθουν την ταση να φάνε ανθρώπινη σάρκα? Αν δεν συνιστουν καμια απειλη τότε προς τι το θέμα?

η θεία κοινωνία από την στιγμή που δηλώνεται ότι είναι η σάρκα του χριστού τότε είναι κανιβαλισμός τώρα θα γίνεται επικίνδυνοι αν σας στην βαρέσει και αρχίσετε να βλέπετε γύρο σας χριστούς
που το ξέρω εγώ αν αύριο δεν βγάλετε μια απόφαση και αρχίσετε να τρώτε όσα παιδιά έχουν γεννηθεί τα χριστούγεννα;

quote:
Μα για να εξαντληθεί κάτι, Θα πρέπει να υπάρχει.
Άσε που οι λέξεις "λογικά επιχειρήματα" είναι άγνωστες στο εν λόγω άτομο.

ναι ναι έχεις δίκιο δεν έχω την λογική της εγκυμοσύνης μέσω κρίνου ούτε της δημιουργίας του ανθρώπου με σάλια και χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 16:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ποίμνιο λέει ότι το ψωμί και το κρασί που τρώει είναι το αίμα και το σώμα του χριστού άρα γνωρίζει ότι τρώει σάρκες τώρα αν το θέμα είναι η γεύση βάλτε το και στο μέλι εμένα δεν με νοιάζει

Οτι δε σε νοιαζει το ξέρω, οτι θεωρεις οτι είναι το ίδιο πράμα το να τρως ανθρωπινο κρεας με το να τρως ψωμί.. τι να πω.. λογικη δικιά σου είναι αυτη..
Και βεβαια με τη δικιά σου λογικη τσάμπα ο θεος μετουσιωνει τον αρτο σε κρεας! Θα έπρεπε να μας δίνει εξ'αρχης το κρέας του να τρωμε!

quote:
ο κανιβαλισμός ποίμνιο δεν προϋποθέτει φόνο δεν χρειάζεται να γίνεις δολοφόνος για να φας άνθρωπο με την ίδια λογική το κάθε κοτόπουλο που τρως θα έπρεπε να το σφάζεις εσύ

1:Το να τρως κοτοπουλο δεν είναι κανιβαλισμός..

2:Καλα η λέξη"κανιβαλος" για ποιούς πιστεύεις οτι βγηκε?
Για αυτους που τρωνε τους συνανθρωπους ΧΩΡΙΣ όμως να τους σκοτωνουνε?

Εγω για τετοιο κανιβαλισμο.. δεν έχω ξανακούσει

quote:
που το ξέρω εγώ αν αύριο δεν βγάλετε μια απόφαση και αρχίσετε να τρώτε όσα παιδιά έχουν γεννηθεί τα χριστούγεννα;

Το θεωρείς επιχειρημα αυτο τωρα?

Για να καταλαβω, πιστευεις οτι θα ζητουσε ποτε η εκκλησία κατι τετοιο, ή πιστευεις οτι υπαρχουν αναμεσα μας ψυχοπαθεις, κανιβαλοι χριστιανοί που θα εφάρμοζα μια τέτοια "διαταγή"?

Ηρθε η ωρα να αφησω αυτο το θέμα πιστευω..

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 16:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι δε σε νοιαζει το ξέρω, οτι θεωρεις οτι είναι το ίδιο πράμα το να τρως ανθρωπινο κρεας με το να τρως ψωμί.. τι να πω.. λογικη δικιά σου είναι αυτη..
Και βεβαια με τη δικιά σου λογικη τσάμπα ο θεος μετουσιωνει τον αρτο σε κρεας! Θα έπρεπε να μας δίνει εξ'αρχης το κρέας του να τρωμε!

πολλή απλά αμνέ του χριστού λέω ότι από την στιγμή που εσείς δέχεστε ότι το ψωμί μετουσιώνεται σε σάρκα του χριστού τότε τρώτε τον χριστό σας το πρόβλημα σου εσένα είναι αν η μετουσίωση γίνετε στο στόμα σου η στο στομάχι σου;

quote:
1:Το να τρως κοτοπουλο δεν είναι κανιβαλισμός..

ήξερα ότι το λιβάνι έχει ναρκωτικές ιδιότητες άλλα δεν ήξερα μέχρι ποιο σημείο μπορεί να καταστρέψει τον εγκέφαλο
το κοτόπουλο πρόβατο του χριστού το είπα ως παράδειγμα στην βλακεία σου περί κανιβαλισμού και φόνου με όσο ποιο άπλα λόγια γίνετε για να το καταλάβεις και εσύ
αυτός που θα φάει τον άνθρωπο όπως και αυτός που θα φάει το κοτόπουλο δεν χρειάζεται να έχει διαπράξει την θανάτωση του


quote:
2:Καλα η λέξη"κανιβαλος" για ποιούς πιστεύεις οτι βγηκε?
Για αυτους που τρωνε τους συνανθρωπους ΧΩΡΙΣ όμως να τους σκοτωνουνε?

η λέξη κανίβαλος προσδιορίζει όσους τρώνε άτομα του ιδίου με αυτούς είδους
αν εγώ σκοτώσω έναν άνθρωπο τον πάω στο σπίτι και κάτσει όλη η οικογένεια και φάει τότε θα είμαστε όλοι κανίβαλοι όχι μόνο εγώ που έκανα τον φόνο εγώ εκτός από κανίβαλος θα είμαι και δολοφόνος

quote:
Το θεωρείς επιχειρημα αυτο τωρα?

Για να καταλαβω, πιστευεις οτι θα ζητουσε ποτε η εκκλησία κατι τετοιο, ή πιστευεις οτι υπαρχουν αναμεσα μας ψυχοπαθεις, κανιβαλοι χριστιανοί που θα εφάρμοζα μια τέτοια "διαταγή"?


δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει η ηλιθιότητα των πιστών εδώ πιστεύουν ότι η μαρία εμεινε έγκυος από έναν κρίνο και ότι ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο από χώμα και σάλια
για να μην πω για τόσες άλλες βλακείες
ουρανοκατέβατες πόλεις,δαίμονες που το παίζουν εξωγήινοι κλπ κλπ κλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 17:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά αυτό είναι και γαμώ τα θέματα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολλή απλά αμνέ του χριστού λέω ότι από την στιγμή που εσείς δέχεστε ότι το ψωμί μετουσιώνεται σε σάρκα του χριστού τότε τρώτε τον χριστό σας το πρόβλημα σου εσένα είναι αν η μετουσίωση γίνετε στο στόμα σου η στο στομάχι σου;

Α δλδ είναι το ίδιο πράμα αυτο
quote:
η λέξη κανίβαλος προσδιορίζει όσους τρώνε άτομα του ιδίου με αυτούς είδους
αν εγώ σκοτώσω έναν άνθρωπο τον πάω στο σπίτι και κάτσει όλη η οικογένεια και φάει τότε θα είμαστε όλοι κανίβαλοι όχι μόνο εγώ που έκανα τον φόνο εγώ εκτός από κανίβαλος θα είμαι και δολοφόνος

με τη μετουσίωση? και βεβαια οπως είπα κ πριν
quote:
Και βεβαια με τη δικιά σου λογικη τσάμπα ο θεος μετουσιωνει τον αρτο σε κρεας! Θα έπρεπε να μας δίνει εξ'αρχης το κρέας του να τρωμε!

Τεσπα.. το αφηνουμε αυτω.. παμε εδω..


quote:
ήξερα ότι το λιβάνι έχει ναρκωτικές ιδιότητες άλλα δεν ήξερα μέχρι ποιο σημείο μπορεί να καταστρέψει τον εγκέφαλο
το κοτόπουλο πρόβατο του χριστού το είπα ως παράδειγμα στην βλακεία σου
περί κανιβαλισμού και φόνου με όσο ποιο άπλα λόγια γίνετε για να το καταλάβεις και εσύ

Ενα πράμα σου λέω: Να προσεχει πως μου μιλάς. Και χωρίς ειρωνίες και χωρίς τπτ υποτιμητικο.Να προσεχεις

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 17:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Α δλδ είναι το ίδιο πράμα αυτο

που είναι η διαφορά; τον χριστό δεν τρώτε βρε αμνέ του χριστού;
ο ιερέας σας στην προκείμενη περίπτωση σας σερβίρει και εσείς τον καταβροχθίζεται
απλά τον τρώτε με το αιματάκι του μαζί

quote:
Ενα πράμα σου λέω: Να προσεχει πως μου μιλάς. Και χωρίς ειρωνίες και χωρίς τπτ υποτιμητικο.Να προσεχεις

που είδες την ειρωνεία και τα υποτιμητικά σχόλια
αν εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις το τι λέω και να νομίζεις άλλα αντί άλλων είναι καθαρά δικό σου πρόβλημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 17:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
αν εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις το τι λέω και να νομίζεις άλλα αντί άλλων είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα

Εννοια σου διακρινω πολυ καθαρά
quote:
το κοτόπουλο πρόβατο του χριστού το είπα ως παράδειγμα στην βλακεία σου περί κανιβαλισμού και φόνου με όσο ποιο άπλα λόγια γίνετε για να το καταλάβεις και εσύ

Ελα ντε.. τι το υποτιμητικο ειπες αμνε του θεού κ εσυ...

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 18:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελα ντε.. τι το υποτιμητικο ειπες αμνε του θεού κ εσυ...

αμνός του θεού είναι μόνο κάποιος χριστιανός εγώ είμαι άθεος και δεν είμαι αμνός κανενόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 18:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μνός του θεού είναι μόνο κάποιος χριστιανός εγώ είμαι άθεος και δεν είμαι αμνός κανενός

Μα δε στο λέω για να σου δοσω καποια ιδιότητα.. απλα σε αποκαλω ετσι.. έπρεπε να σου ζητησω άδεια?

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δε στο λέω για να σου δοσω καποια ιδιότητα.. απλα σε αποκαλω ετσι.. έπρεπε να σου ζητησω άδεια?

κοιτά από την στιγμή που με αποκαλείς όπως αποκαλούνται οι πιστοί συγκεκριμένου θεού τότε αυτόματα με βάζεις στο μαντρί τους κάτι που είναι λάθος
για να μην γελοιοποίησε λοιπόν κάλο είναι να ρωτάς πριν κάνεις ή πεις κάτι αν δεν ξέρεις τι κάνειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 19:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοιτά από την στιγμή που με αποκαλείς όπως αποκαλούνται οι πιστοί συγκεκριμένου θεού τότε αυτόματα με βάζεις στο μαντρί τους κάτι που είναι λάθος

Αληθεια?? Ποιου δογματος??

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 19:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αληθεια?? Ποιου δογματος??

οι χριστιανοί αυτοαποκαλούνται ως πρόβατα του χριστού
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy