ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αιμοποσία σαρκοφαγία και χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 12:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου τρέχα,

Θα καταχραστώ τη φιλοξενία που μου παρέχει η συγκεκριμένη ενότητα για να απαντήσω προσωπικά σε σένα και όχι στο το θέμα που πραγματεύεται. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά απ'το θεματοθέτη...

Από τότε που συμμετέχω ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ (ασχέτως από το πότε το παρακολουθώ)έχω διαπιστώσει κάποια πράγματα απ'τα γραπτά σου.
Καταχήν τονίζω σ'αυτό το σημείο πως έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις σου, σε οποιοδήποτε θέμα, όπως κάνω και για τους υπόλοιπους συνομιλητές...Κάτι που αντιλαμβάνομαι πως εσύ δεν κάνεις...!
Να μια πρώτη και σημαντική διαφορά!
Περιφέρεσαι στα θέματα κάνοντας κήρυγμα και όχι διάλογο και το χειρότερο απ'όλα είναι ότι δεν μπαίνεις κάν στον κόπο να μελετήσεις το κάθε θέμα ξεχωριστά προτού εισβάλλεις.
Έχεις κατασταλλάξει σε κάποιες απόψεις και όποιος αντιτίθεται σε αυτές καθίσταται αυτόματα εχθρός σου.
Λες συνεχώς πώς έχει καταντήσει έτσι ο κόσμος, μεμψιμοιρείς και αυτό από μόνο του είναι κουραστικό.
Οποιος έχει διαβάσει 2-3 απαντήσεις σου, γνωρίζει και ποιές θα είναι οι επόμενες. Επαναλαμβάνεσαι....Δεν αμφισβητείς...(Να μια δεύτερη διαφορά μας). Απ'όσα έχεις διαβάσει εδώ μέσα έχεις κάτσει να σκεφτείς, ''ρε τι μου λέει αυτός εδώ?'', ''μπας και..?'', ''για να το ψάξω λίγο...''.
Εν αντιθέσει με σένα, εξετάζω τις πληροφορίες που μου προσφέρουν όλοι οι συνομιλητές χωρίς να μ'ενδιαφέρουν αυτά καθ'εαυτά τα πρόσωπα και τί πιστεύουν.
Αν διάβαζες άλλα θέματα, θα γνώριζες πως ήδη μιλάω για τα παιδικά μου χρόνια με άλλους συνομιλητές...
Και με τους άλλους συνομιλητές κάνουμε αλληλοτεστάρισμα χάριν της ανέλιξης που προκύπτει απ'την τριβή ψυχών...
Αν τα ξέραμε όλα, δεν θα μιλούσαμε, θα μονολογούσαμε, κάτι που κάνεις εσύ, οπότε μήπως τελικά εσύ θεωρείς εαυτόν θεό και έχεις βαλθεί να μας βάλεις όλους σε τάξη και μάλιστα τη δική σου???
Εγώ ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω, προτιμώ τα χάος όπου όλα είναι πιθανά, τα πάντα μεταλλάσσονται και τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε καν ο ίδιος ο θεός...
Αν όλοι οι άνθρωποι λειτουργούσαν όπως εσύ, παγιωμένα, και δεν είχαν αμφισβητήσει τις επικρατούσες θεωρίες και αντιλήψεις, θα βρισκόμασταν ακόμα σε σπηλιές...!
Μάλλον έχεις διαγράψει απ'το λεξιλόγιό σου, μαγικές λεξούλες όπως: ''αν'', ''μήπως'', ''μπορεί''...
Λυπάμαι...
Δεν θα μπώ στον κόπο να σου απαντήσω ξανά, ήδη το'χω κάνει εξάλλου και σε άλλα θέματα και δεν πήρα καν απάντηση, που σημαίνει πως μ'εχεις γραμμένο.
Ανταποδίδω τα ίσα λοιπόν.

Όσον αφορά το παρόν θέμα, ο αγαπητός macedon έδωσε την κορυφαία απάντηση και μάλιστα με γερή δόση χιούμορ (κάτι σε Λουκιανό μου έφερε η συγκεκριμένη απάντηση) λίγο πιό πάνω στις 11/11, 22:14:38.
Και όποιος δε γέλασε και ταυτόχρονα δεν προβληματίστηκε με τη συγκεκριμένη απάντηση έχει πάθει ''αγκύλωση'', είναι ''κολλημένος'', απλά!
Αυτά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 13:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Αγαπητέ μου helios2012, χαίρομαι που βλέπεις έτσι
τα πράγματα, αλλά θασου ξαναζητήσω να δεις αν διακατέχεσαι
κιεσύ απο αυτά που σημειώνεις για μένα....
Δηλαδή, η παγίωση κάποιων θέσεων σου που δεν σε αφήνουνε
να διες άλλη πλευρά....
Η χιουμοριστική διάθεση, κατά βουλησην και το χιούμορ του άλλου,
ξενίζει... Μην κάνεις διακρίσεις φίλεμου, είναι εγωισμός....
Συζητάμε εδώ, δεν έχουμε λύσει τίποτα... Εσύ τα έλυσες όλα;
Αν εξέταζες ΟΛΕΣ τις πληροφορίες, όπως λές, δεν θα ήσουν τοσο
...χιουμοριστικός... Θα σεβόσουνα κιεσύ τον άλλο, όχι μόνο να
περιμένεις να σε σέβεται ο άλλος...
Είναι και οι λέξεις που αναφέρεις... Αν μήπως, μπορεί....
Μα αυτές φίλε μου, δεν με αφήνουν να κοιμηθώ και γι αυτό λέω και ξαναλέω
αυτά που βλέπω...Αν κάποιος βλέπει άλλα, δεν είναι κακό...
Απλά ας μην παίρνουμε τους εαυτους μας τόσο στα σοβαρα... Ο Ιησούς
Χριστός είχε επι κάποτε αν σε καλούν κάπου, μην κάθεσαι στις μπροστινές
θέσεις, αν είναι για άλλον θα ντραπείς όταν σε σηκώσουν για να σου ουν ότι
πρέπει να καθήσεις αλλού... κάτσε καλύτερα στο τέλος, ώστε αν είσαι για μπροστά,
θα σε καλέσουνε και τοτε θα έχεις πιο πολύ δόξα...
Εμένα μου αρέσει αυτό... Εσύ τι λές;
Περι αιμοποσίας τώρα και σαρκοφαγίας, ας μπορούμε να διακρίνουμε την
ανθρωποθυσία και τις τελετές αίματος,βαρβάρικων θρησκειών και λαών,
απο τα μυστήρια πνευματικών θρησκειών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 14:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ τρεχαγύρευε

quote:
Περι αιμοποσίας τώρα και σαρκοφαγίας, ας μπορούμε να διακρίνουμε την ανθρωποθυσία και τις τελετές αίματος,βαρβάρικων θρησκειών και λαών, απο τα μυστήρια πνευματικών θρησκειών...

Μην το κουράζεις άλλο. Πατήσανε όλο το γκάζι του IQ τους και επειδή δεν μπορέσανε σε αυτό το θέμα να βγάλουνε τίποτα, τώρα μιλάνε για αδιαλλαξία. Θεωρούνε τους εαυτούς τους για τόσο έξυπνους, μέσα στον παράφορο έρωτα με εγώ τους, που νομίζουνε ότι θα εφεύρουνε ερώτημα, το οποίο δεν έχει απαντηθεί εδώ και αιώνες μέσω των Πατέρων και της Παράδοσης απο τον πάνσοφο Θεό. Αλλά επειδή ο Θεός γνωρίζει τους λογισμούς των ανθρώπων πριν αυτοί γεννηθούνε, έχει φροντίσει να υπάρχουνε απαντήσεις για όλα αυτά τα "ευφυή" ερωτήματα πολύ πριν αυτοί καν τα θέσουνε. Αλλά δεν πρέπει να παρεξηγούμε όποιον αντιμετωπίζει τον Χριστιανισμό σαν μια μεταφυσική ιδεολογία, δηλαδή σαν ένα απο ανθρώπους πλασμένο θεωρητικό οικοδόμημα, γιατί απλά κάποιοι δεν πιστεύουνε στο Θεό. Το αντίθετο της πίστης δεν είναι η απιστία, αλλά ο εγωϊσμός. Το αντίθετο της αγάπης προς τον Θεό δεν είναι το μίσος, αλλά η υπερηφάνια. Η λογική, οι λογισμοί δηλαδή που γεννάει η καρδιά του ανθρώπου και ανεβαίνουνε μετα στο μυαλό του, επηρεάζεται απο αυτό που συναισθάνεται η καρδιά του ανθρώπου. Και αν η καρδιά είναι θολωμένη απο εγωϊσμό γεννάει μια άλλη λογική, τη λογική του εγωϊσμού. Και για κάποιους αυτή η λογική φαντάζει σαν Την λογική και όποιον δεν ακολουθεί αυτήν την εγωϊστική λογική τον βλέπουνε σαν παράλογο. Τα μάτια του συνομιλητή σου σε βλέπουνε σαν παράλογο, ακριβώς επειδή η λογική σου δεν ακολουθεί τον δικό του τρόπο σκέψης. Αλλά αυτό που δεν μπορεί ούτε καν να διανοηθεί, είναι ότι σε αντικρύζει έτσι, ακριβώς επειδή συναισθάνεται πιο έντονα τον μεταπτωτικό εγωϊσμό απο εσένα.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 15:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα προσωπικά το παρόν θέμα έχει ''κλείσει'' μετά απ'αυτό το μήνυμα:

Ο macedon έγραψε:

Παιδικές απορίες...

- Μπαμπά, τι είναι κοινωνία;
- Να... αυτό το τμήμα της λειτουργίας είναι η κοινωνία
- Δηλαδή τι είναι η κοινωνία;
- Ε..χμμ.. είναι που... δηλαδή είναι... ξέρεις τώρα... αυτό που κάνουμε είναι να τρώμε το σώμα του Χριστού για να... Είναι λίγο μπερδεμένο. Κάτσε να δούμε...
- Θα φάμε το ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ;
- Ναι... Όχι δηλαδή ... αλλά...
- Γιατί πρέπει να φάω το Χριστό; Δεν θέλω να φάω το Χριστό!!
- Όχι βρε παιδί μου, ηρέμησε.... Κάνε λίγο ησυχία, στην εκκλησία είμαστε... Σσσσ. Σιωπή. Έτσι μπράβο.
- Αλλά μπαμπάκα, δεν θέλω να φάω το Χριστό!
- Βρε γυναίκα, βοήθα με εδώ πέρα...
- Κοίτα παιδί μου, πρόκειται για άγια θυσία. Βλέπεις, τρώμε το σώμα του Χριστού και πίνουμε το αίμα του γιατί...
- Πρέπει να πιώ και το ΑΙΜΑ ΤΟΥ; Μαμάα.... δεν θέλω να πιώ αίμα!!
- Ήρεμα παιδί μου, δεν πίνουμε το αίμα του στ'αλήθεια.
- Ναι, αλλά εκεί πάνω είναι ένας κύριος που κρατάει μια κούπα και λέει ότι έχει μέσα το αίμα του Χριστού. Μαμάααα! Θέλω να φύγω από δω...
- Κάτσε βρε αγόρι μου, δεν μπορούμε να φύγουμε τώρα. Τι θα πεί ο κόσμος;
- Ότι θέλει ας πεί. Εγώ φεύγω μαμά.
- Και... και η κοινωνία;
- Φάτε εσείς το μερίδιό μου. Εγώ θα φάω πίτσα.

Τέλος - & .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ helios2012

Για κάποιον που θέλει να βλέπει όλους Χριστιανούς γονείς σαν θεολογικά άσχετους, που μεγαλώνουνε παιδοβούβαλους, φυσικά και έχει κλείσει το θέμα.

Χρεός όμως κάθε Χριστιανού γονέα είναι να κατηχήσει σωστά το παιδί του πάνω στα μυστήρια της Εκκλησίας, όπως φυσικά και ένας αρχαιολάτρης γονιός πρέπει να καθίσει να ερμηνεύσει σωστά στο παιδί του το μύθο της αποπλάνησης του Γανυμήδη, και να του εξηγήσει και το πως ανυψώνεται η ανθρώπινη διανόηση στο αντίκρυσμα του ερεθισμένου πέους του Πάνα.

Όλα είναι θέμα σωστής διαπαιδαγώγησης.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΠΣ

Σε τσάκωσα:

Samuel1974:

quote:
Εσύ τι ζόρι τραβάς για το τι τρώμε και τι πίνουμε εμείς οι Χριστιανοί;; Η Βέφα είσαι;;;

Εσύ δεν ήσουνα πριν απο κανα χρόνο που έγραφες για ανθρωποθυσίες και ανθρωποφαγία απο τους κακούς Παγανιστές?

Εσύ δηλάδή τι ζόρι τραβούσες με τους Παγανιστές τι τρώγανε και τι πίνανε και μας έγραφες εκείνες τις αηδίες?

Μήπως λέω ψέματα?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νά σαι καλά ρε φίλε lock smith, αυτά που λές περί
ανθρωποθυσιών, αντιμετωπίζονται ως φολκλόρ και γι αυτό είναι
σεβαστά... Το μυστηριο της θείας κοινωνίας, που μιλά για πνευματική
ανάταση, σας πειράζει...
Φίλε helios2012 έχω κι εγώ ένα καλο ανέκδοτο:
Κάποιο παιδάκ ήταν ανάπηρο στην αρχαία σπάρτη, το πέταξαν στον
Καιάδα αλλά γλύτωσε.....τέλος......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ:

quote:
Κάποιο παιδάκι ήταν ανάπηρο στην αρχαία σπάρτη, το πέταξαν στον
Καιάδα αλλά γλύτωσε.....τέλος......

Σου διέφυγαν οι ειδήσεις της ΕΡΤ1 πριν 6 μήνες:

Αρχαιολογική έρευνα που έγινε στην περιοχή δείχνει λείψανα ενηλίκων, κατά πάσα πιθανότητα καταδίκων ληστών, δεν βρέθηκε ούτε ένα στοιχείο ανήλικου ανθρώπου και αυτό δικαιώνει τον αγώνα των ελλήνων αρχαιολόγων που επιμένουν οτι η εκτέλεση βρεφών στον Καιάδα ήταν και είναι μια κακόβουλη πλαστογράφηση της ιστορίας.

Αν σε καίει επικοινώνησε με το κανάλι να σε κατευθύνουν, μπορεί να ανακαλύψεις ποιοί είναι αυτοί που κατασκευάζουν τέτοιες βλακείες.

quote:
Το μυστηριο της θείας κοινωνίας, που μιλά για πνευματική
ανάταση, σας πειράζει...

Σώπα ρε φίλε εδώ ο ίδιος ο Ιησούς "θυσιάζεται αιμοραγόντας για τον κόσμο" και "ξεπλένει τις αμαρτίες με το αίμα του".

Για ανθρωποθυσίες θες να μιλήσουμε?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να πιστεύω φίλε μου Lock smith, ότι
δεν έχω ιδιαίτερες ικανότητες μαντικής, αλλά
πιστεύω ότι αυτό το κείμενο του Παυσανία στα Λακωνικά του
λέει ξεκάθαρα τι γίνονταν...Εκτός αν ήταν ...ανθέλλην...
«Εις το μέρος που ονομάζεται Λιμναίον υπάρχει το ιερό της Ορθίας Αρτέμιδος. Το άγαλμα της Ορθίας Αρτέμιδος που έχουν οι Λακεδαιμόνιοι προήλθε από τους βαρβάρους. Αυτοί που βρήκαν αυτό, ο Αστράβακος και ο Αλώπεκος γυιοί του Ίρβου, όταν βρήκαν το άγαλμα αμέσως τρελάθηκαν. Επίσης οι κάτοικοι των συνοικιών της Σπάρτης θυσιάζοντες εις την θεά για να λύσουν διαφορά την οποία είχαν, όχι μόνο δεν την έλυσαν, αλλά και κατέληξαν να σκοτωθούν μεταξύ τους και πολλοί φονεύτηκαν κατά την συμπλοκή γύρω από τον βωμό της θεάς, ενώ όσοι έζησαν πέθαναν όλοι από φοβερή ασθένεια. Και υπάρχει παράδοση ότι έπειτα από το γεγονός αυτό, έκαναν ανθρωποθυσίες στον βωμό και θυσιαζόταν εκείνος στον οποίο έπεφτε ο κλήρος. Ο Λυκούργος κατήργησε το έθιμο αυτό και το αντικατέστησε με μαστιγώσεις εφήβων γύρω από τον βωμό και έτσι γεμίζει με αίμα όταν γίνονται οι μαστιγώσεις. Έτσι εκπληρώνεται η θέληση της θεάς, αφού ο βωμός γεμίζει με ανθρώπινο αίμα.

Η ιέρεια που κρατάει το ξόανο βρίσκεται εκεί την ώρα της μαστίγωσης. Το ξόανο είναι πολύ μικρό και ελαφρύ, αλλά όταν οι μαστιγωτές χτυπούν ελαφρά κάποιον έφηβο, λόγω της ωραιότητάς του ή του αξιώματός του, τότε το ξόανο γίνεται πολύ βαρύ στα χέρια της ιέρειας. Τότε αυτή κατηγορεί τους μαστιγωτές και φωνάζει ότι πιέζεται από το βάρος εξαιτίας τους. Έτσι το άγαλμα αυτό συνήθισε από τις ανθρωποθυσίες στην Ταυρίδα να ευχαριστιέται από τα αίματα των ανθρώπων». (Παυσανίας Λακωνικά, 3, 16, 10-11)
Ο Φλάβιος Φιλόστρατος, στο "Βίο Απολλωνίου Τυανέως" ΣΤ' 20 αναφέρει το μαστίγωμα των νεαρών προς τιμήν της Ορθίας Αρτεμης αλλά ο φιλόσοφος "μεσσίας" Απολλώνιος ΔΕΝ το αποκηρρύτει!"
Αυτά έχουν κι άλλα, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το συζητήσουμε το θέμα;
Εγώ δεν θέλω να θυμάμαι τέτοιες άσχημες πράξεις απο Έλληνες, έστω κι αν
τους κοροιδέψαν και τους φέραν τέτοιους δαιμόνιους θεούς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lock Smith

quote:
Αρχαιολογική έρευνα που έγινε στην περιοχή δείχνει λείψανα ενηλίκων, κατά πάσα πιθανότητα καταδίκων ληστών, δεν βρέθηκε ούτε ένα στοιχείο ανήλικου ανθρώπου και αυτό δικαιώνει τον αγώνα των ελλήνων αρχαιολόγων που επιμένουν οτι η εκτέλεση βρεφών στον Καιάδα ήταν και είναι μια κακόβουλη πλαστογράφηση της ιστορίας.

Άκους εκεί!

Να μην παραδέχονται οι πλαστογράφοι ότι όλα τα αρσενικά βρέφη που γεννιότανε στην αρχαία Σπάρτη και προορίζονταν για να συγκροτήσουνε τον στρατό των ευμεγεθών, αρτιμελών και υγιεστάτων πολεμιστών, ότι δεν τα κοιτούσανε πρώτα απο την εμβρυακή τους ακόμα κατάσταση με υπέρηχους και χημικές αναλύσεις αμνιακού υγρού, οι γυναικολογικές κλινικές της Σπάρτης;;;;

Έλεος!



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω φίλε οτι μόλις σε στριμώξουν στην γωνίτσα αρχίζεις τις πλακίτσες.

Μπράβο σου, μου έδειξες κάτι.

ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΩΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ.

Ωραία παράταξη έχετε, να σου πω.....

ΙΚΑ σας βάζουνε ή σας έχουνε μαύρους?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου lock smith, θέλεις κι άλλα απ ότι κατάλαβα
γιατί αστεία δεν έκανα και πλακίτσες... Ανέφερα ανατριχιστικά
για μένα ώς πατέρα τριών παιδιών, όπου θυσίαζαν παιδιά, γυναίκες
είχαν όργια και κτηνοβασίες, ενώ περί ανθρωποθυσιών, μόλις το κατάφεραν
σε κάποια φάση και μαστιγώνονταν στην καλύτερη των περιπτώσεων...

Έχουμε φυσικά και το πασίγνωστο παράδειγμα ανθρωποθυσίας, που οι Σαλαμινομάχοι τού Χρυσού (;;;) Αιώνα τής αρχαίας Αθήνας, θυσίασαν πριν από τη Ναυμαχία τής Σαλαμίνας στον ανθρωποκτόνο δαίμονα Διόνυσο, τρία παλικάρια!
«Ενώ ο Θεμιστοκλής προσέφερε κοντά στη ναυαρχίδα θυσία, του έφεραν τρεις αιχμαλώτους, οι οποίοι ήταν ωραιότατοι και στολισμένοι μεγαλοπρεπώς (...) Όταν τους είδε ο μάντης Ευφραντίδης, επειδή εκείνη την ώρα υψώθηκε από τα ιερά μεγάλη και λαμπρή φλόγα, ταυτόχρονα δε κάποιο φτέρνισμα από τα δεξιά έδωσε το σημάδι, τον συμβούλευσε να αρχίσει από τους νέους αιχμαλώτους και αφού προσευχηθεί, να τους θυσιάσει όλους στον Ωμηστή Διόνυσο. Έτσι, είπε, θα εξασφαλιστεί στους Έλληνες η νίκη συγχρόνως και η σωτηρία. (...) Και ο Θεμιστοκλής εξεπλάγη, (....) αλλά το πλήθος άρχισε με ομαδικές φωνές να επικαλείται τη βοήθεια του θεού, ωδήγησε βιαίως τους αιχμαλώτους στο βωμό και επέβαλε να εκτελεστεί η θυσία, όπως συμβούλευσε ο μάντης.
Αυτά τα διηγείται εκ των ιστορικών ο Φανίας ο Λέσβιος, ο οποίος ήταν φιλόσοφος και όχι άπειρος στα ιστορικά ζητήματα» (ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ, ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ, 13).
Παρατηρητέο, ότι, όπως οι ανώτεροι εκ των Ελλήνων, οι φιλόσοφοι ειρωνευόντουσαν τον παγανισμό σε αντίθεση με τον όχλο των Παγανιστών που τους εδίωκε γι' αυτό, έτσι κι εδώ, ο ανώτερος Θεμιστοκλής εκπλήσσεται με την διαταγή του μάντη, ενώ ο συνηθισμένος στην αρχαία παγανιστική φρίκη όχλος των Παγανιστών, άρον-άρον εκτελεί τη θυσία. Η δαιμονική φρίκη και δεισιδαιμονία τού αρχαιοελληνικού παγανισμού σε όλο της το μεγαλείο!
Υπάρχουν κι άλλα....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγύρευε,

Αυτά τα κείμενα που διαβάζεις στην Ελληνική Αγωγή του Άδουνιι, είναι κείμενα τα οποία έχουν πεταχτεί στην άκρη ως ρετάλια κακόβουλων πλαστογραφιών του 2ου-3ου αιώνα από απολογητές της εποχής όπως ο Τατιανός.

Αν κάποιοι γουστάρουν να ξεθάβουν τέτοια κουρέλια και να τα κάνουν βιβλίο μαγκιά τους.

Άλωστε εν Ελλάδι ο καθ ένας ό,τι θέλει κάνει.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 18:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θα ήταν, όμως, ρε φίλε lock smith να έχουν κι
οι άλλοι το ίδιο δικαίωμα, του ' ότι γουστάρει κάνει "
γιατί τότε είναι ρατσιστικό...Κι έχω βαρεθεί τα άτομα
που πιστεύουν ότι έχουν ιερή αποστολή και ακόμη, ότι ο λόγος τους
είναι η ΑΛΉΘΕΙΑ....
Κόψε κάτι, με το συμάθειο...
Μα ποιός είσαι τέλος πάντων; Ο γιός του Πάρταόλα;
Επι του θέματος,πάλι, μπορούμε να πούμε ότι η εκφυλισμένη και βάρβαρη
συνήθεια των ανθρωποθυσιων και θυσιών γενικά, σταμάτησε με τον
χριστιανισμό, που ήταν πάγια αντίθετος με τις θυσίες, αφού ο Θεός,
σαν Θεός που είναι δεν έχει ανάγκη από τίποτα....
Μόνο δαίμονες και βρυκόλακες έχουν ανάγκη τροφής και αυτό δείχνει πόσο
θεοί είναι αν έχουν ανάγκες απο θυσίες...
Σαρκαφάγοι είναι όχι θεοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 18:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γιατί πρέπει, σώνει και καλά, ό, τι μελανό υπάρχει στην ιστορία μας να θέλουμε να το σβήσουμε με διάφορους γελοίους τρόπους, προσπαθώντας να κοροϊδέψουμε τους εαυτούς μας πλάθοντας έναν ψεύτικο ιδεατό κόσμο όπου οι αρχαίοι Έλληνες ζούσαν ζωή χαρισάμενη;

Τέτοια κάνουμε και γελάνε οι ξένοι μαζί μας. Βλέπουμε και τους διάφορους χλαμυδοφορεμένους να περιφέρονται στην Αθήνα και λύνονται στα γέλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 18:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Βλέπουμε και τους διάφορους χλαμυδοφορεμένους να περιφέρονται στην Αθήνα και λύνονται στα γέλια.

Και που να δεις πόσο γελάνε με τους κυρίους με τα ριχτά και το καθήκι στο κεφάλι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 18:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν κάποιοι διοπτροφόροι, φέροντες
ρολογια χειρός χρυσά και ασημένια, που φοράνε μαζί με
τις χλαμύδες και...cickers....
Ότι κιτς.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 19:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ τρεχαγύρευε

quote:

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν κάποιοι διοπτροφόροι, φέροντες
ρολογια χειρός χρυσά και ασημένια, που φοράνε μαζί με
τις χλαμύδες και...cickers....
Ότι κιτς.....

Μη λες τέτοια!

Και οι αρχαίοι είχανε ρολόγια χειρός, ηλεκτρονικά κιόλας...

Δεν έχεις ακούσει για την Αρχαία Τεχνολογία;;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 19:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είστε και οι δυο ... για τα πανηγύρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 20:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Ακρόπολη εννοείς φίλε zip;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 20:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zip-Είστε και οι δυο ... για τα πανηγύρια.

Zip πιστεύω τέτοιου είδους σχολιασμοί δεν χρειάζονται, όπως δεν βρίσκω και τον λόγο που πρέπει να γίνονται .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 23:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
αφού ο Θεός,
σαν Θεός που είναι δεν έχει ανάγκη από τίποτα....

Η παλαιά διαθήκη, σε διαψεύδει...

Ο "ίδιος" ο Γιαχβέ, εκεί μέσα, "εκθέτει" τις ανάγκες του, τους φόβους του, τις απειλές του, τις υποσχέσεις του και όλες τις αδυναμίες του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 11:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς το αντίθετο φίλε μου Γιάπετ, η Παλαιά "Διαθήκη, βρίθει
περιπτώσεων που ο Θεός, μέσω τωνπροφητών, έλεγε ότι " δεν κατοικεί
εν χειροποιείτοις κτίσμασι", δεν τρωέι ούτε έχει ανάγκη θυσιών,
αλλά δέχονταν τότε ο Θεός,τις θυσίες, μόνο και μόνο για να ικανοποιεί τα
πρωτογονα ειδωλολατρικά αισθήματα των τότε αδαών, έως ότου, βέβαια,
συνειδητοποιήσουν τα άλλα που θέλει ο Θεός, δλδ, να είμαστε άνθρωποι
στη συμπεριφορά μας κι οχι ζώα ....
Μην μπερδεύει το Θεό με δαμόνια που έχουν ανάγκη θυσιών, για να τραφούν και να
υπάρχουν....Πολλάκις και πλειστάκις το έχουμε πει αυτό.. Πάλι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 14:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλάκις και πλειστάκις το έχουμε πει αυτό.. Πάλι;

Θα το λες μεχρι να βαρεθεις μεχρι αθεϊας!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 14:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πλατειάζει το θέμα και νομίζω ότι γίνεται με σκοπό να ξεφύγουμε από την βρώση του σώματος του χριστού

για το αν γίνονταν η όχι ανθρωποθυσίες στην αρχαία ελλάδα υπάρχουν θέματά στο μύθος και θρησκεία
τα έχω διαβάσει και έχω δει ότι έχουν δοθεί απαντήσεις σε αυτό τώρα ας έρθουμε πάλι στο θέμα μας τελικά το να τρως τον θεό σου και να πίνεις το αίμα του είναι ή δεν είναι κατακριτέο;

και ποια η διάφορα του να τρώω το σώμα του χριστού από το να τρώω το σώμα του χ θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά είναι πολύ εμφανής, φίλε άθεε, αλλά πρέπει
να θέλει κανείς για να δεί...Το να τρώς σάρκα και το να τρώς
κρασί και ψωμί, μυστηριακά μετατρεπόμενο σε ένα σώμα και αίμα Χριστού,
που δεν πεθαίνει όπως οι κανιβαλισμοίπου αναφέρεις αρχαίων Ελλήνων και
άλλων λαών, στην πλάνη του διαβόλου για ανθρωποθυσίες... Η Ιφιγένεια
κόρη του Αγαμέμνωνα, είναι μόνο ενδεικτικό παράδειγμα...
Τι να συγκρίνουμε λοιπόν; Μόνο το μίσος κάποιων για το διάλογο και την
κοινή λογική, φαίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
πλατειάζει το θέμα και νομίζω ότι γίνεται με σκοπό να ξεφύγουμε από την βρώση του σώματος του χριστού

Τι φοβάσαι?.........μήπως δεν περισσέψει κάτι να φας?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
πλατειάζει το θέμα και νομίζω ότι γίνεται με σκοπό να ξεφύγουμε από την βρώση του σώματος του χριστού
για το αν γίνονταν η όχι ανθρωποθυσίες στην αρχαία ελλάδα υπάρχουν θέματά στο μύθος και θρησκεία
τα έχω διαβάσει και έχω δει ότι έχουν δοθεί απαντήσεις σε αυτό τώρα ας έρθουμε πάλι στο θέμα μας τελικά το να τρως τον θεό σου και να πίνεις το αίμα του είναι ή δεν είναι κατακριτέο;
και ποια η διάφορα του να τρώω το σώμα του χριστού από το να τρώω το σώμα του χ θεού;

Είναι παρατηρημένο φίλε αθεος , πως όταν οι χριστιανοί του forum στριμώχνονται και δεν έχουν να πουν κάτι , το γυρίζουν το θέμα είτε στις ανθρωποθυσίες κατά την αρχαιότητα , ή στην ελληνική επανάσταση του 1821 και τον ηρωϊκό πατριάρχη Παλαιών Πατρών Γερμανό . Προς το παρόν έσκασαν μύτη οι ανθρωποθυσίες , περίμενε σε λίγο και το 1821 .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris.......... περίμενε σε λίγο και το 1821

Πάλης ξεκίνημαααα νέεοι αγώνες!!!!!
λευτεριάααααας λύπασμα οι πρώτοι νεκροί!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 15/11/2008 02:25:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια είναι φιλε seostris, αλλά εξ αρχής
προβοκατόρικα, γίνονται οι αναφορές σε διάφορες
χρονκές περιόδους, στα πλαίσια της επιχειρηματολογίας
που θελει να ακολουθήσει...
Αυτό, μη μου πεις ότι οφείλεται στους χριστιανούς;
Για όλα φταινε οι... γκόμενες, φίλε μου, οι πρώην κι οι
επόμενες, αν με ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy