ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αντί επιλόγου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:41:51  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και την βρίσκω.Δεν διαφώνησα επι της ποινής, αλλά επι του καταλογισμού αυτής.

Η εθνική μας βρισιά, μπορεί να καταλογισθεί ώς απαράδεκτη σε ένα χώρο συζήτησης.

Η δεοντολογία όμως και η υπό όρους παραβίασή της, δεν αποτελεί "αδίκημα", αλλά αμυντική στάση.

Δεδομένου βέβαια, ότι κάλυψα πλήρως e-mail και όνομα αποστολέα και εξέθεσα μόνο τα ήδη υπ' αυτού ρηθέντα.

Επομένως η παρούσα συζήτηση δεν γίνεται επί της ποινής, η οποία θα εκτιθεί ούτως ή άλλως, αλλά περί του καταλογισμού άνευ ελαφρυντικών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:46:42  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία

Δεν παίζω την κολοκυθιά.
Δημοσιοποίησα ενα mail, που ήρθε στον λογαριασμό μου στην google.
Δεν το έλαβα με pm εντός του φόρουμ.Εχει διαφορά.

Εχω ένα mail π.χ με κάποιον άγνωστο και το κοινοποιώ στο φόρουμ.Παραβιάζω κάποια δεοντολογική αρχή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:51:36  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει, αφήστε τις φιλοσοφίες, για να σας λύσω την παρεξήγηση.

Καταρχήν, δεν ζητάω συγγνώμη από τον Νικόμαχο για κάτι. Απλώς για να εξηγηθούμε.

Συνάντησα άνθρωπο με το ίδιο ακριβώς όνομα και τα ίδια ακριβώς πιστεύω, κατά την διάρκεια βόλτας μου επί της Διονυσίου Αεροπαγίτου. Τελικά ο άλλος Νικόμαχος είχε 2 mail, στο 1ο που του είχα στείλει δεν δούλευε. Όμως το 2ο δούλευε και έπειτα από επικοινωνία μας τελικά λύθηκε η παρεξήγηση πως δεν είναι ο Νικόμαχος του εσοτέρικα.

Εγώ είχα την εντύπωση πως ο Νικόμαχος του σάιτ είχε εσκεμμένα αγνοήσει το μύνημα στο 1ο mail που έγραφα ότι συνάντησες τον Χρίστος Έλ(το οποίο τελικά δεν είναι δικό του), και αφού συνέχισε να παίζει μαζί μου στο σάιτ με το γνωστό του στυλ και έπειτα από δημοσιεύσεις του σχετικά με εξωγήινους στην Διονυσίου Αεροπαγίτου, άρχισα φυσικά να τα παίρνω στο κρανίο γιατί πίστευα πως θα διέδιδε μαλακίες για εμένα.

Από εκεί και πέρα οι βρισιές, και οι προσβολές του Νικόμαχου, του Αμεινία και του Dsm περί καθυστερημένων, άσχετων, ψυχασθενών κτλ. δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, γιατί σε άλλο κύκλο ανθρώπων ανήκουν αυτοί, σε άλλον εγώ.

Απλώς να πω στον Αμεινία πως αν δεν ξέρει, μην ασχολείται και γράφει βλακείες για αστυνομίες και ψυχασθενείς.

Αυτά. Από εκεί και πέρα σας αφήνω να συνεχίσετε τις κουβέντες πάνω στα θέματά σας στο σάιτ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
κολοκυθιά < → Η ετυμολογία λείπει.

Ουσιαστικό
κολοκυθιά θηλυκό

-κοινή ονομασία για τα φυτά που παράγουν κολοκύθια ή κολοκύθες, το γένος Κολοκύνθη (Cucurbita)
-ομαδικό παιδικό παιχνίδι στο οποίο αμφισβητείται το πόσα κολοκύθια κάνει η κολοκυθιά του καθενός

Εκφράσεις
-την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα;:
δηλωτικό του συνομιλητή ότι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από άχρηστο και χωρίς νόημα παζάρεμα

-"μού έδωσες πέντε, όχι σου έδωσα τέσσερα, όχι ήταν παραπάνω", την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα;
περιστρέφεται γύρω από το ίδιο θέμα και δεν καταλήγει πουθενά συνήθως λόγω των αντιρρήσεων του συνομιλητή σε λεπτομέρειες



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:54:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία πολλά λέτε, διάβασε να σας λυθεί η απορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:57:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αμαλία
Εκφράσεις
-την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα;:
δηλωτικό του συνομιλητή ότι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από άχρηστο και χωρίς νόημα παζάρεμα


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Εντάξει, αφήστε τις φιλοσοφίες, για να σας λύσω την παρεξήγηση.

quote:
Αμαλία πολλά λέτε,

Αυτό με τα πίτουρα και τις κότες το έχεις υπόψη σου Χρίστος Έλ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:59:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εχω ένα mail π.χ με κάποιον άγνωστο και το κοινοποιώ στο φόρουμ.Παραβιάζω κάποια δεοντολογική αρχή?
Και τι σημαίνει αυτό Νικόμαχε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:00:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χριστος Ελ
Εγώ είχα την εντύπωση πως ο Νικόμαχος του σάιτ είχε εσκεμμένα αγνοήσει το μύνημα στο 1ο mail που έγραφα ότι συνάντησες τον Χρίστος Έλ(το οποίο τελικά δεν είναι δικό του), και αφού συνέχισε να παίζει μαζί μου στο σάιτ με το γνωστό του στυλ και έπειτα από δημοσιεύσεις του σχετικά με εξωγήινους στην Διονυσίου Αεροπαγίτου, άρχισα φυσικά να τα παίρνω στο κρανίο γιατί πίστευα πως θα διέδιδε μαλακίες για εμένα.



Πάλι με έριξες απο την καρέκλα.Είσαι απίθανος!!!
Ωστε οι εξωγήϊνοι της Δ.Αρεοπαγίτου, ήταν τα προσωπικά σου δεδομένα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:00:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εντάξει, αφήστε τις φιλοσοφίες, για να σας λύσω την παρεξήγηση.

quote:
Αμαλία πολλά λέτε,

Αυτό με τα πίτουρα και τις κότες το έχεις υπόψη σου Χρίστος Έλ;




Όχι, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Γεια σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:01:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εχω ένα mail π.χ με κάποιον άγνωστο και το κοινοποιώ στο φόρουμ.Παραβιάζω κάποια δεοντολογική αρχή?
Και τι σημαίνει αυτό Νικόμαχε;

Τίποτα...γιατρέ μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:07:09  Εμφάνιση Προφίλ
Τίποτα.. Φυσικά Νικόμαχε

Παρατήρησα επίσης την αστείρευτη ανάγκη σου να ειρωνεύεσε τους πάντες και τα πάντα, παλιά και καινούρια μέλη, αλλά και τη στείρα σου απόδοση στην παραγωγή σκέψης. Από τότε που γράφτηκες στο φόρουμ, έχεις θεματοθετήσει ποτέ σοβαρά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:13:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ισχυρίζεσαι ότι δεν καταστρατήγησες τον κανόνα
Μα.. κανέναν κανόνα δεν έχει καταστρατηγήσει ο Νικόμαχος.
Δεν φαίνεται;
Εδώ παραβαίνει κανόνες..και επιβάλλει και "εξορίες"* στον εαυτό του σαν άλλος Καραμανλής. Ολοκληρωμένο κύκλωμα!


*(η αυτοεξορία του κράτησε απο 12/01 έως 22/01)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:14:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τίποτα.. Φυσικά Νικόμαχε

Παρατήρησα επίσης την αστείρευτη ανάγκη σου να ειρωνεύεσε τους πάντες και τα πάντα, παλιά και καινούρια μέλη, αλλά και τη στείρα σου απόδοση στην παραγωγή σκέψης. Από τότε που γράφτηκες στο φόρουμ, έχεις θεματοθετήσει ποτέ σοβαρά;


Οχι καλέ μου.
Μόνο κάτι μαλακίες λέω.
Εσύ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:20:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οχι καλέ μου.
Μόνο κάτι μαλακίες λέω.
...ήταν ρητορική η ερώτηση.
quote:
Εσύ?
Εγώ πού και πού... πετάω καμιά αράδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:25:43  Εμφάνιση Προφίλ
Μόλις τελειώσετε με το πόσο σοβαρή είναι τελικά η δημοσίευση του pm-mail,μένει στην Αμαλία να επικυρώσει την ποινή(αυτή που ήδη ανακοίνωσε,μικρότερη ή και μεγαλύτερη),
ώστε να προχωρήσουμε στο κυρίως-για μένα-ζήτημα.
Αυτό που ταλανίζει το forum μας.

Ειλικρινά,δεν έχω καμμιά διάθεση να "βγάλω λάδι" τον Νικόμαχο.

Αυτό που με ενδιαφέρει κατά το πλείστον, είναι να δω ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ ποινών.
Όχι για τιμωρία,
(ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι μου χρειάζεται να "νικήσω" τον ΧρίστοΕλ;)
αλλά,για ιεράρχηση αξιών.

Θα το κάνω λιανά:
Μπορώ εύκολα να μη δώσω σημασία σε κάποιον που δικαίως ή αδίκως με πει μ@λάκα ή ηλίθιο.

Αν όμως π.χ. μου στέλνει "μαραφέτια" στη γυναίκα μου,μου λέει ποντίκια τα αγέννητα παιδιά μου,ή αποκαλεί ναζιστή τον πεθαμένο παππού μου,τότε μιλάμε για αρρωστημένες καταστάσεις.

Και διότι, αντικειμενικά, οι χαρακτηρισμοί είναι ασύγκριτα προσβλητικότεροι,αλλά κυρίως επειδή απευθύνονται σε άτομα που δεν έχουν βήμα.
Είτε επειδή είναι απόντα,είτε επειδή δεν έχουν καν γεννηθεί,είτε επειδή έχουν αποβιώσει.

Αυτά που περιγράφω αποτελούν μέγιστες ύβρεις.Και έχουν περάσει στο ΝΤΟΥΚΟΥ από όλους.
Αυτό είναι το πρόβλημα που θεωρώ ότι δηλητηριάζει το forum.Η ανοχή των ύβρεων αυτού του επιπέδου.

Προσπάθησα αρχικά,να το πάρω στην "πλάκα".Θεωρήθηκε αδυναμία,από την άλλη πλευρά...

Προσπάθησα να το καυτηριάσω.Μπήκε σε ανταποδοτική ...ζυγαριά.Ενώ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης,όπως εξήγησα πιο πάνω.

Το αγνόησα,θεωρώντας ότι υπάρχει και η στρατηγική του να μην εστιάζουμε σε κάτι που περιμένουμε ότι θα εξαφανιστεί από μόνο του.Δυστυχώς επανήλθε.
Και τα λέω αυτά,για να δείξω ότι κι εγώ αν ήμουν υπεύθυνος διαχείρησης,προφανώς θα είχα δοκιμάσει πυροσβεστικά βήματα πρώτα.

Αλλά φτάνει.Νισάφι.Υπάρχει και όριο.

Κάπου εδώ λοιπόν που περίμενα ότι επιτέλους,θα υπάρξει αντιμετώπιση,ασχολούμαστε μονάχα με την ..παρασπονδία του Νικόμαχου.

Να τιμωρηθεί λοιπόν ,δε λέω όχι.

Αλλά μόλις οριστεί η ποινή,ας αναρωτηθούμε όλοι, τι αναλογεί θεωρητικά στις ύβρεις που επισήμανα, για να υπάρξει διαβάθμιση.
Κι ας μην υπάρξει πρακτικά καμμιά ποινή εκ των υστέρων.Είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.Πλέον.

ΥΣ: αν και οι τελευταίες αναρτήσεις είναι "παιδική χαρά" ,αισθάνθηκα υποχρεωμένος να δευτερολογήσω με τον τρόπο που το ξεκίνησα.Σοβαρά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:26:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ πού και πού... πετάω καμιά αράδα.

Τώρα, ή στο παρελθόν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:30:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν όμως π.χ. μου στέλνει "μαραφέτια" στη γυναίκα μου,μου λέει ποντίκια τα αγέννητα παιδιά μου,ή αποκαλεί ναζιστή τον πεθαμένο παππού μου,τότε μιλάμε για αρρωστημένες καταστάσεις.

Και διότι, αντικειμενικά, οι χαρακτηρισμοί είναι ασύγκριτα προσβλητικότεροι,αλλά κυρίως επειδή απευθύνονται σε άτομα που δεν έχουν βήμα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Με αναγκάζεις να επανέλθω, με κάτι πράγματα που δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω. Απαιτώ εξηγήσεις για αυτά τα απίστευτα που έγραψες μόλις τώρα.

Θέλω να μου δώσεις τα quote μου, όπου λέω αυτά που γράφεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:30:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Τώρα, ή στο παρελθόν?
Στο διάστημα απο 12/01 έως 27/01 νομίζω δεν πέταξα καμία (για συμπαράσταση).
Μπορεί και απο πιο πριν, γιατί είχα προβλέψει οτι θα γινοταν αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:39:18  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θα το συνεχίσω Πύρινε.

Επι της ουσίας, των υπό του ΑΜΕΙΝΙΑ ρηθέντων, έχεις κάτι να πείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:52:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά μόλις οριστεί η ποινή,ας αναρωτηθούμε όλοι, τι αναλογεί θεωρητικά στις ύβρεις που επισήμανα, για να υπάρξει διαβάθμιση.
Κι ας μην υπάρξει πρακτικά καμμιά ποινή εκ των υστέρων.
Απ' οτι κατάλαβα φίλε Νικόμαχε, ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ προτείνει να γίνονται μικρά καθημερινά διαχειριστικά καθήκοντα, για να μη φτάνουμε στις μεγάλες ποινές, όπως δηλαδή κάνει ήδη ο Αιθεροβαμών με το να κάνει συχνές παρεμβάσεις αλλά χωρίς να (έχει τη δυνατότητα ;) να βάζει ποινές. Το ίδιο και η Αμαλία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:54:28  Εμφάνιση Προφίλ
Αν αυτό κατάλαβες Πύρινε, τότε μέχρι εκεί φθάνει η...σκιά σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:58:46  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω να πω εγω κάτι με την άδεια σου ΝΙΚΟΜΑΧΕ
Θα με βρει σύμφωνο, ειδικά, η τελευταία ανάρτηση του @ΑΜΕΙΝΙΑ

Την άποψη μου για την κίνηση σου, την εχεις μάθει απο χθες
με προσωπική επικοινωνία που (ευτυχώς) δεν δημοσιοποίησες κι αυτη

Εχω όμως διαφορετική άποψη στο παρακάτω:

quote:
Και έχουν περάσει στο ΝΤΟΥΚΟΥ από όλους.

προσπάθειες γίνονταν καθημερινά, σε σημείο γραφικότητας
η "τιμωρία" δεν είναι ο σκοπός.
αλλα πρέπει το/α μέλοι να έχουν την "παιδεία",
αυτή που θα τους διαχωρίζει ευδιάκριτα τα όρια που δεν πρέπει να ξεπεράσουν.
Μετέχουν σε ενα σύνολο, για το οποίο αδιαφορούν!

"Joker is the name poker is the game"
τραγουδούσε ο Chris de Burgh to '75...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 22:58:55  Εμφάνιση Προφίλ
Κλιμακωτές ποινές, πάει να πει οτι ξεκινάς απο τα μικρά για να πας στα μεγάλα (αν πηγαίνεις αμέσως στα μεγάλα δεν υπάρχει κλιμάκωση)
Θα μας πει όμως ο ίδιος ο Αμεινίας τι εννοεί

Edited by - Πύρινος on 12/02/2014 22:59:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:02:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απαιτώ εξηγήσεις για αυτά τα απίστευτα που έγραψες μόλις τώρα.

Θέλω να μου δώσεις τα quote μου, όπου λέω αυτά που γράφεις.


Μόνο το τελευταίο αφορά την αφεντιά σου.Όλοι το κατάλαβαν ότι τα πρώτα δυο δεν αφορούν εσένα.Μόνο εσύ δε το κατάλαβες.

Το θέμα πλέον που ασχολούμαι είναι πέραν από εσένα,πολύ γενικότερο.

Δεν περίμενα να το καταλάβεις,αλλά τυπικά την εξήγηση όφειλα να στη δώσω,αφού προσβλήθηκες.

Για τυπικούς λόγους,πάρε και το quote με το ρατσιστικό σου σχόλιο για ζωντανούς και πεθαμένους:


quote:
όταν έχεις το αίμα του μπάτσου και του στρατόκαυλου

και για να μη το ψάχνεις-τε,ορίστε και το url:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11505&whichpage=12&ARCHIVE=

09/02/2014, 10:57:13

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:06:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αιθηρ
Την άποψη μου για την κίνηση σου, την εχεις μάθει απο χθες
με προσωπική επικοινωνία που (ευτυχώς) δεν δημοσιοποίησες κι αυτη

Δεν χρειάσθηκε.
Ηξερα ότι θα το κάνεις εσύ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:08:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
α μας πει όμως ο ίδιος ο Αμεινίας τι εννοεί

Αν και το εξηγήσει αναλυτικότατα εννοώ ότι:

τα μικρά είναι χαρακτηρισμοί όπως:μ@λάκας ,ηλίθιος κλπ
και τα μεγάλα είναι του τύπου:
"όταν έχεις το αίμα του μπάτσου και του στρατόκαυλου "

που προσβάλλουν μέχρι και πεθαμένους συγγενείς.


Δεν γίνεται πιο σαφές...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:10:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AitheroVamon
προσπάθειες γίνονταν καθημερινά, σε σημείο γραφικότητας
η "τιμωρία" δεν είναι ο σκοπός.
αλλα πρέπει το/α μέλοι να έχουν την "παιδεία",
Σε αυτό δυστυχώς έχεις δίκαιο φίλε Αιθεροβαμών, εν τέλει δεν υπάρχει κάτι που καμία διαχείριση να μπορεί να κάνει, αν τα ίδια τα μέλη δε έχουν την διάθεση να αλλάξουν συμπεριφορά.
Το πρόβλημα σε αυτό είναι οτι οι άνθρωποι πολύ δύσκολα αλλάζουν. Οπότε χρειάζονται κάποια σοκ για να ξεκινήσουν να αλλάζουν τις συμπεριφορές τους, δηλαδή κάποια πολύ ισχυρά ερεθίσματα.
Και ο μοναδικός υπεύθυνος για να δώσει τέτοια ερεθίσματα, είναι η διαχείριση (μέσω των τιμωριών).
Αν η διαχείριση δεν μπορεί, ο μοναδικός που μένει που να μπορεί να δημιουργήσει τέτοια "σοκ", είναι τα ίδια τα μέλη. Πράγμα που καταντάει επικίνδυνο.. Ειδικά όταν κάποιοι έχουν την εντύπωση οτι βρίζοντας ή κοροϊδεύοντας υβριστικά κάποιον θα προκαλέσουν αλλαγή στη συμπεριφορά του. Και όντως προκαλούν αλλαγή, αλλά προς το χειρότερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:23:50  Εμφάνιση Προφίλ
Aitherovamon,

Νομίζω ότι την προσπάθειά σας ως Δ.Ο. έχω δείξει ότι τη σέβομαι.

Εδώ:
"Κατανοώ πλήρως τις ισορροπίες που πρέπει να κρατιούνται από την Δ.Ο."

εδώ:
"Και για να το κάνω σαφές,σε περίπτωση που ήμουν εγώ ο διαχειριστής, θα μου ήταν κι εμένα δύσκολο, να τα αντιμετωπίσω. "

εδώ:
"Με εκτίμηση προς την Δ.Ο.
(καθ' ότι μια διαφωνία δεν αρκεί για να χαλάσει τη συνολική εικόνα που διατηρώ για το έργο που επιτελούν)"

και εδώ:
"Και τα λέω αυτά,για να δείξω ότι κι εγώ αν ήμουν υπεύθυνος διαχείρησης,προφανώς θα είχα δοκιμάσει πυροσβεστικά βήματα πρώτα.

Δε νομίζεις ότι έχω πιστώσει την Δ.Ο. με τα παραπάνω;


Όμως ή δε θα τιμωρούμε καθόλου,επειδή όπως λες εδώ:"η "τιμωρία" δεν είναι ο σκοπός.", ή θα τιμωρούμε με ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ.

Όχι 2 βδομάδες για τη δημοσίευση του παλαβιάρικου pm με τις αερολογίες,και τίποτα για τις αρρωστημένες ύβρεις που έχω επισημάνει.

Ας μη γυρνάμε γύρω-γύρω από αυτά που λέω.Σχολιάστε επιτέλους το κέντρο.

Με εκτίμηση που ξέρεις ότι σου έχω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
(12/02/2014, 23:10:18)
Σε αυτό δυστυχώς έχεις δίκαιο φίλε Αιθεροβαμών, εν τέλει δεν υπάρχει κάτι που καμία διαχείριση να μπορεί να κάνει, αν τα ίδια τα μέλη δε έχουν την διάθεση να αλλάξουν συμπεριφορά.
Το πρόβλημα σε αυτό είναι οτι οι άνθρωποι πολύ δύσκολα αλλάζουν. Οπότε χρειάζονται κάποια σοκ για να ξεκινήσουν να αλλάζουν τις συμπεριφορές τους, δηλαδή κάποια πολύ ισχυρά ερεθίσματα.
Και ο μοναδικός υπεύθυνος για να δώσει τέτοια ερεθίσματα, είναι η διαχείριση (μέσω των τιμωριών).
Αν η διαχείριση δεν μπορεί, ο μοναδικός που μένει που να μπορεί να δημιουργήσει τέτοια "σοκ", είναι τα ίδια τα μέλη. Πράγμα που καταντάει επικίνδυνο.. Ειδικά όταν κάποιοι έχουν την εντύπωση οτι βρίζοντας ή κοροϊδεύοντας υβριστικά κάποιον θα προκαλέσουν αλλαγή στη συμπεριφορά του. Και όντως προκαλούν αλλαγή, αλλά προς το χειρότερο.
...
(συνέχεια)
Αντιθέτως αν πας με τα νερά κάποιου, δηλαδή αν δεν τον προσβάλλεις, δεν τον κοροϊδεύεσεις, δεν, δεν, δεν, μπορεί τελικά και να μην φτάσει στο σημείο του ΧρίστοςΕλ (και όλων των ΧρίστοςΕλ που θα περάσουν ή πέρασαν από το φόρουμ).

Ας πούμε, έρχεται κάποιος και σου λέει οτι η γη ειναι τετράγωνη.
Μπορείς να του πεις "Είσαι βλάκας!" ή να πεις "Χαχαχαχα... στο κατηχητικό στα έμαθαν αυτά;;;" και άλλα τέτοια... (φωτογραφίζω κάποιους απο εδώ...)
ή μπορείς να το αντιμετωπίσης ως εξής: "Λες λοιπόν οτι η γη είναι τετράγωνη. ωραία. ας εξετάσουμε, τι θα γίνει αν κάποιος φτάσει στην άκρη του τετραγώνου;"

Η δεύτερη προσέγγιση είναι πιο χρονοβόρα, σίγουρα, αλλά βοηθάει και το ίδιο το άτομο (αν υποθέσουμε οτι δεν έχει το δίκαιο αυτό αλλά εσύ) και βοηθάει και το ίδιο το φόρουμ, καθώς έτσι αναλύονται θέματα σε βάθος και με μια λογικη σειρά

Edited by - Πύρινος on 12/02/2014 23:41:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy