ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αντί επιλόγου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:31:45  Εμφάνιση Προφίλ
Mike

This is the first visit by the Pyotr Veliky cruiser to the port of Limassol in the history of international cooperation between Russia and the Republic of Cyprus.The crew of the Russian cruiser is expected to refresh a ship with foodstuffs. Russian marines will have an opportunity to go sightseeing and have a rest.
Bull...s Mike!They are over there, for Anan's plan under US "promotion"!Rival Awe!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:40:36  Εμφάνιση Προφίλ
O.M.G !!!

Συγνώμη φίλοι, απίστευτη γκάφα.
Αλληλογραφώ με ένα φίλο στο Ορεγκον και έχω ανοικτές δύο καρτέλες και αντί να γράψω στο mail, έγραψα εδώ!!!

Τι παθαίνει κανείς όταν είναι συγχυσμένος!
και πάλι συγνώμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:40:58  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε,

quote:
ή μπορείς να το αντιμετωπίσης ως εξής: "Λες λοιπόν οτι η γη είναι τετράγωνη. ωραία. ας εξετάσουμε, τι θα γίνει αν κάποιος φτάσει στην άκρη του τετραγώνου;"

Τώρα πραγματικά θεωρείς ότι δεν ασχολήθηκαν αρκετοί από μας, σε σοβαρό επίπεδο,για να του δείξουν με επιστημονικές αναφορές,ότι έχει λάθος;

Θες βραδυάτικα να με κάνεις να σου αραδιάσω ένα σωρό quotes που το αποδεικνύουν; Έλεος,ναι;

Όπως είδες σου απάντησα στην προηγούμενη ερώτησή σου για το τι εννοεί ο Αμεινίας.

Επ' αυτού έχεις να πεις κάτι,τώρα που το έκανα λιανά;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 12/02/2014 23:42:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:47:07  Εμφάνιση Προφίλ
Πυρινε

Ανακατεύθηκες σε ένα σοβαρό θέμα και προσπαθείς να το αποπροσανατολίσεις.Μάλλον θέλεις να τα ακούσεις γερά πριν απενεργοποιηθώ.

Αλλά βλέπω ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ σε 'σφάζει" με το γάντι.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 23:55:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Τώρα πραγματικά θεωρείς ότι δεν ασχολήθηκαν αρκετοί από μας, σε σοβαρό επίπεδο,για να του δείξουν με επιστημονικές αναφορές,ότι έχει λάθος;
Βρε άσε απ' τον ΧρίστοςΕλ! Ο ΧριστόςΕλ είναι ο μοναδικός ή ένας από τους πολλούς που ακολούθησαν την ίδια κατατρακύλα;
Ένα δέντρο μπορεί να κάηκε γιατί ήταν πιο ξερό από τα άλλα. Εγώ δε σου μιλάω για το δεντρο τώρα αλλα για τη Φωτιά (που καίει το ΔΑΣΟΣ).
Στο οτι ο ΧρίστοςΕλ μπορεί να είναι τέλος πάντων.. ένα ιδιαίτερο άτομο, εντάξει.
Εγώ πάντως προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του, και απλά σταμάτησα να του επικοινωνώ τις ιδέες μου, στο σημείο που του είχα πει ο,τι έπρεπε να του πω. Ούτε φωνές ούτε κλάματα.
Δε ξέρω αν εγώ μπορούσα χωρίς προσβολές και οι άλλοι δεν μπορούν.
Θεωρούσα τον εαυτό μου χειρότερο απ' τους άλλους.

quote:
Όπως είδες σου απάντησα στην προηγούμενη ερώτησή σου για το τι εννοεί ο Αμεινίας.

Επ' αυτού έχεις να πεις κάτι,τώρα που το έκανα λιανά;


Συμφωνώ. Δεν έχω κάτι να προσθέσω πέρα από αυτό

Edited by - Πύρινος on 13/02/2014 00:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:00:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πυρινε
Μάλλον θέλεις να τα ακούσεις γερά πριν απενεργοποιηθώ.

Νικόμαχε, δεν προτίθεμαι να τα "ακούσω γερά". Αφενός γιατί δεν είμαι εξ επαγγέλματος ψυχαναλυτής (αυτοί ξέρουν να ακούνε), αφετέρου μια τέτοια διαδικάσία είναι υπερβολικά χρονοβόρα και απαιτεί δεσμεύσεις εκ μέρους σου, που δεν είμαι βέβαιος πως είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις.
quote:
Ανακατεύθηκες σε ένα σοβαρό θέμα και προσπαθείς να το αποπροσανατολίσεις.
Νομίζω μάλιστα πως η στειρότητα στην παραγωγή της σκέψης σου δεν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με ψυχανάλυση. Τα αίτια αυτής της εκδοχής σου, εμπίπτουν σε εντελώς διαφορετικές λειτουργίες.
quote:
Αλλά βλέπω ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ σε 'σφάζει" με το γάντι.
Και λοιπόν; Με τον Αμεινία δεν έχω κάτι να χωρίσω.

Edited by - Πύρινος on 13/02/2014 00:05:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:02:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε άσε απ' τον ΧρίστοςΕλ!

Εγώ τον έχω αφήσει.Του το είπα κι εδώ:
"Το θέμα πλέον που ασχολούμαι είναι πέραν από εσένα,πολύ γενικότερο."

Εσύ εδώ:
"Ας πούμε, έρχεται κάποιος και σου λέει οτι η γη ειναι τετράγωνη.
Μπορείς να του πεις "Είσαι βλάκας!" ή να πεις "Χαχαχαχα... στο κατηχητικό στα έμαθαν αυτά;;;" και άλλα τέτοια... (φωτογραφίζω κάποιους απο εδώ...)"

δε τον φωτογραφίζεις επακριβώς;

ΥΣ: για τους .. άλλους που φωτογραφίζεις,δε θα το σχολιάσω ε;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
Πυρινε

Η στειρότητα στην παραγωγή της σκέψης μου, είναι αντιστρόφως ανάλογη της δυνατότητας εκπομπής και λήψης σκεπτονίων, εκ μέρους του πομπού του συνομιλητή μου.

Ανάλυσε και...πάρε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:06:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με τον Αμεινία δεν έχω κάτι να χωρίσω.

Σε αυτό δεν έχω καμμιά αντίρρηση.

Ασκήσεις ιδεών κάνουμε όλοι.
Ο καθένας με τον τρόπο του.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:07:33  Εμφάνιση Προφίλ
Άς μη ξεφύγουμε άλλο του θέματος...
Εκτός αν βολεύει...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:15:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Άς μη ξεφύγουμε άλλο του θέματος...
Εκτός αν βολεύει...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Κάποτε ο Πυρινος, έπαιρνε ποπ-κορν και πολυθρόνα, να παρακολουθήσει τις διαμάχες.Τώρα άλλαξε τακτική και ρίχνει ντουφεκιές.
Μόνο που είναι...άσφαιρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:18:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυρινος
Αφενός γιατί δεν είμαι εξ επαγγέλματος ψυχαναλυτής (αυτοί ξέρουν να ακούνε), αφετέρου μια τέτοια διαδικάσία είναι υπερβολικά χρονοβόρα και απαιτεί δεσμεύσεις εκ μέρους σου, που δεν είμαι βέβαιος πως είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις.

Αυτό κάτι μου θυμίζει...!

Αν το βρώ κάηκες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:21:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ακριβώς, ποιος ο λογος να θυμωνουμε ο ενας με τον αλλον και ποιος εχει κανει τι παραπανω και αλλα πολλα.

Από δω το πας,από κει το πας,πάλι το ξαναγυρνάς...
Δε θα σου θυμώσω όμως.

Μπορείς κάλλιστα εσύ να συνεχίζεις να ..."θυμώνεις" με τον Νικόμαχο,και να θεωρείς τις ενέργειές του χειρότερες ή παρόμοιες με του κάθε ΧρίστουΕΛ.
Κριτική μπορούν και έχουν δικαίωμα να κάνουν όλοι...
Είναι σαν το ανέκδοτο με τους γιάπηδες..
Γι αυτούς οι Porsche είναι σαν τις κ0λ0τρυπίδες.Όλοι έχουν από μία.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:22:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυρινε

Η στειρότητα στην παραγωγή της σκέψης μου, είναι αντιστρόφως ανάλογη της δυνατότητας εκπομπής και λήψης σκεπτονίων, εκ μέρους του πομπού του συνομιλητή μου.

Ανάλυσε και...πάρε!


Νικόμαχε

Εμείς οι δυο, δεν έχουμε προσωπικές διαμάχες και οσάκις, οι διαφωνίες μας έτειναν προς αυτή την κατεύθυνση, πάντα τις αποσύραμε, με αρκετή διάθεση χιούμορ (και άλλοτε με ρουφιανιά).

Δείξαμε αμοιβαίο σεβασμό (καλά, όχι και τόσον), όσον αφορά τις αναρτήσεις μας επι των θεμάτων του φόρουμ, είτε δεχόμασταν "επίθεση", είτε ώς παρατηρητές.

Μέχρις εδώ όλα εντάξει Νικόμαχε.

Ομως η συμπεριφορά σου, πέραν της καθιερωμένης χιουμοριστικής "μα***ας" σου (όπως είπες), "ξέφυγε" απο κάποια όρια, απέναντι στον χώρο που μας φιλοξενεί. Ξέχασες ότι δεν είναι δικό σου το esoterica και δεν θεσπίζεις εσυ, τους κανόνες της λειτουργίας του. Δεν μπορείς να εγείρεις απαιτήσεις, ούτε να σαρκάζεσαι με προσβλητικό τρόπο κάποια άτομα, (έστω κι αν λές αλήθεια), δημοσίως, δημιουργώντας αρνητικές συμπεριφορές σε άλλα μέλη, που συμμετέχουν για διαφορετικούς ίσως λόγους, απο εσένα.

Σου ζητήθηκε να αναθεωρήσεις τους λόγους συμμετοχής σου, και να απέχεις για κάποιο διάστημα από το φόρουμ σαν τιμωρία, τώρα και άλλες φορές. Έπειτα αφού εσύ βάζεις "ποινές", εσυ πρέπει και να τις υποστηρίξεις. Δια ζώσης φυσικά.

Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις αυτο. Μάλλον δεν θέλεις.
Υπο αυτές τις συνθήκες, αν ήμουν στη θέση της ΔΟ, θα έκανα το ίδιο.
Σε οποιονδήποτε ερχόταν στο σπίτι μου και εκτόξευε προσβολές επι παντός μέλους, θα του έκλεινα την πόρτα στα μούτρα.

Φιλικά

Edited by - Πύρινος on 13/02/2014 00:32:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:23:40  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ το κλείνω ζήτημα ΑΜΕΙΝΙΑΣ και συνεχίζουμε στο θέμα μας... που είναι οι αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών και πόσο κουραστηκές είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
Πυρινε

Είσαι στυγνός λογοκλέφτης.

Τα λόγια του DSM προς τον Dr;

quote:

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1767 Μηνύματα Απεστάλη: 15/03/2013, 16:58:12 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση με Παραπομπή (Quote) Dr Jekyll Mr Hyde

quote:Ώπα, αν είναι να μου κάνεις ψυχανάλυση, κάν'το με αποδείξεις. Σε τι συγκεριμένα αποδίδεις αυτό που λες;

Κόουτς, δεν προτίθεμαι να σου κάνω ψυχανάλυση. Αφενός δεν είμαι εξ επαγγέλματος ψυχαναλυτής, αφετέρου μια τέτοια διαδικάσία είναι υπερβολικά χρονοβόρα και απαιτεί δεσμεύσεις εκ μέρους σου, που δεν είμαι βέβαιος πως είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις.



Εχει και συνέχεια αν θέλεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτή είναι η παραγωγή της σκέψης για σένα Πυρινε.

Η κλοπή πνευματικού κόπου άλλων, ελλείψει δικής σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:32:29  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να κάνω, δεν είμαι ΑστροφυσικόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:35:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυρινος
Σου ζητήθηκε να αναθεωρήσεις τους λόγους συμμετοχής σου, και να απέχεις για κάποιο διάστημα από το φόρουμ σαν τιμωρία, τώρα και άλλες φορές, αν και ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί. Έπειτα αφού εσύ βάζεις "ποινές", εσυ πρέπει και να τις υποστηρίξεις. Δια ζώσης φυσικά.

Τελικά ο σκοπός είναι, ο αποπροσανατολισμός.

Δήλωσα ήδη ευθέως, πως η ποινή, ούτως ή άλλως θα εκτιθεί, αρχής γενομένης απο απόψε.Η ώρα έναρξης σε ενοχλεί μήπως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 13/02/2014 00:36:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:39:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αν θέλεις, πρόσθεσε και τις 5 μέρες που έκοψες απ' την άλλη (για να είσαι οκ δηλαδή)
Κατα τα άλλα,αν αποφασίσεις να είσαι ξανά μαζί μας (πιο νωρίς),θα χαρώ να το διασκεδάζουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε σεις εξαφανίστηκε ένα ολόκληρο post?
Αυτό που έκανα quote από το ποστ του Πύρινου :

quote:Ακριβώς, ποιος ο λογος να θυμωνουμε ο ενας με τον αλλον και ποιος εχει κανει τι παραπανω και αλλα πολλα.

Τι γίνεται ρε εδώ?

θα τρελαθούμε σήμερα εντελώς....


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:44:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε σεις εξαφανίστηκε ένα ολόκληρο post?
Αυτό που έκανα quote από το ποστ του Πύρινου :

quote:Ακριβώς, ποιος ο λογος να θυμωνουμε ο ενας με τον αλλον και ποιος εχει κανει τι παραπανω και αλλα πολλα.

Τι γίνεται ρε εδώ?

θα τρελαθούμε σήμερα εντελώς....


Το έβγαλα γιατί άθελά σου, έπαιξες ο ίδιος τον ρόλο που έλειπε.
(το μήνυμα δεν έγραφε κάτι σημαντικό έτσι κι αλλιώς)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Να υπενθυμίσω ότι ο λόγος της απενεργοποίησης του λογαριασμού του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ στην προκειμένη περίπτωση έχει να κάνει με τη δημοσιοποίηση του μηνύματος του Χρίστος Έλ.

Πύρινε, βλέπω ότι προσπαθείς να "βγάλεις από τη μύγα ξίγκι"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 00:50:24  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία

Κατά τις 02:00 είναι καλά?

Επαναφορά 02:00 της 28/2/14?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:11:22  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία,

Έχεις κάτι να προσθέσεις ως σχόλιο στις δυο δικές μου αναρτήσεις?
(12/02/2014, 16:51:49 ) και (12/02/2014, 22:25:43)

ή μου έχεις ήδη απαντήσει με την αρχική ανάρτησή σου? (12/02/2014, 21:20:41 )

Συγνώμη που ζητώ διευκρίνηση, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν το θέμα έληξε όσον αφορά τα ζητήματα που έθεσα, με αφορμή τη ποινή του Νικόμαχου...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:25:47  Εμφάνιση Προφίλ
Άσχετο:
Το ..διαδικάσία θα αφήσει εποχή...

Dsm,αν βλέπεις..., λανσάρεις μόδα και στους ...τόνους.
Για τις ολόκληρες προτάσεις δεν το συζητάμε.

Η λογοκλοπή αλήθεια,είναι "forumιστικά" αποδεκτή?

γιατί για το "νόμιμη και ηθική" θα φωνάξω τον ...Βουλγαράκη.Μη την πατήσω κι εγώ με το clopyright

Όχι τίποτα άλλο,μας έκανε και μαθήματα συμπεριφοράς ο αγαπητός συνδίκτυος...
Ρε τι πάθαμε απόψε...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 13/02/2014 01:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:32:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΜΕΙΝΙΑ

Είσαι κακός άνθρωπος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:41:22  Εμφάνιση Προφίλ
Σκάσε εσύ ρε.

(καλά καλά,περίμενε μέχρι τις 2:00 και σκας μετά)

Αυτό είναι κακία.Παπάρα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:48:35  Εμφάνιση Προφίλ
Τα έχω πάρει στο κρανίο μαζί σου ΑΜΕΙΝΙΑ.

Κάνεις ρόμπα, ένα εξέχων στέλεχος του φόρουμ, με απειροστή δυνατότητα παραγωγής σκέψης, καθ'όλα ευπρεπή και ευγενικό.Θεματοθέτη πολλών σημαντικών ενοτήτων και αναλυτή σκέψης.Μιλώ για τον διακεκριμένο φιλόσοφο Πύρινο.

Σε 8 λεπτά θα βγάλω τον...σκασμό!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 01:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
για το πρώτο (εκ των δύο που αναφέρεις) μήνυμα σου απάντησα στην 4η σελίδα. Να αναφερθώ και πάλι στα σημαντικότερα. Είχες γράψει:
quote:
Η βαρύτητα μιας παράβασης εξαρτάται από την προιστορία της αντιπαράθεσης μεταξύ δυο μελών και τη βαρύτητα των προσβολών που έχουν προηγηθεί.

Εξήγησα ότι μιλάμε για 2 διαφορετικά (σε είδος) μεταξύ τους ζητήματα. Η απενεργοποίηση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ για 2 βδομάδες δεν έγινε απέναντι στη διαφωνία/κόντρα που είχαν με τον Χρίστος Έλ, είχε να κάνει καθαρά με το σοβαρό δεοντολογικό ζήτημα της λειτουργίας των forums και της δημοσιοποίησης προσωπικού μηνύματος. Είναι, δηλαδή, ανεξάρτητη από το βάρος της πρόκλησης που δέχθηκε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με το εν λόγω email.
quote:
Αν είμασταν εκτός forum, και λάμβανε κάποιος από εμάς επιστολή που διέκρινε απειλή του όποιου είδους,πιθανόν να την κοινοποιούσε στους φίλους και συγγενείς του και κατ' επέκταση στην αστυνομία.

Εδώ μέσα, και επειδή υπάρχει η ασφάλεια της ανωνυμίας μας,οι απειλή αυτή δύσκολα μπορεί να πάρει αληθινές διαστάσεις.'Οντως.

ΟΜΩΣ:

Θεωρώ όμως ότι κατ' αναλογία οι φίλοι μας εδώ μέσα, είναι οι υπόλοιποι συνδίκτυοι και η αρχή προστασίας μας, είναι η Δ.Ο.

Σε αυτούς έγινε λοιπόν η δημοσιοποίηση.

Κοινώς, το να θεωρήσουμε ότι δημοσιοποιώντας μια επιστολή που έχει χαρακτήρα απειλής,παραβιάζουμε τον ηθικό κώδικα αλληλογραφίας,είναι λάθος.



@ΑΜΕΙΝΙΑΣ η δημοσιοποίηση έγινε σε οποιονδήποτε στο Διαδίκτυο μπορεί να μπει στο forum και να διαβάσει τις, δημόσιες σε ανάγνωση, συζητήσεις.

Θα μπορούσε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, αν διέκρινε απειλή στο μήνυμα, να επικοινωνήσει μαζί μας και να συζητήσουμε πώς μπορεί να διευθετηθεί η κατάσταση. Προσωπικά δεν διακρίνω κακή πρόθεση στην επιλογή του να δημοσιοποιήσει το μήνυμα. Μάλλον πρόκειται περί βιασύνης και επιπολαιότητας. Θα έπρεπε όμως να σκεφτεί τις συνέπειες και για το καθεστώς λειτουργίας του forum. Είναι πολύ ευαίσθητα (και δυνάμει επικίνδυνα) ζητήματα αυτά με την ιδιωτικότητα των προσωπικών δεδομένων. Και σε ανάλογες περιπτώσεις στο παρελθόν (δημοσιοποίησης στα forums προσωπικής αλληλογραφίας χωρίς τη σύμφωνη γνώμη των εμπλεκομένων) έχουμε αντιδράσει με την ίδια, εάν όχι με μεγαλύτερη, αυστηρότητα.
Επίσης, θα πρέπει να γίνει κατανοητό, πως κάποια πράγματα δεν διορθώνονται απλά με μία εκ των προτέρων συγνώμη.

Τώρα, όσον αφορά στο δεύτερο μήνυμα που αναφέρεις, με κάλυψε σε κάποιο βαθμό ο AitheroVamon. Να προσθέσω όμως (και να επαναληφθώ) πως το ζήτημα της δημοσιοποίησης της αλληλογραφίας είναι άλλου είδους, δεν συγκρίνεται με το ποιος έχει δίκιο ή άδικο στη συγκεκριμένη κόντρα. Και χίλια δίκια να έχει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, η δημοσιοποίηση του email εμπίπτει σε άλλη κατηγορία παραβίασης των κανονισμών των forums. Αν θες, είναι δομικό θέμα των συζητήσεων και όχι θέμα περιεχομένου.

Σχετικά με το εάν επεμβαίνουμε ή όχι σε διαμάχες λειτουργώντας πυροσβεστικά. Η αλήθεια είναι πως δεν επεμβαίνουμε πολύ και κάποιες φορές ίσως όχι τόσο συχνά όσο θα θέλαμε.
Ένας λόγος είναι ότι αφήνουμε την κοινότητα να επιδείξει και να ρυθμίσει τις δικές της ανοχές και δυνατότητες αυτο-συντονισμού, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό.
Πολλά θέματα επίσης πιθανότατα να μας ξεφεύγουν.
Αλλά τα forums είναι μια ζωντανή κοινότητα και είναι αυτονόητο πως το να ειδοποιηθούμε εγκαίρως αποτελεί ένδειξη ότι το "νευρικό σύστημα του οργανισμού" (για να κάνω και μια παρομοίωση) λειτουργεί αποτελεσματικά.
Άλλες πάλι φορές, είναι τόσο μπλεγμένο το κουβάρι μιας διαμάχης που κάθε προσπάθεια συντονισμού μπορεί να αδικήσει τη μία ή την άλλη πλευρά, χωρίς να υπάρχει τέτοια πρόθεση από την πλευρά μας. Άλλωστε, το έργο του συντονισμού των συζητήσεων είναι πολύπλοκο και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι ποτέ απόλυτο.

Επαναλαμβάνω πάντως, ότι στην προκειμένη περίπτωση με την χρονική απενεργοποίηση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, δεν υπήρξαν ασάφιες και πολυπλοκότητες. Παραβιάστηκε ένας σαφής και αυστηρός κανονισμός των forums.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy