ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΦΑΚΕΛΟΣ LACERTA" ,ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΨΕΜΑ ,Η ΜΙΑ ΜΕΙΞΗ ΑΥΤΩΝ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 11:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους !!!

quote:
medtech
Με αλλα λογια,οταν ειναι ολοφανερο οτι καποιος ηρθε να με κοροιδεψει εδω μεσα,να υποτιμησει την νοημοσυνη μου και οταν τον στριμωχνω με εγκυρα αντεπιχειρηματα κανει την παπια ή το παιζει τρελιτσα ή το ριχνει στις προσωπικες επιθεσεις (τα λες αυτα γιατι εισαι μουχλα/ συντηρητικη/βολεμενη στο κατεστημενο/κλειστο μυαλο/ασχετη/αμορφωτη) ή στην συνομωσιολογια (εισαι δρακονια πρακτορισσα/υπαλληλος των φαρμακευτικων εταιριων/δουλευεις στην NASA) ε τοτε εχει να φαει το κραξιμο της ζωης του.

Δεν έρχονται όμως όλοι για να κοροϊδέψουν, ούτε επειδή εσύ έχεις ισχυρότερα αποδεικτικά στοιχεία, σημαίνει ότι ήρθε να υποτίμησει την νοημοσύνη σου.
Σε άτομα όμως, που κάνουν αυτά που λες, δεν μπορώ να πω τίποτα. Αν και το πολύ κράξιμο, πιστεύω ότι υποτιμά εσένα που έχεις το δίκιο και όχι το χαβαλετζή.
Εσύ μένεις και αυτός φεύγει.
Εσύ φθείρεσαι επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια.
Έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι μπορεί και κάποιοι να το κάνουν και εσκεμμένα για την πλάκα τους, για να ψαρώσουν κάποιοι που αντιμετωπίζουν το θέμα πιο σοβαρά απ’ ότι του αξίζει ;
Που δεν ψάχνουν για κοροΐδα όπως λες, αλλά για "φανατικούς" της άλλης πλευράς για να γελάσουν ;
(μην παρεξηγήσεις το "φανατικούς")

quote:
medtech
Δεν κραξαμε ποτε καποιον που οσο παραδοξη και εαν ηταν η αποψη του εφερε εγκυρα επιχειρηματα για να τα υποστηριξει ή τουλαχιστον τηρησε τους κανονες της διερευνησης και δεν το εριξε στις ad honimen επιθεσεις οταν βρεθηκε αντιμετωπος με τις καλα τεκμηριωμενες αντιρρησεις μας ή το επαιξε τρελιτσα αλλα παραδεχτηκε τα λαθη του οταν του επισημανθηκαν.

Μα, αν τηρούσε όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις η παράδοξη άποψη του, δεν θα ήταν παράδοξη.
Και μην ξεχνάς, ότι δεν είναι εύκολο για κάποιον να καταλάβει και να παραδεχθεί τέτοια λάθη. Πόσο μάλλον όταν αυτά επισημαίνονται, με προκατάληψη για το άτομο που εκφράζει αυτή την άποψη και με επιθετικό τρόπο.

quote:
medtech
Τελος επισημανω την αναγκη να αντικρουονται αυτες οι αποψεις ιδιαιτερα αυτες των UFO-μυθοεθνικιστων (Ομαδα Ε και ΣΙΑ) που καλλιεργουν μια επιπλαστη αισθηση ανωτεροτητας και που μπορουν να οδηγησουν την χωρα σε διεθνεις περιπετειες αλλα και των αγυρτων (που ερχονται εδω μεσα με το παραπλανητικο ονομα "εναλλακτικος θεραπευτης") οι οποιοι καταστρεφουν την υγεια πολλων συνανθρωπων μας.

Σε αυτό medtech νομίζω ότι είσαι υπερβολική.
Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα να μας προβληματίσουν και να μας ανησυχήσουν, από μερικούς πιτσιρικάδες που πιστεύουν σε ομάδες Ε και τα σχετικά. Και που δεν ξέρουμε αν τα πιστεύουν όντος ή θέλουν να τα πιστέψουν.
Στο φινάλε ας πιστεύουν όπου θέλουν.

Κλείνοντας την παρέμβαση...πιστεύω ότι δίνουμε μεγαλύτερη αξία σε κάποια πράγματα απ’ ότι τους αξίζει.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 11:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστράτιε (και open mind)
θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα μαζί σας -δυστυχώς

αν ξανακούσω το ίδιο αστείο για δρακονιανούς πράκτορες
και διαγαλαξιακές αυτοκρατορίες,θα πω ότι έχω να κάνω με μαλάκες

κάθε μέρα μουσακάς,ε όσο να'ναι τον βαριέσαι

κανένας που να ΜΗΝ τσατίζεται τόσο εύκολα
και να ΜΠΟΡΕΙ να μιλήσει (και όχι να ειρωνεύεται),υπάρχει ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 11:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και διαγαλαξιακές αυτοκρατορίες,θα πω ότι έχω να κάνω με μαλάκες

Εδώ συμφωνούμε!

quote:
κάθε μέρα μουσακάς,ε όσο να'ναι τον βαριέσαι

Και εδώ...

quote:
κανένας που να ΜΗΝ τσατίζεται τόσο εύκολα
και να ΜΠΟΡΕΙ να μιλήσει (και όχι να ειρωνεύεται),υπάρχει ??

Εξαιρετικά δύσκολο...Εκατέρωθεν..


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 12:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες ???

αν αφήσουμε κατά μέρος τις όποιες σούπερ γνώσεις μας
και τον υπέροχο ανώτερο εαυτό μας ???

αν σκεφτούμε ότι δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος ??

αν καταλάβουμε ότι ένα ιατρικό μηχάνημα ΔΕΝ λύνει αυτόματα όλα τα μυστήρια της ζωής ??

...................................................................

ίσως χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και περισσότερη θετική σκέψη

αλλά η τύφλα η κακιά δεν αφήνει και πολλά περιθώρια

και καλή σου μέρα krios !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 12:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι μπορεί και κάποιοι να το κάνουν και εσκεμμένα για την πλάκα τους, για να ψαρώσουν κάποιοι που αντιμετωπίζουν το θέμα πιο σοβαρά απ’ ότι του αξίζει ;

quote:
Μα, αν τηρούσε όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις η παράδοξη άποψη του, δεν θα ήταν παράδοξη.

Διαφωνω.Ξερεις οτι αν βαλεις τα αγγεια του σωματος σου το ενα πισω απο το αλλο,το μηκος τους φτανει για να τυλιξεις αρκετες φορες την Γη στον ισημερινο της?Αυτη η αποψη ακουγεται παραδοξοτατη αλλα αποδεικνυεται.Μια σκεψη λοιπον μπορει να ειναι παραδοξη αλλα να υποστηριζεται απο αξιοπιστες αποδειξεις.

quote:
Σε αυτό medtech νομίζω ότι είσαι υπερβολική.
Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα να μας προβληματίσουν και να μας ανησυχήσουν, από μερικούς πιτσιρικάδες που πιστεύουν σε ομάδες Ε και τα σχετικά. Και που δεν ξέρουμε αν τα πιστεύουν όντος ή θέλουν να τα πιστέψουν.
Στο φινάλε ας πιστεύουν όπου θέλουν.


Νομιζεις ε?Τετοιες αηδιες ταιζαν τον Γερμανικο λαο το 40.Ειδες που καταληξαν.Σημερα που η Ελλαδα χρειαζεται νέο αιμα που μπορει να ενσωματωσει και να χρησιμοποιησει για την προοδο της τετοιες ιδεες αποτελουν τροχοπεδι στην πορεια αυτή.Συν το γεγονος ότι αν ακολουθησουμε τις συλλογιστικες και ερευνητικες τους μεθοδους (πασαρουμε την μυθολογια σαν ιστορια,μαθαινουμε να πιστευουμε οτιδηποτε χωρις αποδειξεις αρκει να μας χαιδευει τα αυτια),θα βυθιστουμε σε ένα νέο μεσαιωνα.Αν αφησεις καποιον να διασπειρει ψεματα χωρις να τα αντικρουσεις,οσο καραμπινατα ψευδη και εάν είναι,τοτε ο κοσμος θα τα πιστεψει.

«Αυτοι που μπορουν να πιστεψεις ανοησιες,μπορουν να σε κανουν να διαπραξεις φρικαλεοτητες».(Βολταιρος).


quote:
ίσως χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και περισσότερη θετική σκέψη

Ισως χρειαζεται να μαθει περισσοτερος κοσμος επιστημονικη μεθοδολογια.


quote:
αλλά η τύφλα η κακιά δεν αφήνει και πολλά περιθώρια

Δεν υπαρχουν πιο τυφλα ατομα απο τους Αληθινους Πιστους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 13:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μέρα να έχεις και εσύ φίλε μου!
Για μένα ήταν το σχόλιο;

quote:
Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα να μας προβληματίσουν και να μας ανησυχήσουν, από μερικούς πιτσιρικάδες που πιστεύουν σε ομάδες Ε και τα σχετικά.

Και η ταπεινή μου γνώμη...
quote:
Τετοιες αηδιες ταιζαν τον Γερμανικο λαο το 40.Ειδες που καταληξαν.

Το κακό πρέπει να το χτυπάς στη ρίζα του, πριν εξαπλωθεί...

quote:
Δεν υπαρχουν πιο τυφλα ατομα απο τους Αληθινους Πιστους.

Εδώ είσαι λίγο σκληρή, έως...υπερβολική, θα έλεγα.

quote:
Δεν με ενδιαφέρει άν κάποιοι μπορεί να διαφωνούν μαζί μου, είναι και αυτό μέρος της Δημοκρατίας, εξ'άλλου, θα ηταν πολύ βαρετή η ζωή μας,αν είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις και αυτό είναι ένα από τα πολλά που μας κάνει να ξεχωρίζουμε σαν όντα επάνω σε αυτόν τον πλανήτη...

Σωστός, σωστότατος ο...παίχτης


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 13:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρολο που το συνομωσιολογικο υποβαθρο μπορει να πεισει καποιους,η ιστορια του καταρρεει σαν χαρτινος πυργος οταν τα "επιστημονικα" στοιχεια που μας παρεχει αναφορικα με την βιολογια αυτης την ανωτερης ρατσας,διερευνηθουν με βαση την βιολογια.

Συμφωνώ για αυτό είπα ότι είναι καλή ιστορία για κάποιον που δεν το έχει ψάξει.

quote:
Υπαρχουν εκατομμυρια θρησκειες.Μερικες δεν εχουν καν αυτο τον μανιχαιστικο διαχωρισμο καλοκαγαθου υπερτατου οντος/κακου αντιποδα (θεος/σατανας,καλο/κακο).Και ακομα και σε αυτη την θρησκεια το κακο δνε ειναι παντα ερπετομορφο.Μια φορα σιγουρα εμφανιζεται ως ερπετομορφο στον κηπο της Εδεμ.Μετα παρουσιαζεται με διαφορες μορφες.Οπως ανεφερα η αναπαρασταση των θεοτητων με ζωομορφα ή πληρη ζωωδη χαρακτηριστικα εκπορευεται φυσικα απο το δεος του πρωτογονου ανθρωπου απεναντι στην δυναμη των ζωων.

Επίσης είπα.......

quote:
όταν λέω για ερπετόμορφο κακό μιλάω για το πως το παρουσιάζουν οι κυρίαρχες θρησκείες, που ΝΑΙ έχεις δίκιο γιατί έχουν σαν βάση την εβραϊκή.

Και θα συμπληρώσω στο "υπάρχουν εκατομμύρια θρησκείες", "με εκατομμύρια παρακλάδια", για όλους έχει ο μπαξές (και δεν το λέω σαν κακό).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 14:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Krios
Για μένα ήταν το σχόλιο;

Όχι !!! μην αγχώνεσαι

Ήταν γενικό σχόλιο.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 14:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι !!! μην αγχώνεσαι

Ουφ.....ησύχασα τώρα


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 17:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

medtech said:

Διαφωνω.Ξερεις οτι αν βαλεις τα αγγεια του σωματος σου το ενα πισω απο το αλλο,το μηκος τους φτανει για να τυλιξεις αρκετες φορες την Γη στον ισημερινο της?Αυτη η αποψη ακουγεται παραδοξοτατη αλλα αποδεικνυεται.Μια σκεψη λοιπον μπορει να ειναι παραδοξη αλλα να υποστηριζεται απο αξιοπιστες αποδειξεις.



Επισης λενε οτι αν ολοι οι κατοικοι σταθουνε ο ενας πανω στις πλατες του αλλου, σχηματιζουν 2 φορες την αποσταση Γης-Σεληνης (πανε-ελα δηλαδη)


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 18:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε πως αν όλοι οι άνθρωποι αναπηδήσουν ταυτόχρονα, θα άλλαζε η τροχιά της Γης!
Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 19:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστράτιος

Φίλε Ευστράτιε, δεν θα μπορούσα να πω τίποτα περισσότερο από όσα είπες, τόσο σ' αυτό όσο και στα επόμενα μηνύματα σου!
Νομίζω πως τα είπες όλα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 19:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, στο μήνυμα σου στις 19/01/2007, 20:55:20 αναφέρεις:

quote:
Με αλλα λογια,οταν ειναι ολοφανερο οτι καποιος ηρθε να με κοροιδεψει εδω μεσα,να υποτιμησει την νοημοσυνη μου και οταν τον στριμωχνω με εγκυρα αντεπιχειρηματα κανει την παπια ή το παιζει τρελιτσα ή το ριχνει στις προσωπικες επιθεσεις

Κανείς δεν υποτιμά τη νοημοσύνη μας όσο δεν το επιτρέπουμε εμείς οι ίδιοι, αγαπητή μου!
Αλήθεια, πόσες φορές έχουν υπάρξει μέλη που έχουν αναφέρει κάποιο βίωμα τους κι έχουν δεχθεί ισχυρότατη αρνητική κριτική, χλευασμό, χαρακτηρισμούς επί προσωπικού κι άμετρη ειρωνία?
Αν ένα μέλος αναφέρει μια λαϊκή δοξασία του τόπου του κι απορεί μήπως αυτή αναφέρεται και στον τόπο κάποιου άλλου ανθρώπου, όταν ένας άνθρωπος αναφέρει οτι πιστεύει πως είδε φάντασμα και παραθέτει την εμπειρία του ποιόν προσβάλλει, medtech μου?
Κανέναν δεν προσβάλλει, αναφέρει απλά κάτι που θεωρεί οτι βίωσε.
Αν αυτός ο άνθρωπος ανοίγει ένα θέμα για μια λαϊκή δοξασία ποιά μπορεί να είναι τα κίνητρα του?
Αν τα κίνητρα του είναι να νιώσει μέρος ενός συνόλου - στην προκειμένη περίπτωση των υπολοίπων μελών των Forums - κι επιθυμεί να κάνει το δικό του άνοιγμα ψυχής σε κάποιους ανθρώπους, πως θα νιώσει όταν ακούσει τα χίλια μύρια?
Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους κι όχι απλά διαδικτυακούς λογαριασμούς κι οι άνθρωποι νιώθουν, αισθάνονται, επιθυμούν, καταθέτουν κομμάτια ψυχής.

Δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν οι λαϊκές δοξασίες υπάρχουν, αν υφίστανται UFOs, αν τα πνεύματα υπάρχουν ή έστω αν αυτά δεν υπάρχουν για εμάς.
Για κάποιους ανθρώπους υπάρχουν κι είναι πολύ διαφορετικό να γίνει μια κριτική απέναντι στα πιστεύω καθεαυτά παρά στον ίδιο τον άνθρωπο που τα πιστεύει.
Έχει τεράστια διαφορά αυτό, παιδιά, και υπάρχουν πολλά όρια!
Όταν καταπατούνται αυτά τα όρια όσο λογική κι αν είναι η κριτική μας κι όσο ορθές κι αν είναι οι απόψεις μας, χάνεται η δυναμική τους κι η αξία που μπορεί να έχουν.

Αντιλαμβάνεται κανείς μας οτι αυτό λειτουργεί "τρομοκρατικά" για κάποια νέα μέλη?
Στο κάτω - κάτω δεν είμαστε όλοι μας ούτε επιστήμονες, ούτε πρυτάνεις ούτε τέρατα γνώσεων.
Αναζητούμε να μάθουμε και να εξελιχθούμε.
Ας το κάνουμε δίνοντας μια χείρα βοηθείας και σε άλλους ανθρώπους...

Ένας φίλος μου είπε πριν λίγες μέρες οτι κι ο σαρκασμός δεν είναι απαραίτητα "κακός".
Αρκεί να έχει λειτουργήσει πρώτα στα πλαίσια του ίδιου μας του εαυτού.

Καμία επιστημονική μεθοδολογία, καμία θρησκεία, καμία παραψυχολογία κτλ δεν θα μας μάθει τίποτα αν εμείς οι ίδιοι δεν προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι ως άνθρωποι.
Αυτή είναι η μεγαλύτερη πρόκληση στις μέρες μας κι όχι η απόκτηση 10 πτυχίων ή η γέννηση της πιο παράδοξης θεωρίας που μπορεί να ακουστεί.

quote:
Λένε πως αν όλοι οι άνθρωποι αναπηδήσουν ταυτόχρονα, θα άλλαζε η τροχιά της Γης!
Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό!

Φίλε Krios, με το 3 αρχίζουμε όλοι να αναπηδάμε!
Μετά μην απορούμε όμως τι έγινε...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 11:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους κι όχι απλά διαδικτυακούς λογαριασμούς κι οι άνθρωποι νιώθουν, αισθάνονται, επιθυμούν, καταθέτουν κομμάτια ψυχής.

Ναι αυτό το έχω αναφέρει και εγώ, έχω έρθει και σε έντονη αντιπαράθεση για αυτό...
Ίσος θα πρεπε να ήμαστε λίγο...μάλλον πολύ ποιο προσεχτική....
Αν και ομολογώ πως ορισμένες φορές είναι πολύ δύσκολο...
Ειδικά αν πρόκειται περί εθνικισμού ή Άριων φιλών κτλ το πράγμα δυσκολεύει πολύ τότε...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 11:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περισσότερο φταίει το εγώ

όπως και η έλλειψη σεβασμού στην αντίθετη άποψη


είμαστε αμόρφωτοι,παρ'το χαμπάρι

όλοι μας...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 11:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Αγνοών

quote:
είμαστε αμόρφωτοι,παρ'το χαμπάρι

Εγώ πάντως δεν έχω ισχυριστεί το αντίθετο.
Ένας κοινός θνητός είμαι...
Με κοινή λογική...

quote:
περισσότερο φταίει το εγώ

Εκατέρωθεν....


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 18:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι ακριβως το "ΕΓΩ"... αλλα ο "ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ", γιατι αυτο προσδιδει μεγαλυτερη ενοια, πιο συνολικη... αλλα συναμα και πιο "τραγικη"


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 19:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφέστατα.....
Ήμαστε όμως και...άνθρωποι...
Με πολλές αδυναμίες...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 19:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ειρωνια της υποθεσης... οτι με αυτες τις "αδυναμιες" καταφερνουμε και ζουμε... Αν ειμασταν ΟΛΟΙ ΤΕΛΕΙΟΙ...ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟΙ... δεν θα μπορουσα να φανταστω τι θα καναμε...


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 20:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, πόσες φορές έχουν υπάρξει μέλη που έχουν αναφέρει κάποιο βίωμα τους κι έχουν δεχθεί ισχυρότατη αρνητική κριτική, χλευασμό, χαρακτηρισμούς επί προσωπικού κι άμετρη ειρωνία

Και ποσες φορες μελη που παραθεσαν τεκμηιωμενα επιχειρηματα εναντιον αυτων των αποψεων με κοσμιο τροπο δεχτηκαν επιθεσεις χυδαιοτατες ακομα απο τους εσωτεριστες?Θυμασαι τον Ερμη Dying Incubus?

Τεσπα εγω μιλησα για μενα και για το ποτε χλευαζω!Δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω.

quote:
Αλήθεια, πόσες φορές έχουν υπάρξει μέλη που έχουν αναφέρει κάποιο βίωμα τους κι έχουν δεχθεί ισχυρότατη αρνητική κριτική, χλευασμό, χαρακτηρισμούς επί προσωπικού κι άμετρη ειρωνία

τι σεβασμο να εχω για τον κομπλεξικο που εχει βγαλει ολους τους λαους αχρηστους και υπανθρωπους και μονο τους Ελληναραδες αξιους να ζουν?Η για τον αγυρτη που παρασερνει εκατονταδες ατομα στον ταφο?Με συγχωρεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 09:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, στο προηγούμενο μήνυμα μου δεν αναφερόμουν προσωπικά σε σένα αλλά σε κάτι που παρατηρώ να συμβαίνει γενικά.
Και για να είμαι ειλικρινής θα πρέπει να ομολογήσω οτι δεν είναι λίγες οι φορές που προσπαθείς να βρεις επιστημονικές αποδείξεις για κάποια θέματα ώστε να ενημερωθούμε οι υπόλοιποι που ενδεχομένως δεν τα γνωρίζουμε.

quote:
Και ποσες φορες μελη που παραθεσαν τεκμηιωμενα επιχειρηματα εναντιον αυτων των αποψεων με κοσμιο τροπο δεχτηκαν επιθεσεις χυδαιοτατες ακομα απο τους εσωτεριστες?Θυμασαι τον Ερμη Dying Incubus?

Ναι, θυμάμαι την περίπτωση αυτή όπως θυμάμαι και την επέμβαση κι απενεργοποίηση του λογαριασμού.
Γενικά αυτού του είδους οι συμπεριφορές είναι το ίδιο κατακριτέες από όποιον άνθρωπο κι αν εκφράζονται, ό,τι κι αν πιστεύει κι υποστηρίζει.
Εγώ όμως αναφέρομαι για ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν καμία τέτοια πρόθεση, επιθυμούν απλά να αναφέρουν κάποιο βίωμα τους ή έστω μια άποψη τους.

quote:
τι σεβασμο να εχω για τον κομπλεξικο που εχει βγαλει ολους τους λαους αχρηστους και υπανθρωπους και μονο τους Ελληναραδες αξιους να ζουν?Η για τον αγυρτη που παρασερνει εκατονταδες ατομα στον ταφο?Με συγχωρεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.

Πεποιθήσεις και πιστεύω είναι αυτά, medtech μου.
Για έναν αναγνώστη κομπλεξική μπορεί να είσαι εσύ, μπορεί να είμαι εγώ, μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε που καταθέτει στοιχεία του εαυτού του.
Το θέμα είναι αν μπορούμε να ξεπεράσουμε αυτή την σκέψη που μας έρχεται στο μυαλό κι αν μπορούμε να δούμε πίσω απ' αυτήν.
Αν μπορούμε κάτι σημαίνει αυτό για εμάς.
Αν δε μπορούμε πάλι κάτι σημαίνει αυτό για εμάς.
Και στις 2 περιπτώσεις πάντως θα πρέπει να αναζητήσουμε και να βρούμε αυτό το κάτι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 11:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε κάποτε και ο Κώστας "του μεσονυχτίου" Μυλωνάς, οι γνώμες είναι σαν τους κ***** ( με το συμπάθειο ).Όλοι έχουν από μία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 11:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να μην εχει ο καθενας μια γνωμη? Ανθρωποι ειμαστε... δεν ειμαστε αβουλοι


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 14:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για έναν αναγνώστη κομπλεξική μπορεί να είσαι εσύ, μπορεί να είμαι εγώ, μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε που καταθέτει στοιχεία του εαυτού του.

Σαφέστατα φίλτατε Dying_Incubus έτσι είναι, αλλά πως μπορείς να αφήσεις ασχολίαστει μια τέτοια πεποίθηση, και μάλιστα χωρίς ειρωνεία;

quote:
εχει βγαλει ολους τους λαους αχρηστους και υπανθρωπους και μονο τους Ελληναραδες αξιους να ζουν?Η για τον αγυρτη που παρασερνει εκατονταδες ατομα στον ταφο?

Εμένα πάντως μου είναι πολύ δύσκολο, όχι ακατόρθωτο βέβαια, αλλά πάρα πολύ δύσκολο...



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 16:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, θυμάμαι την περίπτωση αυτή όπως θυμάμαι και την επέμβαση κι απενεργοποίηση του λογαριασμού.

Aφου με έβριζε χυδαιοτατα και με απειλουσε με ξυλοδαρμο για πανω από 4 σελιδες ποστ,αφου σου εστειλα ποστ διαμαρτυρόμενη και ζητωντας μετρα (εσυ δεν εκανες τιποτα,τελικα τον τσεκουρωσε η Gretel).Γενικα παρατηρω ότι υπαρχει έλλειψη ευαισθησιας στις ταλαιπωριες των σκεπτικιστων (αυτων που ζητουν επιστημονικες αποδειξεις) και μια υπερευαισθησια στα βασανα των εσωτεριστων (αυτων που δεν έχουν επιστημονικές αποδείξεις για τις ιδεες τους).Εαν εγω ειχα μπινελικωσει με αναλογο τροπο θα ειχα τσεκουρωθει σε dt.

Ισχυρίζεσαι ότι η επικριτική μας συμπεριφορά μπορει να παρεμποδίζει ατομα που έχουν κατι να πουν να εκφραστουν ελευθερα.Ισως όμως εχει και μια θετικη επιπτωση.Ισως να αναγκαζει αυτά τα ατομα να ψαξουν για αξιοπιστες αποδειξεις για τους ισχυρισμους τους πριν ερθουν εδώ.Και ίσως αυτό να βοηθαει αυτους τους ιδιους και να βελτιωνει την ποιότητα του esoterica.Ισως λέω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 16:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aφου με έβριζε χυδαιοτατα και με απειλουσε με ξυλοδαρμο για πανω από 4 σελιδες ποστ,αφου σου εστειλα ποστ διαμαρτυρόμενη και ζητωντας μετρα (εσυ δεν εκανες τιποτα,τελικα τον τσεκουρωσε η Gretel).Γενικα παρατηρω ότι υπαρχει έλλειψη ευαισθησιας στις ταλαιπωριες των σκεπτικιστων (αυτων που ζητουν επιστημονικες αποδειξεις) και μια υπερευαισθησια στα βασανα των εσωτεριστων (αυτων που δεν έχουν επιστημονικές αποδείξεις για τις ιδεες τους).Εαν εγω ειχα μπινελικωσει με αναλογο τροπο θα ειχα τσεκουρωθει σε dt.

Ισχυρίζεσαι ότι η επικριτική μας συμπεριφορά μπορει να παρεμποδίζει ατομα που έχουν κατι να πουν να εκφραστουν ελευθερα.Ισως όμως εχει και μια θετικη επιπτωση.Ισως να αναγκαζει αυτά τα ατομα να ψαξουν για αξιοπιστες αποδειξεις για τους ισχυρισμους τους πριν ερθουν εδώ.Και ίσως αυτό να βοηθαει αυτους τους ιδιους και να βελτιωνει την ποιότητα του esoterica.Ισως λέω.


ειναι απλο
οταν μια εσωτεριστρια γραψει οτι χορευωντας γυμνη στο
παρκο την νυχτα με πανσεληνο καλεσε δαιμονες που ειχαν παρει την μορφη ανθρωπων συνουσιαστικε μαζι τους και τωρα εχει στα σπλαχνα της ενα παιδι δαιμονα
πρεπει να την πιστεψουμε
αν εγω πω οτι πιθανον να την ειδε μια παρεα νεαρων και να σκεφτικε οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να "μαμησουν"
τοτε ειμαι ο κακος που δεν δεχομαι την αποκρυφυστικη αποψη

στην πορεια αν ζητησω εξετασεις του βρεφους που να πιστοποιουν οτι εχει κατι το παραξενο
τοτε ειναι που γινομαι κακιστος κομπλεξικος και ατομο με παρωπιδες

το εχω πει και παλιοτερα προσωπικα μπορω να δεχτω τα παντα αρκει να υπαρχουν στοιχεια που να δειχνουν οτι ειναι ετσι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 17:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ποια χορευε γυμνη σε ενα παρκο και ηρθαν καποιοι που νομιζε οτι ηταν πνευματα και την πηραν?Ποια ειναι αυτο το οργιο?
Μου φτιαξατε τη διαθεση,γελασα παλι!!!


Διαχειριστης του δικτυου IRCNET

Edited by - lancelot on 22/01/2007 17:59:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 18:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xmmm... Ουδεν σχολιον


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 23:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλα ποια χορευε γυμνη σε ενα παρκο και ηρθαν καποιοι που νομιζε οτι ηταν πνευματα και την πηραν?Ποια ειναι αυτο το οργιο?

Νομιζω οτι η ιστορια του Gigenis ηταν ενα απλο παραδειγμα.

Παντως εχουμε ακουσει και χειροτερα εδω μεσα.

Κορυφαιο κατα την γνωμη μου η υποθεση του 12κλωνο(13κλωνο,144κλωνο κτλ DNA)απο το μελος Panos που ανακατεψε τα παντα σε ενα πρωτοφανες ποτπουρι ιδεων,οπου η ψευδοεπιστημη συναγωνιζονταν την δεισιδαιμονια σε...

ασε να μην πω καλυτερα (πιπερι!).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 23:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομιζω οτι η ιστορια του Gigenis ηταν ενα απλο παραδειγμα.


ακριβως
αλλα δειτε κατι που εχει γινει

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6251

δειτε πως με αντιμετωπισε ο θεματοθετης οταν ειπα οτι δεν βγαινει τιποτα απο τον καθρευτη
δειτε τι ελεγαν οι συντονιστες για το αν πρεπει η οχι να δοκιμασει καποιος το πειραμα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy