ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Βλεπετε "προφητικα" ονειρα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 05:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ano-Throsko

Καλησπέρα κι από μένα.Εμένα αυτό που μου τυχαίνει είναι μία μέρα πριν από (μεγάλο) σεισμό να τον βιώνω στον ύπνο μου.Πολύ άσχημο όνειρο όμως.Νιώθεις χάλια εκείνη την ώρα.Δε λέω ότι "προβλέπω" όλους τους σεισμούς βέβαια.Αλλά όταν θα ονειρευτώ σεισμό, την επομένη πάντα γίνεται.Ο τελευταίος ήταν αυτός που έγινε στη Ν.Ζηλανδία. Μπορεί να είναι και σύμπτωση βέβαια.


Σύμπτωση είναι δεδομένου ότι καταγράφονται περίπου 50 σεισμοί κάθε μέρα ανά τον κόσμο ενώ οι σεισμοί μεγέθους σαν αυτού της Νέας Ζηλανδίας εκδηλώνονται αρκετά συχνά, κατά μέσο όρο 134 το χρόνο. Επομένως είναι αρκετά πιθανό να πέσει μέσα το όνειρό σου για έναν μεγάλο σεισμό την επόμενη μέρα ενώ για τους μικρότερους, μοιραία τα όνειρα όλων μας είναι "προφητικά"

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eqarchives/year/eqstats.php

Το ζητούμενο είναι κατά πόσο ενημερωνεσαι για έναν σεισμό κάτι που έχει σχέση με το αν θα πληγούν σοβαρά κατοικημένες περιοχές ώστε να πάρει έκταση στα ΜΜΕ το θέμα, ξεγελώντας την κρίση μας σχετικά με το ότι "ονειρευτήκαμε" τον σεισμό

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 06/03/2011 05:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 20:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα καιρούς βλεπω περιεργα ονειρα και ενα απο αυτα εχει να κανει με αυτο που ηθελα παντα να κανω στη ζωη μου και ειτε καλως ειτε κακως δεν το καταφερα..ποιος ξερει γιατι...
Απο μικρη λοιπον ηθελα να γινω αεροσυνοδος και παντα με προσελκυε η πτηση,τα αεροπλανα κλπ.Εβγαλα ακομα και σχολη αεροσυνοδων και επειτα εστειλα βιογραφικα παντου...ολες οι εταιριες με καλεσαν για συνεντευξη αλλα παντα για διαφορους λογους δεν καταφερνα να παω...ακομα και οταν καταφερα να παω και τελικα να ξεκινησω εκπαιδευση στην πορεια εφυγα πριν αρχισω καν για προσωπικους λογους...Μετα απο αρκετα χρονια το ξαναπροσπαθησα ομως ειχα θεμα με ενα τατουαζ στον ωμο οπου ηταν προβλημα..

Ετσι λοιπον προσπαθεια στην προσπαθεια,ενα βραδυ βλεπω στον υπνο μου οτι ημουν αεροσυνοδος σε βραδυνη πτηση και ενω βρισκομουν στο διαδρομο ενιωσα κατι να πηγαινει στραβα..προσπαθουσα να κρατηθω απο τα καθισματα και σε μια στιγμη γυριζω πισω και μια οντοτητα μου λεει''αν γινεις αεροσυνοδος,θα σκοτωθεις!!!''
Επειτα ξυπνησα τρομαγμενη αλλα και καθισυχασμενη που βισκομουν στο κρεβατακι μου!!!
Δεν ξερω αν οι συγκυριες τα εφεραν ετσι ωστε να προφυλαχτω απο κατι,αλλα εξακολουθω να μη βρισκω κατι αλλο που να θελω να κανω στη ζωη μου..
Μηπως δεν το κυνηγησα αρκετα ή πραγματι δεν ειναι γραφτο μου...??
Και δεν ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λενε πως οταν κατι το θες πολυ γινεται....???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob sfouggarakis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 01:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia gia sas eimai h elenh k eimai 19 xrwnwn...xreiazomai kapoia e3hghsh gt dn mpwro n katalavw tpt tha sas pw ena palio oneiro .t 2009 8 meres prin t geneflia m eida to thanato enws sumathiti m .kt t opoio m troma3e evlepa t idio oneiro g mia vbomada k dn mporousa n 3upnisw ...molis epapsa n t vlepw meta apo 1 vbomada akrivws egeine t atuxhma o sumathiths m pethane sto asfenoforo akrivws opws t eida ston ypno m...otan ematha ts leptomeries t atyxymatos eida oti htan akrivws idies m t oneiro m... to atuxhma sunevei 10/10/2009 opws eipa k prin 8 meres apo t 18 geneflia m...dn para3eneuthka idietera gt m eixe 3anasumbei arketes fores aplws dn hthela n t pathei t suggekrimeno atomo...auto p m enwxlhse htan h apolia t agoriou gt t hthela pl. k t para3eno einai oti t vradu tn genefliwn m kathws phga g ypno tn eida ekei n m perimenei k n m leei oti dn tn peirazei p dn tn vohfhsa alla oti o ponos t perase k twra mporousame n eimaste mazi estw k sto oneiro hstera m phre apo t xeri k phgame volta m eipe oti suntoma tha phgena mazi t ...ystera apo 3,50 vbomades epesa m t mhxanaki k hmoun sto nosokomeio alla glutwsa k eixa alla 3 atuxhmata k prin ginoun auta panta eblepa auto t agori n m krataei t xeri k n m leei oti prepei n paw konta t...auto einai ena apo t polla oneira p vlepw kt diasthmata.alla xthe vradu egeine kt t ane3hghto h aderfh meixe fugei apo t spiti g n paei n diaskedash alla dn idopihse kanenan k tn psaxnane eixe t thl kleisto k anushxousa pl ...t agori m eixe repo k hthele n vgoume etsi phgame g poto m parea k tn wra p phga sthn toualeta eida san video tn aderfh m mprosta sta matia m mazi m ena agori n kanoun kt...nomiza oti an aplwna t xeri m tha tn aggiza meta eixa enna fovero ponokefalo k matwse lg h muth m ...kt ts 3 h wra otan phra tn aderfh m thl m eipe oti htan m t agori p tn eixa dei stis toualetes...k troma3a gt auto dn m exei 3ana sumvei panta oti k n ginei tha t dw s oneiro oxi tsi t idio egeine k shmera alla t stigmh p sunevene eniwsa kt gnwrimw n m plisiazei k n m aggizei t sumbainei t einai olla auta p niwthw gt m tromazoun toso??????einai fusiologika???

helenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 11:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούμε πολύ, η συμμετοχή στα forums του ESOTERICA να γίνεται στην ελληνική γλώσσα κι όχι στα greeklish.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cyberia93cry
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 02:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον, θα σας πω κι εγω καποιες δικες μου εμπειριες με ονειρα που ειναι περα για περα αληθινες.
Εχω προσεξει οτι καθε φορα που βλεπω στον υπνο μου τρενο σημαινει θανατο.

Την πρωτη φορα ειχα δει οτι ημουν διπλα σε γραμμες τρενου (κοντα στην εκκλησια της Ζωοδοχου Πηγης),και περνουσε γρηγορα ενα παλιο, σκουριασμενο τρενο και κατευθυνοταν προς μια πινακιδα που εγραφε "Αγιοι Αποστολοι" και εγω ημουν με μια φιλη μου και το κυνηγουσαμε.Εγω σταματησα κι εκεινη συνεχισε.
Μετα απο καιρο μου ειπε οτι η μαμα της ειχε καρκινο και μετα απο 1 μηνα πεθανε και την εθαψαν στην εκκλησια της Ζωοδοχου Πηγης!

Πριν λιγες μερες ειδα οτι ημουν παλι με μια φιλη μου διπλα σε γραμμες τρενου (κοντα σε μια εκκλησια του Αγιου Γρηγοριου) και καναμε βολτες με το μηχανακι. Σε μια στιγμη της λεω να σταματατησει γιατι μου φανηκε πως χαλασε το μηχανακι και να βρισκαμε κανενα ποδηλατο. Σταματαμε και ειδαμε πανω στις γραμμες στεκοταν ενας συγγενης της μαμας μου και παραλληλα στις γραμμες ειχε καγκελα και προσπαθουσε να βγει.
Πριν λιγες μερες σ'αυτες τις γραμμες σκοτωθηκε η κορη αυτου του συγγενη της μαμας μου επειδη σταματησε το μηχανακι πανω στις γραμμες και τη χτυπησε το τρενο!

Ειχα δει οτι γινοταν κατι σαν πολεμος και ημουν με εναν φιλο μου που φορουσε αστυνομικη στολη, ΠΑΛΙ στις γραμμες κοντα στην εκκλησια Ζωοδοχου Πηγης. Ημασταν στον σταθμο κι επρεπε οπωσδηποτε να πηδηξουμε σ'ενα σκουριασμενο τρενο που περνουσε να σωθουμε.Ο φιλος μου λεει "Με το 4 πηδαμε". Εγω φοβηθηκα να πηδηξω αλλα εκεινος πηδηξε κι εφυγε με το τρενο.
Ο φιλος μου ηταν φιλος με τον εναν απο τους 2 αστυνομικους της ομαδας ΔΙ.ΑΣ. που σκοτωθηκε 4 μερες αφου ειδα το ονειρο.

Εχω δει κι αλλα, αλλα να μην σας κουραζω. Επισης, αυτο που προσεξα ειναι οτι οι γραμμες ηταν παντα κοντα σε εκκλησιες παρολο που δεν πιστευω στα θεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ntinaki
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2011, 22:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιο μέλος και θα σας γράψω τι έπαθα πριν 2 χρόνια...στον ύπνο μου και έγινε πραγματικότητα!
πριν 2 χρονιά περίπου ήμερα Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου ώρα 10 και μισή το βράδυ(θυμάμαι κ ώρα κ ημερομηνία που το είδα)είχα σχολάσει από τα αγγλικά και πήγαινα στο σπίτι μου...!κάποια στιγμή που σταμάτησα στο φανάρι είδα απέναντι μια γριούλα μαυροφορεμένη να με κοιτάξει με αγάπη λες και με ήξερε που όντως με ήξερε...!πέρασα το φανάρι κ βρισκόμουν ακριβώς διπλά της εκείνη...δεν κουνιόταν...!κ κάποια στιγμή μου λέει :ξέρω ότι μου έχεις κρατήσει κάκια που δεν έρχομαι στα όνειρα σου πια και δεν σου μιλά άλλα θα το συζητήσουμε κάποια άλλη στιγμή αυτό...αυτό που θέλω από εσένα είναι να πεις στον πατερά σου να πάρει τηλ. τον άλλο προκομμένο μου γιο και να πάνε στο χωρίο να καθαρίσουν τα χορτάρια γιατί δεν μπορούμε να καθίσουμε στον κήπο ούτε εγώ ούτε ο παππούς σου...!δεν πρόλαβα να της μιλήσω γιατί εξαφανίστηκε αμέσως...εννοείται ότι δεν είπα τίποτα στους γονείς μου μετά από μια εβδομάδα πήρε τηλ ο πατέρας μου τον θειο μου και του είπε να πάνε να κόψουν τα χορτάρια...

συνήθως ότι βλέπω γίνεται...αν θέλετε θα σας τα πω….


xatzigiannhs for ever <3 <3 <3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 12:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κονινά προφητικά όνειρα σελήνη 7 ημερών
Τα μακρινά προφητικά όνειρα σελήνη 14 ημερών


Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2011, 01:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,χρόνια πολλά!Για 2 συνεχόμενες μέρες βλέπω ένα περίεργο όνειρο,που δεν ξέρω αν είναι προφητικό ή όχι!Με τρομάζει πολύ!
Ξημερώματα Πέμπτης είδα ότι ήμουν στο πρώτο σπίτι που είχα μείνει ως φοιτητής,και στο ισόγειο βρήκα ένα φαντάρο με χακί στολή αναίσθητο!Όταν πήγα να τον σηκώσω ήταν διαμελισμένο το κεφάλι του και τα άκρα του!Όλοι μου έλεγαν ότι εγώ τον σκότωσα και ξύπνησα κατατρομαγμένος!!Ξημερώματα Παρασκευής είδα το ίδιο όνειρο αλλά είχε και συνέχεια,είδα ότι με πήγαν σε ψυχιατρείο και προσπαθούσαν να ελέγξουν αν είμαι τρελός ή όχι (επειδή μέσα στο όνειρο,ενώ δεν τον είχα σκοτώσει,με κατηγορούσαν όλοι,και νόμιζαν ότι θα μπορούσα να το είχα κάνει χωρίς να το θυμάμαι).Τελικά με βρήκαν τρελό,αλλά κατάφερα να αποδράσω και επειδή κανένα μέλος της οικογένειάς μου δεν με ήθελε,έγινα ζητιάνος!Το όνειρο αυτό με τρομάζει πολύ!
Στην πραγματικότητα,θέλω να γραφτώ σε μια συγκεκριμένη ιδιωτική σχολή αλλά ο πατέρας μου (πατριός μου δηλαδή) με πιέζει να πάω φαντάρος και στη συνέχεια να κατέβω επαρχία,γιατί λέει ότι στην Αθήνα δεν έχει μέλλον!Κανονικά είναι να πάω πολεμικό ναυτικό,αλλά έχω αναβολή κάποια χρόνια ακόμα!Μήπως αυτό το όνειρο είναι προφητικό ή έχει να κάνει με το άγχος και την πίεση που δέχομαι τελευταία?

Επίσης κάτι άλλο,έβλεπα παλιά συνεχόμενα,στον ύπνο μου,όνειρα ότι ήμουν 40 χρονών και επέστρεφα από πόλεμο,με στολή γερμανική.Ήταν χακί και είχε το σήμα που είναι κάπως σαν Χ.Και σε αρκετά από αυτά τα όνειρα στην αρχή ήμουν νέος,και φορούσα στολή κόκκινο από πάνω,με χρυσά γαλόνια,και μαύρο παντελόνι που είχε κόκκινες ρίγες!Απλά τα αναφέρω,επειδή είναι κι αυτά με στρατιωτικές στολές!Τότε δεν είχα καθόλου άγχος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2011, 01:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου φίλε μου
quote:
έχει να κάνει με το άγχος και την πίεση που δέχομαι τελευταία?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 15:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά..
Τον Σεπτέμβριο μπήκε ο πατέρας μου στο νοσοκομείο (λοίμωξη αναπνευστικου) για λίγες μέρες και αφού βγήκε είδα στον ύπνο μου 2 αδέρφια του έξω απο την πόρτα του νοσοκομείου καθώς πήγαινα να τον επισκεφτώ.. στον ένα θείο μου -ο οποίος ζει- δεν μίλησα καν.. με τον άλλο που έχει πεθάνει αγκαλιαστήκαμε και φιληθήκαμε.. και πρόσεξα ότι ήταν πολύ μαύρο το χρώμα του.. Τέλος 1ου ονείρου..
την επόμενη μερα ξαναμπήκε ο πατέρας μου στο νοσοκομείο λόγω πυρρετου... και το μπες βγές κράτησε 1,5 μήνα..
Τις 21/10 βλεπω στο όνειρο μου να είμαι σε μια υπαίθρια αγορά όπου είχαν μια ζυγαρια με 5 θέσεις και στην καθεμία ένα ωμό κομμάτι κρέας.. Τελος 2ου ονείρου.. κατάλαβα ότι πρέπει να μετρήσω 5 μέρες για κάτι κακο.. Τις 26/10 μας είπε ο γιατρός ΄(που ήρθε στο σπίτι γιατί αυτοί του νοσοκομείου ποτέ δεν μας είπαν την αλήθεια) ότι στην πρώτη του εισαγωγή έπαθε νοσοκομειακή λοίμωξη και δεν έχει νόημα να μπαινοβγαίνει στο νοσοκομείο γιατί έχει παθει συψαιμεία (το μαυρο χρώμα του πεθαμένου θείου??) και χωρίς τα δυνατά φάρμακα που τον επαναφέρουν όταν μπαίνει στο νοσοκομείο δεν προκειται να αντέξει.. δηλ του χάριζαν λίγο χρόνο.. Το ίδιο β΄ραδυ βλέπω το 3ο όνειρο... μια ανηφόρα με 3 ανοίγματα στα αριστερά της (σαν θέσεις parking) και στο καθε ένα απο μια γυναίκα.. στα 2 πρώτα δεν θυμάμαι τη μου είπε η καθεμία αλλά στο τρίτο στην κορυφή ήταν η γιαγιά μου η οποία μου είπε ''υπομονή'' και το Σάββατο τις 29/10 τον χάσαμε..

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαντησσα
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω βλπεω πολυ συχνα προφητικα ονειρα και οταν ειναι να γινει κατι κακο(οχι θανατος) εχω ανησυχια κακα προαισθηματα κ βλεπω ενα συγκεκριμενο ονειρο το οποιο παντα με προειδοποιει οτι κατι θα συμβει.το ονειρο που εγω βλεπω παντα ειναι σε σχεση με καιρικα φαινομενα καταιγιδα κ ανεμοστροβιλος.οποτε το δω αυτο ξερω οτι σε 2 μερες περιπου θα γινει κατι.τελευταια φορα ειδα οτι μια καταιγιδα εξελιχθηκε σε ανεμοστροβιλο,κ οπως τρεχαμε να καλυφτουμε ειδα οτι χτυπησε λιγο το σπιτι μας αλλα πηρε κ σηκωσε το σπιτι του κουνιαδου μου(μενουμε σε πολυκατοικια κ μενουν απο κατω μας).ετσι ηξερα οτι κατι θα γινει.κ οντως μαθαμε οτι εχει εξωσυζηγηκη σχεση εδω κ καιρο κ θα χωρισει την γυναικα του.εκεινη τη μερα ειχαμε ασχημους τσακωμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z0iv
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 05:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι τοξοτης με ωροσκοπο ζυγο και εγω δεν ξερω αυτο μας κανει να βλεπουμε προφητικα ονειρα?γιατι πιστεθς τπτ δν ειναι τυχαιο ουε οι συμπτωσεις ολα ειναι σημαδια που πρεπει να προσεχουμε ,,,αλλωστε οσο πιο παρατιριτικος ειναι καποιος τοσο πιο ευκολα μπορει να προβλεψει το μελλον.Και εγω βλεπω προφυτικα ονειρα ...βρηκα το φορουμ γιατι αναρωτιουμουν γιατι βλεπω καθε μερα ονειρα.τα ονειρα μου παντα ειναι σε μαγαλουσ χωρους ανοιχτους ειτε σε κατασκηνωσεις ειτε σε θαλλασες ειτε σε πλοια σε αεροδρομια στο χωριο μου και παντα εχει πολυ κοσμο φιλους γνωστους κ συνηθως βγαινουν αληθινα.απο μικρα πραγματα μεχρι μεγαλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrisbbl
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 16:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ...δεν ξερω τι ειναι αυτο που σου συμβαινει αλλα να σου πω την αληθεια δεν μου ακουγεται και απολυτα φυσιολογικο.Το καλυτερο θα ηταν να το ψαξεις....για μενα πρωτα σε εναν ψυχολογο μηπως ειναι μετατραυματικο στρες απο το θανατο του φιλου σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy