ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Νερό στον Αρη! (επισήμως από την ΝASA)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
«Τα βιολογικά πειράματα του Viking απέδειξαν ότι επιφανειακά ο Άρης είναι είναι ένας νεκρός πλανήτης.
Η λεπτή ατμόσφαιρα του από διοξείδιο του άνθρακα και η παντελής έλλειψη στρώματος Όζοντος δεν προστατεύουν την επιφάνεια του από τις βλαβερές υπεριώδεις ακτινοβολίες του Ήλιου και τις κοσμικές ακτινοβολίες που νεκρώνουν οποιαδήποτε μορφή ζωής, μικροβιακή ή ανώτερη.
»

Απο τη στιγμή που έχει ηφαίστεια και διαφόρων ειδών geysers για μένα είναι 'ζωντανός'. Εγώ πιστεύω ο Αρης είναι ένας ζωντανός πλανήτης αντί νεκρός που λές εσύ φίλε skeptic. Νεκρό πλανήτη θα ονόμαζα ένα βράχο χωρίς ατμόσφαιρα, ηφαίστεια κτλ.(ενεργό γεωλογικά).

Τη Γη τη θεωρώ 'ζωντανή' και ζωντανή απο ζωή. Aν σε πειράζει το θέμα αναπαραγωγής στη λέξη ζωντανή τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Προσωπικά δεν θεωρώ την ικανότητα αναπαραγωγής σαν προϋπόθεση για να χαρακτηριστεί ότιδήποτε ζωντανό.

Θεωρώ επίσης το Σύμπαν ζωντανό. Έχει μνήμη για αρχή. Χωρίς μνήμη το Σύμπαν δεν θα έφτάνε ώς εδώ. Η γνώμη μου τουλάχιστον.

Το ξέρω ότι εννοείς νεκρός όπως χωρίς ζωή αλλά και εδώ έχω τις αμφιβολίες μου.

Η ζωή τελικά είναι πολύ πιο ανθεκτική απο' τι νομίζαμε. Δεν νομίζω τα ρόβερ να τσάκισαν ότι βράχο βρήκαν αλλά ούτε να ερεύνησαν όλους τους κρατήρες του Αρη.

Κάνε ακόμα λίγη υπομονή* ακόμα τώρα αρχίσαμε να εξερευνούμε. Αν θέλεις αποδείξεις για ότιδήποτε τότε θα σου πώ ότι παρατηρήσαμε τα διάφορα φαινόμενα και τώρα γυρεύουμε τις αποδείξεις. Αν τα ξέραμε όλα για τον Αρη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα όπως νομίζουν μερικοί τότε που είναι το άξιον(action);

*Δοκίμασε λίγο διαλογισμό βοηθά στην ανάπτυξη υπομονής.

Αν λάβουμε υπόψη τους διάφορους απομονωμένους τόπους πάνω στη Γή που βρήκαν ζωή τότε νομίζω η ζωή μπορεί να επιβιώσει ένα κοσμικό ταξίδι μέσα σε ένα μετεωρίτη ή κομήτη. Ζωή μέσα σε βράχους στη Γή επιβιώνει και μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα σφραγισμένη εκει μέσα κάτω απο τις πιό αντίξοες συνθήκες.


Αυτά τα ουράνια σώματα(μετεωρίτες κτλ) δεν βομβαρδίζονται επίσης απο διάφορες ακτινοβολίες; Τι σε κάνει τόσο σίγουρο ότι κανένα είδος ζωής δεν μπορεί να αντέξει αυτές τις ακτινοβολίες;

Όσο για το σάϊτ που μου έβαλες να διαβάσω για τους 'Ολύμπιους' σε ευχαριστώ άλλα πρέπει να σου ομολογήσω ότι είναι ένα απο τα πιό αηδιαστικά θα έλεγα σάϊτ που μπήκα ποτέ. (χωρίς να θέλω να σε θίξω αν είναι το homepage σου!)

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα και τα σέβη μου φίλη Όστρια ..δεν είστε μόνο ταχύτατη είστε και ακριβής .. Πράγματι είναι δυο οι εκδοχές όσον αφορά την ετυμολογία του τοπωνυμίου της αρχαίας πόλης. Θα μου επιτρέψετε βεβαίως προσωπικά να επιμείνω στον κατά την μυθολογία ιδρυτή της που είναι ο Κύδων ο υιός του Μίνωα και της νύμφης Ακακκαλίδος… Εξαιρετικά ενδιαφέρον και τα περί του «συστήματος ονοματολογίας» τα οποία και αγνοούσα παντελώς . Δεν θα επανέλθω διότι είμαι εκτός θέματος και σας ευχαριστώ για την απόκριση .Ξέρετε όμως ,και ας μου επιτραπεί ,εξακολουθώ να μην βρίσκω και τόσο αφελείς τους συνειρμούς που προκύπτουν.. ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 17:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

skeptic

Πρόσεξε τις παρακάτω φώτο και πες μου εσύ τι νομίζεις αν είναι πραγματικά geysers.

Θυμάσαι τα geysers του βυθού της θάλασσας στο ρήγμα του ατλαντικού; Θυμάσαι εκείνους τους οργανισμούς που σε θερμοκρασία που εμείς ψήνουμε ψάρι αυτοί διασκέδαζαν, και αναπαράγονταν

Αν αυτοί είναι πραγματικά ότι φαίνονται να είναι, τους ελέγξαμε αυτούς τους geysers αν κουβαλούν τίποτα; Και αν κουβαλούν σημαίνει αυτοί οι οργανισμοί μεταλλάχθηκαν σε επίπεδο για να μπορούν να ζουν στον Άρη; Δεν το θεωρώ ΚΑΘΟΛΟΥ απίθανο.


Από τα:

1. http://www.marsanomalies.org/html/geysers.html

2. http://www.marsanomalyresearch.com/evidence-reports/2005/087/south--polar-geysers.htm

3. http://mars-news.de/m2000/2001juli


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ.
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ MARS EXPRESS ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΥΔΡΑΤΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕΘΑΝΙΟΥ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΕΘΑΝΙΟ.
ΠΗΓΗ http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=125825Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 19:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Άρης μόνο "ζωντανός" πλανήτης δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί.
Καμία ζωή (όπως την ξέρουμε με βάση τον άνθρακα) δεν μπορεί να επιβιώσει ούτε για λίγα δευτερόλεπτα στην επιφάνεια του.
Για μικρόβια στο βαθύ υπέδαφος στα σήμεια που ενδέχεται να βρεθεί νέρο στο μέλλον το συζητάμε, αλλά επιφανειακά είναι
"νεκρός"!
Επίσης και τα ηφαίστεια του είναι ανενεργά! Γεωλογικά είναι δηλαδή επίσης "νεκρός". Το μόνο ενεργό γεωλογικά σώμα στο ηλιακό σύστημα πλήν της Γης είναι ο δορυφόρος του Δία, Ιώ!
Αναμφισβήτητα θεωρώ ότι στο πολύ μακρινό παρελθόν (εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια) ο Άρης ήταν πιο "ζωντανός" απ'ότι σημέρα, αλλά γενικά η εξέλιξή του ως βιοσυμβατού πλανήτη απέτυχε ολοκληρωτικά. Κύριος λόγος ήταν και η απόσταση του από τον Ήλιο αλλά και άλλοι εξωγενείς παράγοντες στην αρχή της δημιουργίας του ηλιακού συστήματος.

Για τα άλλα που λες περι "ζωντανού" σύμπαντος κλπ προφανώς με αυτή τη λέξη (αν και χρησιμοποιείται λανθασμένα στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφού δεν υπάρχει η αναπαραγωγή, η αναζήτηση τροφής κοκ) προσπαθείς να δώσεις στο σύμπαν κάποιες μεμονωμένες ιδιότητες που έχουν οι ζωντανοί οργανισμοί. Κοίτα, αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση που αγγίζει τα όρια της φιλοσοφίας και της θρησκείας οπότε δεν θα θελα να επεκταθεί σε αυτό το topic.

Για τα υποτιθέμενα geysers πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία σου, αλλά μένει να γίνουν αποδεκτά από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα. Κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ακόμα, όποτε η ύπαρξη τους λογικά αμφισβητείται και είναι ακόμα θεωρητική μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Για το site που κατακρίνει τους Ολύμπιους, για να σε αηδίασε τόσο όσο λες θα πρέπει να είσαι Δωδεκαθειστής, δεν εξηγείται αλλιώς! Δικαίωμα σου να πιστεύεις βέβαια όπου θες!
Το συγκεκριμένο site δεν αποτελεί homepage μου αλλά αντλώ από εκεί κάποια σημαντικά αποσπασματικά στοιχεία όπως και από πολλά άλλα ανεξάρτητα site χωρίς να σημαίνει αυτό ότι συμφωνώ με όλα όσα λένε.
Για το θέμα των Ολυμπίων και γενικά όλου του σουρφετού των Εψιλονιτών πάντως θα σου πρότεινα να είσαι πιο επιφυλακτικός και ...σκεπτικιστής


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 00:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρετε όμως ,και ας μου επιτραπεί ,εξακολουθώ να μην βρίσκω και τόσο αφελείς τους συνειρμούς που προκύπτουν..

Χμ αγαπητέ G7 σκέψου μόνο ότι αυτοί που ονόμασαν την περιοχή Κυδωνία, δεν γνώριζαν τίποτε για το πρόσωπο, τις πυραμίδες κλπ. Πίστευαν όμως, ότι υπήρχαν κανάλια με νερό στον Αρη. Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς έβλεπαν τότε με τα τηλεσκόπια τους στην περιοχή και τους ήρθε να την ονομάσουν έτσι. Αν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος συνειρμός βέβαια πίσω από κάθε όνομα...

quote:
Πρόσεξε τις παρακάτω φώτο και πες μου εσύ τι νομίζεις αν είναι πραγματικά geysers

Μήπως είναι dust devils σαν αυτά που τράβηκε το spirit?
http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=2975


υπ. sceptic ο Αρης δεν θεωρείται γεωλογικά νεκρός πλανήτης. Τα ηφαίστεια του θεωρούνται μάλλον ανενεργά αλλά όχι "νεκρά". (Δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι νεώτερο επί αυτού)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 16/01/2006 00:19:54

Edited by - Ostria on 16/01/2006 00:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 11:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria
«Μήπως είναι dust devils σαν αυτά που τράβηκε το spirit?
http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=2975
»

Αν ήταν dust devils νομίζω θα έπρεπε να άφηναν έστω και ένας από αυτούς σημάδι πάνω στην επιφάνεια εκεί από όπου πέρασαν. Και επίσης αυτές οι φώτο δείχνουν τόσους πολλούς (αν είναι dust devils) που νομίζω είναι λίγο απίθανο. Από τι ξέρω τα διάφορα dust devils όταν έρθουν σε κοντινή απόσταση ενώνονται και γίνονται ένας μεγάλος ανεμοστρόβιλος.

Τουλάχιστον αν κρίνω από την καθαρότητα των πιο πάνω φώτο φίλη Ostria θα έπρεπε να ήταν ορατό και το 'μονοπάτι' που άφηναν πίσω τους αν συμφωνείς.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 14:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
«Επίσης και τα ηφαίστεια του είναι ανενεργά! Γεωλογικά είναι δηλαδή επίσης "νεκρός". Το μόνο ενεργό γεωλογικά σώμα στο ηλιακό σύστημα πλήν της Γης είναι ο δορυφόρος του Δία, Ιώ!»

Δηλαδή μόνο η Γη και η Ιώ είναι γεωλογικά ενεργά σώματα στο Ηλιακό μας σύστημα;;

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, Εγώ θεωρώ και τον Εγκέλαδο γεωλογικά ενεργό ρε skeptic. Η Αφροδίτη έχει ακόμα μερικούς τόπους που φαίνεται να είναι και αυτή γεωλογικά ενεργή. Να μην σου πω να τσεκκάρεις και τον Τρίτωνα αφού το VOYAGER II ήδη το απέδειξε(όταν έκαμε το flyby του Ποσειδώνα) ότι έχει geysers και είναι γεωλογικά ενεργό φεγγάρι.

Από το JPL της ΝΑΣΑ για τον Τρίτωνα:
«Even so, geysers erupt on the moon's polar cap of frozen nitrogen and methane.»

ΤΡΙΤΩΝΑΣ

ΕΓΚΕΛΑΔΟΣ
Πρόσεξε το ‘spray’ που βγάζει στο Νότιο Πόλο ο υποψήφιος

Φώτο από:
http://www.solarviews.com/eng/enceladu.htm


Όσο για τον Αρη ήδη έχουμε στοιχεία ότι είναι ενεργός σήμερα.
Στο τέλος ο καθένας μας σήμερα θέλει τις δικές του customized αποδείξεις. Για άλλους αυτά είναι αποδείξεις για άλλους όχι. Ας κρίνει ο καθένας από μόνος του αν είναι ο Αρης ενεργός ή όχι ή ότιδήποτε άλλο στο Ηλιακό μας σύστημα. Παραθέτουμε τις πληροφορίες και τα στοιχεία που έχουμε ως τώρα και αναμένουμε.

«(Mar 17, 2005) Researchers have discovered evidence of recent glacier movements and volcanic eruptions on Mars, overturning the long-held opinion that it's a cold, dead world. As recently as 350,000 years ago, glaciers moved from Mars' poles to its tropics, covering the planet in sheets of ice. And several of Mars' giant volcanoes were active as recently as 2 million years ago. The heat from these volcanoes could sustain microbial life in underground pools of liquid water.»


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 22:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υπ. sceptic ο Αρης δεν θεωρείται γεωλογικά νεκρός πλανήτης. Τα ηφαίστεια του θεωρούνται μάλλον ανενεργά αλλά όχι "νεκρά". (Δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι νεώτερο επί αυτού)


Αυτό ακριβώς είπα και εγώ αγαπητή Ostria γι' αυτό και θεώρησα τον Άρη γεωλογικά νεκρό γιατί είναι ανενεργά, αντίθετα με τη Γή που πολλά είναι ακόμα ενεργά! Σίγουρα στο παρελθόν ήταν αρκετά πιο ζωηρούλης όπως λένε όλα τα μέχρι στιγμής στοιχεία! Απλά τώρα φαίνεται να βρίσκεται σε μακρά "χειμερία νάρκη"...!

Για τα Dust Devils (αεροστρόβιλους) συμφωνώ και εγώ με την Οstria, πιστεύω ότι αυτά που μας έδειξες Sagaviper πιθανόν να είναι dustdevils και όχι geysers(πίδακες υγρών)... Άλλωστε η ύπαρξη των dustdevils στο γενικό κλίμα του Άρη έχει προ πολλού αποδειχτεί (αντίθετα με των geysers) και προφανώς φαίνεται να αφήνουν και ίχνη πάνω στην αμμώδη επιφάνεια του πλανήτη από την συνεχή δράση τους!

Για την Αφροδίτη και Εγκέλαδο έχεις δίκιο φίλε Sagaviper υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι ενδέχεται να είναι γεωλογικά ενεργοί. Απλά είναι πολύ καινούργιες ανακαλύψεις και λόγω ότι δεν έχουν γίνει πλήρως επιστημονικά αποδεκτές γι' αυτό και δεν το ανέφερα αρχικά.
Κοίταξε, για το ηλιακό σύστημα πολλά ακόμα σημεία μένουν ανεξερεύνητα, άγνωστα και μυστήρια και μόνο το μέλλον μένει να μας αποκαλύψει τις θαυμαστές ανακαλύψεις που ενδέχεται να επιτύχουμε.
Η επιστήμη είναι μια κοινή ανθρώπινη προσπάθεια που γεννά καρπούς σταδιακά μέσα στο χρόνο συγχωνεύοντας τις μεγάλες επιστημονικές θεωρίες με τα στοιχεία των πειραμάτων και τα ευρήματα, χρειάζεται ιώβεια υπομονή!



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 15:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
« Άλλωστε η ύπαρξη των dustdevils στο γενικό κλίμα του Άρη έχει προ πολλού αποδειχτεί (αντίθετα με των geysers) και προφανώς φαίνεται να αφήνουν και ίχνη πάνω στην αμμώδη επιφάνεια του πλανήτη από την συνεχή δράση τους! »

Συμφωνούμε, αφήνουν πολλά ίχνη που είναι εύκολα ορατά στην επιφάνεια. Μπορεί να είναι ανεμοστρόβιλοι μπορεί να είναι κάτι άλλο. Τουλάχιστον δεν υπάρχουν αμφιβολίες στο αν η φώτο είναι ψεύτικη ή αν είναι πραγματικά από τον Άρη.

Από τι προσπαθούν τώρα να καταλάβουν για τους ανεμοστρόβιλους του Άρη είναι αν είναι φορτισμένοι με ηλεκτρικά πεδία όπως αυτούς εδώ στη Γη. Νομίζω είναι σχεδόν σίγουρο ότι το ρεύμα παίζει πολύ ρόλο σε ένα ανεμοστρόβιλο είτε εδώ ή σε άλλο πλανήτη.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 22:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Sagaviper & Sceptic,
Φιλάρες δεν ξέρω ειλικρινά που θα καταλήξουν οι συζητήσεις σας αλλά είναι το κάτι άλλο! Λες και βλέπω ντοκιμανταίρ! Δεν πίστευα ότι μπορούν να υπάρξουν παρόμοιες συζητήσεις!
Πάντως να ξέρετε ότι τις συζητήσεις σας τις αποθηκεύω για το μέλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 22:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ρε Sagaviper αν είδες την ταινία Twister όπου στην τελική σκηνή εκεί που οι ήρωες πέρασαν μέσα από τον γιγαντιαίο ανεμοστρόβιλο διέκριναν στο εσωτερικό του ηλεκτικές εκενώσεις και κεραυνούς!

Δεν πίστευω ότι το έβαλαν τυχαία αυτό το εφέ στην ταινία..και σίγουρα πρέπει το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο να παίζει ρόλο στην δημιουργία του στροβίλου...

Δες επίσης τα αποτελέσμετα ερευνών αλλαγής του καιρού χρησιμοποιώντας τέτοια πεδία!


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 00:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα των dustdevils. Οντως δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να παρουσιάζονται τόσοι πολλοί μαζί σε μία περιοχή (στην Γη συμβαίνει αυτό; έχω ακούσει για 2 ή 3 αλλά μπορεί να διάφερει στον Αρη λόγω της διαφοράς στην ατμόσφαιρα). Για το αν θα άφηναν ορατά ίχνη, ίσως να μην άφησαν στην συγκεκριμένη περιοχή, λόγω της σύστασης του εδάφους; Και πάλι όλα αυτά είναι υποθέσεις. Θα μπορούσε να ήταν και gaysers αλλά δεν βλέπω να το υποστηρίζουν οι επιστήμονες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 12:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ

OANNHSEA
«Πάντως να ξέρετε ότι τις συζητήσεις σας τις αποθηκεύω για το μέλλον.»

Φίλε OANNHSEA έρχεται καμιά μεγάλη καταστροφή και δεν μας το λές;

skeptic
«Δεν ξέρω ρε Sagaviper αν είδες την ταινία Twister όπου στην τελική σκηνή εκεί που οι ήρωες πέρασαν μέσα από τον γιγαντιαίο ανεμοστρόβιλο διέκριναν στο εσωτερικό του ηλεκτικές εκενώσεις και κεραυνούς!
Δεν πίστευω ότι το έβαλαν τυχαία αυτό το εφέ στην ταινία..και σίγουρα πρέπει το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο να παίζει ρόλο στην δημιουργία του στροβίλου...
Δες επίσης τα αποτελέσμετα ερευνών αλλαγής του καιρού χρησιμοποιώντας τέτοια πεδία!
»

Την είδα στο σινεμά όταν βγήκε ρε skeptic αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτε λεπτομέρειες του έργου. Ευχαριστώ που το επισήμανες είμαι πολύ περίεργος να δώ τι δείχνουν στο συγκεκριμένο θέμα. Αν το έβαλαν μέσα αυτό το εφφέ δεν νομίζω να το έκαναν τυχαία αλλά ούτε επειδή θα φαινόταν καλός ο ανεμοστρόβιλος με ειδικά εφφέ!
Προς το παρόν έπιασα το 'Contact' ξανά και θα τσεκκάρω και το 'Twister' σύντομα. Είδες το 'Mission to Mars' με εκείνο το τέρας ανεμοστρόβιλο που επίσης έκανε παρεμβολές στα ρόβερ τους;
Όσο για την εσκεμμένη αλλαγή καιρού υπάρχουν πολλές πληροφορίες σε αυτό που λές. Από τον καιρό του Τέσλα που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Θέλει και αυτό το θέμα μεγάλο ντιμπέϊτ.

Ostria
«Στο θέμα των dustdevils. Οντως δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να παρουσιάζονται τόσοι πολλοί μαζί σε μία περιοχή (στην Γη συμβαίνει αυτό; έχω ακούσει για 2 ή 3 αλλά μπορεί να διάφερει στον Αρη λόγω της διαφοράς στην ατμόσφαιρα). Για το αν θα άφηναν ορατά ίχνη, ίσως να μην άφησαν στην συγκεκριμένη περιοχή, λόγω της σύστασης του εδάφους; Και πάλι όλα αυτά είναι υποθέσεις. Θα μπορούσε να ήταν και gaysers αλλά δεν βλέπω να το υποστηρίζουν οι επιστήμονες.»

Μου άρεσε πολύ το gaysers φίλη Ostria.

Η φώτο κάτω δείχνει μερικά απο τα σημάδια που αφήνουν αυτοί οι τύποι και είναι τεράστια. Οι dust devils* εκεί φτάνουν μέχρι και 5 φορές πιό μεγάλοι στο πλάτος και 8 χιλιόμετρα πιό ψηλοί απο αυτούς εδω στη Γη . Εγώ πιστευώ για να είμαστε σίγουροι για τις πιό πάνω φώτο πρέπει να βρούμε φώτο του ίδιου τόπου και να συγκρίνουμε αν οι υποψήφιοι βρίσκονται ακίνητοι σε διαφορά ώρας που είναι λογικό να άλλαζαν θέση αν ήταν dust devils.

Αν είναι geysers τότε θα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για λίγη ώρα.

Η φώτο εδώ δείχνει ένα μεγάλο dust devil με το ίχνος που αφήνει και από τι φαίνεται στις σίγουρες φώτο των dust devils δεν κάνουν παρεϊτσες. Καμία φώτο της ΝΑΣΑ που έπιασαν dust devils δεν τους δείχνει μαζί και σε τόσο αυξημένο αριθμό.



Όσο αφορά το αν διαφέρουν λόγω αλλαγή ατμόσφαιρας δεν ξέρω πόση θα ήταν η διαφορά απο εδώ στον Αρη. Ξέρω σίγουρα ότι εδώ στις ερήμους μας οι μικροί ανεμοστρόβιλοι έχουν την τάση να ενώνονται.

Από το BBC:
«*Similar phenomena - also called dust devils - occur on Earth. The Martian whirlwinds also resemble the tornadoes and waterspouts seen on our own planet.
The ultimate cause of the Martian phenomena remains unknown, but may be related to rising air heated by sun-warmed rocks and soil.
»


Από το Space.com:
«On Mars, dust devils can be five times wider and soar 5 miles (8 kilometers), much higher than even full-blown tornadoes on Earth. »

Από την ατμόσφαιρα του Αρη ξέρουμε ότι αν μεγάλωνε ζωή εκεί θα ήταν όπως τους δεινόσαυρους εδώ στη Γη(ή και μεγαλύτεροι) λόγω βαρύτητας αν δεν κάνω λάθος. Όσο αφορά το θέμα μας στους dust devils ξέρω ότι οι ανεμοστρόβιλοι εκεί κάτω είναι πιό μεγάλοι απο εδώ στη Γη απλώς δεν ξέρω αν είναι λόγω βαρύτητας.

Από το BBC:
«Intriguingly, rover engineers have noticed unexplained increases in the power available to Spirit.
»

Θυμάστε που μιλούσαμε στο ποιός καθάρισε τα ρόβερ και κάποιός έβαλε φώτο με κάτι τσολάρες με μπικίνι να τα καθαρίζουν; Μήπως τα 4,000 βόλτ ανα μέτρο αυτών των dust devils να φόρτισαν τα ρόβερ και να συνεχίζουν να τα φορτίζουν;;; Μπορεί και να τα καθαρίζουν όπως ισχυρίζονται μερικοί. Ποιός ξέρει γιατί ακόμα λειτουργούν;

Είναι δυνατό στο μέλλον να εκμεταλευτούμε το ρέυμα των dust devils αν είναι μεγάλοι αρκετά;;

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 20:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γενικό κλίμα που επικρατεί στον Άρη είναι ακραίο και δεν έχει σχέση με το συχνά ήπιο κλίμα της Γης.
Οι άνεμοι στις καταιγίδες του Άρη φτάνουν συνήθως την ταχύτητα πολλών εκατοντάδων χιλιομέτρων ανά ώρα!
Συχνά και ανάλογα με τις εποχές του, τεράστιες πλανητικού επιπέδου αμμοθύελες σκεπάζουν σταδιακά όλη την επιφάνεια του πλανήτη μέσα σε χρόνο ρεκόρ!
Για του λόγου το αληθές: (από το Hubble μας...)

Πολλά πρέπει να παίζουν ρόλο σ' αυτό, η αραιή ατμόσφαιρα, οι ακραίες χαμηλές θερμοκρασίες, η πλανητική έρημος, η σύσταση του εδάφους κ.α.



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.com

Edited by - skeptic on 20/01/2006 20:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 21:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sagaviper
Ότι έρχεται μία καταστροφή λόγω παγκόσμιων οικονομικών, ναι το πιστεύω, αλλά τις συζητήσεις σας τις αποθηκεύω γιατί αποτελούν τροφή για σκέψη.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ενδιαφέρουσα είναι η συζήτηση - αντιπαράθεση σας. Από τις καλύτερες που έχω ζήσει τα τελευταία 10 χρόνια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 20:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγνωρίζει κανένας από σας τι μπορεί να είναι το μεταλλικό αντικείμενο στη φώτο δεξιά από τα ίχνη(από πού ήρθαν τα ίχνη;); Μήπως τα παλιά ρόβερ του Άρη διαλύονταν σε κάποια φάση; Θα λειτουργούσε αυτό το ρόβερ μετά από έτσι μεγάλο κομμάτι να του λείπει ή έβγαλαν τη φώτο μετά που απενεργοποιήθηκε αφού έχασε το μέρος αυτό;

Είναι οι μόνες φώτο που μπορούσα να βρω αυτού του αντικειμένου. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη να ξέρουμε σίγουρα τι αποστολή είναι οι πιο κάτω και πάνω φώτο και γιατί δεν υπάρχουν ίχνη από το αντικείμενο αυτό προς το ρόβερ αν του ‘έπεσε’ σαν πήγαινε πάνω στην επιφάνεια του Άρη.

Μια πιο μεγάλη

Το συγκεκριμένο σάϊτ είναι http://www.zvrk.co.yu/Slike/svemir/mars/strana.htm


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 18:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το σημείο προσεδάφισης και τη γενική θέα μου θυμίζει πάρα πολύ τις αποστολές Viking1 και Viking2.
Φωτογραφία από μια από αυτές πρέπει να είναι και πρέπει να πάρθηκε μέσα τον Ιούλιο του 1976...
http://solarsystem.nasa.gov/missions/profile.cfm?MCode=Viking_01

Οι αποστολές αφορούσαν την προσεδάφιση δύο πολύ εξελιγμένων για την εποχή ρομπότ αλλά χωρίς τη δυνατότητα μετακίνησης στην επιφάνεια του Άρη. Δηλαδή η αποστολή ΔΕΝ είχε αυτοκινούμενα ρόβερ και ήταν στατική.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τι είναι αυτό το μεταλλικό αντικείμενο αλλά αν κρίνω από το σκαμένο έδαφος δίπλα του (προφανώς για απόσπαση δείγματος εδάφους προς χημική ανάλυση) μάλλον πρόκειται για τμήμα του ρομποτικού βραχίονα που αποκολήθηκε μετά το σκάψιμο του εδάφους.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για βλάβη ή κάτι προβλεπόμενο και μέσα στα πλαίσια της αποστολής.

Οποιαδήποτε άλλη συνεισφορά καλοδεχούμενη...


ΥΓ: Kαι το υπόλοιπο site που μας έδειξες φωτογραφίες του Viking1 & 2 έχει.

http://www.zvrk.co.yu/Slike/svemir/mars/viking1.jpg
H παραπάνω είναι η ΠΡΩΤΗ κοντινή φωτογραφία από το έδαφος που κατάφερε να πάρει η ανθρωπότητα από ένα άλλο πλανήτη!
Το πρώτο που έκαναν οι επιστήμονες ήταν να φωτογραφήσουν το "πόδι" του ρομπότ-διαστημοπλοίου για το λόγο ότι φοβόταν ότι αυτό πιθανόν να βυθιστεί σε μια μαλακή κινούμενη άμμο του Άρη! Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελαν να έχουν τουλάχισταν μια φωτογραφία πριν χαθεί το ρομπότ τους για παντά! Ευτυχώς για όλους μας το ρομπότ προσεδαφίστηκε σε σταθερό έδαφος.



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.com


Edited by - skeptic on 23/01/2006 18:43:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 10:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Viking 2 Lander close-up of the surface of Mars. The metal cylinder at right is the shroud for the surface sampler instrument, which was ejected after landing. To the left of it are trenches dug by the sampling arm, and at lower right part of a footpad can be seen. Note the holes in the rocks, which appear to be vesicles produced by gas bubbles when the rocks first solidified from lava. The camera is looking due east and local time is 19:47. The shroud is about 30 cm long. (Viking 2 Lander, 22G144)»



Από http://nssdc.gsfc.nasa.gov/imgcat/html/object_page/vl2_22g144.html


Είναι του Viking2 τελικά φίλε skeptic. Τα σημάδια έχεις δίκιο είναι απο τη λήψη δείγματος και το εξάρτημα που φαίνεται είναι ένα κάλυμμα που το πέταξε το ρόβερ. Ευχαριστώ και πάλι σκεπτικέ.

υ.γ Θα ήθελα να αναφέρουμε επίσης και τι είδος ζωής μπορούμε να στείλουμε στον Άρη ή τι είδους ζωή περιμένουμε να βρούμε στον Άρη. Πρέπει να είναι ΥΠΕΡ-ανθεκτική και σε διάφορες ακτινοβολίες.

Τί μπορεί να αντέξει την ατμόσφαιρα του Άρη;

Απο τι ξέρω το πρώτο υποψήφιο μικρόβιο έχει nick Conan The BACTERIUM!

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 15:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
«Η λεπτή ατμόσφαιρα του από διοξείδιο του άνθρακα και η παντελής έλλειψη στρώματος Όζοντος δεν προστατεύουν την επιφάνεια του από τις βλαβερές υπεριώδεις ακτινοβολίες του Ήλιου και τις κοσμικές ακτινοβολίες που νεκρώνουν οποιαδήποτε μορφή ζωής, μικροβιακή ή ανώτερη.
Οι μόνες ελπίδες των επιστημόνων για εύρεση ζωής σήμερα στον Άρη είναι αυτή τις ανακάλυψης μικροβίων στο υπέδαφος του πλανήτη κοντά σε πιθανά σημεία εύρεσης υπόγειου νερού.
»

Sagaviper
«Αν λάβουμε υπόψη τους διάφορους απομονωμένους τόπους πάνω στη Γή που βρήκαν ζωή τότε νομίζω η ζωή μπορεί να επιβιώσει ένα κοσμικό ταξίδι μέσα σε ένα μετεωρίτη ή κομήτη. Ζωή μέσα σε βράχους στη Γή επιβιώνει και μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα σφραγισμένη εκει μέσα κάτω απο τις πιό αντίξοες συνθήκες.»

Μια μικρή επέκταση στα παραπάνω για να καταλάβουμε για τι είδους οργανισμούς μιλούμε εδώ αν θελήσουμε να στείλουμε ποτέ στον Άρη ζωή για να μας βοηθήσει. Ή μπορούμε να δούμε τουλάχιστον τι είδους ζωή περιμένουμε να βρούμε εκεί.


Meet «Conan the Bacterium»


«Like a muscle-bound movie hero, it withstands attacks from acid baths, high and low temperatures, and even radiation doses. Then, in a science fiction sequel, it dispenses lifesaving medications and reshapes a planet for new settlers.»

«You need a microscope to see this miniature future hero listed as Deinococcus radiodurans and known to its fans as Conan the Bacterium.»

«Deinococcus radiodurans beats most of the constraints for survival of life on Mars - radiation, cold, vacuum, dormancy, oxidative damage, and other factors," said Dr. Robert Richmond, a research biologist at NASA's Marshall Space Flight Center. With other scientists, he is investigating the possible utility
of extremophiles to serve human exploration to inhospitable locations.
»

«Given the presumed sharing of debris generated from meteorite impacts amongst the early planets, origins of D. radiodurans might even be accidentally common between Mars and Earth. "By nature, it is selected to survive radiation damage very well," D. radiodurans can withstand without loss of viability a dosage that is 3,000 times greater than what would kill a human. "The fact that you can genetically engineer these things is the key to the utility of this bug.»

«But D. radiodurans has a feature that is considered all-important in aerospace: redundancy. Its genetic code repeats itself many times so that damage in one area can be recognized and quickly repaired. Coupled with its range of other survival characteristics, D. radiodurans has been dubbed a polyextremophile by Richmond, Sridhar, and Daly . Radiodurans has been dubbed a polyextremophile because it can endure many extremes, including the most dangerous space hazard, radiation.»

«Extremophiles have been known to scientists for decades but often were regarded a laboratory oddity. The discovery of what appears to be nanobacteria (or nanobes, smaller than microbes) in a meteorite from Mars (Alan Hills 84001, or ALH84001) catapulted extremophiles into the spotlight as a model for possible lifeforms on Mars. »


«Named the World's Toughest Bacterium by the Guinness Book of Records, the large red spheres of Deinococcus radiodurans (translation: strange berry that withstands radiation) can not only endure acute radiation doses of up to three million rads but more remarkably, can actually grow when exposed to radiation continuously. This unusual organism survives because it efficiently repairs the damage to its DNA that the radiation causes. Within 12 to 24 hours after radiation exposure it completely repairs each of its chromosomes that have been broken into more than 100 pieces, and life goes on. »


«D. radiodurans, though, is hypothesized by Daly to resist such damage by virtue of repair specialized to utilize its redundant strands of DNA. This also means that it should resist damage from the chemistry of Mars…»

«Mars, too, is considered to be an extreme environment. But with a little help from D. radiodurans, it may be made more accessible and, eventually, attractive. »


http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060122.html
http://www.astrobio.net/news/article353.html


Έστω και βακτηριακή ζωή να βρούμε όλα θα αλλάξουν. Η συνείδηση όλων των ανθρώπων θα αλλάξει. Υπολογίζω και ελπίζω προς το καλύτερο. ‘Διεθνής Πανικός ισχύει μόνο στην περίπτωση προσγειώσεως 3 μιλιών Διαστημοπλοίου.

Θα είναι πολύ πιο ομαλή η πτώση αν ανακοινώσουν πρώτα βακτηριακή ζωή και μετά αργότερα στο μέλλον τα διαστημόπλοια. Εσείς τι νομίζετε;

Αν και προσωπικά θεωρώ ότι η ανθρωπότητα μπορεί να βγάλει πέρα με την ανακοίνωση τουλάχιστον Πρώτου Τύπου Πολιτισμό (TYPE I CIVILISATION) .

Όσο για ΙΙ και ΙΙΙ τύπου τότε εντάξει, υπάρχει μια μικρή περίπτωση να φρικάρουν μερικοί.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 16:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Meet «Conan the Bacterium»


Οσο για το τι μορφές ζωής θα μπορούσαμε ίσως να συναντήσουμε στον Αρη...

Οι επιστήμονες τις συσχετίζουν με τις γήινες μορφές ζωήε που ζουν σε extreem περιβάλλοντα
http://www.astrobiology.com/extreme.html

Και κάτι πιό συγκεκριμένο
"Brewing Sulfur with Martian Water"
http://mars.astrobio.net/news/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=321&mode=thread&order=0&thold=0


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 22:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έστω και βακτηριακή ζωή να βρούμε όλα θα αλλάξουν. Η συνείδηση όλων των ανθρώπων θα αλλάξει. Υπολογίζω και ελπίζω προς το καλύτερο.


Δεν νομίζω ότι θα προκαλέσει κάποια αλλαγή στη συνείδηση των ανθρώπων. Οι περισσότεροι θα δουν το νέο στις ειδήσεις και απλά θα το αγνοήσουν.
Απλά θα υπάρξει μια κάποια αναταραχή στο επίπεδο των διανοούμενων.
Μια ακόμα απομάκρυνση από τις πλέον απαρχαιωμένες γεωκεντρικές ιδέες των ιερατείων και η τελική απόδειξη ότι ο Θεός αποφάσισε να ευλογήσει με τη ζωή (έστω και πρωτόγονη) και άλλους κόσμους πλήν της Γής.

quote:

Θα είναι πολύ πιο ομαλή η πτώση αν ανακοινώσουν πρώτα βακτηριακή ζωή και μετά αργότερα στο μέλλον τα διαστημόπλοια. Εσείς τι νομίζετε;


Μ' αρέσει που είσαι τόσο αισιόδοξος για τα διαστημόπλοια!
Πάντως μη χαίρεσε και πολύ με ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Σκέψου και τι έπαθαν οι Ινδιάνοι από τους κατα τ'άλλα πολιτισμένους "TYPEIII" σε σχέση με αυτούς, Ευρωπαίους....
Aν ποτέ έρθουν (που δεν το βλέπω γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες και οι συνθήκες για τη ζωή σπάνιες, επίσης το πρόβλημα της βιοσυμβατότητας, εαν ενδιαφέρονται δηλαδή για τη Γη) θα μας αφομιώσουν πρίν καν καταλάβουμε τι μας χτύπησε, κάτι σαν τους Borg του STARTREK


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 11:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Resistance is futile

Θές παραπάνω στοιχεία απο τα πιό πάνω ότι ήδη ήρθαν;


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’

Edited by - Sagaviper on 25/01/2006 11:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 11:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Έστω και βακτηριακή ζωή να βρούμε όλα θα αλλάξουν. Η συνείδηση όλων των ανθρώπων θα αλλάξει. Υπολογίζω και ελπίζω προς το καλύτερο.

--------------------------------------------------------------------------------




ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΗ ΖΩΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗ ΓΗ.
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Θα είναι πολύ πιο ομαλή η πτώση αν ανακοινώσουν πρώτα βακτηριακή ζωή και μετά αργότερα στο μέλλον τα διαστημόπλοια. Εσείς τι νομίζετε;



ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΜΕ ΤΗ ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΖΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ
Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ .
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ Ο ΑΡΗΣ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΕΣ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 12:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΜΕ ΤΗ ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΖΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ
Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ .


Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κρατηθεί ποτέ μυστικό ένα τέτοιο κοσμικού επιπέδου γεγονός.
Όλο και κάποιος επιστήμονας, ανεξάρτητος ερευνητής ή άλλος μάρτυρας μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες θα φυσούσε την σφηρίχτρα!
Αλλά και πάλι αν κάποιος εξωγήινος πολιτισμός αποφασίσει να έρθει ποτέ στη Γη θα το κάνει επειδή θα χει ενδιαφέρον επεκτακτικό προς τη Γη, προς τους φυσικούς πόρους της κλπ, οπότε η μαζική του παρουσία στον πλανήτη μας μάλλον θα είναι άσχημα νέα για μας.
Το πιθανότερο βέβαια είναι να στείλουν πρώτα κάποια ερευνητικά ρομποτικά οχήματα για να δουν με τι έχουν να κάνουν.
Λέτε ορισμένα από τα ΑΤΙΑ και τους ιπτάμενους δίσκους να είναι τα πρώτα προκεχωρημένα ρομποτικά οχήματα ενός μακρινού αναπτυγμένου εξωγήινου πολιτισμού
Ίσως ο πόλεμος των κόσμων να μην απέχει και πολύ μακρία από την πραγματικότητα....



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 13:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OPEN MIND
«ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΗ ΖΩΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗ ΓΗ.»

Συμφωνώ φίλε OPEN MIND. Πιστεύω θα δημιουργηθεί μια αλυσιδωτή συνειδησιακή αντίδραση που σιγά σιγά θα υλοποιηθεί και στο υλικό επίπεδο. Όλα θα αλλάξουν πάνω στη Γη τουλάχιστον.

Άλλωστε αν τώρα είμαστε TYPE 0(zero) πολιτισμός και αρχίσαμε ήδη να αλλάζουμε και να ελέγχουμε τον καιρό όπως λέει και ο φίλος ο σκεπτικιστής τότε ήδη βρισκόμαστε στη σημαντική μεταβατική περίοδο που περνούμε από TYPE 0 σε TYPE I.

Ένας TYPE I πολιτισμός ελέγχει πλήρως τον καιρό και τον χρησιμοποιά προς όφελος του.

OPEN MIND
«ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΞΕΚΙΝΑΓΑΝ ΜΕ ΤΗ ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΖΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ.»

Ήδη κάποιοι επιστήμονες προσπάθησαν να το ανακοινώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Απλώς το καθυστερούν όσο παραπάνω μπορούν.

OPEN MIND
«ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ.»

skeptic
« Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κρατηθεί ποτέ μυστικό ένα τέτοιο κοσμικού επιπέδου γεγονός.»

Δεν πιστεύω σε αυτές τις συμφωνίες επειδή προϋποθέτουν μια μόνο φυλή άλλης ζωής. Σε περίπτωση που υπάρχουν πάνω από μια τότε θα είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί η κατάσταση.

Αν κρίνουμε από όλα αυτά τα ΑΤΙΑ βίντεο φωτογραφίες μαρτυρίες κλπ τότε η ‘συμφωνία’ θέωρυ δεν ισχύει. Είναι εκτός ελέγχου πλέον οι εμφανίσεις ΑΤΙΑ. Νομίζω αυτοί οι τύποι αποφασίζουν από μόνοι τους δεν χρειάζονται ανθρώπινη άδεια ειδικά των ανεγκέφαλων που διοικούν τον πλανήτη.

Όσο για το αν μπορεί να κρατηθεί μυστικό όλη αυτή η υπόθεση συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο skeptic. Είναι αδύνατο να κρατηθεί μυστικό και γι’ αυτό υπάρχουν τόσες πολλές θεάσεις ΑΤΙΑ, βίντεο, μαρτυρίες κλπ.

Προσπάθησαν στην αρχή να το σιωπήσουν αλλά με το νέο κύμα που τώρα είναι παντού δεν μπορούν να κάνουν τίποτε εκτός από παραπληροφόρηση. Άλλωστε τώρα στην Αμερική όταν πιάσει κάποιός τηλέφωνο για κάτι ανεξήγητο στους ουρανούς δεν ασχολούνται καν με το θέμα έστω και αν είναι θέμα ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που είναι υποχρεωμένοι να το ελέγξουν.

Η πιο ‘αστεία’ φάση είναι που εμφανίστηκαν πάνω από το Κογκρέσσο και έστειλαν τα μαχητικά να το αναχαιτίσουν. Σου λένε τόσο καιρό ήταν στα χωράφια τώρα ήρθαν πάνω από το Κογκρέσσο τι θα κάνουμε, πώς θα το κρύψουμε αυτό!! Τελικά δεν τα κατάφεραν να το κρύψουν ήταν σε βίντεο φωτογραφίες και περίπου λίγες χιλιάδες αυτόπτες μάρτυρες!! Αυτό και αν ήταν θέμα Εθνικής Ασφάλειας.

Μιά μιά χώρα θα αρχίσει να το ανακοινώνει στον κόσμο της.(τι σου κάνουν αυτά τα σύνορα) Ήδη αυτή την ώρα που μιλάμε ο στρατός διάφορων χωρών έκαναν ανακοίνωση στο κόσμο τους. Απλώς χώρες σαν την Αμερική θα μείνουν τελευταίες.

skeptic
«Όλο και κάποιος επιστήμονας, ανεξάρτητος ερευνητής ή άλλος μάρτυρας μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες θα φυσούσε την σφηρίχτρα!»

Όσο για τις σφυρίχτρες ήδη σφύριξαν. Σφύριξαν και στρατιωτικές, πολιτικές, επιστημονικές, απλές και ότι άλλο θέλεις(οι πιλότοι μετρούν;). Σφύριξαν αλλά που είναι οι επίσημες έρευνες που υποτίθεται οι κυβερνήσεις πρέπει να κάνουν με διαφάνεια;; Μάλλον χρησιμοποιούσαν σφυρίχτρες των σκύλων που δεν τις ακούμε.

skeptic
«Λέτε ορισμένα από τα ΑΤΙΑ και τους ιπτάμενους δίσκους να είναι τα πρώτα προκεχωρημένα ρομποτικά οχήματα ενός μακρινού αναπτυγμένου εξωγήινου πολιτισμού»

Το ανάφερε και σε άλλο πόστ ο φίλος BEYOND. Πολύ πιθανό να είναι μερικά από αυτά. Ποιος ξέρει.

«Αλλά και πάλι αν κάποιος εξωγήινος πολιτισμός αποφασίσει να έρθει ποτέ στη Γη θα το κάνει επειδή θα χει ενδιαφέρον επεκτακτικό προς τη Γη, προς τους φυσικούς πόρους της κλπ, οπότε η μαζική του παρουσία στον πλανήτη μας μάλλον θα είναι άσχημα νέα για μας.»

Αν είναι τύπου ΙΙ και ΙΙΙ τότε δεν θα έχουν επεκτατικό ενδιαφέρον νομίζω εγώ. Ήδη χρησιμοποιούν ενέργεια του Ήλιου του ποιος ο λόγος; Και θα μπορούν να μεταμορφώνουν πλανητικά σώματα αν είναι η επέκταση το πρόβλημα. Υπάρχουν κάμποσα!

Διάβασες το άρθρο(The Physics of Extraterrestrial Civilizations) του Dr. Michio Kaku(http://www.mkaku.org/) ρε skeptic που αναφέρει και το ‘Space Odyssey 2001’ όσο αφορά το φεγγάρι μας ; Άκρως ενδιαφέρουσες σκέψεις αυτός ο τύπος.

Αν ανοίξει το θέμα του Space Odyssey o kost συνεχίζουμε εκεί για να μην πολιορκήσουμε το θέμα της Ostrias. Εκτός και αν επιτρέπεται ώσπου να βρεθούν νέες πληροφορίες για τον Άρη.



‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 13:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κρατηθεί ποτέ μυστικό ένα τέτοιο κοσμικού επιπέδου γεγονός.
Όλο και κάποιος επιστήμονας, ανεξάρτητος ερευνητής ή άλλος μάρτυρας μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες θα φυσούσε την σφηρίχτρα!


ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΙΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ.
Sagaviper ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΟΧΙ
ΑΠ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ Η ΘΕΑΣΕΩΝ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 20:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα ήδη έχουν διαρρεύσει εδώ και καιρό τα κείμενα της περιβόητης ομάδας Majestic12. Επίσης έχουμε το project Blue Book της USAF που ασχολείται με την εξήγηση και καταγραφή όλων των ΑΤΙΑ πάνω από τις ΗΠΑ. Πρόσφατα διέρρευσε και το manual της ομάδας MJ12 όπου περιγράφει μέσα πως να γίνεται η αποτελεσματική κάτω από άκρα μυστικότητα και ασφάλεια συγκομιδή των ιπτάμενων δίσκων που έχουν πέσει, των πτωμάτων, τυχόν ζωντανών EBE's κλπ και φυσικά η όλη διαδικασία συγκάλυψης του γεγονότος από τον ευρύ πληθυσμό και τα ΜΜΕ.
Η ροή πληροφοριών σχετικά με αυτά τα φαινόμενα όλο και αυξάνεται και είναι καταιγιστική το ίδιο και οι "σφυρίχτρες".
Πρόσφατα βρήκα και παρακολούθησα τα σεμινάρια που έδωσε μια απίθανη "σφυρίχτρα" ο Phil Schneider το 1995.
Ο άνθρωπος αυτός είναι επιστήμονας γεωλόγος και ισχυρίζεται ότι δούλεψε για μακρύ διάστημα για λογαριασμό της κυβέρνησης σε Black Budget και Black Ops Projects.
Ε λοιπόν έχει αποκαλύψει τρομερά πράγματα.
Τεράστιες υπόγειες βάσεις και "πολιτείες" που κατασκευάζονται από τον στρατό κάτω από άκρα μυστικότητα.
Έχει μιλήσει για την ύπαρξη και την τοποθεσία της υπεραπόρρητης υπόγειας βάσης S4 που είναι ακόμα πιο μυστική και από την επίγεια βάση Αrea51 στη Groom Lake της ερήμου Νεβάδα, επιβεβαιώνοντας και τις πληροφορίες της άλλης σφυρίχτρας Bob Lazar. Σε αυτές τις υπόγειες βάσεις φυλάσσονται εξωγήινα σκάφη που έπεσαν καθώς και ΕΒΕ's.
Μίλησε για την υπόγειες συμφωνίες και την μυστική συνεργασία της σκιώδους κυβέρνησης(επονομαζόμενης και ως Νέα Τάξη Πραγμάτων-New World Order) με εξωγήινες οντότητες ΕΒΕ's τις επονομαζόμενες και γκρίζους.
Μίλησε για τα νέα συνθετικά υλικά και την τεχνολογία stealth μέρος της οποίας προήλθε από αντίστροφη μηχανική (reverse engineering) εξωγήινης τεχνολογίας στις υπόγειες βάσεις.
Μάλιστα στο τέλος της ομιλίας του έδειξε στο κοινό και κάποια υλικά που ισχυρίστηκε ότι κατασκευάστηκαν ή μέρος τους αποτελούνταν από εξωγήινη τεχνογνωσία-τεχνολογία.
Γενικά είπε πολλά απίθανα πράγματα και ο τύπος μιλούσε σοβαρά, σταθερά και φαινόταν να είχε σώας τας φρένας!
Το περίεργο θέμα τώρα είναι ότι ο άνθρωπος αυτός από την στιγμή που άρχισε να μιλάει δημοσίως γι'αυτά τα πράγματα δέχτηκε συνολικά 13 απειλές για τη ζωή του και τελικά τον επόμενο χρόνο βρέθηκε νεκρός! (θα το ψάξω καλύτερα για να βρω την αιτία θανάτου του)
Αν έχεις το emule κατέβασε το ψάχνοντας για "Phil Schneider Underground Bases and the New World Order"

Το τελικό ζήτημα είναι αν εμείς τώρα θα πιστέψουμε όλες αυτές τις "σφυρίχτρες".
Κοίτα, εμείς οι σκεπτικιστές για να πιστέψουμε υπερβολικούς ισχυρισμούς(σαν τους παραπάνω), ζητούμε(και καλά κάνουμε) υπερβολικές αποδείξεις.
Και μέχρι στιγμής έχουμε μόνο ενδείξεις που ούτε κατά διάνοια προσεγγίζουν το υπερβολικό. Επίσης έχουμε και το κρίσιμο ζήτημα της απάτης που είναι πάλι πάρα πολύ σημαντικό για να το παραβλέψεις . Πολύ εύκολα κάποιος(ή κάποιοι) μπορεί να πλαστογραφήσει τις "αποδείξεις" για δικούς του δόλιους σκοπούς.(κερδοσκοπικούς, προπαγάνδα, παραπληροφόρηση, PsyOps κλπ)

Ρε Sagaviper θα σου στείλω το ebook PDF "The secret Goverment" του Μilton William Cooper επείδη ξέρω ότι ασχολείσαι με αυτά θα ξετρελαθείς με αυτά που γράφει ο τύπος. Και το 1/10 απ'αυτά να είναι αλήθεια πάλι τρελαίνεσαι!
http://www.thewatcherfiles.com/william_cooper.htm
(σκοτώθηκε το 2001 κάτω από περίεργες συνθήκες)

ΥΓ: Δεν ανοίγουμε κανα νέο topic να τα κουβεντιάσουμε



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 21:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν είναι τύπου ΙΙ και ΙΙΙ τότε δεν θα έχουν επεκτατικό ενδιαφέρον νομίζω εγώ. Ήδη χρησιμοποιούν ενέργεια του Ήλιου του ποιος ο λόγος; Και θα μπορούν να μεταμορφώνουν πλανητικά σώματα αν είναι η επέκταση το πρόβλημα. Υπάρχουν κάμποσα!


Το διάβασα το άρθρο. Ειδικά αν είναι τόσο εξελιγμένοι τότε θα είναι ακόμα πιο επικίνδυνοι για εμάς. Ακόμα και αν έχουν δυνατότητα γεωπλασίας πάλι κάτι τέτοιο απαιτεί τεράστια ενέργεια και προσπάθεια από μέρος τους ενώ αν βρουν έναν έτοιμο πλανήτη, τότε βρεγμένα τα παξιμάδια…Δηλαδή εισβολή και κατάκτηση είτε με έμμεσο πονηρό μακροχρόνιο τρόπο είτε με άμεσο βίαιο τρόπο (στυλ idepedence day) ανάλογα με την τεχνολογία τους. Σε κάθε περίπτωση αν ο πλανήτης Γη είναι βιοσυμβατός γι' αυτούς (κατάλληλη ατμόσφαιρα, πόροι, βιολογία κλπ) θα αφομοιωθούμε πολιτισμικά από αυτούς ακριβώς όπως αφομοιώθηκαν και εξαφανίστηκαν και οι ινδιάνοι της Αμερικής από την μαζική εισβολή των κατά πολύ ανώτερων τεχνολογικά Ευρωπαίων.
Μην είσαι λοιπόν ρομαντικός σε αυτό το θέμα! Η ιστορία μας διδάσκει πως ακριβώς συμπεριφέρνονται οι διάφοροι πολιτισμοί όταν έρθουν σε κρούση μεταξύ τους.
Δεν υπάρχουν καλοί ή κακοί εξωγήινοι. Το όλο θέμα είναι επέκταση, κέρδος, κατάκτηση, αφομοίωση…



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 22:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
«θα αφομοιωθούμε πολιτισμικά από αυτούς ακριβώς όπως αφομοιώθηκαν και εξαφανίστηκαν και οι ινδιάνοι της Αμερικής από την μαζική εισβολή των κατά πολύ ανώτερων τεχνολογικά Ευρωπαίων. Σε κάθε περίπτωση αν ο πλανήτης Γη είναι βιοσυμβατός γι' αυτούς (κατάλληλη ατμόσφαιρα, πόροι, βιολογία κλπ) θα αφομοιωθούμε πολιτισμικά από αυτούς ακριβώς όπως αφομοιώθηκαν και εξαφανίστηκαν και οι ινδιάνοι της Αμερικής από την μαζική εισβολή των κατά πολύ ανώτερων τεχνολογικά Ευρωπαίων. »

Εννοείς φυσικά και την ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑ που έφεραν επίσης και τους καθάρισαν λόγω έλλειψης αντιβιοτικών!

Θα ήθελα να συνεχίσουμε εδώ επειδή έχει γερές βάσεις αυτό το θέμα.
(βλέπεις τη φώτο πιο κάτω; αυτό το θέμα είναι το MONOLITH)


Αν δεν ξαναφρικάρει η Ostria νομίζω δεν θα την πειράζει.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’

Edited by - Sagaviper on 25/01/2006 22:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy