ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΙΔΕΙΑ- ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ/ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2011, 23:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι μια κίνηση που γίνεται πολύ συχνά... Αλλά μόνο για συγκεκριμένους μαθητές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 01:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι για ένα θέμα που όντως αξίζει ιδιαίτερης προσοχής και ευθύνης.

Τώρα μόλις το είδα. Κοίταξα μόνο την προηγούμενη σελίδα και αυτή εν τάχει.
Οπότε θα τοποθετηθώ σε επόμενο μήνυμα, λόγω ώρας.
Ωστόσο θα πω λίγο τη γνώμη μου.
Η παιδεία ξεκινάει πρώτα μέσα από το σπίτι και στη συνέχεια επεκτείνεται στο σχολείο και στις συναναστροφές.

Σήμερα η παιδεία μας νοσεί γιατί πρώτα απ' όλα νοσεί η Ελληνική οικογένεια.
Κατ΄ επέκταση οι φίλοι μας και οι δάσκαλοί μας.

Λόγω της φύσης της εργασίας μου, καθημερινά είτε με προσωπική επαφή, είτε τηλεφωνικός, έρχομαι σε επαφή με πολλούς εκπαιδευτικούς.

Το 70% από αυτούς είναι για τα μπάζα!, χωρίς να υπερβάλω στο ελάχιστο!...ίσως μάλιστα να είμαι ιδιαίτερα επιεικής μαζί τους.
Τεμπέληδες και κουτοπόνηροι, όσο για δείχτη νοημοσύνης?....κάτω του μετρίου.

Προσωπικά πιστεύω ότι οι προσλήψεις στο Δημόσιο, είτε στην παιδεία, είτε οπουδήποτε αλλού, θα έπρπε να συμπεριλαμβάνει και ως εξεταστική παράμετρος και τεστ νουμοσύνης.
Δυστυχώς η αμορφωσιά τους σπάει κόκαλα!

Τι παιδιά να βγουν από αυτούς τους δασκάλους?

Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από το σπίτι. Θες επειδή δεν έχουν χρόνο οι γονείς, θες επειδή βαριούνται...δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους.
Έχω τρία μικρά παιδιά δίπλα από το σπίτι μου. Το επίπεδό τους ιδιαίτερα ανησυχητικό.
Δεν έχουν τρόπους, δε γνωρίζουν τι θα πει διαφορετική ώρα, δεν τα έχω δει ποτέ με ένα μολύβι ή τετράδιο στο χέρι.

Οι γονείς τους δεν ασχολούνται μαζί τους σχεδόν καθόλου λόγω εργασίας.......και έπεται ότι καταλαβαίνετε τη συνέχεια.

Τι γράμματα να μάθουν? τι μορφή να πάρουν μεγαλώνοντας?
Άρα ο πρώτος δάσκαλος δεν έκανε καλή δουλειά.
Πάμε στο δεύτερο. Έχω έναν φίλο μου καθηγητή μαθηματικών. Αξιόλογος και καλός στη δουλειά του, ίσως επειδή πριν διοριστεί είχε χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.

Στο σχολείο δεν βάζει σε κανέναν κάτω από 16! Όλοι οι γονείς τον αγαπούν, το ίδιο και οι μαθητές.
Όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό, μου είπε ότι τον ανάγκασαν οι ίδιοι οι γονείς με τη φασαρία που του έκαναν για κακούς βαθμούς στο παιδί του κ.λ.π. Μέχρι που με έβρισαν μου είπε.
Από τότε που άλλαξα τακτική, συνέχισε, σταμάτησε και η γκρίνια. Με βλέπουν στο δρόμο με χαιρετάνε κ.λ.π. Για ποιο λόγο να κάθομαι να μου πρήζουν τα συκώτια?
Όλοι οι συνάδελφοί μου, μου είπε συμπεριφέρονται το ίδιο και είμαστε μαι ωραία ατμόσφαιρα.
Να λοιπόν και πάλι ο κακό γονιός στη μέση.

Έστειλα ένα e-mail στα σχολεία με οδηγίες για τον τρόπο συμπλήρωσης των παρουσιολογίων των αναπληρωτών εκπαιδευτικών μέσω ΕΣΠΑ.
Ένας αναπληρωτής πληροφορικής, γέλασε μαζί μου για το ότι ήμουν υπερβολικά αναλυτικός με τις οδηγίες μου προς τους Διευθυντές των Σχολείων!
Δεν ξέρεις με τι βόδια έχουμε να κάνουμε, του απάντησα.
Όταν ήρθαν τα παρουσιολόγια έμεινε έκπληκτος! -Δεν μπορεί μου είπε να τα έχουν συμπληρώσει κατ' αυτόν τον τρόπο! Δεν μπορεί!....τους τα είχες γράψει τόσο αναλυτικά!

Περίπου το 60-70% δεν κατάφερε να τα συμπληρώσει σωστά. Τους τηλεφώνησα τους τα εξήγησα και πάλι...και παρ΄όλα αυτά πολλοί από αυτούς στην καρακοσμάρα τους.

Να λοιπόν ο κακός Δάσκαλος!

Κακός γονιός + κακός Δάσκαλος + συναναστροφή....τι μας κάνει? ανεξαρτήτου συναναστροφής, ένα αμόρφωτο παιδί....εγγράμματο μπορεί να γίνει μέσω φροντιστηρίων κ.λ.π....αλλά θα παραμείνει με κακή μορφή.

Το Υπουργείο τι κάνει?....καλά ευχαριστώ!....κάποτε ήμουν ο κύριος μοχλός για την απομάκρυνση ενός καθηγητή επαίσχυντου (ευτυχώς όχι μόνιμου), από το ΤΕΙ Χαλκίδας από το οποίο αποφοίτησα.
Μέσα από μία σειρά νόμιμων και απολύτως ιεραρχικών ενεργειών, έφτασα σε τετ-α-τετ, με πρώην Υφυπουργό (όχι για αυτόν το λόγο, για άλλον. Απλά αυτή εκμεταλλεύτηκε τη συνάντηση) επί ακαδημαϊκού Υπουργού παρακαλώ και όχι εκλεγμένου.
Μου ζήτησε στην αρχή ευγενικά να σταματήσω τις ενέργειες απομάκρυνσής του. Αρνήθηκα ευγενικά.
Μου το ζήτησε αφήνοντας θετικά για μένα υπονοούμενα. Αρνήθηκα αφήνοντας ευγενικά.
Μου το ζήτησε μετά κάπως αυστηρά και επιτακτικά παίρνοντας ύφος καρδιναλίου!
Την έκανα να βγάλει αφρούς από το στόμα!

Τέσπα ο καθηγητής αυτός απομακρύνθηκε κατόπιν τρομερής πιέσεως, πάντα νόμιμης, που άσκησα κατά τον τότε πρόεδρο του ΤΕΙ.

Που θέλω να καταλήξω....όταν υπάρχουν στις θέσεις κλειδιά άνθρωποι αναίσχυντοι και ανίκανοι, που θέλετε να οδηγηθεί το πλοίο του οποίου αυτοί είναι πλήρωμα πρώτης γραμμής?
Η παιδεία μας λοιπόν πάει κατά διαόλου, γιατί έχει ανεπαρκείς ανθρώπους στο τιμόνι της.
Είτε αυτοί την ασκούν μέσα από το σπίτι, είτε στο σχολείο, είτε στο Υπουργείο.

Ας αναρωτηθούμε λοιπόν πρωτίστως, πόσο ασχολούμαστε εμείς οι ίδιοι με τα παιδιά μας και μετά πόσο ασχολείται το κράτος και οι παράγοντες του με αυτά.

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 12/01/2011 01:26:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 22:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο εύκολο φίλε Ευρωπαίε -πλέον Εθνικό σπόρ- είναι να κατηγοριοποιεί ο ένας τον άλλο και μάλιστα έχοντας άγνοια όλων εκείνων των συνιστωσών που δημιούργησαν αυτούς τους ψυχολογικούς χαρακτήρες...είτε αυτοί ήσαν προπάπποι...είτε παππούδες...είτε γονείς .... είτε παιδιά και μην ξεχνάμε ότι πάει "σόϊ" το "Βασίλειο"....και δεν είναι αποτέλεσμα σημερινό , απλά σήμερα δρέπουμε- κάποτε θα τους δρέπαμε- τους καρπούς αυτής της παιδείας που κατηγορείς -εσύ και ορισμένοι καρεκλάτοι/πανάσχετοι- ενώ δεν είσαι καν ο αρμόδιος...δεν θα ήθελα να επεκταθώ και θα σου έλεγα , ότι απο το να κατηγορείς καλύτερα θα ήταν να εκαιδευθείς και να καλλιεργηθείς ως άνθρωπος...κάτι σαν και σένα -καρεκλοκένταυροι- έχουν ταράξει τα νεύρα όλου του κόσμου...!!!

Ποιός είσαι σύ -και ο καθένας σαν και σένα- που θα κρίνεις και θα επιβάλλεις την άποψή σου..???

Προσωπικά , δεν σε έχω ικανό να ξεχωρίσεις δυο γαϊδουριών άχυρα και σε έχουν και υπεύθυνο για να κάνεις και κρίσεις???

Γι'αυτό πάμε κατα διαβόλου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 10:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρουμε οτι η ΠΑΙΔΕΙΑ εχει να κανει με τα ποσα γραμματα θα μαθει καποιος ? ή ειναι ανεξαρτητη ΓΝΩΣΕΩΝ ?

ενας αγραμματος μπορει να εχει ΠΑΙΔΕΙΑ ?
ενας πανεπιστημιακος μπορει να ΜΗΝ εχει ΠΑΙΔΕΙΑ ?

εμενα παντως με τρομαζει το γεγονος οτι η παιδεια σε εναν παιδι του επιβαλει φραγμους , του βαζει κανονες και του μαθαινει να κανει πραγματα που δεν του αρεσουν ... αραγε αυτο ειναι ΠΑΙΔΕΙΑ?

καθως θεωρω οτι εχει γινει μια μεγαλη παρεξηγηση , τα παιδια πρεπει να παιζουν και μεσα απο το παιχνιδι να μαθαινουν , οταν τα βαζουμε απο τα 5τους σε ενα αυστηρο προγραμμα , σχολειο-αγγλικα-γυμναστηριο-μουσικο οργανο... το μονο που θα πετυχουμε ειναι να μεγαλωσουμε ενα παιδι χωρις αυτο να εχει παιξει ποτε και αυτο ειναι προβλημα κατα την αποψη μου γιατι καποιος αλλος μπορει να πει οτι αυτο ειναι το τελειο!!!

δε ξερω ... αποριες καταθετω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 14:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εύλογες" οι απορίες σου φίλε μου....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 14:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, μακφορ. Άλλο παιδεία, άλλο εκπαίδευση. Είναι απαράδεκτο να τα ταυτίζουμε, διότι ερχόμαστε αντιμέτωποι με τεράστιες παρερμηνεύσεις.

Η Παιδεία δεν έχει να κάνει με τη μόρφωση. Έχει να κάνει με την ανατροφή, με την αγωγή σου, με αυτά που θα σου περάσουν οι γονείς σου, με τη συμπεριφορά σου ως άνθρωπος, με την προσωπικότητα και τα πιστεύω που θα διαμορφώσεις...

Η Εκπαίδευση σχετίζεται με τις γνώσεις και τη μόρφωση, με τα πτυχία και το γνωστικό επίπεδο.

Σύμφωνα με αυτά, κάποιος πανεπιστημιακός μπορεί να αποτελεί μια εξέχουσα προσωπικότητα στην εκπαίδευση ως επαγγελματίας, αλλά η παιδεία του να είναι ανύπαρκτη και ρηχή και να αποτελεί έναν "ανώριμο" άνθρωπο...

Επίσης, κάποιος που είναι εντελώς αμόρφωτος προφανώς δεν έχει λάβει εκπαίδευση, αλλά μπορεί να είναι το νούμερο ένα υπόδειγμα παιδείας και ένα αξισέβαστο και αξιότιμο υπόδειγμα ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 15:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη εντος εκτος και επι τα αυτα.
Ομως οι αποριες του Μακφορ ειναι ενα καθημερινο φαινομενο μιας απιστευτης πραγματικοτητας.
Οι ακαταλληλοι ανθρωποι στις ακαταλληλες θεσεις,λογω ελλειψης παιδειας των ψηφοφορων.Εκει ειναι η ριζα του κακου.
Αφου εμεις στελνουμε σε θεσεις υπευθυνες αχρηστους,ετσι και αυτοι με την σειρα τους κανουν το ιδιο.
Ο απαιδευτος δεν καταλαβαινει,ο παιδευμενος λαθος παλι δεν καταλαβαινει.
Ερωτημα:
Η παιδεια πρεπει να ειναι υποχρεωτικη?Και ποιος θα την αναλαβει με
υπευθυνοτητα?Το παρον κρατος?
Απαντηση:
Ξηλωμα ολα και παλι απο την αρχη!!!!
Μια ειναι η οδος.Αρχαια Ελληνικη Παιδεια και Γραμματεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 16:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερωτημα:
Η παιδεια πρεπει να ειναι υποχρεωτικη?Και ποιος θα την αναλαβει με
υπευθυνοτητα?Το παρον κρατος?
Απαντηση:
Ξηλωμα ολα και παλι απο την αρχη!!!!
Μια ειναι η οδος.Αρχαια Ελληνικη Παιδεια και Γραμματεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Γειά σου Νικόμαχε...
Σαν έχει αλωθεί ψυχολογικά ένας άνθρωπος φίλε μου και το μυαλό είναι εκχωρημένο στο να λύσει γρίφους που πονάνε -καθημερινά- στην ζωή των ανθρώπων και σαν οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μια "άσχημη" αίσθηση για τον εαυτό τους , ουδέποτε οι Ακαδημαϊκές γνώσεις δεν θα εισφέρουν θεματικά στην ζωή τους....
Όταν επι τη ενάρξει της ζωής τους οι περισσότεροι άνθρωποι μονίμως θυματοποιούντο και κατηγοριοποιούντο βάναυσα , αυτό άφησε ίχνη ανεξίτηλα μέσα στην καρδιά τους...τέλος πάντων δεν είναι τόσο απλό το θέμα και χρήζει πολύ μεγάλης αναλύσεως και το πιο "ζοφερό" είναι ότι για να μπορέσουμε να καλλιεργήσουμε χαρακτήρες ωρίμους και συγκροτημένους , απαιτεί πολύ δουλειά....

Και κατα την αποψή μου πάντα , ασφαλώς η Αρχαία Ελληνική Παιδεία , έχει να προσφέρει πολλά πάνω σε αυτόν τον τομέα αλλα δεν θα πρέπει να παραγνωρίζουμε ότι η επιστήμη της ψυχολογίας -με όλα της τα παρακλάδια- έχουν πάμπολλα να προσφέρουν ταυτόχρονα ... χρειάζεται όμως βούληση και ελεύθερα πνεύματα και όχι χειραγωγημένα με προκαταλλήψεις και δογματισμούς....πράγμα σπάνιο στην Νεο-Ελληνική πραγματικότητα....

Προσωπικά δεν βλέπω να γίνεται απολύτως τίποτα...δυστυχώς φίλε μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 13/01/2011 16:47:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 16:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε
Μεγαλες αληθειες λες.Δυστυχως ειναι κτημα των λιγων.
Καποτε και καπως ομως πρεπει να γινει η αρχη.

Υπαρχει και αλλη εδοχη:
Αστο να παει να καει το παλιαμπελο...εγω θα το σωσω?
Τι να κανω εγω ο ενας?Ας παω με τους αλλους και οτι γινει.
Ας γυρισω,να λυσω τον γριφο που σωστα λες,της καθημερινοτητας,αυτον
που μου εκχωρηθηκε,οπως παλι σωστα λες,με την γεννηση μου.Τι να κανουμε?Ετσι τα βρηκαμε,ετσι ειναι τα πραγματα.

Θελω να πω με αυτο,οτι και να υπαρχει η σπιθα,αμεσως καταπνιγεται
λογω της εκ γεννετης καταπιεσης.
Αυτο θελουμε να αποτιναξουμε φιλε Εαρινε και οσοι το καταφερουμε και
το μεταδωσουμε στους απογονους,καποτε,οπως ελεγα και στον Ντοτορε,
θα γινουμε πολλοι και τους διαολοστειλουμε.
Πακετο ολους στην χωρα με τα καζανια που βραζουν!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 18:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Η Νεο-Ελληνική πραγματικότητα είναι γεμάτη αντιφάσεις φίλε μου , όλοι γνωρίζουν το σωστό και το καλό και όλοι υποτίθεται ότι σέβονται τον εαυτό τους αλλα και τους απέναντί τους....υποτίθεται ότι είναι ενήλικεςκαι συγκροτημένοι άνθρωποι...ότι είναι καλοί Οικογενειάρχες και σύντροφοι..καλοί συνεργάτες και εργαζόμενοι...ότι αυτοί -ο καθένας ξεχωριστά- σκέπτονται και συμπεριφέρονται σωστά και οτιδήποτε συμβαίνει στην ρημάδα την ζωή τους , οφείλεται στην αν-ισορροπία των άλλων...
Θαρρούν ότι κάποιοι τους πρόδωσαν , ακόμα και η ίδια η ζωή και ότι δεν τους δόθηκαν οι ευκαιρείες που "έπρεπε"...και ότι ήταν θέμα τύχης -απλά- η επιτυχία του απέναντί τους και όχι ικανότητας....
Θαρρούν ότι κάποια γρουσουζιά έχει ρίξει το σκοτεινό εκείνο πέπλο της μιζέριας και της μοναξιάς που σαν σκιά τους παίρνει στο κατόπι καθημερινά....
Θαρρούν ότι φταίνε όλοι οι υπόλοιποι που είναι ανασφαλείς και διακατέχονται απο έμμονες φοβίες και εν γένει συγκινησιακές πειρατείες....
Θαρρούν , ότι κάποιος δαίμονας έχει ρίξει σκοτεινά και δολερά εμπόδια στην ζωή τους και αυτή τους την πεποίθηση , την συντηρούν ορισμένοι "ειδικοί καλοθελητές"....με αποτέλεσμα να περιέρχονται σε μια δίνη απελπισίας και εκχώρησης της ίδιας τους της ζωής , που ουδέποτε υπεύθυνα μπόρεσαν να αναλάβουν....

ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...???

Πρόβατα που θέλουν μάντρωμα φίλε μου και αυτό διότι στην άπλα και την ελευθερία δεν αισθάνονται ασφάλεια , ο άπλετος χώρος εγκυμονεί κινδύνους και μάλιστα κινδύνους που οι ίδιοι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν....χρειάζονται ποιμένα ως ποίμνιο..αγκαλίτσες και φιλάκια και τραγούδια και λόγια γλυκά...ενίοτε παρηγορητικά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 13/01/2011 18:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 01:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Το πιο εύκολο φίλε Ευρωπαίε -πλέον Εθνικό σπόρ- είναι να κατηγοριοποιεί ο ένας τον άλλο και μάλιστα έχοντας άγνοια όλων εκείνων των συνιστωσών που δημιούργησαν αυτούς τους ψυχολογικούς χαρακτήρες...είτε αυτοί ήσαν προπάπποι...είτε παππούδες...είτε γονείς .... είτε παιδιά και μην ξεχνάμε ότι πάει "σόϊ" το "Βασίλειο"....και δεν είναι αποτέλεσμα σημερινό , απλά σήμερα δρέπουμε- κάποτε θα τους δρέπαμε- τους καρπούς αυτής της παιδείας που κατηγορείς -εσύ και ορισμένοι καρεκλάτοι/πανάσχετοι- ενώ δεν είσαι καν ο αρμόδιος...δεν θα ήθελα να επεκταθώ και θα σου έλεγα , ότι απο το να κατηγορείς καλύτερα θα ήταν να εκαιδευθείς και να καλλιεργηθείς ως άνθρωπος...κάτι σαν και σένα -καρεκλοκένταυροι- έχουν ταράξει τα νεύρα όλου του κόσμου...!!!

Tι είναι αυτό που σε τάραξε Εαρινέ? Ανήκεις μήπως και εσύ στους εκπαιδευτικούς αυτούς που δεν έχουν παιδεία?

Γιατί με λες καρεκλοκένταυρο?

Γιατί να μην μπορώ να κρίνω τους εκπαιδευτικούς Εαρινέ, όταν συναλλάσσομαι μαζί τους σε καθημερινή βάση?


quote:
Εαρινός:
Ποιός είσαι σύ -και ο καθένας σαν και σένα- που θα κρίνεις και θα επιβάλλεις την άποψή σου..???

Αυτός που σε καθημερινή βάση έρχεται σε επαφή μαζί τους.

quote:
Εαρινός:
Προσωπικά , δεν σε έχω ικανό να ξεχωρίσεις δυο γαϊδουριών άχυρα και σε έχουν και υπεύθυνο για να κάνεις και κρίσεις???

Κι εγώ σε έχω γραμμένο στα αζήτητα.....τώρα?

quote:
Εαρινός:
Γι'αυτό πάμε κατα διαβόλου...

Ανέφερα τους τρεις λόγους που πάμε κατά διαόλου.
Σπίτι, σχολείο, συναναστροφές.

Εσύ τα βλέπεις όλα καλά....γιατί τότε πάνε κατά διαόλου όπως λες?

Η Narkissa555, έθεσε τα θεμέλεια της σωστής κατεύθυνσης. Αν και η ένστασή μου είναι ότι η μόρφωση σχετίζεται με την παιδεία πολύ περισσότερο, σε σχέση με τα γράμματα, με τα τπυχία....τα ίδια όμως λέμε.

Δεν κάνουν τα γράμματα την παιδεία, η παιδεία κάνει τα γράμματα και τη στιγμή που δεν έχουμε ως λαός παιδεία δε θα έχουμε και γράμματα....το αντιλήφθηκες πτωχέ?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 13:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος...

Εαρινός:
Γι'αυτό πάμε κατα διαβόλου...[/quote]
Ανέφερα τους τρεις λόγους που πάμε κατά διαόλου.
Σπίτι, σχολείο, συναναστροφές.


Τόσο σου "κόβει" ... τόσο λές ...!!!
Αλήθεια συνδίκτυε Ευρωπαίε , μόνο τα ανωτέρω και Κυρίως μόνο σε αυτούς τους λόγους εμφανίζονται τα "παρακμιακά σύνδρομα"..???
Τι ωραία που τα λές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/01/2011 13:00:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@___
troll

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 22:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους @___  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 23:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι πρώτες εντυπώσεις "Ελεύθερε" δημιουργούνται-θεμελιώνονται νωρίς και κατα την πρώϊμη παιδική ηλικία και απο το γονεϊκό περιβάλλον , το οποίο αποτελεί τον μηνύτορα στην παιδική ψυχή του γενικότερου κοινωνικού περιβάλλοντος...

Αυτά που είδε το κάθε παιδί σε κείνη την τρυφερή ηλικία , που άκουσε...αισθάνθηκε ή κατάλαβε , θα αποτελέσουν και την βάση απο την οποία θα αντλήσει στοιχεία τόσο για τον εαυτό του αλλα και για τον περιγυρό του αλλα και την θέση του μέσα σε αυτόν τον περίγυρο...

Θα πρέπει δε να αντιληφθούμε ότι το μικρό νήπιο -το κάθε νήπιο- ούτε εμπειρίες έχει πρότερες αλλα ούτε και λεξιλόγιο και στην διάρκεια αυτών των πιο αποφασιστικών εμπειριών της πρώϊμης ζωής του , οι περισσότερες αντιδράσεις του είναι αισθήματα...

Τίποτα δεν είναι απλό και όσο νομίζουμε φίλε μου ,αντιθετα είναι τόσο σπουδαία και μείζονος σημασίας ορισμένα πραματάκια , που τα περνάμε στο "ντούκου"....μολονότι δεν θα έπρεπε...

Εκείνο το μικρό ... μικροσκοπικό , εξαρτημένο , αδέξιο και άγαρμπο πλασματάκι δεν έχει λέξεις που να μπορεί να οργανώσει νοήματα...δεν έχει συγκροτημένη λογική και λογική ανάλυση των πραγμάτων , κάθε θυμωμένη ματιά που στέλνεται προς την κατεύθυνσή του , του προξενεί φόβο αλλα μεγαλώνει την παρακατθήκη με αρνητικές πληροφορίες για τον εαυτό του ... μαθαίνει ότι υπο προϋποθεσεις θα γίνει αποδεκτό και θα αγαπηθεί και αυτό θα περάσει αναγκαστικά απο την συμμόρφωσή του προς κάθε γονεϊκή αλλα και κοινωνική επιταγή....


Το κυριαρχικό υποπροϊόν της "εκ-πολιτιστικής διαδικασίας" εν γένει...είναι τα αρνητικά συναισθήματα και οι συνεχείς εμπειρίες των δυσάρεστων αισθημάτων , καταγράφονται μόνιμα στον εγκέφαλο και δεν μπορούν να διαγραφούν...

Φαντάσου τώρα τι ζημιά κάνει στο μικρό εκείνο παιδάκι και πόσο οργανώνει την φαντασία του -αρνητικά- η κάθε φωνή που λέει "Μη αυτό είναι του διαβόλου πράγμα ... ντροπή σου ή είσαι άχρηστος ή ακόμα χειρότερα ... στον πατέρα σου ή στην μάνα σου έμοιασες και πολλά άλλα υπέροχα που ακούγονται , απο αγάπη πάντα..."

Ελπίζω να συνεχισθεί ο διάλογος και να ακοyσθούν και άλλες φωνές αλλα και η δική σου LIbero...

ΥΓ:"Και οι υπόλοιπες γενικόλογες και βαθυστόχαστες αναφορές που κατατίθενται απο τον φίλο Ευρωπαίο είναι κάτι αόριστο και ασαφές και θα πώ ότι τα παιδιά -όλα τα παιδιά- δεν θέλουν να κάνουν κακές συναναστροφές αλλα οδηγούνται εκεί...η δε ευθύνη των υποτίθεται καλών Θρησκειών και Αγίων κλπ...είναι βαρύνουσας σημασίας , αλλα μπορούμε να το αναλύσουμε μετά και θα το κάνουμε ασφαλώς"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/01/2011 23:23:59

Edited by - Εαρινός on 14/01/2011 23:24:40

Edited by - Εαρινός on 14/01/2011 23:37:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@___
troll

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 23:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους @___  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 23:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απο αγάπη εντός εισαγωγικών εν-νοούσα φίλε μου και δεν συμφωνώ καθόλου με τον Ευρωπαίο και αυτό διότι όποιον και να ρωτήσεις θα σου πεί ακριβώς τα ίδια ....

Οι ιδέες απο τις οποίες εμφορούνται αλλα και νοηματοδοτούνται οι κοινωνίες φταίνε και όχι αυτή καθεαυτή η οικογένεια ή η συναναστροφή...

Να δούμε ποιοί απαρτίζουν-συγκροτούν τις οικογένειες και να δούμε επίσης για ποιό λόγο είναι αυτοί που είναι και έτσι όπως είναι και παράγουν αυτά τα αποτελέσματα....και οδηγούν εαυτούς αλλα και τα παιδιά τους εκεί που τα οδηγούν....

Το επομενο ερώτημα είναι το εξής :
"Γιατί είναι έτσι όπως είναι οι γονείς"???
"Και γιατί τα παιδιά κάνουν -κακές- συναναστροφές"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/01/2011 23:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 00:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα παίδες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@___
troll

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 00:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους @___  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 09:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κοίτα, μακφορ. Άλλο παιδεία, άλλο εκπαίδευση. Είναι απαράδεκτο να τα ταυτίζουμε, διότι ερχόμαστε αντιμέτωποι με τεράστιες παρερμηνεύσεις.

Η Παιδεία δεν έχει να κάνει με τη μόρφωση. Έχει να κάνει με την ανατροφή, με την αγωγή σου, με αυτά που θα σου περάσουν οι γονείς σου, με τη συμπεριφορά σου ως άνθρωπος, με την προσωπικότητα και τα πιστεύω που θα διαμορφώσεις...

Η Εκπαίδευση σχετίζεται με τις γνώσεις και τη μόρφωση, με τα πτυχία και το γνωστικό επίπεδο.

Σύμφωνα με αυτά, κάποιος πανεπιστημιακός μπορεί να αποτελεί μια εξέχουσα προσωπικότητα στην εκπαίδευση ως επαγγελματίας, αλλά η παιδεία του να είναι ανύπαρκτη και ρηχή και να αποτελεί έναν "ανώριμο" άνθρωπο...

Επίσης, κάποιος που είναι εντελώς αμόρφωτος προφανώς δεν έχει λάβει εκπαίδευση, αλλά μπορεί να είναι το νούμερο ένα υπόδειγμα παιδείας και ένα αξισέβαστο και αξιότιμο υπόδειγμα ανθρώπου.


Narkissa555 σε αγαπω και εσενα για να μην εχεις παραπονο.

Αμαλία σε αγαπώ.



Αχαχαχαχα!! Μάλλον πρέπει να ανησυχώ, ε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@_
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 10:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους @_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2011, 12:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανόνισε, είναι ζηλιάρα η Αμαλία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 16:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΥΛΑ..


Πριν απο λιγο διαβασα στο tromaktiko.gr οτι καταργηθηκε ο ετησιος
διαγωνισμος ευρωπαιων μαθητων στα αρχαια Ελληνικα.
Αιτια το κοστος της φιλοξενιας των μαθητων και το κοστος των
επιδιδομενων βραβειων.
Συνολικο κοστος 100.000 ευρω.!!!!!!!!!!!!

Οσα τρωει ο Παγκαλος στα πολυτελη ξενοδοχεια.

Ειστε πρακτορας ξενων δυναμεων κυρια Διαμαντοπουλου!!
Εξυπηρετειται ξενα συμφεροντα.
Ειστε προδοτις της Ελλαδος κυρια Διαμαντοπουλου!!!

Αλλη εποχη θα εισασταν το εβδομο ατομο στο Γουδι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 17:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ψάρι από το κεφάλι βρομάει ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 15:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδεία είναι ο τρόπος σκέψης ενός λαού, η κουλτούρα του, ο πολιτισμός του!

Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν μιλούσαν για πολιτισμό αλλά για παιδεία.

Παιδεία είναι να μην πετάς σκουπίδια!!

Καλή συνέχεια στη μέρα σας..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2011, 14:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μαζί σου, αγαπητή simori, άλλωστε από ένα σημείο κι ύστερα Έλληνες ονομάζονταν πλέον εκείνοι οι οποίοι λάμβαναν την ελληνική παιδεία και ζούσαν σύμφωνα με αυτήν.

Από αυτό που αναφέρεις πάντως:

quote:
Παιδεία είναι να μην πετάς σκουπίδια!!

καταλαβαίνω πως δυστυχώς ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας μας δεν έχει παιδεία...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 12:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε Dying_Incubus και δυστυχώς οι περισσότεροι Έλληνες του σήμερα δεν έχουν παιδεία και ο λόγος που αναφέρω το παράδειγμα είναι γιατί πολλοί συνδέουν τη παιδεία μόνο με την εκπαίδευση στα σχολεία και τη μόρφωση.
Με την ευκαιρία να σου ευχηθώ καλός πολίτης



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 13:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να είσαι καλά!
Με την σειρά μου, σου εύχομαι κι εγώ ότι καλύτερο.

Η εκπαίδευση από μόνη της είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, από εκεί και πέρα όμως χρειάζεται να βάλουμε σε λειτουργία το μυαλό μας εμείς οι ίδιοι ώστε να επεξεργαστούμε όλα αυτά τα οποία μαθαίνουμε και να εμβαθύνουμε στα πράγματα, να κάνουμε συλλογισμούς, αλληλοσυνδέσεις, να μάθουμε να χειριζόμαστε την κριτική σκέψη.

Έχω γνωρίσει ανθρώπους με πολύ καλή μόρφωση οι οποίοι όμως δεν είχαν παιδεία κι έχω γνωρίσει κι ανθρώπους οι οποίοι για διαφόρους λόγους δεν έλαβαν τόσο μεγάλη μόρφωση, έχουν όμως μια πραγματική παιδεία την οποία θα μπορούσαν πολλοί να "ζηλεύουν".




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1398926
Maintained by Digital Alchemy