ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο ΟΦΙΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, Η ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΠΗΓΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2014, 20:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Αφού δεν μου λες το χρώμα, πες μου τουλάχιστον, προς βρώση, ή για αγροτικές εργασίες?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2014, 21:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καφές μου είχε... ότι ήταν ο 3ος σερί.
Εντάξει η ερώτηση ήταν καθαρά για να γράψεις αυτά που έγραψες ως απάντηση, να δω πως το βλέπεις πάνω κάτω το θέμα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2014, 23:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε ρωτήσω κι εγώ κάτι λεβαντίνε.

Τί σημαίνει δίκαιο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 00:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσκαλώ και τον αδερφό μου τον Αμεινία:

Αμεινία, τις προάλλες, άφησες καμπόσους μαλάκεs σε μια υπέροχη κουβέντα περί Δημοκρατίας. Έχεις την καλοσύνη να επαναλάβεις κι εδώ τα εκεί?

Λεβαντίνε, τί σημαίνει Δημοκρατία?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 00:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν με ρώταγες καλύτερα πότε θα πεθάνω . Πιο εύκολο.
Νομιζω για να ορίσουμε δικαιοσύνη πρέπει να συγκρίνουμε όμοια μεταξύ τους. Στην πραγματικότητα τίποτα και κανείς δεν είναι αρκετά όμοιος με τον άλλον.

Για να μην μου πεις όμως ότι υπεκφεύγω που είναι κάτι που σιχαίνομαι, θα σου απαντήσω για το τι θεωρώ σχετική δικαιοσύνη. Θα υποθέσω ότι θα μιλήσουμε για ανθρώπους.
Για μένα λοιπόν είναι το να δίνεται η δυνατότητα και η πρόσβαση σε ίσες ευκαιρίες σε όλους τους "διαγωνιζόμενους" στα της ζωής να φτάσουν το στόχο τους, σε περίπτωση που αυτός ο στόχος είναι δίκαιος.
Και δίκαιος ειναι ο στόχος είναι αυτός που δεν στερεί από τους άλλους "διαγωνιζόμενους" να φτάσουν τον δικό τους στόχο.

Αλλά όπως σου είπα DSM, για μένα δεν υπάρχει δικαιοσύνη πραγματική. Δν δύναται. Δύναται όμως να υπάρξει κατανόηση και σεβασμός του ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ. Σε έναν τέτοιο κόσμο, κατανόησης και σεβασμού του διαφορετικού, έννοιες όως η δικαιοσύνη και η αγάπη, είναι άχρηστες.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα δώσε.. αυτό ήταν πιο εύκολο...

Δημο-κρατία είναι η συνθήκη όπου σε ένα σύνολο, μια ομάδα (ο Δήμος για την αρχαία Αθήνα) η πλειοψηφία αποφασίζει για τα ΚΟΙΝΑ, και επουδενί για τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Η δημοκρατία απαιτεί συνθήκη προαποφασισμένη από ΟΛΟΥΣ από πριν, δημοκρατικά.
Πχ το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατικές διαδικασίες σε εκλογές που ψηφίζει το 5 τοις εκατό, είναι μπανανία και όχι δημοκρατία. Η μάλλον είναι μια δημοκρατική απόφαση που θα μπορούσε να ισχύσει για αυτό το 5%, και μόνο. Αλλά έχει τρελά μεγάλη έκταση το θέμα. Είναι ένα θέμα σελίδων από μόνο του.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 00:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Νομιζω για να ορίσουμε δικαιοσύνη πρέπει να συγκρίνουμε όμοια μεταξύ τους. Στην πραγματικότητα τίποτα και κανείς δεν είναι αρκετά όμοιος με τον άλλον.

Για να μην μου πεις όμως ότι υπεκφεύγω που είναι κάτι που σιχαίνομαι, θα σου απαντήσω για το τι θεωρώ σχετική δικαιοσύνη. Θα υποθέσω ότι θα μιλήσουμε για ανθρώπους.
Για μένα λοιπόν είναι το να δίνεται η δυνατότητα και η πρόσβαση σε ίσες ευκαιρίες σε όλους τους "διαγωνιζόμενους" στα της ζωής να φτάσουν το στόχο τους, σε περίπτωση που αυτός ο στόχος είναι δίκαιος.
Και δίκαιος ειναι ο στόχος είναι αυτός που δεν στερεί από τους άλλους "διαγωνιζόμενους" να φτάσουν τον δικό τους στόχο.

Αλλά όπως σου είπα DSM, για μένα δεν υπάρχει δικαιοσύνη πραγματική. Δν δύναται. Δύναται όμως να υπάρξει κατανόηση και σεβασμός του ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ. Σε έναν τέτοιο κόσμο, κατανόησης και σεβασμού του διαφορετικού, έννοιες όως η δικαιοσύνη και η αγάπη, είναι άχρηστες.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.


Με απογοήτευσες.

Αν το ψάξεις, θα δεις πως σχεδόν κανείς δεν γνωρίζει την ετυμολογία της λέξης. Το πιό κοντινό στην αλήθεια μάλλον, είναι από εδώ:

http://www.greeklaws.com/pubs/uploads/3061.pdf

Μπορεί να είναι μια φοιτητική εργασία, αλλά δες την παραπομπή, και ψάξε το βιογραφικό του συγγραφέα. Της παραπομπής.

Άρα: Ετυμολογικά προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα «δείκνυμι», κάτι που εκφράζει άλλωστε το ουσιαστικό περιεχόμενο της λέξης ως το
«υποδεικνυόμενο ορθό»

Ερωτώ λοιπόν. Τί σημαίνει ορθό και ποιός είναι το υποκείμενο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 00:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Χαχα δώσε.. αυτό ήταν πιο εύκολο...

Δημο-κρατία είναι η συνθήκη όπου σε ένα σύνολο, μια ομάδα (ο Δήμος για την αρχαία Αθήνα) η πλειοψηφία αποφασίζει για τα ΚΟΙΝΑ, και επουδενί για τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Η δημοκρατία απαιτεί συνθήκη προαποφασισμένη από ΟΛΟΥΣ από πριν, δημοκρατικά.
Πχ το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατικές διαδικασίες σε εκλογές που ψηφίζει το 5 τοις εκατό, είναι μπανανία και όχι δημοκρατία. Η μάλλον είναι μια δημοκρατική απόφαση που θα μπορούσε να ισχύσει για αυτό το 5%, και μόνο.


Εύκολο λες. Οκ. Μέχρι να μας πει τη γνώμη του και ο Αμεινίας, πόσα είδη Δημοκρατίας υπάρχουν? Πόσα έχουν εφαρμοστεί κατά καιρούς στην Ελλάδα, ας πούμε, κι αυτή τη στιγμή, ποιό από όλα εφαρμόζεται?

Μην βιαστείς. Πάντως, ενώ αυτά που μου απάντησες είναι πολύ όμορφα, δεν έχουν ουσιαστική σχέση με τη Δημοκρατία.

Σε ακούω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη μου αναντανακλαστική αντίδραση ήταν να απαντήσω αμυνόμενος. Αλλά όπως έχω ξαναπεί μεγάλωσα δυστυχώς (ή ευτυχώς). Αρα σβήνω την ανούσια απάντηση που είχα έτοιμη και επιφυλάσσομαι. Είναι καλό να μαθαίνεις. Και νομίζω αυτή η συζήτηση μπορεί να μπει βαθειά στο θέμα που συζητάμε, καθώς και στην αναζήτηση του ρόλου μας που είναι και το προκείμενο.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 12/12/2014 01:03:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... να πείσει την κυρία Μαρία την κυρία Κούλα κτλ. Ότι δεν υπάρχει Θεός, ότι τα πάντα είναι αυτόνομα κτλ. Και στην ουσία όμως αν το δούμε ακόμα και η επιστήμη δουλεύει για αυτούς, γιατί χαίρονται σε έναν κόσμο όπου δεν υπάρχει κρίση από πουθενά και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, χωρίς να την πληρώσουν ουσιαστικά ποτέ.




Μαρία

Λυπάμαι που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Πρόθεση μου δεν ήταν να σε στεναχωρήσω , ούτε να στεναχωρήσω κανέναν άλλο. Άλλωστε εγώ σε κανένα σημείο δεν ισχυρίστικα ούτε άμεσα αλλά ούτε και έμμεσα οτι δεν υπάρχει Θεός. Στόχος μου είναι η απομυθοποίηση και τίποτα άλλο.

Αυτό που λέω (που προσπαθώ) Μαρία είναι ,οτι υπάρχει ένας άλλος εαυτός, παράλληλος και διαφορετικός απο το εγώ, ο οποίος διακρίνεται απο μια σχετική αν οχι απόλυτη αυτονομία. Τα περιεχόμενα , οι λειτουργίες και οι δομές του ασυνειδήτου , διακρίνονται απο υψηλό βαθό αυτονομίας. Για παράδειγμα η λειτουργία της καρδιάς , ο ρυθμός της , η πίεση του αίματος , κτλ, ρυθμίζονται απο ενα τμήμα του εγκεφάλου που ανήκει στις ασυνείδητες αυτόνομες μονάδες . Σε αυτό το τμήμα η συνείδηση , δηλαδή η θέληση του εγώ , δεν μπορεί να ασκήσει κανέναν λειτουργικό έλεγχο , και αυτό συμβαίνει και με την θερμορύθμιση , την πέψη της τροφής , κτλ.


Άλλες σχετικά αυτόνομες λειτουργίες συναντάμε και στον συναισθηματικό εγκέφαλο (παλαιοθηλαστικό) , όπου εκεί πάλι η συνείδηση έχει έναν σχετικά χαμηλό ως μηδενικό ρόλο ελέγχου και ρύθμισης. Δηλαδή όταν έχουμε κάποιο παθολογικό άγχος για κάτι πολύ συγκεκριμένο , όπως είναι για παράδειγμα μια φοβία (μια κατσαρίδα) , όσες φορές και αν πούμε πρίν την συνάντηση με την κατσαρίδα οτι δεν θα φοβηθούμε, δεν έχει σημασία , γιατί τελικά αυτός που θα πάρει τον έλεγχο στην περίπτωση συνάντησης με την κατσαρίδα, θα είναι ο συναισθηματικός (παλαιοθηλαστικός) εαυτός. Επίσης σχετικά αυτόνομες αντιδράσεις εκτός απο τις φοβίες και το άγχος , είναι η ενσυναίσθηση , ο έρωτας , η αγάπη της Μητέρας πρός το παιδί, κτλ. Στις ίδιες περιοχές βρίσκονται και μνήμες (δεδομένα) . Ακόμα και η καρδιά μέσω του δικού της νευρικού συστήματος , που είναι έξω απο τον εγκέφαλο, διατηρεί ενα ποσό αυτόνομων πληροφοριών μνήμης . Αυτό ίσως μπορεί να γίνει περισσότερο φανερό μέσα απο μαρτυρίες ανθρώπων , στους οποίους έχουν γίνει μεταμοσχεύσεις .


Αυτό που λέω εγώ, είναι οτι αυτές τις αυτόνομες δράσεις - αντιδράσεις του οργανισμού, οι οποίες ανήκουν εξελικτικά σε προηγούμενη βαθμίδα , είναι και χαρακτηριστικά των άλλων ζώων ( ερπετά - θηλαστικά), και η συνείδηση , δηλαδή το εγώ , δεν έχει τον απαιτούμενο έλεγχο να τα ελέγξει άμεσα . Διατηρούν επομένως την αυτονομία τους.

Η συνείδηση απο την άλλη έχει τον έλεγχο σε ενα υψηλότερο επίπεδο, που περιλαμβάνει την αντίληψη υψηλού επιπέδου , την λογική , την γλώσσα , την φαντασία , κτλ.

Η συνείδηση είναι μια ιδιότητα κυρίως , κοινωνικού αναπρογραμματισμού απο την αρχή . Ένα μικρό παιδί μπορείς να το πάρεις και απο βρέφος ακόμα μέχρι την ενηλικίωση του , να το εκπαιδεύσεις και να το κάνεις άγιο. Ένα άλλο παιδί, μπορείς να το πάρεις και να το εκπαιδεύσεις και να το κάνεις κανίβαλο, δολοφόνο , κλέφτη. Ένα άλλο παιδί μπορείς να το πάρεις και να το κάνεις ζώο ανάμεσα σε άλλα ζώα , χωρίς γλώσσα και ανθρώπινη συμπεριφορά. Έχουν βρεθεί παρατημένα παιδιά μέσα σε άγρια περιβάλλοντα , που έγιναν όμοια με τα ζώα που μεγάλωσαν μαζί. Στην ουσία η ιδιότητα της αφομοίωσης απο το περιβάλλον, δεν υπάρχει μόνο στην συνείδηση , αλλά ειναι χαρακτηριστικό όλης της φύσης (χαμαιλέοντας - αλογάκι της παναγίας - λουλούδια - έντομα - κτλ) . Συνειδητής και ασυνείδητης. Στην συνείδηση απλά , πέρνει διαστάσεις πολύ μεγάλης ελευθερίας επιλογής της αφομοίωσης .


Όταν όμως συγκρούονται οι ενορμήσεις , τα ασυνείδητα περιεχόμενα , τα ένστικτα , κτλ με τις καταπιεστικές εντολές της συνείδησης που έχει αφομοιωθεί εντός ενος Χ πολιτισμού Ψ πολυπλοκότητας , τότε δημιουργείται δυσαρμονία και σύγκρουση. Η σύγκρουση οφείλεται στα απωθημένα περιεχόμενα και στις διαφορετικές προτεραιότητες κάθε ξεχωριστού τομέα. Συνειδητού - ασυνειδήτου. Το ασυνείδητο δεν κατανοεί τι κάνει η συνείδηση και διαμαρτύρεται . Η συνείδηση όμως ξέρει τι κάνει και κατευθύνει στοχευμένα τους ιδιοτελείς της σκοπούς . Όταν η απόκλιση μεταξύ των δύο μεγιστοποιηθεί, ξεκινά μια αλλαγή κατάστασης λειτουργίας όλου του οργανισμού (αλλαγή φάσης ).

Σε αυτή τη φάση τα αυτόνομα περιεχόμενα και κατ' επέκταση οι υποστηρικτικές τους δομές, αυτονομούνται σε ενα ενιαίο μεγάλο σύνολο δευτερογενούς προσωπικότητας . Αυτή την προσωπικότητα κάποιοι την ονομάζουν σκιά. Η σκιά επαναστατεί έναντι της συνείδησης ξυπνώντας ολα τα αμυντικά της όπλα και διεγείροντας συντονισμένα , όλα τα τμήματα που ελέγχουν το ασυνείδητο. Η άγιοι καταφέρνουν αυτή την απόκλιση σταδιακά και μέσα απο ψυχοσωματική άσκηση, να την μηδενίσουν και να συγχωνέυσουν συνειδητό ασυνείδητο , σε μια αδιαίτερτη και ελεγχόμενη ατομικότητα.

Στην τελική, η διέγερση του νωτιαίου μυελού της σπονδυλικής στήλης που αποτελεί την βάση του ερμετοειδούς , αποτελεί και την έσχατη μονάδα άμυνας και εισόδου, στα δεδομένα του συλλογικού ασυνειδήτου και κατ επέκταση την εμφάνιση παραψυχολογικών φαινομένων (τηλεπάθεια- διόραση -τηλεκίνηση - κτλ) .


Σήμερα γνωρίζουμε οτι ο άνθρωπος αποτελεί μια αδιάσπαστη οντότητα σε συνέργεια με τον υπόλοιπο κόσμο. Ο κόσμος είναι ενας πολλαπλός βρόχος ανάδρασης όλων των μερών με όλα τα μέρη . Η διαπλοκή και η συνεργασία συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα, νοηματοδοτώντας μια ολιστική λειτουργικότητα , απο τα πιο απλά εως τα πιο πολύπλοκα . Κάθε τι που υπάρχει γύρο μας , εκτός απο ενέργεια - ύλη είναι και πληροφορία ταυτόχρονα. Αυτή την δυικότητα την συναντάμε πρακτικά σε πολλές εφαρμογές. Την συναντάμε στα CD που γράφουμε τραγούδια , την συναντάμε στις μνήμες των ηλεκτρονικών υπολογιστών ,την συναντάμε στο βιολογικό νευρικό δίκτυο του εγκεφάλου, την συναντάμε στον πυρήνα των κυττάρων , την συναντάμε στα τρανζίστορ.

Κάθε τρανζίστος παράγει πληροφορία, και κάθε τρανζίστορ είναι ένα σύνολο σωματιδίων. Όταν η σμίκρυνση της κλίμακας της ύλης των τρανζίστορς φθάσει στα όρια των υποατομικών σωματιδίων , θα μιλάμε για την στοιχειώδη δομή ως μονάδα πληροφορίας . Ή δη μελετώνται εφαρμογές τρανζίστορς σε μέγεθος σωματιδίων. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η πληροφορία σε αυτή την κλίμακα , μπορεί κάτω απο ειδικές συνθήκες (μαγνητικά πεδία) να είναι σε μια φάση επαλληλίας άπειρων θεωρητικά ενδιάμεσων καταστάσεων των δεδομένων 0 και 1.


Δέν βλέπω με ποιόν τρόπο αναιρείται ο θεός απο όλα αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τί νομίζω πως γίνεται, λεβαντίνε?

Ελάχιστοι άνθρωποι κάνουν ένα βήμα πίσω. Όλοι τα ξέρουμε όλα. Και δεν είναι καθόλου έτσι. Ειδικά με τις λέξεις. Κοίτα εδώ στο forum πχ.

Συνήθως, τα θέματα πάνε από μπουρδολογία σε μπουρδολογία. Μιλάμε -κι εγώ μαζί φυσικά-, χωρίς να ορίζουμε τη σημασία των λέξεων. Και μετά έχουμε και την απαίτηση να βγαίνει νόημα και να υπάρχει ροή και παραγωγή σκέψης. Αρxίδια μάντολες, δηλαδή.

Από την άλλη, έχουμε την εντύπωση, πως ο καθένας μας μπορεί να πιάνει ένα θέμα από όπου γουστάρει. Από όπου τον βολεύει. Φυσικά και μπορεί. Είναι όμως κι ο βέβαιος δρόμος για να καταλήξει στις μάντολες.

Προφανώς κι ουδέποτε με 'απογοήτευσες'. Ποιός είμαι, για να έχω τέτοια έπαρση (όχι που δεν έχω, αλλά ελπίζω πως ακόμα δεν είμαι τόσο νούμερο). Ρητορικό ήταν το συμπέρασμα. Όχι όμως και η επιθυμία μου να τακτοποιήσουμε τον διάλογο.

Ο οποίος διάλογος, άρα και οι ερωτήσεις, πολύ λιγότερο αφορούν εμένα που τις θέτω, κι εσένα που έχεις την ευγένεια να απαντάς, αλλά μάλλον όλους όσους παρακολουθούν και προσπαθούν να καταλάβουν τί παίζει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Επειδή κάπου σε έχω χάσει -εννοώ στις συνολικές σου τοποθετήσεις στο forum-, τί ακριβώς είναι η συνείδηση, πού εδράζεται κατά τη γνώμη σου, ποιά είναι η σχέση της με το ασυνείδητο και σε ποιά είδη ανταποκρίνεται?

Αν κάνεις κέφι, γράψε τις απαντήσεις σου σε κατά το δυνατόν σύντομα και περιεκτικά bullets.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το καλύτερο που έχεις να κάνεις , είναι να ξαναδιαβάσεις ολες μου τις αναρτήσεις απο την αρχή.

Δεν είναι τόσο απλά οσο φαίνονται.

Καποια στιγμή που θα είμαι καλά προετοιμασμένη θα γράψω και για την συνείδηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρα: Ετυμολογικά προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα «δείκνυμι», κάτι που εκφράζει άλλωστε το ουσιαστικό περιεχόμενο της λέξης ως το
«υποδεικνυόμενο ορθό»

Ερωτώ λοιπόν. Τί σημαίνει ορθό και ποιός είναι το υποκείμενο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Ορθό,ίσως,θα μπορούσαμε να πούμε ότι σημαίνει αυτό που αντέχει στο χρόνο.Αυτό που στέκεται και δεν πέφτει ποτέ.Αν και εφόσον έχουμε να κάνουμε με έναν τρόπο του φέρεσθαι και πράττειν,ορθός είναι ο τέλειος,δηλαδή,ο καλύτερος δυνατός από τον οποίον δεν μπορείς ούτε να αφαιρέσεις ούτε να προσθέσεις κάτι.Θα τολμούσα να πω ο αιώνια στεκόμενος.

Τρόπος τέτοιος που ανεξαρτήτως χρονικών περιόδων,κοινωνικών ή κάθε άλλου είδους πλαισίων και αξιακών συστημάτων να θεωρείται σωστός.

Υποκείμενό του ο εμπνευσμένος άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Σεβαστό, αν και θεωρώ πως δεν σου ζήτησα κάτι πολύ δύσκολο. Υποθέτω, δηλαδή, πως είναι πιό λειτουργικό να εξηγήσεις επιγγραμματικά πέντε πράγματα κι εδώ, μιας και μπαίνεις στη διαδικασία να αναφέρεσαι μακροσκελώς σε τέτοιες έννοιες, ενώ κανείς από τους αναγνώστες δεν είναι υποχρεωτικό ή και εύκολο να ανατρέξει στα κατά καιρούς σχόλιά σου.

Άλλωστε, δεν είναι και πολύ κομψό να χρησιμοποιεί κανείς ως παραπομπές τα δικά του κείμενα. Όχι πως απαγορεύεται, απλά δεν είναι κομψό.

Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζεις πως θα βοηθούσε μια επιγραμματική σύνοψη? Για να μην διαχέεται η προσοχή. Κατά τη γνώμη μου φυσικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα εδώ είναι ενα φόρουμ εσωτερισμού και εγώ έχω σκάψει πόλυ μέσα μου για αυτές τις προσωπικές απόψεις. Δεν περιμένω να τις αποδεχθεί κανείς ως κοινές και κατανοητές. Είναι αυτό που έχω να δώσω και τίποτα άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΩΝ

quote:
ορθός είναι ο τέλειος,δηλαδή,ο καλύτερος δυνατός από τον οποίον δεν μπορείς ούτε να αφαιρέσεις ούτε να προσθέσεις κάτι.Θα τολμούσα να πω ο αιώνια στεκόμενος.

Τέλειο είναι αυτό που πληρώθηκε και ολοκληρώθηκε. Δεν έχει σχέση με τον χρόνο, ούτε με την διάρκεια.

quote:
Ορθό,ίσως,θα μπορούσαμε να πούμε ότι σημαίνει αυτό που αντέχει στο χρόνο.Αυτό που στέκεται και δεν πέφτει ποτέ.

Ισχύει, αλλά σε μια, ας πούμε, αρχιτεκτονική αργκό. Υποθέτω πως δεν αναφερόμαστε σε κίονες.

quote:
Τρόπος τέτοιος που ανεξαρτήτως χρονικών περιόδων,κοινωνικών ή κάθε άλλου είδους πλαισίων και αξιακών συστημάτων να θεωρείται σωστός.

Ορθό είναι το σωστό. Και σωστό είναι το ορθό. Θα ορίσουμε το διά του οριζομένου, ή έστω, μιας παραλλαγής του, που κι αυτή αφορά στην καθομιλουμένη του περίπου. Άλλο.

quote:
Υποκείμενό του ο εμπνευσμένος άνθρωπος.

Τί θα πει έμπνευση, πώς μπορεί να θεωρηθεί ένας άνθρωπος εμπνευσμένος, ποιός μπορεί να αναγνωρίσει τον εμπνευσμένο άνθρωπο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 01:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

quote:
Κοίτα εδώ είναι ενα φόρουμ εσωτερισμού και εγώ έχω σκάψει πόλυ μέσα μου για αυτές τις προσωπικές απόψεις. Δεν περιμένω να τις αποδεχθεί κανείς ως κοινές και κατανοητές. Είναι αυτό που έχω να δώσω και τίποτα άλλο.

Δεν σε μέμφομαι. Κάθε άλλο. Κι αν λειτουργούσε το pm σου, θα το γνώριζες εδώ και αρκετές μέρες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την συνείδηση, να ξαναπω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ, γιατί αν και η arte στα συνολικά που λέει δεν με βρίσκει διαφωνούντα (εκεί με τα παραψυχολογφικά φαινόμενα λόγω βιωμάτων δεν ξέρω αν αυτό το παρα- δίπλα στα ψυχολογικά μπορεί να στέκει), θα ήθελα και γω να πω πως το βλέπω μπακάλικα για να συννενοηθούμε.

Συν-είδηση πάνω κάτω όπως το αντιλαμβάνομαι είναι η αντίληψη του ΘΕΣΗΣ της ατομικοτητας σου μέσα στο Ολο, καθώς και των επιμέρους μικρότερων ατομικοτήτων που σε απαρτίζουν, από το ΕΓΩ. Το ερώτημα για μένα είναι αυτό το ΕΓΩ που τοποθετείται. Αυτος που παίζει μπάλα από πίσω, που κρατάει το τηλεχειριστήριο. Η από μέσα; Η δεν υπάρχει τελοσπάντων;

DSM δεν χρειαζόταν καν να διευκρινίσεις τι εννοούσες.

ΚΥΩΝ μια ερώτηση. Ποιος θα σταθεί να κρίνει ότι αυτός ο άνθρωπος που λες ειναι εμπνευσμένος; Μπορεί κάποιος με ανθρώπινα μέτρα να το κάνει; Οι αρχαίοι έβλεπαν τον Νόμο πάνω και από τους ίδιους τους Θεούς.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Οι αρχαίοι έβλεπαν τον Νόμο πάνω και από τους ίδιους τους Θεούς.

Basta λεβαντίνε. Μην βάλουμε και τον Νόμο στην κουβέντα. Όχι ακόμα. Ας περιμένουμε και τον Αμεινία, γιατί κάτι μου λέει πως έχει σχέση και με τα της Δημοκρατίας. Ένα-ένα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε.

Αφού δεν μου λες το χρώμα, πες μου τουλάχιστον, προς βρώση, ή για αγροτικές εργασίες?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Και τα δύο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Είσαι κάφρος. Αδερφέ μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

quote:
Τέλειο είναι αυτό που πληρώθηκε και ολοκληρώθηκε. Δεν έχει σχέση με τον χρόνο, ούτε με την διάρκεια.

Το τέλειο εκτός από την σημασία του πληρωμένου και ολοκληρωμένου έχει και την σημασία του ιδανικού και της τελειότητας,οπότε όπως το αντιλαμβάνομαι σε σχέση με το θέμα θα μπορούσε να συσχετιστεί με τον χρόνο.

quote:
Ισχύει, αλλά σε μια, ας πούμε, αρχιτεκτονική αργκό. Υποθέτω πως δεν αναφερόμαστε σε κίονες.

Όταν κάτι είναι δύσκολο να το προσεγγίσουμε άμεσα,θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος να γίνει αυτό είναι αναλογικά,διότι μπορεί να μας δώσει μια ιδέα.

quote:
Τί θα πει έμπνευση, πώς μπορεί να θεωρηθεί ένας άνθρωπος εμπνευσμένος, ποιός μπορεί να αναγνωρίσει τον εμπνευσμένο άνθρωπο?

Έμπνευση σημαίνει κατοχή υπό του πνεύματος.Το ζήτημα όμως όσο προχωρεί,γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

Edited by - ΚΥΩΝ on 12/12/2014 02:29:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε

Είσαι κάφρος. Αδερφέ μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ναι, μόνο όταν σε στριμώχνω στην γωνία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΩΝ

quote:
Το τέλειο εκτός από την σημασία του πληρωμένου και ολοκληρωμένου έχει και την σημασία του ιδανικού και της τελειότητας,οπότε όπως το αντιλαμβάνομαι σε σχέση με το θέμα θα μπορούσε να συσχετιστεί με τον χρόνο.

Τί θα πει ιδανικό? Με ποιούς όρους και για ποιόν? Είναι βασική αρχή της λογικής και των μαθηματικών, πως δεν μπορούμε να ορίσουμε διά του οριζόμενου. Άλλο.

quote:
Όταν κάτι είναι δύσκολο να το προσεγγίσουμε άμεσα,θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος να γίνει αυτό είναι αναλογικά,διότι μπορεί να μας δώσει μια ιδέα.

Το δέχομαι. Πόσο καλύτερη ιδέα μπορούμε να πάρουμε όμως, αν αντιμετωπίσουμε το δύσκολο ευθέως? Στον ελεύθερο χρόνο μας, έστω.

quote:
Έμπνευση σημαίνει κατοχή υπό του πνεύματος.

Ωραίος. Αν κι εδώ θα έπρεπε να σε ρωτήσω, τί είναι το πνεύμα?

quote:
Το ζήτημα όμως όσο προχωρεί,γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Δικό σου το θέμα. Σε χαλάει ο τρόπος που συμμετέχω?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΥΩΝ
Έμπνευση σημαίνει κατοχή υπό του πνεύματος.

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα επ'αυτού.
Σωστά η έμπνευση είναι κατοχή υπό του πνεύματος.Τι γίνεται όμως όταν το ίδιο το πνεύμα, δεν είναι σωστό...

Π.χ
Εμπνευση είχε ο Αϊνστάϊν, αλλά έμπνευση είχε και ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης.
Δηλαδή υπάρχει διαχωρισμός καλού και "κακού" πνεύματος, ή αυτός ο διαχωρισμός είναι μεν υπαρκτός στον τρισδιάστατο κόσμο μας, αλλά δεν ισχύει στον άϋλο του πνεύματος?


Επεσαν μερικές ερωτήσεις στο τραπέζι και βλέπω ότι οι ερωτώμενοι ποιούν το...παπί.
Επίπεδο συζήτησης θα μου πείς...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Πως σου ήρθε αυτό βρε?
Πως είναι δυνατόν να με χαλάει ο τρόπς που συμμετέχεις, αφού είμαι ο μόνος που σε...ανθίζεται?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

quote:
Δηλαδή υπάρχει διαχωρισμός καλού και "κακού" πνεύματος, ή αυτός ο διαχωρισμός είναι μεν υπαρκτός στον τρισδιάστατο κόσμο μας, αλλά δεν ισχύει στον άϋλο του πνεύματος?

Είναι η ώρα να συζητήσουμε για το καλό και το κακό?

quote:
Επεσαν μερικές ερωτήσεις στο τραπέζι και βλέπω ότι οι ερωτώμενοι ποιούν το...παπί.
Επίπεδο συζήτησης θα μου πείς...!

Θα ήταν προτιμότερο να δεις απαντήσεις σε dt? Κι αν δεν θα ήταν, που δεν θα ήταν, θέλεις να προγγίξεις τους συμμετέχοντες? Στο δικό σου θέμα-προβληματισμό?

Υ.Γ.1. Μου αρέσει να σου βάζω χέρι, πάντως.

Υ.Γ.2. Κι εγώ σε αγαπάω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 02:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
αφού είμαι ο μόνος που σε...ανθίζεται?

Είσαι βέβαιος και πέραν πάσης αμφιβολίας για αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy