ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο ΟΦΙΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, Η ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΠΗΓΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 20:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ Μαριάννα... όχι σκύλους κι εσύ, θα με πιάσει πανικός!

(Ιταλός, χίλια συγνώμη για αυτό που θα ακολουθήσει, αλλά δεν κρατιέμαι.

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7958&page=5

Εχετε δημόσια πρόσκληση για ανάγνωση και για συμμετοχή όλοι)

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε.


Edited by - Heretic on 22/10/2014 20:09:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 20:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν κ.κτηνίατρε, νευρολόγε, ψυχολόγε κι ότι είσαι τέλος πάντων από αυτά τα ειδικά περί ΟΒΕ.
Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μου την λες.Επειδή απλά δεν ξέρεις την τύφλα σου.

Οταν βιώνω μια ΟΒΕ, είτε παίρνω μαζί μου το σώμα μου, είτε το αφήνω να το κοιτάς εσύ καλωδιωμένο, με τα μαραφέτια σου να δείχνουν τις εγκεφαλικές μου δραστηριότητες, μόνο εγώ ξέρω τι πραγματικά είδα και βίωσα, τι πληροφορία ανέσυρα και ταξινόμησα.Εσύ βλέπεις μόνο το τάδε νεύρο να πάλλεται και την δείνα σύναψη να ροδοκοκκινίζει, τις χημικές διεργασίες και τα τοιαύτα.

Αφου ρε "ειδικέ", αγνοείς ακόμη τι είναι ψυχή, αν υπάρχει ή όχι, αν είναι ύλη ή όχι, τι στο διάολο μου τσαμπουνάς περί παιχνίδια του μυαλού μου?Εσύ τα βίωσες ή εγώ?

Και ποιός σου είπε στο κάτω-κάτω της γραφής, ότι εγώ δεν εξετάζω και την περίπτωση να είναι όντως mind games?Αλλά δεν είμαι κάθετος κι σίγουρος όπως εσύ, που αποφαίνεσαι με απόλυτη σιγουριά και καμαρωτός, πως δεν υπάρχει επέκεινα και πως βλέπω ρομαντικές αηδίες, επειδή απλά θέλω να τις δω.

Αυτοί είναι οι στοχασμοί ενός ρεαλιστή-ορθολογιστή...εκλαϊκευμένες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 22/10/2014 20:59:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 21:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ εύγε για το τελευταίο μήνυμά σου.. νομίζω εκφράζει πολύ κόσμο που οι πανταχού "ειδικοί" προσπαθούνε να ταξινομήσουνε σε κατηγορίες και ψυχικές ασθένειες..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 22:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε περίπτωση που αυτό που περιγράφει ο Νικόμαχος θεωρείται ψυχική ασθένεια τότε δηλώνω ασθενής.... με πάσα ευγένεια προς τους σώας τας φρένας...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 22:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sol-Mix
Heretic: Αν κατάλαβα καλά είναι «μια κλασσική εξωσωματική (πλησίον του θανάτου) εμπειρία (NDE-OBE)» δεν έχω ιδέα τι σημαίνει το (NDE-OBE).
Εξωσωματική εμπειρία, όπως την καταλαβαίνω με βάση το δικό μου σύστημα αναφορών, είναι η συνειδητοποίηση του αστρικού σώματος. Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το αστρικό σώμα ούτως ή άλλως καθώς είναι μέρος της εσωτερικής δομής του, αυτό όμως δε σημαίνει οτι γνωρίζει οτι το κατέχει και το χρησιμοποιεί συνειδητά.

Η ψυχή δεν είναι το ίδιο πράγμα με το αστρικό σώμα, αν και υπο συνθήκες δεν είναι λάθος να χρησιμοποιήσουμε τη λέξη ψυχή για να αναφερθούμε σε αυτό.


quote:
1./ Η «ψυχή» είναι δώρο του διαβόλου και ο «παρατηρητής» δώρο του «θεού» ;;; η μήπως είναι ανάποδα ;;;
Φίλε Sol-Mix, αν δεν ορίζουμε τις λέξεις που χρησιμοποιούμε, δεν γίνεται να κοινωνήσουμε με ακρίβεια τις απόψεις μας.
Επιπλέον αν οι ίδιοι δεν έχουμε κατανόηση πάνω σε αυτά που λέμε, ούτε θα μπορούμε να ορίσουμε τα νοηματά τους αλλά ούτε και να τα κοινωνήσουμε στους άλλους. Θα μπορούμε μόνο να έχουμε μια υποτυπώδη επικοινωνία - ή μαλλον την ψευδαίσθηση της επικοινωνίας - με άτομα που συμμερίζονται την άγνοιά μας. Για αυτό και εγώ συχνά προτιμώ να μένω στο παρασκήνιο, γιατί δε μ'αρέσει να μιλάω για πράγματα που δεν γνωρίζω - αν και πολλές φορές αναγκάζομαι

Τώρα, στα συγκεκριμένα ερώτηματά σου:

quote:
1./ Η «ψυχή» είναι δώρο του διαβόλου και ο «παρατηρητής» δώρο του «θεού» ;;; η μήπως είναι ανάποδα ;;;

Κατά πρώτον, τι είναι για εσένα η ψυχή; Και κατά δέυτερον, τι εννοείς όταν λες παρατηρητής;
Για εμένα η ικανότητα της αληθινής παρατήρησης πηγάζει από αυτό που - ο πολύς κόσμος το λέει "ψυχή"- εγώ το λέω Ουσία. Για να το εξηγήσω περαιτέρω θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι παρατήρηση.

quote:
2./ Η «ψυχή» είναι δώρο των κατοίκων του Ωρίωνα και ο «παρατηρητής» δώρο των «Δρακονιανών» ;;; η μήπως είναι ανάποδα ;
Ίσως μέσα στο δικό σου σύστημα πεποιθήσεων να υπάρχουν "δρακονιανοί" και οντότητες απ' τον Ωρίωνα κ.τ.λπ.
Στο δικό μου σύστημα αυτά δεν απορρίπτονται αλλά ούτε τα ενστερνίζομαι
Άρα για εμένα αυτή είναι μια... μη-ερώτηση

quote:
3./ Και τα δύο τα ποίο πάνω είναι «παπαριές» και ο άνθρωπος είναι η «σκακιέρα» και όχι κάποιο κατ’ επιλογή του, πιόνι στο «σκάκι».
Φίλε μου, αν είσαι αρκετά <<σοφός>> για να πεις οτι ο καθένας έχει ένα δικό του <<πλαίσιο αντιλήψεων>> θα πρέπει να καταλαβαίνεις και οτι αυτά που ρωτάς, συνδέονται άμεσα με τη δική σου κοσμοαντίληψη

quote:
Italos
ΘΑ το συγκεκριμενοποιήσω να το δούμε λίγο λίγο.
Μπορούμε αν φυσικά σας ενδιαφέρει, να δούμε κατ'αρχάς ποια είναι η αρχική αυτή γνώση που πήραμε ως άνθρωποι, αν μπορούμε να την προσδιορίσουμε με ιστορική αναδρομή, την ποιότητα της και την εξέλιξη της, και ποια θα μπορεί να είναι η συνολική γνώση, καθώς και που μπορεί αυτή να βρισκεται,(ακασικά αρχεία, σύμπαν, συλλογικό ασυνείδητο κτλ.) και αν θεωρούμε ότι είναι πρωταρχική, προυπήρχε δηλαδή της δημιουργίας. (αν και στο τελευταίο νομίζω όλοι θα συμφωνήσουμε.)
Φίλε Ιταλέ, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αναλυτικά σε επερχόμενο μήνυμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 22:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι κατέλαβε τον Νικόμαχο. Κάποιος να εκτελέσει banishing ritual!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 23:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, θα ήθελα να κάνω μια διαφοροποίηση, λεξιλογική - εννοιολογική, όπως θέλετε πείτε το.

θα ήθελα να διαχωρίσω τη Γνώση από την πληροφόρηση...

Αν κάποιος θα ήθελε πριν απο δική μου τοποθέτηση να μιλήσει λίγο για αυτές τις έννοιες, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος να το κάνει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 11:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά είστε άπαικτοι, ότι φαντάζεστε καταλαβαίνετε, ότι θέλετε γράφετε, απομονώνετε κάτι, ότι βρείτε ; ότι σας εξυπηρετεί ; δεν ξέρω και πετάτε την μπάλα στην εξέδρα κλπ.κλπ.

Με κάθε τρόπο προσπαθείτε να παραποιήσετε την αλήθεια, και να την μεταφέρετε στα πιστεύω σας; στα συμφέροντα σας;

Αν νομίζετε ότι αυτά τα κάνετε αόρατοι ή ανώνυμοι σας διαβεβαιώνω ότι από το τέλος του προηγούμενου αιώνα δεν ισχύει αυτό, για οποιονδήποτε η οποιαδήποτε έχει κάποιο νόημα ή έχει κάτι να πει.

Τι δεν μπορείτε να καταλάβετε από την περιγραφή, ένας τύπος μόνος του βλέπει, το σώμα του νεκρό στο κρεβάτι του και ένα μπαλόνι που ενώνετε με το σώμα του με έναν ομφάλιο λώρο, δηλαδή στο δωμάτιο υπάρχουν τρία πράγματα, οντότητες, πες τες όπως θέλεις.

Πρώτο πράγμα, οντότητα κλπ είναι το σώμα (το λέω νεκρό σώμα, πες το όπως θέλεις)

Δεύτερο πράγμα, οντότητα κλπ το μπαλόνι ( το λέω ψυχή, πες το εσύ όπως θέλεις)

Τρίτο πράγμα, οντότητα κλπ αυτό που βλέπει τα ποίο πάνω ( το λέω παρατηρητής, πες όπως θέλεις)

Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνετε μέχρι εδώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Edited by - Sol-Mix on 23/10/2014 11:48:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychotronic Schizophilia
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 13:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychotronic Schizophilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν κ.κτηνίατρε, νευρολόγε, ψυχολόγε κι ότι είσαι τέλος πάντων από αυτά τα ειδικά περί ΟΒΕ.
Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μου την λες.Επειδή απλά δεν ξέρεις την τύφλα σου.

Οταν βιώνω μια ΟΒΕ, είτε παίρνω μαζί μου το σώμα μου, είτε το αφήνω να το κοιτάς εσύ καλωδιωμένο, με τα μαραφέτια σου να δείχνουν τις εγκεφαλικές μου δραστηριότητες, μόνο εγώ ξέρω τι πραγματικά είδα και βίωσα, τι πληροφορία ανέσυρα και ταξινόμησα.Εσύ βλέπεις μόνο το τάδε νεύρο να πάλλεται και την δείνα σύναψη να ροδοκοκκινίζει, τις χημικές διεργασίες και τα τοιαύτα.

Αφου ρε "ειδικέ", αγνοείς ακόμη τι είναι ψυχή, αν υπάρχει ή όχι, αν είναι ύλη ή όχι, τι στο διάολο μου τσαμπουνάς περί παιχνίδια του μυαλού μου?Εσύ τα βίωσες ή εγώ?

Και ποιός σου είπε στο κάτω-κάτω της γραφής, ότι εγώ δεν εξετάζω και την περίπτωση να είναι όντως mind games?Αλλά δεν είμαι κάθετος κι σίγουρος όπως εσύ, που αποφαίνεσαι με απόλυτη σιγουριά και καμαρωτός, πως δεν υπάρχει επέκεινα και πως βλέπω ρομαντικές αηδίες, επειδή απλά θέλω να τις δω.

Αυτοί είναι οι στοχασμοί ενός ρεαλιστή-ορθολογιστή...εκλαϊκευμένες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 22/10/2014 20:59:13


Χαου μενυ αουαρς περ ντευ ντου γιου μαστουρμπειτ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychotronic Schizophilia
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychotronic Schizophilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ εύγε για το τελευταίο μήνυμά σου.. νομίζω εκφράζει πολύ κόσμο που οι πανταχού "ειδικοί" προσπαθούνε να ταξινομήσουνε σε κατηγορίες και ψυχικές ασθένειες..


γιου νιντ σαμ στρονγκ πιλλς του ριλαξ φρομ δις φακντ απ συμπτομ οβ εγκο γορσιπ λουνασυ, μαι φακντ απ μιζεραμπλ φρεντ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 17:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sol-Mix Τι δεν μπορείτε να καταλάβετε από την περιγραφή, ένας τύπος μόνος του βλέπει, το σώμα του νεκρό στο κρεβάτι του και ένα μπαλόνι που ενώνετε με το σώμα του με έναν ομφάλιο λώρο, δηλαδή στο δωμάτιο υπάρχουν τρία πράγματα, οντότητες, πες τες όπως θέλεις.

Πρώτο πράγμα, οντότητα κλπ είναι το σώμα (το λέω νεκρό σώμα, πες το όπως θέλεις)

Δεύτερο πράγμα, οντότητα κλπ το μπαλόνι ( το λέω ψυχή, πες το εσύ όπως θέλεις)

Τρίτο πράγμα, οντότητα κλπ αυτό που βλέπει τα ποίο πάνω ( το λέω παρατηρητής, πες όπως θέλεις)

Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνετε μέχρι εδώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Sol-Mix την περιγραφή αυτή δεν την είχα διαβάσει όταν έγραφα το προηγούμενο μήνυμα. Τα ερωτήματα όμως που κάνεις δεν αφορούν την εμπειρία που περιέγραψες παραπάνω - αν τα έχω διαβάσει σωστά - αλλά τον τρόπο ίσως που την ερμηνεύεις μέσα από το δικό σου σύστημα αναφορών, το οποίο δεν συμμερίζομαι
Με πιο απλά λόγια φίλε Sol-Mix, δε θεωρώ οτι μέσα από την εμπειρία σου (όπως την περιγράφεις) προκύπτουν αυτά τα ερωτήματα που κάνεις. Αυτά ίσως προκύπτουν από την κοσμοθέασή σου, εκτός αν έχεις άλλες εμπειρίες μέσα από τις οποίες προκύπτουν, τις οποίες δεν γνωρίζω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 18:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gnostic Student: Σήμερα πλέον η «κοσμοθέαση» μου είναι ένα λευκό βιβλίο, που προσπαθώ να ξαναγράψω, η άποψη μου είναι: «ότι η δέχεται κάποιος τα πραγματικά περιστατικά που του συμβαίνουν ή πάει στο Δαφνί»
Λοιπόν στο περιστατικό αυτό, ξαναγράφοντας την «κοσμοθέαση» μου, την βρίσκω μ’ αρέσει αυτή η λέξη, ο άνθρωπός αποτελείται από τρία πράγματα, τα δύο από αυτά εν ζωή συνδέονται, το τρίτο γραφεί τα άλλα δύο στα παλαιότερα των υποδημάτων του, όταν πεθάνει ο άνθρωπός, αυτό που γραφεί τα αλλά δύο, κληρονομεί για να μην πω του «φορτώνετε» θέλει δεν θέλει και το ένα από τα άλλα δύο που συνδέονται μεταξύ τους, ΟΧΙ ΤΟ ΣΩΜΑ, αρά έχουμε:

Πρώτο πράγμα, το σώμα μας μάλλον εδώ συμφωνούμε όλοι.

Δεύτερο πράγμα, αυτό που ενώνετε με το σώμα μας, βαλε περιγραφή «………………» που την καταλαβαίνεις.

Τρίτο πράγμα, αυτό που αγνοεί το πρώτο και το δεύτερο πράγμα και του «φορτώνετε», βάλε περιγραφή «……………» που την καταλαβαίνεις.

Μην αρχίσεις να αραδιάζεις περιγραφές βιβλίων και σοφών, και τα βαρύτερα του αέρα δεν γίνετε να πετάξουν, και η Γή είναι επίπεδη και εκατοντάδες άλλα.

Psychotronic Schizophilia: συνέχισε πλάκα έχεις, ότι και κάνεις αυτά που θέλω να γράψω θα τα γράψω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychotronic Schizophilia
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 18:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychotronic Schizophilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gnostic Student: Σήμερα πλέον η «κοσμοθέαση» μου είναι ένα λευκό βιβλίο, που προσπαθώ να ξαναγράψω, η άποψη μου είναι: «ότι η δέχεται κάποιος τα πραγματικά περιστατικά που του συμβαίνουν ή πάει στο Δαφνί»
Λοιπόν στο περιστατικό αυτό, ξαναγράφοντας την «κοσμοθέαση» μου, την βρίσκω μ’ αρέσει αυτή η λέξη, ο άνθρωπός αποτελείται από τρία πράγματα, τα δύο από αυτά εν ζωή συνδέονται, το τρίτο γραφεί τα άλλα δύο στα παλαιότερα των υποδημάτων του, όταν πεθάνει ο άνθρωπός, αυτό που γραφεί τα αλλά δύο, κληρονομεί για να μην πω του «φορτώνετε» θέλει δεν θέλει και το ένα από τα άλλα δύο που συνδέονται μεταξύ τους, ΟΧΙ ΤΟ ΣΩΜΑ, αρά έχουμε:

Πρώτο πράγμα, το σώμα μας μάλλον εδώ συμφωνούμε όλοι.

Δεύτερο πράγμα, αυτό που ενώνετε με το σώμα μας, βαλε περιγραφή «………………» που την καταλαβαίνεις.

Τρίτο πράγμα, αυτό που αγνοεί το πρώτο και το δεύτερο πράγμα και του «φορτώνετε», βάλε περιγραφή «……………» που την καταλαβαίνεις.

Μην αρχίσεις να αραδιάζεις περιγραφές βιβλίων και σοφών, και τα βαρύτερα του αέρα δεν γίνετε να πετάξουν, και η Γή είναι επίπεδη και εκατοντάδες άλλα.

Psychotronic Schizophilia: συνέχισε πλάκα έχεις, ότι και κάνεις αυτά που θέλω να γράψω θα τα γράψω.



Αιβ γκατ νοου προυμπλεμ γουιδ γιου

Αι ντοντ αντερσταντ γουαι γιου γκετ ιν δε μιντλ

ντου γιου γοντ του χαβ δε σειμ φειτ εζ γιορ φρεντς Πυρινος Heretic Νικομαχος?

Σειβ γιορσελφ

ντοντ φακ γουιδ ντιμονς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 07:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδιά, εξαντλήσαμε το θέμα της γνώσης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 19:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι Πύρινος, και θα προβλέψω οτι δεν θα εξαντληθεί σε αυτό το θέμα ούτε σε αυτό το τόπικ, ουτε σε αυτο το φόρουμ. Πιθανόν να καταλήξει με κάποιον καυγά μεταξύ δυο στατιστικά επιλεγμένων οξύθυμων, μπορεί και όχι, μπορεί να κλειδωθεί, προσωρινά ή δια παντός, αλλα λύσεις δεν θα δώσει. Οτι καλό προκύψει πάντως θα είναι εφήμερο. Μήπως είναι τελικά καλύτερα, απλά να κάνουμε πλάκα;

-Τριπτόλεμος, που χάθηκες;


Edited by - Heretic on 24/10/2014 19:33:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 21:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, επειδή κατά βάθος είμαι ένας ταπεινός και καλοσυνάτος άνθρωπος, αυτήν τη φορά θα σου τη χαρίσω. Αν όμως ξανα αναφερθείς στο όνομά μου εδώ ή σε άλλο νήμα και τύχει της προσοχής μου, τότε θα με κάνεις να πιστέψω ότι αποζητάς τη συντροφιά μου κι επομένως θα με αναγκάσεις να εστιάσω την προσοχή μου πάνω σου (πάλι).

Όποια κι αν είναι η συνέχεια πάντως, εγώ νίπτω τας χείρας μου! Για να είμαι σωστός απέναντι στο φιλόξενο αυτό φόρουμ, πάντα.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 21:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον. Εχεις να συνεισφέρεις κάτι παραγωγικό σε αυτό που συζητάμε, μιας και χρειάζεται να αναπτερωθεί το ενδιαφέρον; Δεν εννοώ να σπείρεις δαιμόνια, τουλάχιστον αν το κάνεις να είναι επι του θέματος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 21:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι συνεισφέρω σε θέματα μετά από πρόσκληση και όχι όταν και αν το θέλω εγώ;

Το μόνο θέμα στο οποίο έχω σκοπό να "συνεισφέρω" προς το παρόν είναι σε αυτό των παραγωγικών φιλοφρονήσεων σχετικά με το άτομό σου. Έπειτα από τη δική σου ευγενική πρόσκληση, βέβαια!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 23:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK, να σε διευκολύνω τότε: Liber B.S!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 23:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο ώρες αυτό σκεφτόσουν;

Liber E.M.M!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 00:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι, κανουμε και καποια εργασια εν τω μεταξυ. Τα προς το ζην βλεπεις. Ε.Μ.Μ ? Μου διαφευγει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 00:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εργασία κάνεις; Έκθεση πρωτότυπων/έξυπνων ιδεών; Ε.Μ.Μ = βρες το!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 01:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν είναι κάτι πρωτότυπο αλλά είναι το κοινότυπο υβριστικό που υποψιάζομαι, αστο. Δεν κάνεις για συζήτηση γενικά!

Edited by - Heretic on 25/10/2014 01:21:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 01:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να αφήσω ρε φιλαράκι; Εσύ δεν με προσκάλεσες;

quote:
Μήπως είναι τελικά καλύτερα, απλά να κάνουμε πλάκα;
-Τριπτόλεμος, που χάθηκες;

Και μάλιστα για "πλάκα" υποτίθεται; Ε, λοιπόν, πάλι πλάκα σου κάνω, όπως σου αρμόζει γενικά!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 09:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ λάιτ, λέω να το κοιτάξουμε λιγάκι. Θα αφήσω στην άκρη τα φανταχτερά του ουρανού και θα το ρίξω στα γήινα, που είναι καιαυτά που με απασχολούν, και τα θεωρώ και πιο σοβαρά.


quote:
Ενδεικτικά να πω ότι θεωρώ ότι μέσα σου, πέρα από ηθικούς κώδικες ανεξαρτήτως πιστεύω, πάντα ξέρεις πιο είναι το σωστό πριν κάνεις κάποια ενέργεια, ανεξάρτητα αν αυτό συγκρούεται με τα θέλω σου και με τα πιστεύω σου που είναι επίκτητα.

Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι δεν ισχύει αυτό; Υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει πριν κλέψει από αυτόν που έχει ανάγκη ότι είναι μακάκας;
Υπάρχει κάποιος που βλέπει έναν τραυματία στο δρόμο και φεύγει να μην μπλέξει, και δεν ξέρει ότι αφήνει κάποιον αβοήθητο; Υπάρχει κάποιος που ψηφίζει τα λομόγια της βουλής, και δεν ξέρει ότι αυτοί που θα εκλέξει είναι ψεύτες και κλέφτες; Υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει ότι δεν χρειάζεται να έχει 45 ζευγάρια παπούτσια, παρά τοκάνει από πλεονεξία;
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί ότι ΑΝ όλοι ακούγαμε τη ΦΩΝΟΥΛΑ μέσα μας, χωρίς τα συναισθήματα του φόβου, της παραίτησης και της πλεονεξίας, δεν θα ταν ο κόσμος ένας μικρός παράδεισος; Απλά φανταστείτε το, νοητά. Πραγματικά θέλω έναν διαφωνούντα.. Μετά θα εξηγήσουμε και τι έπαθε το θέμα, που είχε προβλεφθεί και στον πρόλογο.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 09:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απαντήσετε, αν και όσοι δεν βαριέστε, (εγώ πάντως θα αναπτύξω το συλλογισμό μου μέχρι το τέλος), θα ήθελα να ξαναδιαβάσετε την εισαγωγή, για να κατανοήσετε περί τίνος πρόκειτε. Το θέμα πραγματικά ανήκει στο παράξενο, γιατί αν φτάσουμε στο τέλος ίσως να δούμε όλοι πραγματικά πόσο παράξενο είναι αυτό που ζούμε ή μάλλον, γιατί δεν ειναι παράξενο αλλά μας φαίνεται φυσιολογικό.

Επίσης, για να μην έχουμε ασάφειες, διευκρινίζω ότι όταν μιλάω για Γνώση, εννοώ κατανόηση, η οποία σε καθιστά ΚΑΛΥΤΕΡΟ και πιο συνειδητό ως προς τη ζωή κα ιαπέναντι σε αυτή, αλλιως μιλάμε για άχρηση πληροφορία ή ακόμα χειρότερα, για παραποιημένη αλήθεια που καταστρέφει και την πραγματικότητα. Για να μην το ψάχνουμε σε αρχαίους και να γίνει κατανοητό, το μάρκετινγκ και τα ΜΜΕ είναι το καλύτερο παράδειγμα. Φτιάχνουν κόσμους, ανάγκες και ιδανικά, που είναι άχρηστα, αφού δεν μας βελτιώνουν σε τίποτα.
Ενα απλό τεστ είναι το εξής: Αν η πληροφορία δεν σου δημιουργεί ειλικρινή σεβασμό απέναντι σε κάτι και στην ζωή γενικότερα, παρά σου δίνει πλεονέκτημα απέναντι σε κάποιον, είναι άχρηστη πληροφορία. Δεν σε βελτιώνει σε τίποτα και είναι για πέταμα.

Με βάση αυτόν τον ορισμό θα πορευτώ από δω και στο εξής.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 09:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ / η Psychotronic Schizophilia

quote:

Αιβ γκατ νοου προυμπλεμ γουιδ γιου

Μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο που γράφεις με αυτό τον τρόπο.

Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα μαζί μου, όμως εγώ πλέον έχω απορίες για σένα, και για την διαχείριση του forum.

Οι διαχειριστές δεν επιτρέπουν τα "γρικλις" και καλά κάνουν, και επιτρέπουν τον δικό σου τρόπο;;;

Η Ελληνική γλώσσα διαθέτη περισσότερες από 800.000 λέξεις, γιατί χρησιμοποιείς αυτό τον τρόπο για να εκφράσεις τις όποιες διαφωνίες σου ;;;

Κάτι πολύ "κακό" μου θυμίζει αυτό.

Υστερόγραφο: δεν είμαι φίλος, δεν γνωρίζω προσωπικά, εκτός forum, κανένα από εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 10:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πατώντας πάνω στο ποστ του Sol Mix και για να αναδείξω το λάθος που μας διέπει ως ανθρωπότητα μέσα στο κακέκτυπο παραμύθι που ζουμε, θέλω να σε ρωτήσω Sol Mix σε τι ακριβώς θα σε ωφελήσει η απάντηση που θα πάρεις από τον Πσυχοτρονικό Σχιζόφιλο στα ελληνοαγγλικά τρολλιακά, τι ακριβώς θα αποκομίσεις σε σχέση με το τι ήρθες να κάνεις στο φόρουμ, και γυρνώντας την ερώτηση στον αντίποδα, τι θα σε ωφελήσει Πσυχοτρονικέ να αμολήσεις δαίμονες απέναντι στους "εχθρούς" σου, καθώς και να πικάρεις αγνώστους, ως προς το άτομο σου. Εσύ σε τι θα έχεις γίνει καλύτερος, και ποια η χρησιμότητα του όλου εγχειρήματος. Γιατί δηλαδή ΚΑΘ'ΟΛΗ τη διάρκεια της ζωής μας ασχολούμαστε με άχρηστες πληροφοριες και εγχειρήματα, ενώ το χρήσιμο φαντάζει κουραστικό ή ακόμα και αν όχι, ασχολούμαστε με αυτό ελάχιστα. Είναι πιο μεταφυσικό απ'ότι φανταζει...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 10:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix don't feed the trolls. Η διαχείριση δεν είναι the all-seeing-eye όταν το δει, θα το δει, και θα διαγράψει το τρολλ

Τριπτόλεμος θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου στο θεμα, αν έχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2014, 10:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε θα ήθελα και τη δική σου άποψη πάνω στο θέμα, με βάση την άποψη μου, αν φυσικά το επιθυμείς.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy