ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 22:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άντε να δούμε ΕΑΝ έχεις «πνευμόνια», όπως λέει και ο σοφός λαός μας, άντε να δούμε ΕΑΝ προτίθεσαι να αφήσεις τα «ΘΑ» και τα «ΜΑΛΛΟΝ» και να πράξεις έστω και μια φορά στην ζωή σου κάτι που να αποδεικνύει ότι ΤΙΜΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

Look who's talking...!

Βγες πρώτα να κάνεις δημόσια διάλογο και να φέρεις έστω και ένα απο τα στοιχεία που σας ζήτησα (σε εκείνο το διπλό τόπικ που προσπαθήσατε να το θάψετε στρην ασυναρτησία, περί των αποδείξειων αλλοίωσης Της Καινής Διαθήκης) και τα λέμε...

Τότε θα δούμε αν έχω "πλεμόνι" και συκώτι και οτιδήποτε άλλο ακολουθεί...

Το να κρύβεσαι πίσω από μια σειρά nicknames μαζί με μια ομάδα άλλων ομοϊδεατών σου και να προσπαθείτε να παίξετε τα πρακτορίστικα ή πρακτορικά σας παιχνίδια , δε μου αλλάζει την εικόνα γελοιότητας που έχω σχηματίσει για σας...

Και σε άλλους φαντάζομαι...

Εγώ τουλάχιστον είμαι Έλληνας,και Χριστιανός επειδή ερεύνησα και πείστηκα (έχοντας πολύ περισσότερα στοιχεία και αντιρρήσεις περί αυτού από τα φληναφήματά σας και όσα μπορείτε ποτέ να ονειρευτείτε) , και δεν υπηρετώ άλλα συμφέροντα, και μπορώ και να διαλεχθώ δημοσίως επί τη βάσει λογικής και αποδείξεων ...το τσούρμο των εναλλασόμενων χρηστών ομάδικών κοινών ψευδωνύμων αμφιβάλλω αν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με την έννοια αυτή πέραν της χρήσης του νου για εκπληρώσεις αποστολών μικρών και μεγάλων...

Όσοι μπαίνουν στα γρανάζια κάποιας υπηρεσίας γοητεύονται από τις προσβάσεις που έχουν , από τις δυνατότητες που τους ανοίγονται , και νομίζουν ότι έχουν γίνει ΚΑΠΟΙΟΙ πλέον...Αλλά ως ανθρωπάρια κατευθυνόμενα και μη έχοντα λογική , γνώση και κρίση,πλην εξαιρέσεων, δεν έχουν τη δυνατότητα αυτόνομης σκέψης και δημόσιου διαλόγου...

Μόνο μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων μπορούν να υπάρξουν ως όντα με τη βοήθεια της ομάδας πάντα...

(Τα παραπάνω αναφέρονται μόνο στα ανδρείκελα και ανθρωπάρια που περιέγραψα...αν σε κάποιον πληρούνται οι παραπάνω όροι ...δε φταίω εγώ ...δεν απευθύνομαι εν πρώτοις σε συγκεκριμένο πρόσωπο...εκτος αν σε κάποιον εκπληρώνονται τα παραπάνω)

Όλα είναι τέλεια

http://homepages.pathfinder.gr/filosofos3/index.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 23:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
filosofos3:
«Βγες πρώτα να κάνεις δημόσια διάλογο και να φέρεις έστω και ένα απο τα στοιχεία που σας ζήτησα (σε εκείνο το διπλό τόπικ που προσπαθήσατε να το θάψετε στρην ασυναρτησία, περί των αποδείξειων αλλοίωσης Της Καινής Διαθήκης) και τα λέμε...»

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ που να έμεινε αναπάντητο. Η φαντασία σου απλά ΟΡΓΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ φίλτατε.

Απέδειξε πρώτα ΕΣΥ την νομιμοποίηση των δήθεν «γνησίων» και μετά έλα να συζητήσουμε για τα υπόλοιπα ΜΥΘΕΥΜΑΤΑ που αενάως χαριεντίζεσαι.

Ξύπνα, καιρός ήρθε….

filosofos3:
«Τότε θα δούμε αν έχω "πλεμόνι" και συκώτι και οτιδήποτε άλλο ακολουθεί...»

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο έχεις φίλτατε. Κοινός ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ είσαι, ένας ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ και τίποτα περισσότερο.

Μόλις σου ζητήσουνε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ απλά ΤΑ ΜΑΣΑΣ. Αλήθεια, κάτι άλλο έχεις συνηθίσει στην μοναχική σου ζωή?

filosofos3:
«Το να κρύβεσαι πίσω από μια σειρά nicknames μαζί με μια ομάδα άλλων ομοϊδεατών σου..»

Για μια ακόμη φορά: απέδειξε αυτό που λες!

Όσο δεν το κάνεις, είσαι απλά ένας ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ, ένας φαντασιόπληκτος συκοφάντης…..

filosofos3:
«Εγώ τουλάχιστον είμαι Έλληνας,και Χριστιανός επειδή ερεύνησα και πείστηκα…»

Τουλάχιστον??? Ωραίο και τούτο πάλι……

Το πόσο Έλληνες ήταν κάτι από τους «πατέρες» σου να πας να μάθεις πρώτα και μετά να έρθεις να σηκώσεις την σημαία του έθνους!!!

Τρομάρα σου….

Στην υπόλοιπη την ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ που έχεις πάρει, σε αφήνω μόνο σου, καθώς μόνος σου για πολύ ακόμα θα πορεύεσαι με τα ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ και τις ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ που σε κατατρώνε….

Κακομοίρη…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 04:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κακομοίρη…

Εγώ λέω

δεν είναι Κακομοίρης αλλά...... Καλομοίρα!

Και λέω

filosofos3 = Schwabe !!!

quote:

Για μια ακόμη φορά: απέδειξε αυτό που λες!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΙΠΟΤΑ!

Schwabe-dear, τα φράγκα εδώ! > Aριθ. Λογ. Τραπ. 6660999 - MOZ society... / «Δημόσια» και κουραφέξαλα...! Δώστε ένα ραντεβού στο Μπακάκο και λύθηκε το ζήτημα (έστω στη Δωδώνη για παγωτό... στο Βόλο για τσίπουρα / από λύσεις... να φαν κι οι κότες!)

«Η κούραση των διακοπών...» / Είστε καλά;;;;;;;; * / «Όλα είναι τέλεια» / Αυτό έχει σημασία...

Φιλικά :)
SeriusB_asedΜ©Ζ society

* Αποδείξτε το > Say «cheese» να σας τραβήξω μια αναμνηστική... ((Μα τον Αλλάχ Τρισμέγιστο σαν δυο στάλες νερό...))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 09:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε Moz!!!!

Ε όχι ρε Moz, έ όχι και…….= filosofos3!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε συμπαθώ, σε εκτιμώ, σε θεωρώ πνεύμα ασίγαστο, αλλά………ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΟΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για τα τσίπουρα……..ιδέες που βάζεις καλοκαιριάτικα…….

Να σαι πάντα καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 11:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την μεριά μου φίλε Dying_Incubus, επειδή είμαι περίεργος για τις τυχούσες απαντήσεις στην ερώτησή μου, μεταφέρω εδώ τον προβληματισμό μου.
Και η ερώτησή μου απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ!
quote:
...από την άλλη φιλαράκο, αναρωτιέμαι γιατί μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία αυτός ο "μόνον άνδρας"...
Αυτό που κάνει είναι σαφώς κήρυγμα.
Οτι και να λένε οι άλλοι, απλώς τους γειώνει.
Ισως κάνει κηρύγματα γιατί θα νομίζει ότι είναι απεσταλμένος του θεού και θα πάει στον παράδεισο. Ισως και δικαίωμά του.
Επειδής όμως κσέρω ότι δεν ζούμε σ' έναν αγγελικό κόσμο, εξακολουθώ ν' αναρωτιέμαι...
ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ;

Χμμ...
Σ' ενήλικες;
Απ' όσο ξέρω, ένας ενήλικας είναι λίγο πολύ κατασταλαγμένος.
Δεν του αλλάζεις εύκολα το μυαλό.
Και σίγουρα όχι με κηρύγματα.
Ή θα συμφωνεί, ή όχι.
Και ζητάνε (φτού) κι αποδείξεις...
Επομένως μάλλον δεν απευθύνεται σ' αυτούς.

Δεν διαβάζουν και συμμετέχουν όμως μόνον ενήλικες!

Υπάρχουν και τα ανήλικα!
Και όλοι μας ξέρουμε πόσο επιρρεπή είναι σ' αυτές τις ευαίσθητες ηλικίες.
Και πόσο απορροφούν τα πάντα... (ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ)
Μήπως απευθύνεται σ' αυτούς;
Αυτό όμως είναι προσυλητισμός!
Επίσης θα μπορούσε να θεωρηθεί αθέμιτη στρατολόγηση μέσω του φόρουμ.
Από μικρή ηλικία δίοτι είναι πιο εύπλαστοι.
Μέσω των ι-μέϊλ φυσικά...
Και αν είναι έμμεσος προσυλητισμός, είναι ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κατ' εμέ!

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο, πως θα μπορούσε ν' αντιμετωπιστεί ρε γηγενή;
Εφ' όσον βέβαια το θεωρείς κι εσύ απαράδεκτο και ύπουλο...

Απευθύνω μία ερώτηση προς όλους: Εάν ισχύουν τα ανωτέρω, είναι δικαίωμά του να το κάνει;;;


Υ.Γ. Για να καταλάβουν οι αναγνώστες, η μεταφορά έγινε από ΕΔΩΘΕ

Edited by - Αίολος on 05/08/2006 11:32:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 22:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus
Αγαπητέ gigenis, αν επιθυμείς να θέσεις τα ερωτήματα σου στο μέλος που αναφέρεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα, θα μπορούσες να τα θέσεις στο topic που εκείνο έχει δημιουργήσει ώστε να λάβεις τις απαντήσεις σου.

καλα με δουλευεις τωρα;;;;;;;;;;;;

το ατομο το εχει δηλωσει ξεκαθαρα


Αν κάποιος δεν έχει Εξομολόγο Ιερέα (σαν προϋπόθεση), δεν θα μπορώ να μετέχω σε ερωτήσεις και απαντήσεις που θέτονται σε συζητήσεις στο Ημερολόγιο.

οποτε τι μου λες;;;
να θεσω το ερωτημα μου στο τοπικ του που δεν προκεται να μου απαντησει;;;;

και στην τελικη το ερωτημα απευθηνεται και στο εσωτερικα

ετσι οπως ειναι η ολη φαση καταπατα η οχι τις αρχες που εχει το εσωτερικα;;;;;;;;;;;;

μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο;;;;;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 22:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι , αφήστε τα μίση κι αρχίστε το γ...!

Μια δική μου εκδοχή επί του θέματος, αν και καμία σχέση με τους υπεύθυνους του site.

Θεωρώ ότι οι πάντες κρίνονται από τα γραφόμενα τους και οι περισσότεροι μπορούν να καταλάβουν σε τι ψυχική κατάσταση βρίσκεται ο καθένας όταν πληκτρολογεί.

Ζούμε στην εποχή της πληροφόρησης κι έτσι όλες οι απόψεις μπορούν να ακουστούν και να δούμε αν τις εκφέρει ένας γραφικός, ένας κομπλεξικός ή ένας προσυλιτιστής.

Άλλωστε υπό μια έννοια όλοι ασκούν έμμεσο προσυλιτισμό, κι έτσι τα εξαιρετικής λογικής και χιούμορ κείμενα του Schwabe λ.χ., είμαι βέβαιος ότι επηρεάζουν πολύ περισσότερο κόσμο, από το μοναχικό μονόλογο κάποιου άλλου.

Ας μην δηλητηριαζόμαστε συνεχώς αναμεταξύ μας. Ας πεί ο καθένας ότι θέλει (φτάνει να μην προτρέπει σε εγκληματικές πράξεις) και θα κριθεί ανάλογα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 22:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θες να μας πεις ότι δεν έχεις εξομολόγο ιερέα;;;
Όου!
Εγώ όμως έχω!
Εθεσα το ίδιο θέμα κι εκεί γηγενή.
Να δούμε... θα μου απαντήσει;
...να δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 23:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε Guantanamera, μας δηλώνεις ότι εάν προσηλυτίζει με αυτόν τον τρόπο είναι δικαίωμά του;

Edited by - Αίολος on 05/08/2006 23:05:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 23:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου φαίνεται ότι προσυλητίζει. Τουλαχιστον όχι περισσότερο από άλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 23:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ετυμηγορίσουν όμως κι οι αρμόδιοι του site, κι αν είναι ας αρχίσουν οι διαγραφές - πογκρόμ!!

ΦιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 10:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θες να μας πεις ότι δεν έχεις εξομολόγο ιερέα;;;
Όου!
Εγώ όμως έχω!
Εθεσα το ίδιο θέμα κι εκεί γηγενή.
Να δούμε... θα μου απαντήσει;
...να δούμε...

χλωμο το κοβω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 19:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ετυμηγορίσουν όμως κι οι αρμόδιοι του site, κι αν είναι ας αρχίσουν οι διαγραφές - πογκρόμ!!
Ποιός μίλησε για διαγραφές κλπ, φίλε μου;;;
Συζήτηση κάνουμε!
Και ο Σβάμπε δεν κάνει προσηλυτισμό.
Σε καμμία περίπτωση δεν διαφημίζει την θρησκεία του. Ετσι δεν είναι;

Και δεν μας είπες αν έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να κάνει προσηλυτισμό...


...και τα άλλα θα τα βρούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 21:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιταζοντας καποιες φορες αντικειμενικα τα πραγματα, δυσκολευομαι να καταλαβω το τι εκλαμβανανεται σαν προσυλητισμος...
Προσυλητισμος δεν ειναι και τα εκατονταδες τοπικ μεταφυσικης;
Γιατι πρεπει να θεωρουμε σαν προσυλητισμο μονο την αποψη περι Ορθοδοξης Χριστιανικης πιστης;
Επειδη ειναι επισημη;
Προσυλητισμος δεν ειναι η ταση να πεισουμε για τις ιδεες μας (οποιες και αν ειναι αυτες;)
Μερικες φορες μπερδευομαι...
Ισως επειδη ειμαι κουρασμενη...
Δεν ξερω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 12:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσηλυτισμός
ο, Ν· 1. η άμεση ή έμμεση προσπάθεια για διείσδυση στη θρησκευτική συνείδηση ετερόδοξων και μεταστροφής τους σε άλλο δόγμα· 2. ο προσεταιρισμός κάποιου σε απόψεις, φρονήματα και ιδέες, η προσπάθεια προσέλκυσης οπαδών.

Από το λεξικό "Πάπυρος".

Σε διευκόλυνα άντζι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 13:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αγαπητε μου Αιολε...
Ειμαι ακομη κουρασμενη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 15:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει.
Ξεκουράσου κι εδώ είμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 15:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χλωμο το κοβω
Κι όμως...
Απάντησε!

ΕΔΩΘΕ!


...

Edited by - Αίολος on 07/08/2006 15:52:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 19:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σοβαρη απαντηση

αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οι υπευθυνοι ακομη δεν εχουν λαβει θεση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 21:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν μας είπες αν έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να κάνει προσηλυτισμό...

Θεώρησα ρητορικό το ερώτημα σου και δεν απάντησα. Σαφώς και δεν έχει το δικαίωμα κανένας να κάνει προσηλυτισμό. Άλλωστε αν το είχε, δεν θα θεωρούταν και αδίκημα.

Όμως έχω κι εγώ σαν αντικειμενικό άτομο τις ίδιες απορίες με την Angie, και να σου πω και κάτι;
Πολλά μυνήματα έστειλα σε ένα αστείο θέμα, όταν γύρω μας -κοινωνικά και πολιτικά- γίνεται της κακομοίρας!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 22:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλά μυνήματα έστειλα σε ένα αστείο θέμα, όταν γύρω μας -κοινωνικά και πολιτικά- γίνεται της κακομοίρας!!!
Σωστά το λες φίλε μου.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 23:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ελάχιστα που έχω να πω, είναι μέσα στο Ημερολόγιο.
Απεστάλη: 07/08/2006, 23:09:05

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3483&whichpage=8&ARCHIVE=

Ευχαριστώ,

just a man.


Edited by - Just_A_Man on 07/08/2006 23:20:38

Edited by - Just_A_Man on 07/08/2006 23:22:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 13:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ο λογος που απαντω εδω ειναι γιατι σε αντιθεση με τον Just_A_Man(εληψη σεβασμου στους ορους κανονες του εσωτερικα) σεβομαι τους ορους που εχει βαλει
λογο του οτι ειμαι αθεος ξερω οτι δεν θα απαντησει στο θεμα του


Θα ήθελα να πάω τα εξής:

Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο θα πρέπει να πάρουν μέρος οι υπεύθυνοι του forum?

γιατι το φορουμ εχει καποιες αρχες και εσυ με την δηλωση σου οτ ιθα δεχεσε να κανεις συζητηση μονο με ατομα που εχουν πνευματικο τις καταπατας

Και είναι αλήθεια ότι για ποιο λόγο να μην έχω το δικαίωμα να βάζω περιορισμούς στα άτομα που θα συμμετέχουν στο θέμα.

γιατι το εσωτερικα ειναι χωρος δημοσιας συζητρησης
γιατι το εσωτερικα δεν ειναι δικο σου
γιατι σε χωρους που δεν μας ανοικουν αλα μας φιλοξενουν πρεπει να δεχομαστε τουε ορους και κανονες που εχουν θεσπησει και οχι να επιβαλουμε δικους μας

Είναι ολοφάνερο ότι, ο οποιοδήποτε, μπορεί κάθε στιγμή να καταχώρηση οποιαδήποτε ερώτηση η διάλογο.

στο θεμα που εχεις ανοιξει λες

<<Αν κάποιος δεν έχει Εξομολόγο Ιερέα (σαν προϋπόθεση), δεν θα μπορώ να μετέχω σε ερωτήσεις και απαντήσεις που θέτονται σε συζητήσεις στο Ημερολόγιο.>>
αυτοματος περιορηζεις τα ατομα που θα συμετεχουν

Αλλά πιστεύω ότι έχω κάθε δικαίωμα να ορίσω τον προσωπικό μου τρόπο επικοινωνίας. Και αυτό είναι δικαίωμα μου. Γιατί δίκαιο για μένα πάνω από όλα είναι να σέβομαι τον εαυτό μου, και τον οποιοδήποτε συνομιλητή μου. Γιατί αυτό είναι μια από τις ιδιότητες της Αγάπη και της δικαιοσύνης. Και η σιωπή είναι μια μορφή απάντησης.


εχεις το δικαιωμα μονο σε δικη σου σελιδα.
για να σεβαστεις τον συνανθρωπο σου πρεπει να σεβαστεις και αυτον που εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα
πρεπει να συζητησεις μαζι του και να του δειξεις που κατα την αποψη σου εχει λαθος.
η σιωπη δεν ειναι απαντηση ειναι γαιδουρια

Έσω για την επιθυμία μου, να έχει ο συνομιλητής μου εξομολόγο Ιερά, τα πράγματα είναι απλά.


Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί δεν είμαι Πνευματικός οδηγός, Ιερός Εξομολόγος, Θεόσταλτος, Άγγελος επί της Γης και ότι άλλο βάζει η φαντασία του καθενός.

Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί ο σκοπός μου δεν είναι να δημιουργήσω ακόμα μια οργάνωση, ομάδα, club, προσωπική εκκλησία και ότι πάλι μπορείτε να φανταστείτε.

Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί το Μυστήριο της Εξομολόγησης το έχω βιώσει πρώτα ο ίδιος, και γνωρίζω την υπερδύναμη αυτού του υπερ μέγιστου Μυστηρίου. Είναι αυτό που γέννησε τον Ιησού στην καρδιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ολα αυτα που λες ειναι ασχετα
προσπαθεις να κρυφτεις πισω απ οτο δαχτυλο σου

Όσο για τον προσηλυτισμό, θα το θεωρήσω σαν ένα καλοπροαίρετο καλοκαιρινό αστείο.


παρτο οπως θες

Επίσης από ένα σημείο και μετά νομίζω ότι ξεκαθάρισα ότι το topic απευθύνετε σε Χριστιανούς Ορθόδοξός. Άρα όσα ανήλια είναι εκτός Ορθοδοξίας δεν θα πρέπει να σας νοιάζουν, γιατί για εσάς θα είναι ασφαλείς. Αν και θα έπρεπε να σας νοιάζει που δεν είναι κοντά στον Τριαδικό μας Θεό. Από την άλλη πάλι. Για τα ανήλικα που είναι κοντά στην Ορθοδοξίας, πάλι τις σας νοιάζει?

προσωπικα με νοιαζει ο συνανθρωπος μου σε αντιθεση με σενα που σε νοιαζει ο συνσταυλιτης σου
και οταν βλεπω θεματα που κατα την αποψη μου επιρεαζουν ατομα τοτε θεωρω οτι πρεπει να καταθεσω την αποψη μου θετικη η αρνητικη
απο την στιγμη που λες οτ ιειναι μονο για ορθοδοξους τοτε πρεπει να το ανοιξεις σε σελιδα που ειναι μονο για ορθοδοξους
απο την στιγμη που εχει ανοιχτει εδω
πρεπει να δεχτεις ολα τα μελη που θελουν να συμετεχουν στο θεμα σου

Νομίζω την πρώτη ευθύνη την έχουν οι γονείς οι όποιοι έχουν τα παιδιά. Ουαί και αλίμονο, αν με αξιώσει ο Θεός για παράδειγμα και φέρω ένα παιδί στον κόσμο, και το αφήσω αδέσποτο και ασύδοτο. Τότε θα είμαι υπόλογος απέναντι στον Τριαδικό μας θεό για την δωρεά που μου εμπιστευτικέ. Που δεν το προετοίμασα να γίνει κατά χάριν Εικόνα Θεού, για να μετέχει στην κοινή Ανάσταση. Ας μην ψάχνουμε να βρούμε άλλοθι εκεί που δεν υπάρχουν.

και εγω γι αυτο τον λογο κανω θεμα
γιατι θελω το καλο για τα παιδια

Το internet είναι γεμάτο με χιλιάδες σελίδες για πάσας φύσις πνευματικές, και σκοτεινές λατρείες.


;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μάλλον κατά την ταπεινή μου άποψη, θα πρέπει να σας προβληματίζουν οι λατρείες που εκφράζουν Θυμό, Οργή Κενοδοξία, εύκολο πλουτισμό, πάσας φύσεως υπέρ ηδονές, πάσα φύσεως απληστία και μίσος για τους συνανθρώπους μας και όχι αυτοί που μιλούν για τον Ιησού Χριστώ.


μα αυτα
<<Θυμό, Οργή Κενοδοξία, πάσα φύσεως απληστία και μίσος για τους συνανθρώπους μας>>
εκφραζει το θεμα σου με τον περιορισμο που εχεις βαλει


Μήπως η ανησυχίας προέρχεται, γιατί ο φόβος σας έχει σκεπάσει την κρίση σας και δεν μπορείτε να διακρίνετε το φώς από το σκοτάδι?


η ανησυχια μου προερχεται απο τους περιορισμους που εχεις βαλει σε οσους θελουν να συμετασχουν

Ότι κάνω το κάνω από αγάπη στην Παναγιά μας και τον Χριστώ. Είναι μια κατάθεση ψυχής. Έτσι απλά. Αν σε μερικούς δεν σας κάθετε καλά αυτό, συχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.


μπορεις να κανεις επιτρεπωντας τη νσυμετοχη σε ολους

Πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να έχουμε όλοι την ευθύνη για το τη αισθανόμαστε και τη σκεφτόμαστε. Και θα πρέπει να προσπαθούμε να διακρίνουμε αν αυτό προέρχεται από αληθινή αγάπη και δικαιοσύνη και όχι από τα πάθη μας και την φιλαυτία μας.


συμφωνω απολυτος

Και κάτι που έχω πει πολλές φορές είναι ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος για να είμαι σε επικοινωνία με συνομιλητές στο forum.


δεν σου ειπα οτι πρεπε ινα δεινεις αμεσως απαντηση αλλα οτι πρεπει να επιτρεπεις σε ολους την συμετοχη τους

Εξάλλου αν κάποιος διαβάσει τις σελίδες μου προσεκτικά θα δει ότι έχω πάρει θέση σε πολλά πράγματα.


μοναχος σου χωρευε και οσο θελεις πηδα

Επίσης μπορείτε να το διακρίνει και από τον αριθμό μηνυμάτων που έχω στο forum, αλλά και από την συχνότητα που έχω καταχωρήσει μηνύματα στο topic Η Εν Χριστώ Ζωή, το χρόνο που είμαστε. Με τέσσερα μηνύματα τον τελευταίο χρόνο δεν νομίζω να φτάνει το μέγεθος κηρυγμάτων.


δεν μετραει ο ποσοτητα αλλα το ποιον των μηνυματων

Πριν ξανά γράψετε ένα μήνυμα σε οποιοδήποτε topic, και όχι μόνο στο παρόν, ας δείτε την βαθύτερη σας πρόθεση για αυτό

Καθώς επίσης, βλέπω ότι τα αισθητήρια ας λειτουργούν με πολύ διάκριση, χωρίς να διακρίνετε τον εμπαιγμό, την υποτίμηση και τον χλευασμό που γίνετε σε άλλα topic. Κρίμα. Κρίμα γιατί το χώρο πολλοί εδώ μέσα τον έχουν καταντήσει παιδική χαρά.

στα αλλα τοπικ εχουμε δικαιωμα να μπουμε και να κανουμε τη νκριτικη μας

Αυτό όμως έτσι για την ιστορία δηλαδή δεν είναι Αγάπη η Πνευματική Εξέλιξη.

ουτε αυτο που εσυ κανεις ειναι

Εύχομαι όσο ευαίσθητοι είστε για αυτό το topic, να είστε και πρόθυμοι να σκεπάστε με την δικαιοσύνη σας και την αγάπη σας κάθε ελάχιστο συνάνθρωπο μας.

εχω καθαρη την συνειδηση μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την έχω διαβάσει την απάντηση σου από το μεσημέρι. Ξεκίνησα να σoυ γράψω κάποια πράγματα, αλλά αισθάνομαι ότι θέλω λίγο χρόνο για να μην σε αδικήσω σε αυτά που μου γράφεις. Μόλις μπήκα από το πρωί στο σπίτι και είμαι πολύ κουρασμένος.

παρε οσο χρονο θες

Δεν ξέρω, αλλά διακρίνω θετικά στοιχεία στον χαρακτήρα σου, και λέω να κάνω μια εξαίρεση στις προϋποθέσει. Λέω στην γέφυρα που πάμε να χτίσουμε καλό είναι να γκρεμίσουμε τους τείχους των περιορισμών με ότι μπορεί να σημάνει αυτό σαν αποτέλεσμα.

θετικα στοιχεια σε αθεο;;;;;;;;
απιστευτιμπολ αν θες να γκρεμισεις τους τοιχους των περιορισμων ανεραισε τους περιορισμους που εχεις θεσει για το ποια ατομα θα συμετεχουν στο θεμα σου

Θα επιθυμούσε να συνεχίσουμε την συζήτηση μέσα από το Ημερολόγιο, χωρίς περιορισμούς για να μην τρελάνουμε και τον κόσμο να πηγαίνω έρχεται από το ένα topic στο άλλο?

μονο αν αφαιρεσεις τους περιορισμους
οχι για μενα αλλα για ολους

Ελπίζω μόνο να έχεις πολύ υπομονή στην αναμονή των απαντήσεών μου.
Το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι φορτωμένο με την εργασία μου, με τις παρακλήσεις για τον Δεκαπενταύγουστο και με κοινωνικές και προσωπικές υποχρέωσης.

Τί λές?
απο υπομονη απεριοριστη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 08/08/2006 23:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 19:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά τις επιτυχημένες προσπάθειες εκτροπής του θέματος σε άσχετες κατευθύνσεις και θα θαψίματός του μέσα στην πληθρώρα των άσχετων μυνημάτων, με τη σύμπραξη των κατ' όνομα μόνο "διαχειριστών" και άλλων "αρμοδίων" του εσωτέρικα και έρχομαι να υπενθυμίσω σε κάποιους κάποια πράγματα που είχα γράψει προ μηνών :

quote:
Η επιλογή της παρούσας δημόσιας απάντησης σε προσωπικά ερωτήματα έχει άμεση σχέση με το ένα από τα δύο σκάνδαλα το οποίο συνεχίζεται ακάθεκτο και φυσικά δεν έχει λήξει ούτε έχει αποκαλυφτεί ακόμη κατά το μεγαλύτερο μέρος.

Το να αποκαλύψω ότι αυτό το "σκάνδαλο" δεν ήταν σκάνδαλο αφού ήταν εν γνώση των κυβερνώντων και αποκαλύφτηκε για άλλους λόγους θα ήταν άραγε πολύ τολμηρό; Άραγε τι σχέση να έχει η επίσκεψη του προέδρου ενός κράτους που ακολούθησε μετά από σύντομο χρονικό διάστημα; Και τι σχέση μπορεί να έχει η "τιμωρία" του "σχεδιαστή των σχημάτων" για άλλο υποτιθέμενο θέμα;



Επίσης: το σοκαριστικό γεγονός έγινε αλλά δεν ήταν τόσο σοκαριστικό όσο εγώ νόμιζα. Φαίνεται ο μαζικός θάνατος δεκάδων παιδιών δε συγκινεί πια κανέναν... αφού είναι ξένα και ...λιβανεζάκια.


Συγκρίνετε τα παραπάνω με όσα αποκαλύπτονται αυτές τις μέρες από το ΒΗΜΑ και άλλες εφημερίδες για το σκάνδαλο των υποκλοπων το οποίο εννούσα πιο πάνω, καθώς είναι το μόνο που αποκαλύφτηκε με πρωτοβουλία της Ελληνικής Κυβέρνησης, και ... με τις υγείες σας!!!

Όσοι δε θέλουν να χρησιμοποιούνται πλέον ας αποδείξουν στον εαυτό τους πρώτ' απ' όλα ότι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ότι "άνω" θρώσκουν" και όχι ζώα που τα σέρνουν στις όποιες σκοπιμότητές τους οι αφέντες τους με την διαρκή ψευδολογία και εξαπάτηση που τους κάνουν.
Εξαπάτηση όσν αφορά σκοπούς γενικούς, μεγάλων ομάδων, αλλά και ειδικούς, προσώπων.

Οι νοούντες θα εννοήσουν .......

Οι άλλοι θα εξακολουθήσουν δεμένοι στα "παχνιά" τους , τρεφόμενοι αναλόγως με το επίπεδο και το χώρο που επέλεξαν να ανήκουν, και να κοιμούνται στα σπήλαιά τους ...στωικά !

Όλα είναι τέλεια

http://homepages.pathfinder.gr/filosofos3/index.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy