ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 17:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή βλέπω συχνά παράξενα όνειρα, θεωρώ καλό να δώσω βάση σε ένα όνειρο που είδα πρόσφατα και να το αναφέρω, καθώς τέτοια εντολή έλαβα από ένα ον που εμφανίστηκε στο όνειρό μου.
Μου είπε να γράψω μερικά πράγματα για να τα διαβάσουν και άλλοι άνθρωποι που ενδιαφέρονται. Επειδή δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που μου είπε απλώς τα καταγράφω και ας κρίνει ο αναγνώστης.
Τα χαρακτήρισε "δεδομένα".
Τα αντιγράφω όπως
Και είπε:

"1)Το εσωτέρικα όπως και άλλα site Εσωτερισμού στην Έλλάδα κατασκευάστηκε με σκοπό να πλήξει τις παραδόσεις του Ελληνικού έθνους μέσω παραπληροφόρησης , ειδικά τις θρησκευτικές παραδόσεις

2)Η παραπληροφόρηση συνίσταται στη δημοσίευση πληροφοριών που αυτές υποτίθεται ότι βρίσκονται σε αξιόλογα κείμενα ενώ όταν προτείνονται τέτοια αυτά είναι είτε στρατευμένα βιβλία της σύγχρονης εποχής στο αγώνα της παραπληροφόρησης είτε σε παρόμοια site είτε αναφέρονται κέιμενα γενικώς και αορίστως που δεν περιέχουν την πληροφορία, είτε αναφέρονται κείμενα που περιέχουν παραπλήσιες πληροφορίες άσχετες με το θέμα και κατάλληλα διαστρεβλωμένες

3)Την εντολή για την δημιουργία του εσωτέρικα έχουν δώσει κέντρα του εξωτερικού τα οποία συνεργάζονται με αντίστοιχα ελληνικά και τα οποία έχουν ως σκοπό την πραγματοποίηση εκείνου που ο Κίσινγκερ είχε πει αρκτετά χρόνια πριν σε συνεδρίαση της Μπίλντερμπεργ (σε ελεύθερη απόδοση) "οι Έλληνες είναι ατίθασος λαός. Πρέπει να πλήξουμε τις παραδόσεις του και ιδιαίτερα τη θρησκεία τους"

4) Η εντολή αυτή υλοποιήθηκε από πρόσωπα που άλλα μεν ήξεραν τους απώτερους στόχους του εσωτέρικα και άλλα όχι.

5)Ορισμένα από αυτά τα πρόσωπα είναι τέκτονες και άλλα όχι αλλά βρίσκονται σε αγαθές σχέσεις με στοές και είναι υποψήφια μέλη ή φιλικά προσκείμενα στις ιδέες τους.

6)Το κύριο βάρος υλοποίησης πέφτει στα χαμηλόβαθμα μέλη τα οποία και κάνουν την περισσότερη δουλειά παρά το ότι διαφωνιούν σε κάποια σημεία.

7)Μια από τις διαφωνίες είναι η εμφάνιση πολλών λογαριασμών από μέλη τα οποία γνωρίζουν ως ανώτερά τους στην τεκτονική ιεραρχία και τα οποία δεν μπορούν να τα εμποδίσουν να συμμετέχουν καθώς ακόμη και όταν δε σέβονται τους κανόνες καλής συμπεριφοράς σε μια συζήτηση.

8)Τα πολλά μέλη συνολικά του εσωτέρικα δεν είναι τόσα πολλά όσο φαίνονται γιατί αποτελούνται κατά το μεγαλύτερο μέρος από λογαριασμούς που ανήκουν σε λίγα άτομα και τα οποία έχουν ανοίξει εκατοντάδες λογαριασμούς ο καθένας.

9)Τα άτομα αυτά είναι από τους συναινούντες στο προαναφερθέν σχέδιο αν και δεν το γνωρίζουν στην ολότητά του και ορισμένα από αυτά χαίρονται να συμμετέχουν. Άλλα το κάνουν χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εεπιδή δεσμεύονται από υποσχέσεις και "όρκους" δε μπορούν να αποκαλύψουν τίποτε και είναι υποχρεωμένα να βοηθάνε στην όλη προσπάθεια ή έστω να μην την αποκαλύπτουν ακόμη και αν διαφωνούν

10)Τα άτομα αυτά είναι ορισμένα από τα υψηλά ιστάμενα στελέχη του εσωτέρικα αλλά και άλλα που δεν εμφανίζονται άμεσα να έχουν σχέση με το εσωτέρικα

11)Μέσα στο όλο σχέδιο περιλαμβάνεται και η μελέτη των κειμένων των αθώων, ανυποψίψαστων μελών που παρουσιάζουν ιδιαίτερη κινητικότητα, από ειδικευμένους ψυχολόγους ώστε να γνωρίζουν σε βάθος την ιδιοσυγκρασία τους και να κρίνουν αν αποτελούν κίνδυνο ή πιθανό συνεργάτη. Στην περίπτωση που διαπιστωθεί κίνδυνος τότε κάποιο εντεταλμένο μέλος , σύμφωνα με τις οδηγίες που θα πάρει,ανοίγει θέματα σχετικά με τα πιο ζωτικά ενδιαφέροντα του επικίνδυνου μέλους, ώστε σε κάποιο από αυτά να τσιμπήσει με σκοπό να το εκτρέψει σε απαράδεκτες εκφράσεις και να επακολουθήσει διαγραφή του.
Γιαυτό και δε μπορεί να διαγραφεί κανένα θέμα , για να μη χάνονται στοιχεία , αλλά και να μπορεί να ελεγχθεί κατά πόσο κάθε διαχειριστής και οποιοσδήποτε ανώτερος από διαχειριστής κάνει σωστά τη δουλειά του


12) Εναλλακτικός τρόπος είναι η αχταρμοποίηση ήδη σημαντικών θεμάτων και η διεξαγωγή άσχετων συζητήσεων σε αυτά , καθώς και η συμμετοχή εντεταλμένων μελών με ειδικές ψυχολογικές γνώσεις ως προς τεχνικές χειρισμού προσώπων, σε ήδη υπάρχοντα θέματα ώστε να τα εκτρέπουν ή να τα καθιστούν ακίνδυνα όταν αρχίζουν να γίνονται πόλοι αφύπνισης νέων μελών

13)Στην όλη προσπάθεια λαμβάνει χώρα και καταγραφή των ip όλων των μελών που συμμετέχουν ώστε να είναι γνωστές όλες οι προσβάσεις που έχουν στο ίντερνετ , κάθε ένα από τα μέλη, αλλά και να γίνται φανερές φιλικές και άλλες σχέσεις, όταν πχ μπαίνει κανείς από υπολογιστή φίλου του ή φίλης.Επίσης καταγράφονται και τα site που επισκέπτονται ορισμένα μέλη , αν υπάρξει σχετική εντολή. Η προσπάθεια βέβαια είναι να γίνεται αυτόματα αυτό για όλα τα μέλη αλλά αυτό δεν είναι ακόμη εφικτό καθώς μερικά έχουν πολύ καλές προστασίες που θα αποκάλυπταν το όλο εγχείρημα και γίνεται μόνο επιλεκτικά.

14) Επίσης επειδή η χρήση τέτοιων μεθόδων παρακολούθησης προσκρούει σε αρκετά σημεία σε νομικές απαγορεύσεις περί προσωπικών δεδομένων και επειδή δε μπορεί να γίνει νόμιμα ,πλην ειδικών εξαιρέσεων που χρειάζονται όμως ειδικές άδειες, χρησιμοποιούνται διάφοραων ειδών προγράμματα μη νόμιμα , δηλαδη ιοί και spyware προγράμματα τα οποία για να εγκατασταθούν απαιτούν να δοθεί από το χρήστη εντολή να γίνονται δεκτά τα cookies από το πρόγραμμα περιήγησης (ίντερνετ εξπλόρερ κλπ) και τα οποία cookies δεν έχουν τον αθώο σκοπό της διαφύλαξης ρυθμίσεων στον υπολογιστή μας και μόνο όπως διαβεβαιώνεται στη σελίδα υποδοχής στα φόρουμς, αλλά αποτελούν τη βάση για περαιτέρω υποδοχή και άλλων προγραμμάτων. Τα προγράμματα αυτά είναι γενικά παρακολουθητικά αλλά σε δύσκολες περιπτώσεις μελών τα οποία δε μπορούν να διαγραφούν φανερά με άλλον τρόπο γίνονται και τόσο επιβλαβή ώστε να εμποδίζουν κάπιον να συνδεθεί στο ίντερνετ ή στο εσωτέρικα.

15) Για τα προγράμματα αυτά και για την όλη παρακολούθηση δε γνωρίζουν πολλά πράγματα εντός του εσωτέρικα πολλά από τα υψηλά ιστάμενα μέλη αλλά εξαιρετικά λίγοι.Υπάρχει συνεργασία και με το εξωτερικό για παροχή βοήθειας.Μέσα στα πλάισια αυτά είναι και η είσοδος μέσω Troijan σε υπολογιστές μελών με σκοπό την υποκλοπή αρχείων που τους αφορούν ώστε να υπάρχει πιο ολοκληρωμένο προφίλ τους αλλά και στοιχεία που θα βοηθήσουν στο χειρισμό τους.

16)Μια ακόμη τεχνική χειρισμού προσώπων είναι να συμετέχουν κάποια πρόσωπα με κοινό ψευδώνυμο σε διαλόγους , ώστε ακόμη και ένας διασθητικός να μη μπορεί να συντονιστεί με το εν λόγω ψευδώνυμο, αλλά και το να εμφανιζεται ως αντιπαλος σε κάποιον ο ίδιος με άλλο ψευδώνυμο. Έτσι όπου και αν ανήκει κανείς θα ενταχθεί στη μια ή την άλλη άποψη και αναλόγως θα πρκύψει η κατάλληλη ομαδοποίηση των μελών ώστε να προσεγγιστούν τα πιο ενδιαφέροντα αργότερα και να διαρευνηθούν οι ικανότητες και οι προθέσεις τους για συμμετοχή σε εσωτεριστικού τύπου οργανώσεις και ιδιαίτερα σε τεκτονικές στοές.

17)Όλες οι παραπάνω πληροφορίες δίνονται για να απαντηθούν κάποιες εκκλήσεις προς τους αληθινούς εσωτερικούς διδασκάλους προσώπων που έχουν εμλπακεί στο όλο θέμα και έχουν μετανιώσει καθώς και άλλων που πρόκειται να εμπλακούν. Οι εσωτερικοί διδάσκαλοι δεν έδωσαν ποτέ παροτρύνσεις για τέτοιες μεθόδους και παρακολουθούν κάθε τι που συμβαίνει δήθεν εν ονόματί τους (γιατί έτσι δικαιολογούν τις αποφάσεις του υψηλόβαθμα στελέχη των στοών στα χαμηλοτέρου βαθμού όταν αυτά έχουν αντιρρήσεις ή αμφιβολίες για τη σκοπιμότητα των ενεργειών τους,και τα οποία αποφάσισαν να προβούν σε τέτοια χρήση του διαδικτύου).
Για 15 έτη ακόμη θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα . Μετά δε θα υπάρχει δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Το συμβολικό όνομα εκείνου που δίνει αυτές τις πληροφορίες είναι "Το Μυρμήγκι του Σολωμόντα"."

Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και μου έκανε εντύπωση που θυμόμουν αυτά που έλεγε ακόμη και όταν ξύπνησα. Για την ακρίβεια δε μπορούσα να τα ξεχάσω καθώς ένιωθα μια παρόρμηση να τα γράψω σε χαρτί και στη συνέχεια στον υπολογιστή.
Και τα έγραψα όπως τα θυμόμουν. Οπότε πιθανά να υπάρχουν λάθη αντιγραφής. Αλλά μου είπε το "Μηρμύγκι" ότι εκείνοι στους οποίους απευθύνονται ξέρουν ακριβώς τι εννοείται ακόμη και σε φράσεις που θα αντιγράψεις ελαφρώς λανθασμένα".
Μου είπε και κάποια άλλα ακόμη πράγματα αλλά με την εντολή να μην τα γράψω προς το παρόν και ότι αν το προσπαθήσω θα τα ξεχάσω.

Ακόμη είχα την παρόρμηση (έβλεπα την εικόνα ζωντανή) να τοποθετήσω αυτό το χαρτί ,5 φύλλα χαρτιού σε ζελατίνα σε ένα συγκεκριμένο σημείο μιας κοντινής πόλης, με την ένδειξη εξωτερικά "για τον Α.Χ.Α.Ν.Τ." το οποίο και έκανα.

Δε θα έγραφα τίποτε αν δεν είχα αυτή την ισχυρή παρόρμηση την οποία δε μπορώ να ελέγξω γιατί ήδη δήλωσα ότι αποχωρώ και ότι δε συμφωνώ με του σκοπούς του εσωτέρικα.Δεν περίμενα να μου συμβεί κάτι τέτοιο σήμερα.
Πιστεύω ότι έκανα το σωστό πράγμα που θα καταλάβει όποιος έθεσε τα ερωτήματα , αν τα έθεσε όντως. Αλλιώς είναι μια φαντασιπληξία και δεν έχει νόημα να την λαμβάνει υπόψιν του κανένας.


Όλα είναι τέλεια


Έχω την εντύπωση ότι ο αγαπητός ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ χρησιμοποιεί παραβολική και αλληγορική γλώσσα σε πολλά σημεία του κειμένου του.
Προσωπικά με ενδιαφέρουν πολύ τα όσα θέλει να μας πει .
Θα ήθελα όμως αποδείξεις , προς το παρόν αγαπητέ ΦΙΛΟΣΟΦΕ μιλάς πολύ θεωρητικά, περιμένω να στοιχειοθετήσεις και να συγκεκριμενοποιήσεις τις καταγγελίες σου, διότι πολλές από αυτές είναι εκτός και πέρα κάθε ηθικής αλλά και του νόμου...
Κατονόμασες πράξεις πολύ σοβαρές και απαράδεκτες από μέρος των υπευθύνων του esoterica.gr οι οποίες στοιχειοθετούν ποινικά αδικήματα σε βάρος των απλών μελών και οφείλεις να δώσεις στοιχεία ή να τα πάρεις πίσω.
Κάποιοι από εμάς αν αυτά που λες αποδεικνύονται μπορεί να κινηθούμε νομικά.
Αυτό όμως δεν θα γίνει εν μέσω δικιά σου ενοράσεως και έκστασης έστω και αν (μάλλον) μιλάς παραβολικά.
Οι παράνομες πράξεις που καταγγέλλεις όμως πρέπει να αποδειχθούν αλλιώς γίνεσαι περίγελος στην καλύτερη των περιπτώσεων…

Φιλικά .


---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 17:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΗ.

1. Εχω πέσει ξερή. Ίσως να φταίει ότι η τελευταία επιταγή που μου έστειλε ο Μέγας Αντμιν από την Αγγλία ήταν σε Ευρώ και όχι σε λίρες που με πλήρωνε πάντα.

2. Ίσως να φταίει ότι η Πυραμιντ παρ'οτι με εκνευριζει δεν μπορώ να της πω κουβέντα γιατί είναι ανώτερου βαθμού στη στοά.

3. Ίσως να φταίει ότι η Αμαλία ως μέλος παγανιστικής wicca oργάνωσης μου έκανε μάγια στην περασμένη πανσέληνο με σκοπό να με αποπροσανατολίσει.

4. Ίσως να φταίει ότι προέβλεψε το σεισμό μέλος του εσωτέρικα που ανήκε σε άλλη οργάνωση.

5. Μπορεί και να φταίει ότι καθημερινά σχεδιάζω με τον swabe τον πιο δόκιμο τρόπο καταστροφής της ορθοδοξίας.

6. Μήπως φταίει που δε γεννήθηκα το 83?

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΣΙΓΚΕΡ ΟΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΓΙΔΟΤΥΡΙ ΗΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 18:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον Φιλοσοφο
απο που εμπνευστηκε το nick name του.
Απο τον Χριστιανισμο ή τον Ελληνισμο;
Προυπηρχε ή οχι η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ;
Μηπως μπορεις να μου αποδειξεις το αντιθετο;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 19:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον Φιλοσοφο
απο που εμπνευστηκε το nick name του.

Εγώ θα ήθελα να θέσω το εξής εύλογο ερώτημα.

Ποιά είναι η αφορμή προβαίνεις σε αυτές τις αποκαλύψεις??

Η αντιπαράθεση σου.. με τον Σβάμπε.. θα μου πείς..

Σύμφωνοι αλλά ολα αυτά που λές.. δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι σου αποκαλύφθηκαν μέσω της ενόρασης
Νομίζω οτι θα ήταν πολύ αφελής κάποιος για να πιστέψει κάτι τέτοιο.
Εσύ φυσικά είσαι καλυμμένος με το άλλοθι του οράματος σε οποιαδήποτε διευκρίνηση αλλά το μεγάλο ερώτημα παραμένει..

Προφανώς λοιπόν ολα αυτά που αποκαλύπτεις τα εγνώριζες ανέκαθεν να υποθέσω...
Αν ομως δεν είχε συμβεί η αντιπαράθεση σου με τον Σβάμπε .. θα αποκάλυπτες κάτι τέτοιο??

Προφανώς οχι..
ή η αντιπαράθεση σου είναι σκόπιμη ωστε να προβείς στις αποκαλύψεις??

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός..!!

Edited by - allzzaro on 09/01/2006 19:53:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 20:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθομαι και κάνω ορισμένες πολύ απλές σκέψεις...

Αν εγώ είχα στα χέρια μου στοιχεία που να αποδεικνύουν τόσα πολλά και τόσο σοβαρά αδικήματα για κάποιον, δύο είναι οι δρόμοι που ανοίγονται μπροστά μου : Ή, αν αυτός ο κάποιος δε μ 'ενοχλεί και πολύ, κάνω μόκο και λέω "Βρε δε βαριέ...Ας βγάλει άλλος το φίδι απ' την τρύπα!" ή, αν με πιάσει το "ηρωικό" μου και τα "φιλάνθρωπα" αισθήματά μου, πάω και τα καταθέτω σαν κύριος στους αρμόδιους φορείς.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πάω στο "μαγαζί" του άλλου για να του "πουλήσω μούρη" λέγοντάς του "ξέρω για σένα πράγματα που θα σε κάψουν!"...Και δεν θα το κάνω αυτό γιατί, πρώτον και κύριον, του δίνω μ' αυτόν τον τρόπο χρόνο για να "την κάνει", να εξαφανίσει τα όποια ίχνη του! Το στοιχείο του αιφνιδιασμού είναι μεγάλης σημασίας σε τέτοιες περιπτώσεις.

Η μόνη περίπτωση να το κάνω αυτό είναι, να μην έχω τίποτε στα χέρια μου, ενδεχομένως "κάτι να έχει πάρει τ' αυτί μου" στο οποίο να έδωσα βάση άσχετα αν δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα και να θέλω ΕΙΤΕ να τον προκαλέσω επειδή μ' έχει πικράνει με κάποιον τρόπο στο παρελθόν, ΕΙΤΕ να ρίξω άδεια για να πιάσω γεμάτα ακολουθώντας την πατροπαράδοτη τακτική της μπλόφας, ΕΙΤΕ να τραβήξω γενικώς την προσοχή, πράγμα που μπορεί με τη σειρά του να οφείλεται σε διάφορους λόγους! Ή να "παίζει" και συνδυασμός των παραπάνω...Δεν αποκλείεται!

Τις καταθέτω λοιπόν κι εγώ τις σκέψεις μου προς προβληματισμό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 22:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ερωτήσεις σας είναι, φαντάζομαι, ρητορικές παιδιά.
Δεν πιστεύω να περιμένετε απαντήσεις σοβαρές...
Είναι μάλλον ευνόητες.

Φοβούνται...
Αλλοιώς δεν εξηγήται αυτό που συμβαίνει.
Κι αφού φοβούνται, καλά πάμε...

Ξεβρακώνονται από μόνοι τους!
Και πού είσαστε ακόμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 23:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H συνομωσιολογία και η σατανοφοβία οδήγησαν σε πολύ σκοτεινά μονοπάτια στην ιστορία της ανθρωπότητας ατομα που πίστευαν ότι είναι όργανα του Χριστού. Οργανα ήταν τίνος δεν ξέρω.
Η εμπάθεια και ο φανατισμός είναι της σκοτεινής ατραπού εργαλεία και σ'αυτήν οδηγούν αργά ή γρήγορα.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 23:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Υπάρχει πιθανότητα να είναι παραίσθηση το όνειρο που είδα, αλλά υπάρχει και πιθανότητα να μην είναι. Δεν μπορώ να το εκτιμήσω αυτή τη στιγμή.Πάντωε όπως είπα δεν κάνω χρήση καμμιάς συνηθισμένης ή ασυνήθιστης ουσίας , ούτε καφέ, ούτε οινοπνεύματος.

2)Το 75% των προβλέψεων αφορούσε το πρώτο σετ προβλέψεων που είδα και δεν το θεωρώ και πολύ αξιόπιστο επειδή αναφέρονταν σε προσωπικά θέματα. Υπάρχει και δεύτερο που αφορά γενικότερα θέμα , πέρα από τον έλεγχο που θα μπορούσε να έχει ένα πρόσωπο, ακόμη και αν αυτό το πρόσωπο είχε τη δυνατότητα να μου προκαλέσει τέτοιες παραισθήσεις εξ αποστάσεως. Οπότε αυτό θα είναι και περισσότερο σημαντικό για μένα όταν και εάν επιβεβαιωθεί.Θα απαιτηθεί χρονικό διάστημα μερικών μηνών για να γίνει αυτό γιατί αφορά διεθνή γεγονότα σε διάφορα πεδία.

3)Ακολουθώ αυτή τη στιγμή μια ουδέτερη στάση και δεν αποδέχομαι ούτε απορρίπτω κάτι που είναι ...όνειρο. Δεν κάνω τίποτε που δε θα έπρεπε σε περίπτωση που είναι αληθινό, αλλά και τίποτε που δε θα έπρεπε σε περίπτωση που είναι τηλεπαθητική υποβολή κάποιου προσώπου. Δική μου σκεπτομορφή αρχίζω να πιστεύω ότι δεν ήταν.Δεν είχα καμμιά διάθεση να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο που θα με γελοιοποιούσε και αν ήταν δικά μου λόγια και σκέψεις όλα αυτά γιατί να μην τα πω ευθέως; Δε θα με εμπόδιζε τίποτε για κάτι τέτοιο. Και αν πίστευα όλα αυτά εξ αρχής δε θα συμμετείχα ως τώρα. Αν πίστευα εξ αρχής σε όλα αυτά τότε και με τον τρόπο που τα λέω πάλι δε θα έπρεπε να φοβάμαι;
Νομίζω όποιος διαβάσει τα παλαιότερά μου κείμενα θα βγάλει αντικειμενικά και ορθά συμπεράσματα.

4) Τις σελίδες που είχα αφήσει σε συγκέκριμένο σημείο ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ και είναι αδύνατο να πήγε κάποιος έστω και κατά λαθος εκεί γιατί και να θέλει κανείς να πάει είναι δύσκολη η πρόσβαση. Και υπήρξε και σημείωμα ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΕ.

5) Η γνώμη μου για το εσωτέρικα έχει εκφρασατεί καθώς και το ότι δε θέλω να συμμετέχω λόγω κάθετης διαφωνίας μου με τους απώτερους σκοπούς του τους οποίους όπως είπα δεν γνωρίζουν όλοι οι συμβάλλοντες σε αυτό , ακόμη και ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ.

6)Εκείνο που με κάνει να παραξενέυομαι περισσότερο είναι η υπόδειξη ότι μπορώ να γράφω στο εσωτέρικα ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ ΏΡΕΣ ΚΑΙ ΜΈΡΕΣ ΜΟΝΟ. Αυτό δε νομίζω να έχει σχέση με οποιεσδήποτε ενέργειες κλπ. γιατι γίνεται με κάποιο "σύνθημα" το οποίο δε μπορώ να περιγράψω αναλυτικά (δεν έχω την άδεια και δε θέλω όπως είπα να το τολμήσω, μέχρι να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει).

7)Στό πρώτο όνειρο όπως ήδη έχω πει δεν είδα και δε μίλησα μόνο για το εσωτέρικα αλλά και για άλλα πράγματα αλλά επειδή δε θέλω να πω τίποτε για πράγματα που δεν ξέρω αν είναι αληθινά ακόμη και εγώ ο ίδιος ακόμη, δεν λέω τίποτε έστω και αν έχω το ελεύθερο περί αυτού.Για άλλα δεν έχω ούτε το ελεύθερο να μιλήσω και κρατάω επιφυλακτική στάση προς το παρόν και το τηρώ για την περίπτωση που είναι έστω εν μέρει αληθινά αυτά που είδα.

8)Ορισμένα πράγματα ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ και ακόμη μου φαίνονται λίγο δύσκολο να είναι αληθινά όλα. Εγώ έβγαλα συμπεράσματα από το "κλίμα" και δεν είχα μέχρι πρότινος καμμιά ειδική εμπειρία που να μου υποδεικνύει αυτά που έγραψα. Όπως θα δει όποιος διαβάσει παλαιότερα κείμενά μου δεν πίστευα (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ) ότι μπορεί να υπάρχει πανω από τους διαχειριστές κάποιο άλλο σχέδιο το οποίο να μη γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι. Θεωρούσα ότι συμβαίνουνε "εντός Ελλάδος" τα πάντα και ότι έχουν αφετηρία τους νεοπαγανιστές . Όμως δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.Περιμένω να δω αποτελέσματα στις προβλέψεις.Αλλά εδω δε μπορώ να πω μερικά ακόμη που θα μπορούσαν κάποιοι να διαπιστώσουν άμεσα ότι είναι αληθινά.

9)Η δεύτερη εμπειρία ήταν πολύ σύντομη και σε ημισυνείδητη κατάσταση και είχε μόνο δύο αντικείμενα: να μεταδοθεί το εξής μήνυμα:" ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΗΦΘΕΙ ΜΕΡΙΜΝΑ ΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΑΠΟ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΔΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΛΗΡΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ Ή ΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΛΛΗΦΘΕΙ "ΕΠ' ΑΥΤΟΦΟΡΩ" ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ."
Επίσης είχε σαν σκοπό και τη μετάδοση μερικών ακόμη πληροφοριών που είναι προς έλεγχο και δεν αφορούν άμεσα το εσωτέρικα.

Αυτά είχα να πω και ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω. Ελπίζω να απάντησα σε όλα τα ερωτήματα (τουλάχιστον σε όσα δεν υπάρχει σχετική απάντηση σε προηγούμενα κείμενά μου).Αν άφησα κάποιο κενό ας ρωτήσει σε προσωπικό μήνυμα όποιος θέλει κάτι. Λόγω δουλειάς δε θα έχω αρκετό χρόνο από δω και πέρα για να βλέπω αν υπάρχει κανένα σημείο που άφησα αναπάντητο. Σε πολλά από αυτά που τέθηκαν, μια προσεκτική ανάγνωση των παλαιότερων κειμένων μου θα έδινε άμεσα την απάντηση και δε θα έβγαιναν λανθασμένα συμπεράσματα.

Καλή φώτιση σε όλους !


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Υπάρχει πιθανότητα να είναι παραίσθηση το όνειρο που είδα, αλλά υπάρχει και πιθανότητα να μην είναι. Δεν μπορώ να το εκτιμήσω αυτή τη στιγμή.Πάντωε όπως είπα δεν κάνω χρήση καμμιάς συνηθισμένης ή ασυνήθιστης ουσίας , ούτε καφέ, ούτε οινοπνεύματος.

2)Το 75% των προβλέψεων αφορούσε το πρώτο σετ προβλέψεων που είδα και δεν το θεωρώ και πολύ αξιόπιστο επειδή αναφέρονταν σε προσωπικά θέματα. Υπάρχει και δεύτερο που αφορά γενικότερα θέμα , πέρα από τον έλεγχο που θα μπορούσε να έχει ένα πρόσωπο, ακόμη και αν αυτό το πρόσωπο είχε τη δυνατότητα να μου προκαλέσει τέτοιες παραισθήσεις εξ αποστάσεως. Οπότε αυτό θα είναι και περισσότερο σημαντικό για μένα όταν και εάν επιβεβαιωθεί.Θα απαιτηθεί χρονικό διάστημα μερικών μηνών για να γίνει αυτό γιατί αφορά διεθνή γεγονότα σε διάφορα πεδία.

3)Ακολουθώ αυτή τη στιγμή μια ουδέτερη στάση και δεν αποδέχομαι ούτε απορρίπτω κάτι που είναι ...όνειρο. Δεν κάνω τίποτε που δε θα έπρεπε σε περίπτωση που είναι αληθινό, αλλά και τίποτε που δε θα έπρεπε σε περίπτωση που είναι τηλεπαθητική υποβολή κάποιου προσώπου. Δική μου σκεπτομορφή αρχίζω να πιστεύω ότι δεν ήταν.Δεν είχα καμμιά διάθεση να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο που θα με γελοιοποιούσε και αν ήταν δικά μου λόγια και σκέψεις όλα αυτά γιατί να μην τα πω ευθέως; Δε θα με εμπόδιζε τίποτε για κάτι τέτοιο. Και αν πίστευα όλα αυτά εξ αρχής δε θα συμμετείχα ως τώρα. Αν πίστευα εξ αρχής σε όλα αυτά τότε και με τον τρόπο που τα λέω πάλι δε θα έπρεπε να φοβάμαι;
Νομίζω όποιος διαβάσει τα παλαιότερά μου κείμενα θα βγάλει αντικειμενικά και ορθά συμπεράσματα.

4) Τις σελίδες που είχα αφήσει σε συγκέκριμένο σημείο ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ και είναι αδύνατο να πήγε κάποιος έστω και κατά λαθος εκεί γιατί και να θέλει κανείς να πάει είναι δύσκολη η πρόσβαση. Και υπήρξε και σημείωμα ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΕ.

5) Η γνώμη μου για το εσωτέρικα έχει εκφρασατεί καθώς και το ότι δε θέλω να συμμετέχω λόγω κάθετης διαφωνίας μου με τους απώτερους σκοπούς του τους οποίους όπως είπα δεν γνωρίζουν όλοι οι συμβάλλοντες σε αυτό , ακόμη και ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ.

6)Εκείνο που με κάνει να παραξενέυομαι περισσότερο είναι η υπόδειξη ότι μπορώ να γράφω στο εσωτέρικα ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ ΏΡΕΣ ΚΑΙ ΜΈΡΕΣ ΜΟΝΟ. Αυτό δε νομίζω να έχει σχέση με οποιεσδήποτε ενέργειες κλπ. γιατι γίνεται με κάποιο "σύνθημα" το οποίο δε μπορώ να περιγράψω αναλυτικά (δεν έχω την άδεια και δε θέλω όπως είπα να το τολμήσω, μέχρι να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει).

7)Στό πρώτο όνειρο όπως ήδη έχω πει δεν είδα και δε μίλησα μόνο για το εσωτέρικα αλλά και για άλλα πράγματα αλλά επειδή δε θέλω να πω τίποτε για πράγματα που δεν ξέρω αν είναι αληθινά ακόμη και εγώ ο ίδιος ακόμη, δεν λέω τίποτε έστω και αν έχω το ελεύθερο περί αυτού.Για άλλα δεν έχω ούτε το ελεύθερο να μιλήσω και κρατάω επιφυλακτική στάση προς το παρόν και το τηρώ για την περίπτωση που είναι έστω εν μέρει αληθινά αυτά που είδα.

8)Ορισμένα πράγματα ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝΕ και ακόμη μου φαίνονται λίγο δύσκολο να είναι αληθινά όλα. Εγώ έβγαλα συμπεράσματα από το "κλίμα" και δεν είχα μέχρι πρότινος καμμιά ειδική εμπειρία που να μου υποδεικνύει αυτά που έγραψα. Όπως θα δει όποιος διαβάσει παλαιότερα κείμενά μου δεν πίστευα (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ) ότι μπορεί να υπάρχει πανω από τους διαχειριστές κάποιο άλλο σχέδιο το οποίο να μη γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι. Θεωρούσα ότι συμβαίνουνε "εντός Ελλάδος" τα πάντα και ότι έχουν αφετηρία τους νεοπαγανιστές . Όμως δεν ξέρω πια τι να πιστέψω.Περιμένω να δω αποτελέσματα στις προβλέψεις.Αλλά εδω δε μπορώ να πω μερικά ακόμη που θα μπορούσαν κάποιοι να διαπιστώσουν άμεσα ότι είναι αληθινά.

9)Η δεύτερη εμπειρία ήταν πολύ σύντομη και σε ημισυνείδητη κατάσταση και είχε μόνο δύο αντικείμενα: να μεταδοθεί το εξής μήνυμα:" ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΗΦΘΕΙ ΜΕΡΙΜΝΑ ΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΑΠΟ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΔΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΛΗΡΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ Ή ΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΛΛΗΦΘΕΙ "ΕΠ' ΑΥΤΟΦΟΡΩ" ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ."
Επίσης είχε σαν σκοπό και τη μετάδοση μερικών ακόμη πληροφοριών που είναι προς έλεγχο και δεν αφορούν άμεσα το εσωτέρικα.

Αυτά είχα να πω και ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω. Ελπίζω να απάντησα σε όλα τα ερωτήματα (τουλάχιστον σε όσα δεν υπάρχει σχετική απάντηση σε προηγούμενα κείμενά μου).Αν άφησα κάποιο κενό ας ρωτήσει σε προσωπικό μήνυμα όποιος θέλει κάτι. Λόγω δουλειάς δε θα έχω αρκετό χρόνο από δω και πέρα για να βλέπω αν υπάρχει κανένα σημείο που άφησα αναπάντητο. Σε πολλά από αυτά που τέθηκαν, μια προσεκτική ανάγνωση των παλαιότερων κειμένων μου θα έδινε άμεσα την απάντηση και δε θα έβγαιναν λανθασμένα συμπεράσματα.

Καλή φώτιση σε όλους !


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 23:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ το προηγούμενο κείμενο απεστάλη δύο φορές γιατί με την πρωτη αποστολή ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. Στην πρόταση "ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ " να προστεθεί ένα "Ν" στο "ΔΕ" και να γραφεί "ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ" γιατί το "ΔΕ" θα μπορούσε να θεωρηθεί αλλιώς καθώς έλειπαν τα κόμματα και να βγει αντίθετο νόημα.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 00:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ το προηγούμενο κείμενο απεστάλη δύο φορές γιατί με την πρωτη αποστολή ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. Στην πρόταση "ΟΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ " να προστεθεί ένα "Ν" στο "ΔΕ" και να γραφεί "ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΗΓΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ" γιατί το "ΔΕ" θα μπορούσε να θεωρηθεί αλλιώς καθώς έλειπαν τα κόμματα και να βγει αντίθετο νόημα.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 03:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:β) τον περιορισμό των θεμάτων που αφορούν το δογματικό περιεχόμενο της Ορθοδοξίας σε απολύτως κλειστά πλαίσια γιατί γίνεται μεγάλη ζημιά στην Ορθόδοξη διδασκαλία χωρίς αυτή να μπορεί να αμυνθεί (αφού οι χριστιανοί του forum δεν είναι εξουσιοδοτημένοι ή αρμόδιοι).

Ελεος ρε WWalker!


Έλεος ε? Καλά.

quote:
Σε τι διαφέρουν οι απόψεις σου από τις "εξουσιοδοτημένες";

Σε πολλά. Αν δεν το έχεις παρατηρήσει, ή δεν έχεις παρατηρήσει τις απόψεις μου ή δεν έχεις παρατηρήσει τις εξουσιοδοτημένες.

quote:
Και άντε και παθαίνει μεγάλη ζημιά η "Ορθόδοξη διδασκαλία", ποιός θα ζημιωθεί εκτός από το ιερατείο;

Εγώ ο Χριστιανός.

quote:
Μάλλον το πρόβλημά σας είναι ότι εδώ βγαίνουνε στην φόρα πράγματα που δεν μας τα μαθαίνουν στο σχολείο και σαφώς δεν σας αρέσουν...

Εγώ λέω καλύτερα πως το πρόβλημά μας είναι οι τόνοι ΛΑΣΠΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΥ που εκτοξεύουν οι διάφοροι πονεμένοι κατά καιρούς, και γω ο "Χριστιανός" θα πρέπει να κάθομαι να ακούω ότι χαζομάρα τους έχει κατέβει στο κεφάλι.
Δεν σου λέω πως δεν λέγονται πράγματα σωστά. Σου λέω πως στα 5 που θα ειπωθούν, τα 4 είναι μλκίες της κακιάς ώρες. Αυτές με κουράζουν, και κάνουν και ζημιά.

quote:
Και απ' ότι εμφανώς διαπιστώνετε, εδώ αμφισβητούνται τα παραμύθια που μας έχουν μάθει, και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος και τόπος για να συζητούνται ευρέως, είναι το παρόν και τα παρόμοια φόρουμ.

Δεν λέω, καλό πράγμα η αμφισβήτηση, αλλά θα πρέπει να γίνεται:
α) Καλοπροαίρετα
β) Με συγκεκριμένη κατεύθυνση
γ) όχι για να σπαστούν τα νεύρα του Ψηλού
αλλιώς καταντάει λασπολογία.
Δυστυχώς καμμία από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν πληροίται από την "αμφισβήτηση" προς την Ορθοδοξία.

quote:
Κακό πράγμα το internet ε;
Ξυπνάει τον κόσμο...

Ναι, μια χαρά κουτόχορτο ταίζουμε τον κόσμο τόσα χρόνια μέσα από το internet, τόσο που κάθε τρεις και λίγο αμολάμε ένα hoax και τρέχει ο κάθε ανυποψίαστος να <<διαδώσει το νέο>>.
Κακό πράγμα το internet λες ε? Να το συζητήσουμε καλύτερα; Να σε φέρω στα κεντρικά από κανέναν server να πιεις έναν καφέ καθώς θα βλέπεις τι σαβούρα διοχετεύεται;

Να σου λύσω λίγο την απορία φίλε... το internet το έχω σπουδάσει (ναι, κυριολεκτικά το εννοώ). Τίποτα από όσα αναφέρεις δεν είναι, το μόνο που με ενδιαφέρει εμένα είναι να σερβίρει το PC σου για να στεριώσει καλύτερα το οικοδόμημα. Από εκεί και πέρα, ναι, καλό είναι το internet, τον δευτερόντα στόχο του μια χαρά τον εκπληρώνει: μας έχει κάνει η ψυχοτρονική μια χαρά αχταρμά, με την <<ελεύθερη διακίνηση ιδεών>> (τι ιδεών δηλαδή, ότι του κατέβει του καθενός να το πετάει κι ας είναι και αρλούμπα) και τα λοιπά περί απόψεων. Πληροφοριακές ισορροπίες είναι φίλε μου, τίποτα παραπάνω. Αυτές όποιος τις ελέγχει, ελέγχει τις μάζες, τίποτα παραπέρα δεν χρειάζεται.
Αν έχεις δυνατό μυαλό βάλτο να δουλέψει και θα καταλάβεις πολλά. Λίγο ενδιαφέρει τον μηχ/κο αν εσύ σερφάρεις με την φραπεδιά στο χέρι για να δεις για τον Ολυμπιακό ή την Πανάθα, και να είσαι σίγουρος δεν το στήσαμε για πλάκα το internet, ούτε για να πίνουμε καλύτερα φραπέ κάθε πρωί. Έχει λόγο που υπάρχει, και ο λόγος αυτό εξυπηρετεί πρώτα αυτούς που το στήσαν και μετά εσένα.
Αυτά έχω να σου πω εγώ.

quote:
Ανώνυμα κι επομένως... ΑΦΟΒΑ!

Από που κι ως που... ανώνυμα, Αίολε; Νομίζεις πως υπάρχει άτομο το οποίο πίσω από το γκριζοκούτι του και την οθονάρα του είναι ανώνυμος ή δεν έχει ευθύνες για τις πράξεις του; Ή νομίζεις πως η δήθεν "ανωνυμία" που του παρέχεται μέσα από τα proxάκια του και τα κρυμμένα IP από τους άλλους συνομιλητές, του δίνει απεριόριστη εξουσία να κάνει ότι του γουστάρει;
Λυπάμαι όταν βλέπω άτομα που σερφάρουν να έχουν τέτοιου είδους ψευδαισθήσεις "ανωνυμίας" & "προστασίας" και να κρύβονται πίσω από αυτό για να βγάλουν το άχτι τους. Μακάρι να μην είσαι τέτοιος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 10/01/2006 03:39:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 12:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Λεμούριε, η ήπειρος σου από καιρό έχει εξαφανιστεί, εσύ που ήσουνα…?



Lemurios
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα Απεστάλη: 20/12/2005, 18:53:55
--------------------------------------------------------------------------------
Μεγαλειώτατε, είμαι ο λεμούριος που είδατε κοντά στο σπήλαιο του Πανός.


Ζητώ συγνώμη που δεν συστηθήκαμε, αλλά είμουν πολύ ζαλισμένος από τη μεταφορά στο χωρο-χρονικό συνεχές, και δεν σας πρόσεξα.


Ταπεινά συγνώμη που δεν πρόσεξα τη μεγαλειότητά σας, αλλά με ξύναν και τα μπαλάκια μου.


Ξέρετε, στον πλανήτη από όπου πυλο-μεταφέρθηκα, εμείς οι λεμούριοι έχουμε ανεπτυγμένο πολιτισμό, ξέρουμε και από stargates.


Αλλά για τεχνικούς λόγους, αντί να πυλο-μεταφερθώ στο ζωντανό και νοήμον σπήλαιό σας, προσγειώθηκα στο θάμνο, όπου με είδατε να γλείφω τα μπαλάκια μου.


.




.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 13:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΦΙΛΟΣ filosofos3 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel..

quote:
H συνομωσιολογία και η σατανοφοβία οδήγησαν σε πολύ σκοτεινά μονοπάτια στην ιστορία της ανθρωπότητας ατομα που πίστευαν ότι είναι όργανα του Χριστού. Οργανα ήταν τίνος δεν ξέρω.
Η εμπάθεια και ο φανατισμός είναι της σκοτεινής ατραπού εργαλεία και σ'αυτήν οδηγούν αργά ή γρήγορα.

ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ....

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΛΕΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΛΕΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.[/b]



gia ta mpalakia tpu lemouriou de tha poume tipota - erotimatiko


eki ine to zoymi

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα μπαλάκια του λεμούριου να του πούμε να τα πάρει μαζί με τη μπανάνα του και να πάει στο ΚΛΑΔΙ ΤΟΥ μπαρντον στον πλανήτη του ήθελα να πω.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lemurios
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα Απεστάλη: 20/12/2005, 18:53:55
--------------------------------------------------------------------------------
Μεγαλειώτατε, είμαι ο λεμούριος που είδατε κοντά στο σπήλαιο του Πανός.


Ζητώ συγνώμη που δεν συστηθήκαμε, αλλά είμουν πολύ ζαλισμένος από τη μεταφορά στο χωρο-χρονικό συνεχές, και δεν σας πρόσεξα.


Ταπεινά συγνώμη που δεν πρόσεξα τη μεγαλειότητά σας, αλλά με ξύναν και τα μπαλάκια μου.


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σχετικό με τα "μπαλάκια" θέμα έλειξε.
Ο λογαριασμός "Lemurios" που προκάλεσε αρχικά, απενεργοποιήθηκε.
Περισσότερα στον..."τόπο του εγκλήματος.

Έγινε και σύντομη χρονική απενεργοποίηση στο λογαριασμό του μέλους jonniebegood (2 ημέρες) λόγω της απάντησής του στην πρόκληση, η οποία (απάντηση) ξέφυγε από τα όρια των κανονισμών του forum.

_____________________________________________________________________

Επίσης, θα ήθελα να συστήσω στον WWalker να αποφύγει στο μέλλον τα μηνύματα με προκλητικό περιεχόμενο, ώστε να αποφύγει και τις όποιες παρενέργειες αυτών...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 19:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eρε .. Παναγιά μου.. κάτι απενεργοποιήσεις...

Βρέ Αμαλία.. κακώς σε εχουν βγάλει ``κυρακλείδωνε``

Η ``κυρά της σφαλιάρας`` πρέπει να σε λένε.. απαπαπα... φτυστο σβέρκο σου allzzaro.. απαπαπαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 21:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, θα ήθελα να συστήσω στον WWalker να αποφύγει στο μέλλον τα μηνύματα με προκλητικό περιεχόμενο, ώστε να αποφύγει και τις όποιες παρενέργειες αυτών...

Σε ποιο ακριβώς αναφέρεσαι;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 00:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πολλά. Αν δεν το έχεις παρατηρήσει, ή δεν έχεις παρατηρήσει τις απόψεις μου ή δεν έχεις παρατηρήσει τις εξουσιοδοτημένες.
Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω ποιές είναι οι εξουσιοδοτημένες απόψεις και δεν τις ξεχωρίζω.
Αλλά κάτι δεν κάθεται καλά εδώ...
Εάν διαφέρουν σε πολλά οι απόψεις σου από τις εξουσιοδοτημένες, τότε δεν εμπίπτεις σε αυτήν:
quote:
γίνεται μεγάλη ζημιά στην Ορθόδοξη διδασκαλία χωρίς αυτή να μπορεί να αμυνθεί (αφού οι χριστιανοί του forum δεν είναι εξουσιοδοτημένοι ή αρμόδιοι).
...την κατηγορία;
Δηλαδή κάνεις "ζημιά στην Ορθόδοξη διδασκαλία"!
Δηλαδή όταν μας λες ότι δεν πρέπει να σε παίρνουμε σοβαρά σ' αυτά τα θέματα, διότι δεν είσαι "εξουσιοδοτημένος", μας λες τι;
Κι αν δεν είσαι εξουσιοδοτημένος, γιατί συμμετέχεις στα συγκεκριμένα ζητήματα;
Για να κάνεις ζημιά;
Επ! Φιλαράκο;;;
quote:
quote:
Και άντε και παθαίνει μεγάλη ζημιά η "Ορθόδοξη διδασκαλία", ποιός θα ζημιωθεί εκτός από το ιερατείο;
Εγώ ο Χριστιανός
Εσύ, ένας απλός εργαζόμενος που δουλεύει για να ζήσει και να συντηρήσει την οικογένειά του, θα ζημιωθείς;
Με ποιόν ακριβώς τρόπο;
quote:
Εγώ λέω καλύτερα πως το πρόβλημά μας είναι οι τόνοι ΛΑΣΠΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΥ που εκτοξεύουν οι διάφοροι πονεμένοι κατά καιρούς, και γω ο "Χριστιανός" θα πρέπει να κάθομαι να ακούω ότι χαζομάρα τους έχει κατέβει στο κεφάλι.
Εδώ φίλε μου, πρέπει να μου πεις συγκεκριμένα τι εννοείς λάσπη κι εμετό, για να πάρω θέση.
Διότι καθώς καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι όσοι διαφωνούν μαζί σου εκτοξεύουν λάσπη κι εμετό.
Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μου προσάψεις λάσπες κτλ...
quote:
Δεν σου λέω πως δεν λέγονται πράγματα σωστά. Σου λέω πως στα 5 που θα ειπωθούν, τα 4 είναι μλκίες της κακιάς ώρες. Αυτές με κουράζουν, και κάνουν και ζημιά.
Οπως μπορείς και ξεχωρίζεις εσύ τα 4 από τα 5, έτσι μπορούν και οι άλλοι.
Ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι έχεις κάποια ιδιαίτερη ικανότητα παραπάνω από τους άλλους...
quote:
Δεν λέω, καλό πράγμα η αμφισβήτηση, αλλά θα πρέπει να γίνεται:
α) Καλοπροαίρετα
β) Με συγκεκριμένη κατεύθυνση
γ) όχι για να σπαστούν τα νεύρα του Ψηλού
αλλιώς καταντάει λασπολογία.
Δυστυχώς καμμία από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν πληροίται από την "αμφισβήτηση" προς την Ορθοδοξία.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς καλοπροαίρετη "αμφισβήτηση προς την Ορθοδοξία."
Αφού οποιαδήποτε αμφισβήτηση θεωρείται κακοπροαίρετη.
Ετσι δεν είναι;
Και ο συμπαθής μας Ψηλός, ε, το ζητάει ο οργανισμός του...
quote:
Ναι, μια χαρά κουτόχορτο ταίζουμε τον κόσμο τόσα χρόνια μέσα από το internet, τόσο που κάθε τρεις και λίγο αμολάμε ένα hoax και τρέχει ο κάθε ανυποψίαστος να <<διαδώσει το νέο>>.
Κακό πράγμα το internet λες ε? Να το συζητήσουμε καλύτερα; Να σε φέρω στα κεντρικά από κανέναν server να πιεις έναν καφέ καθώς θα βλέπεις τι σαβούρα διοχετεύεται;
Να σου πω εγώ τι σαβούρα διοχετεύεται στα σχολεία!
ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ!
Και εννοώ ακριβώς αυτό:
quote:
Πληροφοριακές ισορροπίες είναι φίλε μου, τίποτα παραπάνω. Αυτές όποιος τις ελέγχει, ελέγχει τις μάζες, τίποτα παραπέρα δεν χρειάζεται.
...και όποιος τις ελέγχει, πετάει το παραμύθι στα σχολεία ε;
Από εκεί ξεκινάνε όλα και όχι από το διαδίκτυο.
Σωστά;
Αλλά για εκεί δεν κόπτεται κανείς...
Γιατί άραγες;

Καλά μας τα λές φίλε μου, αλλά μήπως είσαι στην πλευρά αυτών που ελέγχουν;
Και τους ξεφεύγει ο έλεγχος;
Διότι εγώ σίγουρα δεν είμαι...
Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφονται και δεν είσαι με την ανωτέρω πλευρά, τότε καλό θα ήταν να μην προκαλείς την νοημοσύνη των άλλων.
Εκεί εκνευρίζονται ΟΛΟΙ!
Και στο διαδίκτυο σίγουρα υπάρχουν διαφόρων ειδών σκουπίδια και προπαγάνδες.
Αλλά αφού μπορούμε και τα ξεχωρίζουμε, εντάξει.


Edited by - Αίολος on 11/01/2006 00:33:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 01:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker η παρατήρησή μου αφορούσε την αναφορά σου σε "εμετούς και λάσπες" που τη βρίσκω προκλητική.
Μπορείς και χωρίς αυτές τις αναφορές.

Και - όπως ισχύει για κάθε παρατήρηση - αποδέκτης είναι εκτός από αυτόν που αναφέρεται το όνομά του, ο καθένας που επιβεβαιώνει με τη στάση του μια παρατήρηση.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 03:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννακη μου, την γλυτωσες μονο με 2 μερες!!!
Αμαλια, πως και πως περιμεναμε την εμφανιση του!!!

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 14:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιαννακη μου, την γλυτωσες μονο με 2 μερες!!!
Αμαλια, πως και πως περιμεναμε την εμφανιση του!!!
Τι έγινε ρε παιδιά;
Εχασα επεισόδιο;

Amalia

Εσείς αλλάξατε το κινητό λογότυπο του Esoterica, ή είναι κανένα αναδυόμενο;
Δηλαδή μπορώ να κάνω κλικ στο "περισσότερα";

Είμαι ελαφρώς μπούφος σε αυτά γαρ...
Αλλά καλλίτερα να ρωτάς παρά να παθαίνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 15:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάμαι κι εγώ!!!!
Εχω πάθει μια πλάκα με τον Φιλοσοφο!!! Βρε Φιλόσοφε, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που τόσοι και τόσοι σου λένε??? Δεν γίνεται ΜΟΝΟ αυτά που λες εσύ να ειναι σωστά και αν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί σου τότε τον λες κοιμισμένο, υπνωτισμένο, άσχετο κλπ κλπ??? Δεν σου κάνει ένα κλικ, τό γεγονός ότι τόσος κόσμος σου το λέει???? Και αυτό με το ον τι είναι πάλι??? Δηλαδη, ασχολείται ένα ον αφυπνισμένο, στα εσωτερικά επίπεδα, με το εσωτέρικα, τα ip, τον υιό trojan, και τα προσωπικά δεδομένα των μελών????? ΕΛΕΟΣ!!!!
Μήπως να μας δώσει και καμιά συνταγή μαγειρέματος, για να μην μας πιάνουν.............. τα μάγια?????

Τι να πω, εύχομαι να ξυπνήσεις γρήγορα από τον ύπνο...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 15:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσείς αλλάξατε το κινητό λογότυπο του Esoterica, ή είναι κανένα αναδυόμενο;
Δηλαδή μπορώ να κάνω κλικ στο "περισσότερα";

Ο χώρος που παλιότερα καταλάμβανε το μπάνερ του ESOTERICA είναι ένας χώρος ο οποίος χρησιμεύει για την τοποθέτηση διαφόρων μπάνερ γενικότερα. Αυτό αποτελεί έναν τρόπο χορηγίας για την ιστοσελίδα, αλλά και μία ενδιαφέρουσα πρόταση. Μπορείς να κάνεις κλικ αν σε ενδιαφέρει.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 15:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερσι!
Ετσι κι αλλοιώς μάλλον ήταν ανόητη η ερώτηση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 20:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πνεύμα του χώρου για εμένα ΔΕΝ είναι τα forum, αλλά τα άρθρα και η πρώτη σελίδα.

Αγαπητέ Πλωτίνε.
Σκοπός του πόστ αυτού δεν είναι να διαφωνήσω μαζί σου,αλλά να καταθέσω και εγώ την άποψη μου.
Θεωρώ λοιπόν,ότι όπως σε κάθε Oργανισμό-χαρακτηρισμός που έχει αποδοθεί δημόσια από τις Αρχές του esoterica.gr-όλα τα όργανα,του είναι απαραίτητα για να επιβιώσει στο περιβάλλον.Και τα forums λοιπόν είναι ένα Όργανο που δημιούργησε ο οργανισμός αυτός,στην πορεία της εξέλιξης του σαν απαραίτητο εργαλείο για την επιβίωση του,γεγονός που εγείρει την σώφρον άποψη ότι τα forums χαίρουν της ίδιας σημασίας όπως και οι υπόλοιποι τομείς του esoterica.gr.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι τα forums είναι η καρδιά του οργανισμού αυτού,είναι ο χώρος που το ιερό ιχώρ παρουσιάζει ιδιαίτερη κινητικότητα και δεν εξαρτάται από έναν μικρό πυρήνα ατόμων όπως π.χ τα άρθρα που είναι μια προμελετημένη κινηση,αλλά στηρίζεται στην παρορμητικοτητα,στην προσαρμοστικοτητα,και κυρίως στην έμπνευση που κατά κοινή ομολογία είναι προϊόν της Αυθορμητικότητας των μελών .Αν λοιπόν κάτι περιέχει στοιχεία Υπερβατικότητας θεωρώ ότι προέρχεται και παράγεται από την κοινότητα των forums.

Άλλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που τα forums αποτέλεσαν και αποτελούν αφορμή ή έμπνευση,για θέματα σε περιοδικά εσωτερικής αναζήτησης,σε τηλεοπτικές εκπομπές αλλά και πολύτιμο βοήθημα στην συγγραφή βιβλίων πνευματικού ενδιαφέροντος από τους ανθρώπους εντός και εκτός forums που ξεδιπλώνουν το συγγραφικό τους ταλέντο.


Βεβαίως όμως,είναι γεγονός ότι σήμερα το πνεύμα που διέπει τα forums δεν είναι στο ίδιο επίπεδο των άρθρων όπως συνέβαινε παλαιότερα και ίσως αυτό γίνεται γιατί άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τον εσωτερισμό δεν βρίσκουν πραγματικά κοινά στοιχεία με το «κοινωνικό» στυλ που έχουν υιοθετήσει τα μέλη του και εν μέρει οι αρχές αυτού του τόπου.

Εν τέλει χαίρομαι που η άποψη σου δεν είναι η Επίσημη θέση του esoterica.gr,γιατί αν ήταν,σίγουρα θα απαξίωνε την συνεισφορά μελών που αγαπούνε τον διαδυκτιακο αυτό τόπο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ήταν υπερβολή να πώ ότι ο Οργανισμός θα γινόταν τοσο αδύναμος που η εξελικτική πορεία της Φύσης θα τον εκφύλιζε,αν όχι να τον εξαφάνιζε.
Όμως όπως πολύ σωστά έχει πει παλαιότερα το μέλος Αrzuna:

quote:

Μπράβο λοιπόν MORGANA, μπράβο ΝΕΦΕΛΗ, μπράβο Νέα Ακρόπολη, μπράβο σε όλους τους Αναζητητές της Αιώνιας Σοφίας που βρίσκονται στην "αιχμή" της Δράσης!
Ένα μεγάλο "Μπράβο" και σε όλους εμάς που βρισκόμαστε εδώ μέσα, σκεπτόμαστε και οραματιζόμαστε τις Αλήθειες της Ύπαρξης, ονειρευόμαστε έναν Κόσμο στον οποίο οι Άνθρωποι θα μπορούν να μιλήσουν και να συζητήσουν πραγματικά, δημιουργικά και χωρίς προκαταλήψεις για την Ουσία των Πραγμάτων και των Όντων, για τα Μυστήρια της Ζωής και του Σύμπαντος, για τον ΑΝΘΡΩΠΟ και για το ΠΝΕΥΜΑ !

Αυτός λοιπόν είναι ο Τόπος που θελήσαν τόσα και τόσα μέλη να κάνουν το Όνειρο,Πραγματικότητα.


Οσο για το Ονειρο του filosofos3 εχω μόνο το εξής να καταθέσω μέσα από τα λόγια του φίλου Ananasss:

quote:

Το "Καθαρός Ουρανός Αστραπές Δεν Φοβάται" το γνωρίζεις φίλε Αρζούνα;
Άσε που είμαστε τόσοι πολλοί και διαφορετικοί, που σε κάθε περίπτωση προσπάθειας σπίλωσης του esoterica.gr ΜΑΣ, θα το μετανοιώσουν οικτρά!

Eυχαριστώ.


Ryche..
Calm like a bomb
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 20:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς καλοπροαίρετη "αμφισβήτηση προς την Ορθοδοξία."
Αφού οποιαδήποτε αμφισβήτηση θεωρείται κακοπροαίρετη.
Ετσι δεν είναι;

Δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν μπορείς να αντιληφθείς την διαφορά μεταξύ καλοπροαίρετης και κακοπροαίρετης αμφισβήτησης.

quote:
Κι αν δεν είσαι εξουσιοδοτημένος, γιατί συμμετέχεις στα συγκεκριμένα ζητήματα;
Για να κάνεις ζημιά;
Επ! Φιλαράκο;;;

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως συμμετέχω για να υπερασπιστώ; Ο λόγος για τον οποίο συμμετέχω είναι για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, και αυτό είναι όλο. Από την στιγμή όμως που η βρισιά και η κοροιδία αντικαθιστούν τον υγιή διάλογο, τότε ναι, ενοχλούμαι. Για να μην σε κουράζω και γω γράφοντας πολλά πολλά, και μιας και πείθεσαι δύσκολα, λέω να το παρατήσω καλύτερα, και να σου αποδείξω με μια απλή παράθεση, γιατί η αλλαγή που ζήτησα, και θεωρώ πως βρήκε ιδιαίτερη αποδοχή τόσο από μέλη όσο και από διαχειριστές (σας βάζω και σε κόπο...), το ότι η κατάσταση ουδεμία σχέση έχει με υγιή διάλογο ή κάτι άλλο σχετικό. Απλά quotes φίλε:

(απαντώντας και στο...)

quote:
Εδώ φίλε μου, πρέπει να μου πεις συγκεκριμένα τι εννοείς λάσπη κι εμετό, για να πάρω θέση.
Διότι καθώς καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι όσοι διαφωνούν μαζί σου εκτοξεύουν λάσπη κι εμετό.

<<Μόλις τελειώσεις με το παιχνίδι, να σου φέρω βρε κανένα….γλειφιτζούρι να περνάς την ώρα σου!>>
<<Ο Εβραίος Θεός>> (με τους ανάλογους φασιστικούς προσδιορισμούς προς ένα ολόκληρο έθνος, συνοδευόμενους, περί αμορφωσιάς...)
<<Όπως λέμε, καλύτερα να μασάς ΠΑΡΑ να (κάνεις..) πως μιλάς>>
<<VELIAL ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ.>>
<<E, όχι. Το να αποκαλείς τους παπάδες τραγόπαπες δεν είναι το ίδιο με τα εγκλήματά τους. Ούτε την περιουσία του λαού υπεξαίρεσα, ούτε έφηβους εκπόρνευσα, ούτε νέους παρέσυρα στα ναρκωτικά. Αυτά είναι δουλειές των ανώτερων ιεραρχών σου, που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι. Η έκφραση τραγόπαπας είναι καθημεριν΄λή, και χαρακτηρίζει την εξωτερική τους εμφάνιση. Δες μόνος σου>>
<<Ούτε για εσένα μια και είπε την κοτσάνα του αιώνα και ύστερα δεν απάντησες ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟ ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ>>
<<Οκ Οκ, πως πάει η ΦΑΣΙΝΑ Ψηλέ, τα έπλυνες τα πιάτα;>>
<<Ναι αλλά έζησε κάποια χρόνια ώστε να αφήσει και απογόνους. Η Ντόλυ πέθανε Κυριακή του Πάσχα λόγο έλλειψης αμνοεριφίων... Τα τελευταία λόγια της ήταν "Μπεεεεεεεεεε" και το μαχαίρι την έκοψε>>
<<όπα ξεχάστηκα.... Ψηλέ. ΨηλεεεεΕΕΕΕΕΕ, ΨΗΛΕ που είσαι άτακτο αγόρι....;;;;; μουγκα στη στρούγκα>>
<< Μπράβο σοφία η βίβλος!
Με λίγα λόγια καληνύχτα και άντε γειά! Και από την Κυριακή κατηχητικό!>>
<<Και εγω περιμενω απο τους απανταχου θρησκοπληκτους να μου δωσουν μια ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και να αφησουν τις θεωριες,των θεωριων,ω θεωριες κατα μερος.>>
<< Να σου πω κατι? Εγω εχω τον Θεο στο γραφείο μου. Ειναι ενα φλιτζανι του καφε. Αυτο δημιουργησε τον κόσμο.
Μην προσπαθησεις να καταλάβεις το πως και το γιατι. Ειναι πανω απο τη λογικη σου. Το φλιτζανι είναι εδω, και αν προσπαθησεις να προσευχηθεις σε αυτο, θα επικοινωνήσει μαζί σου.
Μην τυχον και πεις καμια ειρωνική κουβέντα για το ¨Αγιο και Ιερό φλιτζάνι! Πρέπει να σέβεσαι τα πιστεύω των Άλλων. Στην τελική το φλιτζάνι είναι εδώ και περιμένει να το προσκυνήσεις, ενω ο Θεός σου δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ!
Να ξέρεις οτι το φλιτζάνι είναι πανάγαθο και παντοδύναμο. Για τα κακά του κόσμου, φταίει το ποτήρι της μπύρας που θέλει να κυριαρχήσει στη Γη! Αλλά όταν έρθει η ώρα , το φλιτζάνι θα Κρίνει τους πάντες! Ως τότε προσευχή, νηστεία, όργια στα μοναστήρια και κλέψιμο του παγκαριού! Αγρυπνήτε! Ο καιρός γαρ εγγυς! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! >>
<<Έλεος φίλτατε με το άγχος σου, έλεος!>>
<<Καμιά φορά είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!>>
<<Πριν σκεφτείς τι έλεγε ο αυστριακός, αναλογίσου ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΣΑΣ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥΣ!>>
<<Εισαι πραγματικα διασκεδαστικος..>>
<<Τσαμπα μαγκες, κουτοι , δουλοι, κοροιδα. Αυτο ειστε.>>
<<Τελικά Walker είσαι μεγάλο κοροιδο. Σε παραμυθιαζουν, και εσυ σαν καλο πρόβατο που είσαι, δηλαδη ...ζωάκι, πιστευεις τους ποιμένες σου.>> (μιλώντας και για προσβολή νοημοσύνης φίλε...)
<<Τι εδωσε δηλαδη η εκκλησία, 30 ευρω στον καθενα? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Ξεφτρίλες! Απατεώνες! Τους δώσατε να φάνε ένα σουβλάκι κάθε 15 μέρες! Μπράβο ρομπες! Λούγκρες! Τα τάγκα μονο να βγάζατε σε δημοπρασία, θα τους κάνατε άνθρωπους! >>
<<Οφείλουμε να αντιληφθούμε ότι τέτοιου είδους «θρησκεία» είναι τελικά ένας «ΨΥΧΙΚΟΣ ΝΗΠΙΑΣΜΟΣ».>>
<<Για να μην μιλησουμε για την Φυση, τη λογική, τον έρωτα, τη γυναικα, την ελευθερια σκεψης... οι τραγόπαπες δεν ειναι ικανοί να κατανοήσουν το παραμικρό περα απο όργια και κονομες... παρολα αυτα μιλανε για τις ιδιοτητες του θεου και το σχεδιο του... ΑΥΤΟ ειναι εγωισμος...
Για αυτο σου λεω... η αληθεια ειναι το φλιτζανι! Φλιτζανι ημων, εν τω γραφειο, αγιαστειτω ο καφες σου, ελθετω η καφεινη σου, γεννηθητω το εσπρεσσο σου, ως εν καφετερια και επι της κουζινας.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ>>

Επιμένεις ακόμη αγαπητέ πως στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ προωθούνταν ο υγιής διάλογος και η πολεμική προς την Ορθοδοξία εκεί μέσα ήταν στα επιτρεπτά πλαίσια; Λέω γιατί δεν είναι δυνατόν μετά από τα παραπάνω!

quote:
Να σου πω εγώ τι σαβούρα διοχετεύεται στα σχολεία!
ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ!
Και εννοώ ακριβώς αυτό:

quote:Πληροφοριακές ισορροπίες είναι φίλε μου, τίποτα παραπάνω. Αυτές όποιος τις ελέγχει, ελέγχει τις μάζες, τίποτα παραπέρα δεν χρειάζεται.

...και όποιος τις ελέγχει, πετάει το παραμύθι στα σχολεία ε;
Από εκεί ξεκινάνε όλα και όχι από το διαδίκτυο.
Σωστά;
Αλλά για εκεί δεν κόπτεται κανείς...
Γιατί άραγες;


Το έχεις πιάσει το νόημα.

quote:
Καλά μας τα λές φίλε μου, αλλά μήπως είσαι στην πλευρά αυτών που ελέγχουν;

Ναι, δεν με βλέπεις...

quote:
Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφονται και δεν είσαι με την ανωτέρω πλευρά, τότε καλό θα ήταν να μην προκαλείς την νοημοσύνη των άλλων.
Εκεί εκνευρίζονται ΟΛΟΙ!

Δεν με ενδιαφέρει να προκαλέσω γενικότερα.

--------------------------------------------------------

Αμαλία:

quote:
WWalker η παρατήρησή μου αφορούσε την αναφορά σου σε "εμετούς και λάσπες" που τη βρίσκω προκλητική.
Μπορείς και χωρίς αυτές τις αναφορές.

Καλώς Αμαλία, δίκιο έχεις.
Να υποθέσω πως θεωρείς και την παρακάτω φράση προκλητική?

quote:
Και ο συμπαθής μας Ψηλός, ε, το ζητάει ο οργανισμός του...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 22:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Αν και τις τελευταίες ημέρες διαβάζω το θέμα, δεν έχω γράψει, γιατί
απέχω από διαπληκτισμούς, έτσι αποφάσισα να απέχω στο παρελθόν και
μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει την απόφασή μου.

Αν αποφάσισα να γράψω στο παρόν θέμα είναι γιατί ειλικροινά λυπάμαι
να διαβάζω από ανθρώπους της εκτίμησής μου πράγματα, που μου
φαίνονται παράξενα... Και γράφω λοιπόν για αυτούς τους ανθρώπους,
που ίσως με διαβάσουν, από ενδιαφέρον. Δε διαφωνώ, ούτε συμφωνώ,
απλά προτείνω...

Στο Φιλόσοφο να "δώσει τόπο στην οργή", με την κυριολεκτική σημασία
της έκφρασης. Να δώσει χρόνο σε αυτά που νιώθει σήμερα, ώστε να
μπορέσει να τα επανεξετάσει αύριο, ίσως με μια πιό καθαρή ματιά,
θα έλεγα.
Πολλές φορές η έντονη ενασχόλιση με κάτι μας θολώνει, μας καταστρέφει
την αντικειμενική οπτική που είχαμε πριν μπούμε μέσα στο θέμα.
Συμβαίνει "και στις καλύτερες οικογένειες" αυτό!!!

Είναι σα να προσεγγίζουμε μια δίνη. Υπάρχει ένας αρχικός λόγος που
μπαίνουμε στη δίνη, αλλά από ένα σημείο και έπειτα ξεχνάμε τον
αρχικό λόγο που μπήκαμε και αφηνώμαστε στις δυνάμεις της δίνης.
Για καλό, για κακό, δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι δεν έχουμε
την καθαρότητα να δούμε σφαιρικά την κατάσταση.

Νομίζω ότι ο Φιλόσοφος έχει μπλεχτεί σε μια τέτοια δίνη.
Όσον αφορά άλλους συνομιλητές, νομίζω ότι βιάζονται να τοποθετηθούν,
να πάρουν ρόλους, να ξεκαθαρίσουν τις θέσεις τους...

Εδώ νομίζω ότι υπάρχει ένα λάθος. Η όλη συζήτηση έχει ξεφύγει, ο μεν
δημιουργός του θέματος δηλώνει ότι αποχωρεί, οι υπόλοιποι συμμετέχοντες
φαίνεται σα να βρήκαν μια έτοιμη τσόχα να παίξουν το παιχνίδι τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy