ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 20:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνωμη για να καταλαβω
το προβλημα ειναι αν οι συντονιστες πληρωνονται η οχι
και ας πουμε οτι πληρωνονται τι παει να πει αυτο;

καποια μελη ρωτησαν γιατι το hosting γινετε στην αγγλια
αν γινοταν στην ελλαδα ποια θα ηταν η διαφορα;

απο την στιγμη που δεν πληρωνω για να ειμαι μεσα σε αυτο το χωρο
δεν με νιαζει αν οι συντονιστες πληρωνονται η οχι

καποια ατομα εφτιαξαν τον χωρο και καθονται και εποπτευουν για την καλη κατα την αποψη τους χρηση του χωρου απο τα μελη
αν για τον α β λογο δεν αρεσει σε καποιο μελος ο χωρος οπως ειναι διαμορφωμενος τοτε αποχωρει
ο λογος ειναι απλος

η τα ατομα που εχουν την εποπτια του χωρου ειναι εγγαθετοι με σκοπο την χειραγωγηση του απλου μελους γνωριζουν που μενει το καθε μελος παρακολουθητε 24 ωρες το 24ωρο αρα το μονο που μπορει να κανει το μελος ειναι να αποχωρισει για να μην παει για υπνο με τα ψαρια

η αυτο που νομιζω και εγω οτι τα ατομα που εχουν φτιαξει αυτο το χωρο
εχουν καποιες αποψεις που δεν προκεται και καλα κανουν να τις αλλαζουν αναλογα με τα κεφια του καθε μελους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατά δεύτερον ακόμη και εάν γνωρίζω αυτά που επιθυμείς να μάθεις, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί πρέπει να απολογηθώ σε εσένα ή σε οποιονδήποτε άλλο...

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»



Αναμφισβήτητα ο server (το υλικό μέρος )των φορουμς σας ανήκει.
Αναμφισβήτητα όμως το περιεχόμενο (το πνεύμα)δεν σας ανήκει.
Ανήκει στα μέλη που καλοπροαίρετα το κατέθεσαν.
Αν σας ζήτησε κανείς να απολογηθείτε,τοτε δικαιωματικά μην απολογηθείτε.
Απαγορεύονται όμως και οι απλές ερωτησεις?γιατι δείχνεται τόσο ενοχλημένος?
Απορω πραγματικα περισσοτερο τωρα….
[/b]

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lemurios
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 04:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lemurios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αμαλία:
μπαίνεις σε ένα θέμα, που μόλις στην προηγούμενη σελίδα του υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις


Ευχαριστώ για την υπόδειξη, την ξανα-διάβασα τη σελίδα, αλλά πάλι δεν βρήκα που γράφει την πηγή της χρηματοδότησής σας...

Μόνο σε άλλη σελίδα, ο avatar δίνει μία απίστευτη απάντηση:

quote:

ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ....


Βρεθήκαμε 4-5 φιλαράκια, θες να πεις? Και είπαμε να φτιάξουμε μια ιστοσελιδίτσα? Και να ασχολούμαστε με αυτήν σαν χόμπυ? Δηλαδή από το πρωί ως το βράδυ, για να διαβάζουμε και να διαχειριζόμαστε τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο των posts? 'Ατομα με πανεπιστημιακή εκπαίδευση και τεχνικό υπόβαθρο που η αγορά εργασίας καλοπληρώνει, ήρθαν να γίνουν ΤΖΑΜΠΑ υπάλληλοι πλήρους απασχόλησης, θες να πεις?

Και τι δουλειά έχετε στην Αγγλία διαδικτυακώς?

Όποιος θέλει να δει που βρίσκεται το esoterica, ας πληκτρολογήσει:

tracert.exe esoterica.gr

Αν δε δώσετε δημοσίως μία απάντηση γιατί το esoterica βρίσκεται στην Αγγλία, είναι εκεί είναι η πηγή χρηματοδότησης του? ο καθένας θα βγάζει τα δικά του...

Παρακαλώ σκέψου το παρακάτω αμαλία, για την πάρτη σου και μόνο. ΄Οχι για να απαντήσεις σε μένα. Για την πάρτη σου: Γνωρίζεις τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κίνητρα ΟΛΩΝ των ανθρώπων που χρηματοδοτούν το esoterica?

Κι ασ' τα κουφά avatar, πες μας καλύτερα πόσα posts γίνονται κάθε μέρα. Εγώ τα ελάχιστα topics που παρακολουθώ, με το ζόρι τα προλαβαίνω σε 1-2 ώρες την ημέρα.

Υπάρχουν κάποιοι νόμοι για τις πολιτικές και θρησκευτικές οργανώσεις, όπως φαίνεται πως είστε, όσον αφορά τη διαφάνεια:

Δεν μπορεί ο Καρατζαφέρης να παίρνει λεφτά από τον τέως, ένα παράδειγμα λέω, και να μη τον κράζουν. Δεν μπορεί ένας τηλεοπτικός σταθμός να παίρνει λεφτά από τη Μασονία πχ, για να υποστηρίζει τους Σλαβομακεδόνες και τους "Τσάμηδες".

Ακριβώς επειδή τα media έχουν ισχύ, γι αυτό και τους ζητείται να δημοσιεύσουν τις πηγές χρηματοδότησής τους.

Και μη μου πείτε ότι δεν είστε media. Μη μου πείτε ότι δεν κάνετε καμία μεροληψία για να προωθήσετε τις δικές σας αντιλήψεις.

Εσείς επιτρέπετε να δημιουργούνται συνεχώς topic που μόνο στόχο έχουν την κατασυκοφάντηση της Ορθοδοξίας. Δικαίωμά σας, σε μια δημοκρατία. Ξέρετε ότι τα topics αυτά θα καταλήξουν βέβαια στα μπινελίκια. Αλλά δεν πειράζει, άστα να δημιουργούνται.

Στα μπινελίκια όμως, ομοίως κατέληξαν και κάποια άλλα topic, για τις προφητείες της Ορθοδοξίας. Και με την ευκαιρία των μπινελικίων ούτων, απαγορεύσατε τυφλά και γενικά ότι έχει σχέση με προφητείες.

Είπανε δύο τρία άτομα μια μαλακεία για παγκόσμιο πόλεμο το 2005, και τους πήρατε σβάρνα όλους, και τους προφήτες του Χριστιανισμού, και απαγορέψατε τυφλώς και γενικώς ότι έχει σχέση με προφητείες.

Και τις επιθέσεις ειρωνείας, αντί να τις καταδικάσετε, τις ενθαρρύνατε με την ανοχή σας.

'Εχετε μεγάλο ακροατήριο. Κι όταν μεροληπτείτε, ασκείτε πολιτική.

Αυτό που κάνουν τα media.

Η κατασυκοφάντηση του Χριστιανισμού επιτρέπεται, ξανά και ξανά, στα μάτια μικρών παιδιών. Αλλά όταν το φωτισμένο κομμάτι του Χριστιανισμού σκοράρει και προβλέπει το μέλλον, μόκο. Δεν σκόραρε ποτέ?

Ο Παϊσιος πριν πεθάνει το 94, είπε ότι 10 χρόνια μετά τον θάνατό του η Ελλάδα θα δοξαστεί. Το 2004, εκεί που την Ελλάδα την είχαν όλοι για τα μπάζα, εκεί που την έπαιζαν 100 προς 1, η Ελλάδα σήκωσε κεφάλι και πήρε το Ευρωπαϊκό κύπελο, και ο πλανήτης έμεινε με το στόμα ανοικτό. Να 'ξερα ποιος μελλοντολόγος θα προέβλεπε κάτι τόσο εξωφρενικό. Θέλει κάτι παραπάνω από μελλοντολογία τύπου Ιούλιου Βερν, η πρόβλεψη για τη νίκη της Ελλαδίτσας απέναντι στους γίγαντες. Δεν είναι πρόβλεψη. Είναι Θεία Φώτιση.

Εκεί όπου σκοράρει ο Χριστιανισμός, μόκο. Εκεί όπου συκοφαντείται, ανοίξτε κι άλλα topics.


"Θα είμαι ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ: Μαϊμού του κώλου μου, ρούφα τα μπαλάκια σου και τον πούλο" JBG


Για τα αγόρια: πληκτρολογείστε το όνομά σας στα λατινικά...

http://homepages.pathfinder.gr/maimoudos/dance.html

.

Edited by - Lemurios on 08/01/2006 06:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 05:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ μπράβο!! Για "νέο μέλος" πολύ "διαβασμένο" σε βρίσκω, Λεμούριε!

quote:
Και τι δουλειά έχετε στην Αγγλία διαδικτυακώς?

Εσύ δηλαδή ΓΙΑΤΙ λες να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Ρωτάω για να μάθω δηλαδή ως απλό μέλος! Και γενικώς, αν έχεις να κάνεις καμιά "μεγάλη και φωτισμένη Αποκάλυψη", ε καν' την επιτέλους και σταμάτα να βάζεις "φιτιλιές"...

quote:
Επιτρέπετε να δημιουργούνται συνεχώς topic που μόνο στόχο έχουν την κατασυκοφάντηση της Ορθοδοξίας. Δικαίωμά σας, σε μια δημοκρατία. 'Εχουν χεσμένη τη φωλιά τους μερικοί παπάδες, πάρτε τους σβάρνα όλους. Ξέρετε ότι τα topics αυτά θα καταλήξουν βέβαια στα μπινελίκια. Αλλά δεν πειράζει, άστα να δημιουργούνται. Δημοκρατία είπαμε.

Στα μπινελίκια όμως, ομοίως κατέληξαν και κάποια άλλα topic, για τις προφητείες της Ορθοδοξίας. Και με την ευκαιρία αυτή, απαγορεύσατε τυφλώς και γενικώς ότι έχει σχέση με προφητείες.

Είπανε δύο τρία άτομα μια μαλακεία για παγκόσμιο πόλεμο το 2005, και τους πήρατε σβάρνα όλους, και τους προφήτες του Χριστιανισμού, και απαγορέψατε τυφλώς και γενικώς ότι έχει σχέση με προφητείες.

Και τις επιθέσεις ειρωνείας, αντί να τις καταδικάσετε, τις ενθαρρύνατε.


Μετά απ' αυτά βέβαια φαίνονται και τα δικά σου "αγνά κίνητρα"...Να υποθέσω ότι είσαι ο πληρεξούσιος συνήγορος της "Αγίας και Ορθοδόξου Εκκλησίας"; Ή τί είσαι τελοσπάντων; Να ρωτήσω εγώ κάτι; ΠΟΥ είδες να ενθαρρύνονται οι επιθέσεις κατά τις Εκκλησίας και της Ορθοδοξίας από τους υπευθύνους του φόρουμ; Σε εμπόδισε κανείς εσένα προσωπικά να πεις την άποψή σου;

quote:
Ο Παϊσιος πριν πεθάνει το 94, είπε ότι 10 χρόνια μετά τον θάνατό του η Ελλάδα θα δοξαστεί. Το 2004, εκεί που την Ελλάδα την είχαν όλοι για τα μπάζα, εκεί που την έπαιζαν 100 προς 1, η Ελλάδα σηκώνει κεφάλι και παίρνει το Ευρωπαϊκό κύπελο, και ο πλανήτης μένει με το στόμα ανοικτό. Να 'ξερα ποιος μελλοντολόγος θα προέβλεπε κάτι τόσο εξωφρενικό. Θέλει κάτι παραπάνω από μελλοντολογία, η πρόβλεψη για τη νίκη της Ελλαδίτσας απέναντι στους γίγαντες. Δεν είναι πρόβλεψη. Είναι αποτέλεσμα Θείας Φώτισης.

Εκεί όπου σκοράρει ο Χριστιανισμός, μόκο. Εκεί όπου συκοφαντείται, άνοιξτε κι άλλα topics.


Καλά, τώρα "σκόραρες", Λεμούριε! Να χαρώ εγώ "θεία φώτιση" που προέβλεψε το "σήκωσέ το, το γ***"...ΑΥΤΟ λέγεται ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ!

Edited by - durden_alie on 08/01/2006 05:15:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lemurios
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 06:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lemurios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΥ είδες να ενθαρρύνονται οι επιθέσεις κατά τις Εκκλησίας και της Ορθοδοξίας από τους υπευθύνους του φόρουμ;

Απλά τα πράγματα durden. Με την ανοχή. Και με τα double standards:

Eκεί όπου σκοράρει ο Χριστιανισμός, μόκο (απαγορεύτηκαν τα topics που έχουν σχέση με προφητείες). Εκεί όπου συκοφαντείται ο Χριστιανισμός, άνοιξτε κι άλλα topics.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, δεν τους στηρίζω άνευ όρων τους παπάδες. Χρειάζεται να αλλάξουν κάποιοι θεσμοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 08:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ενόχληση τυχερούλη υφίσταται διότι κάθε τρεις και λίγο κάποιος «καλοπροαίρετος» ανακινεί τα και τα ίδια θέματα. Είσαι αρκετό καιρό από ότι θυμάμαι εδώ.
Όταν κρίνεις θα σε κρίνουν. Αναφέρεις ότι το «πνευμα» του esoterica , δεν μας ανήκει. …
Έχεις αναρωτηθεί για την συνεισφορά σου στο πνεύμα του χώρου? Το πνεύμα του χώρου για εμένα ΔΕΝ είναι τα forum, αλλά τα άρθρα και η πρώτη σελίδα.
Στην αρχική μορφή του esoterica, όταν δεν υπήρχαν τα forum και όταν εγώ γνώρισα το esoterica, δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στο Ελληνικό διαδύκτιο. Ακόμη και σήμερα όμως το esoterica κατέχει την πρωτιά σε αναφορές άρθρων και μελετών.
Τυχερούλη θα σου συνιστούσα καλοπροαίτερα (δίχως εισαγωγικά), να ανησυχείς για πιο σημαντικά πράγματα στην ζωή από το που βρίσκεται ο server του esoterica.
Αν κρίνεις βέβαια ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό, ίσως θα έπρεπε να είχες επιδιώξει να συμμετάσχεις ενεργά στην ομάδα των συνεργατών, ώστε αν σου λυθούν οι απορίες.
Ανακοινώσεις έχουν γίνει κατά καιρούς, εάν θυμάσαι..


Λεμούριε, η ήπειρος σου από καιρό έχει εξαφανιστεί, εσύ που ήσουνα…?


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 09:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Lemurios και λοιποί που είχατε την απορία...
quote:
γιατί το esoterica βρίσκεται στην Αγγλία, είναι εκεί είναι η πηγή χρηματοδότησης του?

Η απάντηση είναι απλή τουλάχιστον σε όλους όσους γνωρίζουν το τρόπο λειτουργίας του Διαδικτύου και τις χρησιμοποιούμενες σε αυτό πρακτικές. Γιατί εκεί βρέθηκε μία φθηνή λύση η οποία κάλυπτε τις προδιαγραφές που είχαν τεθεί σε τεχνικό και λειτουργικό επίπεδο. Όπως ανέφερε και ο gigenis δεν θα υπήρχε διαφορά είτε ο server φιλοξενούταν στην Ελλάδα, είτε στην Αγγλία, είτε οπουδήποτε αλλού.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 10:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνε έχω αναρωτηθεί πολύ τον τελευταίο χρόνο για το αν πρέπει να συνεχίσω να λέω την άποψη μου για αυτά τα θέματα που με ενδιαφέρουν….

Η ουσία του εσωτερικά ΔΕΝ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Της Αρχικής Σελίδας αλλά τα ΦΟΡΟΥΜς.
Εκεί γίνονται τα παντα,εκει γίνεται η ζύμωση.

Αν τα θεωρείται εσείς οι συντονιστές σαν παραπροϊόν των άρθρων όπως επανειλημμένα έχετε δηλώσει τότε θα επιθυμούσα αύριο το πρωί που θα μπω ξανά να μην βρω ούτε ένα ποστ δικό μου.
Να έχουν διαγραφεί όλα.
Να μην πείτε όμως τώρα ότι θα χαλάσει ο ειρμός των συζητήσεων διότι όπως επανειλημμένα έχετε δηλώσει «το εσωτερικα δεν είναι τα φορουμς»
Αυτά όσον αφορά την συμμετοχή μου.

Όσον αφορά τον λεμουριο αδιαφορώ παντελώς για καποιον που γλυφει τα μπαλακια του όπως εχει δηλωσει και ο ιδιος αλλωστε παλαιοτερα….
Απλά πρόλαβε να θέση κατά μια μέρα ένα ερώτημα που έκανα εγώ.

Σαν παλαιό μέλος θα επιθυμούσα περισσότερο σεβασμό από ένα μέλος του σκληρού πυρήνα του εσωτερικα και όχι μια απάντηση του στυλ «δεν είμαι υποχρεωμένος να απολογηθώ σε εσένα και ούτε σε κανέναν άλλο».


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 11:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν πάση περιπτώση τυχερούλη στο ερώτημα σου απάντησε ήδη ο jejeje.

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 13:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τυχερούλη, νομίζω πως το esoterica δεν είναι μόνο τα forums.
Όπως σου προανέφερε ο φίλος Πλωτίνος είναι κάτι πολύ περισσότερο, είναι μια ολόκληρη οντότητα.
Σίγουρα τα forums είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του esoterica, αυτό όμως ας μην υποσκελίσει την μεγάλη σημασία των υπολοίπων τομέων.

Αγαπητέ Lemurie, γιατί εγώ δεν έχω δεί πουθενά και ποτέ να ισχύει αυτό που λές?
Σε ενόχλησε, φίλε μου, το γεγονός οτι κλειδώθηκε το topic με τις Προφητείες?
Δεν σε είδα όμως να παρεμβαίνεις όταν γινόταν ο χαμός, όπως πολύ κακώς έγινε, και να προτρέπεις να σταματήσουν οι συγκρούσεις.
Γιατί εγώ πάλι θυμάμαι να έχουν ήδη υπάρξει 2 topics σχετικά με τις Προφητείες τα οποία έφτασε τις 50 σελίδες το καθένα?
Και το 3ο μέρος που εκτροχιάστηκες ΠΛΗΡΩΣ έπρεπε να παραμείνει ανοιχτό?
Ναι, υπήρχαν άτομα που υποστήριζαν τις Προφητείες τα οποία δέχθηκαν "πυρά".
Ανταπέδιδαν όμως τα πυρά, μην γίνεσαι υποκειμενικός σε παρακαλώ.
Ακόμα και στα αμέτρητα topics του Μύθου που γίνονταν οι ατελείωτοι διαπληκτισμοί δεν βλέπω κανένα να είναι θύμα.
Κι οι 2 πλευρές (Χριστιανοί - μή Χριστιανοί) είναι το ίδιο θύτες.


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 14:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Lemurios θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω και απαντήσω ταυτόχρονα σε κάποια από τα ερωτήματα που έθεσες σε προηγούμενο μήνυμά σου:
quote:
Βρεθήκαμε 4-5 φιλαράκια, θες να πεις? Και είπαμε να φτιάξουμε μια ιστοσελιδίτσα? Και να ασχολούμαστε με αυτήν σαν χόμπυ?

Σε σχέση με τον διαδικτυακό χώρο του Esoterica. Κάπως έτσι έχουν αρχίσει και αρχίζουν όλες οι προσπάθειες στο Διαδίκτυο αγαπητέ φίλε μου. Θα σε παραπέμψω σε πρακτικές open source software... Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί γιατί υπάρχουν άνθρωποι που συνεισφέρουν σε αντίστοιχες πρακτικές, αφού δεν κερδίζουν από οικονομικής πλευράς; Οπότε δεν είναι μόνο το χρήμα αυτοσκοπός!

quote:
Δηλαδή από το πρωί ως το βράδυ, για να διαβάζουμε και να διαχειριζόμαστε τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ όγκο των posts?

Αυτή η ερώτηση δε συνάδει με άλλες ερωτήσεις μελών τα οποία "κατηγορούν" τη συντονιστή ομάδα για έλλειψη συντονισμού. Πιστεύω ότι το θέμα του συντονισμού του forum έχει αναπτυχθεί εκτενώς σε άλλα topics.

quote:
'Ατομα με πανεπιστημιακή εκπαίδευση και τεχνικό υπόβαθρο που η αγορά εργασίας καλοπληρώνει, ήρθαν να γίνουν ΤΖΑΜΠΑ υπάλληλοι πλήρους απασχόλησης, θες να πεις?

Αγαπητέ φίλε, δεν μιλάμε για υπαλλήλους πλήρους απασχόλησης. Η εργασία γίνεται στον ελεύθερό μας χρόνο και χωρίς κανένα χρηματικό όφελος. Μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο αυτός (ο ελεύθερος χρόνος) είναι πολύ λίγος κυρίως λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων (οι οποίες δεν σχετίζονται με το Esoterica).

quote:
Και τι δουλειά έχετε στην Αγγλία διαδικτυακώς?

Σου έχω απαντήσει σε προηγούμενο μήνυμά μου.

ΥΓ. Δυνατός ο σεισμός στην Αθήνα. Κουνήθηκα αρκετά!!

Φιλικά
--Je^3--

Edited by - Jejeje on 08/01/2006 14:17:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 14:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά τα πράγματα durden. Με την ανοχή. Και με τα double standards

Λεμούριε : Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω, είναι πως είναι δυνατόν να εκφράζεις τέτοιου είδους παράπονα από τη στιγμή που εσένα προσωπικά δεν σου έχει στερηθεί ο λόγος...Έχεις πρόβλημα που ακούγονται ορισμένα πράγματα ενάντια στην Ορθοδοξία; Αν τόσο πολύ σε ενοχλεί, μπες και με ΚΟΣΜΙΟ τρόπο υπερασπίσου την!

Ειδικά αυτές τις μέρες, που είδαμε όλοι την προσπάθεια που καταβάλλεται για "αναμόρφωση" της κατηγορίας "Μύθος - Θρησκεία", δεν περίμενα να ακούγονται τέτοια πράγματα! Ακόμη κι αν έχεις πρόβλημα με το κλείδωμα κάποιου θέματος, υπάρχει προτροπή των ίδιων των διαχειριστών να εκφράσεις το παράπονό σου και να συζητηθεί. (Και για να μη λες ότι λέω ό,τι μου κατέβει, πήγαινε και δες και μόνος σου εδώ : Ανακοίνωση: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-) Δεν υποστηρίζω ότι "όλα είναι καλά", ειδικά στη συγκεκριμένη κατηγορία, αλλά προσπάθειες γίνονται! Αν θες να συμμετέχεις στις προσπάθειες βελτίωσης, κανείς δεν σου το αρνήθηκε! Το να πετάς όμως υπονοούμενα περί..."Αγγλίας" και "χρηματοδότησης" είναι μια στάση εμπρηστική και καθόλου γόνιμη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 16:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει τεράστια διαφορά στην οπτική του καθενός.

Κάποιοι επιθυμούν να είναι θύματα συνωμοσιών και να ξεσκεπάζουν τους κακούς και πονηρούς.
Να γίνονται οσιομάρτυρες και να προστατεύουν την άμοιρη νεολαία που διαβάζει βρωμιές εδώ μέσα.

Κάποιοι πάλι δεν μπαίνουν στη διαδικασία να χαρακτηρίζουν καλούς και κακούς και διαβάζουν απόψεις με σκοπό να μάθουν.
Όχι να ενστερνιστούν ότι διαβάζουν, αλλά να μάθουν, έστω να αποδέχονται ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις.

Πιπιλάτε ένα δυο ονόματα και πετροβολείτε ανελέητα τους συντονιστές,
αδιαφορώντας για το γεγονός ότι στα φόρουμς συμμετέχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι οι οποίοι είναι στην ουσία οι συντονιστές.
Πέραν όλων αυτών υποτιμάτε τη νοημοσύνη ολονών μας, λέγοντας πως είμαστε πρόβατα άβουλα που δεν υποπτεύοναται τους χθόνιους σκοπούς της χ και ψ στοάς.

Δεν θέλω να θεωρηθεί πως υποστηρίζω το εσωτέρικα,
υποστηρίζω τον εαυτό μου ως απλό χρήστη ενός χώρου,
στον οποίο όποιος μου επιτέθηκε κατόπιν συζήτησης σεβάστηκα το ότι πρεσβεύει διαφορετικές απόψεις και εκείνος το ίδιο.

Εμείς κάνουμε τη διαφορά,
ας πάψουμε να ψάχνουμε ευθύνες γύρω μας.

Είστε μέλη πολύ περισσότερο καιρό από μένα οι περισσότεροι
και δε σέβεστε ούτε καν την επιλογή σας να συμμετέχετε εδώ μέσα τόσο καιρό.

Αποδεχτήκατε ποτέ σε καμμιά συζήτηση ότι κάποιος σας έβαλε τα γυαλιά?
Ότι κάποιος σας έδωσε μια νέα οπτική?
Ότι διαβάζοντας τις απόψεις των άλλων διευρύνετε τους ορτίζοντές σας?
Σκεφτήκατε πως σε πολλούς τα παρέχει αυτά ο συγκεκριμένος αυτος χώρος που πετροβολείται και δαιμονοποιείται σαν τη Λουκά?

Ακόμη και από τις δικές σας απόψεις εγώ έχω κερδίσει,
αλλά μάλλον καίγεστε να ακούτε πως έχετε δίκιο και αδικείστε.
Ζήστε την παράκρουσή σας και αφήστε κι εμάς να συνεχίσουμε να μαθαίνουμε χωρίς να υπερτονίζετε συνεχώς ότι βλέπετε μόνο εσείς την αλήθεια.

Συγνώμη για το ύφος,
δεν το συνηθίζω να χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα,
αλλά δεν μ'αρέσει να με κάνουν θύμα και πιόνι για να ξεσκεπάσουν τους πονηρούς κακούς που κρύβονται πίσω απ'όλα.
Με εκτίμηση
Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 22:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Παϊσιος πριν πεθάνει το 94, είπε ότι 10 χρόνια μετά τον θάνατό του η Ελλάδα θα δοξαστεί. Να 'ξερα ποιος μελλοντολόγος θα προέβλεπε κάτι τόσο εξωφρενικό. Θέλει κάτι παραπάνω από μελλοντολογία τύπου Ιούλιου Βερν, η πρόβλεψη για τη νίκη της Ελλαδίτσας απέναντι στους γίγαντες. Δεν είναι πρόβλεψη. Είναι Θεία Φώτιση.

Πολύ χρήσιμη για τον κόσμο αυτή η πρόβλεψη...
Θεία Φώτιση!
Επιτέλους!
Αρχισε ο κόσμος να ζει καλλίτερα!
Εφυγε από την πλάνη!
Αρχισε να υπάρχει δικαιοσύνη!
Μεγάλο κατόρθωμα από κάποιον που δεν δούλεψε ποτέ του!
Μεγάλο κατόρθωμα από κάποιον που μιλάει με τον Θεό τόσα χρόνια, να κάνει τέτοια πρόβλεψη!
Και τί πρόβλεψη!
Οτι θα δοξαστεί η Ελλάδα!
Στό μπάσκετ!
Με τι ασχολείται ο Θεός ε;
Ολοι οι άλλοι είναι ευτυχισμένοι βλέπεις...

Θεία φώτιση θα ήταν αν προέβλεπε και το σκόρ!

quote:
Η κατασυκοφάντηση του Χριστιανισμού επιτρέπεται, ξανά και ξανά, στα μάτια μικρών παιδιών. Αλλά όταν το φωτισμένο κομμάτι του Χριστιανισμού σκοράρει και προβλέπει το μέλλον, μόκο. Δεν σκόραρε ποτέ?
Δεν καλλιτέρεψε η ζωή μου με αυτό το σκόρ.
Η δική σου;
Και για ποιές συκοφαντίες μιλάς;
Δεν σε έχω δει πουθενά να υπερασπίζεσαι τις θέσεις σου...
Είσαι περισσότερο του κηρύγματος ε;
Τζιζ ο διάλογος...

Και ποιός σας είπε ΡΕ κακομαθημένοι, ότι είμαστε υποχρεωμένοι ή ν' ασπαζόμαστε την γνώμη σας, ή να κάνουμε μόκο;

ΠΟΙΟΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 22:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι αν αυτή η "πρόβλεψη" είναι ότι καλλίτερο μπορεί να κάνει το "φωτισμένο κομμάτι του χριστιανισμού", τότε καλλίτερα να τα παρατήσεις νεαρέ Lemourie.

O Κόκκαλης κάνει καλλίτερες... προβλέπσεις!

Edited by - Αίολος on 08/01/2006 22:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 00:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κι αν αυτή η "πρόβλεψη" είναι ότι καλλίτερο μπορεί να κάνει το "φωτισμένο κομμάτι του χριστιανισμού", τότε καλλίτερα να τα παρατήσεις νεαρέ Lemourie.

O Κόκκαλης κάνει καλλίτερες... προβλέπσεις!


Ο Περονόσπορος έκανε σαφώς μια καλύτερη πρόβλεψη, υπάρχει στο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 01:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βλέπω συχνά παράξενα όνειρα, θεωρώ καλό να δώσω βάση σε ένα όνειρο που είδα πρόσφατα και να το αναφέρω, καθώς τέτοια εντολή έλαβα από ένα ον που εμφανίστηκε στο όνειρό μου.
Μου είπε να γράψω μερικά πράγματα για να τα διαβάσουν και άλλοι άνθρωποι που ενδιαφέρονται. Επειδή δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που μου είπε απλώς τα καταγράφω και ας κρίνει ο αναγνώστης.
Τα χαρακτήρισε "δεδομένα".
Τα αντιγράφω όπως
Και είπε:

"1)Το εσωτέρικα όπως και άλλα site Εσωτερισμού στην Έλλάδα κατασκευάστηκε με σκοπό να πλήξει τις παραδόσεις του Ελληνικού έθνους μέσω παραπληροφόρησης , ειδικά τις θρησκευτικές παραδόσεις

2)Η παραπληροφόρηση συνίσταται στη δημοσίευση πληροφοριών που αυτές υποτίθεται ότι βρίσκονται σε αξιόλογα κείμενα ενώ όταν προτείνονται τέτοια αυτά είναι είτε στρατευμένα βιβλία της σύγχρονης εποχής στο αγώνα της παραπληροφόρησης είτε σε παρόμοια site είτε αναφέρονται κέιμενα γενικώς και αορίστως που δεν περιέχουν την πληροφορία, είτε αναφέρονται κείμενα που περιέχουν παραπλήσιες πληροφορίες άσχετες με το θέμα και κατάλληλα διαστρεβλωμένες

3)Την εντολή για την δημιουργία του εσωτέρικα έχουν δώσει κέντρα του εξωτερικού τα οποία συνεργάζονται με αντίστοιχα ελληνικά και τα οποία έχουν ως σκοπό την πραγματοποίηση εκείνου που ο Κίσινγκερ είχε πει αρκτετά χρόνια πριν σε συνεδρίαση της Μπίλντερμπεργ (σε ελεύθερη απόδοση) "οι Έλληνες είναι ατίθασος λαός. Πρέπει να πλήξουμε τις παραδόσεις του και ιδιαίτερα τη θρησκεία τους"

4) Η εντολή αυτή υλοποιήθηκε από πρόσωπα που άλλα μεν ήξεραν τους απώτερους στόχους του εσωτέρικα και άλλα όχι.

5)Ορισμένα από αυτά τα πρόσωπα είναι τέκτονες και άλλα όχι αλλά βρίσκονται σε αγαθές σχέσεις με στοές και είναι υποψήφια μέλη ή φιλικά προσκείμενα στις ιδέες τους.

6)Το κύριο βάρος υλοποίησης πέφτει στα χαμηλόβαθμα μέλη τα οποία και κάνουν την περισσότερη δουλειά παρά το ότι διαφωνιούν σε κάποια σημεία.

7)Μια από τις διαφωνίες είναι η εμφάνιση πολλών λογαριασμών από μέλη τα οποία γνωρίζουν ως ανώτερά τους στην τεκτονική ιεραρχία και τα οποία δεν μπορούν να τα εμποδίσουν να συμμετέχουν καθώς ακόμη και όταν δε σέβονται τους κανόνες καλής συμπεριφοράς σε μια συζήτηση.

8)Τα πολλά μέλη συνολικά του εσωτέρικα δεν είναι τόσα πολλά όσο φαίνονται γιατί αποτελούνται κατά το μεγαλύτερο μέρος από λογαριασμούς που ανήκουν σε λίγα άτομα και τα οποία έχουν ανοίξει εκατοντάδες λογαριασμούς ο καθένας.

9)Τα άτομα αυτά είναι από τους συναινούντες στο προαναφερθέν σχέδιο αν και δεν το γνωρίζουν στην ολότητά του και ορισμένα από αυτά χαίρονται να συμμετέχουν. Άλλα το κάνουν χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εεπιδή δεσμεύονται από υποσχέσεις και "όρκους" δε μπορούν να αποκαλύψουν τίποτε και είναι υποχρεωμένα να βοηθάνε στην όλη προσπάθεια ή έστω να μην την αποκαλύπτουν ακόμη και αν διαφωνούν

10)Τα άτομα αυτά είναι ορισμένα από τα υψηλά ιστάμενα στελέχη του εσωτέρικα αλλά και άλλα που δεν εμφανίζονται άμεσα να έχουν σχέση με το εσωτέρικα

11)Μέσα στο όλο σχέδιο περιλαμβάνεται και η μελέτη των κειμένων των αθώων, ανυποψίψαστων μελών που παρουσιάζουν ιδιαίτερη κινητικότητα, από ειδικευμένους ψυχολόγους ώστε να γνωρίζουν σε βάθος την ιδιοσυγκρασία τους και να κρίνουν αν αποτελούν κίνδυνο ή πιθανό συνεργάτη. Στην περίπτωση που διαπιστωθεί κίνδυνος τότε κάποιο εντεταλμένο μέλος , σύμφωνα με τις οδηγίες που θα πάρει,ανοίγει θέματα σχετικά με τα πιο ζωτικά ενδιαφέροντα του επικίνδυνου μέλους, ώστε σε κάποιο από αυτά να τσιμπήσει με σκοπό να το εκτρέψει σε απαράδεκτες εκφράσεις και να επακολουθήσει διαγραφή του.
Γιαυτό και δε μπορεί να διαγραφεί κανένα θέμα , για να μη χάνονται στοιχεία , αλλά και να μπορεί να ελεγχθεί κατά πόσο κάθε διαχειριστής και οποιοσδήποτε ανώτερος από διαχειριστής κάνει σωστά τη δουλειά του


12) Εναλλακτικός τρόπος είναι η αχταρμοποίηση ήδη σημαντικών θεμάτων και η διεξαγωγή άσχετων συζητήσεων σε αυτά , καθώς και η συμμετοχή εντεταλμένων μελών με ειδικές ψυχολογικές γνώσεις ως προς τεχνικές χειρισμού προσώπων, σε ήδη υπάρχοντα θέματα ώστε να τα εκτρέπουν ή να τα καθιστούν ακίνδυνα όταν αρχίζουν να γίνονται πόλοι αφύπνισης νέων μελών

13)Στην όλη προσπάθεια λαμβάνει χώρα και καταγραφή των ip όλων των μελών που συμμετέχουν ώστε να είναι γνωστές όλες οι προσβάσεις που έχουν στο ίντερνετ , κάθε ένα από τα μέλη, αλλά και να γίνται φανερές φιλικές και άλλες σχέσεις, όταν πχ μπαίνει κανείς από υπολογιστή φίλου του ή φίλης.Επίσης καταγράφονται και τα site που επισκέπτονται ορισμένα μέλη , αν υπάρξει σχετική εντολή. Η προσπάθεια βέβαια είναι να γίνεται αυτόματα αυτό για όλα τα μέλη αλλά αυτό δεν είναι ακόμη εφικτό καθώς μερικά έχουν πολύ καλές προστασίες που θα αποκάλυπταν το όλο εγχείρημα και γίνεται μόνο επιλεκτικά.

14) Επίσης επειδή η χρήση τέτοιων μεθόδων παρακολούθησης προσκρούει σε αρκετά σημεία σε νομικές απαγορεύσεις περί προσωπικών δεδομένων και επειδή δε μπορεί να γίνει νόμιμα ,πλην ειδικών εξαιρέσεων που χρειάζονται όμως ειδικές άδειες, χρησιμοποιούνται διάφοραων ειδών προγράμματα μη νόμιμα , δηλαδη ιοί και spyware προγράμματα τα οποία για να εγκατασταθούν απαιτούν να δοθεί από το χρήστη εντολή να γίνονται δεκτά τα cookies από το πρόγραμμα περιήγησης (ίντερνετ εξπλόρερ κλπ) και τα οποία cookies δεν έχουν τον αθώο σκοπό της διαφύλαξης ρυθμίσεων στον υπολογιστή μας και μόνο όπως διαβεβαιώνεται στη σελίδα υποδοχής στα φόρουμς, αλλά αποτελούν τη βάση για περαιτέρω υποδοχή και άλλων προγραμμάτων. Τα προγράμματα αυτά είναι γενικά παρακολουθητικά αλλά σε δύσκολες περιπτώσεις μελών τα οποία δε μπορούν να διαγραφούν φανερά με άλλον τρόπο γίνονται και τόσο επιβλαβή ώστε να εμποδίζουν κάπιον να συνδεθεί στο ίντερνετ ή στο εσωτέρικα.

15) Για τα προγράμματα αυτά και για την όλη παρακολούθηση δε γνωρίζουν πολλά πράγματα εντός του εσωτέρικα πολλά από τα υψηλά ιστάμενα μέλη αλλά εξαιρετικά λίγοι.Υπάρχει συνεργασία και με το εξωτερικό για παροχή βοήθειας.Μέσα στα πλάισια αυτά είναι και η είσοδος μέσω Troijan σε υπολογιστές μελών με σκοπό την υποκλοπή αρχείων που τους αφορούν ώστε να υπάρχει πιο ολοκληρωμένο προφίλ τους αλλά και στοιχεία που θα βοηθήσουν στο χειρισμό τους.

16)Μια ακόμη τεχνική χειρισμού προσώπων είναι να συμετέχουν κάποια πρόσωπα με κοινό ψευδώνυμο σε διαλόγους , ώστε ακόμη και ένας διασθητικός να μη μπορεί να συντονιστεί με το εν λόγω ψευδώνυμο, αλλά και το να εμφανιζεται ως αντιπαλος σε κάποιον ο ίδιος με άλλο ψευδώνυμο. Έτσι όπου και αν ανήκει κανείς θα ενταχθεί στη μια ή την άλλη άποψη και αναλόγως θα πρκύψει η κατάλληλη ομαδοποίηση των μελών ώστε να προσεγγιστούν τα πιο ενδιαφέροντα αργότερα και να διαρευνηθούν οι ικανότητες και οι προθέσεις τους για συμμετοχή σε εσωτεριστικού τύπου οργανώσεις και ιδιαίτερα σε τεκτονικές στοές.

17)Όλες οι παραπάνω πληροφορίες δίνονται για να απαντηθούν κάποιες εκκλήσεις προς τους αληθινούς εσωτερικούς διδασκάλους προσώπων που έχουν εμλπακεί στο όλο θέμα και έχουν μετανιώσει καθώς και άλλων που πρόκειται να εμπλακούν. Οι εσωτερικοί διδάσκαλοι δεν έδωσαν ποτέ παροτρύνσεις για τέτοιες μεθόδους και παρακολουθούν κάθε τι που συμβαίνει δήθεν εν ονόματί τους (γιατί έτσι δικαιολογούν τις αποφάσεις του υψηλόβαθμα στελέχη των στοών στα χαμηλοτέρου βαθμού όταν αυτά έχουν αντιρρήσεις ή αμφιβολίες για τη σκοπιμότητα των ενεργειών τους,και τα οποία αποφάσισαν να προβούν σε τέτοια χρήση του διαδικτύου).
Για 15 έτη ακόμη θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα . Μετά δε θα υπάρχει δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Το συμβολικό όνομα εκείνου που δίνει αυτές τις πληροφορίες είναι "Το Μυρμήγκι του Σολωμόντα"."

Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και μου έκανε εντύπωση που θυμόμουν αυτά που έλεγε ακόμη και όταν ξύπνησα. Για την ακρίβεια δε μπορούσα να τα ξεχάσω καθώς ένιωθα μια παρόρμηση να τα γράψω σε χαρτί και στη συνέχεια στον υπολογιστή.
Και τα έγραψα όπως τα θυμόμουν. Οπότε πιθανά να υπάρχουν λάθη αντιγραφής. Αλλά μου είπε το "Μηρμύγκι" ότι εκείνοι στους οποίους απευθύνονται ξέρουν ακριβώς τι εννοείται ακόμη και σε φράσεις που θα αντιγράψεις ελαφρώς λανθασμένα".
Μου είπε και κάποια άλλα ακόμη πράγματα αλλά με την εντολή να μην τα γράψω προς το παρόν και ότι αν το προσπαθήσω θα τα ξεχάσω.

Ακόμη είχα την παρόρμηση (έβλεπα την εικόνα ζωντανή) να τοποθετήσω αυτό το χαρτί ,5 φύλλα χαρτιού σε ζελατίνα σε ένα συγκεκριμένο σημείο μιας κοντινής πόλης, με την ένδειξη εξωτερικά "για τον Α.Χ.Α.Ν.Τ." το οποίο και έκανα.

Δε θα έγραφα τίποτε αν δεν είχα αυτή την ισχυρή παρόρμηση την οποία δε μπορώ να ελέγξω γιατί ήδη δήλωσα ότι αποχωρώ και ότι δε συμφωνώ με του σκοπούς του εσωτέρικα.Δεν περίμενα να μου συμβεί κάτι τέτοιο σήμερα.
Πιστεύω ότι έκανα το σωστό πράγμα που θα καταλάβει όποιος έθεσε τα ερωτήματα , αν τα έθεσε όντως. Αλλιώς είναι μια φαντασιπληξία και δεν έχει νόημα να την λαμβάνει υπόψιν του κανένας.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 01:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλουν προσοχή αυτά τα όντα...

Δεν θέλει και πολύ να φτάσουμε...ΕΔΩ :


Και κάνω κάτι περίεργους συνειρμούς ώρες ώρες...

Χμμμ...admina

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lemurios
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 03:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lemurios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλόσοφε, παρακαλώ κοίτα το email σου.

Μπορώ να γνωρίσω προσωπικά κάποιον από τους διαχειριστές?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 07:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Εγώ πάλι παιδιά είδα ένα όν να μου λέει στον ύπνο μου οτι θα μου σηκωθεί η τρίχα όρθια με αυτά που θα δώ να γράφει ο filosofos3 σε κάποιο topic και να!
Θαύμα!

Πέρα από την πλάκα, ειλικρινά filosofos3, απογοητεύομαι από την στάση σου...
Σε βλέπω να διαβάλλεις ένα χώρο ο οποίος σε φιλοξένησε τόσο καιρό και σε φιλοξένησε, όπως μας φιλοξένησε και μας φιλοξενεί όλους μας.
Μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που διάλεξες να πείς κάποια πράγματα έξω "από τα δόντια", έστω και συγκαλυμμένα...
Αλήθεια, φίλε μου, μπορούσες και θυμόσουν με τόση ακρίβεια όλα αυτά τα ερωτήματα?
Είναι πολλά...
Αναφέρεις μεταξύ άλλων, αγαπητέ μου:

quote:
1)Το εσωτέρικα όπως και άλλα site Εσωτερισμού στην Έλλάδα κατασκευάστηκε με σκοπό να πλήξει τις παραδόσεις του Ελληνικού έθνους μέσω παραπληροφόρησης , ειδικά τις θρησκευτικές παραδόσεις

η παραπληροφόρηση αυτή που συνίσταται ακριβώς?
Γιατί εγώ έως τώρα δεν έχω κάποια τέτοια ένδειξη.
Πόσο μάλλον απέναντι στις θρησκευτικές παραδόσεις.
Είναι άλλωστε φανερό οτι δεν υϊοθετεί ούτε προσβάλλει την θρησκευτική πίστη κανενός.

Δε θα μπώ στην διαδικασία καν να σχολιάσω τα υπόλοιπα ερωτήματα, μένω πραγματικά άφωνος με τα όσα διάβασα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως η αλλαγή της στάσης σου απέναντι στο esoterica ύστερα από την υποβολή των ερωτημάτων σου.
Γιατί συμβαίνει αυτό, φίλε μου?
Επειδή οι απαντήσεις που έλαβες ήταν διαφορετικές ή μη ικανοποιητικές πρός εσένα?
Μήπως επειδή είχες διαμορφώσει τις δικές σου απαντήσεις ήδη και δεν δέχεσαι την διαφορετική εκδοχή?
Είναι δικαίωμα του καθενός μας να αποχωρήσει από το esoterica οποιαδήποτε στιγμή θελήσει.
Δεν υπάρχουν τίποτα δεσμά.
Το να αποχωρήσει διακριτικά, έστω με έναν αποχαιρετισμό είναι απολύτως θεμιτό.
Είναι όμως κατακριτέο, κι ειλικρινά λυπάμαι που το λέω αυτό, να προσπαθήσει να διαβάλλει τον χώρο στον οποίο εκφράστηκε με σκοπό να τον πλήξει.
Κρίμα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 09:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μία ερώτηση έχω: Πώς ξέρεις καλέ μου Φιλόσοφε οτι αυτό που είδες (το όν, το οποίο αυτοαποκαλέστηκε μυρμήγκι, κάτι το οποίο θα έπρεπε να σου κάνει αρνητική εντύπωση) ήταν κάτι εξωτερικό κι όχι κάτι εσωτερικό (δική σου πλάνη και δημιουργία δηλαδή?)... Το έψαξες καλά? Και πήγες κι έκανες ό,τι σου είπε...???
Εδώ μπορούμε να δημιουργήσουμε μέχρι εικόνες του Χριστού! Κι εσύ εμπιστεύτηκες ένα 'φωτεινό' (υπέθεσες) ον, με το όνομα 'μυρμήγκι'?!!!
Τέλος πάντων,να έχεις δύναμη, και φώτιση... Δεν θα ξανασχοληθώ, γιατί στεναχωριέμαι όσο δεν φαντάζεσαι απο τις εξελίξεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 10:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ:
1)Δεν παίρνω οποιαδήποτε χάπια , ουσίες κλπ ούτε καν οινοπνευματώδη, ούτε καπνίζω

2)Δεν ήξερα αρκετά πράγματα από αυτά που άκουσα και δε θα τα πίστευα αν δεν μου λεγόταν και κάποια άλλα τα οποία δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα την ίδια μέρα. περιμένω να επιβαβαιωθούν μερικά ακόμη για να πειστώ ότι όντως αυτό το ον λέει τη αλήθεια. Μέχρι στιγμής επιβεβαιώθηκε το 75% από όσα είπε και περιμένω και τα υπόλοιπα.

3)Τέτοιου είδους όνειρα είχα δει και παλαιότερα, πριν 12 χρόνια περίπου, αλλά δεν τα εμπιστευόμουν γιατί έβλεπα άλλοτε πράγματα που επιβεβαιώνονταν πλήρως και άλλοτε πράγματα που δεν επιβεβαιώνονταν καθόλου ή μόνο κατά το ελάχιστο

4)Δεν έχω σκοπό να πλήξω κανέναν αλλά απλώς κατέγραψα όσα θυμόμουν και όπως τα θυμόμουν. Αν δεν επιβεβαιώνονταν άμεσα κάτι που είχα δει δε θα έγραφα καθόλου . Και ούτε έχω την πρόθεση να γράψω οτιδήποτε άλλο. Αλλά με εκπλήσσει το ότι αμέσως βιαστήκανε μερικοί να το χαρακτηρίσουν ως πλήγμα. Υπάρχουν και άλλα που δεν έχω την άδεια να τα γράψω ακόμη. Περιμένω και εγώ να δω αν θα επιβεβαιωθούν μερικές προβλέψεις για να δω αν πρέπει να δίνω βάση.

5)Αυτό που είδα δεν ήταν "μηρμύγκι" κυριολεκτικά αλλά άνθρωπος με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και άγνωστα ως χτες σε μένα , αλλά με την αίσθηση του γνώριμου. Δεν υπήρξε συναισθηματική συμμετοχή στο φαινόμενο δική μου αλλά μια πλήρης ουδετερότητα όπως όταν διαβάζει κανείς μαθηματικά!Και μου έδωσε την άδεια να αποκαλύπτω μερικά πράγματα που τον αφορούν από τη στιγμή που θα γίνουν κάποια γεγονότα και μετά. Μπορεί να είναι δική μου σκεπτομορφή, όπως λέει η Παγώνα, αλλά γιατί θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε κάτι κακό; Αν είναι δική μου σκεπτομορφή πως θα γνωρίζει πράγματα που δεν έχουν γίνει ακόμη;

Δε θα πω τίποτε άλλο και θα περιμένω τις εξελίξεις.

Αν γίνουν αυτά που έχει πει ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΑ! Και έχουμε καιρό ακόμη μέχρι να γίνουν όλα...


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 10:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλόσοφε, κακό είναι οτιδήποτε θέλει να σε χρησιμοποιήσει. Και οι αρνητικές οντότητες, μπορούν κάλλιστα να σου κάνουν προβλέψεις για ό,τι θές, προκειμένου να σε πείσουν οτι μπορείς να τις εμπιστευτείς! Το γιατί να θέλει μία οντότητα να την εμπιστευτείς δεν χρειάζεται να αναλυθεί! Οποιοσδήποτε άνθρωπος με καθαρό μυαλό και κάποιες εσωτερικές ή και εξωτερικές εμπειρίες, μπορεί να καταλάβει τον απώτερο σκοπό του! Ηδη σου ζήτησε να κάνεις κάτι και το έκανες!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που επιλέγεις να εμπιστευτείς οτιδήποτε, μετά απο όσα έχεις υποστηρίξει σε άλλο τόπικ, για τις σκεπτομορφές, τις οντότητες, κτλ!!!!
Ηταν ευνόητο οτι δεν επρόκειτο για πραγματικό μυρμήγκι!!! Δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό απο αυτό που λές...
Να προσέχειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 10:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2)Δεν ήξερα αρκετά πράγματα από αυτά που άκουσα και δε θα τα πίστευα αν δεν μου λεγόταν και κάποια άλλα τα οποία δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα την ίδια μέρα. περιμένω να επιβαβαιωθούν μερικά ακόμη για να πειστώ ότι όντως αυτό το ον λέει τη αλήθεια. Μέχρι στιγμής επιβεβαιώθηκε το 75% από όσα είπε και περιμένω και τα υπόλοιπα.


Φίλε μου filosofos3, αλήθεια πως σου επιβεβαίωθηκε το 75% των λεγομένων αυτού του όντος?
Γιατί αν λάβω υπόψιν μου τις 17 διευκρινίσεις που έκανες, προσωπικά δε μπορώ να εκλάβω ούτε ένα από όλα αυτά ως επιβεβαιωμένο...
θα σε συμβούλευα να σκεφτείς το ενδεχόμενο αυτό το όνειρο να προέρχεται από δικές σου υποσυνείδητες σκέψεις.
Πολλές φορές τα όνειρα μας είναι ακατανόητα ή τουλάχιστον φαινομενικά ακατανόητα.
Αν εγώ πχ βγώ αύριο και πώ οτι ένα ον μου μετέφερε στον ύπνο μου το μήνυμα οτι το δικό σου μήνυμα είναι ψευδές τι συμβαίνει?
Ας είμαστε επιφυλακτικοί λοιπόν σε τέτοια θέματα πόσο μάλλον όταν κατηγορούμε ένα χώρο δημοσίως, στον οποίο μάλιστα συμμετείχαμε κι εμείς οι ίδιοι.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 11:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μυρμήγκι του Σολομώντα ε; Χμμ, an Naml... Μήπως διάβασες πρόσφατα το Κοράνι και επηρεάστηκες;
Μήπως πρέπει να χαλαρώσεις λίγο και να πάψεις να βλέπεις γύρω σου συνομωσίες, όπως τότε που ισχυριζόσουν ότι εγώ και ο Scwabe είμαστε το ίδιο πρόσωπο;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 12:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα λογια του κισινγκερ αλαζουν αναλογα με το τι μας συμφερει να πουμε
οταν προκεται για την γλωσσα μας τοτε λεμε οτι ο κισινκερ ειπε πρεπει να πληξουμε ιδιαιτερα την γλωσσα τους
τωρα ειπε για την θρησκεια καπου αλλου ειπε για την ιστορια

οι πληροφορειες που ειναι λαθασμενες ανακαλυπτονται στην πορεια σε καθε θεμα που συζηταμε

σε τελικη αναλυση βλεπω οτι το προβλημα του filosofos3 ειναι καθαρα οτι συζηταμε γυρο απο την θρησκεια που αυτος πιστευει

πεστο βρε φιλοσοφε πεστο

αναψε μια μεγαλη φωτια στην πλατεια και καψε οσους τολμουν να πουν
κατι για την θρησκεια σου <<ορθοδοξια η θανατος>> <<ορθοδοξια η θανατος>> <<ορθοδοξια η θανατος>> <<ορθοδοξια η θανατος>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 12:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ) ΤΟ ESOTERICA.gr ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ....

(ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ) ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΙ ΑΥΤΟ-ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΙ ΤΟΥ ESOTERICA.gr...

ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ (ΕΦ'ΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ).

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ "ΚΑΤΗΓΟΡΟΙ" ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟ....

ΝΑΙ ΦΙΛΕ Lemurios ΒΡΕΘΗΚΑΝ 2-3 ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ESOTERICA.gr.....
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ????

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο filosofos3 ΡΙΧΝΕΤΑΙ ΛΑΣΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ??????

ΣΑΣ ΑΦΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ....
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟ ESOTERICA.gr ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ....

ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ....

ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ YΒΡΙΖΟΥΝ ΩΣ ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΟ !!!!!!!!!!!!!
(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ)

ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΘΕΛΗ ΑΣ ΕΛΘΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ) ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ
ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ...
(ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ύπνος παίζει παράξενα παιχνίδια με το μυαλό μας...

Ο Σταμάτης Γονίδης δήλωσε πως έγραψε το άσμα "Έχω πετάξει μαζί σου"
όταν είδε στον ύπνο του τον Ταξιάρχη...

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα χαρακτηριστικά του φιλοσόφου?
Ως τώρα νόμιζα πως είναι η γόνιμη αμφιβολία και η έρευνα και πως ο δογματισμός αποτελεί τον αντίποδα της φιλοσοφίας.

Οι θεωρίες συνωμοσίας δημιουργούν πρόσφορο έδαφος για τους επίδοξους σωτήρες.

Πως κρίνεις τον εαυτό σου για το γεγονός ότι σου πήρε τόσο καιρό να αντιληφθείς ότι εδώ μέσα στόχος είναι να διαβρωθεί η αντίληψη των Ελλήνων για τη θρησκεία, γλώσσα, ιστορία τους και μέχρι πρότινος ήσουν ένα ακόμη γρανάζι αυτού του μηχανισμού.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς είμαστε τόσο αθώοι ώστε να μην το καταλάβουμε τόσο καιρό,
ή τόσο ένοχοι ώστε να συμμετέχουμε τόσο καιρό?

Γιατί απαντάς επιλεκτικά σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που σου απαντούν σε κάθε σου ερώτηση?

Ως φιλόσοφος είχες την ευτυχία να δεχτείς επίσκεψη από ένα ον και για το μόνο που σου μίλησε ήταν το εσωτέρικα???
Δεν σε προβληματίζει αυτό?

Έχεις ρίξει μια ματιά στην παγκόσμια και την ελληνική κοινωνία και αντικρύσει τους κινδύνους και κατέληξες ότι η πραγματική απειλή είναι ο παρών χώρος?

Λύσε μου σε παρακαλώ τις απορίες αν έχεις την καλοσύνη.

Προβληματισμένα
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 14:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διακινδυνεύσω κι εγώ μια πρόβλεψη ρε παιδιά, μπας και με δοξάσουν κάποια ώρα και γίνω άγιος!

ΠΡΟΒΛΕΠΣΗ:

θΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΚΣΕΦΟΡΤΩΘΕΙ!
ΣΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΜΟΥ!

Δεν μπορώ να σας πω ποιά χρονολογία θα γίνει αυτό, διότι δεν κσέρω πότε θα μας τελειώσω...

Μου το είπε μία πολύ ενοχλητική (ομολογουμένως) μύγα, στον ΞΥΠΝΙΟ ΜΟΥ όμως...
Δεν κσέρω αν πιάνεται...

Και παρ' όλα αυτά που λέτε εσείς οι ..., ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΟΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΕSOTERICA!
Πάνε οι παλιές καλές εποχές (), που πιο συχνα άναβατε ανθρώπους παρα τσιγάρα!
Και η κατάρρευσή σας ξεκίνησε από τότε που αναγκαστήκατε να αυτοπροσδιοριστείτε με το πιο μισητό τίτλο για 'σάς:

ΕΛΛΗΝΕΣ!
Πέρασε από πολύ κοντά το λεπίδι, πριν 170 χρονακια περίπου...

ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΡΩΜΑΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ!

Edited by - Αίολος on 09/01/2006 15:03:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 16:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει ξεφύγει!

Φιλόσοφε έλεος! Αν πράγματι τα πιστεύεις αυτά που λες για τα όνειρα, πρέπει να το ψάξεις πριν είναι πολύ αργά! Από απλές παραισθήσεις ξεκινάνε όλα!

Όπως λέει και το νέο λαϊκό άσμα… πες μας τι πίνεις εσύ και δεν μας δίνεις!

Σε διάφορα ποστ, σε είχα πάρει στα σοβαρά, πάντως… Και απορώ… έκανα τόσο λάθος ή εσύ άλλαξες?

Κι εδώ εντοπίζω ένα από τα άσχημα του εσωτέρικα… ό,τι είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάσουμε τέτοια… προκειμένου να παρακολουθήσουμε ένα θέμα που μας ενδιαφέρει. Όμως αυτό δεν μπορούν να το αλλάξουν οι διαχειριστές. Έγκειται στα μέλη να λογοκρίνονται από μόνα τους. Κάποιοι, όμως, όπως εσύ πρώτος είπες, ξεκινώντας αυτό το θέμα, ρίχνουν πάρα πολύ χαμηλά το επίπεδο. Θα ήθελα, τώρα, να μας απαντήσεις αν έχεις καταλάβει πώς είσαι πλέον ένας από αυτούς?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy