ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τον Μάρτιο του 2019 θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 07:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψψψψψ..... και πού'σαι Γιαλαντζή!

Σήμερα Τσικνοπέμπτη,
και αύριο Μάρτης


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 08:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να συμφωνήσω?
Αφού είπαμε Έστω...

Δεν υπάρχουν αποδείξεις σε αυτά. Ούτε εσύ απέδειξες κάτι, ούτε ο άλλος.

Εκ των δεδομένων, προκύπτει φυσικά ότι ο Χίτλερ είχε όλα τα 'προσόντα' και το'βιογραφικό' να φιγουράρει στα τοπ της λίστας των Greatest Μακελάρηδων/Αντιδιών of all the times,
καθώς κόντεψε να γ@#μήσει όλη την Υφήλιο,
αλλά πάλι δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα
αυτός ήταν ο Αντί,κατηγορηματικά πάει και τέλειωσε.

Σου λέω απλώς, συνέχισε το σκεπτικό και το συλλογισμό σου με βάση αυτή την υπόθεση, εάν και εφόσον παίζει τόσο σπουδαίο ρόλο για εσένα (δηλ. αν είναι ή δεν είναι ο Χίτλερ)

και επιπλέον, άλλο το θηρίο, άλλο ο δράκοντας άλλο το Αντίδι?
θα είναι ένα ή πολλά είπαμε? Μοναδιαία γεγονότα/πρόσωπα ή επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε ιστορικούς κύκλους?


Να, γι' αυτό, δεν καταλήγετε πουθενά, ποτέ και σε τίποτε.

Ρε φίλε, ξεκινάμε με μια αρχική υπόθεση. Αν φτάσεις σε άτοπο, η αρχική σου υπόθεση δεν ισχύει. Την πετάς. Εδώ, με αυτά τα στοιχεία που έχω γράψει από την σελ. 4, θεωρείς ότι έχουμε φτάσει σε άτοπο ; Αν έχουμε φτάσει σε άτοπο, δεν χρειάζεται να κουβεντιάζουμε. Την πετάμε την αρχική υπόθεση και λέμε ότι δεν ισχύει. Αν όμως, δεχθούμε τα αποδεικτικά (ή ... ενδεικτικά, αν θες στοιχεία) ως αληθή, τότε θα πρέπει να δεχθούμε την αρχική υπόθεση. Την δέχεσαι ; Αυτό σε ρωτάω. Γιατί, αν δεν την δέχεσαι, αφ' ενός μπορώ να συνεχίσω να σου αραδιάζω αποδείξεις / ενδείξεις μέσα από το κείμενο για να ισχυροποιήσω την αρχική υπόθεση, αφ' ετέρου αν δεν την δέχεσαι όπως και να' χει (δηλ. ότι κι αν σου πω, ότι κι αν γράψω, εσύ δεν θα την δέχεσαι), δεν έχει νόημα να συνεχίσω.

Κι έπειτα, η συνέχεια του προφητικού μέρους της Αποκάλυψης (για να υπάρξει), πρέπει να έχει κάποιος αποδεχθεί την αρχική υπόθεση ως αληθή. Αν δεν το έχει αποδεχθεί, η κουβέντα είναι υποθετική, υποθέσεις επί υποθέσεων. Τρίχες δηλ.

quote:
Δεν υπάρχουν αποδείξεις σε αυτά. Ούτε εσύ απέδειξες κάτι, ούτε ο άλλος.

Κοίτα, αφού το βλέπεις κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν έχει νόημα ρε φίλε να συνεχίσω. Τσάμπα κόπο κάνω δηλ. Κατάλαβες ; Αν εσύ ας πούμε δεν έχεις πεισθεί για την Αποκάλυψη ή τέλος πάντων, έχεις μια αποκρυσταλλωμένη άποψη, ε, τι σκατά κουβεντιάζεις ; Αφού ότι και να σου πει ο άλλος, εσύ θα λες τα δικά σου ...


"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 08:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω δηλ. να σου πω το εξής. Το κείμενο της Αποκάλυψης δίνει μια ημερομηνία για την έλευση του Αντίχριστου. Μια ημερομηνία που δεν έχει έρθει ακόμη. Αλλά αυτή η ημερομηνία, βασίζεται σε ότι έχουμε πει ως τώρα. Άμα εσύ, ότι έχουμε πει ως τώρα, τα θεωρείς τρίχες, ε, τι νόημα έχει να σου πω εγώ την ημερομηνία ; Και μάλιστα η Αποκάλυψη δίνει ακριβώς την ημερομηνία, δηλ. όχι μόνο το έτος, αλλά και τον μήνα, την ημέρα και την ώρα.

Aπο 'κει και πέρα, είτε θα το πιστέψεις αυτό το συμπέρασμα (αυτό δηλ. που καταλήγει το αποκρυπτογραφημένο κείμενο), είτε δεν θα το πιστέψεις. Μετά ... είναι θέμα δικό σου και του καθενός δηλ. So simple ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 08:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία, πες μας τι θεωρείς ότι δεν έχει συμβεί ακόμα.
Και χοντρικά σε τί μέρος της Αποκάλυψης? Πχ από όσα γραφονται εκεί έχει γίνει ας πουμε το 50% το 60% το 90% ? Πού βρισκόμαστε δηλαδή, κατά τη γνώμη σου?

Πρόσεξε τώρα μια διαφορά :

Κατά την γνώμη μου, εγώ δεν το πιστεύω. Δηλ. δεν πιστεύω αυτή την ημερομηνία που δίνει το κείμενο.

Κατά το κείμενο όμως, είμαστε κοντά. Αρκετά. Δηλ. θα το ζήσουμε. Η γενιά μας δηλ. Ήδη, ο δράκοντας που λέει το κείμενο, δηλ. ο φασισμός, η ακροδεξιά ρε παιδί μου, αυξάνει συνεχώς την δύναμή της. Σου θυμίζω ότι το κείμενο έδειξε με τον μηχανισμό αυτό που χρησιμοποιήθηκε ότι δράκοντας = φασισμός, αναφερόμενο στον Β' Π.Π. Δηλ. ο δράκοντας δεν είναι πρόσωπο αλλά μια ιδέα, μια ιδεολογία. Αυτή λοιπόν η ιδεολογία, στις μέρες μας, παίρνει συνεχώς πόντους και μεγαλώνει.

Τώρα απο 'κει και πέρα ... είναι θέμα του καθενός τι θα πιστέψει και τι όχι.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις, κουβέντα δεν μπορεί να γίνει, επί του κειμένου δηλ. αν πρώτα δεν καταλήξουμε στο ότι δεχόμαστε ή όχι την αρχική υπόθεση.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 08:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε, ξεκινάμε με μια αρχική υπόθεση. Αν φτάσεις σε άτοπο, η αρχική σου υπόθεση δεν ισχύει. Την πετάς. Εδώ, με αυτά τα στοιχεία που έχω γράψει από την σελ. 4, θεωρείς ότι έχουμε φτάσει σε άτοπο ; Αν έχουμε φτάσει σε άτοπο, δεν χρειάζεται να κουβεντιάζουμε. Την πετάμε την αρχική υπόθεση και λέμε ότι δεν ισχύει. Αν όμως, δεχθούμε τα αποδεικτικά (ή ... ενδεικτικά, αν θες στοιχεία) ως αληθή, τότε θα πρέπει να δεχθούμε την αρχική υπόθεση. Την δέχεσαι ; Αυτό σε ρωτάω.

Είπαμε ρε συ, ως υπόθεση εργασίας, τη δέχομαι.
τι άλλο θες, να σου κάνω και δήλωση πολιτικών φρονημάτων?

quote:
Κι έπειτα, η συνέχεια του προφητικού μέρους της Αποκάλυψης (για να υπάρξει), πρέπει να έχει κάποιος αποδεχθεί την αρχική υπόθεση ως αληθή.

Όχι απαραίτητα. Δεν βλέπω το λόγο να υπάρχουν "προαπαιτούμενα" αυτού του είδους.

quote:
Αν δεν το έχει αποδεχθεί, η κουβέντα είναι υποθετική, υποθέσεις επί υποθέσεων. Τρίχες δηλ.

Mα, ούτως ή άλλως η κουβέντα είναι υποθετική!

Αλλά αυτό όμως δεν μειώνει την αξία της.
Και το 80-90% των μελετών και ερευνών υποθετικές είναι (μέχρι να αποδειχθούν τοις πράγμασιν ή πειραματικά κλπ). Έτσι ξεκινάμε πάντα. Αν είναι, να μη συζητάμε τίποτα τότε...

quote:
Κοίτα, αφού το βλέπεις κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν έχει νόημα ρε φίλε να συνεχίσω. Τσάμπα κόπο κάνω δηλ. Κατάλαβες ;
Αν εσύ ας πούμε δεν έχεις πεισθεί για την Αποκάλυψη ή τέλος πάντων, έχεις μια αποκρυσταλλωμένη άποψη, ε, τι σκατά κουβεντιάζεις ; Αφού ότι και να σου πει ο άλλος, εσύ θα λες τα δικά σου ...

Λάθος κατάλαβες.
Εγώ δεν έχω πειστεί για τίποτα από αυτά.
Καταρχήν δεν έχω διαβάσει την Αποκάλυψη.
Έχω μια γενική ιδέα απλώς, από αυτά που λίγο πολύ ξέρουμε/έχουμε ακούσει οι περισσότεροι. Δεν τη διαβασα προσωπικά στίχο στίχο, κλπ. αυτό εννοώ.

Επίσης, σε αυτή τη φάση δεν έχω άποψη για το τί είδους κείμενο είναι. Δηλ. αν είναι καταρχην αυθεντικό, ποιος και πότε το έγραψε, αν είναι μέρος της Χριστιανικής θεολογίας ή όχι και αν ναι πότε έγινε, και γιατί, κλπ, κλπ.

Δέχομαι, σε πρώτη φάση τα γενικά και την πεπατημένη, δηλαδή τα γνωστά,
ότι το έγραψε ο Ιωάννης που ετύγχανε μαθητής του Χριστού (άρα Εβραίος) σε χρονολογία περί το 70 ή 80 ή 90 μΧ, στην Πάτμο, στα Ελληνικά (ως διεθνή/επικρατούσα γλώσσα) κλπ.

Επιπλέον, δέχομαι τις "γενικές αρχές" της θεολογίας όπως αυτή έχει εκφραστεί επίσημα για τους ΧΟ, δηλαδή τα "περί της ώρας εκείνης ουδείς γνωρίζει"...(εξ ου και ο Γιαλαντζής είναι γιαλαντζής ΧΟ επειδή ισχυρίζεται ότι όχι μόνο γνωρίζει, αλλά είναι και ο Μόνος! που "γνωρίζει"...).

Από την άλλη όμως, έχω ανοιχτά μάτια και αυτιά, για οτιδήποτε ενδιαφέρον κυκλοφορεί στην πιάτσα, και για οποιαδήποτε θεωρία που έχει κάποιο σκεπτικό, κάποιον ειρμό, κλπ.
Αυτό σου λέω να εκθέσεις. Δεν έχει σχέση με το τί πιστεύω ή δεν πιστεύω και τι δέχομαι και τι δεν δέχομαι εγώ. Από πού κι ως πού αυτά είναι προϋποθέσεις για να παραθέσεις εσύ τη θεωρία σου εδώ περα?
Αν θες κάντο, αν δε θες με γεια σου με χαρά σου...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω δηλ. να σου πω το εξής. Το κείμενο της Αποκάλυψης δίνει μια ημερομηνία για την έλευση του Αντίχριστου. Μια ημερομηνία που δεν έχει έρθει ακόμη. Αλλά αυτή η ημερομηνία, βασίζεται σε ότι έχουμε πει ως τώρα. Άμα εσύ, ότι έχουμε πει ως τώρα, τα θεωρείς τρίχες, ε, τι νόημα έχει να σου πω εγώ την ημερομηνία ; Και μάλιστα η Αποκάλυψη δίνει ακριβώς την ημερομηνία, δηλ. όχι μόνο το έτος, αλλά και τον μήνα, την ημέρα και την ώρα.

Μήπως αρχίζεςι και ...Γιαλαντζίζεις κι εσύ?
Νταξ, τουλάχιστον δε δήλωσες ΧΟ, οπότε εξαιρείσαι

Αν είσαι Καμπαλιστής τότε δεν μετράει

Τελοσπάντων, εσύ λες ότι βρήκες ενα 'κλειδί' να αποκτρυπτογραφήσεις τα κρυμμένα μυνήματα. ΟΚ, δεκτόν, πες μας λοιπόν τι βρηκες με βαση αυτόν τον αλγοριθμο και τη γκεματρία που ισχυρίζεσαι και ποιο (απομείναν) κομμάτι της Α, θεωρείς προφητικό (εφόσον πολλά ήδη έγιναν)


quote:
Τώρα απο 'κει και πέρα ... είναι θέμα του καθενός τι θα πιστέψει και τι όχι.

Αλλά όπως καταλαβαίνεις, κουβέντα δεν μπορεί να γίνει, επί του κειμένου δηλ. αν πρώτα δεν καταλήξουμε στο ότι δεχόμαστε ή όχι την αρχική υπόθεση.


ΡΕΕΕ! Προχώρα λέμε!
Μπα, σε καλό σου!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην το κουράζω και πολύ, γιατί δεν έχω και χρόνο για χάσιμο, ούτε για "κοκορομαχίες" όπως λες με τον κάθε μλκα εδώ μέσα, το κείμενο λέει :

quote:
2 καὶ ἐκράτησε τὸν δράκοντα, τὸν ὄφιν τὸν ἀρχαῖον, ὅς ἐστι Διάβολος καὶ ὁ Σατανᾶς ὁ πλανῶν τὴν οἰκουμένην, καὶ ἔδησεν αὐτὸν χίλια ἔτη, 20 : 2

Αν πάρουμε λοιπόν, το 1943 ως το τέλος του πολέμου (αφού έχουμε δεχθεί ότι η Αποκάλυψη όντως αναφέρεται στον Β' Π.Π. και στον Χίτλερ), τότε έχουμε 1943 + 1000 = 2943.

Τα χίλια χρόνια όμως, επειδή ο βιβλικός χρόνος δεν μετριέται έτσι, σίγουρα υποδηλώνουν "πολλά χρόνια", αλλά όχι χίλια. Το πως μετριέται ο βιβλικός χρόνος είναι κι αυτό ένα θέμα που μπορεί να συζητηθεί. Υπάρχουν όμως ενδείξεις μέσα από την Τορά και την Κ. Διαθήκη που λένε πώς να τον μετρήσει κάποιος και γιατί τα 1000 χρόνια δεν είναι 1000. Αλλά τώρα ... τι να λέμε ; Και με ποιον "συνομιλητή" του φόρουμ να τα λέμε δηλ. ;;;

Εγώ θα πω το εξής και θα κλείσω και την συμμετοχή μου εδώ : Ο Θεός αντιπροσωπεύεται στην Εβραϊκή παράδοση με τον αριθμό 10. Ο Σατανάς, ο δράκοντας, με τον αριθμό 2. Αφού λοιπόν ο Θεός έχει δέκα αριθμούς και ο Σατανάς έναν αριθμό, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως ο χρόνος του Σατανά είναι το 1/10 του θεού. Τώρα, εδώ, αυτό, θα μπορούσα να το στηρίξω σε αρκετές παραπομπές από την Τορά. Αλλά ρε Μήτσο ... χέσε να 'πούμε. Καταλήγουμε :

1943 + 100 χρόνια = 2043

Επίσης, αυτό που λες

quote:
θα είναι ένα ή πολλά είπαμε? Μοναδιαία γεγονότα/πρόσωπα ή επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε ιστορικούς κύκλους?

Επίσης, θα μπορούσα να σου αναφέρω (ως ένδειξη δηλ.) ακριβώς αυτό, τα "επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε ιστορικούς κύκλους", που λες, δείχνοντας ότι κάποια γεγονότα άσχημα για την ανθρωπότητα (δολοφονίες, αιματοχυσίες, πόλεμοι, συγκρούσεις, αναταραχές κτλ) γίνονται με ακριβώς 100 χρόνια διαφορά. Αλλά και πάλι ... άσ' το, δε γουστάρω φίλε.

Αυτή είναι λοιπόν η χρονιά, το 2043, που δίνει το κείμενο. Ξαναλέω όμως, πως το κείμενο (η Αποκάλυψη) μας δίνει εκτός από την χρονιά, τον μήνα, την ημέρα και την ώρα.

Αυτά από μένα. Τα δέοντα ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 28/02/2019 09:34:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα χίλια χρόνια όμως, επειδή ο βιβλικός χρόνος δεν μετριέται έτσι, σίγουρα υποδηλώνουν "πολλά χρόνια", αλλά όχι χίλια. Το πως μετριέται ο βιβλικός χρόνος είναι κι αυτό ένα θέμα που μπορεί να συζητηθεί. Υπάρχουν όμως ενδείξεις μέσα από την Τορά και την Κ. Διαθήκη που λένε πώς να τον μετρήσει κάποιος και γιατί τα 1000 χρόνια δεν είναι 1000. Αλλά τώρα ... τι να λέμε ; Και με ποιον "συνομιλητή" του φόρουμ να τα λέμε δηλ. ;;;

Νταξ, εμείς οι 2 μείναμε,
όλο το μαγαζί πριβέ, για πάρτη μας

quote:
Εγώ θα πω το εξής και θα κλείσω και την συμμετοχή μου εδώ : Ο Θεός αντιπροσωπεύεται στην Εβραϊκή παράδοση με τον αριθμό 10. Ο Σατανάς, ο δράκοντας, με τον αριθμό 2. Αφού λοιπόν ο Θεός έχει δέκα αριθμούς και ο Σατανάς έναν αριθμό, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως ο χρόνος του Σατανά είναι το 1/10 του θεού. Τώρα, εδώ, αυτό, θα μπορούσα να το στηρίξω σε αρκετές παραπομπές από την Τορά. Αλλά ρε Μήτσο ... χέσε να 'πούμε. Καταλήγουμε :

1943 + 100 χρόνια = 2043


OK, άλλη μια υπόθεση/αποκρυπτογράφηση.
Αλλά νταξ, κατάλαβα πώς το θέτεις.

Αν και γιατί ο Θεός έχει 'δέκα αριθμούς'? Έναν αριθμό (ως νούμερο και όχι ως ποσότητα δηλαδή) έχει ο Θεός, το 10,
και έναν ο άλλος το 2.

Εν πάσει περιπτώσει, ας πούμε ότι με αυτόν τον 'αλγόριθμό' και βάσει αυτών των υποθέσεων για θηρία και δράκοντες, εσύ κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
'Ομως Χρίσμα φέρουν ΟΛΟΙ οι βαφτισμένοι ορθοδοξοι χριστιανοί, ακόμα κι εσύ εφόσον έκανες μπλουμ στην κολυμπήθρα μια φορά κι εναν καιρό έκων άκων και μετά σε 'έχρισε' ο παπάς με λάδι.
Γιατί όμως δεν αποκαλούμεθα όλοι χριστοί παρά μόνο ένας;
Αν είναι έτσι, τι νόημα έχει η λέξη "αντίχριστος";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταρχήν δεν έχω διαβάσει την Αποκάλυψη.
Έχω μια γενική ιδέα απλώς, από αυτά που λίγο πολύ ξέρουμε/έχουμε ακούσει οι περισσότεροι. Δεν τη διαβασα προσωπικά στίχο στίχο, κλπ. αυτό εννοώ.
Και να την διαβάσης, την ίδια γνώμη θα έχεις. Ασυναρτησίες είναι που κολλάνε παντού και πουθενά.
Αρρωστο μυαλό τα έγραψε και "εν πνεύματι". Ποιός ξέρει τι ήπιε ο συντάκτης...
Είναι σαν να αναρωτιόμαστε πως έκανε σεξ ο Σούπερμαν...


Edited by - Bed Rull on 28/02/2019 09:49:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 09:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και γιατί ο Θεός έχει 'δέκα αριθμούς'? Έναν αριθμό (ως νούμερο και όχι ως ποσότητα δηλαδή) έχει ο Θεός, το 10,
και έναν ο άλλος το 2.

Ο Θεός σύμφωνα με την Γκεμάτρια και την εβραϊκή αριθμολογία έχει τον αριθμό 10, αντιπροσωπεύεται από αυτόν τον αριθμό. Μπορεί να το συναντήσεις και ως 1, ως ξεχωριστό ψηφίο δηλ. ως απόλυτη μονάδα αν κάνεις αναγωγή βάση της Θεοσοφίας και ως 0, που συμβολίζει την σιωπή. Στο Κοράνι π.χ το όνομα του Θεού είναι απαγορευμένο να το προφέρει κάποιος, συμβολίζεται με την σιωπή, με το 0 δηλ. Ως ΟΛΟΝ όμως ο Θεός, ως ολοκληρωμένο σύνολο δηλ. το 10 (0,1,2,3,4,5,6,7,8 και 9), ως πλήθος, είναι το συνολικό πλήθος των αριθμών, 10 στο σύνολό τους που δημιουργούν όλους τους υπόλοιπους αριθμούς.

Ο Σατανάς έχει έναν αριθμό (2) και έναν ως πλήθος. Το γιατί έχει το 2 είναι επειδή το 2 αντιπροσωπεύει τα δύο πνεύματα του κακού, τον Λεϋιάθαν και τον Βεχεμώθ στην Εβραϊκή παράδοση.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 10:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα χίλια χρόνια όμως, επειδή ο βιβλικός χρόνος δεν μετριέται έτσι, σίγουρα υποδηλώνουν "πολλά χρόνια", αλλά όχι χίλια. Το πως μετριέται ο βιβλικός χρόνος είναι κι αυτό ένα θέμα που μπορεί να συζητηθεί. Υπάρχουν όμως ενδείξεις μέσα από την Τορά και την Κ. Διαθήκη που λένε πώς να τον μετρήσει κάποιος και γιατί τα 1000 χρόνια δεν είναι 1000. Αλλά τώρα ... τι να λέμε ; Και με ποιον "συνομιλητή" του φόρουμ να τα λέμε δηλ. ;;;

Εγώ θα πω το εξής και θα κλείσω και την συμμετοχή μου εδώ : Ο Θεός αντιπροσωπεύεται στην Εβραϊκή παράδοση με τον αριθμό 10. Ο Σατανάς, ο δράκοντας, με τον αριθμό 2. Αφού λοιπόν ο Θεός έχει δέκα αριθμούς και ο Σατανάς έναν αριθμό, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως ο χρόνος του Σατανά είναι το 1/10 του θεού. Τώρα, εδώ, αυτό, θα μπορούσα να το στηρίξω σε αρκετές παραπομπές από την Τορά. Αλλά ρε Μήτσο ... χέσε να 'πούμε. Καταλήγουμε :

1943 + 100 χρόνια = 2043


Επειδή έχω διαβάσει και την Αποκάλυψη και την Π.Διαθήκη, μπορείς να πεις πώς μετριέται ο βιβλικός χρόνος; Π.χ ο Αδάμ έζησε 930 χρόνια ,912 ο Σηθ και 905 ο Ενώς. Σύμφωνα με το 1/10 που κάνεις παραπάνω θα μπορούσε να ήταν 93,91 και 90. Αλλά ,όπως λες, το 1/10 ισχύει μόνο για τον Σατανά.

Πιο πολύ ρωτάω απο περιέργεια, γιατί όταν τα διάβαζα μικρός μου'χε κινήσει το ενδιαφέρον αυτή η μακροβιότητά που τους απέδιδαν. Αυτό που νομίζω είναι ότι ήθελαν να δείξουν μια φθίνουσα πορεία των ανθρώπων , δηλ. όσο πιο κοντά γενεαλογικά στον πρώτο άνθρωπο, τόσο περισσότερο ζούσαν και έπειτα υπήρξε ένας σταδιακός εκφυλισμός.

Και μιας και σε βρήκα εύκαιρο, ένα σημείο που μου είχε μείνει από την Αποκάλυψη είναι το: "Εκείνους τους καιρούς (τους έσχατους) οι άνθρωποι θα μικρύνουν." Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το γράφει αλλά λογικά θα κατάλαβες πού αναφέρομαι.

Edited by - ilias1990 on 28/02/2019 10:01:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 10:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή έχω διαβάσει και την Αποκάλυψη και την Π.Διαθήκη, μπορείς να πεις πως μετριέται ο βιβλικός χρόνος. Π.χ ο Αδάμ έζησε 930 χρόνια ,912 ο Σηθ και 905 ο Ενώς. Σύμφωνα με το 1/10 που κάνεις παραπάνω θα μπορούσε να ήταν 93,91 και 90. Αλλά ,όπως λες, το 1/10 ισχύει μόνο για τον Σατανά.

Μπορεί να ισχύει και γενικότερα ως ο χρόνος του "κακού" έναντι του χρόνου του "καλού". Είναι αυτό που λέμε, "το κακό δεν αργεί να γίνει", όπως επίσης και ότι "τα άσχημα νέα μαθαίνονται πολύ γρηγορότερα από τα καλά". Συμπτώσεις ίσως, αλλά στην περίπτωση της Χιροσίμα και της ατομικής βόμβας χρειάστηκε μόλις το 1/10 του κλάσματος του δευτερολέπτου για να εξαϋλωθούν πόσοι ; πόσες χιλιάδες ψυχές ... ; πόσα παιδιά ... ;

quote:
Πιο πολύ ρωτάω απο περιέργεια, γιατί όταν τα διάβαζα μικρός μου'χε κινήσει το ενδιαφέρον αυτή η μακροβιότητά που τους απέδιδαν. Αυτό που νομίζω είναι ότι ήθελαν να δείξουν μια φθίνουσα πορεία των ανθρώπων , δηλ. όσο πιο κοντά γενεαλογικά στον πρώτο άνθρωπο, τόσο περισσότερο ζούσαν και έπειτα υπήρξε ένας σταδιακός εκφυλισμός.

Αναμφίβολα, αυτή η μακροβιότητα είναι συμβολική.

quote:
Και μιας και σε βρήκα εύκαιρο, ένα σημείο που μου είχε μείνει από την Αποκάλυψη είναι το: "Εκείνους τους καιρούς (τους έσχατους) οι άνθρωποι θα μικρύνουν." Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το γράφει αλλά λογικά θα κατάλαβες πού αναφέρομαι.

Θα το δω και θα σου πω την γνώμη μου. Απ' ότι θυμάμαι, υπάρχει κάπου στην Τορά ένας ψαλμός που λέει ότι χίλια χρόνια είναι σαν μια ημέρα και μια νύχτα. Θα το ψάξω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 28/02/2019 10:28:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 10:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίζει να γινε κανα μπλέξιμο στη μετάφραση?

Εδώ χρειάζεται ένας καλός γνώστης της Εβραϊκής και της Ελληνικής.
τι ακριβώς λέει στα κείμενα επί λέξει δηλαδή.

Όσον αφορά τη διάρκεια, στα Ελληνικά έχουμε:
Χρόνος (που αποδίδει και το time/διάρκεια, και το έτος (ημερολογιακό))
'Ετος, Ενιαυτός,
Μήνας, (η)Μέρα, ημερονύκτιο, (χρονική) περίοδος, κλπ.

Στα εβραϊκά τί ακριβώς λέει?
Χρόνια/Ετη πχ? ή απλώς κάποια ονομασία χρονικού διαστήματος?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 10:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, υπάρχει αυτό, από το βιβλίο των Ψαλμών του Δαβίδ

quote:
Ο 89ος Ψαλμός: Κύριε, καταφυγὴ ἐγενήθης ἡμῖν ἐν γενεᾷ καὶ γενεᾷ· 2 πρὸ τοῦ ὄρη γενηθῆναι καὶ πλασθῆναι τὴν γῆν καὶ τὴν οἰκουμένην, καὶ ἀπὸ τοῦ αἰῶνος καὶ ἕως τοῦ αἰῶνος σὺ εἶ. 3 μὴ ἀποστρέψῃς ἄνθρωπον εἰς ταπείνωσιν· καὶ εἶπας· ἐπιστρέψατε υἱοὶ τῶν ἀνθρώπων. 4 ὅτι χίλια ἔτη ἐν ὀφθαλμοῖς σου ὡς ἡμέρα ἡ ἐχθές, ἥτις διῆλθε, καὶ φυλακὴ ἐν νυκτί. 5 τὰ ἐξουδενώματα αὐτῶν ἔτη ἔσονται. τὸ πρωΐ ὡσεὶ χλόη παρέλθοι, 6 τὸ πρωΐ ἀνθήσαι καὶ παρέλθοι, τὸ ἑσπέρας ἀποπέσοι, σκληρυνθείη καὶ ξηρανθείη. 7 ὅτι ἐξελίπομεν ἐν τῇ ὀργῇ σου καὶ ἐν τῷ θυμῷ σου ἐταράχθημεν. 8 ἔθου τὰς ἀνομίας ἡμῶν ἐναντίον σου· αἰὼν ἡμῶν εἰς φωτισμὸν τοῦ προσώπου σου. 9 ὅτι πᾶσαι αἱ ἡμέραι ἡμῶν ἐξέλιπον, καὶ ἐν τῇ ὀργῇ σου ἐξελίπομεν· τὰ ἔτη ἡμῶν ὡσεὶ ἀράχνη ἐμελέτων. 10 αἱ ἡμέραι τῶν ἐτῶν ἡμῶν ἐν αὐτοῖς ἑβδομήκοντα ἔτη, ἐὰν δὲ ἐν δυναστείαις, ὀγδοήκοντα ἔτη, καὶ τὸ πλεῖον αὐτῶν κόπος καὶ πόνος· ὅτι ἐπῆλθε πρᾳότης ἐφ᾿ ἡμᾶς, καὶ παιδευθησόμεθα. 11 τίς γινώσκει τὸ κράτος τῆς ὀργῆς σου καὶ ἀπὸ τοῦ φόβου σου τὸν θυμόν σου ἐξαριθμήσασθαι; 12 τὴν δεξιάν σου οὕτω γνώρισόν μοι καὶ τοὺς πεπαιδευμένους τῇ καρδίᾳ ἐν σοφίᾳ. 13 ἐπίστρεψον, Κύριε· ἕως πότε; καὶ παρακλήθητι ἐπὶ τοῖς δούλοις σου. 14 ἐνεπλήσθημεν τὸ πρωΐ τοῦ ἐλέους σου, Κύριε, καὶ ἠγαλλιασάμεθα καὶ εὐφράνθημεν ἐν πάσαις ταῖς ἡμέραις ἡμῶν· εὐφρανθείημεν 15 ἀνθ᾿ ὧν ἡμερῶν ἐταπείνωσας ἡμᾶς, ἐτῶν, ὧν εἴδομεν κακά. 16 καὶ ἴδε ἐπὶ τοὺς δούλους σου καὶ ἐπὶ τὰ ἔργα σου καὶ ὁδήγησον τοὺς υἱοὺς αὐτῶν, 17 καὶ ἔστω ἡ λαμπρότης Κυρίου τοῦ Θεοῦ ἡμῶν ἐφ᾿ ἡμᾶς, καὶ τὰ ἔργα τῶν χειρῶν ἡμῶν κατεύθυνον ἐφ᾿ ἡμᾶς καὶ τὸ ἔργον τῶν χειρῶν ἡμῶν κατεύθυνον.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 10:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παίζει να γινε κανα μπλέξιμο στη μετάφραση?
Εδώ χρειάζεται ένας καλός γνώστης της Εβραϊκής και της Ελληνικής.
τι ακριβώς λέει στα κείμενα επί λέξει δηλαδή.

Όσον αφορά τη διάρκεια, στα Ελληνικά έχουμε:
Χρόνος (που αποδίδει και το time/διάρκεια, και το έτος (ημερολογιακό))
'Ετος, Ενιαυτός,
Μήνας, (η)Μέρα, ημερονύκτιο, (χρονική) περίοδος, κλπ.

Στα εβραϊκά τί ακριβώς λέει?
Χρόνια/Ετη πχ? ή απλώς κάποια ονομασία χρονικού διαστήματος?


Το Εβραϊκό ημερολόγιο πρέπει να δούμε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 12:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μπορώ να πω, προς το παρόν, είναι το εξής :

Αδάμ (אדם), με αριθμητική αξία 45 δηλ. 4 + 5

(3ος γιος του Αδάμ) - Σηθ (שב) αριθμητική αξία 302, δηλ. 3+2 = 5
(γιος του Σηθ) - Ενώς (ביי) αριθμητική αξία 22, δηλ. 2+2 = 4

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 13:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=583nKNDsJec&fbclid=IwAR27OySFfNRY4XJ86UaoCp016U9nw99zXXh89MFFhFVRpaz9Se8fCXr3gOM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2019, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο 89ος Ψαλμός:

Κύριε, καταφυγὴ ἐγενήθης ἡμῖν ἐν γενεᾷ καὶ γενεᾷ· 2 πρὸ τοῦ ὄρη γενηθῆναι καὶ πλασθῆναι τὴν γῆν καὶ τὴν οἰκουμένην, καὶ ἀπὸ τοῦ αἰῶνος καὶ ἕως τοῦ αἰῶνος σὺ εἶ. 3 μὴ ἀποστρέψῃς ἄνθρωπον εἰς ταπείνωσιν· καὶ εἶπας· ἐπιστρέψατε υἱοὶ τῶν ἀνθρώπων. 4 ὅτι χίλια ἔτη ἐν ὀφθαλμοῖς σου ὡς ἡμέρα ἡ ἐχθές, ἥτις διῆλθε, καὶ φυλακὴ ἐν νυκτί.


quote:
Β' Επιστολή Πέτρου, γ' 8

Ἓν δὲ τοῦτο μὴ λανθανέτω ὑμᾶς, ἀγαπητοί, ὅτι μία ἡμέρα παρὰ Κυρίῳ ὡς χίλια ἔτη, καὶ χίλια ἔτη ὡς ἡμέρα μία.


και

quote:
Σοφία Σειράχ, κεφ. 18:9

ἀριθμὸς ἡμερῶν ἀνθρώπου πολλὰ ἔτη ἑκατόν·


ilias1990

quote:
Και μιας και σε βρήκα εύκαιρο, ένα σημείο που μου είχε μείνει από την Αποκάλυψη είναι το: "Εκείνους τους καιρούς (τους έσχατους) οι άνθρωποι θα μικρύνουν." Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το γράφει αλλά λογικά θα κατάλαβες πού αναφέρομαι.

Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο ;


"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2019, 07:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που μπορώ να πω, προς το παρόν, είναι το εξής :
Αδάμ (אדם), με αριθμητική αξία 45 δηλ. 4 + 5

(3ος γιος του Αδάμ) - Σηθ (שב) αριθμητική αξία 302, δηλ. 3+2 = 5
(γιος του Σηθ) - Ενώς (ביי) αριθμητική αξία 22, δηλ. 2+2 = 4


Δηλαδή τι θες να πεις,
ότι προοδευτικά η αριθμητική αξία των ανθρώπων 'πέφτει'/μικραίνει?

Πόσες γενιές το εξετάσατε αυτό?
Η Βίβλος αναφέρει πχ. όλη τη γενεαλογία του Χριστού, με τις αλλεπάλληλες 'γενεές 14' και όλους τους προγόνους/πατριάρχες των Εβραίων.

Εκεινών τα ονόματα, πχ τί ακολουθία αριθμών βγάζουν?
φθίνουσα?αύξουσα? ότι να'ναι τουρλουμπούκι? τι?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2019, 14:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έφτασε 8 ο μήνας ΧΟ...
πότε το "κόβεις"; μετά τα μέσα ή τέλος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2019, 06:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έφτασε 8 ο μήνας ΧΟ...
πότε το "κόβεις"; μετά τα μέσα ή τέλος;

Κάτσε τώρα κι εσύ.
Έχει τριήμερο!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2019, 08:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ψψψψψ..... και πού'σαι Γιαλαντζή!
Σήμερα Τσικνοπέμπτη,
και αύριο Μάρτης


quote:
Έφτασε 8 ο μήνας ΧΟ...
πότε το "κόβεις"; μετά τα μέσα ή τέλος;

Γιαλαντζή! Ακόμα χαρταετό πετάς ρε?
'Ελα, σε ψάχνουν τα αντίδια


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2019, 04:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια,σβηστε το το νημα,επαψα πλεον να ασχολουμαι με το Αντίδι...Ενα τεραστιο κεφαλαιο για την ζωη μου,λαμβανει σημερα τελος....12 χαμενα χρονια απο την ζωη μου,να μην γινουν...32....Ευχαριστω ολους οσους με ανεχτηκαν μεχρι σημερα,και μου εδωσαν βημα για να εκφραζω τις αποψεις μου...Ευχομαι τα καλυτερα για τον καθεναν σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2019, 12:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα μωρέ μην κάνεις έτσι, κάποιο μικρο λάθος θα έγινε
το 2020 μοιάζει ποιο ωραίο
αφού όλοι ξέρουμε ότι θα επανέλθεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2019, 06:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παιδια,σβηστε το το νημα,επαψα πλεον να ασχολουμαι με το Αντίδι...Ενα τεραστιο κεφαλαιο για την ζωη μου,λαμβανει σημερα τελος....12 χαμενα χρονια απο την ζωη μου,να μην γινουν...32....Ευχαριστω ολους οσους με ανεχτηκαν μεχρι σημερα,και μου εδωσαν βημα για να εκφραζω τις αποψεις μου...Ευχομαι τα καλυτερα για τον καθεναν σας.

Ε, ρε κάτι ντε-ζα-βου....
Κάτι μου θυμίζει αυτό, κάπου τό'χω ξαναδεί!

Μην αγχώνεσαι παιχταρά Γιαλαντζή, πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θά'ναι.

quote:
Ελα μωρέ μην κάνεις έτσι, κάποιο μικρο λάθος θα έγινε
το 2020 μοιάζει ποιο ωραίο
αφού όλοι ξέρουμε ότι θα επανέλθεις

Έτσι ακριβώς.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2022, 21:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν βάλεις στη θέση του Αντίχριστου τον covid και παραδεχτείς ότι πλέον ένας τρίτος παγκόσμιος πόλεμος δεν είναι και τόσο... φαντασίωση, μπορείς να πεις ότι έχουμε την πρώτη επιβεβαιωμένη προφητεία του Χ.Ο.

Και, αφήνοντας κατά μέρος τις τρολιες, εύχομαι να είστε καλά (όσοι έχετε απομείνει) και να έχετε επηρεαστεί όσο το δυνατόν λιγότερο από την αρνητική ενέργεια, τη μιζέρια και την παράνοια της παγκόσμιας δυστοπίας που ζούμε τα τελευταία χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2022, 10:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=0aRi4R01CZM

Προφητικό το παραπάνω τραγουδάκι... του Προφήτη Πανούσιου...
Να μαστε καλά και να μην ξεχάσουμε να ζούμε φίλε...

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2022, 01:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν βάλεις στη θέση του Αντίχριστου τον covid και παραδεχτείς ότι πλέον ένας τρίτος παγκόσμιος πόλεμος δεν είναι και τόσο... φαντασίωση, μπορείς να πεις ότι έχουμε την πρώτη επιβεβαιωμένη προφητεία του Χ.Ο.

Koίτα το ότι ο κόσμος πάει για γενικότερο μπουρλότο
είναι γεγονός.
Αργά ή γρήγορα κάπου, κάπως, κάτι θα γινότανε. Νομοτελειακά.
Γι'αυτό και οποιαδήποτε τέτοιου είδους καταστροφολογική 'προφητεία' κάποτε θα επιβεβαιωνόταν, έστω σε παραλλαγές ή παραπλήσια γεγονότα.

Ο Κοβιντ δεν είναι αντίχριστος ούτε πράσινα και κίτρινα άλογα της Αποκάλυψης.
Έγινε μια αφορμή και ένα εργαλείο για να δοκιμαστούν "άλλα κόλπα". Κάτι σαν τέστ ή πείραμα παγκόσμιας κλίμακας, για μάντρωμα και κόψιμο αντιδράσεων κλπ.
Έντεχνος ολοκληρωτισμός, με μανδύα 'προστασίας' (πού το παράξενο? κλασσική καραμέλα 'όλα για το καλό μας και για την προστασία μας' τάχα γίνονται)- πρόβα εφαρμογής παγκοσμιοποίησης άλλου τύπου, κοινωνικής μηχανικής, κλπ.
Το αν έπιασε ή όχι το κόλπο, και τι έδειξαν ή δεν έδειξαν τα 'αποτελέσματα' του πειράματος, θα το μάθουμε ίσως κάποτε, μετά από καιρό.

Τώρα σκάνε τα πραγματικά σοβαρά θέματα, κι εκεί να δούμε τι θα γίνει...

quote:
https://www.youtube.com/watch?v=0aRi4R01CZM

Προφητικό το παραπάνω τραγουδάκι... του Προφήτη Πανούσιου...
Να μαστε καλά και να μην ξεχάσουμε να ζούμε φίλε...



Οι παλιοί μας φίλοι για πάντα φύγαν
κουνώντας μαντηλάκι καλαματιανό
Παίζουμε μόνοι μας στο θέατρο, μωρό μου,
κι οι θεατές θα βλέπουν κάποιο τελικό


Κάπως έτσι, που λέει και ο συγχωρεμένος ο Τζιμάκος και μας το θύμισες Ιταλέ


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2023, 22:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις που εν τέλει "ο καιρός γαρ εγγύς" για τον Αρμαγεδδώνα και δεν είναι εδώ ο Χριστιανός ορθόδοξος να το γιορτάσει
Ελπίζω να είστε όλοι καλά, πάντως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy