ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ - Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΡΩΑΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 01:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνετε τον κόπο να δείτε το βιντεάκι που περιέχεται στην πιο κάτω σελίδα.

Εκεί θα ακούσετε πως, όντως, κάποιοι πονηροί χρησιμοποίησαν τη μικρή για να ξεράσουν τη φανατίλα τους.

Είναι ξεφτίλα να χρησιμοποιείς και να εκθέτεις ένα παιδί, που όπως αναφέρεται και στο βίντεο, που δεν ξέρει ούτε τα ελληνικά καλά-καλά να μιλάει και κάνει ένα σωρό εκφραστικά λάθη στην ανάγνωση, να του πασάρεις ένα κείμενο (που είμαι σίγουρος πως η μικρή ακόμη και σήμερα δεν έχει κατανοήσει τη σημασία του) με τόση δυσκολία και να το ντροπιάζεις υποβάλλοντάς το σε μια τέτοια δοκιμασία!

Λυπάμαι για τη μικρή, αλλά χαίρομαι που αυτό το γεγονός αναδεικνύει το «ήθος», το χαρακτήρα και τις προθέσεις όσων σήμερα προσπαθούν να μας πείσουν πως αυτοί θα αναβιώσουν το μεγαλείο της αρχαίας Ελλάδας, τρομάρα τους!!

Αυτή τη στιγμή ακούω και εγώ το κοριτσάκι να μιλάει και διαπιστώνω πως είναι αλήθεια αυτό που άκουσα στην εισαγωγή του βίντεο.

Αγαπητοί συνομιλητές, κάντε έναν κόπο, ακούστε το βίντεο και θαυμάστε .............

Βίντεο: http://sukumus.blogspot.com/2007/02/blog-post_28.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 01:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το τέλος, κάποιος από το πλήθος ρωτά τη μικρή:

"Αν δεν υπήρχε ο Φώτιος και οι καλόγεροι που διέσωσαν τα κείμενα των αρχαίων μας, εσύ από που θα τα έβρισκες για να τα μελετάς σήμερα;"

Η κοπέλα δεν γνωρίζει τι να απαντήσει και λέει με ακόμη πιο σπαστά ελληνικά πως αφού δεν την αφήνουν να τελειώσει, αποχωρεί.

Φαίνεται ξεκάθαρα πως πρόκειται για στημένο κείμενο που κάποιοι πονηροί, εκμεταλλευόμενοι την αγάπη της κοπέλας για τις ρίζες της, επέλεξαν να τη θυσιάσουν, ως «καμικάζι», και δεν δίστασαν να εκθέσουν και να ντροπιάσουν ένα μικρό κοριτσάκι!!

Τώρα που είδα και άκουσα όλο το βίντεο έχω θυμώσει, όχι με τη μικρή που δεν γνώριζε τι έλεγε, αλλά με τους ξεφτίλες που χρησιμοποίησαν τη μικρή αδιαφορώντας για το τι αντίκτυπο θα είχε αυτό στον ψυχικό κόσμο του ίδιου του παιδιού!!

Άι σιχτίρ τσοχλάνια του κερατά!

Edited by - Ψηλός on 03/03/2007 02:00:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 02:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο βεγγαλικό και με δυνατό κρότο!

Μόνο που η μικρή λιβελούλα ξέχασε να αναφέρει από ποια πανεπιστημιακά συγγράμματα εμπνεύστηκε το... λογοτεχνικό της μυθιστόρημα, που ούτε για λίβελλος δεν άξιζε!

Τα όσα ισχυρίστηκε, μόνο σε κάτι "επιστήμονες" όπως οι Ρασιάς, Αμυράς, Γούσιος, Κωστόπουλος... oops "Ολύμπιος" & ΣΙΑ τα συναντάμε. Αα... και στο hellenicreligion.gr!!!
Βέβαια, να μη ξεχνιόμαστε!

Προφανώς όμως για κάποιους "επιστήμονες" η αξιοπιστία των πηγών δεν έχει καμιά απολύτως σημασία. Κι αφού η αγυρτοσύνη τους τρώει πόρτα στα Πανεπιστήμια, βρήκε επιτέλους ο κομπογιαννιτισμός τους "όχημα" για τα πυροτεχνήματά τους ένα παιδί, ένα παιδί-Θ(α)ύμα...

quote:
Sesostris:
Μονή Τιμίου Σταυρού , στην θέση Καναβάρι Θηβών , 4 χιλιόμετρα περίπου μετά την διασταύρωση από την παλαιά εθνική οδό Θήβας - Λειβαδιάς . Έχει Ρωσίδες και Βουλγάρες καλόγριες , και Γερμανίδα ηγουμένη .

Επίσης, Φιλλανδές, Αυστριακές, Σουηδέζες, Δανέζες... "Όλες καλονές πρώτο μπόϊ". Και λοιπόν; Στοιχειοθετείται κάτι το επιλήψιμο;

------------------
ΥΓ. Το "γκολ" ήταν εξώφθαλμο αντιαθλητικό φάουλ! Αλλά δεν πειράζει σας κάνουμε το χατήρι και το καταμετρούμε!
Στο διασυρμό σας μοιάζει όντως για το "γκολ της τιμής" σας...


Ψηλέ, πιπέρι...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 02:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταλαίπωροι Ρωμαίοι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 07:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Φίλε Bartimaeus


Υποστηρίζεις πως ο φίλος μας Trainman, ίσως λόγω αριστερών καταβολών, χρησιμοποίησε καταχρηστικά τις λέξεις «τάξη - τάξεις - ταξικό επίπεδο» κι όχι με το ακριβές κοινωνιολογικό τους περιεχόμενο.
Με την παρέμβασή σου λες ότι απλά ήθελες να επιστήσεις την προσοχή σου στον κίνδυνο να υποπέσει στο ατόπημα του ιδεολογήματος και του κοινωνιολογικού αναχρονισμού, αδικώντας έτσι το -κατά τα λοιπά- ιδιαίτερα εύστοχο κι εξαιρετικά κατασταλαγμένο σχόλιό του.

-Εδώ φίλε Bartimaeus διακρίνω να επιβάλλεται κάποιος ανεπιθύμητος πατερναλισμός στην σκέψη του Trainman ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, στο πρόσφατο παρελθόν, είχε δυσανασχετήσει μαζί σου με μια παρόμοια παρέμβαση. Ακόμα δεν ...είδα τον Trainman να ...λαδώνει τον «Τροχό» του.
Αναφέρεις επίσης ότι μια οποιαδήποτε εξέγερση δούλων δεν μπορεί να λογιστεί ως ταξική πάλη, ούτε ιστορικά ούτε κοινωνιολογικά ούτε βέβαια από μαρξιστικής απόψεως.
-Διερωτώμαι και πάλι που εδράζεται αυτή η θέση.
Λες επίσης ότι η επανάσταση του Αριστόνικου είχε ανθελληνικά χαρακτηριστικά.
- Πως τεκμηριώνεται αυτό;

Γράφεις ότι η ταξική πάλη προϋποθέτει τη συγκρότηση κοινωνικών τάξεων, τουτέστι μια ανώτερη οργανωτική μορφή κοινωνικής διαστρωμάτωσης, το συνασπισμό συμφερόντων, την ταξική συνείδηση, την εκβιομηχάνιση,κλπ.

-Δεν πιστεύω φίλε μου να αγνοείς ότι ο Αριστόνικος μέχρι και νομίσματα έκοψε.

Τις ετυμολογήσεις μου τις βρίσκεις ενδιαφέρουσες, αν και τις θεωρείς μάλλον ιδεοληπτικές.

-Είναι αλήθεια φίλε μου «έμμονη ιδέα» να προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα γλωσσικό υπόβαθρο πάνω στο οποίο θα χρησιμοποιείται μία «κοινή» γλώσσα κατανοητή απ’ όσους συμμετέχουν στο θέμα;
Εδώ μέσα και παντού οι άνθρωποι φλυαρούν ανυπόφορα και όταν τους ρωτήσεις τι εννοούν με την άλφα ή βήτα λέξη που ανέφεραν, αυτοί αμέσως παρεξηγιούνται. Αυτό δυσκολεύομαι να το καταλάβω.

Χτυπάμε σαν χταπόδι εδώ και πολλές εβδομάδες τον θέμα, δηλώνουμε όλοι αυθεντίες στο είδος, αραδιάζουμε ποικίλες απόψεις, αλλά μόλις φτάσουμε στις λέξεις χανόμαστε. Ρώτησα για παράδειγμα ένα μέλος που συμμετέχει σ’ αυτό το θέμα δυό τρείς απλές ερωτησούλες και τελικά βρήκα τον μπελ(ι)άλ μου.

Αν εννοώ με το «Ναζωραίος» κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που αντιλαμβάνεται ο συνομιλητής μου, τότε ο διάλογος είναι ανώφελος για να μη πω ότι είναι και επιβλαβής. Δεν συμφωνείς;

Λες φίλε Bartimaeus ότι δεν είσαι γνώστης των εβραϊκών και ότι έχεις χάσει το μοναδικό εγχειρίδιο εβραϊκής που διατηρούσες (ανέγγιχτο).

-Δυσκολεύομαι να το δεχτώ αυτό από εσένα.

-Η «κραυγή» φίλε μου είναι στην Ελληνική γλώσσα και αρχίζοντας απ’ το τέλος της υποστηρίζω ότι ούτε στα Εβραϊκά ούτε στα Αραμαϊκά υπήρξε ποτέ η λέξη «Σαβακτάνει» (Codex Vaticanus (B), miniscule 892) αυτή που κακώς γράφτηκε αργότερα «Σαβαχθάνι».

Δεν πιστεύω να μη γνωρίζεις το ρήμα ακτάνω και «τα προς ακτίνα(ανατολή) έθνη»;

Όσον αφορά το πρώτο μέρος ουδέποτε ήταν «Σαβ» αλλά Ζευ (Codex Bezae -D).

Με λίγα λόγια υποστηρίζω ότι η κραυγή ήταν Ηλί-Ηλί λαμά Ζευ ακτάνει και ουχί Ηλί-Ηλί λαμά Σαβαχθανί. Διότι ο Ζευς (Ήλιος) είναι αυτός που ακτάνει δηλαδή ανατέλλει, εγείρεται κλπ.

Το «λαμά» αν δεν σημαίνει στην γλώσσα του Ομήρου «θα σας δω» τότε κάτι δεν πάει καλά με εμένα.

Η κραυγή του Ηλιακού ιερέα Ιησού ήταν Ήλι- Ηλι, λαμά Ζευ ακτάνει. Δηλαδή, «Ω Ύψιστε, θα σας δω μόλις ανατείλει ο Ήλιος».

Φίλε Bartimaeus σου εύχομαι να έχεις πάντα καλές σκέψεις προϊόν της καλής υγείας .

Το ίδιο και στους υπόλοιπους φίλους.

Υ.Γ. Το θέμα της «νεαράς» βρωμάει απ’ όπου κι αν το πιάσει κανείς. Αποπροσανατολίζει όμως την καλή πορεία που είχε πάρει το θέμα που αναλύουμε.
Φίλε Macedon δεν πιστεύω να συμφωνείς με τέτοια καμώματα; Αυτές οι ιστορίες μάλλον βλάπτουν παρά ωφελούν την αρχαιογνωσία και όσους σέβονται αυτό που κάποτε υπήρξε με τ’ όνομα Ελληνικό Ήθος.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 01:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, Φιλλανδές, Αυστριακές, Σουηδέζες, Δανέζες... "Όλες καλονές πρώτο μπόϊ". Και λοιπόν; Στοιχειοθετείται κάτι το επιλήψιμο;Bartimaeus

Δέν αναφέρθηκα σε άλλες εθνικότητες . Άλλωστε μία επιτόπια επίσκεψη θα σε πείση για του λόγου το αληθές . Πράγματι αξίζει τον κόπο !
Όσο για την επιληψημότητα του γεγονότος , χαίρομαι πραγματικά που είσαι τόσο προοδευτικός στις αντιλήψεις , ωστε να μη θεωρείς επιλήψημη την εγγυμοσύνη των καλογριών .
Και γιατί όχι ; ας μή ξεχνάμε πως και ο Καραϊσκάκης γιός καλογριάς ήτανε , που ξέρεις καμιά φορά , μπορεί να προκύψη κανένας νεότερος ήρωας για τον τόπο μας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 01:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα όσα ισχυρίστηκε, μόνο σε κάτι "επιστήμονες" όπως οι Ρασιάς, Αμυράς, Γούσιος, Κωστόπουλος... oops "Ολύμπιος" & ΣΙΑ τα συναντάμε. Αα... και στο hellenicreligion.gr!!!
Bartimaeus
Τα συναντάμε και στά ερείπια των ναών των προγόνων μας , τους οποίους από περισσή αγάπη φρόντισαν να κατεδαφίσουν οι Χριστιανοί .
Μην περιμένεις να μάθης ιστορία διαβάζοντας μόνο σχολικά βιβλία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 04:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesotris: Φίλε Trainman , όπως είδες , στην απάντησή μου , τα στοιχεία για την καταγωγή των συγκεριμένων αυτοκρατόρων και ειδικότερα της απαρχής της (Ελληνικής) Μακεδονικής δυναστείας , τα συνόδεψα και από την κατάλληλη βιβλιογραφία από την οποία και τα άντλησα .
Θα περίμενα στην απάντησή σου , να πράξης και σύ κάτι ανάλογο και να μου απαριθμήσης με ανάλογα στοιχεία , τουλάχιστον τους τομείς όπου το Βυζάντιο συνετέλεσε και προσέφερε κάτι στην πρόοδο των γραμμάτων και των επιστημών . Αντ' αυτού επαναλαμβάνεις τα ίδια ατεκμηρίωτα συμπεράσματά σου , αναγορεύοντάς με εμμέσως πλήν σαφώς σε "βλάκα" .
Το μόνο που ταιριάζει σε απάντησή σου ειναι το "Εκ στόματος κόρακος εξελέξατο κρα"

Είμαι ο τελευταίος που χρησιμοποιεί βρισιές και προσβολές στα κείμενά του - και ο μόνος λόγος για τον οποίον θα μπορούσα να σε αποκαλέσω «βλάκα», αμέσως και όχι εμμέσως, είναι ότι χαρακτηρίζεις τα συμπεράσματά μου «ατεκμηρίωτα». Και πάλι, νομίζω πως είσαι απλώς εμπαθής.

Γράφω εξαιρετικά προσεκτικά την κάθε μου λέξη, ώστε να μην έχω καμία τύψη για την συμπεριφορά μου απέναντί σου. Το τι απάντησα και σε ποια ερώτηση, είναι ανιχνεύσιμο για οποιονδήποτε επιθυμεί να το διαπιστώσει. Εξίσου ανιχνεύσιμο είναι και το κατά πόσον έχω ανταποκριθεί στις ανάγκες του θέματος και το πώς έχω μεταχειριστεί τόσο εσένα (σελ.4-5), όσο και τους κατά καιρούς συνομιλητές μου.

Τέλος, διεκδικώ να γράφω εκείνα που έχω υπόψη μου με τον τρόπο και τη σειρά που εγώ επιθυμώ και όχι κατόπιν υποδείξεων. Κι αν παραλείψω κάτι, δέχομαι την οιαδήποτε καλόπιστη υπενθύμιση.


quote:
Bartimaeus: νομίζω πως ο φίλος μας Trainman, ίσως λόγω αριστερών καταβολών, χρησιμοποίησε καταχρηστικά τις λέξεις «τάξη - τάξεις - ταξικό επίπεδο» κι όχι με το ακριβές κοινωνιολογικό τους περιεχόμενο.
Με την παρέμβασή μου ήθελα απλώς να επιστήσω την προσοχή του στον κίνδυνο να υποπέσει στο ατόπημα του ιδεολογήματος και του κοινωνιολογικού αναχρονισμού, αδικώντας έτσι το -κατά τα λοιπά- ιδιαίτερα εύστοχο κι εξαιρετικά κατασταλαγμένο σχόλιό του.
Μια οποιαδήποτε εξέγερση δούλων δεν μπορεί να λογιστεί ως ταξική πάλη, ούτε ιστορικά ούτε κοινωνιολογικά ούτε βέβαια από μαρξιστικής απόψεως.

Αγαπητέ Βαρτιμαίε

Το αν ο Μαρξ διετύπωσε πρώτος την θεωρία της «πάλης των τάξεων», δεν συνεπάγεται ότι η πάλη των τάξεων ξεκίνησε επί των ημερών του και ότι οι τάξεις και οι συγκρούσεις τους δεν υπήρχαν πριν απ’ αυτόν.

Επίσης, ποσώς με ενδιαφέρει εάν αυτά που γράφω συμφωνούν με την όποια μαρξιστική, ή άλλη θεωρία. Μου αρκεί να γίνομαι κατανοητός, χρησιμοποιώντας το πλουσιότατο λεξιλόγιο που ευτυχώς διαθέτει η ελληνική γλώσσα.

Δεν νομίζω λοιπόν, ότι ένας δούλος χρειάζεται κάποιον άλλον να του πει τι σημαίνει να δέχεται βουρδουλιές στην πλάτη, ή ότι ένας Έλληνας της Ασίας χρειάζεται να του εξηγήσει κανείς τι εστί ταπείνωση, όταν ανακηρύσσει την ενηλικίωση του Καλιγούλα σε εθνική του εορτή. Σε κάθε περίπτωση, οι αντιδράσεις ξεκινούν από τις φυσικές ανάγκες του κάθε ανθρώπου, αλλά στην πορεία συναντούν τη στόχευσή του στη ζωή και τις δυνατότητες που έχει να εκφράσει την επιθυμία του.

Μπορεί εσύ ως πιστός χριστιανός, να θεωρείς ότι η δύναμη της Αποκάλυψης του Λόγου ήταν τόσο μεγάλη που να σάρωσε απ’ άκρου εις άκρον την Αυτοκρατορία με την πειθώ της, τα θαύματά της και τα υποδείγματά της – ακόμα περισσότερο δε, να πιστεύεις πως ο σύμπας άνθρωπος της εποχής, είχε λύσει όλα τα άλλα προβλήματά του και ασχολείτο με το εάν ο Ιησούς εθεώθη μετά θάνατον ή προτού γεννηθεί. Επέτρεψέ μου εμένα σε παρακαλώ, χωρίς να αρνούμαι ένα ενδεχόμενο μερίδιο αλήθειας στα παραπάνω, να αποδώσω στο χριστιανικό κίνημα σαφή ταξικά πληβειανικά χαρακτηριστικά, τα οποία συσσωρευόμενα, παρήγαγαν τις γνωστές μισαλλόδοξες και βανδαλικές συμπεριφορές, απέναντι σε μία ελίτ μορφωμένων (η οποία εν πολλοίς είχε απορροφηθεί στο ρωμαϊκό κράτος) και στα σύμβολά της.

Σπόρους της κατοπινής συμπεριφοράς, μπορεί να ανεύρει κανείς στα ίδια τα ευαγγέλια, στα κείμενα των πρώτων χριστιανών (βλ. το αδιάλλακτο πνεύμα της πρώτης απολογίας του αγίου Ιουστίνου και το πώς «καρφώνει» στην ρωμαϊκή εξουσία τους παρακείμενους γνωστικούς του Μαρκίωνα - http://users.drew.edu/ddoughty/Christianorigins/persecutions/justin.html) – ενώ είναι προφανής και η προσπάθεια του Παύλου να αναχαιτίσει τη δυναμική αυτή (βλ. επιστολή προς Φιλήμονα κ.ά.). Διαφορετικός είναι ο χριστιανισμός ελλήνων πατέρων όπως ο Νύσσης, ή ο Ναζιανζηνός, οι οποίοι μοιάζει να ζουν κυριολεκτικά σε άλλον πλανήτη και οι οποίοι τελικώς, διαμόρφωσαν και τη γνωστή δογματική της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας, την οποία προσωπικά θεωρώ «ελληνικότατη».

Το ίδιο ακριβώς πλαίσιο, θεωρώ πως περιγράφει επίσης, την εμμονή των Γότθων στον Αρειανισμό και των Αρμενίων στον μονοφυσιτισμό. Θα ήταν αστείο να προσδώσω στον Αλάριχο θεολογικές αρετές – θα ήταν όμως εξαιρετικά λογικό να του αναγνωρίσω την στοιχειώδη εξυπνάδα να εμμένει σε μια ιδιαιτερότητα που θα τον διαφοροποιούσε μέχρι να τσακίσει την Αυτοκρατορία που τόσο μισούσε.

Υ.Γ.: Και κάτι ακόμα, μια που έχεις τοποθετηθεί ως «Άγγελος Σατάν» παρά τω πλευρώ μου: Την ίδια ώρα που εσύ καγχάζεις για την «ευλύγιστη μέση» και τη «μούφα των αγέρωχων Ελλήνων», κάποιος άλλος καγχάζει για την Εκκλησία σου επί Τουρκοκρατίας. Και τότε αγαπητέ μου, εσύ θυμάσαι «τον εθνομάρτυρα Γρηγόριο που θυσιάστηκε κλπ». Έσω συγκρατημένος.

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ: Φίλε μου, αντέχεις ένα 200άρι; ...(Ηλί- Ηλί λαμά Σαβ-ακτάνει)

«Βάλε να πιω! / Δεν βλέπεις, ξένε, πώς διψώ; / Τι να μου κάνει εμέ το κατοστάρι; / Ο διάβολος, σου λέω, να με πάρει / ολόκληρο βαρέλι αν δε ρουφήξω! …» (Μυρτιώτισσα)

Υ.Γ.: Η θεωρία σου ότι ο Ιησούς αναφέρθηκε στο Δία προτού πεθάνει, είναι όντως εξωφρενική. Την προτιμώ ωστόσο, από εκείνην του Ambelain, που λέει ότι επικαλέστηκε… τρεις δαίμονες της Σολομωνικής!

quote:
Συνοδινός: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ...η ΠΡΟΜΗΘΕΑ...
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ...Το κάρφωσε...Το κάρφωσε...

Εύστοχον το σχόλιον αγαπητέ μου, αλλά…εις την μαλλιαρήν. Τι θα πει «γκολ»; Ακολουθούντες το υπόδειγμα της νεαράς Ελληνίδος, οφείλατε να αναφωνήσετε «Στόχος»! Και τι εννοείτε με το «κάρφωσε»; Το ρήμα, πέραν του ότι διατυπώνεται επίσης εις την μαλλιαρήν, αναφέρεται εις την καλαθοσφαίρισιν και ουχί εις το ποδόσφαιρον. Μήπως εννοείτε τα – αμερικανιστί – “bang”, “screw” και τα λοιπά αναφερόμενα εις την κένωσιν των όρχεων;

Edited by - Trainman on 04/03/2007 04:57:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 04:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αναγνώστη

Είναι γνωστή σε όλους μας η ρήση, ότι οι Ρωμαίοι κατέκτησαν την Ελλάδα στρατιωτικώς, αλλά οι Έλληνες κατέκτησαν την Ρώμη πνευματικώς. Είναι μια ρήση φιλοφρόνησης εκ μέρους ενός κατακτητή προς έναν κατακτημένο, αλλά έχει μια δόση αλήθειας. Γιατί, ό,τι καλλιέργησε η Ρώμη ως φιλοσοφία, ποίηση, πνεύμα, βασίζεται στην Ελλάδα και στους έλληνες δασκάλους.

Αν η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία κάποια στιγμή αλλάζει πρωτεύουσα – και άρα, γεωστρατηγικούς προσανατολισμούς και τακτικές – η παραπάνω ρήση, λογικά διατηρεί την ισχύ της, υπό την προϋπόθεση όμως, ότι το ελληνικό πνεύμα (όπως κι αν το ορίζει κανείς) εξακολουθεί να δίνει τον τόνο στην πνευματική ζωή της Αυτοκρατορίας.

Για να φτάσουμε επίσης να μιλήσουμε για «ελληνικότητα» ενός κράτους, θα πρέπει να ανιχνεύσουμε και μερικές άλλες παραμέτρους: Μία παράμετρος, είναι η γλώσσα. Άλλη παράμετρος είναι η θρησκεία. Τρίτη παράμετρος, είναι η πολιτική ζωή και η διοικητική διάρθρωση. Τέταρτη παράμετρος είναι σίγουρα η γενετική. Υπάρχουν όμως και άλλες παράμετροι, φαινομενικά ήσσονος σημασίας, αλλά στην πράξη ενίοτε εξαιρετικά σημαντικές, όπως π.χ. η ενδυματολογία, η μουσική κλπ.

Ιδιαίτερη σημασία θα πρέπει επίσης να δοθεί, στη διάκριση εκείνων των πρωτοβουλιών που χαρακτηρίζουν την κρατική διοίκηση καθεαυτή κι εκείνων που απλώς γίνονται ανεκτές, ή λειτουργούν ημιπαράνομα. Αυτό είναι κάτι που συνήθως οι υποστηρικτές της ελληνικότητας του Βυζαντίου, το απέφευγαν. Παράκαμψη της διάστασης αυτής, θα ήταν μεθοδολογικά εσφαλμένη αλλά και σε αρκετές περιπτώσεις, ενδεχομένως γελοία: Θα ήταν σαν να εμφανίζεται μετά από μερικούς αιώνες ο Μίκης Θεοδωράκης ως πολιτιστικό επίτευγμα της χουντικής επταετίας, ή ο Σολτζενίτσιν ως συνεισφορά της Σοβιετικής Ένωσης στη λογοτεχνία. Από την άλλη όμως, δεν θα μπορούσε κανείς να αρνηθεί, ότι τόσο ο πρώτος όσο και ο δεύτερος, έχουν βαθιές τις ρίζες του έργου τους στην Ελλάδα και στη Ρωσία αντίστοιχα – αλλά και ότι τα καθεστώτα που τους εδίωξαν, αντανακλούν προσδοκίες και παθογένειες των ίδιων τους των εθνών.

Μέχρι στιγμής, έχω σκιαγραφήσει τις γενετικές και πνευματικές επιμειξίες που έλαβαν χώρα με αφορμή την μακεδονική και ρωμαϊκή κυριαρχία στον ελλαδικό και εξωελλαδικό χώρο και έχω διατυπώσει τη θέση μου (που συμφωνεί με μια μεγάλη μερίδα των ειδικών επιστημόνων διεθνώς) ότι με την μακεδονική επέκταση, δημιουργείται ένα νέου τύπου ελληνικό έθνος, το οποίο (συνεχίζοντας την ίδια αφομοιωτική δραστηριότητα κατά την ρωμαιοκρατία) φτάνει μέχρι τις μέρες μας.

Έχω επίσης υποστηρίξει, ότι μετά από 500 περίπου χρόνια ρωμαιοκρατίας, το ελληνικό στοιχείο έχει σε μεγάλο βαθμό αφομοιωθεί στο ρωμαϊκό πλαίσιο, όχι με την έννοια της απώλειας της αίσθησης της καταγωγήςγλώσσα παραμένει πάντα φρουρός της άλλωστε), αλλά υπό την έννοια της αποδοχής της ιδιότητας του ρωμαίου πολίτη.

Η αποδοχή της ιδιότητας αυτής, ΕΙΔΙΚΑ στις εξωελλαδικές περιοχές που συγκεντρώνουν πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού, φέρνει εγγύτερα πολίτες διαφορετικής καταγωγής, ενισχύοντας μοιραία τα ταξικά χαρακτηριστικά της συμβίωσής τους, έναντι των εθνικών χαρακτηριστικών.

Πώς αντιμετωπίζει το ίδιο το κράτος τις διαδικασίες αυτές, της ενσωμάτωσης; Με πολύ μεγάλη ικανοποίηση. Η ρωμαϊκή ελίτ, δεν δείχνει να ενοχλείται από την μοιραία απορωμαιοποίηση της Αυτοκρατορίας – τουναντίον την κρίνει ως απαραίτητη, για την ενίσχυση της εσωτερικής συνοχής του κράτους και τη διατήρηση των προνομίων της. Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα ο Μέγας Κωνσταντίνος, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΘΑ ΔΙΑΝΟΕΙΤΟ να εγκαταλείψει την Ρώμη και να μεταφέρει την πρωτεύουσα του κράτους σε μια μικρή αποικία των Μεγαρέων.

quote:
Schwabe: Ιδιαίτερα δε απο τα Τέμπη και κάτω, θεωρήθηκε η χώρα των Ελλήνων τόπος αμαρτίας και των ειδώλων, απομονώθηκε και εγκαταλήφθηκε στο έλεος των βαρβάρων που εμείς σήμερα αποκαλούμε «βυζαντινούς».
Γότθοι, Βησιγότθοι και άλλοι βάρβαροι καθοδηγούμενοι απο μαυρόχλαινους λεληλατούν, γκρεμίζουν, καίνε, σφάζουν και ασελγούν πάνω στο σώμα της ιερής Ελλάδος
.
quote:
Macedon: Κανείς οργανωμένος θρησκευτικός διωγμός δεν έγινε στη Ρώμη. Οι υποτιθέμενοι διωγμοί (οι οποίοι βρίσκονται μόνο στα εκκλησιαστικά εγχειρίδια) είχαν να κάνουν με τιμωρία εγκλημάτων μεμονωμένων ατόμων κατά της πολιτικής εξουσίας. Οι μόνοι διωγμοί που έχει καταγράψει η ιστορία ήταν εκείνοι των χριστιανών εναντίον των Ελλήνων (με τη συνεργασία βαρβάρων Γότθων και άλλων ... χριστιανικών δυνάμεων)

quote:
Macedon: Οι Γότθοι ήταν απλά σύμμαχοι του Βυζαντίου επί Θεοδοσίου και Αρκαδίου και ο κυριότερος μοχλός "εκχριστιανισμού" και καταστροφής της Ελλάδας. Αυτόν τον άνθρωπο, το χριστιανό σφαγέα του ελληνισμού ο αυτοκράτορας Αρκάδιος, σύμμαχός του, τον τίμησε δεόντως για την προσφορά του στη Βυζαντινή αυτοκρατορία και τον "εκχριστιανισμό" των Ελλήνων δίνοντάς του τον τίτλο του "Στρατηγού του Ιλλυρικού Θέματος" το 398 μαχχ. Να η βυζαντινή αυτοκρατορία, να και οι σύμμαχοί τους. Να τους χαίρεστε!

Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να κάμψουν εύκολα τις αντιστάσεις των Ελλήνων, αλλά τα βρήκαν πιο δύσκολα με δύο άλλα έθνη: Τους Εβραίους και τους Γαλάτες. Μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ από τον Τίτο, η εβραϊκή θρησκεία (που θεωρήθηκε ένοχος του εβραϊκού αντάρτικου) χλευάστηκε (βλ. το σχετικό δικανικό του Κικέρωνα http://www.uah.edu/student_life/organizations/SAL/texts/latin/classical/cicero/proflacco1e.html#ctwoeight) αλλά δεν απαγορεύτηκε – οι Ρωμαίοι σεβάστηκαν την αρχαιότητά της. («Τους Ιουδαίους δεν μπορεί να τους επικρίνει κανείς που προστατεύουν τα έθιμά τους. Μπορεί όμως να επικρίνει εκείνους που εγκατέλειψαν τα δικά τους για να ιδιοποιηθούν των Ιουδαίων» αναφέρει ο Κέλσος). Δεν συνέβη ωστόσο το ίδιο με την θρησκεία των Κελτών. Ο Δρυιδισμός και οι Δρυίδες υπέστησαν διωγμούς από τους Αυτοκράτορες, Τιβέριο και Κλαύδιο, ειδικά στη Βρεττανία.

Ο ρήτορας Θεμίστιος, ένας από τους τελευταίους εθνικούς παράγοντες της Αυτοκρατορίας, επικυρώνει την ενσωμάτωση των Γαλατών στο ρωμαϊκό κράτος: «Και εισφέρουσιν (σ.σ. οι Γαλάτες) ας ημείς εισφοράς και στρατεύονται ας ημείς στρατείας και άρχοντας δέχονται εξ ίσου τοις άλλοις και νόμοις τοις αυτοίς υπακούουσιν. Ούτε και Σκύθας οψόμεθα ολίγου χρόνου. Νυν μεν γαρ έτι τα προσκρούσματα αυτών νέα, ληψόμεθα δ’ ουν ουκ εις μακράν ομοσπόνδους, ομοτραπέζους, ομού στρατευομένους, ομού λειτουργούντας» (Λόγος 16, 211).

Οι λεγόμενοι «Σκύθες», δεν είναι άλλοι από τους Γότθους, οι οποίοι, σύμφωνα με αρκετές ενδείξεις, έχουν εγκατασταθεί στη Θράκη και έχουν συστήσει δική τους πολιτεία. Το σχέδιο είναι λοιπόν, να συμβεί, ό,τι είχε συμβεί και με τους Γαλάτες. Την ημέρα που θα υπακούουν στους ίδιους νόμους, θα στρατεύονται στον ίδιο στρατό, θα πληρώνουν τον ίδιο φόρο και θα δέχονται τους ίδιους άρχοντες, θα είναι και οι ίδιοι «Ρωμαίοι», ασχέτως εάν δεν έχουν δει τη Ρώμη, ούτε με κυάλια.

Στους νεοεθνικούς κύκλους της Ελλάδας, είναι γνωστή η επιδρομή του Αλάριχου στον ελλαδικό χώρο και οι εκτεταμένοι βανδαλισμοί και συλήσεις των εθνικών ιερών. Εκείνο που συνήθως δεν αναφέρεται, είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω σκοπιμότητας, είναι ότι οι Γότθοι γνώριζαν τα ελληνικά κατατόπια, από την εποχή του (αμφότερου) ειδωλολατρικού παρελθόντος.

«Μνημονεύονται και παλαιότεραι επιδρομαί Γότθων, αλλά σοβαράν και επικίνδυνον έκτασιν έλαβον αι επιδρομαί από της εποχής του αυτοκράτορος Μαξιμίνου του Θρακός (235-238). Έκτοτε, σχεδόν κατ’ έτος αι επαρχίαι κυρίως της Βαλκανικής, υφίστανται τας φοβεράς δηώσεις των Γότθων.

Εκ της φύσεως των επιδρομών, δυνάμεθα να διακρίνωμεν αυτάς εις δύο είδη. Τας κατά ξηράν επιδρομάς επί των μεσογειακών επαρχιών δια της διαβάσεως του φυσικού συνόρου του κράτους, του Δουνάβεως. Αι επιδρομαί αυταί, γίνονται συνήθως τον χειμώνα, όταν παγώνη ο ποταμός. Από του έτους 256, έχομεν εξ άλλου και πειρατικάς εκστρατείας, ή συντονισμένας επιδρομάς δια ξηράς και θαλάσσης, οπότε λεηλατούνται συγχρόνως και αι παραθαλάσσιαι επαρχίαι της νοτίου ακτής του Ευξείνου Πόντου και του Αιγαίου μέχρι της Κρήτης και της Κύπρου. Κρισιμώτεραι επιδρομαί ήσαν αι των ετών 254, 258, 262, 267 και 269. Κατά τας δύο τελευταίας επιδρομάς, οι Γότθοι κατέστρεψαν κυριολεκτικώς τας επαρχίας της κυρίως Ελλάδος μέχρις Αθηνών, Κορίνθου, Άργους, Σπάρτης, και Ολυμπίας, τας νήσους του Αιγαίου μέχρι της Κρήτης και της Κύπρου και τας δυτικάς και νοτίους επαρχίας της Μικράς Ασίας (καθ. Ευάγγελου Κ. Χρυσού: "Το Βυζάντιον και οι Γότθοι». Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών – Ίδρυμα Μελετών Χερσονήσου του Αίμου - Θεσσαλονίκη 1992".

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει το ρωμαϊκό κράτος πολεμώντας σε πολλές κατευθύνσεις ταυτόχρονα, το οδηγούν σε μια συρρίκνωση των προσδοκιών του. Τη θέση της Pax Romana, ως στόχου επιβολής της ειρήνης δια των ρωμαϊκών όπλων, παίρνει πλέον η Securitas, η οποία «προσωποποιείται συχνάκις κατά την εποχήν αυτήν ως πολιτική ιδέα και «θεά» επί νομισμάτων». Τι σημαίνει αυτό στην πράξη;

Κατά πρώτο λόγο, οχυρώνεται ο Δούναβις. Κατά τον εμφύλιο πόλεμο μεταξύ Λικινίου και Κωνσταντίνου, οι Γότθοι κατεβαίνουν εκ νέου και αναγκάζουν τους δύο μονομάχους σε προσωρινή συμμαχία προς αντιμετώπισή τους. Στα 332, ο Κωνσταντίνος νικά τους Γότθους και τους εξαναγκάζει σε υπογραφή ειρήνης με τον όρο της υποχρέωσής τους να συνεισφέρουν στρατιωτικά στην Αυτοκρατορία. Το 369, είναι η σειρά του Βάλεντα να αντιμετωπίσει τους Γότθους, αλλά η κατάληξη δεν είναι και τόσο ευνοϊκή. Οι Γότθοι απωθούνται μεν, αλλά παύουν να υποχρεούνται σε στρατιωτική συνδρομή.

Ο Θεμίστιος, ως εθνικός ρήτορας, αναγκάζεται να βρει μια φόρμουλα, επαινετική προς τον αρειανιστή χριστιανό Βάλεντα και προς την συμφωνία που εκείνος υπέγραψε: «Ο Θεμίστιος παραθέτει τους ευνοϊκούς δια τα συμφέροντα του κράτους όρους της ειρήνης, ώστε να αποδειχθεή ότι οι Ρωμαίοι δεν εξηγόρασαν, αλλ’ εχάρισαν την ειρήνην (…) κατ’ αυτόν, ο Ουάλης εφήρμοσε την φιλανθρωπίαν προς τους βαρβάρους, όχι μετά την νίκην επ’ αυτών, αλλά παραιτούμενος της νίκης.

(…) Ο ρήτωρ, εκκινών εκ της οικείας εις τους στοχαστάς του δ’ αιώνος αντιλήψεως περί του αυτοκράτορος ως κυβερνώντος επί της γης κατά μίμησιν του Θεού, λέγει ότι, εφ’ όσον ο Όμηρος ονομάζει τον Δία πατέρα, όχι μόνον των Ελλήνων, αλλά και των βαρβάρων, ο βασιλεύς όστις επιθυμεί να μιμηθή τον θεόν, οφείλει να είναι πατήρ, όχι μόνον των Ρωμαίων, αλλά και των Γότθων: «Όστις ουν και των επί γης βασιλέων, ου Ρωμαίοις μόνον ως πατήρ προσενήνεκται, αλλ’ ήδη και Σκύθαις, ούτος εστίν ο του Διός ζηλωτής και ούτος ο φιλάνθρωπος ατεχνώς» (ό.π.)

Με την άδεια λοιπόν του Δία και του Ομήρου, οι Γότθοι θα εκρωμαϊστούν. Μεταξύ 369 και 372, ξεσπά σ’ αυτούς ένας εσωτερικός εμφύλιος πόλεμος, καθώς μερίδα της φυλής ασπάζεται τον χριστιανισμό. Ακολουθούν οι συνήθεις διωγμοί εκ μέρους του βασιλιά Αθανάριχου, εναντίον εκείνων που απαρνήθηκαν την πατρώα θρησκεία τους για να ακολουθήσουν τη θρησκεία του ρωμαίου Αυτοκράτορα («προς ζήλος των Ρωμαίων δια το τους βασιλείς των Ρωμαίων είναι χριστιανούς, το παν γένος Χριστιανών απ’ εκείνων απελάσαντος» Επιφανίου, Πανάριον 70) με επικεφαλής τον Φριτιγέρνη. Σύμφωνα με κάποια άλλη εκδοχή, οι Βυζαντινοί ενίσχυσαν τον Φριτιγέρνη και ο ίδιος από ευγνωμοσύνη στράφηκε στο Χριστιανισμό, επιθυμώντας παράλληλα να εισέλθει στα αυτοκρατορικά εδάφη για να προστατευτεί από τους Ούννους.

Δεν θέλει και πολύ, για να αντιληφθεί κανείς ένα βυζαντινό χεράκι στον εκχριστιανισμό-εκρωμαϊσμό των Γότθων.

Η αφομοίωσή τους όμως, απ’ ό,τι φαίνεται καθυστερεί. Στην αναμέτρηση μεταξύ Θεοδοσίου και Μαξίμου, ο τελευταίος δωροδοκεί τους Βισηγότθους της Θράκης οι οποίοι λεηλατούν τη Μακεδονία και τη Θεσσαλία, αναγκάζοντας τον Θεοδόσιο το έτος 391, να επιστρέψει από τη Δύση και να τους τσακίσει. Τρία χρόνια αργότερα ωστόσο, 20.000 περίπου Βισηγότθοι συμμετέχουν στην εκστρατεία του Θεοδόσιου κατά του Ευγένιου. Ανάμεσά τους, ο Αλάριχος. Σύμφωνα με τον εθνικό ιστορικό Ζώσιμο, ο Αλάριχος «ηγανάκτει γαρ, ότι μη στρατιωτικών ηγείτο δυνάμεων, αλλά μόνους είχε τους βαρβάρους, ους Θεοδόσιος έτυχεν αυτώ παραδούς ότε συν αυτώ την Ευγενίου τυραννίδα καθείλε» – μια αγανάκτηση για το ότι παρέμενε ένας στρατιωτικός βήτα κατηγορίας απροβίβαστος στην αυτοκρατορική ιεραρχία. Όταν ο Θεοδόσιος πεθάνει και το κράτος του κοπεί στα δύο, οι Γότθοι θα βρουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν δικό τους κράτος στα εδάφη της Αυτοκρατορίας.

"Όταν οι βάρβαροι έφθασαν το 395 λεηλατούντες και πυρπολούντες προ των τειχών της πρωτευούσης και εσχεδίαζον πώς θα την αλώσουν, ενεφανίσθη εις το στρατόπεδο αυτών ο praefectus praetorio της Ανατολής Ρουφίνος, κομίζων πλούσια δώρα και φέρων γοτθικά ενδύματα". Τους πείθει να εκστρατεύσουν προς Δυσμάς, όπου βρίσκονται τα στρατεύματα του Στιλίχωνος. Παραθέτω το τι ακολούθησε, όπως το καταγράφει ο βρετανός πανεπιστημιακός του Worcester College της Οξφόρδης, Peter Heather, στο έργο του “Goths and Romans (332-489 – Oxford 1991)”:

«Σύμφωνα με τον Κλαυδιανό, οι Γότθοι επρόκειτο να καταστραφούν, όταν ο Αρκάδιος διέταξε τον Στιλίχωνα (σ.σ. τον διοικητή της Δυτικής Αυτοκρατορίας) να επιστρέψει το ανατολικό μισό της στρατιάς του, αλλά αυτό δεν είναι πιστευτό. Διχόνοιες στο στρατό του (τα δύο του μισά είχαν πολεμήσει μεταξύ τους στo Frigidus) ήταν κατά πάσα πιθανότητα, η πραγματική αιτία, γιατί τα ανατολικά στρατεύματα επέστρεψαν. (σημ. Ο Ζώσιμος υποθέτει ότι ο Αλάριχος εισέβαλε στην Ελλάδα σε συνεργασία με αυτοκρατορικούς στρατηγούς, αλλά και πάλι τονίζει τη μυστικότητα των συνεννοήσεων αυτών. Είναι λίαν πιθανόν, ότι, όπως η υποτιθέμενη συμμαχία του Αλάριχου με τον Ρουφίνο, η συνεργασία αυτή, είναι το προϊόν της φαντασίας του Ευνάπιου (σ.σ. εθνικός ιστορικός) και της επιθυμίας του να κριτικάρει τους επικεφαλής της Αυτοκρατορίας).

Ύστερα από την αποχώρηση του Στιλίχωνος, οι Γότθοι μετακινήθηκαν στην Ελλάδα, πιθανώς σε μια περαιτέρω προσπάθεια να διατηρήσουν την πίεση στην κυβέρνηση της ανατολής, της οποίας ηγείτο ο ευνούχος Ευτρόπιος ύστερα από την δολοφονία του Ρουφίνου το Νοέμβριο του 395, προκειμένου να εξασφαλίσουν ευνοϊκούς όρους. Η εισβολή καθεαυτή, συνοδεύτηκε από αρκετή λαφυραγωγία και κατά τα φαινόμενα, αδιάκριτες σφαγές, παρότι μεγάλα αστικά κέντρα, κατάφεραν ενδεχομένως να βγουν εν πολλοίς αλώβητα. Οι επιθέσεις αυτές, δείχνουν να διαρκούν το έτος 396 και στις αρχές του 397,μ όταν ο Στιλίχων δραστηριοποιείτο στον Ρήνο και ο Ευτρόπιος αντιμετώπιζε τις επιδρομές των Ούννων στον Καύκασο. Ο θάνατος του Ρουφίνου, οδήγησε σε μια σύντομη περίοδο συνεργασίας ανάμεσα στους δύο, η οποία επέτρεψε και κάποια συντονισμένη απάντηση και στους Γότθους. Ο Ευτρόπιος φαίνεται ότι παρέδωσε το δυτικό Ιλλυρικό (Παννονία και Δαλματία) στον Στιλίχωνα, ίσως απελευθερώνοντας ανατολικά στρατεύματα από αποστολές περιφρούρησης εκεί, προκειμένου να πολεμήσουν τον Αλάριχο.

Το καλοκαίρι του 397 ωστόσο, η εχθρότητα ανάμεσα στη δύση και την ανατολή, επανήλθε. Ο Στηλίχων ξεκίνησε μια θαλάσσια εισβολή στην Ελλάδα, αναγκάζοντας τον Αλάριχο να υποχωρήσει προς την Ήπειρο. Εκτός από μια πιθανότατα γνήσια επιθυμία να χαλιναγωγήσει τους Γότθους, ο Στηλίχων, όπως το 395, επεδίωκε να εξασθενήσει ένα εχθρικό ανατολικό καθεστώς. Ο Ευτρόπιος το λιγότερο εξέλαβε την εκστρατεία του ως απειλή, πείθοντας τον Αρκάδιο να ανακηρύξει τον Στιλίχωνα hostis publicus και ίσως ταυτόχρονα, να διαπραγματευτεί με τον Αλάριχο. Ο Στηλίχων απεσύρθη στην Ιταλία για μία ακόμη φορά και ο Αλάριχος εξασφάλισε ευνοϊκούς όρους από τον Ευτρόπιο. Ο Ευτρόπιος φαίνεται, είχε δύο εναλλακτικές δυνατότητες για να αποκαταστήσει την ειρήνη στα Βαλκάνια: Να συνάψει συμφωνία με τον Αλάριχο, ή να εγκρίνει την επέμβαση του Στιλίχωνος. Διάλεξε το πρώτο, παρά να ρισκάρει την εκδίωξή του από τον δυτικό του αντίπαλο».

Σύμφωνα με τις μαρτυρίες των εθνικών στο θρήσκευμα ιστορικών, στο πλιάτσικο του Αλάριχου στην Ελλάδα, συμμετείχαν φαιοχίτωνες καλόγεροι, οι οποίοι πρωτοστατούσαν στις καταστροφές. Παρότι είναι βέβαιο πως οι αναφορές αυτές, είναι διογκωμένες, προσωπικά δεν θα τις διέγραφα. Λούμπεν στοιχεία, μισότρελοι φανατικοί, επαγγελματίες πιστοί και επίδοξοι δικτατορίσκοι πάντοτε επωφελούνται από τέτοιες καταστάσεις. Το ερώτημα είναι: Υπήρξε η εκστρατεία του Αλάριχου ένας οργανωμένος διωγμός «εναντίον των Ελλήνων εκ μέρους των χριστιανών και των βαρβάρων που σήμερα αποκαλούμε Βυζαντινούς»;

Αν επιθυμούσε το ρωμαϊκό κράτος την δια της βίας επιβολή του χριστιανισμού στην Ελλάδα, είχε όλες τις δυνατότητες να το πράξει. Ακόμα και ο Θεοδόσιος ωστόσο, σεβάστηκε την Αθήνα και δεν εφήρμοσε τα ίδια εξοντωτικά μέτρα που έλαβε αλλού κατά των εθνικών. Τι χρειαζόταν ο Αλάριχος;

Η Αυτοκρατορία καλμάρει τους Γότθους παραχωρώντας τους τον 4ο αιώνα, εξουσία στα Βαλκάνια, μεγάλες εκτάσεις στη Μακεδονία (Πέλλα, Μεθώνη, Πύδνα, Βέροια, ακόμα και κοντά στη Θεσσαλονίκη) και πληρώνοντάς τους και έναν γενναίο φόρο. Θα έπρεπε να είναι σε θέση να υπερασπιστεί την ελληνική της επαρχία, αλλά δεν ήταν. Προτίμησε (όπως θα έκανε κάθε άλλη Αυτοκρατορία στη θέση της) να υπερασπιστεί την πρωτεύουσά της.

Άραγε, κατά την τόσο μεγάλη διαμονή τους στα εδάφη της Μακεδονίας και της Θράκης, οι Γότθοι δεν ήρθαν καθόλου σε επιμειξίες με τους Μακεδόνες και με τους Θράκες; Και τι απέγιναν οι απόγονοί τους;


Edited by - Trainman on 04/03/2007 04:46:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 16:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Trainman, τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια. Ανεξάρτητα αν κάποιος συμφωνεί ή όχι με όσα έγραψες, επιμένω ότι αξίζει να ξαναδιαβαστούν. Έφτιαξα μάλιστα ένα είδος πίνακα «περιεχομένων» για όσα έχουν προηγηθεί, αφενός ως ένδειξη εκτίμησης αφετέρου για να διευκολύνω την πρόσβαση σε τυχόν ενδιαφερόμενους. Έχουμε λοιπόν και λέμε…

Και Ρωμιός και Έλληνας


Ο jocker και η πόρνη (ιστορία, μυθολογία, ιστοσελίδα κτλ)
Αποδεικτικές ονομασίες και ονομαστικές αποδείξεις


Μακεδονοβυζαντινοί

Προγονοί μας ή Απόγονοί τους;

Το λάστιχο και οι αναποφάσιστοι προσκυνητές


Πολύ «Ελληνικό» για τους μεν, πολύ «Χριστιανικό» για τους δε(εμένα πάντως μου κάνει)

Η Μακεδονική “διεύρυνση” της ελληνικότητας και η Ρωμαϊκή της “αποκατάσταση”


Ο ζαβολιάρης Ambelain και η λογική του γέο – βαγκέο (αυτό είναι χάρισμά σας στα μούτρα τα δικά σας;)

Οι «καλοί» ομόθρησκοι κατακτητές.
Λαός και Κολωνάκι (εθνικό ή ταξικό το ..παιχνίδι;)
Ποιοι Ρωμαίοι;

Εβραίοι, Γαλάτες, Γότθοι και …Σεκουριτάτες

..και έπεται συνέχεια (μάλλον).

Εντάξει, μπορεί οι τίτλοι να είναι άστοχοι ή ασύμβατοι με τις προθέσεις του συγγραφέα, αλλά τουλάχιστον τα link απ’ ότι έλεγξα, δουλεύουν.
.
.
.
Μιας και είναι το τελευταίο μου post στο forum, να ευχαριστήσω, για μία ακόμη φορά, τους συντελεστές του για την φιλοξενία και όλα τα μέλη για τις αλληλεπιδράσεις. Να ‘στε καλά και καλή συνέχεια.


Farewell Esoterica
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 21:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αυτή ήταν μάλιστα η αιτία και της ίδρυσης των εθνικών Πατριαρχείων, της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας: ο υπερβολικά ελληνικός γι’ αυτούς, χαρακτήρας του Πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης.

Το ζήτημα απ’ αυτής της απόψεως, είναι ληγμένο.



Στάσου ρε Trainman, το έληξες το ζήτημα αμέσως. Μου φαίνεται από τα πολλά "έμπαινε, έμπαινε" το καβάλησες το καλάμι. Κλείνεις και τα ζητήματα τώρα. Το πατριαρχείο είναι υπερβολικά Ελληνικό, τέρμα, έκλεισε το ζήτημα. Το είδες έτσι απλωμένο, από που να το πιάσει κανείς και που να βρεί την άκρη και είπες, "άϊ στα κομμάτια, ας το κλείσω να τελειώνουμε".

quote:
Άρχων της Διαλεκτικής.

Και αναρωτιόμουν...θα μας το πείς...δεν θα μας το πείς..;
Για τόσο χαζό τον περνάς τον φίλο σου, τον "Αναγνώστη"..;
Πέντε σειρές εάν διαβάσει από τα γραπτά σου, αμέσως το καταλαβαίνει.
Αυτό δεν κρύβεται με τίποτα. Ουρλιάζει...

quote:
Ο Trainman εργάζεται μόνον για τον Merovingian, ο οποίος ξεκίνησε ως υποψήφιος σωτήρας του κόσμου και κατέληξε Άρχων της Διαλεκτικής

Μου αρέσουν αυτού του είδους οι άνθρωποι, που αφού έσωσαν τον κόσμο και καταλήξανε άρχοντες της Διαλεκτικής, χαθήκανε στο πυκνό δάσος της μετριοφροσύνης και του Ίντερνετ.

quote:
… ‘’Please, ma cherie. I have told you. We are all victims of causality. I drank too much wine, I must take a piss. Cause and effect’’


Εγώ Αγγλικά δεν ξέρω, έτσι γλύτωσες μια απάντηση. Όμως τον φίλο σου τον "Αναγνώστη", που δεν ξέρει Αγγλικά και θα ήθελε να μάθει, τι ωραίο είπες, δεν τον σκέφτηκες καθόλου..;
Τουλάχιστον ας το μετέφραζες στα Ελληνικά. Γιατί δεν το μετέφρασες στα Ελληνικά; Έχανε στην απόδωση; Δεν ακουγόταν τόσο ωραία μήπως..;
Κι αφού δεν είχες τίποτα καλύτερο στις σημειώσεις σου, είπες δεν βαριέσαι, φτάνει που θα το καταλάβoυν ο Ampere ο Bartimeus και ο Εριωπις και θα μου πουν μπράβο. Έπρεπε να σκεφτείς κάτι δικό σου και μάλιστα στα Ελληνικά. Ε,δεν λέει να παίρνεις από τα έτοιμα κι από αυτά που έχουν πει οι άλλοι...Βάλε και το δικό σου πνεύμα να σκεφτεί. Τι το μοστράρεις εκείνο το, "φίλε αναγνώστη"..; Γράψε καλύτερα τα ονόματα των φίλων σου..."φίλε Γιώργο,Νίκο,Πέτρο...", να ξέρει και ο φίλος ο "Αναγνώστης" τι του γίνεται.

quote:
οφείλατε να αναφωνήσετε «Στόχος»!

Πάλι κάτι θες να μας πεις...
...μήπως..."Άρχων της Ελληνικής"..;
quote:
επίσης εις την μαλλιαρήν, αναφέρεται εις την καλαθοσφαίρισιν και ουχί εις το ποδόσφαιρον
Ε..αυτό είναι..."Άρχων της Ελληνικής"...το βρήκα.
quote:
Και τι εννοείτε με το «κάρφωσε»;

Με το "κάρφωσε" εννοούμε, ότι δεν φτάνουν τα "έμπαινε,έμπαινε" στον Γιούτσο... Εάν δεν αρχίσει να καρφώνει ο Γιούτσος, όλα τα άλλα είναι νεκρά. Πρέπει να κάνουν και καμιά χειρονομία...Να βάλουν το χέρι κάτω από τη μέση...Εξάλλου το είπε και ο Παντελεήμων..."Ο Θεός δεν βλέπει από τη μέση και κάτω". Κι αν αρχίσει και "Βρέχει Γκολ" (εις την μαλλιαρήν) και κορυφωθεί το πάθος σας, να μας το πείτε και μας, να ησυχάσουμε κι εμείς. Εδώ κολλάει και η "κένωσις των όρχεων".
quote:
Μήπως εννοείτε τα – αμερικανιστί – “bang”, “screw”

Πάλι τα ίδια...
Θες να το γυρίσουμε οπωσδήποτε στα Αμερικανιστί.
Σε δυσκολεύουν τα Ελληνικά Trainman..;
Δεν σε ενδιαφέρει αν δεν καταλαβαίνουν όλοι Αγγλικά...
Ε, θα σου απαντώ κι εγώ Γερμανικά.
Τι σόϊ διαλεκτικός τρόπος συζήτησης θα είναι αυτός, δεν μπορώ να καταλάβω. Θα υποθέτουμε, τι λέει ο ένας στον άλλον και θα απαντάμε ανάλογα.
"...hinter deinem Schreiben
sieht man eine Frau..."
Τι άλλο θα πρέπει να κάνω ακόμη, προκειμένου να συμμετέχω σε συζητήσεις υψηλού επιπέδου, δεν μπορώ, ούτε να υποψιαστώ...

Φίλε Trainman...
Θα χαιρόταν πολύ ο φίλος σου ο "Αναγνώστης", εάν άφηνες τις χιλιάδες λέξεις και φράσεις που έχεις διαβάσει ή ακούσει να λένε άλλοι και τις έχεις σημειώσει στα τευτέρια σου για να μην τις ξεχνάς και του έγραφες, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που συζητάς με τους φίλους σου, στην καθημερινή ζωή σου.
Εκτός πιά κι αν δεν θεωρείς φίλο σου τον "Αναγνώστη" και το μόνο που σε ενδιαφέρει, είναι να εντυπωσιάσεις, τα φιλαράκια της παρέα σου στο Forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 22:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην – πραγματική – εξέγερση, πρόκειται να αναφερθώ αργότερα, καθώς έχει όντως σημασία στην ανάπτυξη των σκέψεών μου. Προς το παρόν, ας μείνουμε εδώ.
Trainman

Αγαπητέ φίλε Trainman, θα σου ήμουν υπόχρεος αν κατέθετες τις απόψεις σου σ' αυτόν τον κύκλο που βρισκόμαστε τώρα και πριν απομακρυνθούμε αρκετά χάνοντας έτσι και το ενδιαφέρον.

Νομίζα ότι κάτι θα έγραφες νωρίτερα. Το θέμα αυτό καίει πολύ περισσότερο απ' τα ανόητα καμώματα μιας νεαράς για την οποία καταναλώσαμε μια ολόκληρη σελίδα.

Αναφέρομαι στην Γενοκτονία των 650.000 Ελλήνων το έτος 728 μ.Χ. από τους βυζαντινούς.


Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2007, 23:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος, διεκδικώ να γράφω εκείνα που έχω υπόψη μου με τον τρόπο και τη σειρά που εγώ επιθυμώ και όχι κατόπιν υποδείξεων. Κι αν παραλείψω κάτι, δέχομαι την οιαδήποτε καλόπιστη υπενθύμιση.
Trainman
Έγραψα ολόκληρο κατεβατό για τρείς αυτοκράτορες , αναφέροντας μάλιστα και τα βιβλία από τα οποία άντλησα τις πληροφορίες μου , και δεν είδα να κάνης κάτι ανάλογο για να αποδείξης τα αντίθετα που υποστηρίζεις .
Αντ' αυτού χωρίς παραπομπές σε ανάλογα συγγράμματα , αναφέρεις για Ελληνορθόδοξα πατριαρχεία βγάζεις δικά σου συμπεράσματα , καιεξακολουθείς να αποφευγης να απαντήσης έστω στην παρατήρηση μου της 28/2/2007 .
quote:
"Θα περίμενα στην απάντησή σου , να πράξης και σύ κάτι ανάλογο και να μου απαριθμήσης με ανάλογα στοιχεία , τουλάχιστον τους τομείς όπου το Βυζάντιο συνετέλεσε και προσέφερε κάτι στην πρόοδο των γραμμάτων και των επιστημών ."
sesostris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 00:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και ο Ερίωπας μας ανέλυσε την εξωφρενική θεωρία του, καλό είναι να υπάρχει κάποια απάντηση.
Ας δούμε καταρχήν το περίφημο χωρίο του Ματθαίου απ’ όπου το όνομα Ναζωραίος.
«Και ελθών κατώκησεν εις πόλιν λεγομένην Ναζαρέτ, όπως πληρωθεί το ρηθέν δια των προφητών ότι
Ναζωραίος κληθήσεται.» Ματθαίος 2:23

Τώρα το προσωνύμιο Ναζωραίος εμφανίζεται με δύο μορφές, ως Ναζωραίος και Ναζαρηνός

Μάρκος 1:24
«λέγων• έα, τι ημίν και σοί, Ιησού Ναζαρηνέ; ήλθες απολέσαι ημάς; οιδά σε τις εί, ο Άγιος του Θεού.»
Μάρκος 10:47
«Και ακούσας ότι Ιησούς ο Ναζωραίος εστιν, ήρξατο κράζειν και λέγειν• υιέ Δαυίδ Ιησού ελέησόν με.»
Μάρκος 14:67
«Και ιδούσα τον Πέτρον θερμαινόμενον εμβλέψασα αυτώ λέγει• και συ μετά του Ιησού του Ναζαρηνού ησθα»
Μάρκος 16:6
«ο δε λέγει αυταίς• μη εκθαμβείσθε• Ιησούν ζητείτε τον Ναζαρηνόν τον εσταυρωμένον• ηγέρθη, ουκ έστιν ωδε• ίδε ο τόπος όπου έθηκαν αυτόν.»
Λουκάς 4:34
«λέγων• έα, τι ημίν και σοί, Ιησού Ναζαρηνέ; ήλθες απολέσαι ημάς; οιδά σε τις εί, ο Άγιος του Θεού.»
Λουκάς 24:19
«και είπεν αυτοίς• ποία; οι δε είπον αυτώ• τα περί Ιησού του Ναζωραίου, ος εγένετο ανήρ προφήτης δυνατός εν έργω και λόγω εναντίον του Θεού και παντός του λαού.»

Ακολούθως το όνομα αυτό πέρασε και στους οπαδούς του, σαν πρώτος χαρακτηρισμός των χριστιανών

«ευρόντες γαρ τον άνδρα τούτον λοιμόν και κινούντα στάσιν πάσι τοις Ιουδαίοις τοις κατά την οικουμένην, πρωτοστάτην τε της των Ναζωραίων αιρέσεως» Πράξεις 24:5

α) Το επίθετο Ναζωραίος σαν δηλωτικό προέλευσης από την πόλη Ναζαρέτ


(Νατζ’ρετ)
Η ετυμολογία του ονόματος Ναζαρέτ προέρχεται από την λέξη Νετσερ= κλαδί εκπληρώνοντας έτσι την προφητεία του Ησαΐα:

«και εξελευσεται ράβδος εκ της ριζης Ιεσσαί και ανθος εκ της ριζης αναβησεται» Ησαΐας 11:1
που στο μέλλον θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθετο του Μεσσία ως Νετσε (=ο κλάδος)

β)Συχνά όμως γίνεται σύγχυση με τους Ναζηραίους, ανθρώπους που έπαιρναν όρκο ασκητικής ζωής αφιερωμένης στο θεό όπως αναφέρεται στο Αριθμοί, 6:1-21. Το όνομα τους όμως προέρχεται από άλλη ρίζα, και συγκεκριμένα από το

Nαζίρ= αποκομμένος, αφιερωμένος
Η αφ-ιέρωση αυτή ξεκινούσε από το διάστημα των 30 ημερών και μπορούσε να είναι και μόνιμη. Το γιατί ο βιβλικός Ιησούς δεν θα μπορούσε να είναι ένας απ’ αυτούς το μαθαίνουμε από το σχόλιο του Μαϊμονίδη που αναφέρει ότι οι Ναζιρέοι ήταν αμαρτωλοί εν μετανοία. Πράγμα που έρχεται σε αντίκρουση με το αναπάντητο ερώτημα του Ιησού: « τις εξ υμών ελέγχει με περί αμαρτίας;» Ιωάννη 8:46
Παρόλα αυτά η κοινή ρίζα νζρ (σύμφωνα με τον κανόνα των τριων γραμμάτων) απ’ όπου προέρχονται και οι δυο λέξεις, έδωσε σαν λογοπαίγνιο αυτό που αναφέρεται στο Ησαΐας 53:3, όπου η έννοια αποκομμένος ταιριάζει γάντι:
«αλλα το ειδος αυτου ατιμον εκλειπον παρα παντας ανθρωπους ανθρωπος εν πληγη ων και ειδως φερειν μαλακιαν οτι απεστραπται το προσωπον αυτου ητιμασθη και ουκ ελογισθη» Ησαΐας 53:3

«Καταφρονημένος και απορριμμένος από τους ανθρώπους• άνθρωπος θλίψεων και δόκιμος ασθένειας• και σαν άνθρωπος από τον οποίο κάποιος αποστρέφει το πρόσωπο, καταφρονήθηκε, και τον θεωρήσαμε σαν ένα τίποτα.» (μετάφραση Φίλου)

Αυτά λοιπόν περί Ναζαρέτ.

Τώρα περί κραυγής:
Ματθαίος 27:46
«περί δε την ενάτην ώραν ανεβόησεν ο Ιησούς φωνή μεγάλη λέγων• ηλί ηλί, λιμά σαβαχθανί; τουτ’ έστι,
Θεέ μου Θεέ μου, ινατί με εγκατέλιπες;»
Ας δούμε τη φράση στα εβραϊκά:

Η επαναλαμβανόμενη λέξη Ηλί- Ηλί για το Θεό υπάρχει και στον Ψαλμό 21:2 (22:2 στη μασοριτική αρίθμηση). «ο θεός, ο θεός μου» το μεταφράζουν οι εβδομήκοντα.
Και σε μετάφραση Φίλου:
« ΘΕΕ μου, Θεέ μου, γιατί με εγκατέλειψες; Γιατί στέκεσαι μακριά από τη σωτηρία μου και από τα λόγια των στεναγμών μου;»
Άρα ο Ιησούς στο σταυρό, απλά επανέλαβε τα λόγια του ψαλμού 21.
Καλό θα ήταν κάποιοι να μελετήσουν λιιίγο ακόμα τις γλωσσικές τους αναλύσεις, γιατί με το να λέμε ότι ο Ιησούς επικαλέστηκε το Δία μόνο το γέλωτα προκαλούμε.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 03:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:Δέν αναφέρθηκα σε άλλες εθνικότητες . Άλλωστε μία επιτόπια επίσκεψη θα σε πείση για του λόγου το αληθές . Πράγματι αξίζει τον κόπο !
Συνεπώς για σένα, φίλε Sesostris - και αφού «πράγματι αξίζει τον κόπο !» - όλες αυτές οι αλλοδαπές καλλονές ήρθαν στην Ελλάδα και γίνανε καλογριές από... βίτσιο για τη χαρά της μητρότητας!

Είναι όντως μια ευρέως διαδεδομένη «άποψη» κι αυτή, ιδίως και ιδιαζόντως μεταξύ των ευσεβών και τιμίων «αθέων» παγανιστών!

Έστω ότι στα μπαράκια της Εσπερίας οι άρρενες επιδίδονται στην εξυπηρέτηση των ολοένα αυξανόμενων και ιδιαίτερα απαιτητικών - μέχρι και στεφάνι - αναγκών του καθόλα νόμιμου πλέον τρίτου φύλου εις βάρος του ασθενούς φύλου, κι ότι αυτές οι δυστυχείς νιώθωντας παραμελημένες κατέφυγαν στον ελληνικό μας παράδεισο. Μα χάθηκαν τα μπαράκια στην Κρήτη και κλείστηκαν σε μοναστήρι; Ανέκαθεν οι Κρήτες ήταν ιδιαίτερα ανεκτικοί κι εξυπηρετικοί στη... γυναικεία ιδιαιτερότητα!

quote:
Sesostris:Όσο για την επιληψημότητα του γεγονότος , χαίρομαι πραγματικά που είσαι τόσο προοδευτικός στις αντιλήψεις , ωστε να μη θεωρείς επιλήψημη την εγγυμοσύνη των καλογριών .
Αν δεν υπήρχε το ενδεχόμενο παρεξήγησης, στο προσκύνημά μου εκεί θα της πήγαινα (της εγκυμονούσης) και μερικά κουτιά babylino...

Οι «προοδευτικές» μου - όπως συμπεραίνεις - αντιλήψεις αποτελούν πάγια ηθική διδασκαλία της Ορθόδοξης Εκκλησίας: Το δικαίωμα στη μετάνοια είναι αναφαίρετο αγαθό του οιουδήποτε και οσοδήποτε αμαρτωλού, κατοχυρωμένο απ' το αίμα Του στο Σταυρό. Αντιθέτως, η κατάκριση και καταδίκη των συνανθρώπων μας είναι αποκλειστικά δική Του αρμοδιότητα κι ο σφετερισμός αυτής της εξουσίας Του αποτελεί μέγιστη ηθική πτώση!

quote:
Sesostris:Τα συναντάμε και στα ερείπια των ναών των προγόνων μας, τους οποίους από περισσή αγάπη φρόντισαν να κατεδαφίσουν οι Χριστιανοί .
Αν εξαιρέσουμε τη γοτθική «αβρότητα» του Αλάριχου και την εκδικητικότητα κάποιων ξεκληρισμένων χριστιανών από τους αδυσώπητους διωγμούς των παγανιστών επί 270 συναπτά έτη, στις πλείστες άλλες περιπτώσεις οι ίδιοι άνθρωποι που έχτισαν τους ναούς των ειδώλων, οι ίδιοι και τους γκρέμισαν. Αφού μετήλλαξαν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, γιατί να διατηρούσαν τους ναούς της παλιάς τους θρησκείας; Άλλωστε, γι' αυτούς οι ναοί και τα αγάλματα δεν ήταν καλλιτεχνικά αλλά θρησκευτικά μνημεία και η διατήρησή τους θα συνιστούσε σοβαρή ηθική αντινομία στη συνείδησή τους. Εξάλλου δεν υπέγραψαν και κανένα συμβόλαιο με την Αρχαιολογική Υπηρεσία για τη συντήρησή τους...
quote:
Sesostris:Μην περιμένεις να μάθης ιστορία διαβάζοντας μόνο σχολικά βιβλία
Ακόμη κι αυτά απ' ότι βλέπω έχουν πιο έγκυρες βιβλιογραφικές αναφορές απ' ότι οι εν λόγω "επιστήμονες". Άλλο θέμα η αποσιώπηση στα σχολικά βιβλία κι άλλο η επιστημονική τους εγκυρότητα. Μη τα συγχέεις.

Κι ενώ την επιστημονική εγκυρότητα των σχολικών βιβλίων είναι αρκετά δύσκολο εγχείρημα να την αμφισβητήσει κανείς με αμιγώς επιστημονικά (κι όχι ιδεολογικά) κριτήρια, την "επιστημοσύνη" των εν λόγω "επιστημόνων" δε νομίζω να τη συνυπογράφει κανείς σοβαρός επιστήμων ιστορικός!

----------
ΥΓ_1. Ερίωπα, ελπίζω ως αύριο βράδυ να σου απαντήσω, αφού πρώτα ψάξω την κριτική έκδοση της Καινής Διαθήκης των Nestle - Aland 26η εκδ., όπου περιέχονται οι γνωστότεροι κώδικες (και του Βέζα).
«ἠλὶ ἠλί, λιμᾶ σαβαχθανί» εβραϊστί: אֱלָהִי אֱלָהִי לְמָה שְׁבַקְתָּנִי

ΥΓ_2. Trainman, αν εγώ είμαι ο εξ ευωνύμων άγγελος-σατάν σου, τότε ο Συνοδινός μήπως σου φέρνει για την Πρωινή Αυγούλα;
ΥΓ_3. Συνοδινέ, τι σε τσίμπησε παλληκάρι μου; Ένα διάλειμμα έκανε κι ο Trainman, να δει καμιά ταινία (Matrix Reloaded), να πιει κάνα ποτηράκι, να ευχαριστηθεί το κατούρημα του, και του 'στησες ολόκληρο κατηγορητήριο! Έλεος.

Χριστιανοί, άθεοι, παγανιστές, γνωστικιστές, σιωνιστές... εμπρηστές κ.ο.κ γίναμε ένα κουβάρι εδώ μέσα. Ας κουλάρουμε λιγάκι, πριν γίνουμε μαλλιά & κουβάρια

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 05:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bartimaeus, η εβραϊκή φράση που παραθέτεις λέει: "ελωι ελωι λαμα σαβαχθανί", και είναι το Μάρκος 15:34 και όχι το Ματθαίος 27:46 όπου χρησιμοποιείται η λέξη ΗλίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 05:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ετυμολογία του ονόματος Ναζαρέτ προέρχεται από την λέξη Νετσερ= κλαδί εκπληρώνοντας έτσι την προφητεία του Ησαΐα:
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ Απεστάλη: 05/03/2007, 05:14:08

Nazaret ή El Nasera, δηλαδή η Νικήτρια ή Νίκη.

...ο Ιησούς Νικών!!!

-------------------------------------------

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 20:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
??? …ερίωπα έπαθες κάτι και καταρρίπτεις τα ίδια σου τα επιχειρήματα; Λες ότι Nazaret ή El Nasera, δηλαδή η Νικήτρια ή Νίκη. Λίγο παραπάνω όμως είπες «"Νασσάρα" οι Ναζωραίοι από τους ντόπιους αραμόφωνους που σημαίνει "Ξένοι" αλλά και "Πρίγκιπες".» Θα αποφασίσεις με τι από τα δυο συμφωνείς;

και από κάτω συνεχίζεις ...ο Ιησούς Νικών!!! Τι συνέβη, έγινες χριστιανός σε μια νύχτα; Μην ανησυχείς πολύ, έχει συμβεί και σε άλλους. Συνήθως βέβαια λένε: «…ο Ιησούς σώζει» αλλά μην στεναχωριέσαι αρχάριος είσαι ακόμη, έχεις καιρό.

Στα σοβαρά τώρα El Nasera είναι η σημερινή ονομασία της πόλης στα Αραβικά, όπως μάλλον κακοαντέγραψες από τη wiki. Αν και κανείς χριστιανός δεν θα είχε πρόβλημα να αποδώσει την έννοια του ονόματος της πόλης ως «νίκης του Ιησού», ωστόσο κάτι τέτοιο ποτέ δεν συνέβη. Τα αραβικά είναι γλώσσα που εξελίχτηκε σε περιοχή εκτός Παλαιστίνης και σε καμία περίπτωση το 1500 ετών Ισλαμικό καθεστώς δεν θα άφηνε να ονομαστεί έτσι κάποια πόλη του. Ξεχνάς ότι στο νεώτερο ελληνικό κράτος εμείς αλλάξαμε (πολύ σωστά) τις τουρκικές ονομασίες των περισσοτέρων χωριών; Τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι ισλαμιστές δεν θα έκαναν το ίδιο;
Κανείς ποτέ, πλην σου δεν απέδωσε την ετυμολογία του Ναζαρέτ στο Nasera.
Τέλος όταν απαντάς, καλό θα ήταν να παραθέτεις τις πηγές σου όπως κάνουν οι περισσότεροι συνομιλητές και όχι να πετάς πυροτεχνήματα. Φωτίζουν εντυπωσιακά, αλλά σβήνουν αμέσως ξέρεις.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 23:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνεπώς για σένα, φίλε Sesostris - και αφού «πράγματι αξίζει τον κόπο !» - όλες αυτές οι αλλοδαπές καλλονές ήρθαν στην Ελλάδα και γίνανε καλογριές από... βίτσιο για τη χαρά της μητρότητας!
Bartimaeus
Δεν γνωρίζω τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις , απο τις εφημερίδες έμαθα τα κατορθώματά τους .
quote:
Είναι όντως μια ευρέως διαδεδομένη «άποψη» κι αυτή, ιδίως και ιδιαζόντως μεταξύ των ευσεβών και τιμίων «αθέων» παγανιστών!
Bartimaeus
Ρε μανία που την έχετε όλοι εσεις οι ευσεβείς χριστιανοί να κολλάτε σε όποιον δεν συμφωνεί με την θρησκεία σας , την ετικέτα του Άθεου και του Παγανιστή . Πάλι καλά που δεν με είπες Σατανιστή . Για σένα μόνο οι χριστιανοί και...δη οι Ορθόδοξοι είναι ένθεοι ;
quote:
Ακόμη κι αυτά απ' ότι βλέπω έχουν πιο έγκυρες βιβλιογραφικές αναφορές απ' ότι οι εν λόγω "επιστήμονες". Άλλο θέμα η αποσιώπηση στα σχολικά βιβλία κι άλλο η επιστημονική τους εγκυρότητα. Μη τα συγχέεις.
Bartimaeus
Εδώ υπάρχουν ένα σωρό διαστρευλώσεις της ιστορίας , και σύ μιλάς για αποσιωπήσεις και εγκυρότητες ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 02:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Natzar ή Nasar ή Nesr ή Netzer στην Αραμαϊκή γλώσσα σημαίνει ο Νικητής ή ο εξαίρετος ή ο ανώτερος, ή ο κορυφαίος. Πήρε και την έννοια του πρίγκιπα και του ξένου κάποια εποχή. Μοναδικό έτοιμο όλων αυτών των παραλλαγών η ελληνική λέξη "Νικη". Ο Νικήφορος έγινε Νισήφορος κλπ.

Η Gennesareth, με την σειρά της δανείστηκε το Νασάρετ (πρίγκιπες) και έγινε ο κήπος (Geneh) των Νασάρετ.

Πηγές: Bible Cyclopedia, A. Fullarton and Co. London 1832

---------------------------------------------------------------------

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 13:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ακόμη κι αυτά απ' ότι βλέπω έχουν πιο έγκυρες βιβλιογραφικές αναφορές απ' ότι οι εν λόγω "επιστήμονες". Άλλο θέμα η αποσιώπηση στα σχολικά βιβλία κι άλλο η επιστημονική τους εγκυρότητα. Μη τα συγχέεις.
Bartimaeus
Εδώ υπάρχουν ένα σωρό διαστρευλώσεις της ιστορίας , και σύ μιλάς για αποσιωπήσεις και εγκυρότητες ;

.... και αν δεν απατώμαι, τις υποτιθέμενες διαστρεβλώσεις, αναλαμβάνουν να τις "ισιώσουν", άνθρωποι που, αλίμονο, αν τολμήσεις και τους χαρακτηρίσεις ως άθεους, παγανιστές, νεοδωδεκαθεϊστές, ........, σωστά Σεσόστρη;

Και, συνήθως, τα άτομα αυτά, έχουν μια υπερευαισθησία με θέματα που αφορούν στον Χριστιανισμό και σπεύδουν, όποτε τους παρουσιάζεται η ευκαιρία, να προωθήσουν την "αλήθεια". Μην τολμήσεις όμως να τους το πεις γιατί δεν τους αρέσει να τους κάνουν ό,τι αυτοί κάνουν στους "μαντρωμένους"!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 22:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Bible Cyclopedia, A. Fullarton and Co. London 1832"

1832 ε; Φρέσκο πράγμα δηλαδή. Σαν να λέμε ένα βιβλίο που γράφηκε πριν την εδραίωση της ασσυριολογίας, πριν την ανακάλυψη της Τροίας, πριν την εύρεση του τάφου του τουτανκαμούν, πριν την αποκρυπτογράφηση της σφηνοειδούς γραφής από τον Rawlinson κ.τ.λ.
Παρά την γοητεία που ασκούν πάνω μας τα παλιά βιβλία δείχνεις να αγνοείς ηθελημένα το ότι η επιστήμη της ετυμολογίας πορεύεται πλάι-πλάι με την αρχαιολογική σκαπάνη. Που να ήξεραν οι κακόμοιροι οι συγγραφείς του βιβλίου σου ότι μόλις 3 χρόνια μετά το 1835, θα ερχόταν στο φως η ιστορία του κατακλυσμού του Ουπναπιστίμ που ήταν παλιότερη από τη βίβλο. Για ποιά ετυμολογία λοιπόν μου μιλάς;
Πως αλλιώς να κρίνουμε άλλωστε μια εξήγηση στην αραβική, από την εποχή που οι άραβες ήταν ένα συνονθύλευμα φυλών. Η μήπως αγνοείς την δημιουργία του πλασματικού αραβικού έθνους από τον μυστικιστή Λώρενς; Το Ισραήλ είναι ένα από τα περισσότερο ανασκαπτόμενα μέρη στον κόσμο εξ αιτίας της φρενίτιδας των εβραίων να αποδείξουν την κληρονομιά τους. Έτσι το βιβλίο σου του 1862 μοιάζει πλέον σαν μεσαιωνικό σύγγραμμα. Κράτησε το για φιγούρα.
Βαριέμαι να γράψω περισσότερα γι' αυτό.
Bye





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 23:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μήπως αγνοείς την δημιουργία του πλασματικού αραβικού έθνους από τον μυστικιστή Λώρενς; ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ Απεστάλη: 06/03/2007,

Εδώ μάλιστα. Αξίζει να απασχοληθούμε. Να ξεθάψουμε και μια παλιά "Μαρκάμπα".

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 00:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote].... και αν δεν απατώμαι, τις υποτιθέμενες διαστρεβλώσεις, αναλαμβάνουν να τις "ισιώσουν", άνθρωποι που, αλίμονο, αν τολμήσεις και τους χαρακτηρίσεις ως άθεους, παγανιστές, νεοδωδεκαθεϊστές, ........, σωστά Σεσόστρη;
Ψηλός[quote]Είναι τόσο μεγάλες οι παρωπίδες των φονταμενταλιστών όλων ανεξαιρέτως των θρησκειών , που δεν τους επιτρέπουν να κατανοήσουν οτι κάποιοι μπορεί να είναι ένθεοι μεν , αλλά παράλληλα σκεπτικιστές και αναζητητές της ιστορικής αλήθειας , και όχι αυτής που κατασκεύασαν τα ιερατεία .
Για μάς η ένοια του Θεού είναι κατανοητή χωρίς την ανάγκη θαυματουργών ζωγραφιών , μουμιοποιημένων πτωμάτων , και οστών . Για μάς μεγαλύτερη θρησκεία από όλες είναι η ιστορική αλήθεια .
[quote]Και, συνήθως, τα άτομα αυτά, έχουν μια υπερευαισθησία με θέματα που αφορούν στον Χριστιανισμό και σπεύδουν, όποτε τους παρουσιάζεται η ευκαιρία, να προωθήσουν την "αλήθεια".
Ψηλός[quote]Αλήθεια η οποία είναι ιστορικά τόσο τεκμηριωμένη , όσο και η κοκκινοσκουφίτσα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 00:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.... και αν δεν απατώμαι, τις υποτιθέμενες διαστρεβλώσεις, αναλαμβάνουν να τις "ισιώσουν", άνθρωποι που, αλίμονο, αν τολμήσεις και τους χαρακτηρίσεις ως άθεους, παγανιστές, νεοδωδεκαθεϊστές, ........, σωστά Σεσόστρη;
Ψηλός
Είναι τόσο μεγάλες οι παρωπίδες των φονταμενταλιστών όλων ανεξαιρέτως των θρησκειών , που δεν τους επιτρέπουν να κατανοήσουν οτι κάποιοι μπορεί να είναι ένθεοι μεν , αλλά παράλληλα σκεπτικιστές και αναζητητές της ιστορικής αλήθειας , και όχι αυτής που κατασκεύασαν τα ιερατεία .
Για μάς η ένοια του Θεού είναι κατανοητή χωρίς την ανάγκη θαυματουργών ζωγραφιών , μουμιοποιημένων πτωμάτων , και οστών . Για μάς μεγαλύτερη θρησκεία από όλες είναι η ιστορική αλήθεια .
quote:
Και, συνήθως, τα άτομα αυτά, έχουν μια υπερευαισθησία με θέματα που αφορούν στον Χριστιανισμό και σπεύδουν, όποτε τους παρουσιάζεται η ευκαιρία, να προωθήσουν την "αλήθεια".
Ψηλός
Αλήθεια η οποία είναι ιστορικά τόσο τεκμηριωμένη , όσο και η κοκκινοσκουφίτσα !

Υ.Γ Ξαναστέλνω το κείμενο διορθωμένο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 04:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Αγαπητέ Φίλε Bartimaeus

Υποστηρίζεις πως ο φίλος μας Trainman, ίσως λόγω αριστερών καταβολών, χρησιμοποίησε καταχρηστικά τις λέξεις «τάξη - τάξεις - ταξικό επίπεδο» κι όχι με το ακριβές κοινωνιολογικό τους περιεχόμενο.
Με την παρέμβασή σου λες ότι απλά ήθελες να επιστήσεις την προσοχή σου στον κίνδυνο να υποπέσει στο ατόπημα του ιδεολογήματος και του κοινωνιολογικού αναχρονισμού, αδικώντας έτσι το -κατά τα λοιπά- ιδιαίτερα εύστοχο κι εξαιρετικά κατασταλαγμένο σχόλιό του.

-Εδώ φίλε Bartimaeus διακρίνω να επιβάλλεται κάποιος ανεπιθύμητος πατερναλισμός στην σκέψη του Trainman ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, στο πρόσφατο παρελθόν, είχε δυσανασχετήσει μαζί σου με μια παρόμοια παρέμβαση. Ακόμα δεν ...είδα τον Trainman να ...λαδώνει τον «Τροχό» του.


Αγαπητέ Λουκά, όπως αντιλαμβάνεσαι από την απάντησή του, ο Trainman λάδωσε μεν τον «Τροχό» του, αλλά για τον ευαίσθητο λαιμό μου προτίμησε το βαμβάκι...
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Αναφέρεις επίσης ότι μια οποιαδήποτε εξέγερση δούλων δεν μπορεί να λογιστεί ως ταξική πάλη, ούτε ιστορικά ούτε κοινωνιολογικά ούτε βέβαια από μαρξιστικής απόψεως.
-Διερωτώμαι και πάλι που εδράζεται αυτή η θέση.
Γνωρίζουμε πως οι δούλοι, στην πλειονότητά τους αιχμάλωτοι πολέμων με ποικίλη εθνολογική προέλευση, γλώσσα και θρησκεία, τελούσαν κατά κανόνα υπό καθεστώς πλήρους οντολογικής απαξίωσης, με τη ζωή τους να εξαρτάται αποκλειστικά από τη χρηστική τους αξία, την καλή προαίρεση και την ανεκτικότητα των κυρίων τους. Η θέση τους ήταν εξ ορισμού εξοβελισμένη απ' την κοινωνική δομή και το ιεραρχικό της σύστημα. Μπορεί βέβαια στο κοινωνικό status και πρεστίζ των ελεύθερων πολιτών να συνυπολογιζόταν και ο αριθμός των δούλων που κατείχε ο καθένας, ωστόσο η διεκδίκηση από κάποιον δούλο κοινωνικής υπόστασης και ρόλου στην κοινότητα των ελευθέρων, μόνο στα καλύτερα όνειρά του μπορούσε να συμβεί. Όμως, όλως παραδόξως, συνέβαινε! Υπήρξαν πράγματι αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, ορισμένες μάλιστα αξιοθαύμαστες, και οι οποίες σχεδόν όλες οφείλονταν στη γενναιοδωρία του αφεντικού...

Υπ' αυτό το πρίσμα, φίλε Λουκά, υποστηρίζω ότι η αδιαμφισβήτητη θεσμοποίηση της δουλείας δε συνιστά και ικανή συνθήκη για τη συγκρότηση τάξης δούλων με ταξική συνείδηση, κοινωνικούς αγώνες και διεκδικήσεις, ώστε να μιλάμε για ταξικές συγκρούσεις και ταξική πάλη. Από την άλλη βέβαια, έχουμε κατά καιρούς φαινόμενα μαζικής εξέγερσης δούλων (Σπάρτακος, Αριστόνικος), αλλά το ζητούμενο, η ανίχνευση ταξικών συγκρούσεων, παραμένει, και κατά την άποψή μου η θεώρησή του φαινομένου ως ταξική πάλη συνιστά - επαναλαμβάνω - κοινωνιολογικό αναχρονισμό.

Για παράδειγμα:
Μπορεί ο Νάβις στη Σπάρτη, θέτοντας σε πράξη το ριζοσπαστικό πρόγραμμα των Άγη Δ΄ και Κλεομένους Γ΄, να προβαίνει στη χειραφέτηση και αθρόα στρατολόγηση ειλώτων παράλληλα με την εξόντωση των αριστοκρατών, και ο Αριστόνικος να οργανώνει απόκληρους στο Πέργαμο και να ηγείται μιας επανάστασης δούλων, υποσχόμενος μια «καλύτερη κοινωνία» στους Ηλιουπολίτες του, όμως τίποτα απ' όλα αυτά δε γίνεται στο όνομα κάποιου «αταξικού οράματος». Πίσω απ' το προπέτασμα καπνού (κοινωνική δικαιοσύνη) κρύβονται συνήθως στυγερές σκοπιμότητες, όπου οι πάντες και τα πάντα επιστρατεύονται (ως πρόβατα επί σφαγής, βεβαίως) στο βωμό της εξουσίας, του κέρδους και του επεκτατισμού.

Άλλωστε, ελάχιστα είναι τα καταγεγραμμένα ιστορικά παραδείγματα εξέγερσης δούλων και ακόμη σπανιότερα εκείνα που δεν ήταν υποκινούμενα από φιλόδοξους πολιτικούς κι επίδοξους σφετεριστές της εξουσίας. Τα «αταξικά οράματα» στην αρχαία Ελλάδα ήταν υπόθεση των εξωτικών παραμυθιών κάποιων ευφάνταστων σεναριο(γεω)γράφων. Τα μόνα «οράματα» που διακατείχαν τις αρχαίες κοινωνίες ήταν οι Pax - ηγεμονίες! Και η μόνη γνωστή «πάλη»... η ελληνορωμαϊκή!

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Λες επίσης ότι η επανάσταση του Αριστόνικου είχε ανθελληνικά χαρακτηριστικά.
- Πως τεκμηριώνεται αυτό;
Μα φυσικά εκ του αποτελέσματος! Ωσότου να εκδηλωθεί η επανάσταση του Αριστόνικου, τα ελεύθερα ελληνικά κράτη της Μ. Ασίας ένιωθαν και ήταν αρκετά ισχυρά, για να παίζουν γεωστρατηγικά παιχνίδια και να συντηρούν ένα πολύπλοκο σύστημα συμμαχιών, τόσο μεταξύ τους όσο και με τη Ρώμη, η οποία παρά την αδιαμφισβήτητη ισχύ της δεν τολμούσε μια ευθεία σύγκρουση μαζί τους. Ωστόσο διπλωματικά ήταν εξαιρετικά επινοητική και κινούσε με πολλή επιδεξιότητα τα νήματα των συμμαχιών της.

Με την επανάσταση του Αριστόνικου όμως, ο οποίος στρατολογεί τους ημιβάρβαρους υποταγμένους πληθυσμούς της Μικρασίας, δίνεται το πράσινο φως στις ρωμαϊκές λεγεώνες που καταλύουν όχι μόνο το ισχυρό βασίλειο του Περγάμου μετατρέποντας την περιοχή σε επαρχία της ρωμαϊκής «Ασίας», αλλά με βάση το προγεφύρωμα αυτό καταφέρνουν στα επόμενα χρόνια να επιβάλουν την κυριαρχία τους και στα υπόλοιπα ελληνιστικά κράτη.

Και το δικό μου ερώτημα: Πιστεύεις πως άξιζε η θυσία των ελληνιστικών κρατών στο βωμό ενός αμφίβολου κοινωνικού πειράματος κάποιου συνομώτη εξουσιομανή;

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Γράφεις ότι η ταξική πάλη προϋποθέτει τη συγκρότηση κοινωνικών τάξεων, τουτέστι μια ανώτερη οργανωτική μορφή κοινωνικής διαστρωμάτωσης, το συνασπισμό συμφερόντων, την ταξική συνείδηση, την εκβιομηχάνιση,κλπ.

-Δεν πιστεύω φίλε μου να αγνοείς ότι ο Αριστόνικος μέχρι και νομίσματα έκοψε.


Τα πρώτα νομίσματα προέρχονται από τους Λυδούς και τους Ίωνες και χρονολογούνται γύρω στο 650 π.Χ. Βρέθηκαν στο Αρτεμίσιο. H εμφάνιση της αθηναϊκής δραχμής ακολουθεί μετά από τα αιγινητικά και κορινθιακά νομίσματα, γύρω στο 580/590 π.Χ. Άλλοι όμως υποστηρίζουν την εμφάνιση των πρώτων νομισμάτων στον ελληνικό χώρο πολύ νωρίτερα, ήδη από το 16ο/14ο αι. π.Χ.

Είναι γεγονός πάντως πως στην κλασσική Αθήνα έχουμε ήδη δραστηριοποίηση κεφαλαίου, τράπεζες, δάνεια, επενδύσεις. Και με τους νόμους του Σόλωνα έχουμε κατάταξη των Αθηναίων σε τέσσερα «τέλη» με βάση οικονομικά κριτήρια (500μέδιμνοι, 300μέδιμνοι, ζευγίτες και θήτες). Επομένως έχουμε 4 κοινωνικές ομάδες με ευδιάκριτα κοινωνικά χαρακτηριστικά και θα μπορούσαμε πράγματι με κοινωνιολογικούς όρους να κάνουμε λόγο για κοινωνικές τάξεις και ταξική συνείδηση, αφού σαφώς και γνώριζε ο καθένας το πού ανήκει και ποιος ρόλος του αναλογεί και μέσα σε ποια κοινωνικά πλαίσια. Επίσης, εφόσον τα κριτήρια είναι οικονομικά, μιλάμε και για οικονομικές ανισότητες. Κι από τη στιγμή που τα αξιώματα νέμονται στα δυο πρώτα «τέλη», τους ευγενείς ή ενεργούς, διαπιστώνουμε και κοινωνικοπολιτικές ανισότητες.

Άρα τι μας λείπει; Παράδοξο μεν, αλλά μας λείπει η ταξική πάλη! Η ουσία της μαρξικής θεωρίας. Την εξήγηση δεν την έχω μελετήσει, γιατί δεν την έχω βρει πουθενά ακόμη. Αν την ξέρει κανείς, ας μας βοηθήσει.

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Τις ετυμολογήσεις μου τις βρίσκεις ενδιαφέρουσες, αν και τις θεωρείς μάλλον ιδεοληπτικές.

-Είναι αλήθεια φίλε μου «έμμονη ιδέα» να προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα γλωσσικό υπόβαθρο πάνω στο οποίο θα χρησιμοποιείται μία «κοινή» γλώσσα κατανοητή απ’ όσους συμμετέχουν στο θέμα;


Αυτό ακριβώς που περιγράφεις, φίλε Λουκά, αποκαλώ «έμμονη ιδέα». Τόσο απλά. Sorry και πάλι.
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Εδώ μέσα και παντού οι άνθρωποι φλυαρούν ανυπόφορα και όταν τους ρωτήσεις τι εννοούν με την άλφα ή βήτα λέξη που ανέφεραν, αυτοί αμέσως παρεξηγιούνται. Αυτό δυσκολεύομαι να το καταλάβω.

Χτυπάμε σαν χταπόδι εδώ και πολλές εβδομάδες τον θέμα, δηλώνουμε όλοι αυθεντίες στο είδος, αραδιάζουμε ποικίλες απόψεις, αλλά μόλις φτάσουμε στις λέξεις χανόμαστε. Ρώτησα για παράδειγμα ένα μέλος που συμμετέχει σ’ αυτό το θέμα δυό τρείς απλές ερωτησούλες και τελικά βρήκα τον μπελ(ι)άλ μου.

Αν εννοώ με το «Ναζωραίος» κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που αντιλαμβάνεται ο συνομιλητής μου, τότε ο διάλογος είναι ανώφελος για να μη πω ότι είναι και επιβλαβής. Δεν συμφωνείς;


Να μια ευκαιρία ακόμη, Λουκά, να γίνουμε πιο ανεκτικοί απ' ότι είμαστε. Δεν συμφωνείς;
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Λες φίλε Bartimaeus ότι δεν είσαι γνώστης των εβραϊκών και ότι έχεις χάσει το μοναδικό εγχειρίδιο εβραϊκής που διατηρούσες (ανέγγιχτο).

-Δυσκολεύομαι να το δεχτώ αυτό από εσένα.


Αγαπητέ Λουκά, η εκτίμησή σου μου φτάνει και μου περισσεύει και σ' ευχαριστώ γι' αυτό. Καλοσύνη σου. Το να με υπερεκτιμάς όμως μου κάνει πολύ κακό, αφού να φανταστείς φουσκώνει το κεφάλι μου σαν μπαλόνι!!...
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
-Η «κραυγή» φίλε μου είναι στην Ελληνική γλώσσα και αρχίζοντας απ’ το τέλος της υποστηρίζω ότι ούτε στα Εβραϊκά ούτε στα Αραμαϊκά υπήρξε ποτέ η λέξη «Σαβακτάνει» (Codex Vaticanus (B), miniscule 892) αυτή που κακώς γράφτηκε αργότερα «Σαβαχθάνι».

Δεν πιστεύω να μη γνωρίζεις το ρήμα ακτάνω και «τα προς ακτίνα(ανατολή) έθνη»;

Όσον αφορά το πρώτο μέρος ουδέποτε ήταν «Σαβ» αλλά Ζευ (Codex Bezae -D).

Με λίγα λόγια υποστηρίζω ότι η κραυγή ήταν Ηλί-Ηλί λαμά Ζευ ακτάνει και ουχί Ηλί-Ηλί λαμά Σαβαχθανί. Διότι ο Ζευς (Ήλιος) είναι αυτός που ακτάνει δηλαδή ανατέλλει, εγείρεται κλπ.

Το «λαμά» αν δεν σημαίνει στην γλώσσα του Ομήρου «θα σας δω» τότε κάτι δεν πάει καλά με εμένα.

Η κραυγή του Ηλιακού ιερέα Ιησού ήταν Ήλι- Ηλι, λαμά Ζευ ακτάνει. Δηλαδή, «Ω Ύψιστε, θα σας δω μόλις ανατείλει ο Ήλιος».



Τελείωσα την έρευνά μου επιτέλους, Λουκά. Έχω δυο σελίδες κατεβατά με τους κώδικες και τα minuscules. Έχω ήδη κουραστεί να πληκτρολογώ κι είναι περασμένες 4 μ.μ. Σου δίνω τα στοιχεία μου μόνο για τον Βέζα, κι αν χρειαστείς και τα υπόλοιπα, θα κάνω τον κόπο να σου τα παραθέσω άλλη ώρα.

Λοιπόν, υποστηρίζεις ότι η κραυγή ήταν «Ηλί-Ηλί λαμά Ζευ ακτάνει» και ουχί «Ηλί-Ηλί λαμά Σαβαχθανί» με βάση τον Codex Bezae -D. Μια απορία και μια απάντηση:

Η απορία: Ως «Ήλιο» ερμηνεύεις το «Ηλί-Ηλί» ή το «Ζευ»;
Η απαντηση: Με βάση την πιο έγκυρη - σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου - κριτική έκδοση της Καινής Διαθήκης την «Novum Testamentum Graece» των Nestle - Aland η «κραυγή» στον αυθεντικό Κώδικα Βέζα [Bezae Cantabrigiensis -D (05) first hand] έχει ως εξής:

«ηλι ηλι λαμα ζαφθανι»

Ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη, Λουκά, κι ένα ζήτα δε φτάνει για το Δία (Ζευ)...

Ψυχραιμία

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 17:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΜΙΑ ΠΗΔΗΞΙΑ ΣΑΝ ΚΟΣΜΙΚΟΣ ΑΕΡΟΒΑΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΒΟΥΤΗΞΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΡΥΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΗΣΤΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΚΟΛΗΜΠΟΥΣΕ ΩΡΕΣ, ΜΕΡΕΣ, ΜΗΝΕΣ, ΧΡΟΝΙΑ. ΕΨΑΧΝΕ ΞΗΡΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ ΤΟΥ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΔΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ. ΦΩΝΑΞΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΣΤΟΝ ΠΟΔΕΙΔΩΝΑ. ΜΠΟΡΕΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥ.
ΠΕΙΝΟΥΣΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΜΥΡΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ. ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΕΙΧΑΝ ΣΚΑΣΕΙ, ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΣΑΝ ΛΥΚΟΣ.
ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΟΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΟ. ΜΠΟΥΡΙΝΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣ, ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΘΥΕΛΛΕΣ, ΛΑΙΛΑΠΕΣ ΚΑΙ ΤΑΡΑΧΗ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΔΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΔΡΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ. ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΔΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΚΓΑΛΙΑΖΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΑΚΟΥΣΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΣΦΙΓΓΕ ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΡΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ. ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΣΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΕΥΚΙΣΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΕ ΑΚΟΜΑ. ΕΒΛΕΠΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΣ, ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. ΑΚΟΥΓΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΗΔΗΞΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΟΙΩΘΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΟΥΝ. ΚΟΛΥΜΠΗΣΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ. ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΣΤΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΔΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ.
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΚΑΤΑΡΕΜΕΝΕ ΠΕΛΕΚΑΝΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΦΩΝΑΖΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ Σ’ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΚΟΛΑΣΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΕΡΙΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΦΑ’Ι’ ΜΟΝΟ ΦΥΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΜΥΡΟ ΝΕΡΟ. ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟ ΣΚΑΡΙ ΕΓΩ. ΤΑ ΤΡΩΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΠΡΩ’Ι’ΝΟ. ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΒΡΕ ΔΙΑΟΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΖΑΒΛΑΞ ΑΦΗΣΕΣ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ.
ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΑΔΕΛΦΕ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ. ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΛΟ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΩ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΒΡΕ ΣΚΕΒΡΩΜΕΝΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ. ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΣΑΛΕΨΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΗΜΕΝΕ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΚΟΛΥΜΠΑ ΓΙΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΦΤΑΣΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ. ΑΝΤΕ ΒΑΤΡΑΧΙ ΚΟΛΥΜΠΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ.
ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΟΣΟ ΕΣΥ. ΜΗΝ ΣΕ ΧΑΣΩ.
ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΕ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ. ΑΝΤΕ ΣΚΥΛΟΨΑΡΟ ΚΟΥΠΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΦΤΑΣΕ ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ.
Ο ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ.
ΑΚΟΥΣ ΒΡΕ ΔΙΑΟΛΕ. ΜΙΛΑ ΜΟΥ.
ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΜΙΑ ΦΩΝΗ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΦΙΛΗΣΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΩ ΚΑΙ ΠΗΔΗΞΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΑΦΗΣΕΙ. ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΡΙΑ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΛΕΕΙ.
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΤΕΜΠΕΛΙΚΟ ΧΤΑΠΟΔΙ , ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΣΟΥΠΙΑ, ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΚΑΒΟΥΡΙ, ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΜΠΑΡΑΚΟΥΝΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.
ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Ή ΕΣΥ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΣ. ΕΣΥ ΚΟΛΥΜΠΑΣ ΣΑΝ ΔΕΛΦΙΝΙ, ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΦΤΑΣΩ. ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΑΓΡΙΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΧΩ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΩΡΗ ΣΑΛΕΜΕΝΗ ΚΑΡΑΒΙΔΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΡΕ ΑΓΓΙΣΤΡΟΜΕΝΗ ΠΕΣΤΡΟΦΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑ ΒΡΕ ΗΛΙΘΙΕ ΣΤΟ ΕΙΠΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΕΓΩ, ΟΥΤΕ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΙΘΑΚΗΣ ΒΡΕ ΣΚΟΥΜΠΡΙ. ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ, ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΤΡΙΚΟΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΒΡΕ ΛΟΥΤΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.
ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ.
ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΞΕΡΕΙΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΩ. ΧΑΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΟΤΑΝ ΣΚΑΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΟ ΚΥΜΑ. ΕΚΕΙ ΧΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΑΣΕΣ ΑΚΟΜΑ ΔΗΛΑΔΗΣ.
ΟΧΙ ΟΔΥΣΣΕΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΑΣΑ.
ΕΙΣΑΙ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΞΕΡΒΑΚΩΤΕ ΔΙΑΟΛΕ. ΟΤΑΝ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΖΩ Ή ΑΝ ΠΕΘΑΙΝΩ. ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΟΛΕΜΕΝΗ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΟΥ ΨΥΧΗ ΒΡΕ ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΕ.
ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ, ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΩΝΑ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ.
ΣΟΥΣ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΙΡΚΗ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΙΑΟΛΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕΣ. ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΠΝΙΞΩ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ.
ΟΧΙ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΡΚΗ ΣΤΗΝ ΝΙΚΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ. ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΕ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΑΚΟΜΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΛΕΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΙΝΑΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΕΡΑΣΤΗΣ. ΒΛΕΠΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ. ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΓΓΙ ΕΧΕΙ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ. ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΦΑΣ ΟΔΥΣΣΕΑ.
ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙΣ, ΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΒΡΕ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΣΕ ΒΡΗΚΑ. ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΠΝΙΞΑ.
ΠΝΙΞΕ ΜΕ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΩ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΠΑΛΙ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΝΙΞΕΙ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΣΕ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ.
ΜΗΝ ΜΕ ΓΑΡΓΑΛΑΣ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ.
ΔΕΝ ΣΕ ΓΑΡΓΑΛΑΩ ΔΙΑΟΛΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΝΙΓΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΑ ΣΑΝ ΧΕΛΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΩ ΒΡΕ ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΑΣΧΗΜΗ ΣΑΡΓΑΝΑ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΒΡΕ ΣΚΕΒΡΩΜΕΝΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ. ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΣΑΛΕΨΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΗΜΕΝΕ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΚΟΛΥΜΠΑ ΓΙΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΦΤΑΣΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ. ΑΝΤΕ ΒΑΤΡΑΧΙ ΚΟΛΥΜΠΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ.
ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΣΟ ΕΣΥ. ΜΗΝ ΣΕ ΧΑΣΩ.
ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΕ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ. ΑΝΤΕ ΣΚΥΛΟΨΑΡΟ ΚΟΥΠΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΤΑΣΑΝΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ.
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΊ΄ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΦΑ’Ι’ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΚΙΑ ΠΟΥ ΤΡΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΠΑΡΕ ΟΣΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΤΡΩΓΕ ΣΑΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΑΡΡΩΣΤΕ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ.
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΩΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΨΑΧΝΕ ΜΕ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΤΥΦΛΩΣΑ. ΕΡΙΞΕ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΟΤΡΟΝΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΥΘΙΣΕ. ΕΤΡΩΓΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΜΗΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΩΘΗΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΡΙΑΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ. ΑΣΤΑ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.
ΩΣΤΕ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ Ω ΚΑΝΕΝΑ.
ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΣΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ.
ΒΡΕ ΚΑΤΑΡΑΜΜΕΝΕ ΑΓΝΩΣΤΕ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΣΟ ΕΣΥ.
ΒΡΕ ΔΙΑΟΛΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ. ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΡΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΤΟΤΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΕ.
Ω ΑΓΡΙΕ ΜΕΓΑ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. Ο ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΚΙΑ ΣΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ.
Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΓΕΛΟΥΣΕ ΣΑΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ. ΑΧ ΒΡΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ.
ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΗΣ ΔΥΝΗ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΑΓΡΙΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΠΑΝΩ Σ’ΕΝΑΝ ΠΕΛΩΡΙΟ ΘΑΛΛΑΣΙΟ ΙΠΠΟΚΑΜΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΡΥΣΗ ΤΕΛΧΙΝΙΑ ΤΡΙΑΙΝΑ.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ.
ΑΥΤΟΣ Ω ΜΕΓΑ ΑΓΡΙΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΑΥΤΟΣ
Ο ΚΑΝΕΝΑΣ.
ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ,
ΕΓΩ ΜΕΓΑ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,
ΚΑΙ ΤΙ ΖΗΤΑΣ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΕ.
ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΛΥΠΗΘΕΙΣ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΣΕΒΗΣΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ Ω ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΕΣ, ΜΕΡΕΣ, ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΟΥ.
Ο ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΦΑΊ΄ ΦΥΚΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΣΤΑΝΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΣΤΕΡΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ. ΕΓΩ Ο ΠΑΝΣΕΒΑΣΤΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΧΩ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΣΕ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ Ω ΘΕΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΜΙΛΑΣ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΔΩΣΕΣ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΚΑΡΑΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ. ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ. ΑΥΤΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ Υ’Ι’Ο ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΟΛΥΦΗΜΟ ΚΥΚΛΩΠΑ. ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΕΡΙΑ Ω ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΒΟΛΟΔΕΡΝΕΣΤΕ ΟΧΔΟΝΤΑ ΕΠΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΡΝΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ.
ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΣΩ ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΝΑ ΜΟΛΙΣ ΒΟΥΤΗΞΑΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ. ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥ. ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΛΕΞΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΤΗΣ ΚΙΡΚΗΣ. ΕΣΥ Ω ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗΣ, ΕΣΥ ΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΑΙΩΝΙΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΡΑ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ ΔΕΝΤΡΑ. ΕΞΗΓΗΣΟΥ ΤΩΡΑ Ω ΑΝΘΡΩΠΕ.
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΔΩ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ Ω ΘΕΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΛΕΕΙ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. ΓΙ’ΑΥΤΟ Ω ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΙΔΕΣ ΣΤΟΦΛΙΑ ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΣΟΦΛΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ. ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΑΝΘΡΩΠΕ.
ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΙΑΙΝΑ ΣΟΥ Ω ΦΟΒΕΡΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΜΟΥ Ω ΘΕΕ.
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΤΗΣ. ΟΡΙΣΤΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΘΑ ΚΑΡΦΩΣΩ ΤΡΙΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΑΙΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΡΦΩΣΩ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΣ ΕΓΩ, ΜΑ ΕΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ Ω ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ Ω ΑΝΘΡΩΠΕ. ΜΟΝΟ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ.
ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΙΜΟΥΝΑ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟΣ ΤΟΤΕ Ω ΑΝΘΡΩΠΕ. Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Ο ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ. ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΛΙΓΑ ΑΜΥΓΔΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ ΟΤΙ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΖΩΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ Σ΄ ΑΥΤΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΩΖΩ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΑΙΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΔΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΥΦΗΜΟ Υ’Ι’Ο ΜΟΥ. ΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΟΣΟ ΘΕΛΩ. ΜΑ ΤΩΡΑ ΔΩΣΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΨΕΥΔΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.
ΠΑΡΕ Ω ΠΕΛΩΡΙΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ, ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΜΟΥ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΜΑ, Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΤΟΝ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΑΛΙ ΝΕΟ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ Ω ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΧΤΟΝΤΑ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΔΗ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΕΣ Ω ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ. ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ.
ΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΑ Ω ΑΝΘΡΩΠΕ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ. ΜΑ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΧΟΥΦΤΑ ΜΟΥ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ, ΝΑ ΤΗΝ ΘΥΜΗΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΠΑΡΕ Ω ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΟΣΟ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ. ΓΙΝΕ ΝΕΟΣ ΠΑΛΙ.
Ω ΑΝΘΡΩΠΕ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΘΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΔΥΣΣΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΘΕΛΩ Ω ΣΕΒΑΣΤΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΞΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟ ΟΔΥΣΣΕΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ. ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ Υ’Ι’Ο ΤΟΥ ΤΟΝ ΤΗΛΕΜΑΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ. ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΡΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΥΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΚΥΛΙΑ. ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ Υ’Ι’Ο ΣΟΥ ΠΟΛΥΦΗΜΟ ΞΑΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Ω ΘΕΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ. ΕΧΩ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ, ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΜΟΥ. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Ω ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΩΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ.
Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΔΑΚΡΥΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ Ω ΦΙΛΟΣΠΛΑΧΝΕ. ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ Υ’Ι’Ο ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΩ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ.
ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΟΥ Ω ΑΝΘΡΩΠΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΑΕΤΟ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΑΡΓΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΓΟ, ΤΟΝ ΤΗΛΕΜΑΧΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΨΕΙ Ο ΣΕΒΑΧ Ο ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ. ΘΑ ΤΟΥ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΑΝΔΡΑΣ Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΘΑ ΟΡΚΙΣΤΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ. ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΤΟΥ ΣΕΒΑΧ. ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ. ΓΙΝΕ ΑΕΤΟΣ ΤΩΡΑ ΑΝΘΡΩΠΕ ΚΑΙ ΒΑΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ. ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΤΣΕ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΤΕ ΤΟ ΜΟΥΡΑΓΙΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ. ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ.
ΕΧΕΤΕ ΓΕΙΑ Ω ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΑΝΔΡΕΣ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ω ΠΕΛΩΡΙΟΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΗΡΕΜΗΣΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ ΤΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑΣ KAI ΜΑΣΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ.
Ω ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΜΟΥ. Σ’ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΜΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΕΙΜΟΥΝΑ ΑΓΡΙΟΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΤΑΡΕΣ ΜΟΥ ΡΙΞΑΝΕ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ Ω ΑΕΤΕ ΜΟΥ. ΕΣΩΣΕΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΧΑΡΗ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ω ΑΕΤΕ.
ΒΡΕ ΚΟΥΤΣΟΡΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ, ΒΡΕ ΣΚΕΒΡΩΜΕΝΟ ΣΑΝΙΔΙ, ΒΡΕ ΣΟΥΠΙΑ, ΒΡΕ ΔΕΛΦΙΝΙ, ΒΡΕ ΚΑΡΑΒΙΔΑ, ΒΡΕ ΚΑΒΟΥΡΙ, ΒΡΕ ΛΟΥΤΣΕ, ΒΡΕ ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ, ΒΡΕ ΔΙΑΟΛΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΗΔΗΞΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΝΙΞΕΙΣ ΖΑΒΛΑΚΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΕΒΑΧ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΟΥΤΣΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΛΥΧΝΑΡΙ. ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΟΛΥΦΗΜΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ Ο Υ’Ι’Ο ΤΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.
ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΑΔΕΛΦΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΙ Ο ΣΕΒΑΧ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΕΝΑΣ ΑΕΤΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΔΑΙΜΟΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΙ’ΟΛΛΑΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑ ΣΤΟΝ ΣΕΒΑΧ. ΜΗΝ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΤΑΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ. ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ ΟΜΩΣ ΑΔΕΛΦΕ. ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑ ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ. ΞΕΡΩ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΕΤΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΟΥ ΣΕΒΑΧ ΑΔΕΛΦΕ. ΝΑ ΤΡΩΣ ΜΕ ΧΕΡΙΑ. ΝΑ ΤΡΩΣ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ. ΝΑ ΤΡΩΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ. ΚΑΝΤΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΣΕ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΣΟΥ ΑΔΕΛΦΕ. ΚΟΥΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΔΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΩΡΑΙΑ. Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΒΡΕ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ.
ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΝ ΣΟΥ. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΟΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΚΟΥΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. ΩΡΑΙΑ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΕΞΥΠΝΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΔΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΗΤΑΝ ΤΥΦΛΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΟΥΝ ΕΣΥ. ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΑΔΗ ΟΔΥΣΣΕΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ. ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ. ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ. ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ, ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΕΛΕΛΟ ΚΑΙ ΨΕΥΤΗ. ΘΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ. ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ. ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΖΗΣΕΣ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΝΤΙ ΕΣ ΕΛ ΓΡΑΜΜΗ. ΑΝΤΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΕΡΧΕΤΕ. ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΧΩΡΙΑΤΗ. ΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΝΟΗΜΑΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙ’ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ Η ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ. ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΣΕΒΑΧ. ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ. ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ Ο ΣΕΒΑΧ ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΚΑΝΕΝΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΚΑΤΩ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙΣ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΝΗΝΑΛΗ ΔΩΣ ΤΗΣ ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΤΟΝ ΝΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΤΕΣΣΕΡΑ. ΚΟΥΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΩΡΑΙΑ. ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΠΕΤΑ ΤΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΑΥΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΑΛΦΑ ΟΙΩΝΟ. ΠΑΡΕ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ, ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ. ΑΝΤΕ ΑΔΕΛΦΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΝΥΧΤΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΒΟΥΤΑ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΡΗΝΑ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ. ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΜΗΡΟ ΤΟΥΣ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ Ω ΑΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ. ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΕΣΩ ΤΟ ΠΟΥΓΓΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΓΟ ΜΕΡΛΙΝ. ΑΝΤΕ ΑΔΕΛΦΕ ΣΤΟ ΑΕΡΑ ΟΙ ΑΕΤΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΣΕΒΑΧ Ο ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟ ΟΔΥΣΣΕΑ. ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΕ Ο ΣΕΒΑΧ ΤΟΝ ΑΕΤΟ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΦΩΝΑΞΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ.
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΕΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ. ΑΝΤΕ ΠΕΤΑ ΤΗΝ ΤΣΑΓΙΕΡΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΚΟΥΣ ΟΙΩΝΟΥΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΑΛΑΝΤΙΝ ΠΕΤΑΞΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΓΑΛΙΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΝΟΥΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ. ΘΑ ΕΨΑΧΝΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΕΙΔΕ ΟΤΙ Ο ΑΕΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ.
Ο ΑΕΤΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟΥΛΗΣΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΟΥΤΣΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝ ΚΟΛΟΜΒΟ ΚΑΙ ΕΡΙΞΕ ΤΡΙΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΡΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ. ΗΞΕΡΕ Ο ΑΕΤΟΣ ΟΤΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ. Ο ΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΚΓΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΛΑΝΤΙΝ. ΗΤΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΤΩΡΑ. ΘΑ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΣΕΒΑΧ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΤΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΙΟΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΓΕΛΑΣΕ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΞΕΝΕ. ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΑ ΤΟΞΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΩΔΕΚΑ ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ.. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΤΟΞΟ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΛΙΑΣΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΑΔΕΨΕ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑ ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΑ ΕΠΤΑ. ΣΤΟ ΟΓΔΟΟ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΒΡΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΝ ΜΟΥΤΣΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΤΡΕΞΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. Ο ΣΕΒΑΧ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ. ΞΕΝΕ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΟΥΜΑΝΤΟ Σ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΑΡΙ. ΠΕΡΑΣΕΣ ΠΟΛΛΑ ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ ΞΕΝΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΕΧΕΙΣ ΤΥΧΗ ΠΑΝΩ ΣΟΥ. ΘΑ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΛΦΑ ΟΙΩΝΟ. ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ. ΑΣΤΟΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ ΑΥΤΟΣ.
Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΓΡΙ. ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΣΕΒΑΧ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΕΥΧΗ ΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΤΟΝ ΣΗΚΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΥΔΙ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ. ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΦΑΓΕ ΕΝΑ ΚΑΡΥΔΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΣΕΒΑΧ. Ο ΣΕΒΑΧ ΑΡΠΑΞΕ ΕΝΑ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΥΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΑΓΕ. Ο ΣΕΒΑΧ ΕΚΛΑΨΕ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ. Ο ΣΕΒΑΧ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ. ΕΙΠΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΝ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΒΑΧ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΝΟ. ΦΩΝΑΞΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΞΕΝΟΣ. ΤΙΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΕ ΣΠΑΘΙ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ
ΑΝΘΡΩΠΟ. Ο ΣΕΒΑΧ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΚΑΙ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΔΕΦΛΟΙ ΠΙΑ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΛΟΓΕΛΑΣΕ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΜΕΙΔΙΑΣΜΑ ΦΩΝΑΞΕ ΙΘΑΚΗ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΦΩΝΑΞΕ ΝΑ ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ ΚΟΛΟΜΒΟ.
Ο ΣΕΒΑΧ ΕΝΤΩΠΙΣΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΙΘΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΟΥΤΣΕΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ.
Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ. Ο ΣΕΒΑΧ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΕΙΚΟΣΙ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΥΡΙΣΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟΥ ΔΟΥΛΙΧΙΟΝ. ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ. ΗΞΕΡΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΧΟΡΟΠΗΔΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΛΙ. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΝΟΥΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥ.
ΕΤΣΙ ΠΕΤΑΞΕ Ο ΑΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΟΥ ΦΤΕΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. ΠΕΤΟΥΣΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ. ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΤΟΝ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΚΑΤΩ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ. Ο ΑΕΤΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣ ΓΑΜΠΕΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΝΗ ΤΟΥ ΖΩΗ. ΑΝΕΒΑΙΝΕ, ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ.
Ο ΑΕΤΟΣ ΑΚΟΥΓΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΟΡΦΕΑ. ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ. ΠΕΤΟΥΣΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ, ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ. ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΤΙΣΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΒΡΕΧΑΝ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΡΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΠΟΥΓΓΙ ΤΟΝ ΒΑΡΕΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Ο ΑΕΤΟΣ ΕΒΛΕΠΕ ΑΣΤΕΡΙΑ, ΕΒΛΕΠΕ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ, ΕΒΛΕΠΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΙ. ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 23:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Συνοδινός: Στάσου ρε Trainman, το έληξες το ζήτημα αμέσως. Μου φαίνεται από τα πολλά "έμπαινε, έμπαινε" το καβάλησες το καλάμι. Κλείνεις και τα ζητήματα τώρα. Το πατριαρχείο είναι υπερβολικά Ελληνικό, τέρμα, έκλεισε το ζήτημα. Το είδες έτσι απλωμένο, από που να το πιάσει κανείς και που να βρεί την άκρη και είπες, "άϊ στα κομμάτια, ας το κλείσω να τελειώνουμε".

quote:
Συνοδινός: Φίλε Trainman...
Θα χαιρόταν πολύ ο φίλος σου ο "Αναγνώστης", εάν άφηνες τις χιλιάδες λέξεις και φράσεις που έχεις διαβάσει ή ακούσει να λένε άλλοι και τις έχεις σημειώσει στα τευτέρια σου για να μην τις ξεχνάς και του έγραφες, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που συζητάς με τους φίλους σου, στην καθημερινή ζωή σου.
Εκτός πιά κι αν δεν θεωρείς φίλο σου τον "Αναγνώστη" και το μόνο που σε ενδιαφέρει, είναι να εντυπωσιάσεις, τα φιλαράκια της παρέα σου στο Forum.

Φίλε μου Συνοδινέ

Και ‘γω θα ήθελα από πλευράς μου να διαλέξεις ανάμεσα στις δύο σου παραγράφους, τις οποίες αλίευσα από ένα και μόνον post σου.

Στο πρώτο σου απόσπασμα, μου ζητάς περισσότερα στοιχεία, κατηγορώντας με ότι κλείνω το ζήτημα υπερβολικά γρήγορα, ατεκμηρίωτα, αξιωματικά – και ότι καβάλησα το καλάμι.

Στη δεύτερο απόσπασμά σου, μου ζητάς να αφήσω τις χιλιάδες λέξεις και φράσεις που έχω διαβάσει ή ακούσει και να μιλήσω όπως μιλώ στην καθημερινή μου ζωή.

Τι από τα δύο θέλεις φίλε μου Συνοδινέ;

Μιλώντας σαν άνθρωπος της καθημερινής ζωής, δεν μπορώ να σου δείξω το βαθμό ελληνικότητας του Βυζαντίου, ούτε να στηρίξω το γιατί οι Πόντιοι είναι εξίσου Έλληνες με τους Αθηναίους σήμερα, ούτε το γιατί ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος είναι ένας από τους μεγαλύτερους ήρωες της ελληνικής ιστορίας, ούτε το γιατί η έννοια του Έλληνα είναι τελικώς μια έννοια ρευστή αλλά ταυτόχρονα και διαχρονικά υπαρκτή. Σε ενδιαφέρει τελικά το thread, ή όχι; Ή μήπως σε ενοχλούν τα στοιχεία μου;

Είτε το πιστεύεις, είτε όχι, δεν με ενδιαφέρει να εντυπωσιάσω κανέναν. Με ενοχλούν αφάνταστα οι παραχαράκτες της ιστορίας, ιδιαιτέρως όταν είναι εθνικοσοσιαλιστές και εμφανίζονται υπό την προβιά του δημοκράτη. Και με ενοχλούν ιδιαίτερα, όταν βρίσκουν ένα καλοπροαίρετο 15 κορίτσι της ελληνικής ομογένειας, για να το σοδομίσουν πνευματικώς.

Και κάτι τελευταίο – σε ύφος καθαρά συντροφικό, «της καθημερινής ζωής»: Έχει τύχει να έχω κάνει αρκετά ταξίδια στα Βαλκάνια, τόσο για επαγγελματικούς λόγους, όσο και για λόγους σπουδών. Αν κάτι γνωρίζω λοιπόν, για τις διαθέσεις των γειτόνων μας απέναντι στο Βυζάντιο, ώστε για μένα να είναι «τελειωμένο» το θέμα, το γνωρίζω από προσωπική πείρα. Για παράδειγμα, μπορώ να σου πω ότι στον Τύπο της Βουλγαρίας, χρησιμοποιείται ακόμα η λέξη «Βυζαντινοί» από τους ανθέλληνες αρθογράφους, προκειμένου να μιλήσουν για την Ελλάδα και να ενεργοποιήσουν έτσι βαθειά ριζωμένα αντανακλαστικά των αναγνωστών τους. Εξίσου μπορώ να σε ενημερώσω ότι η Ρουμανία πλέον ομιλεί θετικά για τους Φαναριώτες, παρότι υπήρξαν οι εκπρόσωποι της οθωμανικής εξουσίας στη χώρα αυτή, επειδή αρκετοί από τους χριστιανορθόδοξους αυτούς βοϊβόδες, απαγχονίστηκαν από τον Σουλτάνο – και φυσικά, επειδή από το Ιάσιο ξεκίνησε η πρώτη Επανάσταση ενάντια στους Οθωμανούς από τον Υψηλάντη. Οι πιο πλήρεις (και έξοχα εικονογραφημένες) εκδόσεις του «Ερωτόκριτου» έγιναν επί Φαναριωτών στη Ρουμανία.

Επειδή όμως τέτοιου είδους αναφορές, δεν μπορεί και δεν πρέπει να αποτελούν τεκμήριο για την υποστήριξη μιας θέσης μου, κάνω ό,τι μπορώ για να την αποδείξω. Ελπίζω, εκτός από την ενόχληση για το μακροσκελές των κειμένων μου, ή τις απόψεις μου, τουλάχιστον να απολαμβάνεις το ταξίδι, ή τα ερεθίσματα.

Είμαι πάντα στη διάθεσή σου για οτιδήποτε.


quote:
Συνοδινός: Μου αρέσουν αυτού του είδους οι άνθρωποι, που αφού έσωσαν τον κόσμο και καταλήξανε άρχοντες της Διαλεκτικής, χαθήκανε στο πυκνό δάσος της μετριοφροσύνης και του Ίντερνετ.

Ο Merovingian δεν έσωσε τον κόσμο – και γι’ αυτό κατέληξε άρχοντας της Διαλεκτικής. Είναι βεβαίως υπερόπτης – αλλιώς δεν θα είχε μια τόσο ωραία γκόμενα σαν την Persephone που τον βάζει διαρκώς σε μπελάδες.

Ο Trainman δεν ταυτίζεται με τον Merovingian. Αποτελεί τρόπον τινα, την εκπόρευσή του, εργάζεται γι’ αυτόν, αλλά έχει τη δική του αυτόνομη λειτουργία, να συνδέει τον κόσμο των μηχανών με εκείνον των ανθρώπων, χρησιμοποιώντας το τρενάκι του.

quote:
Bartimaeus: Είναι γεγονός πάντως πως στην κλασσική Αθήνα έχουμε ήδη δραστηριοποίηση κεφαλαίου, τράπεζες, δάνεια, επενδύσεις (…) Θα μπορούσαμε πράγματι με κοινωνιολογικούς όρους να κάνουμε λόγο για κοινωνικές τάξεις και ταξική συνείδηση, αφού σαφώς και γνώριζε ο καθένας το πού ανήκει και ποιος ρόλος του αναλογεί και μέσα σε ποια κοινωνικά πλαίσια. Επίσης, εφόσον τα κριτήρια είναι οικονομικά, μιλάμε και για οικονομικές ανισότητες. Κι από τη στιγμή που τα αξιώματα νέμονται στα δυο πρώτα «τέλη», τους ευγενείς ή ενεργούς, διαπιστώνουμε και κοινωνικοπολιτικές ανισότητες.
Άρα τι μας λείπει; Παράδοξο μεν, αλλά μας λείπει η ταξική πάλη! Η ουσία της μαρξικής θεωρίας. Την εξήγηση δεν την έχω μελετήσει, γιατί δεν την έχω βρει πουθενά ακόμη. Αν την ξέρει κανείς, ας μας βοηθήσει.

Η μεταρρύθμιση του Σόλωνα είναι ακριβώς το αποτέλεσμα της ταξικής πάλης και η προσπάθεια αναστολής της σύγκρουσης χάριν της Πόλεως.

Με βάση την ιστορία του σοσιαλιστικού κινήματος (την οποίαν υποθέτω πως αγνοείς) και με γενναία δόση ιστορικού αναχρονισμού, ο Σόλων υπήρξε ένας κλασσικός δεξιός Φαβιανός. Όπως είπε και ο πρωτεργάτης της κίνησης, ο Τζωρτζ Μπέρναρ Σω, «η νομοθεσία του σοσιαλισμού δεν θα απαγορεύει στους ανθρώπους να είναι πλούσιοι και δεν θα καλεί τον αστυφύλακα, κάθε φορά που καθένας θα παραβαίνει το νόμο. Θα επεμβαίνει δραστικά στη μοιρασιά του εθνικού εισοδήματος και θα παίρνει κάθε μέτρο που θα χρειάζεται μια καινούργια υπηρεσία, ή η επέκταση μιας δημόσιας υπηρεσίας, για την εφαρμογή του».

quote:
Ψηλός: Είναι ξεφτίλα να χρησιμοποιείς και να εκθέτεις ένα παιδί, που όπως αναφέρεται και στο βίντεο, που δεν ξέρει ούτε τα ελληνικά καλά-καλά να μιλάει και κάνει ένα σωρό εκφραστικά λάθη στην ανάγνωση, να του πασάρεις ένα κείμενο (που είμαι σίγουρος πως η μικρή ακόμη και σήμερα δεν έχει κατανοήσει τη σημασία του) με τόση δυσκολία και να το ντροπιάζεις υποβάλλοντάς το σε μια τέτοια δοκιμασία!
Λυπάμαι για τη μικρή, αλλά χαίρομαι που αυτό το γεγονός αναδεικνύει το «ήθος», το χαρακτήρα και τις προθέσεις όσων σήμερα προσπαθούν να μας πείσουν πως αυτοί θα αναβιώσουν το μεγαλείο της αρχαίας Ελλάδας, τρομάρα τους!!

Είδα με προσοχή, ολόκληρη την ομιλία της Προμηθέας και διάβασα και την ιστορία της. (http://bozemandailychronicle.com/articles/2005/04/26/news/01graduate.txt)

Η Προμηθέα, είναι ένα εξαιρετικό πλάσμα, με σπουδαίες γνωστικές ικανότητες, με δύο αδέλφια ανάπηρα και μια μητέρα που μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο. Πατέρας δεν αναφέρεται πουθενά. Το πραγματικό της όνομα (Jasmine Li Lysistrata), μαρτυρά ότι δεν είναι και οι δυο της γονείς Έλληνες. (Αλήθεια Sesotris, θα μας πεις τι εθνικότητα έχει, έχοντας βγάλει αλλοεθνή τον Παλαιολόγο, λόγω της μητέρας του;)

Η Προμηθέα, δεν μίλησε με μίσος για τους χριστιανούς, αλλά με πόνο για τον αφανισμό εκείνου που αντελήφθη ως ιδεώδες, με βάση την πληροφόρηση που έχει από τον «Δαυλό». (http://www.davlos.gr/promethea.doc). Είναι προφανές, ότι για το νεαρό κορίτσι, η αρχαία Ελλάδα, ο παλιός κόσμος των εθνικών, είναι ο δικός της κήπος. Και στη δική της ψυχή, ο προσωπικός της πόνος, μοιάζει με τον πόνο των εκτελεσμένων θεών τους – και των αγαλμάτων τους.

Στην επίθεση που της κάνει ο ελληνοαμερικανός ακροατής στη μέση της ομιλίας της («από πού γνωρίζεις εσύ τα κείμενα της αρχαίας Ελλάδας, αν όχι από τους Βυζαντινούς που τα αντέγραψαν;») η Προμηθέα δείχνει να σαστίζει – προφανώς δεν έχει ξανασκεφτεί το ερώτημα και την απάντηση. Αν και αποχωρεί όμως, δεν φεύγει από την αίθουσα. Μένει και ακούει τους υπολοίπους.

Με εντυπωσίασε η στάση του Μητροπολίτη Ιάκωβου, ο οποίος, παρά την προσβολή που υπέστη το σχήμα του και η πίστη του, υπερασπίστηκε δημόσια το νεαρό κορίτσι και της έδωσε κατ’ ιδίαν συγχαρητήρια. Χωρίς να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες, (ο Macedon ως κάτοικος ΗΠΑ ίσως να ξέρει να μας πει περισσότερα) ψυχανεμίζομαι ότι πρόκειται περί σπουδαίου ανθρώπου, με βαθειά κατανόηση, μεγάλη καρδιά και αντίληψη. Μακάρι η ελληνική Εκκλησία, να είχε έστω και πέντε επισκόπους σαν τον Ιάκωβο

Πιστεύω ότι η Προμηθέα και ο Μητροπολίτης βρίσκονται στην ίδια παράταξη και μακάρι να το συνειδητοποιήσουν.

Κάτι τελευταίο αγαπητέ Ψηλέ: Στην ηλικία της Προμηθέας, μαρτύρησε ο Άγιος Μάμας. Τι διαφορετικό έκανε; «Προσέβαλε» κι αυτός, τους αρχαίους θεούς και τις ελληνικές παραδόσεις, με αντίστοιχη παρρησία και θράσος. Μερικούς αιώνες αργότερα, μια άλλη 15χρονη, ίσως να έχανε τη ζωή της μιλώντας με τον ίδιο τρόπο για τον Ιουστινιανό.

Λυπάμαι πραγματικά, που η Προμηθέα δεν γνωρίζει το δικό μας site. Ίσως να έβρισκε τη συζήτησή μας, τουλάχιστον ενδιαφέρουσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 23:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EPAITHS: Άν ο καθαρός εξελληνισμός επιτυγχάνεται με τις δυναστείες ενός Αρμένιου του Ηράκλειου (σε παραπέμπω σε όλες τις εγκυκλοπαίδειες) και ενός Ίσαυρου του Λέοντα ...
Διέπρεψες!!

quote:
Schwabe: Οι Έλληνες απλά, μετά απο αιώνες υποδούλωσης, δεν είχαν καμία πιθανότητα να δράσουνε ελεύθερα, όπως δεν είχανε και οι Αρμένιοι καθώς και άλλα υπόδουλα έθνη. Κανένα νεότερο ψέμα δεν έχετε πια να πείτε?

quote:
Peronosporos: Η παφλαγονία είναι μέρος του πόντου και οι κάτοικοί της είναι πόντιοι.

quote:
Schwabe: Πόντιος, απο την πλευρά της μητέρας του, είναι και ο υποφαινόμενος, και σαφέστατα δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει ΠΟΙΟΙ και ΠΟΣΕΣ ΦΥΛΕΣ ζούσαν στο βασίλειο του Πόντου.

quote:
Sesotris: "Θα περίμενα στην απάντησή σου , να πράξης και σύ κάτι ανάλογο και να μου απαριθμήσης με ανάλογα στοιχεία , τουλάχιστον τους τομείς όπου το Βυζάντιο συνετέλεσε και προσέφερε κάτι στην πρόοδο των γραμμάτων και των επιστημών ."

Φίλε Αναγνώστη

Το έθνος των Αρμενίων, παρέλασε αρκετές φορές από τις σελίδες μας, πότε υπόδουλο στους Βυζαντινούς μαζί με τους Έλληνες, πότε κυρίαρχο στην αριστοκρατία του Βυζαντίου ενάντια στους Έλληνες. Καιρός είναι να δώσουμε το λόγο στο έθνος των Αρμενίων, να μας πει τον πόνο του.

Εξαιρετικά κατατοπιστικό σχετικά, είναι το σύγγραμμα του Hrach M. Bartikian με τίτλο Το Βυζάντιον εις τας αρμενικάς πηγάς – Έκδοση του Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών (Θεσσαλονίκη 1981) , γραμμένο στο Ερεβάν το 1977.

Ελπίζω να με συγχωρέσει ο Συνοδινός για τις χιλιάδες των λέξεων, αλλά όπως είπε και ο ΕΡΙΩΠΙΣ, υπάρχει ο κίνδυνος να αρχίσεις να χάνεις το ενδιαφέρον σου – ή να αρχίσω να κουράζομαι εγώ. Δεν σκόπευα να πηδήξω από τον Αλάριχο στον 6ο αιώνα, αλλά φαίνεται πως οι φωνές της διαμαρτυρίας πληθαίνουν.

Πάμε λοιπόν:

«Ο Έλλην επιστήμων, πρέπει να γνωρίζη: Εις το βιβλίον γράφομεν Βυζάντιον (αναφορικά με την αυτοκρατορίαν) και βυζαντινοί (αναφορικά με τον πληθυσμόν αυτής). Είναι αυτονόητον ότι εις τας αρμενικάς πηγάς δεν συναντώνται οι όροι ούτοι. Ως προς την αυτοκρατορίαν, αυτή κυρίως ονομάζεται «χώρα των Ελλήνων», ως προς τον πληθυσμόν αυτής, «Έλληνες». Ολιγώτερον γίνεται χρήσις του «Ρωμαίοι», υπό τους οποίους υπονοούνται, όχι μόνον οι Έλληνες, αλλά και οι διφυσίται γενικώς οι οποίοι δύνανται να είναι και όχι μόνον Έλληνες, αλλά και Αρμένιοι χαλκηδονίται» (Εισαγωγή, σελ. 18).

Οι εραστές των τσιτάτων, μπορούν να σταθούν λοιπόν, στους ορισμούς που δίνει ο αρμένιος ιστορικός: Το Βυζάντιο είναι η χώρα των Ελλήνων, οι κάτοικοί του είναι οι Έλληνες και η λέξη «Ρωμαίοι» χρησιμοποιείται δευτερευόντως, για να καλύψει και τους μη Έλληνες ορθοδόξους χριστιανούς που ζουν στο Βυζάντιο.

Γιατί οι Αρμένιοι λόγιοι, ονόμαζαν όμως έτσι τους Βυζαντινούς; Μήπως κρατούσαν τίποτε μυστικά αρχεία με τις γενεαλογίες του κάθε κατοίκου, ή του κάθε Αυτοκράτορα; Θα ήταν αστείο να το υποθέσει κανείς. Μήπως οι κάτοικοι του Βυζαντίου ήσαν στην πλειοψηφία τους ελληνικής καταγωγής; Μακάρι να ήσαν – αλλά πώς; Μήπως ήσαν Έλληνες, δηλαδή ειδωλολάτρες, παγανιστές; Αυτό κι αν αποκλείεται!

Το πιο λογικό που θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς, είναι ότι για τους Αρμένιους, οι Βυζαντινοί ήταν Έλληνες γιατί μιλούσαν στην πλειοψηφία τους τα ελληνικά. Αυτή η σκέψη μοιάζει πολύ πιο λογική από τις προηγούμενες. Πώς όμως είμαστε σίγουροι ότι κάτι τέτοιο συνέβαινε;

Σκέψη μου είναι λοιπόν, ότι για να υποστηρίζουν κάτι τέτοιοι οι Αρμένιοι της εποχής θα πρέπει…

• Οι Βυζαντινοί που είχαν έρθει σε επαφή μαζί τους ως εκπρόσωποι του βυζαντινού κράτους, να μιλούσαν ως επί το πλείστον τα ελληνικά…
• Οι Βυζαντινοί που είχαν έρθει σε επαφή μαζί τους ως εκπρόσωποι του βυζαντινού πολιτισμού, να μιλούσαν τα ελληνικά…
• Οι Βυζαντινοί που είχαν έρθει σε επαφή μαζί τους ως έμποροι να μιλούσαν ως επί το πλείστον τα ελληνικά…
• …και ταυτοχρόνως, οι τρεις παραπάνω κατηγορίες, να ομολογούσαν, (ή τουλάχιστον να μην αρνιούνται) ως επί το πλείστον, την ελληνική τους φυλετική καταγωγή, ή πολιτισμική καταγωγή.

Αυτά αναγνώστη, λέει η δική μου η λογική. Αν σκέφτεσαι εσύ, κάτι διαφορετικό, θα σε καλούσα να το γράψεις και να το συγκρίνεις με τα παρακάτω. Τα γράφει ο Ανανίας ο Σιρακηνός (από το Shirak της Αρμενίας), ο οποίος είναι ο πατέρας των θετικών επιστημών στην Αρμενία, ο εισηγητής των μαθηματικών, κοσμογραφικών και χρονολογικών σπουδών στη χώρα αυτή. Γεννήθηκε στις αρχές του 6ου αιώνα και πέθανε μετά το 667, άγνωστο πότε ακριβώς. Στην «Αυτοβιογραφία» που μας άφησε, μιλά για τις σπουδές του. Ας τον ακούσουμε:

«…Επειδή εις την χώραν των Αρμενίων δεν εύρον άνθρωπον, ο οποίος να εγνώριζεν την φιλοσοφίαν, καθώς και βιβλία επιστημονικά, ανεχώρησα εις την χώραν των Ελλήνων. Φθάσας εις Θεοδοσιούπολιν, εύρον εκεί άνδρα λόγιον, γνώστην των εκκλησιαστικών γραφών, ονόματι Ελιάζαρον. Αυτός μου είπε ότι υπάρχει ανήρ μαθηματικός εις την χώραν της Τετάρτης Αρμενίας ονόματι Χριστοσατούρ (Χριστόδοτος). Εγώ επήγα εκεί, εύρον αυτόν που μου είπεν, του εμαθήτευσα εξ μήνας και επείσθηκα, ότι δεν ήτο γνώστης πάσης της επιστήμης. Δι’ αυτό, έσπευσα εις την Κωνσταντινούπολιν, όπου συνάντησα τους γνωρίμους μου, τους ταξιδεύσαντες εκεί, οι οποίοι μου είπαν: «Διατί έκανες τόσον μακρύ ταξίδι, δεν ξέρεις ότι ο Βυζάντιος διδάσκαλος Τυχικός ζη πλησίον μας, εις την παραλίαν του Πόντου, εις την πόλιν την ονομαζομένην Τραπεζούς, ανήρ πλήρης σοφίας, γνώστης της αρμενικής λογοτεχνίας και γλώσσης και γνωστός εις τους βασιλείς;» Εγώ τον ηρώτησα: «Από πού το ξέρετε αυτό;». Αυτοί μου αποκρίθηκαν: «Εμείς είδαμε πολλούς, οι οποίοι από διαφόρους χώρας ήρχοντο προς αυτόν χάριν της πολυμάθειάς του. Τώρα μαζί μας, με το ίδιο πλοίον ήλθεν ο Φιλάγριος, διάκονος του πατριάρχου της Κωνσταντινουπόλεως, ο οποίος συνόδευεν εκεί πολλά παιδιά δια να του μαθητεύσουν. Εμείς, όταν ήλθαμε εις Σινώπην, συναντήσαμεν τους φίλους μας, και αποχωρισθέντες εταξιδεύσαμεν δια της ξηράς. Εάν εσύ αναχωρήσης ταχέως, θα εύρης εκεί τον Φιλάγριον». Ακούσας αυτό, μετά χαράς εδόξασα τον προνοητήν Θεόν, ος εκτελεί τους πόθους των δούλων του κατά το ρητόν «αιτείτε και δοθήσεται υμίν». Και αναχωρήσας, τον εύρον εις τον ναόν του αγίου Ευγενίου και του είπα την αιτίαν της αφίξεώς μου προς αυτόν. Αυτός με εδέχθηκε μετά χαράς και είπεν: «Ευχαριστώ τον Θεόν ότι σε έστειλεν δια σοφίαν, δια να απάγης την επιστήμην αυτήν εις τον κλήρον του αγίου Γρηγορίου. Χαίρω μάλλον διότι εις εμέ μαθητεύει η χώρα των Αρμενίων, εν η έζησα πολλά και καλά έτη της νεότητός μου και αγαλλιάζω δια την μέλλουσαν ανάπτυξιν των επιστημών εις αυτήν, διότι, όταν εγώ ήμουν εις την Αρμενίαν, εκεί εβασίλευεν η αμάθεια». Δια χάριτος του Κυρίου, ο Τυχικός με αγάπησε ως υιόν του και μου άνοιξε όλα τα μυστικά του τόσον, ώστε πάντες οι εκ της βασιλικής αυλής συμμαθηταί μου εμνησηκάκησαν. Εγώ του μαθήτευσα οκτώ έτη και έμαθα τελείως την επιστήμην της αριθμητικής, ολίγον άλλας επιστήμας, ανέγνωσα βιβλία τα οποιία δεν έχουν μεταφρασθή εις την γλώσσαν μας. Αυτός είχε βιβλία παντοδαπά, γνωστά και άγνωστα, της έξωθεν σοφίας, τεχνικά, ιστοριογράφους, ιατρικά, χρονογράφους. Πώς να τα αριθμήσω ένα προς ένα; Δεν υπήρχεν βιβλίον, το οποίον δεν είχεν. Αυτός εξ Αγίου Πνεύματος είχε τοιούτον χάρισμα μεταφράσεως, ώστε ότε ήθελε εκ της ελληνικής να μεταφράση, δεν εδυσκολεύετο όπως άλλοι μεταφρασταί, αλλά το κείμενον το ανεγίγνωσκε ως να ήτο γραμμένον αρμενικά. Αλλά θέλω να ξέρετε και εσείς, πώς εγνώριζε την γλώσσαν μας και τας επιστήμας.

Αυτός κατήγετο εκ της χώρας των Ποντίων, εκ της πόλεως Τραπεζούντος. Κατά τα νεανικά του έτη υπηρέτησεν υπό τον στρατηγόν του αυτοκράτορος Τιβερίου, Ιωάννην εν Αρμενία πολλά έτη έως της βασιλείας του Μαυρικίου. Και έμαθε την γλώσσαν και την γραμματείαν μας. Κατά την επίθεσιν των περσικών στρατευμάτων εναντίον των στρατευμάτων των Ελλήνων, πλησίον της Αντιοχείας, μεταξύ άλλων ετραυματίσθη και αυτός και φυγάς γενόμενος ήλθεν εις Αντιόχειαν, απολέσας όλην του την περιουσίαν…Ιαθείς ανεχώρησεν εις την αγίαν πόλιν Ιερουσαλήμ και διατρίψας εκεί ένα μήνα, μετεφέρθη εις Αλεξάνδρειαν, όπου εσπούδασε τρία έτη. Μετά απήλθεν εις Ρώμην και διατρίψας εκεί εν έτος, ήλθεν εις Κωνσταντινούπολιν, όπου εύρεν άνδρα διαπρεπή, ο οποίος εδίδασκεν τους φιλοσόφους της πόλεως. Μαθητεύσας εις αυτόν χρόνον πολύν και γενόμενος κύριος τελείας σοφίας, επέστρεψεν εις την χώραν του, αν και ο πατριάρχης, οι άρχοντες της πόλεως σφόδρα παρεκάλουν αυτόν να μείνη [εις την Κωνσταντινούπολιν], αλλά αυτός δεν υπήκουσεν, επισπεύδων την αναχώρησίν του εις την χώραν του…Μετά πάροδον ολίγων ετών ο διδάσκαλος [εν Κωνσταντινουπόλει] ετελεύτησεν και δεν εύρον μεταξύ των μαθητών αυτού ίσον, ο οποίος να δύναται να καταλάβη την θέσιν του, δι’ αυτό δε εκλιπαρούν τον ποθητόν Τυχικόν να έλθη και να την καταλάβη. Και ο αυτοκράτωρ επίσης διέταξε, αλλ’ αυτός δεν υπήκουσεν, λέγων: «Εγώ υποσχέθηκα εις τον επουράνιον βασιλέα να μη απομακρυνθώ εκ της χώρας αυτής». Μετά τούτο, ήρχοντο να του μαθητεύσουν από εκεί (εκ Κωνσταντινουπόλεως)…Εγώ ο ευτελέστερος των Αρμενίων έμαθα εξ αυτού την ισχυράν επιστήμην αυτήν, η οποία είναι ποθητή και εις τους βασιλείς και την έφερα εις την χώραν μας…»

Την ώρα που τα φώτα του πνεύματος έσβηναν στην Βασιλεύουσα από τις επιθέσεις των φανατικών και των διεστραμμένων, ένας Πόντιος, ο Τυχικός, διαδίδει τον ελληνικό πολιτισμό στους Αρμενίους, αναγκάζοντας μάλιστα τον Αυτοκράτορα και τον Πατριάρχη να στέλνουν στις εσχατιές της Αυτοκρατορίας, όσους ήθελαν ή χρειάζονταν να ακολουθήσουν ανώτερες σπουδές. Και ο μαθητής του, ο Ανανίας από το Σιράκ, θα διαδώσει τα γράμματα και τις επιστήμες στο δικό του το έθνος.

Ήταν ο Τυχικός, αμιγής Έλληνας; Μήπως ήταν Παφλαγόνας στην καταγωγή; Μήπως ήταν κάποιος μακρινός απόγονος των βασιλέων μας των Mithradata; Ή μήπως υπήρξε κάποιος πρόγονος των μετέπειτα ηγεμόνων μας, των Κομνηνών και των Μουρούζηδων; Με όλο το σεβασμό φίλε αναγνώστη, επέτρεψέ μου να απαντήσω: «Στ’ αρχ…δια μου!»

(Η συνέχεια επί της οθόνης)

Υ.Γ. : Αφιερωμένο στη μνήμη του παππού μου του Ανδρέα, πρόσφυγα από το ποντιακό Καρς και δάσκαλου στο Κιλκίς. Επί είκοσι χρόνια όργωνε το νομό με τα πόδια του διδάσκοντας γράμματα κάθε μέρα από χωριό σε χωριό. Έχοντας δεινοπαθήσει από τους ταγματασφαλίτες του Κιτζά Μπατσάκ επί Κατοχής και όντας «αντεθνικών φρονημάτων», έκρυψε παρά ταύτα δύο ΠΑΟτζήδες στον αχυρώνα από οίκτο όταν ο ΕΛΑΣ μπήκε στην πόλη, με αποτέλεσμα να γλυτώσει παρά τρίχα την εκτέλεση. Λίγα χρόνια αργότερα, οι «εθνικόφρονες» τον έστειλαν στη Μακρόνησο για σωφρονισμό. Στο σχολείο δεν τον άφησαν να επιστρέψει, αλλά δεν μπορούσαν να εμποδίσουν τους μαθητές του να τον χαιρετούν όπου τον έβρισκαν. Έζησε αγρότης το υπόλοιπο της ζωής του. Μιλούσε απταίστως ελληνικά, τούρκικα, αρμένικα, ρώσικα, και φυσικά, την ποντιακή διάλεκτο.


Edited by - Trainman on 10/03/2007 00:03:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 23:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπέσιαλ αφιέρωση για σένα Τριομήδη

Στο φιλντισένιο μου μαρκούτσι
γαλέρες έρχονται και πάνε
ρεσάλτα κάνουνε οι μούτσοι
κι οι πειρατές μεθοκοπανε
στο καπηλειό το λιμανίσιο
Θάλασσα πικροθάλασσα
γιατί να σ' αγαπήσω

Σαρακηνοί και Βενετσάνοι
πιάνουν και δένουν στο κατάρτι
ελόγου μου τον καπετάν Γιάννη
το παλικάρι τον αντάρτη
τον άντρακλα τον πελαγίσιο
Θάλασσα πικροθάλασσα
γιατί να σ' αγαπήσω

Κι εκεί στου μακελειού την άψη
δαγκώνω τα σχοινιά τα λύνω
και μα τον 'Αγιο Κωνσταντίνο
όλους τους ρίχνω μες στη χάση
δεμένους με τα χέρια πίσω
Θάλασσα πικροθάλασσα
γιατί να σ' αγαπήσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.375
Maintained by Digital Alchemy