ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προς Διαχειριστική Ομάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ερώτηση,παρακαλώ τους αρμοδίους.Φωτίστε με,γιατι θα χάσω το μυαλό μου με αυτα που βλέπω.

Οι "πηγές" και τα site,δεν αποτελούν εκπομπές γνώσης?
Τα βιβλία,τα ντοκυμαντερ,οι επιστημονικές ανακοινώσεις,κ.λ.π,το ίδιο?

Αν υποθέσω ότι απαντάτε ΝΑΙ,στα ανωτέρω,ερωτώ:

Αν διαβάσω 10 βιβλία,10 sites,10 επιστημονικές ανακοινώσεις για κάποιο θέμα,σχηματίσω μια προσωπική γνώμη,που δεν διαφέρει απο αυτα,είμαι υποχρεωμένος για να την εκθέσω,να αναφέρω και τον τρόπο απόκτησής της?

Παράδειγμα 1:Θέλω να εκφράσω μια άποψη,περί αιτίας και αιτιατού.Δική μου άποψη.Πρέπει να αναφέρω υποχρεωτικά τον Χιούμ,επειδή πρώτος αυτος,εξέφρασε την αυτη άποψη?Δεν μπορώ εγω να οδηγηθώ στο ίδιο συμπέρασμα με τον Χιούμ?Διάβασα,είχα προσωπικές σκέψεις και βιώματα και απέκτησα την ίδια άποψη με τον Χιούμ.Γιατι να τον αναφέρω ώς πηγή?

Παράδειγμα 2:Είμαι φυσικός.Θέλω να εκφράσω την άποψη ότι π.χ << τα φωτόνια δεν καμπυλώνουν τον χώρο,αλλά εκτρέπονται απο αυτόν>>.Μελέτησα όλα τα σχετικά θέματα,συγγράματα,ανακοινώσεις,πειράματα,παρατηρήσεις και κατέληξα σε αυτο το συμπέρασμα.Συνάδει ή όχι της πραγματικότητας,δεν είναι του παρόντος.Αν για το ίδιο θέμα έχουν εκφράσει παρόμοιες απόψεις και άλλοι φυσικοί,πρέπει να αναφέρω τις πηγές μου?Γιατί?Επειδή το είπαν πρώτοι?

Παράδειγμα 3:Διάβασα πολλά ιστορικά βιβλία,απο διάφορους ιστορικούς.Κατέληξα σε ένα συμπέρασμα α,για ένα ιστορικό γεγονός β.Τι σύμπτωση όμως!!Στο ίδιο συμπέρασμα έχει καταλήξει και ένας άλλος ιστορικός.Αν λοιπόν θέλω να περιγράψω το γεγονός πρέπει να αναφέρω κι αυτον,που πρώτος το δημοσίευσε?Γιατι?Επειδή ταιριάζουν οι απόψεις μας?

Μίλησε πιο πάνω εκτενέστατα,η Αμαλία περι αντιγραφής.Αλλο η αντιγραφή αυτούσιου κειμένου λογοκλοπής και άλλο η έκθεση ιδεών που συμπίπτει με κάποιο,ήδη δημοσιευμένο κείμενο.Τι πρέπει να κάνει κανείς?Να γράφει σε μη γήϊνη γλώσσα,ώστε να μην χαρακτηρισθεί λογοκλόπος?

Είπε κάτι Γκίμπον και κάτι ακόμη ο Ρενάρ.Αναγνωρισμένοι ιστορικοί.Εγώ διαβάζω και τους δύο.Βλέπω ότι οι απόψεις μου συνάδουν με τις δικές τους,εκτός απο ένα-δύο σημεία που δίνω άλλη ερμηνεία,συνεπεία διαφορετικής αντιληπτικής κρίσης.Πρέπει όταν θα αναφέρω την ολοκληρωμένη κατ'εμέ άποψη,να μνημονεύσω τους ανωτέρω?

Αναφέρει ο Γκίμπον στο τέλος του έργου του,τις 10 πηγές του.Πολύ ωραία.Ο macedon,εκφράζει μια άποψη και αναφέρει συμπτωματικά τις ίδιες πηγές.Και λοιπόν?
Αποκλείεται ο macedon,να έχει γνώση των ίδιων πηγών?Αποκλείεται ο macedon,να έχει διαβάσει,όχι μόνο τις πηγές του Γκίμπον,αλλά και τις πηγές των πηγών του?
Τι είναι ο Γκίμπον και ο κάθε Γκίμπον?Αποκλειστικός φορέας της γνώσης?
Αν είναι έτσι,τότε ο καθένας να την κρατάει για τον εαυτό του, να μην την δημοσιεύει και όταν πεθαίνει να την παίρνει μαζί του.

Σε καμμία περίπτωση,εγω προσωπικά δεν χαρακτηρίζω τον macedon,λογοκλόπο και παραχαράκτη κειμένων.
Τι σας νοιάζει περισσότερο?
Αν αυτα που γράφει ο macedon,είναι σωστά ή αν τα είπαν κι άλλοι πριν απο αυτόν?

Αρνείστε το δικαίωμα σε κάποιον,πολυδιαβασμένο,με ανοικτούς πνευματικούς ορίζοντες,να έχει άποψη?Δική του άποψη,αποκτημένη δια μέσου πολλών χρόνων μελέτης για πολλά θέματα?

Δεν είδα πουθενά γραμμένο σαν αξίωμα,ότι η γνώση είναι αποκλειστικό προνόμιο των εκάστοτε ειδικών ανα θέμα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 13:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
PanosT

Ο macedon τελικά ΠΑΡΑΤΥΠΗΣΕ με την εμφάνιση των 10 πηγών και την επιχειρηματολογία του περί Προφήτη Δανιήλ από τα αντίστοιχα sites???

NAI Ή ΟΧΙ???


Ναι αν πράγματι προέρχονται από αυτά τα sites (ή οποιαδήποτε άλλα sites).


Καλέ μου Agnostic, εγώ λέω ότι οι αναφορές του προέρχονται από αυτά τα sites ενώ ο macedon ότι δεν προέρχονται.

Το θέμα είναι εσύ και τα μέλη της Διαχειριστικής Ομάδας τι θεωρείτε ότι έγινε τελικά.

Παρατύπησε ο macedon, ναι ή όχι?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 16:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ
Φωτίστε με,γιατι θα χάσω το μυαλό μου με αυτα που βλέπω.

Όχι τώρα βρε θηρίο που αρχίσαμε να συμφωνούμε και σε κάτι...

quote:

Αν διαβάσω 10 βιβλία,10 sites,10 επιστημονικές ανακοινώσεις για κάποιο θέμα,σχηματίσω μια προσωπική γνώμη,που δεν διαφέρει απο αυτα,είμαι υποχρεωμένος για να την εκθέσω,να αναφέρω και τον τρόπο απόκτησής της?

Το θέμα μας εδώ είναι τι γίνεται όταν εκθέτεις ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ SITE (σε κάθε μια από τις δύο παρατυπίες)...

Γράφεις.

quote:

Παράδειγμα 1:Θέλω να εκφράσω μια άποψη,περί αιτίας και αιτιατού.Δική μου άποψη.Πρέπει να αναφέρω υποχρεωτικά τον Χιούμ,επειδή πρώτος αυτος,εξέφρασε την αυτη άποψη?Δεν μπορώ εγω να οδηγηθώ στο ίδιο συμπέρασμα με τον Χιούμ?Διάβασα,είχα προσωπικές σκέψεις και βιώματα και απέκτησα την ίδια άποψη με τον Χιούμ.Γιατι να τον αναφέρω ώς πηγή?

Σου φαίνεται ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις εσύ με αυτή εδώ που αναφέρω εγώ???

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)



To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html

Πάμε παρακάτω.

quote:

Παράδειγμα 2:Είμαι φυσικός.Θέλω να εκφράσω την άποψη ότι π.χ << τα φωτόνια δεν καμπυλώνουν τον χώρο,αλλά εκτρέπονται απο αυτόν>>.Μελέτησα όλα τα σχετικά θέματα,συγγράματα,ανακοινώσεις,πειράματα,παρατηρήσεις και κατέληξα σε αυτο το συμπέρασμα.Συνάδει ή όχι της πραγματικότητας,δεν είναι του παρόντος.Αν για το ίδιο θέμα έχουν εκφράσει παρόμοιες απόψεις και άλλοι φυσικοί,πρέπει να αναφέρω τις πηγές μου?Γιατί?Επειδή το είπαν πρώτοι?

Σου φαίνεται ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις εσύ με αυτή εδώ που αναφέρω εγώ???

quote:

macedon

1. ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ

Ο πρώτος που αναφέρεται στο βιβλίο του Δανιήλ, αμφισβητώντας όχι μόνο το πότε γράφτηκε αλλά και το από ποιον γράφτηκε, είναι ο νεοπλατωνικός Πορφύριος, τον 3ο αιώνα, υποστηρίζοντας πως "το βιβλίο του Δανιήλ γράφτηκε από κάποιο πρόσωπο που ζούσε στην Ιουδαία την περίοδο του Αντίοχου του Επιφανούς και που στο βιβλίο του καταγράφει την ιστορία της εποχής" (Αγ. Τζερόμ, "Σχολιασμός στο Δανιήλ", 4ος αι.)
(...)

Την ίδια άποψη ασπάζεται και η Βίβλος των καθολικών (η επονομαζόμενη "Βίβλος της Νέας Ιερουσαλήμ") που στα εισαγωγικά σχόλια για το Δανιήλ σημειώνει:

"To βιβλίο του Δανιήλ έχει γραφεί την περίοδο των διώξεων από τον Αντίοχο τον Επιφανή και πριν το θάνατό του" (Βίβλος της Νέας Ιερουσαλήμ, εισαγωγή στο Δανιήλ)


Η Encyclopaedia Britannica σημειώνει σχετικά:

"Το βιβλίο του Δανιήλ αποτελεί μια συλλογή λαϊκών ιστοριών για τον Δανιήλ, έναν πιστό Εβραίο, καθώς και την καταγραφή των οραμάτων που αποδίδονται σ'αυτόν, έχοντας σαν υπόβαθρο τη Βαβυλωνιακή εξορία του 6ου αιώνα παχχ. Το βιβλίο εντούτοις, γράφτηκε πολύ αργότερα, όταν οι οι Εβραίοι υπέφεραν από τους άγριους διωγμούς του Αντίοχου 4ου του Επιφανούς, που βασίλεψε από το 175 μέχρι το 164/163)" (Encyclopaedia Britannica, λήμμα "Δανιήλ").



To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://historical-jesus.info/daniel.html

Πάμε παρακάτω.

quote:

Παράδειγμα 3:Διάβασα πολλά ιστορικά βιβλία,απο διάφορους ιστορικούς.Κατέληξα σε ένα συμπέρασμα α,για ένα ιστορικό γεγονός β.Τι σύμπτωση όμως!!Στο ίδιο συμπέρασμα έχει καταλήξει και ένας άλλος ιστορικός.Αν λοιπόν θέλω να περιγράψω το γεγονός πρέπει να αναφέρω κι αυτον,που πρώτος το δημοσίευσε?Γιατι?Επειδή ταιριάζουν οι απόψεις μας?

Σου φαίνεται ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις εσύ με αυτή εδώ που αναφέρω εγώ???

quote:

macedon

1. Οι διάφορες ιστορίες των κεφαλαίων 2-6 ήταν αρχικά χωριστές.
2. Υπήρχε μια αρχική συλλογή των κεφαλαίων 3-6 που επέτρεψε την ανάπτυξη των δύο κειμενικών παραδόσεων στα κεφάλαια αυτά.
3. Οι Αραμαϊκές ιστορίες συλλέχθηκαν κατά την ελληνιστική περίοδο.
4. Το κεφάλαιο 7 γράφτηκε στα Αραμαϊκά κατά την περίοδο των διωγμών του Αντιόχου του Επιφανή.
5. Μεταξύ του 167 και του 164 προστέθηκαν τα κεφάλαια 8-12 (το κεφάλαιο 8 έχει την "προφητεία" για τον Αλέξανδρομ ενώ το 11ο για το "Δαρείο τον Μήδα") τα οποία είχαν γραφτεί στα Εβραϊκά και ταυτόχρονα μεταφράστηκε το κεφάλαιο 1 στα εβραϊκά. (J. Collins, "Daniel", 1993) σ. 38.)


To link της ιστοσελίδας είναι το ίδιο με πριν και είναι εδώ
http://historical-jesus.info/daniel.html

Πάμε παρακάτω.

quote:

Μίλησε πιο πάνω εκτενέστατα,η Αμαλία περι αντιγραφής.Αλλο η αντιγραφή αυτούσιου κειμένου λογοκλοπής και άλλο η έκθεση ιδεών που συμπίπτει με κάποιο,ήδη δημοσιευμένο κείμενο.Τι πρέπει να κάνει κανείς?Να γράφει σε μη γήϊνη γλώσσα,ώστε να μην χαρακτηρισθεί λογοκλόπος?

Για διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα παρακάτω ΚΕΙΜΕΝΑ (όχι απλά μια πρόταση ή κάποιες λέξεις).


quote:

macedon

2. Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

H χριστιανική παράδοση θέλει το βιβλίο του Δανιήλ να έχει γραφεί σαν σύνολο γύρω στο 537 με 530 παχχ. Το πρόβλημα είναι όμως πως δεν υπάρχει καμία αναφορά στην εβραϊκή ιστορία/λογοτεχνία (ή την ιστορία άλλων λαών) για κάποιον μεγάλο προφήτη Δανιήλ που ζούσε τον 6ο αιώνα ούτε αναφέρεται τίποτε σχετικά με τη ζωή του ή με τα κατορθώματά του. Η πρώτη αναφορά στο πρόσωπο αυτό και στις προφητείες του, γίνεται γύρω στο 164 παχχ.

Ταυτόχρονα, το αρχαιότερο αντίγραφο του Δανιήλ που έχουμε, είναι του 125-100 παχχ ενώ η πρώτη αναφορά στη Βίβλο για το Δανιήλ γίνεται στο βιβλίο των Μακκαβαίων, που γράφτηκε γύρω στο 100.


To link της ιστοσελίδας είναι για μια ακόμη φορά το ίδιο με πριν και είναι εδώ
http://historical-jesus.info/daniel.html

Εγώ εδώ βλέπω αντιγραφή αυτούσιου κειμένου λογοκλοπής και όχι έκθεση ιδεών.

Εσύ το βλέπεις "έκθεση ιδεών που συμπίπτει με κάποιο,ήδη δημοσιευμένο κείμενο"???

Η Διαχειριστική Ομάδα πως το βλέπει???


quote:

Αναφέρει ο Γκίμπον στο τέλος του έργου του,τις 10 πηγές του.Πολύ ωραία.Ο macedon,εκφράζει μια άποψη και αναφέρει συμπτωματικά τις ίδιες πηγές.Και λοιπόν?

(το bold δικό μου)

Αγαπητέ μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ επειδή έχεις χάσει επεισόδια ο macedon είναι περισσότερο τσακώμενος με το Gibbon παρά με εμένα.

Από το πολύτομο έργο του Gibbon του έκανε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΤΑΣΗ και ΤΕΡΜΑ!
Οι πηγές του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ Gibbon χαρακτηρίζονται από έναν πτυχιούχο της Παιδαγωγικής και της Νομικής με μεταπτυχιακό σε θέματα Αγωγής ως Επαγγελματίες Χριστιανοί/Πλαστογράφοι/Απολογητές και τους...απορρίπτει!!!

Αν δε σε πειράζει, μεταξύ των δύο εγώ προτιμώ τον ειδήμονα και αναγνωρισμένο από την Παγκόσμια Ιστορική Κοινότητα (και μεγάλο Ιστορικό ακόμα και κατά τον macedon (για ένα quote που τον βόλευε) άσχετα αν μετά τον... ξέχασε ΕΝΤΕΛΩΣ!!!) Gibbon ο οποίος μάλιστα απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί Χριστιανός...

Τέσπα.
Τις 10 πηγές ο macedon τις πήρε από ένα site ίδιου επίπεδου, εμβέλειας και διαμετρήματος με τον εαυτό του.
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html

Επειδή πάντως πρέπει να σου "κόβει" στα Μαθηματικά καλέ μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ μπορείς να μας ορίσεις αυτό το "συμπτωματικά" με την ΑΚΡΙΒΗ Μαθηματική Πιθανότητα ο macedon και το εν λόγω site από 100 (λέμε τώρα) Ιστορικά βιβλία που ασχολούνται με το θέμα να χρησιμοποίησαν τα ΙΔΙΑ 10 βιβλία και μάλιστα με την ΙΔΙΑ σειρά???

Μετά θα πάμε και στον άλλο ισχυρισμό του macedon ότι και καμμία ΔΕΚΑΡΙΑ άλλα sites έχουν τις ίδιες αναφορές με την ίδια σειρά...

quote:

Τι σας νοιάζει περισσότερο?
Αν αυτα που γράφει ο macedon,είναι σωστά ή αν τα είπαν κι άλλοι πριν απο αυτόν?

Κατ'αρχάς με νοιάζει να ξέρω αν η γνώση που μας φέρει ο macedon είναι "αγορασμένη" και από που. Μέχρι στιγμής έχω διακρίνει ταύτιση με Καλόπουλο, Δαυλό (πληρωμένα πρακτοράκια κατά Φουράκη με σκοπό να πλήξουν την Ορθοδοξία/Χριστιανισμό http://www.youtube.com/watch?v=FKlcUBLJUFA) αλλά και τα δύο παραπάνω sites.

Κάπου εκεί λοιπόν, στου δρόμου τα μισά που λέει και ένα άσμα, ο macedon ανακάλυψε trolls, vrills, orks και άλλα μυθικά πλάσματα και αποφάσισε να κλειστεί στον εαυτό του και να περιορίσει κατά πολύ τις δημόσιες εμφανίσεις του στο Μύθος και Θρησκεία.

Καταλαβαίνεις ότι όταν κάποιος δεν θέλει ή/και δεν μπορεί να υποστηρίξει τα επιχειρήματά του δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο αν λέει
"σωστά πράγματα".

quote:

Αρνείστε το δικαίωμα σε κάποιον,πολυδιαβασμένο,με ανοικτούς πνευματικούς ορίζοντες,να έχει άποψη?Δική του άποψη,αποκτημένη δια μέσου πολλών χρόνων μελέτης για πολλά θέματα?

Για ποιον μιλάς καλέ μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ?

Τέσπα.
Όποιον και να εννοείς ας βγει να πει την άποψή του ελεύθερα.

Μόνο οπαδούς πες του να μην ζητάει, όπως πολύ σωστά μου είχες συστήσει σ'ένα από τα πρώτα σου ποστς απευθυνόμενος σε εμένα.

Ελπίζω να σε έχω πείσει ΝΙΚΟΜΑΧΕ μετά από τόσους μήνες ότι είμαι μοναχικός καβαλάρης...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 25/05/2012 16:13:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 19:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panos T

Οφείλω να ομολογήσω δημοσίως,ότι έχεις δίκαιο!!!

Δεν έδωσα την δέουσα προσοχή,στις επισημάνσεις σου,κατα macedon.
Ισως να φταίει για αυτο,ο ειρωνικός και προσβλητικός τρόπος γραφής σου,που με έκανε να μην δίνω αυτη την προσοχή,την οποία όφειλα να δώσω.
Ηταν λάθος μου,επειδή θεωρώ τον εαυτό μου ορθολογικό κριτή και με ισχυρή αντιληπτική ικανότητα.

Γράφει μείον για μένα αυτό το λάθος και υπόσχομαι να μην ξαναγίνει,όποιος και άν είναι ο γράφων [σοβαρός ή troll].


Και βέβαια αυτα που έγραψα περί λογοκλοπής,ουδεμία σχέση έχουν,με αυτα που εσυ καταθέτεις.

Η 15νθήμερη αποπομπή σου ήταν λίγο υπερβολική,αλλά δικαιολογώ το σκεπτικό της διαχείρησης,που πιθανόν θα ήταν:<< να προλάβουμε τα χειρότερα>>,φοβούμενοι εκτροχιασμό της συζήτησης σε επίπεδο 'λιμανιού",όπως έχει συμβεί στο παρελθόν με άλλους συζητητές και του υποφαινόμενου,συμπεριλαμβανομένου.

πιστεύω ότι και ο macedon,πρέπει να παραδεχθεί το λάθος του δημόσια.

Δεν τρέχει τίποτα.Ανθρωποι είμαστε και όσα πτυχία και άν κατέχουμε,πάντα είμαστε επιρρεπείς στο λάθος,στην επιλεκτική αντίληψη,στην προκατάληψη κ.λ.π!!!

Δοθείσης της ευκαιρίας,ποιά είναι η γνώμη σου για τα "πνευματικά' δικαιώματα,όπως τα περιγράφω πιο πάνω?

Macedon
Σίγουρα κάτι θα έχεις να πείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 22:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Macedon
Σίγουρα κάτι θα έχεις να πείς.

Να σου πω Νικόμαχε. Το σχόλιο για το Δανιήλ το πήρα από ένα ίδιο σχόλιο που έκανα πριν 2 χρόνια το οποίο βασιζόταν πάνω σε ένα σχόλιο που είχε κάνει ο Schwabe για το ίδιο θέμα το 2008. Δεν μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου αν είχα συμβουλευτεί τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα πριν 4 χρόνια ή ποιά πηγή είχα χρησιμοποιήσει τότε.

Για τα υπόλοιπα, το να μην αναλώνομαι σε απαντήσεις προς τις χυδαίες προσωπικές επιθέσεις που προέρχονται από το συγκεκριμένο άτομο, είναι θέμα επιλογής και το δήλωσα ρητά σε δύο μου μηνύματα.

Όσο για την αραίωσή μου, που υπαινίχθηκε ο περί ού ο λόγος, από το "ΜΥΘΟΣ και ΘΡΗΣΚΕΙΑ" είναι γιατί δεν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον θέμα να τρέχει. Τα μόνα θέματα που "τρέχουν" είναι το "Αιγυπτο-απορίες" που δεν το κατέχω, το "Είναι ο κομμουνισμός θρησκεία;" το οποίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και η κλάψα του εν λόγω "προς τη διαχειριστική ομάδα" στο οποίο παρατηρούμε μια προσπάθεια να απαλειφθεί μία απροκάλυπτα και απρόκλητα χυδαία και ανεπίτρεπτη συμπεριφορά που εκδηλωνόταν καθημερινά σε προσωπικό επίπεδο και αποθρασυνόταν όσο δεν απαντούσα και να διοχετευτεί προς άλλα κανάλια.

Αυτή η συμπεριφορά, που ξεκίνησε από την πρώτη μέρα που μπήκε μέσα στο φόρουμ ο εν λόγω κύριος (ο χαρακτηρισμός χρησιμοποιείται κατά συνθήκη) και κλιμακωνόταν μέρα με τη μέρα, μετατρεπόμενος από υβρεολόγιο σε οχετό και εστιαζόταν όχι μόνο στο πρόσωπό μου αλλά και σε όσους έτυχε να διαφωνήσουν στις αρλούμπες που εκτόξευε, οδήγησε στην προσωρινή απενεργοποίησή του και τίποτε άλλο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Macedon
Αυτή η συμπεριφορά, που ξεκίνησε από την πρώτη μέρα που μπήκε μέσα στο φόρουμ ο εν λόγω κύριος (ο χαρακτηρισμός χρησιμοποιείται κατά συνθήκη) και κλιμακωνόταν μέρα με τη μέρα, μετατρεπόμενος από υβρεολόγιο σε οχετό και εστιαζόταν όχι μόνο στο πρόσωπό μου αλλά και σε όσους έτυχε να διαφωνήσουν στις αρλούμπες που εκτόξευε, οδήγησε στην προσωρινή απενεργοποίησή του και τίποτε άλλο

Σε αυτο με βρίσκεις σύμφωνο και φαίνεται ότι ήταν η κύρια αιτία που κι εγω παρασύρθηκα και δεν εδωσα βάση στα υπο του Panos T ,λεχθέντα.

Ομως για το συγκεκριμένο θέμα,που έθιξε προς την διαχείρηση,ανεξαρτήτως τής απεχθούς συμπεριφοράς του,έχει δίκιο.Βέβαια δεν έχει σημασία,αν έκανες την αντιγραφή πριν 4 χρόνια,ή τώρα.Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,έστω κι άν αντέγραψες απλώς προγενέστερα κείμενά σου,κατα την διάρκεια άλλων συζητήσεων.

Εστιάζω μόνο σε αυτο και δεν δικαιολογώ τον Πανο,για την κατάπτυστη συμπεριφορά του,για την οποία άλλωστε πλήρωσε την σχετική "ποινή"!!

Πρέπει όμως macedon,να παραδεχθούμε και εσυ κι εγω,ότι είμαστε προκατειλημένοι,εναντίον κάθε θρησκευόμενου συνανθρώπου.και οι δύο θεωρούμε γελοιότητα την προσκόλληση σε κάποια θρησκεία και ώς εκ τούτου,έχουμε ήδη υποτιμήσει τον συνομιλητή μας,σύμφωνα με τα δικά μας αντιληπτικά κριτήρια,άν αυτός δηλώσει θρησκευόμενος,όσα πτυχία κι άν κατέχει!!

Τουλάχιστον έτσι εχουν τα πράγματα για μένα.Δεν εννοώ,επιστήμονα και θρησκευόμενο.Δεν δέχομαι ότι αυτα τα δύο πάνε πακέτο!Ισως είναι λάθος,αλλά αυτο πιοστεύω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 23:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστος ο Νικ,ετσι ακριβως ειναι οπως το διατιπωσες ποιο πανω (Πρέπει όμως macedon,να παραδεχθούμε και εσυ κι εγω,ότι είμαστε προκατειλημένοι,εναντίον κάθε θρησκευόμενου συνανθρώπου.και οι δύο θεωρούμε γελοιότητα την προσκόλληση σε κάποια θρησκεία και ώς εκ τούτου,έχουμε ήδη υποτιμήσει τον συνομιλητή μας,σύμφωνα με τα δικά μας αντιληπτικά κριτήρια,άν αυτός δηλώσει θρησκευόμενος,όσα πτυχία κι άν κατέχει!!

Τουλάχιστον έτσι εχουν τα πράγματα για μένα.Δεν εννοώ,επιστήμονα και θρησκευόμενο.Δεν δέχομαι ότι αυτα τα δύο πάνε πακέτο!Ισως είναι λάθος,αλλά αυτο πιοστεύω!)

Edited by - stiv on 26/05/2012 00:06:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 00:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Πρέπει όμως macedon,να παραδεχθούμε και εσυ κι εγω,ότι είμαστε προκατειλημένοι,εναντίον κάθε θρησκευόμενου συνανθρώπου

Κάνεις τεράστιο σφάλμα Νικόμαχε. Προσωπικά δεν είμαι προκατηλειμμένος εναντίον κανενός, θρησκευόμενου ή μη. Μάλιστα υπάρχουν θρησκευόμενα άτομα (κι εδώ μέσα) τα οποία όχι μόνο σέβομαι και εκτιμώ (ανεξάρτητα των διαφορών που έχουμε) αλλά τα θεωρώ και φίλους μου.

Είμαι όμως προκατηλειμμένος τόσο με τη βλακεία όσο και με τους φορείς της.

Δες την "προκατάληψη" που αναφέρεις.

Ο εν λόγω γράφει το πρώτο του μήνυμα στις 10.01.2012. Σ' αυτό το πρώτο του μήνυμα, απευθύνεται σε ένα κοινό που δεν το γνωρίζει, που το συναντάει για πρώτη φορά, χαρακτηρίζοντάς τους προκλητικά ως "καλόπαιδα", "συνοθύλευμα που του προκαλεί ηδονή", "Νεοπαγανιστές", "Νεοειδωλολάτρες".

Μετά από 8 μηνύματα, απαντάω σε σένα με μία φράση. Από το στυλ που γράφει, τον θεωρώ ανόητο και συμπλεγματικό (προσωπική μου άποψη που έχω δικαίωμα να έχω και να διαμορφώνω με βάση τα στοιχεία) και προφανώς δεν έχω καμία όρεξη να εμπλακώ σε μια συζήτηση με ένα τέτοιο άτομο που δεν ξέρει την τύφλα του και θεωρεί ότι τα ξέρει όλα. Δεν έχει να μου προσφέρει τίποτε μια τέτοια συζήτηση και δεν αξίζει και το χρόνο μου.

Στα επόμενα 4 μηνύματά του, παρ' όλο που δεν του έχω απαντήσει και δεν του έχω καν απευθύνει το λόγο, ασχολείται μαζί μου (και μαζί σου που έχετε διάλογο) μ' αυτόν τον τρόπο:

Ποιος αμφιβάλλει ότι το συγκεκριμένο μέλος μπήκε στο φόρουμ με συγκεκριμένη ατζέντα και για συγκεκριμένους λόγους που πόρρω απέχουν απ' αυτούς του φόρουμ του esoterica;

Αν πάρεις τα μηνύματά του με τη σειρά και τις δικές μου απαντήσεις μπορείς να δεις ποιος και πότε λέει τι και ποιος προκαλεί ποιον.

Οπότε για ποιά προκατάληψη μιλάς;

macedon

Edited by - macedon on 26/05/2012 00:49:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 01:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με κατάλαβες και φταίω εγω.

Με την προκατάληψη,δεν εννοώ την κυριολεξία.

Εννοώ,ότι ο θρησκευόμενος συνομιλητής,έχει στα μάτια μας χάσει "απο χέρι",το 50% της προσοχής μας,επειδή ακριβώς,η θρησκεία αφαιρεί την ορθολογική σκέψη και αφήνει το συναίσθημα να μπαίνει στην νόηση.

Δεν διαφώνησα μαζί σου,για την στάση του Πάνου.
Εδω έχεις δίκιο.Υπήρξε είρων,επιθετικός,προσβλητικός κ.λ.π.

Εσυ κι εγω,όπως διαφαίνεται απο τα γραπτά μας,σε όλα τα θέματα,έχουμε 99% τις ίδιες απόψεις.Σαν να είμαστε της ίδιας σχολής.

Αυτο όμως,δεν με εμποδίζει να διακρίνω και κάποιο δίκιο σε κάποιον που διάκειται "εχθρικά",απέναντί μας,όταν αυτο υφίσταται,όπως στην περίπτωση των αντιγραφών.

Δεν σε κατηγορώ macedon.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 01:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εννοώ,ότι ο θρησκευόμενος συνομιλητής,έχει στα μάτια μας χάσει "απο χέρι",το 50% της προσοχής μας,επειδή ακριβώς,η θρησκεία αφαιρεί την ορθολογική σκέψη και αφήνει το συναίσθημα να μπαίνει στην νόηση.

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες Νικ υπαρχουν ανθρωποι με /,ανοιχτους οριζοντες



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 02:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Εννοώ,ότι ο θρησκευόμενος συνομιλητής,έχει στα μάτια μας χάσει "απο χέρι",το 50% της προσοχής μας,επειδή ακριβώς,η θρησκεία αφαιρεί την ορθολογική σκέψη και αφήνει το συναίσθημα να μπαίνει στην νόηση.

Προσωπικά ο κάθε συνομιλητής μου έχει το 100% της προσοχής μου, ανεξάρτητα αν είναι θρησκευόμενος ή όχι. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι πως το 99% αυτών χάνει το 50% της προσοχής μου όταν αρχίσει να:
- προπαγανδίζει
- εκφράζει απόψεις ειδήμονα για θέματα που δεν γνωρίζει
- ασκεί προσηλυτισμό/κύρηγμα
- δεν ξέρει για τι μιλάει
- παπαγαλίζει βλακωδώς

Και δεν έχει να κάνει με την κυριαρχία του συναισθήματος πάνω στη νόηση αλλά με την ολοκληρωτική ακύρωση της λογικής σκέψης, των ιστορικών δεδομένων και των νόμων της φύσης συνοδευόμενα με ένα υβρεολόγιο που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάφρους των γηπέδων και των εκκλησιών.

quote:
Αυτο όμως,δεν με εμποδίζει να διακρίνω και κάποιο δίκιο σε κάποιον που διάκειται "εχθρικά",απέναντί μας,όταν αυτο υφίσταται,όπως στην περίπτωση των αντιγραφών.

Η συμπεριφορά αυτή είναι ένα φτηνό δικανικό κόλπο. Αν πρόσεξες, όταν δεν έχει κάποιος να πει κάτι επί της ουσίας, θα προσπαθήσει να αλλάξει την ροή της συζήτησης προς άλλες κατευθύνσεις, προκειμένου να καλύψει τη γύμνια και ανυπαρξία των επιχειρημάτων του.

Πάρε για παράδειγμα την τελευταία σελίδα του θέματος "ΙΗΣΟΥΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ". Απαντάω σε όλα σχεδόν τα θέματα του μέλους "MELETHTHS" ένα προς ένα και τι βρίσκει να πει ο περί ού ο λόγος επί της ουσίας; ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Απλά ψελλίζει κάτι περί "νοικοκυρών" και "ντεκορατέρ" χαρακτηρίζοντας ως τέτοιους αυτούς που υποστηρίζουν τα παραπάνω, και που είναι οι πλέον έγκριτοι βιβλικοί ιστορικοί.

Πάρε το θέμα "Η 14η ΝΙΣΑΝ". Στις απαντήσεις μου προς τον ΜΕΛΕΤΗΤΗ πάνω στις προφητείες του Δανιήλ (που χρονολογούνται ουσιαστικά από το 2008) πάλι δεν απαντάει επί της ουσίας και προσπαθεί να δημιουργήσει ένα μείζον θέμα για κάτι που επί του παρόντος είναι επουσιώδες. Γιατί; Γιατί επί της ουσίας δεν έχει να πει τίποτε!

Κατόπιν έρχεται εδώ και προσπαθεί να ανακινήσει πάλι το ίδιο θέμα, κλαίγοντας και επαιτώντας της προσοχής των διαχειριστών, προσπαθώντας να αποδείξει πως η προσωρινή του απενεργοποίηση ήταν "άδικη" (κατά τη γνώμη μου όντως ήταν άδικη. Για να ήταν δίκαιη, έπρεπε να είχε απενεργοποιηθεί από την πρώτη εβδομάδα της παρουσίας του εδώ).

Οπότε, όλα αυτά προσωπικά τα εντάσσω σε μια προσπάθεια φτηνής δημιουργίας εντυπώσεων που δεν αξίζει ιδιαίτερης προσοχής από μέρους μου, ειδικά όταν δημιουργούνται από άτομα αυτού του είδους.

macedon

Edited by - macedon on 26/05/2012 02:04:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 14:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αγόρι μου έχεις τα περισσότερα κιλά ΚΑΡΥΔΙΑ που έχω συναντήσει σε όλα αυτού του τύπου τα forums όπου έχω συμμετάσχει κατά καιρούς!

Είσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣ του macedon και πρέπει να αισθάνεται υπερήφανος!

Μακάρι να είχα και εγώ έναν τέτοιο φίλο που θα έβλεπε καθαρά αυτό που θα αδυνατούσα εγώ να δω και να με προστάτευε μ'αυτόν τον τρόπο από μελλοντικές κακοτοπιές.

Από εμένα έχεις τρελλό RESPECT και ανήκεις πλέον σε άλλη κατηγορία μελών.

Με αφορμή τα τελευταία σου posts, ας προσπαθήσουμε όλοι μας να γίνουμε λίγο καλύτεροι ώστε να έχουμε όφελος από τη συμμετοχή μας στο esoterica...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 14:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Να σου πω Νικόμαχε. Το σχόλιο για το Δανιήλ το πήρα από ένα ίδιο σχόλιο που έκανα πριν 2 χρόνια το οποίο βασιζόταν πάνω σε ένα σχόλιο που είχε κάνει ο Schwabe για το ίδιο θέμα το 2008. Δεν μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου αν είχα συμβουλευτεί τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα πριν 4 χρόνια ή ποιά πηγή είχα χρησιμοποιήσει τότε.


Σου είναι εύκολο να μου δώσεις τα σχετικά links διότι με ενδιαφέρει το θέμα?

Όσο για το χρόνο που πέρασε μη στενοχωριέσαι.
Δεν έγινε και τίποτα τραγικό.

Να, εξήγησέ μας την πιο πρόσφατη περίπτωση από τις 2/3/2012.

quote:

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


Οι 9 από τις 10 αναφορές βρίσκονται με την ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ καθώς και η δέκατη αναφορά που βρίσκεται λίγο πιο πάνω φαίνονται εδώ.

To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html


Πάμε παρακάτω

quote:

Όσο για την αραίωσή μου, που υπαινίχθηκε ο περί ού ο λόγος, από το "ΜΥΘΟΣ και ΘΡΗΣΚΕΙΑ" είναι γιατί δεν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον θέμα να τρέχει. Τα μόνα θέματα που "τρέχουν" είναι το "Αιγυπτο-απορίες" που δεν το κατέχω, το "Είναι ο κομμουνισμός θρησκεία;" το οποίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και η κλάψα του εν λόγω "προς τη διαχειριστική ομάδα" στο οποίο παρατηρούμε μια προσπάθεια να απαλειφθεί μία απροκάλυπτα και απρόκλητα χυδαία και ανεπίτρεπτη συμπεριφορά που εκδηλωνόταν καθημερινά σε προσωπικό επίπεδο και αποθρασυνόταν όσο δεν απαντούσα και να διοχετευτεί προς άλλα κανάλια.

Θα μπορούσες να απαντήσεις στα υπόλοιπα threads όπου έχεις αφήσει εκκρεμότητες ακόμη και μηνών, πολύ πριν επικαλεστείς θέματα trolling τα οποία είναι ανύπαρκτα ούτως ή άλλως...

Να σου επιστρέψω επίσης την απροκάλυπτη και απρόκλητα χυδαία συμπεριφορά που παρουσιάζεις σε ΟΛΑ τα μέλη που "κάνουν το λάθος" να δηλώσουν Χριστιανοί.
Σου θυμίζω μιας που η μνήμη σου φαίνεται να σε εγκαταλέιπει σύμφωνα με τα λεγόμενά σου κάποια ονόματα Robben, europaios 2, trexagireve, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ, mdiamant, Ψηλός κ.λ

quote:

Αυτή η συμπεριφορά, που ξεκίνησε από την πρώτη μέρα που μπήκε μέσα στο φόρουμ ο εν λόγω κύριος (ο χαρακτηρισμός χρησιμοποιείται κατά συνθήκη) και κλιμακωνόταν μέρα με τη μέρα, μετατρεπόμενος από υβρεολόγιο σε οχετό και εστιαζόταν όχι μόνο στο πρόσωπό μου αλλά και σε όσους έτυχε να διαφωνήσουν στις αρλούμπες που εκτόξευε, οδήγησε στην προσωρινή απενεργοποίησή του και τίποτε άλλο.

Πόσταρέ μας τα δικά σου πρώτα ποστς "αγάπης" προς το πρόσωπό μου όταν είχα ακόμη το nick Ι.Χ.Θ.Υ.Σ για να διαπιστώσουμε την ορθότητα των ισχυρισμών σου...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 29/05/2012 15:25:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

NIKOMAXOΣ

quote:
Πρέπει όμως macedon,να παραδεχθούμε και εσυ κι εγω,ότι είμαστε προκατειλημένοι,εναντίον κάθε θρησκευόμενου συνανθρώπου

Κάνεις τεράστιο σφάλμα Νικόμαχε. Προσωπικά δεν είμαι προκατηλειμμένος εναντίον κανενός, θρησκευόμενου ή μη. Μάλιστα υπάρχουν θρησκευόμενα άτομα (κι εδώ μέσα) τα οποία όχι μόνο σέβομαι και εκτιμώ (ανεξάρτητα των διαφορών που έχουμε) αλλά τα θεωρώ και φίλους μου.


O NIKOMAXOΣ γράφει τη μεγαλύτερη αλήθεια αλλά εσύ επιμένεις να την αγνοείς.
Σε τέτοια forums κάποιοι δεν είναι χθεσινοί macedon...

Τέσπα.
Ανέφερέ μας ΕΝΑΝ τέτοιον άνθρωπο που ΣΕΒΕΣΕ και ΕΚΤΙΜΑΣ ή που έχεις και ΦΙΛΟ μάλιστα και είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ μέλος του esoterica και σε συγχωρώ για τα υπόλοιπα...

quote:

Είμαι όμως προκατηλειμμένος τόσο με τη βλακεία όσο και με τους φορείς της.

Σου συνιστώ να αποφεύγεις τους καθρέπτες.

quote:

Δες την "προκατάληψη" που αναφέρεις.

Ο εν λόγω γράφει το πρώτο του μήνυμα στις 10.01.2012. Σ' αυτό το πρώτο του μήνυμα, απευθύνεται σε ένα κοινό που δεν το γνωρίζει, που το συναντάει για πρώτη φορά, χαρακτηρίζοντάς τους προκλητικά ως "καλόπαιδα", "συνοθύλευμα που του προκαλεί ηδονή", "Νεοπαγανιστές", "Νεοειδωλολάτρες".


Εγώ μιλούσα γενικά.
Εσύ όμως γιατί έβαλες τον εαυτό σου σ'αυτό το συνοθύλευμα?

Τέσπα.
Πάρε και ένα δικό σου ποστ (από τα πρώτα-πρώτα) το οποίο, εν αντιθέσει με τα δικά μου που βρίσκονται στη θέση τους, πήρε άμεσα την άγουσα για τη "Σαλάτα μηνυμάτων"...

quote:

macedon - Απεστάλη: 10/01/2012, 22:08:26

Γ.Ο.Β.Ι.Ο.Σ.

Το θέμα εδώ είναι η μετενσάρκωση. Προσωπικά έκανα ένα σχόλιο πάνω σ'αυτά που είπε ο έτερος "γνώστης" και σταμάτησα εκεί.

Αν θες να συζητήσουμε πάνω στις Ιουδαιοχριστιανικές ανοησίες που αναφέρεις, έλα σε κάποιο άλλο, σχετικό θέμα να τα πούμε με την ησυχία μας.

Πάντα διασκεδάζω να "συζητώ" με Ιουδαιοχριστιανικά trolls που δεν ξέρουν την τύφλα τους. Και, είμαι σίγουρος, πως έχεις να προσφέρεις πολλά στη διασκέδαση των παρευρισκομένων.


Πάμε παρακάτω.

quote:

Ποιος αμφιβάλλει ότι το συγκεκριμένο μέλος μπήκε στο φόρουμ με συγκεκριμένη ατζέντα και για συγκεκριμένους λόγους που πόρρω απέχουν απ' αυτούς του φόρουμ του esoterica;

Αν πάρεις τα μηνύματά του με τη σειρά και τις δικές μου απαντήσεις μπορείς να δεις ποιος και πότε λέει τι και ποιος προκαλεί ποιον.

Οπότε για ποιά προκατάληψη μιλάς;


Μέχρι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να κάνει όοοολη αυτήν την έρευνα μίλησε μας αν θες για την ταμπακιέρα macedon.

Αν από το 2008 δεν μπορείς να ανακαλέσεις στη μνήμη σου την παρατυπία, έλα και στην πιο πρόσφατη με τις δέκα αναφορές που έγινε στις 2/3/2012.

Να σου τη θυμίσω για παν ενδεχόμενο.

quote:

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


Οι 9 από τις 10 αναφορές βρίσκονται με την ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ καθώς και η δέκατη αναφορά που βρίσκεται λίγο πιο πάνω φαίνονται εδώ.

To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html


Να μας φέρεις σε παρακαλώ και τα quotes των εν λόγω πηγών ώστε να μπορεί να τα ελέγξει ο κάθε ενδιαφερόμενος macedon...

Μην το κάνεις για εμένα αλλά για τα υπόλοιπα μέλη που τους ενδιαφέρει η Ιστορική Αλήθεια.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 15:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο

Με τον macedon,είμαι διαδικτυακός φίλος,όπως με όλους εδώ μέσα.
Ισως να φαίνεται απο τα γραπτά,ότι διάκειμαι περισσότερο φιλικά πρός το πρόσωπό του [είναι αλήθεια],επειδή οι απόψεις μας,για όσα θέματα έχουν αναρτηθεί στο φόρουμ,είναι carbon-copy.!!

Λες και έχουμε τελειώσει την ίδια σχολή μάθησης και τρόπου σκέψης.
Αλλες φορές με προλαβαίνει,άλλες τον προλαβαίνω εγώ.Είναι απίστευτο που ενας απο τους δύο προλαναίνει και γράφει πρώτος αυτα ακριβώς που θα έλεγε κι ο άλλος.Αυτο δεν σημαίνει πώς είμαστε αλάνθαστοι.Και ο macedon,μου έχει κάνει παρατήρηση στο παρελθόν [και είχε δίκιο] κι εγω σ'αυτον.

Τώρα στο θέμα που εκκρεμεί μεταξύ σας.
Θα νοιώσεις "άκρατη" ικανοποίηση,αν ο macedon παραδεχθεί το όποιο λάθος έχει γίνει?

Δεν ξέρω πώς σκέπτεσαι,αλλά τα δείγματα που έχεις δώσει,φανερώνουν έναν διακαή πόθο ταπείνωσης του macedon.Μήπως να έριχνες λίγο νερό στο κρασί σου?

Μήπως να του έδινες χώρο να "αναπνεύσει"?Είναι αρκετά ικανός να αντιληφθεί και να πράξει τα δέοντα.Η συνεχής παρενόχληση με τις ίδιες αναρτήσεις για το ίδιο θέμα,είναι κουραστική και ίσως έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 16:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Θα ήταν θράσος άραγε, αν ένας γέροντας-o Nοτιrk είναι αυτός- με ανύπαρκτη συγκρινόμενη με την δική σας μόρφωση έκανε μία σφήνα;

-‘’Το μέτρο της γνώσης, είναι η ταπεινοφροσύνη’’.
-‘’Το μέτρο της άγνοιας, είναι υπερηφάνεια’’


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 17:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Προσωπικά ο κάθε συνομιλητής μου έχει το 100% της προσοχής μου, ανεξάρτητα αν είναι θρησκευόμενος ή όχι. Αυτό όμως που συμβαίνει είναι πως το 99% αυτών χάνει το 50% της προσοχής μου όταν αρχίσει να:


Φαίνεται ότι είσαι καλός στα Μαθητικά και στα ποσοστά έτσι macedon?
Για πες μας λοιπόν ποια είναι η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να συμβεί το κάτωθι

quote:

quote:

macedon

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


Οι 9 από τις 10 αναφορές βρίσκονται με την ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ καθώς και η δέκατη αναφορά που βρίσκεται λίγο πιο πάνω φαίνονται εδώ.

To link της ιστοσελίδας είναι εδώ
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html


Η Αναλυτική Σκέψη που βαυκαλίζεσαι ότι κατέχεις θα μας δώσει ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

Μην το κάνεις για εμένα αλλά για τα υπόλοιπα μέλη που δεν έχουν ευχέρεια στις πράξεις.

quote:

Και δεν έχει να κάνει με την κυριαρχία του συναισθήματος πάνω στη νόηση αλλά με την ολοκληρωτική ακύρωση της λογικής σκέψης, των ιστορικών δεδομένων και των νόμων της φύσης

Για λύσε το παραπάνω και πόσταρε και στο thread "Περί Αθείας..." (όπου και εκεί μας αποστέρησεις τη συντροφιά σου και τα επιχειρήματά σου) και θα τα βρούμε τα υπόλοιπα...

quote:

συνοδευόμενα με ένα υβρεολόγιο που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάφρους των γηπέδων και των εκκλησιών.

Να υποθέσω ότι πηγαίνεις και στα δύο για να έχεις προσωπική άποψη ή είναι προιόν διαβάσματος από περισπούδαστες ιστοσελίδες όπου συχνάζεις?

quote:

Η συμπεριφορά αυτή είναι ένα φτηνό δικανικό κόλπο.

Το να αποδεικνύει κάποιος και με τα Μαθηματικά τις ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΟΥ το θεωρείς φτηνό δικανικό κόλπο???

Για πρόσφερέ μας ένα ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΟ ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΟΥ για να αποδείξεις την ορθότητα του παραπάνω ισχυρισμού σου.

quote:

Αν πρόσεξες, όταν δεν έχει κάποιος να πει κάτι επί της ουσίας, θα προσπαθήσει να αλλάξει την ροή της συζήτησης προς άλλες κατευθύνσεις, προκειμένου να καλύψει τη γύμνια και ανυπαρξία των επιχειρημάτων του.

Αυτές οι εκτροπές που μου έρχονται στο μυαλό άμεσα είναι το "εισελθειν προς" που έκανες μαζί με το Σωτήρη στο θέμα της "Υπήρχαν τελικά οι 12 θεοί?", ο "ξεβράκωτος νεανίας" από εσένα στο θέμα περί Ναζαρέτ, και οι ανθρωποθυσίες και τα αναθέματα από τον Σωτήρη στο ίδιο θέμα.

Όσον αφορά εμένα ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΑΝ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ οπότε δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΟΠΗ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Εσύ macedon στέρεψες νωρίς από στρεβλωμένα επιχειρήματα και προτίμησες τη σιωπή σε όλα τα threads που συμμετείχες μαζί μου.

Δεν σε αδικώ πάντως.
Και εγώ, αν ποτέ βρεθώ στη θέση σου, εκτός του ότι θα πάψω να πιστεύω σε αυτά που πίστευα, θα την κάνω με ελαφριά για να μη με πάρουν και στο ψιλό...

Πάντως.
Αν η αποκάλυψη μιας καραμπινάτης λαθροχειρίας σε συζήτηση για το ίδιο το θέμα για το ίδιο το θέμα που συζητείται (Προφήτης Δανιήλ και Διωγμοί Χριστιανών) αποτελεί εκτροπή του θέματος τότε τι να πω...

Έχω ακούσει και χειρότερα από εσένα macedon...

quote:

Πάρε για παράδειγμα την τελευταία σελίδα του θέματος "ΙΗΣΟΥΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ". Απαντάω σε όλα σχεδόν τα θέματα του μέλους "MELETHTHS" ένα προς ένα και τι βρίσκει να πει ο περί ού ο λόγος επί της ουσίας; ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Απλά ψελλίζει κάτι περί "νοικοκυρών" και "ντεκορατέρ" χαρακτηρίζοντας ως τέτοιους αυτούς που υποστηρίζουν τα παραπάνω, και που είναι οι πλέον έγκριτοι βιβλικοί ιστορικοί.

Το τελευταίο μου ποστ στο εν λόγω θέμα ήταν αυτό.

quote:

@macedon

Τελικά για πες μου καλέ μου macedon τα Ευαγγέλια τα κατηγορείς ως ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ως ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ή ως ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ???

Και κάτι τελευταίο.
Τόοοοοοσους αιώνες ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ (κατ'εσάς) δεν είδαν τα προφανή λάθη???
Γιατί????

Αν δε μπορείς να απαντήσεις τουλάχιστον στον εαυτό σου αυτές τις ερωτήσεις σου έχω άσχημα νέα.

Είσαι υποχρεωμένος ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΛΕΝΕ μαζί με τα υπόλοιπα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ που έχουν γράψει ΣΟΒΑΡΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΟΛΚΗΣ.

Θα σε παρακαλέσω κάτι ανώνυμους ντεκορατέρ και κάτι Αμερικανίδες νοικοκυρές κλπ κλπ που έχεις ως πηγές να τους αφήσεις κατά μέρους γιατί σε μπερδεύουν και εκτίθεσαι χωρίς λόγο...

Ερευνάτε τας Γραφάς


Επειδή δεν το καταλάβες στο εξηγώ.
Όλα αυτά που γράφεις είναι διαστρεβλωμένες αποδόσεις τόσο της Κ.Δ και της Π.Δ όσο και των Ιστορικών πηγών που επικαλείσαι και έχουν αντικρουσθεί κατά καιρούς τόσο από εμένα όσο και από άλλα μέλη.

Για παράδειγμα η γενεαλογία της Μαρίας και του Ιωσήφ από Robben και europaios 2 o Πιλάτος και ο ρόλος του στη δίκη από εμένα αλλά και ο Ματθαίος με τον Ιερεμία όπου ο Ματθαίος γράφει για το "ρηθέν" και όχι το "γραφέν".
Για να ήξερες τα "ρηθέντα" macedon θα έπρεπε να ήσουν κοινωνός της Ιεράς Παράδοσης όπου δεν είσαι...

Το "φθηνό δικανικό σου" κολπάκι είναι αυτό macedon.

Όπου συμφωνούν τα Ευαγγέλια είναι "μιλημένα" επειδή είναι "καλά κατασκευασμένα" και ψάχνουμε για εξωχριστιανικές πηγές και όπου δε συμφωνούν (κατά τη διαστρεβλωμένη γνώμη σας πάντα) είναι "κακά κατασκευασμένα" και αποδεικνύουν την "κατασκευή".

Όπου κάτι "συμφωνεί" με την επιχειρηματολογία σας το είπε ο Ιωάννης ο Ματθαίος κτλ και όπου σας χαλάει τη συλλογιστική το έγραψαν οι ανώνυμοι συγγραφείς των Ευαγγελίων.

Όταν κάποιος σου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι το επιχείρημά σου είναι σαθρό απλά σιωπάς και δεν επανέρχεσε στο ίδιο θέμα με τον ίδιο συνομιλητή όσο και αν σε προκαλεί να απαντήσεις.
Αν τα πράγματα ζορίσουν αρκετά για εσένα macedon πετάς ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΕΡΙ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ και αποχωρείς.

Βέβαια το ίδιο σαθρό επιχείρημα το ξαναπαρουσιάζεις στον επόμενο Χριστιανό (ο προηγούμενος το πιο πιθανό είναι να μη γράφει πλέον) και απλά εύχεσαι ότι δεν θα σου απαντήσει με τον ίδιο τρόπο. Αν σε ξαναστριμώξει και ο άλλος πάλι ψελλίζεις αυτά περί χαμηλού επιπέδου και αποσύρεσαι ησύχως...

Για κοίτα εδώ από δικό μου παλαιότερο quote που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

quote:
PanosT
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΣΟΥ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ απέναντι σε Robben και Europaios2.

Ξέρεις που καταλήγατε μαζί με το Σωτήρη???

Ότι όλες οι αναφορές των Robben και Europaios2 ήταν από Χριστιανούς Ιστορικούς που είχαν δωροδοκηθεί ή ξεχρέωναν άλλου είδους υποχρεώσεις.

Και δεν είναι μόνο αυτό.
Συνεχίζεις να κάνεις τά ίδια λάθη ελπίζοντας σε διαφορετικό αποτέλεσμα.
Ξέρεις πως ονομάζεται αυτό στη Ψυχιατρική???

Για παράδειγμα.

Αναφέρεις στο thread "Περί δούλων στην Αρχαία Ελλάδα) στο Robben τα εξής (Tα bold δικά μου):

"

quote:

macedon

"Ο Παπίας ούτε ένιωσε ούτε γνώριζε τα ευαγγέλια" (S. Davidson, "Ο Κανόνας της Βίβλου", 1880, σελ. 125).

Αν έχεις τα γραφτά του Παπία, φέρε μας να τα δούμε. Γιατί ο επαγγελματίας χριστιανός Σάκκος αναφέρεται στον Παπία μέσω της αναφοράς του Ευσέβιου, 3 αιώνες μετά. Δεν υπάρχει σωσμένο γραφτό του Παπία, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε γι'αυτόν και ο Ευσέβιος βασίζει την μαρτυρία του Παπία σε κάποιον "Ιωάννη πρεσβύτερο" (ο οποίος επίσης δεν γνωρίζουμε τι ήταν ή ποιος ήταν).


"
Το σχετικό λινκ είναι εδώ.
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=10468

Σου απαντάει ο Robben στο επόμενό του ποστ.
(Τα bold δικά μου)

"

quote:

Robben

Macedon, πινοκιο.....

quote:
macedon
"Ο Παπίας ούτε ένιωσε ούτε γνώριζε τα ευαγγέλια" (S. Davidson, "Ο Κανόνας της Βίβλου", 1880, σελ. 125).

Αν έχεις τα γραφτά του Παπία, φέρε μας να τα δούμε. Γιατί ο επαγγελματίας χριστιανός Σάκκος αναφέρεται στον Παπία μέσω της αναφοράς του Ευσέβιου, 3 αιώνες μετά. Δεν υπάρχει σωσμένο γραφτό του Παπία, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε γι'αυτόν και ο Ευσέβιος βασίζει την μαρτυρία του Παπία σε κάποιον "Ιωάννη πρεσβύτερο" (ο οποίος επίσης δεν γνωρίζουμε τι ήταν ή ποιος ήταν).



Το βιβλιο είναι εδώ……
http://www.gutenberg.org/files/30132/30132-h/30132-h.html
Πριν φτασει σε αυτό το συμπερασμα, ο ιδιος ο συγγραφεας που παραθετεις, γραφει……
‘’He speaks of Matthew and Mark; but it is most probable that he had documents which either formed the basis of our present Matthew and Mark, or were taken into them and written over’’.
‘’But he had no conception of canonical authority attaching to any part of the New Testament. His language implies the opposite, in that he prefers unwritten tradition to the gospel he speaks of. He neither felt the want nor knew the existence of inspired gospels’’.

Δεν γνωριζε τα ευαγγελια, όχι γιατι δεν υπηρχαν, αλλα διοτι ο ιδιος βασιζονταν στην αγραφη παραδοση. Δεν γνωριζε την κανονικοτητα αυτων. Ακομα δεν ειχε οριστικοποιηθει ο κανονας. Μαλιστα (με βαση τις μαρτυριες) ο ιδιος κατεγραψε ότι ακουσε από γνωριμους των αποστολων πρεσβυτερους.
Γραφει ο Ευσεβιος για τον Παπια………’’Κάθε φορα που ερχοταν καποιος που ειχε παρακολουθησει τους πρεσβυτερους, εξακριβωνα τους λογους των πρεσβυτερων,τι ειπε ο Ανδρεας ή τι ο Πετρος ή τι ο Φιλιππος….ή οποιοσδηποτε άλλος από τους μαθητες του Κυριου…..Γιατι δεν ενομιζα ότι θα με ωφελουσαν τοσο πολύ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ οσο αυτά που προερχονται ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ, ο οποιος και παραμενει’’. (Ευσεβ. ΙΙΙ, από το εργο του Χ.Κρικωνη ‘’Αποστολικοι Πατερες, σελ 205)
Μαλιστα, παρακατω γινεται αναφορα από τον Ευσεβιο για τον Παπια ότι ο Παπιας μαρτυρουσε το ευαγγελιο του Μαρκου και Ματθαιου……..
‘’Και τουτο ελεγε ο πρεσβυτερος, ο μεν Μαρκος γενομενος ερμηνευτης του Πετρου, ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ με ακριβεια, αλλα όχι με ταξη οσα ενεθυμειτο από εκεινα που ελεχθησαν ή επραχθησαν από τον Χριστο…..Για τον Ματθαιο εχει ειπει τα εξης, ‘’Ο μεν Ματθαιος συνεταξε τα λογια στην εβραικη (αραμαικη) διαλεκτο, ερμηνευσε δε αυτά ο καθενας, όπως μπορουσε’’. (σελ 209 του ιδιου εργου).

Δεν εχουν διασωθει γραπτα του Παπια. Υπαρχουν όμως αποσπασματα του εργου του σε εργα αλλων.
Ο Σακκος αναφερεται στον Παπια μεσα από την αναφορα του Ευσεβιου που ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ αποσπασμα του εργου του.

Στο εργο που με παραπεμπεις (στην διαδυκτιακη μορφη του) εχει παραπομπη που λεει ότι αυτά που παραθετει ο Ευσεβιος είναι αποσπασματα από εργο του Παπια…..
‘’ A small body of literature originating in the fragment of Papias preserved by Eusebius (Hist. Eccles. iii, 39, 1-4) has appeared; though it is difficult to obtain satisfactory conclusions’’. (Υποσημειωση 161)
Συμφωνα με τον Παπια (όπως μας διασωζεται το αποσπασμα του ιδιου από τον Ευσεβιο), ο Παπιας εδινε μεγαλη προσοχη στο τι ακουγε και εξακριβωνε αυτά που ακουγε. Το αναφερει παραπανω ο Ευσεβιος στο αποσπασμα του Παπια που παραθετει. Αρα δεν εχει σημασια στο αν δεν γνωριζουμε για τον Ιωαννη τον πρεσβυτερο. Ηξερε ο Παπιας ο οποιος και ηταν προσεκτικος στο τι ακουγε και κατεγραφε.
Στο ιδιο εργο όμως (αναφορικα με την υπαρξη των ευαγγελιων ) αναφέρονται και αλλα…..
Για παραδειγμα στο εργο που εδωσες γραφει….
‘’Barnabas (about 119 A.D.) has but one quotation from the New Testament, if, indeed, it be such. Apparently, Matthew xx. 16 or xxii. 14 is introduced by “as it is written,” showing that the gospel was considered Scripture’’
Ο συγγραφεας της επιστολης του ‘’Βαρναβα’’ (119 μ Χ) παραθετει από το ευαγγελιο του Ματθαιου γεγοντας την φραση ‘’είναι γραμμενο’’, κατι που δειχνει ότι υπηρχε το ευαγγελιο νωριτερα!!
Παρολα αυτά, ΗΔΗ σου εχω δειξει παραθεματα από τα ευαγγελια σε μεταποστολικα γραπτα του 96 μ Χ, του 100 μ Χ και του 107 μ Χ. Που σημαινει ότι τα ευαγγελια ΗΔΗ υπηρχαν. Είναι του πρωτου αιωνα. Αυτό λεει η διεθνης βιβλιογραφια και οι κριτικοι του κειμενου. Αν διαφωνεις, διαφωνησε. Εγω στηριζομαι σε βιβλιογραφια, την οποια και εχω παραθεσει.


"

Το λινκ εδώ
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=10468

(Καλά, ΤΡΕΛΛΟ DEJA VU μιλάμε!!!)

Η απάντηση του Robben ήταν στην 5η σελίδα του thread.
To thread έφτασε τελικά στις 13 σελίδες.

Πόσες φορές macedon αναφέρθηκες ΞΑΝΑ στο εν λόγω βιβλίο του Davidson???

KAMMIA
MHΔΕΝ
ΤΙΠΟΤΑ

Μια ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΗ αναφορά που ΒΟΛΕΥΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ!!!
Για τα υπόλοιπα σημεία του Davidson???
Γαργάρες κωλοτούμπες και τα συναφή...

Κάποιος νοήμων θα νόμιζε ότι κατάλαβες το λάθος και δεν επανήλθες.
ΑΜ ΔΕ!!!

Εκεί!
ΜΙΣΟΣ και ΤΥΦΛΩΣΗ!
Το επανέφερες (τουλάχιστον) σε εμένα στο thread των 12 θεών ΑΥΤΟΥΣΙΟ.

"

quote:

macedon

quote:
PanosT
Αυτό το 155 το διάβασες σε ΆΛΛΗ μελέτη???

Αυτό το 155 προκύπτει από την μελέτη της εκκλησιαστικής Ιστορίας. Η πρώτη αναφορά που έχουμε για το ευαγγέλιο του Ματθαίου είναι από τον Παπία (Ευσέβιος, "Εκκλησιαστική Ιστορία", 3.39.24).

Ο Παπίας έγραψε στο δεύτερο μισο του 2ου αιώνα αλλά περιγράφει το ευαγγέλιο του Ματθαίου σαν "συλλογή των λεγομένων του Ιησού" ενώ το ευαγγέλιο του Ματθαίου που έχουμε είναι πολύ διαφορετικό. . Κι ενώ έχουμε την πρώτη αναφορά στο ευαγγέλιο του Ματθαίου, η αναφορά δεν ταιριάζει με το περιεχόμενο του ευαγγελίου, οδηγώντας μας στο συμπέρασμα πως ο Παπίας δεν είχε ιδέα για το ευαγγέλιο του Ματθαίου (S. Davidson, "The Canon of the Bible", 1880, σ. 125)

Ακόμη κι έτσι όμως, μπορούμε να δεχτούμε κατά συνθήκη ότι όντως, ο Παπίας αναφερόταν στο κανονικό ευαγγέλιο του Ματθαίου, γιατί διαφορετικά ο χρόνος συγγραφής είναι πολύ μεταγενέστερος.


"

Το λινκ εδώ
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=11153&whichpage=4&ARCHIVE=

ΕΔΩ ΤΟ ΚΟΨΕ-ΡΑΨΕ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ.
Δεν σου τα είπε καθαρά και ξάστερα ο Robben?
Αν όχι γιατί δεν επανήλθες TOTE με ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στο Robben???

Φαινεται λοιπόν ξεκάθαρα ότι ακολουθείς copy-paste την ΙΔΙΑ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ.
Αυτή είναι η ΕΒΡΑΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ είτε το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ είτε ΟΧΙ.
Είτε το ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ είτε ΟΧΙ.


Κατάλαβες macedon???

Ο εχθρός του ταχυδακτυλουργού είναι ο χρόνος και ο δικός σου ο χρόνος έχει παρέλθει macedon...

Το πσστ του Robben έχει ημερομηνία 25/1/2010 και το δικό μου 13/1/2012.

Τέλος ο "ανώνυμος ντεκορατερ και η Αμερικανίδα νοικοκυρά" είναι οι πηγές που μας εμφάνισες για να αποδείξεις την...πλαστογραφία του Τάκιτου!

Και εκεί μετά τον τεράστιο Ιστορικό Mendell που εμφάνισα εγώ ως πηγή εξαφανίστηκες ησύχως περιμένοντας τον επόμενο Χριστιανό για να του γράψεις ΤΑ ΙΔΙΑ περί Τάκιτου.

Δεν έχουν να κάνουν με κανέναν "έγκριτο βιβλικό αναλυτή" από αυτούς που ανέφερες αλλά γενική προτροπή προς την επιλογή των πηγών σου.

Άλλωστε και ο Gibbon με το Renan έγκριτοι Ιστορικοί είναι, αλλά δεν επανήλθες ποτέ πίσω σ'αυτούς...

Κάτι αντίστοιχο θα συνέβαινε και με τον Robin Lane Fox που αναφέρεις κάπου αν είχα όρεξη, αλλά η προβλεψιμότητά σου χαλάει πλέον όλη τη μαγεία...

quote:

Πάρε το θέμα "Η 14η ΝΙΣΑΝ". Στις απαντήσεις μου προς τον ΜΕΛΕΤΗΤΗ πάνω στις προφητείες του Δανιήλ (που χρονολογούνται ουσιαστικά από το 2008) πάλι δεν απαντάει επί της ουσίας (...)

"Επί της ουσίας" πρέπει να σε κάλυψα ήδη και με το παραπάνω.

Αλλά δεν πειράζει, αφού παραπονιέσαι σου ικανοποιώ και αυτό σου το αίτημα.

Καλέ μου macedon αφού ξέρεις ότι ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ θα σου κάνω και θα αρχίσεις να κλαψουρίζεις περί χαμηλού επιπέδου και trolling ώστε να δικαιολογήσεις την αποχώρησή σου εις τα ενδότερα...

ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΚΟΛΠΟ" ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟΥ/ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΗΣ Π.Δ.

quote:

(...)και προσπαθεί να δημιουργήσει ένα μείζον θέμα για κάτι που επί του παρόντος είναι επουσιώδες.

Σε παρακαλώ να μας δώσεις ένα ωρολόγιο πρόγραμμα για να ξέρουμε πότε μπορούμε να αποκαλύπτουμε τις λαθροχειρίες σου.

Μέρες και ώρες που θα είσαι διαθέσιμος και θα ευκαιρείς.

quote:

Γιατί; Γιατί επί της ουσίας δεν έχει να πει τίποτε!

Στα είπε ο Robben, στα είπε ο europaios 2, στα είπε ο Ψηλός, στα είπα εγώ, τι νόημα έχει???
Μας αποφεύγεις με το πρόσχημα του χαμηλού επιπέδου, λες και σε εμποδίζει το χαμηλό επίπεδο ή/και το trolling κάποιου να εκθέσεις τα σοβαρά σου επιχειρήματα.

Αν δεν το κάνεις για εμάς κάνε το για τα υπόλοιπα και τα επόμενα μέλη που θα ήθελαν να διαβάσουν την επιχειρηματολογία σου.

Εσύ όμως επειδή εδώ δεν έχει ψωμί πλέον ετοιμάζεσαι για τον επόμενο Χριστιανό αλλά να ξέρεις ότι κάπου εδώ γύρω θα είμαι και εγώ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 18:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Πανο

Με τον macedon,είμαι διαδικτυακός φίλος,όπως με όλους εδώ μέσα.
Ισως να φαίνεται απο τα γραπτά,ότι διάκειμαι περισσότερο φιλικά πρός το πρόσωπό του [είναι αλήθεια],επειδή οι απόψεις μας,για όσα θέματα έχουν αναρτηθεί στο φόρουμ,είναι carbon-copy.!!

Λες και έχουμε τελειώσει την ίδια σχολή μάθησης και τρόπου σκέψης.
Αλλες φορές με προλαβαίνει,άλλες τον προλαβαίνω εγώ.Είναι απίστευτο που ενας απο τους δύο προλαναίνει και γράφει πρώτος αυτα ακριβώς που θα έλεγε κι ο άλλος.Αυτο δεν σημαίνει πώς είμαστε αλάνθαστοι.Και ο macedon,μου έχει κάνει παρατήρηση στο παρελθόν [και είχε δίκιο] κι εγω σ'αυτον.


Πολύ καλά κάνεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ και συμφωνείς σε όλα εκ των προτέρων. Αυτό δείχνει ένα παρόμοιο τρόπο σκέψης και αντίληψης του κόσμου που μας περιβάλλει.

Αλλού είναι το θέμα.
Οι "άλλοι" της αντίθετης άποψης τι ρόλο παίζουν?
Εκεί υπάρχει αυτό που επαναλαμβάνω περί ΚΑΛΗΣ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗΣ όπου ο macedon δεν έχει και εσύ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ότι έχεις.

Για παράδειγμα εγώ έχω δώσει δίκιο στο macedon για το επιστημονικό κατεστήμενο που εκτελεί κάποιες φορές "θελήματα" στο Σύστημα όταν το ανέφερε στο θέμα της Ναζαρέτ για τους Εβραίους Αρχαιολόγους (κάτι που θα μπορούσα να αποφύγω για να μην του δώσω καμμία αφορμή) αλλά επειδή είναι και δικό μου (αλλά και δικό σου) πιστεύω συμφώνησα ότι συμβαίνει γενικώς αλλά όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Επίσης συμφώνησα με macedon και Σωτήρη και για την "ποιότητα" του Ιερατείου μας.

Ο macedon έχει συμφωνήσει σε κάτι μαζί μου???
Όχι. Και ξέρεις γιατί?
Είναι αυτό το "από χέρι..." που έγραψες πολύ εύστοχα...

quote:

Τώρα στο θέμα που εκκρεμεί μεταξύ σας.
Θα νοιώσεις "άκρατη" ικανοποίηση,αν ο macedon παραδεχθεί το όποιο λάθος έχει γίνει?

Πίστεψέ με ΝΙΚΟΜΑΧΕ, έχω βρει πολύ καλύτερα πράγματα στη ζωή μου για να αντλώ ικανοποίηση.

ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο macedon διότι λόγω κακής προαίρεσης του θεωρώ ότι δεν έχει κάτι να μου προσφέρει όσον αφορά τις γνώσεις οπότε "πλακίτσα" να γίνεται έστω και επί σοβαρών θεμάτων.

Αν είναι να μάθω κάτι αυτό θα είναι από καλοπροαίρετα άτομα όπως ο Agnostic, ο Κηφέας, ο skartados κτλ και βέβαια και από εσένα πλέον.

quote:

Δεν ξέρω πώς σκέπτεσαι,αλλά τα δείγματα που έχεις δώσει,φανερώνουν έναν διακαή πόθο ταπείνωσης του macedon.Μήπως να έριχνες λίγο νερό στο κρασί σου?

Αυτό που λες με έχει προβληματίσει ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ διότι μου το έχει πει και η amalia και ο Agnostic και ο Dying Incubus οπότε σίγουρα αυτό βγαίνει προς τα έξω και εγώ πολύ απλά δεν μπορώ να σας αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Θα ήθελα πάρα πολύ να σας ζήταγα από διάφορα ποστς μου να μου πείτε πως το εξάγετε αυτό το συμπεράσμα αλλά το ξέρω ότι είναι περισσότερο θέμα "αίσθησης" και γι'αυτό το αποφεύγω.

Η καθημερινή μου επαφή με φοιτητές επί πολλών ετών μέχρι πρόσφτα σίγουρα μου έχει δώσει τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ ένα γραπτό (αλλά και προφορικό) λόγο επιθετικό και αιχμηρό.
Αν είναι αυτό που μετάφραζετε εσείς ως προσπάθεια ταπείνωσης δε το γνωρίζω.

Αυτό που εικάζω βλέποντας τα δεδομένα είναι ότι ο macedon έχει ένα "σχέδιο" (pattern για να μη μπερδευόμαστε) που το χρησιμοποιεί επί χρόνια στο esoterica.
Αυτό ναι, θέλω πράγματι να το επικοινωνήσω προς τα έξω όπως φαίνεται και στα τελευταία μου ποστς και πολύ ευχαρίστως να δεχτώ και τον αντίλογο.

Έχει άμεση σχέση και με την κακή προαίρεση που του αποδίδω και με την αγκυλωτική στάση του απέναντι στα μέλη που δηλώνουν Χριστιανοί.

Οπότε μικροπρεπείς χαρακτηρισμούς όπως "ξεμπροστιασμα", "ξεβράκωμα" κτλ θα τους αποδεχόμουνα αλλά "λασπολογία, προσωπική επίθεση για ταπείνωση και εξευτελισμό κτλ" δεν τους αποδέχομαι.

quote:

Μήπως να του έδινες χώρο να "αναπνεύσει"?Είναι αρκετά ικανός να αντιληφθεί και να πράξει τα δέοντα.Η συνεχής παρενόχληση με τις ίδιες αναρτήσεις για το ίδιο θέμα,είναι κουραστική και ίσως έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Αν έχω δίκιο, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να "πράξει τα δέοντα" και είναι απόλυτο δικαίωμά του βέβαια, διότι εξ'αρχής αυτό είχε στο μυαλό του να κάνει.

Απλά η Δ.Ο εμπλέκεται μόνο στο κομμάτι όπου υπάρχουν παρατυπίες τις οποίες και δεν τιμωρεί.
Και να επαναλάβω ότι αυτό το thread δεν είναι για να "ταπεινώσει" το macedon αλλά για να πάρω μια δημόσια συγγνώμη από τη Δ.Ο για τους λόγους όπου τιμωρήθηκα και πλήτουν βάναυσα την προσωπικότητά μου.

Ο macedon είναι απλά η "παράπλευρη απώλεια" διότι τα έφερε έτσι το...κάρμα ώστε για να δικαιωθώ εγώ θα πρέπει αυτόματα και ταυτόχρονα να τιμωρηθεί αυτός...

Τελικά μέσα μου ούτε καν την τιμωρία του δεν θέλω (απλά το επιβάλλει η ισορροπία και η δικαιοσύνη, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι)!
Αυτό που θέλω από το macedon είναι να συνεχισει με τον ιδιο τρόπο!

Μπορεί όμως και να έχω άδικο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 18:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Θα ήταν θράσος άραγε, αν ένας γέροντας-o Nοτιrk είναι αυτός- με ανύπαρκτη συγκρινόμενη με την δική σας μόρφωση έκανε μία σφήνα;

-‘’Το μέτρο της γνώσης, είναι η ταπεινοφροσύνη’’.
-‘’Το μέτρο της άγνοιας, είναι υπερηφάνεια’’


Αυτή είναι η Απόλυτη Σοφία την οποία αποδέχομαι ΠΛΗΡΩΣ καθώς είναι ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ...

Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 19:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 20:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...
...και το τότε ιερατείο τον αναθεματίζει μέχρι σήμερα!
Να τα λες όλα βρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 00:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PanoT , πρέπει να αντιληφθης ότι η συνεχής παράθεση εκ μέρους σου ολόκληρων κατεβατών , που τελικά δεν τα διαβάζει κανένας , στην προσπάθειά σου να ταπεινώσης τον macedon , όχι μόνο δεν σε δικαιώνει , αλλά θα μπορούσα να πω ότι φέρνει και το αντίθετο αποτέλεσμα . Γι αυτό προσπάθησε να ηρεμήσης και να περιορίσης τις μακροσκελείς απαντήσεις σου . Απ' ότι παρακολουθώ , στο θέμα "Αιγυπτο - απορίες" έκανες μια καλή αρχή που με εξέπληξε ευχάριστα και ελπίζω να συνεχίσης έτσι . Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα όσα γνωρίζεις σχετικά με την γωνία των 51ο 50’ 26’’ . Αυτά τα ολίγα , και μη ξεχνάς ότι "Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 00:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

-Θα ήταν θράσος άραγε, αν ένας γέροντας-o Nοτιrk είναι αυτός- με ανύπαρκτη συγκρινόμενη με την δική σας μόρφωση έκανε μία σφήνα;

-‘’Το μέτρο της γνώσης, είναι η ταπεινοφροσύνη’’.
-‘’Το μέτρο της άγνοιας, είναι υπερηφάνεια’’


Αυτή είναι η Απόλυτη Σοφία την οποία αποδέχομαι ΠΛΗΡΩΣ καθώς είναι ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ...

Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

Ερευνάτε τας Γραφάς


-Εγώ πάντως, δεν είμαι ούτε Χριστιανός, ούτε άλλης θρησκείας οπαδός.

''Και η πιο τολμηρή επιστημονική φαντασία,ωχριά μπροστά στην φαντασία της φύσης''.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 13:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv
quote:
Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες Νικ υπαρχουν ανθρωποι με / ανοιχτους οριζοντες

Άνθρωποι, ακόμα και θρησκευόμενοι, με τόσο ανοιχτούς ορίζοντες όσο ο Νικόμαχος πίστεψέ με... είναι λίγοι

quote:
Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

Το ιερατείο τον έστειλε, ή ο ελληνικός λαός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 14:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ιερατείο τον έστειλε, ή ο ελληνικός λαός;
Και άσχετος και προπαγανδιστής o φίλος μας dr.
Δεν γνωρίζει ότι τότε ΔΕΝ υπήρχε οργανωμένο ιερατείο παρασίτων.
Οι ιερείς ήταν και εργαζόμενοι και στρατεύσιμοι.
Σε αντίθεση με τα παράσιτα που αντιπροσωπεύει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 18:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το ιερατείο τον έστειλε, ή ο ελληνικός λαός;
Και άσχετος και προπαγανδιστής o φίλος μας dr.
Δεν γνωρίζει ότι τότε ΔΕΝ υπήρχε οργανωμένο ιερατείο παρασίτων.
Οι ιερείς ήταν και εργαζόμενοι και στρατεύσιμοι.
Σε αντίθεση με τα παράσιτα που αντιπροσωπεύει...



Αίολος έχεις πάει σε ψυχολόγο πρόσφατα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 18:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, και μου είπε να μην μασάω.
"Οι άλλοι είναι πσυχάκηδες", μου είπε, "όχι εσύ".

Εσύ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 15:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

PanosT

quote:
Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

...και το τότε ιερατείο τον αναθεματίζει μέχρι σήμερα!
Να τα λες όλα βρε!


Τα έχεις κάνει όλα μια μάζα μέσα στο μυαλό σου Αίολε οπότε αδυνατώ να σε βοηθήσω...

Ας βάλει ο Δίας το χέρι του.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 15:45:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 15:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης

Φίλε PanoT , πρέπει να αντιληφθης ότι η συνεχής παράθεση εκ μέρους σου ολόκληρων κατεβατών , που τελικά δεν τα διαβάζει κανένας , στην προσπάθειά σου να ταπεινώσης τον macedon , όχι μόνο δεν σε δικαιώνει , αλλά θα μπορούσα να πω ότι φέρνει και το αντίθετο αποτέλεσμα . Γι αυτό προσπάθησε να ηρεμήσης και να περιορίσης τις μακροσκελείς απαντήσεις σου . Απ' ότι παρακολουθώ , στο θέμα "Αιγυπτο - απορίες" έκανες μια καλή αρχή που με εξέπληξε ευχάριστα και ελπίζω να συνεχίσης έτσι . Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα όσα γνωρίζεις σχετικά με την γωνία των 51ο 50’ 26’’ . Αυτά τα ολίγα , και μη ξεχνάς ότι "Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"


Βρε Σωτήρη μου δεν αφήνεις τις συμβουλές κατά μέρος και κοίτα να υπογραμμίσεις ποια κομμάτια από τη σκαναρισμένη σελίδα του Σταγειρίτη ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ "έκανα γαργάρα", όπως ευθέως με ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΣ, αλλά επί ένα ΔΙΜΗΝΟ περίπου ΕΓΩ είμαι αυτός που σε ΚΥΝΗΓΑΩ να μου πεις ποια είναι αυτά επιτέλους.

Κατηγορείς κάποιον?
Δώσε και τα στοιχεία σου.

Εγώ δίνω κατεβατά στοιχείων αλλά σε ενοχλούν και δεν τα διαβάζεις όπως λες.

Δώσε μου εσύ τα στοιχεία σου εναντίον μου και εγώ θα τα διαβάσω με προσοχή είτε είναι κατεβατά είτε όχι.

Άντε μπράβο να σε δω Σωτήρη μου.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/06/2012 15:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 15:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
quote:

PanosT
quote:

Notirk
-Θα ήταν θράσος άραγε, αν ένας γέροντας-o Nοτιrk είναι αυτός- με ανύπαρκτη συγκρινόμενη με την δική σας μόρφωση έκανε μία σφήνα;

-‘’Το μέτρο της γνώσης, είναι η ταπεινοφροσύνη’’.
-‘’Το μέτρο της άγνοιας, είναι υπερηφάνεια’’


Αυτή είναι η Απόλυτη Σοφία την οποία αποδέχομαι ΠΛΗΡΩΣ καθώς είναι ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ...

Υ.Γ Τον άνθρωπο που είπε ότι "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" τον έστειλε το τότε Ιερατείο από εκεί που ήρθε λόγω ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ...

Ερευνάτε τας Γραφάς


-Εγώ πάντως, δεν είμαι ούτε Χριστιανός, ούτε άλλης θρησκείας οπαδός.

''Και η πιο τολμηρή επιστημονική φαντασία,ωχριά μπροστά στην φαντασία της φύσης''.



Ούτε υπέθεσα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2189941
Maintained by Digital Alchemy