ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αντί επιλόγου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2014, 19:10:57  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά από την τελευταία ανάρτηση του Aitherovamon κάθησα και το σκέφτηκα.

Θα ήθελα να δηλώσω πως αποσύρομαι από το σάιτ, όχι για παιδιάστικους λόγους τσατίλας(δηλαδή του τύπου "φεύγω κακοί" και τέτοια), αλλά για τους δυο ακόλουθους λόγους.

Ο πρώτος και λιγότερο σημαντικός. Κουράστηκα από την προσωπική αντιπαράθεση. Δεν μπορώ να δεχτώ την υποβάθμιση της προσωπικότητάς μου και των απόψεών του σε παιδικές και παραεπιστημονικές.

Ο δεύτερος και πολύ σημαντικότερος. Διέγνωσα ότι μέσα στην πολυτάραχη ζωή μας, έχουμε δημιουργήσει ένα σωρό φανταστικούς εχθρούς. Πέρα από προτροπές για αυτογνωσία κτλ., πιστεύω πως αυτή την στιγμή η Ελλάδα βράζει σαν ηφαίστειο. Οι Έλληνες(χριστιανοί και μη, δεξιοί και αριστεροί, παναθηναικοί και ολυμπιακοί) αλληλοτρώγονται, και απ' αυτό κάποιοι τρίτοι έχουν μεγάλο κέρδος. Δεν ξέρουμε τί μας φταίει, ποιος μας φταίει και θέλουμε να ξεσπάσουμε σε εκείνον που νομίζουμε εχθρό, συνήθως σε κάποιον αδύναμο που απλώς έχει διαφορετική κοσμοθέαση από εμάς.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια καλή πράξη, για να δείξω πως το πρόβλημα της ζωής μας δεν είναι ο Χριστιανισμός ή το Δωδεκάθεο. Να προτρέψω με αυτήν την πράξη μου άλλους Χριστιανούς, στο να μην έρχονται εδώ με επιθετικές διαθέσεις για κάτι που μισούν, και επίσης μη Χριστιανούς να αντιμετωπίζουν με περισσότερη επιείκεια τον Χριστιανισμό. Ας το δούμε πλέον ιδεολογικά το θέμα, ας εξετάσουμε τις ιδέες δίχως τα ιερατεία που εκπροσωπούν την καθεμία και προωθούν τον οπαδισμό.

Πρέπει πια να βάλουμε ένα τέλος σε αυτήν την ατελείωτη αντιπαράθεση σε χίλια δυο πράγματα, και να ενωθούμε απέναντι σε αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙ καταπατούν την ζωή μας. Κοινώς let us know our true enemy.

Πάντως θα ήθελα να πω ότι το σάιτ περιέχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα, και φυσικά είναι ευχάριστο να τα διαβάζω.

Σας ευχαριστώ.

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2014, 19:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος
Χριστο Ελ,
δεν χρειάζεται να φύγεις....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2014, 20:16:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χριστο Ελ,
δεν χρειάζεται να φύγεις....



παραβίαση της ποινής, αλλά το κρίνω αναγκαίο.

Αντί Χριστος Ελ, να αραδιάζεις "φιλιππικούς", προσπάθησε να αντικρούσεις με επιχειρήματα τον Aitherovamon και να αποκαταστήσεις, την "τιμή" σου!!!

Μπορείς να το κάνεις?
Σαφώς όχι.

Γιατί?
Επειδή ο Aitherovamon, είναι απόλυτα σωστός, απέναντι στις αιτιάσεις σου, οι οποίες το λογότερο που θα μπορούσε κανείς να χαρακτηρίσει, είναι αστικοί μύθοι.

Σημείωσε δε, το point!
Οι αστικοί μύθοι, δεν είναι αποδεκτοί απο νοήμονες ανθρώπους.

Υ.Γ
Αν φύγεις έτσι άδοξα, που θα βρίσκω εγώ να ξεσπάω?

Ο Χριστιανός Ορθόδοξος, δεν μου κάνει καρδιά, να τον πειράζω.Είναι εντελώς...απογειωμένος!

Κατα τα άλλα, θα επανέλθω στις 27/1

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 00:00:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κουράστηκα από την προσωπική αντιπαράθεση

Ναι αλλά μέσα απο αυτή την αντιπαράθεση...κάτι κερδίζεις φίλε μου.
Εγώ θα έλεγα οτι η επικοδομητική αντιπαράθεση, με επιχειρήματα, είναι στη ζωή κάτι σαν πυξίδα, σε χαλάει?

quote:
let us know our true enemy

Ναι μπράβο, σιγά να μην αφήσουνε να ξεκουκουλωθεί το αόρατο κτήνος με τα 100 μαστίγια, ο χειρότερος εχθρός φίλε μου είναι ο αόρατος ή τέλως πάντων ο ακαθόριστος παράγοντας Χ.

Πρέπει να ματώσεις διαννοητικά για να τον εντοπίσεις και ΑΝ αυτό συμβεί τότε το ποιό τρομακτικό είναι πως ίσως καταλάβεις οτι αποτελείς κομμάτι του εχθρού που κυνηγούσες.

Βιάζεσαι φίλε, μάλλον χρειάζεσαι ένα διάλειμα για να φρεσκαριστείς, ο κλειδαράς πάντως εδώ θα είναι, όποτε θες (μετά τις 12 τη νύκτα), βάρα το κουδούνι, το μαγαζί διανυκτερεύει.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 02:24:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

Και πολύ το άργησες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 07:19:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρίστος Έλ

Και πολύ το άργησες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ναι, η αλήθεια είναι πως κάπου δεν κολλάω σε φιλοσοφικούς, επιστημονικούς κύκλους πανεπιστημίων.

ΥΓ Σε περιμένω και εσένα για χέβυ μέταλ στην Ακρόπολη. Φέρε και την κιθάρα σου να αγωνιστούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 10:49:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μετά από την τελευταία ανάρτηση του Aitherovamon κάθησα και το σκέφτηκα.

Θα ήθελα να δηλώσω πως αποσύρομαι από το σάιτ, όχι για παιδιάστικους λόγους τσατίλας(δηλαδή του τύπου "φεύγω κακοί" και τέτοια), αλλά για τους δυο ακόλουθους λόγους.

Ο πρώτος και λιγότερο σημαντικός. Κουράστηκα από την προσωπική αντιπαράθεση. Δεν μπορώ να δεχτώ την υποβάθμιση της προσωπικότητάς μου και των απόψεών του σε παιδικές και παραεπιστημονικές.

Ο δεύτερος και πολύ σημαντικότερος. Διέγνωσα ότι μέσα στην πολυτάραχη ζωή μας, έχουμε δημιουργήσει ένα σωρό φανταστικούς εχθρούς. Πέρα από προτροπές για αυτογνωσία κτλ., πιστεύω πως αυτή την στιγμή η Ελλάδα βράζει σαν ηφαίστειο. Οι Έλληνες(χριστιανοί και μη, δεξιοί και αριστεροί, παναθηναικοί και ολυμπιακοί) αλληλοτρώγονται, και απ' αυτό κάποιοι τρίτοι έχουν μεγάλο κέρδος. Δεν ξέρουμε τί μας φταίει, ποιος μας φταίει και θέλουμε να ξεσπάσουμε σε εκείνον που νομίζουμε εχθρό, συνήθως σε κάποιον αδύναμο που απλώς έχει διαφορετική κοσμοθέαση από εμάς.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια καλή πράξη, για να δείξω πως το πρόβλημα της ζωής μας δεν είναι ο Χριστιανισμός ή το Δωδεκάθεο. Να προτρέψω με αυτήν την πράξη μου άλλους Χριστιανούς, στο να μην έρχονται εδώ με επιθετικές διαθέσεις για κάτι που μισούν, και επίσης μη Χριστιανούς να αντιμετωπίζουν με περισσότερη επιείκεια τον Χριστιανισμό. Ας το δούμε πλέον ιδεολογικά το θέμα, ας εξετάσουμε τις ιδέες δίχως τα ιερατεία που εκπροσωπούν την καθεμία και προωθούν τον οπαδισμό.

Πρέπει πια να βάλουμε ένα τέλος σε αυτήν την ατελείωτη αντιπαράθεση σε χίλια δυο πράγματα, και να ενωθούμε απέναντι σε αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙ καταπατούν την ζωή μας. Κοινώς let us know our true enemy.

Πάντως θα ήθελα να πω ότι το σάιτ περιέχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα, και φυσικά είναι ευχάριστο να τα διαβάζω.

Σας ευχαριστώ.


Χρίστος Ελ μην τα παρατάς, ο κάθε άνθρωπος βλέπει διαφορετικά τα πράγματα.

Μην σταματάς να δημιουργείς και να γράφεις αν θεωρείς αυτά που λες πρωτότυπες ιδέες, είναι η δικιά σου αντίληψη των πραγμάτων.

Και εγώ ενώ δεν έχω ασχοληθεί με τον επιστημονικό κλάδο σε άλλο θέμα έφαγα τα μούτρα μου, όταν είπα ότι η βαρύτητα για μένα είναι εικονική, και μέσα στο μυαλό μας, μετά όμως είδα ότι το εικονικά έχει ειπωθεί και από τον Δανέζη και επιβεβαιώθηκα ως προς την άποψη μου, ήταν δικιά μου όμως η επιβεβαίωση.

Βέβαια θα μου πεις όταν ειπώθηκε από εμένα το θεώρησαν ασυναρτησία, ενώ από τον Δανέζη όχι, είναι δύσκολο να θέτεις τέτοιες θεωρίες και να μπορέσει να σε αντιληφθεί ο άλλος, οι διαφωνίες υπάρχουν.

Βέβαια εσύ έγινες ακραίως σε κάποιες δηλώσεις και γιαυτό υπήρξε και τέτοια αντιπαράθεση, από την άποψη είσαι χριστιανός και λες τέτοια πράγματα;

Οπότε δεν είναι θέμα του ότι είσαι χριστιανός, ναι βέβαια σε αυτόν τον τίτλο υπάρχει προκατάληψη, αλλά έτσι είναι δεν φταίμε εμείς σε αυτό.

Ο χριστιανός έχει συνοδευθεί δυστυχώς από τον πιστό που πάει εξομολογείται και κάνει ότι του λέει ο Ιερέας πιστεύει ότι του έχει πει η εκκλησία και ούτω κάθε εξής, δεν είναι ότι το βλέπουν σαν ιδεολογία, όπως το να δηλώσεις άθεος.

Ναι την γνώμη μας μπορούμε να την πούμε αλλά δεν σημαίνει ότι θα περάσουμε και τις απόψεις μας, οπότε μην απογοητεύεσαι και συνέχισε.

Ήθελα να σου κάνω και μία ερώτηση εδώ και πολύ καιρό, ήθελα να σε ρωτήσω ταυτίζεις τον χριστιανισμό με το δωδεκάθεο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 15:41:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Μετά από την τελευταία ανάρτηση του Aitherovamon κάθησα και το σκέφτηκα.

Θα ήθελα να δηλώσω πως αποσύρομαι από το σάιτ, όχι για παιδιάστικους λόγους τσατίλας(δηλαδή του τύπου "φεύγω κακοί" και τέτοια), αλλά για τους δυο ακόλουθους λόγους.

Ο πρώτος και λιγότερο σημαντικός. Κουράστηκα από την προσωπική αντιπαράθεση. Δεν μπορώ να δεχτώ την υποβάθμιση της προσωπικότητάς μου και των απόψεών του σε παιδικές και παραεπιστημονικές.

Ο δεύτερος και πολύ σημαντικότερος. Διέγνωσα ότι μέσα στην πολυτάραχη ζωή μας, έχουμε δημιουργήσει ένα σωρό φανταστικούς εχθρούς. Πέρα από προτροπές για αυτογνωσία κτλ., πιστεύω πως αυτή την στιγμή η Ελλάδα βράζει σαν ηφαίστειο. Οι Έλληνες(χριστιανοί και μη, δεξιοί και αριστεροί, παναθηναικοί και ολυμπιακοί) αλληλοτρώγονται, και απ' αυτό κάποιοι τρίτοι έχουν μεγάλο κέρδος. Δεν ξέρουμε τί μας φταίει, ποιος μας φταίει και θέλουμε να ξεσπάσουμε σε εκείνον που νομίζουμε εχθρό, συνήθως σε κάποιον αδύναμο που απλώς έχει διαφορετική κοσμοθέαση από εμάς.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια καλή πράξη, για να δείξω πως το πρόβλημα της ζωής μας δεν είναι ο Χριστιανισμός ή το Δωδεκάθεο. Να προτρέψω με αυτήν την πράξη μου άλλους Χριστιανούς, στο να μην έρχονται εδώ με επιθετικές διαθέσεις για κάτι που μισούν, και επίσης μη Χριστιανούς να αντιμετωπίζουν με περισσότερη επιείκεια τον Χριστιανισμό. Ας το δούμε πλέον ιδεολογικά το θέμα, ας εξετάσουμε τις ιδέες δίχως τα ιερατεία που εκπροσωπούν την καθεμία και προωθούν τον οπαδισμό.

Πρέπει πια να βάλουμε ένα τέλος σε αυτήν την ατελείωτη αντιπαράθεση σε χίλια δυο πράγματα, και να ενωθούμε απέναντι σε αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙ καταπατούν την ζωή μας. Κοινώς let us know our true enemy.

Πάντως θα ήθελα να πω ότι το σάιτ περιέχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα, και φυσικά είναι ευχάριστο να τα διαβάζω.

Σας ευχαριστώ.


Χρίστος Ελ μην τα παρατάς, ο κάθε άνθρωπος βλέπει διαφορετικά τα πράγματα.

Μην σταματάς να δημιουργείς και να γράφεις αν θεωρείς αυτά που λες πρωτότυπες ιδέες, είναι η δικιά σου αντίληψη των πραγμάτων.

Και εγώ ενώ δεν έχω ασχοληθεί με τον επιστημονικό κλάδο σε άλλο θέμα έφαγα τα μούτρα μου, όταν είπα ότι η βαρύτητα για μένα είναι εικονική, και μέσα στο μυαλό μας, μετά όμως είδα ότι το εικονικά έχει ειπωθεί και από τον Δανέζη και επιβεβαιώθηκα ως προς την άποψη μου, ήταν δικιά μου όμως η επιβεβαίωση.

Βέβαια θα μου πεις όταν ειπώθηκε από εμένα το θεώρησαν ασυναρτησία, ενώ από τον Δανέζη όχι, είναι δύσκολο να θέτεις τέτοιες θεωρίες και να μπορέσει να σε αντιληφθεί ο άλλος, οι διαφωνίες υπάρχουν.

Βέβαια εσύ έγινες ακραίως σε κάποιες δηλώσεις και γιαυτό υπήρξε και τέτοια αντιπαράθεση, από την άποψη είσαι χριστιανός και λες τέτοια πράγματα;

Οπότε δεν είναι θέμα του ότι είσαι χριστιανός, ναι βέβαια σε αυτόν τον τίτλο υπάρχει προκατάληψη, αλλά έτσι είναι δεν φταίμε εμείς σε αυτό.

Ο χριστιανός έχει συνοδευθεί δυστυχώς από τον πιστό που πάει εξομολογείται και κάνει ότι του λέει ο Ιερέας πιστεύει ότι του έχει πει η εκκλησία και ούτω κάθε εξής, δεν είναι ότι το βλέπουν σαν ιδεολογία, όπως το να δηλώσεις άθεος.

Ναι την γνώμη μας μπορούμε να την πούμε αλλά δεν σημαίνει ότι θα περάσουμε και τις απόψεις μας, οπότε μην απογοητεύεσαι και συνέχισε.

Ήθελα να σου κάνω και μία ερώτηση εδώ και πολύ καιρό, ήθελα να σε ρωτήσω ταυτίζεις τον χριστιανισμό με το δωδεκάθεο;




Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Μαρία!

Όχι δεν έχω τίποτα με τα άτομα εδώ. Δεν με πειράζει τί πιστεύουν, θα ήμουν πολύ τρελός αν με πείραζε. Εγώ δεν ανήκω σε κανένα ιερατείο και μισώ την φανατίλα της κάθε εξουσίας, ξέρεις, αυτό το βλέμμα το "υπεράνω", που σε διατάζει με το "έτσι θέλω". Απλώς θεωρώ βλακεία να αλληλοτρωγόμαστε για το αν υπάρχει ο Ιησούς Χριστός ή οι εξωγήινοι. Για το αν υπάρχουν είτε οι άγγελοι, είτε οι Έψιλον που μας προστατεύουν. Είμαστε σαν τους βλάκες των γηπέδων έτσι. Έχεις δει πως οι ανεγκέφαλοι οπαδοί των γηπεδών ξεσπάνε όπου να' ναι, απλώς για να ξεσπάσουν; Αυτό είναι ότι χειρότερο και ΑΥΤΟ θέλει το σύστημα.

Το πιστεύεις σε όλο το ίντερνετ πως δεν έχω βρει ούτε μια συζήτηση που να μην έχει σταθεί στην αντικειμενικότητα; Ειδικά είχα γίνει άρρωστος με το youtube. Είχα κολλήσει με κάτι τύπους και αλληλοτρωγόμασταν για μέρες. Χιλιάδες posts.

Πράγματι πολλά πράγματα που έχω πει είναι μη επιστημονικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος ΠΡΕΠΕΙ να απορρίψει μια κοσμοθέαση εξαιτίας μου. Γιατί μπορεί να την υποστηρίζουν και αληθινοί επιστήμονες. Αν θέλει δηλαδή να ακούσει κάποιος για το Γεωκεντρικό Σύστημα, δεν θα ρωτήσει εμένα, αλλά θα πάει στον επιστήμονα που έχει γράψει βιβλία. Γιατί εγώ θα κάνω ένα σωρό λάθη, φυσικά και παραδέχομαι πως σφάλλω.

Αλλά αυτό που δεν κατάλαβε ο Αιθεροβάμον, και με χαρακτήρισε "άνθρωπο που θέλει να έχει γνώμη για τα πάντα", είναι πως ναι γουστάρω να έχω άποψη, αλλά δεν καίγομαι αν η άποψή μου είναι σωστή ή λάθος. Και αν βρίσκομαι σε άγνοια πάνω σε ένα θέμα, δεν θα νιώσω άσχημα αν μου την πουν οι πιο διαβασμένοι. Και αν κάνω λάθος... κάτι τρέχει στα γύφτικα που λέμε. Δεν το θεωρώ ντροπή. Ουδείς τέλειος. Καταλαβαίνω και την νοοτροπία και των πτυχιούχων όμως. Έχουν κοπιάσει και δεν θέλουν να θεωρηθεί ο κόπος τους χαμένος. Τόσο διάβασμα ρίξανε.

Όμως κοίτα να δεις, που ισχύει εκείνο που λες. Δηλαδή καθένας θα έχει άλλη άποψη. Δυο επιστήμονες ας πούμε διαβάσανε πολύ, και τελικά καταλήξανε σε αντιφατικά συμπεράσματα. Σχετικά με αυτό που λες για την βαρύτητα, ναι και πολύ επιστήμονες υποστηρίζουν αυτό που λες, μάλιστα είχα στείλει το κεφάλαιο ενός γεωκεντριστή επιστήμονα πάνω σε αυτό - To be pression or to be gravity.

Φυσικά και θα σας διαβάζω, είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις.
Απλώς θέλω να ξεκουραστώ λίγο, αντί να ποστάρω δηλαδή σε πολλά σάιτ, να διαβάζω. Φυσικά και έχουμε πολλά να μάθουμε, κανείς δεν είναι ξερόλας. Δεν είπα ότι ξέρω τα πάντα. Θα ήταν πολύ γελοίο κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ
σχολιο 1

..ο σοφος ανθρωπος Χριστο φαινεται απο τον τροπο που αντιμετωπιζει αντιξοα περιβαλλοντα αντιρρητικα κι εχθρικα των ιδεων και πραξεων του...

....αν ειναι αοπλος δειχνει υποκριτικη υποταγη κι υπακοη σε εκεινους που ειναι οπλισμενοι και δε το βαζει στα ποδια απο την στιγμη που τον ενδιαφερει να μπολιασει με τις ιδεες του μια περιχη διαλογου και κινησης ιδεων για παραδειγμα ...η μια ολοκληρη κοινωνια ...που αποτελει πεδιο καταληψης πανοπλων εχθρων των ιδεων του ...

....εισαι πιο χρησιμος περισσοτερο χρησιμος μεσα σε μια τεΤοια κοινοτηα παρα εξω απο αυτην..


ΤΟΤΕ

... δειξε υποταγη και γινε υποκριτης μπροστα στους οπλισμενους και να γνωριζεις οτι η υποκρισια σου μερικες φορες μπορει να παραξει πολυ περισσοτερους καρπους απο την ευθυτητα και ειλικρινεια .....

... να παιζεις του εχθρους με τα ψεματα σου και τους μυθους σου ...

...να συμβιβαζεσαι φαινομενικα για να τους κρατας σε αποσταση ασφαλειας ...κι αν ποτε αποκτησεις και συ ""οπλα"" δωσε ενα μαθημα δικαιοσυνης στους εχθρους οχι ομως κι εκδικησης αποδεικνυωντας την ηθικη ανωτερωτητα σου ,,,

...οταν η αληθεια σου κινδυενευει απο εχθρους αυτα να κανεις ...

...κι επιπλεον ειμαστε τοσοι οι συνδιαιτημονες που μοιραζομαστε τις ιδεες εδω μεσα θα ηταν προσβολη για μας η εγκαταλειψη ενος "διαφωτιστη" για να σε πουμε ετσι ...

αμμαν!!!......

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 23/01/2014 17:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 18:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...κι επιπλεον ειμαστε τοσοι οι συνδιαιτημονες που μοιραζομαστε τις ιδεες εδω μεσα θα ηταν προσβολη για μας η εγκαταλειψη ενος "διαφωτιστη" για να σε πουμε ετσι ...

Κορυφαίο τρολάρισμα! Προσκυνώ ταπεινά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 19:00:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

σχολιο 1

..ο σοφος ανθρωπος Χριστο φαινεται απο τον τροπο που αντιμετωπιζει αντιξοα περιβαλλοντα αντιρρητικα κι εχθρικα των ιδεων και πραξεων του...

....αν ειναι αοπλος δειχνει υποκριτικη υποταγη κι υπακοη σε εκεινους που ειναι οπλισμενοι και δε το βαζει στα ποδια απο την στιγμη που τον ενδιαφερει να μπολιασει με τις ιδεες του μια περιχη διαλογου και κινησης ιδεων για παραδειγμα ...η μια ολοκληρη κοινωνια ...που αποτελει πεδιο καταληψης πανοπλων εχθρων των ιδεων του ...

....εισαι πιο χρησιμος περισσοτερο χρησιμος μεσα σε μια τεΤοια κοινοτηα παρα εξω απο αυτην..


ΤΟΤΕ

... δειξε υποταγη και γινε υποκριτης μπροστα στους οπλισμενους και να γνωριζεις οτι η υποκρισια σου μερικες φορες μπορει να παραξει πολυ περισσοτερους καρπους απο την ευθυτητα και ειλικρινεια .....

... να παιζεις του εχθρους με τα ψεματα σου και τους μυθους σου ...

...να συμβιβαζεσαι φαινομενικα για να τους κρατας σε αποσταση ασφαλειας ...κι αν ποτε αποκτησεις και συ ""οπλα"" δωσε ενα μαθημα δικαιοσυνης στους εχθρους οχι ομως κι εκδικησης αποδεικνυωντας την ηθικη ανωτερωτητα σου ,,,

...οταν η αληθεια σου κινδυενευει απο εχθρους αυτα να κανεις ...

...κι επιπλεον ειμαστε τοσοι οι συνδιαιτημονες που μοιραζομαστε τις ιδεες εδω μεσα θα ηταν προσβολη για μας η εγκαταλειψη ενος "διαφωτιστη" για να σε πουμε ετσι ...

αμμαν!!!......

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 23/01/2014 17:52:55


Σε ευχαριστώ και εσένα Μύθηρα πάρα πολύ.

Απλώς να πω ότι δεν είμαι "διαφωτιστής" και υστερώ σε γνώσεις απ' όλα τα μέλη εδώ μέσα. Δεν με πειράζει αυτό, γιατί δεν θέλω δόξα, τιμές και παράσημα για τις γνώσεις μου. Γενικώς δεν θέλω αναγνώριση. Δεν ήρθα για να γράψω διαγώνισμα ή να την πω.

Εγώ την σκέφτομαι την γνώση σαν κάτι που μπορεί να μας βοηθήσει στην ζωή μας, παρά σαν κάτι που σχετίζεται με την ανταγωνιστικότητα. Πω ρε παιδί μου ανταγωνιστικότητα στις σχολές. Τί κακό είναι αυτό;

Μην φοβάσαι, δεν παραδίδω τα όπλα μου και δεν γίνομαι έρμαιο κανενός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 21:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Όλο και φλερτάρεις με την ιδέα να μας αφήσεις αγαπητέ Χρίστος Έλ

Πραγματικά, γιατί*;


*
- γιατί φλερτάρεις με την ιδέα;
- γιατί να μας αφήσεις;
- γιατί δείχνεις να φλερτάρεις με την ιδέα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 23:35:50  Εμφάνιση Προφίλ
Σε έναν επίλογο, για να είναι ολοκληρωμένος,
δεν μπορεί να λείπει το κυρίως θέμα.

Στο παρακάτω link, ο λόγος που αποχωρεί το μέλος Χρίστος Έλ:
Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"

Για να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα
και σε καμιά περίπτωση "αντί απολογίας", μια και πολυδιαφημίστηκε το username μου.
Κι ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του


Χρίστος Έλ, είτε παραμείνεις στο esoterica είτε όχι,
επεξεργάσου λίγο την παρακάτω πληροφορία:
Forum = δημοσιοποίηση ιδεών-> ανταλλαγή απόψεων-> διάλογος-> κριτική
Site/blog = ανάρτηση ιδεών/απόψεων/μανιφέστων/οραμάτων κι οτι άλλο μπορεί να έχει ο μπαξές του καθενός. and thats all




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 00:13:00  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστο Ελ διάβασα το θέμα, διαφωνώ και με σένα και με τον Αιθεροβάμων, αλλά δεν νομίζω ότι θα βάλω και τα κλάμματα επειδή το βλέπουμε αλλιώς. Το να έχεις μια άποψη και να έχεις το θάρρος να την εκφράσεις, να ακούσεις κάτι που δεν ήξερες και να αναθεωρήσεις είναι αυτό που κάνει τα φόρουμ εποικοδομητικά. Για μένα μην ασχολείσαι με το ύφος του καθενός, αλλά με το τι γράφει. Αν σου αρέσει κράτα το, αν όχι πέτα το. Μην ξενερώνεις και μην ασχολείσαι με το πόσο διαβασμένος είναι ο καθένας, η "ιδέα" δεν αποτελεί κεκτημένο κανενός σπουδαγμένου. Εχω πιάσει οικονομικές συζητήσεις με σπουδαγμένους οικονομολόγους και δεν ξέραν από που να φύγουνε.Και αν πέρναμε μόνο το τι λέει η επιστήμη δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει και το εσωτέρικα νομίζω..

Αυτό που γράφει ο Αιθεροβάμων στο τέλος είναι σωστό:
Forum = δημοσιοποίηση ιδεών-> ανταλλαγή απόψεων-> διάλογος-> κριτική

Χωρίς κριτική δεν κερδίζουμε τίποτα. Οπως και να χει καλή εσωτερική αναζήτηση :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:02:51  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα φίλε.

Μπορεί οι απόψεις μας να αποκλίνουν και ενδεχομένως να υπήρξαν και ακραίες τοποθετήσεις εκατέρωθεν και αμφιπλεύρως.

Εγώ θα σου έλεγα, άραξε, κάνε τις βόλτες σου, πέρνα καλά, ηρέμησε μην αγχώνεσαι και όποτε έχεις κέφι και όρεξη, φτιάξε έναν καφέ, άραξε στο κομπυούτερ και γράψε μας τις απόψεις σου.

Κουβέντα να γίνεται και πάντα θα βγαίνει κάτι καλό για όλους τους συμετέχοντες και μη.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:18:13  Εμφάνιση Προφίλ
Γουσταρήσατε το τρολάρισμα της Μηθύρας, sort of speak, και δίνετε ρέστα, έ?

Edited by - DSM on 24/01/2014 02:27:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:29:02  Εμφάνιση Προφίλ
Τι χαμπάρια DSM?
Αϋπνίες έχουμε?

Καλά εντάξει, εγώ βαράω διανυκτέρευση λόγω επαγγέλματος?

Εσύ, πως κι' έτσι?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:30:37  Εμφάνιση Προφίλ
Κι εγώ, λόγω επαγγέλματος, κλειδαρά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:42:33  Εμφάνιση Προφίλ
Εκτρέφω φωσφορίζοντα κυανά μιζεροσαυρίδια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 02:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

http://www.youtube.com/watch?v=haN2aqCFLlQ

Αφιερωμένο στον θεματοθέτη. Εσύ μπορεί να μην το γνωρίζεις, αλλά είσαι απίστευτη πηγή έμπνευσης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 03:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κοίτα φίλε.

Μπορεί οι απόψεις μας να αποκλίνουν και ενδεχομένως να υπήρξαν και ακραίες τοποθετήσεις εκατέρωθεν και αμφιπλεύρως.


Ναι, αλλά
1)είτε υπάρχει ο Δίας, είτε αυτός και ότι λέγεται γι' αυτόν είναι "just a myth", δηλαδή ψέμμα. Δεν είναι δυνατόν όταν μιλάει ο Χρίστος Έλ για τους μύθους του Δία, αυτός και οι μύθοι του να είναι ψέμμα, αλλά όταν μιλάει κάποιος άλλος διακεκριμένος να είναι υπέρτατες συμπαντικές αλήθειες.

2)είτε ισχύει το Γεωκεντρικό σύστημα, είτε δεν ισχύει. Δεν είναι δυνατόν το Γεωκεντρικό σύστημα να ισχύει για τους αστρολόγους, και όταν μιλάει ο Χρίστος Έλ να είναι ένα τρανταχτό ψέμα που ανήκει στο παρελθόν. Δεν γίνεται να ισχύουν ταυτόχρονα δυο αντιφατικά πράγματα. Αν το Γεωκεντρικό Σύστημα ΔΕΝ ισχύει, ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ σαν χάρτινος πύργος όλη η αστρολογία, διότι απλά η Γη δεν είναι ακίνητο κέντρο γύρω από το οποίο περιστρέφονται 7 πλανήτες(ανάμεσά τους και ο Ήλιος)!

3) Και όπως σωστά λες δεν είναι δυνατόν οι απόψεις μου να θεωρούνται ακραίες από άτομα που πιστεύουν στους εξωγήινους, στους Δρακονιανούς με το σαυρικό dna, στους πλανήτες που έχουν νοημοσύνη, σε κούφια Γη, στην Μετενσάρκωση κτλ. Θα πει κάποιος πως όλα αυτά είναι επιστήμη που απλώς δεν έχει γίνει ακόμη αποδεκτή από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα, ε και αυτά που λέω υποστηρίζονται από μειονότητα επιστημόνων. Εγώ δεν τα θεωρώ ακραία αυτά που λένε, γιατί λοιπόν τα δικά μου να θεωρούνται ακραία;

Βλέπεις την υποκρισία φίλε μου;

Και για όλα αυτά, τον λόγο τον έχουν δώσει η Μύθηρα και η Μαρία. Όταν το λέμε εμείς είναι μαλακία, όταν το λέει ο πτυχιούχος αρχίζει και γίνεται πιστευτό. Μα και ότι λέμε λοιπόν, υποστηρίζετε πάλι από επιστήμονες, ανεξάρτητα αν αυτοί που τα λένε είναι μειοψηφία.


quote:

Εγώ θα σου έλεγα, άραξε, κάνε τις βόλτες σου, πέρνα καλά, ηρέμησε μην αγχώνεσαι και όποτε έχεις κέφι και όρεξη, φτιάξε έναν καφέ, άραξε στο κομπυούτερ και γράψε μας τις απόψεις σου.

Συμφωνώ. Δεν ζήτησα κατάργηση του username μου. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στο θέμα αυτό για να μην κουράζω τους διαχειριστές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 10:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
1)είτε υπάρχει ο Δίας, είτε αυτός και ότι λέγεται γι' αυτόν είναι "just a myth", δηλαδή ψέμμα.
Μέγα λάθος!
Πρέπει κάποτε να σταματήσει αυτή η αγραμματοσύνη που παράγουν τα ΜΜΕ και αναπαράγονται αφελώς από εμάς.
"Μύθος" = άποψη, γνώμη, ενίοτε ιστορία. (Μηδενί δίκην δικάσης πριν αμφί μύθον ακούσης)

Η λέξη "μύθος" ΔΕΝ σημαίνει ψέματα ή παραμύθια.

Με το συμπάθειο για την παρέμβαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 14:07:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
1)είτε υπάρχει ο Δίας, είτε αυτός και ότι λέγεται γι' αυτόν είναι "just a myth", δηλαδή ψέμμα.
Μέγα λάθος!
Πρέπει κάποτε να σταματήσει αυτή η αγραμματοσύνη που παράγουν τα ΜΜΕ και αναπαράγονται αφελώς από εμάς.
"Μύθος" = άποψη, γνώμη, ενίοτε ιστορία. (Μηδενί δίκην δικάσης πριν αμφί μύθον ακούσης)

Η λέξη "μύθος" ΔΕΝ σημαίνει ψέματα ή παραμύθια.

Με το συμπάθειο για την παρέμβαση.



Γεια σου Αίολε. Έχεις δίκιο.

Ο Αιθεροβάμον μου απάντησε το "just a myth", όταν του είπα ότι ο Δίας άφησε 2 αετούς από τα πέρατα του σύμπαντος και συναντήθηκαν στους Δελφούς της Ελλάδας, που θεωρήθηκε έτσι κέντρο, ομφαλός του κόσμου.

Η φράση "just a myth" και συγκεκριμένα το "just" δείχνει έλλειψη πίστης στους μύθους και χαρακτηρισμό τους ως ψεύδη. Δικαίωμα του καθενός.

ΑΛΛΑ! Δεν μπορεί ένας να συμφωνήσει με τον Αιθεροβάμον και έπειτα να πει πως οι μύθοι κρύβουν αλήθειες. Γιατί τότε αντιφάσκει.

Και να σου απαντήσω και εσένα και της Μαρίας, σχετικά με τον συσχετισμό Δωδεκαθέου - Χριστιανισμού. Δεν τα ταυτίζω, αλλά υπάρχουν τρομερές ομοιότητες που οφείλονται, αμ που άλλου στην κοινή και πανανθρώπινη θρησκευτική σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 14:29:40  Εμφάνιση Προφίλ
Α και που είσαι Αίολε.

Μπορεί να διαφωνούμε σε διάφορα θέματα, αλλά είμαι εδώ για να ακούω τις απόψεις σου.

Καταλαβαίνω το "αμάν" της Μύθηρα. Δεν είναι ανάγκη να εγκαταλείψουμε το σάιτ, επειδή κάποιοι γιουχάρουν τις απόψεις μας. Δικαίωμά τους, ας κάνουν ότι νιώθουν, ας γελάσουν με την ψυχή τους.

Και εμείς ας κάνουμε αυτό που νιώθουμε, χωρίς να δίνουμε εξηγήσεις. Οπότε γουστάρεις γράψε. Το ίδιο θα πρότεινα και στον Ευμένη, αλλά δεν έχω mail του.

Τα λέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 14:50:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Ναι, αλλά
1)είτε υπάρχει ο Δίας, είτε αυτός και ότι λέγεται γι' αυτόν είναι "just a myth", δηλαδή ψέμμα. Δεν είναι δυνατόν όταν μιλάει ο Χρίστος Έλ για τους μύθους του Δία, αυτός και οι μύθοι του να είναι ψέμμα, αλλά όταν μιλάει κάποιος άλλος διακεκριμένος να είναι υπέρτατες συμπαντικές αλήθειες.



Εισαι πολυ εγωιστης !!!

ρε συ χρηστο γιατι δεν βλεπεις και την αλλη πλευρα
για να εισαι δικαιος;

Οταν μιλαει καποιος που θεωρει τον Χρηστιανισμο
και γενικα τον θεο σου σαν Μυθο ειναι διαβολικος
κια εγω δεν ξερω τι ...
Αλλα οταν μιλαει καποιος Πιστος που ταιριαζει
στα δικα σου πιστευω ειναι αυτοματα σωστος!!!

* "θεμα με γεωκεντρικο συστημα"

quote:

2)είτε ισχύει το Γεωκεντρικό σύστημα, είτε δεν ισχύει. Δεν είναι δυνατόν το Γεωκεντρικό σύστημα να ισχύει για τους αστρολόγους, και όταν μιλάει ο Χρίστος Έλ να είναι ένα τρανταχτό ψέμα που ανήκει στο παρελθόν. Δεν γίνεται να ισχύουν ταυτόχρονα δυο αντιφατικά πράγματα. Αν το Γεωκεντρικό Σύστημα ΔΕΝ ισχύει, ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ σαν χάρτινος πύργος όλη η αστρολογία, διότι απλά η Γη δεν είναι ακίνητο κέντρο γύρω από το οποίο περιστρέφονται 7 πλανήτες(ανάμεσά τους και ο Ήλιος)!

Εισαι εγωιστης !!!

τι ακριβως κανουν οι Αστρολογοι ;
παρατηρουν πως επιρεαζει η ενεργεια των πλανητων
τους ανθρωπους σε σχεση με παρατηρηση απο την Γη

Η αστρονομια απ οτην αλλη εξεταζει την ολικη κινιση των
πλανητων γυρω απο το κεντρο του γαλαξια !!!

εαν δεν μπορεις να κατανοησεις την διαφορα μεταξυ
αστρονομιας και Αστρολογιας αυτο αποτελει δικο σου προβλημα
για να το "τσαμπουνας" εδω σαν δικαιολογιμενο παραπονο.

http://el.wikipedia.org/wiki/Αστρολογία




quote:

3) Και όπως σωστά λες δεν είναι δυνατόν οι απόψεις μου να θεωρούνται ακραίες από άτομα που πιστεύουν στους εξωγήινους, στους Δρακονιανούς με το σαυρικό dna, στους πλανήτες που έχουν νοημοσύνη, σε κούφια Γη, στην Μετενσάρκωση κτλ. Θα πει κάποιος πως όλα αυτά είναι επιστήμη που απλώς δεν έχει γίνει ακόμη αποδεκτή από την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα, ε και αυτά που λέω υποστηρίζονται από μειονότητα επιστημόνων. Εγώ δεν τα θεωρώ ακραία αυτά που λένε, γιατί λοιπόν τα δικά μου να θεωρούνται ακραία;

παλι εγωιστης !!!

Δεν ξερω καποιον που πιστευει στους εξωγιηνους,
στους δρακονιανους, στην κουφια γη , σε πλανητες
με νοημοσηνη , να θεωρει την γη ακινιτη!!!!

Το θεμα νε την μετασαρκωση το αφησα απ'εξω
μιας που εινια θεμα "θρησκειας " , ενδεχωμενως για
καποια ατομα να ειναι και το θεμα εξωγηινοι τετοιας
κατηγοριας απλα για εσενα σαν Χριστιανο με γενικη
εννοια( μετα απο παραδοχη σου σχετικα) θα μπορουσε
ο θεος να εχει και αλλου "εκλεκτους"¨...

quote:

Βλέπεις την υποκρισία φίλε μου;


δεν ξερω εαν την βλεπει το ατομο στο
οπιο αναφερεσαι αλλα εγω σιγουρα την διακρινω!!!

quote:

Και για όλα αυτά, τον λόγο τον έχουν δώσει η Μύθηρα και η Μαρία. Όταν το λέμε εμείς είναι μαλακία, όταν το λέει ο πτυχιούχος αρχίζει και γίνεται πιστευτό. Μα και ότι λέμε λοιπόν, υποστηρίζετε πάλι από επιστήμονες, ανεξάρτητα αν αυτοί που τα λένε είναι μειοψηφία.


Παλι εγωιστης !!!!
Η Μυθηρα και η Μαρια ειναι αλλοι χρηστες του φορουμ !!!

περα απ οτο γεγονος οτι ειναι αλλοι χρηστες η Μυθηρα
δηλωνει οτι ειναι Φυσικος και ξερεις τι υποννοει κατι τετοιο
ετσι;
Ναι καλα καταλαβες.... ΠΤΥΧΙΟ !!!!!!

Το γεγονος οτι βλεπεις ομαδες στο φορουμ με τους "μεν" και
τους "δεν"
μπορει να παραγει δυστηχως δυο πιθανοτητες ...

1)βλεπεις μονο φιλιες ιδεες και εκθρικες
αρα αντιστοιχες φιλιες κια εκθρικες ομαδες
σε ενα ανωνυμο φορουμ , πραγμα που ειναι εντελως παραλογο

Ακομη και καποιες γνωριμιες σε προσοπικο επιπεδο
μεταξυ των χρηστων να υπαρχουν αυτες θα ειναι σε
τετοιο επιπεδφο που θεωρουνται αμηλητεες
για να θεωρεις φιλιες και εκθρικες ομαδες σαν αυτη
που εσφαλμενα διμιουργησες με την αναφορα
της ΜΥΘΗΡΑ και της ΜΑΡΙΑ

2)Το δευτερο ειναι το κακο μιας που για να κανεις
χρηση ονοματων αλλων Χρηστων σημαινει οτι ειναι στην
ομαδα σου και το κανεις με επιγνωση τι κανεις...

( Μυθηρα και μαρια συγνμη ειναι απλα θεμα αναλυσης
δεν τοι πιστευω απλα πρεπει να το γραψω σαν ενδεχωμενο)

Χρηστο Ελ βλεπεις λοιπον γιατι εισαι εγωιστης ;
τα βλεπεις μονοπλευρα !!!

θεωρεις τον εαυτο σου ερευνητη( δικη σου παραδοχη)
και δεν γνωριζεις τις εννοιες και την ιστορικη εξελιξη
του πεδιου με το οποιο θα ασχοληθεις ερευνητικα .

ελπιζω να κατανοεις οτι αναφερωμαι στο θεμα με το γαιοκεντρικο
συστημα που υποστιριζεις , και το κανω συγκεκριμενα μιας που
αναφερεσαι συγκεκριμενα σε αυτο στο νουμερο 2 της αριθμησης σου .



__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 14:59:32  Εμφάνιση Προφίλ
" Χελώνη καὶ λαγωὸς περὶ ὀξύτητος ἤριζον. Καὶ δὴ προθεσμίαν στήσαντες τοῦ τόπου ἀπηλλάγησαν. Ὁ μὲν οὖν λαγωὸς διὰ τὴν φυσικὴν ὠκύτητα ἀμελήσας τοῦ δρόμου πεσὼν παρὰ τὴν ὁδὸν ἐκοιμᾶτο. ἡ δὲ χελώνη συνειδυῖα ἑαυτῇ βραδύτητα οὐ διέλιπε τρέχουσα καὶ οὕτω κοιμώμενον τὸν λαγωὸν παραδραμοῦσα ἐπὶ τὸ βραβεῖον τῆς νίκης ἀφίκετο.
Ὁ λόγος δηλοῖ, ὅτι πολλάκις φύσιν ἀμελοῦσαν πόνος ἐνίκησεν.
"

Είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να πιστέψει τον παραπάνω μύθο.
Προσωπικά τον αποδέχομαι ως μύθο και κανείς δεν πρόκειται να με πείσει για το αντίθετο.
χωρίς βέβαια να παραβλέπω τον ηθικοδιδακτικό και αλληγορικό του χαρακτήρα.

Πιο απλά, Χριστος Ελ,
αν είχες ενστάσεις για το αν ισχύουν στο ακέραιο οι μύθοι με τους Ολύμπιους θεούς,
δεν είχες παρά να συνεχίσεις τη συζήτηση εκθέτοντας τα επιχειρήματα σου
και οχι να βρεθούμε εδω να κουβεντιάζουμε για μύθους,
απο τη στιγμή που το θέμα ουσιαστικά το άνοιξες... αντί αποχαιρετισμού

Λοιπόν, δέξου και το δικό μου αντίο
και ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω για να αποδείξω για ακομη μια φορά οτι δεν είμαι ελέφαντας



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 15:02:19  Εμφάνιση Προφίλ

Χρηστος Ελ
quote:

ΑΛΛΑ! Δεν μπορεί ένας να συμφωνήσει με τον Αιθεροβάμον και έπειτα να πει πως οι μύθοι κρύβουν αλήθειες. Γιατί τότε αντιφάσκει.




εισαι για μια ακομη φορα πολυ λαθος !!!

Δεν μου λες οι ιστορεις τη παραδοσης μας
σαν Ελληνες , αν και υπερβολικες σε πολλα
σημεια δεν περιεχουν αληθεις μεσα τους ;

αλλα ειπαμε ενα το πεις εσυ ειναι βλακεια
( οπως τουλαχιστον θεωρεις οτι κανουμε οι κακοι)
και εαν το πει καποιος αλλος , καλη ωρα
ο Αιθεροβαμον ειναι παλι αντιφατικο
( οπως παλι θεωρεις εσυ)

τι εγινε Χρηστο Ελ αρχισες να κρινεις και εσυ ;
Ρε ποσο εγωιστης εισαι τελικα ;

θεωρεις κακο που αποριπτουμε τι γραφεις εσυ
και παραλληλα θελεις να εχεις το δηκαιωμα
να κρινεις και να θεωρεις και εσυ αντιφατικο
κατι συνφωνα με την αποψη σου ...

αλλα κατα τα αλλα ειμαστε οι σπουδαγμενοι
και τα αλλα ωραια που εγραφες ...

Εισαι πολυ Εγωιστης !!!!
και δυστηχως εχεις το μειονεκτημα της
Επαρσης !!!


Βλεπεις ποσο εγωιστικα το προσεγκιζεις τι


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;

Edited by - gewkwn on 24/01/2014 15:03:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 15:17:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

Και ένα τραγουδάκι αφιερωμένο στους μορφωμένους και τους υπερασπιστές της μόρφωσης.

We don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey teacher leave them kids alone
All in all it's just another brick in the wall
All in all you're just another brick in the wall

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 15:25:21  Εμφάνιση Προφίλ
Κι επειδή το βασικό θέμα με εσένα είναι πως είσαι ημιμαθής και φασιστορατσιστοτσαρλατάνος:

Are there any queers in the theater tonight?
Get them up against the wall!
There's one in the spotlight, he don't look right to me,
Get him up against the wall!
That one looks Jewish!
And that one's a coon!
Who let all of this riff-raff into the room?
There's one smoking a joint,
And another with spots!
If I had my way,
I'd have all of you shot!

Από τον ίδιο δίσκο, γάντι ζηλευτό για όλους της συνομοταξίας σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 15:51:00  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποιος Εβραίος έσφαζε και έκλαιγε πως τον σφάζανε.

Αν σιχαίνομαι ένα πράγμα στη ζωή είναι η

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ

Συνεχίστε να παίζετε καλά τον ρόλο σας στο θέατρο της ζωής!

Εγώ είμαι Έλληνας Χριστιανός από την γενιά του Ηρακλή και δεν προσκυνώ κατουρημένες ποδιές, ούτε χαμογελάω σε κανέναν αφέντη.

Δεν συμβιβάζομαι με κανέναν. Ελεύθερος γεννήθηκα, ελεύθερος θα πεθάνω.

Αντίο σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=haN2aqCFLlQ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy