ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι;.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι; Πότε δεν είσαι;


Ποιος εισαι;Τι εισαι;
"Ειμαι τεκνο της γης και του εναστρου ουρανου.Ομως η καταγωγη μου ειναι ουρανια"
(Απο την Ορφικη διδασκαλια, αποσπασμα απο τις ΧΡΥΣΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ).

Φιλε μου Ελευθερε, στα λοιπα ερωτηματα, "Που εισαι, ποτε εισαι, ποτε δεν εισαι",κατα τη γνωμη μου θα ηταν ατελης οποιαδηποτε απαντηση που θα προσδιοριζεται ΜΟΝΟ απο απο χωροχρονικες αναφορες.
Θα μπορουσαμε να τολμησουμε καποιες απαντησεις στα πλαισια του τετραδιαστατου συμπαντος.
Ομως θαταν ελλειπεις, γιατι, το συμπαν ΔΕΝ ειναι τετραδιαστατο, αλλα, ΠΕΝΤΑΔΙΑΣΤΑΤΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 15:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός είσαι;..............ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ....ΑΓΑΠΗ......
Τι είσαι; ........... .ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ....ΑΓΑΠΗ......
Πού είσαι; ..........ΣΤΗ ΓΗ ΙΣΩΣ......ΜΑ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ......
Πότε είσαι; ......ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ..... ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ......
Πότε δεν είσαι;........ΠΑΝΤΑ......... ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ......

ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ .....ΛΟΓΙΚΗ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 19:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος, έχω λίγο ΧΡΟΝΟ *(Άρα δεν είμαι εδώ… μαζί σας)….και αυτά που συζητάμε θέλουν σκέψη! .. Μπορεί όμως και να δούλευα….μα με τη σκέψη να ήμουν εδώ….σε ότι συζητάμε!!!

Βλέπεις…ο παρών απών…. του εαυτού μας? Συμβαίνει σε πολλούς!

Μιλώντας για ΧΡΟΝΟ εννοώ τον Ψυχολογικό χρόνο (έτσι βλέπω τον εαυτό) Πχ ο πονεμένος είναι με τον πόνο του…(ας είναι σε πλατειά με χιλιάδες κόσμο, αυτός με τις σκέψεις είναι αλλού….(απών….πονάει!) Ηράκλειτος

Θα επανέλθω….

Ήλιε, σε ευχαριστώ για το χαιρέτισμα αλλού…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 02:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλης:
quote:
Θα μπορουσαμε να τολμησουμε καποιες απαντησεις στα πλαισια του τετραδιαστατου συμπαντος.
Ομως θαταν ελλειπεις, γιατι, το συμπαν ΔΕΝ ειναι τετραδιαστατο, αλλα, ΠΕΝΤΑΔΙΑΣΤΑΤΟ...

Ε τότε δώσε απαντήσεις στα πλαίσια του πενταδιάστατου σύμπαντος βρε Πασχάλη μου που θά τανε και πλήρεις. Εντάξει στα σοβαρά τώρα. Ποιές είναι οι πέντε διαστάσεις του σύμπαντος; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, τί είναι αυτή η περιβόητη αγάπη που δεν κατάφερε ακόμη το μυαλό μου να συλλάβει; Ίσως με βοηθήσεις λίγο αν μου αναφέρεις ένα περιστατικό από την ιστορία γεμάτο αγάπη και ένα από το οποίο απουσίαζε εντελώς η αγάπη.

ΠΛΑΤΩΝΑ αντί σχολίου, σε χαιρετώ.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 10:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, τί είναι αυτή η περιβόητη αγάπη που δεν κατάφερε ακόμη το μυαλό μου να συλλάβει; Ίσως με βοηθήσεις λίγο αν μου αναφέρεις ένα περιστατικό από την ιστορία γεμάτο αγάπη και ένα από το οποίο απουσίαζε εντελώς η αγάπη.


Ελέυθερε αυτή η αγάπη είναι πράγματι περιβόητη. Το μυαλό σου δεν κατάφερε να την συλλάβει και ούτε και πρόκειται να τη συλλάβει γιατί δεν συλλαμβάνεται και ειδικά με το μυαλό. Σου μίλησα με ψυχική διάθεση και ήμουν ξεκάθαρος ότι δεν μπορώ να απαντήσω στον ορθολογισμό σου. Εάν κάτι προσέλαβες δέξου το ή απόρριψε το. Διαφορετικά προσπέρασε το.
Σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας ένα χάδι από τον άνθρωπο προς τη κτίση ένα απλό ευχαριστώ γιατί υπάρχω είναι για εμένα αγάπη.....
Κάθε στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας χωρίς σεβασμό στη ψυχή είναι η έλλειψη της......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιές είναι οι πέντε διαστάσεις του σύμπαντος;
Ελεύθερος


Προφανως φιλε μου Ελευθερε, οι τεσσερις διαστασεις ειναι οι γνωστες,ΧΩΡΟΣ (μηκος,πλατος,υψος) και ΧΡΟΝΟΣ. Απο τα πρωτα χρονια της κβαντικης αντιληψης του κοσμου, η Φυσικη βρεθηκε σε ενα απο τα μεγαλυτερα παραδοξα.

Ολα ξεκινησαν απο τη μνημειωδη φραση του Αϊνσταϊν, "Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΖΑΡΙΑ".

Η κβαντομηχανικη απεδειξε οτι ο θεος ΠΑΙΖΕΙ ζαρια. Με λιγα λογια, ΟΛΑ στη φυση ειναι πιθανοτητες. Κατι βεβαια που ποτε δεν μπορεσε να χωνεψει ο Αϊνσταϊν με αποτελεσμα να ξεκινησουν τα περιφημα εκεινα φανταστικα πειραματα-επινοηματα του Αϊνσταϊν, με τα οποια πιστευε οτι θα κατεριπτε τις θεωριες της κβαντομηχανικης και οι μεγαλειωδεις απαντησεις που εδωσε η σχολη της Κοπενχαγης, οι οποιες θεμελιωναν πλεον τη νεα φυσικη.

Ενα ερωτημα που πηρε και διατηρει μεχρι σημερα αξιωματικη απαντηση, ειναι το παρακατω πειραμα: "Στη διδυμη γεννεση δυο σωματιδιων, το ενα σωματιδιο εκτοξευεται πολυ μακρια στο διαστημα, ενω το αλλο παραμενει στο εργαστηριο. Αν στο ενα επιδρασουμε και μεταβαλουμε ενα μεγεθος του (π.χ. τη στροφορμη του), τι θα γινει στο αλλο;"
Η απαντηση που δινει η κβαντομηχανικη, ειναι οτι, ΑΥΤΟΜΑΤΑ θα επηρεαστει και το αλλο.(...τηλεπαθεια;...)
Ομως ετσι, φαινεται οτι καταριπτεται η πεποιθηση οτι η μεγιστη ταχυτητα στο συμπαν ειναι το c .
Σημερα η φυσικη αρχιζει και παραδεχεται μια πεμπτη διασταση.

Ο κοσμητορας του τμηματος φυσικη του Χαρβαρντ, Dr Σιντνεϋ Κολμαν, ειπε προσφατα: "Οι περισσοτεροι φυσικοι συμφωνουμε πλεον οτι υπαρχει μια πεμπτη διασταση, αλλα κανεις δεν ειναι σε θεση ακομη να την προσδιορισει. Το μονο που μπορουμε να πουμε γιαυτην -και το πλεον παραδοξο- ειναι οτι το μεγεθος της ειναι μικροτερο απο τον πυρηνα ενος ατομου και οτι ολοκληρο το συμπαν βρισκεται μεσα της".

Επειδη ομως "ουδεν καινον υπο του ηλιου", καπου επερεπε να εχει αναφερθει κατι παραπλησιο.
Πραγματι,
στο the book of the creation, στο αρχαιο αυτο μυητικο-θρησκευτικο κειμενο, διαβαζουμε...
"Στη δημιουργια υπαρχουν, μια διασταση αρχης- τελους,μια διασταση αγαθου-κακου, μια διασταση υψους-βαθους, μια διασταση Ανατολης-Δυσης, και μια διασταση Βορα - Νοτου".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 02:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ ευχαριστώ για την απάντηση. Η αγάπη η δική σου, και οι καλές προθέσεις οι δικές μου, δεν διαφέρουν και πολύ. Αυτά τα δύο όμως για να έχουν αποτέλεσμα χρειάζονται τη βοήθεια της αντίληψης και της γνώσης. Ας πούμε ότι ένας άνθρωπος δίπλα μας πνίγεται γιατί στραβοκατάπιε ένα σουβλάκι. Αν δεν αντιληφθούμε την κατάσταση του ή δεν ξέρουμε πως να τον βοηθήσουμε, ποιά η αξία τότε είτε της αγάπης σου, είτε των καλών μου προθέσεων; Ο ορθολογισμός χρειάζεται φίλε μου πολύ. Φαντάσου στην πιο πάνω σκηνή να παρουσιαστεί ένας κλέφτης με πιστόλι στο χέρι, να μας ακινητοποιήσει, να μας ληστέψει και τους τρείς, αλλά προτού φύγει, να βάλει τον άνθρωπο που πνίγεται να καθήσει, να πάρει το κεφάλι του και να το πιέσει προς τον αφαλό του, βγάζοντας του με την μέθοδο αυτή το σουβλάκι. Έδωσα τροφή για σκέψη τώρα. Κουβέντα κάνουμε. Ο κλέφτης θα εδικαιούτο να καμαρώνει τη γνώση και την αντίληψη του. Εμείς όμως;

Φίλε Πασχάλη επιμορφωτική η απάντηση σου. Το μυητικό-θρησκευτικό μέρος με αφήνει αδιάφορο, μη με παρεξηγείς. Το επιστημονικό μέρος δεν δικαιούμαι να το αμφισβητήσω, αν και πρέπει να ομολογήσουμε ότι η επιστήμη έχει ακόμη τεράστιους ορίζοντες μπροστά της για να εξερευνήσει. Δεν θα ένοιωθα έκπληξη αν στα επόμενα 20 χρόνια οι 5 διαστάσεις γίνονταν διπλάσιες. Ούτε θα ένοιωθα έκπληξη αν παρουσιάζονταν τότε νέες θρησκευτικομυητικές γραφές που να τις περιείχαν όλες αυτές τις διαστάσεις. Είναι σαν τις προφητείες εκ των υστέρων. Ε τέτοιες ξέρω και κάνω κι εγώ.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 09:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καλοί μου φίλοι πως θα συνεχίσουμε?

3,4,5,….χ, διαστάσεις, θεωρίες…. η μας ενδιαφέρει κάτι, που πάει πιο βαθιά? … Θεωρίες υπάρχουν πολλές, με ενδιαφέρουν μέχρι ένα σημείο… όχι μόνο να τις συλλάβω σαν ιδέα, μα αν είναι δυνατό να τις βιώσω…να τις ζήσω.

Θέλετε θεωρίες?... σας γράφω πράγματα που ποτέ σας δεν διαβάσατε…

Τώρα φίλε ελεύθερε λέω να ρίξουμε λίγο τους προβολείς της έρευνας στο έξεις, αν φυσικά συμφωνείς. Αν ο εαυτός μας, γίνεται / αλλάζει κάθε στιγμή…*(με την έννοια του ψυχολογικού γίγνεσθαι), έχει πάμπολλες πιθανότητες εξέλιξης, μα συγχρόνως είναι τετελεσμένος, φτιαγμένος στο χρόνο… Το παρελθόν μας, ακόμα και αν δεχτούμε την μετεμψύχωση σαν γεγονός, ακόμα και αν έχουμε ζήσει 1000 ζωές που δεν θυμόμαστε….είναι κάτι που έχει κάποια ΑΡΧΗ, δημιουργημένο από Θεό η από ΦΥΣΗ…προς το παρόν το αφήνω.

Μιλάμε λοιπόν για τον Εαυτό μας, το σύνολο όλων τον μέχρι τώρα εμπειριών, του Ελεύθερου, του Πασχάλη, Πλάτωνα….και πάει λέγοντας. Μπορεί λοιπόν ο Θεός να μην παίζει Ζαριά, μπορεί το σωματίδιο να εκπέμπεται μακριά, και η πέμπτη διάσταση να είναι αυτό ακριβώς, το …ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΖΑΡΙΑ, μα κάτι που ξέρω πως παίζει... είναι ο ΕΑΥΤΟΣ μου!!! Aν κάνει εκλογές, σίγουρα παίζει ΣΚΑΚΙ….αν όχι το ρίχνει στην τύχη και στα ΖΑΡΙΑ…

Εδώ σας αφήνω να συνεχίσετε το παιχνίδι…. Προσωπικα, δεν μου φτάνει μια απάντηση, για το τι η ποιος είμαι…. και είμαι σοβαρός. Αν παίζω σκάκι ….υπάρχει και το ΜΑΤ…. και αν το καταφέρω στον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ…..μετά Φύση είναι η Θεός….ίσως φανερωθει...

Matrix reloaded......ΠΡΩΤΑ ΜΑΤ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 18:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνας
quote:
Aν κάνει εκλογές, σίγουρα παίζει ΣΚΑΚΙ….αν όχι το ρίχνει στην τύχη και στα ΖΑΡΙΑ…

Τι ειπες ανθρωπε μου!!!
Ομολογω, σου αξιζει (λιγο ομως, μη γινεις και ..αλαζονας!)το ονομα που εχεις...

Αν κανει εκλογες (επιλογες), σιγουρα παιζει σκακι....
Ναι, οι επιλογες ειναι που κανουν πραγματικο το συμπαν...
Οι επιλογες ειναι που δινουν υποσταση και μετατρεπουν τα φαινομενα σε γεγονοτα...
Οι επιλογες ειναι που υλοποιουν την υπαρξη και δινουν λυση στα ερωτηματα που εθεσε ο Ελευθερος...

Αλλοιως, ολα ειναι τυχη, Ζαρια...
Ολα ειναι ανυπαρκτα πιθανα ενδεχομενα, εν δυναμει πιθανοτητες...
Ολα ειναι αδημιουργητες υβριδικες καταστασεις, που ειναι και δεν ειναι, οπως η γατα του Σρεντινγκερ...

Για καιρο με βασανιζε το ερωτημα, "Γιατι εχουμε παντα μονο δυο επιλογες, αφου τα ενδεχομενα ειναι απειρα;"

Τωρα μου εδωσες την απαντηση...
Οι επιλογες ειναι ΔΥΟ...
ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ!!!

Αν αποφασισουμε να επιλεγουμε, υπαρχουμε..
Αν δεν αποφασισουμε, δεν υπαρχουμε...

Αν επιλεξουμε να παιξουμε σκακι, αυτοματα εχουμε κανει ΜΑΤ!!!
Γιατι, εχουμε απειρες επιλογες, δικαιωμα απειρων επαναληψεων, ανοχη απειρων λαθων, δυνατοτητες απειρες...Αρα,εχουμε επιλεξει να ειμαστε θεοι...
Τι ειμαστε, Ελευθερε;
Αφου εχουμε απειρες δυνατοτητες, ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ!!!

Αν δεν επιλεξουμε;
Τοτε απλα, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ...
Να λοιπον γιατι, αυτος που "αφηνεται στο πεπρωμενο, ειναι νεκρος"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 00:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες το ψάξιμο; Φίλοι ΠΛΑΤΩΝΑ και Πασχάλη είστε στον προθάλαμο της αίθουσας των απαντήσεων που γυρεύω. Τόσο δα χρειάζεστε ακόμη! Τόσο δα!
Βέβαια πρέπει να ακολουθήσει συζήτηση μετά, για όσο το δυνατόν πειστικότερη επαλήθευση, κάτω από το πρίσμα της νέας θεώρησης των πάντων. Πέστε την την αναθεματισμένη τη λέξη. Πέστε την. Τί είσαι;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 02:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κολλήσαμε;
Πάντως έχω να εκμυστηρευτώ κάτι. Αυτό το Matrix που αναφέρετε όλοι, εγώ δεν έχω ιδέα τί είναι. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου εξηγούσε κάποιος.

Θεωρείες του Ελεύθερου τώρα κι όποιος αντέξει:
Όπως κάθε πράγμα έχει την ουσία του, έτσι και το σύμπαν έχει τη δική του. Τον εαυτό του. Αυτό που αν πάψει να το έχει παύει και το ίδιο να είναι. Τι είναι λοιπόν το σύμπαν; Από τι αποτελείται; Τί είναι ο βασικός του εαυτός; Η γνώμη μου είναι η εξής. Τα δύο βασικά χαρακτηριστικά του, αυτά δηλαδή που αν πάψει είτε το ένα να υπάρχει είτε το άλλο, παύει και το σύμπαν να υπάρχει είναι η ύλη και η ενέργεια. Βέβαια ο όρος ύλη είναι συμβατικός. Τι εννοώ; Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ύλη. Μόνον ενέργεια υπάρχει. Αυτό που ονομάζουμε εμείς σαν ενέργεια, είναι ενέργεια που. . . .εκτονώνεται, διαδίδεται, μεταδίδεται, ενσωματώνεται, προς τα έξω. Είναι δηλαδή ενέργεια υπό έκρηξην. Η ύλη είναι το αντίθετο της. Είναι κι αυτή ενέργεια που εκρύγνηται προς τα . . .μέσα. Η σωστή λέξη είναι η σύνθλιψη. Ώστε η ενέργεια είναι ενέργεια υπό έκρηξην και η ύλη είναι ενέργεια υπό σύνθλιψην. Η ενέργεια δεν έχει όρια διότι εξακολουθεί συνέχεια να διαδίδεται. Η ύλη έχει τα όρια εκείνα που η σύνθλιψη φτάνει στο ανώτατο της σημείο και δεν αφήνει τίποτε άλλο να εισχωρήσει μέσα της. Μιλάμε τώρα για τον πυρήνα του ατόμου. Η σύνθλιψη έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό όριο, που δεν αφήνει τίποτε να εισχωρήσει στον πυρήνα, εκτός κι αν μιλάμε για εφαρμογή μεγαλύτερης δύναμης από τη δύναμη της σύνθλιψης που τον δημιούργησε. Τότε επέρχεται η πυρηνική σχάση. Καλά θα πει κάποιος πως γίνεται την ύλη να την πιάνουμε με το χέρι μας; Άν ήταν ενέργεια θα βάζαμε το ποτήρι πάνω στο τραπέζι, αλλά θα το διαπερνούσε και θα έπεφτε στο πάτωμα, αν το τραπέζι αποτελείτο από ενέργεια όπως μας λες Ελεύθερε. Όχι φίλοι μου. Δεν πέφτει το ποτήρι από το τραπέζι όχι διότι το ποτήρι έρχεται σε επαφή με κάτι το στερεό, αλλά διότι η ενέργεια που αποτελεί το τραπέζι, έχει τέτοια δύναμη που ενώνει τα μόρια του, που είναι αδύνατον να εξουδετερωθεί από το βάρος ενός ποτηριού. Θέλω να πώ ότι όταν αγγίζουμε κάπου και νοιώθουμε αντίσταση, αυτή η αντίσταση δεν προέρχεται από συμπαγές υλικό, αλλά από ισχυρότατα ενεργειακά πεδία, τα οποία επηρεάζουν την αφή μας.
Ο χρόνος που διαλαλούμε όλοι ότι πρόκειται για διάσταση του σύμπαντος, δεν είναι κάτι το πραγματικό ή ξεχωριστό. Είναι φυσικός νόμος που έχει προέλευση του στην διάδοση της ενέργειας και τις αντιστάσεις που βρίσκει μπροστά της από τα διάφορα ενεργειακά πεδία, είτε άλλης ενέργειας είτε της ύλης. Η ύλη (ενέργεια της οποίας η σύνθλιψη έχει συμβεί κατά τη γέννηση του σύμπαντος) στερούμενη από την επίδραση ενέργειας υπό έκρηξη, διάδοση, φτάνει στο απόλυτο μηδέν (θερμοκρασία) και παύει να υπάρχει (Αυτό αναμένεται να αποδειχθεί στο μέλλον).
Ώστε το σύμπαν αποτελείται από δύο δυνάμεις. Μία σπρώχνει προς τα έξω και μία προς τα μέσα. Η μια μαζεύει και η άλλη διασκορπίζει. Ε. . . μην περιμένετε να βρεθούν εύκολα οι κατάλληλες λέξεις να αποδώσουν τα πιο πάνω. Ελπίζω να καταλάβατε τί θέλω να πω.
Είμαι μέσα στο θέμα των ερωτήσεων. Δεν τρελλάθηκα. Θα συνεχίσω το σκεπτικό μου σύντομα.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 08:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία Ελεύθερε,

Τελικά αυτό το θέμα από ρουφιάνικο βγήκε Ουπανισάντικο. Συγχαρητήρια!
Βλέπεις η «θεωρία» σου είναι πολύ κοντά ή ίδια με τη θεωρία των Ουπανισάντ.

Κι αν δεν σας πειράζει, θα μπω και γω στο θέμα σε αυτό σημείο.

Κι η πρώτη μου ερώτηση, πριν συνεχίσω, είναι ετούτη: Η ενέργεια αυτή, η εκτονωτική, είναι συνειδητή ή όχι;

Η Ύλη είναι ή, μπορεί να είναι ενήμερη του εαυτού της;


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώστε το σύμπαν αποτελείται από δύο δυνάμεις. Μία σπρώχνει προς τα έξω και μία προς τα μέσα. Η μια μαζεύει και η άλλη διασκορπίζει. Ε. . . μην περιμένετε να βρεθούν εύκολα οι κατάλληλες λέξεις να αποδώσουν τα πιο πάνω. Ελπίζω να καταλάβατε τί θέλω να πω.
Είμαι μέσα στο θέμα των ερωτήσεων. Δεν τρελλάθηκα. Θα συνεχίσω το σκεπτικό μου σύντομα.

Ελεύθερος


Νομιζω πως βρηκα(;) τις καταλληλες λεξεις..."ΕΡΩΣ και ΝΕΙΚΟΣ"...Καλα, καλα, πως κανετε ετσι..Ενταξει ΔΕΝ τις βρηκα εγω!!!

Ελξη και Απωθηση, Συμπυκνωση και Επεκταση..

Αν ομως η ελξη δεν εξισορροπειται απο την απωθηση, επιτελειται η διαρκης συνθλιψη και επερχεται η καταρρευση.
Αν η απωθηση δεν εξισορροπειται απο την ελξη, επιτελειται η διαρκης επεκταση και επερχεται η διαλυση.

Η λυση φαινεται στη μεση οδο...
Αν ομως η ελξη και η απωση εξισορροπουνται πανω στον αξονα αλληλεπιδρασης τους, τοτε επιτελειται μια στατικη ισορροπια και επερχεται η αλληλοεξουδετερωση.

Αρα το σημειο εξισορροπησης τους πρεπει να βρισκεται εξω απο τον αξονα οπου αλληλοεξουδετερωνονται, οποτε επιτελειται μια δυναμικη ισορροπια και ετσι επερχεται η εξελιξη, η δημιουργια...

Ο τριτος πολος λοιπον, ειναι ο φορεας της συνισταμενης των δυο ισων και αντιθετων δυναμεων.

Στο συμπαν, η κεντρομολος και η φυγοκεντρος δυναμη θα αλληλοεξουδετερωνονταν και θα ειχαμε ενα νεκρο στατικο συμπαν, αν δεν υπηρχε ο τριτος παραγοντας που το κανει δυναμικο.Η περιστροφη ολοκληρου του συμπαντος ειναι η αιτια που το συμπαν "στραφηκε προς τα δεξια", οπως αρεσκεται να διδασκει η φυσικη, ειναι η αιτια που η υλη επικρατησε της αντιυλης και ετσι επετευχθηκε η δημιουργια...

Οπως λοιπον στο ζευγος ΜΗΤΕΡΑΣ-ΠΑΤΕΡΑ, το σημειο ισορροπιας και δημιουργικης εκδηλωσης, ειναι το παιδι-ενας τριτος παραγοντας-,ετσι και σε ολοκληρη τη δημιουργια, η αιτια, Ο ΛΟΓΟΣ της δημιουργιας, ειναι το "παιδι".
Ο ΥΙΟΣ (για τις πατριαρχικες αντιληψεις) ειναι το σημειο ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ των δυο δυναμεων στη δημιουργια. Τον ΥΙΟ λοιπον μπορουμε να τον ονομασουμε ΑΡΜΟΝΙΑ...

Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ειναι που απομακρυνε τον τριτο πολο απο τον αξονα αλληλοεξουδετερωσης.
Αρα, αναμεσα στις δυο προϋπαρχουσες "δυναμεις", υπεισερχεται και ενας τριτος παραγοντας, Η ΒΟΥΛΗΣΗ...

Η βουληση ειναι που κανει την επιλογη αναμεσα στην επεκταση και στη συμπυκνωση.
Η βουληση ειναι που κανει να γυρει η ζυγαρια προς τον ΕΡΩΤΑ η το ΝΕΙΚΟΣ...

Η ΒΟΥΛΗΣΗ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ....

Καθυ, στο δρομο της επιστροφης για την πατριδα, περνα απο την Ινδια -στο δρομο σου ειναι αλλωστε -και αφου σταχυολογισεις λιγες γνωσεις- εμπλουτισε μ'αυτες το θεμα μας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 02:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κάθυ σε χαιρετώ. Πρώτη φορά ακούω τη λέξη Ουπανισάντ. Οι θεωρείες του Ελεύθερου που αναφέρω, προέρχονται αποκλειστικά από δικές μου παρατηρήσεις του κόσμου όπως τον αντιλαμβάνομαι. Από μέσα μου. Βαρέθηκα πια τα βιβλία, προ πάντων τα αρχαία ή αυτά που ασχολούνται με αρχαίες θεωρείες, δοξασίες. Όχι δεν κατηγορώ τίποτε. Απλά τα βαρέθηκα. Φυσικά πολύς κόσμος έχει παρόμοιες ή παραπλήσιες θεωρείες με τις δικές μου. Δεν διεκδικώ τίποτε. Κουβέντα κάνουμε. Στις ερωτήσεις σου αυτό που νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να απαντήσω είναι το εξής. Και η ύλη και η ενέργεια είναι αποτελέσματα βούλησης. Μην πάει το μυαλό σου σε κάποιο θεό. Δεν το εννοώ έτσι. Αργότερα στην κουβέντα μας θα εξηγήσω την άποψη μου. Θα είναι η άποψη μου όμως και μόνον. Σωστή ή λανθασμένη.

Φίλε Πασχάλη BINGO. Φυσικά έβαλε το χεράκι του και ο Πλάτωνας μας, αλλά την είπες τη λέξη που γύρευα. Να οι απαντήσεις που θεωρώ σωστές. Κατά τη γνώμη μου πάντα μιλάω.

Ποιός είσαι; Ο Ελεύθερος.
Τι είσαι; Βούληση.
Που είσαι; Στα όσα επηρεάζω.
Πότε είσαι; Όταν επηρεάζω και όταν βούλομαι.
Πότε δεν είσαι; Όταν δεν επηρεάζω και όταν δεν βούλομαι.

Σύντομα θα συνεχίσω τις . . . θεωρείες μου. Αν είναι για κλάματα αυτές οι θεωρείες, ε . . . δεν βαριέσαι αδελφέ.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 08:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες καθυ σε αυτό το τοπικ. Η ονομασία που θα του άρμοζε πια, είναι, στα κιτάπια της έρευνας…

Πρέπει κανείς να είναι πολύ προσεχτικός με όλους εσάς… ανήσυχα πνεύματα! Μπαρδον... με την ορολογία του φιλου ελεύθερου, ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ….!

Φίλε Πασχάλη, προσέχω και πολύ μάλιστα μη γίνω….*(Αλαζόνας). Αυτή είναι η ουσία της (Ταπεινότητας) στη Φιλοσοφία. Αν το πάρεις επάνω σου, ειδικά αν έχεις και καμία μεταφυσική εμπειρία…. καβαλάς το καλάμι και εμφανίζεσαι σαν GURU, Παντογνώστης, Θεός, εξωγήινος….και άλλα τέτοια.

Κατά κάποιο τρόπο θέλω να πιστεύω πως γίνεται διάλογος και έρευνα, που δίνει τροφή στα σκεφτοκυτταρα, και όχι γιατί θέλουμε και καλά να περάσουμε ιδέες, δικές μας η άλλων… Αν μας αρέσει να σκεφτόμαστε, να παρατηρούμε, να ανακαλύπτουμε, να βιώνουμε…. είμαστε σε θέση να προχωρήσουμε και να αποβάλουμε ότι εμποδίζει τη ΖΗΣΗ. Αυτό είναι ένα σημείο που θα ήθελα να το λάβουμε υπ όψιν, γιατί καλές ειναι οι Θεωρίες μα ίσως μέσα μας να μένει κάτι ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΟ….κάτι… που κάτι θέλει….Η Βούληση σηκώνει πολύ κουβέντα φίλε ελεύθερε, και αν θέλεις…. να το δούμε και μαζί.

Γιατί?

Τον ΕΑΥΤΟ μας τον γνωρίζουμε να θέλει πάντα κάτι! Τον γνωριζεις μηπως να μην θελει? Όταν τα βρίσκει, ίσως γίνεται πλούσιος, υλικά η (πνευματικά). Μένει σαν γεγονός, πως τα βρει δεν τα βρει…παραμένει ανικανοποίητος, και πολλές φορές στη σύγχυση του, είναι πολύ εύκολο να πιαστεί στην ΙΔΕΑ του ΘΕΟΥ… του ΣΩΤΗΡΑ…. Σκέφτεται, εγώ είμαι μικρός, ασήμαντος, γεμάτος συγκρούσεις…. μα ο κύριος μου…είναι μεγάλος, αυτός θα με βοηθήσει… Και να η ελπίδα, οι μετάνοιες και όλα τα συναφή… Μπορεί να πιαστεί και σε αλλά πιστεύω, διάφορες δοξασίες, ίσως του αρέσει να ασχολείται με φαντάσματα…(όλα αυτά πάνε μαζί πακέτο… σαν το Office της Microsoft ) λες και αν δει κάποιο από αυτά…. θα αλλάξει κάτι στη ζωή του!

Υπάρχουν φαντάσματα Ελεύθερε?

Φυσικά και υπάρχουν! Ενέργειες είναι! Δεν βλέπεις… μπήκαν και στο Εσωτερικά….

Πάντως ελεύθερε περιμένω και το υπόλοιπο των απόψεων σου, μα για καλό και για κακό άφησε και εσύ ένα παράθυρο ανοιχτό για το Πνεύμα! (Όχι την ΙΔΕΑ του πνεύματος!)

Δεν ξέρεις καμία φορά….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 02:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Πλάτωνα, όλες τις πόρτες τις αφήνω ανοικτές, αλλοιώς δεν θα συζητούσα καν. Τι εννοείς όμως με τη λέξη «πνεύμα»;
Θέλω να δώσουμε λίγη προσοχή στη λέξη «βούληση». Πρώτα πρώτα η βούληση μπορεί να είναι πανίσχυρη, παντοδύναμη, πάνσοφη, αιώνια, άναρχη κλπ. διότι αν δεν ήταν έτσι, δεν θα ήταν βούληση. Η βούληση είναι ότι θέλει να είναι. Χτες δεν ήθελα αλλά τώρα θέλω. Αύριο μπορεί και να θέλω μπορεί και να μη θέλω. Το ήθελα έτσι αλλά προέκυψε αλλοιώς. Ξεκίνησα κάτι που ήθελα, στην πορεία το θέλησα αλλοιώς, στο τέλος όμως θέλησα την καταστροφή του, αλλά δεν μπόρεσα να το καταστρέψω και το άφησα μέχρι να δω τί θα κάνω ανάλογα με το τι θα θελήσω. Αυτό περίπου δεν είναι η βούληση;
Τώρα όπως βλέπουμε ανάμεσα στους ανθρώπους διάφορες «ιδιοτροπίες», το ίδιο θα δούμε και σε όλα όσα υπάρχουν μέσα στο σύμπαν. Γιατί όλα μα όλα είναι αποτέλεσμα βούλησης. Όλα είναι βουλήσεις.
Δεν αλλάζει με τίποτε αυτός ο άνθρωπος λέμε. Φυσικά εννοούμε τη βούληση του. Πότε θα αλλάξει; Θα αλλάξει μόνον αν επιδράσει πάνω του μια μεγαλύτερη βούληση, η οποία θα επηρεάσει τη δική του τόσο ώστε να του την αλλάξει (αλλαγή βούλησης). Η διά της βίας καταστροφή της υλοενέργειας δια της οποίας μας γνωστοποιείται η βούληση του(Το σώμα του ανθρώπου ή και των οπαδών του αν έχει δηλαδή), δεν αποφέρει και καταστροφή της βούλησης του. Η βούληση του θα εξακολουθήσει να υπάρχει, είτε την αντιλαμβανόμαστε ή όχι. Που θα υπάρχει; Θα υπάρχει πάντα ως δυνατότητα εκδήλωσης αυτής της ίδιας βούλησης, η οποία μέχρι χτες που ζούσε ο άνθρωπος, μας εγνωστοποιείτο μέσω αυτού, ή θα υπάρχει ως μέρος άλλων βουλήσεων που είχαν επηρεαστεί απ’ αυτήν. Μπορεί να υπάρξει ακόμα και ώς αντίπαλος της δικής μας βούλησης, μέσα στη βούληση μας, και με την πάροδο του χρόνου να επανεμφανιστεί διά μέσου αυτής. Τρελλό ε;
Το κυριώτερο χαρακτηριστικό της βούλησης είναι αυτό: Ενώ για όλα όσα γνωρίζουμε μπορούμε να πούμε ότι υπάρχουν ή δεν υπάρχουν, με τη βούληση έχουμε κάτι διαφορετικό. Η βούληση μπορεί να υπάρχει ή να μην υπάρχει, αλλά μπορεί (έχει την δυνατότητα) και να υπάρχει, και να εξαφανιστεί, και να ξαναυπάρξει. Έχει την ιδιότητα-δυνατότητα να αναγεννάται και να ξαναπαρουσιάζεται εκεί που αποτελούσε παρελθόν. Η βούληση δηλαδή δεν έχει όρια ούτε χρόνου ούτε τόπου, γιατί μπορεί να εκδηλωθεί όπουδήποτε-όποτεδήποτε. Καλά δεν εννοώ ότι θα αναστηθεί ο Όμηρος αλλά η βούληση του μπορεί. Αν και δεν μπορεί να αποκλειστεί τίποτε. Ακόμα και η ανάσταση-αναδημιουργία. Πάντως η βούληση του είναι ολοζώντανη και παρούσα. Ας αναλογιστούμε πόσους επηρεάζει ακόμα και τώρα που μιλάμε.

Το ρολόι τρέχει όμως. Θα επανέλθω. Πού είμαστε τώρα; Έχουμε βρεί τα εργαλεία που γυρεύαμε (απαντήσεις στις πέντε ερωτήσεις), μπήκαμε στη νοητή μας βάρκα και ταξιδέυουμε στον απέραντο ωκεανό του έσω μας. Το έσω μας φαίνεται να είναι το παράθυρο που βλέπει στο σύμπαν και τη λειτουργία του. Εδώ μέσα υπάρχουν μάλλον όλες οι απαντήσεις. Όσες βρούμε σύντροφοι. Βοηθείστε όλοι. Προ πάντων ας προφυλάξουμε ο ένας τον άλλο από λανθασμένες εκτιμήσεις, αυταπάτες, πλάνες κλπ.
Σε όλους σας δίνω προσοχή. Όλα θα τα δούμε στην ώρα τους. Εκτός κι αν η βούληση που εκδηλώνεται μέσω μου αποφασίσει διαφορετικά.
Πασχάλη ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου και εποικοδομητικές. Θα τις συζητήσουμε.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 06:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Ελευθερε!

Τι εννοώ με πνεύμα?

Δύσκολη η απάντηση, και αν την κανείς σαν ερώτηση σε όλους τους (πνευματικακηδες) είμαι σίγουρος πως θα ακούσεις διάφορες απόψεις…. Ίσως είναι μια πασίγνωστη κουβέντα, στα χείλη όλων… μα εμείς εδώ ερευνούμε…!
Το παράθυρο ανοιχτό…
σημαίνει ανοιχτό, σε κάτι που ίσως δεν γνωρίζουμε… που είναι εκτός πεδίου βούλησης!

Πάντως για να μην αφήσω ένα τόσο καλό συζητητή φίλο με απορίες, είναι αυτό που περιγράφει ο Σωκράτης με λόγια της ΔΙΟΤΗΜΑΣ στο Συμπόσιο.

Συγχωρέστε με για την επανάληψη του, ειλικρινά δεν έχω βρει μέχρι σήμερα ομορφότερα λόγια έκφρασης του…και δύσκολα θα βρεθούν.

quote:

…… ο Έρωτας λέει, δεν είναι θεός, αλλά ούτε και άνθρωπος. Βρίσκεται ανάμεσα στα δύο, είναι αυτός που μεταφέρει τα θεία στους ανθρώπους και τα ανθρώπινα στους θεούς. Τα ερωτικά, σύμφωνα με τη Διοτίμα, δεν είναι μια διδασκαλία ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΛΗ και ο κάθε άνθρωπος δεν μπορεί να την διδαχτεί ή να την ακολουθήσει. Πρέπει από μικρός να εξασκείται σε αυτήν και να περάσει από ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΑ ΣΤΑΔΙΑ μέχρι να προσεγγίσει το τέλειο και να κατανοήσει την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Όποιος λοιπόν μέχρι εδώ ως προς τα ερωτικά διαπαιδαγωγηθεί βλέποντας σωστά το ένα μετά το άλλο τα ΩΡΑΙΑ, έχοντας ήδη φτάσει προς το ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ, ξαφνικά θα αντικρίσει μια θαυμάσια ως προς την φύση της ομορφιά (...): Πρώτα απ' όλα είναι ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ, κι έπειτα δεν είναι από τη μία άποψη ωραίο, από την άλλη άσχημο, ούτε άλλοτε ωραίο, άλλοτε όχι (...). Ούτε πάλι θα του φανερωθεί το ωραίο σαν πρόσωπο ή χέρια ή κανένα άλλο σωματικό χαρακτηριστικό, ούτε σαν λόγος ή σαν γνώση (...) αλλά σαν ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, με ενιαία μορφή, ΑΙΩΝΙΟ, και όλα τα άλλα ωραία μετέχουν εκείνου κατά τέτοιον τρόπο, ώστε όταν γεννιούνται τα άλλα και χάνονται εκείνο ούτε να αυξάνεται ούτε να ελαττώνεται καθόλου ούτε να παθαίνει τίποτα. (...)

Μα ας γυρίσουμε στην έρευνα μας καλέ μου φίλε!

Η λέξη Βούληση, πάει να πει από μόνη της θέληση, πρόθεση, σκοπός….το να θέλει κανείς κάτι. Τώρα το ΘΕΛΩ, σημαίνει πως κάτι ζητάς να εκπληρώσεις, και αυτό είναι διαδικασία του ψυχολογικού γίγνεσθαι, του εαυτού μας… όπως και έγραψες. Καταλαβαίνεις λοιπόν τα ερωτήματα που θέτονται όταν κάποιος διαβάζει..

quote:
Θέλω να δώσουμε λίγη προσοχή στη λέξη «βούληση». Πρώτα πρώτα η βούληση μπορεί να είναι πανίσχυρη, παντοδύναμη, πάνσοφη, αιώνια, άναρχη κλπ. διότι αν δεν ήταν έτσι, δεν θα ήταν βούληση. Η βούληση είναι ότι θέλει να είναι.

Μιας και πιο πάνω γράφεις,

Τι είσαι,…..ΒΟΥΛΗΣΗ

Να συμπεράνω καλέ μου φίλε πως είσαι

πανίσχυρος,
παντοδύναμος,
πάνσοφος,
αιώνιος
άναρχος

Εμ τότε, σε θέλω και εγώ για γείτονα μου!


quote:
Χτες δεν ήθελα αλλά τώρα θέλω. Αύριο μπορεί και να θέλω μπορεί και να μη θέλω. Το ήθελα έτσι αλλά προέκυψε αλλοιώς. Ξεκίνησα κάτι που ήθελα, στην πορεία το θέλησα αλλοιώς, στο τέλος όμως θέλησα την καταστροφή του, αλλά δεν μπόρεσα να το καταστρέψω και το άφησα μέχρι να δω τί θα κάνω ανάλογα με το τι θα θελήσω. Αυτό περίπου δεν είναι η βούληση;

Με αλλά λόγια ο εαυτός μας είναι διάφορα θέλω, και έτσι όπως τον γνωρίζουμε… αυτό είναι,... μα και γεμάτος ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ.... και ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ!!!!
Δεν ειναι αληθεια αυτο?

quote:
Τώρα όπως βλέπουμε ανάμεσα στους ανθρώπους διάφορες «ιδιοτροπίες», το ίδιο θα δούμε και σε όλα όσα υπάρχουν μέσα στο σύμπαν. Γιατί όλα μα όλα είναι αποτέλεσμα βούλησης. Όλα είναι βουλήσεις.

Καλέ μου φίλε. Το σύμπαν βλέπω να διέπεται από ΤΑΞΗ και όχι από ιδιοτροπίες! Φαντάσου να αποφάσιζε ο Δίας(πλανήτης) να την πέσει στην Αφροδίτη…η και στη γη! (Ελεύθερε το χιούμορ μου είναι καλοπροαίρετο!)

Θέλω να με συγχωρέσεις που έκανα τα [QUOTE]μα όταν γράφονται πολλά, θέλω να τα βλεπουμε με διαφανεια! Νομίζω πως δεν απαντήθηκε ακόμα τίποτα ελεύθερε! Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα…., και ποιο σπουδαίο από όλα θεωρώ *(Αν φυσικά σε ενδιαφέρουν και τα όσα αναφέρει πιο πάνω ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ)….. την κατανόηση της ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του εαυτού…Ειναι απο τα δυσκολωτερα πραγματα στον κοσμο.

Τώρα, βασάνισε και εσύ λίγο το μυαλό σου! Ας δεχτούμε πως ο ΕΑΥΤΟΣ είναι ΒΟΥΛΗΣΗ, Ψυχολογικό γίγνεσθαι, ΧΡΟΝΟΣ, κινήσεις σε μια σκακιέρα... ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ…ΠΑΩ ΕΚΕΙ! Σήμερα υπάρχω, αύριο Όχι!

Ε και τι έγινε?….αυτό είναι όλο και όλο στη ΖΩΗ?

ΒΟΥΛΗΣΕΙΣ?

Να βάλουμε και άλλα μέσα? *(ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ)

Μετενσαρκώσεις?

Είμαι στον εδώ κόσμο…. για να περάσω μια μέρα στον εκεί?

Αυτό είναι όλο και όλο????

Ελεύθερε, και όποιος ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ….Πρέπει να υπερβούμε ΕΑΥΤΟΥΣ για να απαντήσουμε σε αυτό…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 11:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...να σας βάλω ένα μικρό - ενδιάμεσο - προβληματάκι...

Όταν λέμε "θέλω" σημαίνει κατ' ανάγκην και "γνωρίζω τι θέλω"; ή "γνωρίζω τι πράττω";

Μήπως πρέπει να πάμε ένα βήμα πριν; Δηλαδή στη "γνώση";

...και αφού θα πάμε ένα βήμα πριν μήπως πρέπει να δούμε και την μερικότητα της γνώσης μας; (ή δεν είναι ελειπής;).

...και αφού διακρίνουμε και αυτήν την μερικότητα μήπως πρέπει να επανεξετάσουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελευθερία ξανά;

...και συνεχίζουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 12:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ ευχαριστώ για την απάντηση. Η αγάπη η δική σου, και οι καλές προθέσεις οι δικές μου, δεν διαφέρουν και πολύ. Αυτά τα δύο όμως για να έχουν αποτέλεσμα χρειάζονται τη βοήθεια της αντίληψης και της γνώσης. Ας πούμε ότι ένας άνθρωπος δίπλα μας πνίγεται γιατί στραβοκάταπιε ένα σουβλάκι. Αν δεν αντιληφθούμε την κατάσταση του ή δεν ξέρουμε πως να τον βοηθήσουμε, ποια η αξία τότε είτε της αγάπης σου, είτε των καλών μου προθέσεων; Ο ορθολογισμός χρειάζεται φίλε μου πολύ. Φαντάσου στην πιο πάνω σκηνή να παρουσιαστεί ένας κλέφτης με πιστόλι στο χέρι, να μας ακινητοποιήσει, να μας ληστέψει και τους τρεις, αλλά προτού φύγει, να βάλει τον άνθρωπο που πνίγεται να καθίσει, να πάρει το κεφάλι του και να το πιέσει προς τον αφαλό του, βγάζοντας του με την μέθοδο αυτή το σουβλάκι. Έδωσα τροφή για σκέψη τώρα. Κουβέντα κάνουμε. Ο κλέφτης θα εδικαιούτο να καμαρώνει τη γνώση και την αντίληψη του. Εμείς όμως;

Και έτσι ο άνθρωπος με το σουβλάκι σώθηκε.... Ο ληστής έτρεξε να διαφύγει. Είχε χάσει όμως πολύτιμο χρόνο και τον συνέλαβε η αστυνομία, με αποτέλεσμα να κλειστεί για αρκετά χρόνια στη φυλακή. Ο άνθρωπος που σώθηκε από το ληστή γνωστός επιχειρηματίας μετά από λίγα χρόνια εφτώχευσε και έχασε όλη τη περιουσία του. Το έριξε στο αλκοόλ και μέσα σε μια στιγμή παροξυσμού σκότωσε το παιδί του......
Λοιπόν σε όλα αυτά που είναι ο ορθολογισμός, ο Θεός, η βούληση, η Πέμπτη διάσταση η θεωρία των Ουπανισάντ, το πνεύμα.....
Αγαπητέ Ελεύθερε το παραπάνω δεν αποτελεί καμιά ειρωνεία. Απλά θέλω να το συνδέσω με διάφορα ωραία που ακούστηκαν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 13:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε,
Κάνεις πολύ καλά να «έχεις βαρεθεί» τα βιβλία. Μετά τις πατερίτσες θα πρέπει να βασιστούμε και στις δικές μας δυνάμεις. Έχομε δυνατότητες και σκοπό, αυτό που ίσως μας λείπει είναι η δράση (προς το παρόν).

Να εξηγήσω επί τροχάδην γιατί σου είπα πως η θεωρία σου είναι κοντά στα Ουπανισάντ =(κυριολεκτικά σημαίνει την εσωτερική γνώση, γραπτά φιλοσοφικών ιδεών μεταγενέστερα των Βεδών). Λένε λοιπόν τα Ουπανισάντ και όχι μόνο αλλά κι άλλες θεωρίες:

Κάθε φαινομενική ύπαρξη διαλύεται μέσα στην Ενέργεια, μέσα σε μια κίνηση ενέργειας που προσλαμβάνει υλικά σχήματα, είτε ακατέργαστα και χονδροειδή είτε αδιόρατα. Οι αρχαίοι απεικόνισαν αυτήν την Ενέργεια ως Ωκεανό, αρχικά σε ηρεμία και επομένως χωρίς σχήματα, αλλά μετά την πρώτη εισαγωγή κίνησης, ανάγκασε τον Ωκεανό στην δημιουργία σχημάτων και αυτή η πρώτη κίνηση, είναι ο σπόρος ενός σύμπαντος. Πρόσεξε το «ενός» σύμπαντος και όχι του σύμπαντος.

Η θεμελιώδης κατάσταση της υλικής ενέργειας είναι μια συνθήκη γνήσιας υλικής επέκτασης στον Χώρο της οποίας η χαρακτηριστική ιδιότητα είναι ο παλμός/ρυθμός που σε μας απεικονίζεται σαν παλμός του ήχου. Αλλά ο παλμός σε αυτή τη κατάσταση του αιθέρα δεν είναι ικανός να δημιουργήσει σχήματα.

Πρέπει πρώτα να υπάρξει μια παρενόχληση, ένα εμπόδιο στη ροή του Ωκεανού-ενέργεια, κάποια συστολή και διαστολή, κάποια συνεργασία παλμών, κάποια σύγκρουση ενέργειας πάνω σε άλλη ενέργεια ώστε έτσι να δημιουργήσει μια αρχή, ένα ξεκίνημα σταθερών σχέσεων και αμοιβαίων αποτελεσμάτων.

Η υλική ενέργεια που τροποποιεί την πρώτη της αιθέρια κατάσταση αναλαμβάνει μια δεύτερη που λέγεται αερώδης και ειδική της ιδιότητα είναι η επαφή μεταξύ ενέργειας και ενέργειας, η επαφή που είναι η βάση όλων των υλικών σχέσεων. Δεν έχομε ακόμη σχήματα.

Χρειαζόμαστε ένα αρχέτυπο που υποβαστάζει, που συντηρεί.

Αυτό δίνεται από μια τρίτη αυτο-τροποποίηση της αρχέτυπης ενέργειας, της οποίας η ιδιότητα του φωτός, ηλεκτρισμού, θερμοκρασίας είναι για μας η χαρακτηριστική της εκδήλωση.

Μπορεί εδώ να έχομε σχήματα που να διατηρούν το δικό τους χαρακτήρα και την ιδιόρρυθμη δράση τους αλλά όχι και σταθερή μορφή/σχήμα της ύλης.

Μια τέταρτη κατάσταση που την χαρακτηρίζει η διάχυση/αραίωση και ένα πρώτο διάμεσο της έλξης και απώθησης, που ονομάστηκε γραφικά ύδωρ, και η πέμπτη κατάσταση της συνοχής, που ονομάστηκε, γη, η στερεά κατάσταση, συμπληρώνουν τα απαραίτητα στοιχεία. Τα πέντε γνωστά μας στοιχεία.

Το πρόβλημα όμως της συνείδησης δεν λύνεται με αυτή τη θεωρία, διότι δεν εξηγεί πώς η επαφή των παλμικών ενεργειών θα υψώνονταν σε συνειδητές αισθήσεις.

Γι αυτό το λόγο οι αρχαίοι αναλυτές έβαλαν πίσω από αυτά τα 5 στοιχεία δύο πρωταίτια που απαραίτητα είναι άυλα, και ονόμασαν το πρώτο στοιχείο «απέραντο στοιχείο της ενέργειας» και το άλλο, διαιρετικό στοιχείο του «Σχήμα-εγώ».

Πάντως το φαινόμενο της συνείδησης μπορεί να εξηγηθεί είτε η φύση είναι μια αδρανής ώθηση είτε είναι ένα συνειδητό στοιχείο, πάντως σίγουρα είναι ενέργεια.

Η ουσία των πραγμάτων είναι μια διαπλαστική κίνηση ενεργειών, όλες οι μορφές γεννιούνται από την συνάντηση/επαφή και αμοιβαία προσαρμοστικότητα μεταξύ ά-μορφων ενεργειών, η αίσθηση και δράση είναι μια ανταπόκριση ενός κάτι στο σχήμα της ενέργειας στις επαφές του με άλλες μορφές ενέργειας.

Αυτός είναι ο κόσμος όπως τον αντιλαμβανόμαστε και από αυτή την αντίληψη θά πρεπε να ξεκινάμε.


Αυτή πο σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 00:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Συγχαρητήρια γιά τον πολύ όμορφο διάλογό...
Συνεχίστε έτσι...

Συγγνώμη, αλλά θεώρησα πώς ο τίτλος του παρόντος θέματος, ΔΕΝ ΑΠΗΧΕΙ ΠΛΕΟΝ την όμορφη πορεία για την έρευνα του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ που έχεις δώσει φίλε Ελεύθερε...

Ετσι δανείστηκα ως τίτλο το ερώτημά σου: Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι; Πότε δεν είσαι;
Ελπίζω να ΜΗΝ σας ενόχλησε και να ΜΗΝ χαλάσει η όμορφη ροή...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 01:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου, ο αντίλογος σε μια συζήτηση πρέπει να είναι επιθυμητός και γνήσια προσκαλεσμένος. Αυτός θα μας βοηθήσει να καλυτερέψουμε αυτά που σκεφτόμαστε, αυτά που έχουμε μέχρι τώρα υιοθετήσει, τον τρόπο που τα εκφράζουμε κλπ. Ο αντίλογος ακόμη και ο πολύ εχθρικός και άτσαλος, είναι ο καλύτερος σύμμαχος του ελεύθερου και αδογμάτιστου ερευνητή. Τίποτε δεν εξυπηρετεί τις σκέψεις μας όσο ο αντίλογος.
Τι είναι όμως ο αντίλογος; Είναι κι αυτός μια άλλη βούληση. Προς στιγμή φαίνεται αντίπαλος της δικής μας, αλλά στην ουσία εξυπηρετούν και οι δυό τους ίδιους σκοπούς. Την γνώση και την αντίληψη. Γι αυτό αργότερα όταν θα βρεθούμε να ψάχνουμε στα βαθειά νερά, για να αντιληφθούμε τον σκοπό ύπαρξης ενός κόσμου πλήρους από διαφορετικές βουλήσεις όπως θα νομίζουμε, να το θυμηθούμε αυτό. Όλες οι βουλήσεις εξυπηρετούν τον ίδιο ακριβώς σκοπό. Την γνώση και την αντίληψη. Άλλες σαν υποστηρικτικές (οι χειρότερες γιατί σπρώχνουν προς την πλάνη), άλλες σαν αμφιβάλλουσες (σπρώχνοντας έτσι για ακόμη μεγαλύτερη περισυλλογή), άλλες ώς αντίθετες (σπρώχνοντας προς την αντίκρυση της άλλης άποψης), άλλες ως υβριστικές (σπρώχνοντας έτσι προς την ενδυνάμωση της αντοχής και της ανοχής της βούλησης) και πάει λέγοντας. Αυτός είναι ο κόσμος (το σύμπαν). Δημιουργείται ή αναδημιουργείται το τέλειο ον. Η τελική εκείνη βούληση που θα έχει τα χαρακτηριστικά που ανέφερα. Πανίσχυρη, παντοδύναμη, πάνσοφη, αιώνια, άναρχη κλπ. και η οποία μάλλον θα τα περικλείει όλα.
Τώρα στο ερώτημα του Πλάτωνα. Εκτός του ότι θα αναφέρω ξανά ότι όσα λέω είναι το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τον κόσμο, και που φυσικά μπορεί να είμαι και λανθασμένος (σίγουρα θα έλεγα, αλλά προσδοκώ να βοηθήσετε όλοι να διορθώσω ότι μπορέσω), θα ήθελα επίσης να πώ ότι χρειάζομαι πραγματικά τις ερωτήσεις σας γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να συμπεριλάβω όσα θέλω να πω, μέσα σε τόσο μικρά κειμενάκια. Φυσικά το ίδιο θα κάνω κι εγώ προς τις δικές σας αντιλήψεις. Ψάχνουμε δεν είπαμε; Είμαστε σύντροφοι δεν είπαμε;
Λοιπόν. Φίλε μου Πλάτωνα δεν είμαι καθόλου πανίχυρος, αιώνιος, παντοδύναμος πάνσοφος κλπ εγώ ως Ελεύθερος. Ελπίζω να με θέλεις ακόμα για γείτονα.
Η βούληση μου όμως είναι. Λέω η βούληση μου αλλά δεν εννοώ ότι μου ανήκει. Ανήκω εγώ σ’ αυτήν. Εγώ σαν σώμα ή όπως θα άρμοζε καλύτερα να πω, ως η υλοενέργεια εκείνη δια μέσου της οποίας φανερώνεται το μεγαλύτερο ποσοστό της βούλησης που με καθοδηγεί, σίγουρα θα πάψω σύντομα να υπάρχω. Η βούληση μου όμως θα μείνει. Εξήγησα στο προηγούμενο μου μύνημα πώς το εννοώ αυτό.
Αργότερα σε άλλα μυνήματα θα εξηγήσω περισσότερο τη σκέψη μου πάνω στο θέμα βούληση (φύση και δράση).
Πλέουμε μέσα σε έναν απέραντο ωκεανό μέσα στη νύκτα. Ας μας βγάλει όπου θέλει (νάτην πάλι τη βούληση μπροστά μας). Το ταξίδι μας έχει αξία μόνον ως ταξίδι. Η Ιθάκη δεν υπάρχει, εξηγήθηκα στην αρχή της πρόσκλησης.

Φυσικά ούτε και με το τί είναι το σύμπαν τελειώσαμε. Άλλωστε βούληση και σύμπαν μάλλον πάνε πακέτο.
Διαβάζοντας τα μυνήματα σας φίλοι μου, επηρεάζομαι στο πως θα σκεφτώ και στο πως θα εκφραστώ, άρα σας απαντάω στο που συμφωνώ και που διαφωνώ. Δηλαδή τις απαντήσεις μου στα κείμενα σας τις δίνω καμιά φορά με τρόπο δύσκολα ορατό. Αλλά τις δίνω.

Φίλε Κέλσο πολύ καλά έκανες. Καιρός ήταν.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 07:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ πάλι καλοί μου φίλοι!

Ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου τον Κελσο για την αλλαγή ονόματος στο τοπικ. Θα το τιμήσω όσο μπορώ, μιας και ο φίλος Ελεύθερος με τον τρόπο που γράφει και σκέφτεται, μας προδιαθέτει για ότι καλύτερο μπορεί να βγει από μέσα μας! Φυσικά και θα σε ήθελα για γείτονα…..αφού θα έχεις καταλάβει πως οι μεγάλες έσο καταδύσεις είναι το αγαπημένο μου σπορ! Αυτή είναι η φιλοσοφία….Αν θέλεις ένα αντίλογο, όχι για να κινηθώ φυσικά εναντίον σου….μα για να εμβαθύνουμε…δέχομαι ευχαρίστως!

Μια πρώτη λοιπόν ερώτηση, μιας και γράφεις…

quote:
Η βούληση μου όμως είναι. Λέω η βούληση μου αλλά δεν εννοώ ότι μου ανήκει. Ανήκω εγώ σ’ αυτήν. Εγώ σαν σώμα ή όπως θα άρμοζε καλύτερα να πω, ως η υλοενέργεια εκείνη δια μέσου της οποίας φανερώνεται το μεγαλύτερο ποσοστό της βούλησης που με καθοδηγεί, σίγουρα θα πάψω σύντομα να υπάρχω.

Δεν βρίσκεις πολλά κοινά με την γενική έννοια ψυχής στα παραπάνω?


Φίλε hrismig,

Η γνώση/σκέψη θα είναι πάντα μερική, και ίσως δεν οδηγεί πολύ μακριά…μα αυτό είναι το εργαλείο που διαθέτουμε. Τον φιλόσοφο δεν τον ενδιαφέρει το θειο, πλασμένο από τη σκέψη / γνώση….μα τι είναι αληθινό. Είναι η αλήθεια που τον ελευθερώνει… και όχι η ιδέα της αλήθειας. Έχει επίγνωση πως δεν μπορεί να πάρει το θειο σαν δεδομένο, *(δες θρησκείες) και εξετάζει ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ όπου μπορεί…. Αν ΔΕΙ πως κάτι δεν είναι αλήθεια…αυτόματα μέσα του ελευθερώνεται από εκείνη την πλάνη! Αυτό νομίζω έλεγε και ο Χριστός….στο (δεν βλέπεται-ακούτε…,)*(μα και άλλοι….) Δεν βλεπουμε την ΠΛΑΝΗ! Ο Φιλόσοφος δεν περιμένει τη φώτιση…ΔΡΑ! Αυτή η ΔΡΑΣΗ…είναι πραγματική ελευθέρια για αυτόν, και δύσκολα γυρνάει στις ρουτινιάρικες διαδικασίες των θρησκειών…

Φίλη καθυ,
ευτυχώς που απευθύνεσαι στον Ελεύθερο…γιατί σε τέτοιο χείμαρρο ιδεών, εγώ προσωπικά θα χανόμουν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια τέταρτη κατάσταση που την χαρακτηρίζει η διάχυση/αραίωση και ένα πρώτο διάμεσο της έλξης και απώθησης, που ονομάστηκε γραφικά ύδωρ, και η πέμπτη κατάσταση της συνοχής, που ονομάστηκε, γη, η στερεά κατάσταση, συμπληρώνουν τα απαραίτητα στοιχεία. Τα πέντε γνωστά μας στοιχεία.

Το πρόβλημα όμως της συνείδησης δεν λύνεται με αυτή τη θεωρία, διότι δεν εξηγεί πώς η επαφή των παλμικών ενεργειών θα υψώνονταν σε συνειδητές αισθήσεις.

Γι αυτό το λόγο οι αρχαίοι αναλυτές έβαλαν πίσω από αυτά τα 5 στοιχεία δύο πρωταίτια που απαραίτητα είναι άυλα, και ονόμασαν το πρώτο στοιχείο «απέραντο στοιχείο της ενέργειας» και το άλλο, διαιρετικό στοιχείο του «Σχήμα-εγώ».


Κάθυ


quote:
Η βούληση μου όμως είναι. Λέω η βούληση μου αλλά δεν εννοώ ότι μου ανήκει. Ανήκω εγώ σ’ αυτήν. Εγώ σαν σώμα ή όπως θα άρμοζε καλύτερα να πω, ως η υλοενέργεια εκείνη δια μέσου της οποίας φανερώνεται το μεγαλύτερο ποσοστό της βούλησης που με καθοδηγεί, σίγουρα θα πάψω σύντομα να υπάρχω. Η βούληση μου όμως θα μείνει. Εξήγησα στο προηγούμενο μου μύνημα πώς το εννοώ αυτό.
Αργότερα σε άλλα μυνήματα θα εξηγήσω περισσότερο τη σκέψη μου πάνω στο θέμα βούληση (φύση και δράση).

Ελεύθερος


Ελευθερε, μηπως πρωτα θα πρεπει να επεκταθουμε στο θεμα "βουληση" και να κανουμε καποιες προσπαθειες να την ορισουμε και να προσδιορισουμε -οσο ειναι εφικτο- τον φορεα της και τις σχεσεις της με το "Εγω", συνειδηση, ατομικοτητα κλπ;

Πλατωνα, το παραδειγμα του "παπου" Πλατωνα με τον Ηνιοχο, θα μας βοηθησει να διερευνησουμε διεξοδικοτερα τη βουληση;
Κανεις μια εμμεση αναφορα για τη σχεση βουλησης-ψυχης. Κατ' εμε ειναι επιθυμητο να αναλυσουμε το θεμα πιο σφαιρικα.. Ειναι ομως εφικτο για τη συζητηση μας η θα "απλωθουμε" σε ενα ευρυ πεδιο ερευνας, με αποτελεσμα να βραδυπορουμε απελπιστικα;

Φιλε Ελευθερε, η γνωμη μου ειναι να μη μεινουμε σε μονοπλευρη διερευνυση αλλα, ακομα και με φοβο να κινδυνευουμε να τελματωσουμε, να επεκταθουμε σε ολες τις παραπλευρες σχεσεις και εννοιες που σχετιζονται με τη βουληση.
Ενστικτα, τασεις, επιθυμιες, λογικες θελησεις κλπ, συνιστουν κατα τη γνωμη μου το πλεγμα που εκφραζεται σαν βουληση.
Αν ομως εχεις καποιο συγκεκριμμενο τροπο διερευνυσης, ακολουθα τον και συντονισε την περαιτερω εξελιξη της συζητησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε hrismig,

Η γνώση/σκέψη θα είναι πάντα μερική...

φίλε Πλάτωνα,

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ!!! Τίποτα λιγότερο, "κάτι" παραπάνω...

Δεν είναι θέμα θρησκείας όπως αναφέρεις...αλλά δώσε μου το ελεύθερο να σου περάσω ένα mail και θα καταλάβεις την "ένστασή" μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσα βιβλία και να διαβάσετε όλοι σας είτε θρησκευτικά ειτε φιλοσοφικά εισται πολύ μικροι για να κατανοήσετε ολα αυτα τα ερωτήματα.
Δεν βλέπω τιποτα αλλο απο φιλοσοφικούς & θεολογικούς παπαγάλους.
Ολο το συμπαν και ο τροπος λειτουργίας του, νομίζετε οτι μπορεί να γινει κατανοητός απο το memmory chip που διαθέτουμε που λέγετε εγκέφαλος?
Ο θεός που αναζητάτε ειναι οι νόμοι του συμπαντος ειναι το πως λειτουργει το σώμα μας χωρίς να το γνωρίζουμε ειναι το πόσο αρμονικά κυλούν ολα τριγυρω μας ενω εμείς τα αγνοούμε.
περίμενα να "βγαλω" κατι απο τα forums αλλα το μόνο που βλεπω ειναι ενα κλασικο "πολεμικο" εργο μεταξυ θεολογίας & φιλοσοφίας.
Ο καθένας σας μεσα απο περίπλοκα λόγια προσπάθει να πείσει τον αλλον οτι ειναι πιό εξυπνος.
Τελικά ποιός είναι είναι ο πιό έξυπνος, αυτός που κάνει τους αλλους να μήν καταλαβένουν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Οσα βιβλία και να διαβάσετε όλοι σας είτε θρησκευτικά ειτε φιλοσοφικά εισται πολύ μικροι για να κατανοήσετε ολα αυτα τα ερωτήματα.
Δεν βλέπω τιποτα αλλο απο φιλοσοφικούς & θεολογικούς παπαγάλους.
Ολο το συμπαν και ο τροπος λειτουργίας του, νομίζετε οτι μπορεί να γινει κατανοητός απο το memmory chip που διαθέτουμε που λέγετε εγκέφαλος?
Ο θεός που αναζητάτε ειναι οι νόμοι του συμπαντος ειναι το πως λειτουργει το σώμα μας χωρίς να το γνωρίζουμε ειναι το πόσο αρμονικά κυλούν ολα τριγυρω μας ενω εμείς τα αγνοούμε.
περίμενα να "βγαλω" κατι απο τα forums αλλα το μόνο που βλεπω ειναι ενα κλασικο "πολεμικο" εργο μεταξυ θεολογίας & φιλοσοφίας.

οκ!
Ηρθες, μας τα είπες, απογοητεύτικες...μπορείς να την "πουλέψεις" ελεύθερα τώρα...


...το πε, το πε, ο παπαγάλος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα βρε αιον μήπως εχω άδικο?
τι βλέπεις εδώ?
απο την μία ο αρχι"μαντρί"της αββας κ σια ε.ε.
απο την άλλη ο scwab που νομίζει οτι θα βγαλει κατι απο αυτά που λέει.
ξέρω γω? ο ένας copy/paste την βιβλο και ο άλλος copy/paste ιστορικους και φιλοσοφους.
2003 χρόνια δεν μπορούν να τα βρούν τώρα θα συννενοηθούν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν θές να μιλήσουμε σοβαρά , κάθε μορφή επικοινωνίας, απο το πληρωμένο sex μέχρι την προσευχή, έχει πάντα κάτι να δώσει...
Αν είσαι σε θέση μαθητή βέβαια.

Αλλά και σύ που μπήκες να δηλώσεις την απογοητευση σου, πρόλαβες να πείς και την δικιά σου αλήθεια στο μεταξύ...
...που για κάποιον υλιστή μπορεί να είναι αμπελοφιλοσοφίες!

Εχεις να προτείνεις άλλο τρόπο για να μας πείς πως γίνεται η ΖΥΜΩΣΗ ?


Edited by - AION on 25/09/2003 13:37:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2030029
Maintained by Digital Alchemy