ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σατανισμός-συνεχώς εξαπλώνεται-τι θα κάνουμε???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 23:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι και στην πόλη μου την Πτολεμαΐδα, στην Βορειοδυτική Μακεδονία άρχιζαν να εμφανίζονται κρούσματα φανατισμού. Πως θα το αντιμετωπίσουμε; Τι πιστεύετε; Τι διαστάσεις θα παρει το θέμα μετά από μία δεκαετία; Επιτέλους πρέπει να φοβόμαστε ναι ή όχι; Συνδέεται η φύση του υπερφυσικού με τον ασατνισμό τελικά; Λευκή μαγεία και Μαύρη μαγεία...υπάρχει σαφής διαχωρισμός;

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 23:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν καλησπέρα!
Ομολογώ ότι βάζεις πολλά και δύσκολα ερωτήματα αλλά κατι θα γίνει!
Λοιπόν:
Ανάφερεις ότι εμφανίστηκαν κρούσματα φανατισμού, προφανώς εννοείς κατά των σατανιστών. Πιστεύω ότι ο φανατισμός δε βοηθάει σε τίποτα, δε λύνει κανένα πρόβλημα παρά μόνο δημιουργεί νέα προβλήματα.
Είναι γεγονός ότι ο σατανισμός βρίσκεται σε "εξαρση" τα τελευταία χρόνια. Θυμίζω μόνο την υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης, που ήταν κάτι το πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα. Και αυτό δεν είναι τοπικό φαινόμενο, ΄συμβαίνει παγκοσμίως.
Το γιατί λοιπόν συμβαίνει αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα και πολύ καλύτερα από μένα θα στο εξηγούσε κάποιος ψυχολόγος. Τα αίτια προσχώρησης κάποιου στο σατανισμό είναι για μένα είτε από περιέργεια είτε καθαρά ψυχολογικά. Ό σατανισμός αντιπροσωπεύει το "άγνωστο", το "απαγορευμένο", και όπως καταλαβαίνεις για αυτό το λόγο έλκει κιόλας. Για αυτό το λόγο κυκλοφορούν στην αγορά τόσα cd Black Metal κτλ, γιατί απλά αυτό πουλάει.
Θα μπορούσα να πω και άλλα πράγματα πάνω σε αυτό αλλά θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο. Ρωτάς αν πρέπει να φοβόμαστε ή όχι. Δε νομίζω ότι πρέπει να φοβόμαστε, απλά να έχουμε τα μάτια ανοιχτά. Οι σατανιστές δεν είναι άτομα που φορούν μαύρα ρούχα, ανάποδες πεντάλφες και κυκλοφορούν με μαύρες ρόμπες κάνοντας θυσίες. Είναι άτομα της διπλανής πόρτας, πιθανώς δε και μέλη της λεγόμενης υψηλής κοινωνίας.
Πάω τώρα στην πιο δύσκολη ερώτηση... Αν συνδέεται η φύση του υπερφυσικού με το σατανισμό. Προφανώς συνδέεται. Το ερώτημα είναι με ποιόν τρόπο. Σύμφωνα με την εκκλησία, οι σατανιστές καλούν δαίμονες και οι δαίμονες αυτοί κάνουν ότ,ι τους ζητήσει αυτός που τους καλεί, με αντάλλαγμα βέβαια μια θυσία η κάτι άλλο. Είναι όμως έτσι; Ή συμβαίνει κάτι άλλο; Εδώ μπαίνει το φαινόμενο της σκεπτομορφής. Έχεις ακούσει σχετικά; Αν όχι θα εκθέσω αναλυτικά τη θεωρία σε επόμενο post.
Τέλος... Λευκή Μαγεία και Μαύρη Μαγεία. Η εκκλησία απορρίπτει όλα μα όλα τα είδη μαγείας. Αν πας και ακούσεις τελετή εξορκισμού, θα ακούσεις τον ιερέα να αναφέρει πάρα πολλά είδη μαγείας ως σατανικά, αναμεσα στα οποία και η Λευκή, αν και η λευκή είναι στην ουσία το να κάνεις καλό σε κάποιον με τη χρήση της μαγείας. Τώρα λογικά θα πρέπει να ξεχωρίζονται τα δύο είδη, ανάλογα όμως και με το ον που επικαλείται στην κάθε περίπτωση.
Αυτά προς το παρόν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 00:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο "ΣΑΤΑΝΑΣ"? ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ? ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΑΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ? ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΑΟΡΑΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝ. ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ -ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗ- ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ. ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ (ΒΛ. ΟΥΡΟΥΑΡΠΑ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 00:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ (ΒΛ. ΟΥΡΟΥΑΡΠΑ)

Ωραία τα έθεσες Gretel αλλά γιατί έβαλες σε παρένθεση τον Ουρουάρπα σαν να πιστεύεις ότι αυτοί που το διαβάζουν θα καταλάβουν τι σημαίνει;

Μάλλον ελάχιστοι θα γνωρίζουν ποιος ήταν και τι έκανε ο Ουρουάρπα.

Μπορείς να μας πεις λίγα περισσότερα;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 16:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΗΑΡΡΥ ΠΟΤΕΡ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΤΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ.
ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΑΝΗΚΕ ΣΑΝ ΑΣΤΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ (ΤΕΛΕΤΕΣ) ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΜΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΦΤΕΙΑΧΤΟ, ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΕΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΟΠΕΛΕΙΑ ΕΨΑΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΣ ΑΓΟΡΕΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΟΠΩΣ Η ΒΙΒΛΟ... ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 16:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΗΑΡΡΥ ΠΟΤΕΡ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΤΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ.
ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΑΝΗΚΕ ΣΑΝ ΑΣΤΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ (ΤΕΛΕΤΕΣ) ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΜΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΦΤΕΙΑΧΤΟ, ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΕΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΟΠΕΛΕΙΑ ΕΨΑΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΣ ΑΓΟΡΕΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΟΠΩΣ Η ΒΙΒΛΟ... ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α



Γεια σας.Καταρχην πιστευω δικαιωμα του καθενος ειναι να ειναι ακομη και Σατανιστης αλλα δεν εχει δικαιωμα να κανει κακο σε αλλους ανθρωπους και να τους παρασυρει σε τελετες και σε αθεμιτες πραξεις κ.λ.π.

Οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος Aναζητητης ενα απο τα αιτια προσχωρησης
στον σατανισμο ειναι η περιεργεια και η "διψα" για οτιδηποτε που θεωρουν "αγνωστο",μυστηριο κ.λ.π.Αλλα ειναι και βαθυτερα τα αιτια.
Καποιοι ανθρωποι λογω προβληματων ψυχολογικων,ειτε γιατι ειναι πικραμενοι απο την ζωη και το κοινωνικο περιβαλλον βρισκουν διεξοδο δυστυχως στα ναρκωτικα πολλες φορες,αλλοι μπαινουν σε σατανιστικες και παραθρησκευτικες οργανωσεις αλλοι κλεινονται σε καποιο μοναστηρι κ.λ.π.

Ομως μην φτανουμε στο σημειο να λεμε υπερβολες και να υιοθετουμε τις σκοταδιστικες αντιληψεις των ιερατειων οπως οτι το βιβλιο του Χαρυ Ποτερ μπορει να οδηγησει καποιους στον Σατανισμο.Αν υπαρχει σωστη διαπαιδαγωγηση απο τους γονεις δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος,παιδιά.έλεος.Αμάρτησα,τ'ομολογώ.Έχω χάσει το μέτρημα για το πόσες φορές διάβασα το κάθε HARRY POTER,μόνο το τελευταίο διάβασα μόνο μία φορά γιατί δεν έχω χρόνο(τώρα που μου το θυμήσατε λέω να πάω να το ξαναδιαβάσω).Τώρα τι σημαίνει αυτό;Μήπως ότι έχω πολύ καλή γνώση της μαγείς και διαφόρων τελετών της;Δεν νομίζω, άλλωστε όποιος πιστεύει στην ύπαρξη της μαγείας ξέρει ότι είναι κάτι πιο πολύπλοκο από ένα "γκουιγκάρντιουμ λεβιόζα".Απλά η γυναίκα στην αρχή έγραψε ένα παραμυθάκι και σιγά-σιγά, βιβλίο με το βιβλίο βελτιώθηκε ο τρόπος γραφής της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 19:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 23:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Viking σε αυτά που αναφέρει. Παρά το ότι είναι γεγονός ότι υπάρχουν καποιοι συμβολισμοί και ΄κάποια πραγματικά ονόματα μάγων στο Χαρυ Ποτερ, δε νομίζω ότι ωθεί τα παιδιά στο σατανισμό. Είναι ένα παραμύθι με όλη την έννοια της λέξεως, και μάλιστα ευχάριστο και με ενδιαφέρουσα πλοκή. Μην επιστρέφουμε στο μεσδαίωνα και μην κατηγορούμε την τέχνη, είτε αυτή λέγεται μουσική black metal είτε Χαρυ Ποτερ έιτε Ο τελευταίος Πειρασμός. Μη γυρίσουμε σε εποχές αφορισμών και καψίματος βιβλίων που μας φέρνουν τόσο πίσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 11:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Ο ΟΥΡΟΥΑΡΠΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΜΥΣΤΗΣ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ. ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕ.... ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΣΟ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΥ ΠΟΤΤΕΡ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΗ "ΜΑΓΕΙΑ" ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΛΙΓΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΗΞΑΜΕ ΠΙΑ ΣΤΑ ΤΡΑΝΣΦΟΡΜΕΡΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ "ΜΑΓΕΙΑ" ΠΟΥ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΜΟΥ (7) ΧΡΟΝΩΝ, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ & ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΜΕΓΑΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ "ΜΑΥΡΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ" ΕΙΝΑΙ Ο ΥΛΙΣΜΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 11:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Viking σε αυτά που αναφέρει. Παρά το ότι είναι γεγονός ότι υπάρχουν καποιοι συμβολισμοί και ΄κάποια πραγματικά ονόματα μάγων στο Χαρυ Ποτερ, δε νομίζω ότι ωθεί τα παιδιά στο σατανισμό. Είναι ένα παραμύθι με όλη την έννοια της λέξεως, και μάλιστα ευχάριστο και με ενδιαφέρουσα πλοκή. Μην επιστρέφουμε στο μεσδαίωνα και μην κατηγορούμε την τέχνη, είτε αυτή λέγεται μουσική black metal είτε Χαρυ Ποτερ έιτε Ο τελευταίος Πειρασμός. Μη γυρίσουμε σε εποχές αφορισμών και καψίματος βιβλίων που μας φέρνουν τόσο πίσω...



Παιδιά είχα διαβάσει και εγώ και τα πέντε βιβλία...ως το τρίτο πράγματι ήταν πολύ ελκυστικά και δεν είχαν κανένα σημάδι σχεδόν σατανισμού. Στο τέταρτο έτσι και έτσι στο πέμπτο το παράκανε όμως. Επειδή όμως ο άνθρωπος ίσως να παρασέρνεται περισσότερο από εικόνες, παρά από βιβλία, πιστεύω πως θα γίνει ο χαμός με τις ταινίες 4 και κυρίως 5 Χαρυ Πόττερ. Εκεί τα παιδιά θα δουν τελετές μαγείας καλής και κακής εντός εισαγωγικών και τα δύο. Οι μάυρη μαγεία της Ρόουλινγκ πλησιάζει αφάνταστα τον σατανισμό. Αν δουν την ταινία παιδιά μέχρι 18 ετών πιστεύω θα επηρεαστούν πολύ αρνητικά...Και είναι ευρέως γνωστό ότι ο σκηνοθέτης των ταινιών ο Κολόμπους...με τα έσοδα από τις ταινίες χρηματοδότησε το χτίσιμο μιας σατανιστικής εκκλησίας, στο Σαν Φρασίνσκο...νομίζω...αν είναι λάθος διαψεύστε με.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...



Απίστευτο! Τώρα που το λες το κατάλαβα και εγώ! Μιλάμε για κανα χρόνο νόμιζα ότι είχα μυηθεί στην μαγεία 9ήταν πριν κανα δυό χρόνια)...όταν ήμουν 13 περίπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΣΗΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 13:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛ. ΤΟΥ ΣΙΤΕ (ΤΟ ΛΕΞΑΡΙ ΤΟ Η.ΠΟΤΕΡ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νότη το αν θα πρέπει να φοβόμαστε,εξαρτάται από το χαρακτήρα μας. Αν είμαστε επιρρεπείς και επιθυμούμε γρήγορη επιτυχία, πολλές κατακτήσεις στην προσωπική ζωή,χρήματα και είμαστε διατετιθεμένοι να τα αποκτήσουμε ανεξαρτήτως κόστους,τότε πρέπει να φοβόμαστε. Αν από την άλλη πλεύρα έχουμε επίγνωση των αδυναμιών μας, επιδιώκουμε να κάνουμε το καλό κι εμπιστευόμαστε το Θεό, τότε δεν έχουμε λόγο να φοβόμαστε τίποτε και κανένα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά, γιατί όπως είπε κάποιος πολύ σωστά εδώ μέσα, οι σατανιστές είναι άνθρωποι της διπλανής πόρτας και οι ναοί τους βρίσκονται παντού. Π.χ. είναι ευρέως γνωστό ότι στην οδό Ακαδημίας δίπλα στο θέατρο Ακάδημος υπάρχει μια μεγάλη σιδερένια πόρτα με έναν αετό,που αν την παρατηρήσει κανείς θα δει ότι δεν οδηγεί πουθενά!Αν πάει όμως απέναντι στο σινεμά ΟΠΕΡΑ υπάρχει απέξω μια σκάλα που οδηγεί σε υπογείο ναό σατανιστών,το οποίο πολλοί νομίζουν ότι είναι υπόγειο του κινηματογράφου.

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 23:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν ξεκίνημα μπορούμε να σουβλίσουμε όλους τους σατανιστές στην πυρά που θα ανάψουμε με τα βιβλία του Χάρυ Πόττερ....

Προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει και να πρεσβεύει ότι θέλει, αρκεί η πράξη της πίστης αυτής να μην αντιβαίνει βασικά και θεμελιώδη δικαιώματα των συνανθρώπων μας. Αν κάποιος λοιπόν είναι σατανιστής, αυτό είναι δικό του πρόβλημα, αν όμως σκοτώσει τότε είναι ποινικό αδίκημα...

Όσον αφορά τώρα τα βιβλία του Χάρυ Πόττερ τα οποία παρεπιμπτόντως δεν τα έχω διαβάσει δεν πιστεύω ότι προάγουν τον σατανισμό. Απλά μυθιστορήματα είναι ίσως αρκετά πικάντικα για νέα παιδιά. Με την ίδια λογική στον σατανισμό θα μπορούσαμε να πούμε ότι ωθούνται τα παιδιά και από την τριλογία του J.R.R. Tolkien "Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών", από διάφορα διηγήματα της σειρά Dungeons & Dragons ή τα computer games με αντίστοιχο περιεχόμενο.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Viking ότι βασικό είναι ο έλεγχος και η διαπαιδαγώγηση της οικογένειας (για μένα το Α και το Ω).

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 00:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο θα διακυρηττουν τα ψευδη τους οι εκκλησιες, αλλο τοσο ο καθε σατανιστης θα κανει τις μαλα, εε τις βλακειες του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 14:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΟΜCAT ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΙ Ο ΒΙΚΙΝΓΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΦΕΥΓΕΙ 7 ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ 1800-1830 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ 1 ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ (ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 1-2 ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΚΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά δεν ξέρω για το βιβλίο πάντως οι επόμενες ταινίες που θα ακολουθήσουν μπορεί να έχουν στοιχεία σαατανισμού...Πάντως ρε παιδιά και αυτοί οι σατανιστές τι βίτσια...!Άκουσα γιαυτούς και αηδίασα. Αε κάνουν ότι θέλουν μόνο να μην ενοχλούν τους άλλους εγώ αυτό λέω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΛΑΜΠΙ

ΑΡΕ ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΣ ΠΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ,
ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ?
ΠΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΠΡΙΝ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ?
ΠΟΣΟΙ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝΕ?
ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ?
ΠΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΕΚΛΗΣΣΙΑ?
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ?
ΠΟΙΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ?
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΕ???
ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ?
Η ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΧ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ, ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ...ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΟΥΝ?

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΣΗ?

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΝ ΕΜΕΙΣ...
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟΣΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥΣ, ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΘΕΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΑ 17 ΜΟΥ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΟΨΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.μ.Α δεν είναι ανάγκη να απαντήσουμε σε όλα αυτά τα ερωτήματα. Ρώτα:
-Αγαπάμε όλους τους αλλλους; Από εκεί και μετά προκύπτουν τα πάντα. Μόνο αγάπη να υπάρχει. Και είμαι σίγουρος πως για να γίνει κάποιος σατανιστής θα πρέπει να έχει την δύναμη να πατήσει τον εαυτό του να τον κάνει σκουπίδι...γιατί σατανισμός είναι κακό και μίσος. Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να αγαπάει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ Μ....Σ
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ
ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΒΑΣΕ, ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Σαταναδες με κερατα και φτερα που θα τιμωρησουν τους αμαρτωλους στην μεταθανατον ζωη δεν υπαρχουν,αυτοι ειναι στα μυαλα των θρησκοληπτων μουλαδων.Οι σαταναδες δημουργουνται μεσα στην ιδια την ανθρωπινη κοινωνια.Και αυτοι ειναι που βομβαρδιζουν χωρες,που σκοτωνουν αθωο κοσμο,που εκμεταλευονται συνανθρωπους τους,ειναι οι μεγαλεμποροι ναρκωτικων,ειναι οι μαστροποι,ειναι ολοι αυτοι που εχουν σαν Θεο τους το χρημα και την εξουσια και "πατανε επι πτωματων" για να κερδισουν.

quote:
ΑΡΕ ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΣ ΠΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ,
ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ?
ΠΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΠΡΙΝ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ?
ΠΟΣΟΙ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝΕ?
ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ?
ΠΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΕΚΛΗΣΣΙΑ?
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ?
ΠΟΙΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ?
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΕ???
ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ?
Η ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΧ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ, ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ...ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΗΝΟΥΝ?


Ο θΕΟΣ ειναι μεσα σας.Δεν θα τον βρεις
μεσα στις εκκλησιες,δεν θα τον βρεις μεσα στα "ιερα" βιβλια των λαων,δεν θα τον βρεις αν προσευχηθεις αλλα μονο μεσα σου θα τον βρεις,αν κοιταξεις στον "καθρεφτη" της ψυχης σου.


Η προσευχη δεν ειναι λογια ειναι πραξη.Ειναι πραξη αγαπης προς τον συνανθρωπο.

Αμαρτια ειναι μια,η ελλειψη αγαπης και οχι το να μην νηστευεις,το να μην πηγαινεις στην Εκκλησια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΑΒΑΘΟΣ
ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΕΝΟΣ ΜΥΑΛΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 18:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ !!
ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ "THE REAL THING" ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ
ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 18:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ
"ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΠΟΚΤΑ ΔΥΝΑΜΗ"???
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.μ.Α θα ήθελα να προσθέσω σαυτό που είπες κάτι. Υπάρχουν επίσης όλα τα άγια και τιμώμενα πρόσωπα της εκκλησίας μας. Οι άγιοι η Παναγία, οι μάρτυρες όλοι. Αυτό που λένε βασανιστήρια....εγώ νομίζω ότι στην άλλη ζωή θα αν θα πάμε στην "κόλαση" θα είμαστε μακριά από τον Θεό επειδή δεν θα είμαστε ικανοί να αγαπήσουμε όπως και αυτός. Όσο πιο πολύ αγάπη έχουμε μέσα μας τόσο τόσο πιο κοντά θα είμαστε σε Αυτόν. Αν είμαστε μακριά του δεν θα μας βοηθάει και έτσι αυτό πιστεύω θα είναι βασανιστήριο! Η ζωή εκεί πάνω μπορεί να είναι όπως εδώ κάτω να γνωριζόμαστε, να μιλάμε, να κάνουμε παρέα. ίσως να υπάρχουν ατυχήματα...αλλά αν είμαστε κοντά στον Θεό να μας τα γιατρεύει αμέσως. Αν είμαστε μακριά του να μην μας τα γιατρεύει και έτσι η ελπίδα να πεθαίνει σιγά-σιγά...για μένα αυτό είναι πράγματι κόλαση! Πολύ μακάβρια προσέγγισή ε; Πάντως διάβολος και τέτεοια καζάνια είναι σίγουρα δημιουργήματα του μυαλού του ανθρώπου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros_uk
Νέο Μέλος

United Kingdom
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 08:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros_uk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Αν και το thread ξέφυγε λίγο απο την αρχική ιδέα, θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την γνώμη μου.
Πρώτον όταν δέχεσαι οτι υπάρχει άσπρο αναγκαστικά πρέπει να δεχτείς οτι υπάρχει και μαύρο, και όταν δέχεσαι οτι υπάρχει το ένα άκρο αναγκαστικά πρέπει να δεχτείς οτι υπάρχει και το άλλο άκρο. Αυτό γίνεται επειδή όταν ορίζεις κάτι ώς άσπρο ή ως καλό ο χαρακτηρισμός αυτός γίνεται γιατί το συγκρίνεις με κάτι χαρακτηριζόμενο ώς κακό ή μαύρο. Αλλοιώς αν υπήρχε μόνο άσπρο δεν θα υπήρχε νόημα να το ορίσουμε. Τωρα ως άσπρο / μαύρο καλό / κακό δεν θέτω ούτε χριστιανισμό / σατανισμό, ούτε μαγείες και άλλα τέτοια. Αλλοστε όσοι ξεπεράσουν ένα μορφωτικό επίπεδο ξέρουν οτι δεν υπάρχει ορισμός του άσπρου μαύρου, αλλα υπάρχουν πολλές διαβαθμήσεις στο μέσο. Επιπλέον επειδή δεν πιστεύω στον χριστιανισμό δεν δέχομαι ούτε τον σατανισμό αφου και αυτός απορέει απο τον χριστιανισμό, αλλά όσο κάποιος είναι σατανιστής, δεν πανε να γίνουν και εκκατομύρια, όσο δεν με ενοχλούνε ας κανουν το "κομμάτι" τους σε αυτην την γή.

Αφήστε τους σατανιστές ήσυχους! \m/ \m/

Φιλικά
SatyR

Edited by - satyros_uk on 08/04/2004 09:00:30

Edited by - satyros_uk on 08/04/2004 09:02:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 11:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.μ.Α. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.

ΔΕ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ. ΕΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΕΞΩ; ΟΧΙ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΒΙΚΙΝΓΚ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΙ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.

ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.ΕΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΩΜΑΛΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΤΙΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ;

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy