ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο Οιδίπους & ο Γρίφος της Σφίγγας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 04:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους τους φίλους της «ΣΟΦΙΑΣ»

Κανονικά ίσως θα'πρεπε να ανοίξω αυτό το τοπικ στο «ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΙΧΕΙΑ» αλλά ήθελα να το εξετάσουμε πιό πολυ από την άποψη της σοφίας. Ελπίζω αυτό να είναι αποδεκτό από τον αdmin.

Όλοι, βέβαια, θα γνωρίζουμε τον Γρίφο της Σφίγγας πού έλυσε ό Οιδίποδας πρίν προχωρήση να γνωρίσει ολοκληρωτικά την μαμά του, και να στρέψει τα μάτια του για πάντα από τον "έξω" κόσμο.

«Τί είναι αυτό που το πρωΐ βαδίζει με τα τέσσερα, το μεσημέρι με τα δύο, και το βράδυ με τα τρία;»
Η απάντηση - ο ανθρωπός - φαίνεται είχε τόσο βάθος, τόσα "κυβικά" όπως λένε κάποιοι φίλοι εδώ μέσα, που έκανε τη Σφίγγα να αυτοκτονήσει...

Η εξήγηση, όμως, δηλ. οτι σαν μωρά μπουσουλάμε, μετα περπατάμε όρθιοι, και τέλοσ βαδίζουμε με μπαστούνι, δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι. Μήπως κρύβει κάτι βαθύτερο;
Μετά απο λίγο στοχασμό, κάποιες ιδέες μου έρχονται στον νου, αλά πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους εδώ:

Σας φαίνεται επαρκής η κοινή "εξήγηση";
Ήταν πια τόσο δύσκολος ο γρίφος, ωστε να κάνει κοτζάμ Σφίγγα να ριχτεί στα κατσάβραχα και στην αυτοκαταστροφή της;

Μήπως περιγράφει μιαν άλλη πορεία, πιο, ερμ, εσωτερική;

Φιλικά

Κ.

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 11:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως περιγράφει μιαν άλλη πορεία, πιο, ερμ, εσωτερική;


Μπααα! Συκοφαντίες...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 12:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Zadok!

Καιρό είχαμε να συνεβρεθούμε,
θα μας τιμήσεις με καμμιά αναλυσούλα;

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σα να έχεις δίκιο τώρα που το ξανασκέφτομαι

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 13:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου Zadok!

Καιρό είχαμε να συνεβρεθούμε,
θα μας τιμήσεις με καμμιά αναλυσούλα;

Κ.




Γειά σου, αγαπητέ kynikos!
Γεννηθήτω το θέλημά σου...


Μα, ποιά είναι η Σφίγγα, ο Οιδίπους, οι Θήβες, οι επτά...;

Τα τέσσερα στάδια της εξέλιξης της ζωής του ανθρώπου και η σφίγγα


Η Σφίγγα και τα τέσσερα στοιχεία


Η εξέλιξη της σφίγγας και το "μπλοκάρισμα"

Θα επανέλθω μετά την εργασία...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/05/2004 14:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 15:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


-AΛΛΙΩΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ:-

quote:
Στη Θήβα υπήρχε η Σφίγγα του Οιδίποδα...
Στην Αίγυπτο υπήρχε η Σφίγγα του Πατέρα Τρόμου (Αμπούλ'λ - χόλ)...

:ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΚΕΛΣΟΣ

+

quote:
Η ΣΦΙΓΓΑ ΛΟΙΠΟΝ...
Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ...
ΑΛΗΘΕΙΑ !ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ...
ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ...
ΚΑΠΟΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ...
ΝΑΙ !
...ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΩΣ...
ΕΔΩ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΑΣ...
ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ...
ΕΤΟΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ-ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ...
[ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ+ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΩΣ ΗΡΩΑΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
+ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ...
ΕΣΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ +ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ...
ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΛΕΓΧΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΟΥ,
ΜΑ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ +ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΡΟΗ...
+ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ,ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΓΗ-ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΝΕΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ,ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ+ΝΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ,ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ...
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

"ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ"

...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ...
..ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ....
..ΣΤΗΝ ΟΑΣΗ ΤΗΣ ΣΙΒΑ...
..ΣΤΟ ΦΩΣ...
..ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ-ΑΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ...ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ...


:ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΑΤΜΑ

-AΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ "Ω! ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ"...-ΣΕΛΙΔΑ 4-

~_~


ΝΑ -ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΜΕ ΣΤΗ ΣΦΙΓΓΑ ΚΑΙ Σ' ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ/ ΑΥΤΟ ΤΩΝ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ...AΦΟΡΜΗ ΑΥΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΟΣΤ...ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΘΕΜΑ...




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/05/2004 16:02:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 00:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βλεπω με χαρα μου οτι συνεχιζετε να κοσμειτε το esoterica...
Μπραβο παιδια...

".......το σημαντικο σημειο στο μυθο της Σφιγγας δεν ειναι το αινιγμα (που θα μπορουσε να απαντηθει κι απο ενα 12χρονο),
αλλα η απαντηση στο αινιγμα,
που ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Αν αποδωσουμε τα λογια της σφιγγας,
απο τη συμβολικη στην κοινη γλωσσα,
θα την ακουγαμε να λεει:
-Οποιος ξερει οτι η πιο σπουδαια απαντηση που μπορει να δωσει ο ανθρωπος,
στο δυσκολωτερο ερωτημα που αντιμετωπιζει,
οτι δηλ. ειναι ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ,
ΑΥΤΟΣ μπορει να σωσει την ανθρωποτητα.
Το ιδιο το αινιγμα, χρησιμευει μονον σαν καλυμμα για το κρυφο νοημα
του ερωτηματος,
που ειναι η σπουδαιοτητα του ανθρωπου...."

Εριχ Φρομ, απο το βιβλιο Η ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 03:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σφίγγα= καπούλια Ταύρου, μπροστινά πόδια και στέρνο Λέοντα, κεφαλή ανθρώπου και φτερά αετού.


"...όταν η φύση του κόσμου αποκαλυφθεί, τότε το μυστήριο της Σφίγγας δε θα υπάρχει πια."

Αλίκη Μπέιλι (Εσωτερική αστρολογία)


"...Πίσω από τον Σταυρό, ένας άλλος Σταυρός εμφανίζεται, αλλά δεν μπορεί να τον φτάσει (ο Άγγελος φυλά τη δίοδο!)

έως ότου ο Ταύρος σκίσει και διαμελίσει τον άνθρωπο και τότε - το φως ακτινοβολεί εμπρός, (...) - η εξύψωση στο φως,

μέχρι να εξημερωθεί ο Λέων, ν' αποκαλυφθεί το μυστικό της Σφίγγας και τότε - η αποκάλυψη του εσωτερικού φωτός,

μέχρι ο άνθρωπος να σηκώσει την υδρία του κι ενωθεί με τις τάξεις εκείνων που αποτελούν τους Υδροχόους και τότε το κύμα της ζωής θα γεμίσει την υδρία του και θα αδειάσει τη λίμνη, θα καθαρίσει την πηγή κι έτσι θ' αποκαλύψει την οδό, η οποία οδηγεί προς το πιο εσωτερικό φως, το κρυμένο από τον τελευταίο Σταυρό.

Τότε, από τον Σταυρό του ανθρώπου, ο μυημένος βρίσκει τον δρόμο του, περνά τον Άγγελο και αφήνει πίσω του το διερηγμένο εσωτερικό πέπλο, ανέρχεται τον σπουδαιότερο Σταυρό και περνά στην ημέρα, την ύστατη μέρα. Ο τροχός για εκείνον σταματά. Ο ήλιος και τα άστρα, για εκείνον, σβήνουν. Ένα ανώτερο φως προβάλλει και... "


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 03:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... Γιάυτό,εξάλλου,ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ζώο,διότι μπορεί να μιμηθεί ΟΛΑ τα άλλα ζώα,μπορεί να κολυμπάει και να καταδύεται για ώρες,μπορεί να πετάξει,να περπατήσει,να τρέξει,και άμα τον πιάσουν τα μαζοχιστικά του αρχίζει να έρπεται σαν σκουλήκι στη γη.Έτσι είναι,ο άνθρωπος μπορεί να αφομοιώσει τη Γνώση όλων των υπόλοιπων ζωικών μορφών,συμπυκνώνοντας ό,τι πιο σιχαμένο και ό,τι πιο μεγαλειώδες κρύβει η Φύση,ό,τι πιο ισχυρό και ό,τι πιο αδύναμο.Αυτή είναι και η έννοια του άξονα Λέων-Υδροχόος,ο βασιλιάς ο Λέων συμβολίζει το ζενίθ του Μεγάλου Μεσημεριού,τη μέγιστη εξωτερίκευση όλης της ζωικής δύναμης και ο Υδροχόος την εσωτερίκευση όλης της Ζωικής Δύναμης,η Κατάφαση και Κατανόηση ΟΛΩΝ των μορφών.
Το γατί ο Οιδίπους τα κατάλαβε όλα,κατάλαβε τη Λογική Συνέχεια του Έργου,γιάυτό και υπέφερε τόσο,διότι η Γνώση είναι Αμαρτία απέναντι στη Ζωή.Οιδίπους σημαίνει Αυτός που Γνωρίζει,σημαίνει,όμως,και Αυτός που Υποφέρει,ο δύσμοιρος άντρας με τα τρυπημένα πόδια που από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε υπέφερε από τους Πόνους.

Ένα παλικάρι πιο δίπλα άνοιξε ενδιαφέρον θέμα για Οιδίποδα.Κανονικά θα έπρεπε να τον τιμήσω,όμως προτιμώ να συνεχίσω εδώ,στον ανούσιο μονόλογό μου.
Τα κατάλαβε όλα ο άντρας με τα πληγωμένα πόδια και τα κατάλαβε διότι από την πρώτη στιγμή μυήθηκε στο ύψιστο πάθος του Πόνου και όλοι φυσικά γνωρίζουμε ότι η Ανώτερη γνώση είναι η Τραγική γνώση,πέρα από κάθε θεωρία και αμπελοφιλοσοφία,η γνώση που μόνο αν την βιώσεις την αφομοιώνεις.
Οι γονείς του τον αρνήθηκαν και τον εγκατέλειψαν να περιπλανιέται μόνος και πληγωμένος στα δάση.Το βρέφος βρισκόταν σε άθλια κατάσταση,πονεμένο και φοβισμένο.Είναι η πρωτεική φάση του είδους μας,η άλογη,όταν είμασταν ζώα,τετράποδα,όταν η μόνη Δύναμη που μας όριζε ήταν αυτός ο καταραμένος ο Φόβος,ο φόβος της επιβίωσης.Όση εξέλιξη κι αν έρθει αυτός ο φόβος δεν θα φύγει ποτέ,βαθιά ριζωμένος μέσα,και να εκδηλώνεται τις πιο κρυφές ώρες,τις πιο ονειρικές.Φτιάξαμε λέει κοινότητες επειδή είμαστε κοινωνικά όντα έτσι ώστε να φτιάξουμε πολιτισμό.Τί μπούρδες είναι αυτές,φτιάξαμε κοινότητες με τα όμοια με μας ζώα για να προφυλαχθούμε από τα άλλα ζώα,τα πιο δυνατά,με μια διαφορά,όμως,μέσα στην πορεία των χρόνων ξεχάσαμε να προφυλαχθούμε από το δικό μας ζώο.
Εν συνεχεία το δεύτερο στάδιο,το ώριμο,εκεί που το φοβισμένο ζώο σηκώνεται όρθιο,στέκεται στα δύο και αποφασίζει να Κυβερνήσει,αποφασίζει να επεκταθεί και να υποτάξει όλα τα άλλα ζώα(συμπεριλαμβανομένων και των όμοιων ζώων,των ανθρώπων).Εδώ έχουμε το βασικό Οιδιπόδειο στάδιο.
Ο Οιδίπους έχει μεγαλώσει και έχει αρχίσει να ξεφεύγει από το φάσμα του Φόβου.Λύνει το αίνιγμα της Σφίγγας,και η στιγμή που Φωτίζεται είναι η στιγμή που ο΄Ανθρωπος κατανοεί τον Εαυτό του,τη Φύση του και την Αποστολή του,όντας το μόνο ζώο που έχει επίγνωση του εαυτού του.Ο νέος φέρνει το Φως στη Θήβα,διώχνει τον Τρόμο από τους Θηβαίους,τον Τρόμο για τη δαιμονική Σκύλλα που τους θέριζε.Οργανώνει τέλεια το Κράτος,όντας δίκαιος και κραταιός μέχρι τη στιγμή που βγαίνει στην επιφάνεια το μεγάλο μυστικό,το΄Αρρητο των Αρρήτων.το Ανείπωτο και εκεί ξεκινάει το τρίτο στάδιο.
Πριν από 2000-2500 χρόνια ξεκίνησε η Κατάβαση του είδους,η Παρακμή,τα Γεράματα του Ανθρώπου και ένας γέρος δεν μπορεί επουδενί να επιβιώσει δίχως το τρίτο πόδι,το μπαστουνάκι του,αυτό που τον καθοδηγεί διότι ο ίδιος δεν μπορεί πλέον να καθοδηγήσει τον εαυτό του,διότι οι φρένες του έχουν χάσει όλη τη δύναμή τους μετά την αποκάλυψη του Μυστικού.
Το Τρίτο Πόδι του Ανθρώπου είναι η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ,πάντα αυτή ήταν,πάντα αυτή θα είναι,το αιώνιο Υποστήριγμα,που δίχως αυτό θα επιστρέφαμε εν μια νυκτί στην εποχή του Νεάντερταλ και εν συνεχεία στον αφανισμό.Μην ακούτε μπούρδες περί αρχαίες τεχνολογίες,ο αρχαίος άντρας δεν είχε καμία τεχνολογική βοήθεια,διότι δεν την χρειαζόταν,δεν είχε την ανάγκη της,διότι μπορούσε κι από μόνος του,μέσω του πανίσχυρου Εγκεφάλου που διέθετε ,να νιώσει τις υψηλότερες Ενοράσεις και Ευδαιμονίες.Εμείς,όμως,είμαστε γεροντάκια παθητικά.Αρκεί να σκεφτούμε τη σωματική Ρώμη και Ευεξία του αρχαίου σε σχέση με τη δική μας αξιοθρήνητη φυσική κατάσταση και καταλαβαίνουμε τη διαφορά.
Το τρίτο πόδι θα μας βοηθήσει στα πάντα,όλα θα μας τα δώσει,είναι βαθύς ο οίκτος που νιώθει για την κατάντια μας και γιάυτό αποφάσισε να μας χαρίσει τα πάντα,οδηγώντας μας σιγά-σιγά προς το Τέλος,την Αθανασία.'Ετσι είναι η πορεία προς την Αθανασία έχει ξεκινήσει,η πορεία του Οιδίποδα προς την Αθήνα έχει ξεκινήσει,όχι την Αθήνα που ξέρεις,την άλλη,τη Μεγάλη Αθήνα,αυτή που μια φορά με αξίωσαν να ονειρευτώ και από τότε δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο παρά μόνο αυτή.

Ή μήπως υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι είναι Δίποδο?Κάποιος που πιστεύει ότι δεν χρειάζεται το Τρίτο Πόδι?Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς διότι όλοι καταλαβαίνετε ότι σιγά-σιγά ΟΛΑ διεκπεραιώνονται μέσω του Τρίτου Ποδιού,δεν υπάρχουμε χωρίς το Τρίτο Πόδι,από το οποίο είμαστε βαθιά εξαρτημένοι και που αν ερχόταν κάποιος σαδιστής και μας το αφαιρούσε απότομα θα πέφταμε κάτω ασθμαίνοντας και θα τρελαινόμασταν.
Είσαι πλέον Τρίπους και θα ξέρεις πολύ καλά ότι ο Τρίπους ήταν το υλικό σύμβολο του μαντικού θεού Απόλλωνα...


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3874

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 00:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-...επιτελους βρηκα το θεμα...που ειχα αναφερει πριν λιγες μερες-
ιδου:

Τα 4 Στοιχεια

(+ τα σχετικα με την σφιγγα που αναφερθηκα πριν...)

quote:
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ-4(ΣΤΑΥΡΟΣ ΟΡΘΟΣ=ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ-
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΝΑΠΟΔΟΣ=ΥΛΗ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ)

ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ-4

...0 ΑΝΘΡΩΠΟΣ-4

ΜΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 4?ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΣΤΟ ΤΡΟΧΟ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ....
Η ΕΝΟΤΗΤΑ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ..
ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ..
Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ..
...Η ΣΦΙΓΓΑ ΕΝΩΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ...


...ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...
+ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΥΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΦΙΓΓΑ,
ΟΛΟ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ
ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗΣ...
ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...


" ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ,
ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΟΥ ΕΔΡΕΥΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ,
ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΗΜΕΝΟΥ ,
ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΜΟΥΝ.
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ,
ΑΛΛΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΕΧΩ ΝΥΧΙΑ ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΤΑ 4ΑΚΡΑ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΗ,ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.
ΠΑΡΑΜΕΡΙΖΩ ΔΕΞΙΑ,ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΜΠΡΟΣΤΑ,ΠΙΣΩ,
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΛΜΗ
ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΕΡΑ,
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ.
ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ,
ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ,
ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΟΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΖΕΙ Τ'ΑΥΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΕΤΡΙ.
ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ,ΟΤΑΝ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕΙ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,
ΚΟΥΝΩ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ.
ΑΝΥΨΩΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΝΟΡΑΣΗΣ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΖΩΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΙΩΠΗΛΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ.

ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.
ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ,ΝΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΟΥ ,ΝΑ ΣΙΓΗΣΕΙΣ.

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΔΙΚΑΙΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ.
TA ΣΤΗΘΗ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ,ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ,Τ'ΟΝΕΙΡΟ,Η ΕΛΠΙΔΑ.
ΤΑ KAΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΩ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ,ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ,Ν'ΑΓΑΠΑΣ,Ν'ΑΜΥΝΕΣΑΙ,
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΥΣΟΔΕΘΕΙ ΑΠΟ ΧΑΜΕΡΠΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ,
ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙ
ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ,ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΘΗΒΑΙΩΝ,ΝΑ'ΣΕ ΕΣΤΕΜΜΕΝΟΣ."

... ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟΥ...

ΑΠΟ ΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΔΩ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΡΟΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ...
ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ...





Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 00:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΟΔΥΝΑΜΗΣ
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 02:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΣΤΡΑΨΕ ΦΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΕ Ο ΝΙΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ"(Δ.ΣΟΛΩΜΟΣ)
Το Μεγάλο Μεσημέρι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-η αιγυπτιακη σφιγγα εχει ανθρωπινο κεφαλι
υποδηλωνει τα 4 στοιχεια και την ενωση την υλικη + πνευματικη που
ενσαρκωνονται σ'ενα φαραω...

-η θιβετανικη σφιγγα ειναι επικηδεια,προστατιδα των ταφων,υποδηλωνει την αχαλινωτη καταστροφη +ειναι εχθρος της ανθρωποτητας

-η ελληνικη σφιγγα εχει γυναικειο κεφαλι

-η μινωικη σφιγγα φερει ενα "στεφανι απο κρινα"


--η κριομορφη σφιγγα εχει κεφαλι κριου + δειχνει τη σιωπη...

--η ανθρωπομορφη σφιγγα συμβολιζει το ανθρωπινο πνευμα που υπερνικα τα ζωικα ενστικτα...



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 14:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους,

Χαίρομαι που βλέπω τόσες πολλές απόψεις επί του θέματος, και ΙΔΙΩΣ χαίρομαι πού τόσες από αυτές φαίνονται να είναι διαφορετικές! Είναι πράγματι τεράστιο τοπικ η Σφίγγα, και για αυτό ήθελα να το περιορίσω στον Γρίφο του Οιδίποδα μόνο εδώ... Ευχαριστώ όλους που έγραψαν μέχρι τώρα, και καλή συνέχεια!

Φίλε Πασχάλη γειά σου,

Μας έλλειψες. Πολύ μου άρεσε η οπτική του Φρομ, έξυπνη, ψυχολογική. Αν έχεις και εσύ καμμιά ερμηνεία δική σου, θα χαρώ να την ακούσω, γιατί πάνατα μου άρεσαν οι "εσωτερικές" ερμηνείες που παρουσίαζες στον χώρο

Φίλε Πλωτίνε σε ευχαριστώ

για την επικόλληση του κείμενου του kost. Χμ, τρίτο πόδι η "τεχνολογία", η "επιστήμη" σαν να λέμε... πρωτότυπο!
Καί εσένα ευχαριστώ, φυσικά, φίλε kost!

==============================

Να γράψω λοιπόν καί εγω κάποιες ιδέες μου...
Την πορεία του Οιδίποδα, νομίζω οτι όλοι, λίγο-πολύ την βλέπουμε σαν μία πορεία Συνείδησης.
Ο Γάμος με την Ιοκάστη για εμένα συμβολίζει την τελική φάση της πορείας του ήρωά μας, όταν πια γνωρίζει την Ύλη, και την ουσιαστική Ενότητά του με αυτήν...

Τί μεσολάβησε όμως για να φτάσει ως εδώ; Για τα νειάτα του με κάλυψε απόλυτα η ανάλυση του kost, και έτσι θα πάω αμέσως στο σημείο της άφιξής του στις Θήβες (περιμένω εναγονίως της απόψεις σου σχετικά με τον συμβολισμό των Θηβών, Zadok!! ). Λοιπόν, για να περάσει στο τελευταίο μυητικό του στάδιο ο Οιδίπους, πρέπει να περάσει από τον "Φύλακα", για να μπορέσει να φτάσει στο τελευταίο στάδιο της τελείωσης της σοφίας.

Καί τί τον ρωτάει ο/η "Φύλακας"; Τί είναι αυτό που πρέπει να ξέρει για να προχωρήσει; Και το οποίο αν δεν ξέρει θα κατασπαραχθεί; Και επι πλέον, άμα το ξέρει, ο τρομερός φύλακας παύει να έχει υπόσταση, διαλύεται.
Κατά κάποιον τρόπο, μου φαίνεται οτι ο Γρίφος της Σφίγγας είναι οι προυπόθεση για τη είσοδο στην "μύηση" της ενότητας, δηλαδή, η πορεία του ανθρώπου για να φτάσει εκεί...
Ο μη γνωρίζων αυτήν την πορεία (πιθανώς μή γνωρίζων οτι ο άνθρωπος πρίν ολοκληρωθεί περνάει και από τα τρία στάδια) γίνεται κολατσιό της Σφίγγας, όπως έμαθαν πολλοί δύστοιχοι κάτοικοι των Θηβών.

Έτσι, για μένα ο άνθρωπος που "βαδίζει" πρώτα με τα 4, μετα με τα 2 και τέλος με τα 3, μου μοιάζει σαν περιγραφή κοσμοαντιλήψεων, πού μέσα απο το πέρασμα τους πλησιάζουμε την τελική, ουσιαστική ενότητα.
Είναι όμως μια παράξενη αριθμητική σειρά αυτή, ναι; Δεν την βλέπουμε συνηθως...
Πρώτα 4, μετά 2, μετά 3, (και μετά 1).

Τετραδική συνείδηση, μετά δυαδική συνείδηση, μετα τριαδική συνείδηση, όλες απαραίτητες για να φτάσουμε στο τέλος στο βασίλειο των Θηβών και στην Βασίλησσά του...

Θα επανέλθω κάποια στιγμή, ελπίζω αργότερα σήμερα...

Φιλικά

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 03:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι άραγε κρυμμένο το μυστικό των Θηβών;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 16:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 05:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


(ειχα γραψει μια ολακερη σελιδα...αλλα μετα απο γκαφατμα εσβησε..
ισως επειδη αρκει εικονα..ειναι οσο...1000.. λεξεις...που εσβησαν..:))

φως εν σκοτει!




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 21:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα γράψει και εγώ κάποιες ιδέες, αλλα το γνωστό προβληματάκι με έκανε να χάσω τα γραφόμενα, και άργισα να τα ξαναγράψω. Δεν είναι μόνο η επανάληψη, είναι και οτι οι ιδέες αλλάζουν από στιγμή σε στιγμη!

ΑΤΜΑ, Zadok, ωραίες οι Σφίγγες, καμμια απλή αναλυσούλα απο κάτω για εμάς τους αργόστροφους;;
Zadok, δηλαδή αυτή η πόλη πίσω απο το μαυρόασπρο ρυμουλκό είναι οι Θήβες;

Παραθέτω μερικές ιδεούλες παρακάτω:

Φιλικά
Κ.


Edited by - kynikos on 19/05/2004 21:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τετραδική Κοσμοθεώρηση:
Σκέψη πάνω στην Βάση. Ορθολογιστική Σκέψη. Λογική και επιστημονική σκέψη.
Σκέψη που αναγνωρίζει της τέσσερις καταστάσεις της Ύλης:- Γη, Ύδωρ, Αήρ και Πύρ, και τις αντιστοιχίες της στην Φύση (Στέρεο, Υγρό, Αέριον, "Πλάσμα") και στον Άνθρωπο (Σώμα, Συναίσθημα, Νούς, "Ψυχή").
Φιλοσοφική και αποκρυφιστική σκέψη.
Το απαραίτητο πρώτο στάδιο της αναζήτησης.

Δυαδική Κοσμοθεώρηση:
Η Κοσμοθεώρηση της Λατρείας. Λατρεία της Φύσης και του Δημιουργού της.
Λατρεία του Προσωπικού Θεού.
Σχέση Παιδιού - Γωνιού με την θεότητα και απόλυτο άφημα και εμπιστοσύνη.
Βλ. Μυστικιστές, Ραμακρίσνα κλπ.
Είναι ενδιαφέρον οτι πολλοι δάσκαλοι που είχαν μαθητές με φοβερές διάνοιες επέμεναν οτι την αληθινή γνώση θα την αποκτούσαν μόνο εγκαταλείποντας τον "νου" ωστε να γίνουν σαν "μικρά παιδιά"

Τριαδική Κοσμοθεώρηση:
Συνείδηση της Τρισυπόστατης Φύσης των Πραγμάτων.
Όχι μόνον με τις πιο γνωστές (σχεδόν βαρετές πια ) διατυπώσεις, πχ. Δημιουργός-Συντηρητής-Καταστροφέας, Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον, Κάτω Κόσμος-Εμείς-Άνω Κόσμος, Πατήρ-Υιός-Αγ.Πνεύμα κλπ, κλπ, αλλά και...
Συνείδηση της Γνώσης-Καρδιάς-Έκστασης σαν αδιαίρετη αλήθεια.
Δηλαδή η Σοφία, η Ταπεινότητα καί η Σαλότητα ( ο Θεϊκός Χαβαλές, αν θέλετε) σαν έκφραση της φώτησης στο αιώνιο Τώρα.
Ψυχολογικά θα μπορούσαμε να πούμε ο άνθρωπος που ζεί ανοιχτόμυαλος, χωρίς προσποιήσεις και σε αυθόρμητη δημιουργηκότητα. (Μή με ρωτάτε πολλά επ'αυτού, δεν είμαι ειδικός . )
Εννοείται οτι η Τριαδική θεώρηση συμεπριλαμβάνει και τις άλλες δύο σε μία συνεχώς εξελισώμενη ενότητα.

Κατανοόντας όλα αυτά, είμαστε έτοιμοι τότε να κατανοήσουμε το ένα.

Κάπως έτσι, τουλάχιστον, το ερμηνεύω εγώ. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά πάσει περιπτώσει το βρίσκω πιο διασκεδαστικό από σταυρόλεξο.
Ακούω σχόλια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok, δηλαδή αυτή η πόλη πίσω απο το μαυρόασπρο ρυμουλκό είναι οι Θήβες;

Οκ, κατάλαβα: θα ετοιμάσω κάποιες λέξεις...

Εν τω μεταξύ, δες ένα λινκ που είχε δώσει η ΑΤΜΑ παλιότερα σε κάποιο τόπικ αστρολογίας (αν θυμάμαι καλά): The mystery of the sphinx (ξέρω ότι είσαι δυνατός στ' Αγγλικά).

Μου άρεσαν οι περιγραφές των "κοσμοθεωρήσεων", αλλά θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω σχετικά με τον τρόπο που εσύ τις συνδέεις με το θέμα;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/05/2004 00:00:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 04:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα...

θα ηθελα να προσεξεις την εικονα του πυθαγορα..

κοιτα!..εχω μιαν αισθηση οτι κραταει την καρτα που ...εθεσες πιο πανω(indeeeed:)

κυνικε, μην υποτιμας καθολου τον εαυτο σου:)
εθεσες ολα τα λογια που ουδεποτε αν ρωτουσες δεν θα σου ελεγα τιουτοτροπως/cool/
σ'ευχαριστω για την ικανοτητα σου αυτη,να κυλας στη ροη θετοντας μιαν ακομη πλευρα..ενος σχηματος..ακομη κι αν θεωρεις οτι δεν καταλαβαινεις.
το γεγονος της αυτης επαληθευσης ειναι η πιστοποιηση στο γεγονος.
εντωμενταξυ ψανχ να σου δωσω την εικονα για τα ολα οσα λογια ειπες..μεχρι τοτε δες αυτες τις σελιδουλες..



THE SPHINX BREASTPLATE


SPHINX - FACTS - MYTHS - METAPHYSICS

τρεις εικονες για το εν..α






θα επανελθω μολις βρω το συμβολο που ψαχνω..




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 06:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλημερα...

θα ηθελα να προσεξεις την εικονα του πυθαγορα..

κοιτα!..εχω μιαν αισθηση οτι κραταει την καρτα που ...εθεσες πιο πανω(indeeeed:)



Τί ωραίο ξύπνημα ήταν τούτο!

Μα... η 4(τετρα)-κτύς του Πυθαγόρα δεν είναι Χ ή δέκα ή 10(αν το προτιμάμε) όπως και η κάρτα;
Δεν είναι το μυστικό Καμπαλιστικό Τετραγράμματο;
Δεν είναι "η μουσική των σφαιρών" - ο Λόγος στην εικόνα (L-O-G-O-S);


Φίλε μου kynikos,

το VII είναι ο αριθμός της κάρτας του ΒΑΣΙΛΙΑ- ηνιόχου.

Οι Θήβες είχαν επτά πύλες και ο ίδιος αριθμός επαναλαμβάνεται συνεχώς στην ιστορία του κατακλυσμού.
Τα Σεφιρώτ ή οι Εκπορεύσεις, δέκα στον αριθμό, τρία στο πρώτο επίπεδο και επτά στο δεύτερο επαναλαμβάνουν τους μυστικούς αριθμούς του Πυθαγόρα.
Οι Πέρσες επικαλούνταν τον Ορμούζ μαζί με Επτά Αμσασπάντς ή πλανητικά πνεύματα.
Επτά κατώτεροι Ρίσις του Ινδουστάν διεσώθησαν με τον επικεφαλής της οικογενείας τους σε μία κιβωτό.
Και μόνον Επτά αρχαίοι άνθρωποι επέστρεψαν με τον Βρετανό δίκαιο άνδρα, τον Χου, από την κοιλάδα των νερών της θλίψης.
υπήρχαν Επτά Ηλιάδες, των οποίων ο πατέρας, ο Ήλιος (βασιλιάς;), διέσχισε κάποτε τη θάλασσα μέσα σ' ένα χρυσό κύλικα.
Επτά ήταν οι Τιτάνες, τα παιδιά του αρχαιότερου Τιτάνα, του Κρόνου.
Επτά οι Κορύβαντες και Επτά Κάβειροι οι υιοί του Σηδύκ.
Επτά ήταν τα πρωταρχικά Ουράνια πνεύματα των Ιαπώνων.
Επτά ήταν οι Καρφέστερ που σώθηκαν από τον κατακλυσμό και έγιναν οι γονείς μίας νέας γενεάς ανθρώπων στην κορυφή του όρους Αλμπόρντι.
Επίσης, επτά ήταν οι Κύκλωπες που έκτεισαν τα τείχη της Τύρου.

Πολλά μπορούν να γραφτούν για το επτά, αλλά μένω σ' αυτά που σχετίζονται...

Οι Πέρσες αναπαριστούσαν με σύμβολα τη διπλή κίνηση των αστέρων, σταθερών και πλανητών, καθώς και το πέρασμα της Ψυχής μέσω διαδοχικών σφαιρών.
Μέσα στα ιερά τους σπήλαια όπου τελούσαν τις μυστικές τελετές των Μιθραϊκών Μυήσεων, ανήγειραν αυτό που ο Κέλσος (όπως αναφέρει ο Ωριγένης) αποκαλεί "υψηλή κλίμακα", όπου επί των Επτά βαθμίδων της υπήρχαν Επτά πύλες, όντας ανάλογες με τον αριθμό των Επτά κυρίων ουρανίων σωμάτων. Μέσω αυτών των πυλών περνούσαν οι υποψήφιοι, μέχρι που έφθαναν στην κορυφή της κλίμακας. Αυτή η διαδικασία συμβόλιζε την ψυχική μετάβαση δια μέσου των σφαιρών (άνοδο και κάθοδο).

Ο Ιακώβ είδε στο όραμά του μία κλίμακα της οποίας η βάση βρισκόταν στη γη, η κορυφή της έφθανε στον Ουρανό και οι Μελεκχί Ελοΐμ ανέρχονταν και κατέρχονταν επ' αυτής.

Η λέξη που μεταφράζεται ως κλίμαξ είναι μία λέξη, η οποία προσπαθεί να υποδηλώσει κάτι το οποίο εξυψώθηκε. Προέρχεται δε από την λέξη, η οποία σημαίνει σωρός, ανάχωμα. Δεν υπάρχει αρχαία Εβραϊκή λέξη, που να καθορίζει την πυραμίδα.

Ο Φαμπέρ πιστεύει ότι η Μιθραϊκή κλίμακα ήταν στην πραγματικότητα μία πυραμίδα με Επτά επίπεδα.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 17:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Από την Πυθαγόρεια Αρκάνα

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 14:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ, ενδιαφέροντα όλα αυτά τα αποκρυφιστικά στοιχεία, ιδίως η σχέση του αριθμού 7 με της Θήβες - για συτό φαντάζομαι είχαμε και "επτά επι Θήβας", κλπ. θα τα σκεφτώ λίγο ακόμα γιατί δεν βλέπω την άμμεση, την πρακτική σημασία αν θέλετε..

Πάντως, ένα είναι σίγουρο, οτι στο μύθο η Σφίγγα ΜΑΣΤΙΖΕ τις Θήβες (δεν τις φύλαγε), για αυτό αναρωτιέμαι αν στέκει να την ταυτίζουμε με την Αιγυπτιακή Σφίγγα ή όχι.

Η Ελληνική Σφίγγα, αν θυμάμαι καλά ήταν τέρας, γενημένο από την Χιμαιρα ή ίσως και την Εχιδνα, πιθανώς "αδελφή" του Λέωντος της Νεμέας. Οι εικώνες δεν δείχνουν να έχει το στοιχείο του "Ταυρου" που λες, Zadok. Το αρχικό της όνομα λέγεται οτι ήταν Σφιξ, ή ακόμα Φιξ, και οτι μόνον αργότερα έγινε "Σφιγξ".

Γιατί να μην ήταν απλά φύλακας ενός μυστικού, που η μη-γνώση του να οδηγούσε τον άνθρωπο στην καταστροφή;

Κ.


Edited by - kynikos on 21/05/2004 15:09:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 17:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα τα σκεφτώ λίγο ακόμα γιατί δεν βλέπω την άμμεση, την πρακτική σημασία αν θέλετε..

Να κάνω μία ερώτηση; Ο αποκρυφισμός είναι μη πρακτικός δηλαδή;


quote:
Πάντως, ένα είναι σίγουρο, οτι στο μύθο η Σφίγγα ΜΑΣΤΙΖΕ τις Θήβες (δεν τις φύλαγε), για αυτό αναρωτιέμαι αν στέκει να την ταυτίζουμε με την Αιγυπτιακή Σφίγγα ή όχι.



Τίποτα δεν είναι σίγουρο (έτσι όπως το θέτεις). Υπάρχουν ποικίλες και αντιφατικές αναφορές.
Για κάποιο... μυστηριώδη... λόγο έχουν επικρατήσει οι αρνητικές αναφορές.
Η ATMA κάπου στο "αχλαδότυρο" έγραψε:

quote:

μα "οταν η καρδια ειναι αγνη μπορεις να βαλεις το κεφαλι σου στο στομα του θηριου...και εκεινο .....να μην σε φαει...."

Τώρα:

quote:
Η Ελληνική Σφίγγα, αν θυμάμαι καλά ήταν τέρας, γενημένο από την Χιμαιρα ή ίσως και την Εχιδνα, πιθανώς "αδελφή" του Λέωντος της Νεμέας. Οι εικώνες δεν δείχνουν να έχει το στοιχείο του "Ταυρου" που λες, Zadok. Το αρχικό της όνομα λέγεται οτι ήταν Σφιξ, ή ακόμα Φιξ, και οτι μόνον αργότερα έγινε "Σφιγξ".


Σκέψου το λίγο αυτό το ...αδελφή του Λέοντος της Νεμέας...

Δεν ξέρω σε ποιές εικόνες αναφέρεσαι. Η συνταξειδιώτισσα ανέφερε πιο πάνω ότι υπάρχουν διαφορές στις απεικονίσεις ανάλογα με την τοποθεσία και τα μυθολογικά στοιχεία.
Θεωρητικά το πίσω μέρος του σώματος ανήκει στον Ταύρο (το έγραψα πιο πάνω).
Φίλε μου, είναι πολύ σημαντικό σύμβολο η Σφίγγα. Ίσως το σημαντικότερο.
Ο Ταύρος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο γενικότερο συμβολισμό.
Ο Αλδεβαράν... Bull's eye... φωτίζει τον δρόμο.


quote:
Γιατί να μην ήταν απλά φύλακας ενός μυστικού, που η μη-γνώση του να οδηγούσε τον άνθρωπο στην καταστροφή;

Η Σφίγγα... για να παραφράσω το γνωστό ρητό των Δελφών... δεν κρύβει, αλλά σημαίνει.
Το κλειδί...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 21/05/2004 17:17:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 03:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok
quote:
Να κάνω μία ερώτηση; Ο αποκρυφισμός είναι μη πρακτικός δηλαδή;

Σωστά λες οτι ο αποκρυφισμός θα έπρεπε να ήταν και πρακτικός.
Αυτό που βλέπω όμως, και με απασχολέι κάπως, είναι μια τάση να ταυτίζονται τα πάντα, φόρα παρτίδα, ξέρετε για ποιό πράγμα μιλάω, το στυλ:-
"Α, ναι, και αυτό μου θυμίζει εκείνο, και το άλλο μου θυμίζει το παράλλο, το 4 ισον 10, το 10 ισόν 22, αρα όλα είναι Ένα",
που πράγματι μπορεί να είναι έτσι, αλλά δεν βλέπω να προσφέρει και τίποτα.

Αν και ξεφεύγουμε λίγο, το ζήτημα με έχει απασχολήσει αρκετά ωστέ να σκεφτώ να ανοίξω ένα τόπικ «ΠΩΣ ΔΙΑΚΡΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ) ΑΠΟ ΤΟΝ "ΑΛΗΘΙΝΟ" ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ) ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;».
Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ νομίζω οτι κάτι τέτοιο θα ήταν σημαντικό θέμα, τώρα μόνο έναν πιο συμαζεμμένο τίτλο χρειάζομαι...

====

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, θα μπορούσα να δεχθώ, πχ, οτι λύνοντας τον Γρίφο ο Οιδίποδας "εισέρχεται" στο βασήλειο των "Θηβών" (ο'τι και να σημαίνει αυτό), αλλά στην ιστορία βλέπω οτι η Σφιξ αφανίζεται, ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ, σαν συνέπεια. Για αυτό δεν μου αρέσει η ερμηνεία της "Μυσταγωγού" Σφιγγός, πού μάλλον θά έλεγε - "Εύγε κ. Οιδίποδα, ιδού τα κλειδιά της Πολέως, να σας οδηγήσω και σε ένα μικρό τουρ, πριν αποχωρήσω για ένα σημαντικό ραντεβού πού έχω στην Αίγυπτο"

Το τέλος της Σφίγγας στο μύθο, με κάνει ακόμα να νομίζω οτι επρόκειτο για ΦΥΛΑΚΑ, κοινώς "μπαμπούλα", που όταν κατανοήθηκε το ζητούμενο, έπαψε να έχει λόγο ύπαρξης...

Για ποιό λόγο να τραβολογάμε την Αιγυπιακή Σφίγγα (που παρεπιμπτόντως συμφωνώ μαζί σου οτι είναι από τα Μέγιστα σύμβολα) σε αυτήν την υπόθεση, ομολογώ οτι ακόμα μου διαφεύγει...

Κ

Edited by - kynikos on 24/05/2004 03:47:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 04:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έγραψα και σε άλλο τόπικ μόλις το απόγευμα:

Ο Πλούταρχος λέγει "Πολλοί κάνουν λάθος όσον αφορά στις πραγματικές έννοιες των συμβόλων και έτσι πέφτουν σε ανόητες δεισιδαιμονίες, ενώ άλλοι, αποφεύγοντας το ένα άκρο πέφτουν στο αντίθετο τρομερό βάραθρο, ενείνο της αθεΐας και της ασέβειας."

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για την αντικειμενική αλήθεια, γνωρίζω όμως τη δική μου αλήθεια.
Δηλαδή: προσπαθώ να εναρμονίζω το μικρόκοσμό μου με το μακρόκοσμο, το εσωτερικό κομμάτι μου με το περιβάλλον. Την αρμονία την αισθάνεσαι (όταν επιτυγχάνεται) και σε οδηγεί.
Δεν υπάρχει θέμα καλού-κακού. Το μοναδικό "κακό" κατά την άποψή μου είναι η άγνοια, η μη συνειδητότητα. Είναι το να βαδίζεις στο σκοτάδι και να νομίζεις ότι είσαι στο φως.

Το ότι δεν καταλαβαίνεις πώς το 4 ταυτίζεται με το 10 (αν και δεν είναι σωστά διατυπωμένο), δε σημαίνει ότι είναι αυθαίρετο. Δεν μπορώ να γνωρίζω τί γνωρίζει ή τί αντιλαμβάνεται κάποιος και πόσο αυτό ταυτίζεται με τη δική μου σκέψη, οπότε έδωσα κάποια ερεθίσματα (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) για περαιτέρω συζήτηση.

Η τετρακτύς λοιπόν, αναπτύσσεται με τη μορφή ισοσκελούς τριγώνου σχηματικά.
(Δυστυχώς δεν έχω βρει την εικόνα που θέλω, για να την παραθέσω)
Σου λέει κάτι όμως αυτό; Γράψαμε για πυραμίδα πιο πάνω και τώρα έγραψα για ισοσκελές τρίγωνο. Το σχήμα της πυραμίδας!
Η τετρακτύς είναι το 1+2+3+4=10. Οι τέσσερεις πρώτοι αριθμοί, λοιπόν, μας δίνουν άθροισμα 10.
Θα μπορούσαν να λεχθούν πολλά. Σημασία εν προκειμένω έχει η αριθμολογική ερμηνεία και το γεγονός ότι όταν συναντάμε τον αριθμό 4 συμβολικά παραπέμπει στην τετράδα.

Τέσσερα τα ζώα που περιλαμβάνονται στην Σφίγγα οδηγούν στο 10, δηλαδή αριθμολογικά στη μονάδα (1+0=1) σε μία ανώτερη σπείρα εξέλιξης (νέα δεκάδα).

Τώρα, ρωτάς γιατί χάθηκε η Σφίγγα.

Μα κοίτα την εικόνα που έβαλε η ΑΤΜΑ...

Γράφει ότι όλο αυτό είναι "Theo - Sophia".
Στο κάτω μέρος βρίσκεται η Σφίγγα (μετά το illusion - ύλη) και είναι το άνοιγμα-είσοδος (σχηματικά) του "λαβυρίνθου".

Στη μέση έχουμε κάποια σύμβολα. Χαρακτηριστικά!
Στο πάνω μέρος (που μοιάζει να είναι το τέρμα - ο σκοπός) το φως, ο Λόγος κλπ.

"Εγώ ειμί το Φως", "Εν αρχή ην ο Λόγος" κλπ.

Έγραψα πιο πάνω ότι στα Μιθραϊκά Μυστήρια, η όλη διαδικασία συμβόλιζε την άνοδο και κάθοδο των ψυχών.

Ποιά είναι η άνοδος και η κάθοδος; Η ενσάρκωση και η πνευματοποίηση. Η πτώση και η επιστροφή...

Μα, φίλε μου, άμα επιστρέψει η ανθρωπότης στην πηγή, τί ρόλο θα επιτελεί η Σφίγγα;
Θα χρειάζεται πια;

Πάντα στη διάθεσή σου να μοιραστούμε απόψεις και σκέψεις...

Υ -Γ. 1. Την ιστοσελίδα που έδωσα πιο πάνω (στα Αγγλικά) τη διάβασες;

Υ -Γ. 2. Να δούμε και την σχέση του 4 με την Αποκάλυψη του Ιωάννη;
Τα ίδια ζώα εμφανίζονται...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/05/2004 04:57:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 06:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynikos:
«ΠΩΣ ΔΙΑΚΡΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ) ΑΠΟ ΤΟΝ "ΑΛΗΘΙΝΟ" ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ) ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;»

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το ερώτημα! Παρακινδυνεύοντας μία, "καθωσπρέπει πρόωρη"(), απάντηση να πω πως η γνώμη μου είναι ότι πιθανότατα να είναι εντελώς αδύνατον σε πάρα πολλές περιπτώσεις να τα διακρίνουμε, όντας εξωτερικοί/τρίτοι παρατηρητές...
Μόνον ο ίδιος ο πραγματικός Μαθητής μπορεί να διακρίνει τι αποτελεί αληθινή Ερμηνεία-Αποσυμβολισμό καθώς αυτός έχει την γενναιότητα να μπει στη διαδικασία Εσωτερικοποίησης και Εφαρμογής - στην ίδια του τη ζωή - αυτής της Έδρας του Πρίσματος που διερευνά. Αυτό στα πλαίσια της πιθανότατης πραγματικότητας πως κάθε Ερμηνεία είναι, ούτως ή άλλως, ατελής ερμηνεία. Ακόμη και αν είναι ορθή(και η πράξη θα το αποφασίσει αυτό) παραμένουν πολλές άλλες ακόμη για να ολοκληρωθεί το "πρίσμα" της πολυεπίπεδης Αλήθειας.

Καθόσον πάντως βρισκόμαστε μακριά ακόμη και από την πράξη(στο νοητικό, ψυχικό και εντέλει φυσικό επίπεδο της Ύλης), οι αποσυμβολισμοί θα παραμένουν, στην καλύτερη περίπτωση, απλώς "όμορφα λόγια".

"λύνοντας τον Γρίφο ο Οιδίποδας "εισέρχεται" στο βασήλειο των "Θηβών" (ο'τι και να σημαίνει αυτό)"

Ο Οιδίποδας επίσης "πεθαίνει" στις Θήβες...
Ίσως σκοπός του κάθε Οδοιπόρου με "πρησμένα πόδια" είναι να "πεθάνει στις Θήβες", αφού βέβαια "ξεπεράσει" τη Σφίγγα.

"Θήβες": μία κατάσταση υψηλής Συνείδησης
"Σφίγγα": μία "κατάσταση" διεσπασμένης Συνείδησης που δίνει την θέση της στον Βασιλιά πάνω στην πρώτη Πολλαπλότητα, πλέον, Οιδίποδα, εφόσον απαντήσει στον γρίφο...

Άλλες δοκιμασίες θα πρέπει να ξεπεραστούν ακόμη, αλλά αυτή η συγκεκριμένη έχει παρέλθει, η Σφίγγα ως μία Φάση του Οδοιπόρου έχει "νικηθεί". Γι'αυτό και ".... αφανίζεται, ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ, σαν συνέπεια."

Σε αυτό το επίπεδο ερμηνείας οι "Σφίγγες", αλλά και οι "Θήβες" όπου και αν βρίσκονται σημαίνουν τα ίδια πράγματα, πάντα σχετιζόμενα με συνειδησιακές καταστάσεις και αλλαγές, ενταγμένα μέσα στα πλαίσια αυτής της προαιώνιας συνοχής/συνέχειας της Μυστηριακής αρχαιότητας.

Στη σημερινή εποχή, και για εμάς τους ίδιους, όμως; Μπορούν αυτά τα ίδια Σύμβολα και οι Ερμηνείες τους να μας χρησιμεύσουν σε κάτι; Ατομικά αλλά και ομαδικά; Με λίγα λόγια "θέλουμε να μπούμε στη θέση του Οιδίποδα, να λύσουμε το αίνιγμα της δικής μας Σφίγγας και να Πεθάνουμε ή να Ξανα-Ζήσουμε στις Θήβες;"


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 23:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντμιν αγαπητε... "με χαροποιεις"

ας το δουμε λοιπον λιγακι..αναποδα
((((.-.)))!

quote:
Στη σημερινή εποχή, και για εμάς τους ίδιους, όμως;
Μπορούν αυτά τα ίδια Σύμβολα
και οι Ερμηνείες τους
να μας χρησιμεύσουν σε κάτι;
Ατομικά
αλλά
και
ομαδικά;
Με λίγα λόγια
"θέλουμε να μπούμε στη θέση του Οιδίποδα,
να λύσουμε το αίνιγμα
της δικής μας Σφίγγας
και να Πεθάνουμε
ή
να Ξανα-Ζήσουμε
στις Θήβες;"

Σε αυτό το επίπεδο ερμηνείας οι "Σφίγγες",
αλλά και οι "Θήβες"
όπου και αν βρίσκονται
σημαίνουν τα ίδια πράγματα,
πάντα σχετιζόμενα με συνειδησιακές καταστάσεις και αλλαγές,
ενταγμένα μέσα στα πλαίσια αυτής της προαιώνιας συνοχής/
συνέχειας της Μυστηριακής αρχαιότητας.


....

τωρα καλυτερα..χμ;


(ακομη ψαχνω ενα συγκεκριμενο συμβολο που ομαδοποιει τα οσα εγραψε πιο πριν,ο συνταξιωτης Κυνικος:)

-GodSaveTheQueen(Q_Q)-



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 00:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τετραδική Κοσμοθεώρηση:
Σκέψη πάνω στην Βάση. Ορθολογιστική Σκέψη. Λογική και επιστημονική σκέψη.
Σκέψη που αναγνωρίζει της τέσσερις καταστάσεις της Ύλης:- Γη, Ύδωρ, Αήρ και Πύρ, και τις αντιστοιχίες της στην Φύση (Στέρεο, Υγρό, Αέριον, "Πλάσμα") και στον Άνθρωπο (Σώμα, Συναίσθημα, Νούς, "Ψυχή").
Φιλοσοφική και αποκρυφιστική σκέψη.
Το απαραίτητο πρώτο στάδιο της αναζήτησης.

Δυαδική Κοσμοθεώρηση:
Η Κοσμοθεώρηση της Λατρείας. Λατρεία της Φύσης και του Δημιουργού της.
Λατρεία του Προσωπικού Θεού.
Σχέση Παιδιού - Γωνιού με την θεότητα και απόλυτο άφημα και εμπιστοσύνη.
Βλ. Μυστικιστές, Ραμακρίσνα κλπ.
Είναι ενδιαφέρον οτι πολλοι δάσκαλοι που είχαν μαθητές με φοβερές διάνοιες επέμεναν οτι την αληθινή γνώση θα την αποκτούσαν μόνο εγκαταλείποντας τον "νου" ωστε να γίνουν σαν "μικρά παιδιά"

Τριαδική Κοσμοθεώρηση:
Συνείδηση της Τρισυπόστατης Φύσης των Πραγμάτων.
Όχι μόνον με τις πιο γνωστές (σχεδόν βαρετές πια ) διατυπώσεις, πχ. Δημιουργός-Συντηρητής-Καταστροφέας, Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον, Κάτω Κόσμος-Εμείς-Άνω Κόσμος, Πατήρ-Υιός-Αγ.Πνεύμα κλπ, κλπ, αλλά και...
Συνείδηση της Γνώσης-Καρδιάς-Έκστασης σαν αδιαίρετη αλήθεια.
Δηλαδή η Σοφία, η Ταπεινότητα καί η Σαλότητα ( ο Θεϊκός Χαβαλές, αν θέλετε) σαν έκφραση της φώτησης στο αιώνιο Τώρα.
Ψυχολογικά θα μπορούσαμε να πούμε ο άνθρωπος που ζεί ανοιχτόμυαλος, χωρίς προσποιήσεις και σε αυθόρμητη δημιουργηκότητα. (Μή με ρωτάτε πολλά επ'αυτού, δεν είμαι ειδικός . )
Εννοείται οτι η Τριαδική θεώρηση συμεπριλαμβάνει και τις άλλες δύο σε μία συνεχώς εξελισώμενη ενότητα.

Κατανοόντας όλα αυτά, είμαστε έτοιμοι τότε να κατανοήσουμε το ένα.


quote:

(ακομη ψαχνω ενα συγκεκριμενο συμβολο που ομαδοποιει τα οσα εγραψε πιο πριν,ο συνταξιωτης Κυνικος:)

+ τελικα τη βρηκα...:)



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/05/2004 01:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις που ακούστηκαν.Ο καθένας προσπαθεί να λύσει το προσωπικό του αίνιγμα και για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι είστε πολύ κοντά στη λύση,πολύ πιο κοντά απ'ότι νομίζετε.Εκεί όμως είναι και το πρόβλημα.Ότι όσο πιο κοντά είστε τόσο πιο πολύ απομακρύνεστε.

Πώς να δεις αυτό που είναι κάτω από τη μύτη σου?
Τα δυσκολότερα προβλήματα είναι τα απλούστερα γι'αυτό και σχεδόν κανείς δεν μπορεί να τα λύσει,διότι σχεδόν κανείς δεν μπορεί να σκεφτεί απλά,σχεδόν κανείς δεν μπορεί να σκεφτεί αυθεντικά,Πρωτεικά,ενστικτωδώς,σχεδόν κανείς δεν δεν μπορεί να ενεργοποιήσει την Αστραπή μέσα του.

'Οταν δεν μπορείς να δεις κάτι,συμβαίνει ένα από τα δύο.'Η είναι πολύ μακριά,που σημαίνει ότι βρίσκεται πέρα από το πεδίο της όρασής σου,ή βρίσκεται πολύ κοντά οπότε πάλι βρίσκεται έξω από το οπτικό σου πεδίο.

Η αναγκαιότητα του Μέτρου,της μέσης Απόστασης.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι η δοκιμασία της Σφίγγας έρχεται περίπου στο 12ο έτος της ηλικίας,ίσως λίγο πιο μετά ίσως λίγο πιο πριν.Το σίγουρο,πάντως,είναι ότι έρχεται στην παιδική(ερμητική) ηλικία,την ηλικία του ΘΕΥΘ(423),εκεί που συντελείται το ξαφνικό "ξεπέταγμα" της Νόησης και που το παιδί αρχίζει να Νοεί όλα τα Μαθήματα και να μιλάει όλες τις Γλώσσες.Ότι και να ισχύει η ουσία είναι μία,ότι ΟΛΟΙ δοκιμάσαμε να νικήσουμε τη Σφίγγα και ΟΛΟΙ αποτύχαμε,που σημαίνει ότι αποτύχαμε να γίνουμε οι Έλληνες(Ήρωες) που προοριζόμασταν,που σημαίνει ότι η Σφίγγα Μας Έχει,η Νύχτα μας έχει,που σημαίνει ότι πήγε χαμένη η τωρινή ενσάρκωσή μας.Ας μην τα βάφουμε,όμως,μαύρα,διότι η ζωή έχει κι άλλες ομορφιές.
Και στην τελική σιγά που δεν θα αποτυχαίναμε.Εδώ απέτυχαν άλλοι κι άλλοι,εδώ απέτυχαν ολόκληροι Φωτισμένοι,οι μεγαλύτεςρες ταλεντάρες που έβγαλε η Γη,αυτοί που αν και μόνο τους αντίκρυζες θα τυφλωνόσουν.Ακόμα κι αυτοί απέτυχαν.Ακόμα κι αυτούς Η ΣΦΙΓΓΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ.


Έχουμε τη Σφίγγα και τον Οιδίποδα αντιμέτωπους.Η Σφίγγα είναι το Κορυφαίο Αιγυπτιακό σύμβολο.Η Σφίγγα είναι η ίδια η Αίγυπτος και η Αίγυπτος είναι το Πνεύμα της Απόκρυψης,το Κρονικό πνεύμα της Απόκρυψης.Ο Οιδίπους είναι ο Έλλην,τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.Δεν υπάρχει καμία Ελλάς,επουδενί.Δεν υπάρχει καμία χώρα που να γεννάει έλληνες,διότι ο Έλλην για να "γεννηθεί" πρέπει να "σκοτώσει" τον ίδιο τον πατέρα του,πρέπει να σκοτώσει τα ίδια τα γονίδιά του,την ίδια την καταγωγή του και να ξεριζώσει από τα πόδια του όλο το Παρελθόν του.Από την άλλη δεν υπάρχει κανένας Αιγύπτιος,δεν υπάρχει η έννοια του ατόμου στην αίγυπτο,διότι όλοι είναι δούλοι στο Θεό επί της γης,το Φαραώ και αυτός είναι δούλος των Θεών.Από τη μία,λοιπόν,η Αίγυπτος,η Βασίλισσα του Μυστικισμού και από την άλλη ο Έλλην,ο θεός του Εαυτού του.


Κάποιος πιο πριν είπε κάτι για την Τετρακτύδα και κάτι για 1+2+3+4=10.Συμφωνώ,αυτό είναι το μυστικό της Σφίγγας,το Δέκα,η Ενοποιημένη Μονάδα.Η ίδια η λέξη τί σου φανερώνει?ΣΦΙΓΞ.

Τα Σύμφωνα είναι οι θεματοφύλακες της γνώσης,αυτοί που συμπυκνώνουν και περικλείουν τη Νόηση.Είναι η μουσική της σιωπής,το απόκοσμο μπάσο, τα ιερά μυστικά που ταξιδεύουν ψιθυριστά και ανύποπτα στον αέρα.Τα Φωνήεντα είναι οι Ελευθερωτές της Φωνής,αυτά που κάνουν τον Ήχο αθάνατο,αυτά που ρέουν ατέλειωτα και απεριόριστα στο χωροχρόνο.

ΣΦ-Ι-ΓΞ.Το Ι(10) είναι στο κέντρο,Κλειδωμένο,Φυλακισμένο, και τα Τέσσερα Σύμφωνα είναι τα Πετρώματα,τα Ερμητικά Κλειστά τειχώματα,οι φύλακες της Δεκάδος,σφίγγοντάς τη σαν φίδι και κρατώντας θαμμένο για αιώνες το μεγάλο Μυστικό.

Επρόκειτο για Τιτανική μάχη.Ή Εσύ ή Εγώ,ο Θάνατός σου η Ζωή μου.
Η Αίγυπτος και ο Έλλην,το Σκότος και το Φως,η Κάλυψη και η Αποκάλυψη.Ο Έλλην νίκησε.Μία εκδοχή του μύθου μάλιστα ισχυρίζεται ότι μόλις η σφίγγα άκουσε τη σωστή απάντηση όρμησε να τον σκοτώσει αλλά πρόλαβε εκείνος αστραπιαία και τη σκότωσε πρώτος.Αυτό,όμως,που δεν είπε ο μύθος είναι το άλλο,ότι η Σφίγγα καθώς ξεψυχούσε έβγαλε από τα σπλάχνα της αυτή την τρομερή κραυγή,αυτή την Κατάρα προς τον Άντρα που κατάφερε να ενεργοποιήσει το Φως του,να βρει το Φως του και να ΔΕΙ.Τον καταράστηκε να αυτό που βρήκε να το χάσει.

Αυτή ήταν η Εκδίκηση της Σφίγγας,περίμενε πολλούς Αιώνες για να βγει και τελικά βγήκε και τον πέτυχε πάνω στη μεγαλύτερη Ακμή του,πάνω στη λαμπρότερη Γιορτή της ζωής του.

Σε αυτή τη μάχη δεν υπάρχει νικητής.Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι η Ζυγαριά κλίνει πότε προς τα εδώ πότε προς τα εκεί.Και η στιγμή που τα δύο θηρία σμίγουν είναι το Λυκαυγές,η Αυγή της ημέρας,εκεί που σμίγουν το σκότος με το φως,εκεί που έρχεται αυτή η ανατριχιαστική ψύχρα και η ακόμα πιο ανατριχιαστική Σιωπή.Η ώρα που νικάει το Φως.Μέχρι να έρθει το Λυκόφως και η Σφίγγα να πάρει την εκδίκησή της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy