ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 16:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λίγο καιρό βγαίνει η ταινία και απ'ότι λένε έχει ήδη αρχίσει ο διχασμός.Δεν το έχω ψάξει και ούτε έχω ακούσει για τις επίμαχες σκηνές(πλην μιας).Θέλω όμως να γράψω κάποιες προσωπικές σκέψεις επί του θέματος και θέλω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.

Πιστεύω ότι πρόκειται για ΦΛΕΓΟΝ θέμα.Πιστεύω ότι υπάρχει κάτι σημαντικό από πίσω.Δεν ξέρω ποιό είναι αυτό το σημαντικό όμως αν το συζητήσουμε,αν δώσουμε ερεθίσματα ο ένας στον άλλο ίσως βγάλουμε κάποια άκρη.

Καταρχήν πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο το timing, το χρονικό σημείο που προβάλλεται η ταινία.

Το ίδιο συνέβη και με την ταινία Troy,για την οποία είχα αναφέρει στο "Αληθινό 666" ότι προβλήθηκε στις ΗΠΑ την κατάλληλη χρονική στιγμή,όταν δηλαδή οι Αμερικάνοι τα είχαν σκατώσει στο Ιράκ,και γι' αυτό το λόγο η ταινία ΕΠΙΤΗΔΕΣ εστιάστηκε στον Επεκτατισμό των Αχαιών και στο γεγονός ότι η κολοσσιαία στρατιά τους παραλίγο να γνωρίσει πανωλεθρία στην Τροία έτσι ώστε να εξιλεώσει κατά κάποιο τρόπο την Αμερικάνικη πολιτική και να δείξει ότι όλες οι μεγάλες υπερδυνάμεις της ιστορίας είχαν παρόμοια πολιτική.Τέλος πάντων,το θέμα δεν είναι η Τροία.

Πριν από λίγες ημέρες το Fyrom ονομάστηκε Μακεδονία.Η απόφαση αυτή βγήκε την επόμενη μέρα των αμερικάνικων εκλογών.Ήταν λοιπόν η ΠΡΩΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ της κυβέρνησης μετά την επανεκλογή της.Η απόφαση αυτή βέβαια είχε βγει προ πολλού όμως την ανέβαλλαν για μετά τις εκλογές διότι φοβήθηκαν το ισχυρό Ελληνικό στοιχείο των ΗΠΑ το οποίο θα "τιμωρούσε" με την ψήφο του την κυβέρνηση Μπους.

Τα Σκόπια πλέον ονομάζονται Μακεδονία.Εμείς οι Έλληνες θα συνεχίζουμε να τα αποκαλούμε Σκόπια όμως η άποψή μας είναι ανύπαρκτη διότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα τα ονομάζει Μακεδονία.

Είναι λοιπόν τόσο τυχαίο που η ταινία βγαίνει τη συγκεκριμένη στιγμή?

Δεν με ενδιαφέρει η ποιοτική πλευρά της ταινίας.Αμερικάνοι είναι,δεν μπορούμε να έχουμε πολλές απαιτήσεις.Τίγκα στο εφέ θα είναι,πολλή επιφάνεια και ελάχιστο βάθος.Πάντως ο Όλιβερ Στόουν δεν είναι εντελώς άσχετος.

Το σημαντικό είναι πού θα εστιαστεί η ταινία?Σε ποιές στιγμές θα δώσει έμφαση?


Κάποιος μπορεί να πει ότι πρόκειται απλά για μία ταινία και επομένως είναι υπερβολικό να κάνουμε θέμα μία ταινία.Αυτό όμως είναι λάθος.Οι επόμενες γενιές θα μαθαίνουν Ιστορία από τις ταινίες ΚΑΙ ΜΟΝΟ από αυτές.
ΤΩΡΑ γράφονται οι νέες Γραφές και ο Νέος Λόγος είναι καθαρά ΕΙΚΟΝΙΚΟΣ.
Ο Γραφικός Λόγος περνάει στη Λήθη.Έτσι είναι,οι Γραφές αλλάζουν μορφή ανάλογα με τις δυνατότητες κάθε εποχής και φυσικά αλλάζουν περιεχόμενο ανάλογα με τα συμφέροντα εκείνων που διοικών.Σε αυτό δεν χωράει αμφιβολία.
Δεν υπάρχει πλέον μέλλον για το Γραφικό λόγο διότι είναι περιορισμένης Δυναμικής.Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και πλέον η σκέψη καθοδηγείται από τον Εικονικό Λόγο.


Πού θα εστιαστεί η ταινία?Αυτό είναι το ερώτημα.

Είναι αρκετά πιθανό να δοθεί μεγάλη έμφαση στον πόλεμο Ελλήνων-Μακεδόνων,εκεί όπου η σπουδαία πρωτοβουλία του Αλεξάνδρου έδωσε τη νίκη στους Μακεδόνες.
Επομένως,είναι αρκετά πιθανό να διαφοροποιηθούν οι Μακεδόνες από τους Έλληνες.Αυτό φυσικά θα προκαλέσει αντίδραση.


Κάποιοι λένε ότι το έργο πάει για δημιουργία Βαλκανικού Κράτους που θα ονομάζεται Μακεδονία και θα έχει πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη,η οποία θα είναι από τα νοτιότερα άκρα του κράτους.Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει η ελληνική Μακεδονία να αποσπαστεί από την υπόλοιπη Ελλάδα.Για να γίνει αυτό θα πρέπει να προκληθεί εμφύλιος.Όλα αυτά ίσως να ακούγονται σενάρια φαντασίας όμως η λογική δεν τα αποκλείει καθόλου.Εξάλλου αν είναι να γίνει δεν θα γίνει τώρα αλλά σε 30-50 χρόνια όταν οι συνθήκες θα το επιτρέπουν.Εξάλλου το όλο θέμα με τα Σκόπια έχει ξεκινήσει εδώ και πολλές δεκαετίες άσχετα αν εμφανίστηκε πριν από 10 χρόνια.

Είναι και το θέμα του Αλεξάνδρου.Πώς θα τον παρουσιάσουν?

Για την Ολυμπιάδα φαντάζομαι ότι θα δείξουν την αδίστακτη φύση της.Όσο για το Φίλιππο ελπίζω να μην ασχοληθούν μόνο με τα πάθη του.Τον Αλέξανδρο όμως?Πώς θα τον δείξουν?Θα δείξουν τη μεγαλειώδη πλευρά του ή θα προβάλλουν μόνο τη "φονική","μελαγχολική" πλευρά του?
Είναι λογικό η έμφαση να δοθεί στις μάχες όμως δεν θα'πρεπε να τονιστεί η σχέση Αλεξάνδρου-Αριστοτέλη?

Κάτι ακούγεται ότι σε μία σκηνή ο Αλέξανδρος φιλάει τον Ηφαιστίωνα.Δεν ξέρω αν αληθεύει όμως σε μία εποχή σαν τη σημερινή όπου το πουστριλίκι έχει γίνει της μόδας δεν είναι καθόλου παράλογο να το δούμε κι αυτό.Είναι βέβαια και το άλλο,υπάρχει ο αντίλογος μιας και στην αρχαιότητα η αντρική Φιλία ήταν πολύ βαθιά και γι'αυτό περιλάμβανε όλους τους τρόπους σωματικής επαφής,όμως ας μην το θίξουμε αυτό διότι οι αμόρφωτοι θα με κράξουν.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν υπάρχει τέτοιο φιλί οι έλληνες- ειδικά οι βόρειοι-θα πυροδοτηθούν και ίσως να προκληθούν και έκτροπα(τα οποία θα κάνουν το γύρο του κόσμου).

Τέλος πάντων,αυτά είχα να πω.Οι σκέψεις μου είναι σκόρπιες όμως ελπίζω να έδωσα κάποια ερεθίσματα για σκέψη.Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να δούμε την ταινία για να βγάλουμε καθαρότερα συμπεράσματα όμως επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ σημαντικότατο θέμα για συζήτηση.Επίσης ξαναλέω ότι ο Στόουν δεν είναι κακός σκηνοθέτης,όμως δεν είναι και ανεξάρτητος.Έχει μεγάλη σημασία αυτό.Ανεξάρτητος σκηνοθέτης είναι αυτός που δεν δέχεται υποδείξεις στα έργα του.Ανεξάρτητος σκηνοθέτης είναι ο συγκλονιστικός Μάικλ Μαν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γι'αυτό το λόγο ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ να γυρίσει τις Θερμοπύλες.Αντιθέτως ο Στόουν "μιλιέται",δεν αρνείται τις υποδείξεις από τους μυστηριώδεις τύπους του παρασκηνίου.


Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 01:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόβοι, φόβοι, φόβοι...

Κίνδυνοι, κίνδυνοι, κίνδυνοι... παντού.

Απελευθερωθείτε.... Υλοποιείστε επιτέλους το όραμα της επανάστασης των προγόνων μας.

Ελευθερωθείτε από τους φόβους ... Είναι μία καλή αρχή.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 14:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φυσικά,έχεις δίκιο.Στη σημερινή παραδεισένια εποχή που ζούμε δεν υπάρχει τίποτα που να μας προξενεί το φόβο,στη σημερινή ονειρεμένη εποχή δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος,όλα είναι τέλεια και όλα είναι έτοιμα ώστε ο άνθρωπος να απελευθερωθεί και να ανοίξει τα φτερά του προς το Πνεύμα.

Αφέλεια,αφέλεια,αφέλεια.

Zadoc αν όντως ακούγαμε τη φωνή των προγόνων μας τότε το σβέρκο μας δεν θα ανεχόταν άλλες σφαλιάρες,θα επαναστατούσαμε και τελικά θα μας εξαφάνιζαν από το χάρτη.

Επί του θέματος έχεις άποψη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 16:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφέλεια,αφέλεια,αφέλεια.

Αν δεν μπορείς να εννοήσεις ότι πρώτα πρέπει ν' απελευθερώσεις το πνεύμα σου, για ν' αλλάξει ο τρόπος ζωής σου κι όχι να μεταθέτεις τις ευθύνες σε ότι νομίζεις ότι σου προκαλεί φόβους, ενώ αυτός είναι μόνον ο ίδιος σου ο εαυτός, τότε σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη που κατέστρεψα με την παρέμβασή μου αυτή, το νοητικό σου επίτευγμα.

Σε χαιρετώ ειλικρινά...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 19:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ψυχολόγα Zadoc.Το μπλέκεις το πράγμα χωρίς λόγο.Η παρέμβασή σου δεν κατέστρεψε τίποτα.
Και φυσικά ούτε και εγώ δημιούργησα κάποιο νοητικό επίτευγμα (αλίμονο αν τα όρια της νόησης μου έφταναν μέχρι όσα διάβασες περί αλεξάνδρου,αλίμονο).

Είναι απλό.Βγαίνει μία ταινία που σαν Έλληνες ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ.Θεώρησα μη συμπτωματικό το γεγονός ότι το Μακεδονικό ζήτημα ξαναβγήκε στην επιφάνεια την παρούσα χρονική στιγμή.Ίσως υπάρχει κάποια συσχέτιση.Ίσως να τη βρω,ίσως να τη βρεις κι εσύ εάν το έψαχνες.

Φίλη Zadoc θα μπορούσα να γράψω τόμους για αυτό το πράγμα που λέγεται Κινηματογράφος,για αυτή την άνευ προηγουμένου Υποβολή και Μίμηση που προκαλεί η εν λόγω συγκλονιστική τέχνη.Σου θυμίζω επίσης ότι είναι η ΠΡΩΤΗ ταινία που βγαίνει για τον Αλέξανδρο,είναι η πρώτη μαζική προβολή του υπερήρωα.Επομένως πρόκειται για σπουδαιότατο πολιτιστικό γεγονός μιας και ο Αλέξανδρος είναι ίσως η πλέον αρχετυπική μορφή του ανθρώπινου πολιτισμού(μαζί με το Χριστό).Επομένως δεν είναι καθόλου ασήμαντο γεγονός το ΠΩΣ θα προβάλλουν τον Αλέξανδρο.

Όλα αυτά που λέω είναι λίγο αόριστα και γιάυτό ξαναλέω ότι θα πρέπει να δούμε την ταινία και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα.

Δικαίωμά σου να μη γουστάρεις το θέμα,κάποιος άλλος όμως μπορεί να το γουστάρει.ΟΚ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 22:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα είκοσι θέματα του esoterica, τα 18 ασχολούνται με σκοπιμότητες και πιθανά σενάρια...

Στο δια ταύτα κολλάμε... Στην πράξη...

Δηλαδή, αν θεωρήσουμε ότι έχεις δίκιο στο συλλογισμό σου, τί σημαίνει αυτό;
Κι αν σημαίνει κάτι, τί πρέπει και τί μπορεί να γίνει;

Σημ.: το δεδομένο ότι "ο Αλέξανδρος είναι ίσως η πλέον αρχετυπική μορφή του ανθρώπινου πολιτισμού(μαζί με το Χριστό)" με το οποίο συμφωνώ, δε μου λέει κάτι σε σχέση με τους φόβους, τους οποίους εξέφρασες.

Ό,τι κι αν γίνεται στη ζωή, είναι ό,τι μας αξίζει...
Ό,τι θρέψαμε, αυτό μεγάλωσε... Κι ό,τι σπέρνουμε, θα θερίσουμε...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 22:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Esoterica είναι καθρέφτης της σκέψης του νεοέλληνα στοχαστή.Υπάρχουν βέβαια και σοβαροί στοχαστές, όμως δεν είναι πολλοί,είναι οι εξαιρέσεις.Όσο για εμένα από τα 200 μηνύματα που έχω στείλει άντε να βρεις 5-6 που ασχολούνται με τέτοια σενάρια.Αλλά ακόμα και σε αυτά τα 5-6 προσπαθώ να έχω ουσία.Επομένως αν νομίζεις ότι είμαι ένας από δαύτους είσαι λάθος (αλλά και να το νομίζεις δεν τρέχει,δικαίωμά σου).

Θα σου πω κάτι άλλο.Ας πούμε ότι η ταινία περιέχει μία ερωτική σκηνή μεταξύ Αλεξάνδρου-Ηφαιστίωνα (και ως ερωτική σκηνή δεν μιλάω απαραίτητα για σεξ,μία λάγνα ματιά ή ένα φιλί αρκεί).Την επόμενη ημέρα θα δεις όλους τους γκέι της γης να κυκλοφορούν με αμάνικα μπλουζάκια με τον Αλέξανδρο.Θα σου άρεσε?Μιλάμε για μία αρχετυπική μορφή που θα γελοιοποιηθεί με το χειρότερο τρόπο.

Εδώ άνοιξε θέμα για την ταινία επομένως τα περί σποράς και θερισμού που αναφέρεις είναι ωραιότατα μεν αλλά ασχετότατα δε.


ΥΓ.Ξέρει μήπως κανείς πότε βγαίνει η ταινία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 00:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λάθος να κατηγορηθεί ο kost, για κινδυνολογία. Κινδυνολογία είναι όταν τυχαία και εντελώς ανεξάρτητα γεγονότα μεταξύ τους ερμηνεύονται ως οιωνοί του ίδιου κακού.

Εδώ μιλάμε για γεγονότα. Η άποψή σου, kost, για την περίοδο προβολής των δύο αυτών ταινιών, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ασφαλώς και δεν μπορούν να θεωρηθούν τυχαία γεγονότα. Το έχω ξαναπεί και σε άλλο θέμα: Γεγονότα που αφορούν την εξωτερική πολιτική μιας χώρας δεν μπορούν ποτέ να είναι τυχαία. Και όποιος πιστεύει ότι είναι τυχαία είναι τουλάχιστον αφελής.

Κάποιοι άγγλοι μελετητές αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων βασίστηκαν στο κομμάτι που ο Πλάτωνας αναφέρεται στον έρωτα μεταξύ δασκάλου και μαθητή (στο έργο του «Συμπόσιο») και το ερμήνευσαν όπως εκείνοι ήθελαν. Ίσως με γνώμονα την σεξουαλική τους ταυτότητα. Και τώρα όλος ο αμόρφωτος δυτικός κόσμος γνωρίζει ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ομοφυλόφιλοι. Μα κανείς τους ποτέ δεν αναρωτήθηκε από πού προέρχεται η φράση «πλατωνικός έρωτας»… Ο ίδιος ο Πλάτωνας σε επόμενο έργο του («Νόμοι») αναφέρεται ρητά στην αυστηρή νομοθεσία που υπήρχε στην Αθήνα καθώς και στις περισσότερες ελληνικές πόλεις – κράτη, σχετικά με την ομοφυλοφιλία. Συγκεκριμένα ο «παθητικός» στερούνταν κάθε πολιτικό δικαίωμα. Δηλαδή έπρεπε να υποστεί τον μεγαλύτερο εξευτελισμό που υπήρχε εκείνη την εποχή. Αλλά, βλέπεις, αυτοί που παραποιήσανε τα λόγια του Πλάτωνα ή δεν μπήκαν καν στον κόπο να διαβάσουν και κανένα άλλο έργο του, ή σκόπιμα χρησιμοποίησαν ό,τι τους βόλευε, ή ήταν ανάξιοι μελετητές.

Όλα αυτά δεν είναι άσχετα. Γιατί αν παρουσιάσει ο κ.Στόουν στην ταινία του τον Μ.Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο δεν ξέρω καν αν αντιδράσουμε και εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες. Γιατί σαν ηλίθιοι καθόμαστε και δεχόμαστε την γνώμη ξένων ως αξίωμα, για την ερωτική ζωή των προγόνων μας. Και όταν στο γυμνάσιο διδασκόμαστε Ηλιάδα, πολλοί καθηγητές υποστηρίζουν την ομοφυλοφιλική σχέση Αχιλλέα και Πάτροκλου.
Ρε πάρτε το χαμπάρι: οι αρχαίοι Έλληνες (όχι εμείς οι σύγχρονοι) ήταν ανώτεροι όλων. Υμνούσαν και τιμούσαν την ανδρική φιλία όπως τίποτε άλλο. Και ποτέ κανείς δεν το θεώρησε πονηρό. Μέχρι που κάποιους τους βόλευε να κλέψουν λίγο από το ΜΕΓΑΛΕΙΟ των Αρχαίων Ελλήνων και να πουν ότι ήταν ομοφυλόφιλοι για να καλύψουν τη διαφορετικότητα τους.

Αλλά για να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος:
Ο κ.Στόουν έχει το δικαίωμα να παρουσιάσει τον Μ.Αλέξανδρο όπως εκείνος θέλει. Ή μάλλον καλύτερα δεν το έχει, εμείς του το δώσαμε!!!
Η ιδέα του να γυρίσει την ταινία κρατάει πολλά χρόνια πριν.
Πριν 10κάτι περίπου χρόνια είχε επισκεφτεί το Υπουργείο Εξωτερικών και είχε προτείνει στον τότε υπουργό να γυρίσει μια ταινία για τον Μέγα Στρατηλάτη. Ζητούσε, λοιπόν, από το υπουργείο και την κυβέρνηση να συνεργαστεί με Έλληνες καθηγητές Ιστορίας (που θα όριζαν οι ίδιοι) για να τον βοηθήσουν να παρουσιάσει τον Μ.Αλέξανδρο όπως ήταν στην πραγματικότητα.
Το υπουργείο του έκλεισε την πόρτα κατάμουτρα.
Λίγες μέρες αργότερα του έκανε πρόταση η κυβέρνηση των Σκοπίων (!!!) να γυρίσει την ταινία με την καθοδήγηση Σκοπιανών Καθηγητών Ιστορίας. Ο κ.Στόουν αρνήθηκε λέγοντας ότι δεν τους έχει εμπιστοσύνη και ότι θα προσπαθήσουν να παραποιήσουν την Ιστορία!!!
Όμως χάσαμε την ευκαιρία μας. Αν τότε είχαμε απαντήσει θετικά στην πρότασή του, τώρα εδώ και χρόνια θα είχε λυθεί τι πρόβλημα ονομασίας. Και ακριβώς λόγο του Εικονικού λόγου τώρα όλοι θα αποδεχόντουσαν την Ελληνικότητα της Μακεδονίας…

Είναι δικό μας λάθος…

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 01:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Esoterica είναι καθρέφτης της σκέψης του νεοέλληνα στοχαστή.

Θα μου επιτρέψεις να έχω αντιρρήσεις επ' αυτού. Είναι ένα καθρέφτισμα, αλλά ας μην είμαστε και υπερβολικοί.

quote:
Υπάρχουν βέβαια και σοβαροί στοχαστές, όμως δεν είναι πολλοί,είναι οι εξαιρέσεις.

Λογικότατο αυτό.

quote:
Όσο για εμένα από τα 200 μηνύματα που έχω στείλει άντε να βρεις 5-6 που ασχολούνται με τέτοια σενάρια.Αλλά ακόμα και σε αυτά τα 5-6 προσπαθώ να έχω ουσία.Επομένως αν νομίζεις ότι είμαι ένας από δαύτους είσαι λάθος (αλλά και να το νομίζεις δεν τρέχει,δικαίωμά σου).

Δεν το νομίζω και γι' αυτό εξεπλάγην μπορώ να σου πω.

Και να το νόμιζα όμως, συμφωνώ ότι δε θα 'πρεπε να σε απασχολεί.

quote:
Θα σου πω κάτι άλλο.Ας πούμε ότι η ταινία περιέχει μία ερωτική σκηνή μεταξύ Αλεξάνδρου-Ηφαιστίωνα (και ως ερωτική σκηνή δεν μιλάω απαραίτητα για σεξ,μία λάγνα ματιά ή ένα φιλί αρκεί).Την επόμενη ημέρα θα δεις όλους τους γκέι της γης να κυκλοφορούν με αμάνικα μπλουζάκια με τον Αλέξανδρο.Θα σου άρεσε?Μιλάμε για μία αρχετυπική μορφή που θα γελοιοποιηθεί με το χειρότερο τρόπο.

Είναι αδύνατον μία αρχετυπική μορφή να μπορεί να γελοιοποιηθεί καθ' οιονδήποτε τρόπο, διότι τότε, θα σημαίνει ότι δεν είναι αρχετυπική μορφή.

Με αντιλαμβάνεσαι;

Αν ενοχληθούμε για μία σκηνή μίας ταινίας, σημαίνει ότι δεν έχουμε καμμία σχέση με τον πολιτισμό τον οποίο ισχυριζόμαστε ότι μας γέννησε.
Δε διαφέρουμε καθόλου από τις κυρούλες με τα τσεμπέρια που κατεβαίνουν στους δρόμους και αλλαλάζουν για τον Αντίχριστο, ενώ δεν έχουν συναντήσει νοητικά ούτε τον Χριστό.

Αυτά εν τάχει... Αν θέλεις, επανέρχομαι μεπερισσότερες σκέψεις.

quote:
Εδώ άνοιξε θέμα για την ταινία επομένως τα περί σποράς και θερισμού που αναφέρεις είναι ωραιότατα μεν αλλά ασχετότατα δε.

Εδώ, στο "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά ", δεν άνοιξε κανένα θέμα για την ταινία.

Αν θέλει κάποιος να μιλήσει για την 7η τέχνη, υπάρχει η θεματική ενότητα "Κινηματογράφος".

Για το θέμα, το οποίο συζητάς, τα περί σποράς και θερισμού είναι απόλυτα σχετικά.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 02:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι άγγλοι μελετητές αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων βασίστηκαν στο κομμάτι που ο Πλάτωνας αναφέρεται στον έρωτα μεταξύ δασκάλου και μαθητή (στο έργο του «Συμπόσιο») και το ερμήνευσαν όπως εκείνοι ήθελαν. Ίσως με γνώμονα την σεξουαλική τους ταυτότητα. Και τώρα όλος ο αμόρφωτος δυτικός κόσμος γνωρίζει ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ομοφυλόφιλοι. Μα κανείς τους ποτέ δεν αναρωτήθηκε από πού προέρχεται η φράση «πλατωνικός έρωτας»… Ο ίδιος ο Πλάτωνας σε επόμενο έργο του («Νόμοι») αναφέρεται ρητά στην αυστηρή νομοθεσία που υπήρχε στην Αθήνα καθώς και στις περισσότερες ελληνικές πόλεις – κράτη, σχετικά με την ομοφυλοφιλία. Συγκεκριμένα ο «παθητικός» στερούνταν κάθε πολιτικό δικαίωμα. Δηλαδή έπρεπε να υποστεί τον μεγαλύτερο εξευτελισμό που υπήρχε εκείνη την εποχή. Αλλά, βλέπεις, αυτοί που παραποιήσανε τα λόγια του Πλάτωνα ή δεν μπήκαν καν στον κόπο να διαβάσουν και κανένα άλλο έργο του, ή σκόπιμα χρησιμοποίησαν ό,τι τους βόλευε, ή ήταν ανάξιοι μελετητές.

ΟΥΔΕΝ ΑΛΗΘΕΣΤΕΡΟΝ ΑΥΤΟΥ, αλλά από κει και κάτω "μου τα χαλάς" ολίγον τι...

quote:
Γιατί σαν ηλίθιοι καθόμαστε και δεχόμαστε την γνώμη ξένων ως αξίωμα

Μήπως γιατί είμαστε πραγματικά ηλίθιοι στο σύνολο, παθαίνουμε ότι παθαίνουμε λοιπόν;

Αν γνωρίζουμε... δε δικαιλογείται η επίδειξη ηλιθιότητας, αλλά όσοι γνωρίζουν, δεν χρειάζεται και να αντιδρούν. Απλά γνωρίζουν και αυτό είναι από μόνο του αρκετό.

quote:
Και ποτέ κανείς δεν το θεώρησε πονηρό.

Γιατί και να είχε και κάτι σεξουαλικό, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.

Ενώ σήμερα, εμείς (γενικώς) και αυτό το άλλο, καμμία σχέση...

Όσον αφορά τώρα, στη δεύτερη όψη του νομίσματος:
Σίγουρα έχουμε μέρος της ευθύνης, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη ότι θα αρκούσε μία πιο θετική στάση.

Το πρόβλημα έγκειται στο πώς βλέπουμε και αντιμετωπίζουμε το "τί είναι δικό μας" και "τί των άλλων".
Αυτή η σχέση "εμείς και οι άλλοι" είναι τελείως αντι-φιλοσοφική και ανθελληνική επί της ουσίας, κατά την άποψή μου.

Το ζητούμενο σήμερα είναι πως θα διευρύνουμε τα όρια και τους ορίζοντες του Ελληνικού Πολιτισμού, πώς θα δημιουργήσουμε καλλιεργημένους και υπεύθυνους πολίτες και παράλληλα πώς θα μπορέσουμε να γίνουμε πιο πολύμορφοι και ανοικτοί ώστε να εντάξουμε στον Ελληνικό πολιτισμό νέους Έλληνες «ως μετέχοντας της υμετέρας παιδεύσεως» (Ισοκράτης).

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 17:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγκέλαδε αυτό για το υπουργείο εξωτερικών δεν το ήξερα.Είμαστε ανεκδιήγητοι.


Φυσικά και μπορούν να γελιοποιηθούν οι αρχετυπικές μορφές.Εδώ δεν μιλάμε για 5-6 γραφικούς του Esoterica που αρχίζουν να βρίζουν εν χορό τον Αλέξανδρο.Αυτοί θα γίνουν ρόμπα και είναι αυτονόητο ότι δεν έχουν καμία δύναμη πάνω στην Ιδέα του Αλεξάνδρου.Εδώ μιλάμε για μία μαζική παγκόσμια προβολή,για μία ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ στην οποία είναι αδύνατον να μην υποβληθείς.Πόσο μάλλον οι ξένοι για τους οποίους ο Neo του Matrix είναι χίλιες φορές πιο αρχετυπική μορφή από τον Αλέξανδρο(και καλά κάνουν,δεν τους αδικώ).

Τέλος πάντων,όλα αυτά είναι υποθετικά και δεν θέλω να προδικάζω.

Zadoc αν θέλεις εσύ(όχι εγώ)επιστρέφεις με περισσότερες απόψεις.Θα έχουν ενδιαφέρον.

Εγώ πάντως δεν ανήκω σε αυτούς τους Ελληναράδες που θεωρούν τον Αλέξανδρο "κτήμα" τους,που θεωρούν οτιδήποτε ελληνικό δικό τους και κανενός άλλου(λες κι αυτοί έχουν καμιά σχέση με το ελληνικό πνεύμα).Είναι φαιδροί και ανιστόρητοι διότι αγνοούν το γεγονός ότι ο Μακεδόνας υιοθέτησε την κουλτούρα της Ανατολής.Ο Αλέξανδρος δεν είναι ελληνικό αλλά παγκόσμιο Σύμβολο,σύμβολο της Νίκης και Αυτοπραγμάτωσης.

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι η ταινία θα τονίσει ότι ο Alexander ήταν ο πρώτος που επιχείρησε την Παγκοσμιοποίηση,την ένωση όλων των λαών της Γης υπό μία Εξουσία.Ίσως αυτός να είναι ο λόγος ώστε να ΜΗΝ τον κάνουν ρόμπα,παρουσιάζοντάς τον ως το φορέα της παγκοσμιοποίησης και εξυμνώντας-δικαιολογώντας την σημερινή παγκοσμιοποίηση.

(Πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά έχω μία διαίσθηση ότι στην ταινία δεν θα αποκαλεστεί ούτε μία φορά Greek, Έλληνας.Λέτε να είναι στη φαντασία μου?Ίσως,θα δούμε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 20:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,

έχεις την αίσθηση ότι τα αρχέτυπα είναι οι απόλυτα εξιδανικευμένοι ήρωες;

Προσωπικά, δεν τρέφω τέτοιες αυταπάτες. Η αξία του ιδανικού δεν είναι απόλυτη.
Ως εκ τούτου, ούτε το θέμα της ομοφυλοφυλίας θεωρώ σημαντικό, αλλά ούτε και την εθνική ταυτότητα.

Αν η ταινία στέκεται σε αυτά, αυτό σημαίνει δυστυχώς, για μία ακόμη φορά, ότι απευθύνεται σε απαίδευτους ανθρώπους, οι οποίοι και θα παραμείνουν απαίδευτοι.

Τώρα, αν εμείς, που υποτίθεται ότι φέρουμε τον πολιτισμό αυτό, δεν μπορέσουμε να καταδείξουμε την πραγματική διάσταση του "αρχέτυπου" και εμπλακούμε στην προπαγάνδα της αμάθειας, ποιός φταίει; Ο Στόουν ή οι προπαγανδιστές;

Πόσοι "νεοέλληνες στοχαστές" αντιλήφθηκαν την αξία αυτού του θέματος του esoterica (;):

ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ Ω!ΜΕΓΑ.Σ

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 21:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..namaste..after all this time..

quote:
Τα Σκόπια πλέον ονομάζονται Μακεδονία

.."πρωην γιουγκοσλαβικη δημοκρατια της Mακεδονιας"....
δηλαδη μια Mακεδονια που πριν ηταν γιουγκοσλαβικη..!
μεχρι πριν λιγο/τωρα ειναι σκετο..Mακεδονια..!
how easy to understand...
:(
αναρωτιεμαι αν προσεξαν ολοι εκεινοι που ετρεχαν τοτε με την ελληνικη πλαστικη γαλανολευκη...και ..σε καποια σταση// εστω λαχανιασμενοι απο τις τοξινες// πριν να ουλιαξουν//σκεφτηκαν ειλικρινα στην πραγματικη ελληνικη γλωσσα/ποσοι μπορουν;//
.. πως δηλαδη...ειναι ελληνικη η Μακεδονια...
ΑΡΑ-ΓΕ σκεφτηκαν..συντακτικα..στα ελληνικα..:(
κανεις;
γμτ
τι σημαινε τοσα χρονια πως πριν ηταν γιουγκοσλαβικη +τωρα δεν ειναι;
μηπως οτι ειναι οντως Μακεδονια;
και τι εγινε;
ο ελληνας γκατζετακιας ουδεποτε αναρρωτηθηκε/που χρονος να κσεφτεις με τα greeklish ...τι εστι "πρωην γιουγκοσλαβικη"...:(

ΤΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ!

και φωναζε η ατμουλα..
και φωναζει ο κοστ
και φωναζουν οι ελληναρες(ευτυχως υπαρχουν και τουτοι να τους κατηγορησουν οι ανθελληνες/το αλλο ακρο της πολωσης δηλαδη//καμμια ισσοροπια; καμμια ανακωχη βρε αδερφε μηπως και σωσουμε την ελλαδα...απο τον πανηλιθιο;)
...
το point ομως δεν ειναι ποιος φωναζει/αλλα Τι λεει!/να!περιτρανα γελιοποιηθηκε ολακερο το εθνος...!--ΝΑΙ ΑΜΕ! ΠΑΛΙ!--
επειδη καπου στις αρχες του "εξευρωπαισμου"..μας κοψανε τα..σημεια..
μετα κοψανε τα κοψιδια
τα κοκορετσια//τα σουβλιστα....//ΤΙ ; ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ; //ΑΠΟ ΠΟΤΕ;//ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΔΗΜΟΤΙΚΑ/ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΤΟ ΞΕΡΩ!//ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ//ΤΙ; ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΗ;/ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ/ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΑΛΛΩΝ/ΣΕ ΣΩΜΑΤΑ ΞΕΝΑ;// Ε ΠΟΤΕ:))//
ΕΛΛΗΝΙΔΑ /ΝΑΙ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΣΣΑ/ΑΜΕ!//
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...:(ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ-
ΞΕΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ:)
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ;/ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ:)//ΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΛΑΒΟΦΑΤΣΕΣ/ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΦΑΤΣΕΣ/ΟΙ ΡΩΣΟΦΑΤΣΕΣ/ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ/ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ/ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΓΕΝΙΕΣ...ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...ΕΝΤΕΛΩΣ:)..
ΜΠΕΡΕΔΕΥΤΗΚΑ ΓΜΤ..
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ/ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.//

+ τι ειναι τελικα ο Ελληνας;
εκεινος που ερχεται και γινεται ενα κατι; 'η εκεινος ο ερμος που καθως σηκωνει τα ματια ψηλα εκει στο ματωμενο πυργο που μονο λευκος δεν ειναι(αλλη ειρωνικη συμπτωση της δεκαετιας του λαλακη του εισαγωμενου)..
σκιρτα μεσα του η αδικια...
γμτ
ελληναρες λεει..και φωναζουν αδικα..
σιγα σιγα και καθως εχω περασαν πια τριαντα χρονακια και βαλε στη αδικημενη τουτη χωρα της αρχης των παντων....συνειδητοποιω πως μας ξεγελεσαν κυριοι:(
μας ξεγελασαν βεβαιως βεβαιως..
και ας ειναι πανευκολο να αποποιηθουμε τα οσα ασχημα μας κληροδοτησαν οι προγονοι μας/γιατι ναι,ειναι εφικτο να απαλαγουμε απο το αχ ενα ελαφι μας βαραινει στον ωμο/μα ακομη κι αν το διωξουμε/εκεινο.. παραμενει εκει.
...
πως ειναι δυνατο να αντεξω ...μπροστα σε μια σλαβοφατσα που χαιρεντιζεται μπροστα στο αγαλμα του αλεξανδρου φωναζοντας πως μασεντονια και πως θα ανεχτω χωρις να ξεστομισω το σιχτιρισματακι που αντιστοιχει σε καθε ενα που οικιοποιεται ενα συμβολο που δεν γεννησε..
αν μοναδα /οκ θα αγανακτησω/θα πω ο αλεξανδρος ειναι μακεδονας/οχι δεν ηταν ελληνας:(
ελληνας οπως ολους τουτους που φερουν το ονομα αλλα οχι τη χαρη/
πως να βρω τις γμνς ις ομοιοτητες με τον πανηλιθιο πλανηταρχη συγκρινοντας τον με τον φωτεινο υιο της Μακεδονιας;...
γμτ..
αδικα θα μιλησω/ισως και να κατηγορηθω/και οχι απο τον πλανηταρχη/αλλα απο ελληνες..
ντρεπομαι-οχι για μενα και την περιφανεια μου που γεννηθηκα στη γη της μακεδονιας/αλλα για εκεινους που θεωρησαν πως ειναι τοσο ευκολο να κρινουν /να κατηγορησουν/να βεβηλωσουν τα ιερα μας../
οχι δεν ηταν ελληνας/εμεις ομως οι Μακεδονες ανηκουμε στην Ελλαδα...
Τ ι οξυμωρο!
ποιοι ειμαστε; ποτε γιναμε ελληνες;
ποσο ελληνας ειναι ενας σλαβοτετοιος που θεωρει ονειρο του να κανει τη θεσσαλονικη πρωτευουσα ενος κρατους σλαβοφωνου...;Ο
απο τοτε που ο αλεξανδρος εγινε Ελληνας απο τοτε +οι Μακεδονες ειναι ελληνες.../απο ποτε;
αληθεια/ερωτηση κανω...

ειμαστε εδω στην ιερη γη της μακεδονιας και ο αλεξανδρος καποτε ηταν βασιλιας μας...Απο ποτε ο Αλεξανδρος ειναι σλαβοφωνος;
απο ποτε;

παγκοσμιοποιηση και παγκοσμιοποιηση ..υπαρχει ...διαφορα...
Εκεινος ξεκινησε να κατακτησει τον κοσμο.../ναι αλλα δεν θυμαμαι να διαβασα για ισοπεδωση των γλωσσων/των εθιμων και των θρησκειων...

απο τοτε που μας στερησαν την χαρα του πολυτονικου χαριν ευκολιας...
χαριν ευκολιας....χασαμε την ταυτοτητα και τη γλωσσα μας/χαριν ευκολιας χασαμε και την ουσια της υπαρξης του να γεννιεσαι στην ελλαδα..
γμτ..
μιλησα-

δεν ανατρεχω να δω τι εγραψα / kost φιλε μου ..μεγαλο θεμα...
και ξερεις...
ειναι οντως υποκειμενικη η επανασταση/μονο που σαν πλησιαζω εκει κοντα Του καθε που περπατω στην παραλια...
κατι μεσα μου επαναστατει για ολους...
και σαν αντικριζω τη σημαια το αυτο παθαινω...

θα πολεμησω για την οικουμενικη αληθεια ειχα πει σαν πρωτοηρθα και αλαιψα με τερατα τους ψευδους που ..οπως ειναι φυσικο στην κοινωνια των ηλιθιων---ναι μικρογραφια το εσωτερικα:(---επικρατησαν/ ε! λοιπον θα πολεμησω για την "πατριδα" /και αυτο ειναι δυνατοτερο!/
επειδη το σπιτι μου /η πατριδα μου/το σωμα μου/ειναι ο ναος της ψυχης μου!
και σαν με ειπαν "εγωιστρια" επειδη αρνηθηκα να επιτρεψω να με κατοικησουν βαρβαροι...τωρα πορωθηκα περισσοτερο/με το ζορι να δεχτω;
δηλαδη....βιασμος....ψυχης...

ε!λοιπον ΑΡΚΕΤΑ!
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ.../
"ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ"...

ΥΓ.
".. ο Αλεξανδρος ηταν ομοφυλοφιλος;"..:Ο
δεν νομιζω πως εχω γνωρισει gay (+ γνωρισα αρκετους)που να ειναι τοσο ανοητος οσο καποιον που κατηγορησε εναν τετοιο.../"συνηθως" ειναι ευφυεστατοι λογω εναρμονισης των ημισφαιριων...εστω και αν την εχουν αποκτησει υστερα απο ..."αυτην την κινηση"//
--χθες βλεπαμε μια ταινια για την τροια/τιποτα δεν καταλαβα:(//αν ετσι ειναι η ιστορια...τοτε μαλλον και αυτη με τον αλεξανδρο θα ειναι....μια ακομη παραποιημενη....αληθεια/οπως καθε κλεμμενη αληθεια../ειδωμεν...-


ΦΩΣ! ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 21:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πόσοι "νεοέλληνες στοχαστές" αντιλήφθηκαν την αξία αυτού του θέματος του esoterica (;):

ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ Ω!ΜΕΓΑ.Σ




..χαιρε Ζαντοκ:)

Σ'ευχαριστω για την παραπομπη στο αγαπημενο μου "αυλο τεκνο"--ηταν εργο ζωης τουτο θαρρω..--/την οποια απεφυγανα κανω εξαιτιας των "νεοέλληνων στοχαστων"...που σιγουρα(εχει αποδειχτει, ουκ ολιγες, εδω εσω...) θα σπευσουν να με ξαναματακατηγορησουν --λογω αγνοιας βεβαιως βεβαιως...--στρουθοκλαμηλιζοντας μιαν αληθεια που βγαζει ματι....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 23:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς την Άτμα από τη Νύμφη.

Zadoc εγώ είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει για το εξιδανικευμένο και το απόλυτο.Η φιλοσοφία μου είναι περισσότερο διονυσιακή παρά απολλωνιακή και προτιμώ τον ήρωα να φέρνει σε Ζαρατούστρα και Ζορμπά παρά σε Μύστη και Άγιο.Εξάλλου όπως είχα γράψει υπάρχουν πολλές "σκοτεινές" στιγμές στο βίο του Αλεξάνδρου ενώ είναι γεγονός ότι τα αρώματα και ο μυστικισμός της Ανατολής τον "μέθυσαν" (έπαιξαν ρόλο και τα γονίδια της μητέρας του).

Όμως άλλο να παρουσιάσεις τον ήρωα με πάθη,δηλαδή "γήινο" και άλλο να τον κάνεις ρόμπα.Άλλο να προβάλλεις την ανθρώπινη φύση του και άλλο να τον γελιοποιήσεις.Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα σκηνοθέτη,εάν ο σκηνοθέτης είναι μαέστρος θα εξυμνήσει τον ήρωα (ακόμα και μέσω των παθών του) εάν είναι του συρμού τότε θα τον κάνει ρόμπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 00:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

quote:

Όμως άλλο να παρουσιάσεις τον ήρωα με πάθη,δηλαδή "γήινο" και άλλο να τον κάνεις ρόμπα.Άλλο να προβάλλεις την ανθρώπινη φύση του και άλλο να τον γελιοποιήσεις.Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα σκηνοθέτη,εάν ο σκηνοθέτης είναι μαέστρος θα εξυμνήσει τον ήρωα (ακόμα και μέσω των παθών του) εάν είναι του συρμού τότε θα τον κάνει ρόμπα.

Ο Ολιβερ Στόουν σίγουρα δεν είναι σκηνοθέτης του συρμού, φίλτατε.

Αυτοι που φτιάχνουν την ταινία είναι φυσικό να προβάλουν αυτό που τους ενδιαφέρει περισσότερο. Ομως ακόμα και κάποιος σκηνοθέτης εδώ από την Ελλάδα να την γύριζε, εμείς πάλι θα τρωγόμασταν.

Γνώμη μου είναι πως η ταινία σχετίζεται περισσότερο με αυτό που καίει τους αμερικανούς πιο πολύ. Δηλαδή το μεσανατολικό πρόβλημα. Τώρα άν έχει και κάποιες παρενέργειες εδώ στα δικά μας προβλήματα μάλλον θα είναι από σπόντα και καλή εκμετάλλευση της προβολής από τους σκοπιανούς.

Υπάρχει και η άλλη όψη που λέει ότι τα συμφέρον τον αμερικανών έκτείνεται παντού σ'αυτόν τον ζωτικό χώρο που ονομάζουν ευρασία και στον οποίο περιλαμβάνονται και τα βαλκάνια ως ένα μικρό αγκάθι. Ένα λοιπόν κάπως παρατραβηγμένο σενάριο μου φαίνεται πως λέει ότι η ταινία μπορεί να έχει έναν βασικό στόχο (αυγανιστάν-ιρακ) και συστιμικά πολλούς δευτερεύοντες, ένας εκ των οποίων είναι και τα βαλκάνια. Άλλα τόσος σχεδιασμός πια για μια ταινία μου φαίνεται ότι είναι παρατραβηγμένος οπότε θα μείνω στην αρχική μου γνώμη με την υποψία ότι οποιαδήποτε συσχέτηση εδώ με τα δικά μας θα προκύψει συγκιριακά επειδή εμείς έτσι θέλουμε να το βλέπουμε.

Όσο για το αρχέτυπο, υπάρχουν κείμενα και πηγές. Οποιος ενδιαφέρεται διαβάζει και μαθαίνει. Οι υπόλοιποι έτσι και αλλιώς με κάτι θα βρουν την ευκολία τους.

Και αν τα βάζει κάποιος με τα αρχέτυπα ή τα παραβλέπει, δε θα του' ρθει μπουμερανκ; Αλλιώς τι σόι αρχέτυπα είναι αυτά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 02:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λες είναι ορθότατο.Το βασικό μέλημα της ταινίας θα είναι να δείξει την εκπολιτιστική πλευρά της εκστρατείας του Αλεξάνδρου συσχετίζοντάς την με την αντίστοιχη "εκπολιτιστική" εκστρατεία των Αμερικάνων.

Όσο για τον Στόουν σίγουρα δεν είναι του συρμού όμως δεν τον θεωρώ κάτι εξαιρετικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 16:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παγκοσμιοποιηση και παγκοσμιοποιηση ..υπαρχει ...διαφορα...
Εκεινος ξεκινησε να κατακτησει τον κοσμο.../ναι αλλα δεν θυμαμαι να διαβασα για ισοπεδωση των γλωσσων/των εθιμων και των θρησκειων...


Είναι γιατί τότε θα ήταν αναγκασμένοι να σου πούνε ότι ολόκληρη η ανατολική Μεσόγειος εξελληνίστηκε που σημαίνει ότι έχεις 90% περισσότερες πιθανότητες να κατάγεσαι από τον Κροίσο ή τον Μωυσή ή τον Ξέρξη παρά από τον Περικλή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 22:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι εντελώς άτοπο να λέγεται ότι εμείς καταγόμαστε από τον Περικλή,οι σημερινοί Ιρανοί από τον Ξέρξη,οι Εβραίοι από το Μωυσή κοκ.

100% φυλετική καθαρότητα δεν υπάρχει.Ακόμα και οι Εβραίοι-που είναι η "καθαρότερη" ράτσα-έχουν αναμιχτεί.


Άπειροι οι μικτοί γάμοι και ο Αλέξανδρος ήταν ο πρώτος που παντρεύτηκε ξένη.

Παρ'όλα αυτά υπάρχει ακόμα αρκετό μέσα μας από το ελληνικό DNA.
Είναι όμως και το άλλο.Η Ταυτότητα ενός λαού δεν καθορίζεται μόνο από το "αίμα" του αλλά και από άλλους παράγοντες όπως τα εδάφη που ζει και η γλώσσα που μιλάει,παράγοντες σημαντικότατοι που καθορίζουν τη συλλογική ταυτότητα ενός λαού.Η σημερινή γλώσσα παρά τον εκφυλισμό της κρατάει ακόμα ένα σημαντικό μέρος του πλούτου της αυθεντικής γλώσσας.

Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι παρά το όλο μπαστάρδεμα 2000 ετών είμαστε οι μόνοι αυθεντικοί απόγονοι των αρχαίων μιας και ένα σημαντικό ποσοστό του αίματός μας είναι δικό τους,ζούμε στα εδάφη που ζούσαν και μιλάμε τη μοναδική γλώσσα που προσεγγίζει σε κάποιο βαθμό τη δική τους.Βέβαια το γεγονός ότι έχουμε τα χάλια μας είναι άλλο κεφάλαιο.Το θέμα όμως είναι ότι η ελληνική σπίθα υπάρχει ακόμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 22:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι εντελώς άτοπο να λέγεται ότι εμείς καταγόμαστε από τον Περικλή,οι σημερινοί Ιρανοί από τον Ξέρξη,οι Εβραίοι από το Μωυσή κοκ.

100% φυλετική καθαρότητα δεν υπάρχει.Ακόμα και οι Εβραίοι-που είναι η "καθαρότερη" ράτσα-έχουν αναμιχτεί.


Το ξέρω. Απλώς εξήγησα στην ΑΤΜΑ γιατί δεν έχει διαβάσει για ισοπέδωση των πολιτισμικών διαφορών στα σχετικά με το Μ. Αλέξανδρο.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, αντί για "ισοπέδωση" τα εγχειρίδιά μας προτιμούν να το αποκαλούν "διάδοση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού". Ακούγεται καλύτερα, φαίνεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 00:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!

Junk άργησες αλλά το έκανες το θαύμα σου πάλι!

quote:

Το ξέρω. Απλώς εξήγησα στην ΑΤΜΑ γιατί δεν έχει διαβάσει για ισοπέδωση των πολιτισμικών διαφορών στα σχετικά με το Μ. Αλέξανδρο.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, αντί για "ισοπέδωση" τα εγχειρίδιά μας προτιμούν να το αποκαλούν "διάδοση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού". Ακούγεται καλύτερα, φαίνεται...


Είσαι μάστορας στη διαστρέβλωση της αλήθειας και της ιστορίας σε παραδέχομαι. Ισοπέδωση θεωρείς την διάδοση του ελληνικού πνεύματος και της ελληνικής σοφίας στούς βαρβάρους. Δηλαδή για πες μου αν ήταν αυτό ισοπέδωση, η εισβολή των μογγόλων τι ήταν; φιλειρηνική πορεία προς την Ευρώπη; Ήμαρτον!! Αν ο Αλέξανδρος ήταν Βάρβαρος καταπατητής εισβολέας, θα έβαζε με τη σειρά το στρατό του να βιάσει την γυναίκα του Δαρείου, όταν ο τελευταίος το έβαλε στα πόδια μετά την ήττα του. Τι έκανε όμως..., τις απέδωσε βασιλικές τιμές.

Μια παράκληση: Κόψτε τα ληγμένα μερικοί!


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 13:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Είσαι μάστορας στη διαστρέβλωση της αλήθειας και της ιστορίας σε παραδέχομαι.


Εγώ πάλι δε σε παραδέχομαι καθόλου, αλλά ας μη λογοκριθώ...

quote:

Ισοπέδωση θεωρείς την διάδοση του ελληνικού πνεύματος και της ελληνικής σοφίας στούς βαρβάρους. Δηλαδή για πες μου αν ήταν αυτό ισοπέδωση, η εισβολή των μογγόλων τι ήταν; φιλειρηνική πορεία προς την Ευρώπη; Ήμαρτον!! Αν ο Αλέξανδρος ήταν Βάρβαρος καταπατητής εισβολέας, θα έβαζε με τη σειρά το στρατό του να βιάσει την γυναίκα του Δαρείου, όταν ο τελευταίος το έβαλε στα πόδια μετά την ήττα του. Τι έκανε όμως..., τις απέδωσε βασιλικές τιμές.

Ναι, ναι, ωραία, ο καλός Αλέξανδρος, το Ελληνικό Φως, μπράβο Βύρνα, τι συγκινητικά που είναι όλα αυτά...

Μόνο που εγώ δεν είπα πουθενά πως αυτό που έκανε ο Αλέξανδρος ήταν κακό (αμέσως ότι σου βρίσαμε το σόι, ιστορικέ της πεντάρας, ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ!). Είπα απλά ότι πριν τον Αλέξανδρο υπήρχαν καμιά 30αριά πολιτισμοί στη νότια Ευρασία και μετά όλοι αυτοί είχαν ελληνοποιηθεί. Πριν 30 πολιτισμοί, μετά ένας. Δε γίνεται ρε πουλάκι μου να διαδώσεις τον ελληνικό πολιτισμό παντού και να μείνουν ανέπαφοι οι τοπικοί πολιτισμοί.

quote:

Μια παράκληση: Κόψτε τα ληγμένα μερικοί!

Προφανώς μιλάει η εμπειρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πολιτισμένοι ερχονται να εκπολιτίσουν τους βαρβαρους!
Αυτό το έργο το 'χουμε ξαναδεί, το ξαναβλέπουμε και θα το ξαναδούμε.
Λένε πως η επανάληψη είναι μητηρ της μαθήσεως.
Αλλά απ' την άλλη, πολλά λένε...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 16:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για το συγκεκριμένο θέμα, τα πράγματα είναι απλά:

Εδώ και αιώνες, είναι γνωστός σαν Alexander the Great.

Μέχρι που ήρθαν οι αυτόκλητοι υπερασπιστές του να τον περιορίσουν σε Alexander the Straight.

(με αυτόν τον τίτλο ένα αγγλικό site κοροϊδεύει τους γελοιοδέστατους που πήγαν και έκαναν μήνυση στον Oliver Stone. Πολύ σωστά ο talos (http://histologion-gr.blogspot.com/2004/11/blog-post_24.html) αναρωτιέται αν υπάρχει τρόπος να κάνουμε μήνυση στους μηνυτές που μας ρεζιλεύουν -για άλλη μια φορά- διεθνώς)

Γιατί για αυτούς ο Αλέξανδρος δεν είναι ιστορικό πρόσωπο. Είναι μύθος και δικαιολογία για τις δικές τους αδυναμίες. Μια προβολή στο παρελθόν αυτού που νομίζουν οι ίδιοι ότι τους εξυψώνει.

Το πραγματικά τραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι η όλη εξιδανικευμένη εικόνα του αρχαιοελληνικού πολιτισμού προέρχεται από Δυτικούς. Ένα ολόκληρο έθνος αυτοπροσδιορίζεται πιθηκίζοντας εν αγνοία του ρομαντικά φληναφήματα ξεπερασμένα εδώ και αιώνες ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ!

Κοροϊδεύουν και οι Σκοπιανοί τον εαυτό τους, αλλά εμείς είμαστε το κάτι άλλο ρε παιδί μου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 19:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το Topic

1900:

quote:
Οι πολιτισμένοι ερχονται να εκπολιτίσουν τους βαρβαρους!

Αγαπητέ ξεχνάς πως στην περίπτωση της εκστρατείας του Αλεξάνδρου οι Βάρβαροι ήταν αυτοί που επιτέθηκαν πρώτοι. Αυτούς αν δεν κάνω λάθος πολεμούσαμε αμυνόμενοι στη Σαλαμίνα, στις Θερμοπύλες και στην Ιωνία.
Οι σημερινοί "βάρβαροι" ,σε αντίθεση με εκείνους, το μόνο λάθος που έκαναν είναι ότι έχουν πολύ πετρέλαιο στο΄υπέδαφος τους. Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι.

Junk:

quote:
δεν είπα πουθενά πως αυτό που έκανε ο Αλέξανδρος ήταν κακό

Χαίρομαι που έκανα λάθος διαπίστωση και το διευκρινίζεις.


quote:
Είπα απλά ότι πριν τον Αλέξανδρο υπήρχαν καμιά 30αριά πολιτισμοί στη νότια Ευρασία και μετά όλοι αυτοί είχαν ελληνοποιηθεί. Πριν 30 πολιτισμοί, μετά ένας. Δε γίνεται ρε πουλάκι μου να διαδώσεις τον ελληνικό πολιτισμό παντού και να μείνουν ανέπαφοι οι τοπικοί πολιτισμοί.

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό όμως συμβαίνει πάντοτε.Ίδια αλλοίωση (και μεγαλύτερη) θα είχε υποστεί και ο ελληνικός πολιτισμός αν είχαν επικρατήσει οι Πέρσες. Τουλάχιστον ο Αλέξανδρος απ΄ότι γνωρίζουμε ,προσπάθησε να διατηρήσει στον μεγαλύτερο δυνατόν βαθμό, ανέπαφους τους πολιτισμούς των υπηκόων της αυτοκρατορίας του.


quote:
Το πραγματικά τραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι η όλη εξιδανικευμένη εικόνα του αρχαιοελληνικού πολιτισμού προέρχεται από Δυτικούς.

Και είναι κακό αυτό Junk; Είναι προς τιμήν των Κουτόφραγκων που ανακάλυψαν και διέδωσαν τον πλούτο και την δύναμη του αρχαιοελληνικού ιδεώδους. Δεν το εφειύραν ούτε το ανακάλυψαν απλά το ξέθαψαν,το οικειοποιήθηκαν και το ενσωμάτωσαν σε μια εποχή που οι Έλληνες είχαν σημαντικότερα προβλήματα να αντιμετωπίσουν (βλεπε Τούρκους) .

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 21:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπα απλά ότι πριν τον Αλέξανδρο υπήρχαν καμιά 30αριά πολιτισμοί στη νότια Ευρασία και μετά όλοι αυτοί είχαν ελληνοποιηθεί. Πριν 30 πολιτισμοί, μετά ένας. Δε γίνεται ρε πουλάκι μου να διαδώσεις τον ελληνικό πολιτισμό παντού και να μείνουν ανέπαφοι οι τοπικοί πολιτισμοί.

Junk95


Και αν σου πω ότι γίνεται;

Ρητή διαταγή του Μ.Αλεξάνδρου πριν από την κάθε πολιορκία πόλης ήταν να μην καταστρέφονται ναοί και ιερά. Και αν κατά την έκβαση της πολιορκίας γινόταν κάποια φθορά τότε μετά το τέλος της μάχης έδινε διαταγή να επιδιορθωθούν οι φθορές τόσο σε ιερά κτίρια όσο και σε κτίρια του πνεύματος.

Ακόμα δεν επέβαλλε ποτέ τον 12θεισμό και άφηνε σε κάθε περιοχή αναλλοίωτες τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα. Αυτό που έκανε ήταν να διαδίδει το ελληνικό φως. Δηλαδή την γνώση! Δίδαξε τα γράμματα, τις τέχνες, τις ιδέες. Μα δεν επέβαλλε. Ούτε ανάγκασε. Έδειξε μα και σεβάστηκε…

Διαβάζοντας προσεκτικά ιστορικούς της εποχής, καθώς και την βασιλική εφημερίδα καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι τα σχέδια του Μ.Αλεξάνδρου δεν ήταν η επικράτηση του ελληνικού πολιτισμού στον τότε γνωστό κόσμο. Αλλά η δημιουργία ενός πολιτισμού που να αποτελεί υβρίδιο του ελληνικού και ανατολικού πολιτισμού.
Σε αυτό άλλωστε το γεγονός οφειλόταν και το μεγαλύτερο μέρος της δυσαρέσκειας των στρατιωτών απέναντι στο πρόσωπο Του (αναφέρομαι στους βετεράνους έλληνες στρατιώτες που είχαν από την αρχή λάβει μέρος στην εκστρατεία και που μέχρι το τέλος Του συμμετείχαν στις στρατιωτικές επιχειρήσεις).

Όσο για τους 30 πολιτισμούς που αναφέρεις είναι άτοπος συλλογισμός. Ο Μ.Αλέξανδρος κατέκτησε τα εδάφη που απλωνόταν η περσική αυτοκρατορία. Σε όλη αυτή την επικράτεια είχε ήδη επιβληθεί ο Περσικός (ανατολικός) πολιτισμός. Οπότε μιλάμε για ένα πολιτισμό και όχι για 30.


«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 14:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ το Topic

1900:

quote:
Οι πολιτισμένοι ερχονται να εκπολιτίσουν τους βαρβαρους!

Αγαπητέ ξεχνάς πως στην περίπτωση της εκστρατείας του Αλεξάνδρου οι Βάρβαροι ήταν αυτοί που επιτέθηκαν πρώτοι. Αυτούς αν δεν κάνω λάθος πολεμούσαμε αμυνόμενοι στη Σαλαμίνα, στις Θερμοπύλες και στην Ιωνία.
Οι σημερινοί "βάρβαροι" ,σε αντίθεση με εκείνους, το μόνο λάθος που έκαναν είναι ότι έχουν πολύ πετρέλαιο στο΄υπέδαφος τους. Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι.


Μικρή λεπτομέρεια 1: δεν τους πολεμούσαμε όλοι. Π.χ. οι Μακεδόνες πολεμούσαν στο πλευρό των Περσών (ναι, ξέρω για τη συγκινητική ιστορία του Μακεδόνα βασιλιά που προειδοποίησε τους Έλληνες κλπ κλπ αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το να αντιστεκόταν στους Πέρσες με τίμημα τη ζωή του).

Μικρή λεπτομέρεια 2: Αυτό είχε συμβεί σχεδόν 200 χρόνια πριν τον Αλέξανδρο. Πολύ αμφιβάλλω αν ζούσε τότε έστω και μισός βάρβαρος από αυτούς που "μας" επιτέθηκαν.

Άμα το πάμε έτσι, και ο Bush καθάρισε γιατί μπορεί πάντα να πει ότι εκδικείται για την πανωλεθρία που έπαθαν οι Δυτικοί στις Σταυροφορίες. Οι οποίες Σταυροφορίες ήταν επίσης δίκαιη πράξη, γιατί πρώτα ήταν οι χριστιανοί στην Ιερουσαλήμ και μετά ήρθαν οι μουσουλμάνοι. Μαλακίες για να φανατίζονται οι στρατιώτες πάντα βρίσκονται. Η αλήθεια όμως είναι ότι η Περσική Αυτοκρατορία ήταν πάμπλουτη και παντοδύναμη. Αυτά τα δύο ήθελε ο Αλέξανδρος. Και έσφαξε χωρίς έλεος όπου έπρεπε, και φέρθηκε καλά όπου έπρεπε και γενικά τα κατάφερε μια χαρά γιατί το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσες να του προσάψεις ήταν ηλιθιότητα.

Και 2000 χρόνια μετά ερχόμαστε εμείς, που κυνηγημένοι από μια ομαδική παραίσθηση έχουμε αποφασίσει ότι ο Αλέξανδρος ήταν ένα πράγμα σαν τον τέλειο κοσμοκράτορα που κρύβει μέσα του ο πλέον τελειωμένος μεθύστακας που δηλώνει στους φίλους του "κάντε με ρε μια μέρα πρωθυπουργό και θα δείτε" μόνο που ο Αλέξανδρος είχε πιο καλά μέσα και έκανε πράξη τις ονειροφαντασίες του. Κοινώς ότι ο Αλέξανδρος σκεφτόταν όπως ακριβώς ο τελευταίος μαλάκας ελληναράς. Αυτό είναι λογική συνέπεια του μύθου ότι λόγω βιολογικής/γλωσσικής συγγένειας με τους αρχαίους είμαστε τρόπον τινά το ίδιο πράγμα. Συμπέρασμα: αυτοί ήταν το ίδιο πράγμα με εμάς (πρόσεξε το πρώτο πληθυντικό που χρησιμοποίησες αναφερόμενος στη μάχη "μας" στη Σαλαμίνα). Άρα όλοι αυτοί είναι "εμείς", δηλαδή σε τελική ανάλυση "εγώ" (i.e. ο μεθύστακας που λέγαμε).

Και επειδή ο προαναφερθέντας μεθύστακας μπορεί να ζει με δανεικά και να σαπίζει τη γυναίκα του στο ξύλο και να μην έχει διαβάσει ούτε μισό βιβλίο στη ζωή του, αλλά θεωρεί θανάσιμη προσβολή οποιονδήποτε υπαινιγμό για τον ανδρισμό του και βρίσκει παρηγοριά για την ανυπαρξία του στα φανταστικά μεγαλεία των αρχαίων του κλώνων (παραβλέποντας ότι το "μεγαλείο" και το "σωστό" και ο "ανδρισμός" δεν ήταν καθόλου το ίδιο πράγμα 2000 χρόνια πριν), ε όχι ρε πούστη μου, προφανώς οι κακοί ξένοι που φταίνε για όλα έχουν αποφασίσει να μας βγάλουν το Μ. Αλέξανδρο αδερφή και δε θα το ανεχθούμε.

Αναρωτιέμαι πότε θα καταλάβουμε ότι η κωλοτρυπίδα μας δεν είναι ο ομφαλός της γης...


quote:

quote:
Το πραγματικά τραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι η όλη εξιδανικευμένη εικόνα του αρχαιοελληνικού πολιτισμού προέρχεται από Δυτικούς.

Και είναι κακό αυτό Junk; Είναι προς τιμήν των Κουτόφραγκων που ανακάλυψαν και διέδωσαν τον πλούτο και την δύναμη του αρχαιοελληνικού ιδεώδους. Δεν το εφειύραν ούτε το ανακάλυψαν απλά το ξέθαψαν,το οικειοποιήθηκαν και το ενσωμάτωσαν σε μια εποχή που οι Έλληνες είχαν σημαντικότερα προβλήματα να αντιμετωπίσουν (βλεπε Τούρκους) .


Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, αλλά σίγουρα είναι κατασκευασμένο. Το αρχαιοελληνικό ιδεώδες δεν "ανακαλύφθηκε", αλλά εφευρέθηκε. Σε μια εποχή που η Δυτική Ευρώπη χρειαζόταν έναν ισχυρό μύθο για να αντιπαρέλθει τους μύθους της Εκκλησίας της. Γιατί η Ευρώπη δεν ήταν ακόμα αρκετά ορθολογιστική και όταν αφαιρείς από κάποιον τη δυνατότητα να πιστεύει ότι είναι κολλητός του Ιησού, πρέπει να βάλεις κάτι άλλο στη θέση της.

Έχουμε δικιά μας ταυτότητα, αλλά την περιφρονούμε. Έχουμε πάρα πολλά κοινά με πολλούς λαούς, αλλά τα αγνοούμε εσκεμμένα γιατί μας ταράζουν το μύθο των ανάδελφων ανώτερων εκπολιτιστών του πλανήτη. Στη θέση όλων αυτών έχουμε βάλει τις ονειροφαντασίες του κάθε καραγκιόζη ρομαντικού γερμαναρά και τις κυνηγάμε. Αλλά δε θα τις φτάσουμε ποτέ, γιατί αυτό το "ιδεώδες" που λες ήταν πάντοτε (χμμ, πάντοτε; Από τον 15ο-16ο αιώνα που επινοήθηκε θέλω να πω) ιδεώδες. ΠΟΤΕ δεν ήταν πραγματικότητα. Και με αυτό εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που θα είχα αν όλοι σας πιστεύατε ότι οι αρχαίοι Έλληνες είχαν 18 πλοκάμια, ανέπνεαν θειάφι και το έκαναν με τη μάνα τους. Δε μ' ενδιαφέρει αν μια ονειροφαντασία μας κολακεύει ή μας θίγει. Με ενδιαφέρει μόνο η πραγματικότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 15:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ...!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΕΡΔΟΣ???
ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ???


quote:
Πριν από λίγες ημέρες το Fyrom ονομάστηκε Μακεδονία.Η απόφαση αυτή βγήκε την επόμενη μέρα των αμερικάνικων εκλογών.Ήταν λοιπόν η ΠΡΩΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ της κυβέρνησης μετά την επανεκλογή της.Η απόφαση αυτή βέβαια είχε βγει προ πολλού όμως την ανέβαλλαν για μετά τις εκλογές διότι φοβήθηκαν το ισχυρό Ελληνικό στοιχείο των ΗΠΑ το οποίο θα "τιμωρούσε" με την ψήφο του την κυβέρνηση Μπους.


ΠΟΙΑΝΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΜΠΟΥΣ?????
Α ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΞΕΦΤΙΛΑΣ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΕ.....

ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 15:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψε ο Junk95.
Εγώ θα ολοκληρώσω λέγοντας οτι:

Ο ήρωας ενός λαού είναι ο σφαγέας κάποιου άλλου



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ήρωας ενός λαού είναι ο σφαγέας κάποιου άλλου

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...
ΔΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΗΡΩΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΛΥΨΕ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πώ εγώ εναν λόγο cybermaster.

Εναν μονο θα δώσω.

Μήπως επειδη ειναι ο μοναδικός κατακτητής στην ιστορια που οι ολοι οι λαοί που κατάκτησε τον αγάπησαν και τον τιμησαν και τον τιμάνε ακομα ειναι ενα καλος λογος?????Αν εξαιρέσεις 1-2 λαούς.

Η μηπως γιατι με μερικες χιλιάδες στρατό νικησε εχθρούς με 100πλασια δυναμη????????

Η μήπως.........?????????

Υπάρχουν και βιβλία.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy