ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 15:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και κάτι ενδιαφέρον!

Hallo george! :)

Δίνεις πάντα σκέψεις, για παρατήρηση!

Υπάρχει θέαση, υπάρχει συγκέντρωση, υπάρχει παρατήρηση, και υπάρχει παρατήρηση χωρίς παρατηρητή.

Η τελευταία είναι πολυ κοντά στην αληθινή γνώση. Γνώση θα πει γνωρίζω, διλ. Τελειώνω, και η γνώση του ΕΓΏ είναι το τέλος του.

Όλα τα αλλα, είναι (πνεύματα) προς κατανάλωση...(με την καλή και την ανάποδη εκδοχή τους)

Σωστά george?

Χαίρομαι που σε διαβάζω. Τόσα χρόνια...πολέμιοι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 17:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και η γνώση του ΕΓΏ είναι το τέλος του.
Υπο ποια έννοια; Καλώς τον ΠλάτωναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 18:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου δοκτορα.

Με την έννοια δεν το γνωρίζουμε. Ότι γνωρίζουμε η εχουμε επιγνωση, είναι ένα μέρος του. Η ολική γνώση είναι η κατάσταση της παρατήρησης. (δεν υπάρχει απόσταση, παρατηρητη - παρατηρούμενο)

μια κατάσταση είναι να βλέπεις με τα ματια του άλλου, (έχει να κάνει με σύμπνονοια και αγάπη αυτο) και νομίζω πως το γνωρίζεις σε κάποιο βαθμό.

Αν προσπαθήσω να σου γράψω τη χωρίς αιτία παρατήρηση, δεν θα μπορέσω. Όταν δεν είσαι, είναι αυτη. Δεν είναι κίνηση, και τίποτα απο όσα γνωρίζουμε. Έγραψε κάτι στο καράβι για την Ρ ο/η άγγελος, διάβασε τα προσεχτικα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 19:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"ΕΙΜΑΙ συ και είσαι ΄γω και όπου βρίσκεσαι

συ βρίσκομαι 'γω και είμαι σκορπισμένος

σε όλα τα πράγματα κι άπ' όπου θέλεις

μπορείς να με μαζέψεις, αλλά μαζεύοντας εμένα,

μαζεύεις συνάμα και τον εαυτό σου".

Πανάριον (XXVI,3.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 20:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα λέτε ... μα είναι τόοοοσο δύσκολο..
κ εκεί που παρατηρείς κ δουλεύεις συνειδητά πέφτεις πάλι στο μηχανικό κ τούμπαλιν.. ουφ

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2012, 23:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μη με ακολουθείται παντού σε όποιο φόρουμ πάωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 01:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ciao Πλάτωνα..!!
always a pleasure..!!

αλλά ποτέ δεν σε εχω δεί σαν πολεμιο … για να πώ την αλήθεια ... αρκετές φορές απλα δεν σε καταλαβαίνω.. sorry , different background μάλλον…

εμείς τα μαγόπουλα ασχολούμαστε με πράγματα όπως Δύναμη .. Εξουσία .. και γενικά power play..

σκέψου.. ποιά ειναι μια απο τις πρώτες Δυνάμεις/ Ιδιότητες … που ο Θεός (της βίβλου) απόκτησε .. έδωσε ....για παρτη του… "Γενηθήτω Φώς"
αυτη ..

του Παρατηρητη… … !!

και αυτο μου είναι αρκετό ..!


quote:
Υπάρχει θέαση, υπάρχει συγκέντρωση, υπάρχει παρατήρηση, και υπάρχει παρατήρηση χωρίς παρατηρητή.

τώρα για τα υπόλοιπα .. πές μου ποιο απο τα παραπάνω .. θα μου δώσει την περισσότερη Δύναμη… και θα το δοκιμάσω… (I promise.)

Γιώργος
ήταν κρύο το φεγγάρι…κρύο αλουμίνιο…!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάντε άκρη μαγόπουλα... ήρθε ώρα για τα αλχημόπουλα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
777
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 00:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούριος κι έχω ορισμένες απορίες...

Προσπαθώντας να παρατηρήσω, έχω συνεχώς την εντύπωση πως είμαι δύο άτομα, και αυτό είναι από μόνο του αρκετό μπέρδεμα. Ένα άτομο που βλέπει από ''ψηλά'', κι ένα που απλώς υπάρχει, ως μέσο ας πούμε (δε ξέρω αν λέω τους σωστούς όρους).
Μου είναι αρκετά δύσκολο μετά από κάτι απότομο (ας πούμε αν με φωνάξει κάποιος ή αν χτυπήσει το τηλέφωνο) να επανέλθω σ' αυτή την κατάσταση.

Είδα κάποια βίντεο του Όσσο (δε γνωρίζω τίποτε άλλο γι' αυτόν), στα οποία έλεγε πως ο διαλογισμός δεν είναι κάτι που αποκτιέται με προπόνηση. Είναι κάτι που απλώς βιώνουμε, και σιγά σιγά μπορούμε να το βιώσουμε σε όλες τις περίπλοκες πτυχές της ζωής μας (ομιλία λ.χ.). Πως θα καταφέρεις να μάθεις κάτι, χωρίς προπόνηση;

quote:
Διαλογισμός ουσιαστικά πάει να πει ένα πράγμα: Απουσία σκέψεων.

quote:
για να δώσεις όμως σημασία σε κάτι... θα πρέπει να το παρατηρείς πρώτα

Δηλαδή πρέπει να ελέγξουμε όλη αυτή την ακατάσχετη ροή, και να λειτουργούμε ως δυάδα, ώστε να παρατηρούμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 10:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή πρέπει να ελέγξουμε όλη αυτή την ακατάσχετη ροή,

Στον διαλογισμό δεν νομίζω ότι προσπαθείς να "ελέγξεις" κάτι. Προσωπικά, προσπαθώ απλά να είμαι στο Εδώ και στο Τώρα.
quote:
και να λειτουργούμε ως δυάδα, ώστε να παρατηρούμε;
ΜΜμμμΜΜχχμμμ... Δυσκολεύομαι να βρω λόγια να σου απαντήσω. Ας σου πει ο Πλάτωνας που είναι Μανούλα σε αυτά
Προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου και μεγάλο διαλογιστή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 11:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον διαλογισμό δεν νομίζω ότι προσπαθείς να "ελέγξεις" κάτι. Προσωπικά, προσπαθώ απλά να είμαι στο Εδώ και στο Τώρα.

Υπάρχουν διάφοροι τύποι διαλογισμών,σε μερικούς ελέγχεις την ροή της ενέργειας,την κατευθύνεις εκεί που θέλεις με την φαντασία σου,ενώ σε άλλους απλώς αφήνεις την ενέργεια να ρέει στο σώμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 12:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας
quote:
Είδα κάποια βίντεο του Όσσο (δε γνωρίζω τίποτε άλλο γι' αυτόν)

777΄έχουν γραφτεί πολλά βιβλία πάνω στις ομιλίες που έδινε ο Οsho τα οποία είναι πολύ κατατοπιστικά. Υπάρχει βιβλίο για τον διαλογισμό, ίσως και περισσότερα απο ένα, που μιλάει και για την τεχνική. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλα αν κρίνω απο τα ''Η αέναος Φιλοσοφία'' που μιλάει για τον Πυθαγόρα και ''Η κρυμμένη αρμονία'' που μιλάει για τον Ηράκλειτο, σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ.


never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ, απολύτως, με τόν "G", ο οποίος ομιλεί ώς "Μυημένος"...
Δέν μπορεί να λέει αυτά μόνο με "διανοητική" ασχολία με το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2012, 21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα,

Εκανα πολλες ωρες αναγνωση οσα εχετε πει ολοι σας και εχω παρει πολλες ιδεες.Θα προσπαθησω να σας αναλυσω την αποψη μου περι μαγειας.
Η σημερινη κοινωνια θελει ολα τα παιδια (και εγω μεσα) να τα κανει μηχανες.Τα βιβλια κρυβουν αληθειες.Δεν θελουν να ανοιξουν το μυαλο των μαθητων και να τους κανουν πραγματικα να σκεφτονται.Αλλα π.χ. στα μαθηαματικα τους λενε ενα τυπο (L=2πρ) και τα αφηνουν τα το αποστηθησουν.Για εμενα μαγεια ειναι η γνωση.Ειναι να προσπαθεις να μαθεις τι κρυβετε πισω απο ολα πραγματα που υπαρχουν γυρω σου.
Οταν ενα παιδακι μαθει να παιζει ποδοσφαιρο του φενεται απιθανο και χαιρεται.Αυτο ειναι μαγεια.
Επισης μαγεια ειναι και οταν ο ανθρωπος σηκωνει το κεφαλι του απεναντι στους
'μεγαλυτερους' οπως εκανε ο Ιππασος.Δεν φοβηθηκε να πει αυτο που πιστευε.
Τελος,για εμενα, μαγεια ειναι να νιωθεις την καθε στιγμη και οσα γινονται γυρω σου.Μαγεια ειναι η ιδια η ζωη .Μαγεια ειναι να αγαπας την φυση και να μπορεις να την "ακους".Ποσες φορες δεν νιωσατε το γλυκο αερακι του καλοκαιριου να σας λεει "Ειμαι εδω.Γυρισα".

Με αγαπη,
Ερεστορ

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερεστορ τα είπες πολύ ωραία..

Μαγεία είναι να ζεις τη στιγμή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 17:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω Dr Jekyll Mr Hyde.Πιστευω πως οποιος καταφερει να κανει ολα αυτα θα καταλαβει τι ειναι μαγεια τελικα,γιατι...θα εχει γνωρισει την πραγματικη ζωη που ειναι μια μαγεια.

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 17:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι είναι γνώση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 17:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εμενα γνωση ειναι να γνωριζεις τι σου γινετε.Π.χ. ανοιγεις την τηλεοραση και αλλαζεις καναλια.Γνωση ειναι να μην μεινεις εκει αλλα να ψαξεις πως γινετε ολο αυτο.Γενικα να ενδιαφερεσαι για οτι συμβαινει στο σπιτι σου (γη).Τελος να εχεις και την διαθεση ωστε με την γνωση που εχεις παρει να προσπαθεις να πας μονος σου ενα βημα παρακατω.Ετσι βαδιζει προς το μελλον και η ανθρωποτητα.Αυτο ομως στις εποχες μας δεν γινετε.Παμε απο το κακο στο χειροτερο...Τι να κανουμε ομως ας ελπισουμε ολοι οι ανθρωποι να ανακαλυψουν κααααααποτε την μαγεια της ζωης χιχι...

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 17:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαρκης απαντηση η να πω παραπανω?

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 01:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαρκής θα έλεγα Αλλά πότε μπορεί να πει ένας άνθρωπος ότι πραγματικά γνωρίζει κάτι; Πέρα απο κάθε αμφιβολία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ.Πιστευω πως ενας ανθρωπος νιωθει οτι γνωριζει κατι οταν νιωθει ανετα μαζι του.Να σου δοσω ενα παραδειγμα.Στην πρωτη δημοτικου μαθαινεις προσθεση.Οσο περναει ο καιρος και αρχιζεις και παιζεις στα δακτυλα την προσθεση αρχιζεις να θες να πας παρακατω.Αυτο σημαινει οτι γνωριζεις την προσθεση.Γενικα σε οτι αφιερωνεις χρονο και νιωθεις ανετα διπλα του και δεν το βλεπεις σαν "δρακο" το γνωριζεις.Στο βιβλιο "Ο μικρος πριγκιπας" περιγραφει το εξημερωμα.Δηλαδη την αφιερωση χρονου σε κατι ωστε να το αγαπησεις.Με αλλα λογια να το γνωρισεις.

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 16:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επομένως ας πούμε, όσο περισσότερα βιβλία διαβάζεις, τόσο περισσότερο γνώστης γίνεσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 16:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατσεις να διαβαζεις ολη τη ζωη σου βιβλια και δεν δεις τι γινεται γυρω σου θα χασεις πολλες στιγμες μαγειας.Στο τελος αμφιβαλλω αν θα θυμασαι και τιποτα απο οσα διαβασες.Εγω μιλαω για μια αλλη γνωση.Μια γνωση αλλιωτικη...την γνωση της περιεργειας.Ελπιζω να με καταλαβενεις.

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 16:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φυσικα οτι δεν ειναι χρησιμα και τα βιβλια!!!!

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 17:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κατσεις να διαβαζεις ολη τη ζωη σου βιβλια και δεν δεις τι γινεται γυρω σου θα χασεις πολλες στιγμες μαγειας.Στο τελος αμφιβαλλω αν θα θυμασαι και τιποτα απο οσα διαβασες.Εγω μιλαω για μια αλλη γνωση.Μια γνωση αλλιωτικη...την γνωση της περιεργειας.Ελπιζω να με καταλαβενεις.
Επομένως πώς ξεχωρίζουμε τη μια γνώση από την άλλη; Ή μάλλον ας ρωτήσω κάτι άλλο, πώς ξεχωρίζεις τη χρήσιμη γνώση απο την άχρηστη γνώση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 18:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σε ρωταγα αν ενδιαφερεσε για το πως γινεται η αναπαραγωγη των μυρμιγκιων λογικα θα μου ελεγες οχι.Η γνωση που λεω εγω ειναι να ψαχνεις οτι σε ενδιαφερει και εισαι περιεργος να το κυνηγησεις στο απειρο για να το μαθεις.Η αλλη γνωση ειναι απλως εγκυκλοπεδικη.Για εμενα η καλυτερη ειναι αυτη που ειπα...η περιεργεια.Με πιανεις?Νομιζω ομως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα λιγο χαχα.

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 18:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι ακομα.Καμια γνωση δεν ειναι αχρηστη.Ολα εξαρτωνται απο την περιεργεια του ανθρωπου...

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2012, 13:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερεστορ υπάρχει ένας ορισμός για τη μαγεία που λέει
"Μαγεία είναι η τέχνη ή η επιστήμη του να προκαλείς αλλαγή (με μη-φυσικά μέσα) σε συμφωνία με τη θέληση(σου).

Πώς σου φαίνεται αυτός ο ορισμός;

Κάποιος αρχικά θα θεωρούσε ότι αυτός ο ορισμός έρχεται σε αντίθεση με τον δικό σου. Όμως εγώ τους καταλαβαίνω και τους αποδέχομαι και τους δύο. Γιατί;
Ας κρατήσουμε δυο λέξεις κλειδιά στον παραπάνω ορισμό
"αλλαγή" και "θέληση"

Στην πραγματικότητα, ο κόσμος συνεχώς αλλάζει. ποτέ δε μένει ο ίδιος. Ας θυμηθούμε το "τα πάντα ρει" του Ηράκλειτου.
Απο την άποψη ότι ο κόσμος συνεχώς αλλάζει, συνεχώς βρίσκεται σε "κίνηση", σε ροή, μπορούμε να πούμε ότι η μαγεία βρίσκεται παντού.
Σαν πράξη, αυτό που λέμε "πρακτική μαγεία", ίσως θα μπορούσαμε να υοθετήσουμε τον παραπάνω ορισμό.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/03/2012 13:41:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2012, 22:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμμ.Αυτο με το μη φυσικα μεσα με παραξενευει.Ξερουμε οτι σε καθε θρησκεια ο μονος που μπορει να ξεπερασει τους νομους της φυσης ειναι ο Θεος.Αν αυτο το καταφερνε ενας ανρωπος θα καταστρεφοταν η αλυσιδα της φυσης γιατι θα ειχε ξεπερασει το ανθρωπινο ων.Αν καποιος,επισης, εκανε μαγεια με τη θεληση του θα μπορουσε να φερει φρικτα αποτελεσματα και να τα διαλυσει ολα.Δεν ειναι καπως παραλογο?
Στον κοσμο οντως ολα κυλανε και η μια στιγμη διαδεχεται την αλλη και ναι οντως η μαγεια βρισκεται σε ολα τα πραγμτα γυρω μας.
Προσωπικα δεν πιστευω στην πρακτικη μαγεια.Νομιζω πως ειναι ενας τροπος του ανρθωπου να φευγει απο το πραγματικο και να πηγαινει στο υπερφυσικο ωστε να γνωρισει κατι αλλο που θα ηθελε να υπαρχει...Δεν πιστευω στους μαγους τα ραβδιακια και τα καμπουρα μπαμπυρα χιχι...πιστευω στην μαγεια της φυσης της γνωσης και ολων οσων υπαρχουν γυρω μας.(ξερω οτι δεν μιλαω πολυ καλα,προσπαθω να το βελτιωσω...φταιει και η ηλικια.Δεν εχω αναπτυξει ακομα πληρως το πνευμα μου )

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2012, 22:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξερουμε οτι σε καθε θρησκεια ο μονος που μπορει να ξεπερασει τους νομους της φυσης ειναι ο Θεος.
Καλά τώρα μιλάμε εκτός γενικά άσχετα με θρησκείες, οι θρησκείες λένε τα δικά τους η κάθε μια.
quote:
Αν αυτο το καταφερνε ενας ανρωπος θα καταστρεφοταν η αλυσιδα της φυσης γιατι θα ειχε ξεπερασει το ανθρωπινο ων.
Μπράβο, αυτόν τον άνθρωπο τον φωνάζουν Χριστό στις δική μας θρησκεία (την ορθόδοξη).
quote:
Αν καποιος,επισης, εκανε μαγεια με τη θεληση του θα μπορουσε να φερει φρικτα αποτελεσματα και να τα διαλυσει ολα.Δεν ειναι καπως παραλογο?
Τώρα το πας στο άλλο άκρο, εσύ μιλάς για έναν υπερ-μάγο, όχι έναν απλό μάγο. Πάντως στις θρησκείες η μαγεία είναι βασικό συστατικό. Ας πούμε εμείς εδώ έχουμε τη θεία λειτουργία, όπου γίνεται η εξής μαγική αλλαγή: Η σάρκα μετατρέπεται σε πνεύμα. Επίσης έχουμε τελετές όπως ο γάμος ή η βάπτιση με πολλούς συμβολισμούς. Θα λέγαμε ότι πρόκειται για εκλαϊκευμένες μορφές πρακτικής μαγείας.
quote:
Νομιζω πως ειναι ενας τροπος του ανθρωπου να φευγει απο το πραγματικο και να πηγαινει στο υπερφυσικο ωστε να γνωρισει κατι αλλο που θα ηθελε να υπαρχει...
Ναι, πολύ ασχολούνται με τη μαγεία και τη θρησκεία για τους λόγους που αναφέρεις, να γνωρίσουν κάτι άλλο που θα ήθελαν να υπάρχει. Γιατί λοιπόν΄ομως κάποιοι νιώθουν ότι υπάρχει κάτι περισσότερο στη ζωή; Υπάρχει τελικά κάτι περισσότερο στη ζωή;
quote:
Δεν πιστευω στους μαγους τα ραβδιακια και τα καμπουρα μπαμπυρα χιχι..
Τα καμπουρα τι;; Χαχαχα
quote:
πιστευω στην μαγεια της φυσης της γνωσης και ολων οσων υπαρχουν γυρω μας.
Πολύ ωραία. Πώς τη προσεγγίζει κάποιος αυτή τη γνώση;
quote:
ξερω οτι δεν μιλαω πολυ καλα,προσπαθω να το βελτιωσω...φταιει και η ηλικια.Δεν εχω αναπτυξει ακομα πληρως το πνευμα μου )
"Γηρασκω αει διδασκόμενος" Σωκράτης speaking Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy