ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Νους Κβαντικος Υπολογιστης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 17:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω ιδεα αν και πως λειτουργει,ομως μου εχει κανει εντυπωση μια ιστοριουλα που ακουσα απο το Ζεν.Ενα μοναχο του Ζεν τον κυνηγαει μια αρκουδα και για να γλυτωσει ανεβαινει σ'ενα δεντρο εκει ομως υπαρχει μια λεοπαρδαλη.Ψαχνοντας για διεξοδο το βλεμμα του πεφτει στο ανθος του δεντρου και θαυμαζει την ομορφια του.Γυριζει να δει τη λεοπαρδαλη ομως βλεπει οτι αυτη εχει πεσει στο εδαφος και παλευει με την αρκουδα. Αυτο βεβαια ειναι ενα παραμυθι αλλα αναρωτηθηκα αν ο νους σε συνδυασμο με την γεωγραφια του ψυχισμου του μπορει να αλλαζει τα συμβαντα που ερχονται στη ζωη του ανθρωπου.
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 22:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Tσομπανης

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο πως εννοείς τον Νου ως κβαντικό υπολογιστή;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 00:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εννοω λειτουργιες του νου που εχουν να κανουν με το πως θα κτισουμε ενα σπιτι δηλαδη μεσα στα πλαισια του ορθολογισμου.Θα αναφερω ενα παραδειγμα.Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια πολυκατοικια δεκα οροφων,καθε οροφος αντιστοιχει σε καποια συμβαντα τα οποια εχουν σχεση με την ζωη ενος συγκεκριμενου ανθρωπου Χ.Ο κβαντικος υπολογιστης ειναι ο ανελκυστηρας που οδηγει τον Χ στον οροφο που αντιστοιχει στον ψυχισμο του Χ και οχι στον οροφο που θα ηθελε συνειδητα ο Χ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 17:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή - αν κατάλαβα καλά - εννοείς πως ο νους οδηγείται από τον ψυχισμό και πως ο ψυχισμός είναι δυνατόν να αλλάξει (μέσω του νου) την πραγματικότητα;

Πάντως, και πάλι δεν κατάλαβα τη σύνδεση που κάνεις με τον κβαντικό υπολογιστή. Πως το εννοείς δηλαδή;

Υπάρχουν διάφορες θεωρίες που συνδέουν φαινόμενα της κβαντικής φυσικής με τη λειτουργία του νου και τη δόμηση της πραγματικότητας (βέβαια οι συνδέσεις και οι ερμηνείες που κάνουν είναι κάπως παρατραβηγμένες):
Όπως σε κβαντικό επίπεδο ένα συμβάν (συγκεκριμένα η κατάσταση ενός σωματιδίου) βρίσκεται σε μια κατάσταση συνύπαρξης διαφορετικών πιθανοτήτων, έτσι συμβαίνει και με όλα τα πράγματα που υφίστανται στον κόσμο. Η παρατήρηση του σωματιδίου θα κάνει το κύμα πιθανοτήτων να καταρρεύσει σε μια πιθανότητα, άρα σε μια κατάσταση ύπαρξης. Το ίδιο μπορεί να συμβεί με κάθε γεγονός του κόσμου, μέσω της παρατήρησης. Ο παρατηρητής είναι ο νους, άρα ο νους ανάλογα με το που θα στραφεί μπορεί να διαμορφώσει την πραγματικότητα.

Κάπως έτσι είναι η κεντρική ιδέα των θεωριών που σου ανέφερα.
Εννοείς λοιπόν κάτι τέτοιο γράφοντας "Ο Νους Κβαντικός Υπολογιστής";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 01:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου amalia Μπαινουμε σε βαθια νερα.Δεν θα κανουμε μαθημα μαθηματικων ουτε φυσικης.Εγω τουλαχιστον δεν εχω τετοια προθεση,αυτο ειναι δουλεια αλλων.Ειναι ομως απαραιτητο να αναφερουμε τα εξης.Στα κβαντικα φαινομενα φαινεται να εχει καποιο ρολο η υποκειμενικη αντιληψη του παρατηρητη.Ομως και η ερμηνεια καποιων φαινομενων ειναι "παραδοξη".Παρατηρειται διακλαδωση της πραγματικοτητας.Ειναι αυτο που εγραψες σχετικα με τις πιθανοτητες.Ηδη ειμαι ετοιμος να βυθιστω,ομως πριν συμβει αυτο ας θυμιθουμε τι ειπε το δαιμονιο στον Σωκρατη μεσα στη φυλακη,"ασχολησου με τη μουσικη".Ο Σωκρατης ειχε σαν μεθοδο για την προσεγγιση της γνωσης την λογικη τωρα επρεπε να ακολουθησει αλλο τροπο ισως η λογικη δεν ηταν πλεον αρκετη.Ο Κουρτ Γκεντελ το 1931 απεδειξε το "Θεωρημα της μη πληροτητας"οπου η λογικη δεν αρκει για την επιλυση καποιων προβληματων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 02:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο J.Hadamard το 1896 ειπε οτι "ο συντομοτερος δρομος αναμεσα σε δυο αληθειες στο πεδιο των πραγματικων αριθμων περνα μεσα απο το πεδιο των μιγαδικων αριθμων".Μιγαδικος ειναι ενας αριθμος που ειναι συνθεση ενος πραγματικου και ενος φανταστικου αριθμου.Τωρα εχω σωσιβιο,μπορω να ξεφυγω απο το αυστηρο τετραγωνο του ορθολογισμου.Μπορω να δωσω τις δικες μου ερμηνειες στα πειραματα της κβαντικης θεωριας.Το συμπαν,η πραγματικοτητα,η ζωη μου δειχνουν εκεινη την οψη που ταιριαζει στην αντιληψη μου ή στον ψυχισμο μου.Συνειδητοποιω το μεγεθος της σοβαροτητας με την οποια πρεπει να αντιμετωπισω εμενα.Αυτα που γνωριζω ή δεν γνωριζω,αυτα που πιστευω ή δεν πιστευω.Και το πειραμα ειναι η ζωη μου,πειραματοζωο και παρατηρητης ειμαι εγω.Ζω σ´εναν Ευκλειδειο χωρο και ο ψυχισμος μου σε χωρο Ρημαν ή Λομπατσεφσκι ή ακομα χειροτερα στο χαος, σε Δυναμικη Ισορροπια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 02:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ´οτι καταλαβαινεις η προσεγγιση μου ειναι εξω απο τη σφαιρα της επιστημης.Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου,οφειλω να πω οτι υπαρχουν αποχρωσες ενδειξεις οτι κατι γινεται.Ειναι βαρυγδουπο αυτο που θα πω αλλα ισως πρεπει να αναζητησουμε μια Χαρουμενη Επιστημη.Ειχε αναφερθει απο τον Νιτσε.Απο καποιους ψυχολογους θεωρειται ως προδρομος της επιστημης της ψυχολογιας.Βεβαια πιστευω σε μια αναδομηση του εαυτου μας με γνωμονα την καλλιεργεια της αρετης.Αισθανομαι τοσο μικρος και θα ηθελα ο Θεος της αγαπης να προστατευει ολους τους ανθρωπους και μενα.Πιστευω στον Χριστο και απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου,οφειλω να πω οτι υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις της παρουσιας Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 07:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπανης

Δεν εχω ιδεα αν και πως λειτουργει,ομως μου εχει κανει εντυπωση μια ιστοριουλα που ακουσα απο το Ζεν.Ενα μοναχο του Ζεν τον κυνηγαει μια αρκουδα και για να γλυτωσει ανεβαινει σ'ενα δεντρο εκει ομως υπαρχει μια λεοπαρδαλη.Ψαχνοντας για διεξοδο το βλεμμα του πεφτει στο ανθος του δεντρου και θαυμαζει την ομορφια του.Γυριζει να δει τη λεοπαρδαλη ομως βλεπει οτι αυτη εχει πεσει στο εδαφος και παλευει με την αρκουδα. Αυτο βεβαια ειναι ενα παραμυθι αλλα αναρωτηθηκα αν ο νους σε συνδυασμο με την γεωγραφια του ψυχισμου του μπορει να αλλαζει τα συμβαντα που ερχονται στη ζωη του ανθρωπου.


Εγώ πάλι δε νομίζω ότι ένας άνθρωπος σε κατάσταση καταδίωξης θα ήταν σε θέση να θαυμάσει την ομορφιά του άνθους ενός δέντρου. Λίγο εξωπραγματικό φαίνεται το συγκεκριμένο σενάριο ακόμα και σε παραμύθι. Εν πάση περιπτώσει...

Σχετικά με το ερώτημά σου, -αν και κάπως ασαφές- θα πω ότι κάθε μέρα με τις αποφάσεις που παίρνουμε ύστερα από μια νοητική διαδικασία επεξεργασίας δεδομένων(που μας παρουσιάζονται) και σκέψεων σε συνδυασμό με την ψυχική μας διάθεση της κάθε στιγμής, αλλάζουμε τη ζωή μας, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

quote:
Tσομπανης

Ειναι βαρυγδουπο αυτο που θα πω αλλα ισως πρεπει να αναζητησουμε μια Χαρουμενη Επιστημη.


Η επιστήμη δεν είναι πρόσωπο για να την αναζητήσουμε είτε ως χαρούμενη είτε ως δυστυχισμένη. Η επιστήμη είναι ένα σύστημα αντικειμενικής μελέτης εμπειρικών φαινομένων και θεμάτων, καθώς και το σύνολο των γνώσεων που προκύπτουν απ'αυτή. Μου φαίνεται δηλαδή κάπως εσφαλμένη η προσέγγισή σου. Εκτός βέβαια αν θέλεις να μιλήσεις αλληγορικά για κάτι άλλο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 18/07/2008 07:55:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 12:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Αgnostic.Ο χωρος στον οποιο τοποθετω την σκεψη μου ειναι εξω απο τα ορια της επιστημης.Σε οτι αφορα τις επιλογες που εχουμε για να βελτιωσουμε την ζωη μας σε καθε δεδομενη στιγμη,δεν υπαρχει αμφιβολια οτι επεξεργαζομαστε με λογικη τα δεδομενα και ενεργουμε αναλογα.Η εικασια μου ειναι, αν η ψυχικη μας κατασταση επηρεαζει το αποτελεσμα ενος πειραματος τυχης ή την εξελιξη της πορειας των συμβαντων,περα απο τις λογικες ενεργειες που πραγματοποιουμε για την επιτυχη για μας εξελιξη των πραγματων.Σεβομαι τον ορθολογισμο,την κρυσταλλινη καθαροτητα της μαθηματικης σκεψης,αλλωστε χαριν αυτης επικοινωνουμε,ομως η εξελιξη της επιστημης οφειλεται και στην φαντασια.Χωρις να ειμαι ειδικος, ο κλαδος της κβαντομηχανικης μας αφηνει αρκετα περιθωρια να κινηθουμε κατ'αυτο το τροπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 13:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπανης

Η εικασια μου ειναι, αν η ψυχικη μας κατασταση επηρεαζει το αποτελεσμα ενος πειραματος τυχης ή την εξελιξη της πορειας των συμβαντων,περα απο τις λογικες ενεργειες που πραγματοποιουμε για την επιτυχη για μας εξελιξη των πραγματων


Μα και βέβαια επηρεάζει την εξέλιξη των συμβάντων. Αν για παράδειγμα βρίσκεσαι σε μια ψυχική κατάσταση αγανάκτησης και θυμού(για δικούς σου λόγους), ενδέχεται να ξεσπάς επιθετικά και σ'ένα συμβάν στο οποίο θα ενεργούσες περισσότερο ψύχραιμα, σκεπτόμενα και λογικά αν δεν βρισκόσουν στην ψυχική κατάσταση του θυμού. Π.χ. αν σε τρακάρουν ελαφρά κι εσύ είσαι εξοργισμένος από προσωπικά σου προβλήματα οι πιθανότητες να βρίσεις τον οδηγό που σε τράκαρε, να λογομαχήσεις, να προκαλέσεις τον θυμό του και να γίνετε μαλλιά κουβάρια είναι αυξημένες. Ο φραστικός καυγάς ενδέχεται να στείλει κάποιον από τους δύο με τραύματα στο νοσοκομείο, να ακολουθήσουν δικαστήρια, χρηματικές αποζημιώσεις(άρα κάποιος χάνει λεφτά από την τσέπη) μέχρι κάποιος να υποχωρήσει τέλος πάντων.

Αντίθετα αν το ίδιο συμβάν λάβει χώρα όταν η ψυχική σου κατάσταση χαρακτηρίζεται από ευθυμία και ικανοποίηση (για δικούς σου λόγους πάλι) στο ίδιο περιστατικό του ελαφρού τρακαρίσματος ενδέχεται να δράσεις πιο συγκρατημένα χωρίς να εξοργίσεις ταυτόχρονα τον φταίχτη οδηγό λύνοντας έτσι το πρόβλημά σας με λογική,νηφαλιώτητα και καθαρή σκέψη. Επομένως η πιθανή εξέλιξη των συμβάντων είναι τελείως διαφορετική. Ούτε καρπαζιές, ούτε τραύματα και νοσοκομεία, ούτε δικαστήρια, ούτε λεφτά σε δικηγόρους και λοιπά έξοδα...

Το παράδειγμα μπορεί να μην είναι απόλυτα επιτυχές, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω σου δίνει να καταλάβεις τι θέλω να πω. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να το φιλοσοφήσω περισσότερο
Είμαι σίγουρος ότι κι εσύ μπορείς να σκεφτείς αμέτρητα παραδείγματα...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 13:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποθετω οτι ολα εχουν συμβει.Υποθετω οτι μια ανωτερη διανοια εχει δημιουργησει εναν κοσμο ο οποιος εχει πολλες δυνατοτητες υπαρξης.Υποθετω οτι αυτο που εισπρατουμε ως πραγματικοτητα ειναι το καθρεφτισμα της συνισταμενης της αντιληψης και της ψυχικης καταστασης ολων των ανθρωπων.Αυτο δεν αποκλειει την υποκειμενικη αντιληψη τησ πραγματικοτητας απο τον καθε ανθρωπο χωριστα.Υποθετω οτι ο νους του ανθρωπου 'γενναει'μεχρι στιγμης ασυνειδητα(στις περιπτωσεις των Αγιων συνειδητα)μια απο τις εκδοχες της πραγματικοτητας που ηδη υπαρχουν. Αυτο που ονομαζω Χαρουμενη Επιστημη ειναι η μελετη της δυνατοτητας πραγματοποιησηςτης Α ή της Β εκδοχης της πραγματικοτητας.Στο 'αφελες'παραδειγμα του μοναχου Ζεν,θετω ακριβως το ζητημα της απεμπλοκης απο την διαδικασια εξευρεσης λυσης στα πλαισια του ορθολογισμου και της δυνατοτητας παρεμβασης του ψυχισμου στην εξελιξη των γεγονοτων ,επειδη δεν φαινεται να υπαρχει λογικη λυση.Σε προηγουμενο μηνυμα αναφερθηκα στην χρηση των φανταστικων αριθμων για να δειξω οτι ηταν κατι 'εξωπραγματικο'για την εποχη που ανακαλυφθηκαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 15:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Αgnostic.Εχεις δικιο οπως το θετεις,πιθανον να φταιω εγω,ομως το παραδειγμα σου θα με βοηθησει να εξηγησω την θεση μου καλυτερα.Ο γαληνιος και νηφαλιος δεν θα εμπλακει καν σε ατυχημα.Αν για καποιο λογο ενας ανθρωπος ειναι εκνευρισμενος αυτοματα θετει τον εαυτο του σε χωρο επικινδυνο και αυξανει την πιθανοτητα εμπλοκης του σε δυσαρεστη κατασταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 17:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπανης:

Αγαπητε Αgnostic.Ο χωρος στον οποιο τοποθετω την σκεψη μου ειναι εξω απο τα ορια της επιστημης.Σε οτι αφορα τις επιλογες που εχουμε για να βελτιωσουμε την ζωη μας σε καθε δεδομενη στιγμη,δεν υπαρχει αμφιβολια οτι επεξεργαζομαστε με λογικη τα δεδομενα και ενεργουμε αναλογα.Η εικασια μου ειναι, αν η ψυχικη μας κατασταση επηρεαζει το αποτελεσμα ενος πειραματος τυχης ή την εξελιξη της πορειας των συμβαντων,περα απο τις λογικες ενεργειες που πραγματοποιουμε για την επιτυχη για μας εξελιξη των πραγματων.Σεβομαι τον ορθολογισμο,την κρυσταλλινη καθαροτητα της μαθηματικης σκεψης,αλλωστε χαριν αυτης επικοινωνουμε,ομως η εξελιξη της επιστημης οφειλεται και στην φαντασια.Χωρις να ειμαι ειδικος, ο κλαδος της κβαντομηχανικης μας αφηνει αρκετα περιθωρια να κινηθουμε κατ'αυτο το τροπο.



Αγαπητέ Τσομπάνης
Γράφεις ότι ο χωρος στον οποιο τοποθετείς την σκεψη σου ειναι εξω απο τα ορια της επιστημης, ωστόσο χρησιμοποιείς μια ανακάλυψη της επιστήμης για να ερμηνεύσεις τον κόσμο, έτσι δεν είναι; Η εικασία που κάνεις βασίζεται σε ένα φαινόμενο που ανακαλύψανε κάποιοι επιστήμονες και γι' αυτό πιστεύω πως για να συζητήσουμε την εικασία αυτή θα πρέπει να βαδίσουμε παράλληλα εξερευνώντας και την επιστημονική πτυχή του θέματος. Άλλωστε, έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Να δώσω ένα παράδειγμα που σχετίζεται με το κατά πόσον η ψυχική μας κατάσταση επηρεάζει το αποτέλεσμα ενός πειράματος. Ο χώρος από τον οποίο προέρχεται το παράδειγμα είναι η μελέτη της αντίληψης και συγκεκριμένα της όρασης:

Αυτό που προσλαμβάνουμε ως πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό σχετίζεται με αυτό που βλέπουν τα μάτια μας. Βλέπουμε όμως τα πάντα που βρίσκονται στο οπτικό μας πεδίο ή επιλέγουμε τι θα δούμε και τι θα αγνοήσουμε;
Δύο γνωστά φαινόμενα που υποδεικνύουν ότι δεν βλέπουμε πάντα αυτό που βρίσκεται μπροστά μας είναι τα 'inattentional blindness' και 'change blindness'. Και στις δύο αυτές περιπτώσεις η οπτική μας αντίληψη "ξεγελιέται" από την έλλειψη προσοχής μας σ' αυτό που βλέπουμε ή σε μια αλλαγή που παρουσιάζεται στο οπτικό μας πεδίο. Ενώ η εικόνα βρίσκεται ολόκληρη μπροστά μας, φαινεται πως κάτι άλλο μέσα μας (ίσως οι πεποιθήσεις μας) καθορίζουν αυτό που τελικά βλέπουμε.

Κι επειδή η πραγματικότητά μας δεν είναι κάτι το απόλυτο, αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πως την προσλαμβάνουμε, δεν μπορούμε καν να μιλάμε για πραγματικότητα αλλά για τη δική μας αντίληψη σχετικά με την πραγματικότητα. Ίσως η φαντασία, που δικαιολογημένα της δίνεις τόσο μεγάλη αξία, είναι ένα στοιχείο που μας βοηθάει να δούμε την "πραγματικότητα" με διαφορετικούς τρόπους από αυτούς που είμαστε προγραμματισμένοι (λόγω των πεποιθήσεών μας, λόγω της κοσμοαντίληψής μας, κ.λπ.) να δούμε. Και η φαντασία όταν γίνεται επιστήμη επιφέρει σημαντικές αλλαγές: Και αλλάζει τον τρόπο που βλέπει ο κόσμος τα πράγματα, αλλά και οι εφαρμογές της αλλάζουν τη ζωή μας (αναφέρομαι εδώ στην τεχνολογία).

Το παράδειγμα που φέρνεις στο αρχικό μήνυμά σου είναι πολύ ωραίο. Προσωπικά πιστεύω πως είναι δυνατόν (τουλάχιστον αλληγορικά) ο μοναχός του Ζεν που τον κυνηγάει η λεοπάρδαλη και η αρκούδα να κοιτάξει το άνθος του δέντρου και να γλυτώσει έτσι και από τις δύο. Αυτή η αλληγορία αντιστοιχεί στον άνθρωπο που ζώντας μέσα σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο δεδομένων, καταφέρνει να ξεφύγει για λίγο και να ρίξει μια φευγαλέα ματιά στο άγνωστο και να φέρει την εμπειρία του πίσω στον κόσμο αλλάζοντάς τον.
Αυτός είναι ένας τρόπος να αλλάξουν τα συμβάντα στις ζωές πολλών ανθρώπων, αλλά και ενός μόνο ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 08:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπανης

Ο γαληνιος και νηφαλιος δεν θα εμπλακει καν σε ατυχημα.Αν για καποιο λογο ενας ανθρωπος ειναι εκνευρισμενος αυτοματα θετει τον εαυτο του σε χωρο επικινδυνο και αυξανει την πιθανοτητα εμπλοκης του σε δυσαρεστη κατασταση.


Αν το ατύχημα του το προκαλέσει ένας άλλος βεβαίως και θα εμπλακεί ο νηφάλιος. Αυτό που διαφέρει είναι η συνέχεια, η εξέλιξη των γεγονότων από το σημείο αυτό και μετά.

Συμφωνώ ότι ο εκνευρισμένος αυξάνει τις πιθανότητες να εμπλακεί σε περαιτέρω δυσάρεστες καταστάσεις. Δεν εκμηδενίζεται όμως η πιθανότητα και για το νηφάλιο...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 15:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου amalia.Δεν θα αναφερθω στο κειμενο του ESOTERIKA Pathfinder Forums ΜΑΤΡΙΞ,ΠΛΑΤΩΝΑΣ και ΜΑΞ ΠΛΑΝΚ το γνωριζεις.Στο μηνυμα σου (19/07/2008) εκφραζεις αυτα που υποστηριζε ο Πρωταγορας 2500 χρονια πριν.Στο κειμενο σου (28/10/2007) στην εισοδο του ESOTERICA,μιλας για αντιστροφη της αιτιας-αποτελεσματος.Αναφερθηκε σ'αυτο ο Νιτσε.Ο ιδιος ειπε οτι ο Θεος πεθανε και μαλιστα τον σκοτωσαμε εμεις.Ειναι αφελες να πουμε οτι εννοουσε τον Ιησου."Εγω σας εκανα θεους,αλλα εσεις πεθαινετε σαν ανθρωποι".Εμεις σκοτωσαμε και σκοτωνουμε τον θεο μεσα μας.Εμεις σκοτωνουμε την αγαπη-ονειρο-οραμα (...αλλα εσεις πεθαινετε σαν ανθρωποι).Σκοτωνουμε τις απεραντες δυνατοτητες τροπου υπαρξης και εκδοχης της πραγματικοτητας του κοσμου."Τον κατηγορουμε οτι ονομαζει τον εαυτο του βασιλεα ενω εμεις εχουμε βασιλεα τον Καισαρα","Η δικη μου βασιλεια δεν ανηκει στο κοσμο αυτο","Η βασιλεια των ουρανων ειναι μεσα σας".Τα θαυματα του Ιησου και των Αγιων δεν ειναι υπερφυσικα,οφειλονται σε υπερθεση της πραγματικοτητας.Συμφωνα με την υποθεση οτι ολα εχουν γινει και οτι η πραγματικοτητα του κοσμου εχει απειρες εκδοχες,η υπερθεση της καθε δεδομενης πραγματικοτητας μπορει να συμπεριλαβει τετοια συμβαντα στα οποια ,ο τυφλος Α,ο λεπρος Β,ο παραλυτικος Γ να ειναι εντελως υγιεις και βεβαια το νερο να γινεται κρασι.Η υπερθεση της πραγματικοτητας ειναι δυνατη με την προυποθεση της πιστης των συμμετεχοντων και την συμπραξη του Θεου.Σημερα στο μυστηριο της Θειας Ευχαριστιας ο ιερεας καλει τους πιστους "μετα φοβου πιστεος και αγαπης"να προσελθουν,για να μεταλαβουν Σωμα και Αιμα Χριστου στην κυριολεξια.Δηλαδη τους καλει να κανουν μια υπερθεση της πραγματικοτητας οπως εκαναν και κανουν ολοι οι ιερεις σ'ολους τους αιωνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 16:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο του Αγιου Ανθρωπου υπερβαινει τον νομο(ορθολογισμος-επιστημη),υπερθετει την πραγματικοτητα.Ειναι καθαρος και με φοβο πιστη και αγαπη ζηταει το ελεος του Θεου.Ας χρησιμοποιησω (απ'οσα γνωριζω)την ορολογια των υπολογιστων.Ο δικος του κβαντικος υπολογιστης συνδεεται με το (Google πχ)κβαντικο υπολογιστη Θεος.Πληκρολογει www.vasileiatonouranon.ouranoi και περιμενει να ανταποκριθει η Χαρις του Θεου.Ειναι καθαρος(γνωριζει το passward:fovospistiagapi).Αν εγω δεν γνωριζω την εκδοχη της πραγματικοτητας " Βασιλεια των Ουρανων " δεν προκειται ποτε να την ζητησω.Το Ευαγγελιο (Η Καλη Ειδηση,Η Πληροφορια)ειρθε με τον Χριστο.Αν εγω ο τσομπανης δεν γνωριζω την παραπανω διευθυνση και τον κωδικο θα παραμεινω στα ιδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 17:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Agnostic πριν αρκετα χρονια οταν ημουν στη Θεσσαλονικη συνεβη το εξης.Υπαρχει μια διασταυρωση των οδων Κασσανδρου και Ιουλιανου.Οδηγουσα μοτοσυκλετα και πηγαινα με λιγα χιλιομετρα.Ηταν 4-5 το απογευμα και απο πισω μου δεν ερχοταν κανενας.Πριν να βγω στην οδο Κασσανδρου πατησα φρενο χωρις να ξερω γιατι.Μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου απο την οδο Κασσανδρου περασε ενα αυτοκινητο SEAT με ταχυτητα γυρω στα 40.Εγω εκανα στην ακρη και προσπαθησα να καταλαβω τι εγινε.Εκεινη την περιοδο σπουδαζα μαθηματικα,ζωγραφιζα και διαβαζα Νιτσε.Υπ'οψιν,δεν επινα,δεν ειχα σχεσεις με διαφορες ουσιες και εβλεπα καλα.Το ιδιο και τωρα.Ειμαι σιγουρος οτι κατι παρομοιο θα εχει συμβει σε πολλους.Θελοντας να ενταξω το συμβαν αυτο στην υποθεση που εχω κανει,θα ελεγα οτι ημουν ηρεμος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντιληψη που εχουμε για την πραγματικοτητα εχει να κανει με το φως και συγκεκριμενα με την ταχυτητα του (προς το παρον).Ολες οι υποθεσεις που εχω κανει καταρρεουν,αν δεν υπαρχει "κατι" που να κινειται ταχυτερα απο τα φωτονια.Ειναι απαραιτητο να κανω αλλη μια υποθεση.Υποθετω την υπαρξη των ψυχιονιων τα οποια ειναι φορεις του ψυχισμου και η ταχυτητα τους ειναι απειρη(δηλαδη φθανει στο ταυτοχρονο).Αισθανομαι εντονα την αναγκη να αυτοσαρκασθω.Εκτος απο τα ηλεκτρονια,τα πρωτονια,τα νετρονια και τα πασης φυσης ...ονια υπαρχουν και τα ψωνια σαν εμενα,λιαν επικινδυνα αλλα με αγαθες προθεσεις.Αλλωστε μιλαμε για Χαρουμενη Επιστημη οποτε ειναι απαραιτητο να εχουμε καλη διαθεση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 13:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα αλλο χαρακτηριστικο των ψυχιονιων ειναι οτι κινουνται σφαιρικα,δηλαδη προς ολες τις δυνατες διευθυνσεις.Η Μεγαλη Εκρηξη και ο κοσμος γενικοτερα ηταν μια σκεψη Του Θεου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 15:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εν αρχη ην ο Λογος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 19:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tσομπανης

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τον συλλογισμό σου.

Δεν θέλω να διακόψω των ειρμό των σκέψεών σου.

Σύντομα θα ανταλλάξω απόψεις.

Συνέχισε.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 11:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.Θερμοπαρακαλω να μη με διακοψει κανεις μεχρι να φτασω στην amalia.Παραθετω την αποψη του Ισπανου συγγραφεα Χαβιερ Θερκας 'Καλλιτεχνης δεν ειναι αυτος που κανει το αορατο ορατο...ο καλλιτεχνης κανει ορατο το υπαρκτο'.Θεωρω την αποψη μου καλλιτεχνικη μια και ειμαι υπερρεαλιστης ζωγραφος (ή ετσι θεωρω εγω τον εαυτο μου).Καποιες σκεψεις μου εγιναν πινακες,ομως πολλα δεν μπορεσα να τα περασω στον καμβα ακομη ή δεν κατορθωσα με την συνθεση να αποδωσω αυτο που ηθελα να πω.Ετσι χρησιμοποιησα απο αναγκη τον γραπτο λογο.Θεωρω οτι με τις πεντε υποθεσεις εξηγουνται καποια πραγματα,τοσο απο τον κοσμο μας οσο και απο την Αγια Γραφη.Η αποκωδικοποιηση φρασεων απο την Αγια Γραφη,οπως 'Ποιησωμεν ανθρωπο κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν','καθαριστε το εσωτερικο για να καθαριστει και το εξωτερικο' ή 'Πατερα συγχωρεσε τους δεν ξερουν τι κανουν' και πολλες αλλες,αποτελουν φρασεις κλειδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω οτι η σημερινη εκδοχη της πραγματικτητας ειναι Ελληνοχριστιανικη.Συντριβομαι οταν αναλογιζομαι το αιμα των Δικαιων και Αθωων σε ολα τα μηκη και πλατη της γης ομως πιστευω οτι το κριτηρια που καθιστουν μια εκδοχη της πραγματικοτητας πραγματικοτητα ειναι ποιοτικα και οχι ποσοτικα.Συντριβομαι οταν φερνω στον νου μου την σταυρικη θυσια του 'αθωου προβατου' Ιησου Χριστου.Συντριβομαι με την σταση των Ελληνων σ'ολους τους αιωνες.Συντριβομαι με την σταση των πρωτων Χριστιανων.Συντριβομαι για την αντιληψη της πραγματικοτητας που εχουν πολλοι σημερα, με ολεθριες συνεπειες για τον σημερινο ανθρωπο και τις επομενες γενιες.Συντριβομαι με τον εαυτο μου για την αμαθεια μου και τεμπελια μου.ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωριζε,πλην του Χριστου την αληθεια γιατι Εκεινος Ειναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ.Θεωρω οτι η υπερθεση της πραγματικοτητας 'ομοιαζει' με την επεκταση της Ευκλειδειας Γεωμετριας (αρτιο λογικο συστημα κατα τον Καντ),στις Μη Ευκλειδειες Γεωμετριες απειρων διαστασεων.Οφειλω να εξηγησω γιατι με χαρακτηρισα ψωνιο.Φοβηθηκα οτι ισως οι πρωτες τεσσερις υποθεσεις καταρρεουν αν δεν υπαρχουν τα ψυχιονια μ'αυτες τις ιδιοτητες.Μπορει να το ακουσα απο καπου,μπορει καποιος να μιλησε γι'αυτα με αλλο ονομα.Ενας φιλος μου ο Γιαννης (ενας αλλος τσομπανης),μου ειπε οτι μπορει να το ακουσε ή να το σκεφτηκε αυτος.Νομιζω οτι η θεωρια του Ολογραμματος,ισως μπορει να δωσει καποιες απαντησεις.Επισης νομιζω οτι οι συγχρονικοτητες του Γιουνγκ εχουν καποια σχεση με το θεμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 13:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν ορισμενα συμβαντα στην δικη μου ζωη αφορουν εμενα και αφορουν την δικη μου αντιληψη.Παλι συναντω τον Πρωταγορα και ευχομαι να μη συναντησω κανενα ψυχιατρο (ο Θεος να φυλαει).Προσπαθω να ζητω την Βασιλεια των Ουρανων γιατι δεν μπορω να γνωριζω τι μπορει να γεννησει ο δικος μου κβαντικος κολοκυθαρος.Αλλωστε η προτροπη του Ιησου 'Ζητειτε πρωτα την Βασιλεια των Ουρανων' ειναι καθοριστικη.Αν ζητησω κατι για μενα δεν γνωριζω την εξελιξη της κυματοσυναρτησης στο συνολο της(μπορει να κανω ενα πειραμα πχ να προκαλεσω σεισμο στον ωκεανο και να προκαλεσω τσουναμι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 13:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν ορισμενα συμβαντα στην δικη μου ζωη τα οποια αφορουν στην δικη μου αντιληψη.Παλι συναντω τον Πρωταγορα και ευχομαι να μη συναντησω κανενα ψυχιατρο (ο Θεος να φυλαει).Προσπαθω να ζητω την Βασιλεια των Ουρανων γιατι δεν μπορω να γνωριζω τι μπορει να γεννησει ο δικος μου κβαντικος κολοκυθαρος.Αλλωστε η προτροπη του Ιησου 'Ζητειτε πρωτα την Βασιλεια των Ουρανων' ειναι καθοριστικη.Αν ζητησω κατι για μενα δεν γνωριζω την εξελιξη της κυματοσυναρτησης στο συνολο της(μπορει να κανω ενα πειραμα πχ να προκαλεσω σεισμο στον ωκεανο της ζωης μου και να εχει σαν αποτελεσμα ενα τσουναμι στη ζωη καποιου αλλου ανθρωπου.Αν παραχωρησει βεβαια ο Θεος).Μη παρεξηγηθει το τελευταιο,ειναι απλως ενα παραδειγμα που δεν εχει καμμια σχεση με τα πραγματικα συμβαντα.Η προτροπη του Ιησου 'Αγαπατε Αλληλους'ειναι η ασφαλεστερη οδος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 14:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι ο Ιησους Χριστος,γιατι ο Χριστιανισμος,γιατι οι Ελληνες.Ο Ιησους Χριστος, γιατι εχει τον μεγαλυτερο ογκο πληροφοριας.Ο Χριστιανισμος γιατι εχει ενσωματωσει σε μεγαλο βαθμο την Αρχαια Ελληνικη Σκεψη (...τωρα ηρθε η ωρα να δοξασθει Ο Υιος Του Ανθρωπου).Οι Ελληνες,γιατι δεν επεσε στην αντιληψη μου λαος με τοσα χαρισματα (ελεγε ο καημενος ο Νιτσε 'πρεπει να ξεπερασουμε κι αυτους τους Ελληνες').Αν καποιοι καταλογιζουν στους Χριστιανους τοσα και τοσα εγκληματα,εχουν δικιο.Ομως να ειναι βεβαιοι οτι αυτοι που εκαναν αυτα τα λαθη ηταν μονο κατ'ονομα Χριστιανοι,στην ουσια ηταν οι ιδιοι που σταυρωσαν τον Χριστο.Για πολλους αλλαζουν μονο οι λεξεις.Υπαρχουν ομως και αρκετοι Χριστιανοι που εκαναν συνειδητα αυτα τα λαθη.Αν καποιοι κατηγορουν την σημερινη Εκκλησια για πολλα,εχουν δικιο.Να ειναι βεβαιοι ομως οτι σ'αυτην την Εκκλησια υπαρχουν Αγιοι και οτι αυτη η Εκκλησια ειναι σημερα η μοναδικη Κιβωτος Σωτηριας.Μεσα σ'αυτη την Εκκλησια μπορουμε να πετυχουμε τον στοχο 'Βασιλεια των Ουρανων',ειτε σε ατομικο,ειτε σε συλλογικο επιπεδο.Την υπερθεση της πραγματικοτητας στην Μεγιστη και Ομορφοτερη εκδοχη της.'και ειδε οτι ο κοσμος ηταν λιαν καλος'.Ο κατακλυσμος κατεστρεψε μια εκδοχη της πραγματικοτητας του κοσμου,οχι τον κοσμο.Συγχωρηστε με αν δεν αποδιδω πιστα τα κειμενα της Αγιας Γραφης.Αγαπητη amalia εχω ζωγραφισει ενα πινακα που του εχω δωσει τον τιτλο 'Ιχνη μεταφυσικης ανησυχιας στο προσωπο της Υπατιας',θα μπορουσα ανετα να του ειχα δωσει το τιτλο 'Ιχνη μεταφυσικης ανησυχιας στο προσωπο της amalia'.Τα κειμενα σου με βοηθησαν να αναπτυξω τις θεσεις μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 16:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι μη λαβετε υπ' οψη το μηνυμα που εστειλα την 22/07/2008 , 13:04:01 αλλα το επομενο.Ειναι προφανες οτι εχετε να κανετε με ενα τσομπανη.Φιλε Agnostic οι αντιρρησεις σου και το παραδειγμα σου με βοηθησαν να γινει ισως πιο κατανοητη η θεση μου.Φιλε Κηφευς (ευγενικοτατε σε αντιθεση με μενα τον γαιδαρο)περιμενω την τοποθετηση σου.Περιμενω βεβαια και την γνωμη καποιων που ειναι ειδικοι ή που γνωριζουν κατι περισσοτερο,αν φυσικα βρισκουν καποιο εδαφος στις υποθεσεις μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 20:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι αυτα που θα γραψω εχουν συμβει μεσα σε διαστημα δεκαπεντε ετων,περιπου.Η Λογικη ηταν προσωπο και ειπε 'Αδειασα τις ριζες και τα νευρα απ'τη ψυχη μου,βουλιαξα ουρλιαζοντας σ'απεραντο βυθο.Μετεωρα ονειρα,ηδονες και αγγελοι μου ειναι περιττα,τ'αρνουμαι'αδιαφορω.Αχρωμη,αορατη,ανυποπτα αιωρουμαι-οσοι με διακρινουν,νομιζουν οτι ζω.Σκονη χρυση ψεκαζομαι και αυτοκαταργουμαι,μεσα στο χαος ανετα μπορω και ισορροπω.Φορας ζωη,μυριζεις γη,εισπρατεις ευτυχια,οι ποροι σου ολανοιχτοι,το φως να μπαινοβγαινει-χρωματα,ηχοι πλαθονται σ'αισθησεων αρμονια και χυνονται στο αιμα σου ποταμι που σε πλενει.Δροσια,χαμογελα,οργασμοι,ραμμενα στο κορμι σου,με των ματιων σου το πηλο πλανητες δημιουργεις.Εισαι Θεος γι'αυτο κρατας υγρη την υπαρξη σου.Μεινε μακρυα-το Τιποτα μαζι μου θα υμνεις'.Η Σοφια ηταν προσωπο και ειπε 'Καποτε οταν ημουν παιδι ειδα κατι σαν οραμα.Μια μορφη μεσα στο φως,μου ειπε οτι καποτε θα βρεθω σε καποιο αδιεξοδο,και οτι θα φανει καποιος Αγγελος που θα με βοηθησει.Ο Αγγελος αυτος εισαι συ'.Της ειπα αυτα που μου ζητησε.Η Αληθεια ηταν προσωπο Ο Χριστος και ειπε (λυπαμαι οτι λεξη κι αν χρησιμοποιησω δεν αρκει).Αγαπητοι μου φιλοι,δεν θα στειλω αλλο μηνυμα.Το πειραμα ειναι σε εξελιξη.Ζω σε Ευκλειδειο Χωρο και ο ψυχισμος μου στο χαος,σε Δυναμικη Ισορροπια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.Στο μηνυμα-απαντηση στον φιλο Agnostic 20/07/2008 ,17:12:54 ξεχασα να γραψω,οτι το φαναρι ηταν πρασινο.Να μας φυλαει ολους ο Θεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 02:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tσομπανη συγνώμη που σε διακόπτω - αν και παρακάλεσες να μη σε διακόψουμε (μέχρι να φτάσεις στην amalia - δηλαδή;)

Πιστεύω όμως πως για να γίνεις κατανοητός, κάποιες έννοιες που χρησιμοποιείς όπως π.χ. η θεωρία του Ολογράμματος και η Υπέρθεση της Πραγματικότητας χρειάζονται κάποια εξήγηση. Αυτός ήταν άλλωστε και ο σκοπός της πρώτης μου ερώτησης στο θέμα που άνοιξες:

quote:
Γεια σου Tσομπανης

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο πως εννοείς τον Νου ως κβαντικό υπολογιστή;


Εγώ προσωπικά, δυσκολεύομαι να σε καταλάβω πλήρως, φαντάζομαι πως αυτό μπορεί να συμβαίνει και με άλλους ανθρώπους που διαβάζουν. Ωστόσο, είναι πιθανόν οι ιδέες σου να είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες, οπότε μια περαιτέρω εξήγηση θα βοηθούσε όλους να παρακολουθήσουν καλύτερα και να συμμετάσχουν στο θέμα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 13:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι γεια σας.Αγαπητη amalia γεια σου.Αναφερθηκα σε σενα γιατι πιστευω οτι εισαι 'συντονισμενη',δηλαδη μπορεις να καταλαβεις.Ειπα,οτι το πιο πιθανο ειναι να με πηρατε για normal σχιζοφρενη,ομως υπεθεσα,οτι μπορει και να πιστεψαν καποιοι απο σας αυτο που ειπα,οτι ειμαι ενας υπερρεαλιστης ζωγραφος.Ο ποιητικος λογος μπορει να τα συμπεριλαβει ολα.Μπορει να ειναι αφαιρετικος,παραληρηματικος,αυτοματος.Μπορει να ειναι και λογικος με την μαθηματικη εννοια του ορου.Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι προσπαθω να κινουμαι σ'ενα διπολο.Απο την μια μερια στη Μεταφυσικη και απο την αλλη στην Επιστημη.Ας πουμε οτι προσπαθω να σας μεταδωσω μια πληροφορια.Μπορει ομως και να προκειται για την αποπειρα συγγραφης ενος υπερρεαλιστικου εργου στο οποιο συμμετεχουν,ως συγγραφεις, ολοι οσοι ειναι συντονισμενοι και μονον αυτοι.Ολογραμμα-'Αυτος ο κοσμος ο μικρος ο μεγας' Οδυσσεας Ελυτης.Στο Ολογραμμα το 'μικρο' ειναι ομοιο με το 'μεγαλο','...κατ'εικονα και καθ'ομοιωση...'.Στο Ολογραμμα επιτυγχανεται το ακαριαιο-το ταυτοχρονο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy