ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αναστενάρηδες...ποιά δύναμη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 12:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Έψαξα στην αναζήτηση για αυτό το θέμα και δεν το βρήκα. Με την ελπίδα λοιπόν, να μην επαναλαμβάνομαι, θα ήθελα να συζητήσουμε για τους Aναστενάρηδες. Ποια είναι αυτή η δύναμη που κάνει τους ανθρώπους αυτούς να αψηφούν θεμελιώδεις κανόνες και να πατούν επάνω στα αναμμένα κάρβουνα;;
Υπάρχει κάποιο κόλπο ή είναι η δύναμη της πίστης και της θέλησης;;; υπάρχουν μαρτυρίες για ανθρώπους που δοκίμασαν πρώτη φορά να πατήσουν στα αναμμένα κάρβουνα και έπαθαν πολύ σοβαρά εγκαύματα. Όπως και άλλες για ανθρώπους που ένιωσαν αυτή την μυσταγωγία και περπάτησαν στα κάρβουνα με απόλυτη επιτυχία. Και αν δεν είναι κάποιο κόλπο μήπως η δύναμη της πίστης ( σε ό,τι πιστεύει ο καθένας) μπορεί να κάνει πραγματικά θαύματα ;;;


Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 13:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη, πρόκειται για καθαρή αυθυποβολή λόγω της έντονης πίστης στα Θεία. Ο πιστός είτε αυτός είναι Χριστιανός αναστενάρης, είτε Γιόγκι(φακίρης) είτε μουσουλμάνος απ'αυτούς που τρυπάνε με μαχαίρια το πρόσωπό τους και το σώμα τους χωρίς να τρέχει αίμα, έχουν ένα κοινό παρανομαστή: την πίστη/πεποίθηση ότι ο Θεός τους θα τους προστατέψει...
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 17:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα αν μιλάμε για πίστη - και όχι για κάποιο κόλπο – τότε μιλάμε για πίστη σε οποιοδήποτε θεό. Βούδας… Αλλάχ… ή Χριστός…. η πίστη είναι που δημιουργεί το παραφυσικό; Και πως γίνεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 17:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΜΜΜΜΜΜΜ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΛΑΤΙ13 ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ

ΝΑ ΕΧΕΙΣ 13 ΚΙΛΑ ΧΡΥΣΑΦΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ 3 ΚΙΛΑ

ΧΡΥΣΑΦΙ? ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 18:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαύμα; ε λίγο δύσκολο να γίνονται θαύματα και μάλιστα κάθε χρόνο στο ίδιο σημείο. Έχω γνωστούς που έχουν παει σε αναστενάρια. Και το έχω δεί και στην τηλεόραση μερικές φορές. Είναι αυθυποβολή; Έτσι νομίζω. Πότε όμως; Την ώρα που πατάνε η πριν; Από την άλλη λένε πως έχει κάποιο κόλπο η υπόθεση... Έχει ακούσει κανείς σχετικά;
αναμμένα κάρβουνα είναι αυτά, δεν είναι παίξε γέλασε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 19:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε τον χορό που κάνουν οι αναστενάρηδες έρχονται σε κατάσταση έκστασης όπως και οι Σούφι, οι στροβιλιζόμενοι δερβίσιδες του Ισλαμισμού. Μέσω της έκστασης οι άνθρωποι έρχονται κοντά στο Θεό τους, σχεδόν γίνονται ένα μ'αυτόν και έτσι δεν πονούν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 22:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν με την αυθυποβολή και μόνο μπορούν να μην καίγονται πατώντας κυριολεκτικά σε αναμμένα κάρβουνα ένας ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΘΡΗΣΚΟΣ (φανατικότατος)τι άλλο μπορεί να κάνει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 19:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
captain steven ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ,, ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΔΗΛ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΠΙΣΤΗ" ΜΕΣΑ ΤΟΥ...............ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ........

ΦΙΛΙΚΑ

Edited by - indigo_boy on 19/04/2003 19:39:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 12:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα και την βοήθεια. Avalon με αυτά που γράφεις μου δίνεις την ευκαιρία να περάσω στην επόμενη ερώτηση.
Αν τόσοι διαφορετικοί λαοί, κουλτούρες ιδεολογίες, ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, καταφέρνουν να κάνουν πράγματα απίστευτα με μοναδικό όπλο τους την πολύ δυνατή τους πίστη, τότε μήπως αυτό που μετράει τελικά είναι μόνο η πίστη??? Μήπως ο θεός είναι ένας και και οι περισσότερες διαφορές που υπάρχουν είναι λόγο διαφορετικής κουλτούρας και ανακατέματος του λόγου του θεού με τον λόγο του ανθρώπου???
( η πρώτη ερώτηση συνεχίζει να ισχύει. Αν ξέρει κάποιος τον τρόπο που περπατούν οι αναστενάρηδες. Αvalon αυτό που έγραψες το έχεις ακούσει από κάποιο αναστενάρη ή το έχεις διαβάσει;;;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 12:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν έχετε διαβάσει το άρθρο μας για τα Αναστενάρια είναι εδώ:
http://www.esoterica.gr/articles/psychics/anastenaria/anastenaria.htm

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 10:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

( η πρώτη ερώτηση συνεχίζει να ισχύει. Αν ξέρει κάποιος τον τρόπο που περπατούν οι αναστενάρηδες. Αvalon αυτό που έγραψες το έχεις ακούσει από κάποιο αναστενάρη ή το έχεις διαβάσει;;;)

Eχω δει ντοκυμαντερ τόσο για τους αναστενάρηδες όσο και για τους δερβίσιδες και μάντεψε... κοινός παρανομαστής είναι η πίστη και τη έκσταση στην οποία επέρχεται ο πιστός μέσω του χορού!

Είμαι βαθύτατα πεπεισμένη ότι ο Θεός είναι ένας και βοηθάει όσους πιστεύουν ανεξάρτητα αν τον αποκαλούν Γιαχβέ ή Δία ή Αλλάχ. Ο Θεός δεν είναι ούτε τόσο μικροπρεπής για να ασχολείται με τέτοιου ή άλλου είδους "αστειότητες" αλλά και ούτε εκδικητικός όπως θέλουν κάποιοι να μας κάνουν να πιστέψουμε.

Αυτό όμως είναι ένα θέμα για το τόπικ που έχω ανοίξει "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ" και στο οποίο θα χαρώ να "ακούσω" τη γνώμη σου.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 23:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ!με αφορμη το γεγονος που πλησιαζει...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 21:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν , αυτό το γεγονός με τους αναστενάρηδες είναι ένα γεγονός που εξηγείται από την επιστήμη και ούτε καν με την βοήθεια της ανθυποβολής . Και εγω μέχρι πριν να διαβάσω όταν ήμουν δευτέρα λυκείου και καναμε τις διαμοριακές δυνα΄μεις και τους δεσμούς ένα σχετικα παράθεμα πανω σε αυτό το θέμα , πίστευω πως επρόκειτο για καποιο " θαυμα " ή "πίστη" ή τελος παντων κάτι ασυνήθιστο . Εκεί λοιπόν πολύ καθαρα εξηγεί πως η σύσταση των καρβούνων μαζί με το γεγονός ότι το σωμα μας αποτελείται απο΄νερο΄ και κατα συνεπεια από δεσμους υδρογόνου οι οποίοι περικλείουν πολύ ενέργεια και το γεγονός ότι η επαφη είναι για κλάσματα δευτερολεπτων ... ή μαλλον ... επειδή δε θυμαμαι ακριβώς πως το εξηγεί και δεν θελω να λέω ασυναρτησίες , θα ανατρέξω στο βιβλίο και θα σας δώσω την αξήγησή αναλυτικα και ακριβ΄ς όπως το λεει μέσα ( μαλλον την δευτερα ).υπομονή...

και τώρα σχετικα με ένα άλλο θέμα που έθιξε κάποιος :
quote:
Mε τον χορό που κάνουν οι αναστενάρηδες έρχονται σε κατάσταση έκστασης όπως και οι Σούφι, οι στροβιλιζόμενοι δερβίσιδες του Ισλαμισμού. Μέσω της έκστασης οι άνθρωποι έρχονται κοντά στο Θεό τους, σχεδόν γίνονται ένα μ'αυτόν και έτσι δεν πονούν...

Σχετικα με τον στροβιλισμό χορό των δερβίσιδες ... τις προάλλες είδα ένα βιντεο με το σχετικκό χορό . Συγνώμη αλλα με την τόσο πολύλεπτη περιστροφή γύρω απο τό ν εαυτό μου όχι μόνο τον αλλαχ αλλα και το θεό Αρη να τραγουδάει θα έβλεπα αν το έκανα αυτό . Αυτή είναι η δική τους θεώρηση για την ένωση με το θεό ? ... η συνεχόμενη περιστόρφή που οδηγεί στην απώλεια συνείδησης και μερικε΄ς φορές αισθήσεων ? αυτη η "έκσταση" μπορεί να έχει καποια σχέση με την ένωση με το θείο ? δεν νομίζω... αν ήταν έτσι,με την ίδια λογική θα μπορούσαν να παίρνουν οπιο για να "έρθουν κοντα στο θεό" .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 10:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε T-SEEKER καλημέρα,
σχετικά με τον χορό των Δερβίσιδων που αναφέρεις, είναι καθαρά τελετουργικός. Ο στροβιλισμός παίζει εξαιρετικά κρίσιμο ρόλο, καθώς μέσω αυτού, αλλά φαντάζομαι και κάποιας "νοητικής εργασίας" που θα επιτελείται εκείνη την στιγμή, αυτό που προσπαθούν να δημιουργήσουν είναι μία Δίνη.
Οσο πιο δυνατή γίνει, τόσο πιο πολύ θα σχισθεί ο χωροχρόνος, με όλα τα επακόλουθα...
Εξάλλου την αξία της δίνης την έχουν αντιληφθεί από πάρα πολύ παλιά, καθώς εμφανίζεται ως σύμβολο από τους παλαιολιθικούς χρόνους.
Συμβολίζει δε κυρίως την Δημιουργία και την Εκδήλωση.

Επιστημονικά δε, δεν έχει ακόμα εξηγηθεί.
Κυκλοφορεί μάλιστα και ένα σχετικό "ανέκδοτο" με πρωταγωνιστή τον μεγάλο Φυσικό Werner Heisenberg, που δυστυχώς δεν το θυμάμαι και πολύ καλά.
"Είπε ο Heisenberg ότι όταν πεθάνει και παρουσιασθεί μπροστά στον Θεό, θα τον ρωτήσει μόνο δύο πράγματα. 1) Να του εξηγήσει (νομίζω) την θεωρία του ενιαίου πεδίου και 2) να του εξηγήσει τι είναι ή Δίνη.
Ηταν σίγουρος ότι για το πρώτο θα μπορούσε να του δώσει μία απάντηση..."

Σχετικά με τα ανεστενάρια αναφέρεις

quote:
εξηγεί πως η σύσταση των καρβούνων μαζί με το γεγονός ότι το σωμα μας αποτελείται απο΄νερο΄

Δεν ξέρω εάν αυτό που αναφέρεις ισχύει μόνο για τα κάρβουνα.
Εχω παρακολουθήσει τέτοια "τελετή" στην πόλη του Kandy στην Shri Lanka, αλλά πάνω από ....πυρωμένες πέτρες. Απ'όσο ξέρω η θερμοκρασία που αναπτύσεται επάνω στην πέτρα είναι εξαιρετικά μεγαλύτερη από την αντίστοιχη στα κάρβουνα. Πρέπει να έχω την όλη διαδικασία και σε βίντεο, αλλά που να την έχω


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 10:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη από τον φίλο Alati13 αλλά και από τους υπόλοιπους φίλους που συμμετέχουν στο topic, για το άσχετο της Δίνης με το Θέμα, αλλά είδα μία πολύ ωραία εικόνα από άλλο topic του καλού φίλου ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ, που δείχνει την Δίνη σε συμπαντικό επίπεδο.
Υπόσχομαι ότι δεν θα ξαναενοχλήσω


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 16:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(KAΛΕ ΜΟΥ ΤΙΓΡΗ,ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΣΥΜΒΑΤΟΥ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ...
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1121
ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!-ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΕΨΑΧΝΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ .../ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ Θ'ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΜΟΛΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ...)-ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 16:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή μου ΑΤΜΑ γι'αυτό και ζήτησα προκαταβολικά συγγνώμη
Εβαλα απλά την εικόνα λόγω της αναφοράς που έγινε για τους Δερβίσιδες και την Δίνη...
αλλά ίσως και επειδή την έψαχνες χθες το βράδυ
Φαίνεται συντονιστήκαμε σε κάποιο άλλο επίπεδο.

Τυχαίνει τώρα που γράφω αυτά, να ακούω ένα πολύ ωραίο τραγούδι...
Return to Innocence, των Enigma...στο αφιερώνω...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 17:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 20:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω την Άτμα που έδωσε ξανά πνοή στο θέμα. Φίλε old tiger δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Όλα είναι μέσα στην συζήτηση αλλά σε τιμά και μόνο που το σκέφτηκες.
Φίλε Τα-seeker θα ήθελα πολύ να διαβάσω την επιστημονική εξήγηση για τους αναστεναριδες και σε ευχαριστώ προκαταβολικά. Όμως για το θέμα των Δερβίσηδων θα διαφωνήσω. Γράφεις ότι

"Συγνώμη αλλά με την τόσο πολύλεπτη περιστροφή γύρω απο τό ν εαυτό μου όχι μόνο τον αλλαχ αλλα και το θεό Αρη να τραγουδάει θα έβλεπα αν το έκανα αυτό . Αυτή είναι η δική τους θεώρηση για την ένωση με το θεό ? ... η συνεχόμενη περιστόρφή που οδηγεί στην απώλεια συνείδησης και μερικε΄ς φορές αισθήσεων ? αυτη η "έκσταση" μπορεί να έχει καποια σχέση με την ένωση με το θείο ? δεν νομίζω... αν ήταν έτσι,με την ίδια λογική θα μπορούσαν να παίρνουν οπιο για να "έρθουν κοντα στο θεό"

Έτυχε να χορέψω αυτόν τον χορό στην Ινδία η μάλλον για να ακριβολογώ προσπάθησα να χορέψω αυτόν τον χορό. Δεν υπάρχει καμία απώλεια συνείδησης. Αντιθέτως συνειδητά προσπαθείς να κρατήσεις το κέντρο σου ανεπηρέαστο από τον στροβιλισμό. Μέχρι να καταφέρεις να στροβιλίζεσαι αλλά να νιώθεις το κέντρο του σώματος σου ακίνητο και ανεπηρέαστο. Τότε μπορούν να συμβούν πολύ όμορφα πράγματα. Το ξέρω ότι τελικά με αυτά τα λίγα που έγραψα να σε μπέρδεψα περισσότερο αλλά είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξεις λίγο περισσότερο θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι δεν είναι ούτε τόσο απλό αλλά και σίγουρα ούτε τόσο κουτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 17:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 22:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αλατι13...δυστυχχώς δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ αυτόν τον χορό για να δω από πρώτο χέρι ( και άλωστε με τις πρώτες δέκα περιστροφές θα ΄΄εκανα οπωσδήποτε εμετο . έχω τρομερές αντοχές :) ) αλλα και πάλι όπως και να εχει δεν πιστεύω πως αυτοί οι άνθρωποι επιτυγχάνουν ένωση με το θείο , απλώς μεταβαίνουν σε μια κατάστασης έκστασης όπως και οι χορευτές στις τελετες στους εορτασμους του διονύσου. μήπως αυτοί ενώνονταν με τον διόνυσο ? εκτός αυτού όταν αυτοί λενε ένωση μετο θεό ενούν ένωση με τον αλλαχ και σίγουρα δεν πιστεύω πως ο αλλαχ είναι ο θεός . αν υπάρχει θεός δεν θα είναι βέβαια ό αλάχ . άρα δεν μπορούν να μπορούν να ενώνονται με το θεό . απλώς να γνωρίζουν στιγμες εσωτερικής ηρεμίας και επαναλαμβάνω έκστατσης . τώρα σχετικα με το αρχικο θέμα ...
τηρώντας την υπόσχεση μου παραθετω αυτολεξει( με κάποια κενα ) το κείμενο από το βιβλίο της δευτέρας λυκείου :

" Τα αναστενάρια είναι ένα έθιμο λατρεία πο γίνεται στο λαγκαδα θεσσαλονίκης και στην αγία ελλένη σερρων από τις 20 εώς τις 23 μαίου και συνδέεται με τη γιορτή του αγίου κνσταντίνου και ελενης. [...]Πώς όμως μπορεί να εξηγηθεί αυτο;
Είναι κοινή διαπιστωση ότι δε πρόκειται για τέχνασμα ή απάτη . Οι αναστεναρηδες πραγματικα ποδοπατούν για ώρα τα αμένα κάρβουνα χωρίς τα πελματα του να παρουσιάζουν το παραμικρό έγκαυμα . ούτε υπάρχει η εκδοχή της ομαδικής υποβολής των θεατώς αφού η τλετουργία έχει πολλές φορές κινηματογραφηθεί και φωτογραφηθεί . Πρόκειται λοιπόν για θαύμα ? Η θερμοχημεία μπορεί να δώσιε ορισμένες εξηγήσεις στο θέμα :

1 Τα ανθρώπινα κύταρα έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό και επειδή το νερό εχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα (c) η θερμοχωρητικότητα των κυράρων ( C=mc ) έχει μεγάλη τιμή .Αυτό με αλλα λόγια σημείνει ότι μεγάλο ποσό θερμότητας πρέπει να μεταφερθεί στο πελμα του ποδιού για να αυξηθεί η θερμοκρασία τόσο ώστε να προκαλεσει καταστροφή στα κύταρα . Ομως λόγω των χορευτικώς κινήσεων δεν έχουμε μεγάλο χρόνο επαφής μεταξύ τουκαρβούνου και του ποδιού ωστε να μεταφερθεί μεγάλο ποσό ενεργειας .
2 Η επιφάνεια των πυρακτωμένων καρβουνων είανι σχετικα μικρή και έτσι παρόλο που η θερμόκρασία είναι πολύ μεγ΄λαη το θερμικό περιεχόμενό τους είναι σχετικα μικρό .Είναι όπως μια σπίθα που αν πέσει πανω μας δεν προκαλεί λόγω της μικρης της μαζας άσχετα αν έχει μεγαλη θερμοκρασία .
3 Ο ιδρώτας λόγω του χορού και γενικώς η υγρασιά που υπαρχει σοτ πελμα του ποδιού ( η υγρασία του περιβάλοντα χώρου είναι μεγαλη -γιαυτο πιθανόν η πυροβασία γίνεται βράδυ ) αποροφφά μερος της θερμικής ενέργειας για την εξάτμισή τους .Να σημειωθεί ότι η θερμότητα εξάτμισης του νερού είναι μεγάλη.

Το φαινόμενο λοιπόν της πυροβασίας που να σημειωθεί ΄΄οτι δεν γίνεται κατα αποκλειστικότητα στα αναστενάρια αλλα και στην ινδία , κευλανη, β αυστραλία κλπ μπορεί να ερμηνευτεί με βάση την θερμοχημεία .Θεωρητικά λοιπόν με κατάλληλη προετοιμασία και υπο κατάληλες συνθήκες θα μπορούσε ο καθενας μα ςνα γίνει αναστενάρης .Βέβαια μην είμαστε απόλυτοι γιατί καμια φορά και η επιστήμη κάνει λάθος . "

αυτό ήταν το κείμενο . βέβαια έτσι όπως το παρουσια΄ζει δεν λέει ότι απόλύτα είανι κατι που γίνεται εντελώς φυσικα και επιστημονικω΄ς εξηγήσημα αλλα ένα από τα βασικά σημεία που πρέπει αν προσέξουμε είναι το ότι δεν γίνεται μόνο στην ελλάδα αλλα και αλού . και εκει δε πιστεύουν στον δικό μας θεό αρα αποκλειεται να είναι ένα φαινόμενο πίστης ή θεικής παρεμβασης μαι δεν μπορεί να υπάρχουν δύο θεοι . καταλαβαίνετε τι θελω να πω ? άρα ακόμη κι αν αποκλείσουμε το γεγονός ότι υπάρχει μία επιστημονικη εξήγηση για το φαινόμενο το μόνο που υπαρχιε για να εξηγήσει αυτό το γεγονός είναι η αυθυποβολή των ίδιων των αναστενάρηδως . αλλα από το κείμενο που παρέθεσα φαίνεται καθαρά ότι δεν είναι κατι το παράξενο αλλα κατι σε μεγάλο βαθμο΄ επιστημονικω΄ς εξηγήσιμο . Ανακαιφαλαιωτικα λοιπόν το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι είναι ένα φαινόμενο που κατα το μεγαλύτερο μέρος του είναι επιστημονικώς εξηγήσιμο και διόλου ασυνηθιστο και σε κάποιο βαθμό πρέπει να μπαίνει και ο παράγοντας της αυθυποβολής .
σχόλια...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 22:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και όταν λέω αυθυποβολη ενοω αυτο΄που είπαν αρκετοί ως τώρα :
quote:
Και αν δεν είναι κάποιο κόλπο μήπως η δύναμη της πίστης ( σε ό,τι πιστεύει ο καθένας) μπορεί να κάνει πραγματικά θαύματα ;;;



quote:
Φίλε Γιάννη, πρόκειται για καθαρή αυθυποβολή λόγω της έντονης πίστης στα Θεία. Ο πιστός είτε αυτός είναι Χριστιανός αναστενάρης, είτε Γιόγκι(φακίρης) είτε μουσουλμάνος απ'αυτούς που τρυπάνε με μαχαίρια το πρόσωπό τους και το σώμα τους χωρίς να τρέχει αίμα, έχουν ένα κοινό παρανομαστή: την πίστη/πεποίθηση ότι ο Θεός τους θα τους προστατέψει...
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 22:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α και κάτι άλλο ...
quote:
αναμμένα κάρβουνα είναι αυτά, δεν είναι παίξε γέλασε...

και τί είναι αγαπητέμου φίλε τα αναμένα κάρβουνα μπροστα στις δυνάμεις του ανθρώπου ? η δύναμη της αυθυποβολής είναι τρομερή και αν τη δαμάσεις κανεις τρομερά πραγματα.

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 23:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό τεύχος του περιοδικού Ανεξήγητο.

Σε ένα άρθρο για τα αναστενάρια υπήρχαν διάφορες φωτογραφίες από αναστενάρηδες όπου σύμφωνα και με την περιγραφή του άρθρου του περιοδικού φαινόταν καθαρά οτι σχηματιζόταν/εμφανιζόταν "πλάσμα" ανάμεσα στις πατούσες των αναστενάρηδων και στα αναμμένα κάρβουνα.

Το "πλάσμα" κατά το άρθρο προκαλούσε την ακαϊα.

Είναι και αυτή μια πιθανή παραψυχολογική εκδοχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 08:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αναστεναρηδες πραγματικα ποδοπατούν για ώρα τα αμένα κάρβουνα χωρίς τα πελματα του να παρουσιάζουν το παραμικρό έγκαυμα . ούτε υπάρχει η εκδοχή της ομαδικής υποβολής των θεατώς αφού η τλετουργία έχει πολλές φορές κινηματογραφηθεί και φωτογραφηθεί

Συμφωνώ σε ότι όλα όσα λέει ο T-SEEKER είναι πιθανά εκτός από τα παραπάνω... Ποιος σου είπε φίλε μου ότι όταν συμβαίνει υποβολή των θεατών δε μπορεί αυτό να φωτογραφηθεί και να κινηματογραφηθεί?
Θυμήσου τον "μάγο" Ντέϊβιντ Κόπερφιλντ που εξαφάνισε ένα αεροπλάνο και το άγαλαμα της ελευθερίας μπροστά στα μάτια χιλιάδων έκπληκτων θεατών την ώρα που κατέγραφε το "φαινόμενο" η τηλεόραση!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 15:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Πολλά "περίεργα" φαινόμενα, όσο η επιστήμη προχωράει και ανακαλύπτει εξηγούνται. Λογικά για το φαινόμενο των αναστενάρηδων κάποια εξήγηση θα έπρεπε να υπάρχει όσον αφορά τις σωματικές ή θερμοχημικές αυτές διαδικασίες που επιτρέπουν να γίνεται το θαυμαστό αυτό φαινόμενο.

Πιστεύω όμως ότι δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλά στο πως κάποιες καταστάσεις όμως π.χ. η έκσταση, ο υπνωτισμός κ.λ.π. ενεργοποιούν μηχανισμούς φυσιολογικούς μεν αλλά άγνωστους δε στον οργανισμό μας, κάνοντάς μας να κάνουμε πράγματα που θεωρητικά θα μας φαινόντουσαν απίθανα. Οι δυνάμεις αυτές λοιπόν, πιθανότατα υπάρχουν, και δεν ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας ούτε η εμφανιση, αλλά ούτε και η εξήγησή τους. Τωρα, όσον αφορά με τι τρόπο ενεργοποιούνται; Η αυθυποβολή όπως αναφέρθηκε, θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος. Η τυφλή πίστη, ένας άλλος.

Αραγε, αν πηδώντας από μία ταράτσα στο κενό, δεν μας πέρναγε καν από το μυαλό μας ότι θα πέσουμε, αν πιστέυαμε με όλο μας το είναι ότι θα πετάξουμε, αν γεννιόμασταν σε μια οικογένεια ιπτάμενων ανθρώπων και θεωρούσαμε το πέταγμα αυτό φυσιολογικό... θα ενεργοποιούντουσαν μηχανισμοί άγνωστοι που θα μας επέτρεπαν να πετάξουμε; Νομίζω ότι θα πεθάνω χωρίς να το μάθω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 15:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω όμως ότι δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλά στο πως κάποιες καταστάσεις όμως π.χ. η έκσταση, ο υπνωτισμός κ.λ.π. ενεργοποιούν μηχανισμούς φυσιολογικούς μεν αλλά άγνωστους δε στον οργανισμό μας, κάνοντάς μας να κάνουμε πράγματα που θεωρητικά θα μας φαινόντουσαν απίθανα. Οι δυνάμεις αυτές λοιπόν, πιθανότατα υπάρχουν, και δεν ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας ούτε η εμφανιση, αλλά ούτε και η εξήγησή τους. Τωρα, όσον αφορά με τι τρόπο ενεργοποιούνται; Η αυθυποβολή όπως αναφέρθηκε, θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος. Η τυφλή πίστη, ένας άλλος.

Πολύ σωστά αμαλία, συμφωνώ απολύτως...
Οσο για το άλλο... δοκίμασέ το από την ταράτσα σου


quote:
Αραγε, αν πηδώντας από μία ταράτσα στο κενό, δεν μας πέρναγε καν από το μυαλό μας ότι θα πέσουμε, αν πιστέυαμε με όλο μας το είναι ότι θα πετάξουμε, αν γεννιόμασταν σε μια οικογένεια ιπτάμενων ανθρώπων και θεωρούσαμε το πέταγμα αυτό φυσιολογικό... θα ενεργοποιούντουσαν μηχανισμοί άγνωστοι που θα μας επέτρεπαν να πετάξουμε; Νομίζω ότι θα πεθάνω χωρίς να το μάθω


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 21:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ σε ότι όλα όσα λέει ο T-SEEKER είναι πιθανά εκτός από τα παραπάνω... Ποιος σου είπε φίλε μου ότι όταν συμβαίνει υποβολή των θεατών δε μπορεί αυτό να φωτογραφηθεί και να κινηματογραφηθεί?
Θυμήσου τον "μάγο" Ντέϊβιντ Κόπερφιλντ που εξαφάνισε ένα αεροπλάνο και το άγαλαμα της ελευθερίας μπροστά στα μάτια χιλιάδων έκπληκτων θεατών την ώρα που κατέγραφε το "φαινόμενο" η τηλεόραση!



Πρώτον αυτό που έκανε ο ντειβιντ δεν είχε καμία σχέση με υποβολή αλλα με ταχυδακτυλουργικό κόλπο άρα το γεγονός ότι δεν μπορούσαμε να δούμε ό,τι εξαφάνιζε οφειλόταν απλώς σε μία καλοστημένη οφθαλμαπάτη και όχι σε υποβολή . υποβολή δεν είναι η οφθαλμαπάτη με την ένοια του κόλπου αλλα με την ένοια της ψυχικής μεταφοράς συγκεκριμένων προβολών στο μυαλό των άλλων ανθρώπων . Εκτός αυτού απλως αναφέρω το τί έλεγε στο βιβλίο , αλλά και παλι είχα διαβάσει καπου ότι στο φαινόμενο της υποβολής δεν μπορεί να κινηματογραφηθεί ή να φωτογραφηθεί αυτό το φαινόμενο . και χαρακτηριστικό παράδειγμα αναφέρει την περιπτωση ενός ... δε θυμάμαι πως λέγεται, αυτό με τη φλογερα με τα φίδια με τα σκοινιακλπ anyway... ενός τέτοιου που ενω σφύριζε με τη φλογέρα όλοι οοι θεατές έβλεπαν το κουλουριασμένο σκοινί μπροστά στα πόδια του να σηκωνεται και να πηγαίνει προς τον ουρανό . όμως στις φωτογραφίες που τραβήχτηκαν το μόνο που φαινόταν ήταν αυτός με το σκοινί κοουλουραμσένο στα πόδια του . άρα όταν πρόκειτα για υποβολή η "οφθαλμαπάτη" δεν αποτυπώνεται και στο φιλμ . βέβαια απλως λέω τί εχω διαβάσει, δεν είμαι σίγουρος . αν εσύ είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν συμβαίνει πες μου το να το ξερω .
quote:
Πιστεύω όμως ότι δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλά στο πως κάποιες καταστάσεις όμως π.χ. η έκσταση, ο υπνωτισμός κ.λ.π. ενεργοποιούν μηχανισμούς φυσιολογικούς μεν αλλά άγνωστους δε στον οργανισμό μας, κάνοντάς μας να κάνουμε πράγματα που θεωρητικά θα μας φαινόντουσαν απίθανα. Οι δυνάμεις αυτές λοιπόν, πιθανότατα υπάρχουν, και δεν ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας ούτε η εμφανιση, αλλά ούτε και η εξήγησή τους. Τωρα, όσον αφορά με τι τρόπο ενεργοποιούνται; Η αυθυποβολή όπως αναφέρθηκε, θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος. Η τυφλή πίστη, ένας άλλος.




Σωστά και θα ήθελα να τονίσω το " μηχανισμούς φυσιολογικους μεν αλλα άγνωστους δε στον οργανισμό μας .." . ακριβώς , όσο κι αν μας φαίνονται αυτα παράξενα και ίσως επιστημονική φαντασία είναι κάτι το απολύτως φυσιολογικό . αλλα΄ακόμη δεν μπορούμε να ξυπνήσουμε αυτο΄ςυ τους μηχανισμούς . λόγω εξελιξης , λόγως επιλογής ανώτερου όντος ποιός ξέρει ?
quote:
Νομίζω ότι θα πεθάνω χωρίς να το μάθω...

και εγώ δυστυχώς αυτό νομίζω... μπορεί τελικα πχ η επιστημονική φαντασία της εποχής εκείνης ότι η γη ήταν στρογγυλή να καταρι΄φθηκε και να έγινε αποδεκτή ως αλήθεια αλλά στη συγκεκριμένη δεν νομίζω πως θα αρκούσαν 2-3 αιώνες για να καταριφθεί και η ιδέα ότι αυτα είναι παραφυσικά και όχι φυσικά . εκτός βέβαια και αν συμβεί κάτι εντελώς απρόσμενο . όπως πχ ξαφνική μεταπίδηση από τον homo sapiens σε καποιον άλλο . γιατί ίσως αυτές οι δυνάμεις να είναι απλώς θέμα εξέλιξης "του είδους μας " , ποιός ξέρει ? πα΄ντως ελπίζζω κάτι να συμβεί αυτόν τον αι΄΄ωνα που θα ταράξει τα νερά ... θα δούμε...

quote:
Αραγε, αν πηδώντας από μία ταράτσα στο κενό, δεν μας πέρναγε καν από το μυαλό μας ότι θα πέσουμε, αν πιστέυαμε με όλο μας το είναι ότι θα πετάξουμε, αν γεννιόμασταν σε μια οικογένεια ιπτάμενων ανθρώπων και θεωρούσαμε το πέταγμα αυτό φυσιολογικό... θα ενεργοποιούντουσαν μηχανισμοί άγνωστοι που θα μας επέτρεπαν να πετάξουμε?

Το πιστεύω αυτό ... αλλα δεν θα σου συνιστούσα να το δοκιμάσεις ακόμα εκτός βέβαια και αν "you are the one , the chosen " . Οτι κάνει ο Νιο ίσως να μπορουμε κάποτε να το κάνουμε όλοι . αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα καλύτερα να μην παραγίνει το θεμα γιατί φαντασου έναν κόσμο υπερανθρώπων ... θα οδηγείτο στην καταστροφή σίγουρα αν θα εχει η αθρωποότητα την τωρινή ωριμότητα .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 01:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Αν έχεις χρόνο, διάβασε κάποια στιγμή το "the hich-hicker guide to thw galaxy" του Douglas Adams.
Αναπτύσσεται πλήρως (στο τρίτο βιβλίο αν θυμάμαι καλά) η θεωρία περί πετάγματος, που ήταν και δικιά μου πριν καν ανοίξω το συγκεκριμένο βιβλίο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atlanta
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 17:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atlanta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ θυμάμαι καλά, ένας γνωστός μου που δεν είναι αναστενάρης δοκίμασε να συμμετάσχει μια φορά και απ' ό,τι θυμάμαι δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, γιατί πατούσε γρήγορα και δεν προλάβαινε να καεί.(Επίσης αυτός ο γνωστός μου έχει αρκετά σκληρές πατούσες!!! Μήπως να παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο; Καίγονται την 1η, καίγονται τη 2η, μετά σκληραίνει το δέρμα του πέλματος - πως σκληραίνουν οι πατούσες μας το καλοκαίρι αν πατάμε σε βράχια;-. Λεω...) 'Αρα κι εγώ τείνω να συμφωνήσω με την επιστημονική εξήγηση του φαινομένου. 'Οχι όμως ότι δεν υπάρχουν και άλλα φαινόμενα ανθυποβολής που δε νομίζω να εξηγούνται τόσο εύκολα (π.χ. κάποιες φυλές της Αφρικής που περνάνε βελόνες στο λαιμό τους χωρίς καν να ματώνουν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 00:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καίγονται την 1η, καίγονται τη 2η,...

την τρίτη μένουν χωρίς πόδια!

Συγνώμη atlanta για το χιούμορ.
Αναρρωτιέμαι όμως. Αν σκληραίνει το δέρμα τους από το βάδισμα στα ανναμένα κάρβουνα, όλο το χειμώνα δεν ξαναμαλακώνει; Οπότε φτου κι από την αρχή... Και τι σόϊ μαζοχισμός θα ήταν αυτός, να καίγονται 2-3 φορές, μέχρι να μην πονέσουν; Μάλλον δεν πονάνε από την αρχή...κι αυτό είναι το μυστήριο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy