ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ... ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΠΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 13:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΠΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας.
Θα ήθελα να θιξω ένα θέμα το οποιο με ενοχλεί και με προβληματίζει.
Το Θέμα της εξωτερικής μας εμφάνισης το οποίο οχι μόνο αποπροσανατολίζει από αλλά πράγματα που θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε (και τα οποια σιγουρα μπορουν να βάλουν ένα λιθαράκι στην προσωπικότητα μας) αλλά το συγκεκριμένο θέμα ''βασανίζει'' την ψυχή μας και το μυάλο μας.


Περιμένω τα σχόλιά σας και της αποψεις σας για το θέμα


ΕΛΠΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΠΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΜΟΥ. ΕΧΩ (ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ) ΥΨΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟΥΛΑ.
ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΑ CAFE ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 14:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλή μου Ελπίδα.

Για εμένα η εξωτερική εμφάνιση δηλώνει τι άνθρωπος είσαι και μερικές φορές και τον τρόπο που σκέφτεσαι και εκτιμάς τα πράγματα.

Δηλαδή... ένας όμορφος άνθρωπος με ένα γυμνασμένο σώμα είναι για εμένα υγιής άνθρωπος.

Ένας άνθρωπος που είναι χοντρός... χοντρός εννοώ να είναι τουλάχιστον 10 κιλά περισσότερο από το ύψος του.
π.χ. εγώ είμαι 1.88 και είμαι 80 κιλά. Το σωστό είναι να είσαι 8-10 κιλά κάτω από το ύψος σου...εκτός και εάν είσαι βαρυκόκκαλος ή έχεις δυσανάλογα άκρα κ.λ.π.

Ένας άνθρωπος χοντρός λοιπόν δεν ενδιαφέρεται για το σώμα του (δεν πιάνουμε περιπτώσεις που έχουν αρρώστια) και το αφήνει στο έλεος της ορέξεως του.
Για εμένα είναι λάθος αυτό.
Το σώμα είναι ο ναός του νου,ψυχής,μυαλού.
Το σώμα μας είναι το "καράβι" που θα μας ταξιδεύει ώσπου να φτάσουμε στον τελικό μας προορισμό. Όσο πιο καλό "καράβι" έχουμε τόσο λιγότερο θα μας αγγίξουν οι φουρτούνες...τόσο πιο εύκολα θα βοηθήσουμε και άλλα "καράβια" να φτάσουν στον προορισμό τους, θα τα "ρυμουλκήσουμε" εάν χρειαστεί.

Εκτός αυτού το σώμα μας εάν το προσέξουμε θα μας προσέξει, εάν το αφήσουμε θα μας αφήσει.

Βέβαια πρέπει να τραφεί και ο Νους αλλά δεν πρέπει να μένει νηστικό και το σώμα. Νους υγιής εν σώματι υγιή! (Εάν έκανα ορθογραφικό λάθος συγχωρέστε με).

Το θέμα είναι αγαπητή ελπίδα ότι δεν πρέπει να μας αγγίζουν οι διαφημίσεις από μοντέλα και άλλα που δείχνουν τα ΜΜΕ.
Τι εννοώ...
Ε δεν είναι γυναίκα αυτή που πλασάρει τώρα η μόδα...πετσί και κόκαλο.
Η γυναίκες που βλέπουμε σαν μοντέλα κάνουν αμάν για να φάνε και ένα σουβλάκι π.χ. Δεν τις αφήνουν να φάνε για να είναι στυλάκια. Ε δεν είναι στυλάκια είναι άνθρωποι επιτέλους.
Επίσης στους άνδρες μοντέλα, βλέπουμε πιο πολύ στα ξένα μοντέλα και είναι και αυτοί πετσί και κόκαλο. Ευτυχώς στους έλληνες μοντέλα έχουν κρατήσει το κλασικό στυλ του άνδρα όπως ακριβώς το βλέπουμε στα αρχαία αγάλματα στους εκάστοτε ναούς. Καλλίγραμμα σώματα.

Η Ελληνίδες ήταν είναι και θα είναι οι πιο ωραίες και οι πιο αγαπητές από όλους τους άλλους λαούς γυναίκες.
Το ίδιο ισχύει και για εμάς τους άνδρες Έλληνες!

Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να έχουμε ψυχική οδύνη για την εξωτερική μας εμφάνιση.

Αν δεν σου άρεσαν τα παραπάνω σκέψου και αυτό...
Για κάθε άνθρωπο υπάρχει εκεί έξω ένα ταίρι! Και αυτό θα το βρεις ή θα σε βρει οπωσδήποτε κάποια στιγμή και τότε θα είναι η πιο όμορφή στιγμή! Πιο όμορφη και από την πρώτη ηλιαχτίδα του ήλιου που χαϊδεύει το πρόσωπο σου κάθε πρωί!

Να είστε όλοι καλά. Και να γυμνάζεστε κάνει καλό! Δεν λέω να παίρνεται πρωτινές και αμινοξέα και κρεατίνες κ.λ.π. Λίγη γυμναστική όμως κάνει ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΑ - ΚΑΡΔΙΑ - ΑΓΓΕΙΑ - ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!

Είμαστε πολύ ψηλά...Μην το ξεχνάτε ποτέ!


Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 14:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μόνον οι ρηχοι άνθρωποι δεν κρίνουν απ' την εξωτερική εμφάνιση"
Oscar Wilde

Βέβαια ο χαρακτηρισμός μπορει να είναι λιγο "σκληρός" αλλά νομίζω οτι η εξωτερική εμφάνιση μπορει να μας πει πολλά για έναν ανθρωπο, αρκει να μη βασιζόμαστε σε στερεότυπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 14:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από την αντικειμενικότητα του ωραίου, υπάρχει και μία άλλη οπτική γωνία.
Αυτή η γωνία έχει να κάνει με το με ποια μάτια κοιτάμε, της ψυχής της καρδιάς του σώματος ?
Ανάλογα λοιπόν το πως κοιτάμε έχουμε και το αντίστοιχο αποτέλεσμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΠΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 14:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΠΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξατε για το θεμα.
Σιγουρα καποιος που φροντιζει για την εξωτερικη του εμφανιση σεβεται και αγαπα τον εαυτο του.Συμφωνω απολυτα μαζί σας για το οτι ''ΝΟΥΣ ΥΓΙΕΙΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΗ'', ομως δεν μπορω αυτη την παραφροσύνη με τα κοριτσακια τα 15χρονα που ειναι ολα '' κρεμαστρες''. Τα λυπάμε και στεναχωριέμαι για αυτα.
Δεν είναι μόνο η φροντίδα και περιποιηση του σώματος αλλά και η καλλιέργεια(οχι των ζαρζαβατικων) αλλά της ψυχής μας και της προσωπικοτητας.

Και πάλι σας ευχαριστω και περιμένω την δική σας προσεγγιση στο θεμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΠΙΔΑ!

ΞΕΡΕΙΣ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
ΜΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ CUBE
ΟΠΩΣ ΕΞΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥΣ
ΝΑ ΤΗΝ ΣΠΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ...ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

ΞΕΡΕΙΣ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΗΦΟΡΑ...ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΔΟΥΝ...
ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΝΟ
ΓΕΜΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ...

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ!!!

ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrostalida
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrostalida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
δυστυχώς ή ευτυχώς ανήκω σε εκείνη την κατηγορία των ανθρώπων που λέγονται φυσιογνωμιστές.Η εξωτερική εμφάνιση ενός ατόμου μου δίνει πολλές πληροφορίες για την προσωπικότητά του.Ακόμα και εάν τον βλέπω για πρώτη φορά.Για μένα μετράει πολύ η πρώτη εντύπωση που μου δίνει ο άλλος.Λίγες είναι οι φορές που έχω οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.Δυστυχώς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα...

Θα διαφωνήσω με την αγαπητή δροσοσταλίδα για την πρώτη εντύπωση...

Πρέπει να τον παρατηρήσεις κάποιον... δεν αρκεί να τον δεις μία φορά!

Φιλικά Κύβος.


Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΠΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 17:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΠΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,
δυστυχώς ή ευτυχώς ανήκω σε εκείνη την κατηγορία των ανθρώπων που λέγονται φυσιογνωμιστές.Η εξωτερική εμφάνιση ενός ατόμου μου δίνει πολλές πληροφορίες για την προσωπικότητά του.Ακόμα και εάν τον βλέπω για πρώτη φορά.Για μένα μετράει πολύ η πρώτη εντύπωση που μου δίνει ο άλλος.Λίγες είναι οι φορές που έχω οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.Δυστυχώς...



ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ Η' ΤΟ ΠΑΧΟΣ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

--------------------------------------------------------------------------------


ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ Η' ΤΟ ΠΑΧΟΣ!!!!

μικρη αστρο σταλιδα τολμω να πω πως εχεις δικιο....
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Όλα με την ηλικία τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 15:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πολύ καλό το θέμα που έθιξες φίλη Ελπίδα. Δυστυχώς είναι τα σημεία του καιρού, που λέμε. Οι περισσότεροι άνθρωποι (για να μην πω όλοι), χωρίς να εξαιρώ φυσικά τον εαυτό μου, κρίνουν βάσει αυτού που βλέπουν. Και προσπαθούν να διατηρούν την εξωτερική τους εμφάνιση σε κάποιο επίπεδο, όχι τόσο για να νιώθουν καλά με τον ίδιο τους τον εαυτό, αλλά περισσότερο για να μην αισθάνονται "άσχημα" για το πως τους βλέπουν οι άλλοι.

Πάντως φίλη Ελπίδα, είδες πως και 'συ, ίσως ασυνείδητα, αναφέρεις πως δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα (εμφάνισης) με τον εαυτό σου? Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι θέλουμε να έχουμε την επιβεβαίωση των γύρω μας.

Κάπου διάβασα:

Το σώμα μου είναι μόνο το όχημα. Γιατί θα πρέπει να είναι ένα πολυτελείας?

Σκεφτείτε το!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σώμα μου είναι μόνο το όχημα. Γιατί θα πρέπει να είναι ένα πολυτελείας?

Σκεφτείτε το!


και γιατί να μην είναι..?

Γιώργος
...in luxury


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, αγαπητοί φίλοι πως ένα περιποιημένο παρουσιαστικό, δείχνει αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό...

Βέβαια όταν η φροντίδα για καλή εμφάνιση γίνεται αυτοσκοπός και αποκλειστική ασχολία, τότε θα πρέπει να προβληματιστούμε...
Προσωπικά, με ''διώχνουν'' τα άτομα που ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με την εμφάνισή τους...

Στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης τώρα και της αξιολόγησης ενός ανθρώπου, πιστεύω πως δεν θα πρέπει να είμαστε βιαστικοί!
Έχω γνωρίσει θαυμάσιους ανθρώπους των οποίων η εμφάνιση δεν πρόδιδε τον ψυχικό τους πλούτο...

Πιστεύω πως η ψυχική καλλιέργεια εμπεριέχει και την αληθινή ομορφιά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και γιατί να μην είναι..?
Γιώργος
...in luxury

Και αυτό είναι ένα ερώτημα προς απάντηση!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Καλά και σοφά τα όσα λέτε...
ΟΜΩΣ...
'Ομως η φίλη Ονειρο1 νομίζω πώς έπιασε τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ...

Θέλω να πώ, πώς για να έχουμε ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΩΜΑ, δηλαδή ένα συγκεκριμένο ΟΧΗΜΑ για τη ΨΥΧΗ ΜΑΣ, κάποιος ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ λόγος θα υπάρχει...
Κάτι που ΙΣΩΣ εμείς να ΜΗΝ το γνωρίζουμε...

Και στο μυαλό μου, έρχεται η εικόνα του μεγάλου Δασκάλου ΣΩΚΡΑΤΗ...
Γνωρίζεται το ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ;;;
Με λίγα λόγια, ήταν για τα μπάζα....
ΟΜΩΣ το έσω του, η ΨΥΧΗ ΤΟΥ, εκείνη που έφτασε στο να ομιλεί και να συνδιαλέγεται με τον Δαιμόνιό του (Το ΠΝΕΥΜΑ ή το Ανώτερο Εγώ)...
Πόσο ρόλο παίζει λοιπόν η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ;;;;
Πόσο ρόλο μπορέι να παίζει κάτι που είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΑΕΝΟ "άμα επι τη γεννέσι του" ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ;;;

Απλά παρέθεσα μια άποψη...
Καλά οι σωματάρες και τα μούσκουλα, αλλά στο πεδιό της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΑΧΗΣ, όλα αυτά δεν έχουν να προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να κι ενα κρισιμο θεμα για τους χοντρους του εσωτερισμου τουλαχιστον(δεν κοροιδευω :( -προς θεου- απλα η αληθεια ειναι πικρη οχι ομως για την ατμα:)

[Το σώμα μου είναι μόνο το όχημα. Γιατί θα πρέπει να είναι ένα πολυτελείας?]φιλη μου αυτο μου θυμηζει το εξης παραδοσιακο βλαχικο....
[ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ ΟΠΟΥ ΛΑΧΕΙ!]+δεν συμφωνω.

το θεμα ειναι τεραααστιο και εχει τοσο προεκτασεις προς τα μεσα οσο και προς τα εξω...(εννοειται!)

θα φερω παραδειγμα την μανταμ Μπλαβατσκυ που ηταν χοντρη./ΓΙΑΤΙ;;;;;

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ "ΔΙΑΜΕΣΟΥ".

ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΑΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ..."ΚΥΡΟΣ"/ΟΓΚΟ.
μα το δικαιολογω μονο στα μεντιουμ που μπορω να τα διαισθανθω για τους υποολοιπους ομως δεν νομιζω οτι θα ειμαι "ελαστικη" στην κριση μου.


-το βαρος που θεωρω ιδανικο ειναι τουλαχιστον 12-20 κιλα κατω απο το υψος-στα μοντελα ειναι απο 20-25 κατω απο υψος/ναι, τελεια θα'ταν!/κατι που δε ειναι ομως εφικτο στην καθημερινοτητα/και μαλιστα χωρις κοκαινη)-


ΤΟ ΥΨΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ/ΣΤΑΣΗ/ 'Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΛΑΔΙΑ...

ΑΥΤΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ !
Μ'ΑΥΤΟ "ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ" Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝΑ ΑΛΛΟ.
ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ/"ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΟΝ " ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΚΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ .ΜΟΝΟ Η ΖΗΛΙΑ ΦΕΡΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ + ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΛΩΣΕΙ!;)

ΕΝΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Μ' ΕΜΑΣ + ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ....

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ(ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΗ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΣΤΑ ΣΟΥ.

-ΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΟΓΚΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ (ΚΑΤ'ΑΛΛΟΥΣ )ΝΑ ΛΙΜΟΚΤΟΝΟΥΝ...-

"ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ"
ΑΥΤΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΛΣΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ!

ΦΩΣ!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 17:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMΟΥΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?

Ο ΚΥΒΟΣ...

ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ..

..............................................................................

Προς το παρων ομως, οι υπολοιπες Κυριες του forum Ας λιμοκτονησουμε...
οχι τιποτα αλλο .. απλα να ειμαστε Κομψες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΠΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 18:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΠΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
και γιατί να μην είναι..?
Γιώργος
...in luxury

Και αυτό είναι ένα ερώτημα προς απάντηση!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


και αμα δεν ειναι δηλαδη πολυτελειας τι εγινε????

ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΑΛΙ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 18:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

και αμα δεν ειναι δηλαδη πολυτελειας τι εγινε????

απλα θα χάσεις μια πολυτέλεια.... εισαι σίγουρη ομως οτι μπορεις να ανεχτεις τετοιο κόστος...?
η μήπως εχεις αρκετές διαθέσιμες..?


Γιώργος.
... χμ...ο γάτος μου με κοιτάει περίεργα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 18:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αυτό είναι ένα ερώτημα προς απάντηση!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


.....


(να ρωτησω η ψυχη! τι εμφανιση ειναι τουτη ...αγαπητη μου;;;;;;;;
χμ...(εισαι καλεσμενη σε γκαλα του μεφιστο....;)

quote:

[quote]και γιατί να μην είναι..?
Γιώργος
...in luxury


αχ Γιωργη!
-ο mick jagger ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ...-

destiny + hope...

ευτυχως δεν λιμοκτονω για να κατανοησω τα ..μαλλλλλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 19:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ,ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΤΕΜΠΕΛΗΣ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ Η' ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑΤΟΥΑΖ ΕΧΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,--ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ--ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ???ΕΞΑΛΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ-ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ.
ΝΙΚΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 09:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Θέλω να ευχαριστήσω την DESTINY για τα καλά της λόγια!

Πάντως ένα ωραίο περιτύλιγμα συνήθως έχει ένα ωραίο περιεχόμενο...
Σπανίζει το γεγονός ένα άσχημο περιτύλιγμα να έχει ωραίο περιεχόμενο!

Ομως η έννοια ωραίο είναι αντικειμενική!

Ο καθένας μας έχει άλλη άποψη για το τι είναι όμορφο.

Να είστε καλά!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Εαυτός είναι Γαλήνη, είμαι εκείνος ο Εαυτός...
Ο Εαυτός είναι Δύναμη, είμαι εκείνος ο Εαυτός...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 11:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να έχεις ένα όμορφο παρουσιαστικό σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν είναι κάτι εύκολο.
Το να έχεις όμως όμορφη ψυχή είναι κάτι δύσκολο που απαιτεί δουλειά μιας και είναι και το σημαντικότερο.
Ο καθένας λοιπόν αποφασίζει πιο δρόμο θα διαλέξει τον εύκολο ή τον δύσκολο προκειμένου να αποκτήσει την ομορφιά.
Ο συνδυασμός και τον δύο προσθέτει αρμονία.

Πόσες φορές έχουμε δει στον δρόμο ένα ζευγάρι και εμφανισιακά δεν ταιριάζουν και αναρωτιόμαστε τι του/της βρίσκει. Η ομορφιά της ψυχής είναι αυτή που μετράει είναι αυτή που κερδίζει είναι αυτή που μένει και αντέχει στο χρόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να έχεις ένα όμορφο παρουσιαστικό σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν είναι κάτι εύκολο.

Καλημέρα καλή μου Ελπίδα... Ξέρεις τι δύσκολο είναι να κρατήσεις τους κοιλιακούς τετράγωνους? Ξερεις τι διατροφή χρειάζεται? Ξερεις τι γυμναστική χρειάζεται? Μην μου λες λοιπόν ότι είναι εύκολο. Διαφωνώ.
Δεν είναι και τόσο εύκολο.

Θα συμφωνήσω όμως ότι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ να "γυμνάσεις" την ψυχή και την καρδιά και το πνεύμα του ανθρώπου! Ειναι πιο δύσκολο διότι τα υλικά με τα οποία πρέπει να "δουλέψεις" δεν είναι "υλικά" μα είναι άνευ ύλης! Είναι "αντικείμενα" που δεν μπορείς να δείς.
Επομένως...σαφώς είναι πιο δύσκολο να "γυμνάσεις" και να κάνεις κάτι πιο "όμορφο" όταν δεν μπορείς να το δείς,να το αγγίξεις! Μα μπορείς να το νιώσεις...να το καταλάβεις!

Να είστε καλά!

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ομως η έννοια ωραίο είναι αντικειμενική!]
..κυβε μου
..υποκειμενικη ...θελεις να πεις;
γιατι οταν φτασει να ειναι αντικειμενικη τοτε ειναι οντως η αληθεια!

ελπιδα, καλη μου..
[Ο συνδυασμός και τον δύο προσθέτει αρμονία.]

οταν πας σ'ενα ινστιτουτο "καλλονης" ναι ειναι ενταξει/μα το δυσκολο ειναι αν τα καταφερεις απο μονος.
οπως και στην ατραπο...αν πληρωσεις ναι μαθαινεις...
αλλα αν τα καταφερεις μοναχος σου...ειναι το καλυτερο.
(τα καλα κοποις κτωνται)

το πετραδι στο λωτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ομορφα τα λετε και συμφωνω μαζι σας:)))))

μοναχα xtremefast ,θα μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω μαζι σου,οσον αφορα το οτι οποιος ειναι χοντρος ειναι απαραιτητα και τεμπελης.

και αυτο γιατι υπαρχει και ο παραγοντας αγχος,ο καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα,αλλος τρωει ,αλλος καπνιζει κ.λ.π ,λοιπον μην τους παιρνει ολους το μπαλακι.

απλα θα συμπληρωσω πως το παχος ,φερνει μια κατασταση δυσαρεσκειας,μια ακατανοητη μελαγχολια ,που με την σειρα της φερνει αλλα επακολουθα.

προσωπικα τωρα ειμαι λεπτος ,ημουν παχυς γιατι εναν καιρο ειχα πολυ περισσοτερο αγχος και το ειχα ριξει διαρκως στο φαγητο ,ομως η αποφαση ηταν οριστικη και αμετακλητη:).

σας ευχαριστω για το θεμα και την κατανοηση σας

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα καλή μου Ελπίδα... Ξέρεις τι δύσκολο είναι να κρατήσεις τους κοιλιακούς τετράγωνους?

Καλέ μου cube τι είναι πιο εύκολο 100 κοιλιακοί ημερησίως ή η άσκηση ψυχής μέσα από την καθημερινότητα που βιώνουμε?

quote:
οπως και στην ατραπο...αν πληρωσεις ναι μαθαινεις...

μαθαίνεις πράγματι? ή μήπως απλά συλλέγεις πράγματα τα οποία παραμένουν επιφανειακά ?

quote:
(τα καλα κοποις κτωνται)

Έχεις απόλυτο δίκιο Ατμα μου, μόνο έτσι μπορείς να προχωρήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy