ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ... ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 23:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μadam Figaro συναντα σε ενα μπαρ της θλιψης τον Κ. Playboy........

η κυρια θελοντας να δειξει ανεξαρτητη μα και ετοιμη για ολα ,τον κοιτα καταματα και δαγκωνει τα χειλι της...
εκεινος ,κυνηγος που του πηραν τα οπλα καταπινει το ποτο της αμηχανιας...μα ξαφνικα θυμαται οτι σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να σφυριξει αδιαφορα και να το παιξει ψυχραιμος...τελικα ενας κοινος γνωστος τους φερνει σε επαφη....

ανταλασουν αποψεις για το καλυτερο γυμναστηριο,μουσικη κτλ...εκεινη δεχεται υστερα απο προταση του να βγουνε αλλα και οι δυο εχουν βαρυ προγραμμα(και καλα) μα το κανονιζουν για την επομενη μερα...

Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ
Εκεινη βαζει κατι ανετο ενα κομματι υφασμα αξιας 300 ευρω...τραβωντας το ολη την ωρα... προσπαθει να σκεπασει την γυμνια που διαλεξε να αποκαλυψει...
Εκεινος ντυνεται απλα ενα μπλουζακι και τζιν,δεν χρειαζεται κατι φανταχτερο...εχει μερσεντες ...(6 χρονια τωρα το ξεχρεωνει)

Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
συναντιουνται...εκεινη φορα το αρωμα<<παρε με>>...εκεινος φορα το αρωμα <<εγω και ο μπραντ πιτ>>.το ραδιοφωνο παιζει τα τελευταια χιτακια-μην μας περασει για για ξενερωτους λεει εκεινος απο μεσα του...
Εκεινη του αλλαζει ξαφνικα σταθμο και βαζει LOVE θελοντας να του υπενθυμισει οτι ειναι ευαισθητη...

Η ΠΡΑΞΗ
τριγυρνανε απο μπαρ σε μπαρ εκει που και οι δυο <<ξερουν>> τους πορτιερηδες,τους μπαρμαν κτλ...ξαφνικα εκεινος γινεται απομακρος τοσες ωρες δεν καταφερε να την ριξει...εκεινη που θελει να πεσει ξενερωνει που ξερει ολες τις ατακες του.πινουν πινουν πινουν.....
Τελικα της προτεινει να πανε καπου να μεινουν μονοι…εκεινη δεχεται
Και πανε που αλλου;στου φιλοπαπου…
Τι κοιτα στα ματια και της λεει ποσο την ποθει…εκεινη χαμογελα
Αρχιζουν να φιλιουνται….ξεκινανε να γδυνονται…..δυο ζωα στην μεση της νυχτος ξεσκιζονται…εκεινος την ακουμπα σε οσα μερη του εχουν πει ότι πρεπει…εκεινη ενοχληται και δυσφορει παλευει…να τον τρελανει καπου εκει θυμαται ποσο ομορφα…το εκανε με τον ΑΛΛΟΝ της που τον σουταρε γιατί βαρεθηκε να είναι τοσο τελειος…εκεινος προσπαθει να την εντιπωσιασει με ότι στασεις θυμαται…μα ετσι ξαφνικα ξενερωνει και θυμαται την ΑΛΛΗ που πηρε μερικα κιλα παραπανω από αυτά που του επετρεπε η γνωμη των φιλων του…
Και την εστειλε…στο τελος και οι δυο ξεχνουν που είναι με ποιον είναι …κλεινονται στον εαυτο τους…και απλα κουνιουνται…
Εκεινος τελειωνει μια ωρα αρχητερα…εκεινη και 10 ωρες να κραταγε εκεινος δεν θα τελειωνε ποτε…
Ντυνουν την αμηχανια τους και την αφηνει σπιτι με ένα πεταχτο φιλι…
Την επομενη μέρα μαζευονται με τις παρεες τους…
Εκεινος περιγραφει γλαφυρα ποσο καλος ηταν και ποσο δυνατα την εκανε να φωναζει…εκεινη λεει στις φιλες της ότι τον τρελανε και ότι είναι ερωτευμενος μαζι της…και ότι την ποθει…ταυτοχρονα στελνουν μηνυμα ο ενας στον άλλο και λενε…
Εκεινος…ότι περασε πολύ καλά αλλα αυτόν τον καιρο θελει να μηνει μονος του…
Εκεινη ότι περασε υπεροχα αλλα αυτόν τον καιρο θελει να μην εχει κάτι σταθερο…

Και οι δυο τρεχουν στο περιπτερο να αγορασουν το καινουργιο τευχος εκεινη του madame figaro και εκεινος του PLAYBOY ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΣΤΡΑΦΗ…..

ελπιζω να συμφωνει το κειμενο μου με τους κανονες του εσωτερικα αλλιως διαγραψτε το....


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 03:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...με αφορμη μια κουβεντουλα μας στο αποψεις προτασεις("οι νεοι βρισκουν πιο ευκολα..")αλλα και "τον εφιαλτη",τη madame Figaro..:Ρ

Αtma......in luxury



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 17:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ


θελω να σε ρωτησω σχετικα με αυτο πως εξηγει τον χαρακτηρα καποιου σε σχεση με την εμφανιση και το πως φερεται καποιος η ψυχολογια?ειπες καποια πραγματα μπορεις να πεις και αλλα γιατι με ενδιαφερει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 17:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να έχεις ένα όμορφο παρουσιαστικό σήμερα με τα μέσα που υπάρχουν είναι κάτι εύκολο.
Το να έχεις όμως όμορφη ψυχή είναι κάτι δύσκολο που απαιτεί δουλειά μιας και είναι και το σημαντικότερο.
Ο καθένας λοιπόν αποφασίζει πιο δρόμο θα διαλέξει τον εύκολο ή τον δύσκολο προκειμένου να αποκτήσει την ομορφιά.
Ο συνδυασμός και τον δύο προσθέτει αρμονία.


συμφωμω απολυτα μαζι σου και ειναι καλο να το λες αυτο.στις μερες μας ποσες φορες εχουμε ακουσει παιδια να περνουν τα γνωστα συμπληρωματα και φτιαχνουν σε κατι μηνες σωματα που θελουν πολλα χρονια γυμναστικης και διατροφης.η ψυχη ομως δεν περνει απο συμπληρωματα οποτε δεν μπορεις να βγαλεις παντα συμπερασματα απο εκει.(απαντηση στον cube)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις τι δύσκολο είναι να κρατήσεις τους κοιλιακούς τετράγωνους? Ξερεις τι διατροφή χρειάζεται? Ξερεις τι γυμναστική χρειάζεται? Μην μου λες λοιπόν ότι είναι εύκολο. Διαφωνώ.




το ξερω και οχι επιδει το επιδιωκα απλα επιδει κανω προταθλητισμο και κανω παρα πολυ καλη διατροφη και παρα πολλες ωρες γυμναστικης αλλα αυτο που σου λεει η elpida ειναι οτι ποσα παιδια περνουν συμπληρωματα?.κανω 5 χρονια προταθλητισμο (στο τονιζω αυτο διοτι ειναι πολυ παραπανω απο γυμναστικη και περισσοτερο απο αθλητισμο) και ενα παιδι που με ρωταγε καποια πραγματα σε ενα γυμναστηριο που πηναινω καμια φορα πριν κατι μηνες εγινε φετες γιατι επερνε τα κερατα του.

τι σημαινει αυτο?οτι σεβεται τον εαυτο του?οτι τον νοιζει ο νους και οι γνωσεις?αρα λοιπον αυτο που ειπε η elpida ειναι απολυτα σωστο απλα η παραληψη της ειναι οτι το φυσικο σωμα θελει πολυ κοπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 10:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανία ομορφιάς συνειδήσεων. Αυτές οι 3 λέξεις νομίζω πως τα λένε όλα.

Είναι τεράστιο λάθος να κρίνεις κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση, είναι επίσης και ρατσιστικό. Κάτι που σήμερα δυστυχώς δεν βρίσκει εφαρμογή. Οι περισσότεροι το πρώτο αλλά και το τελευταίο που κοιτάνε είναι η εμφάνιση και όχι η ψυχή του συνανθρώπου τους.

Υπάρχει από πίσω λοιπόν μια τεράστια βιομηχανία με απίστευτα κέρδη και ειδικά στα προϊόντα που αφορούν τις γυναίκες. Μία απλή πούδρα στοιχίζει 30 ευρώ κι ένας θεός ξέρει τι έχει μέσα και τι απάνθρωπα πειράματα έχουν γίνει σε ζώα. Γίνεται μια απίστευτη πλύση εγκεφάλου για όλα αυτά. Λες και κάποιος αν είναι άσχημος, βάζοντας πούδρα και δύο κιλά στόκο θα γίνει όμορφος, έχω δει κλόουν και κλόουν να κυκλοφορούν έξω ελεύθεροι και το ωραίο είναι πως νομίζουν οτι είναι και όμορφοι.

Σίγουρα η πρώτη εντύπωση παίζει καθοριστικό ρόλο, αλλά δεν είναι το παν από κει και πέρα. Άλλα είναι τα προσόντα κάποιου που θα σε κάνουν να θελήσεις να μείνεις μαζί του. Το θέμα είναι να νοιώθεις καλά με την εμφάνισή σου και άν αυτό το καταφέρεις αυτό βγαίνει και προς τα έξω και σίγουρα φαίνεσαι καλύτερος.

Ούτε επίσης το ντύσιμο υποδουλώνει κάτι. Μπορεί να φοράς το πιο ακριβό φόρεμα του κόσμου και να μην έχεις άλλο βρακί να φορέσεις, τι πάει να πει αυτό? Τίποτα, μας έχει φάει το δήθεν και το δήθεν, αυτό επικρατεί σήμερα. Εάν κάτι δεν είναι μάρκα δεν είναι ιν. Ίν είναι το κεφάλι σου και μέσα στα σ...α βλάκα, θύμα. Το ωραίο δεν έχει όνομα, έχει εμφάνιση. Έχω έναν φίλο που έχει το μαύρο του το χάλι, μου φοράει κάτι prada και νομίζει πως κάτι είναι, εν τω μεταξύ τα συγκεκριμένα παπούτσια είναι γελοία, είναι σαν αναπηρικά, μα μου λέει είναι prada, ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΚΑ? ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

Κάποτε πιο πιτσιρικάς που έκανα διαφιμήσεις και φωτογραφίσεις, είχα γνωρίσει πολλές όμορφες κοπέλες, δυστυχώς από το πρώτο κιόλας ραντεβού έβλεπα πως ήταν ματαιόδοξες και ρηχές οι περισσότερες από αυτές, το μόνο που τις ενδιέφερε ήταν η εξωτερική του εμφάνιση και τίποτε άλλο, επίπεδο μηδέν. Τις έστελνα αδιάβαστες, βαρετές όσο δεν πάει άλλο, υφάκι μπλαζέ και δεν συμαζεύται. Και όταν χώριζα μου έλεγαν οι φίλοι μου, ρε συ είσαι καλά? έστειλες τέτοια γυναίκα? Βρε ουστ από δω, ξενέρωτες.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δυστυχώς τις περισσότερες φορές οι όμορφοι άνθρωποι, παραμελούν την εξάσκηση του πνεύματος (χωρίς να είναι κανόνας βέβαια) και αρκούνται στα κοπλιμέντα που τους κάνουν και τελικά μένουν στάσιμοι, γιατί γίνονται αποδεκτοί για την εμφάνισή τους και μόνον και δεν βρικουν λόγο να κάνουν και κάτι άλλο για να παρουσιάσουν. Ενώ στον αντίποδα, κάποιος που δεν είναι τόσο ομορφος, προσπαθεί να βρεί κάποιους άλλους τρόπους να γίνει αποδεκτός στα κοινωνικά δρώμενα, με χιούμορ, με γνώσεις ίσως, ώστε να έχει κάτι άλλο να παρουσιάσει στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

Δεν θα μιλήσω για τα ψώνια, που είναι σαβούρες και νομίζουν πως κάποιοι είναι. Αυτή είναι η χείριστη μορφή και χάλια και επίπεδο μηδέν.
Αυτή λοιπόν είναι η κατηγορία ανθρώπων που απεχθάνομαι και δεν συναναστρέφομαι καθόλου, δεν τους αντέχω λεπτό.

Να πω επίσης πως πολλές φορές η ομορφιά είναι και εμπόδιο στα επαγγελματικά και εξηγούμαι.

Στην εταιρεία που εργάζομαι ήρθε για συνέντευξη μια κοπέλα πανέμορφη, πανέξυπνη και με 3 πτυχία. Το αφεντικό μου την ήθελε(σιγά μη δεν την ήθελε), μόλις όμως την είδε η γυναίκα του, γειά σας, δεν είχε καμμία τύχη να την πάρει την δουλειά (γαμ...το μου), δηλαδή στην συγκεκριμένη κοπελιά η ομορφιά δεν ήταν υπέρ της αλλά είχε τελικά αρνητική επίδραση στα επαγγελματικά της. Φαντάζομαι όπου τελικά θα δουλεύει θα αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα σεξουαλικής ίσως πίεσης από κάποιους ανωτέρους της. Τα πτυχία της, κρίμα, δεν παίξανε κανέναν ρόλο τελικά.

Άρα όλα είνα σχετικά σε αυτόν τον κόσμο.

Νούς υγιής εν σώματι υγιή

κάτι που δυστυχώς μας κάνανε να το ξεχάσουμε...


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 22/06/2008 10:53:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απ ολα ΕΛΠΙΔΑ τι θες να πεις με το "νοστιμουλα"? Εισαι ομορφη ή δεν εισαι?
Αν δεν εισαι μη γραφουμε τσαμπα

Περα απ τη πλακα...

ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΟ

Τι εννοω... Εγω ΠΟΤΕ δεν ερωτευτικα κοριτσι που ομορφια να τις βαζω βαθμολογια πανω απο 16/20.Μπορω να πω οτι οι περισσοτερες ηταν στα ορια του μπαζου.
Οταν το ατομο ειναι πολυ ομορφο ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις την ψυχικη ελξη απο την σωματικη.Γιατι η 2η επειδη ειναι τοσο εντυπωσιακη που παιρνει ολη τη προσοχη πανω της και δεν αφηνει περιθοριο για κατι αληθινο.
Αυτο που κανουν οι πολυ ομορφες γυναικες, το να καλοπιζονται πολυ(για να μπορουν να ανταγωνιζονται αντιστοιχα ομορφες γυναικες και παραλληλα να τους ειναι ευκολο να ρηξουν οποιον τους αρεσει), ειναι στη πραγματικοτητα ΛΑΘΟΣ. Γιατι ετσι ειναι σαν να εξασφαλιζουν οτι ο αλλος ΘΑ ΝΙΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΛΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ.(και μετα λενε οτι τις θελουμε μονο για το σεξ.Κανουν και για τπτ αλλο?)

Απο εκει και περα, αυτο που ας πουμε εχει τυχη σε μενα ειναι να γραφω σε μεσαιας ομορφια κοριτσι απ το ιντερνετ(χωρις να εχω δει καθολου πως ειναι)και να νιωσω ελξη γι αυτη.Οταν μετα τη συναντησα και ειδα τον χαρακτηρα που ειχα αγαπηση στο ιντερνετ να εμφανιζεται μπροστα μου αμεσως δημιουργηθηκε ψυχικη ελξη ασχετα με την πολυ μετρια ομορφια της.

Συνηθως παντως καθε ανθρωπος βρισκει καποιον αλλον που να τον αγαπαει καποια στιγμη στη ζωη του, απλα πρεπει να αρπαξει την ευκαιρια.
Αλλιως πρεπει να χτησει χαρακτηρα ωστε να κερδιζει απο κει ο,τι δεν χανει απ την ομορφια.

Ενταξει να μην φτιαχνεις σωμα.
Αλλα να μη φτιαχνεις και χαρακτηρα?
Αχρηστος ανθρωπος να εισαι?

Εγω δεν ειχα προβλημα ομορφιας αλλα για να μπορω να ριχνω κοριτσια που δεν τα φτιαχνουνε με τον 1ο τυχοντα επρεπε να βελτιωθω πολυ εσωτερικα(να αποκτησω αυτοπεποιθηση αποφασιστικοτητα κλπ).Βελτιωθηκα ως ανθρωπος.
Πιστευω οτι ενας λογος που πρεπει να "παλεψουμε" για να ζευγαρωσουμε ειναι οτι μας κανει καλυτερους, πιο δραστηριους και ανεξαρτητους.
Μας βελτιωνει παντου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 10:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοω... Εγω ΠΟΤΕ δεν ερωτευτικα κοριτσι που ομορφια να τις βαζω βαθμολογια πανω απο 16/20.Μπορω να πω οτι οι περισσοτερες ηταν στα ορια του μπαζου.

Αγαπητέ, θεωρώ ότι η συγκεκριμένη φράση είναι ατυχής για να χαρακτηρίσει στο ελάχιστο έναν άνθρωπο γενικά, πόσο μάλλον μια γυναίκα που η κάθε μια είναι ξεχωριστή...

Εν πάσει περιπτώσει, η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό και κάτι το πολύ σχετικό κι έχει να κάνει με τα πρότυπα του κάθε ανθρώπου αλλά και με το τι ακριβώς παρατηρεί.
Εμμένει στο φαίνεσθαι ή προσπαθεί να δει και το είναι;
Και τι είναι αυτό το όμορφο;

Το ευχάριστο στην όψη;
Το ανώτερο ποιοτικά;
Το εκλεπτυσμένο;
Το καλοδουλεμένο;
Το αγνό;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 20:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοω... Εγω ΠΟΤΕ δεν ερωτευτικα κοριτσι που ομορφια να τις βαζω βαθμολογια πανω απο 16/20.Μπορω να πω οτι οι περισσοτερες ηταν στα ορια του μπαζου.


quote:
Ενταξει να μην φτιαχνεις σωμα.
Αλλα να μη φτιαχνεις και χαρακτηρα?
Αχρηστος ανθρωπος να εισαι?

Έλα μου ντε που συμβαίνει το εντελώς αντίθετο.

Μην ξεχνάμε πως η ομορφιά για τον καθένα πολλές φορές είναι υποκειμενική, δεν μιλάω για κάποιο μοντέλο που είναι αποδεκτό γενικά απ' όλους , μιλάω για τον άνθρωπο που θα σε κερδίσει και θα τον αγαπήσεις. Προσωπικά αγαπώ τόσο πολύ την γυναίκα μου γι' αυτό που είναι και το πως είναι, που στα μάτια μου είναι η ομορφότερη γυναίκα του κόσμου. Μ' αρέσει όλο της το είναι, δηλαδή με ελκύει όλο το σύνολο και όχι μόνο η εξωτερική της εμφάνιση. Στην αρχή βέβαια έπαιξε ρόλο η εμφάνιση αλλά μόνο μέχρι εκεί, αν δεν είχε την ποιότητα του χαρακτήρα που έχει δεν θα είμασταν μαζί.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 00:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα παρα πολλες αποψεις,το καλυτερο θα ταν να μπορουσα να απαντησω στον καθε ενα ξεχωριστα ομως αυτο δν ειναι εφικτο...
Θα προσπαθησω ομως να σας παρουσιασω μια γενικοτερη αποψη που εχω για αυτο το θεμα.

Για αρχη,το σωμα οπως το χαρακτηριζετε εσεις δν μπορει να δωσει στοιχεια για εναν ανθρωπο,ποσο μαλλον να μας παραπλανησει.Το λεω αυτο γτ εσεις σωμα χαρακτηριζετε τα μπρατσα,το μπυροκοιλι,τους κοιλιακους και τα αισθησιακα οπισθια.
Στοιχεια για τον ανθρωπο μπορουν να μας δωσουν τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ του,δλδ?Αν καποιος εχει μεγαλα ρουθουνια=μεγαλα πνευμονια.Μεγαλος λοβος=σοφια.Πρηξιμο στο σημειο πανω απο τα φρυδια=παρατηριτικοτητα(και το παιξιμο του ματιου αφου πχ σε εναν ανθρωπο αμα παιζει συνεχεια το ματι δειχνει πως ο εγκεφαλος προσπαθει να αποκομησει οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορει).
Τωρα οσων αφορα την καθαρα εξωτερικη εμφανιση,εννοειται πως δν πρεπει να αφηνουμε τα σωματα μας στο ελεος τους..το ταξιδι που λετε μπορει να ναι μετα και εκει μπορει να μην χρειαστει να ασχοληστε με τετοια θεματα,σε αυτη τη ζωη ομως δυστυχως ή ευτυχως εχουμε και ενα "οχημα" να προσεχουμε.Δν θα κατσω να σας πω με λεπτομερειες τι προσφερει ενα σωστα δομημενο,"μαχιμο" σωμα,θελω να πιστευω πως καποια πραγματα ειναι αυτονοητα.
Δεν μπορω να κρινω αυτους που βλεπουν το σωμα τους ειτε σαν διαφημιση του εαυτου τους ειτε σαν τροπο να προσελκυουν το αντιθετο φυλλο.Αλλωστε μπορω να πω με σιγουρια πως ειμαι ωραιοπαθης και πως μερικες φορες πανω στη μοναξια μου καμαρωνω για την εμφανιση μου,αυτο ομως δν δειχνει τπτ παραπανω απο ενα απο τα λιγα πραγματα που μου περασαν οταν ημουν μικρος,τα προτυπα.Τωρα και να αλλαξουν τα προτυπα,να ναι πιο σεξουλιαρηδες οι παχουλοι εγω παλι θα χαιρομαι με τον εαυτο μου γτ μου χει μεινει στο μυαλο πως ο υγιεις ανθρωπος εχει και καποια συγκεκριμενη εικονα.
Οι παχουλοι ειναι συνηθως τεμπεληδες,βεβαια μην τα ισοπεδωνουμε ολα γτ υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις πχ για καποιο λογο(ιδανικο ταιρι και ασφαλεια ας πουμε) δν τους ενδιαφερει πραγματικα η αποψη των αλλων(απο το αντιθετο φυλλο πιο πολυ) γτ δν "ψαχνονται".Αλλη εξηγηση ειναι η αδυναμια του χαρακτηρα διοτι οταν μερικα ατομα αντιλαμβανουν οτι εχουν μερικα κιλα παραπανω δυσκολευονται και αυτο γτ δν εχουν δυνατη θεληση.Δν στεκομαι ομως εκει 100% γτ δν ημουν ποτε στη θεση να ξερω τι ειναι πιο δυσκολο,η αλλαγη του σωματος ή η αποδοχη.

Περιμενω να αρχισει συζητηση γτ χρειαζομαι λιγο ζεσταμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 23:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως το πιο σημαντικό απ' όλα είναι, κάποιος να είναι ικανοποιημένος και συμβιβασμένος με την εικόνα του και τον

εαυτό του. Και όταν συμβαίνει αυτό, πολλές φορές το βλέπεις στην αύρα του άλλου ρε παιδί μου, λάμπει, χωρίς πχ να έχει τις

ιδανικές αναλογίες ή το τέλειο πρόσωπο να έχει αυτό το "κάτι" που τελικά σε εκλύει. Αυτό εννοώ λέγοντας συμβιβασμένος με την

εικόνα του. Εάν αποδεχθεί τον εαυτό όπως είναι και αισθάνεται καλά, αυτό αντανακλάται και σε άλλους.

Και το έχουμε δει αυτό, σε κάποια αταίριαστα ζευγάρια. Εάν ρωτούσες τον ομορφότερο από τους δύο , ίσως να μην μπορούσε να σου πει

με σιγουριά τι είναι αυτό που τον "τράβηξε" στον άλλον.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 00:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αυτο ισχυει πολυ περισσοτερο για εμας τους αντρες.Ειμαστε τυχεροι γιατι οι γυναικες ελκονται περισσοτερο απο το χαρακτηρα παρα απο την εξωτερικη εμφανιση.
Αυτο που βγαζεις εξω εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια.Ενα απο τα παραπονα που μου κανουν φιλοι μου για διαφορες που τους αρεσουν ειναι: "Αυτη εχει ενα γκομενο που εχει λεφτα, σπιτι αμαξι, εξωτερικη ομορφια, τι φτουραω εγω μπροστα του για να του παρω τη γκομενα?".
Στη πραξη αποδεικνυεται οτι κατι τετοιο ΔΕΝ ισχυει.
Αυτοι που του εχουνε καταλαβει αυτο ειναι ευλογιμενοι.Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω-τουλαχιστον για τις γυναικες-οτι θα αφησουν και λεφτα και ομορφια και μεγαλία καθε ειδους αν βρουν εναν αντρα που πραγματικα να ειναι αυτα που υποσυνειδητα θελουν.Ακομα και αν αυτος ειναι σκουπιδιαρης, άσημος και ασχημος.Μαλιστα, οσο χειροτερος ειναι τοσο θα προσπαθουνε να τον αλλαξουνε.Οχι μονο αυτο, αλλα ακομα και αν αυτος τις δερνει ή τους συμπερεφερεται με οποιαδηποτε ασεβια οι πιθανοτητες ειναι να συνεχιζουν να μενουν μαζι του!Και αυτα τα λεω χωρις καμια υπερβολη, με καθε ρεαλισμό και αντικειμενικοτητα.Ειναι γενικος κανονας.

Κανενα ρολο δεν παιζει η εξωτερικη εμφανιση οταν ξερεις πως να τη χρησιμοποιεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 00:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου seirios12 και τον D Incubus,
καθώς η ομορφιά είναι υποκειμενική αλλά και το τι θέλει
ο καθένας επίσης υποκειμενικό..
Ζούμε απλά στην εποχή της πλαστικής κούκλας και μάλιστα
προς "χρήση" πράγμα που έχει βαθειά αίτια, αλλά που πρέπει
και να μας θυμίζει ότι δεν είμαστε ζώα..Κάθε γυναίκα έχει την
ομορφιά της, αλλά όχι στην "πασαρέλα" των μπάρ που δεν μπορείς να
μιλήσεις... Πολλοί ανθρωποι που ξέρω αγάπησαν άτομα
στο άλλο φύλο που μπορεί να μην είχαν την κλασσική ομορφιά,
αλλά τους κάλυπταν σε ότι ζητούσαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 08:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

(Εδώ δεν έχω γράψει; αααααααα... μη χάσετε το κελεπούρι)
Φίλε trexagireve, συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Ζούμε στην εποχική της πλαστικής κούκλας (απλά δεν είναι μόνο γυναικεία, γιατί μία μεγάλη μερίδα γυναικών αντρικές "πλαστικές κούκλες" αναζητά, το πιασες, έτσι;) και αυτό έχει ως συνέπεια το βραχυπρόθεσμο της προοπτικής των σχέσεων, το οποίο πολλάκις βασίζεται στην εξωτερική εμφάνιση. Μόλις όμως χρειαστεί το περαιτέρω, το επόμενο, διαπιστώνεται η κενότητα της διαδικασίας και φτου και από την αρχή...
Φίλε dr jekyll ελπίζω μόνο να μην απαντάς στο παράπονο που σου κάνουν οι φίλοι σου. Ανεξαρτήτως των λόγων που η γυναίκα επιλέγει ή δεν επιλέγει κάποιον, ο σωστός άντρας δε διεκδικεί ποτέ μία κοπέλα που ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ δεσμεύεται.
Από τη δική μου προσωπική εμπειρία πάντως, μπορώ να σου πω ότι τουλάχιστον οι Ελληνίδες, σε μεγάλο βαθμό, ΔΕΝ έλκονται από το χαρακτήρα, δεν ξέρουν τι είδους άντρα ψάχνουν και σε μεγάλο ποσοστό δυστυχώς αναζητούν κυρίως την οικονομική ισχύ. Όσο για μας... βράστα Χαράλαμπε!!! (τα συμπεράσματα αφορούν δειγματοληπτικά στοιχεία, προσαρμοσμένα σε πληθυσμιακά μεγέθη...χαχαχαχα)
Πάντως ότι η ομορφιά είναι συνάρτηση της ικανοποίησης που έοχυμε για τον εαυτό μας (αυτοτροφοδοτούμενο) είναι μία πραγματικότητα. Άλλη μία ασφαλώς είναι και η κοινωνική μας αποδοχή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 13:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ο σωστός άντρας δε διεκδικεί ποτέ μία κοπέλα που ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ δεσμεύεται.

Και οταν ο αντρας δεν ειναι "σωστος" η "σωστη" κοπελα τι κανει?
Δεν μιλαμε για παντρεμενες! Για παντρεμενες θα συμφωνησω.Οσον αφορα
τις υπολοιπες... δεν βρησκω πού ειναι το λαθος!

Αν ο αλλος δεν ειναι φίλος σου γιατι να τον λυπιθεις? Ας κερδισει το καλυτερο αρσενικο. Αλλωστε αν η κοπελα ειναι κατ’ευχαρηστιμενη μαζι με τον συντροφο της γιατι να τον αφησει?
Το οτι τον αφηνει σημαινει οτι αυτος κανει κατι λαθος.Ή οτι αυτο που κανει δεν το κανει οσο καλα οσο πρεπει(δεν υπονοω κατι γενικα μιλαω).Κατα καποιο τροπο τον παροτρυνεις κιολας να γινει καλυτερος.

Βλεπεις, οι περισσοτεροι αντρες μενουν σταθεροι σε ενα λαθος
(απο πλευρας ελξης κυρίως...) τυπο χαρακτηρα, ετσι αναγκαζουν τις γυναικες αντι να βρουν τον αντρα με τον σωστο τυπο χαρακτηρα που τους αρεσει να βρουνε αυτον που εχει τα λιγοτερα χαλια.Απο εκει και περα

αν θελεις να κερδισεις τη γυναικα καποιου που εχει πολυ χρημα, πολυ ομορφια και γενικα πολυ απο ολα ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι αδυνατο.

Το πιο δυσκολο ειναι να την κανεις να τον αφησει, αλλα ειναι αρκετα ευκολο συγκριτικά να την κανεις να νιωσει αισθηματα για σενα.

Αν αναπτυξεις τα αισθηματα στο σωστο βαθμο θα την κανεις να μενει με το αγορι της μονο για τα χρηματα.Μετα η «τελεια» σχεση θα αρχισει με τον καιρο να καταρρέει.Πρεπει απλα να σπασεις το «αλανθαστο» που εχει στο νου της η γυναικα για τον συντροφο της.

Να της δειξεις δηλαδη οτι υπαρχουν και αλλοι εξισου καλοι και καλυτεροι απο αυτον αντρες.Πώς θα το κανεις
αυτο χωρις χρηματα? Με την προσωπικοτητα σου φυσικα.

Το πιο σημαντικο ειναι να πετυχεις υπεροχη προσωπικοτητας.Δηλαδη να ξεπερασεις τους αλλους αντρες στον τομεα της ελκιστικης προσωπικοτητας.

Τα υπολοιπα προσθετουν σε αυτο.Αυτοι που ξερουν τέλεια το παιχνιδι της προσωπικοτητας... μπορουν να κανουν τις γυναικες που ψαχνουν ευπορους αντρες να.... τους πληρωνουν τα προς το ζειν εξοδα!

Ειναι ολο θεμα ελξης και αισθηματων.Φτανεις τη γυναικα σε ενα σημειο που ξυπναει μια καλη πρωία και διαπιστωνει οτι ειναι ερωτευμενη μαζι σου και εξαρτημενη απο την παρουσια σου.Και εσυ μπορει να της εχεις δοσει καθολου ή ελαχιστο ερωτικο ενδιαφερον.

Ενδιαφερον ε? Ειναι κατα βαση θεμα εξασκησης.
Βεβαια οσο πιο εμπειρες οι γυναικες τοσο καλυτερη πρεπει να ειναι η αποδοση-και οχι οτι ειναι το πιο ευκολο πραμα στο κοσμο-απλα απο τη

στιγμη και μονο που μπεις στη λογικη που ΔΕ δουλευει το μυαλο της γυναικας δεν θα χριαζεται να επιλεγεις οποια γυναικα σου ειναι ευκολη-κομμενη στα "μετρα" σου-ουτε να ερωτευσε την καθε ομορφη ή οχι, επιτυχιμενη ή οχι, γυναικα που σου δειχνει ενδιαφερον.Ειναι καλο πραμα.
Οι αντρες που ακομη αναρωτιουνται «τι θελουν οι γυναικες» δεν μπορουν να το καταλαβουνε.Για τους νατρες βεβαια η ιδια ερωτηση ειναι πολυ πιο δυσκολη.

Οι γυναικες μπορει να ψαχνουν για χρημα αλλα ποτε δεν αποκτανε αισθηματα για αυτο...
Και βεβαια οσο περισσοτερο γινεται το χρημα αναγκαιο τοσο θα αυξανεται η μοιχεια στους γαμους.Το ενα κακο φερνει το αλλο.Να δεις που σε λιγο θα υπογραφουμε και συμβολαια "ανοιχτης σχεσης"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 13:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ο σωστός άντρας δε διεκδικεί ποτέ μία κοπέλα που ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ δεσμεύεται.

Και οταν ο αντρας δεν ειναι "σωστος" η "σωστη" κοπελα τι κανει?
Δεν μιλαμε για παντρεμενες! Για παντρεμενες θα συμφωνησω.Οσον αφορα
τις υπολοιπες... δεν βρησκω πού ειναι το λαθος!

Αν ο αλλος δεν ειναι φίλος σου γιατι να τον λυπιθεις? Ας κερδισει το καλυτερο αρσενικο. Αλλωστε αν η κοπελα ειναι κατ’ευχαρηστιμενη μαζι με τον συντροφο της γιατι να τον αφησει?
Το οτι τον αφηνει σημαινει οτι αυτος κανει κατι λαθος.Ή οτι αυτο που κανει δεν το κανει οσο καλα οσο πρεπει(δεν υπονοω κατι γενικα μιλαω).Κατα καποιο τροπο τον παροτρυνεις κιολας να γινει καλυτερος.

Βλεπεις, οι περισσοτεροι αντρες μενουν σταθεροι σε ενα λαθος
(απο πλευρας ελξης κυρίως...) τυπο χαρακτηρα, ετσι αναγκαζουν τις γυναικες αντι να βρουν τον αντρα με τον σωστο τυπο χαρακτηρα που τους αρεσει να βρουνε αυτον που εχει τα λιγοτερα χαλια.Απο εκει και περα

αν θελεις να κερδισεις τη γυναικα καποιου που εχει πολυ χρημα, πολυ ομορφια και γενικα πολυ απο ολα ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι αδυνατο.

Το πιο δυσκολο ειναι να την κανεις να τον αφησει, αλλα ειναι αρκετα ευκολο συγκριτικά να την κανεις να νιωσει αισθηματα για σενα.

Αν αναπτυξεις τα αισθηματα στο σωστο βαθμο θα την κανεις να μενει με το αγορι της μονο για τα χρηματα.Μετα η «τελεια» σχεση θα αρχισει με τον καιρο να καταρρέει.Πρεπει απλα να σπασεις το «αλανθαστο» που εχει στο νου της η γυναικα για τον συντροφο της.

Να της δειξεις δηλαδη οτι υπαρχουν και αλλοι εξισου καλοι και καλυτεροι απο αυτον αντρες.Πώς θα το κανεις
αυτο χωρις χρηματα? Με την προσωπικοτητα σου φυσικα.

Το πιο σημαντικο ειναι να πετυχεις υπεροχη προσωπικοτητας.Δηλαδη να ξεπερασεις τους αλλους αντρες στον τομεα της ελκιστικης προσωπικοτητας.

Τα υπολοιπα προσθετουν σε αυτο.Αυτοι που ξερουν τέλεια το παιχνιδι της προσωπικοτητας... μπορουν να κανουν τις γυναικες που ψαχνουν ευπορους αντρες να.... τους πληρωνουν τα προς το ζειν εξοδα!

Ειναι ολο θεμα ελξης και αισθηματων.Φτανεις τη γυναικα σε ενα σημειο που ξυπναει μια καλη πρωία και διαπιστωνει οτι ειναι ερωτευμενη μαζι σου και εξαρτημενη απο την παρουσια σου.Και εσυ μπορει να της εχεις δοσει καθολου ή ελαχιστο ερωτικο ενδιαφερον.

Ενδιαφερον ε? Ειναι κατα βαση θεμα εξασκησης.
Βεβαια οσο πιο εμπειρες οι γυναικες τοσο καλυτερη πρεπει να ειναι η αποδοση-και οχι οτι ειναι το πιο ευκολο πραμα στο κοσμο-απλα απο τη

στιγμη και μονο που μπεις στη λογικη που ΔΕ δουλευει το μυαλο της γυναικας δεν θα χριαζεται να επιλεγεις οποια γυναικα σου ειναι ευκολη-κομμενη στα "μετρα" σου-ουτε να ερωτευσε την καθε ομορφη ή οχι, επιτυχιμενη ή οχι, γυναικα που σου δειχνει ενδιαφερον.Ειναι καλο πραμα.
Οι αντρες που ακομη αναρωτιουνται «τι θελουν οι γυναικες» δεν μπορουν να το καταλαβουνε.Για τους νατρες βεβαια η ιδια ερωτηση ειναι πολυ πιο δυσκολη.

Οι γυναικες μπορει να ψαχνουν για χρημα αλλα ποτε δεν αποκτανε αισθηματα για αυτο...
Και βεβαια οσο περισσοτερο γινεται το χρημα αναγκαιο τοσο θα αυξανεται η μοιχεια στους γαμους.Το ενα κακο φερνει το αλλο.Να δεις που σε λιγο θα υπογραφουμε και συμβολαια "ανοιχτης σχεσης"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 15:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dr Jekyll & mr hyde, μην πέφτεις σε τέτοιες παγίδες
ότι είναι είναι και φαίνεται, πολλά παράδοξα συμβαίνουν
στην εποχή μας απο την διάθεση κάποιων να "βοηθήσουν",
αλλά πολλές φορές έχει ολέθρια αποτελέσματα γι' αυτόν που
πάει να βοηθησει... Μην ξοδεύεις την ενέργεια σου..
Θα ξέρεις καλά πότε είναι Η ΓΥΝΑΙΚΑ ....
Φίλε Κωστάκης, ώς συνήθως συμφωνούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 21:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολλά παράδοξα συμβαίνουν
στην εποχή μας απο την διάθεση κάποιων να "βοηθήσουν"

Δεν ειμαι σιγουρος οτι σε "πιάνω" εδω.Αυτο που θα πω ειναι οτι αν μπορεις να μιλησεις στη ψυχη του αλλου ανθρωπο, αυτος δεν μπορει να "αντιμιλησει" με λογικη.Η λογικη ειναι φτηνη.Παντως αν καποιος προσπαθει να βοηθησει, αυτος ειμαι εγω...

quote:
αλλά πολλές φορές έχει ολέθρια αποτελέσματα γι' αυτόν που
πάει να βοηθησει...

...και ακριβως για αυτο το λογο με ανησυχει αυτο που "υπο"νοεις.Θα πω απλα, εγωιστης ειμαι, χαζος οχι.Αν και παιρνω ρισκα.Αυξανει τη "μαγια".

quote:
Μην ξοδεύεις την ενέργεια σου..
Θα ξέρεις καλά πότε είναι Η ΓΥΝΑΙΚΑ ....

...Και παρ'ολο που εχεις δικιο(και ελπιζω να εχεις δικαιο) δεν υπαρχει λογος να μενω σε στασιμοτητα.Προτιμω να παρακμαζω απο το να μενω στασιμος.Απλα δεν ειμαι αυτος ο τυπος ανθρωπου που θα περιμενει τα παντα να γινουν στο χρονο τους ή να γινουν σωστα.Τρέλα.Αλλα επιλογη.Μαλιστα, επιλογη πολλών εξισου τρελων.Δυστυχως ή οχιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 06:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν φταινε οι γυναικες που περνανε στη ζωη μου,αν εχουν πραγματικα 0 αυτοπεποιθηση αλλα οποτε τους συμπεριφερομουν σωστα βαριοντουσαν και οταν δν εκανα τεραστιες προσπαθειες αυτες κολλουσαν πιο πολυ...Οτι να ναι δλδ,δν μπορω να δωσω σαφη αποψη ομως γτ μπορει να επεφτα συνεχεια σε περιπτωσεις,μπορει ομως να ισχυει και αυτο που λενε για τα κακα παιδια!τι να πω...

ολα αυτα μιας και πιασαμε χαζογκομενοσυζητησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 14:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολυ...Οτι να ναι δλδ,δν μπορω να δωσω σαφη αποψη ομως γτ μπορει να επεφτα συνεχεια σε περιπτωσεις,μπορει ομως να ισχυει και αυτο που λενε για τα κακα παιδια!τι να πω...

Αυτο για τα κακα αγορια ισχυει με ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Στο λεω 100000%.Δοκιμασμενα πραματα.Αυτο που δεν μπορουν να χωνεψουν ειναι οι αντρες ειναι οτι οι γυναικες δεν νιωθουν ελξη/αισθηματα με λογικα κριτιρια.Η ελξη δεν ειναι μια λογικη επιλογη.Αυτο το διαβασα σε ενα σάιτ τελευταια και με εκφραζει απολυτα.Εκανα επισης μια ερευνα πριν λιγο καιρο πανω στο φλερτ και το mating γενικα και ολα αυτα που εγω και αλλοι καναμε και πιαναμε κοριτσια αρχισαν να βγαζουν νοημα, να αποκτανε μια λογικη.
Οι περισσοτεροι αντρες προσπαθουνε να ΠΕΙΣΟΥΝ τη γυναικα να νιωσει ελξη για αυτους(τους αγοραζουν λουλουδια, τους λενε ποσο ομορφες ειναι τους αγοραζουν τη φουστα που τους αρεσε κοκ) πραγμα που φυσικα δεν δουλευει.
Φυσικα αν η γυναικα ειναι ενα καθαρα πρακτικο μυαλο και θελει απλα να παντρευτει, να κανει παιδια κοκ θα της αρεσε τρομερα να παντρευόταν εναν αντρα που θα μπορει να τον εχει στο βρακι της και του οποιοι μπορει να του εχει ετσι τυφλη εμπιστοσυνη.Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως τον αγαπαει κιολας, αλλα οτι αναγκαστηκα θα προσπαθησει.

Ερωτηση:Τι θελει μια γυναικα να εχει ο αντρας ως πρωτερεοτητα?
Απαντηση:Τον εαυτό του!
Οι γυναικες θελουν αντρες με αυτοπεποιθηση και αυτοσεβασμο που δεν θα τους φιλισουν τον κ*** για να παρουν τον αριθμο τους κοκ.
Η αυτοπεποιθηση ειναι σεξι αλλωστε...
Αν τα πηγαινεις καλα με τον εαυτο σου(δεν εχεις ανασφαλειες, κομπλεξ κλπ) σημαινει οτι μπορεις να τα πας καλα και με τους αλλους.Οχι το αναποδο.Οι γυναικες θελουν επισης ο αντρας να ειναι εγωιστης.Οχι υπερβολικα εγωιστης-να προσπαθει με τον εγωισμο να κρυψει την ανασφαλεια-απλα να πιστευει ΠΡΩΤΑ στον εαυτο του.

Τελος παντων ειναι θεμα που επιδεχεται πολυ συζητηση.Μονο μεμονομενες αποριες μπορω να απαντησω γιατι αν το πιασουμε γενικα το θεμα δεν εχει τελος.Μπορει να μην καταφερα ακομα να σε βαλω στη λογικη του πραγματος αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον υποσυνειδητα καταλαβαινεις.Το κακο αγορι ειναι ο Indiana jones που ολες οι γυναικες περιμενουν.
Ελπιζω να βοηθησα.

Αν θες να δεις ενα υποδειγμα κακου αγοριου που θα ειχε σιγουρα επιτυχια στις γυναικες ξεκινα να βλεπεις House(Ιατρικες υποθεσεις, στα ελληνικα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 15:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβλημα δν εχω με το αντιθετο φυλλο αλλα δν θα κατσω και να συμβουλεψω καποιον ή να ανοιψω μια τεραστια συζητηση γιατι πολυ απλα ο καθενας το κανει με τον δικο του τροπο...

το μονο που μου τη δινει ειναι οτι αυτα τα χρονια απο τι καταλαβα η γυναικα σιγα σιγα αρχιζει να ειναι κυνηγος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 07:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχετε ποτέ ακούσει την έκφραση: Σήμερα δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες ή άσχημοι άντρες αντίστοιχα?
Για να σκεφτούμε μέχρι πριν από 100-200 χρόνια πώς ήταν οι άνθρωποι? Από πότε έχετε να δείτε καμπούρη στον δρόμο, αν έχετε δει ποτέ live δηλαδή? Ανθρώπους να τους λείπουν μέλη ή να γεννήθηκαν με ανωμαλίες και να είναι παραμορφωμένοι? Εκτός από τις ταινίες, τους ζητιάνους στην Ομόνοια που και αυτούς δεν τους πιστεύουμε, μόνο στις ειδήσεις βλέπουμε τέτοια περιστατικά!!!
Είχα πάει όταν ήμουν μικρή, με τους γονείς μου, σε ένα χωριό κοντά σε ελληνικά σύνορα, δεν έχει σημασία πού ακριβώς και αντίκρυσα κάτι που μου έκανε φοβερή εντύπωση. Δεν υπήρχε άνθρωπος πάνω από 15 ετών που να μην είχε όλα τα μπροστινά του δόντια χαλασμένα!! Γέροι - νέοι, γυναίκες, άντρες, καμία εξαίρεση και όσα παιδιά ήταν κάπου στα 12 είχαν ήδη ξεκινήσει να τους χαλάνε!!
Τί σας λέει αυτό?
Η ομορφιά δεν είναι τόσο υποκειμενική όσο νομίζουμε, αντιθέτως υπάρχουν δύο βασικοί παράγοντες αντικειμενικότατοι... ΥΓΕΙΑ και μετά ΑΡΜΟΝΙΑ.
Λέτε πως παλαιότερα προτιμούσαν τις ευτραφούλες μόνο για τα πιασήματά τους ή μήπως γιατί το θεωρούσαν κριτήριο μιας υγιούς γυναίκας πάνω από όλα?
Μόνο να θυμηθούμε πως θέρισε τον κοσμάκη η φυματίωση!!!

Ζούμε τον αιώνα της πολυτέλειας.... και η ομορφιά έγινε υποκειμενική.. και το μόνο κριτήριο που έχουμε είναι η μόδα..
Και ίσως για πρώτη φορά η ανθρωπότητα έχει για κριτήριο ομορφιάς κάτι το οποίο δεν είναι υγειές... το MODELLING...

Ο εξωτερικός εαυτός κατά τη γνώμη μου παίζει πολύ μεγάλο ρόλο... φανερώνει πάρα πολλά πράγματα του εσώτερου εαυτού...όμως ο εξωτερικός εαυτός δεν είναι μόνο αν είσαι ψηλός ή χοντρός, είναι και η συμπεριφορά, το στήσιμο του ανθρώπου, το στυλ του, ο τρόπος που μιλάει... που περπατάει, ο τρόπος που φτιάχνει τα μαλλιά του, ο αέρας του, ο τρόπος που ντύνεται, ο τρόπος που γελάει, που κοιτάει, η γοητεία του.... δεν είμαστε κούκλες.. άνθρωποι είμαστε...

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 08:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αυτο για τα κακα αγορια ισχυει με ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Στο λεω 100000%.Δοκιμασμενα πραματα.Αυτο που δεν μπορουν να χωνεψουν ειναι οι αντρες ειναι οτι οι γυναικες δεν νιωθουν ελξη/αισθηματα με λογικα κριτιρια.Η ελξη δεν ειναι μια λογικη επιλογη.Αυτο το διαβασα σε ενα σάιτ τελευταια και με εκφραζει απολυτα.Εκανα επισης μια ερευνα πριν λιγο καιρο πανω στο φλερτ και το mating γενικα και ολα αυτα που εγω και αλλοι καναμε και πιαναμε κοριτσια αρχισαν να βγαζουν νοημα, να αποκτανε μια λογικη.
Οι περισσοτεροι αντρες προσπαθουνε να ΠΕΙΣΟΥΝ τη γυναικα να νιωσει ελξη για αυτους(τους αγοραζουν λουλουδια, τους λενε ποσο ομορφες ειναι τους αγοραζουν τη φουστα που τους αρεσε κοκ) πραγμα που φυσικα δεν δουλευει.
Φυσικα αν η γυναικα ειναι ενα καθαρα πρακτικο μυαλο και θελει απλα να παντρευτει, να κανει παιδια κοκ θα της αρεσε τρομερα να παντρευόταν εναν αντρα που θα μπορει να τον εχει στο βρακι της και του οποιοι μπορει να του εχει ετσι τυφλη εμπιστοσυνη.Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως τον αγαπαει κιολας, αλλα οτι αναγκαστηκα θα προσπαθησει.

Ερωτηση:Τι θελει μια γυναικα να εχει ο αντρας ως πρωτερεοτητα?
Απαντηση:Τον εαυτό του!
Οι γυναικες θελουν αντρες με αυτοπεποιθηση και αυτοσεβασμο που δεν θα τους φιλισουν τον κ*** για να παρουν τον αριθμο τους κοκ.
Η αυτοπεποιθηση ειναι σεξι αλλωστε...
Αν τα πηγαινεις καλα με τον εαυτο σου(δεν εχεις ανασφαλειες, κομπλεξ κλπ) σημαινει οτι μπορεις να τα πας καλα και με τους αλλους.Οχι το αναποδο.Οι γυναικες θελουν επισης ο αντρας να ειναι εγωιστης.Οχι υπερβολικα εγωιστης-να προσπαθει με τον εγωισμο να κρυψει την ανασφαλεια-απλα να πιστευει ΠΡΩΤΑ στον εαυτο του.


Νομίζω πως κάνετε λάθος.. η διαφορά μεταξύ της γυναίκας και του άντρα είναι πως οί άντρες βάζουν πιο πάνω την εμφάνιση από τις γυναίκες.. εννοώντας προς το άλλο φύλο, αλλά βασικά και τα δύο φύλα είμαστε για τα μπάζα.. όσο πιο πολύ μας φτύνουν τόσο πιο πολύ κολλάμε... και υπάρχει λογική σε αυτό... υπολείμματα (τί υπολείμματα δηλαδή? τεσπα) μιας ανδροκρατούμενης κοινωνίας που θέλει την γυναίκα δύσκολη και τον άνδρα δήθεν αγέρωχο και δυνατό-εγωϊστή


ΣΧΟΛΙΑ του σάιτ..
Οδηγός λεωφορείου στην Αγγλία αρνήθηκε την επιβίβαση σε ζευγάρι goth-άδων που κυκλοφορούσε με τον άνδρα να "σέρνει" την γυναίκα με λουρί για σκύλους.
Τώρα τι να πεις και για ποιον; Για την κοπέλα που δέχεται / ανέχεται να κυκλοφορεί δεμένη με λουρί δημόσια; Για τον τύπο; Για τον οδηγό λεωφορείου που αρνήθηκε να τους αφήσει να μπουν έτσι στο λεωφορείο λέγοντας τους "Δεν αφήνουμε φρικιά και σκυλιά σαν και εσάς στο λεωφορείο";


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......


Edited by - simori on 19/07/2008 08:12:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 15:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφερον... ενδιαφερον... να και μια διαφορετικη αποψη.
Για να δουμε
quote:
Νομίζω πως κάνετε λάθος.. η διαφορά μεταξύ της γυναίκας και του άντρα είναι πως οί άντρες βάζουν πιο πάνω την εμφάνιση από τις γυναίκες.. εννοώντας προς το άλλο φύλο, αλλά βασικά και τα δύο φύλα είμαστε για τα μπάζα.. όσο πιο πολύ μας φτύνουν τόσο πιο πολύ κολλάμε... και υπάρχει λογική σε αυτό... υπολείμματα (τί υπολείμματα δηλαδή? τεσπα) μιας ανδροκρατούμενης κοινωνίας που θέλει την γυναίκα δύσκολη και τον άνδρα δήθεν αγέρωχο και δυνατό-εγωϊστή

Ναι, αυτο που λες δεν αναιρει, ενισχυει.Υπαρχει η αποψη οτι ο τροπος που νιωθει ελξη η γυναικα προς εναν αντρα εχει ακριβως κοινωνικες ριζες-καποιες αληθειες του παρελθώντος εχουν περασει στο υποσυνειδητο- και παλι δεν οφειλεται σε λογικα κριτιρια.
Θα δεις πολλους επιτυχιμενους αντρες να μη μπορουν να σταυρωσουν γυναικα-και ξερεις γιατι?- γιατι κανουν Ο,ΤΙ κανουν και ολοι οι αλλοι αντρες.Δεν εχουν τιποτα που να τους ξεχωριζει απο το συνολο κάνοντάς το αδύνατο για τη γυναικα να αποκτησει αισθηματα για αυτους.Αν ομως η ελξη ειχε λογικα κριτιρια ολες οι γυναικες θα τον ερωτευοντουσαν γιατι "ειναι ευγενικος, επιτυχιμενος, πλουσιος κλπ".
Απο εκει κ περα φυσικά αν το σωμα καποιου ειναι παραμορφωμενο κοκ η ομορφια δεν θα ειναι κατι υποκειμενικο.Εξαρταται βεβαια και απ τον βαθμο παραμορφωσης.
quote:
Τώρα τι να πεις και για ποιον; Για την κοπέλα που δέχεται / ανέχεται να κυκλοφορεί δεμένη με λουρί δημόσια;

Αν ο αντρας εχει καταφερει να κανει τη γυναικα τοσο εξαρτημενη απο αυτον θα εκανε και χειροτερα για χαρη του.

quote:
Λέτε πως παλαιότερα προτιμούσαν τις ευτραφούλες μόνο για τα πιασήματά τους ή μήπως γιατί το θεωρούσαν κριτήριο μιας υγιούς γυναίκας πάνω από όλα?

Βασικα, μια εποχη κατα την οποια οι περισσοτεροι ανθρωποι ηταν λεπτοι λογο φτωχιας, αυτοι που ηταν πιο "ευσομοι" ηταν και οι πλουσιοι στη τσεπη.

quote:
Ζούμε τον αιώνα της πολυτέλειας.... και η ομορφιά έγινε υποκειμενική.. και το μόνο κριτήριο που έχουμε είναι η μόδα..

Φυσικα και δεν ειναι μονο η μοδα!Μονο σε ανθρωπους πνευματικα νήπιους ειναι η μοδα κριτιριο ομορφιας.Μπορει να συνυπολογιζεται ως κριτιριο αλλα οχι να ειναι ΤΟ κριτιριο.

quote:
Ο εξωτερικός εαυτός κατά τη γνώμη μου παίζει πολύ μεγάλο ρόλο... φανερώνει πάρα πολλά πράγματα του εσώτερου εαυτού...όμως ο εξωτερικός εαυτός δεν είναι μόνο αν είσαι ψηλός ή χοντρός, είναι και η συμπεριφορά, το στήσιμο του ανθρώπου, το στυλ του, ο τρόπος που μιλάει... που περπατάει, ο τρόπος που φτιάχνει τα μαλλιά του, ο αέρας του, ο τρόπος που ντύνεται, ο τρόπος που γελάει, που κοιτάει, η γοητεία του.... δεν είμαστε κούκλες.. άνθρωποι είμαστε...

Ναι, για αυτο ειναι καλο ενας αντρας να προσεχει τη γλωσσα του σωματος, γιατι ακομη και αν ειναι τελειος στα λογια, αν η σωματικη του γλωσσα βγαζει κομπλεξ, ανασφαλειες κλπ εχει χαλασει ολη την εικονα του.Και φυσικα η γλωσσα του σωματος ειναι ουσιαστικα και η αρχικη επικοινωνια που εχουν δυο ανθρωποι πριν γνωριστουνε.

Επισης με αφορμη την αναφορα σου σε εξωτερικο και εσωτερικο εαυτο θα πω οτι για να δημιουργησει ελξη ενα ανθρωπος(ανεξαρτητα το φύλο) πρεπει να μιλησει στον εσωτερικο εαυτο του αλλου και οχι στο κοινωνικο του προσωπο(τη λεγομενη περσονα).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/07/2008 15:12:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 05:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Ναι, αυτο που λες δεν αναιρει, ενισχυει.Υπαρχει η αποψη οτι ο τροπος που νιωθει ελξη η γυναικα προς εναν αντρα εχει ακριβως κοινωνικες ριζες-καποιες αληθειες του παρελθώντος εχουν περασει στο υποσυνειδητο- και παλι δεν οφειλεται σε λογικα κριτιρια.

Εγώ δεν μίλησα μόνο για τον τρόπο που ελκύεται μία γυναίκα αλλά για το γνωστό, "σε φτύνω αλλά εσύ τρως κόλλημα" ή "σε φτύνω για να φας κόλλημα" είναι κάτι που συμβαίνει και στα δύο φύλα, δίνοντας μία εξήγηση, αλλίμονο αν ήταν μόνο αυτο.. τότε θα μιλούσαμε για "συνταγή" και συνταγή ως γνωστόν δεν υπάρχει!!!
Αλλά έχω δει περιπτώσεις ανθρώπων και των δύο φύλων που να γυρνάνε το "παιχνίδι"...

quote:
Θα δεις πολλους επιτυχιμενους αντρες να μη μπορουν να σταυρωσουν γυναικα-και ξερεις γιατι?- γιατι κανουν Ο,ΤΙ κανουν και ολοι οι αλλοι αντρες.Δεν εχουν τιποτα που να τους ξεχωριζει απο το συνολο κάνοντάς το αδύνατο για τη γυναικα να αποκτησει αισθηματα για αυτους.Αν ομως η ελξη ειχε λογικα κριτιρια ολες οι γυναικες θα τον ερωτευοντουσαν γιατι "ειναι ευγενικος, επιτυχιμενος, πλουσιος κλπ".

Υπάρχουν και κάποια "λογικά" κριτίρια.. για παράδειγμα οι περισσότεροι ξέρουμε τι ΔΕΝ μας ελκύει και πάνω κάτω ΤΙ μας ελκύει και δεν μιλάω για εξωτερική εμφάνιση, ούτε για 15χρονα..
Σε τί αναφέρεσαι όταν λες "Ο,ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ"?
Μου άρεσε ο χαρακτηρισμός σου "να σταυρώσουν γυναίκα"?

quote:
Τώρα τι να πεις και για ποιον; Για την κοπέλα που δέχεται / ανέχεται να κυκλοφορεί δεμένη με λουρί δημόσια;

Αυτά δεν είναι δικά μου σχόλια.. αν κάνεις ένα κλικ στην φωτο θα δεις τι εννοώ..
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

quote:
Φυσικα και δεν ειναι μονο η μοδα!Μονο σε ανθρωπους πνευματικα νήπιους ειναι η μοδα κριτιριο ομορφιας.Μπορει να συνυπολογιζεται ως κριτιριο αλλα οχι να ειναι ΤΟ κριτιριο.

Χμμ.. ακόμα και αν δεν ακολουθούν όλοι αυτή την γραμμή εντούτοις υπάρχουν πολλές ανορεξικές και βουλιμικές γυναίκες... ιδεοληπτικές διαταραχές με το άγχος της τελειομανίας του εξωτερικού εαυτού.

quote:
Ναι, για αυτο ειναι καλο ενας αντρας να προσεχει τη γλωσσα του σωματος, γιατι ακομη και αν ειναι τελειος στα λογια, αν η σωματικη του γλωσσα βγαζει κομπλεξ, ανασφαλειες κλπ εχει χαλασει ολη την εικονα του.Και φυσικα η γλωσσα του σωματος ειναι ουσιαστικα και η αρχικη επικοινωνια που εχουν δυο ανθρωποι πριν γνωριστουνε.

Βασικά πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να είναι ο εαυτός τους και να είναι χαλαροί σε τέτοια θέματα... άμα διακατέχεσαι από άγχος το χάνεις το παιχνίδι...

quote:
Επισης με αφορμη την αναφορα σου σε εξωτερικο και εσωτερικο εαυτο θα πω οτι για να δημιουργησει ελξη ενα ανθρωπος(ανεξαρτητα το φύλο) πρεπει να μιλησει στον εσωτερικο εαυτο του αλλου και οχι στο κοινωνικο του προσωπο(τη λεγομενη περσονα).

Βασικά δεν μίλησα για περσόνες αν και προσωπικά συμφωνώ με τον τρόπο που τοποθετείσαι, παρ'όλα αυτά είναι σχετικό.. αλλιώς δεν θα πίστευες πως οι γυναίκες κολλάνε με το φτύσιμο...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 17:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τί αναφέρεσαι όταν λες "Ο,ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ"?

Αναφερομαι σε αυτα που κανουν οι αντρες για να ΠΕΙΣΟΥΝ την γυναικα να νιωσει ελξη για αυτους "Να σε βγαλω για φαγητο στο αγαπημενο σου εστιατοριο, να σου παρω το φορεμα που σ'αρεσει" κοπλιμεντα πανω σε σωματικα στοιχεια κλπ. Ολα αυτα ειναι ζημιογονα για την ελξη.Μια αλλη ωραια φραση που ακουσα ψάχνοντας ειναι "Η καλυτερη απαντηση που μπορεις να δοσεις σε μια γυναικα ειναι ΟΧΙ.Οι περισσοτεροι αντρες θεωρουν οτι πρεπει να απαντανε ναι-και δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις εκμεταλευσεις αλλα γενικα. Ο,τι κανεις αρχικα που δημιουργει την ελξη μιας γυναικας προς σε 'σενα πρεπει να συνεχισεις να το κανεις και μετα για να συντηρησεις τη σχεση μαζι της. Ακομα και αν τη παντρευτης αυτη τη γυναικα-αν και εκει επτρεπονται μερικες "παγαποντιες".

quote:
Χμμ.. ακόμα και αν δεν ακολουθούν όλοι αυτή την γραμμή εντούτοις υπάρχουν πολλές ανορεξικές και βουλιμικές γυναίκες... ιδεοληπτικές διαταραχές με το άγχος της τελειομανίας του εξωτερικού εαυτού.

Ναι... ειλικρινα νιωθω πολυ χαρουμενος που ειμαι αντρας.

quote:
τότε θα μιλούσαμε για "συνταγή" και συνταγή ως γνωστόν δεν υπάρχει!!!

Υπαρχει, και αμα ψαξεις στο ιντερεντ υπαρχει απιστευτο υλικο πανω στο θεμα.Απλα οι περισσοτεροι αντρες ενω βλεπουν οτι η τακτικη τους δεν εχει αποτελεσμα, συνεχιζουν να την ακολουθουνε χωρις να ψαχνονται.Γιατι?

Γιατι τους ειναι δυσκολο να κανουν τους εαυτους τους καλυτερους.Αυτο ηταν το τελευταιο πραγμα που περιμενες να ακουσεις ε? Και ομως ετσι ειναι, η "συνταγη της επιτυχιας" εχει ως κεντρο και ως αποτελεσμα να γινεται ο ανθρωπος καλυτερος.
Να γινεται καλυτερος επικοινωνιακα και κυριως καλυτερος ως προσωπικοτητα.

Δεν ειναι μονο αυτος ο λογος βεβαια που δεν ακολουθουνε "τη συνταγη".Για να πετυχει "η συνταγη" πρεπει να κανουνε καποιες συνειδητοποιησεις και να αποδεκτουνε πραγματα τα οποια δεν

βγαζουν(για αυτους) λογικη.Φυσικα ο λογος που δεν βγαζουν λογικη ειναι συνηθως οτι οι ιδιοι δεν εχουν ιδαιτερη πειρα, ουτε ιδαιτερα ανοιχτο μυαλο.

Αλλα και αυτοι που τουλαχιστον εχουν πειρα, δεν εχουν πειραματιστει πραγματα ουτε εχουν αποδεκτει οτι εφ'οσον μονο οι 2 στις 10 γυναικες τους ανταποκρινονται οτι κανουν κατι λαθος.Αρνουνται να καταλαβουν επισης οτι τα δυο φύλα εχουν εντελως διαφορετικο τροπο με τον οποιο νιωθουν ελξη-διαφερορετικο στην ΟΥΣΙΑ και οχι στις λεπτομερειες.

quote:
Υπάρχουν και κάποια "λογικά" κριτίρια.. για παράδειγμα οι περισσότεροι ξέρουμε τι ΔΕΝ μας ελκύει και πάνω κάτω ΤΙ μας ελκύει και δεν μιλάω για εξωτερική εμφάνιση, ούτε για 15χρονα..

Δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να νιωσεις ελξη για ενα ατομο.Με αυτη την εννοια δεν εχει λογικη.Ποτε δεν μιλησα για 15χρονα.

quote:
Αυτά δεν είναι δικά μου σχόλια.. αν κάνεις ένα κλικ στην φωτο θα δεις τι εννοώ..
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Δεν εχει σημασια, εγω σχολιασα αυτο που εγραψε όποιος το εγραψε.

quote:
Βασικά πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να είναι ο εαυτός τους και να είναι χαλαροί σε τέτοια θέματα... άμα διακατέχεσαι από άγχος το χάνεις το παιχνίδι...

Κοιτα, η γλωσσα του σωματος ειναι η μικροτερη ανησυχια γιατι δεν ειναι κατι το οποιο χριαζεται να το "πειραματιστεις" ενω βρισκεσαι σε παρουσια θηλυκων, ειναι κατι που ερκει να εχεις ενα καθρεφτη στον σπιτι.Απλα πρεπει να φροντισεις το σωμα σου να εχει αυτοπεποιθηση, δηλαδη σε ολες τις περιστασεις να βγαζει μια χαλαρωση, σαν να εισαι ο αρχοντας του μερους του οποιου βρισκεσαι.

Γενικα ομως ο αντρας θα πρεπει να μαθει να αποβαλλει το ανγχος οταν βρισκεται με θηλυκα.Αυτο αρχικα μπορει να το πετυχει φροντιζοντας να εχει φιλους μαζι του(φιλους που να μπορουν να αρθρωσουν μια προταση σωστα...).

Γενικα το "σολο" ειναι καπως δυσκολο αν δεν εχεις καθολου συνηθισει στην παρουσια γυναικων.Καλο ειναι αν εχεις φιλες να ξεκινησεις να βγαινεις μαζι τους μονος σου για να συνηθιζεις.Τωρα δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, γενικα μιλαω(το διευκρινιζω αυτο απο τωρα γιατι θα μου πεις το ιδιο με τον ζωγραφο).

quote:
Βασικά δεν μίλησα για περσόνες αν και προσωπικά συμφωνώ με τον τρόπο που τοποθετείσαι, παρ'όλα αυτά είναι σχετικό.. αλλιώς δεν θα πίστευες πως οι γυναίκες κολλάνε με το φτύσιμο..

Το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο.Ο σκοπος ειναι παντα να κανεις την γυναικα να νιωσει ελξη για σενα(ενας απο τους βασικους τροπους να το κανεις αυτο ειναι να μιλησεις στο εσωτερικο εαυτο) και ετσι να γινεις ΘΗΡΑΜΑ της γυναικας.Αν της δινεις τον εαυτο σου στο πιατο ΔΕΝ εισαι θηραμα.

Και δε σου ειπα το καλυτερο.Αν θελεις η γυναικα να συνεχιζει να νιωθει ελξη για σενα και αφου ξεκινησεις σχεση μαζι της θα πρεπει να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να εισαι θηραμα(δηλαδη να μην την συναντας καθε μερα, να μην της στελνεις συνεχεια μηνυματα ή να τις κανεις κλησεις-και γενικα να μην κανεις οτιδηποτε που να της λέει "Σε λατρευω, σε εχω αναγκη, σε θελω εδω και τωρα, κοκ).

Μια σημειωση:Οι "αληθινα ερωτευμενοι" ειναι αλλη κατασταση και εχει αλλους κανονες-Αν το "αληθινα" ισχυει.

quote:
Βασικά πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να είναι ο εαυτός τους

Δεν φανταζεσαι ποσες φορες εχω ακουσει να μου το λενε αυτο.Ολο και διαδιδεται αυτη η ατακα.Ιδου και η δικια μου αποψη:οι ανθρωποι πρεπει να ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορουνε να ειναι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/07/2008 17:14:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 05:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Βασικά Dr τοποθετήθηκες πολύ καλύτερα στο θέμα από πριν, πιο ολοκληρωμένα..και γενικά στα όσα είπες συμφωνώ απλά έχω 2-3 ενστάσεις..


Τακτικές υπάρχουν αλλά όχι συνταγές.. με τις τακτικές πειραματίζεσαι αυτό δεν είναι κακό.... αν σε ενδιαφέρει κάποιος/α, αλλά γενικά θα πρέπει να είσαι/είμαι αληθινός απένταντι στον άλλο και πάνω από όλα στον εαυτό !!
Πιστεύω πάνω κάτω αυτά ισχύουν και στα δύο φύλα.. δηλαδή, και η γυναίκα θα πρέπει να παραμένει θήραμα.. Και γενικά και οι δύο θα πρέπει να δουλεύουν για την σχέση.. για να παραμένει ζωντανή και όχι μόνο στην αρχή....
Διαφωνώ για τις μπαγαποντιές... γενικά.. είτε βρίσκεσαι σε σχέση είτε στο γάμο... πιστεύω πως ο άνθρωπος πρέπει να δουλεύει κάθε μέρα με τη σχέση, όπως θα πρέπει να δουλεύει καθημερινά και με τον εαυτό του, για ένα καλύτερο εαυτό.. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ, όπως ακριβώς το αναφέρεις... όσο λοιπόν κάποιος δουλεύει για τον εαυτό, με όλα τα εργαλεία που διαθέτει.. όπως η αυτοκριτική, η κατανόηση, και πολλά άλλα, τότε βοηθάει και τη σχέση να ανελιχθεί και να μη μένει στάσιμη..
Οι σχέσεις αφορούν δύο ανθρώπους.. και για να μπορούν να μένουν δυνατές μέσα στον χρόνο θα πρέπει ο καθένας από τη μεριά του να φροτίζει και τους δύο, τον σύντροφο και τον εαυτό!!!
Το μεγαλύτερο λάθος των περισσοτέρων είναι πως μέσα στον γάμο νομίζουν πως ο άλλος είναι δεδομένος.. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

quote:
Γενικα ομως ο αντρας θα πρεπει να μαθει να αποβαλλει το ανγχος οταν βρισκεται με θηλυκα.

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα να είναι ο εαυτός του..
quote:
Μια σημειωση:Οι "αληθινα ερωτευμενοι" ειναι αλλη κατασταση και εχει αλλους κανονες-Αν το "αληθινα" ισχυει.

Εδώ μου τα μπέρδεψες πάλι...ΤΙ εννοείς? τι ΑΛΛΟΥΣ κανόνες?
quote:
Δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να νιωσεις ελξη για ενα ατομο.Με αυτη την εννοια δεν εχει λογικη

Έτσι όπως τοποθετείσαι τώρα, συμφωνώ!!

quote:
Αρνουνται να καταλαβουν επισης οτι τα δυο φύλα εχουν εντελως διαφορετικο τροπο με τον οποιο νιωθουν ελξη-διαφερορετικο στην ΟΥΣΙΑ και οχι στις λεπτομερειες

Προσδιόρισέ το λίγο περισσότερο
Μα είναι λογικό να είμαστε διαφορετικοί επειδή είμαστε αλληλοσυμπληρωματκοί..
Αλλά το να διαχωρίζεις συνεχώς τα δύο φύλα, γενικεύοντας, εμένα προσωπικά μου ακούγεται λίγο κομπλεξικό... φιλικά το λέω και χωρις διάθεση να υποβιβάσω κάποιον.. ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις....

Να είσαι καλά!!!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 09:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Παρότι δε μου αρέσει η τροπή του θέματος, μερικές βασικές τοποθετήσεις :
Φίλε dr

quote:
Και οταν ο αντρας δεν ειναι "σωστος" η "σωστη" κοπελα τι κανει?

Εμένα με ενδιαφέρουν τα του οίκου μου πρώτα.

quote:
Το οτι τον αφηνει σημαινει οτι αυτος κανει κατι λαθος.Ή οτι αυτο που κανει δεν το κανει οσο καλα οσο πρεπει(δεν υπονοω κατι γενικα μιλαω).Κατα καποιο τροπο τον παροτρυνεις κιολας να γινει καλυτερος.

Το ότι τον αφηνει σημαίνει μήπως ότι δεν μπορεί να τα κάνει όλα τέλεια; βλέπεις, "ο νέος είναι ωραίος" και πάντα χτυπάει εκεί που πονάει μία σχέση, κάτι ιδιαίτερα ανέντιμο κατ' εμέ.
"Τον παροτρύνεις να γίνει καλύτερος" με το να του διεκδικήσεις το σύντροφο, πολλάκις με αθέμιτα μέσα; πλάκα κάνεις...
Η γενικότερη ανάλυσή σου στο πως "διεκδικείς" μία γυναίκα - σύντροφο κάποιου άλλου με αφήνει αρνητικά κατάπληκτο, αλλά δε συνεχίζω. Βλέπεις, ανήκω στους ρομαντικούς που πιστεύουν στις σχέσεις συναισθημάτων και όχι στις "πάρε - δώσε" σχέσεις, ίσως να είμαι λάθος, αλλά αυτό δεν αλλάζει.

Φίλε simori

quote:
Και ίσως για πρώτη φορά η ανθρωπότητα έχει για κριτήριο ομορφιάς κάτι το οποίο δεν είναι υγειές... το MODELLING...

+1. Εύγε.
Για το θέμα με τους Εγγλέζους, ο,τι και να πω είναι λίγο. Καλύτερα να μην το σχολιάσω και πέσει το επίπεδο...

Φίλε dr

quote:
Αν ο αντρας εχει καταφερει να κανει τη γυναικα τοσο εξαρτημενη απο αυτον θα εκανε και χειροτερα για χαρη του.

Αν ένας άνθρωπος εξαρτάται τόσο πολύ από κάποιον άλλο, είναι καλύτερα για τον ίδιο να χωρίσουν.

quote:
Μονο σε ανθρωπους πνευματικα νήπιους ειναι η μοδα κριτιριο ομορφιας.

Καλά... όχι ότι δεν υπάρχει και μεγάλος αριθμός πνευματικά νηπίων σήμερα!!!

quote:
Μια αλλη ωραια φραση που ακουσα ψάχνοντας ειναι "Η καλυτερη απαντηση που μπορεις να δοσεις σε μια γυναικα ειναι ΟΧΙ."

Ίσως και πολλές γυναίκες το έχουν ακούσει αυτό και προφανώς το εφαρμόζουν... το αποτέλεσμα το βλέπουμε γύρω μας.

quote:
Υπαρχει, και αμα ψαξεις στο ιντερεντ υπαρχει απιστευτο υλικο πανω στο θεμα.Απλα οι περισσοτεροι αντρες ενω βλεπουν οτι η τακτικη τους δεν εχει αποτελεσμα, συνεχιζουν να την ακολουθουνε χωρις να ψαχνονται.Γιατι?

Συνταγές για έλξη φύλων στο ίντερνετ; μη γινόμαστε γραφικοί, φίλε μου. Τακτική για να διεκδικήσεις γυναίκα - άντρα; δεν είναι πόλεμος η σχέσεις, άλλο αν έτσι τις έχουμε καταντήσει. Η έλξη δεν προκαλείται, ενυπάρχει υποσυνείδητα και εμφανίζεται όταν αντικρύζουμε το έτερον ήμισυ.

quote:
Γιατι τους ειναι δυσκολο να κανουν τους εαυτους τους καλυτερους.Αυτο ηταν το τελευταιο πραγμα που περιμενες να ακουσεις ε? Και ομως ετσι ειναι, η "συνταγη της επιτυχιας" εχει ως κεντρο και ως αποτελεσμα να γινεται ο ανθρωπος καλυτερος.
Να γινεται καλυτερος επικοινωνιακα και κυριως καλυτερος ως προσωπικοτητα.

Δεν ειναι μονο αυτος ο λογος βεβαια που δεν ακολουθουνε "τη συνταγη".Για να πετυχει "η συνταγη" πρεπει να κανουνε καποιες συνειδητοποιησεις και να αποδεκτουνε πραγματα τα οποια δεν

βγαζουν(για αυτους) λογικη.Φυσικα ο λογος που δεν βγαζουν λογικη ειναι συνηθως οτι οι ιδιοι δεν εχουν ιδαιτερη πειρα, ουτε ιδαιτερα ανοιχτο μυαλο.


Δηλαδή κατά την άποψή σου, αν κάποιος αδυνατεί να βρει τον "ανθρωπό" του σημαίνει ότι το λάθος είναι δικό του. Ότι είναι κλειστόμυαλος, άπειρος και ασυνταγογράφητος. Να με συγχωρείς, φίλε μου, αλλά εκπέμπουμε σε άλλα μήκη κύματος. Απλά επαναλαμβάνω, η ανθρώπινη συμβίωση ως επιθυμία δεν είναι μάχη, είναι εσωτερική απαίτηση. Δεν έχει ούτε στρατηγικές, ούτε τακτικές, ούτε ελιγμούς κατά τη γνώμη μου. Έχει διάθεση συμμετοχής, συνεννόησης και αμοιβαίου ψυχισμού.

quote:
Δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να νιωσεις ελξη για ενα ατομο.

Σωστότατο.

quote:
Μια σημειωση:Οι "αληθινα ερωτευμενοι" ειναι αλλη κατασταση και εχει αλλους κανονες-Αν το "αληθινα" ισχυει.

Τώρα, κάπως μου τα φτιάχνεις...

Φίλε simori

quote:
Πιστεύω πάνω κάτω αυτά ισχύουν και στα δύο φύλα.. δηλαδή, και η γυναίκα θα πρέπει να παραμένει θήραμα..

"Ο άντρας είναι κυνηγός" : μήπως πρέπει πρώτα από όλα να αντιληφθούμε την έννοια της φράσης; προσωπικά πιστεύω ότι δεν εννοεί ότι θηρεύει, κατ'ουσίαν ούτε ότι "κυνός ηγείται", απλά ότι έχει ένα ψυχολογικό προβάδισμα ως προς την ασφάλεια που νιώθει για να διεκδικήσει. Όχι για να καμακώσει, όχι για να "ρίξει"... αυτά είναι νοοτροπίες μεταμοντέρνες, ενταγμένες στο ευρύτερο πλαίσιο των ρηχών σχέσεων πολλάκις περιορισμένου συναισθηματισμού. Για να εκφράσει απλά αυτό που ίσως μία γυναίκα δυσκολεύεται περισσότερο, πες λόγω στερεοτύπων, πες λόγω ιδιοσυγκρασίας να εξωτερικεύσει άμεσα και πολλές φορές αναγκάζεται να το δείξει με τη γλώσσα του σώματος, που εκθέτει λιγότερο, αν ξέρεις να τη χειριστείς.

quote:
Οι σχέσεις αφορούν δύο ανθρώπους.. και για να μπορούν να μένουν δυνατές μέσα στον χρόνο θα πρέπει ο καθένας από τη μεριά του να φροτίζει και τους δύο, τον σύντροφο και τον εαυτό!!!

Επίσης σωστότατο.
Αυτά προς το παρόν, αν και νομίζω ότι το θέμα εξετράπη υπό του αρχικού του σκοπού.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Okey... ας το πιασουμε απ την αρχη...

Πρωτα απ ολα

quote:
Αν ένας άνθρωπος εξαρτάται τόσο πολύ από κάποιον άλλο, είναι καλύτερα για τον ίδιο να χωρίσουν.

Συμφωνω.Απλα, τα ζευγραρια με "αληθινη αγαπη"(που ειναι το ετερον ημισυ ο ενας του αλλου) δεν εχουν λογο να χωρισουν προκειμενου να αποφυγουν την εξαρτηση.


quote:
Και οταν ο αντρας δεν ειναι "σωστος" η "σωστη" κοπελα τι κανει?

quote:
Το ότι τον αφηνει σημαίνει μήπως ότι δεν μπορεί να τα κάνει όλα τέλεια; βλέπεις, "ο νέος είναι ωραίος" και πάντα χτυπάει εκεί που πονάει μία σχέση, κάτι ιδιαίτερα ανέντιμο κατ' εμέ.
"Τον παροτρύνεις να γίνει καλύτερος" με το να του διεκδικήσεις το σύντροφο, πολλάκις με αθέμιτα μέσα; πλάκα κάνεις...
Η γενικότερη ανάλυσή σου στο πως "διεκδικείς" μία γυναίκα - σύντροφο κάποιου άλλου με αφήνει αρνητικά κατάπληκτο, αλλά δε συνεχίζω. Βλέπεις, ανήκω στους ρομαντικούς που πιστεύουν στις σχέσεις συναισθημάτων και όχι στις "πάρε - δώσε" σχέσεις, ίσως να είμαι λάθος, αλλά αυτό δεν αλλάζει.

Α, εσυ το πηρες αλλιως.Εγω βασικα δεν αναφερομουνα σε τετοιες περιπτωσεις αλλα θα σου πω για αυτο.

Κοιτα, η πικρη αληθεια ειναι, οτι αν το "ετερον ημιση" ή γενικα το ατομο με το οποιο εχεις μια τοσο ρομαντικη σχεση σε αφησει για μια προσκαιρη σχεση με εναν "νεο κ ωραιο" τοτε μαλλον δεν ειναι και τοσο "στερεη", "αληθινη" και ροματικη η σχεση που εχει μαζι σου.Και φυσικα, το να εχεις καποια χρονια και ακομα να μην εχεις παντρευτει το "αισθημα" σου απο μονο του χτυπαει καποια καμπανακια(μιλωντας γενικα, οχι προσωπικα για σενα).

quote:
Για το θέμα με τους Εγγλέζους, ο,τι και να πω είναι λίγο. Καλύτερα να μην το σχολιάσω και πέσει το επίπεδο...

Ρε παιδια, εμενα γιατι δε μου κανει τοσο εντυπωση?Ειναι νεοι και προσπαθουν να σπασουν το κατεστημενο.Καλα κανουν, σε αυτη την εποχη που ειμαστε ακομα τοσο κολλιμενοι σε κανονες, προκαταληψεις, μοτιβα, προτυπα και καθε λογης υποκρισια.Και θελουμε να πιστευουμε οτι ειμαστε και ελευθεροι(ή να πω "απελευθερωμενοι"?) και λογικοι.Αλλωστε δεν ειναι να πεις οτι κανουν και τιποτα κακο.Δεν πανε στα γηπεδα να δερνουν και να πετανε καθισματα.


quote:
Ίσως και πολλές γυναίκες το έχουν ακούσει αυτό και προφανώς το εφαρμόζουν... το αποτέλεσμα το βλέπουμε γύρω μας.

Ναι, βασικα ειναι μια συμβουλη για ανθρωπους που καταργουν τον εγωισμο(και ετσι τον εαυτο τους) και τον αυτοσεβασμο τους για να φανουν καλοι στα ματια μιας γυναικα.Οι γυναικες θα νιωσουν ελξη για εναν αντρα που εκτιμα αυτο που ειναι.

quote:
Συνταγές για έλξη φύλων στο ίντερνετ; μη γινόμαστε γραφικοί, φίλε μου. Τακτική για να διεκδικήσεις γυναίκα - άντρα; δεν είναι πόλεμος η σχέσεις, άλλο αν έτσι τις έχουμε καταντήσει. Η έλξη δεν προκαλείται, ενυπάρχει υποσυνείδητα και εμφανίζεται όταν αντικρύζουμε το έτερον ήμισυ.

Ισως η λεξη "συνταγες" να μην ειναι η καλυτερη.Για αυτο την εχω σε "".

Βασικα λεω "συνταγες" με την εννοια οτι αν καθε γυναικα ειναι ενα διαφορετικο φαί τοτε χριαζεσαι την αναλογη συνταγη.Βεβαια οι περισσοτεροι αντρες απλα ορμανε χωρις να εχουν ιδεα τι πρεπει να κανουν για να δημιουργησουν ελξη-απλα εχουν επιδοθει στο να μιλανε πολυ ετσι ωστε να μην πεσει ποτε "σιωπη αμηχανιας".Θεωρουν οτι αυτο ειναι ολο που χριαζεται να κανουν.

Ο λογος τωρα που χρησιμοποιησα περισσοτερο τη λεξη "συνταγη" απ ο,τι τη λεξη "τακτικη" ειναι οτι δεν υπαρχει ΤΑΚΤΙΚΗ με την οποια να πλησιασεις μια γυναικα.Αν πεις σε καποιον οτι ακολουθεις "τακτικη" θα νομιζει οτι χρησιμοποιεις καποιες στανταρ "ατακες" ή (τους λεγομενους)openers(αυτα που λες για να ξεκινησεις συζητηση με καποια)κλπ κλπ.

Ενω οταν λες "εχω τη συνταγη" ειναι σαν να λες "εχω ενα συνδιασμο χαρακτηριστικων που αρεσουν στη ταδε γυναικα(οπως χιουμορ, αποφασιστικοτητα κλπ).Ο αντρας που εχει προβλημα να κανει σχεσεις δεν χρειαζεται να κανει αλλαγες στη τακτικη αλλα στη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του.


quote:
Προσδιόρισέ το λίγο περισσότερο
Μα είναι λογικό να είμαστε διαφορετικοί επειδή είμαστε αλληλοσυμπληρωματκοί..

Απλα, αν εμενα ερθει μια γυναικα και μου κανει-για να με ριξει-αυτα ακριβως που κανω εγω σε μια γυναικα για να τη ριξω δεν θα νιωσω ελξη, θα φρικαρω και θα αρχισω να τρεχω σαν να ειδα το διαολο μπροστα μου.Με απλα λογια ο,τι δουλευει απ τη μια πλευρα δεν ειναι απαραιτητο να δουλευει και απο την αναποδη.Αυτος ειναι και ενας απ τους λογους που μου δυσκολευομαι-και συχνα ουτε καν μπορω-να δοσω συμβουλες σε γυναικες για θεματα ελξης.

quote:
Δηλαδή κατά την άποψή σου, αν κάποιος αδυνατεί να βρει τον "ανθρωπό" του σημαίνει ότι το λάθος είναι δικό του. Ότι είναι κλειστόμυαλος, άπειρος και ασυνταγογράφητος. Να με συγχωρείς, φίλε μου, αλλά εκπέμπουμε σε άλλα μήκη κύματος. Απλά επαναλαμβάνω, η ανθρώπινη συμβίωση ως επιθυμία δεν είναι μάχη, είναι εσωτερική απαίτηση. Δεν έχει ούτε στρατηγικές, ούτε τακτικές, ούτε ελιγμούς κατά τη γνώμη μου. Έχει διάθεση συμμετοχής, συνεννόησης και αμοιβαίου ψυχισμού.

quote:
Μια σημειωση:Οι "αληθινα ερωτευμενοι" ειναι αλλη κατασταση και εχει αλλους κανονες-Αν το "αληθινα" ισχυει

Ρε παιδι μου, με το "ετερον ημισυ" σου μπορεις να εισαι πιο χαλαρος, αν πραγματικα ειναι η γυναικα της ζωης σου θα σε αποδεκτει και με το χειροτερο εαυτο σου.Αυτο απανταει και στον Κοστακι.

quote:
πιστεύω ότι δεν εννοεί ότι θηρεύει, κατ'ουσίαν ούτε ότι "κυνός ηγείται", απλά ότι έχει ένα ψυχολογικό προβάδισμα ως προς την ασφάλεια που νιώθει για να διεκδικήσει. Όχι για να καμακώσει, όχι για να "ρίξει"...

Σωστοοος

quote:
Αυτά προς το παρόν, αν και νομίζω ότι το θέμα εξετράπη υπό του αρχικού του σκοπού.

Αμαν... Μυθος και Θρησκεια το καναμε!
Αλλα προσεξες ποιο ειναι το αποτελεσμα?Τα θεματα ποτε δεν πεθαινουν... και αποκτας γνωσεις για καθε λογης ασχετο θεμα!(τι χρωμα ταπετσαριας ταιριαζει σε μια κουζινα με ροζ πλακακια, πώς εξηγειται φιλοσοφικα η τερηδονα κλπ κλπ).Εχει και ενα καλο δηλαδη...
Και τουλαχιστον εμεις "ξεφυγαμε" μεσα σε λογικα πλαισια

Anyway, εγω απο σημερα φευγω απο αθηνα οποτε ΑΝ θα γραφω θα γραφω οταν θα βρισκω υπολογιστη με ιντερνετ.Μεχρι τοτε. Καλη συνεχεια!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/07/2008 16:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 11:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To na krineis kapoion apo tin e3wteriki emfanisi eine ena terastio lathos. H e3wteriki eikona den kathreftizei tin eikona tis yixis.

Eine veveo oti an exeis mia kali e3wteriki emfanisi mporeis na kerdiseis polla. Akomi perissotera an frontizeis na tin ftiaxneis k na niazese giautin.

Oloi mas thelume na deixnume mia kali eikona, na deixnume omorfoi, na ntinomaste wrea k telospanton na travame maties..
Ma den simvenei pantote auto..
Nai, san proti eikona, an eimaste entiposiakoi mporoume na magnitisoume auto p thelume alla sti sinexia xreiazete megalos agonas gia na kratisume autin tin entiposiaki eikona..

H omorfia krivete mesa sta matia (ta matia eine o kathreftis tis yixis).. Auti i omorfia eine i simantikoteri kai auti eine poy dinei ton pragmatiko mas eauto. Autoi eine pou mas kanei akoma pio omorfous kai dinei a3ia kai stin e3wteriki emfanisi.

Gnorisa atoma p me tn proti entiposi den m aresan giati apla den itan "omorfoi". Sigkekrimena me kapio poli kontino m prosopo. Stin arxi eixa pei pos itan poli asximos, stin poria omos oso ton gnoriza evlepa posi agnotita krivi i yixi t k mera me ti mera evlepa auto to atomo na allazei morfi kai na ginete enas agkelos. Mexri simera, p tora tn katatasso mesa stous "wreous andres" eno kapoioi alloi otan tn dun lene pos den eine omorfos..Kai auto simvenei giati den ton gnorisan.

Giauto to na exeis ena kalo ama3i, ena wreo spiti, mia kali dulia, oreo ntisimo den se kanei omorfo atomo eswterika ma an exeis kali kardia kai eise "anthropos" pragmatikos tote ginese akoma pio omorfoteros kai stin e3wteriki emfanisi. kai auti ine i alithini omorfia k oxi auti pou se anadikniei koinonika!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy