ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΣΟΥ ΗΡΘΕ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci
Ξανα ανοιγω την συζητηση με θεμα Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΙΗΝΟΙ...


Αμαλια ψαξε λιγο καλυτερα μου θυμιζεις παλιες καλες εποχες (ΚΕΛΣΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ)


Και που ξερω οτι εσυ δεν εισαι ο Κελσος???!

pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci
Αμαλια περιμενω απαντησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci
Καλημερα σας.

Παρακολουθω εδω και καιρο το forum σας αλλα δεν ειχα χρονο να γραψω,τωρα βρηκα χρονο και γραφτηκα αλλα δεν θα μπορω να απανταω καθημερινα,ζητω την κατανοηση σας για την αργοπορεια που πιθανον θα δειξω.

Θα ηθελα την αποψη σας σε ενα θεμα.

Πιστευετε οτι ο Χριστος εχει επισκευτει αλλους πλανητες????
Εγω ειμαι σιγουρος οτι εχει παει.
Σε αυτο που ακομη δεν εχω κατασταλαξει ειναι αν εχει σταυρωθει σε ολους τους πλανητες!

Τοποθετουμαι

Ας υποθεσουμε οτι βρησκετε σε πλανητη με πλασματα που ζουν κατω απο το νερο με μορφη χταποδιου,
πως στην ευχη θα τον σταυρωσουνε??? Σε ζαντα ποδηλατου?
Σε αυτη την περιπτωση μαλλον πεθανε απο παραγουλιασμα.
Και καλα εμεις κανουμε τον σταυρο μας αυτοι τι θα κανουν????

Θα ηθελα να μην παρεξηγηθει η αποψη μου

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ


Ευχαριστω εκ των προτερων για την τοποθετηση σας στο θεμα


satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
213 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 02:49:28
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Θα ηθελα την αποψη σας σε ενα θεμα.

Πιστευετε οτι ο Χριστος εχει επισκευτει αλλους πλανητες????
Εγω ειμαι σιγουρος οτι εχει παει.
Σε αυτο που ακομη δεν εχω κατασταλαξει ειναι αν εχει σταυρωθει σε ολους τους πλανητες!


--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε μου είσαι σίγουρος λοιπόν οτι εχει πάει. Έστω. Είσαι σίγουρος και με ποια μορφή έχει πάει; Να σου απαντήσω για τη σταυρωση απο την σκοπιά ενος Χριστιανού, αν και δεν είμαι και δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα να απαντώ εκ μέρους ενός. Δεν υποτίθεται οτι ο Χριστός σταυρώθηκε για όλους; Αυτο σημαίνει οτι δεν θα έπρεπε να σταυρωθεί και σε άλλους πλανήτες ντε και καλά. Ας επανέρθω τωρα να σου απαντησω ως ο εαυτός μου:

Πλάκα έχεις κι εσύ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τοποθετουμαι

Ας υποθεσουμε οτι βρησκετε σε πλανητη με πλασματα που ζουν κατω απο το νερο με μορφη χταποδιου,
πως στην ευχη θα τον σταυρωσουνε??? Σε ζαντα ποδηλατου?
Σε αυτη την περιπτωση μαλλον πεθανε απο παραγουλιασμα.
Και καλα εμεις κανουμε τον σταυρο μας αυτοι τι θα κανουν????
--------------------------------------------------------------------------------


Ε να σταυρωθεί ο Χριστός για τα κθουλοειδή καλαμαροχάποδα; Εγραψες.

Μπορεί και αυτός να πήρε μορφή καλαμαροχταποδου, οπότε τον χτυπούσαν στα βραχια. {χουμορ κανω, μην παρεξηγείστε)

Το παραγούλιασμα τι είναι;

Τα καλαμαροχτάποδα αντι για το σταυρό τους αυτοχτυπιουνται στα βραχια εις ενθύμιση του μαρτυρικού θάνατου στα κασάβραχα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ηθελα να μην παρεξηγηθει η αποψη μου
--------------------------------------------------------------------------------


Οχι βρε, εμεις σ αγαπαμε.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

--------------------------------------------------------------------------------


Ελπίζω εγώ να μην είμαι εγκάθετος η κιτρινιστής στην αντίληψή σου, φίλε διαγαλαξιακέ κομήτα!

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 03:10:53
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου είσαι σίγουρος λοιπόν οτι εχει πάει. Έστω. Είσαι σίγουρος και με ποια μορφή έχει πάει; Να σου απαντήσω για τη σταυρωση απο την σκοπιά ενος Χριστιανού, αν και δεν είμαι και δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα να απαντώ εκ μέρους ενός. Δεν υποτίθεται οτι ο Χριστός σταυρώθηκε για όλους; Αυτο σημαίνει οτι δεν θα έπρεπε να σταυρωθεί και σε άλλους πλανήτες ντε και καλά. Ας επανέρθω τωρα να σου απαντησω ως ο εαυτός μου:

--------------------------------------------------------------------------------

Και γιατι να σταυρωθηκε μονο εδω??!!

Λογικο ειναι να επισκευτηκε αλλους πλανητες με την μορφη των εκει πλασματων για τους μεταδοση το μηνυμα.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Ε να σταυρωθεί ο Χριστός για τα κθουλοειδή καλαμαροχάποδα; Εγραψες.
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατι αυτα δεν εχουν ψυχη????


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεί και αυτός να πήρε μορφή καλαμαροχταποδου, οπότε τον χτυπούσαν στα βραχια. {χουμορ κανω, μην παρεξηγείστε)
--------------------------------------------------------------------------------


Και βεβαια πηρε την μορφη τους φανταζεσαι να πηγαινε χωρις πλοκαμια???

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το παραγούλιασμα τι είναι;
--------------------------------------------------------------------------------


Δεν ξερεις?? Μεθοδος μαλακοματος του χταποδιου.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα καλαμαροχτάποδα αντι για το σταυρό τους αυτοχτυπιουνται στα βραχια εις ενθύμιση του μαρτυρικού θάνατου στα κασάβραχα.

--------------------------------------------------------------------------------


Και αυτο σωστο!!

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ελπίζω εγώ να μην είμαι εγκάθετος η κιτρινιστής στην αντίληψή σου,

--------------------------------------------------------------------------------


Και βεβαια οχι


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
φίλε διαγαλαξιακέ κομήτα!

--------------------------------------------------------------------------------


Γιατι κομητης???...


satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
213 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 03:45:04
--------------------------------------------------------------------------------
Χεχεεε!!

Δεν ξέρω ποιος είσαι, αλλά σε πάω!

Το κομήτης κρίνεται από το μέλλον.. Αν σε μπανάρουν εντός δυο ημερών η αν σταματήσεις να γράφεις εντός 5, τότε θα είσαι κομητάκος...

Μακάρι να μην γίνει τίποτα από τα δύο!

Απλά το γεγονός που μπήκες έτσι φουριόζος, ακολουθεί το συνήθες pattern των κομητών.

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

Agnostic
Πλήρες Μέλος

Greece
1474 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 04:04:02
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ας υποθεσουμε οτι βρησκετε σε πλανητη με πλασματα που ζουν κατω απο το νερο με μορφη χταποδιου,
πως στην ευχη θα τον σταυρωσουνε??? Σε ζαντα ποδηλατου?
Σε αυτη την περιπτωση μαλλον πεθανε απο παραγουλιασμα.
Και καλα εμεις κανουμε τον σταυρο μας αυτοι τι θα κανουν????

--------------------------------------------------------------------------------


Μπουρμπουλήθρες!


Lost in Necropolis

La ville de la mort

XD
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
484 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 07:33:55
--------------------------------------------------------------------------------
Αν υποθέσουμε πως σε κάποιον άλλο ή άλλους πλανήτες κάποιων μακρινών κόσμων υπάρχουν έλλογα πλάσματα και αν θεωρήσουμε πιθανό πως υπάρχει Θεός (για τις ανάγκες του φιλοσοφικού μας πονήματος ας υποθέσουμε πως είναι ο «Χριστιανικός Θεός») και εξίσου πιθανό πως ενδιαφέρεται για τα πλάσματα που ενοικούν στο Σύμπαν τότε ενδεχομένως (γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος) να έχει προβεί είτε σε μια εξ’ αποκαλύψεως αυτό-φανέρωση του είτε τα ίδια τα όντα παρατηρώντας τον κόσμο και θέτοντας Κοσμολογικά ερωτήματα (προβληματισμούς) να έχουν οδηγηθεί σε μια εκ φύσεως (και παρατηρήσεως) τελολογική αποδοχή της υπάρξεως Του -πράγμα όχι πάντως απαραίτητο διότι ο Πολιτισμός αυτός έχει και το δικαίωμα της αθεΐας, ή λόγο της φύσης του να μην τον απασχολούν μεταφυσικοί προβληματισμοί ή μπορεί εντέλει να έχει επιτύχει την ανάπτυξη ενός Κοσμολογικού μοντέλου διαφορετικού από το δικό μας όπου απαντά σε όλα τα επιστημονικά ερωτήματα της Δημιουργίας οπότε η ύπαρξη του Θεού είτε να κατανοείται διαφορετικά ή να μην είναι καν απαραίτητη.

Στην περίπτωση της αυτό-φανέρωσης, αν υποθέσουμε πως κρίνεται απαραίτητη, ο τρόπος και η μεθοδολογία (η Κηρυγματική προσέγγιση δηλαδή) μπορώ να υποθέσω πως θα είναι ανάλογη της πραγματικότητας που βιώνει αυτός ο μακρινός εξωγήινος κόσμος οπότε η επανάληψη της Σταύρωσης ή των βιβλικών γεγονότων δεν είναι επιβεβλημένη.

Βέβαια όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο καθώς οι ανθρώπινες θρησκείες ή «αποκαλύψεις» (ο καθένας ας τις πει όπως αγαπά) σπάνια περιλαμβάνουν νύξεις σχετικά με την πιθανότητα εξωγήινης ζωής –αν κάποτε βρεθεί κάθε μια εκ των θρησκειών πάντως αν δεν καταρρεύσει θα σπεύσει να αποδώσει την ύπαρξη αυτών των έλλογων πλασμάτων πάντα με βάση αρχικά την μορφή τους, την θέση τους προς τον άνθρωπο και τις παραδεδομένες πολιτισμικές του αξίες στον Θεό ή στους Δαίμονες (αν προβλέπει την ύπαρξη τέτοιων έκαστη Θρησκεία) σε ένα δεύτερο πλάνο και εφ’ όσων επιτευχθεί επικοινωνία και ανταλλαγή ιδεών με τα πλάσματα αυτά θα επέλθει «θρησκευτικός συγκρητισμός» στα πλαίσια ενός ευρύτερου «πολιτισμικού συγκρητισμού» που ενδεχομένως ακολουθήσει το πολιτισμικό-σοκ των πρώτων αμήχανων στιγμών.

Το θέμα μπορεί να έχει «ελαφρύ τίτλο» όμως χωρά τεράστια συζήτηση και προβληματισμό και εδώ δεν «φώτισα» ή μήπως «συσκότισα» τα πράγματα παρά ελάχιστα και οπωσδήποτε εντελώς αποσπασματικά.

Αυτά!


Υ.Γ.
Στην ανάλυση αυτή ακολουθώ την παραδοχή πως αν υπάρχει Θεός τότε είναι ένας και μοναδικός εις το σύμπαν– τούτη η ad hoc παραδοχή αν και είναι συνεπής προς το δόγμα των Μονοθεϊστικών θρησκειών (που μας είναι τόσο οικίες) εντούτοις δεν σημαίνει πως πρέπει και να ισχύει.

Edited by - XD on 06/08/2007 07:49:45

KERRY KING
Μέλος 3ης Βαθμίδας


597 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 09:33:59
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, όταν διάβασα το πρώτο ποστ το πήρα για θέμα τύπου "βζιν-βζουν". ΄Εκανα λάθος όμως, είναι και γαμώ τα θέματα !!!

Ποτέ δεν μου πέρασε από το νου αυτή η σκέψη...

Βέβαια έχω την εντύπωση πως η χριστιανική πίστη δεν παραδέχεται ζωές σε άλλους πλανήτες.

Καλώς ήρθες φίλε ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΕ

Edited by - KERRY KING on 06/08/2007 09:35:21

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1754 Μηνύματα Απεστάλη: 06/08/2007, 11:55:51
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΕ για να μπούμε σε τέτοιες σκέψεις θα πρέπει να υποθέσουμε
Ότι ο χριστιανισμός είναι διασυμπαντικη θρησκεία το πιθανότερο είναι ότι σε
Άλλους πλανήτες που θα έχουν αναπτύξει πολιτισμό θα έχουν και δικες τους θρησκείες η ακόμα και να είναι άθεοι οπότε δεν πρόκειται να μπούμε σε
Τέτοιες σκέψεις.
Τέτοιου είδους ερώτημα θα μπορούσε να απασχολήσει κάποιον χριστιανό καθώς
Θα τιθονταν σε αμφισβήτηση τα πιστεύω του προσωπικά είμαι αθρήσκος και θεωρώ
Ότι σε κάθε πλανήτη το πιθανότερο θα ήταν να συναντάμε και διαφορετικές θρησκείες .

kondoras
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα Απεστάλη: 07/08/2007, 00:52:48
--------------------------------------------------------------------------------
Καλά, ας βρούμε πρώτα απόδειξη εξωγήινης ζωής και βλέπουμε αν πέρασε από εκεί ο Χριστός ή όχι.
Σύμφωνα με την χριστιανική πίστη (απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) δεν υπάρχει ζωή πουθενά αλλού εκτός από την γη. Όμως: Άραγε αυτή η παραδοχή αποτελεί βασικό στοιχείο του χριστιανισμού ή απλή εικασία των εκπροσώπων της θρησκείας στην γη; Μάλλον το δεύτερο. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως το ότι δεν αναφέρεται σε κανένα από τα γραπτά της Βίβλου η ύπαρξη εξωγήινης ζωής, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο Θεός (όπως τον αντιλαμβάνονται οι χριστιανοί) δεν έπλασε άλλη μορφή ζωής και κάπου αλλού.
Μπορούμε κάλλιστα να υποθέσουμε ότι ο Θεός δεν είχε κανένα λόγο να μας δώσει λογαριασμό για το αν έχει φτιάξει άλλους κόσμους. Σε εμάς (σύμφωνα με τις θρησκείες) έδωσε σαφείς οδηγίες-κατευθύνσεις (άλλοι τα ονόμασαν εντολές) για τις σκέψεις και τις πράξεις μας έτσι, ώστε να κριθούμε είτε εφάπαξ (ιουδαϊσμός, χριστιανισμός, ισλαμ), είτε σε πολλές άτοκες δόσεις (ανατολικές θρησκείες).
Τί είδους οδηγίες έδωσε στους άλλους δεν αφορά σε μας και προφανώς δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί, όπως ακριβώς δεν μας απασχολεί ποιό είναι το πνευματικό μέλλον του καλαμαροχτάποδου, όταν τελειώνει η ζωή του στα βράχια της Πειραϊκής.

XD, υποκλίνομαι! Φοβερά συμπιεσμένη απάντηση! (που είναι το emoticon με το χειροκρότημα;)

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
213 Μηνύματα Απεστάλη: 07/08/2007, 01:09:12
--------------------------------------------------------------------------------
Καταφέραμε να λάβουμε σήμα προερχόμενο από τον πλανήτα Καλμαρ!
Μας μεταφέρουν τις εξής πληροφορίες.

Ο Χριστός είχε την παρακάτω μορφή πριν τον χτυπήσουν στα βράχια:

Τον ερχομό του είχαν προφητέψει στην έρημο μεγάλοι χταποδοπροφήτες:

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

XD
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
484 Μηνύματα Απεστάλη: 07/08/2007, 11:53:42
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

[..]
XD, υποκλίνομαι! Φοβερά συμπιεσμένη απάντηση! (που είναι το emoticon με το χειροκρότημα;)

--------------------------------------------------------------------------------


Kondoras, σε ευχαριστώ πολύ

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα Απεστάλη: 07/08/2007, 13:40:26
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστευετε οτι ο Χριστος εχει επισκευτει αλλους πλανητες????
Εγω ειμαι σιγουρος οτι εχει παει.
Σε αυτο που ακομη δεν εχω κατασταλαξει ειναι αν εχει σταυρωθει σε ολους τους πλανητες!
--------------------------------------------------------------------------------


Έχει πάει όχι όμως ακόμα σε όλους, υπάρχουν πολλοί πλανήτες ακόμα στους οποίους έχει σειρά προτεραιότητας για να πάει
Πάει υπο την μορφή των εξωγήινων πλασμάτων που κατοικείται ο πλανήτης, άν ας πούμε κατοικείται απο βαμπίρ θα πάει με την μορφή βαμπίρ σάν θεοβαμπίρ (αντί θεάνθρωπος που ήρθε στην γή)


Αεί ο Θεός γεωμετρεί

ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα Απεστάλη: 09/08/2007, 21:31:15
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπερα σας συγνωμη για την καθηστερηση να σας απαντησω.

Κατα αρχην λυπαμε γιατι περιμενα απο ατομα τα οποια ειχαν συζητησει σοβαρα θεματα του τυπου 12κλωνο dna,ψυχικοι βρυκολακες,το κοριτσακι με τα γυαλινα ματια και γενικα τετοια σοβαρα θεματα να μην εκαναν πλακα με το θεμα που εθεσα.

Θα το εκλαβω ως μια προσπαθεια αναλαφρης νοτας στο καυσωνα του καλοκαιριου,ευελπιστω οτι αυτη η αναλαφρη νοτα τελειωσε.

Το θεμα παντα το θετουμε υπο την βαση οτι ο Ιαχβε ειναι ο μονος θεος.
Υπο αυτη την βαση ο Χριστος ειναι υποχρεομενος να επισκευθει ολους τους πλανητες με ενλογη ζωη.

Για το μελος που εγραψε για τον πλανητη με τους βρυκολακες θα επρεπε να γνωριζει οτι συμφωνα με την χριστιανικη θρησκεια δεν υφιστατε δημιουργια ζωης απο τον Θεο με τετοια χαρακτηριστικα,αν θελει το εν λογο ατομο να κανει πλακα να παει σε κανενα αλλο θεμα.

Θα δεχομουν να μου ελεγε οτι πηγε στον πλανητη με τα πλασματα που κανουν ΒΖΙΙΙΝ-ΒΖΟΥΝ και ΠΛΛΛΠΛ τετοια πλασματα μπορει να υπαρχουν,
(μην ξεχναμε την ιστορια που γραφτηκε πριν λιγο καιρο στο ESOTERICA
απο τον βιασθεντα Γιαννη) αλλα με τιποτα δεν μπορει να υφιστατε πλανητης με βρυκολακες.

Γιατι οι βρυκολακες ειναι γνωστο οτι ειναι καταραμενες ψυχες ανθρωπων.

Θα παρακαλεσω τους συμετεχοντες να κρατησουν την ιδια σοβαροτητα που εχουν κρατησει σε αναλογα θεματα.

Θα ηθελα bob_cat να μου πεις με ποιο σκοπο πιστευεις ο Θεος βαζει σειρά προτεραιότητας??

Π.χ. βλεπει σε ποιο επιπεδο εχουν φθασει και επεμβαινει αναλογα?
Εχει επιλεξει με βαση ποιο λαο θεωρει πιο ωραιο απο τους αλλους?

Πιστευετε οτι υπαρχουν διαγαλαξιακοι προσυλιτιστες???

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
213 Μηνύματα Απεστάλη: 09/08/2007, 22:27:17
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Κατα αρχην λυπαμε γιατι περιμενα απο ατομα τα οποια ειχαν συζητησει σοβαρα θεματα του τυπου 12κλωνο dna,ψυχικοι βρυκολακες,το κοριτσακι με τα γυαλινα ματια και γενικα τετοια σοβαρα θεματα να μην εκαναν πλακα με το θεμα που εθεσα.


--------------------------------------------------------------------------------

Μπουαχαχαχαχααααααααααα!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Θα το εκλαβω ως μια προσπαθεια αναλαφρης νοτας στο καυσωνα του καλοκαιριου,ευελπιστω οτι αυτη η αναλαφρη νοτα τελειωσε.
--------------------------------------------------------------------------------


Εχουμε ακόμα δρόμο μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το θεμα παντα το θετουμε υπο την βαση οτι ο Ιαχβε ειναι ο μονος θεος.
Υπο αυτη την βαση ο Χριστος ειναι υποχρεομενος να επισκευθει ολους τους πλανητες με ενλογη ζωη.
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί;;; Ποιος τον υποχρεώνει;;;


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για το μελος που εγραψε για τον πλανητη με τους βρυκολακες θα επρεπε να γνωριζει οτι συμφωνα με την χριστιανικη θρησκεια δεν υφιστατε δημιουργια ζωης απο τον Θεο με τετοια χαρακτηριστικα,αν θελει το εν λογο ατομο να κανει πλακα να παει σε κανενα αλλο θεμα.
--------------------------------------------------------------------------------


Ενώ χταποδοκαλαμάρια εύκολα!!!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Θα δεχομουν να μου ελεγε οτι πηγε στον πλανητη με τα πλασματα που κανουν ΒΖΙΙΙΝ-ΒΖΟΥΝ και ΠΛΛΛΠΛ τετοια πλασματα μπορει να υπαρχουν,
(μην ξεχναμε την ιστορια που γραφτηκε πριν λιγο καιρο στο ESOTERICA
απο τον βιασθεντα Γιαννη) αλλα με τιποτα δεν μπορει να υφιστατε πλανητης με βρυκολακες.
--------------------------------------------------------------------------------

Ναι ρε τον καημένο τον Γιάννη... Εχει κανείς νέα του το τελευταίο καιρό;;

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστευετε οτι υπαρχουν διαγαλαξιακοι προσυλιτιστες???

--------------------------------------------------------------------------------


Ναι, φοράν κουστουμάκια και άσπρα πουκάμισα και σταματούν τα καλαμαροχτάποδα στις εισόδους του υποθαλάσσιου μετρό του πλανήτη Κάλμαρ!!

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/

ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα Απεστάλη: 10/08/2007, 09:45:54
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μπουαχαχαχαχααααααααααα!
--------------------------------------------------------------------------------


Σου φανηκε κατι αστειο σατυρε νομιζεις οτι σατυριζω το esoterica?
To υψιστο forum να μην πω παγκοσμιος και φανω υπερβολικος. Θα πω το υψιστο forum πανευρωπαικος.

Τωρα που το ξανα σκεφτομαι ας φανω υπερβολικος.

Ειναι το υψιστο forum των 5 ηπειρων (6 αν υπολογισουμε την ανταρκτικη) των 7 θαλασσων της εσωγης.

Ακους εκει να γελας με τα σοβαρα θεματα,με τα θεματα που απασχολησαν χιλιαδες τι χιλιαδες ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ αναγνωστες παγκοσμιος.

Μονο τον μηνα ιουνιο ειχε τριαντα κατι χιλιαδες επισκεψεις.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εχουμε ακόμα δρόμο μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι...
--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδη μεγαλε με απειλεις??????????????????????????

Λες να μην ξερω ποτε τελειωνει το καλοκαιρι??????
Με περνας για χαζο????????


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί;;; Ποιος τον υποχρεώνει;;;
--------------------------------------------------------------------------------


Τι θα πει ποιος τον υποχρεώνει?????????
Οι παπαδες!!!!!!
Χαζοι ειναι να υπαρξει ανταγωνιστικο μαγαζι????????


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ενώ χταποδοκαλαμάρια εύκολα!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Και βεβαια ειναι ευκολο και χταποδια εχουμε και καλαμαρια,εχεις δει πολλους βρυκολακες εσυ????


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Ναι ρε τον καημένο τον Γιάννη... Εχει κανείς νέα του το τελευταίο καιρό;;
--------------------------------------------------------------------------------


Πιθανον να τον εχουν απαγαγει και νατον βιαζουνε οι εξωγηινοι που κανουν ΦΣΙΝ-ΜΠΟΥΝ.
(τελικα αυτο το παιδι δεν πρεπει να πηγαινει στην υπαιθρο για εξερευνηση των UFO αλλα για το sex
μηπως να τον προτεινουμε για να μπει στο βιβλιο γκινες ως ο ανθρωπος με πολλαπλη επαφη με ατομα αλλου πλανητη???)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι, φοράν κουστουμάκια και άσπρα πουκάμισα και σταματούν τα καλαμαροχτάποδα στις εισόδους του υποθαλάσσιου μετρό του πλανήτη Κάλμαρ!!
--------------------------------------------------------------------------------


1. Τα κοστουμακια τι χρωμα ειναι??
2. Το μετρο ειναι εργο δημοσιου η ιδιωτικο???
3. Το υποθαλάσσιο μετρό ειναι και υπογειο???
4. Ειναι και αυτοι καλαμαροχτάποδα ?????
5. Και αν δεν ειναι απο ποιο πλανητη ειναι???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 17:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Γιατι να "ξανα ανοιξει" αυτο το θεμα? Γιατι να "ξανα περασουμε" απο την ιδια "φασαρια" να ξανα ασχοληθουμε????

Παντως, δεν το βρισκω και τοσο διασκεδαστικο !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 19:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Χμμμ. Αντε πάλι αυτή η ερώτηση!!! Λοιπόν μεταξύ σοβαρού και αστείου για να δεχτούμε ότι ο Χριστός επισκέπτεται και άλλους πλανήτες, πρέπει να δεχτούμε σαν βάση και άλλες παραμέτρους. Στη Γη ο Χριστός ήρθε για να μας λυτρώσει από το προπατορικό αμάρτημα, οι άνθρωποι εκδιώχτηκαν από τον παράδεισο, όλα τα πλάσματα που επισκέπτεται έχουν κάνει και εκείνα κάποιο αντίστοιχο αμάρτημα και δεν βρίσκονται στον παράδεισο και πάει να τους λυτρώσει!!!Μα όλα τόσο αντιδραστικά πιά; κανένα πλάσμα δεν τον ακούει τον Θεό και κάνουν όλα το δικό τους; Με λίγα λόγια "η στραβός είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζουμε". Μήπως το θέμα αν δεν κλειδωθεί να πήγαινε στο "μεταξύ τυριού και αχλαδιού" αν μη τι άλλο έχει humor.
Όσο για τα καλαμαροχτάποδα εγώ διαφωνώ στο να λυτρωθούν!! Τι μεζέ θα έχουμε μετά με ουζάκι;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 20:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν βλεπω και πολυ χιουμορ στο θεμα! Πρωτοτυπια ισως... αλλα καθολου λογικη! και δεν μπορω να καταλαβω ακομα τον λογο της επανενεργοποιησης του!

Και υστερα... τι σχεση εχει και το μελος Κελσος απο την στιγμη που αποχωρησε??? Δηλαδη, θα επρεπε, για καθε μελος που συμμετειχε παλιοτερα, να ξαναεπαναφερουμε ολα εκεινα τα θεματα, που ανοιχτηκαν πριν μια 3ετια-4ετια... επειδη καποιες θεματικες ενοτητες (ομοιες με εκεινες), ξανα εμφανιζονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 22:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Όταν τα ίδια ερωτήματα βασανίζουν τον άνθρωπο από την στιγμή της δημιουργίας και συνεχίζουν να μένουν αναπάντητα, ίδια θέματα θα εμφανίζονται με άλλους τίτλους, άλλα με λόγο ορθό και φιλοσοφημένο και άλλα δυστυχώς με ανάλαφρη γραφή που δεν ξέρει κανείς αν πρέπει να τα πάρει στα σοβαρά η όχι, οι ανησυχίες όμως είναι κοινές όπως και αν διατυπώνονται.Δημιουργία-Ανθρωπος-Θρησκείες-Σύμπαν έννοιες αλληλοσυγκρουόμενες αλλά και ενωμένες μεταξύ τους.Δεν γνωρίζω τι είχε συμβεί παλιά και ποιοί ήταν οι λόγοι αποχώρησης παλαιών μελών(είναι δικό τους προσωπικό θέμα), διαβάζω όμως και παλιά θέματα με το ίδιο ενδιαφέρον που διαβάζω και τα καινούργια όλα μέσα τους κρύβουν απαντήσεις.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 13:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος
Και δεν μου λες ρε αδελφέ. Αν ο Χριστός έχει πάει σε άλλους πλανήτες, αν ήταν παντρεμένος, αν ήταν γκέι, αν ήταν χίπις, αν ήταν έλληνας ή αν ήταν αιθίοπας, αν υπήρξε ή δεν υπήρξε και το μάθεις τελικά τι θα αλλάξει στην ζωή σου; Δηλαδή αυτό είναι το υπαρξιακό σου πρόβλημα; Ασχολήσου με την ουσία της διδασκαλίας της όποιας διδασκαλίας, προσπάθησε να κάνεις καλύτερο τον ευατόν σου προσδιόρισε τον στόχο σου και όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία πίστεψέ με... Έχασα πολύτιμο χρόνο απο την ζωή μου να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα και τώρα τρέχω να προλάβω την ουσία πριν είναι αργά...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 15:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Σωστος ο φίλος Απέριττος... Τρεξτε να προλάβετε παιδιά να ζήσετε... Αφήστε τις θεωρίες και περάστε στην πράξη, γιατί μετά μπορεί να το μετανιώσετε βλέποντας ποσο μικρή είναι η ζωή και το ποτάμι των ευκαιριών να έχει φύγει χωρίς γυρισμό...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 19:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
"ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΣΟΥ ΗΡΘΕ"
διαισθάνομαι ότι αυτή είναι μια πολύ καλή επιλογή τίτλου για το θέμα που άνοιξες pci!

Αλήθεια, ποιος ο λόγος που σε κάνει να ξανανοίξεις το θέμα, μεταφέροντας αυτούσια τα μηνύματα και χωρίς καμιά τοποθέτηση-διαφοροποίηση, ενώ είναι φανερό ότι το θέμα Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΙΗΝΟΙ... ήταν παραπλανητικό;

Επίσης, εφόσον ρωτάς κάπως επιτακτικά:

quote:
Και που ξερω οτι εσυ δεν εισαι ο Κελσος???!

να σε ρωτήσω κι εγώ:
Γιατί με ρωτάς αν είμαι ο Κέλσος;
Σύμφωνα με τη λογική πρώτα απ’ όλα θα έπρεπε να σκεφτείς ότι εφόσον τόσα χρόνια γράφω ως Amalia, προφανώς είμαι μια γυναίκα και με λένε Αμαλία. Και κατά δεύτερο λόγο και βασικότερο, η εμπιστοσύνη απέναντι στον άλλον άνθρωπο (που αποτελεί μια σημαντική εσωτερική, φιλοσοφική και ανθρωπιστική ποιότητα) θα έπρεπε να σε οδηγήσει να σκεφτείς ότι είμαι αυτή που γράφω ότι είμαι.

Σκέψου να σε ρωτούσα εγώ
"και που ξέρω ότι δεν είσαι ο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ???"
Πολλά πράγματα δεν είναι άτοπα από μόνα τους;
Τι λες εσύ;
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.

Το θέμα αυτό θα παραμείνει για την ώρα ενεργό και σ’ αυτήν την κατηγορία, καθώς έχει οπωσδήποτε μία παραξενιά…



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 00:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci
Και δεν μου λες ρε αδελφέ. Απέριττος

Να σου πω

Αν ο Χριστός έχει πάει σε άλλους πλανήτες, αν ήταν παντρεμένος, αν ήταν γκέι, αν ήταν χίπις, αν ήταν έλληνας ή αν ήταν αιθίοπας, αν υπήρξε ή δεν υπήρξε και το μάθεις τελικά τι θα αλλάξει στην ζωή σου;Απέριττος

Εαν αυτα ειναι αληθεια τοτε γιατι μαςτα κρυβουνε??Εσενα τι θα αλλξει απο την ζωη σου??Δεν θα αλλαξεικατι??

Δηλαδή αυτό είναι το υπαρξιακό σου πρόβλημα; Απέριττος

Και αυτο.Τι με περασες κανενα εγωιστη??Να κοιταω την παρτη μου?


Ασχολήσου με την ουσία της διδασκαλίας της όποιας διδασκαλίας,
Απο υην στιγμη που ολα αυτα περιπλεκονται στην διδασκαλια δεν θα πρεπει να σσχοληθω με αυτα??Θελει πολυ μυαλο??

προσπάθησε να κάνεις καλύτερο τον ευατόν σου προσδιόρισε τον στόχο σου και όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σημασία πίστεψέ με Απέριττος

Εσυ που το ξερεις?? Στα ειπε ο Χριστος αυτα??Και αν ειναι ετσι γιατι εχουμε χωριστει σε δογματα??

... Έχασα πολύτιμο χρόνο απο την ζωή μου να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα και τώρα τρέχω να προλάβω την ουσία πριν είναι αργά...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ" Απέριττος

Δικο σου προβλημα ελπιζω να προλαβεις.


"ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΣΟΥ ΗΡΘΕ"
διαισθάνομαι ότι αυτή είναι μια πολύ καλή επιλογή τίτλου για το θέμα που άνοιξες pci!

Το να το εγκρινεις εσυ ειναι μεγαλη τιμη!Τι οσκαρ και βλακειες ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!

Αλήθεια, ποιος ο λόγος που σε κάνει να ξανανοίξεις το θέμα, μεταφέροντας αυτούσια τα μηνύματα και χωρίς καμιά τοποθέτηση-διαφοροποίηση, ενώ είναι φανερό ότι το θέμα Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΙΗΝΟΙ... ήταν παραπλανητικό;

Παραπλανητικο γιατι?Σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις οτι υπαρχουν ατομα με διαγαλαξιακες ανυσηχιες??

Επίσης, εφόσον ρωτάς κάπως επιτακτικά:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Και που ξερω οτι εσυ δεν εισαι ο Κελσος???!
--------------------------------------------------------------------------------

Επιτακτικα εγω?


να σε ρωτήσω κι εγώ:

Βεβαιως

Γιατί με ρωτάς αν είμαι ο Κέλσος;

Γιατι μου θυμιζεις τον κελσο!

Σύμφωνα με τη λογική πρώτα απ’ όλα θα έπρεπε να σκεφτείς ότι εφόσον τόσα χρόνια γράφω ως Amalia, προφανώς είμαι μια γυναίκα και με λένε Αμαλία.

Δεν ξερω αν το εχεις μαθει αλλα τα τελευταια χρονια γινονται και αλλαγες φυλου.Οποτε ολα ειναι πιθανα.Το επιασες το υπονοουμενο ετσι?!!
Δεν λεω οτι οντως εκανες αλλαγη φυλου αλλα ειναι μια περιπτωση προς εξεταση.

Και κατά δεύτερο λόγο και βασικότερο, η εμπιστοσύνη απέναντι στον άλλον άνθρωπο (που αποτελεί μια σημαντική εσωτερική, φιλοσοφική και ανθρωπιστική ποιότητα) θα έπρεπε να σε οδηγήσει να σκεφτείς ότι είμαι αυτή που γράφω ότι είμαι.

Αυτο το.... πως το γραφεις ισχυει για ολους?
Γιατι εσυ αυτοματος εκλεισες το θεμα και ειπες πως ειμαι καποιος αλλος.

Σκέψου να σε ρωτούσα εγώ
"και που ξέρω ότι δεν είσαι ο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ???"

Και ποιος σου ειπε οτι δεν ειμαι??
Αν ειχες ρωτησει θα σου απαντουσα ναι εγω ειμαι.
Βρε μηπως θελεις να σου ξανα κανω την ερωτηση? Μηπως εισαι οκελσος??


Πολλά πράγματα δεν είναι άτοπα από μόνα τους;
Τι λες εσύ;
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.

Εχει να κανει καθαρα με το πως σκεφτεται ο καθενας.


Το θέμα αυτό θα παραμείνει για την ώρα ενεργό και σ’ αυτήν την κατηγορία, καθώς έχει οπωσδήποτε μία παραξενιά…

Για οσο μενει ανοιχτο δεν γραφεις την αποψη σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jim213
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 02:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jim213
Πρέπει να υπάρχουν εβραίοι και σε άλους πλανήτες για να ισχυριστούμε κατι τετοιο..
Έλεος..
Αρκετά ηλίθιο για να παραμείνει συζητήσιμο θέμα. Μπράβο!

~Οι αναμάρτητοι βλέπουν το σύμπαν άσπρο~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 04:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
pci:
Και ποιος σου ειπε οτι δεν ειμαι??
Αν ειχες ρωτησει θα σου απαντουσα ναι εγω ειμαι.

Ώστε έχεις φτιάξει κι άλλο λογαριασμό ως ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ;
Μένω έκπληκτη... Και να σκεφτείς θα μπορούσε κανείς να πει, ότι τυχαία χρησιμοποίησα το παράδειγμα!
Και αλήθεια, γιατί το έκανες αφού μπορούσες από την αρχή να γράψεις ως pci;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 04:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Είδατε που κατηγορούσατε τον Γηγενή;;; Άλλος είναι ο Διαγαλαξιακός!!

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 05:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ας επιδείξουμε αυτοσυγκράτηση και διάκριση.
Όλα τελικά έχουν επιλέξει το δρόμο τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 11:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Αυτός ο δρόμος είναι:

1) της αλήθειας ;
2) της συναίνεσης ;
3) του εκβιασμού ;
4) της σιωπής ;
5) της συκοφάντησης ;

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 11:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
amalia,
αυτό είναι το πραγματικό σου όνομα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
allzzaro - Απεστάλη: 15/08/2007, 16:12:52
από το θέμα: Online βάνδαλοι και συκοφάντες

Στα συγκεκριμένα πόστ ομως αλλος φαίνεται να είναι ο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ.
Οι υποψίες μου οτι ο λογαριασμός ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ φτιάχτηκε για να κατηγορήσει το γηγενή μιμώντας τον τρόπο γραφής του-συμπεριφοράς του φαίνεται να ευσταθεί..!!


Χμ... ο pci φτιάχνει ένα νέο λογαριασμό ως ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ για να κατηγορήσει τον gigeni και μετά από λίγο σπεύδει να τον ξελασπώσει χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό που είχε από το 2003 (τον pci)

Ενδιαφέρον

Παρεπιπτόντως, περιμένουμε την απάντηση από τον pci στην ερώτηση που του έχω θέσει πιο πάνω:
Και αλήθεια, γιατί το έκανες αφού μπορούσες από την αρχή να γράψεις ως pci;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 13:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
...όπως κι εγώ περιμένω απάντηση στο ερώτημα...

amalia είναι το πραγματικό σου όνομα ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 16:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ρε παιδιά, γαμώτο μου!

Έχω συμμετάσχει σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού από μουσικά μέχρι εσωτεριστικά και αυτό με τους διπλούς λογαριασμούς με σκοπό την εξυπηρέτηση διαφόρων σκοπιμοτήτων μόνο εδώ το έχω δει!

Πότε θα σταματήσετε να παίζετε ρε πατριώτες;

Δηλαδή ο pci ήταν ο διαγαλαξιακός και ο Χ ήταν ο Υ, και τα λοιπά και τα λοιπά. Και ο pci πριν γίνει διαγαλαξιακός ποιός ήταν;

Όχι ότι με ενδιαφέρει και πολύ δηλαδή αλλά αρχίζω να αμφιβάλλω για το αν εγώ είμαι αυτός που είμαι.

Πάντως αν η διαγραφή του gigeni έγινε με βάση τον εξωγήινο Ναζωραίο πιστεύω πως του αρμόζει μια συγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 16:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
To παιχνιδακι της "διπροσωπιας" καλα κραττει δηλαδη... Συμφωνα με αυτα που "ακουστηκαν", ειναι ομορφο να το παιζεις με πολλους λογαριασμους, και μαλιστα, ο καθενας απο "αυτους" εχει και αλλη αποψη... θα μπορουσε ακομα, καποιος με 2 ή και περισσοτερους λογαριασμους, να βριζει εναν απο τους δικους του!!!!

Αυτο προκαλει φοβιες, για το ποσο "απροστατευτοι" ειμαστε, απο καμποιους με τετοιες συμπεριφορες!!! Και ποσο μαλλον, που καποιοι τις επικρινουν και απο πανω!!!

Αλλα μαλλον θα ειναι υποστηρικτες της "ιδεας" αυτης... ή αν δεν ειναι... δεν εχω λογια να πω τοτε τι συμβαινει!

Κircher... το θεμα του ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ & PCI, μαλλον ειναι ταραγμενο... Εσυ πως το βλεπεις? Ειναι περισσοτερο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ ή PCI??? Θα μπορουσε να εχει και αλλα ονοματα στο φορουμ αυτο!!! O ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ, πριν γινει ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ, ηταν (αρχικα) PCI... και μετα εγινε ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ... αλλα επεστρεψε και ως PCI...

Μηπως θυμιθηκε πολυ αργοτερα τους "κωδικους" του ως PCI????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 16:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Amalia:

Παρεπιπτόντως, περιμένουμε την απάντηση από τον pci στην ερώτηση που του έχω θέσει πιο πάνω:
Και αλήθεια, γιατί το έκανες αφού μπορούσες από την αρχή να γράψεις ως pci;




Ως "ποιος" θα μας απαντησει ομως, Αμαλια? Ως PCI ή ως ενας "αλλος" εαυτος... περαν του "μπαναρισμενου" ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΥ ????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 16:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
αγνοών:
...όπως κι εγώ περιμένω απάντηση στο ερώτημα...

amalia είναι το πραγματικό σου όνομα ?



Δηλαδή, να θεωρήσω πως η "ερώτηση" αυτή δεν ήταν κάποιου είδος αστείο;

Αφού... "ρωτάς" λοιπόν αγνοών να σου υπενθυμίσω πως μία απάντηση υπάρχει ήδη πιο πάνω (προς τον... pci), την οποία είναι λογικό να έχεις διαβάσει και την οποία θα παραθέσω ξανά:

"Σύμφωνα με τη λογική πρώτα απ’ όλα θα έπρεπε να σκεφτείς ότι εφόσον τόσα χρόνια γράφω ως Amalia, προφανώς είμαι μια γυναίκα και με λένε Αμαλία. Και κατά δεύτερο λόγο και βασικότερο, η εμπιστοσύνη απέναντι στον άλλον άνθρωπο (που αποτελεί μια σημαντική εσωτερική, φιλοσοφική και ανθρωπιστική ποιότητα) θα έπρεπε να σε οδηγήσει να σκεφτείς ότι είμαι αυτή που γράφω ότι είμαι."

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω μετά από αυτό που "ρωτάς", πώς ακριβώς εκλαμβάνεις το εξής:
το ότι δηλαδή έχουμε επικοινωνήσει στο παρελθόν και μέσω e-mail και εκεί σου έχω απευθυνθεί και με το όνομά μου -Αμαλία- και με το επώνυμό μου!

Τι να πω βρε αγνοών μου... ;
τι να πω... ;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 17:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
A. Kircher:

Έχω συμμετάσχει σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού από μουσικά μέχρι εσωτεριστικά και αυτό με τους διπλούς λογαριασμούς με σκοπό την εξυπηρέτηση διαφόρων σκοπιμοτήτων μόνο εδώ το έχω δει!

Πότε θα σταματήσετε να παίζετε ρε πατριώτες;


Κι εμάς μας είχαν σοκάρει μέχρι κάποια στιγμή στο παρελθόν τέτοια πράγματα. Υπάρχουν σίγουρα λόγοι που γίνεται αυτό, όπως υπάρχουν λόγοι και αιτίες για όλα τα πράγματα.

Ο ένας λόγος είναι ότι ο χώρος είναι μεγάλος, οι συμμετέχοντες πάρα πολλοί και κατά κάποιον τρόπο αντιπροσωπεύει μια μικρογραφία της κοινωνίας και αντανακλώνται εδώ συμπεριφορές που βρίσκουμε και σ' ολόκληρη την κοινωνία - συνεπώς και πολύ άσχημες.
Ένας άλλος λόγος είναι ότι δυστυχώς κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι και συγκεκριμένοι κύκλοι έχουν δείξει τον άσχημο αυτό δρόμο από αρκετά παλιά και η ανθρώπινη φύση κάνει πιο εύκολο να προσελκυστούμε προς το κακό, παρά προς το καλό, το όμορφο, το ειλικρινές και το δημιουργικό. Η δεύτερη επιλογή (το να προσελκυστούμε στο καλό, στο όμορφο, κ.λπ.) παρότι οδηγεί στον πυρήνα της ύπαρξής μας, είναι σίγουρα πολύ πιο δύσκολη και ενίοτε κάπως επώδυνη.
Τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα.

Σχετικά με αυτό που γράφεις A. Kircher για τον gigenis:

quote:
Πάντως αν η διαγραφή του gigeni έγινε με βάση τον εξωγήινο Ναζωραίο πιστεύω πως του αρμόζει μια συγνώμη.

όπως έχω γράψει στο θέμα Μαζική αποστολή e-mails σε μέλη...

Σχετικά με την τρίτη σε σειρά χρονική απενεργοποίηση του gigenis (εφόσον έχουν υπάρξει ερωτήσεις σχετικά), έγινε στο θέμα "Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία"... στις 29/07/2007

Παρέθεσα μάλιστα και το σχετικό μήνυμα του Dying_Incubus. Ο gigenis είχε ήδη απενεργοποιηθεί χρονικά περίπου μία βδομάδα πριν από την εμφάνιση του ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΥ, για άλλους λόγους. Παρόλαυτά για το συγκεκριμένο ζήτημα του ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΥ-gigeni δε θα είχαμε πρόβλημα, θα το θεωρούσαμε μάλιστα υποχρέωσή μας και καθήκον μας να ζητήσουμε συγνώμη και να αποκαταστήσουμε την αλήθεια, εάν υπήρχε λάθος...

Όπως όμως έγραψα παραπάνω:
Όλα τελικά έχουν επιλέξει το δρόμο τους...



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 17:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητέ PREDATOR "διαισθανόμαστε" ότι ο... pci έχει σίγουρα λόγους για να θέλει να αποφύγει αυτόν τον διάλογο. Παρολαυτά όμως, είναι φανερό ότι οφείλει να το κάνει, καθώς το ζήτημα εμπλέκει κι άλλους ανθρώπους.
Λοιπόν pci;

quote:
PREDATOR:
Αυτο προκαλει φοβιες, για το ποσο "απροστατευτοι" ειμαστε, απο καμποιους με τετοιες συμπεριφορες!!! Και ποσο μαλλον, που καποιοι τις επικρινουν και απο πανω!!!

Σ' αυτό έχεις σίγουρα δίκιο και η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι συμπεριφορές στοχεύουν πάνω απ' όλα στην ίδια την κοινότητα των συζητήσεων και στους τόσους ανθρώπους που συμμετέχουν σ' αυτή. Για εμάς - και το έχουμε τονίσει πολλές φορές αυτό - η απόλυτη ασπίδα και η "χρυσή συνταγή" αν το θέλεις, είναι η διαρκής εργασία επάνω στην ανάπτυξη της διάκρισης και η ειλικρινής διάθεση για συνδημιουργία. Και αυτό δεν είναι κάτι που βρίσκει εφαρμογή μόνο σε ότι κάνουμε όλοι μαζί εδώ, αλλά είναι κάτι που θα ωφελήσει καθέναν από εμάς, καθώς και τους γύρω του, στην καθημερινότητά του.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 17:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Πριν λίγες μέρες είχα πει ότι διαβάζω με το ίδιο ενδιαφέρον παλιά και νέα θέματα. Κοίταζα λοιπόν ένα θέμα από το καλοκαίρι του 2003 "ποιός είναι ο απαγορευμένος καρπός". Στη μέση της δεύτερης σελίδας του θέματος ο gigenis υπογράφει ως GIGENIS----PCI κάτι που μπορεί να λέει πολλά, μπορεί και να μη λέει και τίποτα, αυτός η αυτοί ξέρουν αν είναι δύο άτομα με ταυτόσημες απόψεις ή ένα άτομο με πολλά πρόσωπα.

Wolf

Edited by - keraynos on 16/08/2007 17:50:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 17:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Χμ... ο pci φτιάχνει ένα νέο λογαριασμό ως ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ για να κατηγορήσει τον gigeni και μετά από λίγο σπεύδει να τον ξελασπώσει χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό που είχε από το 2003 (τον pci)

2003?? Καλά που τον ξέθαψε
Αρα είναι παλιά καραβάνα
Για να γνωρίζει και τον Κέλσο!!

Αρα έχουμε την εξίσωση
2003+pci+X
---------------- = ????
kelsos+gigenisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 17:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Aν, φιλε Κεραυνε... το ειδες αυτο... τοτε πρεπει να το "δουμε" απο πολλες αποψεις το θεμα! Γιατι, αν ειναι "ενα προσωπο" και εχει τοσες "προσωπικοτητες", τοτε οδηγουμαστε σε πολλα και διαφορα συμπερασματα, για την ιδιοτελεια ενος προσωπου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
keraynos
quote:
Στη μέση της δεύτερης σελίδας του θέματος ο gigenis υπογράφει ως GIGENIS----PCI κάτι που μπορεί να λέει πολλά, μπορεί και να μη λέει και τίποτα, αυτός η αυτοί ξέρουν αν είναι δύο άτομα με ταυτόσημες απόψεις ή ένα άτομο με πολλά πρόσωπα.

Που το βρήκες βρέ θηρίο..

Λοιπόν κοίτα..
Ναί.. τότε .. τα παλιά τα χρόνια.. για καθαρά φορολογικούς λόγους προτιμούσαμε τις συγχωνεύσεις εταιριών .. πώς λέμε ΑΕ.. ΟΕ.. ΕΠΕ..3Α.. ΑΩ..ναί.. ναί.. είχαμε πολλά τέτοια..

Λογικό ειναι gigenis και pci κληρούχες .. τότε μπορεί να εγνωρίζοντο τότε.. εδώ ξέρεις οι μεγάλοι τσακωμοί εχουν γίνει μεταξύ φίλων

quote:
οταν ειμαι καλός είμαι καλός
οταν είμαι κακός είμαι καλύτερος

Τέλειο kerayne δεν είναι και τυχαίο το σλόγκαν ``ο κακός λύκος``

Edited by - allzzaro on 16/08/2007 18:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
pci:
Και ποιος σου ειπε οτι δεν ειμαι??
Αν ειχες ρωτησει θα σου απαντουσα ναι εγω ειμαι.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς των φόρουμς .. κάθε χρήστης δικαιούται να εχει εναν λογαριασμό.
Οπως και μέχρι τώρα κάθε διπλόεγγεγραμένος λογαριασμός διαγράφεται ανευ δεύτερης συζήτησης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δείτε και αυτό ... http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1674 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy