ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Απομυθοποιηση του εαυτου μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 12:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που σήμερα μου ερέθισε το μυαλό είναι το κατά πόσο είμαστε ικανοί να λέμε αλήθειες στον εαυτό μας η αν δεν τα κατά φέρνουμε τελικά είμαστε διατεθειμένοι να διαψεύσουμε τον εαυτό μας. Εκτός από τον εαυτό μας, δεν υπάρχει ψυχή για μια αξιόλογη κουβέντα. Διαψεύδοντας η αμφισβητώντας τον εαυτό μας κάποια στιγμή νομίζω θα καταφέρουμε να βρούμε την αλήθεια μέσα μας. Μέχρι τωρα αμφιταλαντευόμουν με την ένια της ελευθέριας και της αλήθειας. Η αλήθεια και η ελευθερία έχουν μια ιδιαιτερότητα: ό,τι και να κάνουν υπέρ ή κατά τους, και τα δυο τους φέρνουν όφελος.

Ε.Τ

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 18:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζω οτι το σκεφτεσαι σωστα και νομιζω οτι το συμπερασμα σου ειναι καπως αστοχο.Εξηγησε μας τι σε εκανε(ποιο γεγονος 'η πια σκεψη) να πιστευεις κατι τετοιο ωστε να καταλαβουμε περισσοτερο τι θελεις να πεις που σου κανει εντυπωση.
Επισης πριν φτασεις να κρινεις τι κανει η ελευθερια και η αληθεια νομιζω οτι θα επρεπε πρωτα να ορισεις τι ΕΙΝΑΙ για εσενα τα δυο τελευταια. Περισσοτερη αναλυση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 18:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αλήθεια και η ελευθερία έχουν μια ιδιαιτερότητα: ό,τι και να κάνουν υπέρ ή κατά τους, και τα δυο τους φέρνουν όφελος.

Ε.Τ


Τώρα σε αυτό το συμπέρασμα πως κατέληξες? Δείξε μου ένα παράδειγμα που καταπατήθηκε η ελευθερία κάποιου και αυτό ήταν ωφέλιμο για την ίδια την ελευθερία σαν έννοια. Το ίδιο και για την αλήθεια, διότι το αντίθετο της αλήθειας είναι το ψέμα και όταν λες ψέματα δεν είναι ποτέ για καλό άσχετα του τι λένε. Λέγοντας π.χ. ψέματα αποκρύπτεις κάποιο γεγονός, άρα κοροϊδεύεις τον άλλον, οπότε που είναι το όφελος.

Τώρα σε σχέση με τον εαυτό μας, αυτό που πιστεύω πως επικρατεί είναι το εξής: Κάνοντας μια πράξη μη σωστή, σαφώς και το γνωρίζουμε, παρόλα αυτά όμως το κάνουμε, οπότε τι συμβαίνει εδώ? Ή είμαστε ηλίθιοι και χαζοί και δεν το αντιλαμβανόμαστε ή λέμε ψέματα στον εαυτό μας πως δεν το καταλάβαμε ή δεν το κάναμε επίτηδες ή το πιο πιθανό λέμε "ωχ μωρέ δεν βριέσαι, δεν πειράζει" διότι ζούμε στην εποχή του "ωχαδερφισμού".

Θα πω πως δεν ήταν τυχαίο πως στο μαντείο των δελφών η πρώτη εντολή που έβλεπες ήταν το "γνώθι σαυτόν", καθόλου μα καθόλου τυχαίο. Διότι πνευματικά δεν μπορείς ν' ανέβεις επίπεδο εάν πρώτα δεν μάθεις τον εαυτό σου και μάλλον όχι απλά να τον μάθεις αλλά να μπορείς να τον χειραγωγείς κιόλας, κάτι που είναι ακόμη πιο δύσκολο.

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...

Αυτή είναι η διαφορά μας με τους τότε σοφούς, πως δεν σεβόμαστε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 20/06/2008 18:18:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 20:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε seirios

μερικες φορες δεν πρεπει να λεμε ολη την αληθεια για να μην πληγωνουμε τους ανθρωπους που αγαπαμε,φυσικα πρεπει πρωτα να αξιολογουμε το ποση αληθεια μπορουν να αντεξουν και αναλογως να κρινουμε αν θα τους δωσουμε ενα σκληρο ή μαλακο στρωμα αληθειας .Αυτο εχει αμεση σχεση με την ελευθερια και το θαρρος της γνωμης μας οποτε πρεπει να θυσιασουμε την ελευθερια μας να εκφραστουμε αληθινα προς οφελος αυτων που αγαπαμε και να περιοριστουμε σε μικρες δοσεις της αληθειας.
Οσο για την απομυθοποιηση του εαυτου μας πιστευω πως πρεπει να γινουμε πιο ταπεινοι στη σχεση με τον εαυτο μας.
Και γιατι να πρεπει να σεβομαστε τον εαυτο μας χωρις να εχουμε βυθιστει μεσα μας, χωρις να εχουμε δουλεψει για αυτον τον σεβασμο.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 23:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποτε αυτο που μας λες ειναι οτι καποιες φορες πρεπει να θυσιαζουμε την ελευθερια μας για χαρη της αγαπης?

Χαιρο πολυ.

Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ.

Το λεει και ο απ. Παυλος αυτο,

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΙΣΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οποτε αυτο που μας λες ειναι οτι καποιες φορες πρεπει να θυσιαζουμε την ελευθερια μας για χαρη της αγαπης?

Χαιρο πολυ.

Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ.

Το λεει και ο απ. Παυλος αυτο,

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΙΣΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εσυ μου λες τι δεν ειναι ευτυχια και κατω απο ποιες συνθηκες κατακτιεται, εγω για την αληθεια μεσα μας μιλουσα και αναφερθηκα στα αγαπημενα μας προσωπα δινοντας ενα παραδειγμα αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω τι ειναι ευτυχια για σενα?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι να εχω μια γυναικα που να αγαπαω και να με αγαπαει, το επαγγελμα μου να ειναι κατι στο οποιο να βοηθαω πνευματικα 'η ψυχικα ανθρώπους.Να χω κορη 'η κορες(δεν θελω αγορια γιατι θα μπορούσαν να γινουν πνευματικα μηδενικα τοσο ευκολα οσο θα μποσουσα να ειχα γινει εγω.Κ αλλοι λογοι)και να εχουμε αρκετα λεφτα για να ζουμε με ευπρεπια(χωρις να μας λειπει κατι).
Αυτα ειναι ολα.Μπορει να φαινονται κοινοτυπα... αλλα είναι ουσιαστικα.
Θα μπορουσα βεβαια να ζητησω πολλα επιπλεον αλλα αν ειχα αυτα δεν θα τολμουσα να ειμουν αχαρηστος

Σε ενα κειμενο που ειχα γραψει πριν κατι μηνες γραφω οτι για νε εχεις ευτυχεια στη γη χριαζεσαι:Αγαπη+δημιουργικοτητα+ελπιδα/πιστη
Αλλα αυτες οι 3εις εννοιες σκετες μπορει να μην σου βγαζουν νοημα.Μπορω να σου στηλω ολοκληρο το κειμενο μεσο εμαιλ ή οπιαδηποτε αλλο μεσο, αλλα ειναι γραμμενο σε Γκρικλισ κ μαλλον δεν θα εχω χρονο να το μεταφρασωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 11:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε JEKYL

Εξακολουθεις να μου περιγραφεις κατω απο ποιες συνθηκες ερχεται η ευτυχια,φυσικα απαραιτητες προυποθεσεις ειναι η αγαπη η πιστη κ.λ.π αλλα αν εξηγησουμε την ετυμολογια της λεξης ειναι ευ-τυχια που προφανως σημαινει καλη τυχη.Αυτο που πρεπει να κανουμε εμεις ειναι απλα να περιμενουμε(δημιουργοντας ολα αυτα τα κοινοτυπα)να ερθει να μας βρει.
Αν και κατα την προσωπικη μου αποψη-αληθεια η ευτυχια ως συναισθημα-κατασταση ειναι στιγμες και οχι μια μονιμη κατασταση και μπορουμε να τις Βιωσουμε ανα πασα στιγμη αρκει να εχουμε τα ματια μας και τα αυτια μας ανοιχτα.
Με προβληματισες με αυτο που εγραψες για το φυλο των μελλοντικων παιδιων σου.Το θεμα συζητησης ειναι η απμυθοποιηση του εαυτου μας οχι του φυλου μας.Εν παση περιπτωση εγω ως γυναικα επικοινωνω καλυτερα με τους αντρες γιατι θεωρω οτι διατηρουν την παιδικη τους αθωοτητα οσο μεγαλωνουν και αυτο σημαινει ωριμοτητα,το αναφερει και ο Νιτσε σε καποιο συγγραμα του.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 13:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απ ολα εκανα μια παραλειψη.Επειδη εχω ξαναμιλισει με αλλους οσον αφορα το θεμα της ευτυχειας με αλλους και παντα μου λενε για την ετυμολογια, τους λεω οτι εγω αναφερομαι στην ευτυχεία ως συναισθημα.
Ναι, φυσικα και η ευτυχεια ειναι διαφορες στιγμες.
ΑΛΛΑ εγω αναφερω ως ευτυχεια εκεινη τη στιγμη που διαπιστωνεις οτι εχεις ολα οσα θελεις, σε κατακλιζει μια μεγαλη αγαπη και ξερεις οτι αν αυριο πεθανεις θα πεθανεις εν ειρηνη.Οχι βεβαια πως εγω το εχω ζησει για να στο περιγραψω με σιγουρια.


quote:
"μπορουμε να τις Βιωσουμε ανα πασα στιγμη αρκει να εχουμε τα ματια μας και τα αυτια μας ανοιχτα."

εγκρινω και επαυξανω! Εκει ειναι ολη η ουσια.Αυτο μου θυμιζει και κατι που ειχα διαβασει... οπως και να εχει παροτρεινω οποιον ενδιαφερετε στην φιλοσοφια να διαβασει Paulo Coelho.
ερωτα και ποθο για ζωη, να κατι που πρεπει να αποκτησουμε.

quote:
"Με προβληματισες με αυτο που εγραψες για το φυλο των μελλοντικων παιδιων σου.Το θεμα συζητησης ειναι η απμυθοποιηση του εαυτου μας οχι του φυλου μας"
Ο ευατός μας δεν εχει φυλο?
Δεν εχω προκαταληψεις ουτε φοβαμαι να αγγιξω θεματα φυλου.Πιστευω στα πιστευω μου και δεν διερωτιεμαι για το αν αποψη μου θα γινει δεκτη.Και την ειρωνια μου θα κανω αμα το νιωσω και θα γινω αγενης αν νιωσω οτι πρπει να δοθει εμφαση σε κατι(μεσα απ την αγενεια).Αυτο για την απομυθοποιηση τη δικια μου και του τι ειναι ελευθερια.

quote:
"Εν παση περιπτωση εγω ως γυναικα επικοινωνω καλυτερα με τους αντρες γιατι θεωρω οτι διατηρουν την παιδικη τους αθωοτητα οσο μεγαλωνουν και αυτο σημαινει ωριμοτητα,το αναφερει και ο Νιτσε σε καποιο συγγραμα του."
Αυτο ισχυε σιγουρα στην εποχη του γιατι τοτε η διαστροφη και η δυστυχεια δεν ηταν "προσβασιμη".Σημερα αντιθετα και τα δυο αυτα "ωριμαστικα" μπορεις να τα αποκτησεις in the blink of an eye.
Θα σου παραθεσω μερικα γεγονοτα.Οταν ειμουν 14 χρονων εγω και όσοι ηταν "ξυπνιοι" απο τους φιλους μου(αυτοι που ηταν δραστηριοι και συνηθως "δηλωμενοι αθεοι") ψαχναμε για σεξ.Εψαχνα απο τα 14 εως τα 16, συνολικα μπορω να πω οτι απ αυτην την ηλιακιακη περιοδο 1/10 κοριτσια νιωθαν "ετοιμες" να κανουν σεξ(βεβαια καποιοι βρηκαν νωριτερα).

Ποια αθωοτητα?
Θα σου πω και καποια αλλα πραγματα που εγιναν εκεινη την εποχη απο αγορια ηλικιας 14-17:Ξυλοδαρμοι(καποιοι ηταν και μελοι της ΚΝΕ ή της χρυσης αυγης αυγης),διακινηση ναρκοτικων, βιασμος κατ' εξακολουθηση,ληστειες,κλοπες κοκ.
κανεις δεν πηρα χαμπαρι αυτη τη διαστροφη.
Σε γενικες γραμμες βεβαια και τα δυο φυλα ειμαστε τα ιδια...

Συμπερασμα:Οταν ο ανθρωπος δεν ξερει γιατι ζει, δεν εχει "ερωτα για ζωη" και κυριως οταν δεν εχει αγαπη γινεται... αλλος ανθρωπος.
Εγω ονομασα αυτον τον αλλο Dr Hyde.Αποτελει ολα τα πρωτογονα ενστικτα.Απο την στιγμη που τον ξυπνησεις παρακολουθει τους αλλους "απλους"(Dr Jekyll) ανθρωπους και περιμενει καποιος απο αυτους τους "ανιδεους" να ξεκινησει μια μαχη ωστε τοτε αυτος να βγει και να νικηση με την θηριοδη πρωτογονη δυναμη του.Αντιμετωπιζει τον ανθρωπο σαν ενα κομματι κρεας που ή πρεπει να το γ***ση 'η να το σκοτωσει.Βεβαια στη σημερινη εποχη ενας ανθρωπος μπορει να φανει χρησιμος σε πολλους τομεις και η θηριοδης δυναμη δεν ειναι πολυ χρησιμη αν δεν ακολουθειτε απο λογικη.
Αυτο οσον αφορα την απομυθοποιηση του εαυτου του ανθρωπου γενικα.
Πιστευω πως οι ανθρωποι που ανακαλυπτουν τον Dr Hyde μεσα τους ειναι αυτοι που πια εχουν χασει την αθωοτητα τους.Συμφωνεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 18:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστευω πως οι ανθρωποι που ανακαλυπτουν τον Dr Hyde μεσα τους ειναι αυτοι που πια εχουν χασει την αθωοτητα τους.Συμφωνεις?


Δεν συμφωνω οτι χανεται η αθωοτητα μας απλα κρυβεται εντεχνα ως μηχανισμος αμυνας, για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε σε αυτον τον ματαιο κοσμο, αλλα σιγουρα επιστρατευεται οταν βρισκουμε αυτες τις ευτυχισμενες στιγμες γιατι αλλιως δεν θα μπορουσαμε να τις βιωσουμε.
Επισης πιστευω οτι ο εαυτος θα ηταν πολυ ανιαρος αν περιοριζοταν μονο σε δυο προσωπα-μασκες.Ωριμαζοντας ανακαλυπουμε και τα αλλα προσωπα-μασκες μας και αυτη η διαδικασια αφυπνισης ειναι πολυ αναζωογονητικη.
[quote]



Ο ευατός μας δεν εχει φυλο?
Εχει και τα δυο φυλα ,και θα το καταλαβεις μεσα σε μια σχεση γιατι κατα την αποψη μου μια σχεση επιβιωνει και ωριμαζει με την εναλλαγη των ρολων (και μην παει ο νους σου μονο στο σεξουαλικο κομματι της σχεσης).Βεβαια για τους αντρες ειναι πιο δυσκολο να αποδεχτουν αυτη τη διαδικασια λογω των στερεοτυπων που εχει δημιουργησει η κοινωνια.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω.Οταν ειπα οτι χανεται η αθωοτητα δεν εννοω οτι "παει, πεθανε" απλα δεν μπορεις να εισαι ακριβως οπως εισουν πριν γνωρισεις τον αλλο σου εαυτο.Προσωπικα απο οταν εχασα την επαφη με το αθωο μου κομματι μου(και με το θεο ισως θα μπορουσα να πω... αν πιστεθεις στον θεο)νιωθω βρομικος.Πολυ βρομικος.Και ακομα κι αν ζουσα μια σχεση αγαπης-πραγμα που δεν εχω ζησει παρα τις διαφορες εμπειριες μου-δεν θα εφευγε εντελως το συναισθημα αυτο της βρομας γιατι δεν θα φευγαν και οι καθε ειδους πονηρες σκεψεις-αναμνησεις.Και βεβαια πως μπορεις ποτε να ξεχασεις εντελως αυτη τη δυστυχεια που εξ αρχης σε αναγκασε να εξερευνησεις τον "Κακο δρομο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 20:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ακριβως ενοω οταν αναφερομαι στην απομυθοποιηση του εαυτου μας αγαπητε φιλε jekyl ,δηλαδη να απομυθοποιουμε τον παλιο μας εαυτο οταν ανακαλυπτουμε τον καινουργιο και να ψαχνουμε να βρουμε τον καινουργιο.Εδω ταιριαζει το αποφθεγμα ενος μελους *οσο σε γνωριζω τοσο με ανακαλυπτω*.
Απομυθοποιω ομως δεν σημαινει καιω γιαυτο δεν πρεπει να αποριπτουμε τον παλιο μας εαυτο αλλα μονο ,κατοπιν αξιολογησης,καποια κομματια του.
Να μην αισθανεσαι καθολου βρωμικος γιατι εχασες την επαφη σου με την θεικη φυση και εμεινες με την ανθρωπινη για ενα διαστημα.Δεν σημαινει οτι δεν θα την ξαναβρεις ,εφοσον το θελεις βεβαια, ειναι μερος τις εξελιξης του ανθρωπου.Μερικες φορες πρεπει να χανουμε τον εαυτο μας για να τον ξαναβρουμε.Ολοι οι ανθρωποι σε αυτη τη ζωη προσπαθουμε να θυμηθουμε ποιοι ειμαστε με διαφορους τροπους και χαιρομαι πολυ για τις παραδοχες που κανεις εδω μεσα γιατι σιγουρα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος για να θυμηθεις.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 21:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Να χω κορη 'η κορες(δεν θελω αγορια γιατι θα μπορούσαν να γινουν πνευματικα μηδενικα τοσο ευκολα οσο θα μποσουσα να ειχα γινει εγω.Κ αλλοι λογοι)


Φίλε μου, αυτό δεν το κατάλαβα και φρονώ ότι δεν είμαι ο μόνος.
Αν θέλεις αναπτύσσεις το σκεπτικό μιας τέτοιας άποψης...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Girls: Pros&Cons


Πρωτα απο ολα:Εγω ειμαι καραστρέιτ αρσενικο.
Ο,τι θα αναφερθει παρακατω ειναι η προσωπικη μου αποψη και μονο.Δεν ειμαι ρατσιστης(απλα μισω τους ρατσιστες) και θεωρω και τα δυο φυλα ισαξια.Εχετε δικαιωμα να επιχειρηματολογισετε πανω στη αποψη μου(οχι πως αν δε το δινα δεν θα το κανατε ετσι κι αλλιως)

Θελω να κανω κοριτσια γιατι:

1)Ειναι πιο αναλυτικα στη σκεψη απο τα αγορια

2)Αγαπανε περισσοτερο τον πατερα τους

3)Οι μητερες δεν δενονται τοσο με τα κοριτσια οσο δενονται με τα
αγορια(μιλαμε για λεπτομερεια τωρα γιατι οι μητερες μια ζωη τα ιδια κανουνε)

4)Δεν θα χριαζεται στην εφηβεια να προσεχω μην γκαστρωσουν κανα κοριτσι(Βεβαια θα πρεπει να προσεχω μη γκαστρωθουν οι ιδιες οποτε ισοζυγιαζεται, απλα εγω το αναφερω)

5)Γιατι παντα τα πηγαινα καλυτερα με τις γυναικες απ ο,τι με τους αντρες(οι αντρες ειναι λιγο χοντροκομμενοι... Ναι ειμαι Στρέιτ!)

6)Γιατι αν πεθανει η μητερα τους θα χω κατι να μου τη θυμιζει(no comments...)

Ναι γνωριζω οτι τα κοριτσια ειναι πιο μεγαλη ευθυνη(απο πλευρα προστασιας)απο τα αγορια, αλλα ετσι κι αλλιως και τα 2 χριαζονται μεγαλη ευθυνη... και επειδη τα κοριτσια ακουνε περισσοτερο τους γονεις τους απ'οτι τα αγορια(φαντασου να ειχα ενα παιδι σαν εμενα μικρο... κολαση!) θα μπορουσα να τα κουμανταρω περισσοτερο.(Θα τους μετεφερα και τις τρομερες μου ηθηκες αξιες... αχεμ)

Αυτα ειναι ολα οσα εχω σκεφτειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, αυτό σίγουρα είναι χιούμορ, διότι αν μιλάς σοβαρά, μάλλον διαφωνώ σε...όλα, μ' αυτόν το διαχωρισμό!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 02:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ειναι μεν ειναι κατα το πληθος χιουμορ αλλα το οτι προτιμω να κανω κοριτσια ισχυει!
Τα θεωρω πιο εξυπνα απ τα αγορια(εξαιρουμε εγω κ μονο εγω φυσικα!) και αυτο ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα(το οτι εγω ειμαι πιο εξυπνος εννοω...).
Κυριως δεν θα ηθελα ενα παιδι που να ασχολειται με τα αμαξια, το ποδοσφαιρο και την π*** του! Αν και δεν νομιζω δικο μου παιδι να γινοταν ετσι.Τι σοϊ γονιδια θα χει παρει απ το πατερα του???...(ενταξη, με την π*** του το δικαιολογουμε)

Αν ακουσω παιδι δικο μου να λεει:"Μπαμπα θα μου παρεις ενα διαρκειας?(εισιτηριο για γηπεδο)" ή "Μπαμπα θα μου παρεις μια καινουρια λακ?" Θα νιωσω πραγματικα την αναγκη να κανω παλι παιδια με τη γυναικα μου!

Παντως, γιατι διαφωνεις τοσο καθετα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 03:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, ειναι μεν ειναι κατα το πληθος χιουμορ αλλα το οτι προτιμω να κανω κοριτσια ισχυει!
Τα θεωρω πιο εξυπνα απ τα αγορια(εξαιρουμε εγω κ μονο εγω φυσικα!) και αυτο ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα(το οτι εγω ειμαι πιο εξυπνος εννοω...).
Κυριως δεν θα ηθελα ενα παιδι που να ασχολειται με τα αμαξια, το ποδοσφαιρο και την π*** του! Αν και δεν νομιζω δικο μου παιδι να γινοταν ετσι.Τι σοϊ γονιδια θα χει παρει απ το πατερα του???...(ενταξη, με την π*** του το δικαιολογουμε)

Αν ακουσω παιδι δικο μου να λεει:"Μπαμπα θα μου παρεις ενα διαρκειας?(εισιτηριο για γηπεδο)" ή "Μπαμπα θα μου παρεις μια καινουρια λακ?" Θα νιωσω πραγματικα την αναγκη να κανω παλι παιδια με τη γυναικα μου!

Παντως, γιατι διαφωνεις τοσο καθετα?




με τα ''μπαμπα ... ( σε στυλ μπομπου ) ... '' ξεσπασα στα γελια !

παντως χαιρομαι που ο μπαμπας μου εκανε εμενα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 06:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείξε μου ένα παράδειγμα που καταπατήθηκε η ελευθερία κάποιου και αυτό ήταν ωφέλιμο για την ίδια την ελευθερία σαν έννοια.

Το θύμα που στα μάτια του πλήθους είναι ο θύτης και καταδικάζεται για το κοινό καλό.
Από τον Σωκράτη έως τον άτυχο που βρέθηκε στο λάθος σημείο την λάθος στιγμή.

Οι συνήθειες μπορεί να αλλαχτούν όμως όταν κάποιος προσπαθεί να μεταμορφώσει τον εαυτό του σε κάτι που δεν είναι τότε έχουμε τον μύθο και όχι την απομυθοποίηση.

Πρέπει να μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε ποτέ απομυθοποιούμε και ποτέ μυθοποιούμε τον εαυτό μας.
Λέγοντας αγαπάω την γυναίκα και τα παιδία μου ενώ δεν τους τιμώ εξαπατω τον ιδιο μου τον εαυτο
θέλω να κάνω μια αλλαγή στον εαυτό μου και λέω σε όλους πως κόβω το κάπνισμα αυτό δεν είναι απομυθοποίηση όμως επειδή είναι σχεδόν σίγουρο πως σε μια εβδομάδα θα καπνίζω τον διπλάσιο αριθμό τσιγάρων και το ξέρω μυθοποιώ την απόφαση και τον εαυτό μου.

Παραμυθιαζω τον εαυτό μου και τον περιγυρο γιατί έχω ανάγκη από μερικά μπράβο.
Αν ξέρεις γιατί παραμυθιαζεσαι τότε ξέρεις και την αλήθεια, δεν χρειάζεται να ψάξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 10:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αμηνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστη η τοποθετηση σου και επιτελους καποιος επιασε το νοημα της απομυθοποιησης.
Ομως το μυθο του εαυτου μας ολοι λιγο η πολυ τον δημιουργουμε απο εμφυτη αναγκη για την επιβραβευση,μερικες φορες και για να ειμαστε κοινωνικα αποδεκτοι, αλλα το θεμα ειναι να εχουμε το ψυχικο σθενος να απολλαχτουμε απο ολα οσα δεν ειμαστε και να ανακαλυψουμε ποιοι ειμαστε τελικα.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα θα μεταφερθεί σύντομα στην Κατηγορία .-= Η ΨΥΧΗ =-. από την Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου ανοίχθηκε αρχικά.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 15:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ησυχια επεσε βρε παιδια.Ας το προσεγγισω διαφορετικα το θεμα θετοντας μερικες ερωτησεις.
Ποσο τιμιοι ειμαστε με τον εαυτο μας και ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε για να το πετυχουμε?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 18:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι που πρεπει ολοι να ρωτησουμε τον εαυτο μας για να ανοιχτουμε σε αυτον:
Are u happy?
παραθετω ενα απ τα αγαπημενα μου τραγουδια

Artist:Mudvayne
Album:Lost and Found

Happy?

In this hole
That is me
The dead are rolling over
In this hole
Thickening
Dirt shoveled over shoulders

I feel it in me
So overwhelmed
Oh, this pressured center rising
My life overturned
Unfair the despair
All these scars keep ripping open

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

In this hole
That is me
A life that's growing feeble
In this hole
So limiting
The sun has set; all darkens

Buried underneath
Hands slip off the wheel
Internal path-way to contention

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

Are you
HAPPY?

Are you
HAPPY?

Are you feeling happy?

In this hole
That is me
Left with a heart exhausted
What's my release??
What sets me free?
Do you pull me up just to push me down again?

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy?

Peel me from the skiiiiiiiiiin
Peel me from the skiiiiiiiiiin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear me from the boooooooooone
Tear me from the boooooooooone
Tear me from myself
Are you feeling happy?

Does it make you happy?
Are you feeling happy?
Are you ****ing happy?
Now that I'm lost left with nothing

Does it make you happy?
Are you feeling happy?
Are you ****ing happy?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 18:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επτελους τι κολλημα τραβας με την ευτυχια.
Θα σου απαντησω λοιπον,οταν θελω να ειμαι ευτυχισμενη ειμαι ,αλλα την πολυ ευτυχια δεν την αντεχω γι αυτο κανω διαλλειματα και σε πληροφορω εχω αισθανθει πολλες φορες ευτυχισμενη με διαφορετικους τροπους παντα γιατι η επαναλληψη των συνθηκων δεν ευνοει αυτο το συναισθημα.Και τωρα η σειρα σου,εσυ εισαι ευτιχισμενος?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 19:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα δεν το γραψα για την ευτυχεια.Εχει να κανει με το τι αλλαγες κανουμε στον εαυτος μας(αυτο αφορα την απομυθοποιηση)στην απελπισμενη μας προσπαθεια να την επιτευξουμε.
βλεπε:
quote:
Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

In this hole
That is me
A life that's growing feeble
In this hole
So limiting
The sun has set; all darkens

Buried underneath
Hands slip off the wheel
Internal path-way to contention


Anywayz πανω στη ερωτηση σου:

quote:
Ποσο τιμιοι ειμαστε με τον εαυτο μας και ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε για να το πετυχουμε?

Οχι πολυ.Θα ελεγα λιγο.
Πολλα τα βηματα.Δεν ξερω αν υπαρχει κποιο βιβλιο που να μπορει να στα μαθει.Ειναι θεμα εμπειριας βασικα.Καλο ειναι να ρωτας αλλους για το αν εισαι ειλικρινης για κατι.Βεβαια πολλες φορες το κανουμε αυτο
και δεν δινουμε βαρυτητα σε αυτο που μας λεει ο αλος, ενω θα επερεπε να κατσουμε να το σκεφτουμε σοβαρα.

Οσο για το αλλο σου μηνυμα θα σου απαντησω στο θεμα για την ευτυχεια στο φορουμ "η ψυχη".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα δεν το γραψα για την ευτυχεια.Εχει να κανει με το τι αλλαγες κανουμε στον εαυτος μας(αυτο αφορα την απομυθοποιηση)στην απελπισμενη μας προσπαθεια να την επιτευξουμε.
βλεπε:
quote:
Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

In this hole
That is me
A life that's growing feeble
In this hole
So limiting
The sun has set; all darkens

Buried underneath
Hands slip off the wheel
Internal path-way to contention


Anywayz πανω στη ερωτηση σου:

quote:
Ποσο τιμιοι ειμαστε με τον εαυτο μας και ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε για να το πετυχουμε?

Οχι πολυ.Θα ελεγα λιγο.
Πολλα τα βηματα.Δεν ξερω αν υπαρχει κποιο βιβλιο που να μπορει να στα μαθει.Ειναι θεμα εμπειριας βασικα.Καλο ειναι να ρωτας αλλους για το αν εισαι ειλικρινης για κατι.Βεβαια πολλες φορες το κανουμε αυτο
και δεν δινουμε βαρυτητα σε αυτο που μας λεει ο αλλος, ενω θα επερεπε να κατσουμε να το σκεφτουμε σοβαρα.

Οσο για το αλλο σου μηνυμα θα σου απαντησω στο θεμα για την ευτυχεια στο φορουμ "η ψυχη".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 20:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως,λεω μηπως για να αρχισεις να κανεις αλαγες στον εαυτο σου πρεπει σιγα σιγα να αρχισεις να απομυθοποιεις την ευτυχια?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 21:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πρεπει και αυτο.Εχεις ενα ελαφρος ιρονικο υφος.Γιατι? εχασα κατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 22:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εχω μπερδευτει λιγακι γιατι μιλαμε τυατοχρονος σε δυο θεματα το δικο σου και το δικο μου.Τ ο παρηγορο ειναι οτι βρισκουμε μια ακρη αλλα δεν βλεπω συμμετοχη απο αλλα μελη μηπως πρεπει να ανησυχουμε για αυτο?
Τωρα πεταγομαι ως την ευτυχια σου(το θεμα σου ενοω)να σου απαντησω.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα ρωταμε δυσκολες ερωτησεις... και αν μπεις πολυ βαθια πώς να κολυμπισεις...


Παντως βρηκα τι εννονει τους αθεους με τους "ενθεους" αυτου του σάιτ.

ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ(μπορει βεβαια να το δεις και ως "λαθοι"... λολ)

Ειτε γιατι απλα ειμαστε αχρηστοι στη ορθογραφια, ειτε επειδη γραφουμε βιαστικα, ειτε επειδη εχουμε συνηθισει να γραφουμε σε Greeklish ή english κανουμε πολλα ορθογραφικα.Σε εμενα ισχυουν και τα τρια με κύριο το τελευταιο.
Μαλιστα εκανα λαθη στον... τιτλο του θεματος μου!
Πχ γραφω στον τιτλο "ευτυχια" και στο αρχικο μηνυμα γραφω "ευτυχεια"(!!).Δεν συζηταω για το "μειραστιτε".

Στα Greeklish ειναι ολα τοσο ευκολα... αντι να βαζεις ει,υ,ι,οι,η πασαρεις ενα i και τελειωνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy