ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Απομυθοποιηση του εαυτου μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 00:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας


φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ το να σου πω λόγια δεν έχει καμιά αξία εκτός αν αυτά τα λόγια σε κατευθύνουν σε κάποια εμπειρία ώστε εσύ η ίδια να μάθεις τις απαντήσεις από τις ερωτήσεις σου.

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται κάποιος να μάθει είναι να δει ότι είναι μηχανικός.

Από αυτό το πρώτο βήμα ξεκινά η δυνατότητα για εξέλιξη.
Η φύση αναπτύσσει μέχρι ένα σημείο τον άνθρωπο. Για παραπέρα εξέλιξη χρειάζεται η συνειδητή προσπάθεια του ατόμου.
Αλλιώς γεννιέται ζει και πεθαίνει επειδή τα πράγματα απλώς του συμβαίνουν.

Δυστυχώς δεν μπορούν να αναπτυχθούν όλοι οι άνθρωποι.

Ο Μηχανικός άνθρωπος μπαίνει σε κίνηση από εξωτερικές επιδράσεις και πιέσεις.
Όλες του οι αντιδράσεις ,λόγια, σκέψεις, συγκινήσεις, διαθέσεις, προέρχονται από αυτές τις αντιδράσεις.

Πόσες μηχανικές κινήσεις κάνουμε όταν μιλάμε; Πόσες φορές ενώ πηγαίναμε κάπου βρεθήκαμε κάπου άλλου επειδή το μυαλό μας φλυαρούσε ασταμάτητα;

Πόσες μηχανικές συνήθειες έχουμε όπως το τσιγάρο κ.α;
Έχουμε βρεθεί ποτέ στο τώρα; ή το μυαλό μας ταξιδεύει στο παρελθών και στο μέλλον.
Πόσες φορές βρήκαμε να κοιτάμε ένα λουλούδι χωρίς να παρεμβάλλουμε την μνήμη μας.

Το δεύτερο βήμα είναι να δούμε ότι ψυχολογικά δεν είμαστε ένας αλλά πολλοί.
Έχουμε την ψευδαίσθηση της ενότητας. Ενώ στην πραγματικότητα είμαστε σκλάβοι των Εγώ.

Ο Άνθρωπος μοιάζει με ένα καράβι που δεν έχει κυβερνήτη και γύρω από το τιμόνι υπάρχουν τα εγώ .Κάθε φορά ένα εγώ παίρνει τον έλεγχο τις ανθρώπινης μηχανής.

Παρατηρήστε ή ανασύρετε από την μνήμη σας μια σκηνή θυμού. Τι άνθρωπος είστε; τι πράγματα άσχημα είπατε και τι χειρονομίες κάνατε; Πριν το θυμό ποιοι ήσασταν;
Είστε κύριοι του εαυτού σας οι δούλοι των εγώ σας.(αυτά που λέω είναι και για εμένα)

Το τρίτο είναι να αποκτήσουμε ένα ιδιαίτερο είδος επίγνωσης που είναι ανεξάρτητο από την νοητική δραστηριότητα και αυτή η ιδιαίτερη επίγνωση λέγετε συνείδηση .

Δεν συνεχίζω άλλο γιατί φοβάμαι. Δεν ξέρω αν άγγιξα όπως λες την κατευθυνόμενη επικοινωνία.

Αυτά για τώρα.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 10:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kostakis, θα προσπαθήσω να απαντήσω στο μήνυμα που έστειλες στις 27/06/2008, 08:25:16.

quote:
Αρκετά δύσκολο και για μένα κάπου ανούσιο. Ο στόχος δεν είναι να μπούμε στη λογική ότι είμαστε "δήθεν" και να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε. Ο στόχος είναι να αντιλαμβανόμαστε ότι είμαστε αυθεντικοί στην πλειοψηφία των ενεργειών μας. Αφήνουμε τον εαυτό μας χαλαρό και προκύπτει.

(Η υπογράμμιση είναι δική μου)

Ως άνθρωπος, σε πολλές εκφάνσεις της ζωής μου είμαι οπαδός της αριστοτελικής μεσότητας οπότε πιστεύω πως τα άκρα καλό θα ήταν να αποφεύγονται.
Ίσως κάποιες στιγμές να τα αγγίζουμε - συνειδητά ή ασυνείδητα - κι όταν συμβαίνει αυτό θα μπορούσαμε να διδασκόμαστε από αυτή την κατάσταση και να προσπαθήσουμε να τα αποφύγουμε.
Σαφώς και δεν έχει νόημα να αμφισβητούμε συνεχώς τον εαυτό μας, κάτι τέτοιο άλλωστε θα μας οδηγούσε να κάνουμε ατέρμονους κύκλους γύρω από ένα σημείο και θα ανέκοπτε - ή έστω θα καθυστερούσε - την εξέλιξη μας.
Από την άλλη, δεν βρίσκω και το λόγο που θα πρέπει να μην τον αμφισβητούμε στο ελάχιστο.

Έχει ειπωθεί ότι ο αληθινός φιλόσοφος είναι αυτός ο οποίος δεν φοβάται να αναιρέσει τα πάντα και να προχωρήσει σε άλλες αποδοχές, διαφορετικές από τις προηγούμενες.

Παρόλα αυτά, στα πάντα χρειάζεται το μέτρο, το σημείο ισορροπίας.
Όπως είπες κι εσύ ο στόχος είναι να αντιλαμβανόμαστε ότι είμαστε αυθεντικοί στην πλειοψηφία των ενεργειών μας.
Εγώ προχωρώ λίγο περισσότερο την σκέψη σου και θα αναφέρω ότι ένας από τους σκοπούς μας θα μπορούσε να είναι να είμαστε αυθεντικοί στην πλειοψηφία των ενεργειών μας, να αναγνωρίζουμε σε ποιές δεν είμαστε και γιατί και να προσπαθούμε λίγο παραπάνω ώστε να γίνουμε αυθεντικοί και σε όσες από αυτές γίνεται.

quote:
Αν δεν είσαι ο "Πάπας" του ψυχιατρείου, μάλλον φυσιολογικό. Βέβαια "Πάπες" κυκλοφορούν και έξω, με κάτι περίεργα ονόματα μάλιστα, βλέπε G.W.Bush κλπ. κλπ.

Φίλε, είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχουν και μικροί, καθημερινοί "Πάπες" που άθελα τους θεωρούν ότι έχουν το αλάνθαστο σε πολλές απόψεις/πεποιθήσεις/συμπεριφορές τους;
Δε νομίζω να είναι μόνο ο Bush ή κάποιος άλλος του ίδιου βεληνεκούς.

quote:
Αρκετά, αρκεί να μη γίνεται κατ' επανάληψιν, γιατί σημαίνει ότι έχει μπει απλά στο λεξιλόγιο και όχι στη λογική μας.

Μα κι η συγγνώμη θα πρέπει να είναι στο σωστό μέτρο και να προέρχεται από καρδιάς, να έχει αυθεντική σημασία.
Διαφορετικά δεν έχει σημασία να την ζητήσεις.

quote:
Θα διαφωνήσω μαζί σου στη λέξη "απαιτεί". Αν πιστεύω ότι έχω κάτι να προσφέρω στον άλλο, δεν απαιτώ, αλλά προτείνω (εκτός από περιπτώσεις παραληρηματικής συμπεριφοράς του πλησίονος, οπότε η απαίτηση για συγνώμη γίνεται περισσότερο για αποκατάσταση του θιγομένου), ίσως συνιστώ. Δε διεκδικώ την καλυτέρευση του άλλου, απλά του δείχνω τον εναλλακτικό δρόμο που ίσως δε βλέπει : το αν θα μπει σε αυτόν, είναι δική του επιλογή, όπως και δική μου επιλογή είναι η συνέχιση της εκάστοτε σχέσης μαζί του.

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά και στάση που αναφέρεις, ανταποκρίνεται και στα δικά μου πρότυπα.
Παρόλα αυτά, αν κοιτάξουμε γύρω μας και προσπαθήσουμε να παρατηρήσουμε τους γύρω μας συμβαίνει το φαινόμενο του να απαιτούν οι άνθρωποι οι γύρω τους να μεταβάλλουν κάτι ώστε να έρθουν κοντά στα δικά τους πρότυπα;

Πιστεύω ότι υπάρχουν και κάποιες "προτάσεις - κλειδιά" που υποδηλώνουν μια τέτοια τάση σε επίπεδο προσωπικών θέσεων.

π.χ.

"(Θα) Πρέπει να κάνεις αυτό [...]"

"Είσαι εντελώς λάθος, το σωστό είναι αυτό που λέω [...]"





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 05:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια κρίση αλήθειας θα πούμε αρνητικές υπερβολές για τον εαυτό μας.
Δεν λέμε ψέματα, ακόμα και εμείς οι ίδιοι κάπου έχουμε χάσει αυτό που πραγματικά είμαστε, ξεχάσαμε από πού ήρθαμε και χαράξαμε ρότα για πολλούς προορισμούς με αποτέλεσμα να χαθούμε στο δασός του παραμυθιού.

είμαστε ο δρόμος που διαλέγουμε και η παρέλαση τον μασκαράδων θα περάσει μια φορά από τον δρόμο, στο τέλος του δρόμου θα βγάλουν όλοι τις μάσκες και θα αναλογιστούν τα απλά πράγματα γιατί είμαστε σαν κινηματογραφική ταινία η οποία μας πήρε δυο ώρες να την δούμε και δυο λεπτά να την αφηγηθούμε στον φίλο μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 12:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε μια κρίση αλήθειας θα πούμε αρνητικές υπερβολές για τον εαυτό μας.

Άραγε μας πιάνει συχνά αυτή η κρίση αλήθειας, αγαπητέ happychappy, ή πιο συχνά μας πιάνει μια κρίση προσπάθειας αποφυγής της αλήθειας;

quote:
είμαστε ο δρόμος που διαλέγουμε και η παρέλαση τον μασκαράδων θα περάσει μια φορά από τον δρόμο, στο τέλος του δρόμου θα βγάλουν όλοι τις μάσκες και θα αναλογιστούν τα απλά πράγματα γιατί είμαστε σαν κινηματογραφική ταινία η οποία μας πήρε δυο ώρες να την δούμε και δυο λεπτά να την αφηγηθούμε στον φίλο μας.

Πολύ όμορφο αυτό που έγραψες!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 10:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε happychappy
Σε μια κριση αληθειας αυτό που θα σε κατακτήσει στο τέλος θα είναι το ίδιο σου το αίσθημα καθαρότητας, η δίψα σου για ζωή. Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι' αυτό.Απαλλαγμένος απ' τη μικρότητά σου και τη μικροπρέπειά σου θ' αρχίζεις να σκέπτεσαι. Ειν' αλήθεια, η σκέψη σου στην αρχή θα είναι αξιοθρήνητη, λαθεμένη και άσκοπη, μα κάποτε θ' αρχίσεις να σκέπτεσαι σοβαρά. Θα πρέπει να μάθεις να υπομένεις τον πόνο που κουβαλάει η σκέψη για τον εαυτό σου, χρόνια ολόκληρα, σιωπηλά, με σφιγμένα δόντια. Αυτός ο πόνος θα σε κάνει να σκεφτείς.

Μου άρεσε η μεταφορά

quote:
είμαστε ο δρόμος που διαλέγουμε και η παρέλαση τον μασκαράδων θα περάσει μια φορά από τον δρόμο, στο τέλος του δρόμου θα βγάλουν όλοι τις μάσκες και θα αναλογιστούν τα απλά πράγματα γιατί είμαστε σαν κινηματογραφική ταινία η οποία μας πήρε δυο ώρες να την δούμε και δυο λεπτά να την αφηγηθούμε στον φίλο μας.

Ας μου επιτραπεί να κάνω και εγώ μια
Ο άνθρωπος είναι σαν ένα φωνόγραφο με μισή ντουζίνα δίσκους. Πολύ σύντομα τους βαριέσαι όλους, κι όμως είσαι αναγκασμένος να κάθεσαι και να τους ακούς, καθώς τους παίζεις σε κάθε νέο επισκέπτη.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 06:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus μάλλον ισχύει το δεύτερο, αποφυγή μέρους της αλήθειας.
έλα βρε γεράσιμε, δεν είσαι και τόσο τσιγκούνης.
ΤΑΡΑΣΟΥ αυτό που δεν είμαστε το χτίζουμε για να μην πονέσουμε.
ο μυθοποιημένος μας εαυτός θα βάζει μουσική που δεν έτυχε να ακούσουμε ποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 12:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
quote:
ΤΑΡΑΣΟΥ αυτό που δεν είμαστε το χτίζουμε για να μην πονέσουμε.
ο μυθοποιημένος μας εαυτός θα βάζει μουσική που δεν έτυχε να ακούσουμε ποτε.

Ναι αλλα καποια στιγμη δεν αντεχουμε να χτιζουμε μονο πρεπει καποια στιγμη να αρχισουμε να γκρεμιζουμε-απομυθοποιουμε,παρεα με τον πιο γεναιο μας εαυτο κι ας μας τρεμουν τα δοντια.
Ειναι σημαντικο να μπορουμε να λεμε ψεματα στον εαυτο μας και στους αλλους γιατι ετσι γινεται προσπαθεια να ανταποκριθουμε σε αυτα,αλλα στο τελος θα νικησει -και ετσι πρεπει-αυτο που ειμαστε στα αληθεια.Επιβαλεται λοιπον να σπασουμε τους δισκους και να συνθεσουμε δικη μας μουσικη.Η ζωη μπορει να ειναι μια διαδικασια δημιουργιας ειτε μια διδικασια επαναλληψης.
Στη διαρκεια της ζωης μας προσπαθουμε να θυμηθουμε ποιοι ειμαστε,να ανακαλυψουμε την αληθεια μας και η μονη αληθεια ειναι στο παρον στο τωρα και ειναι τα συναισθηματα μας.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 18:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα αυτά στην περίπτωση που αποφασίσουμε να δούμε κατάματα κάποια πράγματα, στον εαυτό μας και στους άλλους.
Οι αποφάσεις είναι πιο δύσκολες από την ίδια την πράξη και όλο αυτό το καρναβάλι γίνεται για να μην ενοχληθούν τα συναισθήματα μας.
Η απομυθοποίηση του εαυτού μας περιλαμβάνει και τους ανθρώπους της ζωής μας (φιλοι και γνωστοι)οι οποίοι ίσως να μην μας ταιριάζουν μετά από όλα αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 21:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

quote:
Γιατί αυτό είναι το κακό της αμάθειας ∙ ενώ ο αμαθής ούτε άξιος ούτε φρόνιμος ούτε ωραίος είναι, νομίζει πως είναι. Καθώς, λοπόν, δεν νομίζει ότι του λείπει τίποτε, δεν επιθυμεί εκείνο που δεν αντιλαμβάνεται ότι του λείπει.

Πλάτωνος “Συμπόσιον”


Δεν μπορούμε να επιθυμήσουμε αυτό που δεν ξέρουμε ότι έχουμε και αυτό που έχουμε δεν ειναι του χρόνου, δεν ειναι της φθοράς, δεν ειναι της σκέψης, δεν ειναι των συναισθημάτων δεν ειναι της ύλης αλλά ειναι αιωνία εδώ.

Οποιαδήποτε επιθυμία και σκέψη σε απομακρύνει από αυτό που Είναι και σε οδηγεί σε ένα προκατασκευασμένο και προβαλλόμενου διανοητικό αντικείμενο. Μήπως αυτό δεν ειναι μια ψευδαίσθηση.

Μπορούμε να "δούμε "αυτό που Είναι όταν μπορούμε να δούμε αυτό που δεν ειναι!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 14:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Υπηρετη γραφεις
quote:
Γιατί αυτό είναι το κακό της αμάθειας ∙ ενώ ο αμαθής ούτε άξιος ούτε φρόνιμος ούτε ωραίος είναι, νομίζει πως είναι. Καθώς, λοπόν, δεν νομίζει ότι του λείπει τίποτε, δεν επιθυμεί εκείνο που δεν αντιλαμβάνεται ότι του λείπει.

Πλάτωνος “Συμπόσιον” [/quote

Να επισημανω την διαφορα τηςμαθησης απο τηνγνωση ,οπως και τη διαφορα του πιστευωαπο το ξερω.
Αγαπητε φιλε διδασκομαστε απο τα πραγματα που μας πονανε.Η εμπειρια θεωρειται ως η καλυτερη μεθοδος μαθησης για την αποκτηση γνωσης.Βρισκομαστε εδω για να διδαχτουμε να προετοιμαστουμε,δεδομενου οτι το ταξιδι της ζωης εχει για στοχο τη μαθηση,ο απωτατος λογος της μαθησης φαινεται οτι ειναι να τελοιοποιηθουν οι ψυχες μας.
Χρησιμοποιουμε την λεξη πιστευωοταν θεωρουμε κατι αληθινο ,αλλα δεν διαθετουμε ακομα αρκετες αποδειξεις γιαυτο.Οταν δεν χρειαζονται αποδειξεις τοτε μπορουμε να πουμε ξερω.

[quote]Μπορούμε να "δούμε "αυτό που Είναι όταν μπορούμε να δούμε αυτό που δεν ειναι!!


· Εξαπατούνται οι άνθρωποι στη γνώση των φανερών πραγμάτων, όπως σχετικά με τον Όμηρο που έγινε ο σοφότερος απ' όλους τους Έλληνες. Γιατί και εκείνον τον εξαπάτησαν κάποια παιδιά που σκότωναν ψείρες, λέγοντας του: όσα είδαμε και πιάσαμε, εγκαταλείπουμε, μα όσα δεν είδαμε κι ούτε πιάσαμε, τα φέρνουμε πάνω μας.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 17:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη Ταρασου

quote:
Αγαπητε φιλε διδασκομαστε απο τα πραγματα που μας πονανε.

Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει πως ένας άνθρωπος που θέλει να διδαχτεί διδάσκετε και από τα όμορφα και από τα άσχημα. Απλός τα άσχημα και αυτά που σε πονάνε είναι πιο φανερά .

Αλλά φίλη Ταρασου, τι διδάσκεσαι όταν πονάς; Τι μαθαίνεις;
Μαθαίνεις πώς να αποφεύγεις αυτό που σε πονάει ;ή μαθαίνεις αυτό που σε πονάει να μην ξαναβρεί τίποτα να χτυπήσει μέσα σου. Σε παρακαλώ απάντησε μου.

quote:
Η εμπειρια θεωρειται ως η καλυτερη μεθοδος μαθησης για την αποκτηση γνωσης.

Συμφωνώ απόλυτα .


quote:
Βρισκομαστε εδω για να διδαχτουμε να προετοιμαστουμε,δεδομενου οτι το ταξιδι της ζωης εχει για στοχο τη μαθηση,ο απωτατος λογος της μαθησης φαινεται οτι ειναι να τελοιοποιηθουν οι ψυχες μας.
Χρησιμοποιουμε την λεξη πιστευωοταν θεωρουμε κατι αληθινο ,αλλα δεν διαθετουμε ακομα αρκετες αποδειξεις γιαυτο.Οταν δεν χρειαζονται αποδειξεις τοτε μπορουμε να πουμε ξερω.


Θα έπρεπε να πεις ότι «πιστεύω ότι βρισκόμαστε ότι είμαστε εδώ για……» Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να ξέρεις ότι είναι έτσι.


Και θέλω να σε ρωτήσω ξέρεις τι είναι η ψυχή; Τι σημαίνει να τελειοποιήσουμε τις ψυχές μας; Δηλαδή είναι ατελής; Για ποιο λόγω συμβαίνει αυτό;

Η ψύχη και το πνεύμα ειναι δυο διαφορετικά πράγματα ή όχι; και αν ναι ποια η διαφορά; Αν θες μπορείς να μου απαντήσεις σε ένα από αυτά και με πολύ λύτες λέξεις .
Αλλιώς μπορείς να μου πεις<< φίλε ένας υπηρέτης μάθε μόνο σου γιατί η αυθεντικότητα βρίσκετε σε αυτών που ξέρει.>>

Πάντως για τον ορισμό που έδωσες για το τι είναι ξέρω και τι πιστεύω είμαι απόλυτα σύμφωνος.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε υπηρετη
Νομιζω οτι επιτελους μπορει να επιτευχθει ο διαλλογος μεταξυ μας.Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου.
quote:
Μαθαίνεις πώς να αποφεύγεις αυτό που σε πονάει ;ή μαθαίνεις αυτό που σε πονάει να μην ξαναβρεί τίποτα να χτυπήσει μέσα σου. Σε παρακαλώ απάντησε μου.

Ο Νιτσε εχει πει το εξης:οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο.Οχι φιλε μου δεν αποφευγω οτι με ποναει,αλλα σιγουρα οτι με πονεσε μια φορα την επομενη θα με πονεσει λιγοτερο και ετσι δεν φοβαμαι να το αντιμετωπισω ξανα και ξανα,ωσπου να μην με ποναει καθολου.


quote:
Θα έπρεπε να πεις ότι «πιστεύω ότι βρισκόμαστε ότι είμαστε εδώ για……» Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να ξέρεις ότι είναι έτσι.


Ο καθενας απο εμας εχει καποια πραγματα που ξερει και καποια πραγματα που πιστευει.Αυτα που ξερει ειναι η λογικη του,η νοηση του και ειναι καθαρα προσωπικα του δεδομενα και σπανια επιδεχονται αναθεωρηση.Αυτα που πιστευει ειναι τα συναισθηματα του , το ενστικτο του ,οι αξιες του,η θρησκεια του κλπ και ειναι πραγματα που μπορει να τα αναπλαθει απο αυτο που ειναι στα αληθεια.Ο κοσμος μας ειναι σαν την κοιλαδα που διαπλαθει ψυχες.
Το ενστικτο εξυπηρετει η λογικη απελευθερωνει....Αλλα δυστυχως οι ανθρωποι χρησιμοποιουμε μονο το 10%της λογικης μας και ετσι εχουμε ως αποτελεσμα να αιχμαλωτιζουμε την ελευθερια μας.
quote:
Η ψύχη και το πνεύμα ειναι δυο διαφορετικά πράγματα ή όχι; και αν ναι ποια η διαφορά; Αν θες μπορείς να μου απαντήσεις σε ένα από αυτά και με πολύ λύτες λέξεις .

Η ψυχη του ανθρωπου ειναι αθανατη κι αφθαρτη.Η ψυχη είναι Θεος-συμπαν που βρηκε καταφυγιο στο σωμα του ανθρωπου.Η ψυχη ειναι το μοναδικο εξελιξιμο αθανατο ανθρωπινο πνευμα ,το οποιο δημιουργησε και φροντιζει ο Θεος-συμπαν. Η ψυχη δημιουργει ο νους επαναλαμβανει,η ψυχη καταλαβαινει εκεινο που ο νους δεν μπορει να συλλαβει.
Ελπιζω να ημουν διαφωτιστικη με τις απαντησεις μου.Περιμενω ενστασεις,ερωτησεις,αποριες.
Ο ανθρωπος μονο τοτε εχει κατι ενδιαφερον να σου πει, οταν του ατιλεγεις.
Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

quote:
Ο καθενας απο εμας εχει καποια πραγματα που ξερει και καποια πραγματα που πιστευει.Αυτα που ξερει ειναι η λογικη του,η νοηση του και ειναι καθαρα προσωπικα του δεδομενα και σπανια επιδεχονται αναθεωρηση.


Εδώ θέλω την προσοχή σου γιατί αν δεν το καταλάβεις θα με παρεξηγήσεις.

Το ξέρω δεν έρχεται από τον νου αλλά από την καρδιά και η καρδιά δεν είναι τα συναισθήματα που νιώθεις τα οποία και αυτά προέρχονται από τον νου .

Άμα σου πω βγάλε τον νου θα έχεις συναισθήματα;

Ο νους λαμβάνει εντυπώσεις και οι εντυπώσεις δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια υποκειμενική πραγματικότητα που κάθε άνθρωπος έχει και από μια. Όλες οι υποκειμενικότητες μαζί μπορούν να αποτελούν ένα μέρος της αληθείας αλλά όχι όλη την Αλήθεια.

Το ξέρω πρέπει να είναι απαλλαγμένο από αυτό που φαίνεται ότι είναι αλλιώς παραμένει στο πιστεύω ότι είναι. Ακόμα και μια εμπειρία είναι δυνατόν να ανήκει στην ψευδαίσθηση από την στιγμή που μεσολαβεί ο νους και λαμβάνει εντυπώσεις.

Έτσι μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο που δεν έχει μια εμπειρία αλλά μια γνώμη για κάτι και μπορούμε να πούμε ότι είναι πλανεμένος. Όπως μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο με εμπειρία που και αυτός είναι πλανεμένος!!!

Ο νους είναι ένα όργανο όπως τα πόδια. Όταν θέλουμε να προχωρήσουμε χρησιμοποιούμε τα πόδια μας. Όταν ήμαστε ακίνητοι και καθόμαστε είναι ανόητο να κουνάμε τα πόδια μας.

Το ίδιο είναι και ο νους, ένα όργανο ένα μέσο. Αλλά εμείς δεν είμαστε το μέσο αλλά κάτι περισσότερο. Όμως κανένας δεν απόταυτίζεται από το μέσο και όταν ο άνθρωπος είναι μόνος και δεν έχει τι να κάνει φλυαρεί ακατάπαυστα εσωτερικά.

Στην καρδιά υπάρχει η σιωπηλή επίγνωση αυτού που παρατηρεί. Δεν είναι μια νοητική κατάσταση αλλά μια υπαρξιακή.

Αυτός ξέρει. Όλα τα αλλά μπορώ να πω ότι νομίζουν ότι ξέρουν!!!


quote:
Αλλα δυστυχως οι ανθρωποι χρησιμοποιουμε μονο το 10%της λογικης μας και ετσι εχουμε ως αποτελεσμα να αιχμαλωτιζουμε την ελευθερια μας.

Η λογική και 100% τα 100% να λειτουργεί δεν απελευθερώνει. Γιατί η λογική είναι του νου. Βέβαια είναι καλύτερα να λειτουργεί περισσότερο ο εγκέφαλος μας γιατί έχει κρυμμένες θαυμαστές ικανότητες η οποίες συνδυάζονται με τις Αξίες τις καρδιάς και με το ποσοστό της αφυπνισμένης συνείδησης που έχουμε!!!

Η συνείδηση δεν είναι του νου. Η ψυχή το ίδιο.

Το απόλυτο δεν μπαίνει κάτω από κανέναν προσδιορισμό και καμιά ιδέα.

Η ελευθερία δεν μπορεί να οριστεί γιατί κάθε ορισμός την φυλακίζει.
Μπορεί να οριστεί ένας περιορισμός και μια έξοδος από αυτόν, αλλά σε έναν άλλο περιορισμό . Αυτό εμείς το λέμε ελευθερία από αυτό το κάτι.

Ακόμα και αν πω ότι η ελευθερία είναι το σπάσιμο όλων των περιορισμών την περιόρισα σε ένα ιδεολογικό μοτίβο.

Αυτά για τώρα φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ τα τελευταία σου λόγια θέλω να τα σχολιάσω άλλη φορά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 08:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

quote:
Η ψυχη του ανθρωπου ειναι αθανατη κι αφθαρτη.Η ψυχη είναι Θεος-συμπαν που βρηκε καταφυγιο στο σωμα του ανθρωπου.Η ψυχη ειναι το μοναδικο εξελιξιμο αθανατο ανθρωπινο πνευμα ,το οποιο δημιουργησε και φροντιζει ο Θεος-συμπαν.


Τα πρώτα σου λόγια τα παίρνω ποιητικά γιατί δεν πιστεύω πως ο Θεός- σύμπαν όπως λες έχει ανάγκη από καταφύγιο.

Το πνεύμα είναι αθάνατο αλλά όχι ανθρώπινο. Όλα είναι αυτό είτε φαίνεται πέτρα είτε σύμπιαν. Η ψυχή μπορεί να φαίνεται ότι είναι ατομική αλλά το πνεύμα σε καμιά περίπτωση.

Η ψυχή είναι σαν την σταγόνα και το πνεύμα όπως ο ωκεανός. Εχθές είδα την ταινία samsara και στο τέλος ένας λαμα σηκώνει μια πέτρα που έγραφε «πως μπορείς να κανείς μια σταγόνα να μην στεγνώσει ποτέ;»

Η απάντηση ήταν γραμμένη από την άλλη πλευρά της πέτρας και έλεγε « να την ρίξεις μέσα στον ωκεανό»

Η εσφαλμένες εντυπώσεις και ο ψυχολογικός εαυτός που δημιουργείτε από αυτές τις εντυπώσεις είναι μια σταγόνα που ξεραίνετε κάτω από τον ήλιο.

quote:
Η ψυχη δημιουργει ο νους επαναλαμβανει,η ψυχη καταλαβαινει εκεινο που ο νους δεν μπορει να συλλαβει.

Πράγματι! Η ψυχή είναι ένα δημιουργικό άνθισμα στο τώρα απαλλαγμένη από το πεπερασμένο γνωστό. Και αυτό είναι μια συνεχής δημιουργική εμπνεύσει χωρίς αντικείμενο έκφρασης.

Ο νους είναι μηχανικός επαναλαμβάνει, προγραμματίζετε από την κοινωνία από τους γονείς από ότι θες.

Αυτά φιλη μου ΤΑΡΑΣΟΥ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 11:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε υπηρετη και καλη εβδομαδα.
Δεν χαιρετω κανεναν αλλο γιατι εχω την εντυπωση οτι ολοι ειναι σε διακοπες.Που θα παει θα ερθει και η σειρα μας.
quote:
Ο νους λαμβάνει εντυπώσεις και οι εντυπώσεις δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια υποκειμενική πραγματικότητα που κάθε άνθρωπος έχει και από μια. Όλες οι υποκειμενικότητες μαζί μπορούν να αποτελούν ένα μέρος της αληθείας αλλά όχι όλη την Αλήθεια.

quote:
Έτσι μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο που δεν έχει μια εμπειρία αλλά μια γνώμη για κάτι και μπορούμε να πούμε ότι είναι πλανεμένος. Όπως μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο με εμπειρία που και αυτός είναι πλανεμένος!!!

Αυτο που ονομαζεις "κοινη γνωμη", φιλε μου, ειναι το συνολο ολων των γνωμων, ολων των μικρων αντρων και γυναικων. Κάθε μικρος αντρας και καθε μικρη γυναικα έχει μια σωστη γνωμη και μια λαθεμενη γνωμη. Τις λαθεμενες γνωμες τις εχουν γιατι φοβουνται τις λαθεμενες γνωμες των αλλων μικρων αντρων και γυναικων. Γι' αυτο και οι σωστες γνωμες δε διατυπωνονται.

quote:
Στην καρδιά υπάρχει η σιωπηλή επίγνωση αυτού που παρατηρεί. Δεν είναι μια νοητική κατάσταση αλλά μια υπαρξιακή.

Η καρδια μας ειναι η πηγη των συναισθηματων μας ο νους μας τα επεξεργαζεται , ωστε να μπορουμε να τα αντεξουμε.Ενα παραδειγμα ,το μισος πηγαζει απο την καρδια η περιφρονηση απο τον νου.Συνεπως προκειται για μια αμυντικη διαδικασια του οργανισμου μας.Ο σωστος συνδυασμος καρδιας και νου εχουν ως αποτελεσμα την βουλησημας.
quote:
Η λογική και 100% τα 100% να λειτουργεί δεν απελευθερώνει. Γιατί η λογική είναι του νου. Βέβαια είναι καλύτερα να λειτουργεί περισσότερο ο εγκέφαλος μας γιατί έχει κρυμμένες θαυμαστές ικανότητες η οποίες συνδυάζονται με τις Αξίες τις καρδιάς και με το ποσοστό της αφυπνισμένης συνείδησης που έχουμε!!!

Εχουμε πολυ φως μεσα μας αγαπητε μου αλλα αρκουμαστε σε περιορισμενες αντανακλασεις του....Είναι το λίγο φως που φυλαει ο καθενας μας μεσα στο σκοτάδι της κοινωνιας?Και γιατί η κοινωνια προσπαθει να το κρυβει?Πως θα ηταν αραγε μια κοινωνια φωτος? Γιατι προτιμαμε να τα'χουμε κρυμενα,ή μας αναγκαζουν να τα κρυβουμε?Και γιατι πεσαμε στο σκοταδι?Ειναι ολοφανερο...Δεν ειμαστε τοσο απλοι...δεν ειμαστε φτιαγμενοι απλα γι'αυτο που ζουμε...Αν ηταν ετσι,ο νους μας δεν θα μπορουσε να φανταστει κατι το τελειως αλλοκοσμο.Δε θα μπορουσε να συναψει εικονες απ'το τιποτα.Ο καθενας μας σκεφτεται αλλιως...Η μαγεια υπαρχει παντου και ισως να μην ειναι τοσο απροσιτη...Ίσως βεβαια να υπαρχει απλα για να ελπιζεις και για να σου δινει τη δυνατοτητα να δημιουργεις κατι νεο για να προχωρας και να μην κουραζεσαι να ζησεις...Ίσως αυτη να ειναι η δικαιολογια που χρησιμοποιεις οταν πια κουραζεσαι και θες να τα παρατησεις,απαλυνει τη θλιψη της αποδοχης και της αποσυρσής σου από την αναζητηση...κι ομως δεν παυεις να ονειρευεσαι...
quote:
Τα πρώτα σου λόγια τα παίρνω ποιητικά γιατί δεν πιστεύω πως ο Θεός- σύμπαν όπως λες έχει ανάγκη από καταφύγιο.


Καλε μου φιλε δεν θα αντεχα την υπαρξη μου αν πιστευα οτι δεν υπαρχει κατι θειο μεσα μου,ή οτι δεν αποτελω ενα κομματι του συμπαντος.Εσυ πως αντεχεις?
Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 23:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορούμε να "δούμε "αυτό που Είναι όταν μπορούμε να δούμε αυτό που δεν ειναι!!

Ποιος μπορεί να πράξει σύμφωνα με αυτό που βλέπει και όχι με αυτό που θέλει;
Να δει πέρα από το προσωπικό όφελος.
Συνήθως αυτο που μας πόνεσε το γνωρίζουμε και το αποφεύγουμε, δεν γινόμαστε πιο δυνατοί αλλά πιο προσεχτικοί και σαν γνωστές του θέματος θα το προσεγγίσουμε διαφορετικά.
Οι θνητές και φθαρμένες πράξεις επηρεάζουν τον αθάνατο και άφθαρτο κόσμο μας.
Για αυτόν που μπορεί να δει καθαρά δεν υπάρχει πλάνη, όλα είναι λαμψη στην νυχτερινή έρημο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 08:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Γεια σου φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

Μάλλον όλοι είναι διακοπές. Επίσης δεν με κατάλαβες σε αυτά που είπα αλλά δεν πειράζεις.

Με ρωτάς: «Εσύ πως αντέχεις?»

Ως προς το παρών δεν έχω πρόβλημα. Αυτό που αντιμετωπίζω καθημερινά είναι ο ψυχολογικός μου εαυτός. Θα είχα πρόβλημα αν δεν μπορούσα να τον δω γιατί αυτό θα μου στερούσε την δυνατότητα να απόταυτιστώ από αυτό που δεν είμαι.

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ ΚΑΙ happychappy ίσως έχω γίνει δυσνόητος για αυτό θα ήθελα να σας φέρω ένα παράδειγμα για ένα από αυτά που είπα.

Αν χαλαρώσουμε και αφουγκραστούμε το σώμα μας θα παρατηρήσουμε ότι το σώμα μας έχει μια αίσθηση!! Αυτή η αίσθηση δεν προέρχεται από τις άλλες μας 5 αισθήσεις αλλά είναι κάτι ξεχωριστό.

Μπορούμε να νιώσουμε το ίδιο αν συγκεντρωθούμε στις παλάμες τον χεριών μας. Κάτι υπάρχει, μια αίσθηση.

Αυτή την αίσθηση του σώματος μας την έχουμε διαρκώς, αλλά ποτέ μέσα στην ημέρα δεν την νιώθουμε επειδή η συνείδηση μας είναι άλλου.

Για να δείτε πόσο μηχανικοί είμαστε και ότι κοιμόμαστε προσπαθήστε να είστε συνειδητοί έχοντας διαρκώς μέσα στην ημέρα και κάτω από την συνειδητή σας προσοχή ότι και αν κάνετε την ΕΝΘΥΜΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ.

Όταν μέσα στην ημέρα όλα τα πράγματα σας έχουν κλέψει στην κυριολεξία την συνειδητή σας προσοχή από την ΕΝΘΥΜΗΣΗ του σώματος σας τότε κοιμάστε και είστε μηχανικοί. Διανοητικές μηχανές!!!

Ξέρω ότι σοκάρει αυτό αλλά έτσι είναι. Δοκιμάστε το.

Παρόμοια και στην καρδιά βρίσκετε η αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατηρήσεις ή η ενθύμηση του εαυτού που είναι η ΑΙΣΘΗΣΗ αυτού που παρατηρεί.

Για αυτό λέω : Στην καρδιά υπάρχει η σιωπηλή επίγνωση αυτού που παρατηρεί. Δεν είναι μια νοητική κατάσταση αλλά μια υπαρξιακή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 12:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Αγαπητε φιλε υπηρετη τωρα μπορω να πω οτι αρχιζω να σε καταλαβαινω.Εγω αυτην την αισθηση την εχω πιο εντονα οταν ερχομαι σε επαφη με την φυση,που ειναι και το φυσικο μας περιβαλλον.Να σου πω επισης οτι ως γυμναστρια εχω πληρη αντιληψη του μηχανισμου του σωματος μου.Υπαρχουν μεθοδοι εκγυμνασης που ενεργοποιουν και βοηθουν στην αντιλληψη των οργανων του σωματος μας,οπως η γιογκα που αν δεν εχουμε την αισθηση του σωματος μας δεν εχει αποτελεσμα.Το σωμα μας συνεχεια εκπεμπει μυνηματα αλλα οπως λες και εσυ δεν ειμαστε ικανοι να τα αφουγκραστουμε,εκτος απο καποια απαραιτητα για την επιβιωση μας οπως πεινα ,νυστα,διψα κλπ.
Συμφωνω οτι αυτη η αισθηση συμβαλει στην υπαρξιακη μας κατασταση αλλα πιστευω πως οι περισσοτεροι ανθρωποι στην διαρκεια της νοητικη τους καταστασης καταναλωνουν ολη την ενεργεια τους στο πως θα εξυπηρετησουν την υλικη τους υποσταση.
quote:
Για αυτό λέω : Στην καρδιά υπάρχει η σιωπηλή επίγνωση αυτού που παρατηρεί. Δεν είναι μια νοητική κατάσταση αλλά μια υπαρξιακή.




Ειμαστε ολοι οψεις του ειναι ,ειμαστε μερη του υπαρχοντος.Καθε μερος εχει ενσωματωμενη μεσα του τη συνειδητοτητα του ολου.Καθε στοιχειο φερει το αποτυπωμα του Παντος.Επιγνωση ειναι η εμπειρια αυτης της συνειδητοτητας.Το πρωτο βημα γιαυτη τη συνειδητοτητα ειναι η επιγνωση του εαυτου μας,δηλαδη να αποκτησουμε αυτοσυνειδηση(σωματικη,νοητικη).Υστερα σταδιακα να αποκτησουμε την συνειδηση ολων των αλλων ,και μετα οτι δεν υπαρχουν αλλοι,οτι ολα ειναι ενα.Αυτο το ενα καποιοι το οναμαζουν θεο,καποιοι αλλοι συμπαν.
Τωρα ποια ειναι η πηγη αυτης της επιγνωσης,εγω το ονομαζω ψυχη, εσυ καρδια,ισως αλλοι πνευμα,καποιοι αλλοι νοηση.
Φιλικα



Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 18:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ πράγματι τώρα είμαστε πιο κοντά.

Όλα τα τελευταία που είπες έχουν αρκετή δώσει αληθείας αλλά είναι και έτσι και όχι έτσι! Π.χ Το απόλυτο είναι η απανταχού παρουσία . Δεν έχει αρχή και δεν έχει τέλος .Δεν είναι μέσα σε κάτι ούτε έξω από κάτι επειδή αυτό είναι πάντα παρών.

Δεν μπορεί να είναι ένα γιατί για να υπάρχει ένα πρέπει να υπάρχει διάκριση από κάτι άλλο. Ούτε πολλά μπορεί να είναι επειδή για να είναι πολλά χρειάζονται πολλά ένα.

Το μονό που φαίνεται ότι μπορούμε να πούμε και βεβαία ούτε και αυτό είναι , είναι το εξής. Το Είναι είναι αυτό που Είναι και δεν μπορεί να Είναι τίποτα άλλο εκτός από αυτό που Είναι.

Όλα τα ονόματα και όλες η μορφές μιας και μίλησες για γιόγκα είναι το παιχνίδι της samaras μέσα σε αυτό το παιχνίδι είναι και ο τροχός του κάρμα. Και επίσης η μηχανική όλου του μορφοποιημένου Σύμπαντος. Αυτή η μηχανική έχει δυο νόμους που γυρνάνε όπως ένας τροχός.

Ακμή και παρακμή .Γέννηση και θάνατος. Όλα τα πράγματα είτε μεγάλα είτε μικρά είναι κάτω από αυτούς τους νόμους. Ως προς το Απόλυτο δεν υπάρχει διάκριση. Τίποτα δεν έρχεται και τίποτα δεν φεύγει. Αλλά για τα όντα που φαίνεται ότι έχουν γεννηθεί μέσα στο κόσμο της samsaras όλα γεννιουνται και όλα πεθαίνουν.

Στο ΤΑΡΩ αυτό απεικονίζετε με την κάρτα 10.

Όλα αυτά φαίνονται να έχουν μια λογική. Και εδώ υπάρχει ο κίνδυνος. Μπορούμε να αναπτύξουμε μια πάρα πολύ ωραία κοσμοθεωρία και υπαρξιακή φιλοσοφία και να νομίζουμε ότι τώρα κατέχουμε ,ξέρουμε καταλάβαμε και ότι όλα είναι ξεκάθαρα το έχω.

Όλα αυτά είναι τροφή για τον νου και ο νους χαίρετε όταν έχει τροφή .Στον νου δεν αρέσει η ησυχία και η ακινησία. Του αρέσει η κίνηση. Είναι μπαγάσας και άταχτος.

Η γνώση είναι καλή όταν μπορούμε ταυτόχρονα να αναπτύσσουμε και το εμπειρικό κομμάτι της γνώσης.

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι η πρακτική και τα κλειδιά για την αφύπνισης της συνείδησης. Αυτή η πρακτική μας οδηγεί σιγά σιγά στην απομυθοποίηση του εαυτού δηλ. μας οδηγεί να καταλάβουμε αυτό που δεν είμαστε και να βρούμε αυτό που ανέκαθεν Είναι.

Μακρής και δύσκολος ο εσωτερικός δρόμος στρωμένος με πόνο και πίκρα . Πολλή προσπάθεια και δύναμη. Κάθε φορά που βλέπουμε ένα ελάττωμα και το κατανοούμε πονάμε, γιατί αυτό το ελάττωμα ήταν η αιτία για πολλές δυστυχίες.

Πόσους ανθρώπους αδικήσαμε η πονέσαμε από αυτό το ελάττωμα; Πόσα πράγματα κάναμε που δεν ήταν σωστά; πόσα ψέματα είπαμε για να το δικαιολογήσουμε και να το κρύψουμε από τους άλλους; Και όλα αυτά για ένα ελάττωμα για φανταστείτε και τα υπόλοιπα.

Ζουμε μέσα στο ψέμα. Εχουμε μια ψεύτικη αν όχι πολλές εικόνες για τον εαυτό μας και καμαρώνουμε ή στεναχωριόμαστε οταν κάποιος μας προσβάλει αυτήν την εικόνα. Τόσο φτωχοί είμαστε εξαρτιόμαστε από του άλλους.

Οχι φίλοι μου ,μέσα μας έχουμε ότι πιο πολύτιμο αγνό και φωτινο.
Το μόνο που μας μένει ειναι να το ανακαλύψουμε.

Από την άλλη είναι λύτρωση και απελευθέρωση ο θάνατος αυτού του ελαττώματος ή του εγώ.

Τρία πράγματα είναι απαραίτητα για τον εσωτερικό δρόμο και την επανάσταση της συνείδηση.

1. ΘΑΝΑΤΟΣ (των εγώ)
2. ΓΕΝΝΗΣΗ(των ανώτερων υπαρξιακών σωμάτων και μετατροπή των ενεργειών)
3. ΘΥΣΙΑ( για την ανθρωπότητα , θυσία των εγώ. θυσία των κατώτερων ενεργειών και μετατροπή σε ανώτερες )

Αυτά τα πράγματα είναι η καθημερινή εργασία του ανθρώπου που θέλει να επαναστατήσει και βγει έξω από όλους τους μύθους και τον κόσμο της πλάνης δηλ. της samsaras.

Αλλιώς μπορούμε να φλυαρούμε και να αναπτύζουμε απόψεις μέχρι να πεθάνουμε!

Είναι όμως διαφορετικό να μιλάμε πάνω στο πρακτικό μέρος της εργασίας. Εκεί είναι χρήσιμο.

Αυτά για τώρα

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 21:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε υπηρετη
Νομιζω οτι τελικα συμφωνουμε απλα η φρασεολογια μας ειναι διαφορετικη.Ο τροπος εκφρασης ειναι διαφορετικος αλλα πανω κατω τα ιδια λεμε πιστευω.
Και τωρα να δουμε τι κανουμε στην πραξη.Μερικες φορες αναρωτιεμαι μηπως ειμαι υπερβολικη στον τροπο που σκεφτομαι,γιατι δεν βρισκω και πολλους αναζητητες-εσωτεριστες και κατα συνεπεια η πρακτικη εφαρμογης στη ζωη μου με φοβιζει.
Ειμαι σιγουρη ολοι εχουμε τετοιους προβληματισμους και επιβεβαιωνεται απο το συγκεκριμενο φορουμ,αλλα δεν τους εξωτερικευουμε μηπως χαρακτηριστουμε γραφικοι,τρελοικλπ.Ολοι ψαχνουμε κατι να βρουμε για να παψουμε να ειμαστε ατελης,ναι αυτο το φως ψαχνουμε αλλα απο την αλλη μολις δουμε κατι να φωτιζει μεσα μας φοβομαστε και τρεχουμε να κλεισουμε την πηγη του φωτος.Ισως αυτος ο φοβος μας προστατευει απο την αρχη του τελους,ισως η διατηρηση των ψευδαισθησεων εξυπηρετει την ανωδυνη επιβιωση μας.
Η ζωη τελικα ειναι για να ειναι ωραια, πρεπει να αποδεχτουμε οτι ειναι δυσκολη.
Εσυ τι πρακτικες εφαρμογες,εκτος της παρατηρησης του ψυχολογικου σου εαυτου,εχεις κανει εως τωρα?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 08:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες «Ισως αυτος ο φοβος μας προστατευει απο την αρχη του τελους,ισως η διατηρηση των ψευδαισθησεων εξυπηρετει την ανωδυνη επιβιωση μας.»

Όλοι φοβόμαστε να χάσουμε το ¨Γνωστό¨ και να ανοίξουμε πανιά για το Άγνωστο.


Το μυστήριο της Ύπαρξης είναι η μεγαλύτερη Γνώση. Αυτή η Γνώση αποκτάτε πραγματικά μόνο δια μέσω της εμπειρίας . Ο νους δεν πρόκειται ποτέ να την φτάσει, γιατί αυτή η Γνώση δεν μπορεί να οροθετηθεί από καμιά ιδέα, από κανένα σύμβολο, από καμιά εντύπωση.

Στην ιστορία της ανθρωπότητας έχουν υπάρξει αλλά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βίωση το μυστήριο της ύπαρξης. Αυτοί οι άνθρωποι μπορούμε να πούμε πως είναι ΙΕΡΑ ΑΤΟΜΑ Διδάσκαλοι της ανθρωπότητας.
Κάθε Δάσκαλος έχει τον δικό του τρόπο για να μας δήξη την σωστή κατεύθυνση, αυτό που χρειάζεται από εμάς είναι η συνειδητή προσπάθεια.

Πριν πολλά χρόνια ο άνθρωπος ήταν σε αρμονία με την φύση και η ζωή τότε ήταν παραδεισένια. Η διδασκαλίες ήταν διαφορετικές γιατί και οι άνθρωποι ήταν διαφορετικοί. Κάποια στιγμή στην πορεία τής ανθρωπότητας υπήρχε ένας εκφυλισμός και σιγά σιγά οι άνθρωποι έχασαν την αρμονία με την φύση . Φτάνοντας στις μέρες μας μπορούμε να δούμε πως αυτός ο εκφυλισμός έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις.

Λόγου αυτού του εκφυλισμού οι Δάσκαλοι άνοιξαν της πρώτες σχολές μυστηρίων με σκοπό να μπορούν οι άνθρωποι να πάρουν της Διδασκαλίες που θα τους οδηγήσουν στην Γνώση .δηλαδή στην Γνώση του Εαυτού. Στην Γνώση του μυστήριου των μυστηρίων.

Ανά τούς αιώνες αυτές οι Διδασκαλίες αλλά και οι σχολές ήταν άλλοτε φανερές και άλλοτε κρυφές. Κρυφές γιατί κινδύνευαν να αφανιστούν από την στενότητα των μυαλών των ανθρώπων. Σήμερα αυτές οι σχολές είναι και πάλη φανερές. Υπάρχουν πολλές σχολές με πολλά διαφορετικά ονόματα, όλες όμως έχουν την ίδια αφετηρία.

Ακόμα και σχολές να μην υπάρχουν έτσι όπως κάποιοι από εσάς γνωρίζουν ,όταν υπάρχει Δάσκαλος υπάρχουν και μαθητές.

Βέβαια υπάρχουν σχολές που δυστυχώς έχουν εκφυλιστεί. Και πουλάνε γνώση.

Η ΓΝΩΣΗ έχει περάσει ανά τους αιώνες σαν σκυτάλη μέσα στην πορεία της ανθρωπότητας.

Στα Αιγυπτιακά μυστήρια, στα Ελευσίνια, στα μυστήρια της Σαμοθράκης, στους Σουφι στην Μαχαγιανα τον Βουδιστών ,στον Χριστιανισμό(όχι έτσι όπως τον ξέρουμε) Στους Μάγια , στο Κρισνα ,σε ένα Σωκράτη ,σε έναν Ηράκλειτο και σε πολλά αλλά.

Σε κάθε εποχή σε διαφορετικούς πολιτισμούς η Γνώση μεταμορφωνόταν σύμφωνα με τις ανάγκες και την κουλτούρα των λαών .

Ο σκοπός ήταν πάντα ο ίδιος . Να μπορέσει ο άνθρωπος να Γνωρίσει αυτό που πάντα Είναι.

Δεν αναζητούν όλοι οι άνθρωποι αυτήν την γνώση . Ακόμη και αν τους την προσφέρεις στα χέρια αυτοί την πετάνε σαν να είναι κάτι που τους λερώνει.
Και στην χειρότερη, κινδυνεύει αυτός που την δίνει.

Σήμερα υπάρχουν πολλές σχολές που διδάσκουν την γνώση αλλά λίγες είναι αυτές που δεν έχουν εκφυλιστεί.

Και ο λόγος είναι ότι απουσιάζει ένας Δάσκαλος.

Παρόλα αυτά οι διδασκαλίες υπάρχουν. Και εγώ δεν είμαι ένα άτομο που προχωράει μόνο του . Ήμουν μόνος για πολλά χρόνια. Τώρα όχι. Και ο δρόμος που έχω επιλέξει είναι μέσα στην καθημερινότητα. Όχι σε ένα βουνό η σε μια σπηλιά αλλά εδώ στα καθημερινά προβλήματα.

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ συγνώμη αν σε κούρασα.

Η κυριότερη εργασία είναι η αυτοπαρατήρηση γιατί για να μπορέσουμε να περάσουμε ένα εμπόδιο πρέπει πρώτα να μπορέσουμε να το δούμε.

Η τρις παράγοντες της επανάστασης της συνείδηση που σου είπα είναι μια τεράστια εργασία και ανήκει στο «μεγάλο έργο» Πιο παλιά οι Αλχημιστές έψαχναν την Φιλοσοφική λίθο.

Αυτά για τωρα δεν έχω άλλο χρόνο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 16:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα
Φιλε υπηρετη γραφεις
quote:
Παρόλα αυτά οι διδασκαλίες υπάρχουν. Και εγώ δεν είμαι ένα άτομο που προχωράει μόνο του . Ήμουν μόνος για πολλά χρόνια. Τώρα όχι. Και ο δρόμος που έχω επιλέξει είναι μέσα στην καθημερινότητα.

Τι ενοεις ,εισαι σε καποια σχολη,εχεις καποιον δασκαλο η μηπως κανεις ψυχαναληση?Πολυ θα με ενδιεφερε να μαθω,φυσικα αν θελεις μου απαντας.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 22:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά μου πέσανε πολλά πράγματα μαζεμένα .

Τα τελευταία 3 χρόνια ανήκω σε μια σχολή 4 δρόμου.

Μέσα σε αυτή την σχολή οργάνωσα αρκετά την σκέψη μου και την ζωή μου.
Κανείς δεν πουλάει Μυήσεις και ούτε κάποιος τις παίρνει αφού έχει ολοκληρώσει κάποια χρόνια .
Τα βιβλία είναι όλα φωτοτυπίες και οποίος δεν μπορεί να πληρώσει την αξία του χαρτιού μπορεί να τα δανειστεί από την βιβλιοθήκη. Επίσης σε ψηφιακή μορφή είναι δωρεάν.

Η Μυήσεις λαμβάνονται σε κάθε άτομο ξεχωριστά και σε εσωτερικό επίπεδο.
Κανείς δεν αποκαλύπτει σε ποιο βαθμό βρίσκεται γιατί καθώς δεν έχει ολοκληρωθεί η εξάλειψη των εγώ υπάρχει κίνδυνος να εκδηλωθεί μυστικιστική υπερηφάνεια.

Μπορεί να αποκαλύψει μόνο αυτός που φτάνει τον 5ο βαθμό μεγάλων Μυστηρίων και λέγεται Δάσκαλος.
Η 5η μυηση μεγάλων μυστηρίων είναι η αφύπνιση του 5ου τσακρα.

Και το ταξίδι συνεχίζεται μέχρι την αυτοπραγμάτωση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 10:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε υπηρετη
quote:
Επίσης σε ψηφιακή μορφή είναι δωρεάν.

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω πως μπορω να παρω περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος και αν θελεις στειλε μου καποιες δυευθυνσεις που θα βοηθησουν στη καταρτιση μου.Αν θελεις χρησιμοποιησε το mail μου.
Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 00:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερα φιλε υπηρετη
quote:
Επίσης σε ψηφιακή μορφή είναι δωρεάν.

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω πως μπορω να παρω περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος και αν θελεις στειλε μου καποιες δυευθυνσεις που θα βοηθησουν στη καταρτιση μου.Αν θελεις χρησιμοποιησε το mail μου.
Φιλικα

Ε.Τ



Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ, είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη;

Αν ναι, γιατί δεν ψάχνεις σε Ορθόδοξα βιβλιοπωλεία, θα βρεις πολλά βιβλία σχετικά ίσως με αυτό που σε ενδιαφέρει.

Αν θες, μπορώ να σου προτείνω π.χ. το "Η ΕΝΤΟΣ ΗΜΩΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ" του Κάλλιστου Ware.

Ένα πολύ καλό βιβλίο, επίσης, είναι και αυτό εδώ:

http://www.egolpio.com/DIGITAL_BOOKS/H_ZWH_META_TON_THANATO.pdf

Είναι του εξαίρετου Μητροπολίτη Ναυκάκτου κ. Ιερόθεου Βλάχου.

Υπάρχουν και άλλα πολλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 10:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Γεια σου φίλε Ψηλε

Για να μιλήσω στην γλώσσα που καταλαβαίνεις.

Η δημιουργία έχει τάξη και νόμους όλα είναι κάτω από μια ιεραρχία.
1. Σεραφείμ
2. Χερουβείμ
3. Θρόνοι (Οφανείμ)4.Εξουσίες
5. Κυριότητες
6. Δυνάμεις
7.Αρχές
8.Αρχάγγελοι
9.Άγγελοι

Παρόλα αυτά όλα αυτά με τον ένα η με τον άλλο τρόπο με φυσικό η υπερβατικό, όλα αυτα ανήκουν στα αισθητά.

Η ψυχή πρέπει να ελευθερωθεί να βγει έξω από τα αισθητά και να οδηγηθεί στην άυλη και αναλλοίωτη Θεϊκή μια ουσία τρισυπόστατη ομοούσια, μονάδα σε τριάδα και τριάδα σε μονάδα.

Μια τρισυπόστατη ενώσει ασυγχυτη που δεν γίνετε διάκριση ούτε διαίρεση ούτε μερισμός.
Είναι απανταχού παρών δεν μπορεί να απουσιάσει από πουθενά μέσα στην απειροτητα.

Παρόλα αυτά τα αισθητά που είναι ένα από τα προνόμια του ανθρώπου δημιουργεί τον μερισμό χωρίς να καταλαβαίνει την αδιαίρετη ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΡΙΑΔΑ.

Μονό μια ψυχή που υψώνετε θα έλεγα, σε πιο υψηλή θέαση μπορεί να βιώσει αλλά και να δει στο βαθμό που της επιτρέπετε την Θεϊκή μυσταγωγία.

Για εμένα μια τέτοια ψυχή πρέπει να προσπαθεί καθημερινά και να βλέπει όλα αυτά τα εγώ που της κλέβουν το φως και τυφλή την οδηγούν μέσα στα έγκατα της γης.

Μέσα μας έχουμε την κόλαση. Έχουμε λαγνεία απληστία λαιμαργία θυμό περηφάνια ζήλια έναν ψυχολογικό βρώμικο τόπο που θέλει πολύ κουράγιο για να τον καθαρίσει κάποιος.

Δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να δούμε τα υψηλότερα από εμάς η να ζήσουμε ανώτερες υπαρξιακές καταστάσεις όταν μέσα μας έχουμε έναν σκουπιδότοπο.

Είναι απαραίτητο να καθαριστούμε. Όλη η εσωτερική εργασία είναι ο τρόπος που θα γίνει αυτό το καθάρισμα. Και πρέπει να είναι αποτελεσματικός. Γιατί μπορεί να καθαρίζεις και μετά να ξανά βρομίζεις.

Μια υπόδειξη για τον καθαρισμό υπάρχει στις επιστολές για τις 7 εκκλησιές. Της Εφέσου της Σμύρνης , της Περγάμου κ.α. Όλα αυτά που λέει ο Απόστολος του Χριστού στης επιστολές είναι πράγματα που έχουμε εμείς μέσα μας ή όχι;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 11:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Αγαπητε φιλε Ψηλε ρωτας:
quote:
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ, είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη;

Η ταυτοτητα μου αναγραφει αυτο τη θρησκεια αλλα εγω πιστευω οτι η θρησκεια του καθενος ειναι προσωπικη υποθεση,γιατι εχει να κανει με το πως αντιλλαμβανομαστε το θειο.Ετσι λοιπον δεν απαξιωνω καμια θρησκεια απλα δεν με εχει πεισει καμια απολυτα.Προσπαθω να ερευνησω ολες τις θρησκειες του κοσμου και να δημιουργησω μια θρησκεια δικη μου.Παντως σε ευχαριστω για την δυευθυνση που μου εστειλες,θα βοηθησει πολυ στην ερευνα που κανω.
Ευχαριστω και σενα φιλε υπηρετη και σας ευχομαι να περασετε ενα ομορφο Σ/Κ.
Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 12:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειμαστε ολοι οψεις του ειναι ,ειμαστε μερη του υπαρχοντος.Καθε μερος εχει ενσωματωμενη μεσα του τη συνειδητοτητα του ολου.Καθε στοιχειο φερει το αποτυπωμα του Παντος.Επιγνωση ειναι η εμπειρια αυτης της συνειδητοτητας.Το πρωτο βημα γιαυτη τη συνειδητοτητα ειναι η επιγνωση του εαυτου μας,δηλαδη να αποκτησουμε αυτοσυνειδηση(σωματικη,νοητικη).Υστερα σταδιακα να αποκτησουμε την συνειδηση ολων των αλλων ,και μετα οτι δεν υπαρχουν αλλοι,οτι ολα ειναι ενα.Αυτο το ενα καποιοι το οναμαζουν θεο,καποιοι αλλοι συμπαν.

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ, πιστεύω ότι αυτό που αναφέρεις είναι μια πολύ καλή μέθοδος για την αυτεπίγνωση του ανθρώπου.
Για να αποκτήσουμε βαθύτερη συνείδηση των ανθρώπων, της Φύσης αλλά και των πραγμάτων γύρω μας θα πρέπει να έχουμε αποκτήσει μια βαθύτερη συνείδηση του εαυτού μας, των φωτεινών και πιο σκοτεινών όψεων του αλλά και τον τρόπο με τον οποίο έχει δομηθεί και λειτουργεί η προσωπικότητα μας.
Ως διαδικασία είναι επίπονη γιατί σταδιακά μπορεί να καταλάβεις ότι είσαι πολύ περισσότερο εγωιστής κι ιδιοτελής απ' όσο νόμιζες, ότι μπορεί να θέλεις πάσει θυσία η εικόνα σου να είναι θελκτική για τους άλλους, ότι υιοθετείς διάφορα προσωπεία ανάλογα με τις περιστάσεις κλπ.
Όπως έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν ένας άνθρωπος μπορεί να απαλλαγεί από τις σκοτεινές του όψεις αλλά κι από κάποιες συναισθηματικές καταστάσεις.
Για να είμαι ειλικρινής όμως, δεν βρίσκω και κάποια σκοπιμότητα σ' αυτό.
Πιστεύω ότι για να έχουν δοθεί στον άνθρωπο, μπορούν να εξυπηρετήσουν κάποιον υψηλότερο σκοπό.
Για να ανακαλύψουμε λοιπόν αυτόν τον υψηλότερο σκοπό που μπορούν να επιτελέσουν, χρειάζεται αναγνώριση τους εν πρώτοις και προσπάθεια κατανόησης κι ελέγχου τους εν δευτέροις.
Από κει και πέρα, πιστεύω πως μπορεί να απλωθεί πολύ πιο εύκολα μπροστά στα μάτια μας μια κάπως βαθύτερη συνείδηση των γύρω μας αλλά κι ότι όλα μαζί αποτελούμε ένα σύνολο.
Ότι η σύνδεση μεταξύ μας είναι πολύ μεγαλύτερη απ' όσο νομίζουμε κι ότι δε μας χωρίζουν πολλά πράγματα.

quote:
Δεν αναζητούν όλοι οι άνθρωποι αυτήν την γνώση . Ακόμη και αν τους την προσφέρεις στα χέρια αυτοί την πετάνε σαν να είναι κάτι που τους λερώνει.
Και στην χειρότερη, κινδυνεύει αυτός που την δίνει.

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, πιστεύω πως πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι η γνώση είναι η πανάκεια σε όλα τα προβλήματα αλλά και το ύψιστο ζητούμενο.
Έχουμε λοιπόν αναγνώσεις εκατοντάδων βιβλίων, παρακολούθηση σεμιναρίων κλπ, πράγματα φυσικά που έχουν μεγάλη διδακτική αξία για τον άνθρωπο.
Αυτά όμως θα πρέπει να συνοδεύονται από μια προσωπική προσπάθεια εξέλιξης του ανθρώπου προκειμένου να έχουν περισσότερα θετικά αποτελέσματα σ' αυτόν τον άνθρωπο και τους γύρω του.
Όταν λοιπόν εκλείπει αυτή η προσωπική προσπάθεια, ίσως όντως να αντιμετωπίσουμε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 01:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε Dying_Incubus
Η Γνώση φιλτράρετε μέσα από τα εγώ μας και καθένας την φέρνει στα μετρά του.

Αυτό είναι και το κακό από την άποψη ότι κάποιος σου δείχνει που είναι η έξοδος από μια φυλακή και εσύ παίρνεις αυτήν την πληροφορία και τελικά πάλι μέσα στην φυλακή μένεις .

Μπορούμε να παρακολουθούμε σεμινάρια να είμαστε σε μια σχολή να συζητάμε και τελικά να κοιμόμαστε όρθιοι.

Πολύ καλά λες πως χρειάζεται προσπάθεια. Και για εμένα η μόνη δυνατότητα για εξέλιξη είναι η αφύπνιση της συνείδηση ,το σπάσιμο όλων των μηχανικών ελαττωμάτων , η εξάλειψη των εγώ το σπάσιμο της προσωπικότητας κ.α.

Είμαστε σαν υπνωτισμένοι που σέρνουμε τις πεποιθήσεις μας όπως ένα βαρύ τσουβάλι και όταν κάποιος πάει να μας απαλλάξει από αυτό τότε εμείς εξαγριωνόμαστε λέγοντας «αυτό είναι δικό μου.»

Ποιος άνθρωπος είναι πραγματικά διαθετημενος να θυσιάσει όλα αυτά που νομίζει ότι είναι; Να γιατί λέω πως δεν αναζητούν όλοι οι άνθρωποι την Γνώση. Την γνώση αυτού που πραγματικά είμαστε.

Για προσπάθησε να πεις σε κάποιων ότι έχει το τάδε ελάττωμα και την τάδε κακία συνήθεια και μετά κάθε φορά να επιμένεις να του το δείχνεις Μάλλον θα καταντήσεις το λιγότερο ενοχλητικός. (δεν αναφέρομε προσωπικά)

Βέβαια υπάρχουν άνθρωποι που μαθαίνουν από τα πάντα και αυτό είναι θέμα συνείδηση και κατανοήσεις .


quote:
Όταν λοιπόν εκλείπει αυτή η προσωπική προσπάθεια, ίσως όντως να αντιμετωπίσουμε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις...

Φίλε Dying_Incubus έχεις τρομερό δίκαιο φαντασου ότι κάποιοι θέλουν να βγουν έξω από την φυλακή και προσπαθούν για αυτό ψάχνοντας την έξοδο. Και υπάρχουν κάποιοι άλλοι που παπαγαλίζουν για τον τρόπο διαφύγεις χωρίς ποτέ να κάνουν μια προσπάθεια. Αυτό είναι αξιοθρήνητο και τραγικό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Γνώση φιλτράρετε μέσα από τα εγώ μας και καθένας την φέρνει στα μετρά του.

Αυτό είναι και το κακό από την άποψη ότι κάποιος σου δείχνει που είναι η έξοδος από μια φυλακή και εσύ παίρνεις αυτήν την πληροφορία και τελικά πάλι μέσα στην φυλακή μένεις .


Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, θεωρώ πως αυτό ακριβώς μπορεί να είναι και καλό και κακό.
Κακό μπορεί να αποβεί αν ο άνθρωπος που την φιλτράρει την παραποιεί κι αλλάζει ή καταργεί το νόημα της.
Στις περιπτώσεις που μπορεί να την εμπλουτίσει και να την επεκτείνει, θεωρώ ότι είναι καλό.
Όμως χρειάζεται μεγάλη διάκριση για να καταλάβει αυτός ο άνθρωπος τι από τα δύο τελικά κάνει.

quote:
Πολύ καλά λες πως χρειάζεται προσπάθεια. Και για εμένα η μόνη δυνατότητα για εξέλιξη είναι η αφύπνιση της συνείδηση ,το σπάσιμο όλων των μηχανικών ελαττωμάτων , η εξάλειψη των εγώ το σπάσιμο της προσωπικότητας κ.α.

Είμαστε σαν υπνωτισμένοι που σέρνουμε τις πεποιθήσεις μας όπως ένα βαρύ τσουβάλι και όταν κάποιος πάει να μας απαλλάξει από αυτό τότε εμείς εξαγριωνόμαστε λέγοντας «αυτό είναι δικό μου.»


Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες!
Και στην περίπτωση που κάποιος προσπαθεί να μας απαλλάξει από αυτό το τσουβάλι κι εξαγριωνόμαστε, το λιγότερο που κάνουμε είναι να αξιώσουμε ότι αυτό είναι δικό μας.
Πιστεύω πάντως πως θα πρέπει να εξετάσουμε και τον τρόπο που κάποιος προσπαθεί να μας απαλλάξει από αυτό το τσουβάλι.
Αν εμείς δεν είμαστε έτοιμοι να απαλλαγούμε από αυτό, τότε εκείνος ίσως μας βλάψει παίρνοντας το.
Για μένα ο καταλληλότερος τρόπος είναι να μας δώσει τα ερεθίσματα εκείνα ώστε να κατανοήσουμε μόνοι μας ότι το τσουβάλι αυτό μας βαραίνει προκειμένου εμείς να το πετάξουμε από πάνω μας.
Με λίγα λόγια, το τσουβάλι το δικό μου δεν θα το σηκώσει κάποιος άλλος ώστε να με απαλλάξει.
Εγώ πρέπει να κατανοήσω ότι το κουβαλώ ώστε να το πετάξω.
Αν τα μάτια μου είναι καλυμμένα με ένα πέπλο που δε με αφήνουν να δω καθαρά ακόμα τότε θα εξακολουθώ να το κουβαλώ.

quote:
Φίλε Dying_Incubus έχεις τρομερό δίκαιο φαντασου ότι κάποιοι θέλουν να βγουν έξω από την φυλακή και προσπαθούν για αυτό ψάχνοντας την έξοδο. Και υπάρχουν κάποιοι άλλοι που παπαγαλίζουν για τον τρόπο διαφύγεις χωρίς ποτέ να κάνουν μια προσπάθεια. Αυτό είναι αξιοθρήνητο και τραγικό.

Πολύ σωστά!
Συν τοις άλλοις, η γνώση είναι ένα μέσο, ένα όπλο στα χέρια του ανθρώπου.
Αν ο άνθρωπος που το παίρνει στα χέρια του είναι έτοιμος να το κρατήσει τότε θα το χρησιμοποιήσει κατάλληλα.
Αν δεν είναι τότε αυτό το όπλο μπορεί να βλάψει και τον ίδιο αλλά και τους γύρω του.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy