ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Απομυθοποιηση του εαυτου μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 12:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και 15 χρόνια, μετα από μια σειρά γεγονότων,
θετικών και αρνητικών, έφτασα στο συμπέρασμα, ότι
ο ΄μονος τρόπος να νικηθεί το εγώ είναι να πράττω το
ορθόν, ή κοινώς να κάνω αυτό που βλέπω σωστό κι όχι
αυτο που μου υποβάλλει το εγώ μου..
Ένα εγώ που θέλησα ν αποφύγω γιατί μου έκανε αρκετό
κακό, ως σπατάλη δυνάμεων που δεν μπορούσα να χρησιμοποιώ έτσι
απερίσκεπτα και απαξιώνοντας τες...
Το κόλπο που βρήκα με το να αποφεύγω το εγώ είχε και μια άλλη
"πατινή": Πιστεύω ότι το πλάσμα που έφτιαξε ο Θεός είναι τέλειο,
μοναδικό και αλάθητο( προσέξτε πως το θέτω: μπορεί να κάνει
τα πάντα, αν είναι στο κατάλληλο μήκος κύματος) αλλά, εμείς
δεν έχουμε πολύ σχέση με αυτό το πλάσμα...
Έχω την εντύπωση ότι αυτο που είμαστε δεν το αντιλαμβανόμαστε
πλήρως....Ότι χρησιμοποιούμε ελάχιστη ενέργεια και δύναμη από
αυτή που έχουμε...
Εκεί είναι πουθ μπήκε πρώτη φορά έντονα το να αποφεύγω τη "χρήση"
του εαυτού μου ως εγώ και να βλέπω, με αυτό που μου αρέσει να
λέω αντικειμενικά και λογικά...
Η απομυθοποίηση απαιτεί τη δημιουργία μύθου, αλλά, πόσο στέκει
κάτι τέτοιο, όταν δεν γνωρίζουμε καν τον εαυτό μας;
Πως μπορεί να κρίνουμε τον εαυτό μας, χωρίς την κατάλληλη
αυτογνωσία; Πως πιστεύουμε ότι μας γνωρίζουμε όταν ζούμε με
μια μάσκα που κοιτάζει προς τα έξω και μέσα μας ο πραγματικός
μας εαυτός, πεθσίνει από μοναξιά και ασφυξία;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 13:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους

Αγαπητε φιλε τρεχαγυρευε το θεμα μας δεν ειναι το πως θα νικησουμε το εγω μας αλλα το πως θα το αναγνωρισουμε-θυμηθουμε.Μπερδευομαστε ολοι με τα πρεπει ,τα δεν πρεπει ,τα καθωςπρεπει,τα σωστα και τα λαθος και εκει καπου χανουμε τον εαυτο μας η το εγω μας.
Αν θυμηθουμε,στην παιδικη μας ηλικια δεν μποουσαμε να ξεχωρισουμε το σωστο απο το λαθος.Ε!ουτε τωρα μπορουμε,νομιζουμε οτι μπορουμε.
Σε ολη μας τη ζωη φτιαχνουμε τους κανονες κατα η διαρκεια της.Ολη η ζωη ειναι η διαδικασια να αποφασισουμε ποιοι ειμαστε και υστερα να βιωσουμε αυτη την αποφαση.
Καθως δυευρυνουμε το οπτικο μας πεδιο επινοουμε νεους κανονες για να το καλυψουμε!
Καθως μεγεθυνουμε διαρκως την ιδεα που εχουμε σχετικα με τον εαυτο μας δημιουργουμε νεα πρεπει και δεν πρεπει, καινουργια ναι και οχι για να τον περιβαλουμε.Αυτα ολα οριοθετουν κατι που δεν μπορει να οριοθετηθει.
Δεν μπορουμε ομως να οριοθτησουμε τον εαυτο μας γιατι ειναι τοσο απεριοριστος οσο το συμπαν.
Μπορουμε ομως να δημιουργησουμε μια ιδεα για τον απεριοριστο εαυτο μας και στη συνεχια να αποδεχτουμε καποια ορια.
Τα ορια αυτα αλλαζουν συνεχεια,καθως αλλαζουν οι ιδεες μας για το ποιοι ειμαστε.
Εδω θα μπορουσα να πω οτι οι ιδεες των ανθρωπων για το σωστο και το λαθος..... αλλαζουν ξανα και ξανα απο πολιτισμο σε πολιτισμο,απο χρονικη περιοδο σε χρονικη περιοδο,απο θρησκεια σε θρησκεια απο τοπο σε τοπο...ακομα και απο οικογενεια σε οκογενεια και απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
Ετσι λοιπον το αν καποιος ανθρωπος κριθει οτι εχει κανει κατι λαθος δεν ειναι θεμα του τι εχει πραγματικα κανει αλλα που το εχει κανει.

quote:
Πως μπορεί να κρίνουμε τον εαυτό μας, χωρίς την κατάλληλη
αυτογνωσία; Πως πιστεύουμε ότι μας γνωρίζουμε όταν ζούμε με
μια μάσκα που κοιτάζει προς τα έξω και μέσα μας ο πραγματικός
μας εαυτός, πεθσίνει από μοναξιά και ασφυξία;

Οταν βλεπεις την τελειοτητα στο καθετι,οχι μονο σε εκεινα με τα οποια συμφωνεις,αλλα(και ισως ιδιαιτερα)σε εκεινα με τα οποια δεν συμφωνεις ,τοτε κατακτας την βαθια γνωση.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 17:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας

quote:
Για μένα ο καταλληλότερος τρόπος είναι να μας δώσει τα ερεθίσματα εκείνα ώστε να κατανοήσουμε μόνοι μας ότι το τσουβάλι αυτό μας βαραίνει προκειμένου εμείς να το πετάξουμε από πάνω μας.
Με λίγα λόγια, το τσουβάλι το δικό μου δεν θα το σηκώσει κάποιος άλλος ώστε να με απαλλάξει.
Εγώ πρέπει να κατανοήσω ότι το κουβαλώ ώστε να το πετάξω.
Αν τα μάτια μου είναι καλυμμένα με ένα πέπλο που δε με αφήνουν να δω καθαρά ακόμα τότε θα εξακολουθώ να το κουβαλώ.


Χωρίς σχόλια.

Φίλε Dying_Incubus Όλα αυτά που λέμε είναι σωστά το θέμα είναι να δούμε το πρακτικό κομμάτι της ιστορίας.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι σαν βήματα ας πούμε ίδια για όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα από το θρήσκευμα ή την εθνικότητα.

Αν αυτά δεν γίνουν τότε ποτέ ο άνθρωπος δεν θα φτάσει στην κορυφή του βουνού. Θα παραμένει στην κοιλάδα μαζεύοντας γνώσεις πληροφορίες διαβάζοντας βιβλία πηγαίνοντας σε διαλέξεις σε σχολές σε δασκάλους σε ασραμ κ.α

Πολλοί ίσως να μαζεύονται και να κοιτούν την κορυφή του βουνού και να λένε ωραία πράγματα αλλά κανείς δεν κάνει το παραμικρό βήμα για το βουνό.

Ανά τους αιώνες πολλοί κατέβηκαν από την κορυφή και μίλησαν για το δρόμο της κορυφής. Αλλά και πάλι λίγοι δοκίμασαν. Ο Χριστός κάπου λέει και αν θέλει κάποιος ας με συμπληρώσει. «από τους χιλίους που θα με ακουσουν ένας θα με ακολουθήσει. Από τους χιλίους που θα με ακολουθήσουν ένας θα με βρει από τους χιλιους που θα με βρουν ένας θα ….


Πού οδηγεί ο στενός δρόμος και πού ο ευρύχωρος
(Λκ 13:24)
13�Mπείτε από τη στενή πύλη, γιατί, επειδή είναι πλατιά η πύλη και ευρύχωρος ο δρόμος που οδηγεί στο χαμό, πολλοί είναι εκείνοι που μπαίνουν απ� αυτήν. 14Kι επειδή είναι στενή η πύλη και στενόχωρος ο δρόμος που οδηγεί στη ζωή, λίγοι είναι εκείνοι που τη βρίσκουν�.


Καλές διακοπές σε όσους θα φύγουν τις επόμενες μέρες τα ξαναλέμε μετά της 20 Αυγούστου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 17:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας

quote:
Για μένα ο καταλληλότερος τρόπος είναι να μας δώσει τα ερεθίσματα εκείνα ώστε να κατανοήσουμε μόνοι μας ότι το τσουβάλι αυτό μας βαραίνει προκειμένου εμείς να το πετάξουμε από πάνω μας.
Με λίγα λόγια, το τσουβάλι το δικό μου δεν θα το σηκώσει κάποιος άλλος ώστε να με απαλλάξει.
Εγώ πρέπει να κατανοήσω ότι το κουβαλώ ώστε να το πετάξω.
Αν τα μάτια μου είναι καλυμμένα με ένα πέπλο που δε με αφήνουν να δω καθαρά ακόμα τότε θα εξακολουθώ να το κουβαλώ.


Χωρίς σχόλια.

Φίλε Dying_Incubus Όλα αυτά που λέμε είναι σωστά το θέμα είναι να δούμε το πρακτικό κομμάτι της ιστορίας.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι σαν βήματα ας πούμε ίδια για όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα από το θρήσκευμα ή την εθνικότητα.

Αν αυτά δεν γίνουν τότε ποτέ ο άνθρωπος δεν θα φτάσει στην κορυφή του βουνού. Θα παραμένει στην κοιλάδα μαζεύοντας γνώσεις πληροφορίες διαβάζοντας βιβλία πηγαίνοντας σε διαλέξεις σε σχολές σε δασκάλους σε ασραμ κ.α

Πολλοί ίσως να μαζεύονται και να κοιτούν την κορυφή του βουνού και να λένε ωραία πράγματα αλλά κανείς δεν κάνει το παραμικρό βήμα για το βουνό.

Ανά τους αιώνες πολλοί κατέβηκαν από την κορυφή και μίλησαν για το δρόμο της κορυφής. Αλλά και πάλι λίγοι δοκίμασαν. Ο Χριστός κάπου λέει και αν θέλει κάποιος ας με συμπληρώσει. «από τους χιλίους που θα με ακουσουν ένας θα με ακολουθήσει. Από τους χιλίους που θα με ακολουθήσουν ένας θα με βρει από τους χιλιους που θα με βρουν ένας θα ….


Πού οδηγεί ο στενός δρόμος και πού ο ευρύχωρος
(Λκ 13:24)
13�Mπείτε από τη στενή πύλη, γιατί, επειδή είναι πλατιά η πύλη και ευρύχωρος ο δρόμος που οδηγεί στο χαμό, πολλοί είναι εκείνοι που μπαίνουν απ� αυτήν. 14Kι επειδή είναι στενή η πύλη και στενόχωρος ο δρόμος που οδηγεί στη ζωή, λίγοι είναι εκείνοι που τη βρίσκουν�.


Καλές διακοπές σε όσους θα φύγουν τις επόμενες μέρες τα ξαναλέμε μετά της 20 Αυγούστου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 18:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, τό ότι είμαστε κάποιοι είμαστε, αλλά
τώρα το εγώ μας είναι μια υποκειμενικότητα που μερικές
φορές μας κάνει ζημιά...
Αυτό περι του εσωτερικού εαυτού το δέχομαι, απλά
πολύ συχνά,συναντάμε επιθυμίες ώς εαυτό και μπερδεύεται
κάπως το πράγμα. Εαυτός μας πιστεύω ότι είναι μια υπόσταση
που επειδή δεν τη γνωρίζουμε, πρέπει να την αφήσουμε
να βγεί από μέσα μας, μέσω της άρνησης του τώρα που
μας προσδιορίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 10:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

Φιλε τρεχαγυρευε κανενας δεν ειναι υπευθυνος για το οτι ετσι ειναι,για το οτι ειναι φτιαγμενος με τον ταδε τροπο,για το οτι βρισκεται κατω απο τις ταδε συθηκες,σε αυτο το περιβαλλον.Το μοιραιο της ουσιας του δεν διαχωριζεται απο το μοιραιο ολων εκεινων των πραγματων που υπηρξαν και θα υπαρξουν.Ο ανθρωπος δεν ειναι το αποτελεσμα μιας ειδικης προθεσης,μιας θελησης,ενος σκοπου, με αυτον δεν γινεται προσπαθεια να επιτευχθει ενας ιδανικος ανθρωπος η μια ιδανικη ευτυχια η μια ιδανικη ηθικη-ειναι παραλογο να θελουμε να φορτωσουμε την ουσια του σε καποιο σκοπο.Εμεις επινοησαμε την ενοια του σκοπου.Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει σκοπος...
Ολοι ειναι αναγκαιοι,ειναι κομματια του πεπρωμενου,ολοι ανηκουν στο ολον,ειναι μεσα στο ολον.Δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να κρινει,να μετρησει,να συγκρινει,να καταδικασει το Ειναι μας,γιατι κατι τετοιο θα σημαινε οτι θα μετρουσε θα συνεκρινε θα καταδικαζε το ολον....
Η μεγαλη απελευθερωση ειναι να να μη γινεται πια κανενας υπευθυνος.Μονο με αυτην την απελευθερωση μπορει να αποκατασταθει και παλι η αθωοτητα του γιγνεσθαι.
Δεν πρεπει να εχουμε ενοχες για αυτο που ειμαστε,πρεπει να βρουμε το κουραγιο να συγχωρησουμε τον εαυτο μας να τον απελευθερωσουμε απο τους τυρανους που τον βασανιζουν.Να αποδεχτουμε αυτο που ειμαστε, και απαλλαγμενοι απο αυτο που θα θελαμε να ειμαστε, να αντεξουμε να ζουμε με αυτο που ειμαστε στα αληθεια.Το μεγαλυτερο μαρτυριο του ανθρωπου ειναι να ζει μια ζωη χωρις να ειναι ο εαυτος του.
Πρεπει να σταματησουμε να λεμε ψεματα στον εαυτο μας.Υπαρχει ενα μισος για τα ψεματα και την προσποιηση,που προερχεται απο μια ευερεθιστη αισθηση εντιμοτητας.Υπαρχει και ενα αλλο τετοιο μισος που προερχεται απο την δειλια,στο μετρο που τα ψεματα ειναι απαγρευμενα απο μια θεικη εντολη.Υπερβολικα δειλος για να πεις ψεματα....

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 12:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι συνθήκες που ζούμε αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, πιστέυω ότι
έχουν μεγαλη σημασία για το αν ο άνθρωπος μπορεί
να είναι ο εαυτός του ή όχι.
Λες΄οτι όλοι ανήκουν στο ένα, το καταλαβαίνω, αλλά με
τι σκοπό, τι προοπτική; Τι ρόλο παίζει για σένα, ο άνθρωπος;
Γιατί για να απομυθοποιήσεις κάτι, πρέπει να ξέρεις τι είναι,
πώς έχει γίνει και που έπρεπε να παει...
Το να λές ψέματα δεν απαιτεί γενναίοτητα, το κάνουν ολοι
καθημερινά, με τοσους τροπους που πια ζουν μεσα στο ψέμα, ή
καλύτερα ζούμε όλοι μας...
Μέτρο ανθρώπου είναι του αγγελου, αν ακούσεις τον χριστιανισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 16:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι συνθήκες που ζούμε αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, πιστέυω ότι
έχουν μεγαλη σημασία για το αν ο άνθρωπος μπορεί
να είναι ο εαυτός του ή όχι.

Αυτη την δικαιολογια την εχουμε συνεχεια σαν πιπιλα στο στομα μας.Ενταξει,ζουμε σε κοιμωνιες που καποιες αξιες εχουν υπερεκτιμηθει και καποιες αλλες εχουν απαξιωθει.Ειμαστε εγκλωβισμενοι σε αυτο το συστημα αξιων αλλα παντα εχουμε την επιλογη για αν θα συμμετεχουμε σε αυτο και με ποιον τροπο.Το κερασακι στην τουρτα ξερεις ποιο ειναι φιλε ου?Το ιδιο το συστημα σε παροτρνει να εισαι ο εαυτος σου.
Τερμα οι δικαιολογιες φιλε μου,ολοι ξερουμε ποιοι ειμαστε απλα δεν μας αρεσει αυτο που ειμαστε,αισθανομαστε ατελης και συνεχεια θελουμε να ειμαστε κατι παραπανω για να ειμαστε αποδεκτοι αι αρεστοι.Εναι ματαιο να προσπαθουμε να μας αποδεχτουν οι αλλοι οταν εμεις οι ιδιοι δεν αποδεχομαστε τον εαυτο μας.Απομυθοποιω τον εαυτο μου σημαινει τον αποδεχομαι οπως πραγματικα ειναι.
quote:

Λες΄οτι όλοι ανήκουν στο ένα, το καταλαβαίνω, αλλά με
τι σκοπό, τι προοπτική;
Δεν νομιζω να το εχεις αναλυσει ομως οσο πρεπει.Θα προσπαθησω να στο μεταδωσω ετσι οπως το εχω σκεφτει.Φαντασου ενα παζλ και θεωρησε οτι αυτο ειναι το συμπαν.Ολοι εμεις ειμαστε καμματακια αυτου του παζλ.Καθενας απο εμας εχει μια θεση στο παζλ που εφαρμοζει απολυτα στην συνθεση του.Εμεις πρεπει να βρουμε αυτη τη θεση αλλα δυστυχως ειμαστε συνεχεια σε λαθος θεση και αυτο μας κανει να αισθανομαστε ατελης.
quote:
Το να λές ψέματα δεν απαιτεί γενναίοτητα, το κάνουν ολοι
καθημερινά, με τοσους τροπους που πια ζουν μεσα στο ψέμα, ή
καλύτερα ζούμε όλοι μας...

Παρανοησες φιλε,σιγουρα δεν ενοουσα οτι θελει γεναιοτητα για να πεις ψεματα το αντιθετο.Γεναιοτητα χρειαζεται για να πεις αληθειες.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 19:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ,

Αν και η κουβέντα έχει προχωρήσει...

quote:
κατά πόσο είμαστε ικανοί να λέμε αλήθειες στον εαυτό μας

Δεν νομίζω οτι πρόκειται για ικανότητα. Μάλλον θα πρέπει να σκεφτούμε το πόσο θάρρος χρειάζεται να παραδεχόμαστε τις αλήθειες που βλέπουμε ή καταλαβαίνουμε. Πόσο αποφασισμένοι είμαστε να δεχθούμε αυτό που πραγματικά είμαστε. Πόσο αποφασισμένοι είμαστε να γκρεμίσουμε την βιτρίνα μας, να βγάλουμε την μάσκα.

quote:
Διαψεύδοντας η αμφισβητώντας τον εαυτό μας κάποια στιγμή νομίζω θα καταφέρουμε να βρούμε την αλήθεια μέσα μας.

Κατά την γνώμη μου διαψεύδοντας τον εαυτό μας δεν μπορούμε να καταλήξουμε πουθενά. Είμαστε στο Α σημείο και θεωρώντας οτι είναι λάθος Θα βρεθούμε σε ένα άλλο σημείο το οποίο θα είναι και αυτό λανθασμένο και μετά θα υποθέσουμε κάτι άλλο για τον εαυτό μας που και αυτό με την σειρά του θα διαψευσθεί, και τελειωμό δεν έχει. Δεν έχουμε ένα αρχικό σημείο αναφοράς.
Η αμφισβήτηση νομίζω οτι είναι πιο καλή μέθοδος. Να κοιτάμε δηλαδή από πολλές πλευρές το θέμα. Αλλά και πάλι γιατί να καραδοκούμε στο υποτιθέμενο λάθος μας.
Εκτός και αν ξέρουμε οτι είμαστε λάθος και προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μασ να το παραδεχθεί.

quote:
Η αλήθεια και η ελευθερία έχουν μια ιδιαιτερότητα: ό,τι και να κάνουν υπέρ ή κατά τους, και τα δυο τους φέρνουν όφελος.

Όταν διαστρεβλώνουμε την αλήθεια για τον εαυτό μας, και οταν καταπατάμε την ελευθερία μας, την έκφραση του είναι μας, δεν βλέπω τίποτα πραγματικά καλό, παρά μια αλλοτρίωση που μας σιγοτρώει. Και αλήθεια αν θα υπάρχει κάποιο όφελοσ νομίζω οτι θα είναι μάλλον προσωρινό και εφήμερο. Νομίζω δε οτι αν καταπιέζουμε την αλήθεια και την ελευθερία μας η μόνη ασφαλή διέξοδος, είναι οτι η καταπίεση αυτή γίνεται εις γνώση μας. Οτι είμαστε καλά ενήμεροι για αυτό που κάνουμε. Τουλάχιστον έτσι θα ξέρουμε οτι ειμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο, και σε βάθος χρόνου θα είμαστε σε θέση να αλλάξουμε τους κανόνες και αρκετά ώριμοι ώστε να δεχθούμε τις συνέπειες.

filika
trovadouros

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 19:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά να πω ότι χαίρομαι με τις θέσεις του Τροβαδούρου...
Με τις οποίες συμφωνώ.
Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ, δεν μιλάμε για την επηροή της τηλεόρασης,αλλά
για εντολές που δίνονται ώστε ο άνθρωπς να μένει
αποχαυνωμένος και να μην βλέπει τι του κάνουνε. Κι αυτο
γίνεται ως συγκεκριμένη πολιτική, όχι κατά λάθος...
Αυτο μας εμποδίζει, κατα την άποψη μου, να είμαστε αυτα
τα κομμάτια του πάζλ που λές.
Για μένα το θέμα είναι αν μπορεί ο άνθρωπος σήμερα να ασχοληθει
με τον εαυτό του, έτσι όπως έχει γίνει η ζωή και κυνηγάμε
συγκεκριμένους στοχους που αλλοι μας έχουν βάλει...
Φίλε Τροβαδούρε, πολύ σωστα το θέτεις, αλλά δεν μας αφήνουν
να ζήσουμε ως άνθρωποι...Μας θέλουν απρόσωπα άβουλα όντα
που να κάνουν ότι θέλουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 22:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Τροβαδουρε οντως η κουβεντα εχει προχωρησει να σε καλωσορισω λοιπον στο τοπικ.
Να σε ενημερωσω οτι οι αποψεις σου εχουν ηδη διατυπωθει ισως με διαφορετικη φρασεολογια.Εχω την αισθηση οτι λιγο πολυ οι εσωτερικες αναζητησεις συμπιπτουν μια και οι προβληματισμοι ειναι κοινοι αλλα δεν βλεπω διαθεση συνγκερασματος αποψεων τις περισσοτερες φορες.Παραδειγμα ο φιλος τρεχαγυρευε ,ενω στη ουσια συμφωνουμε στα περισσοτερα σημεια της συζητησης , διακρινω μια επιθετικοτητα στις απαντησεις του.Ενω εσυ φαινεσαι πιο προθυμος για μια γονιμη συζητηση.Πολυ σωστες τις βρισκω τις βρισκω τις παρατηρησεις σου και αν διαβασεις τις απαντησεις μου θα καταλαβεις πως συμπλεουν οι αποψεις μας.
quote:
Για μένα το θέμα είναι αν μπορεί ο άνθρωπος σήμερα να ασχοληθει
με τον εαυτό του, έτσι όπως έχει γίνει η ζωή και κυνηγάμε
συγκεκριμένους στοχους που αλλοι μας έχουν βάλει...

Συμφωνω τρεχαγυρευε ,μας εχουν δημιουργησει αναγκες που δεν εχουμε με αποτελεσμα να κοιμιζουμε τις συνειδησεις μας.Αλλα μηπως και εμεις βολευομαστε με αυτη τη κατασταση?
Ειμαστε διατεθιμενοι να κανουμε αυτοκριτικη?
Και αν την κανουμε ποσο ρεαλιστικη ειναι?

Χαιρετω προς το παρον θα τα πουμε ξανα μετα τις 20 Αυγουστου
Φιλια σε ολους και καλες διακοπες σε οσους δεν πηγαν ακομα.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 12:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, υπάρχουν πολοί τύποι ανθρώπων
και η ένταση του λόγου μου, δεν είναι επιθετικότητα,
η ρήμα μου είναι χειμαρώδης, απλό είναι...
Αυτοκριτική και έλεγχο του εαυτού μας μπορούμε να
κάνουμε μόνο αν μας αφήνουν και δεν μας επηρεάζουν... Αφού
είπαμε ότι μας βομβαρδίζουν με στοχους που μετράμε για
τον γείτονα, τον φίλο, τον συγγενή, μια συνεχή παλη,
πότε να κάνουμε και ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΉ; Εδώ δεν προλαβαίνουμε
αυτά που μας βάζυν αυτοί, θα προλάβουμε τα δικά μας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 09:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η εξαπατιση του ευατου απο το εγω μου ειναι συναρπαστικη!!!
ειναι εργο ζωης να μειωσω λιγο την ενταση και την ταχυτητα , αυτο που με ανακουφιζει ειναι οτι η αληθεια μου ειναι παντα γνωστη , στο βαααθος.

Edited by - bloodofkain on 15/08/2008 09:59:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 08:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο που με ανακουφιζει ειναι οτι η αληθεια μου ειναι παντα γνωστη , στο βαααθος.

Αγαπητέ bloodofkain, θα μπορούσες να γράψεις λίγα πράγματα για αυτό που αναφέρεις;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 23:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]αυτο που με ανακουφιζει ειναι οτι η αληθεια μου ειναι παντα γνωστη , στο βαααθος.

Αγαπητέ bloodofkain, θα μπορούσες να γράψεις λίγα πράγματα για αυτό που αναφέρεις;

Αχ φίλτατε με βάζεις να αντιμετωπίσω την δικιά μου αλήθεια ,ειμαι απο οσο καιρώ γνωριζω τον εαυτό μου εσωστρεφής τύπος, παρα το γεγονος αυτο καπια γεγονότα στην παιδικη μου ηλικια με κάναν να μην θέλω να κοιτάζω μέσα μου και να αφουγκράζομαι.Και ετσι μεταλλαχτήκα σε εναν ακραία εξωστρεφή άτομο, ομως ολοι αυτη η προσπάθεια ηταν εξοντωτική,(μεσα σε αυτη την προσπάθεια υπήρξε και μια περίοδος πλήρεις συσκοτίσεις με την χρήση ναρκωτικών) και κοινώς έπιασα πάτο.
και ετσι με την βοήθεια διαφόρων ανθρώπων"Ψυχοθεραπεία και Ν.Α" ξαναστραφικα προς τα μεσα , σε αυτα που προσπαθούσα να αποφύγω τοσα χρονια , και τα κατάφερα !!!αποδέχτηκα και αγκάλιασα όσα με είχαν πονέσει, σε αυτό το σημείο συνειδητοποίησα οτι παντα ηξερα τη πραγματικά συμβαίνει , μαλον για την ακρίβεια παντα ενα κομμάτι του ΕΑΥΤΟΥ ηταν παρών και γνώριζε την αλήθεια , αυτο με εκανε να ψαξω και για εναν πνευματικό δρομο , και τον βρήκα, και οσα άκουγα ,ένιωθα μεσα μου ότι ειναι αλήθεια ....
και για να επιστρέψω σε αυτο που ξεκίνησα , η αλήθεια μου ειναι πάντα γνωστή κάπου στο βάθος , όμως ακόμα και σημερα πολλες φορες αποφεύγω να την δω, απλά γιατί θα πρέπει να δράσω ανάλογα , η αλήθεια φέρνει ευθύνη , και για να είμαι ακριβής . υπάρχει πάντα ενα κομματι μου που επιθυμεί βαθιά την αγνοία και το βόλεμα , και δυστυχώς πολλές φορές ούτε καν αντιλαμβάνομαι πως μου κλείνει τα μάτια και με ησυχάζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 10:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bloodofkain, σε ευχαριστώ για την επεξήγηση και σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας όσα μοιράστηκες.

Λέγεται πως μερικές φορές ένας άνθρωπος ίσως και να πρέπει να "πιάσει πάτο" και να βιώσει μια κατάσταση προκειμένου να διδαχθεί και να μπορέσει να την ελέγξει ή να κατανοήσει την αναγκαιότητα ελέγχου της.
Φυσικά αυτό δεν είναι προτροπή προς έναν συνάνθρωπο μας, δηλαδή το να τον προτρέπουμε να βιώσει μια αρνητική κατάσταση στο έπακρο αλλά θεωρώ πως όταν την βιώσει - κάτι το οποίο σίγουρα δεν είναι ευχάριστο και δεν συνίσταται φυσικά - ίσως να μπορέσει να δει τα πράγματα απογυμνωμένα από τα όμορφα ενδύματα που τους έχει δώσει και να βρει την δύναμη να ξεφύγει.

Το γεγονός ότι "αγκάλιασες" τα κομμάτια του εαυτού σου που σου προκαλούσαν πόνο ή έστω δυσφορία και τα απέφευγες είναι πολύ σημαντικό.
Ένα μεγάλο μέρος των ανθρώπων προσπαθεί να κλείσει τα μάτια απέναντι σε πράγματα που έχει "ψυχανεμιστεί" ή έχει αναγνωρίσει στον εαυτό του και πάιζει ένα παιχνίδι στο οποίο προσποιείται ότι αυτά δεν υπάρχουν.
Όσο όμως τα αποφεύγει ή δεν τα αντιμετωπίζει στα ίσια, καταβάλλει προσπάθεια να τα αποφύγει κι αυτή ακριβώς η προσπάθεια τα ενδυναμώνει, τα μετατρέπει σε φόβους κι εμμονές και τα διογκώνει.

quote:
και για να επιστρέψω σε αυτο που ξεκίνησα , η αλήθεια μου ειναι πάντα γνωστή κάπου στο βάθος , όμως ακόμα και σημερα πολλες φορες αποφεύγω να την δω, απλά γιατί θα πρέπει να δράσω ανάλογα , η αλήθεια φέρνει ευθύνη , και για να είμαι ακριβής . υπάρχει πάντα ενα κομματι μου που επιθυμεί βαθιά την αγνοία και το βόλεμα , και δυστυχώς πολλές φορές ούτε καν αντιλαμβάνομαι πως μου κλείνει τα μάτια και με ησυχάζει...

Αυτός ακριβώς είναι ο κυριότερος μηχανισμός που βρίσκει ο νους μας για να μην δει την αλήθεια των πραγμάτων αλλά να επιμείνει στην εικόνα που είναι πιο βολική, που φέρνει λιγότερες ευθύνες και λιγότερη δράση ώστε να συνεχίσει να αναπαύεται εν ειρήνη.
Για αυτό λοιπόν πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε να δώσουμε αυτή τη μάχη με τον εαυτό μας, μια μάχη όμως η οποία δεν έχει κάποιο τέλος.
Και δεν έχει τέλος γιατί πάντα θα παρουσιάζονται προκλήσεις μπροστά μας, πάντα θα απαιτείται κάποια δράση εκ μέρους μας και πάντοτε θα ερχόμαστε αντιμέτωποι με μικρές ή μεγαλύτερες αλήθειες που πρέπει να δούμε ώστε να μάθουμε.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 16:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια για να απομυθοποιήσεις κάτι , δεν πρέπει
πρώτα να το γνωρίσεις; Κι όχι λίγο, αλλά καλά. Να
μελετήσεις συμπεριφορές και ενέργειες, πάθη κι επιθυμίες..
Εδώ μιλάμε για έναν εαυτό που δεν τον ξέρουμε καλά καλά...
Για ένα άτομο, που ούτε εμείς γνωρίζουμε, αφού δεν υπήρξε το περιβάλλον για να εκφραστει. Έναν εαυτό που είναι καλύτερος
από ότι νομίζουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 01:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και χειροτερος απ ο,τι μπορει να ειναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 13:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Φιλε τρεχαγυρευε γραφεις
quote:
Αλήθεια για να απομυθοποιήσεις κάτι , δεν πρέπει
πρώτα να το γνωρίσεις;

Μα εγω δεν λεω να απομυθοποιησουμε τον πραγματικο μας εαυτο αλλα αυτον που νομιζουμε οτι ειμαστε η αυτο που μας εχουν κανει να πιστεψουμε πως
ειμαστε(με τους ατοπους στοχους,τις ανικανοποιητες αναγκες,την επιτηδευμενη εξωστρεφεια .....).
Και πως μπορει να γινει αυτο:?με παραδοχες την αρχη για πραγματα που δεν ειμαστε,μετα να συνχωρησουμε τον εαυτο μας γιαυτο που ειμαστε τελικα.Ειμαστε ανθρωποι τρομαγμενοι,που προσπαθουν να ειναι πιο σημαντικοι απο οτι πιστευουν πως ειναι.

quote:
η εξαπατιση του ευατου απο το εγω μου ειναι συναρπαστικη!!!

Εγω θα το διατυπωσω καπως διαφορετικα:
Η εξουδετερωση του εαυτου απο το εγω μου ειναι συναρπαστικη!!!!

Μονο αν απομυθοποιησει ο εαυτος μας το εγω μας θα λυτρωθουμε.Ο εαυτος μας ειναι εγκλωβισμενος απο το εγω μας και πρεπει να τον απελευθερωσουμε απο τα δεσμα του
Μηπως αν μετοναμαστει ο τιτλος σε ¨απομυθοποιηση του εγω μας¨σταματησει αυτη η ανακυκλωση αποψεων και θα επιτευχθει μια πιο γονιμη συζητηση?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 10:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μονο αν απομυθοποιησει ο εαυτος μας το εγω μας θα λυτρωθουμε.Ο εαυτος μας ειναι εγκλωβισμενος απο το εγω μας και πρεπει να τον απελευθερωσουμε απο τα δεσμα του

quote:
Μηπως αν μετοναμαστει ο τιτλος σε ¨απομυθοποιηση του εγω μας¨σταματησει αυτη η ανακυκλωση αποψεων και θα επιτευχθει μια πιο γονιμη συζητηση?

Αγαπητή μου ΤΑΡΑΣΟΥ, εάν πιστεύεις ως θεματοθέτις ότι η μετονομασία του τίτλου σε "Απομυθοποίηση του εγώ μας" βοηθήσει τη ροή του θέματος και θα δώσει νέα κατευθυντήρια γραμμή στο θέμα, μπορεί να γίνει.
Θέλεις λοιπόν να προχωρήσουμε στη μετονομασία;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 09:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, δεν διαφωνω με αυτά που λές,
απλά βλέπω ότι δεν έχουμε σχέση με τον εαυτό μας για
να του φορτώνουμε και το τοπικό και προσωρινό εγώ μας, που
έγινε από τις καταστάσεις που μας περικλείουν...
Το ότι είμαστε τρομαγμένοι, επειδή δεν υπάρχει τίποτε
αλλο να μας φοβίζει εκτός απο ανθρώπους, άρα εμάς φοβόμαστε...
Γιατί άραγε;
Πόοσ θα ήθελα να είμαστε ολοι οι άνθρωποι αυτό που είμαστε, μια οικογένεια οπου θα πάψει να υπάρχει η ανάγκη, εγώ να σε
εκμεταλευτώ κι εσύ μετά με τη σειρά σου, το ίδιο.Πολύ λίγο και
υποτιμητικό για τον άνθρωπο....
Φίλε D Incubus, νομίζω ότι όντως το θέμα θα είνια πιο ακριβές,
οπως λες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 11:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή ΤΑΡΑΣΟΥ, δεν διαφωνω με αυτά που λές,
απλά βλέπω ότι δεν έχουμε σχέση με τον εαυτό μας για
να του φορτώνουμε και το τοπικό και προσωρινό εγώ μας, που
έγινε από τις καταστάσεις που μας περικλείουν...

Φίλε trexagireve, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό που λες και θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση, βασιζόμενος σ' αυτό.
Αρκετές εσωτερικές διδασκαλίες έχουν ασχοληθεί με το θέμα του Εαυτού και την Προσωπικότητα, τον Ανώτερο και τον Κατώτερο Εαυτό του ανθρώπου.

Συμφωνείς με μια τέτοια θεώρηση;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 00:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια συμφωνω, φίλε D Incubus.. Εννοείται ότι
το άτομο που είμαστε με το άτομο που κυκλοφορεί στη θέση μας
( κυριολεκτικά) δεν έχει καμία σχέση...
Δεν θα σου πω μόνο για περιπτώσεις όπου το ότι όσοι βγαίνουν αστρικό, κοιτώντας το σώμα τους κατά βάση, το θεωρούν
πολύ κατώτερο και άβολο.. Μπορούμε να δούμε και το τι μπορεί πραγματικά να κάνει ενας άνθρωπος, με αντίστοιχα πρόσωπα στην ιστορία, οπου ότι έγινε απο αυτούς τους καλούμενους ιδιαίτερους, είναι στα γονίδια του ανθρώπου η υπέρβαση των όποιων καταστάσεων κι είναι πιθανές ικανότητες που όλοι έχουν.
θα μπορούσε να γίνει σε οποιαδήποτε έκφραση της έννοιας άνθρωπος, που στη φυσική του υπόσταση, μπορει να δείχνει λίγο...
Γι αυτο και με βλέπεις Γεώργιε, να το παίζω ετσι συντηρητικός...,
πιστεύω ότι κάτι έχουμε αφήσει πίσω και πρέπει να το βρούμε γιατί είναι δικό μας κι είναι απαραίτητο εργαλείο. Απλά βρίσκεται
στην αρχική σύνθεση του ανθρώπου, αν διατηρηθεί στο πέρασμα του
χρόνου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 12:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και βέβαια συμφωνω, φίλε D Incubus.. Εννοείται ότι
το άτομο που είμαστε με το άτομο που κυκλοφορεί στη θέση μας
( κυριολεκτικά) δεν έχει καμία σχέση...

Είδες λοιπόν που μπορούμε και συμφωνούμε κάποιες φορές;

Αυτό λοιπόν που πιστεύω είναι ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε αυτόν τον Εαυτό και να του επιτρέψουμε να έρθει στο προσκήνιο εναρμονίζοντας την προσωπικότητα μαζί του.

Πολλές φορές οι άνθρωποι λειτουργούμε τόσο πολύ με βάση το συμφέρον, την ιδιοτέλεια, την χωριστικότητα, τα πάθη και τις πρόσκαιρες επιθυμίες μας και για αυτό ερχόμαστε σε προστριβές με το περιβάλλον μας, συγκρουόμαστε με τους συνανθρώπους μας και μας λείπει η κατανόηση απέναντι τους.
Και τελικά η ικανοποίηση που λαμβάνουμε όταν αυτά τα πρόσκαιρα πάθη μας ικανοποιούνται εξανεμίζεται πολύ γρήγορα επειδή ακριβώς έχει στηριχθεί σε απατηλά γεγονότα και έχει στηριχθεί σε απατηλές συνθήκες...

Για αυτό πολλές φορές έχω αναφέρει ότι το πιο δύσκολο κι επίπονο ταξίδι κάποιου είναι αυτό που κάνει για να ανακαλύψει τον εαυτό του.
Είναι δύσκολο γιατί πρέπει να αλλάξει σε μεγάλο βαθμό την αντίληψη του κι επίπονο γιατί πρεέπει να αφήσει πίσω του πολλές γνώρισμες συνήθειες του.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 14:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε D Incubus
Χαιρομαι πολυ που συμπλεουν οι αποψεις μας.Νομιζω οτι εισαι ο μοναδικος που κατανοησε τον τιτλο του θεματος και σε ευχαριστω πολυ που βοηθας στον συντονισμο της συζητησης με τις αποψεις σου.

quote:
Αυτό λοιπόν που πιστεύω είναι ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να ανακαλύψουμε αυτόν τον Εαυτό και να του επιτρέψουμε να έρθει στο προσκήνιο εναρμονίζοντας την προσωπικότητα μαζί του.

Ολοι οι ανθρωποι εχουμε πολλες μασκες που τις φοραμε αναλογα με την περιπτωση,με αποτελεσμα πολλες φορες να ζουμε εκτος πραγματικοτητας.Την πραγματικοτητα την βιωνουμε μονο οταν ειμαστε οι εαυτοι μας,αλλα οι ρυθμοι της ζωης ειναι τετοιοι που μας αναγκαζουν να φοραμε τις μασκες μας συνεχεια ακομα και μεσα στο σπιτι μας με τις οικογενειες μας.
Ακομα και οταν ανακαλυψουμε τον εαυτο μας ειναι πολυ δυσκολο να τον αποκαλυψουμε στο περιβαλλον μας.Ισως ανακαλυπτοντας τον εαυτο μας θα πρεπει να αναθεωρησουμε συμπεριφορες, αξιες,στοχους,ιδανικα,ανθρωπους και σιγουρα ειναι μια επιπονη διαδικασια.Ετσι παραμενουμε αιχμαλωτοι σε μια φυλακη που εμεις οι ιδιοι εχου χτισει.
Μονο με υπομονη και επιμονη μπορουμε να γκρεμισουμε πετρα πετρα την βλακεια του εγωισμου που αιχμαλωτιζει.
Πρεπει να επιστρατευθει ο πιο γενναιος μας εαυτος για να ανακαλυψουμε τον πραγματικο μας εαυτο.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Χαίρομε για το πώς η κουβέντα έχει εξελιχτεί.

Θα σας πω πως γνωρίζω το θέμα.

Η Προσωπικότητα είναι το όχημα για να εκφράζετε είτε το Είναι, που είναι αυτό που είμαστε πέρα από τις λέξεις και τους συμβολισμούς ,είτε τα εγώ που είναι τα ψυχολογικά επιπρόσθετα.

Κάποτε ο άνθρωπος δεν είχε εγώ!!!

Η συνείδηση ανήκει στο Είναι και όταν η συνείδηση δεν έχει επίγνωση του «εαυτού» της ,τότε ταυτίζετε με αυτό το οποίο δεν είναι δηλ. τα εγώ.

Όλο το θέμα είναι το πως θα μπορέσουμε να δούμε αυτήν την ταύτιση και την γοητεία .Πως θα βγούμε έξω από τον ύπνο.

Τα εγώ είναι μηχανικά. Μην σας κάνει εντυπώσει αν παρατηρήσετε ένα εγώ και δείτε ότι έχει συγκεκριμένα μέρη ή ανθρώπους ή καταστάσεις για να εκδηλώνετε.

Είναι μηχανικά 100% τα 100%

Ένας άνθρωπος που δεν έχει επίγνωση του Είναι του τότε είναι……

Το μονοπάτι αγαπητή μου φίλοι είναι ένα . Να αποκτήσουμε ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Και η αυτοσυνείδηση δεν αγοράζετε ούτε πουλιέται κανείς δεν μπορεί να σου την δώσει αλλά πρέπει ο καθένας να κοπιάσει για να την αποκτήσει.

Τα πρώτα βήματα είναι να μπορέσουμε να θυμόμαστε την παρουσία μας ως αίσθηση ή ως σώμα μέσα στην καθημερινότητα χωρίς να ξεχνάμε ότι πρέπει να θυμόμαστε τον εαυτό μας έστω έτσι όπως τον γνωρίζουμε έως τώρα.

Αν δεν μπορούμε έστω και έτσι να θυμόμαστε και να παρατηρούμε αυτό που είμαστε μέσα στην καθημερινότητα, πως μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας ;

Κατά αυτό όταν δεν έχουμε αυτοενθύμηση ή έστω αυτοπαρατήρηση τότε κοιμόμαστε. Και όπως λέτε βάζουμε την μια μάσκα μετά την άλλη και καμιά φορά την μάσκα που νομίζει ότι είναι ο Εαυτός .Βλέπετε στα όνειρα όλα γίνονται.

Υπάρχουν 4 καταστάσεις συνείδησης
1. ΥΠΝΟΣ
2. ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ (ένας διαφορετικός ύπνος)
3. ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ(έχουμε ένα καλό ποσοστό μέσα στην ημέρα που δεν κοιμόμαστε)
4. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ(24 ώρες το εικοσιτετράωρο συνειδητοί)

Θα ήθελα να παίξω τον συνήγορο του διαβόλου.

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ λες

quote:
Την πραγματικότητα την βιώνουμε μόνο όταν είμαστε οι εαυτοί μας,

Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/08/2008 15:42:06

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/08/2008 15:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 17:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν πρωτις να σε καλοωρισω φιλε υπηρετη.
Το παραδειγμα που μου ζητας θα το βρεις αν παρατηρησεις τα παιδια.Στην παιδικη ηλικια εχουμε την μεγαλυτερη δυνατη αντιλληψη της πραγματικοτητας γιατι ειμαστε ανεπηρεαστοι ακομα απο κανονες και ηθικες αξιες.Τα παιδια αντιλαμβανονται καλυτερα η φυση,βιωνουν πιο εντονα τα συναισθηματα τους,εκφραζονται πιο αμεσα,εμπιστευονται πιο πολυ το ενστικτο τους....Εχουν ενα μαγικο τροπο να δινουν και να παιρνουν αγαπη και την απολαμβανουν στο μεγιστο.Η παιδικη αθωοτητα ειναι που τα κανει ολα ομορφα,και αν ανατρεξουμε στην παιδικη μας ηλικια,οσοι μπορουμε ακομα βεβαια να το κανουμε αυτο,θα διαπιστωσουμε και θα θυμηθουμε ποιοι ειμαστε αληθινα.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2008, 10:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D Incubus,δεν μου φαίνεται καθόλου
περίεργο που συμφωνούμε,εσένα; Το λέω γιατί προσωπικά
πιστύω ότι όλοι οι άνθρωποι τα ίδια βλέπουμε,
απλά τα βλέπουμε μέσα απο συγκεκριμένο πρίσμα που
έχουμε βάλει στα μάτια μας, υπο μορφή φακού, γιατί
έτσι νομίζουμε βλέπουμε καλύτερα...
Μιας και μιλάμε για ποαμυθοποίηση, εδω και πολλά
χρόνια, έχω πεπειστεί ότι η απλότητα είναι το πάν
και το μόνο που ΄θελω ειναι να είμαι ένας απλός άνθρωπος...
Βασικά πιστεύω ότι αυτός ο απλός άνθρωπος, δεν είναι
και τόσο απλός όσο φαίνεται, αλλά εμείς δεν τον
ξέρουμε, δεν μπορούμε να τον χειριστούμε...
Φίλε μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ με κάλυψες πλήρως...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2008, 17:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

quote:
Η παιδικη αθωοτητα ειναι που τα κανει ολα ομορφα,

Όχι στην παιδική ηλικία αλλά, αλλά στην βρεφική.

Τα μωρά είναι όμορφα και φεγγοβολούν την απλότητα της Ουσίας μας. Ζουν στο τώρα και ανθίζουν μέσα στο παρών. Δεν έχουν αναπτύξει ακόμα την Εσφαλμένη Προσωπικότητα η οποία αποτελείτε από τον ψυχολογικό μας εαυτό και κάνω διάκριση ανάμεσα στον Εαυτό και στον ψυχολογικό εαυτό.

Ο Εαυτός Είναι .Ο ψυχολογικός εαυτός είναι ένα κράμα από τα διάφορα εγώ, από τις πεποιθήσεις του κράτους της οικογένειας της θρησκείας, από τα ήθη και τα έθιμα, της συνήθειες και διάφορα μιμητικά επιπρόσθετα που έχουμε υιοθέτηση από τους γύρω μας.

Αν μπορούσαμε να δώσουμε ένα σχήμα θα έφτιαχνα δυο ομοκέντρους κύκλους. (Αυτό που θα πω έρχεται σαν πληροφορία μέσα από τους αιώνες.)

Στον εσωτερικό κύκλο ζει το Είναι και το κάθε Είναι. Μέσα σε αυτόν τον κύκλο δεν υπάρχει τίποτα που να μην είναι σύμφωνο με την κοσμική αρμονία.

Οι άνθρωποι που ζουν μέσα σε αυτόν τον κύκλο έχουν ελεύθερη βούληση. Οι πράξεις τους είναι σύμφωνες με την κατανόηση τους και η κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Οι δραστηριότητες τους είναι απόλυτα συντονισμένες και οδηγούν σε ένα κοινό σκοπό, γιατί βασίζετε σε μια κοινή και ταυτόσημη κατανόηση.

Στον εξωτερικό κύκλο ζουν οι άνθρωποι που υπηρετούν την μια ιδέα σήμερα και την αντίθετη αύριο. Στο εξωτερικό κύκλο ζουν όλες οι διαφορετικές ιδέες, τα δόγματα, τα θέματα υπεράσπισης της πίστης, όλες οι διαφωνίες, οι πεποιθήσεις ,οι πόλεμοι .

Είναι σαν μια Βαβέλ όλοι μιλούν διαφορετική γλώσσα, καταλαβαίνουν διαφορετικά πράγματα έχουν πολλές οπτικές για το ίδιο θέμα και αυτό μπορεί να φέρει σύγκρουση απόψεων,μίσος και πολλά άλλα.

Αυτή είναι η ανθρωπότητα!!!

Το ίδιο συμβαίνει σε μικρογραφία στον καθένα μας ξεχωριστά. Ζούμε στη περιφέρεια όχι στο κέντρο. Στην περιφέρεια ζει ο ψυχολογικός μας εαυτός, στο κέντρο ζει το Είναι.

Που είναι ο δρόμος που οδηγεί από τον εξωτερικό κύκλο στον εσωτερικό; Πόσο μακρύς και δύσκολος είναι; Και αν έχουμε βρει έναν δρόμο τι μας λέει ότι πάει προς το κέντρο και όχι γύρο γύρο;

Εδώ καλούμαστε κατά την γνώμη μου να απαντήσουμε για την απομυθοποίηση του «εαυτού» Γιατί ο μύθος ανήκει στην περιφέρεια.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bloodofkain
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2008, 21:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bloodofkain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω στο θέμα οτι είναι σχετικά εύκολο να συζητηθεί , αλλα τρομακτικά δύσκολο να πραγματωθεί, επισης στην δικη μου περιπτωση μιας ομάδας με κοινό στόχο την "αφύπνιση" του ΕΑΥΤΟΥ ειναι απαραίτητη , όπως και η παρουσία ενός δασκάλου καθοδηγητή.
όποιος πιστευη οτι μπορεί απο μονος του να τα καταφερη ειναι γελασμένος απο το Εγω ...
(εκτος και αν ειναι ο βουδας η ο χριστος , ομως ακομα και αυτη ζητησαν βοηθεια κάποια στιγμη )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy