ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Απομυθοποιηση του εαυτου μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 18:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη ΤΑΡΑΣΟΥ

Δεν είναι κάτι που είπα εγώ αλλά ο Κρισναμουρτι.

Όταν ένας άνθρωπος φτάσει να αντιμετωπίσει το χείλος του ψυχολογικού γκρεμού και το επόμενο βήμα είναι στο άγνωστο ,τότε υπάρχει ο φόβος του να χάσουμε το γνωστό. Και αυτό το γνωστό είναι ο ψυχολογικός μας εαυτός που είναι γεμάτος πεποιθήσεις, καταβολές εγώ ,και μύθους.

Σε εκείνη την στιγμή που μοιάζει σαν ένας ψυχολογικός θάνατος δεν έχουμε από πού να αγκιστρωθούμε και επειδή δεν είμαστε έτοιμοι για το μεγάλο άλμα τότε αγκιστρωνόμαστε στον φόβο.

Γινόμαστε ευάλωτοι και νιώθουμε τα πράγματα γύρω μας να καταρρέουν. Γινόμαστε πιο ευαίσθητοι και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι μας συμβαίνει. Νιώθουμε να χανόμαστε και θέλουμε να κρατηθούμε από κάτι αλλά όλα είναι σαν να γλιστράνε.

Έτσι σιγά σιγά βρίσκουμε από κάπου να κρατηθούμε και επιστρέφουμε σε αυτό που είναι πριν το χείλος του γκρεμού. Τώρα ο γκρεμός μας φοβίζει περισσότερο.

Δεν είναι τίποτα φίλη Ταρασου απλά δεν ήσουν έτοιμη για το μεγάλο άλμα. Βρέθηκες απότομα στα βαθειά. Τώρα πιστεύω ότι είσαι πιο προσεχτική και ότι μια μέρα θα το βρεις!! Αυτό που έπαθες πρέπει να εξελίχτηκε σε κρίση πανικού.Σωστα;

Έχω πει «απελευθέρωση από όλα τα δεσμά» αλλά δεν είναι κάτι απλό.

Επίσης μπορεί κάποιος να έχει μια εμπειρία από το φωτισμένο κενό .Μέσα σε αυτό ανθίζει ο διαλογισμός αλλά και η θρησκευτική εμπειρία. Δεν υπάρχει φόβος αλλά έμπνευση για την έμπνευση.

Παρόλα αυτά αυτοί που βιώνουν μια τέτοια εμπειρία μη νου, αναγκάζονται μετά από κάποια ώρα να ξαναγυρίσουν στα εγώ τους και στις καταβολές τους.

Για να υπάρχει μια μόνιμη τέτοια κατάσταση ας πούμε μη νου χρειάζεται τεράστια προσπάθεια και καθημερινή εργασία πάνω στην αφύπνιση της συνείδησης.

Πράγματι ένας Δάσκαλος θα βοηθούσε πολύ.
Πιστεύω ότι Δάσκαλοι υπάρχουν και βοηθάνε με τον τρόπο τους . Όταν είσαι έτοιμη κάτι θα συναντήσεις. Αυτός που ψάχνει βρίσκει.

Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι στις πράξεις μας ,στα λόγια μας ,στο βλέμμα μας, σε αυτά που λέμε και αυτό όχι επειδή είναι ένας κανόνας αλλά επειδή υπάρχει εσωτερική ωρίμανση και κατανόηση.

Αν δεν είμαστε σε θέση να δούμε τα λάθη μας δεν μπορούμε να ευελπιστούμε να τα κατανοήσουμε.

Για αυτό είναι σοβαρό να αφυπνίσουμε την συνείδηση μας. Ξεκινάμε με το να παρατηρούμε τον εαυτό μας έτσι απλά σαν να ήμασταν κάποιοι άλλοι. Δεν κρίνουμε αλλά κοιτάμε. Η συνείδηση βλέπει.
Αυτό θα σε οδηγήσει όλο και πιο βαθιά.

Ένας Δάσκαλος θα ξέρει πώς να σε καθοδήγηση αλλά εγώ δεν είμαι ένας Δάσκαλος και πολλές φορές νοιώθω τεράστιο βάρος και ευθηνή για αυτά που λέω.

Έχω εμπειρίες και διδασκαλίες. Προσπαθώ να υπηρετήσω μέσα από αυτό. Είθε να με βοηθήσουν να κάνω το σωστό.

Αυτό που έχω καταλάβει φίλη ταρασου είναι ότι η βοήθεια δίνετε χέρι χέρι. Κάποιος που είναι πιο ψηλά ας πούμε βοηθά τον αμέσως από κάτω του από αγάπη έτσι ώστε να τον φέρει στο υψος του. Και αυτός με την σειρά του λαμβάνει βοήθεια από τον πιο πάνω. Σαν μια αλυσίδα.

Αυτά για τώρα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 19:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι κάτι που είπα εγώ αλλά ο Κρισναμουρτι.

Και εγω δεν ειπα οτι το ειπες ειπα οτι γραφεις.
quote:
Έτσι σιγά σιγά βρίσκουμε από κάπου να κρατηθούμε και επιστρέφουμε σε αυτό που είναι πριν το χείλος του γκρεμού. Τώρα ο γκρεμός μας φοβίζει περισσότερο.

Αυτο που αισθανομουν εκεινη την περιοδο της ζωης μου ηταν οτι ημουν πανω σε τεντωμενο σχοινι και δυσκολευομουν να βρω την ισοροπια μου.Παρολαυτα αισθανομουν πολυ ελευθερη ,ημουν ο εαυτος μου. Αυτο που ηθελα πιο πολυ να κανω ηταν να πηδηξω προς τα πανω αλλα επελεξα τελικα να πηδηξω προς τα κατω.
quote:
Αυτό που έχω καταλάβει φίλη ταρασου είναι ότι η βοήθεια δίνετε χέρι χέρι. Κάποιος που είναι πιο ψηλά ας πούμε βοηθά τον αμέσως από κάτω του από αγάπη έτσι ώστε να τον φέρει στο υψος του. Και αυτός με την σειρά του λαμβάνει βοήθεια από τον πιο πάνω. Σαν μια αλυσίδα.

Δεν βρηκα ουτε ενα χερι απο ψηλα αλλα απο κατω με περιμεναν πολλα,οχι για να τους τραβηξω προς τα πανω αλλα να με κατεβασουν κατω.
Ωραια η θεωρια φιλε μου αλλα στην πραξη ολοι αισθανομαστε πιο ασφαλης κρατωντας ο ενας το χερι του αλλου σε οριζοντια μορφη και οχι σε καθετη.
quote:
αλλά εγώ δεν είμαι ένας Δάσκαλος και πολλές φορές νοιώθω τεράστιο βάρος και ευθηνή για αυτά που λέω.

Αυτο ξαναπεστο

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 20:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Ωραία θεωρία για εσένα φίλη ταρασου. Για εμένα όχι . Είμαι ευγνώμων για αυτούς που σταθηκαν στο δρόμο μου και που είναι ακόμη, άλλοτε φανεροί και άλλοτε όχι.

Μου κάνει εντυπωσει που ενώ ένοιωθες όμορφα με τον εαυτό σου και ενώ όπως λες τον είχες βρει , διάλεξες να μην δώσεις σε κανέναν αυτή την γνώση για το πώς έφτασες να είσαι ο εαυτό σου και να τα πετάξεις όλα πηγαίνοντας προς τα κάτω.

H γνώμη μου φίλη ταρασου ειναι ότι δεν είχες πραγματικά την εμπειρία αυτού που λεμέ Εαυτού.

Αυτός που βιώνει πραγματικά τον Εαυτό δηλαδή αυτοπραγματώνετε δεν έχει καμιά ανάγκη να πάει προς τα πάνω μα ούτε προς τα κάτω επειδή αυτο το ίδιο ,"Είναι αυτό που πάντα Είναι επειδή δεν μπορεί να ειναι τίποτα άλλο από αυτό που Είναι!!"

φίλη ταρασου ας δούμε τι λέει ο Δάσκαλος κρισναμουρτι.

... Ήταν διαλογισμός στο κενό, σ’ ένα κενό χώρο χωρίς όρια. Η σκέψη δεν μπορούσε να ακολουθήσει∙ είχε εγκαταλειφθεί εκεί όπου αρχίζει ο χρόνος, ούτε υπήρχε και συναίσθημα για διαστρεβλώνει την αγάπη.

Ήταν κενό χωρίς χώρο. Το μυαλό δεν συμμετείχε με κανένα τρόπο σε αυτό το διαλογισμό∙ ήταν εντελώς ήσυχο κι αυτή ησυχία πήγαινε μέσα του και γύρω του, αλλά με κανένα τρόπο δεν μοιραζόταν αυτό το τεράστιο κενό.

Ο νους στο σύνολό του, δεχόταν ή αντιλαμβανόταν ή είχε επίγνωση του τι συνέβαινε κι όμως δεν ήταν έξω απ’ αυτόν, κάτι εξωτερικό, κάτι ξένο. Η σκέψη είναι εμπόδιο για το διαλογισμό, αλλά μόνο με το διαλογισμό μπορεί αυτό το εμπόδιο να διαλυθεί. Η σκέψη σπαταλάει την ενέργεια και η ουσία της ενέργειας είναι ελευθερία από τη σκέψη και το συναίσθημα.

... Διαλογισμός είναι το άδειασμα του νου από κάθε σκέψη, γιατί οι σκέψεις και τα συναισθήματα σπαταλάνε ενέργεια. Επαναλαμβάνονται παράγοντας μηχανικές δραστηριότητες, που είναι ένα αναγκαίο κομμάτι της ύπαρξης μας, αλλά είναι μόνο ένα κομμάτι.

Η σκέψη και το συναίσθημα, ίσως, δεν μπορούν να πάνε βαθιά στην απεραντοσύνη της ζωής. Είναι αναγκαίο ένα τελείως διαφορετικό πλησίασμα, όχι από το μονοπάτι των συνηθειών, των συσχετισμών και του γνωστού. Πρέπει να υπάρχει ελευθερία απ’ αυτά.

Διαλογισμός είναι το άδειασμα του νου από το γνωστό. Αυτό δεν μπορεί να γίνει από τη σκέψη ή από κρυμμένη παρότρυνση της σκέψης, ούτε από επιθυμία με τη μορφή της προσευχής ούτε με τον αυτοεξαφανιστικό υπνωτισμό των λέξεων, των εικόνων, των ελπίδων και των ματαιοδοξιών. Σε όλα αυτά πρέπει να μπει ένα τέλος, εύκολα, χωρίς προσπάθεια και επιλογές, με τις φλόγες της επίγνωσης.

.... Το σύνολο του νου, όπου μέσα του είναι το μυαλό με τις σκέψεις και τα συναισθήματαά του, ήταν άδειο∙ και επειδή ήταν άδειο, υπήρχε ενέργεια, μια ενέργεια που πλάταινε και βάθαινε χωρίς μέτρο. Κάθε σύγκριση και μέτρημα ανήκει στη σκέψη κι επομένως στο χρόνο.

.... Ήταν μια κίνηση του νου στο κενό χωρίς να υπάρχει χρόνος. Η σκέψη δεν είναι ποτέ κάτι καινούριο∙ κάθε εμπειρία σφίγγει τα δέσμα και έτσι υπάρχει θλίψη. Η εμπειρία δεν μπορεί ποτέ να ελευθερώσει τη σκέψη∙ την κάνει πιο πανούργα και το να εκλεπτυνθείς δεν σημαίνει ότι τελειώνεις με τη θλίψη.

Η σκέψη, όσο οξυδερκής κι αν είναι, όσο έμπειρη κι αν είναι, δεν μπορεί ποτέ να τελειώσει τη θλίψη∙ μπορεί να δραπετευσει απ’ αυτή, αλλά όχι να τελειώσει. ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ.

. Η σκέψη είναι μηχανική κι έτσι δεν μπορεί ποτέ να είναι ελεύθερη∙ μόνο στην ελευθερία δεν υπάρχει θλίψη.Το τέλειωμα της σκέψης είναι το τέλειωμα της θλίψης.

φίλη ταρασου ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου εμφανιστεί ένα χέρι για προς τα πάνω πρέπει να είμαστε παρατηρητικοί!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/09/2008 20:38:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 20:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

Ωραία θεωρία για εσένα φίλη ταρασου. Για εμένα όχι . Είμαι ευγνώμων για αυτούς που σταθηκαν στο δρόμο μου και που είναι ακόμη, άλλοτε φανεροί και άλλοτε όχι.

Μου κάνει εντύπωση που ενώ ένιωθες όμορφα με τον εαυτό σου και ενώ όπως λες τον είχες βρει , διάλεξες να μην δώσεις σε κανέναν αυτή την γνώση για το πώς έφτασες να είσαι ο εαυτό σου και να τα πετάξεις όλα πηγαίνοντας προς τα κάτω.

H γνώμη μου φίλη ταρασου ειναι ότι δεν είχες πραγματικά την εμπειρία αυτού που λεμέ Εαυτού.

Αυτός που βιώνει πραγματικά τον Εαυτό δηλαδή αυτοπραγματώνετε δεν έχει καμιά ανάγκη να πάει προς τα πάνω μα ούτε προς τα κάτω επειδή αυτο το ίδιο ,"Είναι αυτό που πάντα Είναι επειδή δεν μπορεί να ειναι τίποτα άλλο από αυτό που Είναι!!"

φίλη ταρασου ας δούμε τι λέει ο Δάσκαλος κρισναμουρτι.

... Ήταν διαλογισμός στο κενό, σ’ ένα κενό χώρο χωρίς όρια. Η σκέψη δεν μπορούσε να ακολουθήσει∙ είχε εγκαταλειφθεί εκεί όπου αρχίζει ο χρόνος, ούτε υπήρχε και συναίσθημα για διαστρεβλώνει την αγάπη.

Ήταν κενό χωρίς χώρο. Το μυαλό δεν συμμετείχε με κανένα τρόπο σε αυτό το διαλογισμό∙ ήταν εντελώς ήσυχο κι αυτή ησυχία πήγαινε μέσα του και γύρω του, αλλά με κανένα τρόπο δεν μοιραζόταν αυτό το τεράστιο κενό.

Ο νους στο σύνολό του, δεχόταν ή αντιλαμβανόταν ή είχε επίγνωση του τι συνέβαινε κι όμως δεν ήταν έξω απ’ αυτόν, κάτι εξωτερικό, κάτι ξένο. Η σκέψη είναι εμπόδιο για το διαλογισμό, αλλά μόνο με το διαλογισμό μπορεί αυτό το εμπόδιο να διαλυθεί. Η σκέψη σπαταλάει την ενέργεια και η ουσία της ενέργειας είναι ελευθερία από τη σκέψη και το συναίσθημα.

... Διαλογισμός είναι το άδειασμα του νου από κάθε σκέψη, γιατί οι σκέψεις και τα συναισθήματα σπαταλάνε ενέργεια. Επαναλαμβάνονται παράγοντας μηχανικές δραστηριότητες, που είναι ένα αναγκαίο κομμάτι της ύπαρξης μας, αλλά είναι μόνο ένα κομμάτι.

Η σκέψη και το συναίσθημα, ίσως, δεν μπορούν να πάνε βαθιά στην απεραντοσύνη της ζωής. Είναι αναγκαίο ένα τελείως διαφορετικό πλησίασμα, όχι από το μονοπάτι των συνηθειών, των συσχετισμών και του γνωστού. Πρέπει να υπάρχει ελευθερία απ’ αυτά.

Διαλογισμός είναι το άδειασμα του νου από το γνωστό. Αυτό δεν μπορεί να γίνει από τη σκέψη ή από κρυμμένη παρότρυνση της σκέψης, ούτε από επιθυμία με τη μορφή της προσευχής ούτε με τον αυτοεξαφανιστικό υπνωτισμό των λέξεων, των εικόνων, των ελπίδων και των ματαιοδοξιών. Σε όλα αυτά πρέπει να μπει ένα τέλος, εύκολα, χωρίς προσπάθεια και επιλογές, με τις φλόγες της επίγνωσης.

.... Το σύνολο του νου, όπου μέσα του είναι το μυαλό με τις σκέψεις και τα συναισθήματαά του, ήταν άδειο∙ και επειδή ήταν άδειο, υπήρχε ενέργεια, μια ενέργεια που πλάταινε και βάθαινε χωρίς μέτρο. Κάθε σύγκριση και μέτρημα ανήκει στη σκέψη κι επομένως στο χρόνο.

.... Ήταν μια κίνηση του νου στο κενό χωρίς να υπάρχει χρόνος. Η σκέψη δεν είναι ποτέ κάτι καινούριο∙ κάθε εμπειρία σφίγγει τα δέσμα και έτσι υπάρχει θλίψη. Η εμπειρία δεν μπορεί ποτέ να ελευθερώσει τη σκέψη∙ την κάνει πιο πανούργα και το να εκλεπτυνθείς δεν σημαίνει ότι τελειώνεις με τη θλίψη.

Η σκέψη, όσο οξυδερκής κι αν είναι, όσο έμπειρη κι αν είναι, δεν μπορεί ποτέ να τελειώσει τη θλίψη∙ μπορεί να δραπετευσει απ’ αυτή, αλλά όχι να τελειώσει. ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ.

. Η σκέψη είναι μηχανική κι έτσι δεν μπορεί ποτέ να είναι ελεύθερη∙ μόνο στην ελευθερία δεν υπάρχει θλίψη.Το τέλειωμα της σκέψης είναι το τέλειωμα της θλίψης.

φίλη ταρασου ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου εμφανιστεί ένα χέρι για προς τα πάνω πρέπει να είμαστε παρατηρητικοί!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 11:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
quote:
Μου κάνει εντυπωσει που ενώ ένοιωθες όμορφα με τον εαυτό σου και ενώ όπως λες τον είχες βρει , διάλεξες να μην δώσεις σε κανέναν αυτή την γνώση για το πώς έφτασες να είσαι ο εαυτό σου και να τα πετάξεις όλα πηγαίνοντας προς τα κάτω.

H γνώμη μου φίλη ταρασου ειναι ότι δεν είχες πραγματικά την εμπειρία αυτού που λεμέ Εαυτού.


Και βεβαια ηθελα να το μοιραστω αλλα δεν ειναι τοσο σημαντικο το ποσο καλα λαμβανεται ενα μυνημα,οσο το ποσο καλα στελνεται.Δεν μπορεις να παρεις την ευθυνη για το ποσο καλα δεχεται καποιος αλλος το μυνημα σου.Μπορεις μονο να εξασφαλισεις το ποσο καλα εσυ το εκπεμπεις.Ενοω με ποση αγαπη,συμπονοια,ευαισθησια,θαρρος και πληροτητα.

quote:
Ήταν κενό χωρίς χώρο. Το μυαλό δεν συμμετείχε με κανένα τρόπο σε αυτό το διαλογισμό∙ ήταν εντελώς ήσυχο κι αυτή ησυχία πήγαινε μέσα του και γύρω του, αλλά με κανένα τρόπο δεν μοιραζόταν αυτό το τεράστιο κενό.

Ακριβως ετσι ηταν και το λαθος μου ηταν οτι καποια στιγμη ηθελα να μοιραστω αυτο το κενο.Αλλωστε και ο ιδιος ο κρισναμουρτι δηλωνε συνεχεια πως δεν ηθελε να τον αποκαλουν δασκαλο και δεν ηθελε μαθητες.
Το πως βιωνει ο καθενας τον εαυτο του ειναι πολυ προσωπικη υποθεση,εξαρταται απο τον χαρακτηρα και την ψυχοσυνθεση μας και δεν νομιζω να υπαρχουν τεχνικες για την αυτοπραγματωση.

Αλλα εσυ φιλε υπηρετη πως ξερεις οτι αυτο που εζησα δεν ηταν "εμπειρια του εαυτου"?Εχεις αναλογη εμπειρια που σου δινει το δικαιωμα να εκμηδενιζεις την δικη μου εμπειρια?

quote:
φίλη ταρασου ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου εμφανιστεί ένα χέρι για προς τα πάνω πρέπει να είμαστε παρατηρητικοί!!

Το θεμα ειναι να παρατηρεις τον εαυτο σου (αυτο δεν υποστηριζεις σε ολα σου τα ποστ?)και αν το πετυχεις αυτο πιστεψε με δεν υπαρχει χρονος,νους,συναισθημα για να βρεις αυτο το χερι.Εισαι μονος σου.Εσυ εισαι το χερι.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 15:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη Ταρασου αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιο εγώ σου λαβώθηκε και προσβλήθηκε.

Δεν έχω κανένα δικαίωμα να απορρίπτω την εμπειρία σου απλώς είπα την γνώμη μου. Οπως και τώρα.

Η εμπειρία μου δεν έχει καμιά σημασία ως προς το παρών για εσένα .

Υποκλίνομαι με σεβασμό στην κατανόηση σου και στις επιλογές σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 17:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Κάθε άνθρωπος έχει έναν δικό του τρόπο να βλέπει τα πράγματα. Και ακριβώς αυτό είναι που τον εμποδίζει να βιώσει αυτό που είναι.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι σαν τα κάρβουνα . Με λίγη φωτιά αρπάζουν αμέσως.
Άλλοι είναι σαν τα ξύλα χρειάζονται περισσότερη φωτιά και ώρα.

Άλλο πάλι είναι σαν τα νωπά και πολύ βρεγμένα ξύλα. Χρειάζονται μεγαλύτερη φωτιά και ώρα και αν είναι πολύ βρεγμένα και η φωτιά όχι και πολύ δυνατή τότε δεν ανάβουν ποτέ.

Οι Δάσκαλοι είναι η φωτιά.
Υπάρχουν Δάσκαλοι για όλους τους τύπους ανθρώπων. Για τους πρώτους που είναι σαν τα κάρβουνα οι Διδασκαλίες είναι του τύπου .

Δεν υπάρχει αντιλαμβανόμενος ,μονό αντίληψη. Η πλήρης απουσία του δράστη. Η διανόηση μπορεί να γίνει εθισμός. Ο αναζητητής είναι το αναζητούμενο. Η αυτοπραγμάτωση δεν χρειάζεται προσπάθεια. Το ζωντανό παρών. Το άναρχο αρχίζει πάντοτε κ.λ.π.

Για τους δεύτερους υπάρχουν Διδασκαλίες για να φτάσουν του πρώτους. Αυτές οι Διδασκαλίες δίνονται στους ανθρώπους μέσα από κάποια ας το πούμε οργάνωση ή ένα σύστημα. Π.χ πώς να χαλαρώνουμε, να αναπνέουμε να μάθουμε να συγκεντρωνόμαστε να μάθουμε τι είναι η αυτοπαρατήρηση και τις δυσκολίες της διατήρηση της. Πώς να Αυξήσουμε την ζωτικότητας μας και πως θα φτιάξουμε τα ανώτερα υπαρξιακά μας σώματα!! Κ.λ.π.

Και για τους τρίτους ……………………….

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο που ποτέ του δεν ασχολήθηκε με όλα αυτά, να ακούσει ή να διαβάσει τις Διδασκαλίες που απευθύνονται στους πρώτους από το παράδειγμα και να αυτόπραγματωθεί.

Υπάρχουν όλα για όλους αλλά δεν είναι όλα για όλους!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 16:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η εσφαλμένη προσωπικότητα βάλλεται όταν την προσβάλουν. Αν κάποιος σε βρίσει δεν θα θυμώσεις; Αν μια γυναικά σε κάνει να νοιώσει μειονεκτικά μπροστά σε πολύ κόσμο δεν θα νιώσει άσχημα; Όλοι το ξέρουμε ότι έτσι είναι. Είμαστε τρωτοί στα λόγια. Πες σε μια γυναίκα πόσο άσχημη φαίνεται με αυτά που φοράει.

Η πες της πόσο όμορφη είναι.( βάλλεται θέλω να πω ότι δέχεται κάτι από απέξω που την επηρεάζει. Μήπως δεν χρησιμοποίησα την σωστή λέξη;


3.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: Κάποιος που θέλει να απελευθερωθεί πρέπει να σπάσει όλα τα δεσμά ακόμα και της επιθυμίας για απελευθέρωση. Το λέω αυτό γιατί μέσα στην επιθυμία για απελευθέρωση μπορεί να αναπτυχθεί ένα εγώ . Και έτσι πάλι μέσα στα δεσμά να βρεθεί.
--------------------------------------------------------------------------------


Οι επιθυμίες ανήκουν στα εγώ, στα θέλω και θέλω σημαίνει πως είμαι άδειος και χρειάζομαι κάτι από απέξω για να γεμίσω ψυχολογικά. Αυτός που είναι πλήρεις δεν έχει θέλω.




Μπορούμε να τα εξετάσουμε τα παραπάνω με την απλή λογική που όλοι εχουμε χωρίς να παρερμηνεύουμε και να χρησιμοποιούμε διδασκαλίες για τέτοια θέματα η αν αλλοι τα φέρνουν ως παράδειγμα να δούμε γιατί και τι είναι πίσω τους?
Αν κάποιος με προσβάλει εννοείται οτι θα θυμώσω και θα τον φέρω στην θέση του. Αν δεν το κάνω τότε θα σημαίνει οτι είμαι αναίσθητη και οχι σοφή. Η αταραξία με πρόφαση την ενότητα και την θειότητα δεν είναι ενδειξη αρμονίας αλλά υπεκφυγής.
Η αυτογνωσία σε καθιστά ικανό να μπορείς να αναγνωρίσεις αμέσως το βέλος που ερχεται απο τον προσβάλλοντα [ στο παράδειγμα σου]....να μπορείς να δείς τι ακριβως θέλει να κινήσει η να χειριστεί και να είσαι σε θέση να το προσπεράσεις χωρίς να ταυτιστείς και να το ενδυναμώσεις.
Δεν σημαίνει οτι θα μείνεις αδρανής χωρίς να λάβεις θεση αλλά οτι θα ορίσεις εσύ την θέση σου και οχι η οργή.

Οι επιθυμίες είναι η κινητήρια δύναμη για να μπορούμε να δημιουργούμε και να προχωρούμε. Η θέληση ενδυναμώνεται απο την επιθυμία.
Για να διευκρινήσω την σκέψη μου, επιθυμία δεν είναι μόνο οτι άπτεται της ύλης...πχ αγορές , διασκέδαση κλπ, αλλά και οτι ανάγεται στο πνευματικό επίπεδο που εξυμνούμε...
Η πνευματική άνοδος, η υποτιθέμενη κατάργηση του εγώ, η γνώση κλπ όλα είναι επιθυμίες άλλης μορφής αλλά πάλι επιθυμίες...

Οπότε ας μην καταδικάζουμε την επιθυμία αλλά ας μην γινόμαστε και σκλάβοι αυτής εμμενοντας.
Επίσης κατα την γνώμη μου είναι λάθος να θεωρούμε οτι οι υλικής φύσεως επιθυμίες είναι υποδεέστερες αφου και αυτές μας δίνουν μαθήματα αν είμαστε συνειδητοί και μάλιστα τα πιο στέρεα.

Το ''γέμισμα ''μπορεί να ελθει και απο τις δύο πηγές. Ομως η εσωτερική είναι πιο ασφαλής και μόνιμη επειδή την ορίσουμε εμείς και δεν εξαρτάται απο τα γεγονότα αλλά απο εμας.

φιλικά

υγ είμαι θηλυκού γένους.

Edited by - nst on 05/09/2008 16:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 19:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάποιος με προσβάλει εννοείται οτι θα θυμώσω και θα τον φέρω στην θέση του.

Και ... ποια είναι η θέση του ; Ή να σε ρωτήσω διαφορετικά : πως γνωρίζεις εσύ ποια είναι η θέση του ώστε να τον φέρεις και εκεί ; ε, σαΐνι μου ; Ή και αλλιώς : πως γνωρίζεις πως αυτός που σε έχει κάνει να θυμώσεις έχει ξεφύγει από την θέση του ώστε να τον βάλεις ξανά εσύ εκεί που ήταν ;

Και μόνο που το λες αυτό, σημαίνει πως αν θυμώσεις τότε το "εγώ" σου γίνεται κάπως έτσι : αυτός - αυτός δηλ. ο άνθρωπος με τον οποίον μαλώνεις - ξέφυγε από την θέση του που είναι η τάδε και ΕΓΩ πρέπει να τον βάλω εκεί που ήταν. Κάπως έτσι γίνεται το "εγώ" σου. Μεγαλώνει λίγο το δικό σου και μικραίνει λίγο το δικό του, καταλαβαίνεις ; Και μάλιστα λες "εννοείται" πως θα το κάνεις αυτό. Δηλ. το νοητικό σου κατευθύνει την πράξη σου εκείνη την στιγμή. Ε, ας μας πει το νοητικό σου τότε και ποια ακριβώς είναι η θέση αυτού που μαλώνεις, και γιατί θεωρεί - το νοητικό σου - πως αυτός ξέφυγε από την θέση του.

quote:
Αν δεν το κάνω τότε θα σημαίνει οτι είμαι αναίσθητη και οχι σοφή. Η αταραξία με πρόφαση την ενότητα και την θειότητα δεν είναι ενδειξη αρμονίας αλλά υπεκφυγής.

Ενίοτε ... είναι ένδειξη αρμονίας. Απλά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην ζωή που εμείς ζούμε.

quote:
Η αυτογνωσία σε καθιστά ικανό να μπορείς να αναγνωρίσεις αμέσως το βέλος που ερχεται απο τον προσβάλλοντα [ στο παράδειγμα σου]....να μπορείς να δείς τι ακριβως θέλει να κινήσει η να χειριστεί και να είσαι σε θέση να το προσπεράσεις χωρίς να ταυτιστείς και να το ενδυναμώσεις. Δεν σημαίνει οτι θα μείνεις αδρανής χωρίς να λάβεις θεση αλλά οτι θα ορίσεις εσύ την θέση σου και οχι η οργή.

Εδώ, σ' αυτό το σημείο, την σώνεις κάπως την παρτίδα. Σημείωσε όμως πως αυτή η θέση που θα ορίσεις εσύ ... μπορεί να είναι ... να οργιστείς. Δηλ. μπορεί να πάρεις θέση της ίδιας της οργής. Να ορίσεις δηλ. εσύ ως θέση σου ... την οργή. Συνήθως, όταν γίνεται αυτό, τότε μετά αυτή η οργή φεύγει. Ενώ διαφορετικά, μένει ...


Edited by - zip on 05/09/2008 19:57:20

Edited by - zip on 05/09/2008 20:00:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 21:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλη nst

Θα σχολιάσω μονό αυτό.

quote:
Η πνευματική άνοδος, η υποτιθέμενη κατάργηση του εγώ, η γνώση κλπ όλα είναι επιθυμίες άλλης μορφής αλλά πάλι επιθυμίες...


Για να καταλάβεις πρέπει να έχεις κατά νου το προηγούμενο μου μήνυμα που λέει για τις τρεις διαφορετικές κατηγόριες ανθρώπων.

Για την πρώτη κατηγορία η κατεύθυνση είναι να μην υπάρχει κατεύθυνση. Οποιαδήποτε επιθυμία γίνετε εμπόδιο. Ακόμα και η επιθυμία να μην έχεις επιθυμίες. Δεν μπορείς να περάσεις στην κενότητα του νου με τον νου γεμάτο εννοιολογικά περιεχόμενα.

Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεται κατεύθυνση και επιθυμία για κάποιο σκοπό, εργασία ,να μάθουμε να συγκεντρωνόμαστε ,να μπορούμε να εστιάζουμε την νοητική μας προσοχή σε ένα σημείο να ζούμε μερικές στιγμές αυτοσυνείδησης κ.λ.π

Στην τρίτη περίπτωση κάποιος πρέπει να μας πει ή να το καταλάβουμε μόνοι μας ότι ζούμε μηχανικά και ότι είμαστε έρμαια τις καταναλωτικής κοινωνίας .

Οι επιθυμίες για την καταναλωτική κοινωνία διαφέρουν ως προς την κατεύθυνση το σκοπό αλλά και τα ωφελεί από την επιθυμία ενός ανθρώπου που θέλει να κατανοήσει τα δεσμά του και να τα σπάσει.

Μετά και πολύ αργότερα μέσα από την βαθιά κατανόηση ότι ο νου διαρκώς κινείτε και ότι η συνείδηση δεν είναι ο νους έρχεται η από-ταύτιση .
Τότε έρχεται το παράδοξο να κινηθούμε ως προς την κατεύθυνση χωρίς κατεύθυνση.

Δεν χρειάζεται καμιά προσπάθεια επειδή η συνείδηση δεν χρειάζεται καμιά προσπάθεια για να είναι.

Ένα παιδί που δεν ξέρει μπάνιο του είναι πολύ δύσκολο να ξαπλώσει ανάσκελα στο νερό και να χαλαρώσει έτσι ώστε να επιπλεύσει. Συνήθως γίνετε άκαμπτο νευρικό κάνει πολλές κινήσεις και ποτέ δεν επιπλέει.

quote:
η υποτιθέμενη κατάργηση του εγώ

Προσωπικά για εμένα δεν υπάρχει υποτιθεμένη κατάργηση των εγώ. Γιατί κάθε εγώ είναι ξεχωριστό. Άλλο το εγώ του θυμού άλλο της ζήλειας κ.λ.π
Κάθε εγώ δρα διαφορετικά πάνω στα κέντρα σου π.χ το διανοητικό. Κάθε εγώ έχει μια μηχανική φόρμα παρατήρησε το.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 01:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ... ποια είναι η θέση του ; Ή να σε ρωτήσω διαφορετικά : πως γνωρίζεις εσύ ποια είναι η θέση του ώστε να τον φέρεις και εκεί ; ε, σαΐνι μου ;

Zip, πως την θέλεις την απάντηση ? Με το νοητικό μου , με το συναισθηματικό μου η με τον ανώτερο εαυτό μου ?

quote:
Ενίοτε ... είναι ένδειξη αρμονίας. Απλά, δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην ζωή που εμείς ζούμε.

Αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί στη ζωή που ζούμε , τότε δεν εφαρμόζεται. Τελεία και παύλα!!! Εκτός κι αν εφαρμόζεται στην ζωή που δεν ζούμε....

quote:
Εδώ, σ' αυτό το σημείο, την σώνεις κάπως την παρτίδα.

you too!
Επιτέλους , επανέρχεται σε αυτό που είναι...
Δεν πειράζει κι αν θυμώσουμε φίλε αρκεί να ζούμε ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 01:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά και πολύ αργότερα μέσα από την βαθιά κατανόηση ότι ο νου διαρκώς κινείτε και ότι η συνείδηση δεν είναι ο νους έρχεται η από-ταύτιση .
Τότε έρχεται το παράδοξο να κινηθούμε ως προς την κατεύθυνση χωρίς κατεύθυνση.

Μετα πολύ αργότερα ακόμη, αντιλαμβάνεσαι οτι στριφογυρίζεις γύρω απο τον εαυτό σου η αν σου αρέσει η εκφραση μεσα στα κέντρα σου....
εχεις αρχίσει ήδη να παίζεις με την ενέργεια, να χοροπηδάς μεσα εξω ...και τότε η ζωή συνεχίζεται όπως πάντα, αλλα πιο φωτεινή πιο μεγαλόπρεπη και πιο γελοία απο ποτέ. Εκεί συναντάς αυτή την κατευθυνση χωρίς κατεύθυνση...πρίν αμφιβάλλω..

Καληνύχτα παιδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 09:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

φίλη nst

quote:
Μετα πολύ αργότερα ακόμη, αντιλαμβάνεσαι οτι στριφογυρίζεις γύρω απο τον εαυτό σου η αν σου αρέσει η εκφραση μεσα στα κέντρα σου....

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το αναλύσεις.

Θα αναφερθώ στην γνωστική επιστήμη.

Υπάρχουν δυο είδη φωτισμού και υπάρχει εξήγηση για αυτό.
Το πρώτο ονομάζετε ¨νεκρό νερό¨ Το δεύτερο ¨η μεγάλη ζωή¨ ή αλλιώς φωτισμένο κενό.

Στο πρώτο υπάρχουν βαθμοί και βαθμοί, κλίμακες. Πρώτα φτάνουμε στην φωτισμένη άποψη της συνειδήσεις και στο δεύτερο πετυχαίνουμε την αντικειμενική συνείδηση.

Μέσα από την αντικειμενική συνείδηση έχουμε τα λόγια του Βούδα.
«Η μορφή δεν διαφέρει από το κενό, και το κενό δεν διαφέρει από την μορφή, η μορφή είναι το κενό και το κενό μορφή»

Ένας άλλος Δάσκαλος λέει:
Το κενό και η ύπαρξη αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους, αγκαλιάζονται. Εμπεριέχονται, ποτέ δεν εκτρέπονται, ποτέ δεν απαρνούνται.


Το πρώτο βήμα για εμάς τους κοινούς ανθρώπους είναι να αποκτήσουμε την κατάσταση της αφυπνισμένης συνείδηση. Σε αυτή την κατάσταση ο άνθρωπος είναι ακόμα δεμένος με λεπτές κλωστές. Έχει ακόμα εγώ αλλά είναι στην πλεονεκτική θέση να μπορεί να βλέπει λόγω του ότι αφυπνίζει συνείδηση. Και αυτό έχει διαβαθμίσεις ανάλογα με την κατανόηση.

Το τελευταίο βήμα είναι για τους ανθρώπους που βρίσκονται ένα βήμα πριν την εμπειρία της κατάστασης του τίποτε!!

Υπάρχει λοιπών η περίπτωση να έχουμε μια εμπειρία από την καθαρή συνείδηση αλλά δεν παραμένει ως μόνιμη κατάσταση. Πολλοί διαλογιστές και μυστικιστές από όλο τον κόσμο και από όλες της θρησκείες έχουν επιτύχει αυτή την κατάσταση.

Αλλά η αντικειμενική συνείδηση έχει μια ας πούμε μονιμότητα , τι μη διάκριση μεταξύ κενού και ύπαρξης.Και αυτό δεν αλλάζει.


Η ύπαρξη είναι ένα βαθιά υπαρξιακό φαινόμενο. Οι λέξεις είναι στείρες. Αλλά μπορούν να σε κατευθύνουν στην απαλλαγή τους και στο ότι το άναρχων αρχίζει πάντοτε.

Το πρόβλημα μας πολλές φορές φίλη nst είναι ότι δεν μιλάμε την ιδία γλώσσα και έχουμε προβλήματα ορισμού. Δεν πειράζει όμως θα προσπαθούμε να δίνουμε και να παίρνουμε.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 23:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως μιλαμε άλλη γλώσσα και επειδή αυτό είναι σαφές στα περισσότερα θέματα, γι αυτό προτρέπω να μην αναφερόμαστε σε διδασκαλίες και βιβλία πλέον αλλά στις δικές μας εμπειρίες όποιες κι αν είναι αυτές.

Μου ζητας να αναλύσω αυτό που εγραψα...
Αν και δεν ξέρω τις γνωστικες σκέψεις απο αυτό που εγραψες και απ οσο κατάλαβα...και απο αυτό που μου αρεσε περισσότερο η απάντηση είναι εδω..

<<Το κενό και η ύπαρξη αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους, αγκαλιάζονται. Εμπεριέχονται, ποτέ δεν εκτρέπονται, ποτέ δεν απαρνούνται>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy